STAD EN OMGEVING Levenslang geëist Diocesane districtsdag van het W.K.A. te Amsterdam OOM WANJA, sombet spel met beklemmende sfeer M Bennebroek kreeg 50 jaar geleden zijn eigen katholieke kerk Hoe spelen de R.K. clubs? STILLE ARMEN 10% KORTING!! Slechts korte tijd AGENDA i Première van Comedia onder regie van Anton Tsjechow KAMERLID HERMANS KRIJGT 3 MAANDEN Franse zusters lieten niet met zich spotten maar pastoor Abels nog minder PRINS ONTVANGT DE SNIJDERS-MEDAILLE DINSDAG 5 DECEMBER 1950 PAGINA 2 Vanavond één minuut liefdadigheid BRAND IN DE GROTE HOUTSTRAAT Beleidvol optreden van de brandweer NED. GENEALOGISCHE VERENIGING Lezing in St. Bavo Burgerlijke Stand Haarlems at rasse 11 li u i s GLADHEID „Maria Goretti" Inbrekers bestelen zending De eersten van de reeks Agent in het nauw Expositie bij Leffelaar Stads-Bibliotheek en Lees zaal van Haarlem Biljarten HEEMSTEDE De eerste slachtoffers BLOEMENDAAL i ZANDVOORT Politie speelde toneel Voor millioenen aan goud en edelstenen geroofd „Oranje" naar Djakarta Waterstanden Desertiegeval-Vaals AUTO ONDER TREIN; ÉÉN DODE Meisje door autobus aangereden VoorenLakeman laatste ONDANKS EEN LASTIGE AMBACHTSVROUWE Taxi? Bel 1.2.3.4.5 SPOEDEISENDE RAADS ZITTING Geen beroep op besluit Ged. Staten inzake Hartenlustschool SANTPOORT Onderscheiden REPATRIËRINGS- EN TROEPEN SCHEPEN IH TWINTIG GEWONDEN BIJ BOTSING MR. P0LVL1ET OVERLEDEN Schaakclub „De Pion" Voor medewerking aan de luchtvaart BESOMMINGEN Prijshoudende markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Van harte hopen wij, dat het vanavond hij U een gezellig huiselijk feest zal wor den. De Sint heeft voor ieder wat ge bracht, velen zal hij gelukkig maken en velen een surprise bezorgen. Denk echter ook even aan de stille armen, die misschien vanavond terug denken aan betere dagen en daar de enige blijdschap in kunnen vinden. Laten wij afspreken, dat ge midden in de vreugde één minuut liefdadigheid be oefent en besluit morgen een gift aan ons bureau, Smedestraat 5, te bezorgen. Of neem Uw giroboek één minuut ter hand en maak Uw gave over op nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haar- lemsche Courant, met vermelding „Voor de stille armen". En zoudt ge de kin deren niet laten meedoen? Zelfs de klein ste bijdrage is welkom, de kleinste bij drage met het grootste paedagogische resultaat. Op ons bureau zijn de volgende bedra gen ontvangen: N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" f 1.000, J. v. d. f 2.50, N.N. f 1, N.N. f 2.50, Gez. V. f 5, mevr. S.P f3. Het comité ontving: mej. C. C. f 20, mej. P. B. f 25, „Vicit vim Virtus" f 40, mevr. J. L.—K. S. f 10. Omstreeks kwart voor elf is gister avond brand uitgebroken in het meubel- magazijn De Jager in de Grote Hout straat, hoek Raamvest. De brand ont stond doordat in de verkeerd gebouwde schoorsteen van de hete stoom-verwar- mingsinstallatie een opeenhoping van roet plaatsvond, die op een gegeven mo ment vlam vatte. Overburen ontdekten de brand, toen zij in de verlichte etalages een sterke rookontwikkeling bemerkten. De brand weer werd daarop door 8 a 10 personen telefonisch gewaarschuwd, zodat de eige naar van de zaak, die het gevaar inmid dels ook bespeurd had, de brandweer voortdurend in gesprek vond. Deze arriveerde echter spoedig ter plaatse met twee wagens. Dank zij het beleidvol optreden van brandmeester P. B. Kerkhoff, die niet direct liet spuiten, maar eerst trachtte te ont dekken, waar zich de vuurhaard be vond, werden de meubelen voor wa terschade gespaard en uit de nabijheid van de vuurhaard gebracht. Met enige emmers water werd het vuur bedwongen; toch heeft de brand weer een uur lang een oogje in het zeil gehouden, daar er in deze zaak twee plafonds zijn en men dus nog moest af wachten, of zich geen complicaties zou den voordoen. De schade is betrekkelijk gering. De Nederlandse Genealogische Ver eniging heeft ook in Haarlem een afde ling, waarvan het secretariaat is geves tigd Kenaupark 25. Deze vereniging, die na de bevrijding van 1945 werd opge richt, heeft zich tot doel gesteld iedereen die dit wenst, te helpen met het onder zoek naar gegevens betreffende zijn voorouders. Zij geeft een maandblad uit, „Gens Nostra", dat ook alle vragen behandelt, die voorgelegd worden. Door dit blad en de contactdienst van de ver eniging kunnen ook van de leden, die vaak waardevolle gegevens tot hun beschikking hebben, allerlei onver wachte inlichtingen verkregen worden. Het gebied, waarop de vereniging werkt, strekt zich uit over het gehele land. Degenen, die nog aan het onder zoek naar hun stamboom moeten begin nen, wordt aangeraden eerst zoveel mogelijk van hun oudste nog in leven zijnde familieleden te weten te komen, daar dat het onderzoek zeer bespoedigt. Voor degenen, die op het maandblad zijn geabonneerd, is het werk van de vereniging gratis. Gevorderden doen beter geen tijd meer te verspillen en zich direct met de contactdienst in ver binding te stellen. Ook verwante we tenschappen, zoals de heraldiek, wor den beoefend. De eerste vergadering in het winter seizoen wordt gehouden op Donderdag 7 December om 8 uur in gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Dan zal het lid drs. A. J. van Houwelingen Rijk- hoek, lid van de gemeenteraad en leraar geografie en calligrafie, een le zing houden over de calligrafie in ver band met genealogie en wapenkunde. De voorzitter, de heer Bamhoorn, zal de plannen voor het verdere wintersei zoen bekend maken. Hiervoor staan o.a. op het programma een verhandeling van de heer W. D. H. Rosier over de invloed van de opname der Hugenoten in de Nederlandse geslachten, terwijl de heer A. R Kleyn zal spreken over de koning-stadhouder Willem III en zijn voorouders, over wie hij zeer veel waardevol en nog niet eerder, gepubli ceerd materiaal heeft verzameld. Zo spoedig mogelijk na de lezing zal er gelegenheid zijn eventuele moeilijkhe den, waarop de leden tijdens hun on derzoek zijn gestuit, te bespreken. Van 14 December Geboren: J. KnotKoopmans, z. J.: Lui ten—de Reus, z.; M. C. Baljet—Cats, z.\ M. C. Winnubst—Schutte, z.; C. J. van den Bos—van Heerde, z.; G. E. JoppeSchen ken, z.; F. H. FranseKluen, z.; A. J. Zeijl Bok, d.; G. E. Pepervan Mourik, d.; G. K Hasert—Elfrink, d.; G. M. Möhringer —Stroom, d.; E. P. Mijer—van Maris, d.; M. Makkelie—Roose, d.; H. Gootjes—Neder- lof. d.; P K. J. Winkel—Verweij, d.; B. Heimig—van den Burg, d.; J. M. L. Hoo ning—Ebbeling, d. Ondertrouwd: P. J. Verver en J. J. Rie- mens. Overleden: G. Cruijce, 78 J., Minahassa- straat, H Bennema—Groenevvoud, 73 J„ Fa- radaystraat: A. F. E. Knoop, 92 j„ Schoter singel, X. N. M. Tool, 3 m.. Kamperlaan, P Kuipers, 72 j., KamperlaJti. Advertentie op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen s Morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GR A A FF, Grote Houtstraat 101 Telefoon 11485 Gedurende de afgelopen dag en nacht heeft de Reinigingsdienst met het be schikbaar materieel zout en zand ge strooid ter bestrijding van de gladheid. Het Ned. Nationaal Toneel, het nieuwe katholieke toneelensemble in Haarlem, dat op 4 October j.l. debuteerde met het stuk „Maria Goretti", geeft Zondagavond 10 December een herhaling van deze opvoering. Ook ditmaal wordt het spel gespeeld in een der "zalen van het Con certgebouw. Tijdens het weekend hebben onver laten ingebroken in de Noorderschool aan de Velserstraat. Hun buit bestond slechts uit f 25.die gevonden werden in busjes, bestemd voor de zending. Verder namen de dwalenden een eikenhouten pendule mee. Tengevolge van de gladheid zijn de eerste slachtoffers van de winter al ge vallen. Een 18-jarige wielrijder, dié gister middag bij de Amsterdamse brug schuin de tramrails wilde oversteken, gleed omver en zag zijn fiets kapot gereden worden door een zeswielige vrachtwa gen, ofschoon deze krachtig remde. Op de Nieuwe Gracht gleed gister avond een 73-jarige dame uit en brak haar arm. Zij is naar het Grote Gast huis overgebracht. De motoragent, die in een witte gum- mijas met een stopbord stond opgesteld op de Jansbrug, ontkwam slechts ter nauwernood aan een ongelujc, toen een bestelwagen op de Jansweg hem niet opmerkte hoewel hij door twee lam pen werd belicht en het stopbord omver reed, dat totaal werd vernield. De auto werd licht beschadigd. Kunsthandel Leffelaar (Gr. Markt) brengt tot 14 December een tentoon stelling van schilderijen van Hal. Wi- chers en plastieken van Maria Metra- kosKauffmann, Bovendien zijn er Engelse aquarellen, tekeningen, gou aches en schilderijen te zien. In November 1950 werden aan de Prinsenhofbibliotheck uitgeleend 12.992 werken, aan het filiaal 4566 werken, te zamen 17.558 werken (v. j. 17.233), waar van 913 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4851 en 635 bezoekers en bezoeksters, tezamen 5486 (v. j. 5615). De uitslagen van de finale in de der de klasse van het district „Haarlem" van de N.B.B. zijn als volgt: 1. H. van der Erf, B.V. „Groenendaal" 10 p., gem. 2.50; 2. W. in 't Veldt, B.V. „Spaarndam", 8 p., gem. 2.80; 3. J. Wes- seling, B.V. „Insulinde". 8 p., gem. 2.77; 4. P. Arons B.V. ,,'t Centrum", 8 p., gem. 2.57; 5. G. Toledo, B.V. ,,'t Centrum", Heemstede, 8 p., gem. 2.16. 6. H. Sengers, B.V. „D.E.S.", 6 p., gem. 2.65; 7. P. de Groot, B.V. „Vriendenkr. II", 6 p., gem. 2.49; 8. H. van Doorn, B.V. „Insulinde". 2 p., gem. 2.41. De wedstrijden vonden plaats in café Insulinde, Paul Krugerstraat 11, op 8 December. Tot 31 December kan men bij Leffelaar (Gr. Markt én Wagenweg) een zeer uit gebreide collectie reproducties en facsimi les naar oude en moderne meesters bewon deren. Er zijn werken te bezichtigen o.a. van Breughel, Van Dongen, Van Gogh, Hals, Michel Angelo, Rembrandt en Pi casso. De tentoonstellingen zijn op werk dagen geopend van 10—5 uur. Gistermiddag slipte tengevolge van de gladheid op de Herenweg nabij de Kerk- laan een auto, bestuurd door een wet houder van de gemeente Den Helder. De wagen botste tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De bestuurder liep en kele schrammen op. Later is de auto weggesleept. Op de eveneens zeer gladde Heem- steedse Dreef bij de Aertslaan botsten twee auto's tegen elkaar. Een moest wor den weggesleept; persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Vanmorgen werd de bestuurder van een bakfiets, een loodgieter, op de He renweg vermoedelijk aangereden door een bus van de N.Z.H. De man werd licht gewond en is een der huizen in de nabij heid binnengedragen. Een scène uit „Oom Wanja"; Rika 'dopper als de kinderverzorgster Marietta; Frits van Dijk als de ver armde grootgrondbezitter. BIOSCOPEN: Rembrandt: Liebe "47 (18 j.), 2, 4 15, 7 en 9.15 uur; Palace: Zuidzee zondaren (18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Opmars zonder genade (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Ffans Hals: afgekeurd; City: Montana (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De zweep van Zorro (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Voor een uitverkochte zaal van „Mo- nopole" voerde de Zandvoortse politie- sportvereniging Zaterdagavond het to neelstuk „Als de klok waarschuwt" op. De burgemeester heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat 's middags in dezelfde zaal de kinderen Sint Nico- iaas hadden toegezongen. Spr. hoopte dat de aanwezigen zich evenzeer zouden vermaken nu dit toneelspel belangeloos wordt opgevoerd ten bate van het Co mité voor ouden van dagen. De toneel groep uit de politie-sportvereniging oogstte weer veel succes met de vertol king van het stuk, dat speelt op een slot in Friesland. Dit inspireerde de bur gemeester om een tweetal hazen uit Friesland ontvangen beschikbaar te stellen als prijzen voor de loterij. Na mens het Comité voor ouden van dagen sprak de heer Jung een dankwoord, waarin hij de prestaties prees van deze jonge toneelgroep. m- -sPHSEBg y* iif; Tegen de voormalige leider van het Nederlandse personeel der afdeling Hausraterfassung der Zentralstelle fiir Jüdische Auswanderung te Amsterdam, de 58-jarige P. C. D., heeft Maandag de Officier van Justitie bjj de Bijzon dere Strafkamer der Amsterdamse Rechtbank levenslange gevangenisstraf geëst, met een boete van f 100.000, subs. 4 jaar en 4 maanden en met levenslange ontzetting uit de openbare rechten. „Deze verdachte heeft er voor ge zorgd", aldus de Officier, „dat eerst het meubilair van de Joodse Nederlanders in beslag werd genomen en afgedragen aan de 'Duitsers en vervolgens heeft hij millioenen aan edelstenen, goud e.d. van hen geroofd voor z.g. sper-stem- pels". Ieder sperstempel kostte f 30.000. Van dit bedrag behield verdachte 10 procent voor zichzelf. Uitspraak in deze zaak zal worden gedaan op 18 Dec. Het m.s. „Oranje" zal Donderdag 7 December van Amsterdam naar Djakar ta vertrekken. Het tschip wordt 28 De cember aldaar verwacht. IJMUIDEN, Dinsdag 5 December. Hoog water: 11.56 u. Laag water: 7.20 u. en 19.43 u. Woensdag 6 December. Hoog watei: 0.27 u. en 12 52 u. Laag water: 8.26 u. en 20.43 u. et grote toewijding, benijdens waardig vakmanschap en liefde voor het ware toneelspel heeft de toneelgroep „Comedia" gisteravond in de Stadsschouwburg de première gege ven van Anton Tsjechof's „Oom Wanja", onder regie van Peter Scharof, die wij telkenjare bij Comedia terugzien. Dit stuk, dat in 1896 geschreven werd en in 1900 voor het eerst door het Moskouer Kunst Theater werd opgevoerd, heeft een uitstekende vertaling gekregen van Aleida G. Schot, die bovendien in het programma een zeer duidelijke uiteen zetting van dit spel-zonder-intriges, som ber, benauwend, maar met parelende dialogen en een beklemmende sfeer, die de toeschouwers meetrekt en vasthoudt en het gebrek aan licht doet vergeten, gaf. Professor Serebrakóf is zich na zijn emeritaat met zijn jonge vrouw gaan vestigen op een landgoed, dat hij ergens in de provincie bezit en dat beheerd wordt door de broer van zijn eerste echt genote Iwan Wosnietski. Al spoedig wordt de professor daar ziek van heim wee naar roem en eer en zijn vrouw stikt bijna van verveling, hoewel zich rondom haar twee aanbidders bevinden, Iwan en de inwonende dokter Michail Astrof. Anderzijds vindt Sonja, de doch ter uit het eerste huwelijk van he pro- lessor, haar liefde voor de dokter onbe antwoord. De beheerder en familie heb ben gezwoegd voor het finantieel wel zijn van hun grote geleerde, maar wan neer deze het landgoed wil verkopen om in Charkov een kleiner huis te gaan be wonen en Iwan zijn levensfundamenten nu geheel vernietigd ziet, komt er een hevige uitbarsting, die echter gevolgd wordt door een meelijwekkende loute ring. En allen denken, dat zij een offer gebracht hebben voor het geluk van de komende geslachten. „Comedia" heeft er dus een voortref felijke opvoering van gemaakt, al kon het niet het peil bereiken van „De drie zusters" dat bijna niemand gezien heeft, omdat het helaas door het vallen van een ander stuk van het repertoir moest worden genomen. Regisseur Scharof had prachtig men sen-materiaal tot zijn beschikking, maar wfst daarnaast een sfeer te treffen, die het hart van de schrijver beroerd zou hebben en tot in de kleinste bijzon derheden verzorgd was. Jammer was het daarom, dat het publiek deze sfeer herhaaldelijk verstoorde door verkeerd reageren, hinderlijke opmer kingen en gekraak van snoepzakjes. „Oom Wanja" is dan ook geen publiek - stuk maar een sterk toneelspel voor de ware theater-liefhebber. De bezetting van „Comedia" was aan trekkelijk. Figuren als John Gobau (Iwan), Cor Hermus (de professor) en Joan Remmelts (de dokter) kregen volop gelegenheid om te acteren en deden dit ook met de lijdelijke gelatenheid en de soms onverantwoordelijke onstuimigheid, die het Russische volk eigen is. Rie Gilhuys, de apathische jonge vrouw, en Marion Alving, de dochter uit het eerste huwelijk, droevige tegenstel lingen van blije jeugd, verhoogden de dramatiek door zeer ingehouden maar juist daardoor meeslepend spel. Frits van Dijk viel op door zijn verlossende creatie van de halfgaren verarmde grootgrond bezitter Wafel en Rika Hopper was weer subliem in een oude-vrouwenrol. Bloemen aan het eind der voorstelling, ook voor de regisseur, die veel hulde in ontvangst mocht nemen. v. W. De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in het desertiegeval- Vaals. Zoals bekend, verdween. 30 Augustus van dit jaar de dienstplichtige soldaat A. R. uit Amsterdam als deser teur naar België, daarbij geholpen door vijf personen, vier uit Vaals en een per soon uit Kerkrade. De rechtbank ver oordeelde de 43-.iarige schilder P. L. H. van B. L. uit Vaals tot vier maanden gevangenisstraf (eis negen maanden), het 52-jarige Tweede-Kamerlid J. Her mans uit Vaals kreeg drie maanden gevangenisstraf (eis zes maanden) en de 60-jarige invalide mijnwerker H. L. uit Vaals twee maanden (eis drie maanden). Deze drie verdachten waren gedetineerd. De niet-gedetineerden, de 48-jarige ma gazijn meester P. J. B„ tegen wie een maand was geëist, kreeg tien dagen ge vangenisstraf en de 46-jarige mijnwer ker N. F. J. B. uit Chèvremont-Kerkrade drie weken, (eis een maand). Bij de overwegingen in het vonnis verwierp de rechtbank het verweer van de verdediging, dat een onherroepelijke uitspraak t.a.v. de desertie nodig was om deze verdachten wegens hulpverle ning aan de desertie te veroordelen. De rechtbank wees hierbij op de zeer uit voerige bekentenis van de deserteur zelf. Vanmorgen vroeg is op de onbewaak te overweg onder Waarland een melk- auto, bestuurd door de 50-jarige L. Kos uit Schagen, onder de trein van 5.18 uur, die uit Schagen n de richting Alkmaar reed, gegrepen. De auto werd geheel ver nield en de chauffeur werd op slag ge dood. Op het Broekbergenplein te Santpoort is een 14-jarig meisje, dat komende van het postkantoor Maandagavond plotse ling de weg overstak, vóór een daar ge parkeerde autobus om, door een tweede autobus aangereden. Zij werd naar de kant geschoven, terwijl de bus, doordat de bestuurder krachtig remde, tenge volge van de gladheid van de weg slipte. Het meisje had een lichte hersenschud ding opgelopen, terwijl enkele tanden werden uitgestoten. Het Nederlandse koppel VoorenLa keman, dat Maandagavond in de Ber- lijnse Zesdaagse derde was op één ronde, bezette Dinsdagochtend bij de neutra lisatie de elfde en laatste plaats met een achterstand van 10 ronden. (Van een onzer verslaggevers) Het diocees Haarlem van het Werk verband Katholiek Amateurtoneel hield Zondag zijn tweede districtsdag, ditmaal in Amsterdam. De diocesaan-moderator, de weleerwaarde heer Joës van de Boo- gerd, droeg de Hoogmis, welke deze dag inluidde, op in de St. Nicolaaskerk. Na de Mis begaven de deelnemers zich naar Advertentie AM STERDAM SCiiB RIJTUIG HU. De gemeenteraad van Bloemendaal is bijeen geroepen voor een spoedeisende raadsvergadering op Donderdag 7 Dec. 's middags om kwart over vier. Voorge steld wordt niet in beroep te gaan op het besluit van Ged. Staten van Noord- Holland, waarbij goedkeuring wordt ont houden aan het raadsbesluit tot ophef fing van de Hartenlustschool. B. en W. adviseren dat de raad omdat het ontbreken van een overeenkomst tussen de gemeenten Haarlem en Bloe mendaal, waarbij de in laatstgenoemde gemeente woonachtige kinderen verze kerd zijn van toelating tot de Haarlemse openbare ULO-scholen, ook voor de Kroon aanleiding zal zijn om het raads besluit niet te handhaven. Voorgesteld wordt vervolgens om het voorschot voor de bouw van veertien woningen aan de Donkere Laan met f 20.000— te verhogen. Indertijd besloot de gemeenteraad het maximum der drankvergunningen met veertien te verhogen en dus op twee en dertig te brengen. Verschillende hogere instanties erkennent dat er voor Bloe mendaal bijzondere redenen zijn om het maximum te verhogen, maar niet in die mate als besloten is. Een verhoging met zeven vergunningen wordt toelaatbaar geacht. Benoemd is tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau, S. Jansma, wonende te Santpoort, Gemeente Velsen, technisch- hoofdambtenaar bij het rijkstoezicht op het stoomwezen. Vijftig jaar lang staat de St. Joseph- kerk in Bennebroek, niet zoals in de ge hele Bollenstreek aan de hoofdweg, maar veel meer achteraf, aan de kant van de Haarlemmermeer. Een halve eeuw lang Is deze kerk het centrale punt van de Katholieken van Bennebroek. Het schijnbaar zo verstopte gebouw heeft echter een zeer bewogen geschie denis. Het was reeds in 1886 toen pastoor Schrefberling te Vogelenzang, waarpn- der de Bennebroekse Katholieken destijds behoorden, tot de conclusie kwam, dat een eigen kerk in Bennebroek noodza kelijk was. In dat jaar werd van protestantse zijde een bewaarschool opgericht, hetgeen ten gevolge zou hebben dat deze door Ka tholieke kinderen bezocht werd en dat achtte pastoor Schreiberling niet juist. Er moest dus ook een Katholieke be waarschool komen en inderdaad slaagde hij er in, aan de Leidsevaart een woning te huren die voor dit doel met zeer een voudige middelen geschikt werd ge maakt, Deze bewaarschool heeft enige jaren lang goede diensten verricht en bewees duidelijk hoe urgent de stichting van een eigen parochie en kerk te Ben nebroek was en daarom maakte pastoor Schreiberling zijn plannen aanhangig bij de toenmalige Bisschop van Haarlem. In 1893 kwam de toestemming af en nu toog de pastoor met enige helpers aan het werk om te trachten grond te kopen voor de bouw van een kerk en natuur lijk richtte men zich allereerst tot de grootgrondbezitters wier eigendommen aan de Rijksstraatweg lagen. Geen enkele echter van hen was Katholiek en dat zou op zichzelf mis schien nog niet zoveel moeilijkheden hebben opgeleverd, ware het niet dat de toenmalige Ambachtsvrouwe al haar invloed die zij had, gebruikte om te verhinderen dat een grondbezitter zijn grond voor de bouw van een Ka tholieke kerk verkocht. Zelfs slaagde zij er in, tot tweemaal toe de aankoop van grond aan deze weg welke onder hands was vastgesteld en dus nog niet door een notaris was gepasseerd, on gedaan te maken door zelf deze grond te kopen. De pastoor zocht toen aan de andere kant van de gemeente en wel in de rich ting van de Haarlemmermeer. Na veel onderhandelingen slaagde hij er in, aan de Meerweg niet slechts grond te kopen van de gebroeders Permet, maar ook een smalle strook voor de aanleg van een kerkweg naar de plaats waar de toekom stige kerk zou worden gebouwd. En zo werd, na heel veel moeite en vele teleurstellingen, op 28 Augustus 1894 door notaris. Smit te Heemstede de koopacte gepasseerd. Eenmaal zover werd met de grootste spoed begonnen aan de bouw van een hulpkerk, die tevens als school gebruikt kon worden en een bijbehorende woning. De aanne mer Hulsebosch uit Haarlem zorgde voor de bouw; op 6 September van dat jaar werd de eerste steen gelegd en reeds op 18 December was de hulpkerk gereed en en werd zij ingewijd door deken N. Smeulders uit Noordwijk, terwijl inmid dels de bisschop de eerste kapelaan had benoemd en wel kapelaan Th. Sprengers, die kortgeleden als rustend pastoor is overleden. Zo werd met Kerstmis van dat jaar in de nieuwe kerk voor het eerst door kapelaan Sprengers de plech- tigè1 Nachtmis opgedragen, daarbij ge assisteerd door de misdienaars Frans v. Lierop, Theo Medemblik, Leo Roozen en D. v. d. Vossen, die op het ogenblik dat dit overzicht geschreven wordt, allen nog in leven zijn. Intussen kwamen er nieuwe moeilijk heden opzetten en ditmaal van een ge heel andere zijde. De anti-clericale wet geving in Frankrijk had het bestaan van vele kloosterorden daarginds onmoge- CYRENIA, 5 Dec. van Aden n. Mar seille. DORSETSHIRE (R. Lloyd), 4 Dec. van Port Said n. R'dam. SOMERSETSHIRE (Nedcrl.), 5 Dec. van Colombo n. A'dam. TABINTA, pass. 5 Dec. Algiers, n A'dam. lijk gemaakt en zo kwamen in Benne broek de „Dames du Sacré Coeur" zich vestigen Deze Franse zusters hebben pastoor Schreiberling nogal wat moeilijkheden bezorgd, maar tegen zijn opvolger, de latere pastoor Th. Abels, waren zü niet opgewassen. Het betrof hier de bouw van een klooster met pensionaat voor jonge dames uit de deftige stand. Deze Franse zusters waren uiterst gewiekst in de diverse onderhandelingen en zij wis ten op meesterlijke wijze hun wil door te drijven. (Het klooster is later overge nomen door de Zusters Franciscanessen) Het gevolg daarvan is echter geweest, dat van een flinke uitbouw, ook van de tegenwoordige kerk geen sprake kan zijn. Op de dag dat pastoor Abels vijftig jaar werd, 30 Mei 1899, legde deze de eerste steen en in November 1900 werd de nieuwe kerk plechtig ingewijd door deken N. Smeulders. In de loop der jaren zijn nog tal van verfraaiingen en verbe teringen uitgevoerd, Waaraan pastoor Abels ook weer in alle opzichten krach tig heeft medegewerkt. In 1904 vierde de pastoor zijn 25-jarig priesterfeest en royaal als altijd zorgde hij er voor, dat niet alleen de katholieke, maar ook de protestantse behoeftigen in de feest vreugde konden delen. Daarmede ver wierf hij zich de sympathie van alle in gezetenen en die kwam duidelijk tot uiting in de zeer druk bezochte receptie en de jubilaris, die zeer fraaie geschen ken kreeg, liet zich ook nu weer niet onbetuigd, maar maakte op de avond van de feestdag, toen hij op het cadeau stond van de parochie, 'n nieuwe preek stoel, bekend, dat hij een gedeelte van de kerk voor zijn kosten zou laten schil deren. Ook de opvolgers van pastoor Abels hebben alles gedaan wat dienstig kon zijn voor de geestelijke en stoffelijke be langen van de katholieken in Benne broek en dat de verzorging van het Gods huis daarbij niet vergeten werd, spreekt vanzelf. Velen zullen zich zeker nog wel de viering herinneren van het veertig jarig bestaan van de kerk in 1940 onder pastoor Lauwrier. Het inwendige van de kerk heeft toen een ware metamorpnose ondergaan door de prachtige beschilde ring, die intussen na 10 jaar hier en daar door de tand des tijds geleden heeft en daarom weer opgeknapt wordt. Door de gladheid van het straatdek is Maandagavond te R'dam een autobus van lijn A die moest remmen, doorgegle den tegen een tramwagen van lijn 2. De botsing was hévig. Van de zestig pas sagiers van de bus werden er ttvintig gewond, van wie zeventien licht, de drie anderen liep er één een her senschudding op, terwijl de twee an deren klaagden over inwendige pijnen Zij zijn in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De bus moest worden weggesleept; de trampassagiers kwamen met de schrik vrij. de grote zaal van Krasnapolsky, waar C. P. Weel als voorzitter de dag officieel opende. Een korte jaarvergadering gaf hierna de secretaris, D. Ie Feber, ge legenheid zijn jaarverslag ter kennis van de aanwezigen te brengen. Optimis me ten aanzien van thans nog niet zo rooskleurige zaken kenmerkte zijn ver slag. Zo leidde de ontevredenheid over het W.K.A.-orgaan, dat een onderdeel van „De Nieuwe Spoel" vormt, tot de instelling van een commissie die de mo gelijkheid van een geheel eigen blad zou bestuderen. Deze werkzaamheid is reeds in een zover gevorderd stadium, dat per Januari a.s. de verschijning van een W.K.A.-orgaan tegemoet gezien kan worden. Melding werd tevens gemaakt van een aantal andere activiteiten, zoals cursussen, lezingen e.d., die eveneens worden voorbereid. Uit een overzicht van de stand van zaken bij de kringen waaruit het diocees is samengesteld, bleek, dat van de 26 gezelschappen die in de kring West-Friesland werkzaam zijn, er 25 bij het W.K.A. zijn aange sloten, hetgeen een bijzonder mooi re sultaat van de activiteit van het betref fende kringbestuur genoemd mag worden. De cijfers van de overige krin gen zijn: Rotterdam 17, Delft 9, Den Haag 16, Rijnland 19, Kennemerl. 16. Wat ae kring Amsterdam betreft bleek, dat de bij het W.K.A. aangesloten clubs te zamen V5 deel van de Amsterdamsë katholieke amateurtoneelverenigingen vormen. Het totale ledental van het diocees bedraagt thans 110. Het verslag van de aftredende, pen ningmeester drs. G. v. Lieshout, gaf weinig reden tot juichen. De bespreking van voorstellen en de rondvraag werd vlug afgewerkt en gaf alleen aanleiding te vermelden, dat aangedrongen werd op het houden van uitsluitend practische werkvergaderin gen, hetgeen dus een critiek inhield op de opzet van deze dag. Het bestuur zegde toe ook dergelijke bijeenkomsten te organiseren. Na de lunch hield de heer J. v. d. Lijke Jr. uit Leiden een voordracht over costumering en de taak van de costu mier. Een demonstratie gaf enige prac tische wenken. Tot besluit van deze dag voerde het R.K.A.T. „Des soudaens dochterken" van A. Bevers op. Erkend dient dat de spelers onder leiding van Jos v. d. Valk een qua voordracht en enscenering gaaf geheel wisten te bereiken. Daar stond echter tegenover, dat er bij deze uit voering wel sprake kon zijn van bewon dering, doch zelden van ontroering. De toeschouwers, die 's middags talrijker waren dan in de ochtenduren, hebben het hoge speelpeil onderkend en terecht toegejuicht. Gisteravond is in Den Haag in de leeftijd van zes en zeventig jaar over leden mr. dr. H. Polvliet, oud-lid en vice-president van het Hof van Justitie van Curapao. Na zijn universitaire stu die te Leiden vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Haarlem. Kort daarop vertrok hij naar Zierikzee, waar hij was benoemd tot secretaris van de gezondheidscommissie aldaar. In Zierikzee werd hij tot wethouder ge kozen. In 1924 vertrok hij naar Curapao als vice-president van het Hof van Justitie. Hij bleef daar werkzaam tot 1946, waarna hij- zich in Haarlem ves tigde. Mr. Polvliet was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook deze week was er 'weer volop strijd in de onderlinge competitie bij de Castricumse schaakclub. De uitslagen waren: S. v. WeercnJ. Bos 10, J. v. RavenzwaayW. Uhl 10, P. Zwart B. Beentjes Walt. UhlJ, Bos 10, C. BennesW. Klardie 10, W. KlardieP. Bouwen 01, S. van Wee- renTh. de Smalen 01. Volgende week worden de volgende partijen gespeeld; C. BennesJ. van Ra venzwaay, D KeetbaasW. Uhl, Th. de Smalen—B. Beentjes, S. van Weeren— Walt. Uhl, P. Bouwen—P. Zwart, C. Heeck—J. Bos, not. H. van Cranenburgh dr. A. de Jongh, W. KlardieP. Ro man. Op ZONDAG 10 December DTS—DEM ZSGO—Vitesse HPSVTYBB DIO—HBC MonnikendamADO KBV—NAS Onze GezellenDSS VVSBSJC TeylingenArchipel Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaarten aan de sportre dactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. (Van onze Haagse redactie) Dr. ir. M. H. Damme heeft Maandagmid dag in Den Haag de generaal Snijders- medaille uitgereikt aan Z. K. H. Prins Bernhard. Als eerste Nederlander ont ving Prins Bernhard deze medaille, die om de drie jaar wordt uitgereikt aan degene, die zich bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft op het gebied van de luchtvaart in de ruimste zin des woords. Op de gouden medaille, die werd ont worpen door de kunstenaar P. van Tricht, stond gegraveerd: „Voor zijn meeslepende, veelzijdige medewerking aan de ontwikkeling der Nederlandse luchtvaart". De korte plechtigheid werd bijge woond door vice-admiraal H. Moorman, staatssecretaris van marine; vice-aömi- raal E. J. van Holthe, chef van de ma rinestaf; luitenant-generaal I. Aier, chef van de luchtmachtstaf; de weduwe van generaal Snijders en haar dochter; dr. A. Plesman en vele luchtvaartautori teiten. Dr. ir. Damme zeide in zijn korte toespraak, dat het aanwijzen van de meest verdienstelijke figuur op lucht vaartgebied zeer moeilijk was geweest. De wijze, waarop Z. K. H. Prins Bern hard de Nederlandse luchtvaart echter gediend heeft, overtreft die van vele anderen. Prins Bernhard heeft op zijn eigen wijze blijk gegeven van de over tuiging, dat de luchtvaart daar, waar het maar enigszins mogelijk is, gesteund moet worden. Van nevenbedoelingen is bij de prins geen sprake geweest. Bij zijn talrijke vluchten heeft ook hij aan getoond, dat het vliegtuig het verkeers middel is van deze tijd. Daarvoor heeft hij de risico's aanvaard. Ook van de sportiviteit in de luchtvaart heeft Prins Bernhard een sprekend voorbeeld ge geven. Zijn andere activiteiten zijn ge legen in de steun en belangstelling voor dt Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en voor het Nationaal Luchtvaartlaboratorium. Prins Bernhard, aldus ir. Damme, is een sprekend voorbeeld van de bijzon dere wijze, waarop de mogelijkheden, die zijn positie hem bieden, in de ge lukkigst.- vorm benut kunnen worden. Hierop overhandigde hij Prins Bern hard de medaille met de daarbij beho rende oorkonde. Z. K. H. Prins Bernhard zei getrof fen te zijn door de meer dan vriende lijke woorden, die tot hem gericht war >n en meende, dat hij de onder scheiding eigenlijk niet verdiend had. „Ik beioof u echter," zo besloot hij, „alles te blijven doen en nog veel meer voor onze luchtvaart." IJMUIDEN. 5 December 1950. Trawlers: Ro. 46 15.530.IJm. 71 f 9740.—; 1 log ger 6090 (HD 79); Prijzen per 1 kg.: heilbot 2.151.90, gr. tong f 2.502.15, grm. tong 1 1.741.63, kim. tong f 1.54— 1.50, kl tong I f 1.24—1.14, kl. tong II f 102—f 0.93, tarbot I 2.20—1.95; per 50 kg.: tarbot IV f40.tongschar 85. schartong f 3722.kl. schol II f 5932.—, makreel f 67.50—22.50. gr. schelvis f 6758.50, grm. schelvis f 5957.50, kl. schelvis I f 39 30.50, kl. schelvis II f 28—19.—, gr. gul f 4744.m. gul f 37—35.—, kl. gul f32— 28.—. kl. haai 25—17.50, hang 47—i4.—, poontjes f 14—10.—, kl. koolvis ze. f 20.50— 17.50. kl. koolvis w. f 32—26.50; per 125 kg.: gr kabeljauw 168—144.—. gr. koolvis zw. 45—38.—. w. 86.—, gr. leng f 77.—. Aan voer totaal 1060 kisten, waarvan 180 ma kreel. AMSTERDAM, 4 Dec. 1950. Het Vrijdag j.l. ingetreden koersher- stel op de aandelenmarkt bleef vandaag bij opening goed behouden en kon zich later hier en daar nog enigszins uit breiden. De vrij vaste stemming kon het gehele beursuur goed behouden blijven en de meeste fondsen sloten daarbij op nagenoeg het hoogste punt van de dag. Ook de bereikte overeen komst op de Unieconferentie te Den Haag kon daardoor vandaag meer tot uitdrukking komen bij Indon. fondsen. (Ntet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 3% pCt Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel-fac. Inschr.Grtbk. '46 3 pCt Nèd. Handel Mi], eert A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. KabeJ Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lijn Kon. N Stoomb. Mi] Neo. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mi.1. eert. gelaten 2/12 36'/4 45 67% 47% 46% 13% 69% «2% 16% 17% 41% 50% 58% 43% 33% 39% Vorig Opening slot 5/12 99V& 98 A 97 97 97'H 96% 14819* 170% 171 112 V2 S 123b 168% 147% 114 *>2 ';i 213 244 226 V9 294 294% 1281/a* 125 1731,4 1361/2* 135% 15214 152% 117* 115 106 »/2 57* 104 4/12 Anaconda Copper 34% Bethlehem Steel 43 Chrysler Corp. 65% General Electric 45% General Motors 44% Hudson Motors 13% Kennecott Copper 67% Montgomery Ware 61 North American Co 16% Radio Corp 16% Republic Steel 38% Shell Union Oil 48 Southern Pacific 56% Southern Railway 42 Tidewater 33 US Steel 37% ex div.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2