Goocheltoeren met cijfers en getallen voor de rechtbank tBICDENOORMAN: 'Koning den Stefïpen „Nieuw-Guinea-conferentie niet onder druk van bedreiging" j Jjusswt ft&oa ea dippen VALDA De grote misdaden van een kleine man Op alle punten van de Unie conferentie overeenstemming Jong Leven verbetert positie door zege op Rapid N.-Guinea-delegatie vertrokken VERKOUDEN? Zwendelende directeur luistert kalm toe Dr. Kiers in vrijheid Bescherm l Jw hui d.. Positie van de K.P.M. in Indonesië Beter begrip voor moeilijkheden van ambtenaren in Indonesië magnetiseur voor SIROOP BONHEM» Nederlagen voor VIF en Winfried Slotvergadering Unie- conferentie WOENSDAG 29 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 HET GEKNOEI BIJ DE OUDERWATERSE BANK EFFECTEN ONDER DE GROND EN ACHTER HET BEHANG Het is kort dag Van Beinum'» Amerikaans tournee afgelast r Streven naar een afdoende oplossing HOGE RAAD Twee jaar geëist wegens verduistering CourtsMahler overleden Ontploffing bij Centraal Beheer Twee licht gewonden Ministerraad dankt Mr. Fockema „Van Ewijck" en „Dubois" naar Nederland Wordt Nederlandse Volks beweging opgeheven? Neem een doos echte VOORKOMING'VAN GRIEP Een goed zaakje door LESLIE FORD Ondankbare jagers Het Kerstmannetje Keulse humor (Van onze Rotterdamse redactie) Ruim 5)4 uur is de Rotterdamse rechtbank, gepresideerd door mr. Bloemarts, bezig geweest met de ondervraging van de directeur van de Oudewaterse Bank, Mr. V., en het verhoren van een 14-tal getuigen en getuige-deskundigen. Op de groene tafel was het al die tyd een drukke wisseling van papieren en boeken, die alle afkomstig waren van de berg stukken kasboeken, rekeningen, dos siers, effecten, fotocopieën, materiaal uit de geheime bergplaats van de bank en alle mogelijke andere geheimzinnige boeken en boekjes die lag opge stapeld voor de Officier van Justitie, mr. Grasso. Er is gistermiddag met cijfers, indrukwekkende getallenreeksen en financiële begrippen gegoocheld, dat men er van ging duizelen. Wanneer er echter iemand onder dit alles rustig is ge bleven, dan was het wel de verdachte zelf. De directeur der Oudewaterse Bank bleef uiterlijk onbewogen en luisterde rustig toe hoe de Officier, zijn verde diger en de deskundigen theoretiseer den en twistgesprekken voerden over zijn manipulaties. Als hij zelf moest Praten deed hij dat als een timide man netje, heel zacht en bedeesd. Hij durfde de dingen niet bij hun naam te noe men. Alles wat er op de Bank verkeerds gedaan is zou hij willen doen voorkomen als normaal. Wees men hem er dan op, met de wet in de hand, dat hij strafbare handelingen gepleegd had, dan zei hij, het niet zo bedoeld te hebben. Het was inderdaad een lastige kluif voor de rechtbank, een taaie kluif! De ene keer knikte hij maar op alles wat men hem vroeg; dan weer twijfelde hij, kwam hij terug op zijn bevestiging, of wist hij het niet meer „Wat was die Ahim (Alg. Handel en Import Maatschappij) eigenlijk", vroeg de President; „was je zelf die Maat schappij niet?" jg lstsr wpI. „De Ahim was dus een andere naam voor Mr. V.?" Ja, meneer de President. Bij de dorpelingen en mensen uit de omgeving was een Ahim-aandeel iets heel zekers. Zoals later uit een verklaring van Mr. Moret, curator van de Bank, bleek, zijn er talloze gevallen bekend van kleine mensjes, die hun spaargeld in die veilige Ahim-aande- len belegden en zij deden dit op aan raden van Mr. "V.! Bij een bepaald punt van de dag vaarding komt men een bedrag tegen f2285.dat V. in de boeken heeft laten verdwijnen. De President vraagt hem dan, waar dat bedrag ge bleven is. Dat heb ik onder me gehouden. „Ja, maar wat gebeurde er nu met dat geld; is het weg?" Nee! Ik heb het apart gehouden. „Goed. Waar is het dan?" Het is apart gehouden, edelacht bare. De President concludeerde dan maar. zonder zijn geduld te verliezen, dat V. het verduisterd heeft, maar daar komt Verdachte tegen op. Hij legt het dan zo uit, dat het niet verduisterd is, om dat hij niet kan zeggen, waar het ge bleven is.Hij begrijpt ook niet, waar om bepaalde handelingen vervalsin gen ed., die hij natuurlijk niet als zo danig erkent iemand schade hadden kunnen berokkenen! Soms verweert V. zich zo onsamen hangend, dat de President niet meer weet wat hij nu eigenlijk ontkent en wat hij toegeeft en hij maakt er dan maar een einde aan door te zeggen: „Laat dan straks de verdediger uw standpunt in dezen maar duidelijk maken! Op een bepaald moment zet de offi- eier een kistje met een kaartsysteem op tafel. Het is een uitvinding van een der bedienden van V., die hiertoe van zijn directeur opdracht kreeg. Het Is een cartotheek van niet-geregistreerde effecten! „Een museumstuk", vindt de officier; djit zal wel op geen enkele bank Voorkomen." Een ander interessant ge- Val is een bundel smoezelige effecten, die mr. Grasso ter tafel brengt. Dit stel effecten heeft onder de grond gezeten. Uitgeleide gedaan door premier Nat- sir en vice-premier Hamengku Buwono, is Woensdag de eerste groep vm N.-Guinea-delegatie per Constellation uit Djakarta naar Nederland vertrok ken. De vice-voorzitter van de delega tie, dr. Leimena deelde aan Aneta me de: „Wij vertrekken naar Den Haag met hoop en vertrouwen. Hoelang de besprekingen zuilen duren is nog niet precies te zeggen, doch in ieder geval zullen wij met Kerstmis terug zijn". Minister-president Natsir zei dat er oneindig meer op het spel staat dan het stuk land, dat N.-Guinea heet. „ik neem aan dat men ook aan de andere kant de portée van de zaak voldoende beseft. Het is kort dag" Dr. J. Kiers, die 5 April tegelijk met Sultan Hamid en anderen werd gear resteerd, is Zondag in vrijheid gesteld, aldus verneemt Aneta. Dr. Kiers, die rich in de gevangenis te Djocja bevond, is thans in Djakarta gearriveerd Eduard van Beinum heeft op me disch advies besloten zijn Amerikaans lournée met het Philadelphia Philharmo nic Orchestra te annuleren. Aangezien het verloop van zijn ziekte uitsluitend het gevolg van te grote onafgebroken veel inspanning vergende arbeid zeer gunstig is, zijn de medici Van oordeel, dat Eduard van Beinum over een paar maanden, volledig her steld, zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. „Maar toch niet bii V.", interrumpeert een der verdedigers. „Nee," zegt mr. Grasso dan. „bij hem zaten ze achter het behang!" Merkwaardig zijn ook de aantekenin gen, die on verschillende papieren staan: „Ik zie geen oplossing", of „Ik weet niet waar. ik moet boeken", of „Wacht maar af, dat is het beste", enz.! En tussen dit alles door worden dis puten gehouden over blokkeringsreke ningen; worden wetsartikelen geïnter preteerd; wordt er gemanipuleerd met data en wordt er voorgelezen uit ac countantsrapporten, getuigen verschij nen en verdwijnen; getallen dwarrelen neerDe zwendelende directeur ziet dit alles aan. Wat is nu de ondergrond van dit alles; wat zijn de motieven? Vocht mr. V. alleen voor zijn bank? De President vraagt hem dit. Al hebt u zichzelf niet verrijkt, u hebt toch ongeoorloofde middelen gebruikt; u hebt zich verstrikt in valse boekingen e.d.". En daarop antwoord mr. V. dan: „Ik wil mij niet van schuld vrijpleiten, mar ik meen toch, dat iets dergelijks bij andere banken ook wel voorkomt!" Met het reeds genoteerde rapport van mr. Moret wordt de zitting dan besloten. Hedenmorgen zou de Officier van Justitie met zijn requisitoir beginnen, waarna prof. mr. Idema en mr. Smit zullen pleiten. Advertentie 1 i r tijdens t slechte jaargetijde met 2-él-S „Indonesië zal om technische bijstand vragen voor de opbouw van een koop vaardijvloot bij ieder land, dat in staat is aan de Indonesische wensen te vol doen," aldus verklaarde A. P. Lolong, een hoge -Indonesische ambtenaar voor de scheepvaart. Gevraagd of de Indonesische regering van plan was het feitelijke monopolie van de K.P.M. te breken, zei Lolong, dat een Indonesische scheepvaartwet deze betrekkingen in de Archipel zal rege len. Hij achtte het mogelijk, dat dit zou gebeuren na de besprekingen in Den Haag. De K.P.M. heeft volgens Lolong geen monopolie in Indonesië, doch een rege ringscontract, dat inhoudt dat een be paald percentage regeringsgoederen in de Archipel moet vervoerd worden. Op basis van dit contract mogen geen bui tenlandse schepen in niet-zeehavens ko men. Priok, Surabaja, Belawan en Ma kassar zijn zeehavens, zodat slechts de werkelijk kleine havens voor de K.P.M. zijn gereserveerd. Er zullen besprekingen worden ge opend met de K.P.M. in Nederland over de vraag of de K.P.M. zal helpen bij de opbouw van een „nationale Indonesische scheepvaart". Deze besprekingen zijn verder bedoeld om de toekomstige posi tie van de K.P.M. in Indonesië te be palen. Van 1 December af zal het eiland Guadeloupe worden opgenomen in het West-Indisch bedrijf der K. L. M. De lijn CuragaoSt. MaartenSt. Kitts zal naar dit Franse eiland worden doorgetrokken. Het aantal plaatsen dat via het West-Indisch bedrijf zal zijn te bereiken bedraagt dan een en twintig. Gisteren konden in een vergadering van de volledige delegaties van de mi nistersconferentie der Nederlands-Indonesische Unie de resultaten van de be sprekingen in de werkgroepen in beschouwing worden genomen en geforma liseerd. Daarbij bleek, dat de gehele agenda was afgewerkt en dat omtrent alle punten daarvan overeenstemming was verkregen. Over de aldus verkregen resultaten kan het volgende worden medegedeeld: Met betrekking tot de rechtsgang bij, en de organisatie en de regeling van werkzaamheden van het Uniehof van Arbitrage werd besloten over té gaan tot het uitvaardigen van een gemeenschappelijke regeling betreffende deze onderwerpen. Over de regeling zelve werd eveneens overeenstemming bereikt, alsook over een aparte regeling betreffende de immuniteiten en faciliteiten, wel ke het Uniehof, de leden, de griffiers en andere personen, die by de rechts- pieging van dit Hof betrokken zqn, zullen genieten. Voorts werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk van de gearresteer de Nederlanders in Indonesië en over de rechten van de Hoge Commissarissen by eventuele arrestaties hunner landgenoten in het land van de andere deel genoot. Ten aanzien van dit laatste onderwerp is besloten, dat de internationaal geldende gebruiken op dit gebied over en weer zullen worden toegepast. Advertentie Suurbrand op Uw maag kunt ge blussen 'h even weinig tyd ge 'n lucifer uitblaast.... iUl»t die prompte weldadige werking van Pennies maakt de Rënnies-remeaie zo ge bild. Maak ei een vaste gewoonte van, aityu een paar Rennles bij O te steken, gewapend te zijn tegen elke aanval Met een paar Rennies bij de nand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo 5°ddt, maar dat wel eens verkeerd valt. pennies zijn handig verpakt èén voor en ge Kunt ze onopvallend inne- de ge gewoon maar laten smelten op tong, zonder water ot wat ook ff zi1n nog smakelijk bovendien i fcfaag Uw Apotheker of Drogist een pak ^tnies. - Vandaag nog. Mogelijk komen u morgen te pas. De verschillende aspecten der om standigheden, waarin de Nederlandse ambtenaren in dienst van de Repu bliek Indonesië zijn komen te verke ren, werden uitvoerig en openhartig besproken. Aan de hand van de er varingen der afgelopen maanden werden de wederzijdse inzichten ontvouwd omtrent de positie dezer ambtenaren. De gevoerde besprekin gen leidden tot beter begrip voor de moeiiykheden, welke door de be trokken ambtenaren als gevolg van velerlei omstandigheden worden on dervonden. De commissie 'tot onderzoek van de rechtspositie der ambtenaren-Nederlan ders, welke commissie werd ingesteld krachtens besluit der eerste ministers conferentie, heeft kortgeleden de haar opgedragen taak beëindigd en het re sultaat van haar werkzaamheden samen gevat in een eindrapport aan de Indo nesische regering. Omtrent de in dit rapport vervatte voorstellen kan een spoedige beslissing worden tegemoet gezien. De Indonesische regering zich be wust van de noodzaak hiervan streeft er naar, het probleem der zich in haar dienst bevindende Nederlanders op korte termijn tot een afdoende oplossing te brengéh. Aansluitend aan het ter R.T.C. overeengekomene inzake de verlenging van personele bijstand, werden oriënte rende besprekingen gevoerd omtrent de meest geëigende wijze, waarop in een nabije toekomst de beide landen over en weer uit elkanders rechtsgebied per soneel in dienst kunnen nemen. Overeengekomen is de handelspoli tieke samenwerking, in gewijzigde vorm, voort te zetten. In beginsel zul len het koninkrijk der Nederlanden en de republiek Indonesië zelfstandig en af zonderlijk optreden bij het regelen van hun buitenlandse handels- en monetaire betrekkingen met andere landen. Indien beide mogendheden zulks gewenst ach ten kunnen zij evenwel gezameniyk overeenkomsten, hetzij alleen op mo netair gebied, hetzij mede in de goede rensector met andere landen in Europa aangaan, ter regeling van het wederzijds handelsverkeer. Voor het rechtstreekse verkeer tussen Nederland en Indonesië is een handels overeenkomst afgesloten lopende van 1 October 1950 tot 1 October 1951. In deze overeenkomst is de Nederlandse uitvoer naar Indonesië geraamd op ca. f 320 min c.l.f., terwijl de invoer in Nederland van Indonesische producten is geraamd op ca. f435 min f.o.b. Binnenkort zullen door het Deviezen- instituut voor Indonesië vergunningen worden afgegeven voor de overmaking uit Indonesië van gelden, waarmede be paalde uit de oorlogsperiode stammende categorieën van schulden van Indone sische deviezeningezetenen aan Neder landse deviezeningezetenen geheel of ten dele zullen kunnen worden afgedaan In het algemeen zal met ingang van 1 Januari 1951 aan natuurlijke perso nen, deviezen-ingezetenen van Neder land, vergunning voor transfer van lo pende inkomsten worden toegestaan tot een maximum van ƒ5.000 Ned. crt. per Jaar. Besloten werd de leningsovereenkomst welke ter eerste ministersconferentie tussen Nederland en Indonesië werd af gesloten, in dier voege te wyzigen, dat door Indonesië tot 1 Januari 1952, l.p.v I Juli 1951, op het crediet van 200 mil- lioen getrokken kan worden. Een nieuwe regeling werd getroffen met betrekking tot de eigen-pensioenen van gewezen burgerlijk en militair overheidspersoneel. Deze regeling geldt zowel voor gepensionneerden, gevestigd in Nederland als voor die gevestigd elders buiten Indonesië, een en ander voorzover deze personen niet de Indo nesische nationaliteit bezitten of van Aziatische afkomst zijn. Zij, die onder de regeling vallen, krijgen hun pen sioen tot het nominale bedrag, alsmede duurtetoeslag en kindertoelagen, uit betaald in Nederlands courant. De nieuwe regeling is óók van toepassing op de pensioenen van gewezen bijzon dere leerkrachten en van personen, die werkzaam zijn geweest bij de In dische Pensioenfondsen of bij andere rechtspersoonlijkheid bezittende Indo nesische overheidsinstellingen. Voorts is de uitbetaling in Nederlands courant in Nederland en elders buiten Indone sië gegarandeerd van gagementen, landspensioenen en onderstanden (z.g. smartegelden) en met pensioen op één lijn te stellen uitkeringen. De regeling betreffende de eigen pensioenen en de overige op dezelfde voet geregelde uitkeringen lijdt uit zondering ten aanzien van personen, gevestigd in Nederlands Nièuw-Guinea. Met betrekking tot de weduwenpen- sioenen en wezenonderstanden van de nagelaten betrekkingèn van gewezen burgerlijk en militair overheidsperso neel is een overeenkomst gesloten van verdergaande strekking. Ter uitvoering van de reeds ter R.T.C. gemaakte afspraken hebben de deelge noten in de Nederlands-Indonesische Unie voorlopig voor de duur van drie jaren een overeenkomst gesloten in zake een Nederlandse militaire missie in Indonesië. 51. Met een schreeuw drong de Noorman zijn rijdier naar voren Een koude woede had zich van hem meester gemaakt, toen hij de ruiter een pijl op Raven zag richten. Hoezeer hij op dit ogenblik de hengst ook mocht verwensen om de onrust die hij onder de kudde veroorzaakte, hij was te zeer een paardenliefhebber om het edele dier op deze onwaardige wijze als een hond te laten neerschieten. Laag over de hals van zijn paard gebogen, haalde hij bliksemsnel uit en sloeg met zijn zware stalen boog tegen het wapen van de schutter, jgist toen deze aftrok. Laat af," beet een metalen stem hem toe. De man slaakte een kreet van pijn. Maar hoe snel Eric's reactie ook was geweest, hij kon het schot niet verhinderen. Wel deed zijn slag de pijl afwijken, doch niet ver genoeg om het fiere ros te missen. Eric voelde een schok door zich heen gaan toen Raven plotseling een scherp gehinnik van pijn uitstootte en wild steigerde. De pijl had het dier boven het rechter achterbeen getroffen. Als een wilde beet de hengst een paar maal naar het stekende ding, dat hem zulk een onduldbare pijn veroorzaakte. Toen, als beseffend dat hij voor alles zichzelf in veiligheid moest stellen, wierp hij de kop in de nek en stormde, half hinkend, de donkere steppe tegemoet Eric bleef hem nakijken tot de zwarte schim met de duisternis versmolten was en diens hoefslagen vervlogen. Op dat ogenblik had hij alles willen geven indien hy het gekwetste dier had kunnen helpen. Het geschreeuw, waarmee de andere ruiters de kudde weer bijeen dreven, maakte dat hij zich eindelijk losscheurde uit zijn ge dachten, 'n Enkele blik leerde hem echter dat zijn leiding niet meer nodig was. Reeds was de kudde voor een groot deel tot kalmte gekomen, en Gonör's mannen wisten wat hun te doen stond. In een wijde boog reed de Noorman om hen heen. Onwille keurig vroeg hij zich af, hoe Raven kans had gezien de kudde te naderen, zonder dat de posten reeds eerder waren opgetreden. Er kwam een verbaasde uitdrukking in zijn ogen. Als hij de richting bekeek van waaruit de hengst genaderd was, kon het niet anders of hij moest een wachter gekruist hebben. Een wachter, die géén alarm geslagen had. Hoe Zijn gedachten braken plotseling af. Met een ruk hield hij zijn paard in en staarde vol afgrijzen naar de donkere vorm, die hij ineens voor zich ontdekte. Het waren de omtrekken van een man. Hij was op die plaats in elkaar gezakt, en de pijl, die sinister boven het hoge gras uitstak, liet geen twijfel open aan de oorzaak van de dood Maar het "was niet alleen deze ontdekking die Eric eensklaps met een ijskoud gevoel van angst vervulde. Het was ook de slotsom, die zijn scherpe geest uit deze laaghartige moord trok. Hier waren mensen aan het werk. Mensen, die op zettelijk wanorde onder de kudde hadden gesticht in de hoop zoveel mogelijk mannen uit het dorp weg te lokken. Waarom? Waartoe? Wie was in het dorp achtergebleven? De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. Hooykaas, heeft conclu sie genomen in de zaak van dé" magne tiseur H. H. L., te Maasniel, die wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde in twee gevallen te Echt is veroordeeld tot tweemaal f 100.subs, tien dagen hechtenis. In het cassatiemiddel was voorgesteld, het begrip „noodzaak" aanwezig te ach ten, wanneer de patiënt zich tever geefs heeft gewend tot bevoegde ge neeskundigen. Bij eerste overweging lijkt deze interpretatie aanvaardbaar. Een nadere beschouwing doet echter hier bedenkingen rijzen. Hoe moet blij ken, dat patiënten door de medische wetenschap zijn opgegeven of bij haar geen baat vonden? Zonder nadere wet telijke voorschriften zal men er niet komen. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping ,van het beroep. Arrest 16 Januari. De Officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te Alkmaar heeft tegen de 34-jarige administrateur-pen ningmeester van de Vee- en Vleeskeu ringsdienst Barsingerhorn en omstre ken, G. T. uit Schagen, een gevangenis straf van twee jaar met aftrek geëist wegens verduistering van een bedrag van rond f 32.000. Mevrouw Hedwig CourtsMahler, be kend schrijfster van honderden populai re romans, is op 83-jarige leeftijd te Tegernsee (Beieren) overleden. Advertentie. Het was voor Jong Leven in de tafel- tenniscompetitie een goede dag. Zelf wonnen de Amsterdammers met 64 van Rapid H, terwijl de beide koplopers in een partij tegen elkaar gelijk speel den. Winfried kreeg tegen A.V.G.A. II een 64-nederlaag te slikken en V.I.F stelde teleur door met liefst 8—2 tegen Barna II te sneuvelen. In de hoofdklasse won Sparta, on danks het ontbreken van C. du Buy, met 7—3 van Ned. Lloyd. Een fraaie prestatie verrichtte W. Stoop door C. Pelser zijn eerste nederlaag in dit sei zoen toe te brengen. Well Shot had niet veel moeite om Never Down te ver slaan. Met een 10—0-nederlaag keerden de Zaltbommelers naar huis terug. Well Shot had de jeugdige Louis weer opge steld en dat dit geen verkeerde zet was geweest, bewezen zijn drie overwinnin gen. Een spannend verloop had de wed strijd M.T.T.C.Quick, welke pas in de laatste partij in het voordeel van Quick werd beslist. B. van Ham won voor Quick zijn drie partijen. Guus Broné zorgde voor twee winstpunten, terwijl Van Dijk drie ne derlagen te incasseren kreeg. Het dub belspel leverde tenslotte het zesde punt voor de Hilversummers op. Sparta 5 5 0 0 10 446 Quick 5 4 I 0 9 33—17 Well Shot 6 4 0 2 8 35—25 Ned. Lloyd 6 3 1 2 7 29—31 M.T.T.C. 5 2 0 3 4 23—27 Rapid 5 1 2 2 4 22—28 Wifra 4 1 1 2 3 18—22 Barna 4 0 1 3 1 13—27 Never Down 6 0 0 6 0 13—47 Op de hedenmorgen gehouden slot vergadering van de Unie-conferentie NederlandIndonesië heeft de voor zitter mr. J. H van Maarseveen zijn grote voldoening uitgesproken over het feit, dat op een zo groot aantal belang rijke punten overeenstemming kon wor den verkregen. Het blijkt dat het rede lijk overleg en de wil tot samenwer king ondanks de moeilijkheden, ge handhaafd blijven. Spr. is geneigd de waarde van deze tweede ministers-con ferentie hoger aan te slaan dan die van de eerste. Juist het feit, dat de laatste tijd onze wil tot en het geloof in de mogelijkheid van samenwerking in de praktijk zo ernstig op de proef zijn gesteld heeft aldus spr., aan deze conferentie een achtergrond verleend, die de waarde van de zichtbare resultaten een bijzon der relief geeft. Een zeer moeilijk, ongetwijfeld net moeilijkste probleem in de verhouding tussen onze beide volken zal op een conferentie, die de volgende week be gint. besproken worden. Het zou aan de waardigheid van Nederland zowel als van Indonesië te kort doen. wanneer deze conferentie moest plaats hebben onder de druk van een openlijke of be dekte bedreiging. De Nederlanders, die in Indonesië vertoeven, mogen niet als gijzelaars beschouwd worden voor po litieke of andere eisen, die Indonesië aan Nederland wil stellen. Ook zij heb ben het recht te leven in een wereld, vrij van angst en terreur. Ik ben ervan overtuigd, dat dit ook de opvatting van de Indonesische regering is. aldus min. v. Maarseveen. De vice-voorzitter, mr. Rum. heeft in een toespraak toegezegd, dat zijn rege ring al het mogelijke zal doen om nade lige gevolgen voor Nederlandse ambte naren in Indonesië zoveel mogelijk te ondervangen. De gedachtenwisseling heeft beter begrip gebracht voor eikaars standpunten en moeilijkheden, zodat bei der aandacht gericht kan worden op on derlinge hulpverlening en het te boven komen van moeilijkheden en tekortko mingen, waarvoor de Indonesische rege ring zich nog altijd gesteld ziet. In afdeling B van de Overgangsklas se heeft V.I.F. niet veel plezier gehad van het bezoek van Barna II. Met niet minder dan 8—2 werd het onderspit ge dolven. A. Oosterlaag zorgde er voor, dat V.I.F. nog twee punten kon bemach tigen. H. Vlug en J. Oosterlaag kwamen er dit keer niet aan te pas. Het treffen tussen K-K.K. en Hil versum, dat van groot belang was voor de bezetting van de bovenste plaats, is met een 73-overwinning voor het Amsterdamse K.K.K. geëindigd. Overige uitslagen: Quick IIA.V.G.A. 6—4, 't Balletje—U.T.T.C. 3—7. K.K.K. 6 6 0 0 12 46—14 Barna II 6 4 1 I 9 35—25 Hilversum 6 4 0 2 8 29—31 U.T.T.C. 6 3 1 2 7 32—28 Quick II 6 3 0 3 6 30—30 V.I.F. 6 2 0 4 4 24—36 A.V.G.A. 6 1 0 5 2 23—37 't Balletje 6 0 0 6 0 21—39 In afdeling C van de overgangsklasse behaalde Jong Leven op Rapid II een nuttige en welverdiende 64-overwin- ning. Door zijn drie overwinningen be wees J. Putman in deze wedstrijd, dat hij het tafeltennissen nog niet is ver leerd. Th. Kramer en W. v. Gaaien brachten het ieder niet verder dan tot één overwinning. De laatste partij, het dubbelspel, bracht Jong Leven een zwaar bevochten zege. In een wedstrijd, waar Vrouwe For- tuna de Haarlemmers niet goed gezind was, heeft Winfried met 64 van A.V. G.A. II verloren. Drie partijen werden met slechts twee punten verschil in de derde game verloren. De beste partij was ongetwijfeld die van Smit tegen Florin, welke door laatstgenoemde met 2220 in de beslissende game werd ge wonnen. Duineveld, Hoonhout en Smit wonnen ieder een party. Tenslotte ze gevierden de Haarlemmers in een goed gespeelde herendubbel over de Amster dammers. Disnie Sparta II Jong Leven A.V.G.A. II A.M.V.J. Rapid II Winfried T.O.G. II 0 10 0 10 43—17 42—18 32—28 29—31 27—33 30—30 30—30 7—53 Het competitieprogramma voor Zater dag 2 December luidt: Hoofdklasse: SpartaWell Shot, Bar naM.T.T.C., QuickRapid, WifraM. T.T.C. Overgangsklasse C: A.V.G.A. IIRa pid II. Dinsdagmiddag omstreeks half vie_ heeft zich bij Centraal Beheer aan ae Herengracht te Amsterdam een vrij hevige explosie voorgedaan. Vermoede lijk door de lekkage in de leiding van een „buta"-gasfles heeft een der ver trekken zich met het gas gevuld. Toen de automatische oliestookinrichting weer ging branden is het gas door de warmte tct ontploffing gekomen. Er ontstond een begin van brand, dat ech ter door het personeel met een slang op de waterleiding kon worden geblust. Een 58-jarige kantoorbediende en een 20-jarige monteur werden hierbij lient verwond. Zij werden door de bedrijfs arts verbonden. De explosie vernielde acht ruiten en een muur, die later door de brandweer werd gesloopt. De Ministerraad heeft in zijn gehou den vergadering afscheid genomen van de afgetreden Staatssecretaris van Oor log, mr W. H. Fockema Andreae. Bij monde van de minister-president is hem dank gebracht voor de vele en voortreffelijke werkzaamheden, zowel in zijn functie van Staatssecretaris van Oorlog air bij de uitvoering van speciale taken in Indonesië, op verzoek van het kabinet. Hr. Ms. fregatten „Van Ewijck" en „Dubois", de vroegere Amerikaanse oor-ai logsbodems „Gustafson" en „O'Neill" die onlangs aan de Koninklijke Marine werd overgedragen, zullen 1 December onder bevel van luitenants ter zee eer ste klasse P. van Willigen en W. A. de Looze uit Boston naar Nederland ver trekken. 21 December worden zij te Den Helder verwacht. Zaterdagmiddag 9 December a.s. zal de Nederlandse Volksbeweging in „Ter minus" te Utrecht een bijzondere alge mene ledenvergadering houden om over de opheffing van de beweging te beslis sen. Het ligt in de bedoeling het blad „De Personalist" te laten voortbestaan. Advertentie PAS TIL L. E= 2 De controle-commissie voor gewapen de diensten uit het Huis van Afgevaar digden te Washington heeft onlangs ont huld, dat een boer uit Texas bij toeval surplus-legergoederen ter waarde van 1.209.600 dollar heeft gekocht voor de prijs van 6.89 dollar. De boer, die marine-officier is ge weest, kocht ze in 1946. Hij dacht, dat hij een bod deed op kleine kartonnen rekenkaarten, toen hij vijf dollarcent per stuk bood. Tot zijn verbazing be merkte hij echter, dat hij 168 gloednieu we electrische brand-contróle-instru- menten had gekocht, die 7.200 dollar per stuk waard waren. De eerlijke oud-ma- rine-officler wilde de dingen weigeren, 37 Ze bewoog even heen en weer als knaagde er ergens in haar een pijn, die ze wilde stillen. „Dat afschuwelijke van gisteravond," zei ze. „Ik was totaal in de war toen we naar Dorothy gin gen. II: was van plan Ellery Seymour te spréken te krijgen en hem uit te leg gen, dat ik verkeerd had gedaan. Ik wilde het ongedaan zien te maken. Ik probeerde zijn aandacht te trekken of dicht genoeg bij hem te komen om hem te vertellen wat ik kwijt wilde, maar hij was voortdurend ergens anders met allerlei mensen om zich heen. Toen kwam de vrouw, die vrouw in het zwart en ik hoorde iemand haar naam herha len. Ze had me die middag opgebeld en me verteld, dat ze dacht dat ik wei tets zou willen weten over de manier waarop de Stubblefields zaken deden." „Bertha Taylor? Had ze jou al van te voren opgebeld?" Ze knikte. „Ik ging er dadelijk naar toe, maar ze was niet thuis. Dat was, toen dat kind me zag. Toen ik haar daarna bij Dorothy zag, nam ik me voor vlak achter haar weg te gaan. Ze ging naar de bibliotheek en ik volgde haar, maar toen ik binnenkwam was ze al verdwenen." „Lag dat pistool er toen al?" „Ik heb het niet gezien Maar ik ging ook niet verder naar binnen. Even la ter zag ik haar de trap afgaan. Nader hand, toen iedereen de kamer uit was, zag ik Ellery Seymour. Ik vroeg hem om met mijnheer Stubblefield in de bibliotheek te komen; ik moest ze iets vertellen. Ik ging naar binnen en wachtte en wachtte. Toen drong het tot me door, dat hij helemaal niet van plan was te komen. Er scheen iets in me te gebeuren. Ik werd dol van angst, eens klaps. Toen zag ik dat pistool liggen. Het lag op de grond onder een stoel, net zo ver er onder, dat je het pas zag, als je goed die kant uit keek. Ik raapte het op, draaide me om en ging achter de deur staan, daarom vertelde ik u, dat ik niet wist of ik van plan was mijnheer Stubblefield dood te schieten of niet Bill noemde dat een paradox, maar het is werkelijk zoals ik u zeg. Ik weet het nog niet. Ik wilde het en tegelijkertijd wilde ik het weer niet. Ik weet het nog niet. Ais Kramer niet was binnengekomen en als hi] me niet zo'n spektakel had gemaakt, dan had ik hem misschien neergeschoten, maar aan de andere kant, geloof ik, dat ik mijn hersens nog te veel bij elkaar had om zoiets afschuwelijks te doen. En ik wist van te voren, dat het me toch niets zou helpen," „Dat dacht ik tenminste ook," zei lk „Maar nu kan ik er geen touw meei aan vastknopen. Ik zou wel haast gaan denken, dat de een of ander het erop aangelegd heeft me een pistool op te dringen eerst in die bibliotheek en toen, nadat er iemand mee was vermoord, zoals vannacht". Ze schudde langzaam het hoofd. „Ik weet niet waarom, maar het lijkt me het werk van een vrouw' „Bedoelt u mij scans, of Dorothy Hal- let?" vroeg ik. Ze keek op. U bedoel ik niet, Doro thy Hallet misschien wei. Misschien ook die Bertha Taylor, als zij tenminste dat pistool in de bibliotheek heeft achter gelaten. Of misschien mevrouw Stubble field. Ze zou 't best vannacht hier naar binnen gegooid kunnen hebben. Het hoeft niet allebei de keren door dezelfde persoon te zijn gebeurd. De eerste keer kan wel toeval zijn geweest. Misschien is het alleen de tweede maal opzettelijk gebeurd. Ik weet het niet. Eigenlijk ge loof ik niet, dat Dorothy Hallet het ge daan heeft. Ik denk niet. dat ze het prettig vindt, dat Theodore Hallet en Ellery Seymour zo aardig voor me zijn geweest, maar ik kan me niet indenken, dat zij iets iets slechts zou doen". „Dat zou ik ook niet denken", zei lk. „En dan zijn er natuurlijk mannen, dieer vrouwenmanieren op na hou den. Freddie Mollinson bijvoorbeeld. Die man, die boeken schrijft, mijnheer Mi nor, ook. Wat ik van Joe Kramer moet denken, weet ik niet. Je zou haast zeg gen, dat hij anders is. Hij heeft me van daag opgebeld.... twee keer. Eén keer vlak voordat Bill wegging en daarna nog eens om ongeveer één uur". Ik keek haar met ongeveinsde ver bazing aan. „Kramer?" „Hij zei, dat hij dacht, dat hij en ik tot zaken konden komen. Ik zei, dat ik niet begreep wat hij bedeelde en toen antwoordde hij, dat ik het drommels goed begreep en dat z*n aanbod heus niet te versmaden was". „Wat antwoordde je daarop?" „Ik hing de hoorn op. De tweede keer belde ik af, zodra ik zijn stem hoorde." Ik vroeg me af, of de blonde jonge reus die ochtend haar namens mijnheer Stubblefield was komen halen, of dat hij toen ook over zaken was komen spreken. Wie weet had hij wel twee vliegen in één klap willen slaan. „Eerst dacht ik, dat hij een doodge wone vrouwenjager was. Maar ik geloof niet, dat hij in mij persoonlijk belang stelde. Ik kreeg ineens zo'n idee, dat hij iemand probeerde te bedriegen. Mis schien wel mijnheer Stubblefield". We zwegen allebei enkele ogenblik ken. Toen zei ik: „Susan, waar heb je je avondtasje gelaten? Op welke stoel?" Iets, dat vaag in mij opgekomen was terwijl zij praatte, drong eensklaps scherp tot mij door, „Op de canapé naast de deur. Ik had het daar al dadelijk neergelegd, nog voor ik naar de blibliotheek ging en dat pistool vond. Hoezo?" „Niets", zei ik. „Zo maar". Hetgeen ik jokte. Het was dezelfde canapé waarop Milton en ik gezeten hadden, voor we weggingen de ca napé naast de deur waarin Dorothy haastig het pistool had verstopt, toen ze Bill aan hoorde komen. Ik vroeg me nog iets anders af. „Wat deed Dorothy toen Bill boven was? Kwam ze beneden, naar jou toe?" Susan knikte. „Ze kwam naar bene den en ze zei, dat ik niet moest pie keren. Ze was erg aardig, als u nagaat, wat een afschuwelijke scène ik had ge maakt, twee keer op één avond. (Wordt vervolgd) maar de luchtmacht stond hem dit niet toe. Later kocht de luchtmacht evenwel de partij weer terug en wel voor 63.000 dollar. Voor de boer een goed, maar voor de Amerikaanse luchtmacht een beschamend slecht zaakje. Vier jagers uit Portland in Amerika waren van plan om 's morgens vroeg op te staan om te gaan jagen, maar toen ze in de eenzame streek, waar zij het wild wilden - verschalken, aankwamen, be merkten zij, dat zij hun wekker hadden verloren. Daar er geen klokkenwinkel in de buurt was, kochten zy van een boer een haan. Drie ochtenden achter el kaar dee.d de haan trouw zijn plicht en kraaide de reveille. Maar ondanks is 's we. relds loon, want toen de jacht was afge lopen, aten de jagers hun accurate wek ker op. Op het hoofdpostkantoor van Kopen hagen wordt op het ogenblik elke dag overgewerkt om de stroom van meer dan 20.000 brieven van kinderen uit al le delen van de Engels sprekende we reld te behandelen. Deze brieven zijn allemaal geadresseerd aan „Het Kerst mannetje, Groenland" en bevatten de wensen van de op geschenken beluste kinderhartjes. De Deense vereniging voor vreemdelingenverkeer zal er voor zorgen, dat aan al die kinderen een kerstkaart en een cadeautje wordt ge stuurd. Het cadeautje zal waarschijnlijk bestaan uit een sprookje van Hans An dersen. Zo wordt het sprookje van het Kerstmannetje met 'zijn door rendieren getrokken slee vol geschenken voor de kinderen tot een realiteit en het Chris telijk kerstverhaal tot een sprookje ge maakt. In Keulen hebben communisten hun „vredesactie" (merkwaardig is, dat over al ter wereld vrede heerst, behalve daar waar de communisten niet uitgelokte aanvallen op onafhankelijke staten heb ben gepleegd) kracht menen te kunnen bijzetten door op muren en huizen witte vredesduiven te schilderen. Het spreekt vanzelf, dat menigeen van een versie ring met het meest mishandelde dier der wereld niet gediend was, maar hoeveel moeite men zich ook gaf om de voor de communisten vogelvrije vogels .te ver wijderen, de verf hield hardnekkig stand. Om zich toch niet onbetuigd te laten hebben de niet-communisten er toen maar rode eieren onder geschil derd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3