Truman: Gebruik atoombom in overweging Toestemming van de hiervoor niet vereist" VERKLARING VAN TRUMAN GEEN BEDREIGING Opperbevelhebber in Europa thans dringend nodig ATTLEE NAAR TRUMAN Voor overleg over de situatie Verwarring Een waarschuwing aan Amerika en aan Rusland „Bereid een nieuwe oorlog te aanvaarden' Toestand nog niet wanhopig genoeg SERRES DEKEN Het weer LM DRUK VAN RODE TROEPEN OP HET N.-WESTELIJK FRONT NEEMT AF Woningbouw in de vrije sector Tot hoofd en hart President verdedigt MacArthur's beleid Waarschijnlijk nog dit weekend GEMENGDE GEVOELENS IN EUROPA Regenmaand-November Dubbele van normale hoeveelheid regen w nuttKio oejmycu buy/ J V Jet Maar in Noord-Oosten een nieuw offensief Omsingeling in het centrum Meteor" maakt noodlanding AUTO RIJDT OP TRUCK MET OPLEGGER Goederentreinen op elkaar gereden Uitslagen 15e ronde VfitiDAG 1 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24935 President Truman heeft naar aanleiding van de critieke situatie in Korea verklaard, dat het gebruik van de atoombom in voort durende en ernstige overweging is- De Amerikaanse President deelde dit gistermiddag op zijn wekelijkse persconferentie in het Witte Huis mede. Truman verklaarde, dat generaal MacArthur toestemming van de V.N. zou moeten hebben, om ook tot acties tegen communistisch China over te kunnen gaan. Truman zei echter nadrukkelijk dat het Amerika vrij staat in het Koreaanse conflict de atoombom te gebruiken, zonder opdracht of toestem ming van de V.N. De President verklaarde voorts, dat het voor de geïntegreerde strijdkrachten in Europa thans meer dan ooit nodig is onder een onmiddellijk te vormen opperbevel te worden ge plaatst. Zeer waarschijnlijk reeds in het komende weekeinde, maar in ieder geval zeer spoedig, zal Clement Attlee, de Britse Pre mier, een bezoek brengen aan President Truman in Washing ton, om overleg te plegen over de gespannen internationale situatie. Volgens niet-officiële berichten uit Ottawa zal de Ca nadese minister-president St. Laurent de conferentie waar schijnlijk bijwonen. Verder zul len gedurende het weekeinde de ambassadeurs van Amerika Over verklaring van Truman en Engeland in Moskou beiden de Russische hoofdstad verla ten, om zich respectievelijk naar Washington en Londen te be geven. PELSJEKKERS voor gebruik atoombom DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Eén dode en één zwaar gewonde Grote materiële schade 99 99 De stand is nu: BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. VVnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cere per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per weelc. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. vullende bedragen voor de strijdkrach ten en voor de commissie voor atoom energie. Op vragen van journalisten, of het gebruik van de atoombom in Korea op hei ogenblik in actieve overweging was, antwoordde Truman, dat dit steeds het geval was geweest. Toen men de presi dent vroeg, of de atoombom uitsluitend tegen militaire doelen of ook tegen burgers gebruikt zou worden, ver klaarde hij, dat dit een kwestie voor de Amerikaanse militaire leiders te velde was. Truman zeide persoonlijk te hopen, dat het wapen niet hoefde te worden gebruikt. Later werd door het Witte Huis verklaard, dat President Truman's opmerking over de atoom bom niet impliceerde, dat generaal MacArthur zelf bevel kan geven tot het gebruik van de atoombom. Krach tens de Amerikaanse wet heeft de commissie voor atoomenergie het be heer over de bommen en kan slechts de President het gebruik ervan beve len. Truman verklaarde, dat de atoom bom een van de wapens der V.S. was en dat Amerika ieder wapen zou ge bruiken, dat in de militaire situatie in Korea noodzakelijk was. De President zeide, dat hij binnen enkele dagen het Congress zal verzoeken om grote aan- Truman begon zijn persconferentie met het voorlezen van een verklaring, dat de „strijdkrachten van de V.N. niet voornemens zijn hun zending in Korea op te geven." De strijdkrachten van de V.N. pogen de agressie in Korea te on derdrukken, aldus Truman. Hij waar schuwde de Amerikanen, dat zij kon den verwachten, dat als de agressie in Korea succes oogst zij zich ook door Azië en Europa zal verspreiden „tot in ons halfrond". De V.S., zo zeide Truman, zullen de nieuwe toestand in Korea en de hui dige crisis tegemoet treden op drie ma nieren: 1. Door in de V.N. te streven naar een gezamenlijke actie om agressie tot staan te brengen; 2. door de andere vrije landen te helpen bij het versterken van hun verdediging, en 3. door de Amerikaanse militaire macht-te vergroten. De Amerikaanse President verklaar de, dat er geen tekenen waren, dat de vertegenwoordigers van communistisch China te Lake Success vreedzame on derhandelingen zouden aangaan. Het beleid van generaal MacArthur werd door Truman energiek verdedigd. Toen een journalist vroeg, of MacAr- De verklaring van President Truman heeft in de vorm, zoals zij aanvanke lijk werd geïnterpreteerd, heel wat stof doen opwaaienMen meende na melijk, dat zij zoveel inhield als een volmacht aan MacArthur om, wan neer het hem goeddacht, de atoom bom te gebruiken. Het Witte Huis zag zich genoodzaakt op deze inter pretatie een dementi te verstrekken, waarin de juiste opvatting van Tru man's rede, zoals zij hiernaast staat weergegeven, aan de pers werd ver strekt. Met gemengde gevoelens heeft Euro pa gereageerd op Truman's verklaring betreffende het gebruik van de atoom bom. De leden van het Amerikaanse Congress zijn sterk in hun meningen verdeeld. Engeland toont zich ongerust, Frankrijk wenst, dat de V. S. eerst over leg plegen met Londen en Parijs alvo rens de atoombom te gebruiken. In Italië, Griekenland en Spanje ontving Truman bijval. Van achter het IJzeren Gordijn werd nog geen officieel com mentaar geleverd. Meer dan honderd Labour-leden. van het parlement hebben in een brief aan Attlee hun ongerustheid te kennen ge geven over de situatie. Naar verluidt zouden zij de terugtrekking van Engelse troepen uit Korea voorstaan in geval de V. S. de atoombom gebruiken. Congressleden van beide Amerikaanse partijen hebben hun steun toegezegd aan Acheson's pleidooi voor herbewa pening op „sterk vergrote schaal en in sterk verhoogd tempo". Verscheidene Republikeinen echter hebben de eis ge steld, dat de bondgenoten zij noemden Engeland en Frankrijk meer troepen naar het Koreaanse front moeten zen den en dat de V.N. MajcArthur moeten machtigen Chinese communistische ba- «es in Mandsjoerije te bombarderen. De Britse ambassadeur, Sir David Kel ly, heeft Andrei Gromyko gistermiddag medegedeeld, dat hy morgen per speci aal vliegtuig „voor onbeperkt verlof" naar Londen zal vertrekken. Alan Kirk, de Amerikaanse ambassadeur, zal Maan dag eveneens per speciaal vliegtuig Mos kou verlaten „voor een bezoek van een maand aan Amerika", aldus meldt U.P. U.P. verneemt van betrouwbare bron nen, dat Attlee met Truman van gedach ten wil wisselen over de volgende vijf punten: 1. De critieke situatie in Korea. 2. De omstandigheden waaronder de atoombom gebruikt zou kunnen worden. 3. Of de West-Europese verdediging in gevaar zal worden gebracht door het zenden van meer V.N.-troepen naar Ko rea. 4. Hoeveel man Amerika nog onder de wapenen wenst te roepen. 5- Of Truman van mening is, dat En geland zijn eigen mobilisatie moet ver groten. thur zijn bevoegdheden overschreden had, verklaarde Truman beslist, dat dit geenszins het geval is. MacArthur had goed werk geleverd en leverde nog steeds goed werk, zo zeide hij. Een vraag, of de beslissing' over het gebruiken van de atoombom aan de Verenigde Naties zou worden overgela ten, beantwoordde Truman ontkennend. De atoombom is een van Amerika's vele wapens en de V.S. zijn vrij om van hun wapens gebruik te maken. Of" tot actief tegen China zou worden overgegaan was wel een beslissing, die door de Verenigde Naties zou moeten wórden genomen. Desgevraagd antwoordde Truman, dat een algemene mobilisatie van het thuis front met prys- en looncontröle voort durend in constante overweging is. Op een andere vraag antwoordde Truman, dat hij al lange tyd bereid is een opperbevelhebber voor de ge ïntegreerde West-Europese strijdkrach ten te benoemen. Hij wachtte slechts op een beslissing met betrekking tot de strijdmacht door de organen van het Atlantisch Pact. V ermoeid, vervuild en gedesillusionneerd, zeulen Amerikaanse en Zuld-Koreaanse troepen langs een spoorlijn in N.-Korea, tijdens hun terugtocht voor het hevige tegenoffensief van de strijdmacht van Rood China. De Uno-troepen zullen trachten een nieuwe verdedigingslinie te vormen ten Zuiden van de rivier Chongchon. November heeft in ons land gemid deld ongeveer het dubbele van de normale hoeveelheid regen gebracht. Plaatselijk werden records bereikt. Zo viel in Den Helder 169 millimeter regen, hetgeen, sedert het begin der waarnemingen aldaar in 1843, nooit eerder is voorgekomen. November 1878 had met 163 millimeter tot nu toe de grootste maandsom opgeleverd. In De Biit viel op 28 van de 30 dagen regen. Ook dit is een record, want se dert het begin der waarnemingen in 1849 is het grootste aantal regendagen in November 27 geweest. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Telegrafisch van onze Amerikaanse correspondente) De verklaring van Truman, dat de Verenigde Staten het gebruik van de atoombom overwegen, moet niet worden opgevat als eey» bedreiging. Het was veel meer een waarschuwing van de Amerikaanse President, een waarschuwing, die evenzeer voor het Amerikaanse volk als voor de regeringen van Rusland en China was bedoeld. Truman wilde zijn volk er van op de hoogte brengen, dat de situatie zo ernstig is geworden, dat het mogelijk nodig zal kunnen zijn de atoombom te gebruiken. Tevens wilde hij het Kremlin nadrukkelijk wijzen op deze vastberaden houding van de Amerikaanse regering. Hij wilde de com munisten er van doordringen, dat de Verenigde Staten bereid zqn de atoom bom te gebruiken, indien Stalin hen hiertoe dwingt. En Stalin zelf wilde hy dit ook onder ogen brengen. Terwyi de Koreaanse crisis met het uur verergert, zijn de leiders van de V.S. en het Amerikaanse volk op iedere eventualiteit voorbereid; maar zy trach ten tevens een derde wereï >orIog, in dien mogeiyk, te voorkomen. Maar zy zijn verder bereid de consequenties van een nieuwe oorlog te aanvaarden en de overwinning te bevechten, dan toe te staan, dat de strijdkrachten van de V.N. door de agressie van de Chinese commu nisten van Korea worden verdreven. In Amerika overheerst de gedachte, dat men er in zal slagen een oplossing te vinden zonder te zwichten voor Rus land of communistisch China, ofwel door middel van directe onderhandelingen, of door de organisatie van de V.N. De Amerikaanse pers, de radio en de tele visie houden de Amerikanen volledig op de hoogte van de ontwikkeling van de gebeurtenissen, die naar men in Ame rikaanse kringen aanneemt binnen enkele dagen tot een definitieve beslis sing zullen leiden. Ondertussen kan er niet voldoende de nadruk op worden gelegd, dat er in de V.S. geen oorlogs-psychose be staat. Niemand wil oorlog en niemand vraagt er ook om. Het is echter evi dent dat de regering van de V.S. en het Amerikaanse volk vastbesloten zijn de Sovjet-Unie niet toe te staan communistisch China te gebruiken als een middel om de vrije wereld te tar ten en de democratieën te laten boeten door middel van dezelfde methodes die Hitier eens met succes in Europa toepaste. Het feit, dat het Amerikaanse Con gress deze week opnieuw in vérgadei ing bijeen geroepen is, versterkt op belang rijke wijze de positie van Truman en zijn defensie-leiders, in de oplossing van het probleem. Alle politieke en militaire leiders van de V.S. zijn nu in Washing ton bijeen en hebben voortdurend con tact met elkaar. Het zal niet nodig zijn overijld en onvoldoende voorbereid maatregelen te nemen zoals dat het ge- Persoonlijk ging generaal MacArthur, de opperbevelhebber der Uno-strijdkrach- ten, de situatie aan de Koreaans-Mandsjoerijse grens in ogenschouw nemen. Uit het raampje van zijn vliegtuig heeft de generaal een goed uitzicht over Mandsjoe rije, terwijl hij boven de rivier de Jaloe, de grenslijn, vliegt. val was toen de Japanners Pearl Har bour aanvielen, en de bevolking en de militaire eenheden volkomen onvoorbe reid konden overvallen. De ontdekking van het feit, dat de communistische partij in Amerika zich reeds drie jaar geleden begon voor te bereiden om de Amerikaanse industrie te saboteren, heeft de vastbeslotenheid van het Amerikaanse volk, om het com munisme te beletten de vrqe wereld te bedreigen en te overmeesteren, nog doen toenemen. De voornaamste officier van de in lichtingendienst van MacArthur heeft vandaag gezegd, dat de toestand van de troepen van de verbonden legers op Noord-Wesf-Korea nog niet wanhopig genoeg is om het gebruik van de atoom bom tegen de Chinese communisten te wettigen. Advertentie Verwarm Uw bed behaaglijk mei een Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hagel of natte sneeuw. Aan vankelijk matige tot krachtige, later tydciyk weer tot stormachtig toe nemende wind tussen West en Noord- West. Guur weer. Zon: 8.26—16.32. Maan: onder 13.29. HOE STERK IS CHINA? SOVJET RUSLAND 500,000 1 •^<3 'tMar isjoerlje Benelux op /elfde Mongolië Smkiang 440,000 I ^Kashmir 360,000^ CH|NA I 400.000 FORMOSA INDIA 450,000 50 000 mar> Rusv Mvs BIRMA IND0- y'JyCHINA Am Msi* ICARTQ-5Q183 AN DSJ0E RU siONGjmr KANGGYE AMHOENG MANJOC NON SAN JONGJANG Terwyi de communisten Donderdag aan het Noord-Oosteiyk front in Korea een hevig offensief begonnen, is in de loop van de dag de druk der rode troepen op het Noord-YVestelijh front van de geallieerden in Korea verminderd, waardoor het het achtste Amerikaanse leger mogelijk werd gemaakt op sommige punten het contact met de vijand te verbreken en zich op een verdedigingslinie ten Zui den van de rivier de Chongchon terug te trekken. Aan het Noord-Oostelyk front begonnen Chinese troepen een krachtige aanval. Een legermacht van vermoede lijk 80.000 man zette zich daar in beweging. Eenheden van de eerste mariniers divisie werden reeds omsingeld ten N.W. van het Sjangjin-reservoir. De toestand aan de fronten kan onge veer als volgt worden geschetst. Westkust: de communisten rukken op naar Sinandjon in samenwerking met de troepen in het centrum. De aanval heeft echter aan kracht ingeboet, ver moedelijk, omdat de bevoorradingslinies der Roden te lang worden. Centrum: de Amerikanen vallen terug op een verdedigingslinie 50 km ten Noorden van Pyongyang. De stad Kunu- ri, is in handen der communisten. De tweede Amerikaanse divisie en de Turk se brigade zijn Donderdag ten Z. O. van Kunuri omsingeld. Zij verloren honder den doden bij hun pogingen te ontsnap pen. Pogingen der communisten om ach ter het achtste Amerikaanse leger naar het Westen door te stoten zijn niet voortgezet. Noord-Oosten: hevige aanval der com munisten op een numeriek zwakkere geallieerde krijgsmacht. Oostkust: de Zuid-Koreaanse Kapitool- divisie vordert nog steeds in de richting van de grens met Siberië. Op alle fronten doet de luchtmacht der V. N. voortdurend aanvallen op de communistische troepen in een poging de situatie voor de geallieerden te ver lichten. Het meest Noordelijke vliegveld der verbonden troepen in Noord-Oost- Korea nabij Sinanjon is weer in han den van de vijand geraakt. De brug over de Yalou bij Tchongsonjin werd door vliegende forten vernield. Geallieerde officieren konden geen reden opgeven voor de plotselinge stilstand van de rode opmars tegen het Noordwestelijke front en dit juist op een ogenblik, dat gevreesd moest wor den dat de rechterflank van het achtste leger omsingeld en naar de Gele Zee zou worden gedreven. Een verklaring zou kunnen zijn, dat de hergroepering nodig is doordat de aanvoerlijnen te lang zijn geworden. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft Donderdag bekend gemaakt dat de Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog tot j.l. Vrijdag in totaal 31.028 man bedroegen. De nieuwe lijst omvat 5303 doden. Op de drukke smalle Winschoterkade te Groningen heeft zich een verkeerson geval voorgedaan, dat de 27-jarige me vrouw W. VerlaanVan Oostrurrr te Groningen helaas het leven heeft gekost. De chauffeur B. B. uit Roodeschool reed ter plaatse met zijp truck en trai ler. Bij het passeren van een gepar keerde auto kwam van de tegenoverge stelde zijde mevr. Verlaan op de fiets. Zij begon te slingeren en kwam. met de trailer in aanraking. Zij werd zoda nig aan het hoofd gewond, dat zij korte tijd nadien overleed. Donderdagmiddag omstreeks half vier heeft een Gloster „Meteor" straaljager van de „Royal Air Force" een noodlan ding gemaakt even buiten de kom van het worp Linne in Limburg (ten Zuiden van Roermond). De „Meteor" had ge brek aan brandstof. Het toestel zal vermoedeiyk gedemon teerd moeten worden, omdat het van het land, waar het landde, niet kan opstügen. In de afgelopen nacht is te Roosendaal een kleine viër-persoons DKW-auto met linnen kap, op een stilstaande truck met oplegger, behorende aan de firma De H. te Roosendaal, gereden. Van de drie in zittenden van de DKW werd de 42-jarige gehuwde kapper F. uit Roosendaal op slag gedood. De 40-jarige begrafenis ondernemer Jac. v. O. eveneens uit Roo sendaal liep zeer zware verwondingen op en werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis Charitas te Roosen daal vervoerd. De bestuurder van de DWK, de heer Johan van O., liep slechts lichte verwondingen op. De truck van de firma De B., die naar gewoonte voor de garage van genoemde firma geparkeerd stond, was niet van een achterlicht voorzien, doch was onder het schijnsel van een straatlantaarn ge plaatst. De chauffeur van de DKW heeft de wagen echter niet opgemerkt en is er bovenop gereden. De wagen werd ge heel vernield. De politie heeft het onder zoek in handen. Hedenmorgen kwart voor zeven is op het N.S.-emplacement te Olst, twaalf kilometer ten Noorden van Deventer, een goederentrein uit Deventer op een stilstaande goede rentrein,uit Zwolle gereden. Er ont stond vrij grote materiële schade, doch er zijn geen persooniyke on gelukken gebeurd. Het ongeluk geschiedde tengevolge •van een verkeerde wisselstand. Op het stationsemplacement moeten namelijk de treinen, omdat DeventerZwolle enkel spoor is, elkaar passeren. Van de rijdende trein vlogen drie wagons uit de rails, van de andere trein kwamen er vijf buiten het spoor te staan. De snelheid van de aankomende trein werd ietwat geremd, omdat de machinist blijkbaar gevaar vermoedde. Het treinverkeer is voorlopig nog ge stagneerd. Daar de botsing bovendien bij de overweg op de verkeersweg Olst Diepenveen gebeurde, was aanvanke lijk ook het wegverkeer gestremd. (Van een bijzondere medewerker) De woningbouw is, tengevolge van de huurpolitiek der regering, vrijwel alleen mogelijk, indien van over heidswege bijdragen worden gegeven in het onrendabele gedeelte der bouwkos ten. Uit dien hoofde wordt een grote last op het staatsbudget gelegd. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting grote moeite heeft om de tientallen mil- lioenen, welke met de uitvoering van het woningbouwprogramma gemoeid zijn, van zijn ambtgenoot van Financiën los te krijgen. Om de staatsschuld niet sterker te doen toenemen, bepaalt het Rijk er zich zo veel mogelijk toe. een jaarlijkse vergoeding te geven in het on rendabele deel van de exploitatiekosten. Degenen, die de woningen bouwen, dus gemeenten, woningbouwverenigingen en particulieren, moeten dan zelf de voor de bouw nodige geldmiddelen lenen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die zijn woningbouw programma door de toenemende lasten van het Rijk in het gedrang zag komen, heeft verschillende middelen aangegre pen om de lasten van het Rijk uit dien hoofde te verminderen. De eerste pogingen gingen in de rich ting van verlaging van de bouwkosten; het systeem-Bouma was daarvan het resultaat. Later voerde de minister premie-regelingen in. Particu lieren kregen een bijdrage-in-eens. ge meenten en woningbouwverenigingen een vast bedrag per woning en per jaar. Deze premieregelingen stimuleren een verdere verlaging van de bouwkosten, omdat de voordelen daarvan ten goede komen aan degenen, die de woningen bouwen, want de premiën ondergaan geen wijziging. Er is echter gelukkig nog een categorie van de bevolking, die graag een eigen woning wil bouwen en over de middelen beschikt om deze ondanks de hoge prijzen zelf geheel te bekostigen. Ook de hierin schuilende mogelijkheid om de rijksuitgaven te beperken, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting aangegrepen. De minister heeft bepaald dat degenen, die woningen bouwen zonder financiële hulp van het Rijk, dit kunnen doen in de zogenaamde „vrije sector". Dit betekent dat voor deze bouw geen beperking van bouw volume zal gelden. Het bouwvolume, dat in de gemeenten beschikbaar is, wordt door deze bouw dus niet aangetast. De gemeentebesturen hebben aan deze maatregel van de minister de volle me dewerking verleend. Immers deze kapi taalkrachtige gegadigden voor vestiging brachten als het ware hun eigen woning mee; een vestigingsvergunning werd dan ook steeds in het vooruitzicht gesteld, ook als de gegadigde behoorde tot de categorie van personen die onder nor male omstandigheden niet voor het ver krijgen van een vestigingsvergunning in aanmerking komen. Krachtens deze rege ling is dit jaar de bouw van ruim 6000 woningen in de „vrije sector" ter hand genomen. Daardoor heeft het Rijk mil- lioenen bespaard. Aan deze zowel voor de Rijksfinan ciën als voor de woningbouw toe te juichen gang van zaken dreigt een einde te komen. Immers door de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting is bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Januari a.s. de woningbouw in de „vrije sectbr" zal gaan ten koste van het aan de gemeenten toe te wijzen bouwvolume. Daar dit volume uiteraard nog beperkt is, zullen de gemeentebestu ren daar zuinig mee om moeten gaan. Wij voorzien dan ook, dat als zich in het nieuwe jaar gegadigden voor bouw in de „vrije sector" (deze uitdrukking be tekende tot dusverre: „niet ten koste van het gemeentelijk bouwvolume", maar zal dan de betekenis krijgen van: „zonder bezwaar van 's Rijks schatkist") melden, de gemeentebesturen de aan vragen voor bouw, met de daaraan ver bonden consequentie van het verlenen van een vestigingsvergunning, zullen be oordelen naar de algemeen geldende normen. Deze aanvragen zullen dan veelal worden afgewezen als de gegadig de in een andere gemeente woont, in de gemeente van vestiging geen werkkring heeft, enz. Voldoet de gegadigde wél aan deze eisen, dan kan hij van de ge meente ook bouwvolume krijgen als hij bouwt met de premie van het Rijk, wel ke f 3.000 a f 4.000 per woning bedraagt. In elk geval zal het afzien van deze fi nanciële faciliteit voor hem niet. meer ae aantrekkelijkheid hebben dat hij de verwezenlijking van zijn bouwplan daar door ziet bespoedigd. Voor het jaar 1951 rekent de minister op de bouw van 8.000 woningen in de „vrije sector". Wij vrezen dat er van deze verwachting onder de geschetste omstandigheden niet veel terecht zal komen. De uitslagen van de 15e ronde, die Donderdagavond in het internatio naal schaaktournooi werd luiden: gespeeld, Iedereen klimt in het leven graag GolombekPirc 01 KottnauerRossolimo 'j'/2 Gligoric—Stahlberg afgebr. DonnerTartakower 10 v. d. BergKramer afgebr. NajdorfPilnik I0 EuweFoltys >2'A ReshevskyO'Kelly 10 SzabadosTrifunovic afgebr. Gudmundssonv. Scheltinga afgebr. Afgebroken partüen uij de 11e ronde: PircGudmundsson 10 PilnikSzabados 10 Afgebroken partij uit de 13e ronde: GligoricPilnik I0 Afgebroken party uit de 14e ronde: v. ScheltingaReshevsky 01 1. Najdorf 12 pnt, 2. Reshevsky 11 pnt. 3. Stahlberg 9'/, pnt. en 2 afgebr. par tyen. 4. Gligoric 9!4 pnt. en 1 afgebr. party. 5. Euwe 91/2 pnt. 6. en 7. Pirc en Rossolimo 9 pnt. 8. Pilnik 8 pnt. 9. Trifunovic l'/2 pnt. en I afgebr. partij. 10. O'Kelly 7 SS pnt. 11. Donner 7 pnt. 12. Tartakower 6'A pnt. 13. Foltys 6 pnt. 14., 15. en 16. Van Scheltinga, Gud mundsson en Van der Berg 5 pnt. en 1 afgebr. partij. 17. Kottnauer 5 pnt. 18. Golombek 4J£ pnt. 19. Szabados 4 pnt. en 2 afgebr. par tyen. 20. Kramer 4 pnt. en 1 afgebr. party.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1