Noodweer in V.S. eist ruim honderdzestig doden ULANA TSCHEBIT0K WERD INDERDAAD ONTVOERD UNO-offensief afgebroken door tegenaanvallen ETNA SPUWT VUUR EN STENEN Ernstig arbeidsconflict bij Van Gelder Zonen De staat van beleg in Ohio Schiphol in de mist i/ Eritrea wordt bij Ethiopië ingelijfd Honderdtwintig arbeiders, ten dele na andere beloften, ontslagen Het Tot hoofd en hart cfee tU De stand is nu: Balans van het week-end Mist legt verkeer in Europa lam 50 schepen op Wester- schelde voor anker Leyenaar terug uit Le Havre) verklaart: Amerikanen in zware gevechten gewikkeld weer. Bewoners in een paniek stemming Ingaand volgend jaar 15 September CONFERENTIE BEGINT 4 DECEMBER Roomboter voor 75 cent per pakje Weer havenstakingen in December? De toedracht van het Russische mysterie MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248232 Botsingen in Glasgow PRINS BERNHARD NAAR MALTA OP BED VERBRAND EERSTE GRIEKSE KINDEREN NAAR HUIS Nog meer Chinese aanvallers Prins Bernhard op jachtpartij Wederopbouw in Korea m Siciliaanse dorpen door de gloeiende lavastroom bedreigd ROOFOVERVAL TE TILBURG Kordaat optreden van oude dame Kwestie-Nieuw-Guinea Officieel is ie De Haag meegedeeld, dal de confe rentie iussen Indonesië en Nederland betreffende de siaius van Wesi-Nieuw-Gui- nea 4 December a.s. zal beginnen. Verdovende middelen? Verwijt aan directie De brief uit Zweden Het slot Hulp voor Leyenaar? Door auto doodgereden j Lamshuid Handschoenen Uitslagen 11e ronde BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 160 per maand, f 4.80 per kwertaaL Zeker 168 personen vonden gedurende het afgelopen week-end in de Verenigde Staten de dood tengevolge van het buitengewoon slechte weer. In de Oosteljjke staten woedde een sneeuwstorm van ongekende hevigheid. Gehele steden zijn door. de sneeuw geïsoleerd. Het verkeer in Westelijk Pennsylvania en in Ohio is vrijwel geheel stilgelegd. Pittsburgh is met een sneeuwlaag van bijna 70 cm. bedekt. In New York, waar 16 personen zijn omgekomen als ge- Volg van het noodweer, is voor millioenen dollars schade geleden. Duizenden personen zyn in de kuststeden door de hoge zee uit hun huizen verdreven. Se dert de verwoestende orkaan van 1938 had aan de Noord-Oostkust van Ame rika geen storm van zo grote hevigheid gewoed. In de staat Ohio werd de staat van beleg afgekondigd. De zwaarste sneeuwval werd gemeld Uit West-Virginia, waar ongeveer een meter sneeuw viel. Uit Weston en Mor- gantown kwamen meldingen van resp. 90 en 80 cm. sneeuw. Treinen, die in het ondergesneeuwde gebied de diensten trachten te onderhouden, hadden 4 a 5 uur vertraging. In Cleveland moesten leden van de National Guard ingrijpen tegen plunderaars. De gouverneur van Pennsylvania heeft voor vandaag beurs- vacantie afgekondigd in 17 districten, omdat de bankbedienden bun werk niet konden bereiken. In Oostelijk en Centraal Pennsylvania waren zeker 3000 personen dakloos door de overstromin gen. In New York was het spoorwegver keer pas Zondagmiddag weer normaal en de hoofdverkeerswegen waren toen vrijwel vrij van sneeuw. Vliegtuigen konden toen weer opstijgen van een startbaan op het vliegveld La Guardia, maar de twee andere startbanen waren toen nog onbruikbaar. Het zou waarschijnlijk enkele dagen duren eer het telefoonverkeer in New York weer normaal was. In Glasgow hebben Zaterdag in de dichte mist twee botsingen plaats ge had, waarbij autobussen betrokken waren. Hierbij werden in totaal 82 per sonen gewond. In de stad werden eerste hulp centra gevestigd om 62 personen te behande len, die gewond waren bij een botsing van twee dubbeldekbussen in de dikke mist. Personenauto's deden dienst als noodambulances. Even buiten de stad botste een andere dubbeldekker tegen een vrachtauto, die arbeiders vervoer de. Hierbij werden twintig personen ge wond. Een dichte mist heeft Zondag in vele delen van Engeland het lucht-, weg-, De dichte mist, die Zondag over een groot deel van ons land hing, heeft het luchtverkeer voor een groot deel ver lamd. Na één uur des middags is Zondag geen enkel toestel meer op Schiphol ge land. De toestellen uit Scandinavië stre ken neer op de vlieghaven Twente. Het toestel uit Parijs bleef in Brussel staan, dat uit Djakarta in Rome. Tengevolge van de zeer zware mist zijn op de Westerschelde sinds Zondag middag ongeveer vijftig schepen voor anker gegaan Het veer Vlissingen—Bres- kens werd om 19.40 uur gestaakt; het veer KruiningenPerkpolder werd Zon dagmiddag om 13.50 uur reeds stilgelegd. Zoals bekend, zal Prins Bernhard zich, vergezeld van vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe en luitenant-generaal I. A. Aler, vandaag per vliegtuig naar Malta begeven, teneinde een bezoek te bren gen aan Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman". Bij de aankomst op het vlieg veld op Malta zullen aanwezig zijn de gouverneur van Malta Sir Gerald Creasy en de commandant van de Britse Middellandse Zee-vloot, admiraal Sir John Edelsten. Prins Bernhard zal tot de avond van 29 November aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" verblijven, en op een nader te bepalen tijdstip naar Nederland terug vliegen. Van 8 tot 12 December zal Hr. Ms. „Karei Doorman", vergezeld van Hr. Ms. fregat „De Bitter" en Hr. Ms. onderzee boten „Tijgerhaai" en „Zwaardvis", een operationeel bezoek brengen aan Valen cia. Het voorgenomen bezoek aan Lis sabon komt te vervallen. Zaterdagnacht heeft in een perceel in de Paul Gabrielstraat te Den Haag een binnenbrand gewoed, die een kamerbe woner het leven heeft gekost. Omwonen den waarschuwden omstreeks kwart voor drie de hoofdbewoonster van het per ceel. Zij hadden een brandlucht waar genomen. De hoofdbewoonster ging op onderzoek uit en ontdekte, dat er in een slaapkamer aan de achterkant brand was. Daar trof zij de 60-jarige gepensionneer- de HBS-leraar A. F. M. dood in bed aan. De man had ernstige brandwonden op gelopen. De brand is vermoedelijk ont staan doordat het bed te dicht bij een brandende kachel heeft gestaan, waar door de dekens zijn gaan schroeien. He Joegoslavische Rode Kruis heeft Zaterdag een groep van 21 Griekse kin deren aan de hoede van het Griekse Rode Kruis toevertrouwd ter terugzen ding naar hun ouders in Griekenland. Deze kinderen zijn de eersten, die krachtens de resolutie der V.N. van 18 November 1949 worden gerepatrieerd. spoorweg- en scheepvaartverkeer stil gelegd. Het luchtverkeer tussen Enge land en verscheidene delen van het vasteland kwam tot stilstand. In delen van Londen en langs de Theems kon men geen hand voor ogen zien. Ook België was gisteren in mist ge huld. Alle internationale luchtvaart diensten lagen. stil. Het verkeer in het gehele land is ontwricht. De schepen in de mond van de Schelde moeten voor anker blijven liggen. In delen van West- Duitsland en Noord-Italië viel sneeuw. In Zwitserland zijn tengevolge van he vige regens de rivieren gezwollen. .-y (ttnjfri In een lange file wachten de zware Amerikaanse tanks in Noord-Korea. De sneeuwstorm woedt, maar deert de C.l. s niet. Zij bekogelen elkaar zelfs met sneeuwballen om in de harde strijd ook nog eens een vreedzame strijd te voeren. Een reeks felle communistische tegenaanvallen op een front van ongeveer 50 km. in het Noord-Westen van Korea heeft het offensief der strijdkrachten van de XJ.N.O. lamgelegd. De aanval begon gisteren na middernacht en werd van daag voortgezet. Hoorngeschal kondigde hen aan. Het zwaarst hadden de Zuid- Koreanen aan de rechterflank het te verduren. Zij trokken in wanorde terug, waardoor de tweede Amerikaanse divisie aan haar lot werd overgelaten. Inder haast werden versterkingen van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie aange voerd. De stad Tokchong, 90 km. ten N. O. van Pyongyang, geraakte in han den der communisten. Overal wordt zware druk op de stellingen der U.N.O.- strjjdkrachten uitgeoefend. Op sommige plaatsen groeven zij zich in of trok ken zich soms wel 15 km. terug. De verliezen lijn zwaar. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. In de nacht nog hier en daar mist, morgen overwegend zwaar be wolkt met op de meeste plaatsen eni ge regen of motregen. Vannacht on geveer dezelfde temperatuur als de afgelopen nacht, morgen overdag ge leidelijk iets zachter. Zon 8.2016.35 uur. Maan 19.1112.13 uur. De Franse president Vincent Auriol heeft Zondag in de omgeving van Ram- bouillet een jachtpartij gegeven, waar aan o.m. Prins Bernhard deelnam. Pater Ricardo Lombardi zou vandaag de ®erste spreker zijn op het congres te Rome dat de hervorming en coördinatie van religieuze ordes en congregaties '•al overwegen. Ongeveer zeventig hoof den van ordes en congregaties wonen •"L congres bij. De strijdkrachten der communisten worden geschat op 100.000 man. De te genaanval begon gisteren na midder nacht. Het maanlicht stelde Amerikaan se nachtvliegers in staat, bombardemen ten. uit te voeren op troepen en depots. Na het aanbreken van de dag zwermden bommenwerpers van het type B 29 en jachtvliegtuigen boven het front. Troepen van de tweede Amerikaanse divisie hebben zich op de Noordelijke oever van de Chong-Chong rivier inge graven, alsook op de Zuidelijke oever van die rivier ten Noordwesten van Ku- hang. De ondercommandant van de divisie verwachtte nog nieuwe aanvallen. Vol gens hem was er van één compagnie .uitermate weinig overgebleven" en was een andere eenheid „lelijk toege takeld". Een communistisch vliegtuig heeft boven Pyongyang strooibiljetten uitgeworpen waarin de Zuid-Koreanen worden aangemaand zich over te geven. De Zuid-Koreaanse Hoofdstaddivisie is inmiddels doorgestoten tot de zoom van Chongyin. de laatste grote Noord- Koreaanse stad ten Zuiden van de grens met Russisch Siberië en onge veer 90 km. van deze grens verwijderd. De divisie werd ondersteund door Ame rikaanse mariniers en vliegtuigen die opstegen van vliegdekschepen, bene vens door andere geallieerde strijd krachten in het Noord-Oosten. De Zuidkoreanen rukken op naar de grote Suiho-dam aan de Yalu. Deze dam is op drie na de grootste ter we reld en maakt deel uit van de hydro- electrische installatie die het grootste deel van Mandsjoerije en Noord-Korea van stroom voorziet. In deze sector wordt de grootste tegenstand van de roden verwacht. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde dat dit of fensief over het algemeen de verwach tingen heeft overtroffen. Volgens een Zaterdag verspreid be richt van Radio-Peking zjjn nog meer Chinese vrijwilligers over de Yalu Noord-Korea binnengekomen, „ter ver sterking van de Chinezen, die daar reeds tegen de Amerikaanse aanvallers vechten." In een gezamenlijke zitting van de Economische en Sooiale Commissie der Ver. Naties is met zeven en dertig te gen nul stemmen bij vijf onthoudingen (van het Russische blok) een program ma van de Economische en Sociale Raad goedgekeurd om een wederop- bouwagentschap der Ver. Naties voor Korea (UNKRA) te stichten. Dit agent schap, dat de beschikking zal krijgen over 250.000.000 dollar, zal staan onder leiding van een agent-generaal der Ver. Naties. Het programma gaat thans naar de Algemene Vergadering, waar het zeer zeker de vereiste meerderheid van twee derden der uitgebrachte stem men zal krijgen. MAND |SJOE| RIJE TOE. m antung l S4KTSJ0E KANÜGJE ■51NOEJÖÊ WOESAN HJESANJIN TSJONG rSJONGJIN SJON&JIN SfNAN on j «tv poemgsan KILTS JOE GJAN HOENG fa KRACHTINSALLATIE A DAM De vulkaan de Etna op Sicilië werkt sedert Zaterdagavond op intensieve wyze. Een gloeiende lavamassa stroomt met een snelheid vajn 200 meter per uur uit zes reusachtige kraters langs de hellingen van de 10.000 voet hoge vulkaan- in het dal van de Bove. Minstens acht dorpen worden min of meer door de lava stroom bedreigd. De uitbarsting van de Etna veroorzaakte Zaterdagavond een paniek onder de bewoners van de bedreigde streek. Politie en carabinieri, die uit Catania naar de bedreigde dorpen waren gesneld, trachtten de bewoners tevergeefs te be wegen de nacht in hun woningen door te brengen. Gistermorgen toen het duidelijk was geworden, dat de lavastroom zich nog op aanzienlijke afstand van eik bewoond gebied bevond, keerden de dorpsbewoners naar hun huizen terug. riteiten hun bezorgdheid te kennen over het 1500 zielen tellende dorp Fornazzo dat in de koers ligt van een tweehon derd meter brede lavastroom. Het tempo van de voortkruipende la vastroom van de Etna is Maandag lang zamer geworden. In de dorpen Milo en Fornazzo, die met een laag as en ge steente zijn bedekt, heerst nog de nood toestand, doch zij zullen waarschijnlijk gespaard blijven, wanneer er geen nieu we uitbarsting komt. De lavastroom, 200 meter breed en vijf meter dik, bevond zich vanmorgen op enige kilometers af stand van het dal, dat zich beschermend voor Milo uitstrekt De Etna heeft het laatst op 2 Dec. 1949 gewerkt. Op de tweede dag was de lavastroom toen in feite reeds tot stilstand gekomen. De vulkaan was vier dagen later weer volkomen rus tig. Een geweldige eruptie deed zich voor in 1929, toen binnen zes uur het dorp Mascalli van de aardbodem was weggevaagd. Zaterdagavond liepen het eerst de dorpen Milo en Fornazzo leeg; daarna volgden St. Alfio, St. Giovanni, Macchia Di Giarre, Giarre en Riposto. De be woners waren in paniekstemming ge bracht door de rode vuurgloed boven de top van de vulkaan en de dichte as- regens. In Catania hadden zich in het nach telijk uur honderden op het stadsplein verzameld om het schouwspel van de rosse gloed boven de Etna gade te slaan. De wegen naar de vulkaan waren Zon dagmorgen overvol met auto's en andere vervoermiddelen, die zich in de richting van het eruptiegebied begaven. Intussen gaven Zondagavond de auto- Een commissie der Verenigde Naties heeft Zaterdag met een overweldigende meerderheid haar goedkeuring gehecht aan het voorstel om de vroegere Itali aanse kolonie Eritrea onder het beheer te plaatsen van keizer Haile Selassie van Abessinië. Het besluit, om Eritrea in de Ethiopische federatie in te lijven, werd met 38 tegen 14 stemmen genomen door de Speciale Politieke Commissie der Algemene Vergadering. Op grond van het plan, dat door 14 mogendheden ingediend is en dat de steun van de Ver. Staten genoot, zal het land met een bevolking van 1.000.000 zielen in een Ethiopische federatie opgenomen worden, maar binnenlandse autonomie ver krijgen. De inlijving bij Ethiopië zal op 15 Sept. 1951 een feit worden. Tot dan zal het huidige Britse bewind blijven be staan. IWees voor allen een helder lichtend voorbeeld, schemerlampen zijn er al veel te veel op de wereld. De drie bewoonsters van de hand- werkzaak „Het Spinwiel" aan het O. L. Vrouweplein te Tilburg, hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag de schrik van haar leven beleefd. De jongste der drie dames, die respectievelijk 89, 85 en 71 jaar oud zijn, hoorde om half één 's nachts gestommel in de huiskamer. Kordaat stapte zij haar bed uit, liep de trap af, maar op het ogenblik, dat zy haar hand uit stak naar de schakelaar van het licht in de huiskamer, kreeg zij enige harde klappen op haar hoofd. He vig bloedend en luid om hulp roepend, liep zij naar een naastgelegen kamer, waarvan zij de deur achter zich dicht trok. Haar 85-jarige nicht, gewekt door het lawaai, alarmeerde met luid hulpge roep buren en voorbijgangers, waarop de inbrekers de wijste partij kozen. Bij het politieonderzoek bleek, dat de daders enige laden hadden doorzocht, maar niets hadden meegenomen. Bij hun overhaaste vlucht hadden zij een ploer tendoder en een balk achtergelaten, het geen wel een kijk geeft op de mentali teit van de heren. Zij zijn vermoedelijk door een raam, mogelijk ook door een niet-sluitende bijkeukendeur binnenge komen. De 71-jarige mej. v. Landewijk werd na haar onprettig avontuur in het zie kenhuis verbonden, waarop zij naar haar woning is teruggekeerd. De recherche heeft de zaak nog in on derzoek. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt zal het I.V.Z. (In- en Verkoopkantoor voor Zuivel) spoedig bijna twee mil- lioen kilogram roomboter voor binnen lands gebruik ter beschikking stellen tegen een prijs van f 3.per kg; f 0.75 per pakje van een half pond derhalve. Het betreft hier ongeveer een derde deel van een grote partij koelhuisboter, die gereserveerd was voor export, doch thans voor de eigen markt kan worden vrijgegeven, daar by langduriger opslag zich kwaliteitsverlies zou kunnen voor doen. Op een propaganda-avond van de af deling Doetinchem van het Chr. Nat. Vakverbond heeft de secretaris van het C.N.V., de heer C. J. van Maastrigt, ge zinspeeld op de mogelijkheid, dat in December van communistische zjjde ha venstakingen zullen worden uitgelokt en men daarbij wellicht niet zou terug schrikken voor de uitoefening van krachtige presie op de individuele ar beidersgezinnen. Na ons uitvoerig verhaal over de ver dwijning van de met de Haarlemmer Herman Leyenaar gehuwde Russin Ula- na Tschebitok, die met haar eenjarig zoontje op het jacht „Frisia", waarvan de Rus Lavinsky kapitein was, uit IJmuiden vertrok, deelde de Haarlem se politie mede, dat hier van een gewo ne liefdesgeschiedenis sprake was. On ze inlichtingen wezen echter in een an dere richting en daar Leyenaar alles in het werk stelde om de ware toe dracht van het mysterie te achterhalen, leende hij geld om naar Le Havre te kunnen gaan, alwaar de „Frisia" met stormweer binnen was gelopen. Na drie weken van angst en veront waardiging is Leyenaar Zaterdag in Haarlem teruggekeerd met zijn vrouw en zoontje, zodat wy het gezin aan het Tuinlaantje weer gelukkig herenigd vonden. Hieronder volgt het verhaal van het moment der verdwijning tot aan de te rugkomst der familie in Haarlem, zoals de 27-jarige Leyenaar het ons verteld heeft en voor de waarheid waarvan hij volkomen instaat. De vriendschap tussen de familie Leyenaar en de Russische „zeekapi tein." Lavinsky dateert van de dag dat Leyenaar met zijn vrouw Ulana een kle dingwinkel in de Kleine Houtstraat be zocht. Hier ontmoetten zij de Rus die geen vaste woonplaats bleek te hebben en die door de Leyenaars uit medelij den in huis werd gehaald, waar hij on geveer tien maalais geweest. Op die fa tale Donderdag nam Lavinsky afscheid van Leyenaar met de mededeling, dat hij nog wel eens zou schrijven; hij, had evenwel Ulana voorgespiegeld, dat hij haar naar haar schoonouders in Dei) Helder zou brengen, als zij meeging. Ulana geloofde dit, en toen zij haar dochtertje naar de kinderbewaarplaats in de Asterstraat bracht, vroeg zij haar vriendin mevr. Roos, het kind naar huis terug te brengen, als zij onverhoopt niet voor vijf uur terug uit Den Helder zou zijn. Zonder te weten, dat dit bijna on mogelijk was met de schuit van de Rus waarom zij haar vertrek ook niet aan haar man meedeelde is zij toen aan boord gegaan. Haar vertrek was dus geheel vrijwil lig; alleen wist zij niet, waar de Rus haar heen zou brengen. Nauwelijks op zee bood Lavinsky Ulana een kop thee aan, waarin hij vermoedelijk een slaapmiddel ver werkt heeft; Ulana viel onmiddellijk in diepe slaap. De Rus heeft haar daarna in het toilet opgesloten en haar van die tijd af niets meer te eten gegeven. „Ik zal je leren met een Hollander te trouwen", schijnt hij ge zegd te hebben. Het enige, wat de Russin sindsdien naar binnen heeft gekregen, werd haar verstrekt door de oud-S.S.er Will Duyn, die zoals wij meldden ook aan boord was. Deze had voor zijn vertrek zijn eigen bootje verkocht en de opbrengst in de over tocht naar Afrka gestoken. Toen het schip Dover aandeed, smeek te Ulana Will Duyn, haar te helpen te ontkomen of de politic te waarschuwen. De jongeman weigerde echter, daar hU zijn geld in de onderneming had gesto ken en bang was, dat by een arrestatie van de Rus zyn geld verspeeld zou zijn. Het bootje lag ongeveer zeven dagen in Engeland, waarna Lavinsky weer met bestemming Brest vertrok. Hij werd evenwel overvallen door een hevi ge storm, en de Rus zag zich genood- Bij de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. is een ernstig ar beidsconflict ontstaan door het ontslag aan honderdtwintig arbeiders van de buiten- of havenploeg, zonder dat de erkende vakorganisaties daarin waren gekend en voorts op een onwettige manier, omdat het ontslag werd aan gezegd voordat het G.A.B. te Haarlem een beslissing had genomen-. Naar wij vernemen, verkeert het Uniebestuur door deze handelwijze in grote moei lijkheden en zijn verdere acties tegen dit ontslag niet uitgesloten. Voorts vernemen wij omtrent deze gebeurtenis, die van ernstiger omvang is dan de conflicten, die ooit op de Papierfabriek ontstonden, dat op de eerste plaats het verloop van de ont slagkwestie, in Februari reeds door de directie van de Papierfabriek met het Arbeidsbureau besproken, weinig be vrediging in de kringen van de leiding van de arbeidersorganisaties heeft ge wekt. De directie heeft, zo verwijt men haar, geen begrip getoond voor wat onder vast dienstverband wordt ver staan. In 1946 en 1947 zijn arbeiders aangenomen, die een schriftelijke ver klaring kregen, dat zij voor onbepaalde tijd waren aangenomen. Op 27 October kreeg een hor.-derdtwjntiglal arbeiders bericht, dat zij op 27 November, van daag dus, niet meer op het werk hoef den te verschijnen en ontslagen waren in overleg met de G.A.B. Gebleken is echter, dat het G.A.B. op 27 October nog geen beslissing had genomen, zodat de directie het bepaalde in artikel 6, lid 4 van het P.B.A. niet is nagekomen. Dit verwekte grote ontstemming on der de arbeiders, die in vergadering zijn bijeengekomen, ook niet-arbei- ders van de Papierfabriek woonden deze bijeenkomst door een vergissing bij; de pers had geen toegang. Men verwijt de directie nu, dat de wet niet is nagekomen, dat ontslag werd gege ven, zonder dat dit gesanctionneerd was. De besturen van de betrokken oiganisaties, N.V.V., C.N.V. en K.A.B. hebben zich onmiddellijk tot de direc tie gewend met het verzoek rekening te houden met de begane fout. De di rectie wees dit af. Het Ryksarbeidsbureau en de ar beidsinspectie zyn door de organisaties, naar wy vernemen, in de arm genomen. Gezamenlijk zal getracht worden alsnog een goede oplossing te vinden. De arbeiders, zo verzekerde men ons, gaan er van uit, dat het in dienst ne men „voor onbepaalde tijd" iets anders betekent, dan de directie wil. De ont stemming onder de arbeiders is dan ook groeiende. DU wordt mede veroorzaakt door het feit, dat door chefs en bazen aan de be trokken arbeiders meermalen mondeling is toegezegd, dat hun geen ontslag dreig de. Zelfs is het voorgekomen, dat arbei ders, die elders een vast dienstverband konden krygen. daarvan door deze toe zeggingen zijn afgehouden. Men begrijpt, dat het Uniebestuur, de vertegenwoordiging van de arbeiders, in grote moeilijkheden is geraakt. De di rectie heeft de Unie niet gekend in de ontslagkwestie, ofschoon zij anderzijds wel op de Unie vertrouwt. De arbeiders klampen zich echter, even begrijpelijk, aan de Unie vast. Zij kwamen bij de Papierfabriek toen nog vele mogelijkhe den om elders werk te vinden open stonden, terwijl zij ontslagen zijn in een tijd, dat het heel moeilijk is werk te krijgen. Ze moeten nu naar de arbeids beurs. Tenslotte vernemen wy, dat het laatste bezoek, door hoofdbestuursleden van de Uniebonden aan de directie gebracht, geen resultaat heeft opgeleverd en dat het G.A.B. ondanks het feit, dat ontslag werd aangezegd zonder dat toestemming was verleend, dit niettemin heeft ge sanctionneerd. De arbeiders van de Papierfabriek zijn zeer ontevreden over de gang van zaken, terwijl de Unie zich beraadt wat te on dernemen. zaakt een klein plaatsje, ongeveer veer tig kilometer van Le Havre, binnen te lopen, waar de politie reeds wachtte. Leyenaar had, zoals wij weten, inmid dels niet stil gezeten en onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die aan alle kust plaatsen van het vasteland van West- Europa de waarschuwing had doorgege ven, naar het vaartuig uit te zien. Da politie maakte het jacht onklaar, zodat de Rus er niet meer vandoor kon gaan, en stelde Ulana en haar zoontje in vrij heid. Zij hadden echter geen geld ter beschikking en konden dus niet weg, hoewel de éénjarige Herman wel enige tijd in een hospitaal is opgenomen ge weest. Ulana schijnt aan boord door de Rus hard te zijn behandeld. Hij moet haar vaak geslagen hebben, totdat zij hem met een pook op dezelfde wijze van repliek diende. Leyenaar is op een heel ongewone manier op de hoogte gekomen van de richting, waarin zijn vrouw vertrok ken was. Hij wist namelijk, dat La vinsky regelmatig correspondeerde met een vriend in Zweden. Na enig zoeken vond hij nog een enveloppe van deze in Zweden getrouwde Rus, Kasilov, waarop diens adres stond ver meld. Nadat Leyenaar hem om moge lijke opheldering had gevraagd, schreef Kasilov terug, dat Lavinsky hem had mede gedeeld, in Dover ge weest te zijn, waar hij „luiers had moeten wassen". Dinsdag kreeg Leyenaar bericht, dat hij zijn vrouw in Le Havre kon komen halen. Hij leende hiertoe geld en vertrok in de nacht naar Frankrijk, waar hij inderdaad zijn vrouw en kind aantrof. Vier agenten hebben de Rus van boord gehaald, om hem te brengen naar een plaats waar hij vervolgd kan worden. Naar de heer Leyenaar ons mede deelde, heeft hij de Rus steeds volko men vertrouwd en zelfs geen bezwaar gemaakt tegen het feit, dat deze een revolver had, die hij in zijn koffergra- mofoon verborg. Lavinsky heeft zich bij hem thuis steeds correct gedragen: aan boord echter schijnt hij de gruwelijkste godslasteringen te hebben uitgebraakt. Ook zijn beroep van kapitein is vrij onzeker, daar hij gedurende een groot deel van de reis zeeziek geweest is. Door de grote kosten, die Leyenaar heeft gehad aan zijn reis naar Frank rijk, is hij financieel volkomen aan de grond geraakt. Hij is momenteel werk zaam bij de D.U.W., maar heeft vroeger veel gevaren o.a. als bestman op een kustvaarder, als kok bij de marine en bij de visserij; hij hoopt nu, dat hij spoedig weer werk zal vinden, daar hij van alle markten thuis is en goede ge tuigschriften heeft. In dat geval zal zijn vrouw ook niet meer uit werken hoe ven te gaan en het geluk dat in de laat ste tijd zo voortdurend in gevaar is geweest, eindelijk weer zijn terugge keerd. Leyenaar verklaarde, een grote steun te hebben gehad van de recherche en kinderpolitie, ook van de Russische buurtbewoners en van pater Michaëli, die door de buurt werd aangezien als „de gebaarde „Lavinsky." Zondagavond omstreeks zeven uur werd onder Breda op de Rijsbergse weg, de grote verkeersweg naar Antwerpen, het stoffelijk overschot aangetroffen van de bejaarde Van der V. uit Breda. De man bleek overreden te zijn door een auto. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Ignatiuszieken- huis te Breda. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De uitslagen van de Zaterdag avond gespeelde elfde ronde luiden: GudmundssonPilnik afgebroken Gudmundsson iets beter). Golombek—Rossolimo afgebroken (Rossolimo iets beter). NajdorfFoltys 10. ReshevskyPirc afgebroken (winstkansen voor Pirc!) GiigoricKramer afgebroken (remise-achtig). Donner—Euwe Szabados—Tartakower V,'ri- v. ScheltingaStahiberg 01. v. d. BergKottnauer TrifunovicO'Kelly Vs. Afgebroken partyen: PilnikTrifunovic (8e ronde, na 109 zetten) 10. Pircv. Scheltinga (tiende ronde) 01. 1. Najdorf 9 pnt. 2. Stahiberg 8 pnt. 3. Reshevsky ty, pnt. en een afge broken partij. 4. Giigoric 6% pnt. en een afgebro ken party. 5. Euwe 6'/i pnt. 6. Rossolimo 5!i pnt. en een afge broken party. 7. en 8. Tartakower en O'Kelly 514 punten. 9, 10. en II. Pilnik, Pirc en Gud mundsson 5 pnt. en een afgebro ken partij. 12. en 13. Trifunovic en Donner 5 pnt. 14. v. Scheltinga iy pnt 15., 16. en 17. v. d. "Berg, Kottnaner en Szabados 4 pnt 18. en 19. Kramer en Golombek 3% pnt. en 1 afgebroken party. 20. Foltys 3 y, pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1