B Bertha Hertogh aan haar ouders toegewezen TRUMAN VRAAGT BEDRAG VOOR DEFENSIE SITUATIE CRITIEK, MAAR NOG NIET HOPELOOS Attlee Zondag naar Truman toe Zware gevechten van Amerikanen tegen Chinese overmacht Naar overleg? Formosa blijft „neutraal" Noord-Atlantisch pact mui® vydeu Het Inbreuk op vrijheid in het Oosten een bedreiging voor vrijheid in het Westen Tot hoofd en hart Ieder op zijn plaats Grieks schip in vliegende storm op de kust geworpen Huwelijk van nul en gener waarde Adaba in hoger beroep KOREAANSE KWESTIE IN ALG. VERGADERING Zware straffen in proces te Praag Sterkte van leger in V.S. in 1951 op drie millioen Congress zal toestemmen weer Interview met MacArthur Ook Franse premier naar Washington? V J POSTBEAMBTE VALT UIT RIJDENDE TREIN Alle dertig opvarenden in IJmuiden binnengebracht 2 öee MORRIS iefmypu iuy, UNDULATION PERMANENTE Eugène ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24936 Het Hooggerechtshof te Singa pore heeft vandaag bepaald, dat het huwelijk van Bertha Her togh met Mansor Adabi ongel dig is. Zij is aan haar ouders toegewezen. In de overwegingen van het Hof wordt o.m. gezegd, dat het huwelijk van nul en gener waar de is „wegens het feit, dat de beklaagde (Bertha) de Neder landse nationaliteit bezit en niet de leeftijd heeft bereikt, welke in artikel 6 van het Burgerlijk Wetboek vereist wordt." Spoedig bijeenkomst der militaire leiders UITNODIGING AAN PRINSES WILHELMINA? PLEVEN EN SCHUMAN VANDAAG NOG IN LONDEN VERWACHT Peiping oordeelt: VERKLARING VAN TRUMAN „KRACHTIGE PROVOCATIE" VIJF GEWONDEN OP VISSERSBOOT GABARDINE MANTELS A. DE JONG BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. V/nd, hoofdredacteur: W. Severin. O O O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden' mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. I 1.60 per maand, 1 4.80 per kwartaal ij de veelheid van nieuws, die de laatste dagen aangaande de strijd op Korea over een verontruste we reld is uitgestort, zal wel niets zozeer de aandacht hebben getrokken als president Truman's onthulling over het gebruik der atoombom.Weinigen zul len het geduld hebben gehad zich te verdiepen in de niet geheel overzich telijke troepenverplaatsingen aan het Koreaanse front; nog minder doorsnee krantenlezers zullen gepoogd hebben zin en strekking te begrijpen der diplo matieke initiatieven in UNO-verband en afgescheiden daarvan. Maar ieder zal iets van 'een schok hebben ervaren, toen de eerste officiële verklaringen van Amerikaanse zijde bekend werden over het eventuele gebruik van dat meest verschrikkelijke aller wapenen. Men late zich echter niet misleiden door een haastig gelezen woord of nau welijks gehoord radiobericht. Op de keper beschouwd is er niet meer gezegd dan wij reeds hadden kunnen weten: dat in tijd van nood alle ter beschik king staande wapens zullen worden gebruikt. Het feit, dat dit met even veel woorden door de president der Ver, Staten is verklaard ten antwoord op een vraag over het eventueel ge bruik van atoomwapens, wijst er mis schien meer op, dat dit uiterste red middel niet te baat zal worden geno men, dan dat het wel zal geschieden. Een opzettelijke verklaring kan immers altijd slechts een bedreiging ten doel hebben welke de siutatie zal kunnen kenteren tot een toestand, waarin zul ke middelen juist niet te baat hoeven te worden genomen. Daarom heeft het zo weinig zin om lange bespiegelingen te wijden aan de gerechtvaardigdheid van het eventuele gebruik van atoomwapenen in dit sta dium. De verklaring van president Truman vormt evenzeer een schakel in de keten der zijdelings tot vijahdelijk- heden uitgegroeide tegenstellingen tus sen Oost en West als het plotselinge offensief der Chinezen. Diplomatie en strategische feitelijkheid mengen zich dooreen en beïnvloeden elkaar beurte lings met minder toevalligheid en be wuster opzettelijkheid dan wij, die de dingen van zulk een verre afstand ga deslaan, ook maar kunnen bevroeden. Voorlopig kan men als zeker aanne men, dat communistisch China het meest effectieve middel te baat heeft willen nemen om zich een sterke on derhandelingspositie te verschaffen en dat Amerika in ieder geval een tweede Münehen wil vermijden. Wel doet het bij dat alles vreemd aan. dat de president der Ver. Staten het laatste woord zal spreken over het gebruik van enig wa pen in een uit naam der U.N.O. ge voerde strijd. De verwondering hierover kan evenwel worden getemperd, wan neer men bedenkt, dat het tenslotte Amerika is dat in de praktijk de kas tanjes uit het vuur haalt, ondanks de goeddeels symbolische en overigens sieehts theoretische bijstand der andere vrije volken. Bovendien staat tegenover deze lang niet ideale gang van zaken, dat de U.N.O. in haar enige tot handelen bevoegde lichaam is ontkracht sedert de intrede aldaar van het alweer druk met veto's zwaaiende Rusland. In aansluiting aan hetgeen wij hier boven suggereerden en eergisteren als onze mening weergaven: dat de midde len der diplomatie nog niet zullen zijn uitgeput, willen wij nog op tweeërlei wijzen. Ten eerste op de woorden van Churchill in het Lagerhuis, waarbij hij als zijn mening uitsprak, dat een wereld oorlog nu nog niet zou uitbreken; ten tweede op de bemiddelingspogingen van India's afgevaardigde bij de U.N.O., Sir Benegal Rau. Churchill's woorden zijn tamelijk geruststellend; men kan ze evenwel ook zien als verontrustend op termijn, in zoverre alleen een o g e n- blikkelijk gevaar wordt afgewezen. Aldus gezien schuilt er een verdekte aansporing in tot eensgezindheid en een versterking der defensieve kracht, ge richt tot alle vrije volken en West Europa in het bijzonder. Wat inmid dels bekend werd omtrent de bemidde lingspogingen van Sir Benegal Rau en Truman's reactie daarop, bewijst, dat de middelen der diplomatie inderdaad nog niet zijn uitgeput. Het is te hopen, dat zij tot een oplossing zullen voeren. Of zulk een oplossing een definitieve zal zijn valt echter te betwijfelen. Meer dan honderd man politie was op het moment van de uitspraak bin- De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, Nasrol- lah Entczam (Perzië), heeft gisteren verklaard, dat de Algemene Vergadering zich zelf met de Koreaanse kwestie moet bezighouden nu de Veiligheidsraad door het veto van de Sovjet-TJnie niet kan ingrijpen. De V. S. hebben de Chinese nationa listen laten weten dat de V. S. hun poli tiek om Formosa „neutraal" te houden tijdens het conflict in het Verre Oosten, niet zullen veranderen, aldus verneemt U. P. De nationalisten hadden onofficieel voorgesteld ontslagen te mogen worden van hun belofte om de Chinese commu nisten niet aan te vallen en waren van oordeel dat nu het ogenblik is gekomen om de Chinese communisten aan te val len, terwijl zij druk bezig zijn op een ander front. De Staatsrechtbank te Praag heeft vandaag het schuldig uitgesproken over de negen geestelijken, die op beschuldi ging van hoogverraad en spionnage zijn berecht. Het proces heeft vijf dagen ge duurd. De opgelegde straffen zijn als volgt: Pater Jan Opasek levenslang; dr. Stanislav Zela, suffragaan-bisschop, 25 jaar; dr. Stanislav Jarolimek, abt van het klooster te Strahov, 20 jaar; dr. Ota- kar Svec. 20 jaar; dr. Josef Cihak, 10 jaar; dr. Jaroslav Kulac, 17 jaar; dr. An. tonin Mandl, 25 jaar; Jan Boekal, 18 jaar. Pater Vaclav Mrtvy, 15 jaar. Er is een vergadering van de Noord- Atlantische militaire leiders gearran geerd om te komen tot een onmiddel lijke overeenstemming over de vorming van een gecombineerde verdedigings macht in West-Europa, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde te Wash ington vernomen. Een officiële bekend making hieromtrent wordt vandaag ver wacht. President Truman heeft Vrijdag een boodschap gericht aan het Congress, waarin hij bet verzoekt om een aanvullend bedrag van 17.85 milliard dollar ter verster king der Amerikaanse defensie. Ongeveer 16.8 milliard dollar zou dienen om het aandeel der V.S. in de strijd in Korea te bekostigen en de omvang van de gewa pende strijdkrachten te vergroten voor het geval zij in.tj1msf reld nodig zijn. Dit komt neer op het opvoeren der strijdkrachten in 1951 tot drie millioen man. Het resterende bedrag van 1.05 milliard is bestemd voor de commis sie voor de atoomenergie om haar in staat te stellen haar productiecapaciteit te vergroten. mct eerdcr toegewezen bedragen een to taalbedrag uit van 41.8 milliard^ dollar voor de Amerikaanse strijdkrachten in het huidige belastingjaar. De president verklaart in zijn bood schap verder, dat er geen geschil tussen de Chinese communisten en de vrije landen of tussen de Sovjet-Unie en de vrije landen bestaat, dat niet op eer volle wijze kan worden opgelost. Met het oog op de huidige situatie hebben de V.S. en de andere vrije lan den geen andere keus dan hun militai re kracht zeer snel te vergroten. Het staat vast, dat het Congress Tru man's verlangens zal inwilligen. De re publikeinse en democratische leiders voerden Vrijdag met Truman een bespre king en zegden de president hun steun toe. In zijn boodschap beschuldigt Truman de Chinese communisten van openlijke, weloverwogen en onuitgelokte agressie in Korea. De wereldsituatie eist, aldus de president, dat de gelden met de meeste spoed beschikbaar gesteld worden. Het betreft hier volgens Truman geen oor logsbegroting, daar deze „uiteraard veel meer geld zou vergen". De president voegt er aan toe, dat de Chinese communisten „vermoede lijk gehandeld hebben met volledige kennis van de verschrikkelijke ge volgen, die hun daad voor hen zou kunnen hebben. Niets dan verdere ellende kan over het Chinese volk komen als gevolg van de roekeloze agressie, waarheen het door de com munisten is geleid". De president acht hoegenaamd geen rechtvaardiging aanwezig voor de aan val van de Chinese communisten op de verbonden strijdkrachten. De enige ver klaring hiervoor is, dat „deze Chinezen zjjn misleid of gedwongen tot hun roe keloze aanval een aanval, die slechts ellende voor hen kan brengen ter be vordering van de imperialistische plan- Ken van de Sovjet-Unie", aldus Truman. De nieuwe gelden maken tezamen De leiders van het Congress hebben ongeveer een uur lang met Truman ge confereerd. Zij werden door minister Marshall en generaal Bradley op de hoogte gebracht van de toestand in Ko rea. Senator Conally verklaarde na af loop, dat er niet gesproken was over het gebruik van de atoombom. De repu blikeinse senator Wherry deelde mede, dat hij Truman de steun der republikei nen had toegezegd. De afdeeling Tzaneen (Noord-Transvaal) van de Herenigde Nasionale Partij in Zuid- Afrika heeft een motie aangenomen, waarin de minister-president dr. Malan wordt ver zocht Prinses Willieknina der Nederlanden als eregast uit te nodigen ter gelegenheid van de Van Riebeeck-feesten in 1952, „om aan Nederland te toon dat die Unie nie hul gulhartige ontvangs van president Kruger vergeet het nie" ff nen en buiten het gerechtsgebouw aan wezig. Ongeveer duizend Maleiers had den zich hier verzameld. Twee over valwagens stonden buiten geparkeerd. De publieke tribune was geheel bezet. Bertha zowel als Adabi hebben een dagvaarding ontvangen om 9 Januari voor het Hooggerechtshof te verschij nen. Mansor Adabi heeft onmiddellijk hoger beroep aangetekend en om een zo spoedig mogelijke behandeling door het Hof van Appèl in Singapore ver zocht. Hij is bereid de zaak door de l'rivy Council te Londen te doen be handelen. De rechter weigerde te voldoen aan een verzoek om zijn beslissing op te schorten. Hij beval wel. dat Bertha bin nen de jurisdictie van het Hof blijft tot een beroep tegen deze weigering door het Hof van Appèl kan worden ge hoord. Vóór de bekendmaking van de uit spraak zijn" de hoofdfiguren in dit ge ruchtmakende proces vandaag ontboden in de werkkamer van rechter Brown: Bertha, haar moeder, Aminah en Adabi. Vermoedelijk is men hiertoe overge gaan om alle betrokkenen in te pren ten, dat het vonnis gehoorzaamd moet worden en dat geen demonstraties toe gestaan zullen worden. Mohammedaanse organisaties hebben gedreigd Bertha te ontvoeren en haar moeder te doden, indien zij aan haar ouders werd toegewezen. De verdedigen van Bertha heeft ver zocht het kind, hangende het beroep, niet naar Nederland te laten overbren gen. Mevrouw Hertogh mag haar dochter niet meenemen 'alvorens het Hof van Appèl het beroep van Mansor Adabi heeft behandeld. Bertha werd in de kamer van de rechters aan de zorgen van haar moeder toevertrouwd. Advertentie Soldaten van de 24ste Amerikaanse Divisie trekken bij Tsjongjoe voor de zware aanvallen van de Noord- Koreanen terug. Verwachting tol, Zondagavond: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen en plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit Wes telijke richtingen. In de nacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon: 8.2816.31. Maan: 0.21—13.40. Maandag: Zon: 8.2916.31. Maan: 1.41—13.51. In een interview met het blad „United States and World Report" heeft generaal MacArthur Vrijdag verklaard, dat de toestand in Korea ernstig en critiek. maar niet hopeloos is. Er zijn geen te kenen dat Russische divisies aan de grens met Siberië worden samengetrok ken. De operaties, die de generaal had uitgevoerd, zjjn tevoren alle aan Was hington ter goedkeuring voorgelegd. De beperkingen, die aan de verbonden troepen zijn opgelegd wat betreft een volledige achtervolging van de Chinezen en luchtaanvallen op hun bases in Mandsjoerije noemde MacArthur even wel „een reusachtige handicap zonder precedent in militaire operaties". Volgens hoge Amerikaanse regerings functionarissen had generaal MacArthur (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, Zaterdagmorgen. Morgenavond zal minister-president Attlee per Stratocruiser naar Washing ton vertrekken, vergezeld van een staf van deskundigen, onder wie minstens één hooggeplaatst militair. Men achtte het waarschijnlijk, dat de Chef van de Im periale Generale Staf zal worden uitge nodigd Attlee te vergezellen. Doch daar Bjjna 20.000 Amerikaanse soldaten en mariniers waren vandaag; in strijd gewikkeld met onderdelen van het 100.000 man tellende Chinese communis tische leger in Noord-Oost-Korea. Terwijl deze manschappen zich al vechtend uit de communistische val poogden te bevrijden, werden de nieuwe verdedi gingslinies van de verbonden troepen in de „taille" van Korea geconsolideerd. Echter versterken de Chinese communisten, naar gemeld wordt, op het ogen blik in Noord-West-Korea hun positie ten Zuiden van de Chongchon-rivier, blijkbaar met de bedoeling binnen 24 uur een grootscheepse aanval op Pyong yang te beginnen. Een woordvoerder van het aqhtste leger zeide Vrijdag avond, dat ge Chinezen bij het vallen van de avond naar schatting drie divi sies in de omgeving van Pukchangni, 20 km. ten Zuiden van Tokchon, hadden staan. Luehtverkenningen wezen uit, dat nog dichter bij de vroegere Noord- Koreaanse hoofdstad pngeveer tienduizend man Chinese troepen zich ten Zuiden van Kunuri in West-Centraal Korea bewogen in de richting van de nieuwe geallieerde gevechtslinie. Gisteren hield de tijdelijke stilte aan het Noord-Westelijke front vrijwel aan. Vrijdag maakte de eerste marincdivi- sie, naar gemeld wordt, goede vorderin gen aan de Westelijke oever van het Chosin-liekken, ondanks het felle ge- schutsvuur van de Chinezen uit de heu vels, die de ontsnappingsroute flankeren. De beide omsingelde regimenten van de Amerikaanse zevende divisie hebben hun tempo echter moeten vertragen, tenge volge van de onophoudelijke communis tische aanvallen. Een te hulp geschoten colonne van de zevende divisie werd eveneens opgehouden door de verbeten communistische tegenstand. Tanks, ar tillerie en vliegtuigen banen thans een weg voor de terugtrekkende Ameri kaanse eenheden naar de nieuwe verde digingslinie bij de „taille" van Korea. De Amerikaanse tweede divisie en de 27ste Britse Commonwealth-brigade, alsook de Turkse brigade, wisten zich gisteren aan het Westelijk einde van het front uit een soortgelijke communisti sche val te bevrijden. Blijkens meldingen van de lucht macht rollen vier Chinese divisies met gevechtswagens op Pyongyang aan. Zij waren Vrijdagavond nog slechts 48 km van de stad verwijderd. De geallieerde strijdkrachten moesten tevens op hun hoede zijn voor eventuele infiltraties van communistische guerilla's, die zich binnen 18 tot 23 kilometer in de gebie den te Noordoosten van Pyongyang be vinden, aldus melden Reuter en U.P. Het hoofdkwartier van bet tiende legerkorps heeft gisteravond medege deeld. dat de Zuid-Koreaansc Capitoo:- divisie aan de Oostkust hemelsbreed 50 km. van de Siberische grens staat. Gen. Willoughby, de chef van de inlichtin gendienst van generaal MacArthur, heeft geweigerd commentaar te leveren op berichten, dat 7 a 8 Russische divi sies btj de grens worden samengetrok ken gisteren eveneens bekend werd gemaakt, dat generaal Omar Bradley, Chef van de Generale Staf van de Verenigde Staten. Maandag hier zal arriveren voor bespre kingen met de Britse legerleiding, is het niet zeker of Sir William Slim, de Chef van de Britse Imperiale Generale Staf, Engeland zal kunnen verlaten. Men ver wacht, dat het bezoek van Attlee van in formele aard zal zijn en dat zijn bespre kingen met Truman ongeveer een week in beslag zullen nemen. Gistermiddag bracht dc Franse ambas sadeur te Londen een bezoek aan minis ter Bevin op het Foreign Office. Korte tijd daarna werd bekend gemaakt, dat de Franse eerste minister en de minister van Buitenlandse Zaken, Pleven en Schuman, het verlangen te kennen had den gegeven Attlee te ontmoeten, al vorens hij naar Washington zal vertrek ken. Zij werden vandaag in Londen ver wacht In politieke kringen in Londen meen de men, dat het bezoek van de Franse ministers niet ten doel heeft om een spe ciale Franse visie kenbaar te maken aan de Britse regering, doch om openlijk bijval te betuigen voor het hoofddoel van Attlee's bezoek aan Washington, na melijk het uitoefenen van een matigende jnvloed op de Amerikaanse regering, nu algemene ontevredenheid kenbaar is ge worden onder de leden van de vrije de mocratieën over de ontoereikende raad pleging, die tot heden heeft plaats ge vonden. inzake de oorlog in Korea en de moeilijkheden met China. In bevoegde kringen hier wordt al gemeen aangenomen, dat er geen spra ke is van een onvriendelijke Frans- Britse demonstratie tegenover Ameri- ka's beleid, doch van een gezamenlijke poging de stemmen te doen horen van diegenen, die mede de gevolgen zou den moeten dragen van drastische stappen van Amerikaanse zijde. Officieel is niets bekend gemaakt om trent een definitieve agenda voor de be sprekingen te Washington, doch er wordt hier algemeen aangenomen, dat Attlee de president zal inlichten omtrent de Britse opinie, dat geen atoombommen in de oorlog gebruikt behoren te worden zonder volledige voorafgaande beraad slaging met de rechtstreeks en zijdelings in de oorlog betrokken Westerse mogend heden. Eveneens wordt verwacht, dat Attlee Churchill's voorstel van gisteren zal overnemen om de opgeheven Gecom bineerde Commissie van de Stafchefs van Amerika en Groot-Brittannië weer in het leven te roepen. Het Witte Huis heeft gisteravond be kend gemaakt, dat de conferentie tussen Attlee en President Truman Dinsdag zal plaatsvinden. Attlee, die Maandag in Washington zal arriveren, zal na aan komst eerst besprekingen voeren met Sir Oliver Franks, de Britse ambassa deur, en andere Britse autoriteiten. In parlementaire kringen in Parijs werd gisteren de mogelijkheid geopperd, dat de Franse premier René Pleven zich naar Washington zal begeven om de be sprekingen van Attlee en Truman bij te wonen. Een woordvoerder van dc Britse regering heeft gisteravond evenwel ver klaard, dat „er geen sprake van was", dat de Franse Premier Attlee zou verge zellen, aldus meldt A.P. In de Amerikaanse pers houdt men zelfs rekening met de mogelijkheid van een ontmoeting met Stalin. Indien Tru man en Attlee zouden besluiten een be roep op Stalin te doen om hen en de Franse Premier ergens in Europa of Azië te ontmoeten, zou de vorm van deze sa menkomst de volgende week op de bij eenkomst van de vertegenwoordigers der Westelijke mogendheden te Parijs be sproken kunnen worden. Een eventueel voorstel aan Stalin zou dan als een ant woord beschouwd kunnen worden op het Russische voorstel voor een bijeenkomst der Grote Vier ter bespreking van de Duitse ontwapening. Radio Peiping heeft verklaard, dat Rood-China de verklaring van President Truman als „een krachtige oorlogspro vocatie" opvat. Zoals bekend, heeft de Amerikaanse President Donderdagavond op een persconferentie verklaard, dat het gebruik van de atoombom op het ogen blik in voortdurende en ernstige over weging is, en dat dit steeds het geval geweest is. Verder stelde Truman na drukkelijk vast, dat Amerika de toestem ming van de V.N. van node had, om ook tot acties tegen communistisch China te kunnen overgaan. Men kan het communisme vervloe ken en toch onbewust aan de komst daarvan medewerken. van de V. N. de instructies gekregen „d= agressie te verslaan en de vrede in Korea te herstellen". De Amerikaanse regering had hem geïnstrueerd elke aanval over de Koreaanse grens in de richting van Mandsjoerije of Siberië te vermijden. Hieronder werd tevens ver staan bombarderen van strategische een tra in Mandsjoerije uit de lucht. Boven dien zou er een algemene overeenkomst zijn geweest tussen Washington en Tokio, volgens welke de allerlaatste fase van .-de opmars naar de grens door de Zuid-Koreanen alleen zou worden uit gevoerd. De bedoeling hiervan was. elk risico, dat Amerikaanse troepen in een grensincident betrokken zouden raken, uit te sluiten. In een verklaring, die hjj tegenover U. P. aflegde, heeft generaal MacArthur erop gewezen, dat iedere inbreuk op de vrijheid in het Oosten de sinistere be dreiging in zich draagt van een inbreuk in het Westen. Wanneer in Korea niet met moed en onoverwinnelijke vastbe radenheid de uitdaging wordt aanvaard, dan zal de strijd gestreden en mogelijk verloren worden op de slagvelden van Europa. MacArthur noemt het besluit van de Chineze communistische leiders om een oorlog te beginnen tegen de V. N. een principiële beslissing, die lang is over dacht „Nimmer tevoren is het menselijke ge duld zozeer op de proef gesteld Nimmer tevoren zijn de hoge standaards van menselijk gedrag geduldiger en vastbe radener hooggehouden dan in de loop van de Koreaanse campagne, aldus Mac Arthur. Van het begin af van de Noord- Koreaanse agressie tegen de repu bliek van Korea tot de totale neder laag van de Noord-Koreaanse legers, is steun van de communistische Chi nezen van achter de bevoorrechte vrijplaatsen der neutrale grenzen, openlijk en volkomen verleend. De generaal wijst er dan op, dat de tactiek van de Noord-Koreanen om hun militaire voorbereidingen te beschermen door politieke grenzen is overgenomen door de Chinese communisten. Hun be doeling was de geallieerde troepenmacht in de val te lokken en te vernietigen. Dat is mislukt. Men staat thans echter voor een geheel nieuwe oorlog, die de nederlaag der Noord-Koreanen moet dekken. Vrijdagavond ongeveer elf uur is de 58-jarige postbeajnbte A. J. Vermeer uit Rotterdam, ter hoogte van het station Heemstede, uit de electrische trein Am- sterdam-Rotterdam gevallen. Met een hersenschudding en diepe hoofdwond werd hjj naar het ziekenhuis te Haar lem overgebracht. Hoe het ongeval zich heeft toegedra gen is nog niet met zekerheid bekend. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de postbeambte in het postrijtuig, welke wagen als laatste van het treinstel mee reed bij vergissing de buitendeur in plaats van de deur van het toilet ge opend, met het bekende gevolg. Zijn collega, die eveneens in het postrijtuig werkzaam was, bemerkte het ongeval bijna onmiddellijk, en trok aan de nood rem. H£LPT DE B/SSCHOP KERKE Af BOUWE/V/ (Van een bijzondere medewerker) Enkele weken geleden werd in deze kolom een nogal felle critiek ge plaatst zowel op het beleid als op de directe werkzaamheden, die het Rijks arbeidsbureau vertoont in verband met de beroepskeuzevoorlichting. Deze aan gelegenheid bleek inmiddels ook de aan dacht van andere bladen te hebben en we oordeelden de zaak wel van zoveel belang, dat we een nader onderzoek hebben ingesteld. We spraken en corres pondeerden hiertoe met de leidende figu ren in de kringen van de beroepskeuze voorlichting zowel van algemene zijde, als van protestants-christelijke en Rooms- Katholieke. Zeer duidelijk is ons hierbij gebleken, dat het gaat om een zaak van groot gewicht, die de belangstelling, niet alleen van leidende figuren, maar zelfs op de eerste plaats van het grote publiek verdient. Er bestaan in Nederland drie nationale centrales voor beroepskeuzevoorlichting t.\.. een neutrale, een protestants-chris telijke en een R. K. Deze drie werken reeds een lange reeks van jaren tezamen in het z.g. Centraal Comité. Vóór de oorlog betaalde de overheid practisch het werk van dl. C. C. door het voor 100 pet., te subsidiëren. Dat in deze subsidieregeling na de oorlog een wijzi ging kwam in deze zin, dat voortaan slechts 70 pet. van het tekort als sub sidie werd verleend, 'achten wij niet het ergste wat gebeurd is. Ook in financieel opzicht mag het particulier initiatief heus wel verantwoordelijkheid en enige zorg behouden. De eerste taak van het C.C. is heel het particuliere werk van de beroepskeuzevoorlichting te coördi neren, en het te dienen met die hulp middelen, die beter centraal kunnen worden verzorgd. Bekend is o.m. wat te dezer zake werd gedaan voor de popu larisering van het werk door het uitge ven van propagandafolders en voorlich tingsbrochures over diverse beroepen; voor de wetenschappelijke fundering van het werk door het organiseren van congressen en het aangeven van richt lijnen. Ten overstaan van de Overheid is het C.C. het enige representatieve lichaam, waarmede de Overheid „zaken" heeft te doen. De aard van deze „zaken" was overigens nogal simpel: nog nim mer betaalde 's lands schatkist, met uit zondering dan voor het C.C.-werk zelf (aanvankelijk enkele duizenden guldens per jaar) één cent voor wat particulier ten behoeve van de beroepskeuzevoor lichting werd gedaan. Het Centraal Comité werd tijdens de oorlog op last van de bezetter opgehe ven. Zoals met vele zaken het geval was trok de Staat zich ook deze opvoedings taak aan. Opvoeding was immers staats taak geworden. Weliswaar ontbrak het de bezetter aan tijd om ook practisch de bero--jkeuzévoorlichting te gaan beoe fenen, maar het eenmaal door de Duit sers en hun ten departemente werkzame handlangers in handen genomen werk bleef bestaan. Wat naar onze mening nu het ergste is, is het klaarblijkelijke feit, dat niet alleen het initiatief, maar vooral dat de geest, waaruit het werd geboren, de „be zielende kracht" bleef. Van het moment af immers, dat het R.A.B. zijn nieuwste tak van dienst, de beroepskeuzevoorlichting, in werking stelde, ontstond ook de zeer systematische tegenwerking van wat van particuliere zijde in dit opzicht reeds jarenlang werd ondernomen. Misschien zal deze of gene zich stoten aan het woord tegenwerking. Maar hoe moet men anders het feit noemen, dat men de vrije bureaux, die men natuurlijk niet verbieden kon, eenvoudig aan hun lot overliet, terwijl de overheidsbureaux kennelijk ongelimiteerd uit 's lands financiën konden putten? (Vervolg op pag. 5 eerste kolom) De storm van vannacht met wind kracht tien heeft een slachtoffer geëist. Het Griekse stoomschip „Metamorfosis" groot 2688 ton, geladen met pyriet, be stemd voor de Rietlanden in Amster dam, is op 150 meter ten Noorden van de pieren te IJmuiden, dezelfde plaats waar in 1926 de „Shonga" aan de grond liep, op een bank gelopen en doormid den gebroken. De 29 opvarenden, onder wie twee vrouwen, de stewardess en de echtgenote van kapitein John Giourgas alsmede de loods Theo Engels, konden door de reddingboot „Neeltje Jacoba" van boot worden gehaald. Van de mar conist Michael Valasaki, die niet van boord durfde springen, werden tijdens de redding beide voeten afgekneld. Het schip, dat met kolengebrek te kampen had en daarom ondanks het slechte weer beloodsd was, heeft tot driemaal toe geprobeerd binnen de pie ren te komen. De laatste keer werd noodlottig. Het schip liep op een bank en was niet meer van zijn plaats te krij gen. Even voor half zes voer de reddings boot „Neeltje Jacoba" uit onder com mando van schipper Jaap van der Meu- ien, die ditmaal voor het eerst ook zijn 19-jarige zoon Wiebe had meegenomen. Ook zijn nog de sleepboten „Hector" en „Nestor" naar buiten geweest, maar zij konden in de kokende zee weinig uit richten. Ook de reddingboot uit Wijk aan Zee voer uit, maar behoefde geen hulp meer te verlenen. Door telkens vlak bij het schip te ko men. kon de bemanning van de „Neeltje Jacoba" de opvarenden van de Griek aan boord nemen. Drie van hen spron gen in het vangnet, de overigen werden als het ware van het gestrande schip afgeplukt. Enkelen liepen hierbij gerin ge verwondingen op. De marconist, die in zijn doodsangst niet van boord durfde, was op de rand van het schip gaan zitten. Toen de Neeltje vlak bij was, sloeg een hoge zee beide schepen tegen elkaar, wat de marconist zijn voeten kostte. De ernstig gewonde marconist werd naar het St. Antonius-ziekenhuis in IJmuiden-Oost gebracht, terwijl de an dere geredden een voorlopig onderdak vonden in Hotel Augusta. Niets van hun bezit konden zij meenemen, maar een van hen had toch nog een ikoon, met de afbeelding van de Heilige Nikolaas, we ten te redden. Toen de „Neeltje Jacoba" naar IJmuiden terugvoer, was het schip reeds gebroken. Volgens een radiografisch bericht uit zee heeft de logger SCH 95 van de re derij voorheen F. Vrolijk te Scheve- ningen met zwaar weer te kampen ge had. Het schip heeft een stortzee over- gekregen, waardoor vijf opvarenden zouden zijn gewond. Het is de SCH 95 nog niet gelukt de Scheveningse haven aan te doen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 tEL. 134(39 Advertentie „Tiède Douce" - „New Vork" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor aile haarsoorten Haarverven - Blonderen - Klenr- spoelingen - Amerikaans France Jacobijnestraat 13 Telef. 18 7 3 1 Nationaal-Internationaal bekroond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1