i Probleem burgemeesters-woning nog niet opgelost C. J. v. d. Broek KATHOLIEK SOCIAAL-CHARITATIEF CENTRUM TE HAARLEM LIEBE '47" in Remhrandt-theater BLIKSEMAFLEIDERS Bundeling van krachten, eenheid van optreden naar buiten AGENDA ft PYJAMAfs SOKKEN Zeven zwarte gezichten glunderen voor Marijke Asaph II op zijn zetel in de Grote Kerk HERINGA WUTHRICH Voorstel tot verhoging watertarieven na langdurige bespreking teruggenomen OokmetCHGC.HARTEN is 2 harten in doos 56" Electrisch scheerapparaat SIOTCZTECT? WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 PAGINA 2 SLACHTOFFER VAN AAN RIJDING OVERLEDEN AANRIJDING St. Nicolaas bij oud onderofficieren St. Nicolaas bezoekt N.Z.H.- kinderen Dansmuziek van over de grens in Concertgebouw „De Acht" exposeert H.O.V.-Vrijdagavond-concert Personalia Burgerlijke Stand i STILLE ARMEN Het Witte Paard Basketball Van tram tot bus in Haarlem en de Bollenstreek Opruimingsmoeilijkheden enmods Tussen hemel en aarde Na een tocht van 27 meter door het luchtruim Na-ooriogse Duitse film van Wolfgang Liebeneiner r, FAILLISSEMENTEN GEMEENTERAAD ZANDVOORT DAMMEN Nieuws van de competitie in District Kennemerland LAATSTE NIEUWS Drie jaar met aftrek geëist Tegen directeur Oude- waterse Bank voordeliger! WASSERIJ DUYN Sint Nicolaas PHILIPS - ERRES FRIDOR-WALDORP TELEFUNKEN 'n nuttig cadeau KUNSTHANDEL LE FIFE LAAR Het adres waar Sint steeds weer nieuwe verrassingen vindt „DE SLEUTELSPECIALIST" Vertegenwoordigers van talrijke Haar lemse verenigingen in Haarlem werken de op sociaal-charitatief terrein waren gisteravond, op uitnodiging van deken Kuilman bijeen gekomen om de stich ting van een coördinerend centrum te bespreken. De Deken wees op een voorvergade ring met de presidenten van de St. Eli sabeth's vereniging, de St. Martha- vereniging, het Centraal Armbestuur en de Bijzondere Raad der St. Vincentius- vereniging. Daaruit bleek, dat Haarlem ■wel rijp zou zijn voor een samenbunde ling, zoals in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag reeds geschied is. Dè Deken herdacht ir. Van der Heyden, die de grote man was voor dit werk en er de eerste steen voor legde. Rector W. A. E. Bokeloh, secretaris van het Diocesaan Centrum der katholieke sociale en cha ritatieve zorg, hield een rede, waarin hij de wens uitsprak, dat de eharitas meer op de voorgrond van de christe lijke geloofsbeleving zou treden. De nieu we actie wil daartoe meehelpen. Kardi naal De Jong heeft reeds voor de oorlog gfewezen op de binding der verenigingen, werkende op dit terrein en in 1944. dus midden in de bezetting, werd de Haar lemse Bisschoppelijke Adviescommissie geïnstalleerd.. Als gevolg daarvan ont stond in 1948 het diocesane centrum. Hoe is de opbouw van dit centrum? Het uitvoerende werk gebeurt in de parochie. De parochiële centra worden overkoepeld door een inter-parochieel centrum, waarin ook de algemeen wer- De 76-jarige dante, die Zaterdagmor gen om 11 uur op de Kleverparkweg door een luxe-auto werd aangereden en tengevolge daarvan een zware hersen schudding opliep, is gistermiddag om half 2 in de Mariastichting, alwaar zij verpleegd werd, overleden. Woensdagmorgen j.l. om ongeveer 8 uur heeft er op de Kruisweg een aan rijding plaats gevonden, waarbij een vrouw door een dertienjarige wielrijder omver werd gereden, toen de jongen probeerde tussen haar en twee andere wielrijdsters door te glippen. De vrouw is met een hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht. De politie verzoekt de wielrijder, de twee wielrijd sters met wie de jongen is doorgereden en eventuele andere getuigen zich te vervoegen bij de verkeerpolitie in het bureau aan de Smedestraat. De afdeling Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Bond van Oud-onder, officieren houdt Zaterdag' 2 December om half acht 's avonds in de boven Kroonzalen van café-restaurant Brink- mann op de Grote Markt, maar jaarlijkse St. Nicolaasfeest; alle leden, adspirant- ieden, donateurs en donatrices, hebben hier toegang. Behalve voor de komst van St. Nicolaas heeft de feestcommissie gezorgd voor een zeer aantrekkelijke avond. Sint Nicolaas en Zwarte Piet zullen Zaterdagmiddag 2 December om half 5 een bezoek brengen aan de kinderen van het N.Z.H.-personeel, die dan ver zameld zullen zijn ln het Krelagehuis. St. Nicolaas en zijn knecht zuilen worden afgenaaid van het hoofdkantoor van de Maatschappij, om door verschil lende straten van het Leidsche kwar- tie te worden gebracht naar het Kre- lage-huis. Het comité van uitvoering zal de kinderen een prettige middag aanbie den. De Harmoniekapel van de N.Z.H. zal zowel tijdens de tocht als tijdens de feeestmiddag medewerking verlenen. Het vertrek vanaf het N.Z.H.-kantoor vindt om vier uur plaats. Dan trekt men via Leidsevaart, Westergracht, Klarenbeekstraat, Leidsestraat, Voor zorgstraat, Brouwersplein, Sterrenbos straat, Oranjeboomstraat, Brouwers vaart, Leidsevaart naar het Krelage huis. Onder auspiciën van de Haarlemse amusementsvereniging „De Melodisten zullen Zaterdagavond 9 December in het Haarlems Concertgebouw het or kest van Vic Lewis, het Joe Saye Trio (Engeland), de Negershowband Cab Kaye, het Deense orkest Peter Rasmus sen, de Bop-Groep van Ronny Cham berlain en de coloured vocaliste Marion Williams optreden. De aanvang is be paald op acht uur. Kunstkring „De Acht" zal van 2 tot 17 December werken van zijn leden exposeren in „Het Luifeltje" (Gr. Hei ligland 15) De opening van de tentoonstelling geschiedt Zaterdag 2 December om 3 uur 's middags en wordt verricht door Ewout de Kat. De expositie is van 10 uur 's morgens tot half 5 's avonds te bezichtigen. Ook Zondags kan men gaan kijken. Op Vrijdag 1 December a.s. zal de H.O.V. o.l.v. Toon Verhey een Brahms- concert geven. Op dit 4e concert serie V wordt voor de pauze een uitvoering gegeven van Brahms' Eerste Symphonie, terwijl na de pauze op het programma staan het Dubbelconcert voor viool en cello met orkest, alsmede de Altrhapsodie. Als so listen zullen aan dit concert medewer ken: de alt Annie Hermes, voorts Jan Hesmerg en Eduard Biele, resp. Ie con certmeester en solo-cellist der H.O.V. Tenslotte zal het Kon. Mannenkoor Caecilia zijn medewerking verlenen (te zamen met Annie Hermes) aan de uit voering van de Altrhapsodie. Prof. G. H. M. Holt uit Haarlem is aangewezen als architect voor het bouwen van een nieuwe ambachtsschool te 's Hertogenbosch. Geboren: C. J LodderJuffermans, z.; G. AckermannHoossien. z.\ N Dolléde Boor- der, z.; F. G. Wernikvan Veen, z.; W M. Rooijers—Veringa. d.; P. Vervoort—van Es, d.; A van der SluisKaat, d.; G. M. La gendijkMol, d. Ondertrouwd: J. van Wamel en J van Domselaar. Getrouwd: L. W. A Colnmbijn en M C. Willemsen. Overleden: M. Spilker, 67 jaar, Jansstr.; P. A. R. J Bom, 55 j„ Hazepaterslaan; H Eeksvoort, 84 j„ Jansstraat; B. de Haan. 74 j., Hoogerwoerdstraat: H. Hoogenstein, 82 Westerhoutpark. kende organisaties op bedoeld terrein een plaats moeten hebben. De gemeentebesturen juichen dat ene steunpunt van harte toe en van de andere kant kan een krachtige stem klinken. De organisatie heeft ook een landelijke overkoepeling, waarin een vertegenwoordiger van elk bisdom zit ting heeft en waarvan prof. Beel de voorzitter is. De organisaties kunnen plaatselijk vrijwillig toetreden. Rector Bokeloh wees er nog eens op, dat niet de staats zorg, maar het particulier initiatief het eerst aan God komt en dat de overheid slechts een aanvullende taak moet heb ben. Voor een groot deel hebben we de armenzorg uit handen gegeven consta teerde spreker en de woorden „ga maar naar de gemeente" worden veel te ge makkelijk uitgesproken. Zeventig jaar geleden verzorgden de kerken 56 pet. der hulpbehoevenden en de overheid nam 44 pet. voor haar rekening. Deze percen tages zijn langzamerhand gewijzigd in 15 pet. en 85 pet., hoewel de laatste jaren de kerken weer iets meer dan 20 pet. verzorgen, met een vijfvoudig bedrag van vroeger. De nood is zo groot, dat die millioenen niet meer door de kerk kunnen worden opgebracht. De verzorging der noodlijdenden moe ten wij veel meer in eigen hand heb ben, waartoe de Armenwet van 1912 de mogelijkheden geeft. Waarom zouden wi, de ondersteuningsbedragen niet uit keren. zoals in kleinere gemeenten ge beurt? De Staat moet steunen, stuwen en toe zicht houden en wij moeten zo deskun dig en verantwoord werken, dat men volledig vertrouwen aan ons schenkt. De. oorzaak van de armoede moet ontdekt worden en dat kan alleen door gezins- werk. Ieder parochieel centrum dient een deskundige kracht te hebben, die adviezen geeft en het werk in de goede richting stuwt: de sociale werkster. Haar rapporten moeten erkend worden door de overheid en er dient een sfeer van vertrouwen te bestaan. De bisschop heeft zekere regelingen getroffen om de op zet van dit nieuwe werk finantieel mogelijk te maken. Subsidie van de overheid kan pas gevraagd worden als na enkele jaren is gebleken, dat de opzet tot goede resultaten heeft geleid. Op deze wijze werken wij, besloot rector Bokeloh, rechtstreeks tegen het communisme. Wij katholieken moeten de nood lenigen, maar dan op de bodem van de katholieke eharitas. Na deze rede kregen de aanwezigen volop gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij bleek, dat ondanks ver schillende bezwaren het sociaal chari tatief centrum in Haarlem binnen niet al te lange tijd een feit zal zijn. Vroeger dan andere jaren is do in zameling der Haarlemse Dagbladen, ten behoeve van het comité „Stille Armen", begonnen. Gisteren heeft u reeds kunnen le zen, waaróm de actie reeds nu is ingezet en hoe groot juist dit jaar de nood is. Bijdragen kunnen worden gezon den aan ons bureau Smedestraat 5 (onder vermelding: Voor de Stille Armen) of gestort worden op onze postrekening 143480. t.n.v. Nieuwe Haarlemsche Cou rant, op de strook het doel aangeven, ven. Groep I: E. de ReeH. Verstegen 10 Groep II. J. Reeuwijk SrH. v. d. Velde 10 B. SpoorE. Heymans 01 L. Stevens Jr.J. Haverkort 10 Th. Happel SrG. Burgman 01 P. v. DeyzenG. v. Egmond 01 Th v. HoezeiR. Faase 14 Groep III. G. LunenburgJ. v. d. Berg 01 J. HoldorpH. Klein 01 G. v. d. StoopG. Reeuwijk Jr. y H. UilenbroekTh. Schoorl Sr. 1—0 Groep IV. R. VersnelJ. Gosen 10 H. HoltkampJ. Banken 01 G. EnsinkG. de Vos 10 C. PolléB. Goedemans 1—0 G. BeelenJ. Gosen 01 A. Schoorl Jr.M Stevens Sr. 01 R. VersnelH. M. Holtkamp 10 G. de VosB. Goedemans 10 Uitslagen gespeelde wedstrijden: He ren le klasse: HHC 2HOC 1 15-20, HHC 1—HOC 2 44-24, PSVH 1—SC Haarlem 1 23-27, Sportbond 1—SC Haarlem 2 37-6. Heren 2e klasse: SC Haarlem 3KCil 12-35, HOC 4—HHC 3 26-20, PSVH 2— Sportbond 3 30-28. Dames le klasse: HHC 1HOC 1 13-40 SC Haarlem 1—HOC 2 30-18. Dames 2e klasse: KCH—SC Haarlem 2 6-11. Sportbond 2—HHC 2 20-7. Ranglijst dames eerste klasse: HOC 1 5 5 0 0 10 143 66 SC Haarlem 1 5 3 0 2 6 115 95 Spcrtbond 1 5 3 0 2 6 79 91 HHC 1 5 2 0 3 4 87 111 HOC 2 5 2 0 3' 4 77 108 l'SVH 1 5 0 0 5 0 84 131 Zoals de stand aanwijst gaat HOC 1 onbereikbaar aan de kop, die deze ploeg wel niet meer zal afstaan. Om de tweede plaats is nog wel enige strijd te verwachten waarbij wij SC Haar lem toch wel de beste kans geven. De dames van PSVH 6taan geheel onder aan, maar wij nemen aan dat ook zij nog wel enige punten zullen veroveren. BIOSCOPEN: Rembrandt: Onverbreekbare banden (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tar- zan en de meerminnen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Opmars zonder gena de (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Salto Mortale (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Dr. Elisabeth (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het recht van de sterkste (14 j 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 29 November Frans Hals-Museum: Prof. Dr. N. A. Don kersloot over „Wat willen onze jonge dich ters?" (V.U.-cursus), 8 uur. Donderdag 30 November Brlnkmann: A. L. Constansse over: Cer vantes (H.K.G.), 8.15 uur. De trams zijn uit Haarlem en de bol lenstreek verdwenen. Ze hebben ruim baan gemaakt voor de bussen, die, zo als nu toch wel door eenieder toegege ven moet worden, ruimschoots aan de te stellen eisen voldoen en geen ander bezwaar hebben, dan dat de tarieven zo hoog zijn. Als men evenwel nagaat met welke moeilijkheden het N.Z.H.-bedrijf nog te kampen had en welke werkzaam heden er verricht moesten worden vóór de reorganisatie een volkomen feit was geworden, kan men dit enigszins begrij pen. Weliswaar werd er veel tijd en werk uitgespaard, doordat men de tramlijn niet meer behoefde te onderhouden, maar daar de voorwaarden bestonden, dat bij opheffing van deze tramlijn de straten en wegen weer in hun oude toestand moesten worden afgeleverd, had men de handen vol met het op- en afbreken van rails en bovenleiding. Nu hebber, bijna alle wegen sinds de op richting van de lijn een grote, soms zelfs algehele, verandering ondergaan en daarom was er veel overleg njet de be treffende autoriteiten nodig om aan de gestelde voorwaarden te kunnen vol doen. Een grote handicap vormden de verkeersproblemen. In de stad Haarlem zelf was het gemakkelijk: het rijverkeer werd omgelegd en in de opgebroken straten werd ruimte opengehouden voor de voetgangers. In de bollenstreek kon echter geen andere oplossing gevonden worden, dan dat men steeds één of twee rijbanen openhield. Omlegging kon slechts hier en daar plaats vinden. Daarom kon de N.Z.H. niet in één stuk de baan afwerken, maar begon men b.v. in de bollenstreek bij de Oude Postbrug in Sassenheim, dus ongeveer halverwege HeemstedeOegstgeest. De afvoer van de vrijkomende materialen maakte ook een bepaalde volgorde noodzakelijk. In Haarlem begon men aan het Noordelijke einde om de materialen naar Heemste de nahij de Van Merlenbrug met electri- sche tractie te vervoeren. Hierna werd Heemstede tot de Glipperweg van de werkloos liggende rails bevrijd. In Sas senheim brak men in twee richtingen de sporen op en werden de spoorstaven over het tramspoor afgevoerd. Het laatste gedeelte te Hillegom en in de Glipperweg te Heemstede eiste een andere methode, omdat de nadelige in vloed der retourstromen* aan onder grondse werken na verbreking van de kabel, welke het spoor met het onder station te Hillegom verbond, te groot zou. zjjn. Het slopen van de bovenleiding kon pas nadat de sporen opgebroken waren, geschieden. De bovenlcidingpalen vorm den hier de grootste moeilijkheid, ter wijl het weghalen van de rijdraden, paalarmen, isolatoren, hangkabels en dwarsspanningen geen bezwaar oplever de. In de dorpen was het het moeilijkst. Dikwijls was het noodzakelijk, dat er vooraf delen van de betonvoeten wer den verwijderd of dat er ontgravingen plaats vonden. Het omtrekken van de pa len kon hier meestal niet geschieden daar funderingen, boomwortels, kabels en leidingen dit belemmerden. De zware kraanwagen kon echter toch ook hier nog goede diensten bewijzen, want daar, waar het mogelijk was, deed hij dienst en er werden twintig tot vier en twintig palen per dag getrokken. Advertentie 0> BARTELJ ORIS STRAAT 24, Tel. 20420 Wanneer men geld wil inzamelen voor het een of ander goed doel, kan men wel een aantal bejaarde heren in ge klede jassen de stad laten afstropen, maar het is dan zeer de vraag, of de opbrengst aan de gestelde verwachtin gen zal voldoen. Daarom heeft de R.K. Kinderuitzending, die in Bakkum het katholieke kleutertehuis „Marijke" wil gaan bouwen, maar een andere tac tiek gevolgd, daarbij gebruik makend van het feit, dat het naar 5 December loopt en de angst voor Zwarte Piet er bij de mensen diep in zit. Zeven zwarte Pieten zijn gisteren met een wagen, ge trokken door twee ponies en vergezeld van een poedel, door Haarlem getrokken om propaganda te maken voor de bouw van het kleuterhuis en loten te verko pen; want ten bate van de bouw is een loterij op touw gezet met schitterende prijzen. Het duistere gezelschap bezocht verschillende vooraanstaande persoon lijkheden; voor zover die althans niet van te voren uit angst voor de loten of voor Pieterman? de benen hadden genomen. De zegetocht ging ook door de Smedestraat, waar de „lotenterroris- ten" schrik en ontsteltenis verspreidden op de redactie van de N. H. Crt. Maar ook argeloze voorbijgangers, die uit nieuwsgierigheid even bleven staan, werden een prooi van de zwarte propa gandisten; toen de wagen om de hoek van de straat verdween, stonden zij verbluft met hun armen vol loten; papiertjes, die nu nog vrij waardeloos lijken, maar die straks de bezitter tot de gelukkige bewoner van een fraai land huis zullen maken, hem op een Solex door de straten zullen doen gieren, hem een jaar lang gratis van alles zullen voorzien, of de bezitter maken van een der veie andere prijzen, waaronder enige ereprijzen, die door de Koningin en Zonder veel uiterlijk vertoon en in tegenwoordigheid van slechts enkele belangstellenden kreeg het indrukwek kende beeld van Asaph vanmorgen zijn plaats hoog boven het magistrale orgel van de oude Sint Bavokerk op de Grote Markt. Zoals men zich zal herinneren, was het oude beeld zodanig verteerd, dat het hoog nodig vernieuwd moést worden. In 1942 werd het van zijn hoge zetel naar beneden getakèld en de Haarlemse beeldhouwer Verdonk kreeg destijds de opdracht een geheel nieuw beeld te ma ken, dat het evenbeeld moest zijn van het vermolmde. Na acht jaren dus kon de lege plaats boven het orgel weer bezet worden en wist Koning David, die al die tijd daar eenzaam aan de andere zijde van het orgel zijn harp had bespeeld, zich weer in gezelschap van Asaph met zijn ver vaarlijke baard en een gulden luit in de linkerhand. De rechter hand houdt een zwierige rol uitgestrekt, waarop den volke, beneden in de witte kerk, in grote letters wordt aanbevolen om „Vrolick te singhen Gode onse Sterckte". Over het nieuwe beeld schreven wij vroeger reeds meermalen en wij mogen hier memoreren, dat het een hoogte heeft van 2.75 m., terwijl het gewicht een getal van 600 kilogram noemt Met enkele stevige touwen werd Asaph II door vaardige handen tot een hoogte van 27 meter gehesen en met een handige manoeuvre kwam hij op zijn plaats terecht. Met een zwaar an ker (65 kg.) werd het vastgezet en zo zullen kerkgangers en belangstellende bezoekers het orgel weer in zijn oude glorie hersteld zien: het wapen van Haarlem, geflankeerd door David en Asaph. als een illustre bekroning van dit wereldvermaarde orgel. yy lr\ e Duitse film „Liebe '47", vervaar- digd naar het toneelstuk „Draus- sen vor der Tür" is onder regie van A/olfgang Liebeneiner indrukwek kend en naar de vormgeving zeer ver dict ttelijk geworden, ook al heeft de regisseur op verschillende en de meest spannende momenten terug gegrepen naar composities uit de beste jaren van de Duitse productie. Hoewel d.e gekozen stof boeiend ver werkt is en de aandacht van het begin tc* het eind intens opeist, weet de film toch zelden rechtstreeks het hart te ra ken, al is zeer wel mogelijk, dat het hart /an onze Oosterburen, die na de oorlog eerst goed voelden wat ze an deren aandeden, sterk beroerd wordt. Men gaat dan echter diep betreuren, dat deze anti-oorlogsfilm niet in 1937 in Hitler-ri vervaardigd en gedraaid werd. Ge ziet een soldaat, die uit Rusland is terugeekomen en daar ontzettende ontberingen geleden heeft, het comman do had over een aantal soldaten, van wie hij de meeste „op bevel" de dood injoeg en sindsdien geen nacht meer slapen kan, gekweld als hij is door vre selijke droombeelden. Te verslagene :t op het punt zich uit wanhoop te verdrinken en even verderop dwaalt een j< ng» vrouw langs de oever van de Elbe, met dezelfde verlangens, voort gekomen uit een bittere na-oorlogse desillusie en vrees voor de toekomst. Aanvankelijk eenzaam, vinden zij in elkaar de troost en de liefde die nodig zijn om verder te kunnen leven. Beel den uit heden en verleden, vol van tra giek en ellende, nu en dan wat vervuld van zelfbeklag, wisselen elkander af. Sterk expressionistisch is de droom van de soldaat Beckmann, die de vrou wen en kinderen der gesneuvelde sol daten in vage beelden naar zich toe ziet komen, als een kleine mens tussen enorme kruisen op een kerkhof loopt en commando's geeft aan geesten, die een danse macabre op het slagveld maken. Le. surrealistische beeld is hier door he* toepassen van negatief-opnamen sterk sprekend. De film weet dus te boeien, ons te overtuigen van de afschuwelijk heid van een oorlog en van de schuld dei belager- van vrije volkeren. Hilde Krahl, die met Karl John .iet jonge gedes Uusionneerde paar voorstelt, won met deze film de prijs voor de beste vertol kin- op het festival van Locarno in 1949. Een interessante vertoning, die volwassenen van Vrijdag af in Rem brand Theater kunnen zien. mevr. Roosevelt ter beschikking zijn ge steld. En dan zullen de winnaars dankbaar terugdenken aan de dag, toen acht zwar te gezichten de poedel incluis door de stad trokken om bekendheid te geven aan dat mooie plan: de bouw van een katholiek kleutertehuis in Bakkum. Want ondanks alle boze verhalen hou den ook de Pietermannen van de klei nen. Vergeet het niet: ook die zwarte gezichten zelf hebben voor het goede doel geofferd. Uitgezonderd dan natuur lijk de hond, maar wie zal er nu een voorbeeld willen nemen aan een poedel! De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 28 November 1950 failliet verklaard: W. C. Groffen, metaal gieter, te Haarlem, Korte Poellaan 20a. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muiier. Curatrice: mej. mr. L. A. Cleveringa, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: de han delsvennootschap onder firma Consent en Van Rijs, Haarlem, Lotterstraat 32, en de vennoten: a. J. H. Consent, Haarlem, Lotterstraat 32; b. A. van Rijs, Schepen straat 19. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, Haarlem. A. J. van Opzeeland, schilder en be hanger, Haarlem, Archipelstraat 68. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Ram bonnet. Curatrice: mej. mr. L. A. Cleve ringa, Haarlem. De vennootschap onder firma Van der Laan, Dijkhuis en Co., IJmuiden-Oost. Platanenstraat 18, en de vennoten: F. van der Laan, IJmuiden-Oost, Platanen- straat 18; C. Dijkhuis, IJmuiden-Oost, Berkenstraat 27; H. van der Laan, IJmui den-Oost, Meidoomstraat 22; Th. J. Sme ding. Haarlem, Nieuwe Gracht 53. Rech ter-Commissaris: mr. C. W. de Visser Curator: mr. A. W. Hellema Jr., IJmui- den. P. de Bruyn, spuitinrichting, Koog aan de Zaan, Jan Bestevaerstraat 13. Rech ter-Commissaris: mr. C. W. de Visser Curator: mr. W. Glastra, Haarlem. AdvertentU De Zandvoortse raad vergadert Dins dagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Aan het Ned. Rode Kruis werd de oude gemeentelijke ziekenauto in bruikleen afgestaan, nadat een poging van de heer Tates (V.V.D.) om de gemeente de kosten van een revi sie voor de auto te laten betalen op de financiële bezwaren van weth. Kerkman was afgestuit. Bij de bespreking over het vergun ningsrecht ontspon zich een discussie, waarbij de heer Weber (A.Z.B.) meende dat de aanslagen in Zandvoort in strijd niet de wet zouden zijn opgelegd. Spr. stelde Den Haag als voorbeeld.De heer Siegers (K.V.P.) heeft in 1947 de reclamanten verdedigd omdat die z.i. te hoog waren aangeslagen. Spr. wees op de lasten van de middenstand; de café houders hebben 12 soorten van belasting te betalen. Hij hoopt, dat bij de behan deling 'van de begroting het tarief om laag zal kunnen gebracht worden. De heer Lindeman (K.V.P.) zeide, dat de totale omzet van het bedrijf een uit gangspunt is voor de schatting van de huurwaarde. De omzet in sterke drank is alleen basis voor de aanslag en met doel dat in verhouding tot de totale omzet in het bedrijf, dus volkomen wettig en bil lijk. Weth. Kerkman (P. v. a. A.) gaf een uiteenzetting van de aanslagregeling, waarbij de omzet en de winst op ster ke druk in aanmerking worden genomen. De aanslag wordt lager als hét seizoen slecht is geweest. De grootste last wordt op de caféhouders gelegd als zij een ver gunning moeten pachten voor f 1000 a f 2000 per jaar; dat is een misstand v, aarteen alleen kan worden opgetreden als de Drankwet wordt gewijzigd. Weth. Slagveld (C. H.) was van de cijfers van de heer Lindeman niets be kend. Weth. Kerkman (P. v. d. A.) stond perplex van de mededelingen van de heer Lindeman. Spr. wilde de di recteur vragen of er aanleiding is zijn voorstel te wijzigen. De heer Lindeman zei, dat de directeur het verbruik heeft begroot op 300.000 M3. Men moet de schuld niet op de directeur werpen. Het is de taak van de wethouder van de bedrijven en van B. en W. om het voorstel van de directeur te bespreken en te onderzoeken. Wethouder Kerk man zei. dat B: en W. geen schuld af schuiven. Drie weken geleden is het rapport van de directeur binnengeko men; spr. kan de cijfers van de direc teur toch niet wantrouwen! Hierna werd het voorstel tot verhoging van de waterprijs door B. en W. teruggenomen. Vervolgens kwam de woningkwestie van de burgemeester aan de orde. Deze leidde de besprekingen in met te zeg gen, dat er drie perioden zijn: le de vordering van een woning op initiatief van zijn voorganger, vóór spr. in func tie trad. Deze vordering is door Ged. Staten ongedaan gemaakt; 2e. spr. huur de zelf een huis voor een jaar en ae 'raad besloot unaniétn tof de btfüw vrnr een woning voor f 64.000, inhoud 1000 M3. Ged. Staten onthielden daaraan hun goedkeuring omdat de last van f 1500 per jaar een bezwaar was. Daarna volgde de derde, vervelende, periode dat spr. noodgedwongen de vordering van „Njord" moest doorzetten, maar dat is ook mislukt. Hierdoor is de aan vankelijk prettige sfeer in raad en col- I lege van B. en W. verstoord, wat spr Bij een voorstel om mede te werken zeer betreurde. Spr. woont nu met ko aar. de uitbreiding van de Chr. school met twee lokalen, vestigde de heer Lin deman (K.V.P.) er de aandacht op, dat de gerepatrieerden wel enkele jaren in Zandvoort zullen blijven, al zal er mu tatie voorkomen; dat geeft consequen ties voor het onderwijs. De heer Blom (C.P.N.) vroeg waarom er onder de ge- repatrieerden geen propaganda gemaakt is voor de openbare scholen. Alle leer lingen zijn naar het bijzonder onderwijs gegaan. Weth. Kerkman zei, dat deze uitbreiding al is besproken vóór de ge- repatrieerden zijn gekomen. Het ge- gemeentebestuur beïnvloedt niet de keuze van de ouders, zij zijn daarin vrij. Bij het voorstel tot verhoging van de watertarieven betoogde de heer Tates (V.V.D.dat deze nogal drastisch is. Als men een eenvoudiger toren had ge bouwd, zouden de kosten lager zijn ge weest. Spr. had bezwaar tegen het zo- mertarief. De heer Weber (A.Z.B.) ver dedigde het voorstel; deze verhoging moet nog door prijsbeheersing worden goedgekeurd. De heer Van Kuijk (P.v.d.A.) vond eveneens, dat de nieu we waterprijs in verhouding tot andere gemeenten niet hoog is. De heer Lin deman (K.V.P.) was het er mee eens, dat de hogere lasten op de waterprijs moeten verhaald worden. Het gezinsta rief achtte spreker het meest aantrek kelijk, maar dit heeft voor Zandvoort weinig zin, omdat maar 4 pet. der ge zinnen tot de categorie grote gezinnen behoort en vervolgens omdat een zo- mertariêf noodzakelijk is, waar men daardoor de zomerbedrijven laat beta len. Spr. wees op de hoge kosten, welke de gemeente voor het zomerseizoen moet dragen voor openbare werken e.d Toch meende hij dat dit voorstel te hoog is gegrepen en hij deed het voorstel de verhoging op 1 Mei 1951 te doen ingaan, het bedrijf derft dan f 5000.—, doch spr. had gegevens die er op wijzen, dat dit wel mogelijk is. Weth. Slagveld (C.H.) wees er op, dat een ta ver gaande prijs- i verhoging door de prijsbeheersing niet zal worden goedgekeurd. De heer Sie gers (K.V.P.) steunde het voorstel- Lindeman; er zou kunnen blijken, dat B. en W. van bepaalde omstandigheden niet ninklijke toestemming in Bloemendaal maar die toestand moet beëindigd wor den, omdat spr. moeilijk een nieuwe verlenging van de vergunning van de Kroon kan vragen. De burgemeester gaf vervolgens de bezwaren, verbonden aan verschillende hem aangeboden perce len. Hij vestigde ook de aandacht op de morele zijde, hij is gaarne actief om de gemeente vooruit te duwen tegan alle moeilijkheden in; het stichten van een badplaats is een uitermate .boeiend be drijf en de burgemeester wil die taak met de meeste kracht voortzetten, maar dan is het nodig dat hij harmo nisch woont in het centrum van de ge meente. Nu is er een mogelijkheid om een huis te bouwen van 750 M3., waar van de bouwkosten f 54.000 zullen be dragen; het rijk betaalt rond f 16.500. het exploitatietekort zal rond f 850 per jaar bedragen. Het is een zeer aantrek kelijk project van de architect Wim Meijer. De heer Siegers zei dat er iets gebeu ren moet. De burgemeester ontwikkelt een grote activiteit om de gemeente tot bloei te brengen. Destijds verleende de raad unaniem een veel hoger tarief*. Als dit voorstel wordt afgewezen wordt d» stemming in raad en college geschaad Het ontwerp-Meyer zal een andere, be tere bouwstel introduceren. Spr. hoopte dat de raad zc sportief zal zijn en ver schillende dihger. zql vergeten en zal besluiten de woning te bouwen; als deze niet meer als ambtswoning zou worden gebezigd, zou het zelfs een winstobject voor de gemeente kunnen zijn. De heer Weber (A.Z.B.) is voor de bouw. De heer v. d. Werff (C.H.) zegt dat de hardwerkende burgemeester recht heeft op een woning en dat de raad op dat punt een taak heeft. Er zijn echter woningen beschikbaar geweest en er zullen er nog komen die geschikt zijn voor de burgemeester. De raad wordt daardoor ontheven van de plicht om voor een woning te zorgen. De heer Tates (V.V.D.) wilde ever zijn bezwaren heenstappen en voor stemmen. Wetn Kerkman verklaarde namens de P. v. d. A.-fractie dat de noodzaak om te bou wen niet aanwezig is omdat er voldoen- „;.i A„ j wcu iitct ct«*4v.4 *wiv>wv*< erf a F, i Z1-'n- Mevr Mol (je gelegenheid voor de burgemeester is (P.v.d.A.) geloofde dat de heren Linde- egn woning te betrekken. Maar deze man en Siegers iets suggereren. Laten zijn afgewezen door de burgemeester om zij zich uitspreken! Weth. Kerkman deelde mede,; dat de begroting voor 1951 sluitend is gemaakt door het ramen van extra-bijdragen tot een bedrag van ruim f 130.000.De gemeente kan geen cent missen. De heer Lindeman zei echter, dat het bedrijf nog een winst van f 10.000 raamt en f 6000 betaalt voor het hebben van buizen in gemeentegrond. Voorts is de raming van f 30500 extra kosten door de uitbreiding beduidend te hoog omdat men in 1951 niet zal afschrijven op de toren die nog niet gereed is en op de zuiveringeinstallatie die nog ge maakt moet worden. Spr. waardeerde de tactiek van de bedrijven om wat te bewaren voor de magere jaren. De di recteur heeft bevestigd, dat de water- omzet in 1950 ruim 400.000 M3 zal be dragen (exclusief het gebruik van de Corodexfabriek) en niet 300.000 M3 waarop het. voorstel van B. en W. is gebaseerd. Een kind kan bovendien uit rekenen, dat men bij een tarief van 15 cent gedurende acht maanden en 23 cent gedurende vier zomermaanden, het hogere zomerverbruik geheel verwaar loosd heeft. Spr. noemde de wijze waar op dit voorstel ter tafel is gebracht on verantwoordelijk. redenen die de fractie niet kan aanvaar den. De heer Blom (C.P.N.) was ook te genstander. De heer Gosen (A.R.) zei dat de burgemeester zijn eisen te hoog stelde. Spr. wilde f 1500 n 'teven om het vrijkomende huis „de Vijver" wat Op te knappen. De heer Siegers betreurde het resul taat van deze bespreking. Spr. had van de P. v. d. A. een ander geluid verwacht. Tijdens «en vertrouwelijke bespreking hebben alle leden van die fractie zich niet zó positief uitgelaten. Spr. stelde dan ook voor een cnmmissie-ad-hoc te benoemen die deze zaak nog eens gron dig zal onderzoeken, Spr. bezigde de uitdrukking dat men ook „heer" moet zijn. Hiertegen pr. testeerde de heer Kerkman, waarna de heer Siegers deze uitdrukking terugnam. Mevr. Mol (P. v. d. A.) zei tot de burgemeester: „Wat maakt u het ons toch moeilijk, het huis „de Tol" is aanvaardbaar ook al is ei geen centrale verwarming in". Het voorstel Siegers werd met 9-4 stemmen (P. v. d. A. 3 en C.P.N.) aan vaard. Tot leden van de commissie-ad- hoc worden benoemd de heren Siegers, Slagveld. Tates, Koning en ir. van Kuyk. Temiddernacht ging de raad in beslo ten zitting. Ook in deze competitie blijven de verrassingen niet uit; men zie de wié slagen maar. In de eerste klas behaalde Kijk IM I èen voorlopige uitslag van 108 tegen BDC II; Stabiel won van dezelfde met 137; in Halfweg ging het zeer span nend tussen de club van die naam en Hillegom; eerstgenoemde won met het kleinste verschil; 119; in Haarlem won Kijk Uit I maar liefst met 155 van HDC II en Del. Haarlem versloeg met 128 het sterke VKD I in eigen huis! Doordat er weer zeer ongelijk ge speeld is, is de situatie niet erg over zichtelijk en kan er nog van alles ge beuren; zowel aan de kop als aan de staart van de ranglijst is het een ge drang. De stand luidt nu: 1. Del Haarlem 9 6 1 2 13 2. Halfweg I 6 5 0 1 10 3. VKD I 7 5 0 2 10 4. BDC I 7 4 0 3 8 5. Kijk Uit I 7 4 0 3 8 6. Stabiel I 8 4 0 4 8 7. Hillegom I 7 2 14 5 E. DCY II 8 2 0 6 4 9. HDC II 5 10 4 2 10. BDC II 6 10 5 2 Volgens het rooster moet er deze week gespeeld worden: Kijk Uit IBD C I; HDC IIStabiel I; Haarlem I DCY II; Halfweg I—VKD I en BDC II Hillegom. De ontmoeting te Halfweg kon wel eens van beslissende betekenis zijn voor de bezetting van de bovenste plaats! Na een requisitoir, dat ruim twee uren duurde, heeft de Officier van Justitie van de Rotterdamse Arrondis- sements Rechtbank tegen de directeur van de Oudewaterse Bank drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest elf maanden geëist. Een zeer strenge correctie vohd de Of ficier hier op zijn plaats. De Oudewa terse Bank is door de handelingen Van haar directeur tot het prototype van een knoeibank geworden. De maat schappelijke orde is hierdoor in grote mate benadeeld. De V. heeft ontelbare malen en over een zeer lange periode ruim 17 jaar overtredingen gepleegd, waarop zware straffen staan. Als ban kier moet hij als een sociaal gevaar worden gezien. Na een korte onderbreking begun prof. Idema met zijn pleidooi. Op een en ander hopen wij morgen nog uitvoeriger terug te komen. Aavertentte Advertentie MvVMsrEKdXmsey,umi20 rtv, 11053 Advertentie ONS SOLIEO GEREEDSCHAP VOOR VAKMAN EN AMATEUR. GEREED SCHAPKISTEN Hoofdvertegenw. van A.E.G. ELEC. GEREEDSCHAP Advertentie Desge wenst gevr conditiën OOK REPARATIES vlug vakkundig Grote Markt 8 Haar lam Advertentie merk Kobler en Braun, vanaf f 42.- Or. Houtstraat 166 WW b,d Houtbrug Advertentie Advertentie LANGE VLEKSTRAAT 10 TEL. U49S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2