Achtste leger in de l Mogelijkheid van evacuatie van troepen uit Korea Benoeming van gen. Eisenhower zeer spoedig te verwachten Herinnering aan Miinchen Speciale vergadering regering V.S. Duitsers achten Nederlands plan onaanvaardbaar 20.000 mariniers en infanteristen geheel ingesloten Nehru zou bemiddelen in Koreaans geschil Vader mishandelde zijn drie-jarig zoontje Frankrijk stemt in met compromis-plan Uee riUKKIO oefoteyou buy! Tweede bespreking Attlee-Truman Pessimistisch rapport van Attlee Vandaag accoord over de kwestie van Duitse troepen voor verdediging van Europa? Nederland verrast over Duitse houding Beroep op China 74e JAARGANG No. 24939 WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 VERBINDING MET AMBON HERSTELD MANDSJOEftOe Oorlog niet onvermijdelijk 'Ktfwértfjü. Thans drie maanden geëist Om halt te houden aan 38ste breedtegraad FALCON REGENKLEDING BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmufden: Bonifaciusstr. 27, tei. 5790 ^/oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbef tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 37 cents per week. f 1.60 per meand, f 4.80 per kwartaal. Uit Brussel bereiken ons berichten over het onbepaald uitstel van de conferentie, welke in Den Haag op 14 December had moeten beginnen tussen de ministers der drie Benelux- landen; deze had moeten leiden tot het opstellen van een voorlopige tekst ter voorbereiding van de volledige Econo mische Unie, die, na reeds enige malen te zijn uitgesteld, op 1 Januari 1951 had moeten worden ingeluid. Op zichzelf moge dit nieuwe uitstel opeens alarmerend schijnen, in werke lijkheid zijn de hinderpalen, die het af sluiten van een volledige Unie belem meren, reeds lange tijd aanwezig en zij zullen dit ook *wel blijven, zolang Ne derland niet wat minder zelfingenomen en eenzelvig zal zijn. Men kan zich immers het verwezen lijken van een Unie moeilijk indenken, tenzij men verbonden en eendrachtig is. Om dit te kunnen zijn, behoort men de zelfde beginselen te kunnen naleven. België is voorstander van de ontplooiing van de particuliere ondernemingsgeest en volgt een liberale politiek op econo misch en financieel gebied. Nederland daarentegen houdt vast aan een geleide economie en aan de inmenging van de Staat in het particuliere bedrijfsleven. In plaats dat Nederland, dat als debi teur van België, evenals van de Ver enigde Staten, tracht zich aan te passen aan de begrippen van die landen, waar aan het reeds zoveel schuldig is en waarvan het nog steeds meer en meer crediet verwacht, meent ons land, on danks de moeilijke positie, waarin het geraakt is. mede door het mislukken van zijn geleide economie, zijn stelsel hardnekkig vast te kunnen' houden en aan zijn Benelux-compagnons een les te kunnen geven. Zolang dit het geval zal zijn, moet men zich reeds blij achten, dat de douane-unie van kracht kan blijven en zal men af moeten zien van de hoop om een economische Unie tot stand te brengen, tenzij wij ons volledig willen inschakelen in het Belgische stelsel. De moeilijkheden, welke thans hoofd zakelijk tot verder uitstel daarvan lei den, zijn, volgens onze inlichtingen, dat België weigert Nederland in de cre- dieten van dit land en Luxemburg in het kader van de Europese Betalings Unie te laten mededelen en dat België evenmin van plan is een ongelimiteerd bedrag aan guldens in betaling te ne men voor de Belgische goederen, die wij invoeren. Hieruit blijkt, dat België geen ver trouwen heeft in onze monetaire politiek, hetgeen betekent, dat het in de tegenwoordige koers van de Nederlandse gulden geen vertrouwen heeft. Met andere woorden is men daar bang voor de noodzaak van een verdere devaluatie van onze munt. Deze vrees is gebaseerd op het betreurenswaardige feit, dat onze regering tot nog toe geen enkele ernstige poging heeft aangewend om- haar uitgaven in verhouding te brengen tot haar inkomsten. Of zij zal uitermate moeten bezuinigen, öf zij zal moeten doorgaan met het scheppen van nieuwe betaalmiddelen door het gemak kelijke, maar verderfelijke systeem van inflatie, het drukken van bankbiljetten en het uitgeven van schatkistbiljetten. Het verhogen van de omloop van geld en van de binnenlandse schuld zonder een verbetering van het nationale in komen en zonder de aanwezigheid van een voldoende hoeveelheid goede ren leidt tot de vicieuze cirkel van ho gere prijzen en hogere lonen met alle ellende daaraan verbonden. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat België er niet veel voor voelt geheel en al met ons land in hetzelfde schuitje te gaan zitten, zolang wij niet door da den kunnen tonen, dat wij, na jaren Marshall-hulp en vijf jaren bevrijding, eindelijk eens de weg zullen gaan be wandelen, die onze crediet gevende lan den ons tot nog tog vergeefs hebben aangewezen. Wij misleiden onszelf met het leven boven onze stand, maar wij kunnen op den duur onze buitenlandse vrienden niet misleiden en zij zullen voor het geven van verder crediet de eis stellen, dat wij orde gaan stellen op ons huishouden. Te meer nu wij met onze internationale pretenties nog steeds niet schijnen te beseffen, dat wij door het verlies van Indonesië en de moeilijkheden met ons achterland, Duitsland, niet meer financieel en eco nomisch gelijkwaardig zijn aan onze Belgische partner, die zich nog in het gelukkig bezit van de rijke Congo mag verheugen. Jn deze dagen van schier ondraaglijke spanning over de catastrofale ne derlaag van de legermacht der Verenigde Naties in Korea en de mo gelijke gevolgen daarvan komt ons on willekeurig de gestalte van Neville Chamberlain met zijn parapluie voor de geest, die na zijn conferentie met Hitler in Godesberg en in Muenchen als een zwarte kraai het behoud van de vredesduif verkondigde. De wereld zuchtte van verlichting, maar machts- begerige geweldenaars houdt men niet met concessies in bedwang. Elke con cessie wordt door hen als zwakheid beschouwd en moedigt hen aan tot het stellen van nog zwaardere eisen. Cham berlain won slechts tijd. Het was iets, maar niet genoeg. En thans is het wederom Engeland #n wel in de persoon van de weinig spectaculaire Attlee, dat het dreigend oorlogsgevaar zal trachten te bezweren, zo niet definitief dan toch voorlopig. Maar Attlee vloog niet naar Peking of Moskou om te proberen de rode macht hebbers zoet te houden met dikke brokken, zoals Chamberlain het inder tijd Hitler deed door Tsjechoslowakije prijs te geven. Neen, hij vertrok naar Washington om aan Truman te gaan vertellen, hoe Engeland en Frankrijk erover denken, als Amerika, dat nu in Korea het lid op de neus kreeg, omdat het het onderste voorbij de 38e breed tegraad uit de kan wou hebben, zijn toevlucht zou nemen tot de atoombom en een oorlog met China zou riskeren. Het lijkt ons alleszins plausibel om te mogen veronderstellen, dat Attlee Tru man duidelijk heef gemaakt, dat noch Engeland noch Frankrijk bereid zal zijn Amerika in een eventuele oorlog met China te volgen, aangezien het zwaartepunt der wereldpolitiek moet blijven liggen in Europa. Amerika zou dan alleen komen te staan en de Verenig de Naties zouden dan een beeld geven van volkomen onenigheid. Wij hebben dan ook niet verwacht dat Washington zou toegeven aan de zeker opgekomen im puls om na 't écletante échec zo hard mo gelijk terug te slaan. Uit de ziedende brouilleerketel van de diplomatie zal wel een compromis te voorschijn ko men. Hoe dat er uit zal zien, valt nog niet bij benadering te zeggen, maar dat Amerika en de Verenigde Naties een stuk van hun gezicht in de ogen van China zullen verliezen, lijdt nauwelijks twijfel. De suggestie, dat het leger van MacArthur eventueel heel Korea zal ontruimen, wijst reeds in deze richting. De Amerikaanse politiek in Oost. Azië is met gelukkig geweest. Wij hier in Nederland hebben daarvan de gevolgen maar al te zeer aan den lijve moeten ondervinden. Amerika, na de oorlog gegroeid tot we reldmacht no. 1, heeft geen bijzonder- scherp inzicht in de psychologie van andere volkeren, en het gevaar lijkt ons geenszins denkbeeldig, dat het te eni ger tijd Europa zal verwijten, dat het thans niet zo hard heeft kunnen toe slaan als het waarschijnlijk onder de eerste indruk van MacArthur's neder laag, getuige Truman's zinspeling op de atoombom, wel zou hebben wil len doen. In hoeverre dit mogelijk ressentiment zich zal uiten in een zich distanciëren van Europa door Amerika, zal de toekomst moeten leren. Europa, dat door de Marshall- dollars met moeite en nood op de been is gehouden, zal in ieder geval nadruk kelijker dan tot nog toe hebben te be wijzen, dat het de onontkoombare ver plichtingen, verbonden aan zijn pré- ponderante positie, ten volle beseft en er zich ook naar wil gedragen! Het zal alle krachten moeten inspannen om zo spoedig mogelijk een zo sterk mogelijk aaneengesloten geheel te vormen. Daartoe is vóór alles nodig, dat Engeland zijn hypernationale eigen gereidheid radicaal en royaal opgeeft en zijn totaal verouderde „balance of po- wer"-politiek laat varen. Als dat zou gebeuren, zou de wereldcrisis van van daag een heilzame les voor morgen kun nen worden en zou de tegenslag van Amerika op het Oost-Aziatische front uiteindelijk resulteren in een de Russen in toom houdende versterking van het Westen. In een officiële instructie is bekend gemaakt, dat de vaart op de stad Am- bon per K.P.M. en met inheemse zeil- prauwen is heropend. In sommige delen van ons land lag gisteren reeds een flink pak sneeuw en overal waren bomen en daken versierd met witte kant, een lust voor het oog. Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond nog enkele opklaringen in het Zuid-Oosten van het land, overigens overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Ma tige tot krachtige en aan de kust la ter harde wind tussen West en Zuid- West. Geleidelijk minder koud. Zon: 8.33—16.30. Maan: 6.08—14.37. De Britse positie is nog steeds, dat oorlog met China vermeden moet wor den, maar Attlee's bezoek aan Washing ton heeft de ogen er voor geopend, hoe moeilijk dat zal zijn, verklaarde de zegsman. Een Britse bron zegt, dat er krach tig verzet bestaat tegen het bombar deren van Mandsjoerijse bases: 1. Zeer waarschijnlijk zou het oorlog met China betekenen. 2. De eerste we ken zou het niet van invloed zijn op het Chinese offensief. 3. Berichten doen de ronde, dat Rusland jagers naar Mandsjoerije heeft gestuurd om Amerikaanse bommenwerpers op te vangen indien zij Mandsjoerije gaan attaqueren. Maar terwijl de door de Noord-Koreanen gebruikte Russische vliegtuigen door de Noord-Koreanen gevlogen werden, wordt gezegd, dat de Russische vliegtuigen in Mand sjoerije Russische piloten en Russisch grondpersoneel hebben. De Franse premier Pleven vertelde gisteren te Parijs aan de buitenlandse pers, dat zijn regering nog steeds de mening is toegedaan, dat oorlog niet on vermijdelijk is. De tegenslag, die de U.N.O. op Korea ondervindt, dient een aansporing voor de Westerse naties te zijn om hun strijdkrachten snel op te bouwen, meent de premier. Hij vertelde, dat zowel En geland als Frankrijk bereid zijn om in het belang van de vrede concepties op te offeren, die deze landen na aan het hart lagen. Hij sprak echter categorisch tegen, dat Attlee als woordvoerder voor Frankrijk zou optreden. Binnen twee dagen kan de benoeming van generaal Elsenhower tot opper bevelhebber van de Noordatlantische legers verwacht worden, aldus verneemt A.P. te Londen. De Britse woordvoerder die dit meedeelde voegde hieraan toe, dat de generaal direct naar Europa zal komen om zich te belasten met de organisatie van de Atlantische strijdmacht. Wekenlang was het reeds een openbaar geheim, dat president Truman deze functie aan de geallieerde opperbevelhebber van de tweede wereldoorlog had aangeboden. Zfjn formele benoeming is vertraagd door de geschillen tussen Frankrijk en de andere 11 leden van het Atlantisch Pact betreffende het gebruik van Duitse troepen. Naar bericht wordt, zijn deze geschillen thans vrijwel opgelost door de Raad van Plaatsvervangers van het Atlantische Pact, welke te Londen reeds enige weken in zitting is. Tot oordelen bevoegde zegslieden verwachten, aldus A.P., dat vandaag definitief overeenstemming bereikt zal worden over het vraagstuk van de Duitse troepen op grond van het Nederlandse voorstel. Indien dit inderdaad het geval is, dan is het laatste beletsel voor de benoe ming van gen. Eisenhower uit de weg geruimd. de oprichting van een West-Europees leger West-Duitse soldaten in te scha kelen. Pleven heeft gisteren het Nederland se plan voorlopig besproken met de mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, minister van Financiën, Mau rice Petsche er, enkele andere leden van zijn kabinet. Het plan zou waar schijnlijk vandaag in plenaire kabinets zitting worden besproken. Regerings kringen voorspelden dat het door de Franse regering zou worden goedge keurd. Het plan is, zoals bekend, Maandag in Londen ingediend door Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Neder landse vertegenwoordiger in de Hoge Atlantische Raad. Het plan zou, naar United Press verneemt, het volgende inhouden: 1. Handhaving van de gedachte van een Europees defensie-leger. 2. Onmid dellijke oprichting van Duitse mili taire eenheden, reeds voor het Euro pese leger tot stand is gekomen. 3. On middellijke versterking van de strijd krachten der West-Europese landen. 4. Een eenhoofdig opperbevel voor de strijdkrachten van het Atlantisch Pact 5. Een hoofdkwartier van die strijd krachten naar het. voorbeeld van S h a e f. 6. Géén eenhoofdig opperbe vel voor de gezamenlijke landstrijd krachten van het leger, maar verde ling van het commando over a.) een Amerikaanse, b.) een Britse en c.) een continentaal-Europese bevelheb ber. 7. Benoeming van een niet-mili- taire Hoge Commissaris, wiens taak ongeveer zou overeenkomen met die Pleven liet niet uitkomen tot hoever van een West-Duitse minister van De- Frankrijk wil gaan, maar bekend was fensie. 8. Beperking van de sterkte der dat hoge Franse ambtenaren reeds het West-Duitse eenheden tot die van het door Nederland ingediende plan in studie Amerikaanse „combat team" (onge- hebben genomen dat beoogt reeds voor veer 5.000 man). Vluchtend voor de aanstormende Chinese rode legers trekken duizenden Noord- Koreanen met hun schamele have naar het Zuiden. Hier gaat een groepje aan land op de Zuidelijke oever van do Chongchon-rivier. De overtocht met een wankel bootje is levensgevaarlijk, daar de ijsgang in de rivier reeds zeer sterk is. De Noord-Atlantische landen zijn voorlopig overeengekomen, dat West Duitsland één vijfde van de landstrijd krachten zal leveren voor de voorge stelde verdediging van West-Europa Als doel is 150.000 Duitsers gesteld. Zij zullen georganiseerd worder in briga des van ongeveer 5 duizend man. De zegsman van A.P. zei, dat het zo goed als zeker was, dat een Fransman het bevel gegeven zou worden over de land strijdkrachten van de Atlantische legers in Europa. Genoemd is generaal Juin. Het is verder waarschijnlijk, dat iemand van de R.A.F. of veldmaarschalk Mont gomery benoemd zal worden als plaats vervanger van Eisenhower. Intussen is Frankrijk bereid gebleken in te stemmen met een compromis-plan voor een Europees leger, omdat West- Europa dringend een defensieve strijd macht nodig heeft. Dit bleek gisteravond uit een rede welke premier René Pleven hield op een vergadering van de buitenlandse persvereniging te Parijs. Uit zijn woor den viel op te maken dat de Franse re gering bereid is wat betreft het plan- Pleven, dat een struikelblok is gewor den voor degenen die streven naar een Europees dcfensieleger, meer toegevend heid aan de dag te leggen dan tot dus verre Dertien leden der V. N. in Azië en aet Midden-Oosten hebben een beroep gedaan op communistisch China de 38ste breedtegraad in Korea niet over te trek ken en tijd te laten voor het overwegen van de mogelijkheden tot het oplossen van de crisis in het Verre Oosten. De delegatie van India in Lake Suc cess gaf de volgende verklaring uit: „Uit naam van de delegaties van Afgha nistan, Burma, Egypte, India, Indonesië, Iran, Irak, Libanon, Pakistan, de Phi- lippijnen, Saoedie Arabië, Syrië en Yemen bij de V. N. achten wij het onze plicht op dit critieke uur een ernstig beroep te doen op de Noord-Koreaanse autoriteiten en de centrale volksrege ring van de volksrepubliek van China, onmiddellijk te verklaren, dat het niet hun bedoeling is, dat strijdkrachten die onder hun gezag staan, de 38ste breedte graad naar het Zuiden toe zullen pas seren. Een dergelijke verklaring zal de tijd leveren voor het overwegen, welke verdere stappen nodig^zijn om het con flict in het Verre Oosten op te lossen en aldus het gevaar van een nieuwe we- ïeldoorlog te helpen vermijden." Het geluk ligt in de vrede des harten, waartoe huiselijke rust onnoemelijk veel bijdraagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1