K.R.O. besluit jubileumfeest m ADELAAR ZEEP yy.yyy Nieuwe films in Haarlem met gala-concert in Amsterdam Katholieke officieren bijeen Voorlichting over emigratie Nieuw overleg over melkprijs voor de boeren toegezegd Vet en overvloedig schuimend! „Voor Vrede en Orde" p-Brieven van lezers—j Militair belang aan geestelijke verzorging de ideale huishoudzeep Speciale avond in St. Bavo-gebouw Ontwerp jachtwet practisch gereed r.:3rs V Re- en dupliek Misformulier voor Maria Hemelvaart ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 per dub bels tuk Ze hebben 112 schrijvers ge vraagd hoe zij hun romans schrijven. 107 hebben geantwoord: op de schrijfmachine 3 hebben geantwoord: met een vulpen 1 heeft geantwoordmet een anzenveer heeft geantwoordmet een doosje Bond Street Hl Liturgische weekkalender Minister Mansholt antwoordt de Kamer Visserij Ingewilligd y >--• Roekei - Rubber ,V. yy H.H. MISSEN OP ZONDAG Een nieuwe aanroeping 4217 woningen in Augustus gereed gekomen TWEEDE ORGELRECITAL door dr. Ant. v. d. Horst ZANDVOORT WATERLEIDINGBEDRIJF VRAAGT GROTE KAPITALEN Tariefsverhoging in de zomer 200 Haarlemmers onder scheiden HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Instructeur over leswagens Rembrandt Frans Hals Spaame Palare City Luxor Het feest van de K.R.O. heeft lang ge duurd. Het was een groot feest en het heeft goede initiatieven aan het licht gebracht. Met name heeft het feest een uiterst belangwekkende poging gedaan «en stül te krijgen, dc stijl, die past bij een jubileumviering van een radio- omroep. De K.R.O. heeft het zo aange legd, en dc stad Maastricht is hem met haar geschenk op hetzelfde niveau tegemoet getreden: veelzeggend tekep aangaande datgene, wat men in den lande van een K.R.O. verwacht en waar voor men gelukkig bij deze omroep zelf responsie vindt. Dat beoordelaars over de resultaten Van de genomen initiatieven niet onver deeld hebben kunnen juichen, is een ongelukkige omstandigheid, doch doet aan de waarde .van het hier gemanifes teerde grondbegrip niets af. Slechts kan tnen er uit leren, dat er tussen begrip en realisering nog een afstand ligt. een afstand, die overbrugd moet worden door ervaring, inzicht en traditie, kortom door een verder ontwikkelde cultuur. In die richting ligt dan de opgave voor de komende kwarteeuw. Vrijdagavond is er een eind gemaakt aan het feest met een concert in het Concertgebouw, feestelijk en zeer smaakvol versierd met bloemen en ta pijten. in aanwezigheid van staatssecre taris Cals, die de kunst en de radio on der zijn bijzondere hoede heeft aan O., K. en W„ met minister Teulings en mr. Kesper, de regeringscommissaris voor het radiowezen, en nog vele nota bele personaliteiten onder de eregasten, benevens een zeer ruime vertegenwoor diging van alles, wat in Nederland aan instellingen en organisaties op cultureel gebied bestaat, onder de gasten. Op het programma het onlangs in pre mière uitgevoerde orgelconcert van Hen drik Andriessen, het „Adoro te" voor alt en orkest van Rudolf Mengelberg, de „Variations symphoniques" van Franck de „Krönungs-Messe" van Mozart, vier katholieke componisten. Het was een program, dat de moeite loonde, al was het ietwat bont van sa menstelling, doch ieder van die stukken bad zin op deze feestavond, hetzij om zijn aard, hetzij om zijn maker. An- driessen's formeel-hiëratisch orgelcon cert, in uiterste tegenstelling tot Men- gelberg's „Adoro te" in een pathetische gevoelstoon, door Roos Boelsma met sterke kracht van uitdrukking gezongen. Franck's „Variations symphoniques" na deze verse en dus onzekere waarden van de eigen tijd als belegen kunst van hoog ethos, jammer genoeg door Jan Ode te vlak en schools gespeeld. Mozart's „Krönungs-Messe" was uiter aard de clou van de avond en de be kroning van het feest, een jonge muziek van stralende blijmoedigheid, maar waarom eigenlijk zo ongenadig recht gesneden, zo hard van klank en ongenu anceerd gedirigeerd door Jean Fournet? Het was een technisch zeer goede uit voering; het Omroepkoor zong even uit stekend als het Concertgebouworkest speelde en Jo Vincent, Roos Boelsma, Han Lefèvre en Leo Ketelaars stonden hun partijen goed, maar de niet beter wetende toehoorders kunnen aan deze uitvoering de intieme verrukkingen en de stralende geest van dit juweel moei lijk herkend hebben. Gelukkig hadden de toehoorders overigens redenen ge noeg om hun erkentelijkheid in lang durige ovaties te uiten. Vergeten wij ook niet te vermelden, dat men Hen drik Andriessen, die, nadat de avond met het Wilhelmus was geopend, zijn orgelconcert zelf speelde, nadrukkelijk van zijn waardering heeft blijk gegeven. L. H. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de Katholieke Radio Om roep werd gisteravond in het Concert gebouw te Amsterdam een gala-concert gegeven als afsluiting van de feestelijk heden, dat door vele autoriteiten werd bijgewoond. In de pauze troffen wij de voorzitter van de K. R. O., prof. mag. dr. J. B. Kors (rechts) aan in gesprek met de minister van Binnenlandse Za ken, mr. F. G. C. J. M. Teulings. Gisteren hield de Algemene R. K. Of ficiersvereniging onder voorzitterschap van gen.-majoor J. A. Sitsen in Den Bosch haar jaarvergadering. De voorzit ter van de als gastvrouw optredende af deling Den Bosch, overste L. F. C. Potjes, sprak een kort openingswoord. In zijn jaarrede wees generaal-majoor Sitsen op de groei der vereniging, wier ledental in een jaar tijd van 550 gestegen is tot bo ven de duizend. Hij prees de grote activiteit, de aangename samenwerking met de zusterverenigingen en met de katholieke organisaties. De opneming der gewezen Knil-officieren in Nederlandse kring had een bevredigend verloop gehad. Spr. sprak de hoop uit, dat ondanks het vele werk, dat er van leger, vloot en luchtmacht gevraagd worden, men het werk voor de vereniging niet zou ver geten. Hij verzocht de leden zich ook de officieren aan te trekken, die door de omstandigheden gedwongen, tijdelijk van hun gezin gescheiden zijn. Res. kap. drs. J. Hornix wees op de fantastische vormen van de techniek en het cultuurpessimisme, waaraan tal van moderne schrijvers in utopistische ro mans aandacht hebben besteed. Daar tegenover vond spr. in het boek „Moskou 1979" een waarschuwing voor de tijd, dat er geen samenwerking meer mogelijk zal zijn en een analyse van de huidige situatie. Geestelijk en materieel schieten we thans te kort. Er is een culturele, maat schappelijke, maar vooral religieuze bin ding nodig. Wij moeten terug naar een civitas Christiana. Daartoe kunnen wij slechts geraken door opvoeding, voor beeld en methode. Het leger is hiervoor een bij uitstek geschikt middel, omdat hier de jeugd doorheen stroomt. Officie ren, onderofficieren en geestelijke ver zorging kunnen door hun werk, hun voorbeeld en hun houding veel bijdragen tot de opvoeding van de katholieke dienstplichtigen. Het leven moet een tuggegraat krijgen, die religieus zijn grondslag vindt in liefde en rechtvaar digheid. Spr. spoorde de katholieke leken aan in deze te staan naast de gceste ljjke verzorgers. „Ons nee van heden" aldus spr., „betekent voor dc Russen morgen een ja." Aalmoezenier W. G. Vroom wees er op, dat het aantal ka tholieke dienstplichtigen ieder jaar toeneemt. Thans reeds bedraagt het ongeveer 40 pet. Jammer genoeg is het met de kwaliteit van hun katholicisme minder gunstig gesteld. Evenals vorige spr. wees aalmoezenier Vroom op de beïnvloedingskans, die in de militaire dienst bijzonder groot is. Ook hij acht te de houding der katholieke officieren in deze van groot belang. Spr, wees ook op de wenselijkheid van een zekere continuïteit van de fase voor het in dienst gaan en die van het in dienst zijn. Hij bepleitte contact tussen school of werkplaats en leger en tussen pastoor en aalmoezenier. Spr. drong er op aan, dat gezocht zal worden naar mid delen om de geestelijke verzorging zo effectief mogelijk te doen zijn. Advertentie Advertentie In tilie ernst: De sigaret met de. record omzet ZONDAG 26 November, 26ste en laatste Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Silvester; 3 H. Petrus v. Alexandria; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. (Utrecht: 2 H. Silvester: 3 H. Ca- tharina; 4 H. Petrus). MAANDAG: Utrecht: H. Willehadus, bis schop, belijder; Mis Sacerdotes tui; 2 H, Catharina; Credo; gewone pref.; wit. Haarlem H. Albricus, bisschop, belijdei Mis Sacerdotes tui; 2 tot alle heiligen; 3. naar keuze; gewone pref; wit. Den Bosch H. Oda, maagd. Mis Vultum tuum; gewone pref.; wit. Breda; H. Acharius, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui. gewone pref.; wit. Roermond: H. Amelber- ga. maagd; Mis Diléxlsti; gewone pref; wit. DINSDAG: Mis v. d vorige Zondag; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone pref.; groen. Utrecht; onder octaaf v. H. Ca tharina; Mis v. h. feest; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo; ge wone pref.; rood. Roermond: H. Oda, maagd; Mis Vultum tuum; 2 tot alle heili gen; 3 naar keuze; gewone pref.; wit. WOENSDAG: Vigilie v. d. H. Andreas; eigen Mis; 2. H. Saturninus; 3 tot de H. Maagd; gewone pref.: paars. Utrecht, Haarlem: H. Radboud', Mis Sacerdotes tui; (Utrecht: 2 H. Catharina; 3 Vigilie; 4. H. Saturninus; Credo; Haarlem: 2 vi gilie; 3 H. Saturninus); gewone pref.; laatste evangelie v. d. vigilie; wit. Roer mond: H. Albricus, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; 2 vigilie; 3 H. Sa turninus; gewone pref.; laatste evangelie v. d. vigilie; wit. DONDERDAG: H. Andreas, apostel; eigen Mis; Credo; pref. v. d. Apostelen; rood. VRIJDAG: Mis v. d. vorige Zondag; 2 tot alle Heiligen; 3 voor alle overledenen; 4 naar keuze; gewone pref.: groen. Utrecht: onder octaaf v. H. Catharina; Mis van het feest; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo; gewone pref.; rood. Haar lem. Breda: H. Eligius. bisschop, belijder; eigen Mis; gewone pref.: wit. Eerste Vrij dag van de maand; plechtige votiefmis ter ere van het H. Hart; Mis Cogitationes; Credo; prefatie van het H. Hart. ZATERDAG; H. Bibiana, maagd, martela res; Mis Me exspectaverunt; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone pref. rood. Utrecht; octaaf v. H. Catharina: Mis van het feest; 2 H. Bibiana; Credo; gewone pref.; rood. ZONDAG 3 December; 1ste Zondag van de Advent; Mis v. d. dag; 2 H. Franciscus; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; paars. Donderdag 30 November zal in ge bouw St. Bavo, Smedêstraat, des avonds om acht uur een algemene voorlichtings avond worden gegeven over de emigra tie. Deze avond zal uitgaan van de ge zamenlijke katholieke standsorganisa ties, die, daartoe geïnspireerd door de Raad van Overleg in het bisdom Haar lem, ook overigens de voorlichting op dit stuk ter hand zullen nemen door het in de toekomst organiseren van instruc tiecursussen voor aanstaande emigran ten. Bij voldoende deelname zullen er van 1 December af zulke cursussen worden georganiseerd, behalve hier te Haarlem, ook in Alkmaar, Amsterdam, Hqorn, Leiden, Den Haag en Rotterdam voor wat het bisdom Haarlem betreft. Nadere inlichtingen over deze cursussen zijn te verkrijgen bij de Emigrat.iedienst van de L.T.B. (de heer J. G. M. Bos man), Parklaan 12 Haarlem. Intussen stelt de algemene voorlich tingsavond van a.s. Donderdag zich ten doel het vraagstuk der emigratie met (Vergadering van Vrijdag, geopend te 13 uur; voorzitter dr. L. G. Kortenhorst). Voortgezet wordt de beraadslaging over de begroting '51 voor landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. MANSHOLT verklaart, dat de re gering geen wijziging heeft gebracht in haar doel van het prijsbeleid: het berei ken van bestaanszekerheid in de agra rische bedrijven. We moeten het daarbij zoeken in het complex van opbrengst- foctoren. De regering krijgt de steun van de georganiseerde landbouw en het L.E.I. Wat nu de verlaging van de basisprijs voor de melk van 18 cent op 17 yt cent betreft, de heer Van der Weyden is vol komen in gebreke gebleven wat betreft bewijzen, waarom de verlaging onaan vaardbaar is. Ook heeft hij op geen en kele wijze aangetoond, dat de bestaans zekerheid wordt aangetast. HET KABI NET heeft, de gegevens beziende, deze beslissing na rijp beraad genomen. De kostenberekening van het L.E.I. is wel te aanvaarden, maar inzake de op brengsttaxatie verschilt de regering van mening. De voorcalculaties zijn in de afgelopen jaren steeds veel lager geweest dan de werkelijke opbrengst. Inderdaad is dit wel mede door de gunstige om standigheden, maar daarin alleen kan het verschil dat 15 pet. uitmaakt niet gezocht worden. Bovendien in het zeer droge jaar '47 was ook de nacalculatie hoger dan de voorcalculatie. Zakelijk zijn dus geen argumenten aan te voeren om de maatregel in te trekken. De re gering is dan ook niet bereid dit te doen. Nu neemt het L.E.I. aan, dat de op brengst per koe minder zal zyn door de verminderde toewijzing van kracht voer. Dit is niet te verwachten, maar nog aan te nemen. Maar voorts ver wacht men, dat de opbrengst 150 kg. per ha. minder zal zijn dan het vorig jaar, door inkrimping van de veesta pel. Dit is echter stellig niet juist. Op zichzelf maakt dit alleen al een halve cent uit. Ten aanzien yan de varkensprijs is nog geen beslissing genomen. De export speelt een grote rol en met Engeland zijn de onderhandelingen nog gaande. Inderdaad zijn de moeilijkheden van de koude-grondtuinbouw niet te ontken nen. De regering wacht nog het advies af van de georganiseerde landbouw over de aard van de te nemen maatregelen. Steun voor het product is gevaarlijk, in dien deze niet samengaat met andere maatregelen, die de ongunstige werking, die de steun ook heeft, wegnemen. Ove rigens zal ook dit punt bezien worden. Het ontwerp voor de jachtwet is prac tisch gereed. De provinciale plannen ter bestrijding van de t.b.c. moeten aaneen gesmeed worden. Dit moeten we op wet telijke basis zo snel mogelijk beginnen en niet wachten, totdat de georganiseer de landbouw gereed is met de voorbe reidingen van de P.B.O. T.z.t. zullen dan, het zal 2 a 3 jaar zijn, de werkzaam heden overgenomen kunnen worden. Ter bescherming van de visstand en juist ook om de IJselvissers niet arm lastig te laten worden, moeten we zor gen, dat de mazen van de netten niet te klein zijn. Spr. erkent de belangen van Katwijk inzake de havenkwestie. Maar toch ook moet worden erkend, dat goed diént te worden overwogen of een vissershaven te Katwijk economisch verantwoord is. De zaken zijn thans nog in studie. Met betrekking tot de moeilijkheden ten gevolge van de mosselziekte zegt spr., dat de vissers thans een brood winning vinden in het vissen op bliek. Invoer van mosselen uit Z.-Frankrijk had geen zin, omdat die ook ziek zijn. te zijn door het betoog van de minister. Zonder er in deze Kamer op in te wil len gaan, trekt spr, in twijfel, of de cij fers van N.-Holland b.v. als vergelij kingsmateriaal gebruikt mogen worden. Spr. raadt daarom de minister aan opnieuw overleg te plegen. Dan zal er zeker een juist bedrag uitkomen. Spr. wil en kart dit thans niet precies aan geven. Indien de minister deze raad niet wenst op te volgen, zal spr. een motie van deze strekking indienen. De heer VAN DER WEIJDEN (Kath.) sluit zich daarbij aan. Ook de heer DE RUI TER (CH) zegt niet bevredigd te zijn. De MINISTER van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening zegt, dat de opbrengsten en uitgaven van het Zui- velfonds met elkaar waarschijnlijk in evenwicht zullen zijn. Met betrekking tot de melkprijs zegt spr., het niet eens te zijn met de be schouwingen van de sprekers, mgar er nu niet dieper op in te willen gaan. Te meer daar hij in het algemeen bereid is aan het verzoek om opnieuw over leg te plegen te voldoen. Het stelt spr tevens in de gelegenheid alle motieven duidelijk te maken, waarom de regering de maatregel genomen heeft. Daaraan hecht hij veel waarde. In antwoord op enkele opmerkingen van de heer Droesen (Kath.) en Hoog- carspel (Comm.) over het landbouw- egalisatiefonds, zegt de MINISTER, dat hij thans nog niets kan zeggen over eventuele bezuinigingen, die zullen wor den aangebracht in de begroting van het egalisatiefonds. Voorts zegt spr, dat het vleesverbruik steeds stijgende is. In dit licht gezien is er geen reden de subsidie op het vlees weer in te voeren De begroting wordt zonder stemming aangenomen, met aantekening, dat de communisten geacht willen worden te hebben tegengestemd. Advertentie a a I art—j hygiënisch praciiseli Y/' y' veerkrachtig geluiddempend „y >v y onierslijthaar 10 jaar garanUe\,j' ROEK EL H AARLEI# BURGWAL38-40 - Tel. 20727 <K 2500) -• Elke desgew. vorm, maat ol tekening te leveren. F. 27.50 per 100 i 100 cm. F. 12.3.7® Per 90 x 50 cm Kleur: Ro o d - G r ij s- Naturel. Rechtstreeks van fabriek aan gebruiker. Bij de replieken wordt o.m. het woord gevoerd door de heer DEN HARTÖG (VVD), die een groot gevaar verbon den acht aan het uitgangspunt, dat de bestaanszekerheid verkregen moet wor den in een complex van opbrengsten. Er zijn immers verscheidene bedrijven,' die niet kunnen uitwijken nu bijv. de melkprijs wordt verlaagd. De argumen ten voor de verlaging noemde spr. po ver. Dat de voorcalculaties steeds te laag zijn geweest, behoeft niemand te ver bazen. We hebben beste grasjaren achter de rug. De minister heeft spr dan ook niet overtuigd, zomin als hij dat de Stichting van de Landbouw heeft gedaan. Spr, zal echter afzien nen. Hem is gebleken, dat een motie zoals hij zou indienen niet voldoende steun zal vinden, nu er een van an dere zijde zal worden ingediend. Spr. zal die echter steunen. De heer DROESEN (Kath.) zegt ten aanzien van de melkprijs niet bevredigd kathedraal st bavo iLeiasevaart) 6.30, 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 Uur H. JOZEF (Jansstraat): 6.45. 8, 9.15 (Hoog mis) en 11 uur H. AN TONI US VAN PADUA (Nieuw. Groenmarkt): 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis). 10 1) en 12 uur O. L. Vr ROZENKRANS (Spaame): 6.1t I.30. 9 en 10.30 u (Hoogmis) H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam Straat): 6 30. 7 30. 8.45 (Hoogmis). 10 30 en 11.45 qur ALLÊRH HART VAN JEZUS (Klever- parkweg); 6.30. 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) an 12 uur d.U ELISABETH EN BARBARA (Pau, Krugerstraat)6 30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur H. UDUINA (Rijksstraatweg): 6.30. 1S6 S 30. 9 45 en 1130 uur O L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN EN ST BAVO (Rllksstraatweg) 6.30. 730 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. ALLERH DRIEeENHElE i Bloemendaal 7, 8.30, 10.15, 11 30. H SACRA MEN'i (Bloemendaal): 13(1 er 10.15 uur (Hoogmis) O 1„ VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. Voortaan zal op Maria Hemelvaart (15 Augustus) de H. Mis worden opgedragen die de H. Vader op 1 November j.l., ter gelegenheid van de dogmaverklaring, voor het eerst heeft gecelebreerd. Dit is vandaag bij 'n decreet van de Heilige Congregatie der Riten officieel vastge steld. Bovendien is bekendgemaakt dat aan de Litanie van de H. Maagd een nieuwe aanroeping zal worden toegevoegd, en wel geheel aan het einde, luidend: Regi- na in coelum assumpta. (Koningin in de hemel opgenomen). In Augustus 1950 zijn 4.217 woningen gereed gekomen. In Augustus 1949 wer den 2.648 woningen voltooid. In de eer ste acht maanden van 1950 kwamen 29.487 woningen gereed, tegen 25.391 in dezelfde periode van het vorig jaar. Het aantal woningen in uitvoeiing op het eind van Augustus 1950 bedroeg 50.058 stuks, tegen 47.352 eind Juli 1950 en 40.021 eind Augustus 1949. Het aantal in uitvoering zijnde woningen is dus op nieuw gestegen. betrekking tot de voorbereiding en de nazorg der emigranten te bezien vanuit specifiek katholiek oogpunt. Deze voor lichting dient derhalve te worden be schouwd als een noodzakelijke aanvul ling op de niet-confessioneel gerichte voorlichting, zoals deze door de Ge westelijke Arbeidsbureaux reeds wor den ter hand genomen. Mede naar aan leiding van de wens der kerkelijke overheid, die zich daarover binnenkort nader zal uitspreken, zal aldus een godsdienstig verantwoorde en tevens ter zake kundige voorlichting worden gegeven, waartoe een morele plicht be staat in zoverre ook ten aanzien der emigratie het geestelijk heil zwaarder dient te wegen dan (je verbetering in stoffelijk opzicht. Zoals men weet zijn de drie catego rieën van bonafide sociale organisaties, de christelijke, de neutrale en de katho lieke, reeds enige tijd werkzaam op het gebied der emigratie, welker be voegdheid en werkterreiq^ nog niet nauwkeurig is afgebakend ten opzichte van de werkzaamheden der Gewestelij ke Arbeidsbureaux. De commissie- Schilthuis. ingesteld door de minister van Sociale Zaken, heeft hierover een rapport opgesteld, dat evénwel nog niet is gepubliceerd. Daar de practijk der emigratie in ieder opzicht, vooral uit levensbeschou welijk oogpunt, van groot belang is, heb ben wij een deskundige medewerker verzocht daarover zijn licht te laten schijnen, waarvoor wij mogen vèrwij- zen naar onze sociale rubriek van heden op pagina 1. Bij het eerste recital door Jacob Bijster op het Cavaillé Coll-orgel in onze ge meentelijke concertzaal gegeven, wezen wij op het verschil in klankkleur tus sen dit orgel en dat in de Oude Baaf. Hoe daardoor op dit oudere orgel de werken uit Bach's tijd en op het in de vorige eeuw gebouwde Franse orgel, die in César Franck-stijl in het bijzonder goed tot hun recht komen. Dientengevolge prezen we de samen stelling van Bijster's programma, dat nevens de drie Franck-choralen, enkele I moderne werken van Duruflé en Albert O L VROUW HEMELVAART (Heem- de Klerk bevatte, stede); 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u. I Het tweede recital werd gegeven door H BAVO (Heemstede): 7 15, 8.45, 10 en dr. Anthon van der Horst, die zich echter Zandvoort)7, 8.30 en 1130 uur. H AGATHA 10HUUANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout—Bentveld): 7.30, 9 en U uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam)730 en 10 uur. De gemeente Zandvoort is genoodzaakt grote kapitalen te investeren in het gemeentelijk waterleidingbedrijf. De bouw van een nieuwe watertoren vergt (na aftrek van de vergoeding van het Riik) f377.000.De zuiveringsinstalla tie te Bentveld is van te geringe capaci teit en het filteren door cokes zoals dat geschiedt wordt als verouderd beschouwd. Het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening zal binnenkort een voorstel doen om een nieuwe zuiveringsinstallatie te bouwen waarvan de kosten worden geraamd op f 100.000. Voor buisleidingen, machine-installaties en electrische geleidingen is bovendien ruim f70.000 nodig. Totaal moet dus rond f 550.000 in het bedrijf worden ge ïnvesteerd, waardoor de exploitatiere kening met ruim f30.000 per jaar wordt belast. Doordat het bedrijf thans winst oplevert, kan een bedrag van f 6.000 per jaar door de exploitatie-rekening wor den gedragen. Voor het restant ad f 24.000 zal dekking moeten worden ge zocht door tariefsverhoging. Waar het bedrijf plm. 300.000 m3 water per jaar verkoopt, zal de waterprijs gemiddeld met 8 cent per m3 moeten worden ver hoogd. B. en W. hebben nagegaan in hoeverre de door deze verhoging op de verbruikers te leggen last billijker kan worden verdeeld door invoering van een gezins tarief of door invoering voor een tarief, gebaseerd op de huurwaarde volgens de personele belasting. Een gezinstarief, zoals Heemstede heeft ingevoerd, zou de grote gezinnen weinig verlichting geven. De huurwaarde volgens de personele belasting heeft weinig zin omdat in Zandvoort slechts een klein aantal per celen met hoge huurwaarde aanwezig is. B. en W. hebben evenwel een ander middel gevonden om deze verhoging minder zwaarte doen drukken. De hoge uitgaiven, waar de gemeente nu voor staat, worden veroorzaakt doordat het waterleidingbedrijf in de zomeravonden op abnormale wijze wordt belast. Want daarvoor moet de capaciteit van pomp station en watertoren zo groot worden gemaakt. Wat is dan ook redelijker dan in de zomermaanden een hoger tarief te heffen dan in de winter? B. en W. willen de bestaande vastrecht-bedragen hand haven en alleen de waterprijs verhogen en wel in de maanden September tot en met April van 10 tot 15 cent per m3 en in de maanden Mei tot en met Augustus van 10 tot 23 cent per m3. Daarmede wordt bereikt dat de grootste last van deze tariefsverhoging wordt gedragen in de zomermaanden wanneer de Zand- voortse bedrijven het best renderen en de ingezetenen de meeste inkomsten hebben in seizoenbedrijf en door zomer- verhuur niet uitsluitend bepaalde tot 19 en 20 eeuwse muziek. Hij stelde een program ma te zamen vanaf de Italiaan Francisco Peraza, een voorloper van Bach tot één der meest moderne Franse componisten Maurice Duruflé. Nu moge het eigen tijdse klankkarakter van het Cavaille Coll-orgel op de eerste plaats geschikt zijn voor werken door en na Franck gecomponeerd, dit sluit daarom uitvoe ring van oudere werken niet geheel uit, De bespeler dient in dit geval inzake register-keuze zoveel mogelijk rekening te houden met de door de componist ge dachte klanktimbres, opdat deze ver kregen of minstens benaderd worden. Dit is een meesterorganist zoals dr. v. d. Horst ten volle toevertrouwd. De monu mentale Passacaglia van Bach, waar mede de avond werd geopend, imponeer de mede door het afgeronde, niet te hel gekleurde klankvolume. Dat de forte klank in déze zaal wat te ondoorzichtig aandoet, ligt aan de te geringe ruimte werking. Op zijn eerste plaats, in de veel grotere Paleis voor Volksvlijt-zaal, bleef de klank tot in het tutti transparant. Hierna hoorden we een Gloria (blijk baar uit een orgelmis) in 9 onderdelen van Couperin. Fraai bewerkte orgel-- muziek met raak getroffen tegenstel lingen, vooral het „Domine Deus". Hier vielen in hoge mate de artistiek aange brachte kleurschakeringen van de speler op. Het eerste deel sloot af met enige kleine stukken van Stanley, een ver eerder van Handel en wiens muziek ver moedelijk alleen voor de concertzaal is gedacht, van Anselm Viola, niet diep gaand, van Peraza, waarin de melodie eer. wel wat *rg somber getinte be geleiding verkreeg en van Cabanilles eer korte, sprankelende Toccata. In het tweede deel droeg de organist voor; een Prelude uit een suite van Duruflé, zeer modern van stijl. Het droefgeestig karakter er van doet de vraag stellen; wat leidt dit stuk eigenlijk in, hoe zijn de andere onderdelen van deze suite? Vervolgens 4 stukken van betrekkelijk kleine omvang een cyclus? van Albert de Klerk: een feestelijk gestemde hymne, Air en In terludium, ingetogen van aard en een statige Passacaglia met een meer beweeg lijk onderdeel. En tot slot de boeiende en begeesterende Toccata van Hendrik Andriessen, zo fraai afgewisseld met een kort en zangrijk intermezzo en waarin men het orgel eens in zijn volle glans kou aanhoren. Voor dit twee uur durende concert van louter orgelspel toonde men grote be langstelling. De grote verscheidenheid in stijl en vorm, in klankkleurcombinatie en -volume deed het concert veel kor Ik ken aan de uitreiking van deze onderscheiding een hoge waarde toe; want dit betekent niet alleen een geluk wens, maar ook en vooral een blijk van waardering voor de wijze, waarop de Haarlemse soldaat zijn vaderland en vaderstad heeft vertegenwoordigd in In- dië", zo sprak gisteravond burgemeester Cremers op de binnenplaats van de Kou- denhornkazerne. Het was kort voor het ogenblik, waarop de Eretekenen „Voor orde en vrede" werden uitgereikt aan tweehonderd Haarlemse uit Indonesië gerepatriëerde militairen. Zij worden verleend aan alle militairen van de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en het Koninklijk Nederlands- Indische Leger, die tenminste drie maan den in Indië hebben gediend. Boven dien werden gespen toegekend aan hen, die tegen kwaadwilligen hebben moeten optreden. Namens de minister van Oor log werden de onderscheidingen door de burgemeester uitgereikt. Nadat de muziek van de drumband van het regiment lichte luchtdoel-artil lerie „Betuwe", dat in de kazerne is ge legerd, een kwartier lang over de bin nenplaats had gedaverd een woord van lof aan deze pas zes weken be staande band is zeker op zijn plaats werd de vlag gehesen en volgde de toe spraak van mr. P. Cremers. .Ons volk heeft na de oorlog vee] ver loren", aldus zei de burgemeester, „maar er is een winst: we weten nu, welk een uitstekend, maar ook humaan soldaat de Nederlander is. De offers, die gij hebt gebracht, zijn werkelijk niet vergeefs gébracht, gelijk men vaak wel denkt; laat men maar eens een ogenblik denken aan de duizenden levens, die gered wer den in de politiële acties. De bevrijding van dè vrouwenkampen en de vele Chi nezen, de steun aan de bevolking, ver leend door het verstrekken van voedsel en geneesmiddelen, dat alles is een on schatbare verdienste geweest". Hierna werden dé 57 in Indië gesneu velde Haarlemmers herdacht; de vlag zonk tot halfstok. In de stilte, terwijl de aanwezige militairen in de houding ston den, hoorde men alleen het klokkenspel van de Bavo. Majoor Stout, de garnizoenscomman dant, herdacht in enkele woorden de moeilijkheden, die de aanwezigen in de Oost hebben moeten doorstaan „Men meende vroeger wel", aldus de majoor, ..dat de Nederlander als soldaat niet veel waard zou zijn. De Meidagen van 1940 en vooral de schitterende acties in Indië hebben het wel anders geleerd". Spreker wenste de repatrianten veel susces in hun verdere loopbaan. Tenslotte werden de onderscheidingen uitgereikt. Op symbolische wijze ge schiedde dit door uit vijf verschillende rangen een militair te onderscheiden, waarna de anderen van assistenten de eretekenen ontvingen. Persoonlijk wer den de eretekenen voor orde en vrede uitgereikt door de burgemeester aan majoor Van Eyck, sergeant v. d. Eng, korporaal Van Galen, soldaat Zónneveld en soldaat Van Driel. De in de raadsvergadering van 14 December 1949 vastgestelde begroting voor 1950 der gemeente Zandvoort is dezer dagen door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd. 26 NOVEMBER—2 DECEMBER Maandag: 8 uur repetitie Laudate Dominum; 8 uur Missie Naaikrans; 8 u. bestuur H. B. C. Dinsdag: 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor; 8 uur repetitie R.K. Har monie St. Michaël; 4 uur repetitie Ka tholiek Kinderkoor. Woensdag: 7.30 clubavond Damclub St. Bavc; 8 uur repetitie Melodia. Donderdag: 8 uur ledenvergadering Katholieke Arbeidersbeweging; 8 uur vergadering St. Vincëntius; 8 uur repe titie Dameskoor Viva Maria; 8 uur le denvergadering Kath. Bond van Over heidspersoneel (gemeentepersoneel) Vrijdag: 8 uur tonaelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag: 3 uur St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden der Katho lieke Arbeidersbeweging. De Zondagsdiensten voor artsen wor den od 26 November waargenomen door dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en' dr. P. M. v. d. Gugten, Heem- steedse Dreef 37, tel, 29903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Politie en brandweer: tel. 28850. Met verbazing heb ik kennis genomen van het ingezonden stuk in uw blad van Vrijdag j.l. betreffende lesauto's. Indien er aan ipzenders deur schade is toegebracht, is de bedrijver van dit kwaad, die zich uit de voeten maakt altijd te laken. Het is échter in het geheel niet bewezen, dat de door in zender schromelijk overdreven bescha diging aan een leswagen is te wijten. Is het niet zeer onrechtvaardig om uit boosheid over een vermeende nalatig heid van één leswagen te gaan fulmi neren tegen de rijscholen in het alge meen? Dat het verkeer in de Sophiastraat en op het Willemsplein in gevaar gebracht zou worden door achteruitrij- en draai- manoeuvres. en dat er volgens inzender zelfs dodelijke ongelukken te verwach ten zijn, is iets, dat hij onverwijld aan de politie zou moeten melden, ware het niet, dat ook de politie regelmatig haar adspirant-chauffeurs aldaar oefent en dus van de bestaande situatie volkomen op de hoogte is. Het blijkt, dat inzender het verant woordelijkheidsbesef van de inspecteurs onderschat. Waar de wet iedere bezitter van een rijbewijs toestaat een autorij school te beginnen, is het begrijpelijk, dat er kaf onder het koren schuilt. Juist daarom stellen de grote verkeersbondën zware eisen aan degenen, die dat beroep uitoefenen. Inzender kan er dan ook van overtuigd zijn, dat een erkende autorij school ook maar enig risico zal mijden. Wat tenslotte de opmerking over de goede betaling van ons werk aangaat, meen ik te mogen tegenwerpen, dat de ter lijken. Het publiek gaf na elk num- kruideniersrekeningen tegenwoordig ook mer uiting van zijn grote waardering niet meevallen. voor het spel van dr. v. d. Horst. I Een erkend instructeur. De met zoveel ophef aangekondigde film „Onverbréekbare banden" van Samuel Goldwyn een nieuw „mees terwerk", aldus de reclame, na „De beste jaren van ons leven" blijkt in derdaad een rolprent te zijn, die alle elementen bevat om juist in deze som bere tijden velen te verkwikken. Er is een gelukkig verloofd paar totdat de jongste zuster ontdekt, dat haar oudste 2uster slechts een aangenomen kind is. Er dreigen grote moeilijkheden, doch in een prachtig slot komt alles weer in orde en kunnen de tranen gedroogd worden. (Volwassenen). Een canailleus vrouwspersoon, die er haar levenswerk van maakt als femme fatale het leven van circusartisten ten gronde te richten door hen op te zwe pen tot steeds vermeteler prestaties, ziedaar het hoofdthema van de Franse film „Salto Mortale". Maria Montez is deze krom Frans sprekende vrouw, die al de afbeeldingen van de omgekomen mannen als even zovele tropheeën aan haar „dodenmuur" hangt. Verder is Erich von Stroheim onmogelijk en ver knoeit Pierre Brasseur zijn talent. Dra kerig? Ook, maar vooral smakeloos, en wel in hoge mate. Volwassenen zouden er heen kunnen, maar waarom „Het recht van de sterkste" is een danig gekruid verhaal, dat zich in de prae-historische tijd afgespeeld zou hebben. Voorwereldlijke monsters en oermensen binden met elkander een strijd op leven en dood aan, waaruit we kunnen concluderen dat het vroe ger ook niet altijd pais en vree ge weest is. In deze machtige oerwouden spreekt de liefde een woordje mee en zo zien we hoe een wilde stam, door invloed van een min of meer gecivili seerde dame, zijn ruwe gewoonten gaat verlaten. Als tweede film wordt De hand van het gezag" vertoond, een rolprent die over paardenroof gaat en dus in het wilde Westen speelt. (Veer tien jaar). In „Tarzan en de meerminnen" is het weer Johnny Weismilller, die zijn zwem kunsten ten toon spreidt; ook deze jungle-film zal er, zoals al haar voorgan- sters, bij het publiek wel ingaan. Het is werkelijk niet de slechtste Tarzan-film, die wij gezien hebben; alleen begint het langzamerhand allemaal zo weinig met „Tarzan van de apen" uitstaande te heb ben. Het zwem-element in de Tarzan- reeks wordt hoe langer hoe groter; wij verwachten Johnny binnenkort toch eens te zien optreden met Esther Willi ams als tegenspeelster. (14 jaar). Tien jaren lang gaat het goed met het huwelijk van dr. Elisabeth, een kinder arts, en haar man, die eveneens arts is. Maar dan komt er een leeghoofd van een filmactrice op de proppen en het huwe lijk ligt stuk. Maar de arts moet toch ervaren, dat hij zelf ook stuk loopt en wanneer dan blijkt, dat zijn wettige vrouw hem immer trouw is gebleven, dan komt alles toch weer netjes terecht. Niet een bepaald oorspronkelijk geval dus, maar de moraal kan hier wellicht haar goed werk doen. Alles is wat over goten met een beetje Weense sentimen taliteit, maar het goede camerawerk verheft de film „Dr. Elisabeth" toch wel boven het plan van alledag. Attila Hör- biger en Paula Wessely dragen daar overigens veel toe bij. Achttien jaar. De film van de week (tevens film van de maand) „Opmars zonder gena de" (A walk in the sun) van Lewis Milestone wordt vertoond. Wij hebben de film reeds uitvoerig besproken en herinneren u gaarne aan de bewonde ring, die wij in die bespreking tot uiting hebben gebracht en die u, naar wij hopen, bewegen zal tot een bezoek aan Alhambra. Milestone's jongste film is een sterk en soms beklemmend werk met een indrukwekkende sfeerwerking. Men treft zoiets zelden aan in de he dendaagse cinematografie. De film is voor veertien jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5