WASSERIJ „KLEVERPARK" SLECHT HORENDEN LR ic de noorman: 'sOe'tëofung «ff mil Qufc EAU DE ^COLOGNE i De grote misdaden van een kleine man SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Indonesië verplicht veiligheid van Nederlanders te garanderen r Wij luisteren naar 3 tandcream Algemeen beeld van de tuinbouw niet bepaald opwekkend WL DE WAS IN HUIS, O WAT EEN KRyiS BIJ ONS MET DRIE DAGEN SCHOON THUIS Doch in Makassar zijn reeds voorbereidingen tot boycot-acties begonnen OPPOSITIE IS NIET BEREID J KINDERVACANTIE- BESTEDING „Het Ivoren Kruis veertig jaar EINDELIJK TERUG Voorzitter Groen over de nood der tuinders MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 Doe een voorraad gezondheid op. Voedsel MINISTER VAN VOORLICHTING VERKLAART: Darui-Islam eist GEERVLIET De impasse op Suriname Om delegatie naar ons land te vormen Rumoerige jeugd- bijeenkomst CONGRES R.K. OFFICIEREN GESLOTEN BENOEMINGEN Drie weken kamperen aanbevolen Unieconferentie had vlot verloop Weer volop leverbaar MOSSELKWEKERSFONDS INGESTELD Fockema Andrae ridder orde Nederl. Leeuw galij T», de supe rieure Erevoorzitter bevorderd tot Officier Oranje-Nassau ONDERSCHEIDINGEN TE LONDEN Gouden C. J. Snijders medaille voor Prins Bernhard P. J. van Tienhoven overleden cologne cloor LESLIE FORD ft HAARLEM SANTPOORTERSTRAAT 41—49 TELEFOON 10131 Advertentie Maak van llw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. Op de vraag van een journalist, welke maatregelen de regering van Indonesië zal nemen tegen eventuele anti-Nederlandse boycotten, indien de besprekingen betreffende N.-Guinea op een dood punt mochten komen, beeft de min. van Voorlichting, Pel- laupessy verklaard, dat de regering, als regering van een rechtsstaat, ver plicht is de veiligheid van de bevol king, met inbegrip van de vreemde lingen en ook van Nederlanders en hun goederen, te garanderen. De correspondent van Aneta te Makas sar bericht, dat aldaar, op initiatief van de centrale voor de opbouw van de re publiek Indonesië, in een vergadering werd besloten te beginnen met voorbe reidingen met betrekking tot het boycot ten van Nederlandse belangen in Indo nesië, indien 27 December Nieuw-Guinea nog niet aan Indonesië zou zijn overge dragen. Deze boycot zou, indien zij uit gevoerd zou worden, drieledig moeten zijn: Bij Nederlandse bedrijven zou niet worden gewerkt; er zouden geen goede ren van Nederlandse oorsprong gekocht of gebruikt worden; er zouden geen grondstoffen aan Nederland verkocht worden. De vertegenwoordiger van de Masjumi (Indonesische Mohammedaanse partij) legde er de nadruk op, dat de Masjumi in principe accoord gaat met de boycot, coch dat, nu de regering ten aanzien van Nieuw-Guinea doende is, het volk zich achter de regering heeft te stellen. Hij wenste de aantekening, dat de Masjumi niet deelneemt aan enig besluit, dat eventueel genomen zou worden. Op het Indonesische ministerie van Voorlichting bestudeert men ketting brieven, die in kampongs van Djakarta rondgaan, waarin de Indonesiërs worden aangespoord de Nederlandse belangen te boycotten, indien Nieuw-Guinea niet aan Indonesië wordt overgedragen. Aneta vernam in Nederlandse kringen, dat men intussen door het inslaan van kleine voorraden, rekening houdt met mogelijke moeilijkheden bij de voedsel- aankoop aan het eind van het aar, indien de conferentie met betrekking tot Nieuw- Guinea niet tot een voor de Indonesiërs gewenst resultaat zou leiden Yamin heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij geen gegronde redenen ziet voor een beroering, die mogelijk zou leiden tot acties van het volk, dat ten aanzien van N.-Guinea eensgezind is. Hij zei dat de overdracht van de souvereiniteit van West-Nieuw-Guinea aan Indonesië de uitvoering betekent van de democratie, die in de tweede wereldoorlog bereikt werd door de geallieerden. De leider van de Darul-Islam, Karto- suwirjo, heeft de Indonesische minister president, Natsir. een schriftelijke uit eenzetting gegeven betreffende het standpunt van de Darul-Islam ten aan zien van de regeringspogingen voor een spoedig herstel van orde en veiligheid. Hij eiste erkenning van de afkondiging van de negara Islam (Islamietische staat) door de Darul-Islam, ofwel een derge lijke proclamatie door de centrale rege ring. In officiële kringen werd aan Aneta medegedeeld, dat de regering het stand punt ten aanzien van het herstel van 01 de en veiligheid, zoals uiteengezet in de rede van minister-president Natsir en in de bekendmaking van Hamangku Buwono, handhaaft. Advertentie Weet U waarom St. Nicolaas, on danks zijn hoge leeftijd, nog zo goed hoort? Hij heeft een prachtig hoortoestel van Geervliet. Ook U kunnen wij helpen. Komt U even langs of bel op no. 37728 KEIZERSGRACHT 411 - A'DAM De raad voor technische hulpverlening van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt, dat acht deskundigen van de V N. op het gebied van arbeidszaken, landbouw, opvoeding, burgerluchtvaart, gezondheid en sociale zaken voor ten minste één jaar naar Indonesië zullen worden gezonden om dit land te helpen bij de uitvoering van haar plannen voor de economische en sociale ontwikkeling van Indonesië. Naar aanleiding van de suggestie van de Nederlandse regering, dat er uit Suriname een delegatie naar Nederland zal komen, indien de gerezen geschillen tussen de meerderheid en de minder heid in de Surinaamse Staten niet in Suriname zelf kunnen worden bijgelegd, heeft de oppositie (de minderheid) doen weten, dat zij niet bereid is, samen met de coalitie (de meerderheid) een eventuele delegatie naar Nederland te vormen. De coalitie van haar kant ver wacht niet veel heil van een delegatie, want als de standpunten der partijen niet in Suriname tot elkaar kunnen worden gebracht, zal het, volgens haar, ook in Nederland niet gelukken, ze te verzoenen. Een bijeenkomst, belegd door de Jeugdraad in het toneelgebouw Thalia te Paramaribo, is verstoord door het optreden van enkele leden van de Na tionale Partij Suriname. De bijeenkomst was belegd, om de betekenis, die de Verenigde Naties voor Suriname heb ben, aan de jeugd uiteen te zetten. Er waren enige honderden kinderen aan wezig. Als sprekers traden op gouver neur J. Klaassesz en de minister van Onderwijs, de heer Lichtveld. Tijdens de rede van de heer Lichtveld werden de leden van de Nationale Partij Suri name, die in de zaal aanwezig waren, rumoerig. Nadat de onruststokers door de politie waren verwijderd, keerde de rust weder. (Van onze correspondent) Onder presidium van gen.-majoor J. A. J. Sitsen werd Zaterdagmorgen het congres van de Algemene R.K. Offi ciersvereniging voortgezet, waarbij om. als gasten tegenwoordig, waren gen.- niajbor Van Dijk, vertegenwoordiger van Zijne Exc. minister s'Jacob. de commis saris der Koningin in de provincie Noord-Brabant prof. dr. J. de Quay en de burgemeester van 's Hertogenbosch mr H. J. M. Loeff. Nadat generaal Sitsen de vergadering had verzocht om toestemming te verle nen voor het zenden van telegrafische huldebetuigingen aan H.M. de Koningin en Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, gaf hij het woord aan mr. Jan Derks, die een inleiding hield over het onder werp: „De leer van de Kerk en de prak tijk van het leven". Tegen een achtergrond van diepe ernst illustreerde mr. Jan Derks met geestige voorbeelden de kern van zijn betoog: het rijke Roomse leven moet niet negatief, doch positief worden be leefd. Katholieken zijn zij die de blijde boodschap hebben ontvangen en deze in een passende levensstijl uitdragen. Als we de leer van de Kerk en de liefde als één zien, is de praktijk van het leven met de leer te rijmen. Tot een waardig besluit van het con gres ontving mr. H. J. M. Loeff de leden van de A.R.K.O. ten stadhuize, waar hij hen in de sfeer van de charmante pro? vincie Noord-Brabant warm toesprak. Met ingang van 22 December heeft Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem eêr- vol ontslag verleend aan de zeereerw. heer C. N. J. Meijsing, als pastoor van de parochie van de Goede Herder te Wassenaar. Met ingang van dezelfde datum is aldaar tot pastoor benoemd de zeereerw. heer H. M. van Spanje, dioce saan directeur van de Katholieke Actie voor de mannelijke jeugd en algemeen diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom Haarlem. DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender- sluiting. 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.30 waterstanden. 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 amusem.ork., 10.40 school radio. 11.00 huisvrouw, 11.30 schoolra dio. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 piano, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actuali teiten, 13.25 gram., 14.00 klankbeeld over pastoor L. H. Ferquin, 14.10 kamerork., 15.25 gram., 15.30 zieken, 16.30 zender- sluiting, 18.00 gram.. 18.15 marine, 18.20 pop. muz., 18.49 sport, „Dit is leven", jeugd. 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.23 „Hier is Europa: Italië", 19.52 po litiek overz., 20.00 nieuws, 20.05 radio- schaakwedstrijd Noorw.Nederl., 20.06 de gewone man, 20.12 gram.. 2015 ge mengd koor, orkest en solisten, in de Pauze (ca. 21.25—21.55) „Gesprek rond de tafel", 22.45 Avondgebed, 2300 nieuws. 23.15 wereldschaaktournooi, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting, 9-00 nieuws, 9.25 gram., 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kinderen, 11.00 sopraan en P'ano. 11.30 zieken, 12.00 gram.. 12.30 land- en tuinb., 12.40 orgel en accord., 13.00 nieuws, 13 20 financ. weekoverzicht, 13.30 kwartet, 14.00 vrouw. 14.30 gram., 15.15 interview, 19.30 gram.. 15.50 boek, l6-10 kinderkoor. 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws. 18.15 piano. 18.30 dans- orkest, 19.00 „Paris vous parle". 19.05 Promenade-orkest. 19 45 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 radio-schaakwedstr. Noor wegenNederland. 20.15 gevar. progr., 21.35 gram., 22.00 causerie, 22.35 piano, 22.45 buitenl. overz., 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service. 330 m.: 16.45 samba-orkest. 20.30 koorzang, 23.15 strijkkwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz., 13.15 dansmuz., 14.00 opera orkest, 16.00 lichte muz., 16.45 dansmuz.. 17.30 orkestconcert, 18.30 lichte muz., 23.20 gevar, muz., 0.15 romantische muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lunchconcert. 13.20 orkest concert, 17.20 kamermuz., 18.00 omroep orkest. 18.30 groot omroeporkest, 0.35— 1.00 rhythmische muziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 operettemuz.. 12.15 amusementsmuz.. 13.15 Vlaamse liederen. 16.15 kamermuz., 18.30 voor de soldaten, 19.30 vioocrecital, 20.00 hor- spel, 20.45 omroepkoor, 21.15 omroep orkest, 22.15 dansmuz. 484 m.: 12.15 omroeporkest, 14.00 klass. muz.. 16.30 kamerniuz., 19.00 omroep orkest, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.30 orkest, 14.05 blaaskwintet. 19.00 orkest. Te Utrecht kwam Zaterdag het Cen traal Werkcomité Vacantie bijeen voor een nationale conferentie inzake kin- dervacantiebesteding. In dit comité zijn o.a. vertegenwoordigd de ministeries van Sociale Zaken en O. K. en W., de vakcentrales en werkgeversbonden, de onderwijzersbonden, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de Katholieke Bond „Voor het Gezin", e.a. Hoewel ook re creatiemogelijkheden voor volwassenen tot zijn werkterrein behoort, wijdde het comité deze eerste conferentie sinds zijn oprichting in 1946 toch aan het meest urgente probleem bij de vacantiebeste- ding, n.l. die van de schooljeugd. De conferentie begon met een alge mene inleiding over ..De huidige stand van het kindervacantiewerk in Neder land", door mej. J. Bus. Nadat spr. de werkzaamheid van va- cantiescholen en dagkampen en het werk der plaatselijke vacantiecomité's in hun feitelijke activiteiten had uiteen gezet, besprak zij de vormen van va- cantiebesteding. Speciaal trok daarbij de aandacht het bouwen van een jon gensstad of kinderdorp, zoals dit gedu rende de zomer te Vlissingen, Bussum en Zaandam ter hand is genomen. Een gelegenheid tot ontplooiing van eigen initiatief en inventie bij de jeugd gaat hier samen met geringe onkosten. Naast de vacantieruil, door vakbon den en scholen tussen gelijkgezinden georganiseerd, nemen die programma's een belangrijke plaats in, waarvoor in tekening niet noodzakelijk is en die op massa-deelname zijn ingesteld (doch tevens massificatie willen tegengaan). Het kampwerk onder de lagere schooljeugd is wel de meest paedagogi- sche kant van het jeugdwerk. Daarom moet het in handen liggen van hen, die de waarde hiervan ten volle beseffen. Tenslotte zijn er nog de vacantiekinder- feestorganisaties, die, anders dan hun naam doet vermoeden, buiten de vacan- ties werkzaam zijn. Uitgaande van de onderwijzersbonden, verzorgen zij in de tijd van April t/m October driedaagse schoolreisjes van de leerlingen met hun onderwijzers, waarbij steeds gecombi neerd wordt met klassen van andere scholen. Wanneer men beseft dat 25 pet. van de stadsjeugd en 43 pet. van de jeugd op het platteland in de vacantie nooit „uit" gaat, dan beseft men de waarde van dit werk, dat o.a. 16 pet. der stadsjeugd naar vacantiekampen Zendt. Verantwoordelijkheidsbesef, deskundigheid en besef van de op voedende waarde moet daarbij de lei ders eigen zijn. Verheugend is dat de leiders der jeugdbeweging alle kamp werk dragen, ook dat der ongeorga niseerden. Na deze inleiding liet voorzitter A. Oosterlee de conferentie uiteengaan in drie sectievergaderingen, die resp. het Vacantieschoolwerk, het kinderkam pen- en kampeerwerk, en het algemeen ontspanningswerk binnen de gemeenten behandelden. De Unieconferentie heeft een vlot verloop gehad en is in een aangename sfeer gehouden. Zaterdagavond is de laatste moeilijkheid uit de weg geruimd Deze moeilijkheid betrof de regeling van verkregen rechten op verlof- en verlofsbezoldiging van ex-KNIL-leden, voorzover deze rechten liepen over een periode na 26 Juli. Tussen de beide mi nisters van Financiën is overeengeko men, dat Indonesië voor 35 millioen gulden hieraan zal bijdragen, aldus heeft de Indenische minister van Bui tenlandse Zaken aan het A.N.P. mede gedeeld. De conferentie zal Woensdag morgen gesloten worden. V:':v. a9. 49. Inmiddels maakte zich een onrust van de paardenkudde meester. De dieren bewogen onrustig. Soms hief een van hen de kop en stootte een dof gebries uit terwijl het luisterend de oren spitste. Een algemene opwinding legde zich over de dieren en hield hen in een geheimzinnige ban gevangen. De wachters merkten het. Een van hen hield zijn paard in, en zich hoog in de stijgbeugels oprichtend tuurde hij uit over de Steppe, waar de avond uit het Oosten traag naderschoof. Plotseling slaakte hij een opgewonden uitroep, en in de verte wijzend, dreef hij zijn ros op dat van zijn makker toe en schreeuwde: „Daarginds is de hengst Raven! Veen wonder dat de kudde onrustig is. De koning der Steppen loert op een gelegenheid om een deel van de paarden mee te lokken." De andere ruiter keek onrustig om zich heen. Onder noripale omstandigheden was de bewaking der kudde sterk genoeg, maar indien Raven inderdaad optrad, was het aantal wachters te gering. Hij woog hun kansen. „Het is beter dat ge naar het kamp terugkeert om hulp te halen!" sprak hij toen. „Met de zwarte in de buurt hebben we meer mannen nodig. Waarschuw allereerst de vreemde, blonde krijger, die men de Noorman noemt. H\i is zeer bekwaam en ons opperhoofd vertrouwt hem. Ik weet wat hij waard is, want ik heb hem zien handelen toen wij met Gonor uittrokken om de kudde terug te halen. Laat hem beslissen wat er gebeuren moet. Maar haast u. De avond daalt snel en de Zwarte zal van de duisternis gebruik maken!" Hij keek zijn makker na, toen deze, over de nek van zijn ros gebogen, als een pijl uit een boog wegstormde over de steppen. Er was onrust in zijn hart. Zoveel onrust, dat hij uitsluitend oog had voor de kudde, die steeds onrustiger werd. Hij zag de donkere gestalte niet die als een slang door het hoge gras nadersloop. Maar Char, het oude opperhoofd der Stichi, zag hem des te beter, en er lag een dodelijke dreiging in het optreden van de oude Wolf der Steppentoen hij als een schim oprees en zijn boog richtte Advertentie UZERSTERK VAN KWALITEIT NEUTRAAL VAN KLEUR LAAG IN PRIIS 100 cm. breed per meier: Weteringschans 165 Amsterdam. Het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten heeft bij verordening een fonds voor mosselkwekers ingesteld, waaruit uit keringen en subsidies in het belang van de mosselkwekerij kunnen worden ver strekt. De middelen van dit fonds wor den verkregen uit heffingen. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats de mos selkwekers, die in Zeeland de mossql- visserij uitoefenen, met een heffing te belasten. De opbrengst hiervan zal ten goede moeten komen aan de kwekers, die tengevolge van bijzondere omstandig heden niet of niet in voldoende mate hun bestaan in de mosselvisserij kunnen vinden. Bij K.B. is met ingang van heden, on der dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan het land bewezen, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. De Koningin heeft hem benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. 1» Advertentie BD y v; Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de spocitelbrancho. De Nederlandse vereniging voor mond en tand- hygiëne ,<Het Ivoren Kruis" be stond Zaterdag 40 jaar. Ter gelegenheid van dit feit heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid), dr. P Muntendam, te Rotterdam een rede gehouden. Hij wees daarbij op de „don kere wolken die komen opzetten'. Reeds eerder werden, aldus spreker, tal van schooltandverzorgingsdiensten het slacht offer vah een economische depressie. Spr. hoopte, dat er wegen gevonden zullen worden om dit uiterst belangrijke stuk gezondheidszorg te bewaren en uit te breiden. De staatssecretaris deelde vervolgens mede, dat de erevoorzitter, de heer Backer Dirks, directeur van de lande lijke schooltandverzorging, bevorderd was tot Officier in de orde van Oranje- Nassau. Behalve de reeds gemelde volgen hier onder enige onderscheidingen, die H. M. de Koningin verleend heeft tijdens haar en Prins Bernhard's bezoek aan Enge land. Grootkruis in de orde van Oranje Nassau: de president van de „Anglo Ne therlands Society" Sir Neville Bland, voorzitter van de „Anglo Netherlands Society"; Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau: mr. Alderman Denys Colquhoun Flowerdew Lowson, MA, LCC, „lord mayor" van de „City of Lon don"; Sir Harold Scott, KCB, KBE „com missioner" van de ..metropolitan police" te Londen; Grootofficier met de zwaar den: major-general Julian Gascoigne, CB, DSO, van het Britse leger: Officier in de orde van Oranje-Nassau: J. N. Tol lenaar, voorzitter van de Nederlands® Vereniging te Londen; C. J. L. van der Lande, voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen; Rid der in de orde van Oranje-Nassau: jhr. Th. Röell, voorzitter van de vereniging Neerlandia te Londen; J. A. Nieulant Pelkman, voorzitter van het „Koning Willem-fonds" te Londen; J. M. Husken, butler van de Nederl. ambassade te Lon den (goud) en T. Rozema, kok van de Nederl. ambassade te Londen (goud). Het Bestuur van het Generaal Snij ders Fonds heeft besloten, de Gouden C J. Snijders-medaille toe te kennen aan Prins Bernhard „voor zijn meesle pende, veelzijdige medewerking aan de ontwikkeling der Nederlandse lucht vaart." Dr. ir. M. H. DSmme, voorzitter van het bestuur der stichting Generaal Snijders Fonds, zal de medaille Maan dag 4 December aan de Prins uitreiken in een der zalen van restaurant Royal in Den Haag. Zaterdag is in de leeftijd van 73 jaar ten gevolge van een hartverlamming overleden, mr. dr. P. J. van Tienhoven, president-commissaris van de Hollandse Bank Unie, vice-voorzitter van de Wag- nervereniging en lid van het dagelijks bestuur van het Holland Festival. Hij was voorts een bekende figuur op het gebied van de natuurbescherming. Advertentie fSfCÖlflog COLOGNE Iftrfimlri!-"??! De wereldbekende "4711" Eau de Cologne is weer overal in den lande verkrijgbaar; natuurlijk in de oude, vertrouwde kwaliteit. Doe nu Uw verwanten en vrienden weer een plezier met een fles echte "4711" - een altijd welkom Sint Nicolaas-geschenk. Bü de opening van de algemene jaar vergadering van de vakgroep-tuinders van de L.T.B., die vandaag in Haarlem gehouden werd, constateerde de voor zitter van deze vakgroep, de heer Jac. Groen, dat in de tuinbouwsector het al gemene beeld niet bepaald opwekkend is. HU memoreerde de duizenden tonnen groenten, die ook het afgelopen jaar moesten worden doorgedraaid. Deze cü- fers noemde hü ontstellend, maar dan op de eerste plaats voor de tuinders, die de zwaarste klappen hebben ontvangen en voor wie de voorzieningen om die klappen op te vangen niet voldoende waren. Met nadruk echter verklaarde spreker, dat, indien de inderdaad voor de tuin bouw minder gunstige resultaten in dit jaar meer gelijkelijk over alle takken zouden zijn verdeeld, men misschien wel van een zorglijk jaar zou kunnen spre- 35 „Hij staat mijn man in alles terzijde, omdat diens belangen toevallig ook de zijne zijn," sprak ze kalm. „Daarom waardeer ik hem. Persoonlijk laat hij me onverschillig. Een man moet open hartig' zijn, zoals de mijne is. Ik houd niet van die gesloten types. Je weet nooit wat er in hen omgaat. En naar mijn smaak moet een man een door en door gezond voorkomen hebben." Ze zweeg even en besloot toen; „Wat ik u hier vertel, is natuurlijk strikt vertrouwelijk dat begrijpt u.".. „Maar dan had ik u moeten waar schuwen," antwoordde ik. „Ik kan na melijk niets voor me houden. Het is een van mijn zwakke eigenschappen." Ze was op haar manier schrander, maar niet schrander genoeg om het vol dane, hoopvolle vonkje te onderdruk ken, dat in haar ogen opvlamde en weer doofde, zodra ze van onderwerp veranderde. „U kent Milton Minor al lang, is het niet?" Ik antwoordde bevestigend. En tege lijk deed ik een eigenaardige ontdek king. Het werd me wel niet door de sterren ingegeven, maar dan toch onge twijfeld door iets anders. Want dit was het, waarop mevrouw Stubbesfield had aangestuurd en waarom zij Milton Minor had weggezonden, om eens rond uit met mij te kunnen praten. De rest zelfs haar onmiskenbare voldoening over het feit, dat ik hoogst waarschijn lijk verder zou vertellen wat ze mij met dat doel had toevertrouwd was maar bijzaak. Hierom was het haar te doen. „Hij is zo'n talentrijk iemand, zo ver standig", zei ze. „En buitengewoon in nemend. Hij is heel erg aardig voor mij geweest." En daarna leverde mevrouw Stubble- tlefield gedurende een half uur een staaltje uithoortechniek dat, had ik niet mijn handen vol gehad door als een hol bewoner, ja, als een berggeit van klip tot klip te vluchten, waarlijk een boeiend schouwspel zou zijn geweest. Maar ik heb voor hetere vuren gestaan. Mevrouw Stubblefield, hoe bijdehand ze ook mocht zijn, had er geen vermoe den van. hoeveel deskundigen in het uithoren Washington telt, evenmin ken de ze kolonel Primrose, die met zijn pa pegaaienogen door alles heen schijnt te zien. Te langen leste gaf zij de strijd op. „Kom", zei ze. „Ik vond het werke lijk prettig wat met u te babbelen". Ze zweeg, toen op de schrijftafel de tele foon begon te rinkelen. „Zal ik?" vroeg ze. „Nee, laat u maar", zei ik. Opnieuw had ik een heimelijke wedstrijd gewon nen, ditmaal met slechts twee stappen voorsprong, ofschoon ik er met vijf be gonnen was. Ik drukte de hoorn zo dicht mogelijk tegen mijn oor, zodat t geluid haar niet kon bereiken en zei; „Hallo". „Grace met Milton." Het was Milton en nog wel in staat van paniek. „Luister. Ik ben bij jou thuis en ik blijf tot je komt. Maak voort, wil je? Is die ouwe tang al weg?" „Okay", zei ik. Ik was me ervan be wust dat die ouwe tang als een tijger op de loer lag. Ik duwde met mijn vinger de haak omlaag en legde de hoorn erop. „Was dat mevrouw Kent?" vroeg me vrouw Stubblefield snel. Ik schudde mijn hoofd. Ze wachtte een ogenblik. Toen zei ze: „Wie was het dan? mevrouw Hallet?" „Nee," zei ik, „een kennis van mij." De vrouw van de grote Amerikaan was niet alleen achterdochtig, ze was bovendien buitengewoon nieuwsgierig. „Kom, ik moest maar eens gaan," be sloot ze met tegenzin. „Tenzij u wilt. dat ik blijf wachten op die man voor het heetwaterapparaat. Met het grootste genoegen hoor." „Nee, ik blijf wel," zei ik. „Gaat u uw gang maar. Uw man zal u wel no dig hebben." Ze wierp me een snelle blik toe. „Waarom denkt u dat?" „Omdat ik de indruk heb gekregen, dat hij u graag bij zich in de buurt heeft", zei ik vredelievend. Ze schonk me een tere glimlach. „Ik wilde alleen maar, dat hij vaker naar mij luisterde", zei ze bescheiden. „Nu goedendag. Ik hoop, dat u weer eens bij ons komt dineren voor wij vertrekken. Ofschoon ik wel denk, dat we eerder zullen weggaan dan oorspronkelijk het plan was." Ik manoeuvreerde haar stap voor stap naar de voordeur. Nauwelijks had ik die achter haar gesloten en mij omge draaid of mijn hart stond bijna stil van schrik. In de deuropening naar de eet kamer stond Susan Kent. Ze zag krijt wit en beefde. „O, ik dacht dat ze nooit wegging", fluisterde zij. Ik kon mijn ogen niet geloven. „Wan neer ben je „Toen ze vroeg of Ellery verliefd was op Dorothy Hallet", zei ze voor ik mijn zin kon voltooien. „En ik geloof het niet. Ik geloof geen woord van wat ze zegt. Ik geloof niet, dat Nelly Kramer erop uit zou sturen om iemand te vermoorden. Noch voor mijnheer Stubblefield, noch voor hem zelf, noch voor iemand anders. Het het is eenvonudig waanzinnig. Ze pro beert haar eigen straatje maar schoon te vegen. Als iemand het in opdracht van een ander gedaan heeft, dan is zij het zelf geweest zij of mijnheer Stubble field". Ze streek het krulhaar van haar voor hoofd weg en liep onvast naar de zit kamer. Ik volgde haar. „Ik zag haar wagen buiten staan. Ik wilde haar niet ontmoeten en die detec tive was erg tegemoetkomend. Hij reed achterom en zette me af in de garage. Ik ben langs de diensttrap gekomen. Hij wacht nog aldoor beneden." Ze keek zoekend rond alsof er iets vreemds aan de kamer was en ontdekte tenslotte de met sigarettenpeukjes vol gestroomde haard. Het eerste^ ogenblik scheen ze meer verbluft dan geschrok ken. Ze fronste haar wenkbrauwen als probeerde ze zich te herinneren, hoe ze de boel achtergelaten had. „Ze hebben me meegenomen om miin vingerafdrukken te nemen", zei ze. „Ik mocht niet horen wat ze zeiden, maar denken ze niet. dat het 't pistool is waarmee ze neergeschoten is?" (Wordt vervolgd) ken, maar nog niet van een slecht jaar. Overigens zou ik toch dit willen zeg gen aldus de heer Groen het ene jaar zegt ten opzichte van het andere niets, althans niet alles, vooral niet in de tuinbouw. Ik wil dan ook waarschuwen tegen de ged^hte, dat de tijd beslist is aangebroken om de tuinbouw rigoureus in te krimpen. Hij merkte daarbij op, dat het dit jaar voor de eerste maal na de oorlog was geweest, dat er niet ge klaagd werd over te weinig en te dure groenten in het binnenland. Spreker herinnerde vervolgens aan de moeilijke jaren in het verleden en vroeg zich af, of de tuinder dan nu zou moetén wanhopen. „Indien het inderdaad zo is", zo zeide hij verder, „dat er tuinbouwbedrijven zijn, die zó klein zijn. dat zij niet econo misch verantwoord zijn, dan pleiten ook wij niet voor instandhouding daarvan, maar dan steunen wij maatregelen, die er op gericht zijn ze economisch sterker te maken. Maar als het eens een keer in de tuin bouw minder goed gaat, dan kome men steeds niét met die voorbeelden aan, als zou dat nu de oorzaak zijn van alle malaise. Als bepaalde producten het een of twee jaren aaneen niet best doen, dan zegge men evenmin, dat daarmee maar opgehouden moet worden. Als wij die adviezen tien of twintig jaar geleden hadden opgevolgd, dan zouden teelten zijn vérdwenen, die toch door de jaren heen aan de mensen een goed stuk brood verschaft hebben, en nog ver schaffen". Sprekend over de nood bij vele tuin ders en de gevraagde regeringssteun zei hij ónder meer het volgende: „Ook ons is uiteraard bekend, o.a. uit het onderzoek van het L.E.I., dat de nood bij velen groot is en het bestaan van het bedrijf bedreigd wordt. Hoewei hiermede niet alle leed zou kunnen zijn opgevangen, ben ik wel van mening dat een toepassing van het minimum prijzenstelsel en fondsvorming als wij altijd hebben bepleit en met name pro- centische heffing, die in de betere jaren meer in kas had gebracht dan nu het geval is geweest, een. stuk leed hadden kunnen opvangen. Bepleit men thans steun voor deze bedrijven door de re gering, dan is hier desniettemin reden voor. Ook de tuinders, en zeker de zwak- sten, is het niet mogelijk geweest in vorige jaren te reserveren voor do kwade dag; ook zij hebben hun portie gedragen van de zware belastingen. Hier komt nog bij, dat de regering de gezinspolitiek nog steeds niet tot de zelfstandigen heeft uitgebreid, zodat verschillende zelfstandigen het zwaar der hadden dan hun arbeiders. Na de rede van de heer Groen ging de vergadering over tot behandeling van een zeer uitvoerige agenda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3