INTERNE ORGANISATIE VAN MIDDENSTAND VAN GROOTSTE BELANG Ja D.D. BEZORGDHEID OVER DE BINNENL. VEILIGHEID :k RUSLAND GEBRUIKT DRIEMAAL ZIJN VETO-RECHT IN DE N1 Consumptieverlaging moet gelijkelijk worden verdeeld Doodstraf geëist tegen accountant Ontevredenheid over Iconsituatie Radio Vaticana over de Tsjechische vervolging r Wij luisteren naar Mr. v. d. Grinten in Tweede Kamer M Atoomcommissies achter gesloten deuren bijeen VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 PAGINA 5 Begroting voor de mijnen aangenomen Re- en dupliek De regering antwoordt i\y/g Tegen heug en meug Critiek Hulp aart vijand verleend „Blitar" naar Indonesië en Nieuw-Guinea St. Raphael wijst critiek af Bewoners op het nippertje in veiligheid Woning uitgebrand te Apeldoorn OP TIJD TERUG Om resolutie tot terugtrekking van Chinezen uit Korea te boycotten (VOOR GEESTELIJK VOLWASSENEN) Alle geheimen eindelijk ontsluierd .J Men schertst er wel eens over en men zegt wel vaak: „Ha! Leuterpraat", maar het valt toch niet te ontkennen, dat het geval, dat wij hierbij gaan vertellen, omdat het weer Sinterklaas dreigt te worden, werkelijk gebeurd is. Dat is het prettige van de waar heid: je kunt haar wei dui zendmaal loochenen en de hele wereld kan zeggen, dat het anders is, maar de waar heid blijft toch, zoals het in werkelijkheid is. Gewild diepzinnig? Inderdaad; maar toch de waarheid. Ontmoeting tussen Woe en Rau Pater Van Gent f Audiëntie (Vergadering van Donderdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Terpstra). Voortgezet worden de beraadslagin gen over de begroting '51 van economi sche zaken. De staatssecretaris van economische zaken, Mr. VAN DER GRINTEN, zegt, dat de middenstand inderdaad grote be langstelling waard is. De helft van het nationale inkomen gaat over de toon bank. In '48 6,3 milliard over een totaal inkomen van 12,2 milliard. Voert nu de regering een constructie Ve middenstandspolitiek? Ja, maar dat wil niet zeggen, dat telkens spectaculaire momenten getoond moeten worden. De interne organisatie van de midden stand is van het grootste belang. De overheid kan dit niet rechtstreeks ter hand nemen. Voorts is daar de handels kennis en de vakbekwaamheid. De ves tigingswet vervult, wat dit aangaat, en zeer goede functie. Met credietverstrekking dient stellig zeer voorzichtig gehandeld te worden. Als er geen zekerheid bestaat omtrent de mogelijkheden van terugbetaling, blijven we zitten met een aantal onder nemingen, die op de rand van de onder gang leven, ten detrimente voor de be trokkenen en de middenstand als geheel. Spr. zal thans niet diep ingaan op de kwestie van het behoefte-eiement. On bewezen acht spr. voorshands de stelling, dat er te veel bedrijven in een bepaalde tak zijn. Voorts dient gezegd te worden, dat de overheid niet onmiddellijk afwij zend tegenover het behoefte-element •taat. Het wil spr. voorkomen, dat het C.N.V. op redelijke wijze is vertegenwoordigd in de S.E.R. We moeten toch wel in hoofdzaak naar do getalsverhoudingen kijken. Kunnen we van het N.V.V. en de K.A.B. ook niet zeggen, dat hun invloed groter is dan het aantal leden doet vermoeden? De heer NEDERHORST (Arb.) heeft er bezwaar tegen, dat de minister in zijn rede, zo weinig geclausuleerd spreekt over verlaging van het consumptiepeil. Hoe moeten we dit verstaan? Welke methoden denkt de minister zich, indien het noodzakelijk is? Bovendien acht spr. de tijd niet ge komen voor deze verlaging. We zijn op het gebied van reorganisatie e.d. nog niet veel verder gekomen dan een toast op de effcicency. Hier ligt evenwel een latente mogelijkheid van kostenverlaging van pl.m. 30 pet. Daarom mogen we de ondernemers wel dwingen, als het lonen e.d. en niet als het reorganisatie betreft. Spr. pleit nogmaals voor instelling van productiviteitscommissies. De minister van Economische Zaken, prof. VAN DEN BRINK, wijst erop, dat inderdaad een eventuele consumptie verlaging gelijk en redelijk moet wor den verdeeld. Spr. zal zich in die si tuatie niet verzetten tegen weelde belasting, e.d. Vergeten dient echter niet te worden, dat de meeste artikelen juist door de grote massa en dat zijn Advertentie H rrtTrmac) PRODUCT de minder draagkrachtigen worden genuttigd. Zo is het wellicht niet mo gelijk hen volledig te ontzien. Spr. herhaalt, dat de Overheid bij de pogingen om de efficiency in de bedrij ven te verhogen, voorzichtig moet zijn. Tc gemakkelijk zou zjj niet alleen de vrijheid van dc ondernemer beperken, maar ook op zijn plaats gaan zitten. De staatssecretaris, mr. VAN DER GRINTEN, houdt staande, dat bij de samenstelling van de S.E.R. niet alleen is gelet op de getallen: zie de werk gevers-vertegenwoordigers. Bij de werknemers moeten de getallen wel de doorslag egven; welk ander criterium zou men moeten aannemen? De kroon groep omvat meer personen dan de Prot. Chr. groepvertegenwoordigers. De beraadslaging wordt gesloten. Tan de orde is de afdeling mijnbouw ,en tevens de begroting '51 van de Staatsmijnen. De heer MAENEN (Kath.) wijst erop dat de kolenpositie in West-Duitsland en Engeland niet zeer gunstig is. Hoe ligt de zaak voor ons land? De heer VAN LIENDEN (Arb.) zegt, dat in het plan-Schuman rekening ge houden moet worden met de werkende bevolking,zowel onder de producenten als onder de consumenten. Hoe denkt de minister over de suggestiW om het plan in nauw contact met de Raad van Europa tot uitvoering te brengen? De minister van Economische Zaken, pröf. mr. VAN DEN BRINK, geeft toe, dat er van een zekere spanning op de Europese kolenmarkt sprake is. Het ver- bi-uik in Nederland is veel groter dan 12 millioen ton. Het kost moeite het ove rige bij te kopen; tot dusver is het nog gelukt. De toestand is echter niet ver ontrustend. De huisbrandpositie is zelfs, gunstiger dan het vorige jaar, in tegen stelling tot de industriekolenpositie. Over het pjan-Schuman verstrekt spr. regelmatig inlichtingen aan de speciale Kamercommissie. Bovendien duren on derhandelingen nog voort en het is dus thans niet mogelijk uitvoerig in het openbaar over deze kwestie te spreken. Intussen kan wel gezegd worden, dat de inhoud van een te sluiten verdrag be paalde wettelijke maatregelen zal nodig maken. Vrees voor een kartelkaraktér behoeft niet te bestaan; het betreft im mers een publiekrechtelijk super-natio naal orgaan met een hoge autoriteit en een soort Schuman-parlement. Het be leid van de autoriteit moet zijn gericht op een zo laag mogelijke prijs. De begroting voor de Staatsmijnen wordt zonder stemming aangenomen. Advertentie w VT-r bi Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Voortgezet wordt de beraadslaging over de begroting '51 van Binnenlandse Zaken (openbare orde en veiligheid en binnenlandse veiligheidsdienst). De heer RITMEESTER (V.V.D.) legt er de nadruk op, dat de binnenlandse veiligheidsdienst niet verder dient ,e gaan dan voor 's lands belang strikt nodig is. De nota over de burgerlijke verdedi ging schonk spr. geen bevrediging. Krijgt het militaire bestuur nu voorrang bij de burgerlijke verdediging? Intussen is de bevolking op geen enkele wijze verde digd. Men bouwt zo goedkoop mogelijk; kelders zijn er niet. Voorts moeten we nog altijd met de oude Luchtverdedi- gingswet van '36 werken. Spr. acht vrij- willigers onvoldoende voor de bescher ming van de bevolking en dringt aan op instelling van de burgerlijke dienst plicht. Mr. VERKERK (A.R.) is ernstig be zorgd over de weinig rooskleurige positie van onze binnenlandse veiligheid. Zie eens wat in de havenplaatsen getracht is op touw te zetten. „Steun Wettig Gezag" heeft iedere fout gemaakt, die te maken was. Nodig is, dat iedere goed willende Nederlander wordt ingescha keld voor de verdediging. De heer MAENEN (kath.) zegt met gioot verlangen uit te zien naar een wetsontwerp ter regeling van het slepen de politieprobleem. Spr. is verheugd, dat de regering krachtig zal optreden tegen terrorisme in gevallen van staking e.d. Het optreden van de binnenlandse veiligheidsdienst is bepaald niet feilloos geweest. Wij zijn echter bereid veel voor kinderziekten aan te zien. De vele tegen strijdige berichten doen echter wei vreemd aan. Intussen zijn wij in het ge heel niet gebrand op een dergelijke dienst. De huidige situatie noodzaakt ons echter tegen heug en meug deze dienst te onderhouden: het is bittere noodzaak De heer GOEDHART (Arb.) zegt, dat de minister op zijn partij nooit een vergeefs beroep zal doen om geld be schikbaar te stellen voor de bestrijding van de 5de colonne. Overigens is het te betwijfelen, of de B.V.D. efficiënt werkt. Bezwaren heeft spr. voornamelijk tegen de leiding van de dienst. Hij werkt wel weinig democratisch en bovendien niet bepaald geruisloos. Daarmee is zij in feite reeds veroordeeld. Het moet spr. van het hart, dat hij niet begrijpt, dat het kabinet na alles wat is voor gevallen de leidende figuur hand haaft. De minister bedenke, dat hij in de eerste plaats verantwoordelijk is. De minister zegt maar steeds, dat alle be richten onjuist zijn, maar spr. vreest, dat hij niet altijd goed op de hoogte is. Er zijn wel degelijk aanwijzingen, dat de B.V.D. sommige personen, die tot de S.D.A.P. behoorden, een beetje verdacht vindt. Gezien een en ander verheugt het spr., dat de minister bereid is met een Kamercommissie contact te onderhou den over de B.V.D. Spr.'s fractie zoekt geen conflicten, maar als de minister deze zaak al te lichtvaardig neemt, ligt hier een latent conflict. De MINISTER: „Bij het mondeling overleg is gebleken, dat ik dat niet doe." De heer GOEDHART: „Ik heb voor dat overleg geen uitnodiging gekregen, dus dat is mij niet bekend." De minister van Binnenlandse Zaken mr. TEULINGS, zegt, dat het politie- vraagstuk moeilijker is dan velen den ken. Dit is een zaak, die moet groeien om vruchten af te werpen. Men forcere niets; langs die weg komen wij er niet. Inderdaad zijn in Amsterdam tijdens de stakingen wel gevallen van terreur voorgekomen. De politie is daartegen op getreden. Door de decentralisatie van de terreur is optreden echter moeilijk. Het kan niet ontkend worden, dat in „Steun Wettig Gezag" te weinig vaart heeft gezeten. Laten wij echter niet na kaarten. Het is inderdaad de bedoeling om aan de taak van deze organisatie re- ele inhoud te geven. De taak van de B.V.D. ziet spr. drie ledig: in de eerste* plaats het inwinnen van inlichtingen, vervolgens het contro leren en in de derde plaats het coördi neren. De overheidsinstanties staan ech ter steeds vrij om te beslissen. Zij heb ben een eigen verantwoordelijkheid, ook voor wat betreft het vaststellen van de waarde van de inlichtingen die zij krijgen. In de tweede plaats is daar de beveiliging, of zoals dit tegenwoordig heet, de „security". En ten derde de in ternationale taken in dit verband. Over de kosten kan spreker, juist om dat het deze dienst betreft, geen specifi catie geven. Maar hij heeft op grond van een uitstekend rapport, in overleg met de .minister van Financiën de huidige verdubbeling van kosten aangevraagd. De vergadering wordt te 23.55 uur ge sloten. Voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank heeft terecht ge staan de Utrechtse accountant K. E. van C. Hij werd twee jaar geleden door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag ter dood veroordeeld en ging in cassa tie. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees zijn zaak echter naar de Haag se bijzondere strafkamer. p? Officier van Justitie wees er in ziju requisitoir o.m. op, dat verdachte's leven gedurende de bezetting één aan eenschakeling van hulpverlening aan de vijand is geweest. Hij is door de Duitsers ter dood veroordeeld maar wegens zijn „goede" werk vrijgelaten. Hij lokte overtredingen van het Duitse deviezenbesluit uit en trad ook later provocerend op. Als de lijn van zijn ge dragingen geheel zou worden doorge trokken zouden zeker tien doden recht streeks te zijnen laste komen, terwijl hij met een tweede tiental meer indi rect te maken heeft gehad. Spr. eiste de doodstraf. Uitspraak over veertien dagen. Zondagmiddag a.s. zullen ongeveer veer tig passagiers met bestemming Indonesië en Nieuw-Guinea met de „Blitar" van Rotter dam uit vertrekken. Onder hen bevinden zich zes R.K. geestelijken, van wie vier met bestemming Nieuw-Guihea. Advertentie ft*. rvuiuigU/- Pierino Gamba, het 15-jarige Italiaanse dirigentje, is gisteren met zijn ouders in Nederland aangekomen. Hij zal hier te lande enkele concerten leiden. De bedrijfsgroep Spoorwegen var, de Nederlandse Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel „St. Raphael" kwam op 30 November bijeen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrcfcht om zich te beraden over het door de personeelsraad bereikte resultaat inzake de R.D.V.-onderhandelingen. Nadat het hoofdbestuur de voorlopige overeen komst tussen directie en personeelsraad had toegelicht, kwamen de afgevaar digden van 112 afdelingen aan het woord. Het beleid van het hoofdbestuur werd krachtig onderstreept en de daarop |t°°r andere instanties uitgeoefende critiek werd van de hand gewezen. Voor de thans voorgestelde maatrege len ten aanzien van middelbare ambte naren werd waardering uitgesproken. Met betrekking tot het algemeen loon peil van het spoorwegpersoneel in ver gelijking met de sinds 1946 vastgestelde loonbeweging, persisteerde de vergade ring bij haar op 12 October 1949 en 25 October j.l. uitgesproken mening dat het spoorwegpersoneel is achter geraakt. Na uitvoerige discussies, waarbij vele afge vaardigden geen blad voor de mond na men, werd tenslotte besloten het resul taat van de onderhandelingen thans te accepteren, doch onder beding dat hier mede de loonkwestie niet opgelost wordt geacht. Indien het college van rijksbe middelaars geen bezwaren maakt en de minister van Verkeer en Waterstaat zijn fiat geeft, zullen de spoormannen met 1 Januari a.s. voor de duur van twee jaren weer hun reglement dienstvoor- waarden hebben. Te Apeldoorn is in de afgelopen nacht brand uitgebroken in de woning van de heer v. d. V. in de Schoolstraat. De woning, waarin ook een zaak in tweede hands-artikelen was ondergebracht, brandde geheel uit. De heer v. d. V. en zijn drie medebewoners, een echtpaar met een achtjarig dochtertje, wisten, toen zij zich de weg langs de trap door het vuur zagen afgesneden, via het platte dak, juist op tijd een transformator huisje te bereiken, waarna zij zich ver der in veiligheid konden stellen. De spoedig gearriveerde brandweer wist het vuur na ruim een half uur te blussen. De ooraak van de brand en de omvang van de aangerichte schade die door verzekering wordt gedekt zijn nog niet bekend. Driehonderd Tsjechoslowaakse kloos terlingen zijn door de communisten uit hun kloosters verdreven en als vee in spoorwagens naar Siberië" getranspor teerd, aldus maakte Radio Vaticana Donderdag bekend. En men voegde daaraan toe: „Op het ogenblik bestaat er nauwelijks meer enig georganiseerd religieus leven in Tsjechoslowakije. De families mogen niet bidden en mogen niet naar de Vaticaanse Radio luisteren die doorlopend door communistische zenders wordt gestoord". Radio Vaticana zei, dat vluchtelingen het bericht van de dood van twee gevangen Tsjechoslo waakse Bisschoppen bevestigden, nl. van mgr. Michael Buzalka, Apostolisch ad ministrateur van Timava en Vit Taje- vaky, abt van het klooster van Zeliv. Advertentie BLUE* GOLD ICÖÏG tesfNesliSieiHHf* 6lflCKMCtfStr47fl Reikhalzend hebben velen uitge zien naar de terugkeer van "4711", de wereldbekende Eau de Cologne, in de zo vertrouwde blauw-gouden flacons. Dat wachten is nu voorbij, want "4711" is er weer. Juist op tijd om dit jaar te worden gegeven als St. Nicolaas-geschenk. Rusland heeft gisteravond in de Veiligheidsraad drie veto's uitgesproken te gen dc zesmogendheden-resolutie, waarin aan communistisch China opdracht wordt gegeven zijn troepen onmiddellijk uit Korea terug te ttekken. De reso lutie werd in drie afzonderlijke delen behandeld. Er werd gestemd over de preambule, het operationele gedeelte en de maatregel als geheel. Telkens stem de Rusland tegen, waardoor het aantal Sovjet-veto's in de V. N. opliep tot 49. Bij de voornaamste stemming stemden negen leden van de Raad, waaronder Joegoslavië, vóór de maatregel. De stem van Jakob Malik was de enige negatieve item. India nam niet deel aan de stem ming omdat uit New-Delhi geen instruc ties gekomen waren. Het Westen is thans van plan de zaak voor te leggen aan de Algemene Verga dering, waar geen veto -kan worden uit gesproken. maar het bericht, dat Attlee naar Washington zal komen om met Truman te spreken over de crisis in het Verre Oosten, houdt een actie om de De waarheid omtrent Sint Nieolaas interklaas kwam uit Spanje afgezakt en als gewoonlijk bracht hij zijn Pieter- knecht mee. „Ik wil niet hébben, dat ze voor die ene keer alle Sinterklaas liedjes moeten veranderenhad hij gezegd. Of eigenlijk bracht hij 332 Pieten mee; maar dat heeft een onontkoombare oorzaak. De Sint heeft n.l. enige knechten nodig om het speel-, snoep- en enig linnengoed voor een noodzakelijke verschoning mee te dragen. Maar die knechten moeten natuurlijk eten en daar voor zijn weer andere knechten nodigdie zich belasten met de aanvoerDaar deze natuurlijk ook niet van de wind kunnen leven, is de Sint genoodzaakt nog een groot aantal Pietermannen aan zijn stoet toe te voegen, die ook weer.... En dat is de redenwaarom de Sint na zijn feest altijd zo snel en onopgemerkt weer verdwijnt. Want omdat hij maar niet steeds nieuwe knechten aan zijn gevolg kan toevoegen, om voor hun voorgangers te zorgen, blijft de laatste groep van alle verzorging verstoken en verhongertHierdoor loopt ook de bevoorrading van de groep daarvóór vast, die eveneens omkomt. Zodoende blijft tenslotte alleen Sinterklaas zelf nog over, die dan vlug zijn zaken gaat afwerken (na nota bene tot dan toeniets anders te hebben gedaan dan maar in lunchrooms te zitten) en daarna haastig afreistHet volgend jaar kan hij wel weer nieuwe knechten huren; negerknechten zijn goedkoop en er heeft in Spanje nog geen souvereini- teitsov er dracht plaats gehad. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 ra. KRO: 7.00' nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 vrouw, 9.35 kamerork., 10.00 kleuters, 10.15 Metropole-ork., 11.00 zieken, 11.45 orgelconc., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 symphonette- orkest en solisten, 14.00 piano en orgel, 14.20 Engelse les, 14.40 gemengd koor, 15.00 kroniek van letteren en kunsten, 15.35 fanfare-orkest, 16.00 gram., 16.20 boek, 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans", 17.00 kinderen, 18.00 film programma, 18.15 „Nederland industria liseert", klankbeeld, 18.25 gram., 18.40 reg.-uitz.: „Zoeklicht op de Westerse defensie", 19.00 nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie, actualiteiten, sport, 19.27 orgelconcert, 19.52 journalistiek weekoverz., 20.00 nieuws, 20.05 schaak wedstrijd Noorw.Nederl., 20.10 de ge wone man,* 20.12 gram., 20.15 „Lichtba ken", 20.40 „Steek eens op, heren", 21.00 gevar. progr.. 21.53 „Wat zou u doen?", 22.00 populair concert, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 nieuws, 23.15 Espe ranto, 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.12 gram. VPRO: 10.00 medi sche causerie, 10.05 prot. kerkd. VARA: 10.20 herh., 11.40 pianovoordracht. 12.05 gram., 12.33 dansmuz., 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-ork., 13.50 gram., 1400 'jeugd, 14.30 politiekapel, 15.15 boek, 15.30 pianovoordracht. 15.45 „Van de wieg tot het graf", 16.00 gram., 16.30 sport, 16.45 Utr. Sted. Orkest. 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 Hawaiianmuz., 19.00 artis- tieke staalkaart. VPRO: 19.30 causerie, 19.40 causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 schaakwedstr. Noor wegenNederland. 20.06 actualiteiten. 20.15 gevar. progr., 21.30 dansorkest. 22.00 socialistisch commentaar, 22.15 strijk- sextet, 22.40 „Onder de pannen", hoor spel, 23.00 nieuws, 23.15 wereldschaak - tournooi, 23.20 kwartet, 23.40 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 14.20 gevar. muz., 15.00 arbeiders orkest, 16.00 BBC Northern Orchestra, 19.30 gevarieerde muziek. BBC, light progr, 247 en 1500 m.: 13.15 lichte muz., 14.00 militair orkest, 15.10 populair concert, 17.00 rumba-orkest, 17.30 amusem.muz., 19.00 jazzmuz., 21.15 concert, 23,15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.orkest, 13.20 om roeporkest, 14.00 lichte muz., - 22.25 ka merorkest, 22.55 dansmuz,, 0.15 dans muz., 1.00—2.00 jazzmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12,32 lichte muz., 15.30 lichte muz., 18.00 jazzmuz. met comm., 20.00 omroeporkest en soliste. 21.15 lichte muz., 21.45 lichte muziek, 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 dans muz., 19.00 klass. muz.. 20.00 omroep orkest en solist. 21.30 jazzmuz., 22.15 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal progr.. 347 en 249 lil.: 12.30 orkestconcert, 13.15 piano voordracht, 14.15 orkestconcert, 16.50 polyphonemuz., 17.10 kamermuz., 19.00 lichte muz., 20.00' strijkensemble. 22.15 pianovoordracht, 23.25 viool en piano. De heilige Bisschop kwam dus vol goede moed naar Nederland gereisd, Mijn hemel, het was elk jaar goed ge gaan en er had nog nooit een welden kend mens aan zijn waarachtig bestaan getwijfeld. Maar toen de; Sint ditmaal Haarlem passeerde en er juist over pie kerde, of de Lange Margarethastraat een lange straat was die genoemd is naar Margaretha, of een straat, die ge noemd is naar de lange Margaretha, toen, op dat verheven ogenblik, kreeg hij de schok van zijn leven. Want uit een der schoorstenen klonk duidelijk verstaanbaar het schimplied: „Houten Klaasje, ouwe sok, Geef me speelgoed en een brok, En Piet met je zwarte kop Duvel jij maar liever op." „Daar heb je het gegooi in de glazen!" dacht Sinterklaas in hevige paniek. „Dat is natuurlijk het werk van zo'n namaak- sinterklaas. Mijn God! Wat hebben we aan die K.A.B.als hier niet eens wordt ingegrepen! Maar kunnen we het die bloeden van kinderen kwalijk ne men, dat ze het geloof verliezen, als ze ineens de baard van zo'n beunhaas in een warenhuis zien afvallen?. Of als ze in de kwasi-goede heilige hun eigen Jo-A vader herkennen aan zijn klapperend kunstgebit? Bah! Wat wordt er op deze wijze toch een schoon brok folklore naar de bliksem gejaagd." Sint Nieolaas betrok als in vorige jaren een der vele lunchrooms in de stad, die hem zo smakeloos had ver welkomd. En daar zat hij toen maar, heel eenzaam en zonder dat één kind hem kwam opzoeken. Hetgeen overi gens niet zo verwonderlijk was, want de Sint had zoveel kosten moeten maken voor de organisatie van zijn reis, dat er niets van zijn kapitaal was overgebleven om cadeautjes voor de kinderen te kopen. En kinderen heb ben een fijne neus voor zoiets; net als volwassenen zijn zij meer uit op winst bejag dan op de waarheid. Die eenzaamheid zou echter voor de goede heilige nog niet hef ergste zijn geweest. Maar dagelijks moest hij in de krant (overigens een zeer goed plaatselijk blad) lezen, dat de Sint was binnengehaald; nu eens hier, dan weer daar, terwijl het toch heel duidelijk was dat de Sint zijn tenen van woede bij elkaar zat te knijpen ergens in een lunchroom. Ja, dat wa ren barre tijden. u moeten we voor goed begrip van hetgeen volgt even de orga nisatie van het grote aantal Pie termanknechten onder ogen zien. Sin terklaas had een knecht, die met bij zondere voorrechten was begiftigd en die hem met raad en daad terzijde stond. Dat was de z.g. primaire knecht, in de Burgerlijke Stand genoteerd als Primu- lus. De anderen waren slechts secun daire knechten. Primulus raadde zijn meester aan. als hoofd van het Sintni- colasiaat, een herderlijk schrijven te richten aan alle pseudo-Sinterklazen, om onmiddellijk de mijter neer te leggen. Aan deze raad gaf de goedheilige man gehoor. Maar de valse klazen deden het niet. Integendeel, op een bondsdag na men zij een resolutie aan, waarin zij protesteerden tegen deze inmenging van buiten af en tegelijkertijd met klem aandrongen op omverwerping van het Spaanse regiem, waarvan zij „paap Ni eolaas" een werkelijk bestanddeel acht- ten. Toen werd de Sint kwaad. Hij stelde een z.g. ultimatum op, waar in hij dreigde, het Sinterklaasschap op te heffen als de anderen het bijltje er niet bij neerlegden. Nu, dat hielp: de valse Sinterklazen moesten wel toege ven, want als er geen Sinterklaas be staat, zou niemand willen geloven, dat zij er een waren. (Later bedachten zij, dat zij, nu zij toegegeven hadden, even ver van huis en broodwinning waren; maar toen was het te laat en konden zij van Drees gaan leven). Eén Sinterklaas weigerde echter het gemijterde hoofd in de schoot te leggen. De snoodaard daagde zelfs de bejaarde echte Sint uit, het geval gewapender hand uit te vechten. De echte Sint was eigenlijk een afstammeling van een Spaans edelman; sommigen zeiden zelfs, dat hij, zo'n goed man als hij was in zo'n slechte tijd, nog familie was van Don Quichote. In ieder geval nam hij de uitdaging onmiddellijk aan en recru- teerde zijn troepen uit zijn gevolg. De 332 Pielen voorzag hij van een boek werk vol vrome zegswijzen, verhalen, gezangen en schietgebeden. Daarna ging het in onoverwinnelijke vroomheid op de vijand af. Over daken, schoorstenen en telefoondraden. „Allemachtig", zei een juffrouw, die juist op dat moment stond te telefo neren en last had van de storing. „Er zit zeker een vogeltje op de lijn." Die juffrouw heeft niets meer in haar schoen gekregen, want Sinterklaas laat zich niet voor een vogeltje uit schelden. De andere, valse Sinterklaas zag de stoet in de verte aankomen met zijn kijker. Het was maar een heel armoe dige Sinterklaas, maar hij had zijn in trek genomen in een winkelstraat en daarom kon hij nog wel eens goedkoop iets op de kop tikken. „Daar heb je die sukkels," zei hij te gen zijn volgelingen, die bestonden uit lo. kinderen die in de Sint geloofden (zij het dan ook, dat zij te goeder trouw dwaalden), 2o. kinderen die met in de Sint. maar wel in zijn pepernoten ge loofden, 3o. een aantal werklozen, die -li graag in hun vrije uren nog wat ver dienden als Zwarte Piet. De valse Sint bewapende zijn volgelingen met ploer tendoders en ezelskakebenen en trok zijn tegenstander tegemoet. Het was een schitterend gezicht, toen het verheven gezangen zin gende leger en het leger der vermomd werklozen op elkander stoot ten. Binnen buitengewoon korte tijd was er van het hele zingende leger nog maar één man over; dat was Sinter klaas zelf, die in de achterhoede was gaan kijken of iedereen wel daadwer kelijk aan het gevecht deglnam. Toen hij zijn mannen allen gevallen zag, achtte hij het beter het land te verla ten. Echter niet zonder aan zijn valse tegenstander mee te delen, dat hij de kwestie zou voorleggen aan de Raad van Europa te Straatsburg; en de valse Sint zuchtte van verlichting: nu kon hem mets meer overkomen. Tijdens de slag waren natuurlijk vele op sensatie beluste lieden toegelopen: „Kijk!" riepen zij honend en schamper, „daar zijn twee Sinterklazen met elkaar aan het vechten. Zie je nou wel, dat er geen echte kan bestaan!" en zij doorza gen de tragedie der werkelijkheid niet. Eén der zwarte Pieten, die in de oorlog veel in de zwarte handel nad ver diend. maar zijn eenvoudige inborst niet kon verloochenen en was blijven stempelen, keek verbaasd naar de hem bekijkende mensenmassa, en merkte op: „Gek, dat al die lui naar een zwarte Piet staan te staren, terwijl er in hun midden zoveel staar," (want hij zag vele van zijn vrienden). Maar de (valse) Sint verklaarde: „Dat komt om dat jij jezelf zwart hebt gemaakt. Een zwarte Piet valt tegenwoordig alleen nog maar op, als hij zichzelf zwart maakt." En dat is nu de reden, geachte lezers, waarom men tegenwoordig geen enkele Sinterklaas meer kan vertrouwen: (je echte is verdwenen. Soms verschijnt hij nog wel eens, maar het zou dwaasheid zijn hierop te speculerenMeestal zijn het Sinten met een aangeplakte baard. En als soms een kind deze regels mocht lezen, voor hem voegen wij erbij, dat dit hele verhaal verzonnen is. Op ons woord van eerdit is de waarheid. F. G. De bondsdag heeft, naar men vermoedt, onder volksdemocratische leiding gestaan. Op de inconsequentie van de resolutie gaan wij verder niet in. Die kan men beter voorleggen aan de U.N.O.. die dan te zijner tijd zal bepalen, dat: 1. De resolutie onrechtvaardig en onrecht matig is. 2. Men zich er beter bij neer kan leggen, daar men anders het gevaar loopt de vriend schap van de volksdemocraten te verspelen, Grote Goden, wèt werd de Sint kwaad! Dreigbrief, waarin men een ander beveelt iets te doen, daar cr anders ver schrikkelijke dingen zullen gebeuren. Wei gert die ander, dan gaat men haastig over leggen, wat men het beste kan doen, zon der dat de ander kwaad wordt. zaak aan de Assemblee voor te leggen tijdelijk op. Van te voren verwierp de raad twee communistische voorstellen met negen tegen een stem, met Rusland als enig voorstemmer, terwijl India zich ont hield. Het eerste was een Russische resolu tie waarin op de V.S. een beroep werd gedaan alle „lucht-, zee- en landstrijd krachten uit Formosa en andere gebie den, die tot 'China behoren", terug te trekken. Het tweede was een voorstel dat Dins dag door de Chinese communistische af gevaardigde was uitgesproken en dat Rusland gisteren formeel indiende. Het eiste strenge sancties tegen de Verenig de Staten wegens hun agressie tegen Formosa en het terugtrekken van de Amerikaanse troepen van dgt eiland en uit Korea. Bij de bespreking van de nu verwor pen zesmogendheden-resolutie stelde Engeland zich gisteravond krachtig ach ter de V.S. Sir Gladwyn Jebb, de Engel se afgevaardigde, verklaarde eveneens dat Londen het standpunt van Amerika ten aanzien van Formosa steunt, n.l. dat de toekomst van het eiland niet met ge weld geregeld kan worden. „Alvorens de regering van Peiping een onherroepelijke beslissing neemt," aldus verklaarde Jebb tenslotte, „zou ik haar verzoeken, verscheidene malen na te denken. Hartstocht is een slechte- raad gever, advies: van belanghebbenden is misschien een nog slechter raadgever." Woe Hsioe Tsjoean, de vertegenwoor diger der Chinese communistische rege ring, zou vandaag in een hotel te New York een onderhoud hebben met de In dische afgevaardigde, sir Benegal Rau. Dit zal de eerste ontmoeting zijn, die Woe, sinds zijn aankomst in Lake Suc cess, mee de vertegenwoordiger van een niet-communistisch land zal hebben. De Congresscommissie voor de atoom energie kwam Donderdag in Washing ton samen met de leden van de Atoom energie Commissie achter gesloten deu ren in vergadering bijeen. Politie be waakte de toegang tot het Capitool. Na afloop van de bijeenkomst ver klaarde Senator Brien McMahon, voor zitter van de Congresscommissie: „De President heeft gezegd, dat het gebruik van de atoombom in het Oosten in ovèr- weging is. De omstandigheden, waar onder de bom eventueel zou moeten worden gebruikt, zijn eigenlijk al bestu deerd sinds het wapen werd uitgevon den. Volgens de wet ligt de beslissing bij de President. Bij het nemen van zulk een beslissing zal rekening moeten worden gehouden met zeer ernstige en belangrijke factoren. Deze zijn van mi litaire, diplomatieke en psychologische aard. Ik zal thans de détails daarvan niet bespreken". En de vice-voorzitter, Carl Dunham zei: „Wij zouden geen atoombommen maken, indien wij het gebruik er van niet in overweging had den." United Press meldt voorts dat giste ren bij het Congress een regeringswets voorstel is ingediend dat voorziet in de oprichting van een bureau voor de Ci viele Verdediging met bijna onbeperk te bevoegdheden voor het mobiliseren van hulpbronnen om in „kritieke ge bieden" bijstand te verlenen in geval van een aanval op de Verenigde Staten. Op 79-jarige leeftijd is in het Domini canenklooster te Huissen overleden pater Marcelinus J. H. van Gent. De Aartsbisschop van Utrecht, Z.E. Kardinaal de Jong. zal in de komende week alleen Maandag, Dinsdag en Don derdag audiëntie verlenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5