DE WEEK IN STAD EN STREEK terns: C. J. v. d. Broek Monument aan Jan Gijzenbrug plechtig onthuld „Een lentefeest in Neerlands tuin" H. J. MAERTENS N.V. Krelagehuis moet worden verbouwd B KOOP RADIO CO 3 In tegenwoordigheid van Commissaris der Koningin en Haarlems burgemeester DAPHNE LAUREOLA Flora 1953 in Wandelbos Groenendaal bij Heemstede AGENDA 1 5 2 2 O Voorstel op algemene vergadering van Bloembollencultuur I haarlemmerliede m Goed scheerapparaat WEBER HERINGA WUTHRICH Sint Mcolaas SLEUTEL WEG? Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 PAGINA 2 Première van Amsterdams Toneel te Haarlem Trekking loterij Kleuterhuis Margriet Van 14 Maart tot 14 Mei 19S3: SPORTVELDEN AAN SCHALKWIJKERWEG Totale kosten meer dan f 200.000 DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE LISSE Electro-Radiotechnisch Bedrijf NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM Gerepatrieerden in Over- veens hotel Weer dat open portier! Jan Strijbos in Rembrandt ConcordiaE.D.O. 4 SANTPOORT GESTOLEN FIETSEN ACHTERHAALD Zondagsdienst Kerkbericht Verenigde Kath. Dammers Burgerlijke Stand VERKEERSWET 1 JANUARI IN WERKING **71 Concert „Zang en Vriendschap" Werken van Nederlands- Vlaamse componisten Basketball-competitie Damesgymnastiek DOODT DE HOUTWURM 'n nuttig cadeau Chin. IndL Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Ons solied gereedschap voor vakman en amateur G ereedschapskisten Hoofdvertegenw. van A.E.G. Elec. gereedschap „DE SLEUTELSPECIALIST" Zo kil en triest het was op die 12e Februari 1945, zo was het ook gistermiddag, toen op de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord het verzetsmonument onthuld werd ter nagedachtenis van de acht "heldendie omwille van hun vrijheidszin ruim vijf jaren geleden daar ter plaatse werden gefusilleerd. Hun namen vermeldden wij reeds eerder en gisteren werden wij daarmede opnieuw geconfronteerd, gebeiteld als ze stonden in het zware voetstuk van lichte steen, namen, die op zichzelf de vreemdeling wellicht weinig zullen zeggen, maar welke in die omgeving herin neren zullen aan bange dagen, waarin bruut geweld het tenslotte moest afleggen tegen geestelijke kracht. Het was overigens een ingetogen plechtigheid daar aan de Jan Gijzenbrug, zon der het lege gepraat van alle dag, zonder ook het pathos van al te eloquente sprekers en met de stille belangstelling van honderden uit Haarlem-Noord, uit wier midden de middelen kwamen tot oprichting van dit monument, dat daar nu langs de Rijksstraatweg staat, niet als een teken van strijd en oorlog, maar als een symbool van liefde, aan de secretaris van de Schoonheids commissie en de diensten van Openbare Werken en van Hout en Plantsoenen. Burgemeester Cremers aanvaardde daarop het monument namens de ge meente en hij spoorde allen aan het voorbeeld tot zelfverloochening te vol gen om zo het eigenbelang te stellen ach ter het belang van de medeburgers. Harry Prenen droeg op overtuigende wijze een gedicht voor onder de titel „Herinnering en Bevrijding'' en met het zingen van het Wilhelmus werd deze zinvolle plechtigheid besloten. In die sfeer stond ook deze onthul lingsplechtigheid, welke behalve door burgelijke notabelen uit Haarlem-Noord en geestelijke autoriteiten, onder wie pastoor L. Schalke, ook werd bijge woond door de Commissaris der Konin gin, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, burgemeester Cremers en' diens echtgenote, de wethouders Angenent en Geluk en de gemeente-secretaris, mr. Th. Wesstra. In de omgeving van de Jan Gijzen brug hingen de vlaggen halfstok, een loodgrijze lucht hing laag en zwaar bo ven de huizen, het verkeer over de Rijksstraatweg was gedurende enkele uren omgelegd en langzaam groepten de mensen zich rond het sobere, maar stijlvolle plantsoentje, waarbinnen het monument nog gehuld stond in een rood-wit-blauw vlaggedoek. Precies drie uur arriveerde de Com missaris der Koningin en burgemeester Cremers, getooid met ambtsketen, en zinvol klonk daarop een prachtige ko raal uit Bach's Matthaeus Passion, ge speeld door de Haarlemse politiekapel. Dr. H. Man der Loon sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot de verwanten der gefusil- leerden. Hij verheugde zich er in het bijzonder over, dat de jeugd zo sterk tegenwoordig was, want de jeugd zal in de toekomst de herinnering aan de gevallenen levendig moeten houden. Spreker memoreerde, hoe ons volk ve le schakeringen kent, maar dat de een heid telkens ervaren wordt op plaatsen als deze. Dr. Van Loon citeerde het woord van St. Paulus, dat ook in het voetstuk staat gebeiteld: Geloof, Hoop en Liefde, deze drie, doch de meeste is de Liefde. Langs deze plaats zo zeide hij verder raast het verkeer van onze dagen, maar tot al degenen, die voorbij gaan, moge het monument spreken van een rijk verleden, tegelijk vermanen tot geloof, moed en sterkte in het heden en aansporen tot waakzaamheid in de toe komst. Spreker wijdde een kort woord aan de initiatiefnemer tot de oprichting van dit monument, Luc. Kemper, die reeds in 1945 kwam te overlijden, en verzocht tenslotte diens echtgenote, mevrouw M. Kemper-Divendal, het monument te ont hullen. Een jonge vrouw, geflankeerd door twee gidsen van de St. Brigitta-groep uit Haarlem-Noord, trad daarop naar naar voren en verwijderde de natio nale driekleur van het monument, dat licht en scherp afstak tegen de don kere middaghemel. Vele kransen wer den daarna aan de voet van het mo- nument neergelegd, verwanten droe gen bloemen aan, anjers, grote chry santen en andere herfstbloemen met daar iri liet midden een hagelwitte cy- clame. Èe heer R. F. Kemper, voor zitter van het comité, noemde de ge- fusilleerden met name en daarop volg de een minuut stilte om de gevallenen te herdenken. De Haarlemse politiekapel bracht ver bolgens het „Wilt heden nu treden" ten gehore en in een kort woord schetste de heer Kemper de betekenis van de twee beelden zoals die door de beeldhouwer Theo van Rheyn er aan gegeven was, namelijk innerlijke kracht bij de man en •vergave aan de smart bij de vrouw. Hoewel er slechts vijf maanden (in 1945) nodig waren geweest voor het ver eiste bedrag aan geld voor het monu ment bijeen te brengen en maar liefst vijf jaren voor de andere helft, door al lerlei omstandigheden, toch mocht spre ker zijn grote dank uitspreken aan het adres van allen, die hun bijdrage hadden gegeven. Bijzondere dank bracht hij ook De hoofdfiguur in het toneelspel „Daphne Laureola", waarvan het Am sterdams Toneelgezelschap gisteravond in de Stadsschouwburg te Haarlem de première gaf, is even gecompliceerd en vertwijfeld als het stuk zelf van de schrijver James Bridie. Hij laat het pu bliek in een restaurant kennis maken met een uiteenlopend gezelschap met als voornaamste gast Lady Pitts, de vrouw van een stokoude millionnair, die in haar eentje zoveel cognacjes heeft ge dronken, dat ze als een dwaas te keer gaat. In dat restaurant is ook een jonge man, die op haar. zoveel ouder en zo bitter cynisch, verliefd wordt. De Lady nodigt allen uit de volgende dag bij haar thee te komen drinken, óók de jonge man. die haar kust op het moment, dat de stokoude man binnen komt. Geluk kig sterft die oude heer een half uur la ter, zodatde butler met de excen trieke Lady trouwt en de jongeman na een half jaar, tijdens een nieuwe ont moeting in het restaurant, in zwijm valt. Het is geen onverdeeld genoegen ge weest om naar dit spel te luisteren en te kijken. Er wordt maar gepraat, liefst in „dichterlijke" taal; er komt zoveel on zin in voor. dat men neiging krijgt om maar heen te gaan; er zijn zoveel fac toren, die medewerken om succes uit te sluiten, dat men bijna medelijden kiijgt met de vertaler Paul Huf en de regisseur Cruys Voorbergh. Hoe is het toch mogelijk, dat men de waarde van dit toneelspel zó heeft overschat, dat men er een voorstelling van ging maken. Loudi Nijhoff stelde de Lady voor en heeft werkelijk getracht deze zware en veeleisende rol diepte te geven. Even wicht kon zij echter niet vinden en haar dramatische kracht bleef beneden het noodzakelijke. Eén zeer ernstig bezwaar heb ik tegen Paul Huf. die weliswaar van de oude heer een pracht type maakte, maar com pleet onverstaanbaar was. Wij hebben hem mooi, bijna echt dood zien gaan, maar wat hij tevoren moet hebben ge zegd. is ieder in de zaal ontgaan. Van de jongeren dient Bob Goedhart als de geëxalteerde jonge minnaar ge noemd te worden. Robert de Vries ty peerde een prachtige schreeuwlelijk en Jo Sternheim een bescheiden ober. Er waren bloemen voor Loudy Nijhoff en Cruys Voorbergh. v. W Het kleuterhuis „Margriet", dat sinds 1945 gevestigd is aan het Kennemerplein 3 te Haarlem, heeft dringende behoefte aan een nieuw gebouw. Het tehuis, waar dagelijks ongeveer 50 zwakke kinderen van één tot zes jaar op advies van de Gem. Geneeskundige Dienst worden verpleegd, is vijf jaar geleden na de bevrijding van ons land met steun van de zuidelijke provincies gesticht en sinds die tijd ondergebracht in het herenhuis aan het Kennemerplein. Het behoeft geen betoog, dat hoezeer men ook direct na de bevrijding niet dit gebouw gebaat is geweest dit geen ideale huisvesting is. Een speciaal voor dat doel gebouwd, geheel naar de eisen des tijds in gericht kleuterhuis is dan ook een drin gende noodzakelijkheid. Gedurende de laatste jaren heeft het be stuur o.a. door de loterij van twee jaar ge leden gelden bijeen weten te verkrijgen voor dit doel. Deze gelden zijn echter nog niet toereikend om met de bouw van een nieuw huis een aanvang te kunnen maken. De opbrengst van de vorig jaar aange vangen tweede en laatste loterij is be stemd om het nog ontbrekende geld aan te vullen. Vele moeilijkheden heeft het bestuür bij deze tweede loterij op zijn weg gevonden. De trekking, welke oorspronkelijk was be paald op 30 Juni 1950 moest worden uitge steld, daar nog niet voldoende loten waren verkocht. Hoewel ook thans nog niet alle loten zijn geplaatst, is de trekkingsdatum vastgesteld op 15 December^ Gaarne wekkéfc wij de Haarlemmers op om door het kopen van loten deze tweede loterij volledig te doen slagen. De zwakke Haarlemse kleuter in het bij zonder en de preventieve gezondheidszorg in het algemeen zijn hiermede gebaat. Geflankeerd, door twee gidsen van de StBrigittagroep onthulde mevr. perDivendal het monument aan de Jan Gijzenbrug. Kern- De indeling der Flora 1953 die onder het motto „Een lentefeest in Neeriands tuin" in het Wandelbos Groenendaal by Heemstede zal worden gehouden, heeft nu grotendeels haar beslag gekregen. Er zal een ononderbroken serie van ten toonstellingen van bloemen, bloeiende planten en andere producten in speciaal daarvoor op te richten bloemhallen wor den opgesteld die van alle bloemenlief hebbers de volle aandacht zullen vra gen. Deze serie van binnententoonstel- lingen zal beginnen óp de openingsda tum, die op 14 Maart 1953 is bepaald, en onafgebroken voortduren tot de slui tingsdatum die op 14 Mei zal vallen. Gedurende tien weken zal men dus behalve de vollegrondstentoonstelling steeds één (gedurende de week-ends zelfs twee) hal(len) met inzendingen uit binnen- en buitenland kunnen bezichti gen. Teneinde in de eerste voor j aars weken teleurstelling bij het publiek te voorko men zal op grote schaal in kassen en warenhuizen gedemonstreerd worden wat door vervroeging van de bloei reeds kan worden getoond als de natuur bui ten dit nog niet toestaat. Bij de voorbe reiding worden op dit gebied ervaren tuinbouwers ingeschakeld. De algemene vereniging voor bloembollencultuur heeft een uitvoerend comité benoemd onder leiding van haar voorzitter en waarin het hoofdbestur verder met vier leden is vertegenwoordigd. Verder hebben zitting dr. Verhage. voorzitter van de groep bloemisterij uit de Nederlandse tuinbouwraad, een verte genwoordiger van de commissie voor on persoonlijke reclame, de voorzitters van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en van de afdeling Heemstede der algemene vereniging, de heer A. P. van Nes namens do bloemenkwekers en de heer C. J. v. d. Ploeg namens de ge zamenlijke landarbeidersbonden in Ne derland en verder nog enige andere fi guren op het gebied van de tuinbouw. Ook de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede en de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland zullen ten nauwste betrokken zijn bij deze nationa le gebeurtenis. Het uitvoerend comité heeft zich met verschillende commissie leden omringd. Wat het tuinbouwvak- kundig gebied betreft is het ontwerp van aanleg van terreinen en gebouwen toevertrouwd aan de neer Voors, terwijl de heer Frans Roozen de leiding bij de uitvoering zal hebben. Voor de algemene propaganda en voor de aesthetische vormgeving is de heer Carel Briels uit Amsterdam in de direc tie opgenomen teneinde van het begin af diens grote vaardigheid en ervaring op het gebied van organisatie in te scha kelen. Het secretariaat is gevestigd Wil- helmmastraat 45 te Haa.'lem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Onverbreekbare banden (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tar- zan en de meerminnen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Opmars zonder gena de (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Salto Mortale (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Dr Elisabeth (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het recht van de sterkste (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 25 November Schouwburg: Comedia met Anna Lu- casta", 8 uur. Zondag 26 November Schouwburg: Comedia met „Anna Lu- casta", 8 uur. Concertgebouw: R.K. Harmonie St. Cae- cilia met medewerking van de zang ver. Da Pacem en het muziekcorps St. Michael, 8 uur. Rembrandt: Met de Willem Barendsz naar de Zuidelijke IJszee (film van Jan Strijbos) 11 uur. City: Helden zonder glorie, 11 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Werken van de schilder Kees Verwey. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo', van 1317 uur (tot en met 16 Dec.). Museum Het Huls van Looy, KI. Hout weg 103: Werken van de schilder Jules Cha- pon. Geopend op werkdagen van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schilderijen door H. A. L. Wichers. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t/m 30 November). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 18 November tot en met 25 November waar genomen door Fa. Duym Keur, Keizer straat 6, tel. 10378: Apotheek Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043: Marnix- Apotheek. Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900: Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400: te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.30—14.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.00—17.00 en 19.3020.30 of na af spraak. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag jeopend. De Open Deur. Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekurendagelijks (beh. Zondag)1012 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15). Kraam- verzorging, spreekuren: Ma. 24 u.; Wo. 23 u.; Do.: 1011 u. Huwelijksvoorlich ting: Dl. 45 u.; iedere avond 89 uur. (Rector Brans, Vrijd. 19.3020.30 u.). Kan tooruren 9—5 uur. B. en W. vragen een crediet van 2.500 voor het treffen van enige voorzieningen bij de vier voetbalvelden in het sport park aan de Schalkwijkerweg. Er moet een weg naar het onlangs gereed geko men kleedhuis gemaakt worden en een eenvoudig houten bruggetje over de langs de Schalkwijkerweg lopende sloot. Verder is een rijwielstalling noodzake lijk en zijn er stoelen en tafels nodig voor de lesruimte op de eerste verdie ping van het kleedhuis. Reeds nu kan gezegd worden, dat de totale kosten voor aanleg van de vier velden meer dan f 200.000 zal bedragen. Vrijdagmiddag tussen 5 en 7 uur heeft zich in Lisse een verkeersongeval voor gedaan met dodelijke afloop. De 16-jarige C. Bel, wonende te Lisse, reed op zijn rijwiel in het dorp, terwijl hij een andere wielrijder passeerde. Bel kwam te vallen, juist onder het achterwiel van een passerende truck met aanhangwagen. Dr. van Dijk, die spoedig aanwezig was, kon slechts de dood constateren. Naar wij vernemen treft de bestuurder geen schuld. Geeste lijke hulp en de politie waren op de plaats van het ongeval aanwezig. Advertentie Met ingang van heden is ons telefoonnummer gewijzigd in (3 lijnèn) ft De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur houdt Maandag 18 Decem ber om twee uur in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond haar 210e alge mene vergadering. Voorgesteld wordt het hoofdbestuur te machtigen het nodige te verrichten om het Krelagehuis te verbouwen en te verbeteren, daarvoor de toegezegde aanbieding der gemeente Haarlem van f 70.000 te accepteren en voor het verder benodigde bedrag een obligatielening te sluiten benevens een hypothecaire lening. In de toelichting wordt o.a. het vol gende gezegd: Nadat andere mogelijk heden onder ogen zijn gezien, maar als onuitvoerbaar moesten worden afgewe zen, stelt het hoofdbestuur nu voor om door verbouwing en verbetering het eigen gebouw beter geschikt te maken voor het doel, waarvoor het is gebouwd, namelijk voor beurs- en tentoonstellings doeleinden, en daarnaast om een goede huisvesting te vinden voor de kantoren, de bibliotheek en het archief en aan haar verbonden groepen en keuringsdiensten. De centrale verwarming zal vernieuwd worden, een nieuwe ventilatie en rook- verdrijving van de grote zaal zal een hele verbetering zijn. De door ir. Bijvoe', architect te Haarlem, ontworpen bouw plannen voorzien in een inwendige ver bouwing, waardoor een gedeelte van de keuringszaal moet worden opgeofferd, maar vervangen kan worden door deze zaal tot aan de Leidsevaart door te trek ken, waardoor een zeer goede en ook Naar wij vernemen is het hotel „Van Ouds Het Raadshuis", in Overveen, tij delijk ingericht tot verblijfplaats voor twintig gerepatrieerde gezinnen uit In donesië. Ongeveer tachtig personen van voormalige KNIL- en burgergezinnen, zullen hier in begin December kunnen worden ondergebracht. Op het ogen blik is men druk met verbouwing en restauratie bezig. Het is niet onwaar schijnlijk dat de dienst Maatschappe lijke Zorg van het ministerie van So ciale Zaken nog meer contracten zal afsluiten met eigenaars van tijdelijk ongebruikte gebouwen. De 30-jarige Haarlemse wielrijdster G. v. d. P. reed gisteren op de Bakenes- sergracht en wilde juist een stilstaande auto passeren, toen de autobestuurder het portier openzwaaide. Hierdoor ge schrokken viel de dame achterover in het water. De automobilist sprong haar direct na en wist, in de modder staan de, de wielrijdster op het droge te bren gen. Voor controle is zij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zondagochtend om elf uur zal Jan P. Strijbos wederom in het Rembrandt Theater een causerie houden over: „Met de Willem Barendsz ter Walvis vaart". Deze voordracht zal geïllus treerd worden met films, waarvan een gedeelte in kleuren.' De wedstrijd ConcordiaEDO 4 voor de eerste klas H.V.B. is omgezet en wordt Zondagmiddag om half drie op het terrein van EDO gespeeld. De heer G. J. H. Bos, districtschef van d« Standard Amerikaanse Petroleum- compagnie N.V. te Den Haag, zal 1 De cembcr zijn zilveren jubileum bij deze maatschappij vieren. Hij zal recipiëren in café-restaurant „Atlantic" te Amster dam. De politieman, die 's morgens om half acht op de Driehuizerkerkweg een on guur type aantrof, die zich onledig hield met een grote steen de deur van het padvindershuis te forceren en deze man voor zich uit naar het hoofdbureau van politie bracht, deed daarmee een goede vangst. De man werd door de afdeling recherche „bekeken", evenals zijn mooie groene fiets, die tenslotte dezelfde bleek te zijn, welke ongeveer 14 dagen geleden uit een schuur achter een perceel aan de Litslaan was ontvreemd. Een nader on derzoek bij de verloofde van de ver dachte bracht een aantal onderdelen aan het licht van de fiets, die omstreeks de zelfde tijd in de Van Dalenlaan, even eens te Santpoort, werd gestolen. De fiets zelf bleek reeds te zijn verkocht naar Amsterdam. De aangehoudene, de^ 31-jarige J. d. V. uit Haarlem, is geen onbekende van de politie. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165 Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. O. L. VROUW VAN ALTIJDD. BIJ STAND: ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. MAANDAG 7.30 uur Maria-Garde. WOENSDAG 7.30 uur H. Familie Jon gemannen. DONDERDAG 10 uur gez Huwelijksmis. VRIJDAG 7.30 uur Lof. ZATERDAG 5—9 uur biechten, 7.30 uur Broederschaps-Lof. /n drie weken tijds zijn in Haar lem niet minder dan 1500 per sonen op de bon gegaan, omdat zij een verkeersfout maakten. Tot voor kort was het gesprek tussen een diender en een overtreder als volgt: „Mijnheer, waarom steekt u uw hand niet uit, als u rechtsaf wilt gaan?" De meneer mompelt zowat, zou het liefst zeggen, dat hij inderdaad heeft zitten slapen of suffen, maar heeft er de moed niet toe. Hij zegt dan ook: „Ik heb haast, want ik ben al zo laat en d'r kwam niemand achter me aan". De agent op zijn beurt: „Als ik u weer op een dergelijke overtreding be trap, maak ik onherroepelijk proces verbaal op". De overtreder, beduusd en geslagen door zoveel goedertieren heid): „Begrijp ik, mijnheer de agent Nu is dat gesprek even korter. „Stapt u eens af, meneer. Ja, zeker, u, meneer. Uw naam, beroep, leef tijd...." Is het niet eeuwig zonde, die een duizend vijfhonderd boetes van een gulden of wat? Hoeveel banketletters of speculaaspoppen had. men daarvoor kunnen kopen? En maar mopperen op Lieftinck, die zoveel belasting uit onze zak haalt en er dan nog een schepje boven op doen door eigen domheid. Uw boete komt in de staats kas en daaruit volgt, dat de gemeen te, de hoofdcommissaris van politie of de agent er geen cent van ontvangt. Mocht u denken, dat een diender, die veel bekeuringen heeft gemaakt, 'n pluim krijgt of voor bevordering in aanmerking komt, weet dan, dat er laatst een op het matje geroepen is omdat hij te kwistig met z'n bonne tjes strooide. Een overtreding, die geen enkele twijfel overlaat, dient ge straft, maar als de schuldvraag du bieus wordt, werkt 'n bbn als een rooie lap op een stier. Nu nog even een ingezonden stuk onder de loupe nemen. Ik zou wel eens willen weten, schrijft een auto mobilist, hoeveel van die 1500 pro cessen-verbaal zijn opgemaakt tegen voetgangers. Dat zullen er heel wei nig zijn. En toch doet de voetganger over het algemeen maar raak. Als het trottoir te smal is en hij wil iemand passeren, gaat hij op de rij- weg lopen en als ik dan met mijn auto plotseling moet uitwijken en een fietser raak, giU iedereen, dat ik de schuldige van het verkeersongeval ben. Laat agenten in burger de volgende week eens een duizend voetgangers verbaliseren (dat zal wei nig moeite kosten, meent de schrijver van het 'ingezonden stuk) en u zult zien, dat we op 5 December een dag zonder ongelukken kunnen noteren. Volgende week is het woord aan de wandelaar. Niet dringen, kalm blij ven en vooral niet jaloers zijn. Kom dan maar op! e Stichting „Haarlems Bloei" heeft ons deze week weer lekker gemaakt met een reisje naar Denemarken. De wethouder voor Kunstzaken en de directeur gaan zo op geregelde tijden op reis, om te onderzoeken of wij provincialen nog ergens in de wereld provincialen kun nen ontmoeten met gelijke gesteldheid. Daaruit is te verklaren, dat de heren die overigens nergens voor staan nog niet naar Turkije of Bulgarije zijn afgereisd. Wel moet het in de bedoe ling liggen met de stad Pasjenoradelle in midden-Afrika tot uitwisseling van bijvoorbeeld onderwijzers-gezinnen te komen. De taak van de stadsreizigers is verre van gemakkelijk. Hun inter nationale hart is niet meer gerust als zij een half jaar zo maar thuis blijven, maar het heeft anderzijds geen doel zonder doel op stap te gaan, alleen om provincialen op te sporen. Daarom is het zo heerlijk, dat met de stad Lyng- by, vlak bij Kopenhagen, dat weer vlak bij Zuid-West-Zweden ligt, een stevige afspraak is gemaakt. We gaan bij el kander op visite en hoe we aan het geld voor de reis komen, zullen we zien. Lieftinck komt tenslotte ook altijd aan geld. Dat Deense avontuur spreekt me zo aan, omdat ik er enkele jaren geleden heb rondgezworven. En wat ik me er zonder nadenken van herinner komt neer op eten en nog eens eten, dikkige sigaren-rokende vrouwen, een aange boren zindelijkheid en een groot alco hol-gebruik. De lieflijke natuur, de moderne gebouwen in de grote steden en vooral de musea zullen uw vacantie- genot verhogen, maar u komt er als een Nederlander, die met een Deen goed wil opschieten en dan moet u eten, aquavite drinken en een sigaar opsteken uit de koker van uw gast- vrouwe. Allemaal heel gezellig vooral als we provinciaal met de provincialen kunnen zijn. Wat we echter vooral kunnen leren is een beminnelijke zorgloosheid om dingen waar wij ons wel zorgen om kunnen maken. loemendaal maakt zich wel zor gen, zeer grote zelfs. Om de Kennemer duinen, die voor de luoht en licht zoekende grotestads bevolking opengesteld zullen worden. Wie aan de natuur denkt moet een gevoel van zuiverheid krijgen, zeker niet enig politiek spel door zijn hoofd laten spelen en de menselijke klein heid beseffen. Maar de gedachten om deze Kennemerduinen zijn zeer ver troebeld. In „Het Vrije Volk" staat gedrukt: „Wij hebben sterk de indruk, dat het niet alleen de schoonheid van de na tuur is, waarover men zich in Bloe- mendaal bezorgd maakt, maar wel de gelijk ook het feit, dat men een ten tenkamp acht niet te stroken met de „stand van de gemeente". Dit blad acht de bezwaren gegrond op ideeën, die uit de tijd zijn. Een an der Amsterdams blad, „De Nieuwe Dag", deelt in een vette kop mee: Amsterdammers niet welkom in Bloe- mendaalse duinen. Ook hierin schuilt een onzuivere gedachte. Het lijkt me niet zo moeilijk om de rode hoofdstad zodanig te doen ver langen naar ,de inbezitneming van Bloemendaal, „een der laatste bolwer ken van een vermolmd kapitalisme", dat men er naar op trekt met houwe len en lansey, om stormenderhand de gemeente metde duinen in bezit te nemen en de vlag met de drie An- drieskruisen op de hoogste top te planten. Maar misschien zou dan een simpel, in zijn rust verstoord konijn de wijze poot opsteken als een verkeersagent op de Dam. En als het beest de gave van het woord mocht bezitten zou het zeggen: liever zo niet, mannen en vrouwen van Amsterdam. De flora en de fauna in de duinen maakt men niet als Amsterdamse korstjes en wat voor jullie de mooie Westertoren en het Rembrandtsplein zijn, dat is voor Bloemendaal het duingebied. Misschien zou dat inslaan. SPAARNEBABBELAAR voor andere doeleinden bruikbare ten toonstellingsruimte wordt verkregen. De koffiekamer en het restaurant zullen doorgetrokken worden naar de keurings zaal. Ook de toiletten zullen zodanig verbeterd worden, dat op een massabe- zoek gerekend kan worden. De onder brenging van de kantoren in het eigen gebouw zal de leden in staat stellen tij dens hun beursbezoek gebruik te maken van de diensten van het personeel der vereniging, van de keuringsdiensten en van de vakbibliotheek. Tevens zal aan de behoefte aan meer gelegenheid tot het houden van vergaderingen worden tege moet gekomen door het toevoegen van een kleine vergaderzaal, terwijl grotere vergaderingen in de keuringszaal gehou den kunnen worden. De bouwkosten worden geraamd op f 270.000. De vernieu wing van de verwarmings- en ventilatie- inrichting op f 85.000. Voor de competitie vaii de N.D.B. afd. P.N.H.D.B. district Kennemerland werd gespeeld: D.O.S. II—V.K.D. II H. VinckenC. Castricum 02 L. KuijlenN. van Bakel 20 N.N.V. Andringa 02 J. MulderG. van Rooij (n.o.) 20 W. KortJ. Heijne 20 N.N.—N.N. 0—0 A. Claudius3- Moors 0-2 N .N..Th. Aringa 02 N.N.H. Derogéé 02 H. v. d. HorstM. Kok (n.o.) 20 8—10 GEBOREN: B NeeskensZandstra z; J. SchoutenVan Dijke z; A. Treffers Poelstra z; A. A. van de ReepBosch z; P. W. van BakelKornaat d; S. A. KnotterRoetman d; A. C. Maters Criens d; S. WillemseKopjes Niemann d; M. van der GiezenDe Vries d. OVERLEDEN: H. Gort, 44 j, Generaal Cronjéstraat; G. van der Veldt, 76 j., Bromostraat; M. C. VreekenTen Hoope, 77 j„ Hospeslaan;; J, Keur, 52 j., Maer- ten van Heemskerkstraat. Bü K.B. is het tijdstip, waarop de wegenverkeerswet en het wegenver keersreglement in werking treden, be paald op 1 Januari 1951. Advertentie MAAR KIJK UIT! Nevenstaand embleem waarborgt U de ERKENDE radiofiandelaar met hei goede FABRIEKSTOESTEL Publicatie der Nederl. Vereniging v. Radio-detailhandelaren (N.V.R.D.) Afd. Haarlem en omstreken Zo langzamerhand gaat het bij de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriend schap, wanneer deze een concert geeft, gewoonte worden, men verwacht zelfs niet anders meer, dat men onthaald wordt op 'n programma met verscheidene belangrijke werken. Door zich de mede werking te verschaffen van belangrijke solisten, blijft de aanvulling van het programma buiten de koorwerken om ook in stijl. Dat het voor de dirigent, Japck Loory, geen gemakkelijke opgave is, om in het mannenkoor-repertoire steeds stijlvoller programma's samen te stel'len, willen wij gaarne van deze plaats af nog eens memoreren. Des te meer lof voor het feit dat men genoem de keuze steeds bij deze dirigent kan roemen: Ter nagedachtenis van drie onlangs gestorven leden der vereniging, zong het koor allereerst van Diepen- brock Ecce quomodo monitur, een rustig de tekst beschouwend werk in homophone zetting. Na de pauze het bekende Veni Creator met orgelbege leiding. dat spreekt van een diepe, innerlijke geestdrift gepaard aan zuiver geestelijke elementen, waarbij het laat ste het gehele werk plaatste in een sfeer van sensitieve schoonheid van een hogere orde. De uitvoeringen van dit Veni Creator was zeer goed te noe men. Fraai van klank en met het nodige reliëf. Iets meer aandacht zou nog aan de uitspraak van het latijn besteed kun nen worden. Van geheel andere aard warén de werken van Lieven Duvosel, Aussöhnung voor koor, sopraan en orgel, en een Tantum Ergo, die in de eerste uitvoering ging. Het is en blijft bekwaam vakwerk wat deze componist levert, al is niet alles even orgineel. Toch doet 'n stuk als Aussöhnung het uitstekend, hoewel er grote eisen aan de sopraan-solist gesteld worden. Een en ander geschiedde op uitmuntende wijze door Dora van DoornLindeman. Het Tantum Ergo brengt geen nieuwe gezichtspunten in het oeuvre van Du vosel, maar getuigt wederom dat deze componist doorkneed is in het vak. Het „Amen" tot slot komt ons een beetje overdreven voor, maar de gelegenheid om dit slot uit te zingen, werd gretig door Zang en Vriendschap geaccep teerd. Nog een paar glansrijke tenoren zouden het geheel in klankdezevereniging zeer ten goede komen. Alb. de Klerk was de orgel-solist, zowel als begeleider van het koor. Vooral in zijn eigen werk, een schoon klinkende Pastorale, een knap geconstrueerd Capriccio, een speelse aria en een virtuoos geschreven Toccata, vielen zijn hoedanigheden als organist weer op, terwijl de Vlaamse Rhapsodic van Flor Peeters, een meer effectvol dan sterk stuk, eveneens zijn virtuositeit op het orgel in een scherp licht stelde. Dora v. Doorn—Lindeman zong warm getimbreerd liederen van B. v. d. Sigtenhorst Meyer en oud- Nederlandse liederen in de bewerking van Anthon van der Horst, hierbij kunst zinnig begeleid door Emmy van Eden, en de fluitist Ed van Leer in laatst genoemde liederen. B JAN LAARVELD. Dames le klasse: HHC I-PSVH 1 24— 16, o.p.v. PSVH; HOC 1—Sportbond 1 2L—6. Heren le klasse: SC Haarlem 2—HHC 1 14—45; idem 1—HHC 2 39—15; HOC 1 —PSVH 1 228; HOC 2—Sportbond 1 2532. Dames 2e klasse: HHC 3Sportbond 2 1028; SC Haarlem 2HHC 2 224. Heren 2e klasse: KCH 1—HOC 3 16— 24; PSVH 2—Sportbond 2 27—18; Sport bond 3—HHC 3 20—7. Deze week zijn er geen wedstrijden vastgesteld. Voor Vrijdag 8 December is de herenwedstrijd SportbondHHC vastgesteld om 21.15 uur in het Zander instituut. Zondag 26 November wordt in het verenigingsgebouw aan de Kerkweg te Spaarnwoude 's avonds om half acht een feestavond gegeven door de dames van de afdeling Dameshandbal van de R. K. sportvereniging S.H.S. Het programma is zeer afwisselend, namelijk: spel, dans, toneel, muziek, gymnastiek enz. enz. Daar het de eerste keer is in de geschie denis van Spaarnwoude, dat ook dames gymnastiek ten tonele wordt gebracht, verwachten de dames dan ook veel be langstelling, vooral van de zijde van de ouders, die daar dan weer eens kunnen zien, wat ook voor de meisjes wordt ge daan. Na afloop is het nog gezellig sa menzijn tot 1 uur. Advertentie 1 RADIO-EN gramofoonspecialist «R00TE HOUTSTRAAT 108 TEL (3044 HAARLEM RADIO EN RADIOGRAMOFOONS Keuze uit de volgende merken: PHILIPS - N.S.F. - ERRES COLUMBIA - GRUNDIG PICK-UP-combinaties PLATENSPELERS e.d. PHILIPS droogscheerapparaten Een unieke collectie PLATEN van de beste merken, o.a. COLUMBIA - HIS "MASTER'S VOICE - PARLOPHONE DECCA TELEFUNKEN e.a. Onze rijk geïllustreerde PLATEN- REVUE wordt U op aanvrage gaarne maandelijks gratis toege zonden. Advertentie LINCÓLN LINOLEUM'. EN MEUBELWAS met zuivere terpentijn bereid Vraagt Uw winkelier. H. STAM, Donkere Spaarne, Haarlem. Advertentie vanaf f2.75 Grote Houtstr. b/d Houtbrug 166 Advertentie bestaande uit: SOEP LOEMPIA, BAMI OF NASIGORENG - KOFFIE HAARLEM SMEDESTRAAT 21 Advertentie HAARLEM Advertentie Advertentie LANGE VEERSTRAA® 10 TEL. 11493 Advertentie mei Santpoorterplein 1 - Haarlem - ïeL 1971,6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2