HOOGSTE REGERINGSINSTANTIE VAN V.S. IN SPOEDZITTING Rood-China eist terugtrekking van de Amerikanen Chinese troepen op weg naar Pyongyang Communisten stromen door de bres in de verdediging geslagen De rampspoed in Korea V.S. beschuldigen Peking Acheson: „Rode agressie in Korea zeer ernstig" VOLKOMEN NUTTELOOS GEACHT V.N.-troepen worden omsingeld KWESTIE MOET UITERLIJK 27 DECEMBER ZIJN OPGELOST Geen onverantwoordelijke boycotacties Tot hoofd en hart ONGERUSTHEID IN AMERIKA Chinese communisten overtreffen de Russen! Voorspel van uitbarsting in West-Europa? Ontmaskering spoedig te verwachten Het weer Onderzoekingen in stratosfeer w MORRIS (e(m ifcu(wj! Bombardementen op Mandsjoerije? Pleidooi voor atoombom New York fel in reactie Reactie in Engeland MAZELEN AAN BOORD VAN „V0LENDAM' Natsir over Nieuw-Guïnea Uitslagen 13e ronde WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 24934 REGERINGSCRISIS IN FRANKRIJK Vaticaanse stemmen over proces in Praag Door motortram gedood Zaterdag uitspraak in zaak-Bertha J':'- -M |t -'J :- - VIJFJARIG MEISJE DOODGEREDEN Aart de hand van verkeers- hrigadiertje" PENSIOENEN VERHOOGD FALCON REGENKLEDING Vijftig emigranten ziek Weer Nederlanders in arrest De stand is nu: BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27 tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M; van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per rp.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. De verbijsterende tegenslag voor MacArthur's troepen op Korea, die zich plots tegenover een Chi nees leger van een paar honderd dui zend man gesteld zien, tegen welke overmacht zij moeilijk stand kunnen houden, heeft de wereld een schok ge geven, welks gevolgen nog niet te overzien zijn. Zal de oorlog op Korea dan toch een aanleiding worden voor een nieuwe wereldbrand? zo vragen velen zich in begrijpelijke angst af. Zal van Korea uit heel Azië in vuur en viam gezet worden en is dan niet te verwachten dat de vlammen ook zul len overslaan naar Europa? En wordt Rusland dan niet de lachende derde in een strijd op leven of dood tussen Chi na en Amerika? Het zijn allemaal vragen, waar op dit moment geen definitief antwoord op is te geven. Wel kan men de mogelijk heden en kansen eens overwegen en dan moet onze conclusie zijn, dat wij nog niet geloven in het uitbreken van een nieuwe grote oorlog. MacArthur spreekt wel over een nieuwe oorlog, maar bedoelt hier kennelijk mede de geheel nieuwe situatie, waarin de strijd op Korea de laatste dagen is komen te verkeren tengevolge van de onver bloemde inmenging der Chinezen. Toegegeven moet worden, dat de verklaring van MacArthur enkele da gen geleden, dat Ijij hoopte zijn troepen nog vóór Kerstmis naar huis te kunnen sturen, gezien de huidige situatie ofwel van een ontstellende naïveteit en dus van onvergeeflijk Amerikaans optimis me getuigt óf de bedoeling heeft gehad de honderdduizenden Chinese troepen, die immers een voortdurende bedrei ging zouden b 1 ij v e n uitoefenen, nu definitief uit hun tent te lokken om hun duistere en raadselachtige plannen te ontdekken. De toestand is thans im mers in zoverre duidelijk, dat noch de Chinezen noch de Russen aan de fictie zullen kunnen vasthouden, dat hier slechts Chinese „vrijwilligers" in de strijd optreden. Intussen behoeft het in het geheel niet te verwonderen, dat de militaire spanning op Korea parallel loopt met de politieke spanning in Lake Success. Wij geven aan deze laatste zelfs zonder enige restrictie een grote voor rang en zien de situatie in Korea zo, dat zij voor China een gunstige achter grond moet vormen, waartegen de onderhandelingen in Lake Success ge voerd zullen worden. Want ieder zal moeten toegeven dat de Chinese volksrepubliek van Mao wel een heel goed psychologisch mo ment heeft uitgekozen om de vrije wereld deze slag toe te brengen. Ter wijl de Volksdemocratische Chinese delegatie immers de Veiligheidsraad binnenwandelde, zij het ook als gasten, ongetwijfeld een groot politiek succes, ging dit politieke optreden gepaard op het slagveld in Korea met een succes volle opmars. Met één ruk staat hier door de Chinese delegatie in Lake Success, die, wanneer MacArthur zijn doeleinden had kunnen verwezenlijken, door de grote Westerse mogendheden min of meer als quantité négligeable beschouwd had kunnen worden, in het brandpunt der belangstelling. Ieder woord van hen is op dit moment van de grootste betekenis. De vertegen woordiger van Tsjang Kai Sjek in de Veiligheidsraad verdwijnt verre op de achtergrond. En mèt de Volksdemocra tische Chinese delegatie spelen Vishin- sky en Malik, de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, hun partij, die onder het mom van kun beruchte vredesmotieven, blijkbaar niets nalaten om een strijd tussen China en Amerika aan te wakkeren. Zoals reeds gezegd, geloven wij echter, dat noch China, noch Amerika in deze val zal trap pen. De situatie is ongetwijfeld zeer ernstig. Doch China zal zich o.i. wel wachten zich ondoordacht in het grote avontuur te storten. Men vergete niet, dat Amerika met zijn vliegtuigen in en kele dagen heel de Mandsjoerijse le vensader lam kan leggen. En tenslotte hangt ook China de dreiging van de atoombom boven het hoofd, welke Ame rika zeker zal gebruiken als dit uit stra tegisch oogpunt onvermijdelijk zou zijn. Neen, als Clausewitz' woorden in on ze moderne tijd nog waarheid bevatten, dat oorlog de voortzetting der diploma tie is, maar met andere middelen, wan neer namelijk de gewone middelen zijn uitgeput, dan is een oorlog nog niet waarschijnlijk, omdat naar onze mening die gewone middelen der diplomatie nog geenszins z ij n uitgeput. Laten wij hopen, dat wij in onze ver wachting niet worden teleurgesteld. 9 Nadat Amerikaanse regeringsleiders de crisis in Korea en de gehele wereld situatie zeer critiek genoemd hadden, is de Nationale Veiligheidsraad der V. S. in feite de hoogste regeringsinstantie, die de Amerikaanse politiek bepaalt gisteravond op verzoek van President Truman in spoedvergadering te Washing ton bijeen gekomen. Truman sprak vijf kwartier over de Chinese agressie in Korea. Daarna woonde de Amerikaanse President een speciale bijeenkomst bij van het Amerikaanse kabinet. De leden van de Nationale Veiligheidsraad be waarden na afloop een volstrekt stilzwijgen. De gezamenlijke stafchefs en de deskundigen voor het Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken woonden de zitting bij. Generaal Omar Bradley bleef aichter, nadat de zitting van de Nationale Veiligheidsraad was afgelopen om President Truman op de hoogte te brengen van de jongste ont wikkelingen in Korea. Tegelijkertijd vergaderde in Lake Suc cess de Veiligheidsraad van 4e V.N. Tij dens deze bijeenkomst las de Amerikaan se gedelegeerde, Warren Austin, een krachtige Amerikaanse verklaring voor, waarin de V.S. de regering van Rood- China van openlijke en notoire agressie op Korea beschuldigde en er bij de V.N. op aandringt de feiten ronduit onder de ogen te zien. De leider van de dele gatie der Chinese volksrepubliek, Woe Hsioe Tsjoean, die na een korte onder breking van de vergadering het woord nam, diende in antwoord op de verkla ring van Austin een resolutie in, waar in aangedrongen wordt op „terugtrek king van de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea en Taiwan (Formosa)". Van morgen in alle vroegte ging de Veilig heidsraad tot vanavond uiteen, zonder een besluit genomen te hebben. Weste lijke afgevaardigden waren somber ge stemd, inplaats van een verzoenend ge baar te maken hadden de Chinese com munisten in feite de Russen overtroffen in het hekelen en belasteren van de Westerse landen. In zijn verklaring drong de Ameri kaanse afgevaardigde er tevens bij de Veiligheidsraad op aan, spoedig een be sluit te nemen met betrekking tot de zesmogendhedenresolutie, waarin van de Chinese communisten geëist wordt, dai zij Korea verlaten. De resolutie bevat eveneens de verzekering, dat de strijd krachten van de V.N. de grens van China en de Chinese belangen in dit gebied zullen respecteren. Amerika had zich tot dusver onthouden van de directe be schuldiging, dat Rood-China agressie pleegt in Korea, in de hoop, dat het mo gelijk zou zijn tot een vreedzame rege ling te komen. De jongste Amerikaanse stap kan een zeer ernstige keten van ge beurtenissen inaugureren. Reuter wijst er in dit verband op, dat een besluit van de V.N., waarbij een land als agressoi wordt bestempeld, voor de ledenstaten een morele verplichting schept om tegen dit land op te treden. De leider van de delegatie van communistisch China, die gisteravond bijna twee uur lang aan het woord was, verklaarde, dat zijn delegatie niet zal deelnemen aan de besprekin gen over Korea Woe Hsioe Tsjoean deelde mede, dat het punt op de agenda van de Raad niet geformuleerd was in overeenstemming met het verzoek van zijn regering. Hij was bereid geweest de Amerikaanse „in terventie in Korea" te bespreken, zo verklaarde hij, maar hij was niet be reid deel te nemen aan de besprekin gen over de kwestie-Korea, zoals de ze nu op de agenda voorkomt. Woe verklaarde, dat hij namens 475 millioen Chinezen de Amerikaanse re gering beschuldigde van „de onwettige en misdadige gewapende agressie tegen het grondgebied van China, Formosa". Hij protesteerde bij de V.N. tegen het feit, dat „tot op deze dag de zogenaam de geldigheid van het overblijfsel van de reactionnaire kliek der Chinese Kwomintang" in stand wordt gehou den. „Het volk van China", aldus ging Woe voort, „heeft geen reden om enig besluit of enige resolutie van de V.N. te erkennen". Hij eiste uitzetting van de Chinese nationalistische gedelegeer de en toelating van de vertegenwoor diger van de regering van Peking tot de V.N. De Amerikaanse regering, zo zei hij, had alles gedaan om de bespre king in de Veiligheidsraad van de Chi nese beschuldiging vaii Amerikaanse agressie tegen Formosa te obstrueren. Het was slechts aan de Sovjet-afgevaar digde en aan de steun van andere lan den te danken, dat de beschuldiging op de agenda was geplaatst. Austin had Woe tevoren twintig rechtstreekse vragen gesteld, die in het kort neerkomen op de vraag waar om Rood-China 200.000 soldaten in de strijd heeft geworpen. Voor Austin aan het woord kwam had de raad, na een debat van ander half uur met tl stemmen tegen 1, oij twee onthoudingen (India en Joegosla vië) een Russisch voorstel verworpen, dat beoogde het standpunt van de Chi nese delegatie aan te horen, alvorens Austin aan het woord te laten. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdagavond. Tengevolge van een handig opgezette communistische manoeuvre in de Na tionale Vergadering is gisteren in Frankrijk een regeringscrisis ontstaan, die misschien in haar gevolgen nog achterhaald kan worden. In de kern van de zaak is zij echter een van de ernstigste moeilijkheden, die het na-oorlogse leven in Frankrijk te doorstaan zal krijgen. Bu de geheime stemming naar aanleiding van het rapport over de zaak der generaals over het communistische voorstel, de minister van Defensie, de heer Jules Moch, voor de Hoge Raad te dagen, hebben 235 stemmen zich tegen de minister uitgesproken, weshalve het kabinet zjjn ontslag heeft aange boden. President Auriol heeft het ontslag van het Kabinet echter niet aanvaard. Het Franse kabinet heeft minister-president René Pleven gemachtigd een for meel vertrouWensfotum te vragen van de Nationale Vergadering over de kwes tie van de samenstelling der regering en de regeringspolitiek. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren tijdens besloten bijeenkomsten van de commissies voor buitenlandse zaken van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden te kennen gegeven, dat de agressie van communistisch China in Korea een „zeer ernstige toestand heeft geschapen, die zelfs op nog ernstiger bedoelingen der Russen in Europa zou kunnen duiden." De bijeenkomsten vonden achter gesloten deuren plaats, nadat Amerika zijn afwachtende hou ding ten opzichte van Rood-China had laten varen, en dit land formeel als agressor in Korea had gebrandmerkt. De voorzitter van de Senaatscommis sie, Connally, verklaarde na afloop, dat Acheson een gedetailleerde uiteenzet ting had gegeven van de „ernstige we reldsituatie". Hij had verder gewezen De Vaticaanse conservator heeft de verwachting uitgesproken, dat het nieuwe proces tegen negen katholieke geestelijken in Praag spoedig ontmas kerd zal worden, zoals dat tegen Kar dinaal Mindszenty te Boedapest, waar over dezer dagen gedocumenteerde fei ten zijn bekend gemaakt. Het Vaticaan acht soortgelijke processen nutteloos, daar de wereld deze middelen om te genstanders onschadelijk te maken toch onmiddellijk doorziet. In Vaticaan se kringen acht men het niet onmoge lijk, dat dit proces de voorbereiding is tot een geruchtmakender proces tegen hem, die in dramatisch stilzwijgen het vleesgeworden Hjden is van het Tsje chische katholicisme, mgr Beran. Naar aanleiding van de berichten over de bekentenissen van enkele van de negen beschuldigden, herinnert het Va ticaan er aan, dat mgr. Stanislav Zela, die toegegeven zou hebben tijdens de bezetting met de Gestapo gecollaboreerd tè hebben, lange tijd in een Duits con centratiekamp heeft vertoefd. Na zijn invrijheidstelling moest de Vicaris-Ge neraal van OJmütz zich wekelijks bij de Gestapo melden. Quotidiano. het blad van de Katho lieke Actie, dat als de spreekbuis van het Vaticaan wordt beschouwd, ziet in het proces een poging om de universali teit van de Kerk te treffen. Het blad wijst er op, dat de satellietstaten geen andere universaliteit erkennen dan die van hen zelf, zodat de Kerk slechts te kiezen heeft tussen een langzame dood in het schisma of beschuldigingen van hoogverraad. De berichten uit Praag bevestigen ondertussen meer en meer de veron derstelling van het Vaticaan, dat het hier een poging van de communisten betreft, om een proces tegen de Pri maat van Tsjechoslowakije, Aartsbis schop Josef Beran, op aannemelijke wijze in te leiden. Hoewel Mgr. Beran niet zelf terecht staat, blijkt hij toch de centrale figuur in het proces te zijn. Twee beklaagden verklaarden giste ren opnieuw, dat de Primaat betrokken was bij spionnage tegen het regiem in Tsjechoslowakije. De president van de rechtbank heeft duidelijk doen uitko men, dat ae rechtbank dit ais een vast staand feit beschouwt. Sinds Juni van het vorig jaar is de Primaat in zijn pa leis onder huisarrest.Gisteren is tegen de Aartsbisschop getuigd door diens oud-secretaris, mgr. Jan Boukal, en door dr. Antonin Mandl, die door Mgr. Beran aan het hoofd van de Katholieke Actie in Tsjechoslowakije was ge plaatst. Mgr. Boukal achtte zich schul dig, aldus meldt Reuter. Naar gemeld wordt zou Mgr. Boukal o.a. toegegeven hebben geholpen te heb ben bü de verspreiding van herderlijke brieven, die als uiteindelijk doer hadden „de regering omver te werpen en het kapitalisme te herstellen". Zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplaag gemeld hebben, heeft Mgr. Boukal vol gens de berichten uit Praag verklaard, dat men dit doel had willen bereiken met behulp van de „interventie van een Nederlands bezettingsleger, dat door Brits-Amerikaanse kapitalisten als hulp groep gezonden zou worden". Mgr. Bou kal zou hieraan toegevoegd hebben te weten, dat dit een wereldoorlog zou be tekend hebben. Met betrekking tot dit „Nederlandse bezettingsleger", stelde de aanklager geen verdere vragen. Ook de beklaagde weidde hierover niet verder uit, aldus meldt A.P. op de dreigende noodzaak van een re soluut optreden van de vrije volken Volgens Connally was het grootste deel van qe verklaring van Acheson gewijd aan de situatie in het Verre Oosten, die hjj „zeer, zeer ernstig" had genoemd. Hij had echter tevens gesproken over de noodzakelijke stap pen, „die genomen moeten worden tot verhoging van de defensieve kracht van West-Europa". Acheson uitte zijn bezorgdheid ten aanzien van de bredere aspecten en de gevolgen van de situatie. Hij ver klaarde te vrezen, dat men hier te doen heeft met het voorspel van een uitbarsting in West-Europa. Senator Connally wees er in dit verband op, dat Acheson met nadruk gewezen had op de gevaarlijke situatie in Joego slavië. Bij de algemene bespreking van de toestand in het verre Oosten, heeft Acheson ook de ontwikkelingen in Indo-China aangeroerd. Volgens andere zegslieden zou Ache son de hoop koesteren, dat binnenkort een overeenkomst bereikt zou worden, waarbij het Franse verzet tegen de vor ming van een Europees leger met af zonderlijke Duitse eenheden overwon nen zou worden. (Van onze correspondent) De 64-jarige fabrieksarbeider A de Vries, die gistermiddag terugkeerde van de suikerfabriek te Hoogkerk, geraakte vlak voor zijn woning te Peizerwold on der een motortram en was vrijwel op slag dood. Bij het inslaan van de inrit naar zijn woning moest hij namelijk de tramrails passeren. Hij heeft daarbij de motortram uit Groningen niet opge merkt. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk enkele buien, hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land. Krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen West en Noord-West. Iets kouder. Zon: 8.23—16.33, maan: 21.43—13.01 A. P. meldt uit Singapore, dat Zater dag uitspraak zal worden gedaan in de zaak-Bertha Hertogh. Zaterdag zal een versterkte politiemacht in en buiten het gerechtsgebouw dienst doen teneinde de Mohammedanen die hier verwacht wor den in bedwang te houden. De advocaat van mevr. Hertogh is van plan het Hof te verzoeken te beslissen dat Bertha, ingeval zij aan haar moeder toegewezen wordt, hangende het verdere geding, ondergebracht zal worden bij het Leger des Heils of irj een klooster. Naar A. P. verder meldt zou Aminah gezegd hebben, dat Bertha in verwach ting is. Britse atoomgeleerden onder leiding van de Nobelprijswinnaar Prof. c. E. Powell zijn van plan op 32 km. hoogte in de stratosfeer onderzoekingen te doen, waar bij men aanwijzingen hoopt te verkrijgen omtrent de mysterieuze krachten, die de atoomkernen binden. Geleerden van de Universiteit van Bristol hopen binnenkort een ballon met een diameter van 30 meter te kunnen laten opstijgen, als voorloper van een dubbel zo groot exemplaar, dat tegen het voorjaar gereed zal zijn. Aan de proefballon worden een miniatuur radiozender, fotografische platen en.... een gewone wekker bevestigd. Bij 't aflopen van deze wekker wordt een electrische kring ge sloten, waardoor de parachutes, welke de fotografische platen bevatten, los gelaten worden. Men verwacht, dat deeltjes uit de ruimte zich op de emulsielaag der platen zullen vastzetten voordat ze door botsingen met luchtatomen vernietigd worden. Het on derzoek van de fotografische platen, welke men in ongeschonden staat hoopt terug te vinden, zal een jaar in beslag nemen. Op de foto zijn enige assistenten bezig met het inpakken der apparatuur; links de mi niatuurzender, op de tafel de wekkersinstal latie. w-v.v Aangezien de Ponte Milvio, een brug over de Tiber in Rome, het steeds zwaarder wordende verkeer niet meer kon verwerken, is men reeds in 1939 begonnen aan de bouw van de „Flaminio"-brug. Deze nadert thans, nadat het werk tijdens de oorlogsjaren geheel stil heeft gelegen, haar voltooiing. De nieuwe brug, die 352 meter lang en 40 meter breed is, telt zeven overspanningen; de middelste is 50 meter lang, de andere 25 meter. Dinsdagmiddag is op de hoek van de Churchill-laan en de Scheldestraat te Amsterdam een vijfjarig meisje dodelijk verongelukt, toen zij, aan de hand van een „verkeersbrigadiertje", de straat overstak De jongen en het meisje wer den door een auto aangereden, doordat deze, vermoedelijk door het natte weer bij het remmen doorslipte. De verkecr«- brigadier kreeg een wond boven het oog, maar kon na verbonden te zijn naar huis terug keren. In de Staatscourant is afgekondigd de wet van 9 November 1950 tot verhoging va«i de pensioenen met een bijzondere toeslag. De wet is 29 November in wer king getreden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 134(39 Chinese communistische troepen dreven vanmorgen een wig in de uiteengeslagen rechterflank van het Amerikaanse achtste leger in Noord-West-Korea. Zij zqn de vroegere Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang reeds tot op een afstand van zeventig kilometer genaderd, aldus meldt A.P. Troepen en tanks van het eerste Amerikaanse cavalerie-regiment zijn bij Samso in zware gevechten betrokken. Mobiele groepen bereikten deze plaats, nadat zq door de uiteengeslagen verdedi gingslinie van de Zuid-Koreanen ten Zuid-Westen van Tokchon waren doorge stoten. Samso ligt ten Zuiden van de rivier de Chongchon. Onbevestigde berich ten melden, dat de roden Koenoe veroverd hebben, 27 k.m. van Sinanjon. De Chinese troepen stromen bjj massa's door de bres die zij in de rechterflank van het Amerikaanse achtste leger hebben geslagen. In de grote enclave bij Songtsjon, 45 k.m. ten N.O. van Pyongyang zouden zij reeds contact hebben met een grote guerilla-strjjdmacht. De Chinese communistische troepen, die door de steeds groter wordende bres van Tokchon binnenstromen, zjjn een grote omsingeling van de strijdkrach ten der V.N. begonnen. Amerikaanse pi loten meldden, dat de communisten, die snel de door hen geforceerde doorbraak uitbuiten, in Westelijke richting naar de kust afzwenken en een groot deel van de troepen der V.N. dreig«n af te snij den. Piloten van de V.N. verklaren, dat zij meer doelen hadden dan zij aan konden. Dichte communistische colonnes trekken door elk dal dat naar het Zuiden voert. Overal zijn de troepen der V.N. terug getrokken, waarbij zij verwoede vertra gingsacties voeren tegen een reusachtige overmacht. Vliegtuigen deden gisteren de gehele dag ononderbroken aanvallen om de druk te verlichten op de 80.000 man sterke troepenmacht der V.N. Men verwacht, dat de troepen der V.N. zich op een nieuwe verdedigings linie tussen Sukchon en Suchon, 5C km. ten Noorden van Pyongyang, zul- j len trachten terug te trekken. Volgens berichten van het front is de gehele tweede divisie thans ten Zuiden van de Chong-chonrivier, waarop de verbonden troepen ook sn October reeds zijn teruggevallen, toen de Chinese troepen de Yalu overschre den. In het Noord-Koreaanse communique van Dinsdagavond, aangehaald door Ra dio-Moskou, wordt nog geen melding ge maakt van het Noordelijk offensief. Er wordt alleen gesproken over succesrijke tegenaanvallen tegen de Amerikanen en Zuid-Koreanen ten Noorden van Andju en Tokusen. De Turkse brigade, die zich gisteren met de bajonet nit cén communistische val vocht, is nu opnieuw omsingeld bq Kaechon, 10 kilometer ten Noorden van Samso. Generaal MacArthur heeft gisteren een geheime conferentie belegd met zijn twee belangrijkste commandanten te velde in Korea, luitenant-generaal Wal ker en generaal-majoor Edward Almond, die hij plotseling naar Tokio had ontbo den. De conferentie werd door nog drie generaals bijgewoond, onder wie gene raal-majoor D. S. O. Kickley, waarne mend stafchef voor generaal MacArthur. Het communiqué van generaal Mac Arthur, waarin deze als zijn mening geeft, dat de verbonden troepen in Korea voor „een geheel nieuwe oorlog" staan, wordt door diplomatieke waarnemers te Londen geïnterpreteerd als een duidelijk teken, dat MacArthur nieuw verlof zal vragen om bombardementen op Mand sjoerije uit te voeren. Volgens berichten uit Londen heeft hjj dat namelijk reeds eerder gedaan. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken wilde geen enkel commentaar geven, aldus meldt Reuter. Britse functionarissen onthouden zich angstvallig ean iedere beoordeling of critiek op generaal MacArthur's offen sief, of on de plotselinge overgang van zelfvertrouwen naar wanhoop. In ver trouwelijke gesprekken is het echter duidelijk, dat de gehele toestand de bangste vermoedens wekt en algemeen is men van gevoelen, dat de bevelhebber van de verbonden troepen zich heeft schuldig gemaakt aan een ernstige be leidsfout. of het slachtoffer is geworden van zeer foutieve inlichtingen, aldus Reuter. De republikeinse senator Owen Brew ster en de democratische afgevaardigde Revers hebben er op aangedrongen, dat aan generaal MacArthur bevoegdheid zou worden gegeven „naar eigen inzicht" de atoombom tegen de Chinese commu nisten te gebruiken. Hoge functionaris sen van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarden echter, dat er hoe genaamd niet gesproken was over het gebruiken van de atoombom tegen de Chinezen. Zij betoogden, dat de strijd krachten der V.N. een linie tegen de Chinese strijdkrachten in Korea zouden kunnen houden als zij de lucht en de zee beheersten en hun landstrijdkrach ten over grotere vuurkracht beschikten. Dinsdag deed zich een golf van verko pen op de effectenmarkt van New York voor, zulks als gevolg van de jongste ernstige ontwikkelingen in Korea. Naar schatting beliepen de dalingen der no teringen een bedrag van 2500 millioen dollar. De verliezen liepen uiteen van een tot ruim vier dollar per aandeel. De daling der koersen was de scherpste sinds de nederlagen, die de Amerikaanse troepen in het begin van de Koreaanse oorlog leden. Reeds in het eerste uur van de beurs bleef de ticker enige minuten bij de noteringen achter door een zeer gröot aantal winstnemingen op het nog hoge koerspeil. Daardoor ontstonden reeds direct verliezen tot 3 dollar, die later nog opliepen tot dalingen van 5 ten gevolge van baisse-transacties. Tegen het einde ontstond een zwakke vraag op het lage koerspeil. Het slot kwam flauw op het laagste punt van de dag. De graanbeurs te Chicago was vast. Het Koreaanse oorlogsnieuws liet ook de beurs te Londen niet onberoerd, hoe wel niet in zó hevige mate als te New York. Gov. Bonds moesten een half punt prijsgeven. Industrieële, mijn-, en oliewaarden waren lager door beperkte verkopen. I Een Reuter-bericht uit Sydney maakt melding van het uitbreken van mazelen aan boord van het s-s. „Volendam" dat met 1200 Nederlandse emigranten op weg is naar Australië. Vqftig personen zijn ziek. Het schip zal 29 of 30 Novem ber in Sydney arriveren. De Australi sche autoriteiten zijn gewaarschuwd, opdat de zieken na aankomst onmiddel lijk naar het hospitaal kunnen worden overgebracht. Bij de Nederlandse autoriteiten is van het uitbreken van mazelen op de „Vo lendam" op het ogenblik nog niets be kend. Wel deelde men ons mede, dat de hospitaal-installatie aan boord van de „Volendam" uitstekend is, zodat men er de patiënten onmiddellijk kan isole ren, waardoor het gevaar van uitbrei ding wordt voorkomen. Het komt regelmatig vcor. dat er zrich gevallen van mazelen onder dc kinderen aan boord voordoen. Op do „Volendam" bevinden zich naar ruwe schatting ongeveer driehonderd kinde ren. Het is geen kunst fouten te ma- I ken, doch wel je fouten weer j goed te maken. „Wij houden ons aan ons op de Ronde Tafel-Conferentie gegeven woord, n.l. dat het vraagstuk-Nieuw- Guinea door onderhandelingen uiter lijk 27 December moet zijn opge lost en daarom heeft de regering de onderhandelingsdelegatie voor N.- Guinea samengesteld", aldus deelde de minister-president der R.I. aan Aneta mede. Op een vraag of de re gering der R.I. inzake N.-Guinea hetzelfde standpunt inneemt als de vice-president der R.I. Moh. Hatta, te Sibolga heeft uiteengezet (uitstel behandeling, mogelijke tussenkomst der V.N.), zeide Natsir: „Ieder heeft het recht vraagstukken te analyse ren". Op een vraag naar zijn mening over eventuele boycot-acties tegen Nederlan ders, antwoordde Natsir, dat bij het or ganiseren van acties steeds voorop dient te worden gesteld de vraag, of met deze acties het land al dan niet gebaat is. Wij dienen zei hij verder te besef fen, dat wij thans, naast de vrijheid, ook verantwoordelijkheid hebben, namelijk verantwoordelijkheid voor alles wat er in dit land gebeurt. Wij kunnen niet to lereren, dat door eventuele acties de na tionale belangen worden geschaad. Nat sir zeide tenslotte: „De veiligheid van lijf en goed van iedere ingezetene van de rechtsstaat dient gegarandeerd te zijn en daar zal de regering dan ook voor waken. Te Bandung zijn in het afgelopen et maal op last van de militaire autoritei ten de volgende Nederlanders gearres teerd: A. P. de Roo, J. Matray, E. de Boer, allen commissaris van politie eerste klasse; A. J. Klop, D. Johan, F. J. de Water en tenslotte de administrateur en een employé van de onderneming Bumi- sari, ten Zuiden van Garut, W. Ament en Bastiaanse. Van officiële zijde is medegedeeld, dat deze arrestaties zijn geschied op grond van rapporten waaruit kan worden af geleid, dat de gearresteerden in betrek king hebben gestaan met subversieve organisaties in West-Java. De directie der Preanger Landbouw Maatschappij N.V. te Amsterdam deelt mede telefonisch bericht te hebben ont vangen van haar vertegenwoordiger te Djakarta, dat in het district Sukabumi, waarin haar onderneming Tjipetir- Mangala is gelegen, ernstige ongere geldheden voorkomen. De situatie is thans zó zorgwekkend, dat ook zij, evenals de directies der meeste aldaar gelegen cultuurondernemingen, moest besluiten het Europees personeel en zijn gezinnen, die na de recente ophef fing der .ondernemingswachten en het verplicht inleveren van particuliere wapenen onvoldoende tegen subver sieve elementen beschermd zijn, de on derneming tijdelijk te doen verlaten. De uitslagen van de Dinsdagavond gespeelde dertiende ronde van het internationaal schaaktoumooi luiden: Gligoric—Pilnik afgebr. (Gligoric staat sterk) DonnerRossolimo 01 Golombek—Tartakower 1414 Reshevsky—Trifunovic 14—14 SzabadosPirc 6—1 GudmundssonStahlbcrg 01 NajdorfKramer 10 v. d. BergFoltys 1414 v. SëheltingaO'Kelly 1414 KottnauerEuwe 01 Afgebroken partijen (tiende ronde): GligoricKramer 10 ReshevskyPirc 1414 GudmundssonPilnik 0—1 Afgebroken party (twaalfde ronde): FoltysDonner 10 Resteren nog de afgebroken par tijen PilnikSzabados en Piro—Gud mundsson. 1. Najdorf 1014 pnt. 2. Stahlberg 914 pnt. 3. Reshevsky 9 pnt. 4. Euwe 814 pnt. 5. Gligoric 8 pnt. I afgebr. party. 6. Rossolimo 8 pnt. 7. O'Kelly 7 pnt. 8. Pirc 6)4 pnt 1 afgebr. party. 9 en 10. Tartakower en Trifunovic 614 pnt. 11. Pilnik 6 pnt. 2 afgebr. partyen. 12. Gudmundsson 5 pnt. -f 1 afgebr. party. 13. 14 en 15. Van Scheltinga, Donner en Foltys 5 pnt. 16 en 17. Golombek en Van der Berg 414 pnt. 18. Szabados 4 pnt. I afgebr. party. 19 en 20. Kramer en Kottnauer 4 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1