Sinterklaas kocht veel cadeaux in de bloemenstad Bouw van Hillegomse Beurs wordt deze maand aanbesteed VERKEERSVERLOOP IN SPAARNEGEBIED NIET ONBEVREDIGEND BLIKSEMAFLEIDERS Middenklasse minst koopkrachtig Eén verkeersovertreding op 5 December Vorstelijk geschenk van mevr. Wallbrink-Oud Maar de waarde van de geschenken was opvallend lager dan in vroeger jaren AGENDA Extra drukte bij N.Z.H verwerkt ondanks gladde wegen HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP Modern en practisch gebouw zal op het oude Treslong verrijzen Officiële opening in October 1951? Tevreden winkeliers in Haarlem: ELECTR. FORNUIZEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR ALLEEN VERKOOP VOOR HAARLEM ENOMSTR. i H.O.V.-Iedenconcert 4e Concert voor Haarlemse Vakcentrales Wijziging spreekuur FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand „HET BLEEK NIET HELEMAAL MOGELIJK TE ZIJN" Loodgieter in de klem LATERE POST BESTELLING IN DE MORGEN P.T.T. Haarlem weet van niets Slagader doorgesneden Dankbare Sinterklaas H aar lemK. F. C. Busdiensten gingen door Een hele berg zand Kleine ongevallen Aanwinst Fr. Halsmuseun\ Kern voor moderne collectie is thans gevormd ST. NICOLAAS BIJ DE N.Z.H. Kerstspel van „De Damiaatjes" Symbolische of realistische gebeurtenissen in Adventstijd REP A T RIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN „DE SLEUTELSPECIALIST" Film, chansons en Mozart- vleugel ZANDVOORT Balans van October HEEMSTEDE STILLE ARMEN Liefhebber van een kippenboutje WASSERIJ DUYN WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 PAGINA 2 Winterprogramma van de Kath. Middenstand Districtsdag W.K.A. Gladiolenveiling Schaakclub „Lisse" Waterstanden Ongeanimeerde markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York •»*t I De Haarlemse winkeliers mogen ©P een goede Sinterklaas terugzien, in die zin tenminste, dat in grote Hj- nen de omzet groter was dan het vorig jaar. Opvallend is het daarom, dat de waarde der verschillende ge schenken op een lager plan stond dan vorige jaren, dat de koper zjjn keuze voornamelijk bepaalde tot ar tikelen van de middenprjjs, maar dat het aantal klanten belangrijk was gestegen. Wij hebben vanmorgen eens contact opgenomen met winke liers uit een verschillende branche, en vrijwel allen moesten het boven staande bevestigen. „Er is wel minder geld besteed," zo verzekerde ons de eigenaar van een speelgoedwinkel, „doch het grote aantal klanten bezorgt feitelijk toch een hogere omzet." De voorkeur van de kopers in speelgoedwinkels ging merkbaar uit naar het zgn. technisch goed. De vraag naar speelgoedtreintjes opwindende of electrische was somwijlen enorm. Stond de koopkracht van de beter gesitueerden aldus onze zegsman ongeveer op een zelfde niveau en bleek die van de arbeidende klasse iets groter geworden, de zgn. middenklasse beperkte zich opvallend in haar uit gaven, enkele mensen zelfs tot 50 pro cent. De banketbakkers maakten uiteraard goede zaken, maar ook in deze branche werd het voornamelijk gezocht in klein goed. Velen die gewoon waren een bo terletter te kopen, volstonden dit jaar met een chocoladeletter of met een bo terletter van lagere prijs. De prijzen van amandelen en roomboter maakten het er dan ook naar, dat de boterlet ter een te zware concurrentie kreeg van de chocoladeletter. De vraag naar marsepein was weer bijzonder groot, maar de banketbakker was wel zo verstandig om zijn hoeveel heid marsepein niet te verdelen over grote en dus kostbare stukken, maar om zich voornamelijk te bepalen tot kleine figuurtjes, welke grif kon den worden verkocht. Bij de banketbakker is het ieder jaar zo, dat bij wijze van spreken tot de laatste minuut de bestellingen binnen komen. En het slechte weer van giste ren was oorzaak, dat vele bezorgers tot 's avonds twaalf uur zelfs de bestellin gen nog moesten bezorgen. „Het weer is overigens een bof voor de buurtwin- kels geweest", aldus onze banketbak ker, „en in sommige gevallen zal de man wel gezegd hebben: moeder wij wachten wel tot Kerstmis". In de sigarenbranche was het al het zelfde gesteld. „De kistjestijd is voorlo pig voorbij, meneer", en met een zeker heimwee dacht de sigarenwinkelier te rug aan de tijd, dat er bestelling op be stelling volgde voor een assortiment van vijftig sigaren in een mooi afgewerkt kistje. Die speciale surprise voor vrien den of superieuren blijft nu achterwege of bestaat alleen uit eenvoudige kistjes met een assortiment van tien sigaren. In deze branche blijft de sigaret nog steeds de favoriet, enkele klassezaken uitgezonderd. De zgn. zilverwinkels mochten zich eveneens in een goede belangstelling verheugen, al moet daaraan worden toe gevoegd. dat grote stukken in deze win kels vooral tegen de Kersttijd worden verkocht. Naar verhouding zou men van de par fumerie hetzelfde kunnen zeggen als van de sigaren: kostbare uitgaven ble ven achterwege. Wij hebben slechts een greep gedaan uit enkele winkeliers van verschillende branches. Maar resumerend kan gezegd worden, dat de Haarlemse winkeliers over het algemeen tevreden mogen zijn en dat de middenklasse van de kopers wel zeer voorzichtig is geworden met haar utgaven. De tijd tekent zich dus in die klasse wel het sterkst af. Advertentie Electro- Technisch Bureau P. van PUTTEN Zn. Wilsonsplein 5, Haarlem, Tel. 13756 BIOSCOPEN: Rembrandt: Liebe '47 (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Zuidzee zondaren (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Opmars zonder genade (J4 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: afgekeurd; City: Montana (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De zweep van Zorro (14 j.l, 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 7 December 4.15 uur gemeenteraad Bloemendaal. 8 uur: Prof. v. d. Ven voor Geloof en Wetenschap" in Stadsschouwburg^ 8 uur: K.J.M.V. in een der zalen van Brinkmann. Dinsdag 12 December geeft de H.O.V. o.l.y. Toon Verhey het 5e Ledenconcert serie D, waaraan de Roemeense pianiste Clara Haskil haar solistische medewer king zal verlenen. Vóór de pauze worden twee werken van Mozart uitgevoerd, n.l. de Ouver ture „Die Zauberflöte" en het Piano concert in d kl terts, met Clara Haskil als soliste. Tenslotte zal na de pauze een uitvoering worden gegeven van de Symphonie in d kl. terts van César Franck. De Haarlemse Orkestvereniging zal voor de leden van de Vakcentrales het 4e populaire concert geven op Maandag 15 Januari in de Concertzaal. Het programma bestaat uit het viool concert van Ludwig van Beethoven en de Italiaanse Symphonie van Mendels sohn. Dirigent is Toon Verhey, de uitleg is wederom toevertrouwd aan Wouter Paap. Met ingang van Zaterdag 9 December zal wethouder A. van Geluk zijn spreekuur weer houden in het gebouw van Publieke Werken te Overveen en wel van 8.30 tot 9.30 uur. De burgemeester is verhinderd Vrij dag 8 December spreekuur te houden. Als advocate en procureur bij de Haarlemse Rechtbank is beëdigd mej. mr. M. Gooszen, Nieuwe Gracht 51, Haarlem. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 5 December 1950 failliet verklaard: A. C. Loogman, grossier in aardappe len, Badhoevedorp, Roerdompstraat 23. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. L. A. Cle- veringa, Haarlem. J. Jongkind, verwarmingsinstallateur, Aalsmeer, Aalsmeerderweg 489. Rech- ter-Commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. Roggeveen, Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: Adr. Bos, slager, Ripperdastraat 30 rood en K. van der Does. slager, Haar lem, Spaarnwouderstraat 102. Rechter commissaris: mr. C. W. de Visser. Cu rator: mr. J. Roggeveen, Haarlem. A. Knol. lampekappenfabrikant, Haar lem, Comelissteeg 5. Rechter-Commis- saris: mr. C. E. Muller. Curatrice: mej. mr. L. A Cleveringa, Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingsiijst is geëindigd het faillissement van: P. A. van der Beek, Haarlem, Dr. Schaepmanstraat 41. aldaar handelende onder de benaming P. A. v. d. Beek Co. Bouw- en Aannemersbedrijf. Rech- ter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. D. A. Viskil, Haarlem. Bij beschikking dezer rechtbank d.d. 4 December 1950 is aan J. H. A. Lam- pe te Zaandam. Gedempte Gracht 56, t handelende onder de naam „Zaanlandse Radio" voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming vn mr. A. W. Hellema Jr. te Haarlem tot bewindvoer der, terwijl het verhoor van de schuld eisers is bepaald op Maandag 5 Febru ari 1951, des namiddags om 2 uur. GEBOREN: C. J. Hak—Stokman, z; G. M. HeijeLiikas, z; H. Post Uiter- weerDoifing, z; M. van WirdumBoe kei, d; E. M. Froomvan der Meij, d; H. A. KuijperMerkuur, d; F. W. M. T ReintjesReuten, d. ONDERTROUWD: A. J. Schut en J. C. Raalte; T H. Kraag en G. Soomers; J. P. de Klerk en M. Jurg. OVERLEDEN: G. T. S. Mulder, 1 m„ Kamperlaan; J. W. Verdonk, 58 j., Van Nesstraat; C. A. den BurgerVan der Kwast, 53 j., Kamperlaan; M. Douwma, 75 j„ Generaal Cronjéstraat; M. Ver- weij de WinterBoekestein, 84 j„ Rei gerstraat; A. C. Romp—Pettersson, 60 j„ Sophiastraat; J. Drijver. 77 j., Thomson- laan; T. A. Lamboo, 66 j., Kruistocht- •traat. Het is wel bijzonder onfortuinlijk uitgevallen, dat op de dag, die de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club had uitgezocht om er een te zijn zon der verkeersongelukken, juist de winter voor de eerste maal een kleine de monstratie van zijn macht wilde geven. Terwijl de propaganda-actie aan de gang was, Het het weer niets te wensen over; maar nauwelijks werd de actie zelf ingezet, of sneeuw en vorst zorgden voor een spiegelend wegdek. Toch en wellicht is dit een gunstig gevolg van bovengenoemde propaganda zijn er over het algemeen weinig ongevallen gerapporteerd; de verkeersactie is dus wel gehinderd, maar niet weggevaagd. Bloemendaal heeft het er zonder twijfel het best afgebracht. In deze ge meente is geen enkel ongeluk gebeurd, dat de moeite loont om vermeld te worden. Toch waren de verbindingswegen met Haarlem zeer glad, doordat de zandlaag van de vorige dag weer met ijs was bedekt. straat wegrijden, terwijl vlak achter hem een personenwagen reed. Een lood gieter, die op zijn bakliets van de an dere kant kwam, werd enigszins door deze wagen verrast. Deze week uit, maar slipte en gleed met vrij grote snel heid op de bakfiets aan. De loodgieter wachtte hem echter niet af en zwenkte naar links, waarbij hij natuurlijk dooi de bus werd geraakt en daarna klem raakte tussen de twee auto's De man is met kneuzingen en bloeduitstortingen in het been naar zijn woning overge bracht. Er zijn gisteren in Haarlem vier on gelukjes gebeurd, die alleen materiële schade tengevolge hadden en waarvan er drie uitsluitend aan de gladheid te wijten waren. In feite is gisteren dus slechts één betrekkelijk geringe over treding geconstateerd. De burgemeester en de politie.autoriteiten hebben dit resultaat met grote waardering verno men. Want al waren er gisteren meer ongelukken gebeurd, dan was de be langstelling van de bevolking voor deze actie reeds zoveel waard, dat er in de toekomst ongetwijfeld nog vele vruch ten van geplukt zullen worden. Ook de KNAC heeft in Haarlem geïnformeerd en haar dank betuigd voor de wijze waarop hier voor de verkeersveiligheid is gewerkt. Thans is de ware toedracht bekend geworden van het kleine ongeval op de Herenweg in Heemstede, waarvan wij gisteren reeds melding maakten; het bleek inderdaad ook door de gladheid veroorzaakt te zijn. Een bus van de NZH, die de dienst LeidenHaarlem onder houdt, wilde van de halte aan de Rijn- Uit Den Haag is gemeld, dat de PTT uit bezuinigingsoverwegingen over het gehele land, maar vooral in de grote ste den de ochteftdpost later zal bestellen, omdat de postboden daardoor rationeler op het bureau kunnen werken. De proef in Den Haag' genomen heeft tot vele klachten geleid. Amsterdam en Rotter dam zijn nu aan de beurt. V Wü hebben bjj de directie te Haarlem geïnformeerd naar de maatregel, die al hier getroffen zal worden. Het antwoord luidde „Wü weten van niets". Laten we hopen, dat het daarbij blijft. Gisteren in de vroege morgen was een 25-jarige. bakkersbediende in de Lange Herenstraat bezig met het openen van kisten koelhuisboter; plotseling sprong een ijzeren band los en sneed de jonge man de linker polsslagader door. Na ter plaatse te zijn verbonden, is hij naar het Joannes de Deo-ziekenhuis overgebracht. Dat ook de jeugd de veiligheid, die dooi de politie wordt gegarandeerd, weet te waarderen, bleek uit het bezoek van de 11-jarige Wim van der Ney aan het po liticbureau Noord. Tot verrassing van de politiemannen bood hij een door hem zelf uit triplex gezaagde voetballer aan als dank voor de hulp, die de politie steeds heeft geboden bij het oversteken van de Rijksstraatweg nabij de Zaanen- straat door de schoolkinderen. De diena ren van Hermandad waren met het be zoek en de gave van hun collega van Sinterkaas natuurlijk bijzonder ingeno men en de voetballer prijkt nu in de agentenwacht. De voor Zondag vastgestelde wed strijd Haarlem-KFC. wordt die dag om 12 uur gespeeld op het terrein aan de Jan Gijzenvaart. Zaterdagmiddag om half drie wordt op hetzelfde terrein een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee jeugdpl iegen ter voorbereiding van het Fifa-jeugdtour- nooi, dat met Pasen 1951 in Zuid- Frankrijk wordt gehouden. Overigens heeft de NZH geen directe hinder van het plotseling veranderde weer ondervonden. Maar wel kwam on verwachts de overstelpende drukte op anders vrij rustige uren, omdat vele fo rensen ter gelegenheid van Sinterklaas eerder naar huis gingen. Hierdoor moes ten op korte termijn extra bussen wor den ingelast, waarop men niet had ge rekend, zodat een en ander nog al wat drukte met zich meebracht. Bovendien bleken verschillende mensen, die anders geen gebruik maakten van de bus, met dit slechte weer het reizen met een dak boven hun hoofd verkieslijker te vin den. Toch zijn er ondanks deze drukte geen ongelukken vermeld; maar hier door komen wij op het terrein van de gemeentereinigingsdienst. Ook de gemeentereiniging werd door de plotselinge gladheid verrast. Aanvan kelijk liet zich het gevaar op de weg nog niet zo ernstig aanzien en men stel de één wagen in gebruik, die gladde pun ten met zand overdekte. Al spoedig bleek echter, dat door de steeds nieuwe critie- ke punten deze ene strooier het werk bij lange na niet af kon, zodat tenslotte al het beschikbare materiaal, bestaande uit zes wagens en ongeveer twintig man, aan het werk werd gezet. Men begon met de voornaemste routes en de bin nenstad te beveiligen. Maar met dit alles hebben deze mannen tot hedenmorgen half acht doorgewerkt en is hun Sinter klaas geheel in het sneeuwwater geval len. Het resultaat was, dat 45 kubieke meter zand op de Haarlemse wegen lag uitgestrooid. Toch bleken kleine ongelukjes niet te vermijden. Op de Kleine Houtweg ver leende een personenauto geen voorrang aan een andere wagen. Het gevolg was dat de een nu 'n spatbord moet missen. En op de Muiderslotweg wilde een auto bus wel voorrang verlenen aan een be stelwagen, maar zag geen kans zonder slippen te remmen. De beide auto's ramden elkaar en bleven resp. zonder spatbord en koplamp achter. Aan de namen van hen, die door le gaten of schenkingen de verzamelingen van het Frans Halsmuseum hebben ver rijkt, kan met dankbaarheid worden toe gevoegd die van mevrouw G. Wall- brink—Oud, alhier. Z(j schonk niet minder dan 49 schilderijen, tekeningen en aquarellen, hoofdzakelijk van Haar lemse kunstenaars, waardoor het bezit der gemeente aan moderne kunst in één slag van een dusdanige importantie is geworden, dat het als de kern van een waardige moderne collectie kan worden beschouwd. Een collectie, die naast de verzameling oude kunst, haar eigen bestaansrecht zal krijgen, met alle con sequenties van dien. De kunstenaars in dit vorstelijk ge schenk vertegenwoordigd zijn; mevr. F. P. J. Bakema, Boot, Chris Beekman, Bendien, Paul Citroen, A. Colnot, P. van Egmond, Anneke van der Feer Gerrits, A. Grootens, A. Henriët, Otto B. de Kat, Kirschenbaum, P. C. Kloes, A. Loots, Charles Roelofs. Sieger, W. Steyn, W. Verboog, Kees Verwey en J. Wagemaker. Bovendien voegde de gulle schenkster hieraan nog een beeldhouwwerk toe en een collectie grafiek, samengesteld uit werken van Gerrits, Aart van Dobljen- burgh, Bendien, Dehé en Wagemaker. Het zou niet in de geest zijn van de schenkster (die de stilte mint) voor deze daad van waarachtige en onbaatzuchtige burgerzin de loftrompet te steken. Trouwens de dankbaarheid voor haar daad, kunnen overheid en burgerij het best tonen door te streven naar de warme belangstelling voor het wel en wee onzer moderne kunstenaars, zoals de schenkster die zelf in zo grote mate aan de dag heeft gelegd. Maar in één klaroenstoot zal zij toch moeten berus ten: het is de lofklank op het voortref felijk aesthetisch inzicht waardoor de verzamelaarster zich heeft laten leiden. De kunstenaars die gastvrijheid in haar collectie genoten zijn één voor één met zeer gelukkige en karakteristieke wer ken vertegenwoordigd, waardoor het gehalte der schenking op hoog niveau staat. Het ligt in de bedoeling de collectie in haar geheel zeer binnenkort in het Frans Halsmuseum te exposeren. Op spontane wijze hebben de kinde ren van het N.Z.H.-perscneel de ver jaardag van St. Nicolaas gevierd. Ter wijl de zaal van het Krelagehuis zich vulde met een 300-tal kinderen en. vele vaders en moeders als belangstellender, de middag mochten meemaken, werden St. Nicolaas en Zwarte Piet afgehaald van het hoofdkantoor der Maatschappij. Tijdens de tocht naar de zaal speelde de harmoniekapel o.l. van dir. Baart vrolijke marsen. Daar de stoet door verschillende straten van het Leiase kwartier trok, was de belangstelling zeer groot. Aangekomen aan het Krelagehuis stond de commissie van entyangst ge reed om de Sint en zijn kndfcht te be groeten. Half vijf opende de voorzitter van het Comité-Kindervreugd, de heer Kooy, de bijeenkomst en, hij verwel komde de talrijke aanwezigen onder wie zich bevonden directeur Jurrissen en echtgenote en verdere superieuren. De kapel speelde een vrolijke mars en na een hoornsignaal trad St. Nico laas met gevolg de zaal binnen. Na een toespraak van de -#oorzitter, nam de Sint het woord, waarbij de attractie dat een zestal kinderen bij de Sint moes ten komen, om dan na een vermaning of een goedkeuring, een geschenkje in ontvangst te nemen. Onder gezang verliet Sint Nicolaas de zaal. Hierna werden de kinderen vermaakt met de vertoning van filmen. De goochelaar vertoonde zijn kunsten en de poppenkast bezorgde de kinde ren veel plezier. Een tractatie met chocolademelk en een lekkere koek vond gretig aftrek. Bij het naar huis gaan ontving ieder kind een geschenk en een zakje snoep. Het R.K. Meisjeskoor „De Damiaatjes" zal Zondag 17 December in gebouw St. Bavo een Kerstspel opvoeren voor de leden van de K.A.B. De leiding berust bij mej. Leonie Molkenboer. Er wordt gedanst o.l.v. Trees Herben, met bege leiding van zr. A. Hoogenbosch. Dit Kerstspel wil aan alle katholie ke gezinshoofden laten zien, hoe de Advents- en Kersttijd geheiligd kan worden, door het doerj herleven van de oude, vrome gebruiken rond de Kerstkring. 1. De Adventskrans met de 4 kaarsen, waarvan op elke Zondag van de Ad vent 1 wordt ontstoken, totdat op de vierde of laatste Zondag van de Ad vent alle 4 kaarsen branden. Deze kaar sen verzinnebeelden de vier eeuwen waarin de Christenheid vol verlangen uitzag naar de Verlosser. 2. Het Adventshuisje. Dit is een al leraardigst werkje voor de kleintjes van het gezin.. Dit huisje, wat vqn kar ton gemaakt kan worden, moet 23 raampjes hebben en één deur. Achter elk van die raampjes moet een heilige afbeelding geplakt worden, betrekking hebbende op de Advent. Iedere dag gaat er één raampje open en wordt daarbij door vader of moeder een toe passelijk verhaal verteld of voorgele zen. Op het Kerstfeest gaat het deurtic open en zal men binnen in het huisje een kribbe zien. 3. Het strootje leggen. Hebben de kinderen één of meer verstervingen ge daan gedurende de Adventstijd, om zich zc doende goed voor te bereiden op het Kerstfeest, dan brengen zij des avonds zóveel strootjes naar de kribbe als ze zich malen overwonnen. Het Kerstkindje komt dus op Kerstnacht te liggen op de strootjes die de verster vingen van de kinderen verzinnebeel den. 4. Op Kerstochtend mag de jongste uit hef gezin het Christuskind in de kribbe leggen. Op iedere Zondag van de Advent ge denkt de Heilige Kerk een geheim, op de eerste Zondag n.l. de boodschap aan Maria, op de tweede Zondag: het be zoek van Maria aan haar nicht Elisa beth. Op de derde, genaamd „Gaudete" of: verblijd U, wordt ook reeds gedacht aan de Gulden Mis op Woensdag in die week, om bijzonder het Moederschap van Maria te eren. Dan op de vierde en laatste Adventszondag: de reis van Ma ria en Jozef naar Bethlehem. Beurtelings symbolisch cf realistisch worden %<1 deze gebeurtenissen in dit Kerstspel vertoond in 8 taferelen, waai- bij er in het 4e, 6e en 8ste tafereel het Katholieke gezin in dit spel de famili Damiaan genoemd) zich ziet voorbe reiden op Kerstmis en tevens op de vrolijke, intieme Kerstviering in hel gezin met de familieleden: grootmoeder, ooms en tantes. CAMERONIA (R. Lloyd), pass. 5 Dec. Minicoi, n. R'dam. TABINTA, pass. 6 Dec. Gibraltar, n. Amst. ZUIDERKRUIS, 5 Dec. van Soera- baya n. Djakarta. Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De Haarlemse Kunst Gemeenschap heeft voor December een voortreffelijk programma samengesteld. Op Dinsdagavond 12 December zal in het Frans Halstheater Friedrich's Feher's „Roverssymphonie" gedraaid worden, met in het voorprogramma o.a. Engfeise pasteltekenfilms uit de serie Musical Painting Box. Op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 December treden Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck op met een geheel nieuw programma, resp. in de tuinzaal van het Concertgebouw en in het Kennemer-Lyceum. Dinsdag 26 December geven Nap de Klijn en Alice Heksch een kamermuziekmiddag in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum. Het programma is geheel ge wijd aan composities van Mozart. Het verdient bijzondere vermelding, dat bij deze gelegenheid in Nederland voor de tweede maal in het openbaar de originele Mozart-vleugel zal worden bespeeld. U zult hierdoor in de gele genheid zijn Mozart's meesterwerken te beluisteren zoals deze door Mozart en zijn tijdgenoten zijn gehoord. Deze Mo zart-vleugel klinkt betoverend schoon, het klankevenwicht is volmaakt en de samenklank me\ de viool ideaal. Het instrument van Nap de Klijn is een Maggini-viool uit 1609. welke hij met een oude strijkstok uit Mozart's tijd bespeelt. Aan de Mozart-vleugel valt dit bijzondere onderscheid op met de moderne vleugel; de hamerknoppen zijn veel kleiner en bekleed met her- tenleer (de viltbekleding dateert eerst uit het einde van de 18e eeuw). Mede hierdoor heeft de klank een helder en gevoelig karakter, die in goede harmo nie is met de muziek uit de tijd van Mozart en Haydn. Deze Mozart-vleugel heeft geen pedalen, doch de z.g. „Knie hebei". Voor elke toon zijn 2 snaren in plaats van 3, terwijl de omvang 5 oc taven is. De toetsen zijn zwart-wit in plaats van wit-zwart. Het instrument, waarop Alice Heksch deze middag zal spelen, is een copie naar een bewaard gebleven model uit de tweede helft van de 18e eeuw, een Heilmann, met de mechaniek van Stein. In de maand October nam de bevol king van Zandvoort toe door geboorte met 40 en door vestiging met 541 per sonen. Zij verminderde door overlijden met 8 en door vertrek met 75 personen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 10380 tot 10878. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: J. A. S. f 5.—; mej. G. D. f 2.50; mevr. G. C. A. v. d. H.—S. f 2.50; W. M. v. H. f 10.—; W. M. f 5.—; Zr. E. G. S. f 2.50; M. H. v. S. L. f 5.—; J. C. V. f 2.—; J. H. V. f 10 T. J. G. Z. f 2.50; P. M. v. D. f 5.—; N.N. f 10.—; N.N. f 5.—; Hetty f 1.—; mevr. wed. G. v. d. M.H. f 2.50; mevr. wed. dr. H. L. O.—R. 1 2.50; mevr. W. K. f 2.50; mevr. E. B. K.K. f 250; C. f 10. P v O f 3.mevr. T. K.B. f 2.50; A. V. 2.50; mevr. T. N.—N. 2.50; R. H. B. f 10.—; mr. A. A. D. K. Ardenhout 2.50; G. E. f 10.J. J. E. f 5.mevr. J. J. H. v. Z.- d 1 F. S 1 2.50; K. J. £'5.mevr. B. J. p.b. 5.; en N.N. f 5.Te zamen f 143.50. In totaal ontvangen f 9'98.50. De penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne bijdra gen in ontvangst nemen, zowel thuis An- tonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn postgironummer is 153308. De politie arresteerde J. v. d. P., die zich gedurende de laatste maanden schuldig heeft gemaakt aan de diefstal van niet minder dan 50 kippen, ten na dele van een landbouwer in deze ge meente. De burgemeester van Heemstede zal Donderdagmorgen van 1012 uur spreekuur houden, in plaats van op Vrij dag 8 December. Er waren al heel wat pessimisten die er aan begonnen te twijfelen of het nog m 1950 zou gebeuren. Maar thans staat het vast. Op 20 December 1950 zal door het Architectenbureau Ing. A. Vogel te Amsterdam de bouw worden aanbesteed van een bloemenbeursgebouw, met restaurant, keuringszaal en kantoren te Hillegom. Er zal weer een gebouw komen op de lelijke open plek, die er na het slopen van het oude Treslong was gekomen. Al was er dan aan dat oude gebouw in en na de oorlog van zijn oude luister weinig overgebleven, toch werd het na de sloping gemist. Die kale plek moest zo spoedig mogelijk weer worden bebouwd en daarom is het verheugend dat thans het feit der bebouwing meer zekerheid krijgt en vooral ook omdat dit zal gebeuren binnen niet al te lange lijd. Advertentie AMSTEItI)AMSÈVAART20 tfl.U0» Zoals we thans het bouwplan aan onze lezers kunnen tonen belooft het iets fraais te worden en voor Hillegom in meerdere opzichten een belangrijke aanwinst. Al de jaren van haar 'be staan werd er immers beurs gehouden in de zalen van hotel „Flora" in dé Hoofdstraat te Hillegom en in de loop der jaren nam het aantal bezoekers toe en vooral in de jaren na de laatste we reldoorlog in zo grote mate, dat er steeds maar weer naar meer ruimte werd gezocht, zodat in de gangen en hallen de beursmensen hun plaatsen moesten vinden. Daarbij werd het ge mis aan voldoende ruimte voor keurin gen en expositie zeer sterk gevoeld. Misschien was het feit der verplaat sing van de zetel van het bedrijf van Haarlem naar Hillegom, waartoe inder tijd werd besloten, wel de grote stoot tot het doorzetten van het plan om in Hillegom een beurs te bouwen, maar toch moet men bewondering heb ben voor degenen die ondanks tegen werking en teleurstellingen vasthielden en thans hun plannen zover zien ver wezenlijkt, dat de aanbesteding aan staande is. Vooral voor de initiatiefnemers, de stichting „Hillegomse Bloembollen- beurs" zal 20 December 1950, de dag van aanbesteding, aanleiding geven tot voldoening. Ook voor het Hille- goms Gemeentebestuur, dat benevens de grond, een bedrag van f 100.000.— beschikbaar stelde! De overige gelden werden middels een obligatielening bijeengebracht. In het stichtingsbestuur zowel als in de Raad van Toezicht hebben ver tegenwoordigers van het Hoofdbe stuur der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zitting én daar mede wordt wel zeer duidelijk het algemeen belang van de stichting van dit Beursgebouw voor de beoefenaars van het bloembollenvak aange toond. Zoals op de tekening te zien is komt de fagade van het gebouw aan de Weeresteinstraat (hoofdverkeersweg HaarlemLeiden) en wordt deze ge vormd door de glazen voorgevel van het restaurant, dat de naam van „Tres long" zal dragen. De Beurs zal gebouwd worden op een fundering van ruim 200 betonpalen, waarbij er zijn van 16 meter lengte en verder zal de bouw worden uitgevoerd in betonskeletbouw, terwijl voor de gevel bronskleurige steen gebruikt zal worden. De ingang bevindt zich aan de Vosse- laan aan de Zuidkant van het gebouw. Via een cirkelvormig portaal bereikt men de grote hal, welke bestemd is voor de standhouders. Deze heeft een oppervlakte van 320 M2. en het is de bedoeling dat deze ruimte bij uitvoe ringen en dergelijke als foyer dienst' zal doen. De Beurszaal heeft een oppervlakte van 800 M2 en deze kan dienst doen als toneel-, concert- en vergaderzaal. Daar voor zijn een toneelpodium, kleedka mers en alles wat er bij behoort in het plan verwerkt. De verwarming van deze grote ruimte geschiedt door hete lucht, die via het plafond binnen stroomt en bij de plinten weer wordt weggezogen. De verwarming van de overige ruimten zal geschieden door middel van radiatoren. Verder zal het gebouw een aan alle eisen beantwoordende keuringszaal voor bloemen bezitten en enkele kleinere zalen voor vergaderingen en recepties. In het restaurant zullen 200 bezoekers plaats kunnen vinden en zoals op onze tekening duidelijk te zien is zal er een ruim terras zijn, vanwaar men een prachtig uitzicht zal hebben op de De- monstratietuin voor het Bloembollen vak, welke het voorterrein van de nieu we Beurs vormt en welke men via en. kele treden vanaf het terras zal kun. nen bereiken. Aan de achterzijde komt het nieuwe kantoor van de Plantenziektenkundige dienst te Hillegom, welke tot heden zeer onvoldoende was ondergebracht en door de bouw van de nieuwe beurs de kans tot betere huisvesting dank baar heeft waargenomen. Het parkeerterrein ligt ook aan de achterzijde en biedt ruimte voor vele honderden auto's en dat zal wel door eenieder, die op Donderdag Hillegom bezocht, worden toegegeven, dat daar door aan een acuut verkeersprobleem een oplossing zal worden gegeven. Dat de vooringang, via het restau rant, ook kan worden gebruikt voor of ficiële ontvangsten is van bijzonder be lang. Een breede corridor verschaft rechtstreeks toegang tot de grote zaal. Vermelden wij nog dat de verlichting van de beurszaal zal geschieden door vier grote lichtkronen en door indirecte koof-verlichting onder de ramen. De verlichting van het restaurant zal even eens indirect geschieden. Verwacht wordt dat de bouw geen jaar zal duren. Tegen October 1951 hoopt men het gebouw officieel in ge bruik te nemen. De afdeling Heemstede van de Kath. Middenstandsbond heeft een winterpro gramma samengesteld dat zeker meer dan gewone aandacht verdient. Reeds zijn twee avonden afgewerkt, die vrij veel belangstelling hebben ge trokken. Op 20 December wordt in het paro chiehuis „Meerwijck" van de parochie Valkenburg een avond gehouden, be staande uit een toespraak van de gees telijk adviseur, kapelaan P. Riep die de Adventsgedachte zal behandelen; het tweede gedeelte is gewijd aan de ver loting van wild voor het Kerst-diner. Op Zondag 7 Januari zal in de kerk van O.L. Vrouwe Hemelvaart een Hoog mis worden opgedragen, voor de over leden leden. Wanneer er voldoende deelname is, zal een gemeenschappe lijk ontbijt worden aangericht in het parochiehuis „Meerwijck". 17 Januari is er een jaarvergadering. Op 30 Januari wordt een grote feest avond georganiseerd. Op 22 Februari komt Drs. Jos. v. Campen de emigratie voor de leden van de afdeling behan delen. Het lid der Tweede Kamer de heer Th. Hooy komt op 21 Maart even eens enige actuele middenstandsonder- werpen behandelen. Kapelaan Bakker komt in de daaropvolgende maand, op 17 April spreken over „Elck wat wils" terwijl in Mei het seizoen wordt be sloten, eerst met een excursie naar de „Oranje" en vervolgens met een slot- avond door de geestelijk adviseur, ka pelaan P. Riep. In aansluiting op het verslag van de Districtsdag. gehouden door het Werk verband Katholiek Amateurtoneel in het bisdom Haarlem, kan nog worden medegedeeld, dat op voorstel van het Diocesaan Bestuur, tot bestuursleden zijn benoemd de heren J. Coli te Den Haag en Jac. J. Suerink te Heemstede. Op de eerstvolgende bestuursvergadering zal in de vacature van penningmeester, veroorzaakt door het aftreden van drs. P. van Lieshout, die benoemd is tot penningmeester van het hoofdbestuur, worden voorzien. De aanvoer bedroeg 2600 mand gladiolen. De handel verliep vlot en vooral de ma ten 14/op en 12/14 waren in doorsnee nog wat duurder dan verleden week. Onderstaande prijzen werden besteed: 14 12 10 Abu Hasan 10.2.90 Acca Laurentia 5.60 4.30 2.20 Allard Pierson 5.55 4.50 2.60 Boulogne 4.35 3.90 1.90 Bloemfontein 5.15 4.60 2.10 Crimson Glow 5.20 4.10 Early Sunrise 5.25 2.20 Fahnenjunker 4.85 4.65 1.90 Gen. Eisenhower 6.60 6.20 3.50 Gemengd 3.10 2.65 1.40 Gold Dust 6.— 4.?0 2 10 Graf Zeppelin 4.60 4.10 1.60 Halley 4.10 2.20 Holland's Glory 5.40 4.65 2.10 Hopman's Glory 7.60 7.20 4.65 Java 5.20 2.30 Joh. v. Konijnenburg 6.20 5.80 2.90 Joh. Strauss 5.4.60 2.10 Juniklokken 4.60 4.10 2.-— Leeuwenhorst 4.85 4.65 3.65 Lilac Wonder 3.40 2.20 1.40 Limburgia 5.4.55 2.10 Morning Kiss 5.85 5 30 4. Modern Times 5.15 4.30 2.60 Nieuw Europa 5.30 4.40 2.55 Picardy 9.8.70 5.30 President Truman 5.60 3.30 Ravel U.20 10.80 5.20 Salman's Glory 9.8.80 4. Sneeuwprinses 3.80 2.30 1.10 Sweet Seventeen 6.40 5.80 2.60 Van Tienhoven 5.10 4.50 2.20 Vincent van Gogh 6.30 5.80 2.80 Wiener Blut v. 5.65 5.10 Zomervreugde 4.30 1.70 De uitslagen van de voortgezette wedstrijden zijn: W. v. BeekM. Vermeer 10 B. L. HooyerJ. Boogerd 10 C. BoogerdJ. G. Snel 01 P, BoogerdA. Verdoes 10 J. v. d. VoortM. van Beek 10 C. v. 't WoutH. de Butter 10 C. v. d. Tang—G. Hosman afgebr. J. Bos—A. Krosschel 0—1 De stand in groep I luidt; W. van Beek J. Boogerd J G. Snel B. L. Hooyer P. Boogerd C. Boogerd M. Vermeer ,T. Th. van Koppen A. Verdoes Woensdag 6 December. Hoog water: 0.27 u. en 12.52 u. Laag water: 8.26 u. en 20.43 u. Donderdag 7 December. Hoog water: 1.20 u. en 13.43 u. Laag water: 9.23 u. en 21.38 u. Amsterdam, 5 Dee. 1950. De gedrukte stemming op de New- Yorkse beurs en de teruglopende ten- denz op de productenmarkten zijn op de Amsterdamse effectenmarkt niet zon der invloed gebleven. In Wallstreet is een koersdaling tegen het eind van het jaar geen vreemd verschijnsel, aange zien dan gewoonlijk liquidaties plaats hebben ter betaling van belastingen. Nu de politieke toestand echter bovendien het uitzicht vertroebelt was de stem ming ten onzent vandaag zeer gereser veerd. Grote koersdalingen kwamen ech ter vrijwel nergens voor, doch de grote terughoudendheid die van koperszijde bestond, werkte niet animerend. De markt opende met koersverliezen in de toonaangevende fondsen tot circa 3 pCt., maar op het verlaagde niveau werd eni ge weerstand geboden. De handel over het geheel maakte een kalme indruk (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening Blot 6/12 314 Nederl. 1948 99% 314 pCt Ned. 1950 93% 3-3% Nederland 1947 6j|gbS7gl 96;; 3 Ned. 62-64 beJ.fac. 97% Inschr.Grtbk. '46 3 pCt 96% Ned. Handel Mfl eert 130 A.K.Ü. 171 171% Van Berkels Patent 112'% Calvé-Delft eert. 125 Van Gelder 169% Kon. Hoogovens eert. 1461,4 Unilever eert. 214 217 Ned. Kabel 244 Philips 230 Kon. Petroleum 292% 2061% „Amsterdam" Rubber 125% 12a Holl. Amerika Lt)n 17314 Kon. N Stoomo. Mil 133% 136 Ned. Scheepv. Unie 151gb 152 H.V-A. 114 115 Del) Mil. cert. 104% 104% 5/12 4/12 anaconda Copper 35% 34% lethlebem Steel 4444 43 ,'hrysler Corp. 66% 65% roneral Electric 46% 45% General Motors 45% 44% Hudson Motors 13% 13% Kennecott Copper 68% 67% Montgomery Ware 63 61 ^orth American C< 16% 16% rladio Corp 17 16% epublic Steel 40% 38% nett Union Oil 51% 48 iiutnem Pacifk 53", 56% luthern Railway 44% 42 lioewater 33% 33 U S Steel 39 37% ex div. 5 4 1 4 6 4 1 1 4% 4 4 4 4 3 1 3'A 5 3 2 3 7 3 4 3 7 2 1 4 2% 5 2 3 2 6 2 4 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2