J CENTRUM GEALLIEERDE LINIE BEZWEKEN Sovj jet-resolutie om agressie van Amerika te beëindigen VEILIGHEIDSRAAD COMBINEERT KWESTIE FORMOSA EN KOREA NIEUWE UITBARSTINGEN VAN DE ETNA Achtste leger teruggetrokken Indonesische Dakota bij Bandung neergestort Grote zwendel met effecten en zwart geld Visjinsky verwelkomt Woe Stille Armen „Vriendschap tussen V.S. en China blijft" Tot hoofd en hart iüeuive oorlog op Korea Het weer Malik protesteert Ingewikkeld zaakje s. Storm en sneeuwval in Amerika bedaard dee MORRIS {e^m^cu&uj! Uitslagen 12e ronde DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24933 VERKIEZINGEN IN BEIEREN Besprekingen over sociale zekerheid Contact gezocht met guerilla's Twaalf doden en twaalf gewonden OUDEWATERSE BANK VOOR GERECHT Ondanks Russische bezwaren Schade loopt in de millioenen Dreigt toch een staking? Onrust bij Van Gelder Zonen HISPAN0 SUIZA-FABRIEK Nog geen beslissing over plaats van vestiging Staatsloterij Milde straffen geëist tegen bedienden Zware explosie in Rotterdam Twee personen licht gewond IJMUIDENSE TRAWLER BIJ HAMBURG AAN DE GROND TSJECHISCH LUCHTVERKEER BEKNOT Amerikaans protest tegen het in de wind slaan van internationale gebruiken KALFSLEREN WANTEN De stand is nu: BUREAU: SMEDESTRAA7 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter, Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentïën eventueel zonder opgave van redenen t* weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 1.60 per maand, t 430 per kwartaal. ff f» Generaal MacArthur heeft vandaag in een extra-communiqué medegedeeld, dat de UNO-troepen in Korea voor een geheel nieuwe oorlog staan, tengevolge van de Chinese interventie. Hü schatte de sterkte van de Chinese troepen op Korea op 200.000 man. Het Amerikaanse Achtste Leger heeft zich vandaag teruggetrokken. Hiermee heeft het offensief dat voor Kerstmis een einde aan de strijd op Korea moest maken gefaald. Voor de derde opeenvolgende nacht zijn de Chinese eit Noord-Koreaanse troepen vanmorgen vroeg een nieuwe hevige aanval begonnen op de verdedi gingslinie van de verbonden troepen. Op drie punten vielen de communisten fel aan. Ook deze keer werd het offensief weer door hoorngeschal aangekon digd. De strijdkrachten van de V. N., die zich hergroeperen op de oude linie aan de rivier de Chongchon, hebben al het gebied, dat zij in de voorafgaande dagen wisten te veroveren, weer moeten prijsgeven. Voor de verbonden strijd krachten is een ware crisis ingetreden. Het centrum van de geallieerde linie in Noord-Korea is bezweken onder de druk van een tegenoffensief van naar schatting ruim honderdtwintig duizend communisten. iiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiimiiiiim Volgens de volledige, maar nog niet-of- ficiële uitslagen van de verkiezingen, die Zondag in Beieren gehouden zijn, hebben de socialisten de meeste stemmen behaald. De christen-democraten behielden echter het grootste aantal zetels. Volgens A.P. zien de niet-officiële uit slagen voor geheel Beieren er als volgt uit: Socialisten 2.586.659 stemmen (28 procent); Christen-democraten 2.526.780 stemmen <27.4 procent); Beierse Partij (Cons., voor herbew.) 1.656 512 stemmen (17.2 proc.); Vluchtelingen (Cons.), tegen herbew.) 1.135.759 stemmen (12.3 procent); Vrije De mocraten (rechts, voor herbew.) 652.159 stemmen (7.1 procent); Herstelpartij (ge matigd, tegen herbewapening) 260.168 (2.8 procent); Communisten (tegen herbew.) 178.683 stemmen (1.9 procent), Splinterpar tijen 236.995 stemmen (3.3 procent). De voorgestelde herbewapening van West-Duitsland vormde de inzet bij de verkiezingen. Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-democraten, heeft op een persconferentie te Berlijn over de over winning van zijn partij gesproken. Hij her haalde bij deze gelegenheid zijn voorwaar den voor Duitse deelneming aan de verde diging van West Europa: Volledige inter nationale gelijkgerechtigdheid voor West- Duitsland en voldoende geallieerde troepen in West Duitsland, om er zeker van te zijn, dat het land tegen een Russische aan val beschermd kan worden. Hoge Ameri kaanse functionarissen hebben deze voor waarden „fantastisch" genoemd. Te Den Haag zijn op het ministerie van Sociale Zaken besprekingen begon nen tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en van de Westduitse rege ring om te geraken tot een wederkerig heidsregeling in zake de sociale zeker heid. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Negende Corps verklaarde van daag, dat niets bekend is omtrent het lot van de twee geallieerde divisies die zich in het gebied van de opmars be vonden. „Wij kunnen slechts aannemen dat het tweede corps uit zijn verband is gerukt", zei hy. De ineenstorting deed zich voor in een 33 kilometer brede sector tussen Tok- chon en Aechang, waar de commandant van het achtste leger, luitenant-generaal Walton Walker, de Zuid-Koreaanse ze vende en achtste divisie de opdracht had gegeven „ten koste van alles" stand te houden. De Amerikaanse eerste cavaleriedivi sie en de Britse 27ste brigade, die tot nu toe in reserve waren gehouden zijn thans' naar het gevechtsfront gedirigeerd, ter wijl de geallieerde bommenwerpers de vijandelijke strijdkrachten bestoken met bommen, raketten en machinegeweer vuur. Superforten, geladen met brandbom men en 500 en 1000 ponds brisantbom men, verstoren tegelijkertijd de voor naamste verbindingsroutes en opslag centra van de Mandsjoerijse grens aan de Yaloe tot de gevechtslinies bij Tae- chon, Unsan, en ten zuiden van Huichon. Onbewapende vrachtvliegtuigen werpen voorraden uit voor de troepen die in de vuurlinie liggen. Een woordvoerder van het achtste leger zeide te geloven, dat de commu nisten van Tokchon uit in zuidelijke richting willen oprukken teneinde een verbinding tot stand te brengen met de naar schatting 20.000 guerilla's, die geconcentreerd zijn bij Songchon zestig kilometer zuidelijker gelegen en slechts 45 kilometer verwijderd van de voormalige Noord-Koreaanse hoofd stad Pyongyang. Mocht een dergelij ke verbinding tot stand komen, dan zouden de communisten in de gelegen heid zijn een linie Noord-Zuid te vor men met als gevolg een splitsing der verbonden strijdkrachten tussen de Oost- en Westkust. Men heeft de strategische bedoelin gen van de Chinezen echter nog niet met zekerheid kunnen achterhalen. Men vraagt zich af, of de Chinese communisten van plan zijn millioenen manschappen te gebruiken voor een grootscheepse opmars, om de verbon den troepen te vernietigen of van Ko rea te verjagen. Of dat het doel zich zal beperken tot het terugdrijven van het UNO-leger tot het smalste gedeelte van Korea, om een diplomatieke over eenkomst af te dwingen. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind. Morgen over dag wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krach tige tot matige Westelijke wind en iets minder zacht. Zon: 8.22—16.34; maan: 20.25—12 41. Twaalf leden van het Indonesische leger en de luchtmacht zijn gedood, toen Zondag een Dakota van de Indo nesische luchtmacht op een berghelling ten Oosten van Bandung neerstortte, aldus meldt A.P. uit Djakarta. Twaalf anderen werden gewond, van wie drie ernstig. iÉsÉÉli Vanmorgen is op de Rotterdamse rechtbank een begin gemaakt met de be handeling van de geruchtmakende zaak van de Oudewaterse Bank, die op het einde van het vorig jaar door een niet falende Afdeling Effectenregistratie aan het rollen gebracht is bij de Rotterdamse Justitie. De ontdekking van deze af deling er waren effecten, op de bank gedeponeerd, verdwenen en andere, be smette effecten waren er voor in de plaats gekomen leidde^ tot de insluiting van de directeur der Oudewaterse Bank. nadat was komen vast te staan dat men hier te maken had met een zwendel in effecten en „zwart" geld van welhaast ongekende afmetingen. I ning, die de bedienden noemden „een nivelleringsrekening" waarvan v De Chinese communistische afgevaardigden zijn gisteravond eveneens uit genodigd deel te nemen aan het debat van de politieke commissie der V.N. over de klacht betreffende „Amerikaanse agressie" tegen Formosa. De ver tegenwoordigers van Rood China werden telefonisch verzocht naar het gebouw van de V.N. te komen. Visjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde in een „requisitoir" tegen de Verenigde Staten, dat deze op bevel van Truman vloot en luchtmacht naar Formosa hebben giezonden en het eiland op onwettige wijze hebben bezet. Formosa, aldus Visjinsky, is een inte graal deel van China en ik zal het daar om niet langer bij de Japanse naam For mosa noemen, doch met de Chinese naam Taiwan. De Sovjet-minister ver klaarde, dat de Amerikaanse vloot en luchtmacht steun bleven verlenen aan 't nationalistische bewind en zorgden voor massa-vervoer van nationalistische troe pen in de gebieden, waar deze strijden tegen het Chinese volksbevrijdingsleger. Hij trok hieruit de slotsom, dat de Ame rikaanse strijdkrachten vijandige daden bedreven tegen het Chinese volk en de Chinese staat Visjinsky stelde een resolutie voor, waarin de Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad verzocht wordt de nood zakelijke stappen te nemen om onmid dellijk een einde te maken aan „deze Amerikaanse agressie". Op dit ogenblik, een uur na het begin van de vergadering, namen de afgevaar digden van communistisch-China, Woe en drie adviseurs hun plaats aan de commissietafel in, waarop Visjinsky zijn rede onderbrak om „de vertegenwoor digers van de wettige Chinese regering" welkom te heten. Hij wenste Woe succes bij zijn activiteit, „die vandaag in de V.N. begint". John Foster Dulles, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaarde in antwoord op de Russische beschuldiging, dat het gehele Amerikaanse militaire per soneel op Formosa 44 man telde, onder wie 19 officieren en militaire attaché's bij de Amerikaanse diplomatieke mis sie op Formosa. Dat de Amerikaanse strijdkrachten een blokkade van For mosa zouden hebben ingesteld, zoals Visjinsky had verklaard, noemde Dul les „volkomen onwaar". Dulles verklaarde voorts, dat de ge beurtenissen de wijsheid van de actie, om Formosa te beschermen, hadden be wezen. Het zou ongewenst zijn geweest, indien de troepen der V.N. in hun flank dezelfde troepen hadden gevonden, die thans in Korea tegen hen strijden, zo Zei hij. Wat betreft de beweringen omtrent Amerikaanse schendingen van het Mandsjoerijse luchtruim, zei Dulles, dat v'an de 83 gevallen, die de Sovjets had den genoemd, slechts 22 betrekking had den op bombardementen. Alle aangedui de bombardementen waren uitgevoerd °P bruggen, waarover communistische troepen waren getrokken, die vechten tegen de troepen der V.N., aldus Dulles. De tragedie is, zo verklaarde hij, dat een derde mogendheid poogt de goede betrekkingen tussen het volk van China en de V.S. te vernietigen. „De regering van Rusland is historisch vijandig tegen over China en tracht thans ten koste van China profijt te behalen". Dulles voor spelde. dat „de vriendschap tussen de V.S. en China zou blijven bestaan." Toen de commissie tot vanavond werd ver daagd, gingen Visjinsky en Malik naar Woe toe. Zij wisselden handdrukken en glimlachten. De Chinese delegatie uit Peking heeft gisteren haar geloofsbrieven aan Trygve Lie overhandigd. V. I. n. r.: Pu Shen (tolk), Wu Hsiu Chuan (leider der delegatie), Trygle Lie, Chiao KuanUna en mevr, Pu Sheng (adviseurs). De Veiligheidsraad heeft gisteravond in weerwil van Russische bezwaren besloten, de behandeling van de kwestie-Formosa en de kwestie-Korea te com bineren. De delegatie van communistisch China zal de gecombineerde bespre king bijwonen. De raad verwierp na een debat van ruim twee en 'n half uur met 7 stemmen tegen 1, bij' 3 onthoudingen een Russische motie, die beoogde de Koreaanse kwestie van de agenda af te voeren. Voorzitter Ales Bebler, de afge vaardigde van Joegoslavië, nodigde vervolgens zowel de Chinese delegatie als de vertegenwoordiger van Zuid-Korea uit aan de raadstafel plaats te semen. Austin, verklaarde hierna, dat de Vei ligheidsraad, en niet de gasten, moest beslisseA hoe hij zijn problemen wilde behandelen. Hij citeerde uit een verklaring, die onder de leden van de raad had gecir culeerd op verzoek van de Sovjet-Unie en waarin het standpunt van een woordvoerder van de regering van Pe king was weergegeven. In de verkla ring van deze woordvoerder» aldus Austin, was interventie in Korea door de Chinese communisten toegegeven. Voor de eerste maal woonden verte genwoordigers van de Chinese volksre publiek Maandagavond een bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V.N. bij. Zij wérden bij hun aankomst door een wa re batterij van pers- en televisiecame ra's opgewacht. Ales Bebler, de Joegoslavische voor zitter, opende de bijeenkomst en ver klaarde. dat hij zowel de kwestie Ko rea als „de klacht betreffende gewa pende invasie op Formosa" op de agen da had geplaatst. Hij zei dat deze pro blemen krachtens hun aard verband met elkaar hielden en dat ook de mees te belanghebbende partijen deze kwes ties met elkaar in verband brachten. Hij verklaarde, dat de Chinese volksre publiek verzocht was vertegenwoordi gers te zenden om beide problemen te bespreken. Jacob Malik, de Sovjet-afgevaar digde, verklaarde onmiddellijk, dat het onjuist was zowel Korea als For mosa op de agenda te plaatsen. Be spreking van de kwestie-Korea moest volgens Malik geformuleerd worden als „de Amerikaanse interventie en gewapende agressie in Korea" en diende niet gebaseerd te zijn op ge neraal MacArthur's „beruchte" rap port, waarin wordt gezegd, dat Chi nese communistische troepen geïnter venieerd hadden. Bebler, die het in verband brengen van beide kwesties verdedigde, zei, dat de bespreking van het Koreaanse vraag stuk was verzocht door de V.S. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Egyptische studenten betogen tegen Engeland. Voor het palcis van de Egyptische premier verzamelden zich vorige week ongeveer tienduizend studenten van de Faoud-universiteit te Kaïro. Zij schreeuwden leuzen, om te protesteren tegen de Britse aanspraken betreffende het Suez-kanaal. De premier Nahas Pasha kwam naar buiten om de studenten toe te spreken. De dagvaarding is een lijvig stuk ge worden, dat dan nog slechts bij wijze van voorbeeld de gepleegde onregel matigheden ten laste legt. Zij is ver deeld in punten, die het weghalen van de stukken behandelen; het inbrengen van nieuwe, besmette stukken en de ge pleegde vervalsingen. Zoals thans gebleken is zat er al sinds 1929 iets verkeerds met deze Bank. Zij had eigenlijk in de dertiger jaren over de kop moeten gaan, maar dat is dank zij de directeur, V., niet gebeurd. De effectendepóts wa ren uitverkocht en toch deed mfen het voorkomen, of de effecten er nog wa ren. De mensen kregen dan ook nog steeds hun dividenden uitgekeerd. In oorlogstijd heeft de bank goede zaken gemaakt. Zwarte handelaren, die met hun geld omhoog zaten, zorgden voor de middelen, om effecten te kopen en ook na de ooriog ging men hier rus tig mee door, buiten de beurs om. De depóts moesten immers weer aangevuld worden! Bij niemand wekte dit arg waan: de bezitters ouden van da gen, weduwen, mensen met een kleine erfenis e.d. merkten niets. De Directeur en een aantal van zijn bedienden knoeiden lustig voort. Voor hun eigen gemak hadden zjj een gefin geerde rekening gemaakt de Mont- foortse Bank C (M.C.-rekening) waar alles op kwam wat het daglicht niet verdragen kon. Daar had men dan ook een ingenieus uitgedachte geheime bergplaats voor. Het „motto" van deze M.C.-rekening was: Storting op dispo sitie! De geheime bergplaats heeft de justitie slechts bij toeval ontdekt. Tij dens de verhoren van de bedienden kwam n.I. de lijding, dat een van de bezitters van effecten, die bij de Bank gedeponeerd waren, wellicht onder in vloed van het feit, dat hy meende al zjjn geld kwijt te zijn, zichzelf van het leven beroofd had door ophanging., Dit maakte op de bedienden een dusdanige indruk, dat zij de ondervragende offi cier prompt mededeelden nu nog wei meer te zullen vertellen. Toen werd de beroemde bergplaats geopend. Het was niet eenvoudig om wijs te worden uit hetgeen zich daar allemaal in bevond: met elk papier dat men in handen kreeg was wel iets geks. Het voornaamste was echter de M.C.-reke- Gisteravond en ook vannacht rommelde en schudde de Etna nog steeds, terwijl nieuwe erupties plaats hadden. Langs de met sneeuw bedekte hellingen kwam de ergste lavastroom sinds 40 jaren naar beneden, een massa gesmolten gesteente, vijf meter hoog en 1.500 meter breed. Uit de laatste berichten van de directeur van het vulkanische Instituut van de universiteit van Catania blijkt, dat de nu drie dagen oude eruptie van Europa's grootste vulkaan eerder toe- dan afneemt. Twee lavastromen bevinden zich reeds op één kilometer afstand van een ge huchtje waarin 600 mensen wonen, en 2.5 kilometer van twee dorpjes met 1.500 inwoners. De lavastroom, waarvan de snelheid gisteren tot 30 meter per uur was gedaald, begon na het vallen van de avond weer sneller te vloeien, terwijl steeds meer lava nit 37 kraters in de hellingen te voorschijn kwam. gens de rivieren hebben doen wassen. Duizenden mensen zijn begonnen met het herstel van de schade, die in de mil lioenen loopt en volgens sommigen zelfs honderd millioen dollar bedraagt. Hon derden winkels, fabrieken, scholen en openbare gebouwen zijn gesloten en gro te industriecentra zoals Cleveland, Akron, Canton. Columbus en Pittsburgh zijn volkomen lamgelegd. Vierduizend mannen met schoppen, houwelen en gereedschappen zijn in Cleveland, waar de schade alleen al op tien millioen dollar wordt geschat, in de weer om wegen te banen dooi de jachtsneeuw. Langs de verkeerswe gen staan 20.000 auto's, die niet ver der kunnen. Rondom New York, in New England en in sommige Oostelij ke staten zijn duizenden als gevolg van de storm en de regen dakloos. Al leen in New Jersey begonnen vandaag 2.000.000 mannen, vrouwen en kinde ren de dag zonder warmte en licht. De enige gunstige factor van het nood weer in de V. S. zijn de milliarden liters water, die de reservoirs van de water- arme stad New York hebben ontvangen. Door de duisternis en de steeds dik ker wordende rooksluiers kon men de omvang der erupties niet goed waar nemen. Tot in Catama, dat ruim 30 kilome ter van de hoofdkrater ligt, kon men de uitbarstingen duidelijk horen Tus- sen de erupties m klonk herhaaldelijk gerommel in de vulkaan. Vanavond zouden de gehuchten Milo en Zaffera- na ontruimd worden De stormen en sneeuwval, die aan trti minste 229 personen in de V. S. het leven hebben gekost en voor millioenen schade hebben aangericht, zyn practisch gaan liggen. De staten aan de Noord oostkust worden echter thans door over stromingen bedreigd, daar de hevige re- In aansluiting op hetgeen wij gisteren op de voorpagina van ons blad publi ceerden omtrent de moeilijkheden aan de Papierfabriek in verband met het ontslag van 120 arbeiders, vernemen wij nog, dat de leden van de vakorganisa ties bij hun hoofdbesturen er op heb ben aangedrongen een proteststaking te mogen organiseren. De hoofdbesturen, gejbonden aan het collectief arbeidscon tract, konden daar niet op ingaan. Uit protest daartegen hebben de arbeiders toen de uitgeschreven vergadering om deze zaak te bespreken, verlaten zon der dat de agenda werd afgehandeld. De ontevredenheid is groot. Men schijnt zich niet bij de houding van de hoofdbesturen te willen neerleggen, zo dat nog altijd onder de arbeiders van de Papierfabriek geageerd wordt. „Hispano Suiza-Nederland" deelt me de, dat nog geen beslissing is genomen over de vestigingsplaats van de door haar in Nederland te stichten fabriek. De in enkele bladen hierover versche nen berichten moeten op een misver- Stand berusten. In de 511e Staatsloterij vijfde klasse in de zesde lijst is op 12096 een prijs van f 10.000.gevallen. en waarvan V. vond, dat het een rekening was, „waar veel beweging in zat"! Wanneer men het saldo van deze rekening beziet, moet men inderdaad tot de conclusie komen, dat er wel wat beweging in zat! Dan was er ook nog een Sypesteyn- stichting opgericht om een kasteel t? Loosdrecht te herbouwen waar van V. voorzitter-beheerder was. Daar in stopte de zwendelende directeur een groot aantal van zijn zwarte effecten; het was makkelijk voor hem om door middel van deze stichting met zijn ef fecten te scharrelen. Het opmerkelijke bij dit alles is, dat V geen persoonlijk geldelijk voordeel bij dit alles heeft gehad. Hij leefde in het geheel niet boven zijn stand en alles wat hij deed, deed hij voor de bank. Jarenlang heeft hij in de sfeer geleefd van het moeten springen van het ene sehotsje op het andere en met deze sfeer is hij vergroeid geraakt. On geveer hetzelfde kan van zijn bedien den gezegd worden. Het begrip voor wat niet en wel mag is men bij de Oudewaterse Bank om zo te zeggen klassikaal kwijtgeraakt! Vanmorgen stonden terecht de 45-jari- ge J. E„ de 35-jarige G. A. de J., de 38- iarige N. A., allen bankbedienden te Oudewater, en de 44-jarige adjunct-di rectrice van de N V Oudewaterse Bank, v.h Van der V. uit Bekendorp. Mr. R. M. F. H. M. Grasso, Officier van justitie, merkte in zijn requisitoir op, dat de verhouding op de bank te Oudewater anders is d<jn op een bank te Rotterdam, De directeur en het perso neel waren gescheiden door een glazen deur. Deze mensen hebben niet het ge voel, dat ze geknoeid hebben, „Zij zijn rechtstreeks van school hier in dienst gekomen," aldus de Officier, „en zij heb ben er het vak geleerd en hoe, meneer de president." Aan de knoeierij, die moest dienen om een der commissaris sen, die belastingmoeilijkheden had. te helpen, hebben allen meegewerkt. „Wat er gebeurd is. is ernstig, al zit er wel iets begrijpelijks in." Hij meende, dat E., die opbracht van de directeur ontving, de zaak heeft uit gedacht en hij eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. Tegen A., die volgens de Officier ook wel wist hoe de zaken lagen, en tegen De J., die ook geen „brave jongen" was, eiste hij een gevangenisstraf van zes maanden voor waardelijk, ieder met een proeftijd van drie jaar. De adjunct-directrice V. H. van de V. hoorde vier maanden met af trek tegen zich eisen. Uitspraak over veertien dagen. Maandagavond ongeveer half negen beeft zich een ontploffing voorgedaan in de afdeling gloeilampenfabricage van de Verenigde Industrie Rotterdam v.h. P H. Verhagen en Zn. aan de Oude Dijk te Rotterdam. Zij was tot ver in de om trek te horen. Er werd een muur weg geslagen, er brak brand uit en in de aangrenzende Jerichostraat sprongen de ruiten van verschillende huizen. Twee personen werden licht gewond. De gealarmeerde bewoners van de Je richostraat begonnen in allerijl hun in boedel naar buiten te dragen, doch de brand sloeg niet op de aangrenzende hui zen over. De brandweer was het vuur na ongeveer drie kwartier meester. Intussen stroomde uit een gesprongen leiding gas: dit heeft nog enige tijd gebrand tot men in de straat de toevoer kon afsluiten Er is een grote ravage ontstaan. De oorzaak ligt waarschijnlijk hierin, dat een van do onderdelen van een gasaggregaat. dat gebruikt wordt voor de gloeiing van ivolframdraden. is ontploft. Maandagmiddag is de IJmuidense trawler De Hoop" (IJm. 73) op tien mijl ten Westen van Hamburg aan de grond gelopen. Het schip, dat evenals enige andere IJmuidense trawlers ha- rmg vervoert van Engeland naar Duits land, was juist uit Hamburg vertrokken om een nieuwe lading uit Great Yar mouth te halen. De trawler „Medan", die eveneens vracht vaart, is met de "D j ^°°P" in radiografisch contact ge treden om eventueel hulp te kunnen bieden. Uit protest tegen de „flagrante schen dingen" van de Amerikaanse zonegren- zen in Duitsland door Tsjechische vlieg tuigen, die in het midden van deze maand verscheidene malen in ver band met het vredescongres in War schau en Londen zonder verlof extra vluchten maakten over West-Duitsland, heeft Amerika een aantal tegenmaat regelen genomen. In nota's aan het Tsjechische ministerie van Buitenland se Zaken en aan de vertegenwoordigers I Machtsverhoudingschept nog geen recht,i te Frankfort heeft John McCIoy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in West- Duitsland. verklaard, dat de Tsjechische lijndienst op Rome en Zurich niet meer over de Amerikaanse zone van Duits land gevlogen mag worden. De dienst op Amsterdam en Brussel moet van drie vluchten per week teruggebracht worden op twee vluchten, en die op Londen van zeven op zes. John McCIoy dreigde nóg meer be perkende maatregelen te nemen, om het luchtruim boven de Amerikaanse zone van Duitsland te beschermen, tenzij hij „een onmiddellijke en bevredigende uiteenzetting krijgt van de reden voor dit schandelijk in de wind slaan van aanvaarde internationale gebruiken". Verder verklaarde McCIoy, dat alle reglementen voor vluchten over Duits land voortaan naar de letter van de wet zullen worden uitgevoerd. Met de regelmaat, waarmee het Kerstfeest zelf jaarlijks terug komt, keert in onze stad ook de actie weer, die zich een geldinzameling voor de stille armen ten doel stelt. Elders in dit blad vindt u de eerste op roep van het daartoe in het leven ge roepen comité. Er zijn vele periodiek terugkerende verschijnselen, die men alleen reeds* pm het feit. dat zij zich in een onstuitbare teeks herhalen, meent te mogen dood verven als op den duur vervelend wor dend. Wanneer het een nutteloos gebruik betreft, kan men daar tot op zekere hoogte vrede mee hebben, al dient niet te worden vergeten, dat de nutteloosheid van sommige tradities haar hoogste charme uitmaakt. Het Kerstfeest zelf aanvaarden wij om zijn verheven zin als een der belang rijkste gedenkdagen, welke het kerkelijk jaar kent. Het Kerstfeest is op de laatste plaats een traditioneel iets; het is dit slechts toevalligerwijs, omdat de Kerk het aan een vaste datum bond in het liturgische en tevens in het burgerlijke jaar. De heilzame complicaties daarom heen, van kerstontbijt tot familiereünie, kan men met recht tot het slechts tra ditionele rekenen. Ook de geldinzameling voor de stille armen, te rekenen tot het nu eenmaal gebruikelijke, ware een slechte poging om voorbij te zien aan het innerlijke verband tussen de viering van Christus' geboorte en de beoefening der caritas, door Hem gepredikt als een uitvloeisel van het eerste gebod en het andere, daaraan gelijk. Met het haardvuur plegen op de dagen rondom Kerstmis ook veie goede sentimenten op te flakke ren. maar het zou van een slecht inzicht in de overigens gevoelvolle samenhang der dingen getuigen, wanneer de onder linge milddadigheid in die dagen uitslui tend werd getrokken naar het plan ener aan het seizoen inhaerente weekhartig heid. Dit te doen ware even kortzichtig als te menen, dat het beneden de mense lijke waardigheid zou zijn om anders dan in de meetkundige verhoudingen van de strikte rechtvaardigheid de aardse goederen toe te delen of te ont vangen. De waarheid ligt in het midden: het is een christenplicht om niet alleen uit gevoel, doch ook niet zonder gevoel, aan de behoeftigen mee te delen wat men kan missen, teneinde hun te verschaffen wat zij, om welke reden dan ook. ontberen. Het aanvaarden door deze laatsten is precies evenzeer overeenkom stig de menselijke waardigheid als het geven door de eersten. Helpen en gehol pen worden completeren elkaar als een elementaire beleving der menselijke verhoudingen. De behoeftigheid wordt vaak luid ruchtig gemanifesteerd, soms echter moeizaam verborgen uit schaamte, ge brek aan durf of fijnheid van gevoel. Men spreekt in dat geval terecht van „stille armen". Voor hen is er gewoonlijk geen officiële ondersteuning, zij lijden in stilte en meestal, met gelatenheid. Maar ook zij moeten' worden geholpen door ons allen, opdat wat wij geven onder hen kan worden uitgedeeld door de weinigen, die van hun armoe weten. Met dat doel zullen ook dit jaar de twee in Haarlem verschijnende dagbladen de Kerstinzameling voor de stille armen van alle gezindten ter hand nemen. Er schuilt in deze wijze van doen e.en zinvolle heenwijzing naar het streven om geen onderscheid te maken waar en wanneer het geen zm heeft dit te doen. De gemeenschap der burgers zal eendrachtig de nood van een deel harer leden kunnen lenigen. Wij, katholieken, hebben reeds onze eigen liefdewerken en het is onze plicht deze naar vermogen te ondersteunen. Maar het schriftuurlijke verhaal van de barmhartige Samaritaan moge voldoende zijn om te bevestigen, dat de milddadig heid niet per se gebonden mag zijn aan de scheidslijnen van geloof of overtui ging. Ook is waar, dat de economische omstandigheden misschien minder gun stig zijn dan ooit door de zware belas tingdruk. Men kan niet geven van wat reeds wordt genomen. Beide omstandigheden dienen als be lemmerend te worden erkend, maar heb ben toch één gunstige zijde: zij kunnen de niettemin beoefende milddadigheid brengen tot aan het hoge peil der held haftigheid. De ware edelmoedigheid heeft trouwens altijd iets heldhaftigs: men geeft niet op de eerste plaats, om dat men het kan missen, maar omdat een ander gebrek lijdt, ongeacht of men bet offer al dan niet pijnlijk voelt. Haarlem moge zich edelmoedig tonen als steeds in de afgelopen jaren. Men geven royaal voor de eigen stille armen, om hun" een vreugdevol Kerstfeest te verschaffen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De uitslagen van de Maandagavond gespeelde twaalfde ronde van het Internationaal Schaaktoumooi te Amsterdam luiden: O'KellyKoitnauer 10 Euwev. d. Berg 10 FoltysDonner afgebr. (remise-kansen; Rossolimo—Nhjdorf VaVi Kramer—Golombek Va—Va Tartakower—Gligoric VaVa Pilnik—Szabados afgebr. (remise-kansen) PircGudmundsson afgebr. (remise-kansen) StablbergReshevsky HVz Trifunovic—v. Scheltinga 10 Afgebroken partijen: Golombekftossol.mo 01 Afgebroken partijen (tiende ronde): GligoricKramer 10 ResbevskyPirc V2Va (Een briüante prestatie, waardoor Reshevsky aiie voorspellingen heeft teniet gedaan.) GudmundssonPilnik 01 Afgebroken partijen (twaalfde ronde): FoltysDonner 10 De partijen PilnikSzabados en PircGudmundsson konden nog niet worden voortgezet. I. Najtlorf 9 Mi pnt. 2 en 3. Reshevsky en Stahlberg 8 Va pnt. 4. Gligoric 8 pnt. 5. Euwe pnt. 6. Rossolimo 7 pnt. 7. O'Kelly 6'A pnt. 8. 9 en 10. Trifunovic, Tartakower en Pilnik 6 pnt. II. Pirc 5V9 pnt. en 1 afgebr. partij. 12. Gudmundsson 5 pnt. en 1 afgebr. partij. 13. Donner 5 pnt. 14 en 15. v. Schel tanga en Foltys 4V4 pnt. 16. Szabados 4 pnt. en 1 afgebr. party. 17, 18, 19 en 20. Kramer, Golombek, v. d. Berg en Kottnauer 4 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1