Nederlanders in tiende ronde op dreef ATJEH IN HEI JONGSTE VERLEDEN EN IN DE TOEKOMST schenken I^ROUU/eI} Hoogtezon 28 St. Nicolaas en zijn knecht op bezoek Poging tot chantage Poppen uit 35 landen Hg „Voeten Vreugd" Zorgenkind Ned.-Ind. regering Japanse besetter en Djakarta J. VAN DEN BERG dag dag udrf RINSO IMt WERKELIJK WIT! I ^1 Internationaal schaak- tournooi Beverwijk Snuif en wrijf 0, KOM ER EENS KIJKEN... „HET HUIS MET DE LUIFEL" EET MEERLAROS FRUIT, VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 HET SCHAAKTOU RNOOI TE AMSTERDAM Euwe maakt weer remise Dameskampioenschap van Nederland Int. tenniskampioenschappen Sportsnippers EuweNajdorf KottnauerDonner Jeugdvoetbaltournooi 22-26 Maart ZESDAAGSE IN RAI-GEBOUW BEGIN JANUARI Het internationaal tournooi te Barcelona De R.K. burgemeester van Schoonebeek Rond z.g. Rembrandt TREINSTORING TE LISSE Tentoonstelling in Den Haag voor Rode Kruis EMIGRANTENVLUCHTEN TE DUUR Bouwvergunning overschreden met 10 mille Hoge boete geëist tegen architect-wethouder Je/s goeds in /eer Leerling- of gevorderd Leerling-kapster gemeub. kamers komf h/er op neer Kijken enkopen bijt GIERSTRAAT 60 BANKETBAKKERIJ OPENBARE AANBESTEDING A. G. DEGENAAR afwezig tot 4 Dec. altijd welkom en Infraphil verkoop en verhuur bij ZIJLSTRAAT 87 Tel. 11110 Neem er wat in voorraad! WAT WAST WORDT k j Jllli plllllll Rinso-sop... vetter sop! Want Rinso is een zui ver zeeppoeder. Rinso-sopveilig sop I Want Rinso bevat geen schadelijke middelen. v Ct. (.Van onze speciale verslaggever) Met begin was zo veelbelovend. Sinterklaas en Zwarte Piet, die gisteravond in vol ornaat de schaakzaal binnentraden en daar tot verrassing van een ieder de wedstrijdleider en de vijf belangrijkste meesters een boterletter en de overige een chocoladeletter offreerden. Daarmee, meenden wij, was voor deze tiende ronde de mogelijkheid van pikante schaaksurprises bepaald. Helaas, het pakte anders uit. Het tournooi is n.l. juist over de helft en in dit stadium plegen de meesters geen risico's te nemen. Het, werd dan ook weer, juist zoals Woensdagavond, een epidemische remise-golf, waarop alleen onze landgenoten Donner, Kramer en Van Scheltinga een plezie rige uitzondering maakten. Ze wonnen alle drie (we nemen tenminste aan, dat Scheltinga bij het afwikkelen van zjjn gewonnen stelling geen fouten maakt) en zij bereikten daarmee dit gelukkige resultaat, dat Kramer die er steeds be ter in komt de vernederende laatste plaats verlaat en dat de beide anderen zich losmaken van de enorme groep van zes spelers, die allen met 314 punt de rang lijst besluiten. De oorzaak van alles was Euwe. Hij speelde tegen Najdorf een aanvankelijk felle Catalaanse partij, die er na een zet of achttien zo veelbelovend uitzag, dat iedereen meende, dat onze landgenoot ging winnen. Plotseling echter forceerde Najdorf een afruil van alle belangrijke stukken en bood tegelijk remise aan Euwe, die nog steeds beter stond, accep teerde en daarmee was de spanning van deze avond volkomen verdwenen. Het feit van deze remise immers ontsloeg alle andere kanshebbers van de nood zaak om scherp op winst te spelen en achter elkaar kwamen dan de halve punten binnen. Eerst PilnikReshevsky. Een Siciliaanse partij, die er een ogen blik slecht voor Pilnik uitzag, doch die na afruil van de meeste stukken geen directe winstmogelijkheden bleek te be vatten en na 21 zetten remise werd ge geven. Dan Stahlberg—Trifunovic, een Ortho dox damegambiet, waarin de Zweed niet onmiddellijk voordeel kon behalen en die hij dan ook maar wetende dat noch Najdorf, noch Euwe, noch Reshevs ky gewonnen hadden remise gaf. Rossolimo en Gligoric, resp. no. 4 en no. 6 op de ranglijst, namen niet zo snel met remise genoegen. Dat was ook voor de hand liggend, want een winstpunt bij al dte remises zou hun kansen hebben doen stijgen. Ze speelden hun vier paar denspel dan ook met grote vasthoudend heid. onderzochten elke mogelijkheid en voelden zich ten slotte eigenlijk allebei een beetje teleurgesteld, toen ze op de 42ste zet toch nog met remise genoegen moesten nemen. Donner speelde eigenlijk de beste partij van de avond. Het was een half- Slavische verdediging, die hij bijzon der krachtig voortzette en die hem al heel spoedig een pion opleverde. Daar mee was de partij echter nog lang niet gewonnen. Onze jonge landgenoot wist Het 13e Hoogoventournooi, dat van 13 tot en met 21 Januari te Beverwijk ge houden zal worden, belooft wederom in het centrum van de belangstelling der internationale schaakwereld te staan. De Hoofdgroep ziet er bijzonder aantrekke lijk uit. Hoewel de onderhandelingen met de schaakmeesters nog voortduren, kan met grote zekerheid de volgendq samenstelling worden verwacht. Dr. Max Euwe (Amsterdam); H. J. Donner (Den Haag)), winnaar van het Hoogoventour nooi 1950; dr. L. Stumpers (Eindhoven); H. Kramer of Th. v. d. Tol (Leeuwar den); N. Czerniak (Argentinië), A. O'Keliy de Galway en Fr. v. Seters (België)Chr. Poulsen (-Denemarken) Hugot (Frankrijk); Szabados (Italië). Czerniak, Poulsen en Szabados zullen voor de eerste maal met „Beverwijk" kennis maken. Ook in de reserve-groe pen zullen buitenlanders meespelen o.m. de bekende Arne Hansen (Denemarken), dr. Limbos (Belg. Congo), A. Larsen (Denemarken) en Menzel (Zwitserland). Tenslotte zullen de dames C. Roodzant Glimmerveen en Fenny Heemskerk om de kampioenstitel van Nederland strijden. Het „nieuwtje" van het Hoogoventour nooi, de dagelijks verschijnende tour- nooikrant, (het z.g. schaaklogboek) trekt in de schaakwereld steeds meer belang stelling. Al met al zal „Beverwijk" door de Schaakvrienden in binnen- en buitenland weer met spanning worden gevolgd. De internationale tenniskampioen schappen van Nederland, welke zoals afgesproken met de Belgische tennis- bond om het andere jaar in ons land en in België gehouden worden, zijn voor ons land vastgesteld op 4 tot 10 Juni 1951, vermoedelijk te Noordwijk Zij sluiten aan op de internationale kam pioenschappen te Parijs. Te Wembley heeft het Engels ijs- hockeyteam Donderdagavond met 127 van Zwitserland gewonnen. Tussen standen: 51, 53. 23. Voor de West-Europa beker werd Donderdagavond te Antwerpen de ijs- hockeywedstrijd Brabo (Antwerpen) Ijsvogels (Amsterdam) gespeeld. De wedstrijd eindigde in een 22 gelijk spel. Tussenstanden: 10, 01, 11. In het kader van een biljartwed strijd te Den Haag speelden Van Vliet en Van der Pol een partij ancre cadre 47/2 over 400 caramboles. Evenals in ae eerste ontmoeting die op 15 Nov. te Rotterdam werd gespeeld won Van der Pol. Het hockeyteam van Pakistan heeft Van een Britse militaire ploeg te Alder- shot (Hampshire) met 42 gewonnen. De rust ging in met de stand 20 voor Pakistan. Officials van de Engelse en Zuid-Sla- Vische voetbalbond zijn in principe tot overeenstemming gekomen over een te spelen returnwedstrijd te Belgrado in 1952 tussen Engeland en Zuid-Slavië. De van 1911 daterende jaarlijkse voet balwedstrijden om de Coenegrachtbekei lussen Belgisch en Nederlands Limburg ®en uit- en een thuiswedstrijd omvat tend, zullen dit seizoen op 4 Maart in ®elgië en op 26 Maart of 20 Mei in Ne derland worden gespeeld. De wedstrijd tussen de wereldkam pioen weltergewicht, Ray Robinson, en i-dc van Dam zal op Zaterdag 9 Decem ber in het Sportpaleis te Brussel worden 8ehouden. Sr?e Pressent van de Internationale t enermfederatie, de heer Jacques Cou- heeft bevestigd, dat de wereldkam- ^eenschappen 1951 van 21 Mei tot 2 Juni Stockholm zullen worden gehouden echter zijn sterke centrumpionnen zeer goed te ontwikkelen en toen Kottnauer een uiterst zwakke achttiende zet deed, besloot Donner de partij met een magistraal gespeelde doorbraak. Ook Kramer, die zich van een slechte start uitstekend herstelt speelde tegen Szabados een goede partij. Het was, even als StahlbergTrifunovic, een Orthodox damegambiet, waarin Kramer door con sequent spel een uitstekende pion ver overde. Szabados vond daarna niet steeds de beste antwoordzetten en toen hij twee torens voor wit's dame moest ge ven, was de strijd in feite beslist. De rest was theorie en daarin maakte de Fries geen fouten. v. Scheltinga deed het tegen Pirc goed, maar niet brillant. Hij kwam n.l. na een Réti-opening vrij spoedig in het voor deel, veroverde achter elkaar drie pion nen, doch liet zich juist voor het afbre ken verleiden tot allerlei onnodige com plicaties. Desniettemin is zijn stelling zodanig, dat winst practisch zeker ge noemd mag worden, v. d. Berg tenslotte is de enige man, die gisteren en hoe kan het ook anders in tijdnood kwam te verkeren. Daardoor verspeelde hij het voordeel, dat hij tegen O'Keliy in een Konings-Indische partij zo moeizaam had verworven. Remise was het slot. Alles bijeen genomen: deze tiende ronde was weinig interessant. Men mag hopen, dat de meesters spoedig hun „eindsprint" inzetten. (Catalaans) Wit: Dr. Euwe Zwart: Najdorf 1. d4, Pf6; 2. c4, e6; 3. Pf3, b6; 4. g3, Lb7; 5. Lg2, Le7; 6. 0—0, 0—0; 7. Pc3, Pe4; 8. Dc2, Pc3:; 9. Dc3:. Le4; 10. Lf4, d6; 11. Tfdl, Pd7; 12. De3, Pf6; 13. h3, c6; 14 g4, Lg6; 15. Ph4:, Pg4:; 16. hg4:, Lh4:; 17. Lc6:, Tc8; 18. Lb5, h6; 19. La6, Tc7; 20. c5, Le7; 21. Tacl, Dd7; 22. Dg3, Td8; 23. cd6:, Ld6:; 24. Ld6:, Tel: 25. Tel:, Dd6Remise op voorstel van zwart. (Half-Slavisch) Wit: Kottnauer Zwart: Donner 1. c4, e6; 2. Fc3, d5; 3. d4, c6; 4. e3, Pf6; 5. P£3, Pbd7; 6. Ld3, dc4:; 7. Lc4:, b5; 8 Ld3, Lb7; 9. De2, a6; 10. e4, c5; 11. d5, c4; 12. Lc2, ed5:; 13. eS, Fe4; 14. 0—0, Pdc5; 15. Tfdl, Pc3:; 16. bc3:, Dc7; 17. Lf4, Pe6; 18. Lg3, g6; 19. De3, 0—0—0; 20. a4, b4; 21. cb4:, Lb4:; 22. Pd4, Lc5; 23. Pe6:, fe6:; 24. De2, Dc6; 25. Dfl, d4; 26. Tacl, d3; 27. Lb3, cb3:; 28. Tc5:, Dc5:; 29. Tel, Dc2. Wit geeft op. Sint Nicolaas bracht gisteravond een bezoek aan het schaaktournooi. De goe de Sint speelde ook even een partijtje tegen Euwe. In het midden Najdorf. Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met Advertentie „F rede rik 1" chocolade «maakt beter I In het gebouw van de F. A. te Lon den hebben de heren Henri Delaunay (Fr.), L. Brunt (Ned.) en sir Stanley Rouss (Gr. Br.) in grote lijnen het schema vastgesteld voor het vijfde in ternationale jeugdtournooi dat in de Paasweek van 1951 in het Zuiden van Frankrijk (Cannes, Nice en Monaco) zal worden gehouden. De kalender voor het tournooi werd als volgt samengesteld: Donderdag 22 Maart: voorronde; Vrij dag 23 Maart: rustdag; Zaterdag 24 Maart: tweede ronde; Zondag 25 Maart: rustdag; Maandag 26 Maart: finale. De eerste na-oorlogse Nederlandse zesdaagse zal van 5 tot en met 11 Jan. 1951 worden gehouden in het R.A.I.- ge-bouw te Amsterdam, aldus heeft het Comité Zesdaagsen in Nederland Don derdagavond op een vergadering be sloten. Er worden thans onderhan delingen gevoerd over het rennersveld. Te Barcelona werd een begin gemaakt met het internationaal zwem- en wa- terpolotournooi, waaraan onze landge noten Kievit en Tjebbes deelnemen. Het belangrijkste nummer dat gezwom men werd was de 200 meter borstcrawl. De Fransman Jany legde beslag op de eerste plaats in 2 minuten 13 sec. Onze landgenoot Tjebbes tikte als tweede aan in 2 minuten 16,4 sec., terwijl de Spanjaard Queralt en de Fransman Boi- teux derde en vierde werden in de resterende tijden 2.16.6 en 2.20. Op opmerkingen van Tweede Kamer leden over de benoeming van een R.K. burgemeester in Schoonebeek, heeft minister Teulings o.a. het volgende ge antwoord: De politieke verhoudingen in deze gemeente behoefden, op zichzelf be schouwd, niet noodzakelijkerwijs tot de benoeming van een R.K. burgemeester te leiden. Het complex van omstandig heden echter, vooreerst, dat de K.V.P. in deze gemeente in vergelijking tot de andere partijen de grootste aanhang heeft, voorts, dat de katholieken in de Z. O.-hoek van Drenthe een met onbe langrijk deel van de bevolking uitma ken en tenslotte, dat geen van de bur gemeesters in dit gewest tot deze staat kundige richting behoort, maakte naar de mening van de minister de benoe ming van een burgemeester, die tot de K V.P. behoort, ten volle verantwoord. De 36-jarige tapijtwever D. van der B. uit Leiden heeft terechtgestaan voor de Haagse rechtbank terzake van een poging tot chantage. De ach tergrond van deze chantage was nog al ingewikkeld. Het ging om een schil derij, waaromtrent kunstenaars het niet eens waren of het nu een echte Rem brandt was of niet. Het werk bleek on verkoopbaar te zijn, doch de verzekering was hoog. Om nu de verzekeringspennin gen te kunnen incasseren zou 'n gefin geerde diefstal op touw gezet worden. Verdachte v. d. B. zou hierin 'n belang rijke rol spelen. Op het laatste moment deinsde hij van de consequenties van deze verzekeringsfraude terug en dreig de naar de politie te gaan, tenzij de twee Leidenaars, die met hem in het complot zaten, de antiquair B. en de handelaar V., hem ƒ2000 zouden geven. Dezen gingen echter op deze chantagepoging niet in en gingen naar de politie. De Officier van Justitie eiste tegen v. d. B. tien maanden gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 7 December. Omstreeks kwart vóór acht vanmor gen zjjn bij Lisse beide bovenleidingen van de spoorlijn AmsterdamDen Haag defect geraakt, zodat het traject Haar lemLeiden'niet electrisch kon worden bereden. De D-treinen, de boottreinen en een aantal (dus niet alle) electrische tieinen worden van Amsterdam via het verbindingslijntje Harmelen-Breukelen naar Rotterdam geleid. De storing was vanmorgen elf uur opgeheven. Vijfhonderd poppen uit vijfendertig landen zullen van 29 November tot 3 December te bewonderen zijn in hotel de Wittebrug, alvorens zij naar men hoopt door vele vaders en moeders zullen worden gekocht. De opbrengst komt ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Deze „Exposition folklorique de pou- pées" wordt georganiseerd door dames vpn het corps diplomatiqué onder lei ding van de doyenne van dit corps, mevrouw Dupuy, echtgenote van de ambassadeur van Canada. Er is een grote collectie prachtige Franse poppen. Men vindt, er voorts collecties uit Canada, Italië, de Noord en Zuid-Amerikaanse staten en ook zijn er vele poppen, die door dames van de diplomatieke missies in ons land zelf werden vervaardigd. Zo ontving men van de Zwitserse legatie zestig poppen. De tien emigrantenvluchten naar Canada, die de K.L.M. vóór 1 Januari van plan was te maken, gaan waarschijn lijk niet door. De oorzaak hiervan schijnt te liggen in gebrek aan belangstelling van de zijde der adspirant-emigranten De mogelijkheid bestaat echter, dat de volgende maand nog een vlucht gemaakt zal worden. De meeste emigranten, zo vernemen wij van de Stichting Landver huizing, geven de voorkeur aan transport per schip, omdat de kosten hiervan lager zijn (f531 per persoon tegen f831 per vliegtuig) en zij bovendien meer bagage kunnen mede nemen. De heer D. W., architect en wethou der van Openbare Werken te Leeuwar den, stond Donderdag terecht voor de Leeuwarder rechtbank ter zake van het zonder vergunning verbouwen en ver nieuwen van een kerk te St. Jacobi- parochie. Uit de verhoren bleek, dat het kerkbestuur een vergunning van het college van algemene commissarissen voor de wederopbouw heeft verkre gen tot een bedrag van f 8.500. Dit be drag is verre overschreden en wel met tien mille, maar verdachte betoogde, dat aan onderhoudswerken is besteed f 5.000, voor meubilair f 4.000, zodat de overschrijding veel minder belangrijk was. Onderhoud toch en meubilair en het slopen wordt in de practijk niet in het vergunningsbedrag opgenomen. De officier van Justitie bleek het met deze opvatting, die door twee getuigen- deskundigen gedeeld werd, niet eens te zijn. Hij vorderde f 7.500 of drie maanden hechtenis. gevraagd. Dameskapsalon MAISON DES DAMES B. PRIJS Gen. Cronjéstraat 54. Gezocht per 1 Februari in Haarlem of omstreken voor echtpaar met 3 kinderen: met of zonder pension. Br. no. 3618, Wensing s Adv.- Bureau, Tempeliersstr. 32. TEL. 16829 Portefeuilles 3.90 Dubb. linnen schooltas 8.75 Aetentasscn vanaf 6.50 - t 15.— en verder alle soorten KLEINE LEDERWAREN naar onze alleraardigste marsepein-surprises. Vervaardigd van zuiver amandelen. Ruime sortering in andere St. Nicolaas-artikelen o.a.: CHOCOLADELETTERS SUIKERBEESTEN CHOC. FIGUREN en niet te vergeten onze heerlijke ROOMBORSTPLAAT, eigen fabrikaat. Ook voor HAARL. HALLETJES maar één adres gevestigd sinds 1693 Fa. ENGELHARD KRUISSTRAAT 37 TELEF. 10464 Yamashita, de Tijger van Malakka, zoals hij later in de Japanse oorlogs- communiqué's genoemd zal worden, staart zijn tegenstander aan. Het is de ondoorgrondelijke blik van de Oosterling, die zichzelf op de meest cri- tieke momenten volkomen onder controle heeft al wordt hij innerlijk verteerd door de grootste onzekerheid. Tegenover Yamashita zit de Britse bevelhebber van Malakka. Het schier eiland is door de Gele Terreur overstroomd en slechts Singapore, de Leeuwen vesting, het trotse bolwerk, dat tientallen jaren van Brittannië's kracht getuigd heeft en dat volgens de algemeen heersende opvattingen onneembaar is, biedt nog weerstand. „Om zes uur vanavond onvoorwaardelijke^ capitulatie", bijt Yamashita zijn vijand over de tafel toe en de tolk vertaalt het ultimatum. De Japanner tuurt op zijn horloge, dat voor hem ligt. Het is stil in de zaal. Elke kleine sprong van de secondewijzer brengt het noodlot nader. De Britse bevelhebber heeft wan hopige pogingen gedaan de capitulatie te verschuiven en de beslissing tot de volgende ochtend op te schorten. Nog één minuutMen kan een speld horen vallen. Singapore capituleert. Yamashita staat op en loopt rustig naar buiten. Dan sluit hij even de ogen en zucht diep om de geweldige emoties, die hij doorstaan heeft, kwijt te raken. Het gewaagdste sptlletje poker, dat hij ooit gespeeld heeft! Met slechts dertigduizend man staat hij voor de landengte, die het eiland waarop Singapore ligt van het achter land scheidt. De Geallieerden hebben honderddui zend man tegenover hem staan. Yamashita heeft geen verbindingen, want door de te vlugge opmars heeft hij het contact met zijn legertros ver loren. Achter hem ligt de jungle, links en rechts de zee. Reserves heeft hij niet. Slechts door grandioze bluf heeft hij het spel kunnen winnen. Hij heeft de Brit geen tijd gelaten in de nacht, die deze wilde benutten om achter de wer kelijke sterkte van de Japanse leger macht te komen, gegevens te verzame len. Yamashita gunt zichzelf en de vijand geert moment rust. Zijn troepen schepen zich reeds in voor Sumatra en Java. Over Straat Malakka zwermen tiental len prauwen uit met vluchtelingen, die een goed heenkomen zoeken op Suma tra. Enkele honderden Atjehers landen in hun oude vaderland om daar te verha len van de wonderbaarlijke Japanse troepen en de débacle van de Gealli eerde legers. Plotseling is het met de rust in Atjeh gedaan. Bruggen worden opgeblazen, wegen gebarricadeerd, militaire transporten be schiet men vanuit hinderlagen, moord en doodslag bedreigen de loyale Atjeher, die zich solidair met de Nederlanders toont. De Vijfde Colonne, die uit Malakka ge ïnfiltreerd is, verstaat haar werk helaas uitstekend. Een nu bijna vergeten groep van ci viele ambtenaren en andere getrouwen, onder wie tal van Atjehse hoofden, trachten de hopeloze situatie nog te red den, maar er valt niets meer te redden en ons leger, dat het binnenland inge trokken is om aldaar de guerilla te gaan voeren, moet capituleren. Want zonder de steun van de bevolking is een gueril- lastrijd onmogelijk en het moreel van onze troepen is sterk gedaald, doordat de militairen zich al te grote zorgen moeten maken voor hun gezinnen, die onbeschermd achtergelaten moesten worden in een gebied dat, compleet in opstand is. De strijd verplaatst zich dan naar Midden-Sumatra, waar een Japans be velhebber briesend van woede eindelijk tot de erkenning moet komen, dat er geen. twintigduizend man KNIL-troepen, doch slechts drieduizend man tegenover hem stonden. Deze kleine groep heeft enkele weken een geheel legercorps kunnen binden, waardoor het Japanse tijdschema lelijk in de war raakt. Australië wordt gered. Oók door de strijd op Sumatra al was deze weinig spectaculair. Atjeh was destijds het zorgenkind der Nederlands-Indische regering. Het bleef ook van de Japanse be zetter de nodige aandacht vragen en Tokio, beseffende, dat een enkele vonk reeds voldoende zou zijn om het gewest als vroeger in vuur en vlam te zetten, volgde een voorzich tige politiek. Met Ceylon en Brits-Indië dichtbij kan Japan op zijn westflank in In donesië geen Atjeh in opstand dul den en zo wordt met succes gepoogd de beide grote partijen in Atjeh, die van oudsher een strijd om de macht voeren n.l. de adat de volkshoof den en de mohamedaanse, geestelij den en de mohammedaanse, gees telijke leiders, tegen elkaar uit te spelen. Tenslotte tonen de oelamas, de Isla- mietische leiders, zich het meest bereid hand- en spandiensten voor de bezetter te verrichten en dank zij deze collabo ratie is het oude Atjehse gezag, waar op wij altijd steunden, dat van de volks hoofden, voor een groot deel in handen van hun rivalen gekomen. De Japanner heeft in Atjeh het Indo nesische nationalisme aangemoedigd daar hij en terecht hiervan minder gevaar duchtte dan van een locaal zui ver Atjehs getint patriotisme. Dr. A. J. Piekaar heeft „Atjeh en de strijd met Japan" geschreven, dat kort geleden bij W. van Hoeve te Den Haag verscheen. Het behandelt de voorgeschiedenis van het Atjehse drama en doet zien hoe er in dat gewest spanningen optraden, die onvermijdelijk tot een catastrophe moesten leiden toen eenmaal het oude gezagsapparaat door de oorlog met'Ja pan zijn heilzame invloed niet langer kon doen gelden. Het boek behandelt de bezetting en eindigt met enkele beschouwingen over de periode na de Japanse capitulatie en de mogelijke weg welke Atjeh thans zal gaan. Schrijver voorspelt, dat het Atjehs lo caal patriotisme nog lang zal blijven overheersen al is er een zeker resultaat van de Japanse propaganda voor het Indonesisch nationalisme te constateren in de politieke ontwikkelingen. Dr. Piekaar spreekt in zijn slotbe schouwingen de hoop uit, dat naarmate in de komende jaren groepsbewustzijn toenemen, Atjeh door de energie zijner en nationaliteitsbesef in kracht zullen zonen een steeds belangrijker plaats on der de volkeren van de Indonesische archipel zal gaan innemen en in stij gende mate zal gaan bijdragen aan de wederopbouw van Indonesië. We hopen het met hem. Maar voorlopig ziet het er nog naët naar uit. De republiek is huiverig om zich te veel in de Atjehse zaken te mengen en naarmate de tijd verstrijkt zal het lo caal patriotisme krachtiger worden, waardoor het hoe langer hoe moeilijker zal worden om vanuit Djakarta mede zeggenschap te krijgen in Atjehse aan gelegenheden. Ambon op de meest oostelijke en Atjeh op de westelijke flank zijn zwak ke plekken in de jonge eenheidsstaat. Wie het boek van Dr. Piekaar bestu deerd heeft zal beseffen dat dit Atjeh in de komende jaren een grote rol zal gaan spelen en een lastige kluif voor Soekarno c.s. zal beteke nen. Het boek is niet alleen interessant voor de' geschiedenis van Atjeh en de ontwikkelingen van Indonesië maar ook voor hen. die de belangrijke rol van de Islam willen volgen. Wat er momenteel in Atjeh groeit: een naar meerdere zelfstandigheid stre vend land, waar de Islamietische leiders een bewing willen gaan voeren volgens verouderde godsdienstige principes een staat geleid door de voorschriften van de Koran kan voor de gods dienstvrijheid in Indonesië van grote importantie worden. Deze godsdienstvrijheid wordt in de Indonesische grondwet gegarandeerd maar kan te allen tijde in gevaar ge bracht worden door religieus fanatisme dat de Dar al Islam is er om het te bewijzen geen andere godsdiensten naast de Islam duldt. Onze litteratuur over Indonesië is door „Atjeh en de oorlog met Japan" met een standaardwerk verrijkt. M. KLAASSEN Met droefheid geven wij U kennis, dat na voorzien te zijn van de H.H. Sa cramenten der Sterven den is overleden onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader GERARDUS VAN DER VELDT weduwnaar van Johanna Gerarda Maria van Oploo, in de ouderdom van 76 j. Haarlem, 23 Nov. 1950. Hagestraat 10. Uit aller naam: J. G. M. van der Veldt De H.H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Maandag 27 November a.s. in de kapel van het St. Jacobs Godshuis, Ha gestraat 10, des morgens te 9 uur, waarna de be grafenis zal plaats vinden op het R.K. Kerkhof „St. Barbara", Soendaplein, omstreeks 10.30 uur. Condoleance-adres J. A. de Boer, Gierstr. 65. Heden overleed in het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, na een langdurige ziekte, maar rtoch nog onverwacht, tot onze grote droefheid, mijn geliefde Echtgenoot en onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer HENRI GORT in de leeftijd van 44 jaar. Uit aller naam: J. J. GORT-v. Houten en Familie Haarlem, 23 Nov. 1950. Gen. Cronjéstraat 13. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 27 Nov. a.s. te 12 uur op de Noorder Begraaf plaats te Haarlem aan de Vergierdeweg. Vertrek van huis 11.30 u. Namens de Woningbouwver eniging „Ons Belang" te Tuitjenhorn (Gem. Haren karspel) zal de architect, Henri L. Klein Schiphorst, in Café „De Vriendschap", Dorpsstraat H 31 te Tuitjen horn, op Donderdag 14 De cember 1950 om 11 uur v.m. openbaar aanbesteden: HET BOUWEN VAN EEN VERZORGINGSHUIS met 28 woningen, garage enz. aan de Dorpsstraat te Tuitjenhorn. Bestek en 11 tekeningen wor den vanaf 30 Nov. a.s. de aanvragers toegezonden na ontvangst van f 25.per stel op giro 224164. Restitutie f 10.per onge schonden stel direct na de 'aanbesteding. ARTS Heemsteedse artsen nemen waar. Met diep leedwezen geven wij kennis, dat onze Collega en Vriend Mr. W. M. HOUWING heden plotseling is overleden. Amsterdam, 23 November 1950. DIRECTEUREN AMSTERDAMSCHE BANK EN INCASSO-BANK zijn Broodroosters, schemer- en bureaulampen, strijkbouten, kookplaten, droogscheer- apparaten, stofzuigers enz. enz. Bezoek onze zaak! Wij adviseren gaarne! Koninginneweg 6 Haarlem (b/d Raambrug) Tel. 14024 Dagelijks fruit eten is de beste gezond heidskuur enprima voor de slanke lijnMaar zo'n kuur mag U niet on derbreken. Zorg er dus voor steeds wat appels in voorraad te hebben. Vraag Uw winkelier welke soorten zich daar het best voor lenen. Leg de appels zorgvuldig uit op een koele, droge plaats, dan kunt U tot ver in 't voor jaar die gezonde raad opvolgen: Bijzonder geschikt voor Opslag: Goudreinet en Jonathan Voor direct gebruik Notarisappel en Laxtons Superbe c' HHHÜ OOK IN M N WASMACHINE IS DAT VETTE RINSO-SOP IDEAAL!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5