Kamer over beleid van minister Mansholt Onder de menseneters het MONSTER van 10CH-NESS Bel evenissen van de struisvogel Rasmus Veel critiek op verlaging van de basisprijs voor melk Toestand bij visserij heel slecht" Service Wegenwacht A.N.W.B. wordt spoedig uitgebreid r Wij luisteren naar Een vrije Woensdag middag Geheim van En toch... St. Nicolaas bestaat! 3>ry vende zeemSjrv 7 EKENcursus .J Zware straffen geëist tegen twee spionnen VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 Beneluxproblemen Kleine boeren r- De melkprijs Rapport over toestand der wegen Telefoonposten langs de weg Zij bestreden in vele plaatsen de illegaliteit iSr^SsTer^r^wel blbt1LTen,indSan wee^lefda1?^ diiuere priesters zijn werK ft 3>e ernstige Tin&üca.üit de t£r*,ptdne CfefefcUeroS1* Sim, Sam en Rasmus als uit vinders Verbetering positie van gepensionneerden Omzetbelasting sigaren en sigaretten Rijksbureau voor Textiel MARKTBERICHTEN I) (Vergadering van Donderdag, geopend te 13 uur, voorzitter dr. L. G. Korten- horst). Aan de orde is de voortzetting van de behandeling over het amendement- Terpstra op het ontwerp wijziging van de loterijwet '05 en vaststelling van enige met het loterijwezen verband houdende bepalingen. Mr. BACHG (Kath.) verklaart, dat zijn fractie niet zal stemmen voor het amendement-Terpstra, omdat zij tegen een redelijke en matige uitbreiding van de Staatsloterij geen bezwaren heeft. Het amendement-Terpstra wordt ver worpen met 38 tegen 28 stemmen (vóór stemmen de A.R., de St. Ger., Ch. H., Communisten en de Arb. Scheps, v. d. Brug, Stufkens, De Loor. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 46 tegen 21 stemmen (tegen stem men de A.R., de C.H. en de St. Ger.). Aan de orde is de behandeling van de begroting '51 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. De heer DE RUIJTER (C.H.) is het niet ceens met de verlaging van de ba sisprijs van de melk.' Spr. hoopt dat de minister eens uitvoerig zijn overwegin gen openbaar zal maken. Opvoering van de bodemproductie juicht spr. toe, maar op deze wijze komen we nog niets ver der. Onjuist acht spr. het, dat boerenar beiders, grondwerkers, die enige hecta ren grond hebben, worden uitgesloten van de steun voor de kleine boeren. Dr. Ir. VONDELING (Arb.) zegt dat internationale regelingen op landbouw gebied noodzakelijk zijn. Daarom is het te betreuren, dat de werkzaamhe den van de F.A.O. (internationale voed- selorganisatie) de laatste tijd teleurstel lend zijn. Zijn de resultaten van de laatste conferentie al bekend? Kan de minister daar een en ander over mede delen, speciaal over de kwestie van de surplussen? Het betreft hier meer dan alleen de landbouw. Spr. ziet het plan-Mansholt als een kruising van het plan-Stikker en de ideeën van de Benelux, geënt op het plan-Schuman. Het is intussen te be treuren, dat in deze begroting het plan- Mansholt zo weinig ruimte heeft ge kregen. De Benelux is nog altijd te zien als een lichtstraal in een donkere wereld. Maar we zijn geestdriftiger geweest. Men vergete niet, dat voorwaarde voor een economische unie een gemeen schappelijke landbouwpolitiek is. Wat moet die landbouwpolitiek zijn? Wat is precies de tekst van het nieuwe pro tocol? Hoe denkt de minister over een gemeenschappelijk egalisatiefonds? In verband met de verlaging van de agra rische kostprijs ontkent spr., dat de Ne derlandse pachtprijs kunstmatig zou zijn; daar kan niet de oorzaak van het verschil met België liggen. Spr. vraagt, waarom voor de producten, die niet geliberaliseerd zijn, het systeem van heffingen is gekozen. Waarom is het steunsysteem niet uitgebreid? Wat gaat er voorts gebeuren als de subsidies zijn afgeschaft? Wat doen de Belgen met het geld van de heffingen? Het zal toch zaak zijn, dat zij alles zullen doen om de kostprijs te verlagen en het verschil zo klein mogelijk te houden. gekeerde wereld. Een D.U.W.-arbeider kost de regering 56.per week en een arbeider, die door het bureau wordt ge plaatst nog geen 60 pet. daarvan. de verlaging van de basisprijs voor melk kan spr. zich absoluut niet verenigen. Welke overwegingen hebben de minister geleid? We beleven thans een hausse-periode mede tengevolge van de gebeurtenissen in Korea. Het is zakelijker de inkomsten van de boeren niet te verlagen, zodat zjj gelegenheid krijgen de stallen en dé bedrijven te vernieuwen. Bovendien is het moment met het oog op de t.b.c.-be- strjjding psychologisch onjuist. Indien de minister niet bevredigend antwoordt, zal spr. overwegen een uitspraak van de Kamer uit te lokken. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) merkt op, dat de criteria voor de be oordeling van het beleid moeten zijn: zorg, dat de bedrijven kunnen werken, o.m. ook in de sector van de handels politiek, voorts toepassen van bijzondere maatregelen indien ze nodig zijn; ten derde de zorg om deze laatste maat regelen zo eenvoudig mogelijk te hou den en ten vierde handhaving van de eigen verantwoordelijkheid van de be trokkenen. Spr. kan accoord gaan met de algemene lijn in het beleid om enkele basisprijzen vast te stellen, maar dan moeten de be drijven verder vrij gelaten worden. Dit is niet het geval: de minister neemt voort durend de vrijheid om weer in te grijpen. Zie naar de maatregelen inzake de gerst en de melk. De heer DROESEN (Kath.) zegt, dat de uiteenzettingen, die de minister in de Me morie van Antwoord heeft gegeven, zijn fractie kunnen bevredigen. Inzake het probleem voor de kleine boe ren, zou spr. gaarne nader gemotiveerd zien, hoe de minister gekomen is tot het criterium van 2000 standaarduren. Het zwakke punt in de redenering van de minister is. dat hij bij de berekening van de kostprijs niet uitgaat van de wer kelijkheid, maar van de mogelijkheden, die de bedrijven onder de beste omstan digheden hebben. Deze omstandigheden, met name intensiviteit, zijn immers niet van vandaag op morgen te wijzigen. De verlaging van de melkprijs, lijkt spr. niet in overeenstemming met het ove rigens door de minister gevoerde beleid. Ook psychologisch is het niet juist. Gaat de minister ook nog de varkensprijzen be knibbelen? In plaats van de beslissing in zake de melk zou het beter geweest zijn, als tot een verhoging van de pacht was besloten, waar de uitkomsten gunstiger zijn dan nodig is. Thans wordt een groot aantal kieine bedrijven de dupe. Spr. pleit voor verlaging van lasten voor deze klei ne bedrijven en verzoekt de boeren van deze kleine bedrijven in aanmerking te la ten komen voor de uit te geven grond in de nieuwe polders. Ds. VAN DER ZAAL (A.R.) merkt op dat de toestand bij de visserij wel heel slecht is. Te weinig wordt de vernieuwing van de vloot in de hand gewerkt. De heer VAN DER WEIJDEN (kath. acht het de vraag bf het wel juist ;s grasland te scheuren om te beschikken over meer bouwland. De melkprUsvcrla ging acht spr. onverantwoord en onaan vaardbaar. Het is wel een vreemdsoor tige beloning voor de prestaties, die da landbouw in het belang van het gehele volk heeft verricht. Het zou spr. niet ver wonderen, als de organisaties op een moment niet meer mee willen werken De heer VAN DER PLOEG (kath.) dringt aan op spoedige inwerkingtreding van de PB O. voor de land- en tuin bouwers en zegt er op te vertrouwen, dat de minister het grote belang van de cultuurtechnische werken niet uit het oog zal verliezen. De heer VAN DER ZANDEN (Kath is van mening, dat nog te veel wordt vastgehouden aan het natuurschoon. Voorts dringt hij aan op snellere inpol dering van de daarvoor rijpe gebieden De heer EMMENS (P.v.d.A.) merkt op, dat men de kwestie van het door draaien niet moet overdrijven. Het komt neer op een kist groente per hoofd van de bevolking. Dit neemt overigens niet weg, dat de tuinbouw moeilijke perio den heeft gekend. In sommige gevallen zullen stellig op korte termijn maatre gelen genomen moeten worden. Als onze vissers verder moeten gaan vissen, dient de vloot uitgebreid en ver beterd te worden. De vergadering wordt te 23.30 geslo ten. wmamMmm De heer DEN HARTOG (V.V.D.) ves tigt er de aandacht op, dat het geen eenvoudige opgave is de juiste basisprij zen vast te stellen voor de verschillende producten. De minister blijft hier één l(jn volgen. Helaas is dat niet zo met de teeltvoorschriften. Voortdurend vinden wisselingen van het beleid plaats. Dit is onjuist. De begrotingspost voor het bureau oogstvoorziening is verlaagd en die vóór de D.U.W. verhoogd. Dit is toch de om- De Wegenwacht van de A.N.W.B. gaat zeer binnenkort, zodra de winter voor goed zijn intrede heeft gedaan, haar service belangrijk uitbreiden. De meer dan 100 motorrijders, die op elk moment van de dag voor de automobilist op onze grote verkeerswegen klaar staan om hem uit de moeilijkheden te helpen, zullen binnenkort de opdracht krijgen om aan 't hoofdkantoor van de A.N.W.B. te Den Haag verslag uit te brengen van de toestand van „hun" weg. Het hoofd kantoor zal zodoende dus op de hoogte zijn van de voornaamste verkeersobsta kels zware sneeuwval, gladde wegen, verzakkingen van weggedeelten e.d. en kan desgevraagd elke automobilist hierover inlichten. Men overweegt bij de A.N.W.B. om een berichtgeving over de voornaamste verkeersobstakels per radio te doen geschieden, maar daar voor is natuurlijk meer nodig dan een overweging of een wens! Voorlopig blijft het dus bij persoonlijke informa ties door de automobilist. Een andere aanvulling van de service van de Wegenwacht zijn de telefoon posten, die op vele plaatsen worden op gericht. Hiertoe heeft de A.N.W.B. een 400-tal borden aangeschaft, die, op een witte achtergrond, de telefoonhoorn to nen, als een aanwijzing voor de automo bilist, dat hij in het nabijgelegen huis kan telefoneren, op welk uur van de HILVERSUM i! 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 Morgengebed, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kinderen, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 godsdienstige cause rie, 12.00 Angelus, 12.03 piano en orgel. 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 politiekapel, 14.00 sopraan, en orgel. 14.20 Engelse les, 14.40 musice rende dilettanten, 15.15 kroniek van letteren en kunsten, 15.50 amusem.muz., 16.15 gram., 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans", 17.00 jeugd, 18.00 film, 18.15 amusem.muz., 18.45 sport, „Dit is leven", jeugd, 19.00 nieuws, 19.15 actua liteiten, 19.25 gemengd koor en solisten, 19.52 journalistiek weekoverzicht, 20.00 nieuws. 20.05 schaakwedstrijd Noorwe gen—Nederland, 20.06 de gewone man, 20.12 gram., 20.15 „Lichtbaken", 20.40 gevar. progr., 22.40 gram., 22.45 Slotge bed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 sluiting, 9.90 nieuws, 9.12 gram. VPRO: 10.00 medische causerie, 10.05 prot. kerkd. VARA: 10.20 herh., 11.30 altviool en piano, 12.00 gram., 12.33 orgelspel, 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-orkest, 13.50 gram., 14.00 jeugd, 14.30 kwintet, 14.50 streekuitzen- ding, 15.15 dansorkest, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 gram., 16.30 sport, 16.45 kamerorkest, 17.30 jeugd. 17.50 „Nederland industrialiseert", klankbeeld, 18.00 nieuws, 18.15 Hein festijn. 18.25 gram., 18.40 „De West- ZATERDAG Europese Unie meldt zich", 19.00 artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", causerie, 19.40 causerie, 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 schaakwedstrijd Noorwe genNederland, 20.06 Raad van Europa, 20.15 gevar. progr., 21.15 dansorkest, 21.45 socialistisch commentaar, 22.00 „Onder de pannen", hoorsp., 22.45 orgel spel, 23.00 nieuws, 23.15 commentaar we- reldschaaktournooi, 23.20 grafn. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 16.00 Schotsorkest, 19.30 lichte muz. BBC, light programme, 1500 en 247 m.: 13.15, lichte muz., 14.45 orgelspel, 15.15 lichte muz., 15.45 dansmuz., 17.15 lichte muz., 19.00 jazzmuz., 21.15 lichte muz., 22.00 orkestconcert, 23.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 vrolijke muz., 13.20 om roeporkest en solisten, 14.00 lichte muz., 17.30 dansmuz., 18.30 volksmuz., 20.05 dansmuz., 22.30 symphonieconcert, 23.10 dansmuz., 0.15 dansmuz., 0.35 dansmuz., 1:002.00 jazzmuz. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 lichte muz., 12.32 lichte muz., 14.10 romantische muz., 18.15 Residentie-orkest, 20.00 om roeporkest en soliste. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 dansmuz., 20.00 omroeporkest en solist- ten, 22.15 dansmuziek. i FRANKRIJK, nationaal programma. 347 en 249 m.12.30 orkestconcert, 14.12 symphonie-orkest, 17.20 kamermuz., 20.00 strijkensemble. dag of de nacht het ook is. Reeds 300 van deze borden zijn geplaatst; nog hon derd andere zullen er geplaatst wor den. De telefoonbezitters hebben zich verbonden aan elke automobilist te allen tijde de gelegenheid te bieden te bellen. Van de A.N.W.B. krijgen ze een tege moetkoming voor de lasten, die zij hiervan eventueel zullen ondervinden. Het merkwaardige hierbij is, dat elke automobilist, ook hij, die geen lid is van de Wegenwacht of van de A.N.W.B. de „zwartkijkers" noemt men deze men sen. bij de A.N.W.B. van deze belang rijke service, die vooral zijn nut zal be wijzen. wanneer de Wegenwacht 's avonds van de weg is, gebruik kan maken. Deze twee uitbreidingen van de ser vice van de Wegenwacht zijn voortge komen uit de ontwikkeling, die dit nut tig instituut van de A.N.W.B. wel moest nemen. Bovendien vragen de moderne autowegen, die, omdat de aanleg hier van zoveel mogelijk tegemoet komt aan de eisen van het huidige snelverkeer, steeds eenzamer worden, om meer We genwacht en telefoon langs de weg. „Deze mensen zyn gemene spionnen geweest", aldus betitelde de Officier van Justitie, mr. Baron van Voorst tot Voorst, twee Hagenaars, die Donderdag terecht stonden voor de Bijz. strafkamer van de Haagse rechtbank. Deze verdachten, J. B,. alias Jopie van Dam alias Wil- lemsen. en C. J. van der B., alias Eder- veen, hebben reeds eerder in Den Haag terechtgestaan. De Bijzondere Raad van Cassatie vond dit eerste onderzoek ech ter niet volledig genoeg, zodat zij op nieuw voor de rechtbank verschenen. B. en Van der B. hebben tijdens de bezetting gewerkt voor de „Abwehr- stelle Wïlhelmshafen". H. was reeds vóór 1940 met deze Duitse contraspion- nagedienst in contact en heeft toen al enkele opdrachten uitgevoerd. Tijdens de bezetting hebben zij o.a. in Amster dam, Assen, Nijmegen, Groningen, Zwolle, Leeuwarden, Delft en Enschede de illegaliteit bestreden. Onder valse naam en valse vlag zij gaven zich uit voor agenten van de Engelse geheime dienst wisten zij in diverse illegale organisaties door te dringen. Aan de hand van hun gegevens sloeg de S. D. dan toe. Verscheidene goede Nederlanders verloren door dit verraad hun leven. Tijdens een penetratie in Nij megen hebben enkele K.P.-ers nog ge tracht Van der B. te liquideren. Dit mislukte echter met het gevolg, dat velen uit de Nijmeegse illegaliteit ge arresteerd werden. In zijn requisitoir laakte het O. M. op scherpe wijze het „verfoeilijke werk van deze beide spionnen". Het eiste te gen B. levenslange gevangenisstraf en tegen Van der B. twintig jaar. Uitspraak 7 December. De 3de December is de feest- bloed. Allerlei soort mieren en dag van de grote heilige Fran- vliegen maakten het de dap- ciscus Xaverius. Vroeger heb- pere reiziger ontzettend lastig ben we jullie al eens verteld en vooral 's nachts lieten zij van de vele en lange reizen, hem geen ogenblik met rust. die deze missionaris gemaakt Maar FranciscuS telde dit al- heeft en van de duizenden in jes niet. Hij zocht zielen .te Voor-Incie, de Molukken en wjnnen voor Christus en daar- :apan'j dl® door bem, bekeerd voor ^ad hij alles over. Einde- en gedoopt zijn. Vandaag zul- hjk na lang zwoegen en sjou- len we deze ijverige Evange- wen bereikte hij een - open lieprediker alleen maar even ruimte, waar een aantal hutten stond. Mensen waren er echter niet te zien. Geen nood! Franciscus kende zijn mensen. Hij wist wel, dat Ze op zijn geroep niet te voorschijn zou den komen. Hij had de taal van deze mensen een beetje geleerd, zodat hij een versje in hun taal zingen kon. Het geluid van deze vreemde, zin gende stem drong tot in de hutten door. Hier kwam een oude vrouw te voorschijn; daar waagden enkele onge klede kinderen zich buiten. Eindelijk, ja, daar kwamen de mannen ook. Maar.... ge wapend! Ze hadden hun spe ren en hun blaaspijpen met de vergiftigde pijlen bij zich. Iéder ander zou op het ge zicht van zulke verschijningen er liefst zo gauw mogelijk van door gegaan lijn. Fran ciscus niet. Franciscus was trouwens nooit bang. Hij vreesde de dood niet, hij was iedere dag bereid te sterven. Rustig naderde hij de vreemde mensen en begon hen toe te spreken in hun eigen taal. Langzaam maar zeker tracht te hij hun vertrouwen te win fc Zeldzame vogels zag Franciscus op het eiland. volgen op zijn tocht door het eiland Nussaloet, een eiland van de Molukken. Men had Xaverius aangeraden daar Het was een zonnige middag en Hans zat zich een beetje te vervelen. „Weet je wat", zei zijn moe der, „ga met je hond Wolf eens naar het bos". Ja, daar had hij wel zin in. Op de heenweg hield Hans Wolf aan de riem, maar toen hij vlak bij het bos was, liet hij Wolf los lopen. De hond rende een eind vooruit, kwam dan weer terug en sprong tegen Hans op. Dit herhaalde hij een paar maal. Opeens zag hij een andere hond. Daar stoof Wolf op af. Het werd een hevig gevecht. Intussen was Hans ze al voorbij gelopen. Nu ging Hans zich verstoppen en riep Wolf. Ja, hoor, daar kwam hij aan. Hans hield zich doodstil en hij liep maar naar Hans'te zoe ken. Toen riep Hans: „Wolf, Wolf!" Nu ging hij op het ge hoor af en ja, hij vond Hans. Zo liepen ze nog een eind door. Toen ze een bocht van de weg omgegaan waren, zagen ze op het pad een heleboel vogeltjes zitten. Wolf rende er op af. De vogeltjes vlogen natuurlijk weg. Maar Wolf gaf de moed nog niet op. Hij rende, zo goed en kwaad het ging er achteraan, maar de vogeltjes gingen al hoger en hoger vliegen, zodat hij ze niet meer kon zien. klaarden christen te worden, weer bij werden ze door Franciscus Franciscus moest zich door dicht aaneengegroeide oerwouden zelf een weg banen. ,beg0n^hij be" „°V.Gr. ^a^e„n..voortzett?n- 'ZeH trok ^ren'rond^lchroefdoppTn maar liever niet heen te gaan. deze^heidentn^^T'efmteT dL^hTd" V0rder' 3n~ Zo werden de voelhorens voor wot ndeze heidenen de eerste be- dere gebieden waar nog meer van het christendom mensen waren, die de ware Het was daar allesbehalve vei lig. De wilden waren nog ech te menseneters. Maar het feit, dat op dat eiland mensen woonden, die nog nooit van Christus en Zijn leer gehoord hadden, was voor Franciscus voldoende om daar heen te gaan. Daarvan konden geen moeilijkheden hem tegenhou den. 'Maar het zou Franciscus niet meevallen. Aan het strand waren geen mensen of men- senverblijven te ontdekken. Hij -moest dus het binnenland in. Wegen waren er natuurlijk niet, die moest de apostel zicb zelf maar banen. Nu, dat deed hij ook. Hij drong door dicht aaneengegroeide oerwouden langs de berghellingen, hij baande zich een weg door va rens, zo groot als bomen en door gordijnen van klimplan ten. Hij waadde door moeras sen en rivieren, zonder veel acht te slaan op de krokodil len, die zich daar bevonden of te letten op de grote slangen, die om de takken van de bo men gestrengeld waren. Hij zag daar op dat eiland een rijkdom en een schoonheid aan natuur als nergens anders. Vlinders in alle kleuren flad derden hem voorbij: schreeu wende papegaaien verjoegen de prachtig gekleurde para dijsvogels. Duizenden insecten zoemden door de lucht Voor al in vochtige streken lieten deze de eenzame zoeker niet met rust. Bij honderdtallen vielen zij op hem aan en sta ken hem, waar ze hem maar steken konden. Uit het water hechtten felgekleurde bloed zuigers zich aan zijn benen en deden zich te goed aan zijn ginselen kenden en zich bereid ver- godsdienst nog niet kenden. z .Qr£,f„ v.j wciut'u ue vueinurens voor f butend™ lli Waa/t no/ meer echt aangezien, de schroefdop- t christendom mensen wsrnn Ht» Ho pen VOQr de ogen eft ting voor de staart van het monster gehouden. Het zag er inderdaad „echt" uit, want de mijn, meestal met zeewier overdekt, leek met dat al op een zeemonster! Maar nauwe lijks kwam de mijn, het zee monster of de zeeslang dan, boven -water, of het ding zonk voorgoed naar de bodem van het meer.... en de verhalen deden de ronde. Nu is het geheim van Loch- Ness dan opgehelderd. De zee- Ho slang, stof voor zoveel kran- bleek een mijn met een stuk ketting te zijn! Hans terug. Het begon intussen zo tegen vijven te lopen en ze gingen de kant van huis maar op. Toen ze uit het bos waren deed Hans Wolf weer aan de riem. Nu waren ze gauw thuis. Hans en Wolf hadden zich die middag best vermaakt. Ingezonden door Ineke Platei, Haarlem. men f3"® 2°} heen tenve'rhalen men enkele malen het mon ster 's nachts waargenomen; vooral de glinsterende voelho rens waren duidelijk te onder scheiden. Verschillende touris- ten trachtten, als ze maar even het beest zagen, een foto te ma ken, maar het lukte nooit. Het touristenverkeer beleefde in 1934 een hoogtepunt. In dit jaar heeft men enkele malen het monster gezien (of menen te zien!) en de kranten hadden copy in overvloed óver dit ge val. Zelfs geleerden bemoeiden er zich mee en allerlei theo rieën werden opgesteld. Men kwam tot de veronderstelling dat het wellicht een meerval was. Want een meerval is een dier dat werkelijk bestaat en een lengte kan bereiken van wel drie meter. De meerval komt af en toe In de Donau voor en in de zee, waar deze rivier uitmondt. II. Zeeslang of fantasie? fn de zomermaanden, wan neer de wereldgeschiedenis in de „goede oude tijd" doorgaans van minder belang was (in de zogenaamde „komkommertijd") dan placht gewoonlijk de zee slang op te duiken. Niet uit het water, wel te verstaan, maar uit de gepijnigde fantasie óf de grote duim van de dagblad schrijvers. Deze zeeslang is dan ook een monster uit drukinkt. Maar wij bedoelen nu een zee slang in zee. De verhalen over de zeeslang zijn al zo oud als de wereld. Zodra de mehsen de wereld zeeën veroverden, ontstonden ook de verhalen van zeemon sters. In de jaren 1930'34 echter, stond de zeeslang in het middelpunt van de belangstel ling. Al jaren lang, moet je weten, sprak men over de zee slang van Loch-Ness, een ge weldig groot meer van wel dertig kilometer lang in Schot land. Bij tijd en wijle zag men daar een groot zeemonster en de meest fantastische verhalen deden de rondeomdat eigenlijk niemand nauwkeurig het monster heeft kunnen waarnemen. Af en toe zag men de kop van het monster o% een gedeelte vatt de staart, maar het zeemonster werd zó bekend dat van heinde en verre toe risten naar het meer van Loch- Ness kwamen, in de hoop er de zeeslang te zien. Weken, maan den lang, zag men niets van de zeeslang en dan gebeurde het Papegaaien zag Franciscus volop dat laat op de dag een een- in de wildernis. zame wandelaar of fietser plot- Sedert de laatste jaren hoor den wij niet veel meer over het monster van Loch-Ness. Jullie zullen er waarschijnlijk nog nooit over gehoord hebben. Maar nu is dan eindelijk, na dertig jaar, het geheim van de ze zeeslang bekend. Je zult nooit raden hoe dat zeemonster in werkelijkheid er uitzag. Welnu, ,het blijkt, volgens een opgave van de Engelse marine, dat het losgeslagen (ongevaar lijke) mijnen waren, die in 1918 voor het nemen van proe ven in het meer van Loch-Ness waren gelegd. Een aantal bleef in het meer, met kettingen aan elkaar verbonden, achter. Door de tand des tijds gingen <Jie mijnen roesten en soms raakte er een los en kwam even naar boven met een stuk ketting er aan. En als je ooit „Asjeblieft!" lachte vader. „En zonder geld kunnen we even goed nog een prettige avond hebben." „We mogen in ieder geval fijn lang opblijven". genoot Ben. „En wie weet, als we maar flink hard zingen, komt Sinterklaas toch nog naar boven geklauterd." „Zou het heus?" vroeg de achtjarige An. Ze hadden haar allemaal wel verteld, dat de goede Sint van het jaar niet komen zou. Maar daar was Anneke toch heus nog niet zeker van. Je kon nooit weten. „Laten we maar gauw gaan zingen", stelde ze voor. Daar waren ze allemaal voor te vin den. Vader begon al: „Hoog op de platte daken, rijdt op 'n sneeuwwit paard." Dadelijk zongen ze mee: Een brave edele grijsaard, met lange witte baard". Moeder ging zingend naar de keuken, om even'later terug te komen met een blad vol dam pende kommen. „Ha, chocolade!" onderbraken Wim en Ben het gezang. „Cho colade met koek!" juichte Bep, toen ze naast de kopjes een schaal met speculaasbrokken zag liggen. „Zie je wel", genoot vader. „We hebben toch nog feest". „En als u dadelijk nog een verhaal gaat vertellen, wordt het nog echter", verkondigde Bep. Zo groot als ze was, vond ze het nog altijd heerlijk, als va der, zogenaamd voor de klei neren, een van zijn mooie ver halen ging vertellen. „Ja, ja", vielen de anderen bij. „Vertellen, vader. Doet u dat verhaal van de reus nog maar eens een keer". Maar va der schudde zijn hoofd. „Neen. jongens. Ik ga nr niet vertellen. Er moet eerst nog wat anders gebeuren". Wat anders gebeuren? Daar begreep niemand iets van Vol verwachting keken ze dan ook naar vader. Die stond lang zaam uit zijn stoel op en stapte l W4>.P In de film „Drie Caballeros" komen ook pinguins voor. En, vanzelfsprekend, zijn dit leuke pinguins. Hier zie je de ernsti ge pinguin, die voor kachel houtjes zorgt. Hij zit goed in gepakt, met een dikke das om, muts op en wanten aan de handjes. Het is ook een leuke pinguin om in deze serie te te kenen. Maak een rechthoek van vier hokjes lang en twee breed. De lijn 1—1 gaat door de ogen. Op 22 komen de handjes, welke de houtjes dragen. Let op de middellijn, die loopt door het linkerhandje en onderaan raakt deze lijn de linkerpoot. Vooral op dit laatste punt moet je goed letten, want hier; door wordt de juiste stand be paald. Verder levert onze vriend pinguin geen moeilijk heden op. Je geeft hem maar een kleurige das. muts en wanten, dan is het een leuke pinguin. statig, net of hij Sinterklaas was, door de kamer naar de grote kast. „Ja", zei vader onderhand. „er moet nog iets gebeuren. Ik heb nog wat! Het is niet veel hoor.maar ja, ik dacht toch zo: op Sinterklaasavond hoort er een kleine verrassing te zijn „En ligt die verrassing in die kast?" vroeg Bep. „Dat had ik moeten weten". „Daar weet ik nog niet eens wat van", lachte moeder. (Wordt vervolgd) De honderdduizend van de Staatslo terij is Woensdag gevallen op een half lot in het café van de heer J. Nijman te Heemskerk. Veertien personen heb ben f 42.000 kunnen verdelen. OpyrfgM f. Hasmus kwam aandragen met een (cist vol eens kijken. Sam heeft weer aan het toestel geze- tekeningen. Sim en Sam zaten vol ongeduld te ten. Moet je zien." Rasmus en Sim holden naar de toachten om met de nieuwe uitvinding te beginnen, kamer en daar was Sam met het toestel aan het Rasmus zette de kist in de tuin neer, net toen Sim dansen. „Ik kan het ook niet helpen," zei hij. „Ik naar buiten kwam rennen en zei: JK.om nou toch zette het aan en toen was er een dansles aan de gang." Rasmus moest hem weer te hulp komen. Hij zette het toestel af. „Laten we nu maar aan die nieuwe uitvinding beginnen," zei hij. De regering zal nadere voorzienin gen treffen teneinde de gepensionneer den meer verlichting te brengen in de moeilijke omstandigheden, waarin zij ten gevolge van de daling van de waarde van het geld verkeren. Zij denkt met deze voorzieningen te gaan in de richting van een verhoging van. de bijzondere toeslag op de pensioenen, welke laatstelijk is toegekend. Het ligt in de bedoeling een daartoe strekkend wetsontwerp op korte termijn bij de Staten-Generaal aanhangig te maken, aldus heeft minister Teulings aan de Tweede Kamer medegedeeld. A^n de M. v. A. van de minister van Financiën op het voorlopige verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de omzetbelasting op sigaren en sigaretten is het volgende ontleend: De minister heeft met instemming kennis genomen van de maatregelen, welke volgens verscheidene leden door de sigarenindustrie zullen worden geno men, ten einde haar producten tegen een zo laag mogelijke prijs op de markt te brengen, en stemt in met de mening van de hier aan het woord zijhde leden, dat over een wijziging van de accijns op -l- garen eerst kan* worden gesproken, na dat de unificatie van de accijnzen in Benelux-verband zal zijn tot stand ge komen. Hoogstwaarschijnlijk zal de vraag naar sigaretten in de hogere prijsklassen toe- in plaats, van afnemen. Hierdoor zal de geldomzet van de duurdere si garetten ten gevolge van de prijsstijging toenemen. Ook de accijnsopbrengst zal dientengevolge stijgen. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat de secties distex. confectie en wol van het Rijksbureau voor textiel met ingang vna 1 December zullen worden opgenomen in het Cen traal Rijksbureau, terwijl het secretariaat van de hoofddirectie wordt opgeheven Het kantoor te Arnhem van het Rijksbureau voor Textiel blijft gehand haafd. In Den Haag is plotseling overleden, 73 jaar oud, de heer P. Hoovers, bekend als cal- ligraaf en heraldicus. Meer dan 25 jaar is de heer Roovers ver bonden geweest aan het R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding te s-Gravenhage, alwaar zijn arbeid met de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontilice werd beloond. BARNEVELD, 23 Nov. Pluimvcemarkt: De aanvoer was op de Barneveldse pluim- veemarkt weer even groot als vorig jaar in deze tijd. Thans zijn er geen jonge hanen meer, terwijl de blauwe kuikens nog moeten komen. Toch bedroeg de to tale aanvoer nog altijd ca. 15.500 stuks. De handel was redelijk. Vooral de eer ste kwaliteit kippen gingen vlug van de hand. Er was een vrij grote aanvoer van kalkoenen. De handel er in was kalm. Ook was er een grote aanvoer wild. De prijzen hiervan werden gedrukt door de import van konijnen uit Australië en Ier land. Prijzen: oude kippen f I4.25 (per kg. f 1.50—2.—), jonge hanen f 1.25—2.75 (per kg. f 1.752.25), oude hanen f 1.303. N.H. blauwe kuikens 23.tamme ko nijnen f 25.75, tamme eenden f 1.502. fazanten f 34, hazen £36.patrijzen f 1.252.75, wilde eenden f 1.502.10, wil de konijnen f 1.502.wilde duiven f 0.40 f 0.50. Eierhandel. Zeer trage handel. De prij zen daalden aanmerkelijk. De grote eieren deden 16.5018.de jonge hennen- eieren 14.5015.25 per 100 stuks. Totale aanvoer 600.000 stuks. De daling van de prijzen werd in de hand gewerkt door het feit, dat er nagenoeg geen eieren ge ëxporteerd werden. KAASMARKT GOUDA, 23 Nov. Aan voer: 173 partijen, eerste kwalitéit met rijksmerk f 2.182.22, tweede kwaliteit met rijksmerk f 2.12—2.17. Extra kwaliteit tot 2.26. Handel kalm. t 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7