Verbonden troepen rukken in niemandsland 25 km op Gelijke tred met de militaire verdediging noodzakelijk ONRUST ONDER NEDERLANDSE AMBTENAREN IN INDONESIË V.S. HEBBEN PLAN VOOR EEN VREDESVERDRAG MET JAPAN i: V FASTO W.-DUITSLAND WIL TROEPEN VOOR DEFENSIE W.-EUROPA LEVEREN Waarom een kath. VOORSTEL TOT OPRICHTING VAN EUROPEES LEGER AANGENOMEN Tot hoofd en hart Kerkvervolging in Het weer. Troepen zullen met Kerstmis thuis zijn Joegoslavië Memorandum van Adenauer Yeüigheidsovereenkomst gevraagd Noodwet Ouderdoms voorziening Kwestie-Nieuw-Guinea Indon. regering bereid maatregelen te nemen? ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248231 MacArthur vliegt langs de Jaloe Bouwew K0VJ0 WATER BRANDEN? Min. Teuiings over burgerlijke verdediging Tibet nog niet ter sprake in de Ver. Naties Inschakeling van burgerij Vietminh valt Tanmai aan Nederland bezet vierde plaats van de scheepsbouw Critiek van commissie uit Tweede Kamer Hatta gelooft niet in een snelle oplossing Chinees protest tegen vrij lating van Sjigemitsoe Rusland, China, Engeland en Amerika beslissen over Formosa COCHRAN MORGEN IN NEDERLAND Bezoek van particuliere aard FALCON TWEEDJASSEN DE IMPASSE IN SURINAME LAATSTE ZITTING IN STRAATSBURG BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1-60 per maand, f 4.80 per kwartaal. 77 Vanmorgen hebben de verbonden troepen het grote offensief aan het 130 km. brede front in Noord-West Korea voortgezet. Gisteren rukten zij 25 km. op in het niemandsland in de Westhoek van Noord-Korea. Bij Chongjou, aan de belangrijke hoofdweg van Rood-China naar Pyongyang, hebben troepen van de 24ste divisie voor de eerste keer een 50-tons tank van het type „Stalin III" ontmoet en buiten gevecht gesteld. De tank heeft een kanon van 122 mm. en een bepantsering van 20 cm. dikte rond de koepel. Ook op andere punten rukten de ver bonden legers op, maar een grote slag bleef nog uit. Hoewel de verbonden troepen over het algemeen geen ernstige tegenstand ondervinden, moest de eerste Zuid-Ko- reaanse divisie vanmorgen ten Zuid- Oosten van Taechon aanvankelijk en kele km. terrein prijsgeven, toen een Noord-Koreaanse troepenmacht, ter sterkte van een regiment, tweemaal een tegenaanval ondernam. Later gingen de Zuid-Koreanen weer tot de aanval over en gemeld wordt, dat zij de situatie thans beheersen. Deze Zuid-Koreaanse divisie rukte gisteren 15 km. op over de heuvels en dwars over de hoofdwe gen, in de richting van de Jaloe-rivier- damrrren. De Amerikaanse tweede divisie maak te vandaag drie tanks van het type t-34 en zeven stukken geschut buit. die ver laten in spoorwegwagons werden aan getroffen. Generaal MacArthur heeft zelf het startsein voor het offensief gegeven. Hij vertelde generaal-majoor John Coulter, commandant van het Amerikaanse negende corps: „Zeg hun, dat, wanneer zij tot aan de Yalu-rivier zijn gekomen, zij allemaal naar huis kunnen gaan. Ik wil mijn verklaring waar maken dat zij hun Kerstmaaltijd thuis zullen eten". Voordat hij naar Tokio terugkeerde, vloog MacArthur in zijn onbewapende Constellation „Scap" meer dan 160 km. langs de Yalu. Amerikaanse straaljagers en Mustangs dekten zijn vliegtuig. Mgr. Michael J. Ready, bisschop van Columbus, Ohio, heeft na een bezoek aan Europa in New York verklaard, dat de Joegoslavische communisten 385 katholieke priesters hebben ver hoord en 400 anderen gevangen hebben gezet. „De niet te rechtvaardigen arrestatie van priesters duurt nog steeds voort. De communisten oefenen voortdurend druk op hen uit, houden 's nachts huis zoekingen in pastorieën en onderwer pen de gearresteerde priesters urenlang aan ondervragingen", aldus Mgr. Rea ds'. MacArthur schijnt groot vertrou wen in een snelle „knockout" over winning te hebben. Zijn bevel het offensief in te zetten, heeft weer een grote tangbeweging ten gevol ge, die wat lijkt op de notenkraker operatie, die na de landing bij In chon werd toegepast. De ene arm grijpt vanuit het Noord-Westen en de andere vanuit het Noord-Oosten. Wederom zijn 30 Amerikaanse krijgs gevangenen door de Chinese communis ten vrijgelaten. De mannen waren allen gewond. Velen hunner hadden bevroren ledematen. Zij verklaarden, dat zij goed waren behandeld. Eerder in de week werden 27 Amerikanen en 70 Zuid-Ko reanen uit een kamp aan de Yalu vrij gelaten. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog tot op heden officieel gerappor teerd zijn als 29.996, waaronder 4.993 doden. Advertentie Als het oorlogsgeweld in Korea een dorp of stad achter zich gelaten heeft, blijft de burgerbevolking dikivijls in de meest kommervolle omstandigheden achter. De winter, die sinds korte tijd zijn intrede heeft gedaan, brengt voor de burgerbe volking dan ook nog groter moeilijkheden mee dan voor de soldaten aan de fron ten. Een triest beeld van een oude Koreaan, die gretig een stuk brood verorbert, dat hij van een Amerikaan heeft gekregen en van twee kleuters, die onvol doende gekleed bij elkaar wat warmte trachten te zoeken. Advertentie Dit overkomt U niet met een m DRUK AUTOMAAT een ASW product van: R.S: STOKVIS ZONEN N.V. Verwachting tot Zondagavond: Plaatselijk mist vooral in de na nacht en ochtend: overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklarin gen en in de kustprovincies nog en kele verspreid voorkomende buien. Matige to4 zwakke wind hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon: 8.17—16-37. Maan: 17.08—10.42. MAANDAG: Zon: 8.19—16.36. Maan: 18.03—11.34. Bertha Hertogh werd gisteren door het hof te Singapore verhoord. Een grote menigte verzamelde zich tij dens de zitting voor het hoge ge rechtshof en juichte Bertha met haar pleegmoeder toe. De politie kwam er aan te pas en onder escorte begaf Bertha zich weer naar huis (radiografisch overgebrachte foto). Op vragen van Tweede Kamerleden naar aanleiding van de burgerlijke ver dediging deelt minister Teulimgs o.m. mede, dat de verdediging van ons land zowel in militaire als burgerlijke zin wordt opgezet om een nieuwe bezetting met al haar verschrikking te voorko ben. Hierop moet «Ie organisatie zich richten. Deze overweging heeft mede het tempo van de opbouw bepaald. Wat gedaan moet worden in geval van be zetting, is een geheel ander probleem, waaraan overigens door de regering evenzeer ten volie aandacht wordt ge schonken. Van den beginne af is er van uitge gaan, dat da burgerlijke verdediging gelijke tred dient te houden met de militaire verdediging. De minister stemt gaarne er mede in, dat, ook al is de militaire verdediging nog niet vol tooid, in overeenstemming met de ont wikkeling van de militaire paraatheid toch zeer zeker maatregelen omtrent de burgerlijke verdediging ten uitvoer moeten worden gelegd, opdat zij wer kelijk paraat zij, wanneer de militaire verdediging geen papieren zaak zal blijven. in antwoord op de vraag hoever de voorbereiding in de verschillende pro vincies is gevorderd, merkt de minister op, dat er een wisselwerking is tussen de gemeentelijke, regionale, provinciale en nationale planning, zodat bij de la gere publiekrechtelijke organen voors hands moét worden volstaan met het opmaken van basisplannen, welke na de voltooiing van de nationale plan- In een memorandum aan de geallieerde autoriteiten heeft West-Duitsland zich bereid verklaard een bijdrage tot een internationale defensie van Europa te leveren in de vorm van een troepencontingent. Het memorandum, dat door bondskanselier Adenauer persoonlijk is ontworpen ■egt, dat Duitsland bereid is tot deze bijdrage, als een internationaal West-Eu ropees leger opgericht wordt. Het werd Donderdag door de geallieerde autoriteiten in West-Duitsland ge- WiHüuiJ. Van hoge Britse zijde is Vrijdag te Bonn verklaard, dat een eventuele West- Duttee bijdrage aan de verdediging van West-Europa zou geschieden op basis Van volkomen gelijkheid op militair gebied. De Duitse soldaten en bevelheb bers zouden op geheel dezelfde wijze worden behandeld als hun Franse, Britse of Amerikaanse kameraden. Zij zouden allen onder een verenigd West-Europees opperbevel komen te staan. een veiligheidsovereenkomst. Tevens heeft hij om een neutrale commissie verzocht, die een onderzoek moet instellen naar Duitslands vermogen om zijn bijdrage tot de defensie te bekostigen zonder gelden te moeten onttrekken aan noodzakelijke so ciale voorzieningen. Indien de geallieerden hierin zouden toestemmen, aldus Adenauer, zou hij het Duitse volk kunnen meedelen, dat het thans vrij was. Het zou bereid gevon den worden zijn vrijheid te verdedigen en daartoe tot de defensie van West- Europa bij te dragen. De Franse Hoge Commissaris voor West-Duitsland, Fran?ois Poncet, heeft Vrijdagavond verklaard, dat het voor stel van kanselier Konrad Adenauer, om een veiligheidsverdrag tussen dc be- zettingsmogendheden en West-Duits- Iand te sluiten, door de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, de V.S. en Groot Brittannië reeds afgewe zen was. McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft Vrijdag *°or de studenten van Kiel verklaard, „de wereld van Duitsland ver docht. dat het een leidende rol bij de gowning van een in vrede verkerend ®uropa zal vervullen". De geallieerde ?l°gendheden, aldus McCloy, werkten naar een oplossing om Duitsland een *eHjkwaardige en eervolle plaats in te ^Uirnen. Hiervoor diende men echter p'ouderde begrippen los te laten, even- jr® een bekrompen opvatting van natio- ^'e souvereiniteit. Hr. Adenauer heeft Vrijdag tegen- rr een kleine groep buitenlandse loornalisten verklaard, dat hij de li eerden heeft verzocht het be- **tingsstatu»t te vervangen door De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der V. N. heeft Vrijdag met algemene stemmen de beraadslaging over de vraag, of de kwestie-Tibet op de agenda van de Algemene Vergadering zal worden geplaatst, uitgesteld. El Salvador had te voren ver zocht, dat de V. N. de kwestie-Tibet zouden opnemen. Naar A. P. meldt werd het debat uit gesteld, nadat Engeland en India ver klaard hadden, dat volgens hun inlich tingen een accoord tussen China en Tibet op handen was. ning in detail kunnen worden uitge werkt. Deze basisplannen zijn reeds op gemaakt in de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijsel, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland. In de daarvoor in aanmerking ko mende zeer grote bevolkingscentra, waar met een atoombom rekening wordt gehouden, wordein de plaatselijke organisatie en de organisatie van de hulpverlening van buiten daaraan aan gepast. Omtrent de maatregelen tegen radio-activiteit (bescherming, verken ning en ontsmetting) zal de coördina tie-commissie rapporteren. Omtrent de vraag, wanneer de mo biele colonnes moeten worden gefor meerd en de opleiding daarvan ter hand zal worden genomen, zal de regering een beslissing nemen, nadat de coördi natie-commissie ter zake heeft gerap porteerd. Uiteraard zal de opleiding van het personeel dezer colonnes en hetzelfde geldt voor alle personeel reeds in vredestijd dienen te geschie den. Ongetwijfeld is de inschakeling van de burgerij bij de burgerlijke verdedi ging van eminente betekenis. Daartoe zal op ruime schaal moeten worden overgegaan. Behalve een relatief ge ring aantal personen, dat in ambtelijk verband of op arbeidsovereenkomst bij de burgerlijke verdediging een taak zal krijgen zullen velen, die vrijwillig een verbandakte hebben aangegaan of zo nodig, doch dit acht de minister een ultimum remedium krachtens een bij de wet nader te bepalen dienstver plichting daartoe aangewezen worden, bij de burgerlijke verdediging worden ingeschakeld. De verhouding van het nationaal in stituut „Steun Wettig Gezag" ten op zichte van de burgerlijke verdediging vormt nog een punt van beraad, waarin het nationaal instituut zelf mede betrok ken is. De minister is er echter een tegenstander van, dat reeds aanstonds propaganda, uitdrukkelijk gericht op massale dienstneming bij de burgerlijke verdediging, op enigerlei zijde wordt gevoerd, zolang niet de organisatie uit eindelijk is vastgesteld en voldoende met materiaal is toegerust. De opstandelingen van de Vietminh vallen de omsingelde Franse post Tan mai aan, die 25 km. ten Westen van Moncay ligt. Een bevrijdingscolonne van 150 man, die onderweg zelf werd aangevallen, heeft Tanmai nog niet be reikt. Zuiveringsoperaties en patrouille activiteit werden gemeld van het Zuid oosten van Haidoeong, ten Noordwesten van Dongtrieoe, ten Noordwesten en Zuidoosten van Hadong en in het ge bied van Thaidinh. De V.S. hebben een. bedrag van 300 a 400 millioen dollar beschikbaar gesteld voor een tweejarig plan tot hulp aan de Franse en geallieerde strijdkrachtep, Volgens een rapport van de scheeps- bouwersraad van Amerika kwam Neder land in October op het gebied van de bouw van koopvaardijschepen op de vierde plaats, zowel wat de tonnage als het aantal sche pen betreft. Nederland had in deze maand 58 schepen in aanbouw van in totaal bijna 450.000 ton. Engeland kwam op de eerste plaats met 323 schepen in aanbouw, Zwe den qp de tweede plaats met 129 schepen en Frankrijk op de derde plaats met 77 schepen. Na Nederland kwamen de Ver. Staten, Japan. Italië, Duitsland, Denemar ken en Noorwegen. Verschenen is het voorlopig verslag van de vaste commissio^voor de sociale verzekering uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot nadere wijzi ging van de noodwet Ouderdomsvoor ziening. Hieruit blijkt, dat de commissie d voorgestelde verhogingen van de ouderdomsuitkering met opnieuw 5 pet. met instemming begroet. Zonder onder scheid waren de leden der commissie echter ernstig teleurgesteld door de mededeling in de Memorie van Toe lichting, dat de regering geen vrijheid heeft kunnen vinden om de aftrek van eigen inkomsten, zelfs voor de eerste f 100, te doen vervallen. Het feit, dat zulk een vrijstelling 's Rijks schatkist op f 10.300.000 per jaar zou komen te staan, had de commissie niet kunnen overtuigen van de noodzaak om op dit punt de bestaande regeling te hand haven. Met klem dringt zij er bij de regering op aan, alsnog te overwegen op welke wijze aan haar verlangens op het punt van de vrijstelling kan worden tege moet gekomen. Zij is vooralsnog una niem van mening, dat in bestendiging van de bestaande toestand niet kan wor den berust. De Indonesische vice-president Hatta heeft als zün mening te kennen gege ven, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet binnen één jaar geregeld kan worden. Hij zei dit op een massa-bijeenkomst te Sibolga op Sumatra en voegde hier aan toe, dat dc mogelijkheid bestaat, dat deze kwestie aan de V. N. zal wor den voorgelegd. „Doch zelfs dan geloof ik niet dat het probleem snel kan wor den opgelost", aldus Hatta. Vrijdagavond heeft de regering der republiek-Indonesia via de radio het volgende bekend gemaakt: Op grond van rapporten van een interdepartemen tale commissie, wier opdracht luidde, een onderzoek in te stellen naar de kwestie der guerilla-strijders in Zuid- Celebes, is besloten, dat de nationalis tische guerillastrijders zullen worden opgenomen in de Apri (het leger der republiek-Indonesia). Er zal tegen hen geen vervolging worden ingesteld. De Chinese minister van buitenland se zaken, Tsjou-En-Lai, heeft in een Donderdag te Peking uitgegeven ver klaring de Amerikaanse regering ge waarschuwd voor „ernstige gevolgen", die kunnen voortkomen uit de „voor tijdige" vrijlating van Sjigemitsoe, de voormalige Japanse minister van bui tenlandse zaken. Sjigemitsoe is in 1943 als oorlogsmisdadiger tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch werd eerder deze week in vrijheid gesteld. (Van een bijzondere medewerker) In ons nummer van 30 September heb ben we een algemene beschouwing gewijd aan de emigratie en daarbij aan de hand van een aantal concrete gegevens o.m. gepleit voor het in het leven roepen van een door de Rijks overheid gesubsidieerde eigen katholie ke emigratiedienst. Inmiddels is ons ge bleken, dat de samenwerkende standsor ganisaties in de onderscheidene bisdom men dit werk reeds metterdaad hebben aangepakt, zulks op initiatief en in na volging van onze katholieke boeren bonden, die reeds sinds jaar en dag deze tak van belangenbehartiging op een uit stekende wijze verzorgen. Tot stand is gekomen een Katholieke Centrale Emigratie Stichting (lande- lijk), die dioceesgewijze katholieke emi gratiediensten stimuleert, van richtlij nen voorziet en coördineert. Aan de dio cesane emigratiediensten is het voorbe houden zowel de algemene voorlichtings avonden te verzorgen, alsook de can- didaat-emigrant in elk opzicht zodanig op zijn grote „verhuizing" voor te be reiden. dat deze in het nieuwe vaderland zo snel mogelijk kan acclimatiseren. Het heeft ons helemaal niet verbaasd van verschillende, zowel katholieke als niet-katholieke zijde de opmerking te hebben vernomen: ziezo, is er eindelijk weer eens een terrein gevonden, waarop de splitsing van het Nederlandse volk in hokjes kan worden bevorderd? Voor uit maar weer, leve de hokjesgeest. Het leek ons in verband hiermede nuttig eens te trachten uiteen te zetten waar om een katholieke emigratiedienst niet alleen op prijs wordt gesteld, maar be paald onmisbaar is. Concrete aanleiding tot zulk een beschouwing is o.m. ook ge legen in het feit, dat onze emigratie diensten zijn begonnen aan een serie voorlichtingsavonden waarvoor allerwe gen grote belangstelling blijkt te be staan. Bij de vraag:' waarom katholieke emigratiediensten, moet men vooreerst bedenken wat emigratie eigenlijk bete kent; daarnaast het feit, dat er tot op heden in feite slechts één instantie was, die in elk opzicht trachtte de emi grant te helpen: het R.A.B. Wie in de naïeve veronderstelling zou leven, dat emigratie eigenlijk een .ver grote editie is van een verhuizing van Zandvoort naar Bloemendaal, begaat zijn eerste en grootste vergissing. Hij is er zich n.l. niet van bewust, dat emigratie betekent: verandering van vaderland, in vele gevallen verandering van beroep, in alle gevallen verandering van leef- en levensgewoonten, vooral ook t.a.v het familiale leven. Wie van zichzelf meent al deze ver anderingen zonder grondige voorberei ding te kunnen ondergaan en bovendien zonder al te grote schokken later te kunnen opvangen, lijdt aan grenzenloze zelfoverschatting of is een domme na ïeveling. Op het moment, dat we dit schrijven, hebben we een groot aantal brieven voor ons liggen van ex-landge noten, thans in Australië woonachtig, en het is ons bepaald moeilijk een keus te maken uit de vele waarschuwingen, die zij richten tot adspirant-emigranten. „De accommodatie in de stad is eenvoudig hopeloos"; „In Nederland gemaakte voornemens zijn hier direct en totaal vergeten"; „Laat de mensen eerst toch de taal goed leren, want zonder dat. ver ga je hier van chagrijn". „Ik ben blij. dat m'n vrouw tenminste iets meer van de godsdienst afwist dan ik, want an ders kwam er van de godsdienstige op voeding onzer kinderen niets terecht". En zo is het brief na brief. Wij hebben helemaal niet de bedoeling emigratie- candidaten te doen afzien van hun plan nen, maar het zou van een ontzaglijk gebrek aan verantwoordelijkheidszin getuigen, indien niet bij voortduring en met zeer grote duidelijkheid elke a.s. emigrant er op werd gewezen voor wel ke grote moeilijkheden hij perseé zal ko men te staan. Maar daarbij mag het niet blijven. Kent men de a.s. moeilijkheden eenmaal, dan dienen daaruit de nodige consequenties te worden getrokken en systeem te worden gebracht in de con crete voorbereidingen voor het a.s. ver trek. En juist bij deze voorbereidingen is het van enorme betekenis wie deze ter hand neemt. Wanneer we als eerst noodzakelijke voorbereiding het leren van de taal noemen, zowel door de man als door de vrouw, dan kan men de op merking maken, dat dit toch wel neu traal kan geschieden. Wanneer het niets anders was dan de taal leren spreken en gebruiken, zouden we inderdaad zeg gen accoord. Maar daar komt nog wel iets an ders kijken. Dat ook de vrouw iets van de taal van haar nieuwe vadeUand moet kennén, is vooral om twee redenen noodzakelijk. Het komt nu reeds voor, dat vrouwen van emigranten klagen, dat er verwijdering groeit tussen haar en haar man en meer nog tussen haar en haar kinderen, omdat enerzijds de man zijn relaties uitsluitend in Engels spre kende kringen krijgt en de kinderen, die de nieuwe taal spelend leren, prac- tisch hun moedertaal binnen enkele ja ren zijn vergeten. Tweede reden is het feit, dat de Australische vrouwen het als een essentieel bestanddeel van haar leven zien, lid te zijn van een of andere „club". De Nederlandse vrouw staat hier aanvankelijk zeer vreemd tegen over en moet er niet veel van hebben. Toch zal zij zich hierbij dienen aan te passen, wil ze metterdaad voor haarzelf en voor haar huisgenoten een zo groot mogelijke portie simpel mensengeluk helpen bevestigen. Over de verdere taak van de emigrantenvrouw ware een aparte verhandeling te schrijven, zó be langrijk onderscheidt zich deze taak van die der thuisblijvende vrouwen. We wil len ons tot een enkele opmerking be perken. Australië is een „jong" land met veel industriële energie en weinig gods dienstzin. Paardenrennen en voetballen nemen een veel belangrijker plaats in dan hier; over politiek en godsdienst wordt weinig gesproken. Grote gebieden zijn voorts practisch missiegebied, waar slechts van tijd tot tijd een priester kan komen en waar de mogelijkheid om bijv. de Zondagsplicht te vervullen op zeer grote practische bezwaren stuit. Onder zulke omstandigheden worden aan de op voedende taak van de ouders veel gro tere eisen gesteld dan wanneer zij, zoals hier, de „specialistische hulp" van de priester en de katholieke onderwijzer dag voor dag bij de hand hebben. De eerste taak nu van een emigratiedienst is het uitbrengen van een advies: is de candidaat al of niet geschikt om te emi greren. De ambtenaar, de neutrale mens, zal zich bij het overwegen van die vraag alleen laten leiden door vrij algemene richtlijnen: goed zedelijk gedrag, be hoorlijke gezondheid, wil tot werken enz. Het zal na het bovenstaande zeer summier gegeven duidelijk zijn, dat de katholieke beoordelaar bovendien met andere normen rekening houdt. In het Augustus-nummer van Dux heeft prof. Veraart eveneens op deze belangrijke zaak de aandacht gevestigd en ook hij komt in conclusie 10 tot de stelling: Bij de emigratie moeten de ka tholieken zich ten zeerste laten gelden tot het verkrijgen van eigen opleidings instituten. Dit ten bate van het behoud van het H. Geloof. Prof. Veraart plaatst deze stelling in een beschouwing over de beroepskeuze voorlichting en we menen derhalve, dat hij, al spreekt hij het niet zo volledig uit, een psycho-technisch onderzoek van de candidaat wenselijk acht. Wij zijn het daarmee eens, maar ook dan geldt: dit moet dan in katholieke handen zijn. Al met al menen we, dat katholieke emigratiediensten niet alleen recht van bestaan hebben, maar een zeer belang rijke bijdrage kunnen leveren tot berei king van het gestelde doel. het sluiten van het vredesverdrag tot overeenstemming over Formosa komen de beslissing aan de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties zal worden overgelaten. Het geheime memorandum werd gepu bliceerd, nadat de Moskouse pers een gedachtenwisseling tussen de V.S. en de Sovjet-Unie over het voorgestelde ver drag had gepubliceerd. De Raad van Samenwerkende Vakorga nisaties van Nederlands personeel in Overheidsdienst in Indonesië heeft zich met een schrijven gewend tot de minister zonder portefeuille, Ha- mangku Buwono, waarin de S.V.O.- raad constateert, dat er in de kringen van de ambtelijke werkers van Neder landse landaard in Indonesië in ern stige mate gevoelens van onrust en vrees heersen. Deze gevoelens, veroorzaakt door de steeds duidelijker aan de dag tredende politieke spanningen in de Indonesische maatschappij, worden in zeer sterke mate verlevendigd door: de recente uit latingen van de leider der pari. N.- Guineacommissie; het geleidelijk vijan diger van toon jegens de Nederlanders worden van een deel der Indonesische pers enz. Voor zeer vele Nederlandse ambte naren is dit een reden aldus het Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de V.S. aan een twaalftal landen een geheim memorandum hebben toegezonden, waarin een plan wordt ge opperd voor een Japans vredesverdrag. De V.S. stellen daarin voor, dat de Sovjet-Unie, China, Engeland en de V.S. zullen beslissen over de toekomst van Formosa. Het bevat tevens een voorstel om Amerikaanse strijdkrachten en „mis schien strijdkrachten van andere landen" de verantwoordelijkheid voor de veilig heid van Japan op zich te laten nemen na het sluiten van een verdrag. De V.S. willen voorts, dat, in geval de Sovjet-Unie, Engeland, China en de Verenigde Staten niet binnen een jaar na Het ministerie heeft ook een memo randum uit Moskou gepubliceerd, waar in de kwestie te berde wordt gebracht, of de V.S. voornemens zijn zonder de Sovjet-Unie tot een Japans vredesver drag over te gaan, indien de Sovjet-Unie het Amerikaanse plan van de hand zou wijzen. Merle Cochran, de ambassadeur der Verenigde Staten in Indonesië, zal Zon dag a.s. met een vliegtuig van de K.L.M. op Schiphol aankomen uit de Verenig de Staten. Een zegsman van de Ameri kaanse ambassade te 's-Gravenhage ken schetste Cochrans' bezoek aan Neder land ais te zijn „van zuiver particuliere aard". Deze zegsman deelde voorts me de, dat dit bezoek in generlei verband staat met het standpunt der Verenigde Staten ten aanzien van de kwestie- Nieuw-Guinea. Ook zal de heer Cochran in Nederland geen verklaring afleggen met betrekking tot de Amerikaanse po litiek jegens Indonesië in het algemeen. Naar voorts wordt medegedeeld, zal de heer Cochran te Amsterdam lunchen met minister Rum en prof. Romme, waarna hij onmiddellijk Nederland ver laat voor een week vacantie in België, Frankrijk en Zwitserland, waarna hij naar zijn standplaats Djakarta zal door reizen. schrijven om hun ambtelijke loop baan voortijdig af te breken, hetgeen in vele gevallen, zowel voor de betrok ken overheidsdienst, als voor deze amb tenaren nadeel oplevert. De Raad vraagt de minister tenslotte of de Indonesische regering bereid is, enerzijds, mededelingen te doen van de voorgenomen maatregelen, teneinde de gevoelens van onrust en vrees der Ne derlandse ambtenaren weg te nemen, anderzijds tc bewerkstelligen, dat aan bovenbedoelde agitatie en dreiging een einde wordt gemaakt. Advertentie BaRteloorisstraat 20 Tel. 134139 De gouverneur van Suriname heeft gisteren achtereenvolgens een bespre king gehad met de oppositie in de Sta ten, met de regeringsdaad (het minis terie) en met de coalitie in de Staten, zulks naar aanleiding van een van de Nederlandse regering ontvangen te legram. De tekst van dit telegram is nog niet officieel bekend gemaakt, doch naar verluidt zou de inhoud zijn, dat de Nederlandse regering aan de gouver neur opdraagt, pogingen tot verzoening te ondernemen. Indien deze pogingen mochten mislukken, zouden de betrok ken partijen een delegatie naar Neder land móeten zenden. (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Vrijdagavond De laatste dag 4fen de tweede zitting van de Raadgevende Vergadering te Straats burg is niet zonder emotionele momenten verlopen. Niet zozeer het feit, dat ruim drieduizend studenten en jongeren uit geheel Europa hedenavond met fakkellicht en spandoeken van hun geestdrift voor en hun geloof in Europa kwamen getui gen, daarbij critisch een rede van de heer Spaak aanhorende, bracht de gemoe deren in beroering, als wel het verloop van de besprekingen in de Raad zelf, waarin met 83 stemmen voor, 17 tegen en 19 onthoudingen de voorstellen voor de oprichting van het Europees leger werden aangenomen. Het rapport van de schoonzoon van Churchill, Duncan Sandys, inzake de Euro pese verdediging behandelend, zag de vergadering heden in haar midden dc Franse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Schuman, die een uitvoerige toelichting gaf op het Franse plan-PIéven over de Europese herbewapening. Op Gods weegschaal moet alles zijn tegenwicht hebben. Een nieuwe ontwikkeling van het Franse standpunt werd niet gegeven. Wel echter werd de politieke betekenis van de Europese Raad door deze gezag volle spreker een nieuw crediet ver leend, toen hij uitdrukkelijk vaststelde, dat de kern van het Franse plan te danken is aan een initiatief van de As- semblée. De minister gaf toe, dat de Fransen van hun aanvankelijke opzet eerst de economische en politieke grond slagen voor de Europese eenheid te leg gen hebben moeten afwijken door on der de druk van de omstandigheden eerst aan het militaire alle aandacht te besteden. De opzet van sommigen Duitsland on middellijk in te schakelen in het Atlan tische leger verwierp de heer Schuman op twee gronden. Het probleem op deze wijze willen oplossen betekent slechts het nog gecompliceerder maken en in de tweede plaats heeft het Atlantisch Pact een voorbijgaande doelstelling. De grondslag van het Europese leger berust op een gedeeltelijke souvereiniteitsaf- stand van de staten ten gunste van een blijvende gemeenschappelijke autoriteit. Een nieuw element in de redevoering was wellicht de mededeling, dat de Franse regering geen enkele discrimi natie wil toepassen tussen de deelne mende landen. Van Duitse zijde heeft men hierin natuurlijk dadelijk willen beluisteren een tegemoetkomen aan de eis van gelijke rechten. De Franse minister kon verklaren, dat zijn land, vanouds zo gehecht aan zijn legermacht, bereid was, lie zonder enig voorbehoud of voorrecht op te la ten gaan in hetgeen voor Europa nood zakelijk zou zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1