Heilige Vader vaardigt constitutie uit tRic de noorman: Leugenontdekker ook in Nederland De grote misdaden van een kleine man Tussen neus en (lippen (7M Over de hervorming van slotzusters m - Maar voorlopig alleen nog voor experimenten in Nijmegen E Sceptische houding van justitie Overpeinzingen Staat der Nederlanden gedagvaard IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf DINSDAG 5 DECEMBER 1950 PAGINA 3 HET CONGRES OVER HET KLOOSTERWEZEN FEDERATIEVE BAND TUSSEN ONAFHANKELIJKE KLOOSTERS SPIERPIJN, SPIT... Ambonese militairen willen naar vrij gebied Twee dagvaardingen tegen Adabi JONGEVRGUWVRIJGESPROKEN Wegens verraad was tegen haar 12 jaar geëist Conferenties ter voorbe reiding van Kerstmis Rijksacademie voor Beeldende Kunsten 80 jaar Prinses Wilhelmina bij receptie aanwezig Geen uitspraak in zaak tegen onderwijzer door LESLIE FORD van Snorrebor I 4 DOOR AUTO WEGGESLINGERD EN GEDOOD Oóh een probleem! Lift Zonderlinge passagier (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 3 December Juist voor de Vrijdagzitting van het Congres over de verjonging van het kloosterwezen zou worden gesloten, betrad de secretaris van de H. Con gregatie der Religieuzen onder wier auspiciën het Congres gehouden wordt pater Larraona, het spreekgestoelte, om aan te kondigen, dat de Heilige Vader een Constitutie heeft uitgevaardigd over de hervorming van het instituut der slotzusters, die naar de eerste woorden „Sponsa Christi" zal worden genoemd. De tekst van deze Constitutie, die ondertekend is aan de vooravond van het Congres, is nog niet openbaar gemaakt, maar werd alléén aan de Congresleden ter hand gesteld. Het uiterst belangrijke document, dat een idee geeft van de hervorming, zoals die door de Heilige Stoel gewild wordt, betreft de meest delicate sector dier hervorming, namelijk die van de slotzusters. Voor dezen, waartoe bijvoorbeeld de Clarissen en Carmelietessen gerekend worden en die men kan samenvatten onder „monachalcn" worden ln de Constitutie belangrijke richtlijnen gegeven, vooral In verband met de clausuur, terwijl er bovendien directieven worden gegeven voor een door de Heilige Stoel gewenste federatie van kloosters. Advertentie 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. De Constitutie begint met een korte historische inleiding over de ontwik keling en de eroei van de monachalcn en gaat dan over tot de vraag van de her vorming. Xen eerste wordt er dan be paald, dat de zuiver contemplatieve or des hun beschouwend karakter integraal moeten bewaren. Vervolgens moeten de ordes, die oorspronkelijk waren inge steld op het apostolaatswerk, maar die in de loop der tijden de nadruk zijn gaan leggen op de contemplatie, terug naar hun oorsprong, terwijl dit herstel van het oorspronkelijke doel voor elke orde afzonderlijk moet worden ge- aanctionneerd door de Heilige Stoel, wie ook de twijfelachtige gevallen moeten worden voorgelegd. „Sponsa Christi" maakt dan een tot op heden ongekende distinctie in het begrip „slot", dat vanaf heden zal wor den onderscheiden in het „grote slot" en het „kleine slot". Het grote slot duidt het zuiver contemplatieve karak ter aan, dat ongerept bewaard zal blij ven. Wel wordt er in de „Sponsa Chris ti" een Pauselijke Instructie aangekon digd, waarbij binnenkort richtlijnen zul len worden gegeven over de verschillen de toelatingen en vergunningen, waar door de strengheid van het grote slot eerlang enigermate zal worden ver zacht. Xn zekere zin zal het grote slot worden aangepast aan de moderne tijd, hoewel deze verruiming het essentiële der gestrengheid ongerept zal laten. Zo schijnt een van de belangrijkste verrui mingen deze te zijn, dat de slotzusters, wanneer dit dringend nodig zou zijn, het slot voor korte tijd kunnen verlaten om verpleegd te worden. De contemplatieve ordes daarente gen, die zich min of meer zijn gaan richten op het apostolaatswerk, heb ben een nieuwe wetgeving te wach ten, waarbij het instituut van het „kleine slot" nader zal worden om schreven, ook als de zusters geen plechtige geloften hebben afgelegd. Tenslotte bepaalt de Pauselijke Con stitutie, dat alle ordes, die geen enkel contemplatief leven leiden noch in het grote, noch in het kleine slot congregaties moeten worden en de naam orde dus zullen verliezen. Het tweede deel van de Constitutie gaat over het levensonderhoud van de monachalen. Hierover zegt de Consti tutie, dat de monachalen zoveel moge lijk in hun eigen levensonderhoud moe ten voorzien. Dit sluit voor sommige or des de nieuwe vergunning in tot het aanvaarden van werk, waarbij tegelijk aan de bisschoppen de raad gegeven wordt, de zusters dan ook renderend werk te geven. Het is ons op dit ogen blik nog niet bekend, of er nieuwe be palingen zullen komen ten aanzien van de zogenaamde bruidsschat, die sommi ge ordes van de intredende zusters eisen, een instituut, dat door zeer velen als on-democratisch en verouderd wordt afgewezen. Het derde deel van de Constitutie tenslotte handelt over het vormen van federaties tussen de alleenstaande kloosters van een orde. Deze alleen staande kloosters (waar de zusters soms niet alleen de normale klooster- gelof.en hebben gedaan, maar zich bo vendien hebben,verplicht tot een „sta- bilitas loei gebondenheid aan een be- F. A. Aponno, hoofd der door alle Am bonese oud-K.N.I.L. militairen op Java naar Nederland afgevaardigde delegatie, heeft de Staat der Nederlanden in kort geding voor de president der Haagse rechtbank gedagvaard tegen 16 Decem ber a.s„ om de terugvoering dezer on gewapende militairen en hun gezinnen naar Ambon en mitsdien hun uitleve ring aan de Apri-bezettingstroepen te voorkomen. De Ambonese militairen, aldus de dag vaarding. wensen afvloeiing naar Ceram of een ander vrij gebied der Zuid-Mo- lukken ofwel naar Nieuw-Gumea. De rechtsvordering tegen de Staat is gegrond op een overeenkomst van 14 Juli 1950 tussen de R.I.S. en Nederland, waarbij aan deze militairen het recht wordt toegekend om af te vloeien bui ten hun plaats van herkomst, dus buiten Ambon. De Officier van Justitie te Breda heeft een dagvaarding uitgebracht tegen Mansur Adabi, die getracht heeft met Bertha Hertogh te trouwen. Deze dag vaarding, die reeds uitgebracht was vóór dat het vonnis van Singapore hekend was, gelast Adabi 9 Januari voor de Bre dase rechtbank te verschijnen. Voorts is een dagvaarding uitgebracht tegen Ada bi in verband met een klacht van Ber tha's ouders. Krachtens enkele artikelen uit* het Burgerlijk Wetboek kan niet alleen een der belanghebbende partijen (bijv. de ouders) opkomen tegen een huwelijks voltrekking, doch ook de Officier van Justitie kan nietigverklaring van een huwelijk vorderen. Voor een dergelijke dagvaarding wordt doorgaans een ruime Jermijn gesteld, doch in speciale gevai- len kan de president van de rechtbank verlof geven om iemand op korte termijn te dagvaarden. Dit laatste is in dit ge- Val geschied. Als raadsman voor het echtpaar Her- jogh treedt op mr. W. A. J. van der Hurk te Breda. paald klooster) krijgen thans de raad om hun al te grote onafhankelijkheid van elkaar op te geven en bijvoor beeld met enigen tegelijk een gemeen schappelijk noviciaat in te stellen. Er wordt gesproken over een eventuele uitwisseling van zusters tussen de ver schillende kloosters, maar voor elk ge val afzonderlijk moeten richtlijnen van de Heilige Stoel worden afgewacht. Vervolgens blijkt uit de verschijning van deze op 21 November ondertekende Constitutie, dat het congres, dat deze weken in Rome wordt gehouden, slechts bedoeld is als een podium, waar de ver tegenwoordigers van de religieuzen der hele wereld hun gedachten kunnen uit spreken over reeds tevoren door. de Hei lige Stoel genomen besluiten. Juister is het misschien te zeggen, dat het Vati- caan reeds precies weet wat het wil en dat de voornaamste taak van het congres is, deze wil te bevestigen en de varia ties op het vastgestelde thema te com poneren, een en ander vooral ter infor matie van de Heilige Stoel, Wat de Constitutie bepaalt over het vormen van een federatieve band tus sen de onafhankelijke kloosters van een orde, gaat heel wat minder ver, dan wat de nieuwsagentschappen profeteerden over samensmelten van ordes en congre gaties en het groeperen van congrega ties onder leiding va# een grote orde, Een van de voornaamste overwegingen is blijkbaar geweest, dat geïsoleerde kloosters van een orde ook economisch ln moeilijkheden kunnen komen. Het vorig jaar werd tegen de 29-ja- rige mevr. G. G. H„ die thans in Hil versum woonachtig is, maar toen met haar gezin in Indonesië verbleef, bij verstek twaalf jaar gevangenisstraf ge ëist wegens het plegen van verraad tij dens de bezetting. Daar zij zich onschul dig achtte, keerde zij, met haar man, die zijn beirekking daarvoor prijsgaf, terug naar Nederland, teneinde zelf bij haar berechting aanwezig te zijn. Gis teren heeft de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse Arrondissements rechtbank een verzoek van de verdedig ster „onmiddellijk uitspraak te doen om aan de ondraaglijke spanning voor ver dachte een einde te maken" ingewilligd en een half uur na afloop van het pro ces verdachte vrijgesproken. Aan deze vrouw was ten laste gelegd, dat zij in 1944 in Amsterdam een 43- jarige Groningse pensionhoudster samen met haar Joodse vriendin aan de Duit sers had uitgeleverd. De Bijzondere Strafkamer in Groningen deed in dit proces geen uitspraak, doch verwees de zaak naar de Bijzondere Strafkamer in Amsterdam. Deze achtte in de uitspraak „niet wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte de feiten haar ten laste gelegd, heeft gepleegd, met name niet, dat zij aan een Duitse instantie in Duit- j se ogen bezwarende feiten over de twee vrouwen heeft medegedeeld en ook niet, dat zij er van op de hoogte is ge weest, dat een Duitse instantie prijs stelde op de arrestatie van de twee vrouwen". Evenmin achtte de rechtbank bewezen, dat verdachte van te voren heeft geweten, dat de twee vrouwen achter het Centraal Station te Amster dam, waar zij zich op de Lemmerboot wilden begeven om terug te keren naar Groningen, door de Duitsers zouden worden gearresteerd. Derhalve sprak de rechtbank verdachte vrij. In het pelgrimshuis „Casa Nova" van de Heilig Land-Stichting te Nijmegen worden 22, 23 en 24 December ter voor bereiding van het Hoogfeest van Kerst mis conferenties gehouden door pater dr. Mathias Arts Carm. Het onderwerp is: „Het Kerstmysterie". Het tachtigjarig bestaan van de Rijksacademie vanBeeldende Kun sten te Amsterdam is Maandag in de ontvangkamer van het gebouw plech tig herdacht, in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die op de voorste rij gezeten, belangstellend luisterde naar de drie sprekers, die het woord voerden. Aanwezig waren o.a. mr. J. M. L. Th. Cals, staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdgling Kunsten van ditzelfde mi nisterie, de burgemeester van Amster dam in zijn functie van secretaris van de commissie van toezicht en mr. A. de Roos, wethouder van kunstzaken der stad Amsterdam. Voorts werd de plech tigheid bijgewoond door talrijke leer lingen en oud-leerlingen, winnaars van gouden en zilveren medailles van de Prix de Rome en vele oud-docenten der Rijksacademie. De hoogleraar, directeur prof. W. van den Berg, hield als eerste een toespraak. „Het onlierkend voortbestaan is het beste kenmerk van een school. De kun stenaars worden zonder het zich be wust te zyn in hun werk, na het ver laten van de school, steeds meer geïn spireerd door het voorbeeld der leraren en de waardering voor hun medeleer lingen", zo zeide hij. Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, voorzitter van de commissie van toe zicht, gaf in zijn toespraak een over zicht van de geschiedenis van deze aca demie. Vervolgens onthulde mr. Cals een ge denksteen, die in de hal van het gebouw geplaatst zal worden ter nagedachtenis aan de in de oorlog gevallen kunste naars. Hij betuigde daarbij namens de rege ring grote erkentelijkheid voor het werk dat de „Tekenschool" heeft gedaan en nog doet. De steen is ontworpen doör mevr. C. E. Schouten-van Rood en uitgevoerd door haarzelf en de heer H. J. J. Dannenburg, De letters van de dichtregels, die op de steen zijn aangebracht, werden ontwor pen door de heer P. J. J. van Trigt, de dichtregels zelf zijn van de hand van A. Roland Holst. Na deze plechtigheid werden de twee tentoonstellingen bezichtigd, die ter ge legenheid van de feestviering in de aca demie zijn ingericht. Zij omvatten een keuze uit de collectie Hinloopen, een grote verzameling prenten van voorna melijk Italiaanse en Duitse meesters uit de achttiende eeuw en een expositie van werken van overleden oud-leerlingen, voornamelijk bestaande uit schilderijen, prenten en plastieken. Het Amsterdams Gerechtshof heeft geen uitspraak gedaan in het proces te gen de 29-jarige G. M., een geschorst onderwijzer van een openbare school te Sneek tegen wie veertien dagen geleden drie maanden gevangenisstraf is geëist, omdat hij aldaar 'ruim 100 had wegge nomen uit de spaarkas voor schoolreis jes van de leerlingen. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig en verwees de zaak derhalve naar de rechter-commis- saris. 56. Toen de hand van de man zijn hals beroerde schokte het hoofd van het paard wild terug. De oren richtten zich steil omhoog. Alles aan Raven was gespannen. Voor het eerst van zijn leven raakte de hand van een mens zijn huid, de mens, die hij als zijn doodsvijand had leren beschouwen „Kalm maar, mijn beest. Ik wil je geen kwaad doen. Rustig! Rustig! Geef je maar. Alles is goed tussen ons," mompelde de vriendelijke stem naast hem. De hand streelde voorzichtig de slanke hals van het onrustig snuivende paard. „Zo, wees maar niet bang! Vertrouw maar een beetje op wij. Goed zo. Heb je zo'n pijn ouwe jongen!" Nog was iedere spier in het lichaam van de hengst gespannen. Nog schraapten de stevige hoeven onrustig over de oever van de rivier. Maar gaandeweg werd het dier rustiger onder Eric's handen. Niemand zal ooit in staat zijn om precies te om schrijven wat er in het dier omging. Herkende het de lucht van de man die eenmaal, in het nomadenkamp, hem bijna getemd had? Of besefte het met de fijne intuïtie van een wildernisbewoner, dat het van deze man inderdaad niets te vrezen had? Langzaam werd Raven rustig en luisterde bewegingloos naar de vriendelijke stem van de Noorman. Soms boog hij zich onder de streling van de koele hand. Eric besefte ternauwernood dat hij een wonder bewerkstelligde. De gehele sfeer van de maanovergoten rivier en de intense stilte van de steppen nacht was zo, dat alles mogelijk scheen. Hij wist op dat ogenblik dat het paard pijn had, en dat hij alles wilde doen om het leed van het dier te verzachten. Het voelde dit ook, en het bewoog alleen zacht de kop toen Eric zich eindelijknog steeds zacht tegen hem pratend, over de wond heenboog en de pijl verwijderde. Een rilling van pijn door huiverde het dier, maar het bleef staan en liet rustig toe dat de Noorman de wond behandelde met enkele geneeskrachtige kruiden, welke hij lavgs de oever van de stroom opzocht. Daarna zette hij zich naast de hengst op een steen. In deze nacht, die Eric nimmer vergeten zou, groeide er een vreemde vertrouwe lijkheid tussen de man en het paard. De eigenaardige, roerloze sfeer van de maan nacht, het zachte gekabbel van het waterde intense klaarheid van de nacht, alles werkte daartoe mee. Voor Eric bestond de hengst op dat ogenblik niet langer als de prooi waarop hij zo lang en zo vurig jacht had gemaakt. Het was hem of hij in de pijn en de mach teloosheid van het dier iets van zijn eigen machteloze angst om Onga's lot terug vond. Beiden waren onder hetzelfde lot geboren, twee eenzame ruiters, de een zonder zijn kudde, de ander zonder de bruid, welke zijn vriend Gonor hem had toevertrouwd. En het was, als troostte de aanwezigheid van de hengst Eric in zijn angst. „Ik zal haar terugvinden, ouwe jongen," mompelde de Noorman. Toeghir mag haar met de Stichi naar het diepst van het gebergte ontvoeren Gonor zal zijn bruid terugvinden, wanneer hij uit het Dal der Opperhoofden terugkeert Zo praatte hij urenlang tegen de hengst, die van tijd tot tijd z'n kop boog en zijn zachte neus tegen de schouder van de man schuurde. Eric had het onbestemde gevoel een vriendschap te sluiten, die door niets meer te veranderen was, (Van een speciale verslaggever), nige weken geleden werd een wachtmeester van de rijkspolitie uit de post Groesbeek door de Arnhemse rechtbank schuldig bevonden aan medeplich tigheid inzake het beroven van een handelaar in valse dollars en daarvoor veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Deze politicman had zich op eigen gezag in een typisch Groesbeeks valse-munters-avontuur begeven teneinde volgens zijn eigen verklaringen het complot, waarin hij dooi uit latingen van dronken figuren uit Groesbeeks onderwereld verzeild was geraakt, te ontmaskeren. Naar de mening van de Arnhemse rechtbank heeft hij daarbij echter bepaalde fouten gemaakt die aantonen dat hij zich ten eigen bate in deze affaire heeft gestort. Zijn verdediger, mr. F. J. R. C. Sassen uit Nijmegen, is evenwel tot in het diepst van zijn hart overtuigd van de onschuld van zijn cliënt en heeft thans het voornemen om de betrokken wachtmeester opnieuw te onder werpen aan een onderzoek, waarbij voor de eerste maal in Nederland gebruik zal worden gemaakt van een zogenaamde „leugen-ontdekker". Zoals wellicht bekend, wordt in Amerika en Engeland deze leugen-ontdekker reeds geruime tijd in verband met gerechtelijk onderzoek aangewen^. De Nederlandse justitie neemt tegenover deze „nieuwigheid" vanzelfsprekend een gereserveerde houding aan, waar het hier een novum betreft dat precedenten kan scheppen voor de toekomst. Bovendien beschikt men in ons land over geen lectuur en slechts ge ringe ervaring met betrekking tot het gebruik van de leugenontdekker. Hier voor is men uitsluitend aangewezen op literatuur die uit Engeland en Amerika afkomstig is. gen bijzonder heeft beijverd, ontving deze leugen-ontdekker via de Rocke feller Foundation uit Amerika. Hoewel men aanvankelijk van me ning was, dat de dichtstbij zijnde leu gen-ontdekker zich in Londen of Parijs bevond, bleek spoedig, dat ons iand zelf zo rijk was. Nederland bezit er namelijk cén en het is de R.K. Univer siteit te Nijmegen met name het psychologisch instituut aan de Berg en Dalseweg dat deze rijkdom her bergt. Dit psychologisch instituut, dat met dollarhulp kon worden gebouwd en waarvoor minister Rutten zich in zijn periode als hoogleraar in Nijme- Drs. Vijftigschild tegenover de verdach te, terwijl de pathometer werkt. Advertentie Ik zei niets. Ik kon niet nagaan of het waar was of niet. „Mijnheer Hallet", ging Lamb verder. „Hij wilde mijnheer Mollinson gaan be zoeken, maar hij werd niet binnengela ten. Mijnheer Mollinson schijnt zich uit de wereld afgezonderd te hebben." Voor langer dan één dag waarschijn lijk. dacht ik. '„Mijnheer Hallet ging dus naar de winkel op de Connecticut Avenue, die hij voor het Stubblefield-hoofdkwartier heeft gehuurd. Hij liet de schilders uit scheiden met' werken en ging naar zijn privékantoor. We weten, dat hij daar is gebleven het kantoor heeft matgla zen ruiten tot een uur of half twee. Omstreeks die tijd is hij in de Metro politan Club gaan koffiedrinken." „Omstreeks die tijd was mevrouw Stubblefield bij mij," zei ik. „Ze kwam om ongeveer één uur." „Vierentwintig minuten na één, me vrouw Latham. Ze pikte onze vriend Milton Minor om zowat kwart over één op in de Mayflower. Mijnheer Stubble- field was daar ook. Hij had de pers tus sen kwart voor twaalf en hall twee uit genodigd. Seymour is er regelrecht van I-Street heen gegaan. We weten dat, want Buck heeft de man die hem scha duwde, in zijn kraag gepakt." „Werkelijk?" zei ik. „Wie was het?" „Hij lijdt aan een tijdelijke geheugen stoornis," zei kapitein Lamb koeltjes. „Hij kan zich niet herinneren, wie hij is Als hij nog een paar uur langer vast zit, zal de nevel uit zijn hoofd wel weg trekken, denk ik. We kunnen elk ogen blik nieuws van hem verwachten." Hij ging verder met zijn opsomming. „Blijft dus over u en mevrouw Kent „Eigenaardig, vindt u niet," zei ik, „dat een lijfwacht zich zomaar een tik op zijn hoofd laat geven." „Ja, vindt u ook niet? beaamde kapi tein Lamb droog en bepaalde zijn aan dacht weer tot zijn notitieboek. „Van mevrouw Kent hebben we op het hoofd bureau vingerafdrukken laten nemen. Van haar man weten we niets. Nu Mil ton Minor. Tot nog toe zijn we van hem ook niet veel wijzer geworden. Weet u waar hij op het ogenblik is?" „Bij mii thuis," antwoordde ik. „Daar was hij althans toen ik weg ging." „Nu, daarmee heb ik ze allemaal ge- nad," zei Lamb. „Behalve Bill Kent, en die was er niet bij, toen de geschiedenis met dat pistool plaats had," zei ik. „Hij was al vroeger weggegaan en hij kwam pas terug tegen het einde van het diner, zowat om 10 uur denk ik. Hij Kapitein Lamb keek me bedaard aan. „Vroeg weggegaan? Voor of nadat me vrouw Taylor-Livingstone kwam?" „Er na." „Voor of nadat ze weg ging, mevrouw Latham?" „Ik zou het niet weten", zei ik. „Zo wat tegelijk zou ik zeggen. Maar- dat zou dan toch helemaal op toeval berus ten. Hij ging naar zijn laboratorium. Ze hadden met hem niets uitstaande. Er zijn een heleboel gasten op die tijd weg gegaan. Voor de meesten was hét nogal een pijnlijke situatie". „Hoe kunt u weten, dat hij naar zijn laboratorium ging, mevrouw Latham?" „Wel, omdat hij het zei", antwoord de ik, een ogenblik weifelend. „Hij zei tenminste dat hij nog werk te doen had." Kapitein Lamb schudde zijn hoofd. „U kunt, geloof ik, beter mijn werk overnemen", zei hij. „U hebt er slag van allerlei dingen aan de weet te komen, waar ik voor raadsels sta. Ik moet me aan de feiten houden. Ik maak liever gevolgtrekkingen uit dingen, die ik ze ker weet." Hij raapte de ploertendoder op, draai de hem tussen zijn vingers en bekeek hem met een grimmige trek op zijn ge- zichtt. „U zei, dat u het eigenaardig vond, dat een kerel als Kramer zich een tik op zijn hoofd liet geven," sprak hij met nadruk. „U hebt gelijk. Het is eigenaar dige mevrouw Latham. Misschien heeft hij zijn tegenstander onderschat en ge dacht, dat een forse knaap als hij van niemand iets te vrezen had zelfs niet als die zeker iemand dat speelgoeddin getje aan z'n pols had bengelen. Veron derstel eens, dat u met dat ding hier naar binnen kwam op dit ogenblik. Ik zou niet kunnen geloven, dat het iets dodelijks was, voor dat ik u mijn rug toekeerde. En als u niet zeker wist hoe veel klappen je met dat ding moet ge ven om iemand morsdood te maken en u was vast van plan mij naar de andere „Leugen-ontdekker" is eigenlijk niet 't juiste woord. Beter is't te spreken van een gevoeligheidsmeter, want het zijn niet alleen leugens, die men met deze „psycho-galvano-meter" of „patho- meter" kan ontdekken. Er zijn nog vele andere zaken, waaraan dit ingenieuze apparaat dienstbaar kdn worden ge maakt. Drs. W. Vijftigschild, psycholoog aan de Nijmeegse Universiteit, heeft ons hierover veel verteld. Het betrekkelijk kleine apparaat, dat er van buiten niet bijster interessantuitziet, berust op dit principe, dat iedere gemoedstoestand van de mens zfch op een bepaalde manier lichamelijk uit. Dit principe mag alge meen bekend Worden verondersteld, wj>nt men kan aan zichzelf merken, dat bij hevige gemoedsstoringen een bepaal de lichamelijke reactie optreedt: schrik ken, blozen, beven, etc. Met dergelijke reacties houdt ieder mens immers voort durend rekening. In feite is een „psycho-galvano-meter" niets anders dan een fijngevoelige meter, die elke lichamelijke verandering regis treert, ook die, welke uiterlijk niet waarneembaar zijn. En een leugen zal altijd een lichamelijke verandering te weeg brengen. Al zal iemand zich uiter lijk zodanig weten te beheersen, dat men van hem zegt: „Hij liegt met een stalen gezicht" of „alsof het gedrukt staat", de gevoeligheidsmeter zal hem ontmaske ren. Immers, al wil men de buitenwereld niet laten blijken, dat men de waarheid geweld aandoet, zelf weet men dit in ieder geval. En op de duur kunnen licha melijke reacties in zo'n geval niet uit blijven. Het hart hoeft maar iets sneller te gaan kloppen, men krjjgt klamme handen, of wat dan ook, de leugen-ont dekker zal het registreren. De „patho-meter" van Nijmegen zendt een kleine electrische stroom door het lichaam van de betrokken persoon. Dat stroompje ondervindt een bepaalde weerstand van' het lichaam. Die weerstand is afhankelijk van de psychische toestand of gebeurtenis waar in zich de betrokkene bevindt en wordt groter of kleiner naar gelang deze psy chische gesteldheid verandert. Een stift no teert op een bewegende grafiek alle ver anderingen in die weerstand. Wanneer deze gevoeligheidsmeter nu als leugen-ontdekker wordt gebruikt, dan wordt de betreffende persoon in een bepaalde si tuatie gebracht en worden hem een reeks vragen gesteld waarop hij uitsluitend met wereld te hielpen, dan zou u blijven ha meren, tot u niet meer twijfelde, niet waar?" „Ik denk van wel", zei ik. Hij knikte ernstig. „En als ze me von den, dan zou mijn gezicht een verbaasde uitdrukking dragen niet? Net als bij Kramer. Hij keek me verwijtend aan. „U moet erg voorzichtig zijn, mevrouw Latham. Begrijpt u me?" Ik knikte van ja. „Goed dan. Laten we hier weggaan. Bent u met de wagen?" Ik knikte weer. Toen ik me omkeerde om te gaan, begon de telefoon naast het bed te rinkelen. Kapitein Lamb nam de noorn op. „Met Lamb", zei hij. En toen: „Okay. Houd hém in die stemming." Hij legde de hoorn neer. „Die knaap wil babbe len". De schrik heeft hem te pakken. Zodra hij de krant las, die de jongens hem hebben gegeven, veranderde hij van gedachten". Ik keek sergeant Buck aan. „Is dat de man, die Ellery Seymour schaduw de?" „Jawel mevrouw", zei Buck. „Bent u klaar, mevrouw?" Hij bracht mij naar m'n wagen en ging terug naar het Preston Hotel. Ik mengde mij onder het drukke verkeer. Erg op mijn gemak voelde ik me niet. Betty Livingstone was dood en Joe Kra mer was dood. Ik had ze geen van bei den gekend en geen van beiden schenen volkomen eerlijk spel gespeeld te heb ben. Niettemin bleef het feit daar, dat ze niet alleen dood, maar bovendien net jes uit de weg waren geruimd, klaar blijkelijk door een spook, dat ongezien in en uit sloop, zonder enig ander spoor na te laten dan het lijk. (Wordt vervolgd) De lepelblaadjes in de handpalm zijn bedekt met gummi-riempjes. „ja" of „neen" behoeft te antwoorden. Dit zijn voor het merendeel neutrale vragen. Onverwacht komt de vragensteller psy choloog -T- dan tot enkele op de kwestie waarin de betrokkene is gewikkeld gerichte vragen. De „patho-meter" registreert alle veranderingen die zich dan voltrekken. Tot heden toe werd deze meter in Nij megen alleen gebruikt voor laboratorium proeven ten behoeve van de studenten. In Amerika en Engeland heeft dit fijngevoelig apparaat zich reeds een vaste plaats in de rechtszalen veroverd. Er zijn vonnissen be kend van gerechtshoven in de Amerikaan se staat Kansas uit de jaren rond 1933 die reeds spreken over het gebruik van de leu gen-ontdekker en daar weliswaar geen be slissende bewijskracht aan verlenen, maar er toch - zeer grote waarde aan hechten. Tijdens een onlangs in Amerika gehouden congres van psychologen is een speciale commissie, die de zgn. lie-detection" in stu die heeft genomen, tot de conclusie geko men, dat bij toepassing van de lie-de tector" in een bepaalde vorm en op een bepaalde manier, de resultaten voor 93 pro cent juist zijn. Dit apparaat wordt echter ook in Amerika alleen gebruikt ten gunste van de verdachten, b.v. om hun onschuld vast te stellen, wanneer de schijn tegen hen is. Men gebruikt het resultaat dan ook alleen naast het andere bewijsmate riaal dat aanwezig is. In ons land heeft men uiteraard geen ervaring op dit ge bied, omdat de meter nog nooit in de praktijk is gebruikt. Men zal er echter eenmaal mee moeten beginnen. Daar is trouwens geen enkel gevaar aan verhon den, daar het apparaat alleen ten gunste van de vèrdachten wordt gebruikt. Men kan daarbij beschikken over de practi- sche kennis en ervaring van dr. v. d. Zee uit Eindhoven, die onder leiding van de bekende professor Cubes in Amerika een jaar lang met de leugen-ontdekker heeft gewerkt. Veel ervaring wordt ver eist bij het lezen van de curve op de grafieken en het opstellen van de vra genlijst. snw K, „Als de troepen van do Verenigde Naties bij de 38ste breedtegraad had den halt gehouden, zou de wereld nu misschien niet zo in de purée zitten," zei Snorrebor. „Het ging toch aanvan kelijk alleen maar om het keren van de agressie van de Noord-Koreanen tegen het Zuiden?" „Ja, maar succes is een gevaarlijk iets. Het stijgt licht naar het hoofd en dan is er geen houden meer aan. De Zuid-Koreanen meenden na de voor hen gunstig geworden krijgskansen hun slag te kunnen slaan en heel Ko rea onder hun macht te kunnen bren gen. Zij hebben de V. N. eenvoudig meegesleept. Het zou ook gelukt zijn, als de rode Chinezen niet op het laat ste moment roet in het wachtende eten hadden gegooid." „Ja, zo gaat het altijd in de geschie denis. Als Beel niet zo overhaast de souveremiteitsoverdracnt aan Indone sië had geforceerd, maar aan Juli 1951 had vastgehouden, zou de toen nog niet te voorziene geschiedenis in Ko rea Amerika wel op onze hand heb ben gebracht en zouden wq er nu in de kwestie Nieuw-Guinea sterker voor staqn," vervolgde Snorrebor. „Zeker is dat niet, want je kunt nooit van te voren beslist weten, wat er zal gebeuren, maar waarschijnlijk is het wel," bracht ik in het midden. „Ja, dat zie je aan de tragedievan Birtiia Hertogh. Daar komt nu plotse ling wat je noemt een „happy end" in het zicht. Gelukkig, dat tenminste in dat geval het natuurlijke recht van de ouders op deopvoeding van hun kin deren ae kans krijgt te gaan zegevie ren. Dat is tenminste een klein licht straaltje in deze donkere dagen voor Kerstmis." Het was half vijf en Snorrebor deed de gordijnen dicht om het licht aan te doen. Binnen vier en twintig uur is op de nieuwe Rijksweg Den HaagRotterdam onder de gemeente Delft een tweede verkeersongeval met dodelijke afloop gebeurd. Enige honderden meters van de plaats, waar gisternacht een dodelijk ongeluk gebeurde, werd Maandagmid dag omstreeks drie uur de 75-jarige H. G. Br. van het Nassauplein te Delft, toen hij de rijweg overstak, gegrepen door een auto, bestuurd door G. S. uit Wassenaar. Het slachtoffer werd ongeveer twaalf meter weggeslingerd en was vrijwel op slag dood. Terwijl heel de wereld het hart in angst en vreze vasthoudt over de moge lijk catastrophale ontwikkeling van de gewelddadige gebeurtenissen in Oost- Azië en de terugslag daarvan in het Westen, zijn de kellners in Manchester een actie tegen de Franse termen op de menu's begonnen met het doel deze door Engelse te vervangen onder de leuze „Zeg het in uw moedertaal!" D e„Manchester Guardian" waarschuwt de heren echter, dat ze daarmee niet uit de moeilijkheden zijn, „want al te duide lijk vertellen, wat in de keuken wordt gewrocht, zou wel eens lastiger kunnen blijken te zijn dan het te bemantelen met de geheimzinnige sluier van een vreemde taal." Het blad schrijft verder: „Een eiland, waarvan men pleegt te zeggen, dat het vele secten bezit, doch slechts één saus, zou zich nog meer blameren, wanneer het eigen woorden ging zoeken voor „tartare" en „bordelaix"' en de hele rest, die gesneden koek moet zijn voor allen, die hun culinair A.B.C. kennen." Maar het voegt er aan toe, dat het goed zou zijn, wanneer men sommige Engelse namen van gerechten eens wat begrijpe lijker maakte. Er bestaat in het Frans n.l. geen benaming, die duisterder is dan „engeltjes te paard" (angels on horse back) voor oesters, gewikkeld in een dun plakje gebakken bacon, en „Adam en Eva op een vlot", het meest doodge wone Engels voor gepocheerde eieren op toast. Franse deskundigen zouden aan deze benamingen heel wat te puzzlen hebben. Wanneer de pessimisten over de ge beurtenissen in Oost-Azië en hun na sleep onverhoopt gelijk zouden krijgen, zou men in Engeland en in heel Europa zich al spoedig als „Adam en Eva op een vlot" voelen om tenslotte in het gunstig ste geval als „engeltjes te paard" te gaan hemelen. Prinses Elizabeth van Engeland heeft bij een bezoek aan het ziekenhuis van de Blauwe Zusters op Malta verschëide- ne minuten opgesloten gezeten in een lift, waarvan de deur blijkbaar niet goed gesloten was. De hertog van Edinburgh behoefde er niet aan te pas te komen om de gevangen prinses te bevrijden, In mo derne sprookjes is een mecanicien vol doende. Tijdens de vlucht van een Constella tion van de Pan American World Air ways van Calcutta naar Karachi zag da stewardess een der passagiers plotseling neerknielen op het middenpad van het toestel. Het was een heer met een baard als een cocosmat, gekleed in een wijde burnoes. In de veronderstelling, dat nij een Mohammedaan was, die zijn gebed wilde verrichten, liet zij hem rustig zitten. Even later moest zij echter naar de cockpit en toen zij de geknielde pas sagier passeerde, zag zij tot haar onbe schrijfelijke verbazing, dat de man bezig was op de grond een vuurtje te stoken. Gelukkig had de man geen lucifers bij zich, maar trachtte op de pri- mitieve manier van oervolkeren en pad vinders een „brandstapel" van takjes vlam te doen vatten door het snel rond draaien van een stukje hout. Naast de brandstapel lag een geplukte kippenbout, die hij klaarblijkelijk wilde braden. De stewardess beduidde de man, dat de mo gelijkheden van de luchtvaart vrijwel onbeperkt zijn, doch dat dit toch tot de onmogelijkheden moest worden gere kend. Met veel Oosterse verontschuldi gingen en een diep teleurgesteld gezicht raapte de man z'n zaakje bijeen en ging toen maar in zijn stoel de kippenpoot rauw opeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3