CONFERENTIE TUSSEN ATTLEE EN TRUMAN Vandaag nieuwe bespreking AANTAL KIEZERS EEN UITDAGING AAN ADRES VAN COMMUNISTEN M( )R RIS^ Tot hoofd en hart Chinese troepen trekken Pyongyang binnen MR.VAN MAARSEVEEN OPENT N.-GUINEA-CONFERENTIE Belangrijke beslissing te verwachten „Korea" in de Assemblee Winters weer van korte duur Typhus aan boord van de „Bessa" Accoord dit jaar niet mogelijk Nederlanders in Korea spoedig naar front De Gaulle protesteert .Het weer. Verlies van socialisten een verrassing &ee mifcuÉmj! Uitslagen 17e ronde Duizenden inwoners vluchten naar Zuiden DINSDAG 5 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24938 In het Noord-Oosten Protest van De Gaulle Schip in quarantaine voor Vlissingen DE BERLIJNSE VERKIEZINGEN Zware aardbeving in Nieuw-Guinea? DE NEDERLANDSE DELEGATIE Bartei LAMSHUID WANTEN „Besprekingen niet in ijltempo" DE ARRESTATIES TE BANDUNG VERGISSINGEN NIET UITGESLOTEN ELECTRISCHE TREIN ONTSPOORDE Rede Rum mr. De stand is nu: BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. De U.N.O.-strijdkrachtcn hebben heden in alle vroegte de hoofdstad van Noord- Korea, Pyongyang, ontruimd. Dit geschiedde precies 47 dagen nadat zy deze stad waren binnengerukt. Kort na middernacht werd het vliegveld van Pyongyang door de geallieerden verlaten. Amerikaanse verkenningsvliegtuigen hebben vanmorgen gemeld, dat commu nistische troepen eveneens het vliegveld hebben bezet. De verbonden legers wer den gedwongen de stad te verlaten, door een rode flankbeweging in het Oosten en het Zuiden. Enkele grote branden en zware ontploffingen gaven de geallieerde terugtocht «an, maar het grootste gedeelte van Pyongyang werd niet verwoest. Ondanks het verdwijnen van de Koreaanse politie en de stedelijke regering gedroeg de bevolking zich betrekkelijk ordelijk. Duizenden mensen, die verwacht hadden, dat de stad opgegeven zou worden, waren door de rivier gewaad en sleepten rich in Zuidelijke richting voort om het communistische bewind te ontlopen. hier 29 gewonde Amerikanen door de Chinezen vrijgelaten. Lt.-gcn. Sir Horace Robertson, com mandant van de bezettingstroepen van het Gemenebest in Japan, heeft er giste ren op aangedrongen de berichten over de operaties op Korea onder censuur te stellen. Tot grote verrassing van de Ameri kaanse legerleiding zijn gisteren op de Chinezen halfautomatische machinege weren van Amerikaans fabrikaat buitge maakt, die nimmer bij de Amerikaanse strijdkrachten in gebruik zijn geweest, maar bestemd waren voor het Neder landse leger. Hoe deze wapens in Chine se handen zijn gekomen is een raadsel. Intussen wordt, aldus A.P., uit de be sprekingen, welke generaal Lawton Col- lings, de chef-staf van het Amerikaanse lager, gisteren met gen. MacArthur en diens opperbevelhebbers in Korea gehad heeft, afgeleid, dat een belangrijke be slissing op komst is. Associated Press meldt, dat de meeste officieren te velde .van mening zijn, dat de Chinezen vastbesloten zijn het Ame rikaanse achtste leger, dat zich ten Zui den van Pyongyang terugtrekt, te ver nietigen. Indien gen. Walton Walker, de commandant van het achtste leger, zou besluiten stand te houden en te vechten achter een gordijn van lucht- en artille riebombardementen, dan zou zijn leger tegen een overmacht staan, welke geen enkel ander Amerikaans leger ooit te genover zich gehad heeft. De verbonden troepen op Korea tellen niet meer dan 200.000 man, van wie de helft Zuid-Koreanen zijn en de anderen Amerikanen met uitzondering van 18.000 man uit Groot-Brittannië, Australië, de Philippijnen, Turkije en Thailand. Tegenover hen staat een Chinees leger, dat de reserves mee gerekend, meer dan één millioen man telt plus nog maximaal 150.000 Noord- Koreanen. Er zijn niet voldoende troe pen der V.N. om een krachtige linie dwars over het schiereiland te verde digen. De beweeglijkheid van de ver bonden troepen heeft het mogelijk ge maakt hen terug te trekken, voordat de Chinese stoomwals hen verpletterd zou hebben. In het barre Noord-Oosten worden de S Amerikaanse en 2 Zuid-Koreaansc di visies, die het tiende legercorps van gen. Almond vormen, bedreigd afgesloten te worden door een rode opmars naar Hungnam aan de Oostkust. Gen. Almond heeft gisteravond mee gedeeld, dat na een verbitterd gevecht van vijf dagen met minstens zes Chinese divisies Amerikaanse mariniers er in ge slaagd zijn zich te verenigen met andere troepen. De Chinese druk is in deze sec tor minder geworden. Gisteren werden De leiders van de delegaties van Cu ba, Ecuador, Frankrijk, Noorwegen, En geland en de Verenigde Staten hebben gisteren in 'n telegram aan secretaris generaal Trygve Lie verzocht de kwes tie der „interventie in Korea van de Centrale Volksregering van de Volks republiek China" op de agenda van de huidige zitting der Algemene Vergade ring te plaatsen. In het telegram wordt Lie gevraagd het punt ,,als een belang- rijke en dringende kwestie" op de agen- da te zetten, De Nederlandse vrijwilligers in Korea zullen spoedig naar het front vertrekken. Het Nederlandse deta chement van de strijdkrachten der V.N. is in een infanterie-eenheid opge nomen en bevindt zich ten Noorden van Taegu om aan de strijd deel te nemen, aldus heeft volgens Reuter een officiële Nederlandse woordvoerder te Tokio ver klaard. Wanneer de Nederlanders aan de strijd zullen gaan deelnemen is op het ogenblik nog niet precies bekend. Taegu ligt ruim tweehonderd kilome ter ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Gisteravond werd in de Trèveszaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de conferentie over het lot van Nw.-Guinea geopend. Aan het hoofd van de tafel do ministers Rum en Van Maarseveen. Rechts minister-president Drees, en de ministers Stikker en Joekes. President Truman en eerste minister Attlee zijn gisteren hun besprekingen be gonnen over de critieke situatie, die is ontstaan door de interventie van Rood China in Korea. Na afloop van deze eerste conferentie werd een kort communiqué uitgegeven, waarin verklaard werd, dat de beide staatslieden de huidige interna tionale politieke toestand hebben besproken. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. Hierna volgt de tekst van het gemeen schappelijke communiqué van Truman en Attlee. „De president en de minister-presi dent Attlee hebben Maandag van 16.00 uur tot 17.35 uur (Am. tijd) geconfe reerd in de kabinetszaal van het Witte Huis. Teneinde de heer Attlee de laatste inlichtingen ever de ernstige militaire situatie te geven, waarin de verbonden legers op Korea zich bevinden, heeft de president generaal Omar Bradley ver zocht hiervan een korte samenvatting te geven. Vervolgens hebben de heren Attlee en de president de algemene we reldsituatie bestudeerd in het licht van de ontwikkelingen in het Verre Oosten. De nadruk viel op de verwantschap tus sen deze ontwikkeling en de verant woordelijkheden van de beide naties in Europa en de rest van de wereld. De openhartige discussie, die volgde, ont hulde de vastbeslotenheid van de heren Attlee en Truman om te komen tot een gemeenschappelijke regeling van de ernstige problemen, waarvoor zowel de Verenigde Staten en het Verenigd Ko ninkrijk als de andere leden van de Verenigde Naties zich geplaatst zien. De president en de minister-president zul len elkaar Dinsdag bij de lunch opnieuw ontmoeten en daarbij hun bespreking voortzetten." De conferentie van heden tussen Att lee en Truman zal gehouden worden aan boord van het jacht van de presi dent. Williamsburg, dat in de Washing- tonse marinehaven ligt. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat niet Attlee aangedrongen heeft op een vervroeging der bespre king met één dag, doch dat minister Acheson het initiatief tot deze veran dering der plannen heeft genomen. Er zullen ongeveer 20 gasten bij de lunch van heden aanzitten en de be sprekingen zullen onmiddellijk daar na begonnen worden. Minister-president Attlee was gisteren met zijn adviseurs in een speciale Stra- tocruiser op een militair vliegveld te Washington aangekojmen. Hij werd verwelkomd door president Truman en minister Acheson, terwijl ook andere leden van het Amerikaanse kabinet en de Britse ambassadeur te Washington ter begroeting aanwezig waren. Clement Attlee wordt begroet door president Harry Truman bij de aankomst van de Britse premier in Washington. Attlee verklaarde op het vliegveld: „Ik ben zeer blij, dat ik op dit critieke ogenblik in Washington gekomen ben om met president Truman te confere ren. Reeds lange jaren zijn Engeland en Amerika het eens over de grote doel stellingen van hun internationale poli tiek de handhaving van de vrede, verzet tegen agressie, de verbetering van de levensstandaard in alle landen en het handhaven van de democrati sche levenswijze. Deze doelstellingen zijn opnieuw in gevaar en wij moeten met elkaar overleggen hoe wij ze goed kunnen verdedigen. Amerika en hét Britse rijk zijn twee landen, die een wereldverantwoordelijkheid dragen. Beide zijn wij betrokken in wat waar ook ter wereld geschiedt. In Europa, waar Amerika een grote bijdrage gele verd heeft in de afgelopen jaren, in het Midden-Oosten, in Zuid- en Zuid-Oost- Azië en in het Verre Oosten. Het is vanzelfsprekend en nuttig, dat wij met elkaar confereren." Generaal Charles de Gaulle heeft gis teren te Parijs op een desbetreffende vraag geantwoord, dat „niets in de Franse wet of in onze geschiedenis het recht geeft de Britse regering de behar tiging van de Franse belangen toe te vertrouwen.' Bovendien," zo vervolgde De Gaulle, „staan er in het geheel geen vitale Franse belangen op het spel, noch belangen van de Franse Unie in Azië en Afrika. Frankrijk zelf is een conti nentale mogendheid. Deze belangen zijn niet identiek aan die van Groot-Brit tannië, welke ook de Frans-Britse vriendschappelijke betrekkingen mogen zijn." Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met plaat selijk nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voornamelijk in de kust provincies. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Zon: 8:32—16.30; Maan: 4.34—14.17. Langdurige sneeuwbuien hebben de laatste dagen aan het weer in ons land een winters karakter gegeven. Op som mige plaatsen lag de sneeuw vandaag reeds 20 cm. dik. Daarbij kwam in de af gelopen nacht vrijwel overal lichte vorst voor, terwijl de temperatuur op enkele plaatsen gedurende korte tijd tot 7 gra den onder nul daalde. Langzamerhand komen er nu veran deringen in de luchtdrukverdeling. De kans neemt toe, dat minder koude lucht in de komende dagen naar het Noord zeegebied zal doordringen. Het ziet er dus naar uit, dat het wipterse weer van korte duur zal zijn. Het treinverkeer ondervond hier en daar enkele storingen tengevolge van de vorst. Het Noors schip „Bessa" ligt voor Vlissingen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uitgebroken, De kapitein en vijf leden van de bemanning zijn opgenomen in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Een zevende opvarende is „verdacht". Bloedproeven zijn ge nomen en naar Utrecht opgezonden. De „Bessa" behoort toe aan de rederij F. S. Roegenaes te Haugesund en meet 2492 ton. Het schip is via Sfax Intunis van Alexandrië gekomen. Het kwam te Vlissingen aan om daar te bunkeren. Er bevindt zich geen scheepsarts aan boord. (Van onze correspondent in Duitsland) Na de opvallende overwinningen van de socialisten in drie van dc West- Duitse landen kregen de gemeenteraadsverkiezingen, die Zondag te Berlijn gehouden werden, een bijzondere betekenis. Bovendien heeft West-Berlijn door de jarenlange strijd tegen de communisten een speciale pl--ats onder de Duitse landen verworven. Zouden de West-Berlijners ook nu nog hun bekende vastberadenheid tegen het communisme handhaven? De Oost-Duitse rege ring had reeds lang van tevoren met een propaganda van discriminatie en intimidatie de West-Berlijners ervan willen afhouden naar de verkiezingen te gaan, maar tevergeefs. Kardinaal Von Preysing riep zelf de West-Berlijners op hun staatsburgerlijke plicht' te vervullen en naar de stembus te gaan. Toen de Oost-Duitse C.D.U. Zijne Eminentie dringend vroeg de gelovigen van de verkiezingen terug te houden, antwoordde hij op zeer eenvoudige wijze: hij verscheen reeds om negen uur 's morgens in het stemlokaal. De West-Berlijnse bevolking dacht er niet anders over: negentiende van de be volking stemde, een nog niet bereikt percentage in Duitsland na 1945, een duidelijke uitdaging aan het adres van de communisten. Dit houdt in, dat zelfs arbeiders, die overdag in Oost-Berlijnse bedrijven werken en in West-Berlijn wonen, zich niet lieten afschrikken. Ook de belangstelling van de leiders van de West-Duitse politici was na de laatste politieke verschuivingen in West-Duits- land erg groot. Zowel Adenauer als Schumacher kwamen persoonlijk aan de verkiezingscampagne deelnemen. De bevolking van West-Berlijn telt 1,6 millioen, die nu 127 afgevaardigden moesten kiezen 73 zetels blijven open voor Oost-Berlijn. Er bestond tot nu toe een coalitie van de drie grote partijen, sociaal-democraten, christen-democraten en liberalen. De sociaal-democraten had den de absolute meerderheid met 64 procent. De grote verrassing van deze verkiezingen is het verlies van de socia listen. Zij hebben wel nog de meerder heid met 43 procent, maar niet de abso lute. Dan volgt de C.D.U. met 24 procent en de liberalen met 22 procent. Het is een goed teken, dat de kleine partijen, zoals vluchtelingen conservatieve partij, vrije socialisten etc. niet meetellen. Niemand was voorbereid op de grote verliezen van de socialisten juist nu en juist in Berlijn, waar men de penetratie van so cialistische gezindheid het waarschijn lijkst achtte. Men moet de verklaring vooral zoeken in de houding van de Bcrlyners in de algemene internationale politiek. Zij zijn fel anti-communistisch en daarom dat bewijzen ook opinie-onderzoeken vóór een krachtige Europese samenwerking. Zij zjjn in dit opzicht realistisch en on geduldig. Zy nemen Schumacher de ne gatieve en remmende houding ten aan zien van Straatsburg meer kwalijk dan Adenauer zijn positieve houding ten aan zien van de Duitse bereidheid om aan de Europese verdediging mee te doen. Ber lijn is in dit opzicht feller dan de rest van Duitsland. Maar het is opvallend, dat het juist Berlijn moet zijn, dat zijn vertrouwen in de buitenlandse politiek van Ade nauer uitspreekt. Berlijn hangt geheel van de internationale politiek af. Zijn bevolking moet daarom vanzelf de poli tiek van internationaal standpunt uit bekijken. Zij voelde instinctief, dat Ade nauer meer op buitenlands, dus Europees en Atlantisch terrein, Schumacher echter meer op het nationale Duitse terrein werkt. Volgens mededeling van de Ford ham-universiteit te New York is een „vernietigende" aardbeving geregis treerd in Nieuw-Guinea. De seismo graaf van deze universiteit regis treerde Maandag om 16.46 en 16.48 uur twee hevige aardschokken op ongeveer 14.000 kilometer ten Zuid- Westen van New York, in de omge ving van Nieuw-Guinea. De Nederlandse delegatie voor de Nicuw-Guinea-conferentie is als volgt samengesteld: voorzitter: mr. J. H. van Maarseveen, minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; leden: mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken; mr. A. M. Joekes. minister van Sociale Zaken en de Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom. Als deskundigen zijn aan de delegatie toegevoegd: prof. dr. J. M. Pieters. des tijds Nederlands lid van de paritaire commissie voor Nieuw-Guinea; dr. J. M. van Baal, destijds Nederlands secre taris van deze commissie; N. Jouwe (van de centrale N.-Guinea politieke vertegenwoordiging), B. Krijger (Mi- nuor), mr. G. E. baron van Ittersum en J. Polderman (Buitenlandse Zaken). Advertentie kJ tt LOOF IISS' IRAAT 20 TEL. 13439 „Volgens de opdracht, die de overeenkomsten van de Ronde-Tafelconferentie voor onze beide landen inhouden, moeten Nederland en Indonesië binnen de 23 dagen, die ons nog scheiden van het eind van het jaar, van onzekerheid tot overeenstemming komen omtrent de toekomst van Nieuw-Guinea. Aan die op dracht kan in strikte zin niet meer voldaan worden. Het is immers niet aan te nemen, dat het mogelijk zou zijn niet alleen een overeenkomst tussen onze delegaties voor het eind van dit jaar te bereiken, maar bovendien binnen dat tijdvak ook nog de daarop vereiste parlementaire goedkeuring te verkrijgen. Gelukkig heeft men ter R. T. C. reeds voorzien, dat de termijn van één iaar zou kunnen worden overschreden, gelijk uit de notulen dier conferentie blijkt. Maar in ieder geval, ook al zou men dit niet voorzien hebben, zuilen wij met deze realiteit rekening moeten houden." Aldus minister Van Maarseveen in zijn rede, waarmede hy gisteravond in de Trèveszaal te Den Haag de confe rentie tussen Nederland en Indonesië betreffende de status van West-Nieuw- Guinea opende. op het terrein der wetenschap aftekent, maar in een ander vlak ligt. Langs welke weg moeten wij dan tot een oplossing geraken? Kunnen wij in eensgezindheid komen tot de vaststel ling van zekere criteria voor da op lossing van het probleem? Ter Ronde- Tafelconferentie leek het, alsof althans over één criterium overeenstemming was bereikt. Straks zal moeten blijken of dit criterium door ons beiden wordt gehandhaafd. ,WU behoeven dus onze besprekingen nJe' 'n epn jacht- en ijltempo te doen plaats hebben, zó ging spr. voort, om dat het enige doel, waaraan zulk een tempo dienstig zou kunnen zijn, onbe reikbaar is geworden. „Indien ik per soonlijk derhalve voor onze conferentie zou moeten kiezen tussen Oosterse rust en Westerse gejaagdheid zou ik geneigd zijn, de eerste te prefereren. Ik acht het echter niet uitgesloten, dat wy in de practijk van deze conferentie althans op dit punt tot een synthese zullen ko men". De opdracht, die de RTC ons gaf, is bezien van zuiver juridisch standpunt, niet zonder bedenking. Wij moeten door onderhandelingen de toekomstige poli tieke status van Nieuw-Guinea bepalen. Ieder van beide partijen heeft zich te dien aanzien echter zijn eigen stand punt volledig voorbehouden, slechts omtrent de middelen, die wij bij de op lossing van onze tegenstelling te baat zouden nemen, hebben wij ons tot iets verbonden. Deze middelen zullen name lijk vreedzaam en redelijk moeten zijn. Zolang, beide partijen deze verbintenis in acht nemen, kan geen van beide de ander iets verwijten. Maar daarmede alléén wordt geen overeenstemming be reikt. Hebben wij ter RTC zulks niet beseft, zo zou men kunnen vragen. Wa ren wij door de menigvuldigheid der problemen, die wij ter RTC door onder handelingen tot een oplossing wisten te brengen, in de waan geraakt, dat onder handelingen een panacée zijn voor de genezing van alle tegenstellingen? De minister geloofde dit te moeten ontkennen. Nieuw-Guinea vormde een strui kelblok van het welslagen van de Ronde-Tafelconferentie. Wy wis ten dit destijds en hebben, beseffend, dat de RTC in het belang van onze beide landen moest slagen, dit strui kelblok ontweken, in de wetenschap, dat wy het straks weer op onze weg zouden vinden. Slechts hoopten wy, dat nadere bestudering van dit probleem de weg naar een oplos sing zou effenen. Dientengevolge hebben wij in het begin van dit jaar te Djakarta ter eer ste conferentie van ministers der Unie een studiecommissie ingesteld. Deze studiecommissie heeft met grote ijver en voortvarendheid haar werk verricht. Wij hebben van de resultaten van haar studie mogen kennis nemen, en daar uit, hoe wij daarover overigens ook mogen denken, moeten constateren, dat de tegenstelling tussen onze landen met betrekking tot Nieuw-Guinea zich niet De sneeuw is door de ouderen met gemengde gevoelens begroet. De jeugd kon echter het witte koude goedje wel waarderen. De hoeveelheden kiezelstenen, die mede deel van do romp van de sneeuwpop uitmaakten, deden aan de pret geen afbreuk. Naar aanleiding van de recente aan houdingen in Bandung, waarby een aan tal Nederlanders betrokken was, heeft Aneta's correspondent zich in verbin ding gesteld met de plaatselijke militaire commandant, luitenant-kolonel Omen Abdur Rachman. Deze deelde mede, dat men na de aanhoudingen onmiddellijk met de verhoren is begonnen en dat de aangehoudenen worden verzorgd vol gens de internationale gebruiken. Zy, wier schuld niet bewezen wordt, zullen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. „Het is namelijk niet uitgesloten," aldus overste Omen, „dat er vergissingen zijn gemaakt. Er kunnen bijvoorbeeld ver keerde namen of adressen zijn doorge geven." Omtrent de redenen dezer arrestaties deelde de plaatselijke militaire comman dant mede, dat de namen der aangehou denen aan het licht kwamen bij het ver horen van Indonesiërs, die door con- Niet zo zeer het belangrijke in ons leven, als wel de kleine dagelijkse onaangenaamheden en ongeriefelijk- heden bepalen de kalmte of onrust V.van ons gemoed. J tröleposten op de buitenwegen zijn- ge arresteerd. toen bleek, dat zij wapens en munitie vervoerden naar benden in de bergen. In dit verband zijn in de loop der laatste weken honderden Indonesiërs in arrest gesteld. Tenslotte deelde over ste Omen mede, dat de militaire over heid zich dezer dagen per radio tot de Nederlandse gemeenschap in Bandung zal wenden. Naar de „Java Bode" meldt, zyn bij de „veiiigheidsactie" van 19 November j.l. te Djakarta de volgende Nederlan ders gearresteerd: D. A. Kan, F. T. Mous, J. J. Renout, N. J. van Houten, C. H. A. van Sittrop, J. A. E. Joannes, H. van Geuns en twee zoons en mevr. E. Joner. De electrische trein, die Maandag om 13.59 uur ,uit de richting Haarlem te Am sterdam moest binnenkomen, is door tot np toe onbekende oorzaak even voor het Centraal Station te Amsterdam ont spoord. Noch het verkeer in de richting Haarlem, noch dat in de richting Zaan dam was versperd. Vast is komen te staan, dat de oorzaak niet is gelegen in een verkeerde wisselstand of het rijden door een onveilig signaal. Op een ogenblik, waarop de vlam men, die straks een wereldbrand kun nen veroorzaken, aan vele kanten be ginnen op te laaien, beginnen wy aan een werk, dat in verhouding tot het wereldgebeuren gering schijnt, maar niettemin daarop toch van invloed kan zyn. Ter RTC hebben wij aan de we reld een voorbeeld gegeven, hoe een belangrijk conflict door mensen van goede wil kan worden opgelost. Moge deze conferentie daarvan opnieuw ge tuigenis afleggen, aldus besloot minister Van Maarseveen. De voorzitter van de Indonesische de legatie, mr. Rum, zei zich gelukkig te voelen, dat thans de dag is aangebroken, dat deze conferentie kan beginnen. Met de opmerking, ais zou het niet mogelijk zyn, in 23 dagen aan de voorwaarden te voldoen in verband met de goedkeuring door bet parlement, was spr. het niet geheel eens. Het is te hopen, dat binnen die tyd van 23 dagen, zelfs in nog kortere tijd beide delegaties, die op treden namens de wederzijdse regerin gen, een overeenstemming zullen berei ken, welke aan dc wereld het bewys levert, hoe een ernstig geschil kan wor den opgelost door mensen van goede wil. Alhoewel de Oosterse landen hun rust niet hebben verloren (aangezien deze in hun ziel ligt besloten) worden zij ge noodzaakt het snelle tempo van de Westerse landen te volgen. Zulks be treuren wij geenszins, wij verwelkomen het zelfs als een compromis tussen Oos terse rust en Westerse gejaagdheid. In de huidige wereldconstellatie betekent een tijd van 23 dagen een lange periode, een periode, waarin zelfs beslist kan worden, of er oorlog in deze wereld zai zijn of niet. Het Nederlandse volk en het Indone sische volk kennen elkaar reeds gedu rende een zeer lange tijd, een periode van meer dan drie eeuwen. Wij hebben elkaar gekend in een koloniale verhou ding, wij hebben als vijanden tegenover elkaar gestaan en sedert één jaar staan wij tegenover elkaar als twee onafhan kelijke, met elkaar bevriende staten. Ofschoon in dit eerste jaar de vriend schap nog niet beantwoordde aan de ge stelde verwachtingen, was mr. Rum van gevoelen, dat men het hierin met elkaar eens is, dat de verhouding; die nu sedert een jaar bestaat, de beproevingen van de tijd reëel heeft doorstaan. Hij hoopte, dat zulks ook voor de toekomst het geval zal zijn. Het probleem, waarvoor we nu staan, is belangryk en ernstig en zai niet alleen de historie van elk van onze beide lan den beïnvloeden, doch ook de historie van onze samenwerking. Hier past in de eerste plaats de bede tot de Allerhoog ste, dat ons beiden gegeven moge zyn om in dit belangryk geschil voor beide partijen een bevredigende oplossing te vinden. Nadat de rede in het Nederlands was vertaald, stelde minister Rum voor, minister Van Maarseveen als voorzitter van de conferentie te benoemen, waarna minister Van Maarseveen voorstelde de heer Rum als vice-voorzitter te benoe men. Hierna werd de vergadering ge sloten. Vandaag zijn de delegaties met de be sprekingen in besloten vergadering be- gtmnen. DonnerPirc 01 SzabadosReshevsky afgebr. (Reshevsky staat beter) v. d. BergPilnik 01 EuweKramer 10 KottnauerTartakower FoltysRossolimo liVi Gligoricv. Scheltinga afgebr. (moeilijk te beoordelen) NajdorfStahlberg afgebr. (Najdorf kwaliteit voor) GolombekTrifunovic afgebr. (Trifunovic staat op winst) GudmundssonO'Kelly afgebr. (remise-aehtig) Afgebr. partyen (zestiende ronde): v. ScheltingaSzabados 10 Tartakowerv. d. Berg lili KramerKottnauer )4 1. Najdorf 13 pnt. 1 afgebr. partij. 2 en 3. Stahlberg en Reshevsky 12 pnt. 1 afgebr. partij. 4. Euwe 11 pnt. 5. Gligoric 10)6 pnt. 1 afgebr. party. 6. Pirc 10)4 pnt. 7. Rossolimo 10 pnt. 8. Pilnik 9)4 pnt. 9. Trifunovic 8)4 pnt. 1 afgebr. party. 10. O'Kelly 8 pnt. 1 afgebr. party. 11 en 12. Tartakower en Donner 7)4 pnt. 13. Foltys 7 pnt. 14. Van der Berg 6)4 pnt. 15 en 16. Van Scheltinga en Gud mundsson 6 pnt. 1 afgebr. partij. 17. Kottnauer 6 pnt. 18 en 19. Szabados en Golombek 4)4 pnt. 1 ^fgebr. party. 20. Kramer 4)4 pnt. De afgebroken partyen uit de zeventiende ronde worden Woensdag morgen uitgespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1