Rood-China bereid tot regeling van N.-Koreaans conflict? MACARTHUR GEEFT ZIJN WTOTERLINIE OP Bertha praat over haar broertjes en zusjes in Nederland i: }u u Zeer zware eisen zouden gesteld zijn VIER A VONTURIERS IN HET VADERLAND TERUG Ontruiming Pyongyang begonnen m Vijandige houding geheel verdwenen 11 December valt de beslissing Amerikanen geven niet toe onder druk m Roerende ontvangst Vijftienduizend geallieerden ingesloten Terugtocht als in Frankrijk in 1940 Het weer m 1 Tot hoofd en hart J Gladheid veroorzaakt verkeersongevallen Gee Uitslagen 16e ronde MAANDAG 4 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24937 SPANNING AAN DIPLOMATIEKE FRONT SINTERKLAAS-CONFERENTIE Per jeep van Java naar Nederland De Uniepartners: „Vol verwachting klopt ons hart, wie de koek krijgt, wie de gard' nog wel af. blij, dat ik mijn meisje tenslotte heb BAARD VAN SINTERKLAAS IN BRAND GEVLOGEN Zeven en zestig-jarige dame verdronken ,J> n WOLLEN TRUIEN De stand is nu: BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 (Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 (.Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Even hevig: hoewel minder openlijk als de oorlog in Korea, woedt de strijd aan de diplomatieke fronten. New Delhi, Lake Success en Washington zijn wel de plaatsen, waar dit weekeinde het „ernstigste treffen" tussen de diplomaten heeft plaats gevonden. Uit kringen, die in nauw contact staan met de delegatie van de Chinese communisten te Lake Success, verneemt Reuter, dat Rood China bereid zou zijn tot een regeling van het Koreaanse conflict. Het terugtrekken van de UNO-troepen achter de 38ste breedtegraad, die als demarcatielijn sou galden, zou een van de eerste eisen van Rood China zijn. De andere eisen zijn niet minder zwaar en naar het ons op het eerste gezicht voorkomt waar schijnlijk wel onaanvaardbaar. Peking zou het herstel van het Noord-Koreaanse regiem eisen (wat door het terugtrekken achter de 38ste breedtegraad dan in feite reeds gebeurd is) en het houden van verkiezingen in geheel Korea. Verder het terugtrekken van de Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa, het afbreken van iedere steun aan Tsjang Kai Sjek en tenslotte de onmiddellijke toelating? van de Chinese Volksrepubliek tot de V.N. en het erkennen van haar afgevaardigden als de wettige Chinese vertegenwoordigers. Volgens Reuter zouden deze voor- Waarden via de Indische gedelegeerde aan de Westerse mogendheden bekend zijn gemaakt. De afgevaardigde van In dia, sir Benegal Rau, had gisteren op nieuw een onderhoud met het hoofd van de Chinese delegatie, Woe Hsioe Tsjocan. Ondertussen ontwikkelen de Verenigde Staten op het ogenblik een zeer grote diplomatieke bedrijvigheid te New Dehli, en goedingelichte Britse kringen vestigden de aandacht op het samenvallen van deze acties aan het di plomatieke front. Roy Henderson, de Amerikaanse ambassadeur, zou naar A.F.P. uit niet-officiële Indische krin gen te Londen verneemt sedert W:oensdag dagelijks besprekingen voe ren met de minister-president van India, Pandit Nehroe. Anderzijds neemt men te Londen aan, dat de Chinese ambassadeur de laatste dagen eveneens besprekingen heeft ge voerd met Nehroe. In een rede heeft Nehroe gisteren een uit drie punten bestaand plan voorge steld om de wereldvrede te redden. Het voorstel kan zeker niet groots genoemd worden; men kan het herleiden tot een aandringen op onderhandelingen „in een nieuwe atmosfeer'', waarmede aller eerst een tijdelijke en later een rege ling van langere duur gevonden zou moeten worden. Volgens het Londense blad „Reynold News" heeft Nehroe op het congres van de Indische Congres-partij een wat positiever, uit twee delen bestaand plan uiteengezet, waardoor z.i. een regeling voor het Koreaanse geschil kan worden gevonden. Het eerste gedeelte voorziet in het houden van een bijeenkomst van ver tegenwoordigers der „Grote Vier" te New Delhi, die ook door de vertegen woordigers van het communistische China zou moeten worden bijgewoond. In het tweede gedeelte van het plan wordt aangedrongen op een direct-in- gaand staken van het vuren in Korea en het instellen van een neutrale zone, onder toezicht van een commissie der Verenigde Naties, waarin ook India vertegenwoordigd zou zijn. Premier Nehroe heeft gisteren tegen gesproken, dat hij naar Washington zou gaan om deel te nemen aan de komende besprekingen tussen Truman en Attlee. Nietg wjjst er echter nog op, dat Ame rika van plan zou zijn toe te geven on der druk. Amerikaanse functionarissen hebben tot nu toe nog steeds verklaard dat „onderhandelen met het pistool op de borst" namelijk zolang Chinese troepen in Korea zjjn niet mogelijk Is. Men verwacht, dat Amerika vandaag een spoedzitting van de Algemene Ver gadering der V.N. over de Chinese in terventie in Korea zal verzoeken. Moge lijk zal de agenda-commissie spoedig bijeengeroepen worden om de kwestie op de agenda te plaatsen. Amerika zal, naar verluidt, de Alge mene Vergadering een resolutie aanbie den, die China verzoekt zijn troepen uit Korea terug te trekken en mocht China zulks niet doen (hetgeen zeer aanneme lijk wordt geacht), dan zou Amerika een amendement indienen, volgens hetwelk China als „agressor" bestempeld wordt. Men hoopt echter, dat dergelijke dras tische maatregelen, gezien de gevolgen, niet nodig zullen zijn. De mogelijkheid tot onderhandelen zou dan namelijk volgens diplomatieke kringen volledig teniet worden gedaan, aldus meldt Reuter. Mea koestert evenwel ook de ver wachting, dat de V. S. zullen wachten met het Koreaanse probleem voor de Assemblee der V. N. te brengen tot na de conferentie van Truman-Attlee. President Truman en Dean Acheson hadden gisteren een onverwachte geheime bijeenkomst in Blair House met de voornaamste Amerikaanse militaire leiders en diplomaten. Na afloop werd meegedeeld, dat de con- si ferentie de gehele situatie betrof, zo wel de oorlog in Korea als de strijd aan de diplomatieke fronten. Acheson had tevoren besprekingen gevoerd met zijn departementshoof den, Na afloop van zijn bezoek aan Truman's particuliere woning, voerde Acheson opnieuw besprekingen met hoge autoriteiten. In belangrijke kringen werd gezegd, dat zij plannen maakten om de resolutie in de Algemene Vergadering te lanceren of te steunen, volgens welke de Chinese troepen onmiddellijk Korea moeten ver laten, doch waarin tegelijkertijd China de verzekering wordt gegeven, dat zijn grenzen geëerbiedigd zullen worden, aldus meldt U.P. Deze stap zou ongeveer overeenkomen met die welke genomen werd in de Veiligheidsraad, doch daar door Rusland werd afgestemd met een veto. In de Algemene Vergadering heeft Rusland echter geen veto-macht. Truman en Acheson confereerden on geveer anderhalf uur. Truman ging daarna naar White House om telefoni sche berichten van Acheson af te wach- ten. Op het State Department had Acheson nog besprekingen met James Webb, ondersecretaris van Staat, Philip Jessup, ambassadeur in algemene dienst, en Dean Rusk, deskundige voor aange legenheden betreffende het Verre Oosten. De voornaamste leden van het Ame rikaanse Congress zijn Zondagavond ongeveer anderhalf uur op het State De partment in conferentie geweest met president Truman. Zij verklaarden zich tot geheimhouding verplicht te hebben. Hun gezichten stonden ernstig. Dean Acheson heeft gisteren onver wacht de twee belangrijkste vertegen woordigers der V.S. bij de V.N., Warren Austin en Ernest Gross, naar Washington ontboden voor „overleg inzake Korea". (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag prompt 12 uur is het wakkere viertal jongelui, dat in ruim zeven maanden tijds per jeep van Java naar Nederland reisde, over de brug tussen Maaseik en Roosteren de Nederlandse grens gepasseerd. In groene jekkers en khakibroeken reden Jan Glissenaar, journaalschrijver, Jo,s Beu len, chauffeur-monteur, Hub Pennarts, filmoperateur, en Roel Sloots, expeditieleider, in hun gele jeep Nederland binnen. En zij hebben meteen gelegenheid gehad zich aan het vaderland aan te passen na hun avontuur lijke zwerftocht. De hele reis hebben zij namelijk geïmproviseerd, maar in Nederland was alles tot in de puntjes georganiseerd. Vrijdagmiddag waren de vier al in Maaseik, maar zij moesten tot Zaterdagmiddag wachten, omdat anders de ontvangst in Roosteren en Linne, in welke laatste plaats de Lim burger Jos Beulen thuishoort, in het water zou vallen. Van de douane hadden de vier geen last. Geen wonder overigens, want zij bezaten geen cent meer en de jeep kon nu eenmaal, behalve de vier, niet zo erg veel bagage torsen. Enfin, Burgemeester Smets van Roos teren ontving hen in zijn gemeente. De goede man hield een roerende toespraak, waarin hij de prestatie van de vier roem de en hij was zelf zó onder de indruk, dat hij halverwege in zijn speech bleef steken. Ouders en bekenden van de Lim burger Jos Beulen waren in auto s naar Roosteren gekomen en na de of ficiële ontvangst snelde de karavaan naar Linne. Het hele dorp stond de globetrotters op de straat op te wach ten. Het juichen was niet van de lucht en opnieuw klom een Limburgse bur gemeester op het spreekgestoelte en sprak de Holland-rijders toe. Burge meester Jacobs nodigde zijn vier gas ten op het gemeentehuis en presen teerde de ere-wijn. Het dorp Linne had zich ingespannen om de ontvangst groot en schoon te doen zijn. Het slaagde daarin wonderwel, on danks het feit, dat door Hoekse en Ka beljauwse twisten in de dorpspolitiek de harmonie en de schutterij van het dorp verstek hadden laten gaan. Maar wie zou zich daar iets van aantrekken? De I vier waren op vaderlandse bodem en dat zij het Nederlands niet hadden verleerd, bewees Roel Sloots, die de burgerij en de burgervader van Linne in een kern achtig woord dankte voor de ontvangst. Hij deed dit op soldatenmanier, kort en krachtig! 's Avonds zijn in Linne verhalen ver teld. Want wie verre reizen maakt kan veel verhalen en dus hebben de vier dit goede spreekwoord in praktijk gebracht. En toen Zondagavond in een dorpszaal Pennarts uit Haarlem voor de zoveelste maal achter zijn projectie-apparaat klom en de film vertoonde, waarmee de vier hun boterham hebben verdiend tijdens Generaal Mac Arthur heeft de verdedigingslinie ten Zuiden van Tokchon waar de verbonden legers, naar men hoopte, een winterlinie zouden kunnen handhaven opgegeven, en trekt zijn legers thans verder terug naar het Zuiden. Gisteren is met de ontruiming van Pyongyang begonnen. De Noord- Koreaanse hoofdstad zal weer in de staat, waarin de UNO-troepen haar aan troffen, aan de communisten worden prijsgegeven. Volgens onafhankelijke militaire waarnemers te Tokio staan de troepen voor de keuze van een Duin kerken of een Tobroek. Sommigen hebben hun hoop gevestigd op een nieuwe verdedigingslinie beneden Pyongyang, ongeveer 50 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Anderen zien daarentegen heil in het handhaven van een verdedigingsmacht in één havenstad, onder zware dekking van de luchtmacht. Sommige militaire waarnemers in Tokio spreken zelfs voorzichtig van de mo gelijkheid, dat de verhonden troepen het gehele schiereiland zouden ontrui men. Zij redeneren, dat het innemen van een laatste verdedigings-stelling weinig nut zou hebben, omdat de Chinezen tegenover de grootste Ameri kaanse versterkingen steeds een veelvoud van eigen troepen kunnen stellen. Zjj achten het daarom het verstandigste, het gehele leger een belang rijk deel van Amerika's militaire macht onder de veilige bescherming van vfoot en luchtmacht te evacueren. Volgens de laatste berichten staan de Chinezen nog- slechts een vijf en twintig tal kilometers van Pyongyang. Een Chinese opmars in de centrale sector heelt weinig hoop overgelaten, dat Amerikaanse en Britse eenheden, die in het Noord-Oosten zijn ingesloten in totaal ongeveer vijftien duizend man nog een ontsnappingsweg zullen kunnen vinden. De terugtrekkende troepen in Noord-West-Korea hebben geen contact met de Chinezen, aldus meldt Reuter. De gehele dag weerklonken gisteren in Pyongyang explosies van militaire in stallaties die werden opgeblazen. Een Amerikaanse woordvoerder had Zater dag verklaard, dat krachtstations en der gelijke installaties in dezelfde toestand zouden worden achtergelaten als de ver bonden troepen deze hadden gevonden, doch dat niets van militair belang in handen van de Chinezen zou vallen. De wegen naar het Zuiden zijn zwaar belast met convooien, tanks en vermoei de militairen. Sommige Zuid-Koreanen Ministers van Frankrijk en Engeland bijeen op Downingstreet 10 te Londen, om besprekingen te voeren over het Westerse standpunt inzake Korea, vóór het vertrek van Attlee naar Washington. V.l.n.r.: Robert Schuman, Ernest Bevin, Clement Attlee. De zaken zyn ernstig, maar een diplomatieke glimlach kan er zijn geheel zonder uitrusting en wapens. Aan de kant van de weg marcheert de eeuwige drom vluchtelingen, die iedere haastige militaire operatie vergezeldt. De terugtocht is op Pyongyang gericht, doch houdt dar niet stil. De terugtrek kende stroom beweegt zich over de rivier, langs de weg, die enige tjjd ge leden de weg van de opmars der V.N. was. Intussen zijn de Amerikaanse mari niers aan het Noord-Oostelijke front, waar de situatie al een evenzeer hope loos karakter draagt, nadat zij in het gebied van het Chosinbekken onophou delijk door oppermachtige Chinese troe pen waren bestookt, er in geslaagd zich al vechtend een weg te banen naar een punt, dat slechts drie kilometer verwij derd is van andere Amerikaanse mari ne-eenheden, een Britse commando strijdmacht en overblijfselen van de Amerikaanse zevende divisie in de Zui delijke uithoek van het bekken. Wan neer deze verbinding tot stand komt, zullen de meeste der omsingelde ver bonden troepen zich kunnen consolide ren tot een strijdmacht van ongeveer 15.000 man. welke zal beproeven een uitweg te vinden tussen de zes divisies der Chinese troepen, die de ontsnap pingsroute naar het Zuiden versperren. Om dit te kunnen bereiken tegenover een numeriek oppermachtige vijand, zullen zij de hulp nodig hebben van alle vliegtuigen, die de verbonden luchtmacht ter beschikking kan stellen. Men geeft deze vijftienduizend man echter nog weinig kans, want, vol gens de berichten, die Zondagavond laat in Tokio werden ontvangen, ruk ten communistische colonnes in de centrale sector van Yangdok en Ko- won in Noordelijke richting op, blijk baar met de bedoeling Wonsan te be reiken en de geallieerde strijdkrachten aan de Oostkust af te grendelen. Mocht dit gelukken, dan zou de ontsnappings route van deze troepen over land af gesloten zijn. Volgens de laatste berichten is de toe stand als volgt: Noord-Westen: Een dunne verdedi- gingsboog vormt een twijfelachtige be scherming voor Pyongyang, terwijl de hoofdmacht van het achtste leger de stad verlaat, om omsingeling van rechts te ontgaan. Militaire installaties in de stad worden opgeblazen. Er zijn reeds mortierprojectielen van guerilla-strij- ders in de stad gevallen. Noord-Oosten: De Chinese troepen maken een tweeledige opmars naar de Oostkust Eén naar de havens Hungnam en Woman en één meer ftaar het Zui den. om het tiende korps in het Noord- Oosten af te snijden. Naar gemeld, zijn contacten met guerillastrijders tot stand gebracht bij Wonsan en ongeveer 30 k.m. van Hugnam. Centrale Oosten: Britse commando troepen en Amerikaanse mariniers doen vertwijfelde pogingen zich te bevrijden. Centrale Noorden: troepen van de Amerikaanse zevende divisie bewegen zich van Hyasonjin, aan de Yalu, naar het Zuiden. De weersomstandigheden beletten de luchtmacht de nodige dekking te geven. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, vele met hagel of sneeuw. Matige, voornamelijk in buien, tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid-West en Noord-West. In de nacht en ochtend op vele plaatsen lichte vorst. In de namiddag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 8.3016.31, Maan 3.0514.02. Vier militairen, v.l.n.r. P. Pennaerts, R. Sloots, J. Glissenaar en S. Beulen, zijn per jeep vanuit Indonesië naar Holland gekomen. Zaterdag kwamen zij onder grote belangstelling van familieleden bij Roosteren over de grens met hun jeep, de JavaHolland Express, waar zij hartelijk werden verwelkomd. Bertha Hertogh verblijft thans in een klooster van De Goede Herder te Singa pore. Zij heeft haar Maleise dracht verwisseld voor een eenvoudige witte jurk. Zij heeft ook haar trouwring af gedaan. Er is urenlang met het kind ge praat, om het zijn tegenstand te doen opgeven. Tenslotte liet Bertha haar in dolente houding varen en liet zij zich snikkend in de armen van haar moeder vallen. Alle sporen van vijandigheid verdwenen bij Bertha als sneeuw voor de zon. Zij praatte opgewonden over haar broertjes en zusjes in Nederland en vroeg in het Nederlands of haar vader „nog altijd zulke gekke geluiden maakt als hij zich scheert". Volgens de kloosterzusters is alles goed tussen moeder en dochter. Rechter Brown heeft bij de overwe gingen die tot de uitspraak hebben ge leid als belangrijk punt vooropgesteld, dat Bertha niet als Mohammedaanse be schouwd kan worden, daar haar vader er nooit in heeft toegestemd, dat zijn kind het Mohammedaanse geloof aan vaardde. Bertha kon noch volgens het Nederlandse noch volgens dat te Singapore trouwen. Het zou niet in het belang van Bertha zijn, haar onder de hoede van Adabi te laten. „Ofschoon ik", aldus rechter Brown, „voldaan ben over het feit, dat Aminah Bertha met zorg en liefde heeft opgevoed en ik bereid ben staat en valt met de geest kracht van de jeugd. de ongelukkige indruk die zij als getuige op mij gemaakt heeft, voorbij te zien, kan ik niet blind zijn voor het feit, dat zij aandeel had in het schandelijke huwelijk. Geen weldenkende pleegmoeder zou toestaan, dat een kind van dertien jaar in het huwelijk zou treden met een man die zij slechts tweemaal gezien had." De rechter noemde het zogenaamde huwe lijk van Bertha met Adabl „een manoeu vre om het proces te schaden, hetgeen alle betrokkenen tot schande strekt." Tenslotte zei de rechter, dat hij bij zonder belang hecht aan de wensen van Bertha's vader. Aan de vader was de beslissing omtrent hetgeen het beste was om het welzijn van het kind. Als het Hof van Appel dat Maandag IJ December bijeenkomt het vonnis goedkeurt zal mevrouw Hertogh de vrij heid hebben Bertha uit Singapore mee te nemen. Na de uitspraak viel Aminah flauw. Bertha huilde onstuimig en klemde zich aan Adabi vast. Met zachte hand werd Bertha naar de auto geleid, die haar naar het klooster bracht, Aminah heeft vandaag een poging ge daan om Bertha te spreken. Zü werd door de zusters van het klooster van de „Goede Herder" echter niet tot het meisje toegelaten, waarna zjj zich naar het bureau van de waarnemende Neder landse consul-generaal, de heer Van der Gaag, begaf. Aminah smeekte hem haar toe te staan Bertha in het klooster te ontmoeten. Hij moest haar echter mede delen, dat haar verzoek onmogelijk kon worden ingewilligd. Het klooster staat voortdurend onder politiebewaking. Mevrouw Hertogh was zeer verheugd over de uitspraak. „Ik ben natuurlijk teruggekregen", zei zij, „na een poosje zal Bertha ook gelukkig zijn." In Ber gen op Zoom is de uitspraak met groot enthousiasme ontvangen. Vader Hertogh toonde grote blijdschap. Hij beschouwt de beslissing van het Hof als een prach tig Sint Nicolaascadeau. De heer Ber- revoets, voorzitter van het comité „Ber tha Hertogh", is van oordeel, „dat er nog verschillende moeilijkheden voor de deur staan." Hij verwacht nog een felle strijd van de tegenpartij, die niets zal nalaten om Bertha te houden. De heer Houtman, secretaris van het comité, die met zijn echtgenote de moei lijkheden van het gezin Hertogh van na bij heeft gedeeld en voor de oplossing er van nu reeds een jaar lang zijn beste krachten heeft gegeven, was werkelijk enthousiast over deze uitspraak, evenals zijn echtgenote. Hij verklaarde steeds optimistisch te zijn geweest en geen an dere uitslag te hebben verwacht. de maanden, dat zij de halve aardomtrek aflegden, toen barstten de belangstellen den letterlijk uit de zaal. Linne had zijn grote sensatie gehad. Het zag vier jon gens uit Indonesië terugkeren, zoals niemand hen na zal doen. Een Sinterklaas, die Zondagmiddag op de Haarlemmerweg te Amsterdam enkele jeugdige vriendjes met zijn komst had verblijd, wilde, toen hij wegging in jeugdige overmoed een sigaret opsteken. Een hulpvaar dige bood hem vuur met een sigaret tenaansteker. Tot schrik van het ge zelschap, en niet het minst van Sin terklaas zelf, vatte de boord van de Goedheiligman vlam. De G.G.D. moest er bij te pas komen en de goed Sint moest zelfs nog een onvrij willig bezoek brengen aan het Wil- helminagasthuis. Tengevolge van de gladheid van de weg zijn Zondag op de Rijksweg tus sen Den Haag en Rotterdam onder de gemeente Delft verschillende verkeers ongevallen gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Nabij het viaduct aan de Hugo van Rijkenlaan slipte een per sonenauto, waarin twee personen zaten, het echtpaar H. uit Scheveningen. De auto, die door dr. H. bestuurd werd, reed van de dijk en kwam in een sloot te recht. De 67-jarige mevr. J. A. H.V. geraakte in het water onder de auto. Toen de wagen door de politie was ge licht, bleken de levensgeesten bij mevr. H. reeds te zijn geweken. Dertig meter van de plaats van dit ongeval reed een tweede auto van de weg en kwam met de wielen naar boven op een landweg te liggen. De vier in zittenden kwamen met de schrik vrij. Tenslotte reden nog vier auto's in de berm van de weg en moesten door de politie worden losgetrokken. Hierbij ge beurden geen persoonlijke ongevallen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De uitslagen van de Zaterdagavond gespeelde 16e ronde luiden: Tartakowerv. d. Berg afgiebr. (met remise-kansen) KramerKottnauer afgebr. (Kramer misschien iets beter) PilnikDonncr 14'A TrifunovicGligoric )4'4 RossolimoEuwe lili StahlbergGolombek 10 v. ScheltingaSzabados afgebr. (v. Scheltinga staat sterker) PircNajdorf Vz ReshevskyGudmundsson 10 O'KellyFoltys Vz—Vz 1. Najdorf 13 pnt. 2. en 3. Reshevsky en Stahlberg 12 pnt. 4. Gligoric 1014 pnt. 5. Euwe 10 unt. 6. en 7. Pirc en Rossolimo 914 pnt. 8. en 9. Pilnik en Trifunovic 8)4 pnt. 10. O'Kelly 8 pnt. 11. Donner 7V4 pnt. 12. Tartakower 614 pnt en 1 afgebr. partij. 13. Foltys 6)4 pnt. 14. v. d. Berg 6 pnt. en 1 afgebr. party 15. Gudmundsson 6 pnt. 16. cn 17. Kottnauer en v. Scheltinga 5 pnt. en 1 afgebr. partij. 18. Szabados 414 pnt. en 1 afgebr. partij. 19. Golombek 4'4 pnt. 20. Kramer 4 pnt. en 1 afgebr. partij. Bertha Hertogh naast Zuster Maria in het klooster van de Goede Herder te Singapore, nadat de rechter de uitspraak had gedaan, waarbij Bertha Hertogh aan haar moeder werd toegewezen. De foto werd gemaakt vóór Bertha zich met haar moeder verzoende. (Foto radiografisch overgebracht).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1