Het buitenland weet Koorscholen hoog te waarderen ƒ2" PHILIPS H00GTEZ0N HAVE Maar in Haarlem sleept een eigendomstragedie met de gemeente Geen subsidie, wèl recht Echt leder briletui WEBBR HERINGA WUTHR1CH Ook met SOEPEN is voordeliger! Vermicellisoep pak 20c AGENDA WËm PHILIPS haarlemmerhede Doodslag in Amsterdam- Noord MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 PAGINA 2 ÏENMODE Bart ellor Isst raat 24 - Tel. 20420 'n nuttig cadeau diverse kleuren verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio- en Televisie-specialist Raadhuisstr. 35, Heemstede, Tel. 29449 ERNSTIGE AANRIJDING Nederlandse avond door Didi Sanders Examens Ontheffing winkelsluiting I GEEN NIEUWE CHRISTE LIJKE LAGERE SCHOOL IN NOORD Gecombineerd concert St. Caecilia-St. Michaël- Da Pacem St. Nicolaas-surprise-rit Bezinningsmorgen K.A.B. Vereniging „Limburgia" opgericht Haarlemse Loodindustrie voorheen Gebr. Giebels „Het Garenkokerskwartier" Biljartuitslagen competitie F.B.H.O. 5de ronde HEEMSTEDE FEESTELIJKE OPENING PAROCHIEHUIS P.T.T.-personeel speelde toneel WASSERIJ DUYN ZANDVOORT GEMEENTEZAKEN Wijziging uitbreidingsplan Ziektekostenverzekering gemeentepersoneel Burgemeesterswoning Oplichting EERSTE STEENLEGGING ALLE KANTEN UIT! „Mare Canto' Biljarten Politie-voetbal Gymnastiekdemonstratie Twaalf jaar opgelegd REPATRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN Jubileumconcert Symphonie- orkest Heerlen Jubileum E. Zwaanswijk Burgerlijke Stand SANTPOORT Paus-avond In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag komt, zoals gemeld, een voorstel aan de orde om perceel Spruyt en Boschstraat 17 te kopen voor f 30.000 ten behoeve van het Kinderhuis-Zuid, dat thans is ondergebracht in een huis aan het Wilhelminapark, eigendom van de Stichting Koorschool. De gemeente heeft reeds een voorlo pige koopacte gesloten, maar nu nader is bepaald, dat nog een bedrag van f 23.000.nodig is voor verbouwing en inrichting van het betrokken pand, is er tegenstand in de raadscommissies ont staan, waardoor de Koorschool, na ja renlang gesukkel, opnieuw in moeilijk heden gebracht kan worden. Indien de raad de definitieve koop niet goedkeurt, wat dan? Deze vraag stelden wij aan de directeur dr. Kat, die ons ter be antwoording gastvrij ontving op zijn kamer in de plebanie aan de Leidse- vaart. „Ja, hoe het zit met die Koorschool en dat huis!", zei de directeur ernstig. „Voor buitenstaanders lijkt die zaak misschien nogal ingewikkeld, en toch is ze dat in werkelijkheid niet. Het liefst zou ik u het een en ander vertellen over de traditie en de bete kenis der Koorscholen, over hun ge schiedenis in Nederland vóór 1600 en over hun bestaan in het buitenland. Ik denk b.v. aan het land van de Choir-boys, Engeland, aan die prach tige school van Canterbury, aan Westminster en zovele andere plaat sen. Ook aan Frankrijk: Parijs, Dijon. of aan Duitsland en Oostenrijk. Ja, weet u dat in Tsjechoslowakije, met name in Praag, een Koorschool is, ook thans nog? tiaar daar kunnen wij later misschien wel eens over spreken. Vandaag gaat het bij ons maar om één ding: ons huis! U moet n.l. weten, dat het Rijk onze plannen tot het stichten van een Koor school reeds meer dan twee jaar geleden heeft goedgekeurd. Bij Koninklijk Be sluit van 25 Aug. 1948 no. 12 werden wij gemachtigd om zulk een speciaal insti tuut op te richten, en de school zou, voor wat het L. O. betreft,, geheel er kend en in rechte gelijk gesteld worden met andere scholen. Wij waren reeds in het bezit van een eigen huis. Aan de gemeente behoefden wij dus niet te vragen om toewijzing van schoolruimte. Wij deden zelfs vrij willig afstand van enige vergoeding voor schoolgebouw, welke vergoeding bij andere op te richten scholen door de gemeente verstrekt moet worden." „Maar u bent nog niet begonnen?" „Dat konden wij niet, want ons huis was niet vrij. Het was bewoond: er zat een kinderhuis van de Gemeente in. Van toen af stonden wij, de Stichting Koor school, tegenover de gemeente, als eige nares en bewoonster. Denk nu niet dat er van enig „piz zicato" (om een muziekterm te gebrui ken) met de gemeente sprake was. Ik heb indertijd allergenoeglijkst gepraat b.v. met wethouder v. d. Wall, die di rect uit zou zien naar een mogelijkheid om ons huis te ontruimen. En wij be grepen ook heel goed, dat de gemeente niet één - twee - drie een huis voor haar kinderen uit de grond kon stam pen." /- „Maar dat één - twee - drie werd twee jaar. Heeft de gemeente dan in die tijd geen gelegenheid gehad om te verhuizen?" „Tja, dat is nu juist de zaak! Een jaar geleden heeft een gemeentelijk autori teit mij opgebeld en verklaard dat de gemeente een ander huis „in handen" had! Dat was minstens even groot en geschikt als het mijne, verklaarde hij. Toen ik hem zei dat ik mij daarover verheugde en vroeg wanneer de ge meente dus verhuizen ging, zei hij mij: „Neen.... we zonden graag willen dat u in dat andere huis ging! Dan kun nen wij blijven zitten." „Kijk, dat zijn malle dingen! De ge meente kón dus weg, maar bleef zit ten!" Advertentie Advertentie vanaf Gr. Houtstraat 166 b/d Houtbrug Advertentie HAARLEM Elecirische installaties Luidsprekende Telefoon» installaties Advertentie Advertentie „Het wordt nog maller nu de ge meente wederom een kans heeft. Het "huis aan de Spruyt en Boschstraat is geschikt. Anders hadden B. en W. geen voorlopig koopcontract getekend. Ik kan in de verste verte niet begrijpen met welk recht ze nu nog in ons huis kunnen blijven. In normale tijden zegt een eigenaar, die in zijn eigen huis wil, de huur op en er is geen mens die daartegen be zwaar zou maken. In de abnormale tij den van thans is het heel redelijk dat dit niet maar zo gemakkelijk gaat. De uitzonderingstoestand van thans is ge baseerd op een soort van „overmacht", n.l. dat het bijna onmogelijk is om aan een ander huis te komen. Maar hier is wel een mogelijkheid,- De gemeente hééft een huis ter beschikking! Dat „verhuizen" niet prettig is en een paar duiten zal kosten, is bijzaak. Dat men een huis, alvorens er in te trekken, nog wat laat opknappen, is vanzelfsprekend. Maar iedere particulier zou dat vandaag aan de dag met zuinigheid doen, en een beetje kalmpjes aan, niet waar? Des noods zou hij zich 'n beetje behelpen!" „Het gaat hier dus om een principiële kwestie van eigendomsrecht!" „Juist! Als we de zaak helemaal los zien van de belanghebbende partijen, zal het duidelijk worden dat we hier staan tegenover de vraag: is er nu nog eigendomsrecht in Nederland of niet? Wij staan in ons recht en ik zou het wel zeer deplorabel vinden, wanneer de Haarlemse raad aan eigen burgers van de stad dit recht weigerde. Weet u hoe men over Koorscholen in Duitsland denkt? In Aken werd begin 1945 bi.i de bevrijding het Musik-Institut am Dom tot gruzels gegooid door de R. A. F. In Mei kwam het einde van de oorlog. Maar in Aueurtu- 1945 was het Jnstitut weer behoorlijk opgebouwdmet een grote subsidie van de stad. En thans is het Aachener Domchor al weer in Hol land geweest.... om de Deutsche Kul- tu te demonstreren! En de Nederlanders applaudisseren! En die buitenlanders gaan terug.en nemen de recette mee!" „Maar u vraagt niet eens subsidie aan de gemeente?" „Neen! Nogmaals neen." verklaarde dr. Kat zeer nadrukkelijk en hij be sloot: „Wij vragen alleen ons recht. Ons eigen huis! Zou Haarlem in dit geval. neen, ik mag er niet aan denken...." Onze gastheer keek nog strenger dan wanneer hij zijn jongens dirigeert. Op zijn gezicht was te lezen, dat de drei ging van de onrechtvaardigheid hem grote zorgen geeft. En dan te weten, dat deze begaafde priester-musicus ten al len tijde voor de Haarlemse gemeen schap met zijn onvolprezen koor klaar staat. Moge deze nieuwe dreiging slechts een boze droom blijken te zijn Zaterdagmorgen is een 76-jarige vrouw, die vanuit haar woning aan de Kleverparkweg de rijbaan wilde over steken, door een personenauto aangere den en tegen de weg geslingerd. De auto remde wel krachtig, zodat hij met een zwaai dwars over de straat kwam te staan, maar de aanrijding was onvermij delijk. Per ziekenauto is de vrouw naar de Maria-Stichting overgebracht, waar een zware hersenschudding werd ge constateerd. Haar toestand was heden morgen niet 'levensgevaarlijk. Het programma van de liederenavond, dóór de mezzo-sopraan Didi Sanders in de Begijnhofkapel gegeven, bevatte uitsluitend liederen van Nederlandse componisten op teksten in eigen en in de Franse, Engelse en Italiaanse taal, waaronder met volkse trant in een be werking van Jos. de Klerk, Julius Rönt gen en Hans Schouwman. Het was een belangrijke taak, die de zangeres zich had gesteld, om een 25- tal liederen van wijd-uiteenlopend genre uit te beelden, voor een zo'n veelom vattend programma de aandacht ge spannen te houden. Dit in het bijzonder voor de oude volksliederen, die door gaans in zeer eenvoudige bewoordingen gesteld en van een simpele melodie voorzien zijn. De veelal artistieke bewerkingen of wel raak illustrerende pianobegeleidin gen werken in hoge mate mede om de waarde van die liederen te verduidelij ken en te verhogen. Het voornaamste voor een lied, ook voor dat met volkse aard, wil het geheel tot zijn recht ko men, blijft dan toch nog de vertolking Deze geschiedde nu door Didi Sanders op intelligente wijze. Het mag volmon dig worden gezegd, dat de zangeres vooral hierin zich een voordrachtskun stenares bij uitstek heeft getoond. Alhoewel ieder volkslied de vereiste karakterisering verkreeg zeer stem mingsvol deden „O Roosken root" en „Sint Anna-lied" aan sprak de voor dracht van een geestig onderwerp toch het sterkst to.t ons. Ditzelfde kan ook worden gezegd van de concertliederen, zoals die van Albert de Klerk. Van het meer ernstige genre voldeed het meest de zeer ingetogen „Berceuse" van Die- penbrock en het begeesterende „Sonnet pour Hélène" van Sas Bunge. Hier slaagde de zangeres er in een fijne sfeer te scheppen. Nevens de voor drachtskunst viel de goede technische beheersing van de mooi getimbreerde stem, hiet het minst in de lage ligging, op. De zangeres werd uitmuntend bege leid door Hans Schouwman, die tevens met de violist Willem Noske op mar kante wijze de eerste concertuitvoering gaf van een door Nozeman geschreven interessante sonate. De aanwezigen toonden zich uiterst voldaan. Mej. Sanders ontving bloem stukken. OL. KOOP Voor het candidaatsexamen genees kunde slaagden aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer J. L. Binkhorst te Heemstede en de heer P. J. A. van der Kaaden te Hillegom. Volgens een besluit van de respectie velijke colleges van B. en W. van Haar lem en Bloemendaal zullen alle winkels in deze gemeenten op 1, 2, 4, 21, 22 en 30 December geopend mogen blijven tot 21 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: Oil verbreekbare banden (18 j), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tar- zan en de meerminnen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u Luxor: Opmars zonder gena de (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Salto Mortale (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Dr. Elisabeth (18 j.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het recht van de sterkste (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 28 November Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Zo gaat het soms", 8 uur. De Haarlemse recherche heeft Vrijdag in haar woning aangehouden de 53-jarige werkster A.'F. J.,v. R., die bij de familie waar zij werkte textiel had ontvreemd tot een waarde van 300.Een gedeelte van de goederen is in beslag genomen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van het be stuur der vereniging „Groen van Prinste- rer", om een Christelijke lagere school te mogen vestigen op een terrein in de omgeving van het Jephtaplein. Adres santen hebben verklaard, dat de school door 147 leerlingen bezocht zal worden, waaruit de stichting van de nieuwe .school zou moeten volgen, indien in dit aantal niet 82 kinderen begrepen waren, die thans een gelijksoortige bijzondere school bezoeken binnen een afstand van 4 km. Tegen deze melding op de lijst van de 65 resterende leerlingen bestaat geen wettelijk bezwaar, maar voor de oprichting van de school zijn, er 125 no dig. Volgens B. en W. is het tijdstip nog niet aangebroken om een bevestigend antwoord te geven op de vraag, of een aanzienlijke toeneming van de bevolking ten Noorden van de Jan Gijzenvaart tot het stichten van een nieuwe school aan leiding geeft. Op initiatief van de R. K. Harmonie St. Caecilia vond gisteravond in de Gemeentelijke Concertzaal een gecom bineerd concert plaats van genoemd harmoniegezelschap en het Heemsteedse harmoniecorps St. Michaël, beide onder leiding staande van de heer S. A. Noom. Tevens verleende de R. K. Gemengde Zangvereniging „Da Pacem" uit Sant poort, onder directie van Theo Spook, welwillende medewerking aan dit con cert. Gedachtig de regel uit het schone volkslied „In de hemel is enen dans", waaraan zonder twijfel alle heiligen deelnemen, verdragen de heilige Cae cilia en de heilige Michaël zich daar natuurlijk goed. Waarschijnlijk zullen deze twee Zondagavond in de hemel, deze harmonie-combinatie op de we reldbol, met een goedkeurend knikje bekeken hebben. De gelukkige omstan digheid van één leider, werkte dit sa mengaan vanzelfsprekend in de hand. Ook wat de muzikale resultaten betreft, kan men spreken van een geslaagde combinatie. Dat er natuurlijk heel wat organisatietalent komt kijken voor de totstandkoming van zulk een concert laat zich begrijpen. Neemt men deze omstandigheden in acht, dan kunnen we zeggen, dat dit concert zelf de daad bekroonde. Er werd over het algemeen fris gemusiceerd en speciaal de twee eerste werken, respectievelijk Rossiana en Dans-suite van Gerard Boedijn moch ten er qua uitvoering zijn. In de dans- variaties van Marcel Poot, was de fi nale het minst, geslaagd. Jammer was de te lage detonatie der gestopte trom pet in het Intermezzo der danssuite van Boedijn. Intussen klonk het koper hier en daar uitzonderlijk fraai, o.m. in Tarass oulba, een klankrijk en effect vol werk. In het derde deel van het Ballet Egptien slipten de clarinetten nogal eens. De goede zijde echter van deze groep was, dat er beschaafd ge blazen werd. De dirigent, de heer Noom, kan met voldoening op de resul taten van dit concert terugzien. Hef Santpoorts R. K. Gemengd Koor „Da Pacem" had even tijd nodig om zich wat in te zingen, toen dit echter een keer gebeurd was, hoorde men goede momen ten fraaie koorzang, waarvan Sicut ser- vus van Palestrina zeker niet het minst was. Men zou zich de klank nog iets verfijnder kunnen voorstellen, speciaal de p.p. Typisch is dat juist het forto van dit koor niet de sterkste zijde is. Het slot bijvoorbeeld van de Vredeshymne van Alph. Vranken voldeed niet. Ove rigens bemerkt men een gestadige vooruitgang bij „Da Pacem" in koor zangcultuur, die zeker onder de pittige leiding van de dirigent Theo Spook zich nog meer zal ontwikkelen, gezien de op heden bereikte resultaten. Een goed bezette zaal genoot van dit concert. JAN LAARVELD Het grote succes van de „Auto-rij- schooltocht Haarlem 1950" heeft de or ganisatoren doen besluiten een St. Nico- laas-surpriserit te houden op Zondag middag 3 Dec. Starttijd half twee bij Dreefzicht. De route van 72 k.m. moet met een gemiddelde snelheid van 36 km. worden gereden en gaat wederom over goede wegen. De inschrijving sluit op Vrijdag 1 Dec. om 10 uur. Gistermorgen was er een bezinnings morgen voor de leden van de K.A.B. en de Credo-Pugnoclubs. In de kapel droeg de geestelijk adviseur, kapelaan J. van Ingen, een H. Mis op. Na het gemeen schappelijk ontbijt in het gebouw Sint Bavo hield kapelaan Van Ingen een in leiding. Deze wees allereerst op de apos tolische taak van de Kerk. Dan weidde spreker uit over de betekenis van het lekenapostolaat. De leden hiervan kunnen de priesters in zeer veel helpen. De voorwaarden om aan het apostolaat deel te nemen zijn een heilig leven, een goed voorbeeld geven, het vervullen van zijn plichten en het brengen van offers. Een rechtstreeks apostolaat is de Katholieke Actie. Kapelaan Van Ingen wees dan op de waarde van Congregaties, Credo-Pugno- clübs en Standsorganisaties. De Credo- Pugno-man moet een persoonlijkheid zijn, sterk in het geloof en voorbeeldig in levenswandel. Spr. werkte dit thema nog verder uit, zodat duidelijk begrepen werd wat nu de taak is van een Credo- Pugno-man. Na een hartelijk dankwoord van de voorzitter, de heer A. Angenejit, werd deze zeer geslaagde bezinningsmorgen beëindigd. Vorige week is in hotel „Oud St. Jan" opgericht vereniging „Limburgiaj', die zich tot doel heeft gesteld een band te leggen tussen de in Haarlem en omstre ken woonachtige Limburgse families. Buiten deze Limburgers kan niemand als lid worden toegelaten; tot nu toe hebben ztch reeds 30 leden aangemeld. De vereniging Wil het door haar ge stelde doel bereiken door het houden van regelmatige samenkomsten in hotel „Oud St. Jan", Jansweg 20, het stichten van een sociëteit, een jaarlijkse Carna valsviering, het houden van culturele avonden en de uitwisseling van Lim burgers tussen het „vaderland" en Haarlem. De oprichting van deze ver eniging is derhalve van groot belang voor de instandhouding van de Lim burgse cultuur en folklore. Opgericht is de Haarlemse Loodindus trie, voorheen Gebr. N. en C. Giebels N.V. te Haarlem, ten doel hebbende het smelten, gieten, persen, pletten en be werken van zachte metalen, alsmede de handel in nieuwe en oude zachte metalen en aanverwante artikelen, als voortzet ting van de zaken der firma „Haarlemse Loodindustrie voorheen Gebr. N. en C. Giebels." Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 500.000, verdeeld in 50 aande len A en 450 aandelen B, elk a f 1.000. Geplaatst zijn alle aandelen A en 59 aandelen B, die worden volgestort door inbreng van alle activa en passiva van bovengenoemde firma. Directeur is de heer C. Giebels. Het bestuur van de buurtvereniging „Het Garenkokerskwartier", onder lei ding van de heer N. Dirkse, had een feestavond voorbereid ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Voor deze feest avond bestond grote belangstelling. De heer Dirkse memoreerde in zijn ope ningswoord hetgeen in de afgelopen ja ren door de vereniging gedaan is voor de leden. Een gemeenschap is ontstaan, welke zelden in een buurt voorkomt. Medewerking verleende Fred Fagel's bonte-treincabaret met de revue: „Geef ze de ruimte". De medewerkenden oogstten veel succes. Het programma stond op zéér hoog peil. De revue werd opgevoerd onder leiding van Rens van Dorth, conferencier was Dick Binnen dijk, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door Cas Oosthoek. Met een zéér gezellig bal werd het feest besloten. A-KLAS DWO—ADO I 2—6 ADO II—BW 4—4 CentrumSEG I 62 SEG II—K.R2—6 Zandvoort—Doelen 26 B-KLAS ADO IOosten 44 KR—ADO II 0—8 Telesc. I—H.West 4—4 BW—Telesc. II 8—0 ZandvoortKampervest 62 C-KLAS Doelen ITelescoop .44 EW—Doelen II 2—6 K.R.Oosten 44 SEG—Centrum 6—2 H.WestDuvelshoek 44 D-KLAS DuvelshoekADO 62 ADO II—K R2—6 H.West—Centrum I 4—4 Centrum IDWO 26 BW—Oosten 6—2 E-KLAS TelescoopADO I 08 ADO II—BW 6—2 ZandvoortSEG 42 KampervestH.West 62 Onder zeer grote belangstelling werd Zondagavond het nieuwe parochiehuis van de parochie O. L. Vrouwe Hemel vaart te Heemstede in gebruik genomen, nadat eerst de plechtige inwijding door pastoor A. F. C. v. Noort in tegenwoor digheid van het comité was verricht. Behalve de vertegenwoordigers van de drie standsorganisaties waren aanwe zig alle parochianen die daadwerkelijk aan de bouw van dit mooie stuk werk hebben medegewerkt, alsmede hoofdin specteur van politie Berentsen. Het welkomstwoord werd uitgespro ken door de pastoor, die verschillende bijzonderheden vertelde over de wijze waarop de bouw, dank zij de medewer king van zovele parochianen, mogelijk was geworden. Hij sprak daarbij de ver wachting uit, dat vele verenigingen die in de parochie gevestigd zijn, of die vele leden uit de parochie tellen, van dit mooie gebouw gebruik zullen maken. Spreker bracht hierbij in het bijzonder dank aan de commissie die zich buiten gewoon veel moeite heeft getroost. De heer W. v.Liempt voorzitter van het comité gaf een technische uiteenzet ting omtrent alles wat er gedaan werd teneinde dit parochiehuis tot stand te brengen. Het marionettentheater van Henk Zoutendijk gaf tenslotte een geslaagde opvoering van Marieke van Niemwegen en de klucht van de dood. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door enige leden van de H. O. V. Het personeelfonds van de P.T.T. te Heemstede organiseerde Zaterdagavond in het Sportpark-estaurant een feest avond teneinde de nodige gelden bij el kaar te krijgen om de kinderen van de leden het gebruikelijke St. Nicolaasfeest aan te bieden. De toneelafdeling voerde bij deze gelegenheid „De Huistyran" van Godfried Bomans óp. Vergeleken bij de prestaties van het vorige jaar is er in- h ivertenitt AM ST Kit I A M 5 KV A A RT 20 TEL. U055 derdaad wel enige vooruitgang te be speuren. Toch zal deze afdeling zich nog heel wat moeite en inspanning moeten getroosten, teneinde haar uitvoeringen op een wat hoger peil te brengen, zodat haar prestaties min of meer vergeleken kunnen worden met die van anderen. Dank zij de noeste ijver van de leden waren er een groot aantal zeer fraaie prijzen bijeengebracht voor het kienspel, dat dientengevolge een zeer groot succes was, zodat het financieel resultaat stel lig overeenkomstig de verwachtingen is geweest. Aan de raad van Zandvoort wordt voorgesteld aan de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" een voorschot van rond ƒ225.000.te ver lenen voor de bouw van een en twintig woningen aan de Vondellaan en A. J. van der Moolenstraat. De Zandvoortse gemeenteraad heeft besloten aan de onderwijzers een grati ficatie ter grootte van een halve maand salaris, uit te keren bij een zilveren ambtsjubileum in dienst van die ge meente. Ged. Staten van Noord-Hol land hebben hiertegen bezwaar ge maakt omdat de Lager Onderwijswet dit niet toestaat. B. en W. stellen nu de Raad voor, dit besluit in te trekken. B. en W. van Zandvoort stellen de Raad voor, de prijs van het water te verhogen met 8 ct. per M.3. Deze ver hoging is noodzakelijk om de hogere exploitatiekosten door de bouw van de watertoren te dekken. Wij zullen hier omtrent spoedig nog nadere gegevens publiceren. Burgemeester en Wethquders van Zandvoort zullen aan de Raad voor stellen in het uitbreidingsplan een kleine wijziging te brengen. Een ter rein gelegen ten Oosten van de Kost- verlorenstraat nabij de Clara-Stichting willen zij n.l. bestemmen voor bebou wing ten behoeve van de volksgezond heid en vwji e»ilU*r«l« doeleinden. De bedoeling hiervan is om uitbreiding van het gebouwencomplex van de Clara-Stichting mogelijk te maken. De C!ara-Stichting te Zandvoort is in ge bruik als dependance van het St. Eli- sabeths-Gasthuis te Haarlem en wel voor de verpleging van vrouwelijke t.b.c.-patiënten. Het is de bedoeling van de regenten van dit gasthuis om door het stichten van bijgebouwen de capaciteit van het Zandvoortse filiaal belangrijk te vergroten. Hiervoor moet het zgn. uitbreidingsplan van Zand voort gewijzigd worden. Het ontwerp-plan ligt vanaf 27 Nov. 1950 gedurende vier weken op de se cretarie ter inzage. Belanghebbenden kunnen gedurende die termijn bij de Raad bezwaren in dienen. De door de Zandvoortse raad op 30 October 1950 vastgestelde regeling van de bijdrage aan het gemeente-personeel in de premiën voor vrijwillig gesloten ziektekostenverzekeringen voldoet op verschillende punten niet aan de latgr door de minister van Binnenlandse Za ken gestelde eisen, namelijk: a. de maximum-uitkering mag slechts bedragen f 50 in plaats van f 100 per jaar; b. de regeling mag slechts gelden tot 1 Januari 1952; c. onder de regeling mogen slechts worden gebracht zij, die krachtens het Ambtenarenreglement (en het Werk liedenreglement) in vaste of tijdelijke dienst zijn, alsmede de arbeidscontrac tanten; d. het onderwijzend personeel, waar van de wedde van rijkswege wordt ge regeld, moet echter worden uitgezon derd. Overeenkomstig het advies van de ambtenarenorganisaties stellen B. en W. de raad voor, de regeling aldus te wij zigen. In de besloten raadsvergadering van 30 October j.l. is breedvoerig gespro- ken over de vraag of de gemeente Zandvoort voor de burgemeester een ambtswoning zal bouwen. In de op 28 November a.s. te houden openbare raadsvergadering zullen de besprekin gen hierover worden voortgezet. Een Zandvoorts zakenman is het slachtoffer geworden van een geraffi neerde oplichterstruc. Bij een particu lier kwam een dienstbode in functie die al spoedig diverse bestellingen dééd, voorgevende dat zij voor een pension bestemd waren. Dit pension bestond alleen in de verbeelding van de dienst bode. Zij regelde haar werk zó dat zi; al het bestelde zelf in ontvangst nam. 's Avonds werden de goederen waar onder sterke drank naar een ander adres gebracht, waar men er goede sier mee maakte. Toen de dienstbode ont slagen was, kwam het bedrog aan het licht. Zaterdagmiddag vond te Zandvoort de eerste steenlegging plaats voor de aan de Noord-Boulevard te bouwen flats. Een groot aantal genodigden had zich op het bouwwerk verzameld toen de heer W. Kelder, namens de Coöperatie ve Flatbouw Exploitatie Vereniging „Boulevard Zandvoort", het woord nam. Spr. dankte de minister van We deropbouw die deze bouw heeft moge lijk gemaakt en de burgemeester van Zandvoort die alle medewerking heeft verleend. Burgemeester Van Fenema zei, dat dit voor Zandvoort een belang rijke dag ie; er wordt een eerste steen gelegd voor het eerste permanente gro te gebouw dat aan de Boulevard zal worden gesticht. Men zegt wel eens dat in Zandvoort veel gepraat en weinig gedaan wordt, maar dan spreekt men zonder kennis van zaken; men weet dan blijkbaar niet wat hier al,tot stand is gebracht en welke moeilijkheden van allerlei aard daarvoor moeten worden overwonnen. Spr. dankte de heer Kel der voor zijn ondernemingsgeest, waar door te Zandvoort drie flatgebouwen met elk 18 woningen zullen verrijzen. Spr. hoopte, dat deze zouden bewoond worden door gelukkige, tevreden men sen. Het oudste zoontje van de burge meester legde hierna de eerste steen. Als aandenken ontving hij een zilveren trof fel met inscriptie. De Zandvoortse muziekkapel luister de de plechtigheid op, o.a. met het spe len van het Zandvoortse volkslied. Zaterdag vond de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe flatgebouwen te Zandvoort. Het oudste zoontje van burgemeester Fenema legde onder veel belangstelling de eerste steen. Het ronde scheerhoofd van de Philips „PhiliShave scheert alle kanten uit... precies zoals Uw baard ook groeit. Lange of korte haren, hoe ook ingeplant, wor den met hetzelfde feilloze gemak in de sleuven geleid en volledig afgeschoren. Zes roterende scheerbeitels zijn in staat iedere minuut duizenden baardharen volslagen te doen verdwijnen! Scheer U op de moderne, gemakkelijke, pijnloze en veilige manier met tlectriscb droog schier apparaat N W PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND —2-EINDHOVEN Het meisjeskoor „Mare Canto"' van de katholieke Jonge Vrouwen Gemeenschap te Zandvoort gaf Zondagavond zijn eer ste uitvoering in het Patronaatsgebouw. De talrijke belangstellenden werden welkom geheten door mej. Leonie Mol- kenboer, de dirigente van het koor, die vertelde, dat het koor in Januari van dit jaar is opgericht en thans ruim 20 leden telt. Tengevolge van de verbou wing van het Patronaatsgebouw waren de repetities gestagneerd en spr. riep daarom de clementie van het publiek In. Dit was overbodig, want het koor gaf aanstonds blijlg van de bekwaamheid van de zeer begaafde dirigente, die de meisjes voor de edele zangkunst had be zield. Alle nummers werden goed ten ge hore gebracht, vooral „het meisje van Zandvoort", waarin een meisje in het nieuwe Zandvoortse zomercostuum ten tonele verscheen, oogstte veel applaus. Mej. Molkenboer gaf nog enkele soli ten beste. Mej. Molkenboer en zuster Hoo- genbosch, die de piano-begeleiding uit stekend verzorgde, ontvingen bloemen. Kapelaan Blom sprak een dankwoord waarin hij gewaagde van de grote ver wachtingen, welke van dit jonge koor worden gekoesterd. Zondagavond is in het clublokaal van B.V. Insulinde, Paul Krugerstraat II, de finale begonnen voor het persoonlijk kampioenschap 3e klasse van het dis trict „Haarlem" van de Nederlandse Biljartbond. De volgende acht heren hebben zich van uit de voorwedstrijden, waaraan 62 spelers deelnamen, weten te plaat sen: J. Wesseling (B.V. Insulinde) kam pioen 1949/'50; P- de Groot (B.V. Vrien denkring II), G. Toledo (B.V. Centrum- Heemstede), W. in 't Veldt (B.V. Spaarndam), H. van Doorn (B.V. Insu linde), P. Arons (B.V. Centrum-Haar lem), H. Sengers (B.V. „D.E.S."), H. v. d. Erf (B.V. Groenendaal). De partijen worden verder gespeeld op 27, 28 en 30 November en op 1 en 2 De cember. De slotpartijen worden ge speeld op Zondag 3 December. De uitslagen van Zondag zijn: P. Arons 100 31 11 3.22 H. Sengers 74 21 9 2.38 J. Wesseling 59 31 6 1.90 H. van Doorn 100 31 12 3.22 G. Toledo 41 36 5 1.13 P. Arons 100 36 17 2.77 P. de Groot 100 32 13 3.12 H. v. d. Erf 83 32 13 2.53 Op het S. J. C.-terrein te Noordwijk speelt de Zandvoortse politie morgen middag om half drie de wedstrijd te gen de Noordwijkse politie, welke des tijds was uitgesteld- De feestavond van de afdeling dames handbal van de R. K. Sport Vereniging S.H.S is weer een groot succes gewor den. Voor een volle zaal opende voor zitter Balm om kwart voor acht de avond. Hij kenschetste de groei van deze vereniging en hoopte dat deze avond bij zou dragen om aan te tonen dat zowel de dameshandbal als onze jeugdige gymnastiekvereniging hun plaats in onze vereniging hebben verworven. Daarna marcheerden circa 50 meisjes vanuit de gang het toneel op wat een massale indruk garf. De 25 nummers werden vlug afgewerkt en onze jeugdige adspirantjes hoewel wat zenuwachtig, gaven aardig spel te zien. Ook enkele senioren-dames, zowel als de heer Stor zelf lieten zien dat zij lenig waren. Het laatste nummer, rhythmische gymnastiek dat als klap op de vuurpijl met gekleurde zaklantaarns werd uitgevoerd was een imitatie vuurwerk gelijk. Aan het einde van de avond dankte de heer Stor de trainer van onze dames onder wiens leiding deze avond tot stand kwam en allen die blijk gegeven hadden van hun belang stelling of <^peen of andere wijze aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, terwijl ook de familie v. d. Voorn werd gehuldigd waar de handbal zoals de heer Stor het uitdrukte kind in huis is. Spreker zeide dat deze avond heeft mogen bijdragen tot groei en bljei van de R. K. Sport Vereniging. De verloting, die gehouden werd ten bate van pater Rijgwijn, bracht f 60 op. (Van onze verslaggever) Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vanmorgen de 31-jarige Amsterdamse ïjzerwerkcr P. v. d. B. in hoger beroep tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens doodslag op zijn 26-jarige vrouw die van hem gescheiden leefde. De rechtbank had eveneens twaalf jaar opgelegd. De eis was twintig jaar. De veroordeelde was in de nacht van 5 op 6 April 1949 de woning van zijn vrouw aan de Kometensingel in Tuin- dorp-Oostzaan te Amsterdam-Noord binnengedrongen, naar hij voorgaf om 'zijn zoontje te nalén. m tene hëert hij toen zijn vrouw met talrijke steken met een dolkmes vermoord. Het Gerechtshof achtte echter alleen doodslag en niet moord bewezen. Op grond van het psy chiatrisch Rapport nam het Hof een ver minderde toerekeningsvatbaarheid aan en bepaalde dan ook. dat na het uitzit ten van de twaalf jaar verdachte ter beschikking van de regering moet wor den gesteld. DORSETSHIRE (R. Lloyd), pass. 27 Nov. Kaap Guardefui naar R'dam. EMPIRE BRENT (R. Lloyd), pass. 27 Nov. Kaap de Gata naar R'dam. TABINTA pass. 25 Nov. Perim, n. Am sterdam: 29 te Suez verw. Ter gelegenheid van het 12V&-jarig be staan van het Syir.phonieorkest Haer- lem zal in het concertgebouw een jubi leumconcert gegeven worden en wel op Donderdag 14 December des avonds om 8 uur. Als solisten zullen hierbij optre den George van Renesse in het Vijfde Pianoconcert van Van Beethoven en de cellist dr. J. Veenenbos in het cello-con cert van Boccherini. Voorts worden wer ken gespeeld van Mendelssohn en Baels. Het geheel staat onder leiding van de dirigent P. Halsema. Vanmorgen had op de fabriek van de heer C. de Koning Tilly, fabrikant van de oprechte Haarlemmer olie, de huldi ging plaats van de heer E. Zwaanswijk, die zij gouden jubileum bij defce firma vierde. De jubilaris, die thans de func- die zijn gouden jubileum bij deze firma werd in het bijzijn van zijn echtgenote toegesproken door de directeur van aa fabriek, die op de jarenlange trouwe dienst van de heer Zwaanswijk wees. De samenwerking was altijd zeer pret tig geweest en daarom hoopte spreker, dat deze nag vele jaren mocht blijven bestaan. De directeur bood dan een en veloppe met inhoud aan. Vervolgens werd nog door een keur van sprekers het woord gevoerd en bloemen en fruitmanden toonden hoe een ieder zich om het jubileum ver heugde. Namens de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd een oor konde met medaille aangeboden. Vele familieleden, Collega's, vrienden en be kenden maakten hierna gebruik van de gelegenheid tot felicitèren. Geboren: A. H. Kauffeldvan Meurs z., V. van VeenMokievsky-Zubok z., A. C. JansenBoelhouwer z., M. E. WittenbergHettelingh z., C. A. Vo gelVisser z., J. G. GroeneveldJansen d., D. J. Nieuwdorpvan de Panne d., P. D. JansenHeerens d., G. M. Lui- tingvan Roon d. Gehuwd: A. A. Pit en E. S. Halberts- ma, I. Leeuwenatein en M. H. van der Ouw, W. Nolet en C. T. Bronkhorst. Overleden: G. Leijendekkersv. Rooij 78 j., Gen. Joubertstraat; H. W. Buur manVeldkamp 85 j., Schoterweg; M. Gehrels, 75 j., Hazepaterslaan; J. H. Beukers 78 j., Baljuwslaan. De godsdienstige verenigingen in Sant poort hebben in samenwerking met de R. K.Vrouwenbeweging een Paus-avond georganiseerd, welke op Dinsdag 28 No vember in „Zomerlust" wordt gegeven. Onder meer zal een Amerikaanse film over leven en werken van Paus Pius XII worden vertoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2