Voorlopig Nederlands Elftal slechts bij vlagen geïnspireerd Ook zege op Helsingborg houdt nog geen beloften in Belevenissen van de struisvogel Rasmus m Minister Van den Brink in Tweede Kamer over economische situatie Wijzigingen geen achteruitgang i l Acht-urige werkdag niet in gedrang? Is eigen autoreparatiewerk- plaats wel verantwoord? NAJDORF WEER DE GROTE MAN r Wij luisteren naar v.. af .J DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 H.H.Y.C. verslaat Amerik. lergerploeg ZWEMWEDSTRIJDEN TE GOUDA De Engelse Cup-replays Nederlandse schaatsenrijders naar Valadalen Lenstra weer de beste Stop bij Lobith' RIJNSCHIPPERS IN HET ONGELIJK GESTELD Politieverordening van Sittard en Tilburg En prikkellectuur Sim, Sam en Rasmus als uit vinders October was goed voor de fiscus Prae-advies voor Alg. Verladers en E.V.O. Het schaaktournooi te Amsterdam Euwe valt terug in zijn oude kwaal Een wonderlijke partij tussen Kramer en Donner T art akowerN ai dor f Het probleem der investering Minister aan het woord Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. 29 November Voor de derde achtereenvolgende keer heeft het voorlopig Nederlands Elftal zgn oefenwedstrijd in een overwinning omgezet. Het Zweedse team Helsingborg, dat een betere spel- en lichaamstechniek demonstreer de. maar aan zijn geheide onproductiviteit een paar geduchte tegenslagen in het Nederlandse doelgebied paarde, moest met 20 de meerderheid erkennen van een elftal, dat sedert Deurnc op drie plaatsen was gewijzigd. Maar ook ditmaal is er nog geen aanleiding om met een triomfantelijk gebaar alle registers van het orgel der optimistische verwachtingen open te trekken. De algemene indruk blijft, dat het plafond van deze combinatie niet hoog genoeg reikt, al willen wij dan toch wel erkennen, dat dit team tenminste bij vlagen geïnspireerd werd door de vonk, die in Antwerpen zo rijkelijk en afdoend met bluswater was overgoten. Veel winst is dat uiteraard nog niet, maar omdat het nu eenmaal niet mogelijk is in een tijds bestek van twee en een halve week een falend elftal in een onoverwinnelijke ploeg te transformeren, zullen we ons toch blijmoedig aan dit eerste begin moeten vasthouden. kers zo nu en dan ondernamen. Veel minder bijvoorbeeld dan Van Melis, die ons herhaaldelijk met de onomsto telijke bewijzen van zijn^ intelligentie overlaadde, maar toch tè veel kaneen heeft gemist waarvan twee opge legde welke de middenvoor van een internationaal team niet misaen mag. Iets dergelijks geldt ook voor De Graaf. Een prettige, onvermoeide werker, die af en toe waarachtig wel laat zien, wat hij in zijn mars heeft, zo als bijvoorbeeld dertien minuten na het begin, toen hij op een prachtige pass van Lenstra keurig doordribbelde. vlak bij de achterlijn een correct en uiterst beheerst passje gaf naar de vrij staan de Van Melis en daardoor de Eindho- venaar in staat stelde de score te ope nen: Maar helaas, deze gdede momen ten werden ook bij hem door tè voel minder gelukkige gevolgd en afgewis seld. Men zou wel geneigd zijn te zeg gen, dat de drie wijzigingen in dit team daartoe het hunne hebben bij gedragen, zonder daarmee nu weer te mogen beweren dat het op de des betreffende plaatsen nu plotseling met alle moeilijkheden is gedaan. Wat be treft de bezetting van de linksback plaats zag het er bijvoorbeeld aanvan kelijk helemaal niet zo vertrouwen wekkend uit, omdat Schijvenaar er even de tijd voor nam om te ac climatiseren. Dat snelheid bij de be strijding van de tegenstander niet zijn voornaamste wapen is. weet men nu wel: maar de man die er in het nog niet zo heel verre verleden dikwijls zo voortreffelijk tussen kon zitten was hij op dat moment óók nog niet en het was eigenlijk een opluchting, dat de Haarlemmer in de tweede helft plotse ling de cadans vond, waarmee hij zich ook in het verleden zijn plaats ten volle waard had getoond. De rechter vleugel van de Zweden kreeg nu bij hem niet veel kans meer en mede door zijn resoluut en succesvol ingrij pen was het aantal gevaarlijke mo menten voor het doel van Kraak heel wat geringer in aantal dan tijdens de eerste helft. Debutant nummer twee, Biesbrouck, heeft over het algemeen eveneens wel de indruk gewekt, dat hij in het elftal van deze moeilijke tijd zijn plaats waard kan zijn. Hij had ook wel eens minder goede momenten, maar hij deed toch dikwijls uitstekende dingen en zijn aangeven was soms zeer goed; veel beter dan dat van zijn rechter collega Van Schijndel, die ook nu moeilijk te passeren bleek, maar slechts zelden een bal goed afleverde. Ook de terugkomst van Van der Tuyn was bevredigend, maar meer toch niet. Verschillende malen liet de Schiedammer duidelijk blijken, dat hij niet door zijn vechtlust alléén de aan dacht verdient. Hij was snel en handig en had de zaken meestal uitstekend door. Maar van zijn schot, dat er toch óók bijhoort. ging eigenlijk niet veel kracht uit. De minste in de voorhoede was hij stellig: niet. Clavan rechtvaar digde op de linkervleugel zijn weder- opstelling niet en paste nauwelijks in de vlotte combinatie welke zijn mak- In de competitie voor de West-Euro- pa-beker heeft HHYC Dinsdagavond met 91 van de Amerikaanse legerploeg gewonnen. Tussenstanden: 30, 3—0, 3—1. De wedstrijd, die in zeer hoog tempo werd gespeeld, werd een verdiende overwinning voor Den Haag. De Ameri kaanse verdediging was niet slecht en aanvankelijk was het voor HHYC zeer moeilijk er door heen te komen. De sticktechniek van de Amerikanen was beter dan die van HHYC, maar het grote enthousiasme van de Hagenaars zou in deze wedstrijd meer succes op leveren dan de stoktechniek van oe casten. Zeer goed spel bij HHYC leverde Snoeck. die door uitnemend aangeven van Andreola enkele kansen kreeg en die ook terdege benutte. Andreola wist met sierlijke schijnbewegingen dikwijls op zijn eentje door de Amerikaanse ver dediging heen te dringen. In het Spaardersbad te Gouda wer den nationale zwemwedstrijden gehou den. De voornaamste uitslagen luiden: 400 meter vrije slag dames: 1 Geertje Wielema (Robben) 5 min. 39.3 sec. 2. Truus van der Berg (ODZ), 3. Ans de Jonge (ADZ). 400 meter vrije slag heren: 1. Boiien (Zian) 5 min. 1Ó.5 sec. 2. R. van Daatse- laar (Robben). 3. Bijderwellen (GZC). Van het jeugd-waterpolotournooi lui den de uitslagen: GZCZian 4-1, Kob benMerwede 11-1. Om de 3e plaats: ZianMerwede 8-3. Finale: GZCRob ben 1-1. Robben, wint dcor strafworpen. Crystal PalaceMillwall 14; South end—Swindon 03; TonbridgeChelms ford 0—1 na verl.; YorkBishop Auck land 21; BromleyAldershot 0—1. Een interleague wedstrijd in Ibrox Park te Glasgow tussen Schotland en Engeland werd voor 75.000 toeschouwers met 10 door de gastheren gewonnen. Naar wij vernemen zullen Wim van der Voort en Aad de Koning begin De cember naar Zweden gaan, waar zij enkele weken zullen verblijven in het trainingscentrum Valadalen in het Noor den van het land. Kees Broekman traint te Hamar bij „Fjetre", waar het ijs van Akersviken binnenkort uitstekend gele genheid biedt voor practische oefening. Anton Huiskes is in verband met zijn werk niet in de gelegenheid naar Vala dalen te gaan. Woensdagavond heeft Joe Louis in 10 ronden op punten gewonnen van de jonge Argentijn Cesar Brion. De beslis sing ten gunste van de gewezen wereld kampioen werd met algemene stemmen door de jury genomen. De beste van de hele voorhoede en ook van het elftal was ditmaal weer eens Abc Lenstra, die zijn beste bui had aangetrokken Hij was meermalen niet alleen de ontwerper, maar ook de ziet van de Nederlandse aanval en zoals bc- chreven legde hij de grondslag voor bet eerste doelpunt. Zelf maakte hij een minuut of zestien na rust het twee de. toen Van Melis die vlak tevoren een strafschop had gemist! op oen verre, hoge pass van Terlouw prachtig was doorgesjouwd, maar toen, alleen voor Svensson staande, zijn kans niet had kunnen grijpen. Het enige wat hem nog te doen overbleef was een passje naar binnen en waarachtig daar kwam de bal voor de voeten van de mee opgelopen Fries, die zuiver in schoot: 20. Helaas werd Lenstra daar bij zo venijnig op zijn tenen getrapt, dat hij met een blessure het veld moest verlaten en vervangen diende te wor den door Snoek. Daarmee is het belangrijkste van de ze door nauwelijks 15.000 man bijge woonde repetitie weer verteld. Kraak De Haagse rechtbank heeft na kort geding eisen van een comité van actie van particuliere Rijnvaartschippers in zake het onrechtmatig verklaren van de „Stop bij Lobith" afgewezen. De eisers stelden, dat deze „stop'' in strijd met de acte van Mannheim werd ingesteld. Deze acte zou volgens hen onbeperkte vrije vaart op de Rijn waar borgen. De overheid vergt, dat iedere Nederlandse particuliere schipper, die de „natte grens" bij Lobith naar Duitsland wil passeren, is voorzien van documen ten, waaruit blijkt, dat hij lid is van de Nederlandse Particuliere Rijnvaartcen- traie. Dit mede in verband met vrach tenregelingen. In uitvoerige overwegingen van het vonnis heeft de rechtbank de eisen van het actiecomité afgewezen. De rechtbank acht de onderhavige maatregelen niet in strijd met het tractaat van Mannheim, zeggende, dat de staat niet het oogmerk heeft deze overeenkomst aan te tasten. De conclusie luidt, dat de „Stop bij Lobith" niet onrechtmatig is ingesteld. De gemeenten Sittard en Tilburg hebben in de politieverordening een be paling, waarbij het verkopen van zin- neprikkelende lectuur verboden is. Deze verordening gaat verder dan het Wetboek van Strafrecht. Een kioskhou- der in Sittard werd deswege veroordeeld door de rechtbank te Maastricht. De rechtbank te Breda achtte in het geval van een Tilburgse kioskhouder de ver ordening onverbindend en in strijd met de grondwet. De Hoge Raad heeft nu in beide zaken uitspraak gedaan en dc beide gemeenteverordeningen wegens strijd met art. 7 der Grondwet onver bindend verklaard. De Sittardse kiosk houder werd ontslagen van rechtsver volging. 14. Nou jongens, het was een ontzettend spannend beest, dat helemaal niet hang was voor mensen. „Nou hij een lange tunnel gemaakt, die onder het huis verhaal. Het ging over een huis, dat heel eenzaam in moet je oplettenzei Rasmus. „Nou gaat er iets ge- door liep, en het kon niet lang meer duren, of htj »en groot hos lag. Op een nacht kwam er een grote beurenOndertussen was de mechanische man aan was precies onder de kamer, waarin Rasmus zat wilde beer naar dat huis toe, zo'n echt gevaarlijk het graven, en zoals je op het plaatje kunt zien had te vertellen. Het ministerie van Financiën merkt in *ijn toelichting by de stand der Rüks- middelen over October 1950 o.m. op, dat in die maand de gezamenlijke kohier belastingen f 239.9 millioen opbrachten tegenover in Augustus en September resp. f 96.5 en f 202 millioen. De tot dus verre hoogste opbrengst in 1950, f 235.6 millioen in Februari, werd hiermede overtroffen. De niet-kohierbclaetingen leverden in October het zeer hoge bedrag van f 330.5 millioen op. Deze opbrengst ligt nog boven die van Juli j.l., in welke maand f 317.6 millioen werd geïnd. In totaal is in de afgelopen tien maanden van 1950 f 2.553 millioen ontvangen, waarmede de oorspronkelijke raming ad f 2.470 mil lioen is overschreden. Van de herziene raming ad f2.876 millioen vormt de tot dusverre in 1950 bereikte opbrengst 89%. In October lagen de ontvangsten der beide buitengewone heffingen op een aanzienlijk hoger niveau dan in de voorgaande maanden van 1950. Deze beliepen in de afgelopen maand f 19.8 millioen en bereikten daarmede een totaal van f 2.799.7 millioen hiervan be reikten daarmede een totaal van f 2.799.7 millioen. Hiervan betreft f 1.805 millioen de vermogensaanwasbelasting en f 994.7 millioen de vermogensheffing ineens. (Van onze correspondent) Te Utrecht hield Dinsdag de Algemene Tal TaL0laTerkolrl°Toit voTeefl Verladers-, en Eigen Yexyoercers-or gani- eveneens en De Jong speelde bevredi gend. Bevredigend, ja, dat was wel de algemene indruk. Maar we zijn er nog altijd bang voor dat een bevredi gend Nederlands Elftal straks ook in Parijs te licht zal worden bevonden Gistermiddag vond in het Feijenoord- stadlon te Rotterdam de wedstrijd plaats tussen het voorlopig Nederlands Elftal en de Zweedse club Helsingborg. Tijdens' de wedstrijd liep Lenstra tegen een der Zweedse spelers op. Trainer van der Leek onderzoekt zijn been. satie E.V.O. haar zesde jaarlijkse studie dag onder leiding van haar voorzitter mr. F. E Spat en de voorzitter van haar technische adviescommissie, de heer J. J. Grevink. Het onderwerp van deze dag was een tweeledige vraag, waarover door de heren J. J C. Voerman en W. Fick, ing., prae-adviezen werden uitge bracht. De reclame eist vaak dat een firma iets nieuws onder de ogen van het pu bliek brengt, ook als dit op zichzelf fi nancieel niet per se voordeliger is Een eigen reparatie-werkplaats voor het autopark mag zeker niet onder deze ca tegorie vallen. Maar vele eigen vervoer ders zijn er op heel andere gronden toe overgegaan of piekeren er nog voort durend overom een eigen reparatie werkplaats in te richten. Vandaar dat de tweeledige vraag, die het onderwerp vormde, luidde: Is een eigen autoreparatiewerkplaats verantwoord? en: Zo ja, welke finan ciële consequenties zijn daaraan ver bonden? Het grote gevaar is, aldus de eerste prae-adviseur. dat men op de eerste vraag een algemeen antwoord zou wil len geven, terwijl dit toch alleen van geval tot geval mogelijk is. Zeer be slissende factoren voor het antwoord zijn de ligging van het bedrijf, het aantal en het soort wagens, in het algemeen kan men zeggen dat de vraag klemmend is voor bedrijven vart 20 tot 60 wagens. Daaronder en daarboven kan het antwoord niet moeilijk zijn. Ook soort en merk zijn van belang, omdat een autopark, dat (bijna) geheel uit wagens van één soort .eri merk is samengesteld. de onkosten, verbonden aan een onder delen-magazijn aanzienlijk beperkt. De ligging echter is misschien we] de meest doorslaggevende factor. Voor bedrijven in de grote steden of in het algemeen voor die bedrijven, die dicht bij een rcparatiewerkplaats liggen, zal reparatie bij derden veelal goedkoper zijn. De meeste eigen vervoerders redene ren echter, de reparatiekosten bij der den zijn zo hoog en dus zal ik me maar een eigen reparatièwerkplaats laten in richten. Zij zijn dan echter gauw ge neigd om alles zo voordelig mogelijk te berekenen. Het applaus, dat enige van spr.'s oppo nenten ten deel viel, toonde aan. dat een deel der eigen vervoerders toch nog maar graag zo denkt- In de middaguren ging de heer Fick wat nader op de technische en financi ële consequenties van de zaak in. (Van een speciale verslaggever) Najdorf is eenvoudig niet meer'te stuiten. Gisteravond overrompelde hij de listige Tartakower in 29 zetten: het ging er weliswaar niet zo brillant toe als de avond daarvoor tegen Kramer, maar niettemin speelde de Argentijn toch maar weer de party van de avond. Dat wordt zo langzamerhand zijn goed „recht". Keshevsky en Stahlberg hadden begrijpeiykerwijs grote belangstelling voor dit treffen, hetgeen zy demonstreerden door het bijna zet voor zet te volgen. Dat wil overigens niet zeggen, dat zy het zelf in hun partijen zo gemakkelijk hadden. Reshevsky, ietwat onbesuisd-agressicf, stuitte op een zeer onbewogen en zeer hardnekkige Van Scheltinga de man van iedere avond één glaasje chocomel en Stahlberg ondervond, dat Szabados niet dc man is om over zich tc laten lopen. Niettemin hebben beide grootmeesters in hun afgebroken partijen toch wel de beste kansen. woonlijk el vastgènageld. Toen volg de het was net na wit's 18e zet Pe2 het beruchte „denkhalfuurtje" van de Argentijn en wat daarna volgde was be slist enerverend. Zelfs de hoogst onver stoorbare dr. Tartakower was lichtelijk uit het lood geslagen bij het schaak- technische vuurwerk, dat Najdorf ont stak. Hij verloor een stuk en gaf op. Men zie de partij hierender. Van wonderlijke makelij was ook de Franse partij tussen Kramer en Donner. De Fries bracht een offer op het zo vaak „beofferde" veld h7 en ging met Dame en Paard de zwarte majesteit benauwen. Toen hij ook nog een toren liet aanrukken begon iedereen al uit te rekenen hoe lang dat nog kon duren. „Acht zetten mat", hoorde we hier en daar al gissen. En het werd inderdaad mat. Alleen, dat uitermate droevig lot trof niet Donner's maar Kramer's Ko ning; dc Fries had in tydnood en in overgrote ijver enkele kleinigheden over het hoofd gezien. Nee, Kramer speelt niet gelukkig in dit toumool. Va„ Scheltinga s'peelde tegen Reshevs ky in een Nimzo-Indische partij een ik- ben-niet-bang-spelletje. En met succes. 1-Iij kwam v 1 n-'et slecht te staan en in Reshevsky's stelling deed zich zelfs 'n zo weinig voorkomend ongunstig phe- Najdoirf, dat valt steeds meer op, heeft toch een wonderlijke manier van schaken. Zij bestaat voor een groot deel uit rondwandelen, schouderklopjes geven en kletspraatjes maken. In iedere partij besteedt Kij echter, zeg een half uur achter elkaar aan een hartgrondige studie van de situatie op het bord. Maar deze meditatieve bezigheid is dan ook meestal beslissend. Na afloop ervan kar, men de Argentijn met een brede glim lach van zijn stoel zien opstaan. De rest doet hij, bij wijze van spreken, spelenderwijs; althans pratenderwijs. Tartakower verdedigde zich gister avond Siciliaans, veroverde volkomen normaal een pion en maakte zich met een nu-of-nooit-allure op om dat kleinood kost wat kost te behouden. Hij gunde zich zelfs de tijd niet om te ro- cheren. Even later was de situatie zo dat de Fransman beslist niet meer kon rocheren. Najdorf had met enkele krachtige zetten de vijandelijke kening gewoonweg aan diens plaats zoals ge- noneem als een triple-pion voor. Maar dc Amerikaan, die er kennelijk op stond te winnen, belandde vlak vóór het afbre ken toch nog in een behoorlijk eindspel. Met behulp overigens van Van Schel tinga, wiens noodlot het nu eenmaal schijnt te zijn dat hij voor hem gunstige stellingen móet vertroebelen. Misschien sleept hij er tóch nog remise uit. In de Catalaanse partij tussen Stahl berg en Szabados ging het wat traag toe. De Zweed veroverde in het mid denspel een pion en ging toen aan een verlaten tafeltje vast een verslag voor zijn krant zitten schrijven. De plus pion handhaafde hij tot in het eindspel e.i wij zien hem er best voor aan dat die kleine voorsprong voor hem vol doende is om te winnen. Euwe verviel in zijn oude „kwaal". Hij sneelde remise. O' Kelly bood hem in eert Italiaanse partij op de 27ste zet die op lossing aan en de NederMhdse kampioen accepteerde. Het scheen op dat ogenblik een situatie waar nog muziek in zat. A ar een grondige analyse in de pers kamer bewees dat de heren gelijk had den gehad. Trifunovie en Gudmundsson belaagden om beurten eikaars koning in een Franse partij. Toen de Joegoslaaf niet slaagde, orobeerde de IJslander het eens, maar zij boekten geen van beiden beslissend resultaat, al staat Gudmundsson in de afgebroken stelling iets ongunstiger. Bijna zouden wij vergeten te vermel den dat Pilnik de Engelsman Golombek na een Caro-Kann opening langzaam maar zeker naar de ondergang dreef. En voor de rest nu goed, in de partij Rossolimov. d. Berg werd nog wel slag geleverd verwijzen wij u naar het uitslagenlijstje. Wit: Tartakower Zwart: Najdorf. (Siciliaans). 1. e4, c5; 2. Pf3, d6, 3. d4, cxd4; 4. Ped4, Pf6; 5. f3. e5; 6. Lb5t, Pbd7; 7. Pf5. d5; 8. exd5. a6; 9. Lxd7t, Dxd7; 10. Pe3, b5; 11. b3, Lc5; 12. a4, Tb8; 13. axbö, axb5; 14. Dd3, 0—0; 15. Fc3, Ph5; 16. g3. f5; 17. Ld2. Pf6: 18. Pe2, Te8; 19. c4, e4; 20. fxe4, bxc4; 21 bxc4. Fxc4; 22. Pril, f4; 23. Tfl, fxg3; 24. hxg3, Dh3; 25. Le3, Lb4j", 26. Pdc3, Lxc3t; 27 Pxc3. Dxg3t: 28. Kdl, Pxc3; 29. Dxc3, Txe3. Wit geeft op. (Vergadering van Woensdag, geopend te 13 uur; voorzitter dr. L. G. Korten- horst) Aan de orde is de voortzetting van de beraadslaging over de begroting '51 van Economische Zaken. Mr. BACHG (kath.) vraagt om een behandeling van de middenstandsgroe- pen, die gelijkwaardig is aan die, welke anderen ontvangen. Spr. verheugt zich over hetgeen de heer dr. Kadt zei over dit onderwerp tijdens het middenstands congres van de P.v.d.A. Met de prijspolitiek van de regering kan spr. accoord gaan. Intussen acht hij het wenselijk, dat de regering een pu blicatie over vlees en vleeswaren zou uitgeven ter voorlichting van het publiek. Spr. pleit voor de instelling van een interdepartementale middenstandscom missie. die de tegenhanger kan zijn van het middenstandsorgaan in het kader van de P.B.O. De heer WELTER (kath. nat.) ziet vier middelen om uit de moeilijkheden te geraken: handhaving van de waarde van de munt, verhoging van de produc tie. vergroting van de export en bezui niging. Is het mogelijk concrete gegevens te verstrekken over het verloop van de productie, zowel over het laatste verle den. als voor de naaste toekomst? Wil de minister verzekeren, dat de export wat de overheid aangaat zo veel mo gelijk zal worden verhoogd. Thans is dit niet het geval. Te weinig zijn wij in de wereld vertegenwoordigd door han- delsattaché's: voorts hebben wij te weinig handels- en betalingsaceoorden lopen met Zuid-Amerikaanse landen. De heer KIKKERT (C.H.) is toch niet gerust op de plannen van de regering inzake de verlenging van dq arbeidstijd. Wil de minister zich daar thans eens dui delijk over uitspreken? De samenstelling van de S.E.R. acht spr. niet juist. Te veel is gelet op de cijfers en te weinig op de geestelijke overtuiging. De heer HOOGCARSPEL (comm.) zegt van mening te zijn, dat de politiek van de minister het tegengestelde is van een welvaartspolitiek. Dit geldt zowel voor de arbeiders als voor de midden stand. De heer SUURHOFF (Arb.) zegt, dat de uitlating van de minister over ver lenging van de arbeidstyd grote onge rustheid heeft gewekt. Helaas was over dit punt in de begrotingsstukken niet veel te vinden. Hei verdient overigens aandacht, dat dr. Drees zich in het „Pa rool" tegen verlenging uitsprak. Dit sug gereert op zijn minst gebrek aan over eenstemming in het kabinet. Spr. ontwikkelt zqn bezwaren tegen de verlenging; naast het aantasten van een groot goed noemt hq: de weg van de minste weerstand, waardoor bezuinigin gen achterwege kunnen blijven; in be dreven zonder elastisch afzetgebied werkt het onvoordelig; verlenging be hoeft geen vergroting van productie op te leveren: de prestatie daalt immers by langer werken. Spr. hoopt, dat de mi nister zal verklaren, dat een algemene verlenging door hem niet is bedoeld. De minister van Economische Zaken prof. mr. VAN DEN BRINK geeft eerst een algemene „bespiegeling" van de economische situatie, waarin wij zün geraakt. Voorts ziende naar dc internationale economische betrekking dient gelei te worden op de primaire factoren pro ductie, verbruik en investering. De productie is thans hoger dan in '39. De gezameniyke productie van de O.E.E.S.- landen is 12 pet. hoger dan in '39. Voor Nederland wat de industrie betreft is dit cijfer 14 pet., voor wat de landbouw betreft 7 pet. Voorts doei zich een zeer hoge investeringsactiviteit kennen. Dit legt voorlopig een zware last op het betalingstckort, maar is noodzakelijk omdat wij veel hebben in te halen. Indien wij in de situatie va<n België verkeerden, zouden de betalingsmoci- lUkheden opgelost zijn. Overigens is deze activiteit niet zon der bedenkingen. Niet alles is recht streeks bevorderlijk voor verhoging van de productie (woningbouw, oor logsuitgaven en investeringen van la gere publiekrechtelijke lichamen). Deze laatste dienen steeds zeer zorg vuldig bezien te worden. De lagere organen dienen in hun beschouwingen de aspecten van het algemeen belang te betrekken, b.v. waar het betreft het betrekken van kapitaalgoederen. Het verbruik is gedaald. Als we '38 op 100 stellen, stond '48 op 103 en '49 op 99. In de tweede helft van '50 trad in sommige sectoren weer een stijging op. De stijging van electriciteit is een voortdurende bron van zorg. Niet al leen 's winters. Tot '48 heeft ons volk meer geconsu meerd dan geproduceerd. Toen kwam een evenwicht; de investeringen wer den voor een groot deel echter met vreemde hulp tot stand gebracht. In '49 was dit geheel anders; toen finan cierden we 90 pet. van de investerin gen. Ook het betalingsbalanstekort daalde sterk. Thans moet voor '50 op een tekort van één milliard gerekend worden. De investeringen zullen voor 75 pet. uit eigen kracht geschieden. In de tweede hélft van '49 was het dekkingspercentage van de uitvoer en invoer zeer hoog, pl.m. 80 pet. In '50 liep het eerst terug (pl.m. 60. daarna 71, later 76. Gedurende de eerste maan den werd sterk véor bevoorrading ge zorgd. Overigens is het volume van de invoer 22 pet. en voor de uitvoer 42 pet. hoger dan in '38. In '38 was het dek kingspercentage 73, nu 71. De ver slechtering van de ruilvoet speelt hier dus wel een zeer belangryke rol. De export naar de V.S. is in belang rijke mate toegenomen (levensmidde len). In totaal was in October de waar de ruim 38 millioen; vorig jaar 17 mil lioen. Ook de export van de andere Marshall-landen stijgt. Maar het be drijfskapitaal van de landen is als het ware te klein. De twee moeilijke punten voor ons zijn nu le. de verslechtering van de ruilvoet en 2e. de grote uitgaven voor investeringen in de militaire sector. Terugkomend op de suggestie van de heer Nederhorst om het tempo van de investeringen te vertragen, zegt spr. nogmaals daarop niet te willen ingaan, althans niet voor die, welke direct bij dragen tot vermindering van het tekort op de betalingsbalans. Andere kunnen wellicht vertraagd worden of moeten wellicht achterwege blijven. Overigens zal voor de woningbouw al weer direct een uitzondering gemaakt moeten wor den. In totaal zal de investeringsactivi teit moeten worden gehandhaafd en zelfs uitgebreid. Spr. zegt grote belangstelling te heb ben voor het aanknopen van nauwere economische betrekkingen met Zuid- Amerikaanse landen. De reis van Prins Bernhard bewijst dit. Drie middelen tot herstel van het mo netaire evenwicht ziet spr.: de door mi nister Lieftinck aangekondigde bespa ring van 150 millioen, de beperking van niet noodzakelijke investeringen en spr. kon niet anders zeggen ook ver laging van het consumptiepeil. Met de opmerking over verlenging van de ar beidstijd wilde spr. voornamelijk de ernst van de situatie schetsen. Maar spr. is er van overtuigd, dat, indien onze vrijheid op het spel staat, de arbeiders AALSUM 29 n. Kaapstad. ABBEKERK 30 n. Sydney, AKKRUMDIJK 30 te Antwerpen, ALKAID 29 bij Dover, ALMDIJK 29 te Bre men, ALTAIR p. 29 Fernando Norohna. AM- STELDIEP p. 30 Holtenau. AMSTELLAND 30 n. Buenos Aires. AMSTELSTAD 30 n. Amsterdam, ANDIJK p. 29 Beachy Head. ARIADNE 30 te Rotterdam. ARMILLA 29 29 bij Sombrero. BEVERWIJK p. 29 Kp. n. Singapore, BAARN 29 te Sombrero, BALI La Hague, BLOEMFONTEIN 29 bij Kp. Frio, BLOMMERSDIJK 30 te Londen. BO NAIRE 28 bij Barbados. BOSKOOP 30 te Antwerpen. BRITSUM p. 29 Minorca, CAL- TEX DEN HAAG p. 29 Kp. St. Vineent. CALTEX LEIDEN 29 bij Kp. Degata, CAL- TEX NEDERLAND p. 29 Kp. Tenez, CAL- TEX PERNIS p. 29 Gibraltar. CAMERONIA 29 bij Djakarta, CELEBES 30 te Makassar, CERAM p. 29 Messina, CLAVELLA 30 te Abadan. CORILLA 29 bij Ouessant, CORYDA p. 29 Doger, COTTICA 2 te Amsterdam. DELFLAND p. 28 Ouessant, DUIVEN- DRECHT 29 n. Dakar, EDAM 29 bij Kp. Race. ENA 29 bij San Miguel, ESSO ROT TERDAM 29 b. San Miguel. ETREMA 29 te Ponce, FRIESLAND 29 n. Londen. HAAR LEM 29 te Cindad Trujillo, HEELSUM 29 n. Le Havre, HEEMSKERK 29 n. Suez, HERSILLIA 29 bij Paramaribo. HESTIA p. 29 Azoren. JAPARA 29 bij Halifax. JOBS HAVEN 29 v. Dakar, KOTA BAROE 30 te Singapore, LAERTES 30 te Makassar, LANGKOEAS p. 30 Kp. Guardefui. LAU- RENSKERK 30 te Port Said. LEKKERKERK 28 te Madras. LEOPOLDSKERK p. 29 Fi- nisterre, LEUVEKERK 29 te Basrah, LIM BURG p. 29 Maceio. LOENERKERK 29 te Basrah. LOPPERSUM 29 te Amsterdam, LUTTERKERK p. 29 Ouessant. MACUBA 28 bij Fayal, MAROERA 29 te Catania. MA- NOERAN 29 v. Trinidad. MARIEKERK p. 29 Donrtrahead, MARKEN 29 te Antwer pen, MURENA 29 te Suez. MYONIA 29 n. Rotterdam. ONDINA p. 29 Perim. ORAN JEFONTEIN 29 te Hamburg. ORION 29 te Antwerpen, PARKHAVEN 30 te Bahia Blanca. POELAU LAUT 39 te Penang. PO LYPHEMUS 29 te New York, PR. ALEXAN DER 29 te Antwerpen. PRINS MAURITS 29 n. Le Havre. PR. WILLEM II 29 bij Ter- eeira. RIDDERKERK 30 n. Mombassa, RI- OUW p. 29 Gibraltar, ROEPAT p. 29 Kp. St Vincent, BUYS 29 n. Mauritius, SABA- RY p. 30 Kp. Bon. SALLAND 30 te Rio de Janeiro. SLAMAT 30 te Calcutta. SOEST- DIJK 29 n. Singapore. STAD ALKMAAR 29 te Emden, STAD MAASTRICHT 29 n Savona, STAD VLAARDINGEN 30 te Nar vik. STRAAT SOENDA 29 bij Rio Grande, TABINTA 30 n. Amsterdam. TELAMON p. 29 San Salvador. TROMPENBERG 29 bij Bahamas, VENUS p. 29 Galliooli. WATER LAND 29 te Hamburg. WELTEVREDEN p. 29 Perim, WINSUM 29 n. Hueiva, ZIJPEN BERG p. 30 Ouessant. bereid zullen zijn langer te werken. Hier zo goed als in andere Westerse de mocratieën. Het vraagstuk wordt ern stig onder ogen gezien door de S. E. R. Die zal zijn oordeel geven na een on derzoek bedrijftaksgewijze. Een speciale commissie houdt zich bezig met de normalisatie en reorga nisatie van de bedreven. Spr. heeft echter ook reeds gevallen van over- organisatie voor onze economische dimensies meegemaakt. Overigens dient niet vergeten te worden, dat de ondernemer primair de risico's draagt en dat, indien de overheid ingrijpt, zy ook de risico's van bedrüfstckorten op zich zou moeten nemen. Overi gens heeft de overheid wel een ver antwoordelijkheid terzake van de spreiding van de industrie. Uitbreiding van de liberalisatie zal een prijsverlagende uitwerking hebben. Daarom moet zij niet beperkt worden. De moeilijkheden moeten in de produc tie- en consumptie-sector gevonden worden. Het plan-Stikker is bepaald niet begraven. Het verkeert in een voorbe reidend stadium; de plannen-Schuman en Mansholt zijn meer concreet en daarom kan een andere procedure ge volgd worden. De regering ziet Euro pese integcatie als een van de belang rijkste middelen tot verhoging van de welvaart. De cijfers over Amerika be wijzen wel de voordelen daarvan. Naast het gevaar voor de export, is nog een andere gevaarlijke kant aan de loonsverhoging, n.l. een sociale: de groep met een niet variabel inkomen gaat achteruit. Spr. hoopt dat de middenstand het spoedig eens zal worden over de wijze van vertegenwoordiging in de P.B.O., omdat gebrek aan organisatie juist een van de grondoorzaken is van de moei lijkheden van deze groep Van de bevol king. Het werk van de commissie Berger voltrekt zich bedrijftaksgewijze. Voor plm. 60 pet. van de industriearbeiders is werkclassificatie ingevoerd. In verschil lende industrieën wist men 'n produc tieverhoging van 2050 pet. te verkrij gen. In het bijzonder zijn de resultaten in de steenindustrie goed. De vergadering wordt te 18.45 uur ge sloten. TIELSE VEILING SEPTER, 30 Novemb. Appelen: resp. le en 2e soort: Bloemé 21 —24, 10—15, Dubb. Bellefleur 15—20, 10— 15, Bramley Seedling 1316, 1113, Cox Orange Pippin 3443, 1624, Goudreinet- ten 24—35. 1422. Glorie van Holland 27 28, 1221, Groninger Kroon 1820, 9 14, Jasappel 2429, 1121, Jonathan le srt. 3550. Keulemans le srt 2531, Le- moen 22—25, 11—20, Laxton Superbe 25—33, 20—25, Notarisappel 23—26, 14—22, Ster appel 1527, 1018. Zuur Kroet per 100 kg. 1.50—3.—. Zoet Kroet per 100 kg. 2 10. Peren resp. le en 2e srt. Beurré Alexandre Lucas 5060, 31—35. Brederode 3035, 2429, Gieser Wildeman 3537, 2530, Kamperveen 25—29.' 23—25. Provisiepeer le soort 2426, Sint Remy 2835, 1827, Winterjan 28—34. 18—24, IJsbout 27—33, 1625, Zwijndrechtse Wijnpeer 2630, 16—22. Perenkroet per 100 kg. f 2 Spruiten 19, uien 7—10. Alles in ets. per kg., tenzij anders vermeld. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH, 29 Nov. Op de markt werden aangevoerd 5892 stuks vee, zijnde 2319 runderen, 121 vette kalveren 734 nuchtere kalveren, 70 zeugen, 461 lopers, 1936 biggen, 204 schapen en lam meren, 47 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfvaarzen 650950 p. st.. guste koeien 500700, kalfvaarzen 625—925, klam- vaarzen 575650, guste vaarzen 500625, pinken 350—450, graskalveren 180290, nuch tere fokkalveren 95130. nuchtere slachtkal- veren 4060, lopers 5065, biggen 2337, schapen 6080, weilammeren 4555, geiten 1550, alles per stuk. Vette kalveren 190 2.30 p. kg. lev. gew. Slachtvee le Kwal. 2.55—2.65. 2c kw. 2.30—2.50, 3e kw 2.15—2.25, worstkoeien 1.801.95 per kg. gesl. gew. KAASMARKT WOERDEN. 29 Nov Heden werden aangevoerd 164 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort f2.17—2 22, 2e srt. f 2.102.15, extra f 2.30. handel matig. JAARMARKT TERNEUZEN, 29 Novemb. De derde jaarlijkse veemarkt te Temeu- zen, die heden werd gehouden, genoot een grote belangstelling ook van buiten landse zijde, voornamelijk van België en Italië. De aanvoer bedroeg 450 stuks vee, 80 varkens en 30 paarden. De handel in vee was zeer druk. terwijl de prijzen goed waren, temeer daar de aanvoer veelal van uitstekende kwaliteit was Voor Italië werden vooral kalfvaar zen aangekocht voor prijzen tussen f 800. en f 1100De gemaakte prijzen voor vet- vee bedroegen f 2.50 tot f 3.per kg., le vend gewictot. De handel in paarden en varkens was matig. VRIJDAG HILVERSUM I - 402 M. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 Pr. Kd., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 gram., 9.15 zieken, 9.35 grain.. 10.30 Pr. Kd., 11.00 alt en piano. 11.20 gram., 12.00 Me- tropole orkest, 12.33 orgelconcert, 13.00 nieuws, 13.15 septet, 13.40 orgelconcert, 14.30 gram., 14.40 voordracht, 15.00 volksmelodieën, 15.30 gram., 15.40 voor dracht, 16.00 gitaar-trio, 16.30 sluiting, 18.00 regeringsuitzending: „verklaring en toelichting", 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 schaakwedstrijd: Noorwe genNederland, 20.06 populaire muziek, 20.35 „wat is Nylon?", 20.55 Omroepor kest en soliste. 2140 lichte muziek. 22.00 causerie, 22 15 Omroeporkest. 22 30 „langs wegen van kunst en schoonheid", 22.45 avondoverdenking. 23.00 nieuws, 23.15 reportage. 23.25 wereldschaaktour- nooi, 23.3024.00 gramof. HILVERSUM II - 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 1930 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.12 huisvrouw, 9.22 gram., 9.30 „kinderen en mensen", causerie, 10.05 Pr. Kd.. 10.20 gram., 10.30 zieken, 11.00 vrouw, 11.15 cello en piano, 11.40 radio feuilleton. 12.00 dansmuziek, 12.33 sport- praatje, 13.00 nieuws. 13.20 orkestconcert, 14.00 vrouw, 14.20 kamerorkest, 15.00 voordracht, 15.20 gramofoonmuziek, 15.35 hersengymnastiek, 16.00 muzika le causerie, 16.30 sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 accordeonorkest, 18.45 „denk om de bocht". 19.00 meisjeskoor. 19.15 prijzen- praatje. 19.30 causerie, 19.50 mededelin gen. 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.10 con certgebouwtrio, 20.35 causerie, 21.00 theaterkoor en -orkest, 21.30 aetherfo- rum, 22.00 buitenlands weekoverzicht. 22.15 trio. 22,40 „vandaag", causerie. 22.45 _Pr. Kd„ 23.00 nieuws, 23.15 „huwelijk van a tot z", causerie, 23.30 omroeporkest. ENGELAND. BBC Home Service - 330 m. 16.45 BBC Welsh Orchestra, 19.20 gramofoonmuziek. ENGELAND, BBC Light Programma - 247 en 1500 m. 16.00 lichte muziek. 16.45 populair concert, 38.30 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDF. 309 m. 12.00 omroeporkest en solisten, 13.20 amusementsmuziek, 15.40 lichte mu ziek, 17 05 pianorecital. 17.20 kamermu ziek. 23.00 klein concert, 23.30 cello en piano, 1.00 dansmuziek. BRUSSEL 324 cn 484 m.: 324 m. 12.32 lichte muziek. 14.00 operaconcert, 19.30 filmrevue, 20.00 symphonieorkest en so list (om 20.50 kunstkaleidoscoop), 22.15 gramofoonmuziek. 484 m.: 16.30 hoorn en piano, 20.00 om roeporkest, koren en solisten, 22.15 ka mermuziek. FRANKRIJK, Nationaal Programma - 347 en 249 m. 12.30 Orkestconcert, 13 15 Italiaanse muziek, 20.00 „Fidelio". opera

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7