Waardering voor werk van Kath. Centrale Emigratie Stichting tt?i c de noorman: *Z)e Zoning steppen Carmelietessen in Egmond uit de kou geholpen De grote misdaden I van een kleine man Jutten neus en dippen Emigratie-aangelegenheden aan de eigen standsorganisaties Troepen vóór het einde van dit jaar uit Indonesië „Bedreiging van vrede in Oost-Azië" Mishandeling met dood als gevolg rm* Mgr. Huibers zegent de nieuwe verwarmingsinstallatie in N.V. WONINGINRICHTING ,,'T BINNENHUIS" Zaalberg-dekens w WASSENAAR Overpeinzingen Twee auto's te water ENORME ORDER VOOR WERKSPOOR N IJ I. Gerepatrieerden uit Rusland ORGANON-OSS DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 EPISCOPAAT OVER EMIGRATIE Minister s'Jacob in Eerste Kamer Geen goede Sint Oorlog en Marine afgehandeld Argentinië bestelt spoorweg- materieel Kwestie-N ieuw-Guinea Memorandum Stichting Rijksbehoud Acht jaar geëist tegen kellner MEER EMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA ::jm. Nu nog de kolen... en wollen stoffen Een echte Zaalberg deken verslijt U Uw hele leven niet 17 7 0 IN ALLE MATEN VEII KR IJ Cl A Alt JULIANAPARK 58-60-62 - TELEFOON 13661 Volledige collectie Jansweg 17 Burgemeester van Culemborg benoemd 47 zullen Nederlandse nationaliteit behouden van Snorrebor - Gevolg: veerdienst tijdelijk gestaakt Commando-overdracht op N ieuw-Guinea Prins heden uit Malta terug door LESLIE FORD Als je geen Rus bent Humaan communisme! Ingezonden stuk B. en W. aan de grond (Van onze Haagse redactie) Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop Tan Haarlem, heeft een dezer dagen namens het Nederlands Episcopaat aan de Kath. Centr. Emigratie Stichting een schrijven gericht, waarin met bezorgd heid wordt vastgesteld dat moeilijke economische omstandigheden van eeD na-oorlogse wereld en, bijzonder in ons land, een grote aanwas der bevolking voor tienduizenden oorzaak zijn, dat zij in eigen land geen toekomstmogelijkhe den voor zichzelf en voor hun kinderen kunnen vinden. Het is daarom een onontkoombai noodzaak, zo gaat dit schrijven verder, dat vele Nederlanders in vreemde lan den een nieuw bestaan trachten op Te bouwen en met waardering zien Wij, dat vele grote landen, vooral buiten Europa, hun grenzen openen voor die genen, die, met goede wil en werklust bezield, voor zichzelf en hun gezinnen een menswaardig bestaan willen ver dienen en die daardoor ook deze landen tot groter bloei helpen brengen. Gelukkig mogen Wij zeggen, dat de Nederlanders graag geziene en gewaar deerde inrmigranten zijn. Evenwel gaan ons, als herder van hun onsterfelijke zie len, bijzonder de geestelijke belangen ter harte. Het werk, van de emigratie zou immers beslist onvolledig zijn, in dien het zich slechts uitstrekte tot de Verzorging van hun stoffelijke belangen. Met insteming hebben wjj kennis ge nomen van de werkzaamheden op dit gebied, verricht door de Kath. Centr. Emigratie Stichting. Wij wensen, dat deze Stichting haar activiteit tot steeds grotere breedte e diepte opvoere; want het is onze vaste mening, dat de emi gratie-aangelegenheden van onze katho lieken vooral behartigd moeten worden door de cmigratiebureaux van omze eigen katholieke standsorganisaties. Wij dur ven daarom op deze standsorganisaties een dringend beroep te doen, dat zjj zich de nodige offers zullen getroosten om hun eigen katholieke emigratiebureaux zo spoedig en zo efficiënt mogelijk uit te bouwen. Om de geestelijke belangen van de katholieke emigranten immers veilig te stellen, zal grote zorg aan hen besteed moeten worden. Nauwkeurig moet worden toegezien, waarheen zij geleid Worden. Het verdient de voorkeur, dat zij emigreren naar katholieke landen of streken, waar de Katholieke Kerk voldoende is uitgebouwd en waar met name behoorlijk voorzien is in kerken en katholieke scholen. Zou dit niet altijd mogelijk zijn, dan moet worden onderzocht of hun gees telijke verzorging anderszins gewaar borgd zal worden. Wij leggen er bij zonder de nadruk op, dat de katho lieke emigratiebureaux van onze ka tholieke standsorganisaties zich zeer zullen beijveren voor de goede en juiste voorbereiding van hen die wil len emigreren. Deze voorbereiding zal niet slechts omvatten het geven van taalcursussen, technische voorlichting en inzicht in de structuur van het land, waarheen zij gaan, maar zal zich. vooral moeten richten op de geeste lijke paraatheid der geloofskennis en beklemtoning van de katholieke ge zinsgebruiken. De samenstelling van op de geloofspractijk der emigranten afgestemde godsdienstboeken juichen Wij toe als een kostbaar hulpmiddel De Kath. Centr. Emigratie Stichting zal vooral de emigratie van die Neder landers bevorderen, die door hun per soonlijkheid en mentaliteit waarborg geven, dat zij een aanwinst betekenen voor het land en het bisdom, dat hen opneemt. Wij mogen in de emigratie immers ook een middel zien door God in Zijn al- wijze voorzienigheid gebruikt, om Zijn Kerk verder op aarde uit te breiden of te versterken. Het is om die reden dan ook, dat vele bisschoppen van emigra- tielanden gaarne onze goede katholieke Nederlanders zien komen ter versterking van het aantal katholieken en tot ver dieping van het geloofsleven. De beslissing over het al dan niet emigreren berust tenslotte vanzelfspre kend bij de emigrant zelf. Maar behalve de emigrant hebben de maatschappelijke organen, de burgerlijke overheid en ook de kerkelijke overheid haar verantwoor delijkheid en daarvan zullen en kun nen zij zich niet ontdoen. Wij geven gaarne de verzekering, dat dit schone en noodzakelijke werk tevens een werk van zielzorg zich gesteund mag weten door Onze bijzon dere belangstelling. Wij bidden God, dat Hij al diegenen, die zich zo beijveren voor emigratie van onze katholieken, Zijn meest rijke en onmisbare zegen geven moge. Met oprechte hoogachting verblijven Wij gaarne, namens het Hoogwaardig Episcopaat, J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Advertentie voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. De Eerste Kamer heeft Woensdag de begrotingen van Oorlog en Marine voor 1950 z. h. s, aangenomen, met de aante kening dat de communisten tegen zijn. Te voren heeft minister s' Jacob, voor het eerst in het parlement het woord voerend, aan het adres van de heer Kerstens die heeft gepleit voor een af zonderlijk ministerie van bevoorrading, geantwoord, dat het niet aan hem is hierover een beslissing te nemen. Het zou wel moeilijk zijn, de verschillende inkoopafdelingen in een departement onder te brengen. Onze marine is thans internationaal in het verband goed ingeschakeld. Wij behoeven ons niets aan te trek ken van hetgeen een senator van een ander land buiten de senaat zegt. Het ligt niet in de bedoeling, de mari niersbrigade op te heffen. De luchtmacht ontwikkelt zich be hoorlijk. Met de opleiding in Amerika van piloten zijn de beste resultaten be reikt. De moeilijkheden liggen alleen op technisch terrein. Voor de landmacht bestaat in hoofd zaak het personeelsprobleem. De Gene rale Staf is topzwaar genoemd. Spr. deelt mede, dat naar die klacht een on derzoek gaande is. Aan de paraatheid van het leger wordt grote aandacht besteed. Deze is de eerste zorg van de Generale Staf. De mobiliteit der divisies is nog niet geheel te verwezenlijken. Aan het einde van 1951 kan een be vredigende mobiliteit zijn bereikt. De Nationale Reserve is absoluut noodzake lijk bij iedere moderne oorlogsdreiging. Onlangs heeft de minister een oefening medegemaakt van dit jonge corps. Deze geschiedde met zoveel animo, dat hij Zich nauwelijks levend eruit heeft kun nen werken. Spr. zal bijzondere aan dacht schenken aan het huisvestingspro bleem voor militair personeel. BUENOS AIRES, 29 November. Het Ar- fentijnse Ministerie van Verkeer heeft de legering toestemming verzocht voor de bankoop ran rollend spoorwegmaterieel Van Nederland tot een waarde van enkele honderden milliocn guldens Reuter spreekt in dit verband van een bedrag van f 200 millioen; Associated Press *neldt zelfs, dat de te besteden bedragen *h totaal f 395 millioen zullen belopen. Wanneer de regering van Argentinië haar toestemming verleent, zullen bij Werkspoor in Amsterdam 20 Dicsel-elec- ^ische treinstellen van elk vijf rijtuigen borden gekocht, zomede 25 Diesel-electri- *che motorrijtuigen, 70 air-conditioned rij- ^igen en 400 andere rijtuigen voor pas- *aKicrs- en bagagevervoer. Het is de be doeling, dat het materieel geleverd zal borden in het kader van de handelsover- *onkomst tussen Argentinië en Nederland, "ie in Maart 1948 is gesloten. Naar ver bidt zullen de eerste afleveringen over ••seveer 12 maanden geschieden. Het is de uitdrukkelijke bedoeling der regering de K. L.-troepen uit Indonesië vóór het einde van dit jaar hier of varende naar hier te hebben. De terugkeer is vertraagd door de be scherming der Ambonezen. De bedoeling is nu deze laatsten zo spoedig mogelijk naar andere plaatsen te vervoeren, waar zij heen willen. Een memorandum, dat samengesteld is door de heer C. J. I. M. Welter en dr. J. W. Meyer Ranneft is onder het hoofd „zeer vertrouwelijk" door de Stichting Rijksbehoud te Den Haag 'opgezonden aan diverse personen en dagbladen in de Verenigde Staten, aldus meldt Aneta uit Washington. Het bejreft hier de kwestie Nieuw-Guinea. welke in het memorandum een „bedreiging van de vrede in Oost-Azië" en een „rechtstreeks gevaar voor de Amerikaanse en Austra lische belangen en voor de Westerse be schaving in het algemeen" wordt ge noemd. De schrijvers beschuldigen Indonesië ervan aspiraties te koesteren om een koloniale mogendheid te worden en in tussen anti-koloniale formules te ge bruiken om zijn werkelijke bedoelin gen te verbergen, zodat de „overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië geen stap zou zijn op de weg naar het cinds van het kolonialisme". Voorts wordt be toogd, dat Indonesië van de eerste dag af onder communistische druk heelt gestaan en dat de overdracht van Nieuw-Guinea de positie van het com munisme in de Stille Oceaan aanzienlijk zou versterken. Het memorandum van de Stichting Rijksbehoud doet tenslotte een scherpe aanval op de Amerikaanse regering door haar ervan te beschuldigen de po litiek te hebben gevolgd van vriend schap te zoeken met Indonesië ten kos te van Nederland. In verband met het bovenstaande kan nog worden gemeld, dat Aneta wederom de verzekering van Amerikaanse rege ringsfunctionarissen heeft ontvangen, daï er generlei wijziging is gekomen in de houding van de Verenigde Staten in zake Nieuw-Guinea. Deze houding isM een van strikte afzijdigheid, uitgaande van het standpunt, dat deze kwestie rechtstreeks en vreedzaam tussen Ne derland en Indonesië, zonder inmenging van derden, moet worden opgelost. „Wij hopen van ganser harte, dat de aan staande Nieuw-Guinea-conferentie te Den Haag zal slagen", aldus deze func tionarissen. Acht jaar met aftrek van de preven tieve hechtenis eiste Wbensdag de Offi cier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegsn de 25-jarige kellner A. M. D. te Leeuwarden, die in de nacht van 3 op 4 Juli de oberkellner J. Fun- cke zodanig heeft mishandeld, dat het slachtoffer enige minuten daarna over leed. Uitspraak 14 December. De emigratie van Nederlanders naar de Utiie van Zuid-Afrika neemt toe. Bedroeg het aantal Nederlandse emi granten naar Zuid-Afrika in het vorig jaar 110 per maand, in de eerste achf maanden van dit jaar bedraagt het aan tal Nederlandse emigranten per maand 223. Het vorig jaar emigreerden in to taal 1320 Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika. In de eerste acht maan den van dit jaar vertrokken er 1789. 52. „Onga!!!!" De naam van het meisje scheen een ogenblik lang iedere gedachte van de Noor man in beslag te nemen, zo hevig was de schok waarmee h\j plotseling begreep wat er gaande was. Onga was in het kamp achtergebleven. Alles wat er hier bij de kudde gebeurde moest een afleidingsmanoeuvre zijn, nodig om ieders aandacht van het meisje af te leiden. Zijn gelaat was doodsbleek en verwilderd, toen hij met een ruk zijn paard wendde. Zo hevig zette hij het dier aan dat het omhoog steigerde om dan in volle vaart vooruit te schieten, terug in de richting van het kamp. Maar hoe groot de snelheid van zijn rijdier ook mocht zijn, de Noorman had het gevoel dat hij als een slak voortkroop over de schemerige steppen. Zijn angst en onrust werden steeds groter. Wat wachtte hem daarginds bij de tenten? Zou hij nog op tijd komen om Gonor's bruid te redden? Die vragen drukten hem als een loden last. Machteloos verwenste hij z'n eigen impulsief gedrag. Indien hij niet naar de kudde was gegaanMaar zijn tegenstanders hadden geweten dat hij nimmer weigerde als er een beroep op hem werd gedaan. Met duivelse geslepenheid hadden zij zijn hulpvaardigheid tegen hem uitgespeeld. Achteraf beschouwd leek het allemaal zo begrijpelijk. Ze hadden een wachter neergeschoten om Raven gelegen heid te geven de kudde te naderen, en terwijl alle beschikbare mannen toeijlden om de stampeiide kudde tegen te gaan, hadden zijHij durfde niet verder te denken. Zijn mond verstrakte zich tot een grimmige lijn en laag .over de hals van zijn paard gebogen, joeg hij voort tot de tenten van het nomadenkamp voor hem opdoken. Het kamp was leeg. Alle mannen waren bij de kudde. Dat er zelfs geen wachter was die hem aanriep, gaf alleen maar voedsel aan zijn sombere angst. Deze tegen standers waren gewend hun werk grondig te doen. Terwijl hij in volle galop langs de tenten stormde zag hij in de verte een troep vrouwen en kinderen als in doodsangst wegvluchten. Hun geschreeuw drong vaag tot hem door, maar hij gunde zich geen tijd. Reeds zag hij Onga's tent voor zich, slingerde zich in volle ren uit het zadel en stond met twee lange sprongen in de tentopening. Een doodse leegte grijnsde hem tegen. Verward dooreen liggende voorwerpen, en gebroken vaatwerk gaven aan dat er gevochten moest zijn. In de schaduw tekenden zich de roerloze lichamen van een paar neergeslagen schildwachten af. Maar Onga was er niet, van haar ontbrak ieder spoor. Maar door de stilte drong iets anders tot hem door. In de verte, zo zwak dat ieder geluid het overstemd zou hebben, stierven hoefslagen weg. De Noorman aarzelde geen seconde. In wilde haast sprong hij de tent uit en rende naar de rand van het kamp. Roerloos lag de steppe voor hem. Maar door de klare avondlucht drongen de wegstervende hoefslagen thans iets helderder tot hem door, en in de verte onderscheidde hij een donkere groep ruiters die in de richting van de bergen wegstormde. Er verscheen een dreigende uitdruk king in de grijze ogen van de Noorman (Van onze verslaggever) Het is dan toch zover gekomen. Het klooster van de Carmelietessen in Eg- mond heeft een verwarmingsinstallatie gekregen- In betrekkelijk korte tijd is het werk van de initiatiefnemers, die de wel zeer schrijnende toestajid van een vrijwel geheel onverwarmd klooster wensten te veranderen, met succes be kroond. Meen niet, dat de zusters de warmte begeren om een meer comfor tabel leven te kunnen leiden. Neen, maar waar de koude het lichaam zo kon de ren als in het klooster te Egmond daar is de warmte geen kwestie van luxe of comfort, maar van leven. Woensdagmiddag begaven mgr. Hui bers, de pastoor van Egmond, de rector van het klooster, de leden van het comité „Warmte voor de Carmel" o.w. pastoor v. d. Burg uit Den Haag, (de oprichter van 't klooster), de burgemeester van Eg mond de heer M. Niele, zich naar de spreekkamer van het klooster. Tezamen met de zusters, die door het bekende tra lievenster van de bezoekers gescheiden waren, luisterden zij naar de heer N. Sluyter, die namens het comité de ver warmingsinstallatie overdroeg. Hij sprak daarbij op de eerste plaats zijn dank uit jegens God, die op dit werk Zijn zegen zo duidelijk heeft laten rusten op voor spraak van de H. Theresia van het Kind Jezus. De velen die hun daadwerkelijke medewerking hebben verleend kwamen daarna in aanmerking voor de oprechte dank van het comité. Het ingenieurs bureau A. van Etten uit Weesp kreeg niet alleen lof toegezwaaid voor de de gelijke wijze waarop het de installatie Advertentie Een eeMe •ZAALBERG DEKEN herkent U aan dit etiket (t/o Station) dit bureau dit werk heeft willen ver heeft aangebracht, maar vooral omdat richten voor het betrekkelijk geringe bedrag, dat men bijeen had weten te brengen. Zonder deze grootse geste had het werk pas na een veel langere tijd verricht kunnen worden. Ook de ande re firma's die gedeelten van de beno digde materialen aanboden, door de ver zorging van drukwerk meehielpen aan de realisering van de plannen, de werk lieden, kortom allen die spontaan en voor het grootste deel belangeloos hun arbeid hebben verricht, werden in deze dankzegging betrokken. De firma Pes- sers van Zuylen uit Tilburg kwam spe ciale hulde toe voor de originele wijze waarop zij een bijdrage voor de warmte van de Carmel leverde, namelijk door de schenking van een twintigtal dekens. Mgr. Huibers nam hierna het woord. Ontroerd feliciteerde hij de zusters met hun verworven bezit. „Kou kan oorzaak zijn van ziekte en zo een be lemmering voor het geestelijk leven vormen", zo sprak monseigneur. „Dit geestelijk leven kan nu meer opbloeien en hopelijk zullen wij in ons Bisdom de vruchten daarvan bespeuren. De aanwezigheid van een Carmelictessen- kloostcr is een bron van zegen. Een bron van zegen in een ontredderde wereld. Wanneer het mogelijk ware dat God bedroefd was, hoe bedroefd zou hij dan bij de aanblik van deze wereld zijn. Maar met welk een vreug de zou hij dan op een kleine plek als de Carmel neerblikken." Mgr. Huibers hoopte, dat de verwar ming in lengte van dagen mag voortdu ren. Daarna begaf men zich door de oude smalle gangen naar de kelder, waar de verwarmingsketels staan opgesteld. Hier verrichtte mgr. Huibers de zegening, waarmede het klooster van de Carme lietessen in Egmond officieel in het bezit kwam van deze zo noodzakelijke appa ratuur. Zo is een werk, dat verricht diende te worden, tot een prachtig einde gekomen, maar alle moeilijkheden zijn nog niet overwonnen. Zowel mgr. Huibers als de heer Sluyter wezen er in hun toespraak op, dat de kolenvoorziening nog wel eens een probleem zou kunnen vormen. Zij deden daarbij een beroep op de pers dit onder de aandacht van de Neder landse katholieken te brengen. Wellicht behoeft dan ook dit noodzakelijk onder deel niet ai te lange tijd geen vraagstuk meer te vormen. Zij dankten tevens voor de medewerking, die de katholieke kranten door hun publicaties reeds heb ben verleend. Het mag ons met gepasle trots en voldoening vervullen, dat onze lezers het eerst met het probleem van de koude in het klooster te Egmond werden geconfronteerd. De koude in het klooster, die thans heeft moeten wijken voor de warmte, en die haar kansen niet meer zal krijgen, wanneer de vuren van de verwarmings installatie blijvend gevoed zullen kun nen worden met de onontbeerlijke brandstof. Met ingang van 16 December is be noemd tot burgemeester van Culem borg de heer H. A. J. M. van Konings- bruggen, thans burgemeester van de ge meenten Harmeien en Veldhuizen. In antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid J. H Scheps (P. v. d. A.) in verband met de repatriëring van een groep Nederlanders uit Rusland, heeft de minister van Justitie geant woord. dat 47 der gerepatrieerden ver moedelijk de Nederlandse nationaliteit behouden. 23 hunner hebben deze natio naliteit verloren. Aan 8 der teruggekeer den kan, blijkens het eerste onderzoek, waarschijnlijk niets ten laste worden gelegd. De overigen zijn destijds nage noeg allen in dienst gegaan van het Duitse leger of andere Duitse overheids diensten. De minister is van mening, dat de parketten betrokken bij het onderzoek van deze gerepatrieerden zich terecht op het standpunt hebben gesteld, dat het billijk is, dat bij het bepalen van de te vorderen straf ernstig rekening wordt gehouden met de reeds ondergane vrij heidsberoving. 211» S mé Advertentie MMMMtiuMiiaiiiiiiiiotiimmiiimiiiaiiiamiiimmiiiiimiu „Als ik zo de trieste verslagen van het communistische proces in Praag tegen de Katholieke geestelijken lees, krijg ik een misselijke smaak in m'n mond, maar één keer heb ik er toch m'n pleizier aan beleefd," zei Snorre bor. „Hoe zo?" „Nou, volgens Reuter zou de oud secretaris van mgr. Beran, de aarts bisschop, de beklaagde en beklagens waardige mgr. Boukal voor de rode rechters hebben verklaard, dat het doel van de Herderlijke Brieven van mgr. Beran was „de regering omver te werpen en het kapitalisme te her stellen." Mgr. Beran zou dit doel in 1948 hebben willen bereiken met be hulp van de „tussenkomst van een Nederlands bezettingsleger, dat door Brits-Amerikaanse kapitalisten als hulpgroep zou worden uitgezonden." Uitgerekend 1948, toen ons leger de handen meer dan vol had in Indone sië. De rode heren in Praag, die mgr. Boukal deze verklaring in de mond hebben gelegd, schijnen een betere dunk van de grootte van ons leger te hebben dan tvij zelf, die met moeite en pijn in 1951 misschien zegge en schrijve drie hele divisies met voor een deel cadeau-uitrusting op de been zullen brengen. Maar wat weten de Pragenaren van Nederland? Waar schijnlijk alleen, dat we een halve man en een paardekop naar Korea hebben gestuurd om vrijwillig tegen de roden te vechten, en dat is voor de heren voldoende. Is het niet om je een breuk te lachen?" De veerdienst BreskensTerneuzen is sinds Woensdagavond acht uur tijdelijk gestaakt, daar twee auto's bij de aanleg plaats te Breskens in het water zijn ge reden. Toen de veerboot door de wind enigs zins los van de wal raakte, gleden de auto's, die reeds op de klep stonden, terug in het water. De bestuurder van een der wagens, de heer Appelboom uit Amsterdam, verdween met zijn wagen in de diepte, doch kon spoedig op het droge worden gebracht. Om gezondheidsredenen is de com mandant legerstrijdkrachten Nieuw- Guinea, kolonel K. J. Luchsinger, ver vroegd naar Nederland vertrokken. Tij dens een plechtigheid te Ifar werd het commando tijdelijk overgedragen aan majoor O. A. L. Korinth. Prins Bernhard is Woensdagavond, na een bezoek van twee dagen aan het Ne derlandse vliegkampschip „Karei Door man", in Valetta teruggekeerd. De Prins heeft als gast van Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh de nacht te Valetta doorgebracht en is vandaag per vliegtuig vertrokken. 38 Bill Kent had dus gelijk met het avondtasje het pistool op kunnen pak ken. En Dorothy kon ook werkelijk van mening zijn geweest, dat Milton Minor het had weggenomen. Ik vroeg me eveneens af of ze wist, dat Bill het weggenomen had en ik trachtte wanhopig mijn argwaan op Milton over te planten. Ik keek jnaar Susan. Ze zat rechtop en keek de kamer rond, niet langer starend en levenloos. En plotseling, zonder enige waarschuwing kromp ze ineen tot een sidderend hoopje mens. „O, hij is weg! Ik weet me geen raad! Ik weet me geen raad!" Het was alsof ze de dood had zien toeslaan en voorbijgaan, om nu pas te beseffen, dat zijn werk onherroepelijk was, dat de geliefde, die zij slapend gewaand had. dood was, „Hij komt vanavond terug, Susan" zei ik. Ze schudde haar hoofd in het kus sen heen en weer. Ze wist beter en ik, die hem had gezien, kon nu niet vol houden, dat zij ongelijk had. „Het is te laat." Ofschoon gestameld en nau welijks hoorbaar, klonk er een wereld van wanhoop uit. Ik wist niet wat te doen. Ik kon daar niet ten eeuwige dage blijven. Ik kon haar evenmin alleen achterlaten. Na enkele ogenblikken begaf ik mij naar boven en haalde de kimono, bor stel en kam. Ik vond een valies, deed ze daar in en ging weer naar beneden. „Je gaat met me mee naar huis Su san", zei ik. „We zullen Bill vanmid dag te pakken zien te krijgen en\hem vragen bij mij thuis te komen. Je kunt natuurlijk ook vanavond na het eten teruggaan." Ik zette het valeis op een stoel en ging door de keuken naar de garage. De agent van kapitein Lamb was daar nog en zat op de stoep met een agent van de motorpolitie te praten. Ik ben niet bijster gesteld op ritjes in politie wagens, maar het leek me wel zo een voudig als een taxi, met de politie toch op onze hielen. En hij bleek tot de ruimst mogelijke medewerking bereid. Hij hielp me zelfs Susan de trap af de wagen in te krijgen, en sloot de deu ren en ramen voor ons. X. GOLIATH GEVELD Nadat ik Susan aan Lilac's zorgen had toevertrouwd, ging ik naar de tuin. waar Milton Minor wachtte, 't Zelfver zekerd uiterlijk van de begaafde schrij ver, zijn fonkelende maliënkolder van vrijpostigheid, had hem begeven. Er was niets overgebleven dan een deer lijk geschrokken ventje. Hij transpireer de rijkelijk, maar ofschoon iedereen dat tegen wil en dank doet, zolang het zo mer is in Washington, konden noch het seizoen, noch het klimaat verklaren, waarom Milton's handen zo trilden en waarom hij in het algemeen zo veel weg had van een ontredderde zeekwal. Ik sloeg hem een ogenblik gade, zon der dat hij mijn aanwezigheid daar in de tuindeur gewaar werd, hoewel hij zijn ogen onafgebroken over de ven sters van de zitkamer liet dwalen. Zo dra hij me zag, haastte hij zich naar me toe. „Wat is er gaande. Grace? Om 's he mels wil, hier ben ik ik weet niets van wat er aan de hand is!" „Heeft iemand je dan soms tegen de muur genageld?" vroeg ik. „Je zei toch, dat je nog steeds journalist was?" „E. B. verzocht mij uit de buurt te blijven Hij „E. B.? Wie? Welke van de twee, bedoel ik?" „Stubblefield natuurlijk", zei hij ge prikkeld. „Hij wil voorkomen, dat het spoor naar hem leidt en dat kun je hem niet kwalijk nemen. Hij is werke lijkHij aarzelde en zweeg. „Wat is er aan de hand?" „Niets", antwoordde ik. Ik draaide me om naar de zitkamer terug te ke ren, waar het zowat 20 graden koeler was. „Ik ben alleen maar verwonderd. Gisteren noemde je hem 'n grote baviaan. Gisteravond speelde je de trotse ama teurdetective, die er wel eventjes ach ter zou komen, wat er aan de hand was. En nu sta je te trillen als een juffershondje. Ik tracht het verband te vinden." Hij ging zitten, trok een zakdoek te voorschijn, die al zo droop van het vocht, dat ook zijn zak kletsnat was, veegde zijn voorhoofd af en stond weer op. „Was hij kwaad op je, omdat je met Bertha Taylor op de hoogte bent?" „Hij weet niet, dat ik haar ken. Denk daarom, Grace. Praat daar niet over. Je vat wei, dat dit een verduiveld ernstige zaak is. Ik bedoel, nog afgezien van dat vermoorde juffertje. Je weet niet half hoe ernstig. Het is om razend te worden. Een boek bijna klaar en geen kopers. Ik kan me dat niet veroorloven. Ik zit te springen om duiten". „Och, nee", zei ik. „Is dat niet eens eerder gebeurd?" „Dit is heel anders. Ik lig eruit. Ik heb de schepen achter me verbrand". Ik wendde mijn blik af. Zijn laatste woorden hadden kruiperig geklonken. Daarenboven was de oprechtheid ervan twijfelachtig. Hij was bang, maar niet op die manier niet om zijn baantje kwijt te raken, althans. „Ellery Seymour weet, dat je Living ston, Montana, hebt opgebeld, en ook waarom, Milton", zei ik. „Lamb kreeg vanmorgen een rapport. Waarschijnlijk weet mijnheer Stubblefield het op het ogenblik dus ook". Ik had half verwacht, dat dit hem de genadeslag zo geven. Het tegendeel bleek waar. Hij veerde op. „Wat weet hij nog meer? Je vriend Lamb bedoel ik?" Het kwam zo onverwacht, dat ik mijn schrik niet kon verbergen. Hij duwde met beide handen zijn vochtige haar naar achteren. „Ik weet niet wat er met mij aan de hand is. Ik geloof dat ik iets moet drin ken. Mag ik?" Hij was al in de eetkamer voor ik kans had gehad om te zeggen of hij mocht of niet. Hij schonk zichzelf iets in, wat bij nader inzien nogal een kop pige dosis leek. (Wordt vervolgd.) Een 31-jarige Engelse zeeman, die drie maanden in Rusland in de gevan genis heeft gezeten, keerde dezer dagen per vliegtuig uit de Sovjet-Unie terug. Hij slaakte een zucht van verlichting, toen hij het IJzeren Gordijn gepasseerd was. De zeeman, die Vivian Barnes heet en stuurman is, vertelde, dat hij gear resteerd was in Archangelsk op be schuldiging van het mishandelen van een Russische havenarbeider en dat hij daarna twee maal veroordeeld was we gens het mishandelen van Sovjet-bur gers. Hij had echter niets anders ge daan dan in krachttermen, die des zee mans zijn, uitgevaren tegen havenarbei ders, die traag en onoordeelkundig laadden en zich van zijn opmerkingen niets aantrokken. Toen hij tenslotte het verder „luieren en knoeien" had willen beletten, was hij ingerekend. Was hij Rus en communist geweest, dan zou hij de luiwammesen in de ge vangenis hebben kunnen laten werpen, want de communistische bonden sprin gen met de arbeiders even hardhandig om als de machthebbers in Moskou met hen. In Roemenië wist een ambtenaar van de Amerikaanse legatie een Roemeens dokter over te halen zijn vrouw wegens een blindedarm-ontsteking te opereren. De operatie slaagde, maar een paar da gen later werd de Roemeense dokter door de geheime politie gearresteerd, omdat hij een Amerikaanse vrouw in het leven had gehouden. Hij werd uit het recht om het medisch beroep uit te oefenen ontzet. De vrouw van een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken te Praag kreeg haar baby een paar weken te vroeg, zodat het met de fles moest worden gevoed. Zij richtte zich tot het communistische ziekenhuis om melk, maar kreeg te horen: „Het spijt ons, maar uw kind is een Ameri kaanse kapitalist en kan daarom vol gens de voorschriften niet voor ver strekking van melk in aanmerking ko men". In de „Times" troffen we dezer dagen het volgende ingezonden stuk aan: „Mijne Heren", „Naar aanleiding van de brieven over het schrijven met de hand en het ge bruik van ganzeveren, die onlangs in „The Times" zijn opgenomen, voel ik mij, die mijn levenlang ganzeveren heb gebruikt, in te stemmen met anderen op grond van mijn recente ontdekking, dat pauweveren nóg beter voldoen. Zij duren onbeperkt en voldoen in alle op zichten veel beter. Ik heb niet de mooie staartveren geprobeerd, maar gebruik vleugelpennen van ongeveer 12 of 13 inch lengte. Ik geloof, dat de staartveren te stug zijn. hoogachtend, Isabel Fry.*' De brief was gedateerd niet 22 Novem ber 1450, maar 1950. O, die Engelsen! Wanneer burgemeester en wethouders van Palermo niet ijlings met geld over de brug komen, zullen ze op de grond moeten gaan zitten als ze willen ver gaderen. Enige werklieden van de ge meente, die nog een vordering op de gemeente hebben, hebben n.L het meu bilair van de vergaderzaal van B. en W. gerechtelijk in beslag laten nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3