Franse Kamer spreekt zich uit Priesters van het Heilig Hart vijftig jaar in Nederland Het E' heerlijk avondje Wetsontwerp op pensioenen wordt deze maand ingediend 1 Chefar ine „4* Vertrouwen in regering grif verleend ONDERHOUD TUSSEN GEDELEGEERDEN VAN INDIA EN CHINA r Wij luisteren naar Ieder op zijn plaats Toezegging van minister Teulings aan de Kamer Veel en velerlei werk Nog hoop op een vreedzame regeling Compromis inzake West- Nieuw-Guinea? J ENAVO Beier resuliaai mei 4 middelen iegelijk ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 PAGINA 5 EXTRA BOUWVOLUME VOOR GEREPA- TRIEERDEN KOREA-DETACHEMENT Bestuurs- en economische belangen aan Nederland BIJDRAGE WONING- WETBOUW "7^ Een Sinterklaas-humoreske van Herman Hofhuizen Burgerlijke verdediging Ambtenarenzaken STADION - Amsterdam Nederlanders beantwoorden vragen van Engelsen Bouwplannen moeten wach ten tot volgend jaar christelijk Oosten. Chelarine „4" bevat 4 geneesmid- dalan, alk stuk voor stuk al worold- baroamd. Maar in één tablet ver- anigd, if da warking nóg batar, zodat zij oak balpen bij hevig# pijn ol griep, wanneer aan ander middel faalt. PARIJS, hedenmorgen. De Franse minister-president heeft gisteravond, alvorens rich vandaag met de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Schuman, naar Londen te bege ven, aan de Kamer gevraagd zich uit te spreken over, en haar vertrouwen te schenken aan zowel het algemene politieke beleid van de regering als de inte griteit van de heer Jules Moch, thans minister van Defensie, tijdens de „zaak van de generaals" minister van Binnenlandse Zaken. Na een vrij levendige zit ting heeft de Kamer even voor middernacht met 347 stemmen voor en 184 te gen het gevraagde vertrouwen grif verleend. De naar aanleiding van de „zaak van de generaals" scheef gelopen positie van de Franse regering is hiermede weer recht getrokken. Helaas niet uit in nerlijke kracht van de Franse politieke volkswil, doch veeleer onder de druk Van de laatste dagen sterk toegenomen internationale spanning. Op de verschillende problemen, opge worpen tijdens de debatten, antwoordde de heer Pleven met administratieve za kelijkheid en met een beroep op natio nale eendracht, dat de minister-presi dent misschien wel bedoelde hartelijk te zijn, maar dat desalniettemin niet waarachtig klonk. Geen voorafgaande goedkeuring van de toekomstige fiscale politipk werd door deze motie betoogd, aldus de heer Pleven in zijn rede. Wat de kieswethervorming betreft beloofde hij te pogen voor het einde van dit jaar een oplosing te vinden, waaraan hij zo nodig de vertrouwenskwestie opnieuw zou verbinden. Ten aanzien van Korea geen pas sage werd met meer stilte aange hoord hield de minister-president zich aan de algemeenheden, dat de Franse regering vast hield aan de in Mei en Juli van dit jaar genomen beslissingen in de Verenigde Naties, waarbij China gerespecteerd werd. Als men verder zou willen gaan, zou den nieuwe besluiten van de Verenig de Naties nodig zijn. Een bedekt ant woord op de gisteren uitgesproken rede van Truman, waarvan de minis ter-president overigens beweerde dat de pers deze verkeerd had weerge geven. Koelbloedigheid ten aanzien van het gebruik van het atoomwapen was juist nu nodig, voegde de spreker er nog aan toe. Op 6 December 1900 betrokken drie Priesters van het H. Hart, de Limburgse paters Ousters. Hermans en Luyten, een huisje aan de Wouwsestraat te Bergen op Zoom. Dat was het begin van het Juvenaat der S.C.J. te Bergen op Zoom, dat dus nu zijn gouden feest gaat vieren. Vier maanden later, om precies te zijn, op 15 April 1901 namen zes jongens eveneens hun intrek in dat huis. Het waren de zes eerste leerlingen van het Juvenaat. Dit zestal kwam respectieve lijk uit Amsterdam, Broekerhaven, Reu ver, Sluiskil, Schalkwijk en Weesp, waaruit wel blijkt, dat de drie pioniers zich in hun activiteit niet hadden be perkt tot de naaste omgeving. Als men naar de plaatsen van herkomst mag oor delen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat reeds toen over heel Nederland de S.C.J.- ers zich bekendheid hadden verworven Toch had deze congregatie, die in 1878 te St. Quentin gesticht was door pater mr. dr. L. Dehon, voordien slechts een klooster in ons land en wel in Sittard. Daar vonden paters van verschillende nationaliteiten een onderdak. Het was ontstaan als gevolg van de Kerkvervol- £mgf in Franltryk, waardoor de jonge congregatie uit haar vaderland was ver dreven. Uit dit klooster waren ook de drie eerste paters van het Juvenaat af komstig. Zes jongetjes, dat was het begin. Nu, vtlltig jaar later, kan men met trots wij zen op 551 priesters, voortgekomen uit dit Juvenaat. Een grote honderd stu denten zün nog in het Noviciaat of op het Groot Seminarie. En op dit ogenblik (Vervolg van gag. 1) Schier eindeloos schenen de onder handelingen, nodig om de betref fende uepartemeniale instanties er van te overtuigen dat het particuliere initiatief onmisbaar is, dat het particu liere initiatief de spits had afgebeten en nu recht had op subsidie. Men heeft niet eerder toegegeven, dan toen er niet meer aan te ontkomen was en dan nog op een basis, die een aanfluiting is voor wat de particuliere bureaux ondernemen. Het werk van het R.A.B. (achter welks wetenschappelijke waarde een vraag teken past) werd vergelijkingsobject voor de kosten- en daarmede voor de subsidiebepaling. Wanneer men nu de tarieven kent van bureaux, die met winstoogmerken werken (wat natuurlijk helemaal geen schande is) en weet dat deze momenteel variëren van pl.m. f 75 tot pl.m f 200 per advies, wanneer men weet, dat ook bij de hoogst opgevoerde tarieven bij de organisaiiebureaux de tekorten jaarlijks in de tienduizenden guldens lopen, hetgeen in de practijk neerkomt op een tekort per advies van f 20 a f 25, wanneer men daarnaast weet dat de overheidsbureaux eenvoudig be paalden: wij zullen uw kosten voor 30 pet. dekken, dat is f 3 per (individueel) onderzoek, dan weet men dat hier on rechtvaardigheden worden bedreven. Het zou immers moeten betekenen dat het K.A.B. per geval slechts f 10 kosten behoeft te maken. Maar zelfs indien dat het geval zou zijn, dan nog gaat een vergelijking niet op op grond van de v/etenschappelijke peilverschillen in het werk. Men kan immers ook niet het salaris van een medicus en een ver pleegster gelijk gaan stellen, omdat bei den zich. met zieken bemoeien! Dat laatste punt nu is zich ook de departementale instantie, belast met deze tak van dienst, bewust. En de onver kwikkelijke concurrentiestrijd die van het departement uit wordt gevoerd houdt hier rekening mee. Zo vertelde ons een der meest vooraanstaande leden van het Centraal Comité, dat hij in zijn kwali teit van wethouder van één van onze grote gemeenten, bezoek had ontvangen ten behoeve van een (klassikaal) onder zoek. door het R.A.B. al te nemen, waar bij ten bewijze van de wetenschappe lijke betrouwbaarheid werd gezegd dat een Nederlands hoogleraar in de psycho logie een speciale test ter beschikking had gesteld en a us de wetenschappelijke verantwoordelijkheid indirect aanvaard de. Wij hebben ons onmiddellijk met de betreffende hoogleraar verstaan, die deze R.A.B.-tnededeling direct als leugen (er werden nog duidelijker woorden ge bruikt) kenmerkte. Vorige keer werd er reeds op geattendeerd, welke unfaire concurrentie voor het volgend jaar is geprojecteerd: het werk van academici wordt aangeboden voor de kosten van loopjongenswerk. Ons werd medegedeeld, dat bij de ge westelijke arbeidsbureaux Commissies van Toezicht zullen worden benoemd voor de afdeling beroepskeuze-voorlich ting, aan te wijzen o.m. door de vakcen trales en aangevuld door vertegenwoor digers van werkgevers, medici e.a. Wij kunnen ons voorstellen dat de lei ders van onze arbeidersorganisaties on der de huidige omstandigheden voor dit dubium kunnen komen. Ofwel te adviseren beslist te weigeren in zulk een commissie zitting te nemen, ofwel er in gaan zitten en zich dan met hand en tand tegen het monopolistische ttaatsstreven te verzetten. Moge een laatste woord in deze onver kwikkelijke affaire een juiste plaatsbe paling voor Overheid en particulier ini tiatief betekenen. Zal dit aanstonds in de Tweede Kamer moeten worden be sproken of zal een aangekondigd onder houd met minister Joekes de oplossing hrengen? ïe.!L?let1Ju*?naat onseveer tweehonderd vijftig leerlingen. De resultaten over de eerste 35 jaar wijzen uit, dat ruim 38 pCt. der leer lingen het einddoel: het priesterschap, hebben bereikt. Een cijfer, dat wei bewijst, dat het zaad der roeping hier een vruchtbare voedingsbodem heeft gevonden. Zeer verheugend is het, dat, na een poos van achteruitgang, het aan tal aanmeldingen in dit jaar weer bui tengewoon groot is en vermoedelijk zelfs een recordcijfer zal bereiken. Het kenmerkende van deze congrega tie is de allesomvattende rol, die de H. Hart-devotie er in speelt. Niet het sociale werk, niet de missie of het werk in de moeilijkste parochies is haar eerste taak, maar het eerherstel brengen aan het H. Hart, Dit doel vindt zijn verwezenlijking ir. de bovengenoemde werkzaamheden, waar de priesters, met wegcijfering van eigen verlangens, zich wijden aan God en de naastenliefde. Waar wij hen vin den in Nederland of daarbuiten, treffen wij hen aan op de „moeilijke" "posten. Zo is de stichter gestart, zo zetten zijn volgelingen het werk voort. Vijftig jaar na de stichting van het Ju venaat in Bergen op Zoom telt de con gregatie in Nederland 29 kloosters en de hoogste post, die van generaal-overste, v.ordt vervuld door een oud-leerling van dit Juvenaat: pater W. Govaart. Van Eergen op Zoom ui' zijn ze uitgevlogen de jonge priesters en hebben zich grote bekendheid verworven door het hele land. Naast hun eigen opleidingsinstitu ten verzorgen zij het onderwijs aan het St Janscollege in Den Haag en het St Nico laaslyceum in Amsterdam. In de hoofdstad zijn de paters echter ook algemeen bekend om hun werkzaam heden bij het St. Franciscus- en het St. Francisca Romana-Liefdewerk. Wat de paters daar en in Rotterdam, Delft, Schiedam, Dordrecht oil Bergen op Zoom hebben gedaan en nog dagelijks doen is moeilijk in cijfers uit te drukken. Daarnaast hebben zij de leiding over internaten voor voogdij- en regerings kinderen te Heer, Rotterdam en Nijme gen. Voor de gewone zielzorg vinden we de S.C.J. steeds in de moeilijke paro chies: de Amsterdamse Eilandenparo chie, Katendrecht in Rotterdam en in eertijds door hun uitgestrektheid zeer lastig te verzorgen Peelparochics. De doelstelling laat de mogelijkheid open tot veel en velerlei werk. Zo houden zij zich ook bezig met de gees telijke verzorging van zeelieden, van woonwagenbewoners, zij fungeren als studenten-moderators en als leger-, kamp- en gevangenis-aalmoezeniers. Bij dit alles is aan de Nederlandse Provincie van de Priesters van het H. Hart de zorg toevertrouwd \lm de mis sie in Finland en Sumatra (Apost. vica riaat van Palembang). Bovendien wer ken Nederlandse paters van deze congre gatie in de vicariaten van Stanleyville en Wamba (Belgisch-Congo), cn in Gameroun. Zij oefenen de zielzorg uit in Brtizilië, dat thans een eigen Pro vincie kent. Argentinië, Uruguay, Chili, waar de paters oniangs een groot college hebben geopend, en Canada, waar men meteen aandacht schenkt aan de Neder- ri"erhplaemigranton- Als aardige bijzon- f, ijan vermeld worden, dat de Tnvon l6fe dje.zi,ch meldde voor het in Montreal, een jeugdige emi grant uit Boekei (N.-B.) was. Wanneer men al deze activiteiten overziet en dan terug denkt aan de drie paters en de zes jongens, die vijftig jaar geleden het begin vormden, dan kan men niet anders dan erkennen, dat Gods ze gen wel bijzonder rijk gerust heeft op deze congregatie. Immers 749 Nederlanders, van wie 666 tot de Nederlandse Provincie behoren, maken thans deel uit van de congregatie, die totaal 2500 leden telt. Terecht zal dan ook de stichting van het Juvenaat, dat het begin van de werkzaamheid in Ne derland betekende, feestelijk worden herdacht. De algemene overste komt het feest meevieren Op 8 December 's avonds wordt in Thalia in Bergen op Zoom een tentoonstelling geopend over het werk der S.C.J. in Nederland, op 9 December draagt mgr. J, Baeten een pontificale Hoogmis op uit dankbaarheid en is er van 121 uur een receptie; 10 December voeren de studenten de speciaal voor dit feest door pater v. d Peet S.C.J. gecom poneerde mis „Te Deum laudamus" uit welke mis over de P.C.J. zal worden uit gezonden, en tot slot is er op 26 en 27 December een reünie van oud-studenten, cue kortere of langere tijd in het Juve naat hebben doorgebracht en er een deel van hun vorming ontvingen. Zij hebben hun dankbaarheid hiervoor tot uitdrukking gebracht in het feestge- schenk, een nieuw hoogaltaar voor de kapel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat zij voor huisvesting van gerepatrieerden extra-bouwvolume krijgen toegewezen. Voor gerepatrieer- den die in het tijdvak van 1 Augustus 1950 tot 31 Maart 1951 passende huis vesting met gebruik van eigen keuken aan gerepatrieerden verleend hebben of zullen verlenen, wordt een extra aantal woningen toegewezen, dat 20 a 25 procent hoger ligt dan het aantal ondergebrachte gerepatrieerde gezin nen. Het Nederlandse detachement Ver enigde Naties is in de haven van Pusan hartelijk ontvangen. Er was een mu ziekcorps om de manschappen te ver welkomen en namens de. bevolking van Zuid-Korea werden bloemen aangebo den. Nadat aan het detachement zijn bewapening en transportmateriaal was overgedragen vertrok het naar Taegu. Hier kregen de Nederlanders hun ver dere uitrusting. In deze plaats ook zou den zij gelegenheid krijgen om een korte oefening te maken. De stemming is redelijk goed. Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de komende nacht met repa triërende troepen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Zondag 3 December negen uur te Rotterdam be ginnen. Advertentie De gedelegeerde van India bij de V.N., Sir Benegai Rau, heeft Vrijdag een on derhoud gehad met generaal Woe-Hsioe- Tsjoean, de leider der Chinese commu nistische delegatie. De ontmoeting vond plaats in Woe's appartementen in het Waldorf Astoria hotel. Na afloop der be spreking verklaarde Sir Benegai Rau, dat hij nog steeds hoop koesterde op een vreedzame regeling van het Koreaanse conflict. Het voornaamste doël van het onder houd, aldus Rau, was een „beleefdheids bezoek", als eerste contact. Hij had aê opvattingen van de Chinese gedelegeer de willen weten omtrent enige der be langrijke problemen, die de V.N. thans te behandelen hebben. Hij zei, dat er voorlopig strikte geheimhouding moest worden betracht met betrekking tot de inhoud van de besprekingen, maar dat hij Woe alles bijeen niet „onontvanke lijk" had gevonden. Hij ontkende niet, dat de besprekingen wellicht „enig be tekenisvol licht" hadden geworpen op de gehele toestand en dat men derhalve mogelijk enige constructieve richtlijnen Volgens een bericht van de corres pondent van de „Christian Science Monitor" in Den Haag, hebben infor mele Nederlands-Indonesische bespre kingen op hoog niveau in de afgelopen week het eerste concrete voorstel voor een- compromis tot beëindiging van ds impasse inzake de toekomstige status van westelijk Nieuw-Guinea opgele verd. Het voorstel zou ongeveer hierop neerkomen: Nederland zou de Indone sische souvereiniteit over W. N.-Guinea erkennen. Daartegenover zou Indonesië een overeenkomst tekenen, volgens welke de ontwikkeling op het gebied van bestuur en economie voor een oe- paald aantal jaren in Nederlandse han den blijft. De Nederlandse .regering heeft zich op geen enkele wijze aan dit voorstel gebonden, noch heeft het kabinet zijn standpunt uiteengezet. De Nederlandse ministers, met wie Rum dit voorstel informeel heeft besproken, toonden echter belangstelling. Minister Lieftinck opperde nog een idee, dat in het Indo nesische voorstel zou kunnen opgaan. Dit zou er toe strekken, dat het V. N.- fonds voor technische bijstand voor minder ontwikkelde gebieden hierbij betrokken wordt, Nederland en Indone sië zouden gezamenlijk het fonds om een jaarlijkse toewijzing tot ontwikke ling van Nieuw-Guinea verzoeken. De Nederlanders zouden garanties wensen, dat het plan niet slechts door de Indonesische afgevaardigden in Den Haag aanvaard worden, doch ook dooi de politieke partijen in Indonesië, ten einde een teleurstelling, zoals na de R. T. C„ toen de overeenkomst inzak0 de zelfbeschikking snel ondermijnd werd door politieke druk van de zijde van Indonesië, te voorkomen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting om de bij drageregeling voor de woningwetbouw te herzien. De mogelijkheid wordt on derzocht in welke mate de rijksbijdra gen kunnen worden verhoogd kon vinden voor de ontmoeting tussen Attlee en Truman. Het voorstel tot de ontmoeting was van Rau uitgegaan, mogelijk zouden nieuwe besprekingen volgen. Het onderhoud was zeer vriendschappe lijk geweest, aldus Rau. Het was zijn indruk, dat de Chinezen een vreed zame regeling wensen. Intussen vernam U.P. van gezagheb bende zijde, dat Sir Benegai Rau een telegram heeft gestuurd aan Pandit Nehru, waarin hy verlof vraagt om een „Staakt het vuren-resolutie" in te dienen in de Veiligheidsraad, Men meent, dat Rau een bevestigende instructie van Nehru heeft ontvangen. Rau zou tijdens zyn besprekingen met Woe deze resolu tie ter sprake hebben gebracht. Terwyi de Amerikanen tot dusver ieder idee voor de vorming van een bufferzone van de hand hebben gewezen, neemt, naar verluidt, thans in Amerikaanse kringen het gevoelen toe, dat men accoord moet gaan met Rau's voorstel, indien hij met de Chinese communisten tot een verge- lük kan komen. Volgens U.P. heeft Tru man tijdens zijn conferentie met republ. en democratische leiders gezinspeeld op 'onderhandelingen, waarbij India de rol van bemiddelaar zou spelen. In sommige kringen der V.N. wordt gezegd, dat de Chinese communisten hun toelating tot de V.N. als eerste funda mentele voorwaarde stellen voor een regeling van de Koreaanse kwestie. De agressieve houding van de Chinezen draagt evenwel niet bij tot inwilliging van dit verzoek. Ook Trygve Lie had Vrijdag een on derhoud met generaal Woe-Hsioe- Tsjoean. De afspraak voor dit onderhoud was Donderdag gemaakt. Er werd over algemene aangelegenheden gesproken. Lie leidde zijn gast door het nog niet voltooide 39 verdiepingen tellende ge bouw en zij stonden enige tijd vol be wondering naar het silhouet van New York te kijken. r bestaat in dit leven nauwelijks een schrikkelijker probleem voor een jonge man dan het kopen van een St. Nicolaasgeschenk voor het meisje, dat hij mint. Er is ook, geloof ik. geen aards vraagstuk, waarvan de oplossing zo pertinent kan leiden óf naar de opperste gelukzaligheid óf naar een peilloze afgrond van schaamte en vernedering. Dat laatste heeft de har de, de bittere ervaring mij geleerd. Ik minde een meisje; Paulineke heet te ze en ze behoorde tot het huisgezin van de buren twee-hoog. Paulineke had vooral de liefde in mijn hart ontstoken omdat ze een herenjas placht te dra gen; u kent ze wel, die krullerig-pluche kledingstukken, beigo tegen bruin aan. Ik ben altijd dol geweest op dat soort jassen en in het bijzonder op de meis jes. die er in gehuld gaan. Natuurlijk, mijn genegenheid voor het buurmeisje werd mede gevoed door dieper in het gemoed wortelende oor zaken dan de herenjas, het blonde lok je op heur voorhoofd, de kuiltjes in haar wangen en haar als een hartje ge vormd mondje; en ook de bijkomstige omstandigheid, dat ze evenals mijn lie- velingszusje Paulineke heette, kon na tuurlijk niét alles verklaren. Zij kon ik had het tijdens een of ficiële burenvisite met stijgende ont roering geconstateerd zo stil, haar kin steunend in de palm van haar hand voor zich uit zitten staren. Alsof ze dacht aan zilveren, morgenbedauwde weiden of aan de in gouden nevel sluiers gehulde muze zelve. Het cyni sche leven heeft mij nu wel zover ont nuchterd, dat ik weet dat de meeste meiskes op zulke verstilde momenten heur hoofdjes breken over de vraag welke jurk ze Zondag zullen aantrek ken of over het beklemmende vraag stuk of lila bij groen zal staan. Of- schoon, sóms twijfel ik tóch weer... Hoe dit alles zij, ik was danig ver liefd op Paulineke en ik zon dienover eenkomstig op de juiste manier om haar te behagen. Ik zal u de meest compro mitterende détails van mijn zonderling eii alleronhandigst gedrag in die dagen besparen. Het zij u voldoende te weten dat ik destijds, ik mag wel zeggen in mijn onschuld, werkelijk meende, dat ik indruk op Paulineke zou maken door mij bijvoorbeeld in gezelschap plotseling in de conversatie te mengen met de onthutsende mededeling dat die nieuwe verzenbundel van de heer zo en zo (bij voorkeur een te goeder naam en faam bekend staand poëet) „au fond bedriegerij" was. En het duurde een hele tijd voor ik goed en wel dóór had dat Paulineke even ver van de dicht kunst afstond als ik, laat ik zeggen, van Tarzan. Hetgeen overigens niet in het minst afbreuk deed aan mijn tedere ge voelens voor haar. Ik gooide dan ook onmiddellijk het roer om en begon ln haar bijzijn luchtigjes te converseren tegen anderen weliswaar over dé hogere aesthetische waarde van tenniê- sen boven die van het Jan-en-alleman achtige voetbal. Maar Paulineke was en bleef volkomen qpberoerd onder mijn toch kennelijk demonstratieve welspre kendheid. Ofschoon ik destijds nog niet geheel besefte dat een mens op net gebied van de liefde nergens minder mee opschiet dan met praten, greep ik toch instinc tief naar het middel van de Daad. Dat wil zeggen: ik maakte het voornemen Paulineke te overrompelen met een geschenk. De gunst der tijden was daarbij mét mii: het liep tegen St. Nicolaas. Een bijzonder bemoedigende omstandigheid, die mij ontlastte van het probleem der al te ver doorgevoerde opzettelijkheid. Want ik brak er mij werkelijk het hoofd over of Paulineke het niet ..gek' zou vinden een present van toch eigen lijk nog een wildvreemde jongeling als ik was, te ontvangen, Met Sinterklaas echter, zo redeneerde ik, is op het ge bied der goedgeefsheid alles mogelijk en niets gek. Dat nam echter niet weg, dat de oplossing van het ene vraagstuk meteen de kiem in zich borg van een ander, niet minder netelig probleem. Kon ik enerzijds de wellicht ietwat on verwachte genegenheid. die uit mijn cadeau zou ziin te concluderen, doen schuil gaan onder de weldadige ano nimiteit. die Sinterklaas heet, ander zijds wilde ik ten koste van alles vermij den, dat Paulineke ook maar enigszins zou twijfelen aan de herkomst van hei tastbare blijk van verregaande belang stelling. Welke hevige beroering deze kwestie in mijn dualistisch-verscheurd gemoed teweeg bracht, kan ik nauwelijks schet- (Vérgadeling van Vrijdag, geopend te 13 uur; voorzitter dr. Kortenhorst.) Voortgezet worden de beraadslagingen over de begroting 1951 van Binnenland se Zaken. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. TEULINGS, hervat zijn Donderdag avond afgebroken rede en zegt van me ning te zijn, dat het verwijt, dat met de practische opbouw van de burgerlij ke verdediging te laat is begonnen, niet gerechtvaardigd is. Meent men nu wer kelijk, dat de bevolking het vorig jaar gehoor zou hebben gegeven aan een op roep om zolders te ontruimen, brand- blusapparaten aan te schaffen enz.? De voorbereidingen zijn door de regering in handen gegeven van een commissie, die adviezen zal uitbrengen, zodat in de eerste helft van het volgende jaar wet telijke regelingen tot stand gebracht kunnen worden; o.m. zal dan ook een beslissing worden genomen over de kwestie van burgerlijke dienstplicht. Spr. geeft voorshands de voorkeur aan vrijwilligers, maar wil het advies af wachten. De luchtbeschermingswet '36 is inderdaad geheel verouderd en daarvoor ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 koorzang. IKOR: 8.30 pro*, kerk. KRO: 930 nieuws, 9.45 gram., 9.55 Hoogmis, 11.30 gram., 11-40 pianotrio, 12.15 apologie, 12.35 gram., 12.40 lunch concert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Rad. Fhilh. Orkest en solist, in de pauze (om 13.55): „Uit het boek der boeken", 14-30 koorconcert, 15.00 „Vra gen van deze tijd". 15.20 blaasensembles, 15.55 gram., 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 geref. kerk dienst, 18.30 gram.. 18.35 gewijde muz., 19.15 prot. progr., 19.30 nieuws. KRO 19-45 actualiteiten. 19.52 boek, 20.05 de gewone man, 20.12 gevar. progr., 22-45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram- HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 8.30 ,.De verzorging van postduiven", 8.40 militairen, 9-12 915 verz°ekprogi\, 9.45 causerie. 10.00 causerie. 10.05 prot. kerkd. IKOR: 10.30 Doopsgez. kerk. AVRO; 12-00 gram., 12.25 jeugd, 12.45 kinder koor, 13.00 nieuws. 13.20 theater-orkest. 13.50 „Even afrekenen, heren". 14.00 gram., 14.05 bock, 14.30 fluitrecital en voordracht. 15.10 dameskoor, 15.30 film, 15.45 orgelspel, 16.00 dansorkest, 16.30 sportrevue. VPRO: 17.00 causerie, 17-20 ..Een gedicht". VARA: 17.30 hoorspel. 17.45 socialistische liederen. 18.05 sport. 18.15 nieuws. 18.30 gram., 19.00 „Radio- lympus", 19.30 lichte muz. AVRO: 20 00 nieuws. 20.05 actualiteiten, 20.15 om roeporkest, groot koor en solisten, 21.00 „Rechter Van Lier vertelt", hoorspel,, 22-10 cabaret, 22.45 Surinaamse volks- muz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service. 330 m.: 17.00 opera-orkest, 19.30 symphonie- orkest. BBC, light progr., 247 en 1500 m.: 14 30 lichte muz., 15.30 populaire muz., 20.30 amusem.muz., 21.30 Community Singing, 22.00 amusem.muz., 0-15 theaterorkest NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 13.20 klass. muz., 18.00 sympho- nie-orkest, 20.05 orkestconcert, 22.45 dansmuziek, 23.15 amusem.muz-, 0.10 musette-muz., 0.30 dansorkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 lichte muz 12.32 lichte muz., 14.00 operamuz., 1700 symphonie-concert, 17.45 kamermuz. en sport. 484 m.: 12.08 omroeporkest en solist, 15.50 lichte muz., 16.45 dansmuz-, 21.15 muziek van Tahiti, 22.15 licht ensemble. FRANKRIJK, nationaal progr., 347 en 249 m.: 12.00 orkestconcert, 15.40 „Barbe- bleue", opera. 17.45 orkestconcert, 20.00 lichte muz-, 22.30 kamermuziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 sportuitslagen, 7.15 prot. kerkd., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 gram., 9.15 zieken, 9 30 waterstanden, 9.35 gram., 10.30 prot. kerkd., 11.00 gram 11.15 gevar. progr.. 12.33 amusem.muz., 13.00 nieuws. 13.15 lichte muziek, 13.45 zigeunerkwintet, 14 00 schoolradio, 14.35 vioolduo, 15.00 tuinbouwpraatje, 15.30 vocaal ensemble, 15.45 lezing, 16.30 slui ting. 18.00 kinderen. 18.15 sport, 18.30 verzoekprogr., 19.00 nieuws, 19.15 En gelse les, 19.30 boekbespi*., 19.40 radio- krant, 20.00 nieuws, 20.05 schaakwedstrijd Noorw.Nederland. 20.06 „Koorshitte", causerie. 20.10 lichte muz., 20.35 „Pop penkast", hoorspel, 21.25 meisjeskoor, 21.40 Rad. Philh. Orkest, 22.30 muzikale discussie, 22.45 prot. kerkd., 23.00 nieuws, 23.15 wereldschaaktournooi, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn-, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.15 gram., 10.30 vrouw. 10.35 gram., u.oo „Op de uitkijk", 11.15 orgelconcert, 12-00 gram., 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 cowboy liedjes, 13.00 nieuws, 13.20 orkestconcert, 13.50 viool en piano, 14.20 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie, 14.40 gram., 14.50 voordr. en harpspel, 15.05 vrouw, 15 45 „Musicalender", 16.30 sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 dansorkest. 18.35 militair commentaar, 18.50 „De wajang en haar betekenis voor de Javanen", 19.00 „Dis cogram". 19.30 muzikale causerie, 19.45 landbouwrubriek. 20.00 nieuws, 20.10 „Radioscoop", 22.35 piano-recital, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service. 330 m.: 14-20 gevar. muz., 16.20 lichte muz., 19.30 orkestconcert. BBC, light progr., 247 en 1500 m.: 12-15 dansmuz., 13.15 dansmuz., 14.00 concert orkest, 16.00 lichte muz., 16.45 lichte muz., 21.00 symphonie-concert, 23-20 amusem.muz., 0.15 strijkensemble. BRUSSEL. 324 m.: 12.15 lichte muz., 17.10 orkestconcert, 20.00 orkestconcert, 22.15 Vlaams programma. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 13.10 gram 14.00 „La nuit", oratorium. 17.10 ballet- muz., 20.45 strijkkwartet en soiisten, 23.00 dansmuziek, FRANKRIJK, nationaal progr-, 347 en 249 m.: 12.30 „Les rendez-vous Stras- bourgeois", opera. 13.15 „Avant-hier matin", operette. 20.30 orkestconcert. zal een nieuwe wet in de plaats moeten treden. Ook over het vraagstuk van de kosten kan spr. nog geen concrete dingen zeg gen; niet alleen is dit ook bij de com missie in studie, maar bovendien moet hierover eerst in het kabinet overleg worden gepleegd. Nu alles op papier Is gezet, zal de practische uitwerking niet veel tijd meer behoeven te vergen. Vanzelfspre kend zullen credieten worden aange vraagd om de materialen aan te schaf fen. Intussen is het spr. niet mogelijk over alle kanten van de kwestie in het openbaar inlichtingen te verschaffen. In dien de Kamer bereid is de defensie commissie uit te breiden met specialis ten voor de burgerlijke verdediging, kan het gesprek daar worden voortgezet. Na korte re- en dupliek wordt de be raadslaging over deze onderwerpen ge sloten. Bij de behandeling van de afdeling Maatschappelijke Zorg vraagt de heer TUIN (Arb.) of het juist is, de geeste lijke verzorging van de gerepatrieerden alleen over te laten aan de kerken. Spr. wijst op de niet religieuze, maar ook geestelijke verzorging, bijv. door het hu manistisch verbond. De heer GORTZAK (comm.) vraagt spoed te betrachten met «Ie steun aan de nabestaanden van verzetsslachtoffers. De minister antwoordt beide kwesties nader te zullen bezien. Aan de orde zijn de afdelingen ambte narenzaken, pensioenen en rijksperso- neêlsaangelegenheden (uitgezonderd de salarisverhoging van topfiguren). De heer STAPELKAMP (A.R.) acht het percentage arbeidscontractanten te hoog. Spr. vraagt voorts of het niet voor enkele sprekende gevallen ge rechtvaardigd is, bijzondere maatrege len te treffen ter zake van de gemeen teclassificatie. Met betrekking tot de impasse van het georganiseerd overleg, vraagt spr. de minister niet langer te talmen, maar de knoop door te hakken. Is de minister bereid om voor de tijd, dat er nog geen ambtenarenzie- kenfonds bestaat een interim-regeling te scheppen op grond waarvan de overheid een deel betaalt van de pre mie voor de vrijwillige verzekering? Tenslotte dringt spr. aan op een va- cantiebijslag voor de ambtenaren. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zegt in het staatje, waarin het aantal ambte naren staat opgegeven, de P.T.T. te mis sen. Hoeveel ambtenaren hebben we nu eigenlijk precies? De heer DASSEN (kath.) is van mening, dat het percentage arbeidscon tractanten dient te worden ingekrompen. Spr. begroet de instelling van een com missie, die dit vraagstuk ter hand zal nemen, met vreugde. Ten aanzien van de rangen, spreekt spr. de hoop uit. dat niet alleen diploma's de doorslag zullen geven; ook ervaring dient een rol te spelen. Spr. hoopt, dat spoedig een zieken fondsregeling voor ambtenaren in het leven zal worden geroepen en voorts dat een vacantietoeslag zonder limiet van f 50 zal worden verstrekt. Spr. dringt aan op een meer bevredigende regeling voor hen, op wie F 221 van toepas sing is. Administratieve bezwaren mogen hier niet de doorslag geven, want het is een zaak van rechtvaardigheid. De heer VAN SLEEN (Arb.) wacht met ongeduld op het resultaat van de commissie, die is belast met de herzie ning van de pensioenwet. Spr. heeft grote bezwaren tegen de grens van f 4800, die het huidige pensioen van de hogere ambtenaren tot ver beneden de 70 pet. van hun salaris drukt. De beoordeling van de groep F 221 dient nu spoedig herzien te worden; spr. wenst de mogelijkheid van beroep voor Advertentie Maandag 4 Dec. middag en avond in het Restaurant 216e AUTO VEILING AMSTERDAM ROTTERDAM MAANDAGS ven 3 5 N r.9 WOENSDAG S M «i. VRÜDAG'S •M M f f O. p MET DE BEKENDE „ENAVO-GABANTIE deze mensen in het leven geroepen té zien. Spr. acht de pensioenbijslag ver leend bij het „negentien-cents-ontwerp" onvoldoende. Spr. is niet zo geestdriftig voor een ziekenfonds voor ambtenaren, nu. het politiefonds voor ogen staat Het jaagt de betrokkenen en het rijk op hoge kos ten. Vrijwillige verzekering is voor de meesten nog voordeliger. De heer GORTZAK (comm.) zegt, dat verbetering van de lonen en salarissen van ambtenaren noodzakelijk is. De meeste groepen zijn er veel slechter aan toe dan voor de oorlog, toen de situatie al niet rooskleurig was. Sinds de devalu atie is het overheidspersoneel er nog slechter voor komen te staan. Wil de minister daarom met Kerstmis een gra tificatie verlenen? Zo niet, dan zal spr. wat dit aangaat een voorstel indienen. De minister van Binnenlandse Zaken, MR. TEULINGS, deelt mee, het wets ontwerp op de pensioenen deze maand te zullen indienen. Spr. vraagt begrip voor de wederzijdse verantwoordelijk' heden. Het ontwerp zal niet ieder kun nen bevredigen. Het probleem van de gemeente-classificatie is helaas nog niet opgelost. Spr. hoopt echter het rapport van de desbetreffende commissie om streeks de jaarwisseling te onivangen. Spr. is 1 het eens met hen. die zeggen, dat promoties van ambtenaren niet alleen van diploma's moeten afhangen. Spr. kan niet ingaan op de suggesties van de heer Gortzak om Kerstgratifica tie, verhoging van invaliditeitspensioen en pensioenverhoging van 10 pet. te verlenen. Ook spr. zou het toejuichen als het percentage arbeidscontracten ver laagd kon worden. Deze zaak dient echter bezien te worden in verband met de efficiency. De minister onderbreekt zijn rede. De vergadering wordt te 17.45 uur ge sloten. 14 December des avonds om 10.15 uur Nederlandse tijd zal de „Midland Region" van de B.B.C. uit Wolverhampton een „town forum" uitzenden, zoals in October 1949 van Amsterdam uit geschiedde. Vier Nederlanders zullen onvoorbereid vragen over Nederland beantwoorden, die hun door het publiek zullen worden gesteld. Het Ne derlandse team zal bestaan uit prof. G. Renier, hoogleraar in de Nederlandse ge schiedenis en wetten aan de universiteit van Londen, mr. M. Rooy,x hoofdredacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", de heer M. H. Willemse uit Rotterdam en mevrouw H. C. DirkseBresters uit Zeist, die allen door de BBC zijn uitgekozen. Evenals in Amsterdam zal Denis Morris, hoofd van dé „Midland Region" van de B.B.C., de uitzending leiden. In verband met het grote aantal in aanbouw zijnde woningen heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting bepaald dat van 4 December tot 1 Januari geen Rijksgoedkeuring voor nieuwe woningen mag worden Yer" leend. De nieuwe bouwplannen zullen dientengevolge tot het volgend jaar moeten wachten. sen. Ik legde mij tenslotte defaitistisch neer bij een ik-zal-wel-Zien-hoe-het- loopt-oplossing. maar werd aanstonds weer opgeschrikt door de alles over heersende vragen: wat koop ik en hos geef ik het? Vragen, die naarmate het heei-lijk avondje naderde steeds luider om een afdoend antwoord schreeuwden. Ik ragdplèegde het verlanglijstje van mijn zusje, Uitsluitend overigens om di rect tot de conclusie te komen dat het aanbeden buurmeisje natuurlijk een heel andere opvatting van wat wel en niet begerenswaardig is had. Mijn hart stond stil toen ik in de krant een ad vertentie aantrof onder de suggestieve kop: .Wat geeft u héér?"; maar even later besloot ik mismoedig dat ik m ij n „haar" onmogelijk met een naaimachine kon verrassen. Ik ondervroeg, naar ik dacht met grote omzichtigheid, som mige vriendjes, die met gelijksoortige problemen als die van mij worstelden. En pas toen ik ongeveer od de hoogte was van hun plannen, drong het tot mij door dat m ij n smaak uiteraard veel exclusiever was. Wat nochtans niet kon verhinderen dat ik tenslotte óók een poéderdoosje en een chocolade P kocht. Na ampele overwegingen besloot ik afstand te doen van de surprise-vorm. Vooral vanwege de pijnlijke herinnering aan een tante, die ik eens op Sinter klaas, met de beste bedoelingen overi gens, langs cte weg der verrassing niet meer te herstellen had beledigd. Niette min had ik toch nog zorgen. Ik ben nooit sterk geweest in het degelijk kno pen van touwtjes en het onberispelijk vouwen van papiertjes. Maar een loyala zwager met een drukkerij annex boek winkel knapte het karwei met hartelijke toewijding voor me op. Restte nog de hinderpaal van het vers. Het Sinterklaasvers. waarvan de teneur moest zijn dat het al onthullende niets onthulde. De arbeid aan deze ge compliceerde, zelfs tegenstrijdige bezig heidkostte mij bijna evenveel papier als inspanning. Ik begon respectievelijk met „Lieve Paulineke", „Beste Pauline ke'. ..Waarde Paulineke" en „Pauline- ke"-zonder-meer. Toen ik de neteligheid van de titulatuur eindelijk te boven was, schreef ik een dozijn maal een eerste regel, die de lieve traditionele maan tot onderwerp had. Nadat ik nog ettelijke malen was aangevangen met „de goéde Sint zegt of doet dit of dat", concipi eerde ik een sonnet van experimentele duisterheid, dat ik echter, gezien Pau- lineke's duidelijk gebleken onverschil ligheid ten aanzien van de poëzie, met een weer verwierp Ik bracht het ten slotte tot een vrij neutraal vers, waar van ik de letterlijke tekst ben verge ten, maar dat ongeveer betoogde, dat als de Sint het voor het zeggen had hij bést zou weten wat hém te doen stond, waarna een toch nog ietwat hardhan dige toespeling op een eventueel ont luikende liefde volgde. Alles vanzelf sprekend als de Sint geen Bisschop en éls de Sint geen oude man zou zijn ge weest. Weliswaar beviel mij de uitge sproken voorwaardelijkheid van het vers niet, maar ik achtte het van doorslag gevende betekenis dat het niemand uitgezonderd de Sint zelf kon kwet sen. O o de avond van de vijfde Decern- ber bracht ik mijn tot in détails uitgewerkte plan de campagne met grote omzichtigheid ten uitvoer. Toen de Sinterklaas-chaos in ons huisge zin zover was gevorderd dat iedere be lemmerende waakzaamheid was uitge sloten. sloop ik behoedzaam de deur uit en legde de met rood papier omzwach telde vrucht van vele weken met ener verende onrust op de trap naar één- hoog: halverwege ongeveer, want ver der durfde ik. bevreesd als ik was ge snapt te worden, niet te gaan Met een onmetelijk bevrijd gevoel liet ik mij opgaan in de gebruikelijke familiaire feestvreugde; maar ik kan je verzekeren dat miin hart zelden zo waarlijk vol verwachting heeft geklopt als die Sinterklaasavond. Tussen het suikergoed en de marsepein door zag ik het zoete, bepoederde gezichtje van Paulineke mij liefjes tocmonkelen. En ik fantaseerde stil peinzend een. ontmoa- Vrijdag 8 December a.s. zal te Nijme gen een academische zitting worden ge houden ter ere van de dogmaverklaring van de tenhemelopneming van de H. Maagd Maria. Sprekers zullen zijn prof. mag. dr. G. Kreling O.P. en prof. dr. Zacharius O. F. M. Cap., respectievelijk over het dogma en over Maria-tenhemélopnem:|ig ka het ting op de trap de volgende dag. Ik zou Paulineke tegenkomen, een verlegen blozend Paulineke. „Heb jezou ze schuchter sta melen. En ik zou bevestigend het hoofd buigen. En dan. ach ja. danMoet ik zeg gen dat mijn zusje plotseling uitriep; ..Wat zit jij te suffen. Ben je niet blij? Hoor es, er wordt geklopt. Nee hoor, ik durf niet. Ga jij maar opendoen!" Er wérd geklopt en ik ging open doen. Voor de deur op het portaal stond Paulineke. Een door feestelijke glans omgeven Paulineke met mijn pakje opengescheurd in de hand. „Moet je luisteren", zei ze rad, „ik dacht dat het voor mij was. Maar het iS voor jullie Paulineke." „Maar begon ik verward. „Nee. heus 't is zo. Ik wéét dat Kees zo n poederdoosje voor haar zou kopen. Ik zei nog: zo iets smakeloos! Nou. dag hoor. Ik ga weer gauw naar boven; ik heb zo'n boel gekregen!" Weg was ze Mijn zusje vond de poederdoos van Kees gelukkig wèl leuk. Maar het jaar daarop heb ik bij Truusje thuis brutaal weg aangebeld en resoluut gezegd: „Dat moest ik hier bezorgen van Sintérklaas Goeie avond." Advertentie BEftOlMDE C [N f F MIDDEL N IN EEN TABLET Tagaa f»** 20 A t 0.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5