Troepen van V.N. beginnen aanval op rode defensielijn Vei/iq rijde** Negentienjarige Engelse jongen met vliegtuig er van door m Een reeks bezoeken in de regen Prins beproeft nieuwe sportauto MacArthur: Om een eind aan de oorlog te maken m Engeland stelt Peking gerust Avontuurlijk verhual van zijn tocht Is een bloedproef op dronken autobestuurders geoorloofd? Bezoek aan nieuwe Lagerhuis Gelijkstelling bij kleuteronderwijs Tot hoofd en hart VORSTELIJK PAAR OP TELEVISIE-SCHERM Het weer Maximum dagloon van f 13 - te laag geacht EERSTE TWEE JAAR ZIJN CRITIEK President ondervraagt Bertha Invloed op de vrije menselijke wil Koningin en Prins in Engeland Uitslagen 10e ronde VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248230 China bewaakt de grenzen scherp Actie in Korea niet gericht tegen China Sociale verzekeringswetten T reinontsporingen Verlenging dienstplicht vol gens Generaal Kruis noodzakelijk Spies vrijgelaten In bijzijn van tolk: Tegenstrijdige verklaring van Aminah Stalin half-invalide? HIJ HAD NOG NOOIT GEVLOGEN PRINCIPIËLE VRAAG AAN RECHTBANK De stand is nu: O ORSE TRUIEN BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds 21544 Directeur: 3. 3 W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal- Vanmorgen zjjn drie Amerikaanse divisies, vier Zuid-Koreaanse divisies en ver schillende kleinere eenheden een grootscheepse aanval begonnen op de diepe de fensielijn in Noord-Korea, die naar schatting door honderdduizend Chinezen en Noord-Koreanen wordt verdedigd. Generaal MacArthur woonde het begin der operaties zelf bij. In een communiqué van de generaal is de aanval officieel aan gekondigd als ten doel hebbend een eind aan de oorlog te maken. »,Als deze aanval succes heeft, zal de oorlog ten einde zijn en de vrede en een heid hersteld in Korea", aldus het com muniqué. „De strijdkrachten van de V.N. zullen dan spoedig kunnen worden teruggetrokken en het Koreaanse volk zal de volledige souvereiniteit. kunnen aanvaarden". De aanval tegen het nieuwe rode le ger nadert het beslissende stadium. De Oostelijke sector van de tang,der Ver enigde Naties heeft gestadig terrein ge wonnen in een schitterende tactische be weging en kan thans de insluiting vol tooien. Communistische Chinese strijdkrach ten hebben 27 Amerikaanse krijgsge vangenen vrijgelaten en naar de Ame rikaanse linies laten terugkeren. Dit merkwaardig optreden heeft onmid dellijk de vraag doen rijzen, of dit ge daan werd met medeweten van het Chinese opperbevel of dat het slechts een individuele handeling geweest is van de bevelhebber van een divisie of een regiment. Dit laatste acht men zeer onwaarschijnlijk. Verder vraagt men zich af, of dit dan betekent, dat de regering in Peking op net ogen blik bereid is enige concessies te doen of dat het alleen gedaan werd uit zuiver propagandistische overwegin gen. Dp soldaten zeiden te geloven, dat hun vrijlating een ccmmunistische propa- gandamanoeuvre was. De Chinezen ga ven de Amerikanen bevel naar hun linies terug te keren en hun kameraden te vertellen, dat de Chinese roden geen oorlog wensen en dat de Koreaanse oorlog de fout is geweest van Ameri kaanse imperialisten en slechte kapita listen. Een infanterist grinnikte en zei: „Zolang ik krijgsgevangene was moest ik het wel met hem eens zijn maar dat was alleen omdat ik naar huis wil de". De 27 werden per vliegtuig ter be handeling naar een hospitaal in Pyong yang overgebracht. Enkele hunner waren lichtgewond. Radio-Peking heeft Donderdag mede gedeeld, dat „tienduizenden Chinese mi liciens wacht houden aan de Mandsjoe- r«se grens en gereed zijn om Ameri kaanse agressie af te slaan". De militie, welke los staat van het Chinese geregelde leger, zou volgens gemi-officiële schattingen 550.000 man tellen. Volgens een bericht uit Moekden, aldus de radio, zijn de miliciens gesta- tionneerd te Antoeng, Tsjangpai en in andere Mandsjoerijse grenssteden. Hoe groot de belangstelling in Enge land voor het bezoek van H. M. Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard aan Londen was, blijkt wel uit het feit, dat een groot gedeelte van het pro gramma door de B. B. C. ook via de televisie is uitgezonden. Philips had in Engeland speciale bijeenkomsten belegd om de leden van de Nederlandse Kolonie en Engelse belangstellenden in staat te stellen de gebeurtenissen te hoIgen. Wy geven hier een viertal beel den, zoals deze tijdens de uitzending ttit Guild Hall op het televisiescherm verschenen. Van boven naar beneden: K. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard, H. M. in gesprek met de Cord Mayor van Londen, Z. K. H. Prins De opperbevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal George E. Stratemeyer, heeft Donderdag in zijn derde rapport over het verloop van de strijd in de lucht boven Korea o.m. verklaard: „De zware verliezen der communisten aan in Rus land gebouwde straaljagers en „Jak"- gevechtstoestellen hebben hen voorzich tiger gemaakt bij het inzetten van hun vliegtuigen boven Noord-Korea. Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Weinig wïtnd. In de nacht en ochtend kouder met hier en daar lichte nachtvorst en plaatselijk mist. Morgen dezelfde of iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. Zon: 8.16—16.38. Maan; 16.26—9.38. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Donderdag officieel be kend gemaakt, dat de Britse vertegen woordiger te Peking de communistische Chinese regering de verzekering heeft gegeven, dat d(e actie van de V.N. in Korea op geen enkele wijze de veilig heid of de belangen van China bedreigt. De Britse vertegenwoordiger te Pe king, Hutchinson, heeft Woensdag op het Chinese departement van Buiten landse Zaken deze verzekering overge maakt aan de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Tsjang Han-Poe. Een woordvoerder van het Foreign Office verklaarde verder, dat tussen de Westerse mogendheden nog steeds be sprekingen worden gevoerd om een weg te vinden tot oplossing van het Kore aanse probleem. Bevin zou komende week in het Lagerhuis een verklaring over Korea afleggen. De Engelse regering zou met deze stap contact op hoog niveau met de re gering te Peking tot stand willen bren gen met het oog op de komende bespre king in de V.N. In het verslag van de vaste commis sie voor de sociale verzekeringswetten uit de Tweede Kamer maken enkele leden de opmerking, dat zij de vaststel ling van het maximum dagloon, waar naar ten hoogste een uitkering kan wor den berekend, op f 13.aan de lage kant achten. In 1929 was dit bedrag gesteld op f 8.—, zodat het sindsdien met ruim 62 pCt. is gestegen. Het loonpeil is echter sedert genoemd jaar ongeveer verdub beld. Acht de minister het niet billijk zo vragen deze leden het maxi mum dagloon van de sociale verzeke ringswetten gelijke tred met de loon stijging te doen houden en zou een des betreffende wijziging alsnog overwogen kunnen worden? De nachtexpres van Sao Paulo is te Novaiguassu bij Rio de Janeiro ont spoord. Verscheidene wagons vielen om en werden beschadigd. Volgens de eer ste berichten zijn er drie doden te be treuren en ruim vijftig personen ge wond, van wie velen ernstig. De posttrein MadridCoruna is Don derdag in de provincie Coruna ont spoord, waarbij, 22 personen werden gewond, van wie twee ernstig. Vier rij tuigen liepen uit de rails. De chef van de Generale Staf, gene raal mr. H. J. Kruis heeft te Maastricht voor de afd. Zuid-Limburg van de Ned. Mjj. voor Nijverheid en Handel In een uiteenzetting van de internationale mi litaire situatie verklaard, dat de eerst komende twee jaar voor West-Europa tegenover de agressie van het Oosten critiek zijn. Rusland demobiliseerde na de laatste wereldoorlog niet, maar bouwde een grote en parate strijdmacht op. West- Europa vormt met Amerika en Canada wel een overwegend potentieel, maar de paraatheid der defensie is zij het dan in snel tempo nog altijd in op bouw. Vanzelfsprekend moet Nederland bedacht zijn op activiteit van de zgn. vijfde colonnes en op luchtlandingen, waarvoor territoriale troepen en de na tionale reserve beschikbaar moeten zijn. In het kader der noodzakelijke pa raatheid onzer strijdkrachten zal ver lenging van de eerste oefening voor de huidige lichtingen noodzakelijk zijn, al dus besloot de generaal. De heer P. Spies, een van de directeu ren der Javasche Bank, die Zondag te' Djakarta gearresteerd werd, is Donder- dag in vrijheid gesteld, Naar A.P. meldt, bevinden zich als gevolg van de razzia van Zondag nog 110 Indonesiërs, 18 Nederlanders, 20 Chi nezen en 15 Arabieren in de gevangenis van Djakarta. Suria Santoso, de vroe gere staatssecretaris voor interne veilig heid, is Donderdagavond te Djakarta gearresteerd, aldus bericht U.P. Voordat de zitting van het Hoge Ge rechtshof te Singapore vandaag begon is Bertha Hertogh een half uur lang onder vraagd door de president van het Hof, Brown. Slechts een tolk was hierbij te genwoordig. Bertha was gekleed in een oranjekleurige kebaja met blauwe sarong en had het hoofd met een eveneens blauwe serlendang getooid. Zij droeg diamanten oorringen en had een witte handtas bij zich. Het grootste deel van de ochtendzitting werd in beslag genomen door het kruis verhoor van Bertha's- pleegmoeder Ami nah door de advocaat van mevr. Hertogh, Shearn. Nadat hij haar gedurende onge veer een half uur vragen had gesteld, wist Shearn uit Aminah de verklaring te krijgen, dat mevr. Hertogh tijdens de Japanse bezetting nimmer geïnterneerd was geweest. Shearn herinnerde daarop aan een op 17 Mei door Aminah onder ede afgelegde verklaring, waarin- zij ge zegd had, dat mevr. Hertogh geïnter neerd werd enige tijd nadat zij het kind aan Aminah had toevertrouwd. Tezamen met de rechter drong Shearn op ophelde ring van de zijde van Aminah aan, maar deze bleef erbij, dat mevr. Hertogh nim. mer geïnterneerd, was geweest. De rech ter waarschuwde haar, dat deze tegen strijdige verklaring geen gunstig licht op haar getuigenverklaring werpt. Het Londense avondblad „The Star" schrijft, dat Stalin thans „half-inva lide" is „volgens enkele Westerse waarnemers". Stalin's gezondheid is volgens het blad „een onderwerp van gesprek op Londense ambassades". Stalin zou veel tijd doorbrengen aan de Zwarte Zee, waar hij voor een onbekende kwaal zou worden behan deld. Diplomaten te Moskou, aldus „The Star", gelovendat Stalin het Politbureau nog steeds leidt, hoewel minder rechtstreeks, en op de hoogte van de staatszaken blijft door de andere leiders voor korte bezoeken naar zijn „geheim verblijf aan zee" te ontbieden. Een negentienjarige Engelse, jongeman, genaamd Brynley Fussel, is Donderdag in Frankrijk gearresteerd, waarheen hij met een gestolen vliegtuig was komen vliegen, zonder ooit enige opleiding m de vliegkunst genoten té hebben. Hij had het zichzelf uit studieboeken geleerd. De jongeman zal voor de rechter ver schijnen en daarna teruggaan naar de tuchtschool, waarvan hij, naar achteraf bleek, was weggelopen. De avontuurlijke jongeman gaf de po litie het volgende relaas van zijn esca pade: Woensdag ontsnapte hij van de tuchtschool en in de nacht van Woens dag op Donderdag lifte hij met een vrachtauto naar Northampton, waar hij dacht wel een vliegtuig op de kop te kunnen tikken. Hij ging een hangar bin nen en koos een eenpersoons Auster uit. 's Nachts om drie uur startte hij, maar omdat hij bang was in het donker te verdwalen, landde hij na tien minuten weer. Bij zonsopgang ging hij verder en in Frankrijk maakte hij zijn eerste lan ding. Toen de lunch voorbij was, startte hij opnieuw om, gedwongen door lege ben zinetanks, op een veld bij Peronville in de buurt van Orleans te landen. Het Auster-toestel, dat Fussel'. na bij Northampton gestolen had en waarmee hij het Kanaal overstak, na de noodlanding te Orleans. Brynley Fussel, de 19-jarige jongen, gearresteerd na zijn landing te Orleans. Zes en zeventig personen zijn om het leven gekomen en minstens 333 passagiers werden gewond, waarvan velen levensgevaarlijk, toen Woensdag tl New York een sneltrein op een stilstaande personentrein reed. Radiografisch overgebrachte foto van de plaats van de ramp. f»* Mr. S. J. Timmenga heeft als raads man van een aannemer voor de Amster damse rechtbank de principiële vraag opgeworpen of de Justitie de bloedproef, die dikwijls wordt toegepast op niet nuchter geachte bestuurders, als bewijs middel mag gebruiken. Verdachte had op een warme zomer avond tien glazen bier gedronken, was daarna met zijn auto naar zijn woning aan de Amstel gereden zonder een aan rijding te veroorzaken, maar werd, na dat hij zijn wagen had verlaten en zijn woning wilde binnengaan, aangehouden door twee agenten. Deze agenten waren '•gewaarschuwd door een taxichauffeur, die de auto van verdachte in de nauwe Utrechtsestraat niet had kunnen passe ren. De agenten lieten de verdachte 10 meter heen en weer gaan en meenden, dat hij slechts waggelend kon lopen. Zij namen hem mee naar het bureau Singel. Daar onderwierp verdachte op aandrin gen van de agenten zich met tegenzin aan de bloedproef. Deze wees een alco holgehalte in Zijn bloed uit van 1.75 pro (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Ondanks het overvolle programma van Woensdag en het even overvolle pro gramma van gisteren vond Prins Bernhard gisterochtend tijd om zich naar het vliegveld van Hendon in Noord-Londen te begeven om op een startbaan van het vliegveld een van Engelands snelste nieuwe auto's te proberen. Ge durende drie kwartier maakte h(j zich vertrouwd met de Jaguar XK 120, een 2-persoons sportmodel, dat onder gunstige omstandigheden, van weg en weer een snelheid kan bereiken van meer dan 200 km. per uur. De startbaan van het vliegveld, nat van de regen en vet van de olie, stond evenwel niet toe dat de Prins de auto kon opvoeren tot zjjn topsnelheid. Daarna begon voor ons koninklijk echtpaar een lang programma van be zoeken in de regen. Het weer, reeds zo naargeestig op de eerste twee dagen, was nog verslechterd. Vrijwel de gehele dag wisselden stortregen en motregen elkaar af, en omtrent twee uur in de middag dreigde een dikke gele mist Lon den te zullen bedekken. Doch de langzaam neerzakkende gele lucht klemde zich vast aan de dakgoten, sloot de straten van boven af als met vuile gele watten en gaf aan alle gebouwen het aanzien van sombere fabrieken waarin vele jaren geleden excentrieke zeepfabrikanten failliet waren gegaan. Na de terugkeer van Prins Bernhard uit Hendon begon in dit onzalige No vemberweer de reeks van bezoeken met een kranslegging op het graf van Willem van Oranje in de Abbey, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard wederom werden ontvangen door de Deken, dr. Don, die hen opwachtte aan de zijdeur van de Abbey welke toegang geeft tot de beroemde Poet's Corner. De Deken ging zgn gasten voor naar de- magnifieke kapel van Hendrik VII, waar Koningin en Prins een laurier krans versierd met witzijden linten plaatsten bjj het graf van de koning stadhouder Willem van Oranje, die driehonderd jaar geleden In deze maand geboren werd. Vervolgens bracht het koninklijk Bernhard in gesprek met de Lord-Mayor echtpaar, vergezeld van de hertog en tijdens het noenmaal in Guild Hall. hertogin van Gloucester, een bezoek aan het nieuwe Lagerhuis, waar het gezelschap werd rondgeleid door de Speaker, kolonel Clifton Brown, en door de heer Richard Stokes, minister van Publieke Werken. Vanaf het La gerhuis ging het, nog steeds in de re gen, naar Portman Square, waar in de Nederlandse ambassade een korte ont moeting plaats vond met vooraanstaan de leden van de Nederlandse kolonie in Londen. Achtereenvolgens werden aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard voorgesteld het bestuur van de ver eniging NederlandEngeland, van de Nederlandse Club in Londen, van de Nederlandse Vrouwenclub in Enge land, van de Nederlandse Kamer van Koophandel en nog enige verenigin gen. Ook werden voorgesteld de beidé Nederlandse kerkeraden in Londen en drie paters van Mill Hill die de Neder landse katholieke geestelijkheid in Engeland vertegenwoordigden. Voorts werden nog voorgesteld een aantal prominente zakenlieden en industrië len en de Londense correspondenten mille, hetgeen geacht wordt te veel te zijn om een auto nog naar behoren te kunnen besturen. De kantonrechte^ veroordeelde ver dachte tot zes weken hechtenis met ont zegging van zijn rijbewijs voor een jaar. In hoger beroep eiste de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank bevestiging var}, dit vonnis. Mr. Timmenga voerde in zijn pleidooi aan, dat de bloedproef in dit proces als het belangrijkste bewijs gold. Maar het is' z.i. in strijd met art. 29 strafvordering, Dit artikel verbiedt van een verdachte verklaringen te verkrijgen, waarvan niet gezegd kan worden, dat zij in vrijheid zijn afgelegd. In geen geval mag dus zonder toestemming van verdachte een bloedproef worden genomen. Verdachte zegt, dat de proef inderdaad zonder zijn toestemming is genomen. „Maar", zo vervolgde pleiter, „stel nu eens, dat hij wel onder de invloed was, dan heeft hij zijn toestemming niet kun nen geven, want zijn wil is dan als ge- v volg van de drank krachteloos geweest. In zo'n geval kan men dus na afloop van de bloedproef concluderen, dat deze is genomen zonder toestemming van de verdachte". Wordt zoiets toegestaan dan is in ons land het hek van de dam voor de in Amerika gebruikte leugenverklikker, alsook voor de in medische kringen wel toegepaste narco-analyse, waarbij pa tiënten onder een geringe narcose wor den gebracht, zodat zij tot spreken ko men zonder dat zij dit misschien wel wensen. De bloedproef is een inbreuk op de vrije wil en de geest. Sommige verdachten zijn beangst voor proeven en zijn geneigd eerder de waarheid te zeg gen, wanneer men hun voorstelt proeven te nemen. De verklaringen, die zij dan afleggen, kunnen niet worden beschouwd als te zijn afgelegd in volle vrijheid. Uitspraak 7 December. H. M. Koningin Juliana heeft Donderdag een bezoek gebracht aan „Time and Talents" in Bermondsey, eèn arbeiderswijk in het Zuiden van Londen. Koningin Juliana werd bij dit bezoek vergezeld door Koningin ElizabethOmstuwd door een enthousiaste menigte neemt Koningin Juliana na haar bezoek afscheid van de vrouwelijke burgemeester van Bermondsey, mejuffrouw Eileen Francis Greenwood, die getooid is met ambtsketen en zilveren stadspenning. Op de rug gezien Koningin Elizabeth. van de Nederlandse bladen, die zich zeer gevleid voelden toen Hare Majes teit het verlangen te kennen gaf zich met haar gemaal en de Londense cor respondenten te laten fotograferen. Hierna vond ons Koninklijk echtpaar nog tijd om vóór het noenmaal een be zoek te brengen aan Koningin Mary, een bezoek dat oorspronkelijk op het programma had gestaan voor Dinsdag, de dag van aankomst, doch dat was uit gesteld wegens verkoudheid van de bejaarde koningin. Bijna een half uur verbleven Koningin Juliana en Prins Bernhard in Marlborough House, waar na zij zich begaven naar de ambtswo ning van Engelands minister van Bui tenlandse Zaken, Emest Bevin, in Carlton Garden. Onder degenen die tezamen met onze Koningin en de Prins en met de Engelse Koning en Konin gin deelnamen aan het door de heer en mevr. Bevin aangeboden noenmaal bevonden zich minister Stikker, de Lord Kanselier, de heer en mevrouw Attlee, de Lord Zegelbewaarder en echtgenote, de ambassadeurs van Ne derland en Brazilië met hun echtge noten, de heer en mevrouw Churchill, Clement Davies (leider van de liberale fractie), Anthony Eden en Baron Ge vers van onze ambassade te Londen. (Vervolg op pag. 37 O'Kelly—v. d. Berg KottnauerDonner 01 Euwe—Najdorf y214 Foltys—Golombek !4—14 RossolimoGUgoric '/4—14 KramerSzabados 10 TartakowerGudmundsson Vi14 PilnikReshevsky 1414 Pircv. Scheltinga afgebr. (winst voor zwart) StahlbergTrifunovic 1414 Afgebroken partijen (achtste ronde): Tartakowerv. Scheltinga 14—14 PilnikTrifunovic opnieuw afgebr. Afgebroken partijen (negende ronde) SzabadosRossolimo 1414 ReshevskyTartakower 1—0 1. Najdorf 8 pnt. 2. Reshevsky 714 pnt. 3. Stahlberg 7 pnt. 4. Gligoric 614 pnt. 5. Euwe 6 pnt. 6. Rossolimo 514 pnt. 7. Pirc 5 pnt. en 1 afgebr. partij. 8. 9 en 10. Tartakower, Gudmundsson en O'Kelly 5 pnt. 11. Trifunovic 414 pnt en afgebr. party. 12. Donner 414 pnt. 13. Pilnik 4 pnt. en 1 afgebr. partij. 14. Van Scheltinga 314 pnt. en 1 afgebr. partij. 15. 16, 17, 18, 19 en 20. Kramer, Szaba dos. Golombek, Kottnauer, Foltys en Van der Berg 314 pnt In ons nummer van 27 October j.l. is een beschouwing opgenomen^ over het ontwerp van de kleuteronder wijswet. Het lijkt ons dienstig, de spe ciale aandacht te vragen voor enkele aspecten van het wetsontwerp, die be trekking hebben op de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Wij stellen voorop, dat hetgeen volgt niet afdoet aan onze waardering voor minister Rutten, die, ondanks de moei lijke positie van de schatkist, van zijn ambtgenoot van Financiën de millioenen toegewezen kreeg, die nodig zijn om al thans een begin te maken met de sane ring van het reeds veel te lang verwaar loosde kleuteronderwijs. Op het punt van de Rükssubsldiëring voorziet het wetsontwerp in volledige gelijkstelling van het openbaar en bij zonder kleuteronderwijs. Voor wat de gemeentelijke subsidiëring betreft, is de gelijkstelling slechts voorzien in 55 van de 1013 Nederlandse gemeenten. Immers, het wetsontwerp schrijft volledige sub sidiëring van de bijzondere scholen al leen voor aan gemeenten die zelf één of meer openbare kleuterscholen in stand houden. In de andere gemeenten blijft de subsidiëring van het bijzonder kleuter onderwijs dus facultatief. Voor het me rendeel der bijzondere kleuterscholen zal het effect van de voorgestelde wet beperkt blijven tot de subsidie van het rijk. Het is begrijpelijk, dat er nu reeds stemmen opgaan, die bepleiten het rijks subsidie hoger te stellen dan f 40 per leerling, het bedrag, dat in de Memorie van Toelichting in het vooruitzicht wordt gesteld. De bijzondere kleuterscholen in de 55 gemeenten die openbare kleuterscholen in stand houden, komen er dus volgens het wetsontwerp het best voor te staan. Toch bevat het ontwerp een bepaling, welke voor het bijzonder kleuteronder wijs, voor zover dit op principiële grond slag is gebaseerd, een onbillijkheid in het leven roept, welke niet kan worden aanvaard. Met betrekking tot het onderwijs aan kleuters nemen de principiële voor standers van het openbaar onderwijs niet altijd de grens tussen openbaar en bijzonder onderwijs in acht. In ver schillende gemeenten vindt men neu trale bijzondere kleuterscholen, waar van de leerlingen later het openbaar gewoon lager onderwijs gaan volgen. De protestants-christelijke kleuterscho len trekken ook leerlingen die voor het openbaar gewoon lager onderwijs be stemd zijn. Dit verschijnsel doet zich op de katholieke kleuterscholen slechts bij uitzondering voor. Men kan evenwel aannemen, dat in het algemeen op de bijzondere kleuterscholen, in verhou ding tot de openbare, meer leerlingen gaan dan men zou kunnen verwachten als men de bezetting van de openbare en bijzondere lagere scholen in de ge meente in aanmerking neemt. Het wetsontwerp bepaalt nu, dat als een dergelijk geval zich in een gemeente voordoet, de subsidie voor de bijzon dere kleuterscholen zal worden ver minderd in die mate, dat de gemeente voor het bijzonder kleuteronderwijs niet meer uitgaven doet dan. gelet op de verhouding der bezetting der open bare en bijzondere lagere scholen, verantwoord is. Bijvoorbeeld: in een gemeente gaan op de openbare lagere scholen evenveel leerlingen als op de bijzondere lagere scholen, maar voor het kleuteronderwijs ligt de verhouding anders. Op de bijzondere scholen gaan 500 en op de openbare 400 kleuters. Als de gemeente aan de openbare kleuter scholen bijvoorbeeld netto f 50.per leerling ten koste legt, zal zij aan de bijzondere scholen 4/5 X f 50.f 40. per leerling subsidie moeten geven. Dit voorbeeld toont duidelijk aan. dat de voorgestelde bepaling voor het prin cipiële bijzonder onderwijs en speciaal voor de katholieke scholen onbillijk is. Immers cp deze scholen gaan vrijwel uitsluitend leerlingen die later een ka tholieke lagere school in de gemeente zullen bezoeken. Niettemin wordt het gemeentelijk subsidie met een zeker percentage verminderd als de prot- christelijke kleuterscholen worden be zocht door leerlingen die later naar een openbare lagere school gaan. Beide cate gorieën van scholen (de katholieke en de prct.-christelijke kleuterscholen) wor den nog extra gedupeerd als in de ge meente een bijzondere neutrale school is gevestigd die uitsluitend leerlingen aan het openbaar gewoon lager onder wijs aflevert, want dan wordt de ver houding nog ongunstiger. TX e verhouding tussen de schoolbe- I volking van de openbare en bij- zondere kleuterscholen kan in een gemeente nog op een andere wijze wor den scheef getrokken; namelijk als bij zondere kleuterscholen in een gemeente worden bezocht door kleuters die later een bijzondere school voor gewoon lager enderwijs in een andere gemeente gaan volgen. Het wetsontwerp houdt met deze mogelijkheid geen rekening, even min als met het feit dat kleuterscholen worden bezocht door leerlingen uit een andere dan de schoolgemeente. De sa menstellers van het wetsontwerp hebben de gemeenten als min of meer geïso leerde gemeenschappen gezien. De ont wikkeling van de verkeersmiddelen en de groei van de bebouwing tc<t agglo meraties tot over de grenzen der ge meenten hebben er toe geleid dat de keuze van de school ook de kleuter school die de kinderen zullen volgen, dikwijls een intercommunaal karakter draagt. Wij verwachten dan ook, dat het wetsontwerp op verschillende punten nog wijzigingen zal endergaan. Advertentie DARTELOOR1SSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie Wij maken U opmerkzaam, dat in de nieuwe telefoongids ons nummer niet meer voorkómtonder de naam C. Krul maar onder O. Veldt. Het telefoonnummer blijft 13063 Banketbakkerij-Confisserie O. VELDT voorheen C. Krill, Gr. Houtstraat 173 Vreugde verschaffen is de grootste j vreugde. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1