MASJUMI GAAT NIET ACCOORD MET BOYCOTT-ACTIE Aardrijkskundeles in een vliegtuig eric de noorman: Zoning AbdKoop De grote misdaden van een kleine man j Tuisen neus ea Hippen Opera krijgt subsidie van f 120.000.- ■OUDEI FLORYN 6.7 millioen voor het R.K. Centraal Bureau Beschuldigd van moord op rector en twee andere Nederlanders Zelfmoord en poging tot doodslag Overpeinzingen P.N.I. er voor, maar zonder excessen „Evertsen" weer in de vaart Ook lessen boven Nederland m&tJl Tr,ein op trailer gereden INDON. MENINGEN OVER NIEUW-GUINEA Tsjechisch vluchteling te Utrecht hoogleraar 18 nieuwe vliegtuigen voor de M.L.D. van Snorrebor WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 PAGINA 3 25 mille voor Jan van Eyck-Academie DUISTERE AFFAIRE IN WENEN Nederlander levenloos aangetroffen CANADEES ECHTPAAR LEGT EEN KRANS Surinaamse delegatie naar Nederland Montgomery bij dr. Drees Examens Prettig verblijf te Hongkong Beknotting uit bezettings tijd verrekend S.S.-ERS IN AKEN VOOR „SCHWURGERICHT" Nationale Padvindersraad verkoopt Goudsberg Pater Hildebrand O.E.S.A. T Geen persoonlijke ongevallen Joegoslaaf pleegt aanslag op landgenote door LESLIE FORD Brand in meubelfabriek te Culemborg Tabak ging in rook op General Motors verhoogt prijzen KNAAPJE DOODGE REDEN „Nederland" laat schepen bouwen Nederlands bedrijf in Duitsland Katholieke Illustratie Hoe het communisme de jeugd onderwijst De Mohammedaanse partij in Indo nesië, de Masjumi, gaat niet accoord met de plannen tot het voeren van een boycott-actie tegen de Nederlanders, als Westelijk Nicuw-Guinea niet vóór 1 Ja nuari a.s. bij Indonesië is ingelijfd. Zij voert tegen deze boycott aan, dat er in de Indonesische maatschappij nog te veel destructieve elementen aanwezig zijn, die een dergelijke actie zullen aanwenden voor andere doeleinden. Voorts wat min of meer op hetzelfde neerkomt dat de volksdiscipline nog niet volmaakt is, zodat een boycott-actie niet ordelijk en volgens een bepaald plan kan worden uitgevoerd. Een boy cott zou indirect het volksbestaan zelf bemoeilijken, aldus meent de Masjumi verder, en tenslotte: de heersende on veiligheid zou door de verstoring van de orde nog groter worden. Aan deze verklaring wordt de op merking toegevoegd, dat besprekingen, die het wederzijdse belang tot grond slag hebben, de weg openen voor het bereiken van het gestelde doel. De Masjumi meent, dat een spoedige over dracht van N.-Guinea aan Indonesië in het belang van de Nederlanders zelf is. De Nederlandse belangen in Indonesië zullen beter zijn gegarandeerd, indien door een oplossing van het vraagstuk- N.-Guinea, de Indonesische regering en staat wordt versterkt. De Partai Nasional Indonesia daaren tegen gaat in principe accoord met een boycott-actie in de ware zin van het woord, waarbij de partij dus voorop stelt, dat er geen excessen zullen plaats vinden, zoals het niet respecteren van persoonlijke eigendommen, aldus heeft de algemene voorzitter der P.N.I.Sidik Djojosukarto, aan Antara medegedeeld. Het parlementslid Siauw Giok Tjhan heeft tot een vertegenwoordiger van De minister stelt verder voor de subsidie ten behoeve van opera en danskunst te verhogen met f 119.800 en te brengen op f469.800. Voorts wordt voorgesteld aan de Jan van Eyck-academie te Maastricht een sub sidie te verlenen van f 25.000. Tenslotte wil de minister een sub sidie van f 21.470 toekennen aan het Ne derlands Filminstituut te Amsterdam. Dit subsidie wordt verstrekt om het in de laatste jaren opgelopen nadelig saldo van dit instituut te dekken. Dinsdagmiddag is, naar A. P. meldt, ln een flat in de Britse zone van Wenen een Nederlander, de ongeveer 45-jarig'e Eelko Wiebenga, aangetroffen, die le venloos over een kapotte tafel hing. Hij vertoefde sinds tien dagen in de flat van de Nederlandse familie Van Vliet in de Pilgrimstrasse 22. Hij stond niet bij de politie ingeschreven. Wiebenga had een hoofdwond. Vlak bij hem lagen de scherven van een vaas en een doosje, waarin blijkens het opschrift Veronal- tabletten hadden gezeten. De Weense politie stelt een onderzoek in. Na een bezoek r.^n de slagvelden van Arnhem en het Airbcrne-kerkhof te Oosterbeek hebben de heer en mevr. John Beasley, het reeds bejaarde Cana- gese echtpaar, dat op uitnodiging van de K.L.M. en het Nederlandse Oorlogs- gravencomité ons land bezoekt, de Ca nadese begraafplaats op de Holterberg bezocht. Op de geheel met een licht sneeuwkleed bedekten dodenakker heeft mevrouw Beasley in tegen woordigheid van de burgemeester van Holten, mr. W. H. Enklaar, en en kele leden van de afdeling van het Ne derlandse Oorlogsgravencomité, een krans gelegd aan de voet van het mo nument namens de „Silver Cross Mothers of Canada". Een laatste poging door gouverneur Klaasesz ondernomen om oppositie en coalitie in de Surinaamse Staten tot samenwerking te bewegen, is Dinsdag middag zonder resultaat gebleven. De voorwaarden van de coalitie wa ren: erkenning van het gezag van de voorzitter, wijziging van het reglement van orde en een behandeling van een eventuele wijziging van het kiesregle ment. De oppositie was niet bereid de laatste twee voorwaarden te aanvaar den. Het gevolg van de mislukking is, dat een delegatie uit de coalitie, bestaande uit minister Lichteveld, de leden van de Staten Wong, dr. Rambaran Mi-Shre en Shrimiser, vandaag per vliegtuig naar Nederland is vertrokken. Zij zullen worden gevolgd door een delegatie van de oppositie, waarvan deel uitmaken de heren Limapo Mohamedradja en Su- mita. Veldmaarschalk Montgomery, bevel hebber van de landstrijdkrachten der landen, aangesloten bij het West-Euro pees Pact, vertoefde Dinsdag voor een routinebezoek in Nederland. Hij had 's middags een onderhoud met de minis ter-president, dr. Drees, in diens kabinet. AMSTERDAM Bevorderd tot accoun tant J. Keuzenkamp (Den Haag). 's-GRAVENHAGE Acte M. O. Geschie denis: mr. H. Gerlach te 's-Gravenhage en J. S. M. Harts te 's-Gravenhage; M. O. Aardrijkskunde: mej. P. A. E. Koek, Oos terhout, mej. E. J. Pieper te Weert, P. L. Ploeger te Busstim en J. A. J. M. Wage- makers te Empel LpiDEN Doctoraal examen Ethnologie mej. E. Coster, Leiden. TILBURG (R.K. Leergangen) Akte Paedagogiek M.A. A: de dames M. v. d. Linden, Eindhoven en C. v. Staay, 's-Gra- Venhage; de heren F. Cornelissen, S.V.D., Teteringen en H. Deuss, Arnhem. Voor Natuurkunde, Scheikunde en Cos- mographie (K III) de dames R. Ahsmann, Vught, A P. v. d. Hurk. SchijndeJ, G. J. Ponsioen, 's-Hertogenbosch en C. v. d. San- At. Deume, Aneta gezegd, dat hij zich afvraagt of er in Indonesië een volksorganisatie be staat, die in staat is een boycott te or ganiseren. die een politiek karakter draagt. Wanneer zulk een boycott niet goed is georganiseerd, zal zij slechts verwarring in het land brengen. De waarnemend commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Sura- baja heeft bij de autoriteiten op Oost- Java geïnformeerd naar de resultaten van het onderzoek, dat werd ingesteld naar de moorden en de moordaansla gen, die na de overdracht van de sou- vereiniteit in Oost-Java op Nederlan ders werden gepleegd. Na twee maanden in reparatie te heb ben gelegen patrouilleert Hr. Ms. „Evert sen" thans weer langs de kusten van Ko rea. Zoals men zich zal herinneren is deze Nederlandse torpedobootjager in September j.l. tijdens de actie voor de kust van Korea op een rif gelopen. Het schip voer naar Hongkong waar de ave rij hersteld werd. De Nederlandse kolo nie aldaar, heeft voor een gastvrije ont vangst gezorgd. Hollandse families lieten de bemanning in haar vrije uren de be zienswaardigheden en het natuurschoon van het eiland zien. Ook waren er vrij- kaartjes voor de bioscopen. Maar het aardigste vond men toch de gezellige familie-avondjes, waarop de mannen van de „Evertsen" werden uitgenodigd. De voetballers onder hen hebben nog een wedstrijd gewonnen van het eerste elftal van de Hongkong Football Club. Advertentie WED. FLORYN CO SCHIEDAM STOK Minister Rutten stelt in het wetsont werp tot wijziging van begroting 1949 van O., K. en W. voor aan het R.K. Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding te Den Haag een subsidie van 6.7 millioen gulden te verlenen. Het betreft de uitkering aan het Hoogwaardig Episcopaat ten behoeve van de besturen van R.K. scholen als een tegemoetkoming in verband met het derven van Rijks vergoeding voor de leerkrachten, die in communiteit leven en aan wie in de bezettingstijd 60 pet. van de bezoldiging werd uitbetaald. Op verzoek van het Episcopaat wordt dit bedrag uitbetaald aan* het R.K. Centraal Bureau, waardoor een een voudige regeling getroffen is voor de betaling van deze tegemoetkoming. Sint Nicolaas gaat met zijn tijd mee. Gisteren bracht hij een bezoek aan Philips' televisie-studio te Eindhoven. Samen met Piet verscheen de Goedheilig Man op het scherm en, daarna werd een kijkje genomen in de technische keuken van de televisie (Van een luchtvaartmedewerker) In een Bristol-vrachtvliegtuig inge richt als een vliegend leslokaal op een hoogte van ongeveer 700 meter boven Parijs heeft lector Jean Gandillot een voordracht gehouden voor veertig vlie gende leerlingen. Jean Gandillot, ass.- cbef van het physisch-gcografische la boratorium van de Parjjse Universiteit gebruikt n.l. het vliegtuig om zijn be schouwingen over de physische gesteld heid van de aardbodem beter te kunnen illustreren, zodat zijn lessen meer vruchtbaar worden. „Zoals de microscoop voorwerpen zo klein, dat ze met het blote oog niet zijn waar te nemen, zichtbaar maakt;" zo zegt hij, „zo maakt het vliegtuig het mogelijk voorwerpen te zien die anders veel te groot zouden zijn om volledig in ogenschouw te nemen!" Vanuit de lucht kan men in enkele minuten de loop van ondergrondse ri viertjes nagaan, evenals men de vulka nische erupties en aardverschuivingen kan ontdekken, die millioenen jaren geleden plaats gevonden hebben. Zo is het nog steeds mogelijk de oude bed ding van de Marne te ontdekken die vroeger ten Noorden van Parijs in de Seine stroomde en niet zoals nu ten Zuiden van die stad. Gandillot krijgt tijdens zo'n vlucht de gelegenheid om in vijf en vijftig minuten meer markante punten aan te wijzen dan hij bij een aardse inspectie van drie dagen zou kunnen aantonen. Onder de studenten, die deze excur sies in het vliegende leslokaal mee maakten, bevonden zich geografische instructeurs, professoren uit andere landen, geografen en studenten van de Sorbonne. Een vlieghoogte van ongeveer 700 m. is ideaal om een vlak land te ob serveren. De aarde lijkt dan net een reusachtige landkaart. Op een grotere hoogte wordt het zicht slechter en la ger vliegende gaat veel van het per spectief verloren. Gandillot zal in de toekomst vliegende lessen geven boven het hoogland van Auvergne dat rijk is aan zeer oude uitgebluste vulkanen. Boven dit gebied moet men echter ho ger vliegen, aangezien men anders de vulkanen niet onderling kan onder scheiden. Later hoopt men óók vluch ten te maken boven de Kanaalkust en boven het IJselmeer. Over dit- laatste is reeds overleg gepleegd met de Ne derlandse regering. Ofschoon Gandillot zich op het ogen blik alleen bemoeit met de geografische gesteldheid van de aardbodem, bezien vanuit een wetenschappelijk standpunt, kunnen deze onderzoekingen in de toe komst toch ook zeer grote practische betekenis hebben, b.v. door bodem onderzoek in verband met de land bouw. Ook hét vaststellen van onder grondse riviertjes en oude rivierbed dingen. die zelfs op scherpe luchtfoto's zichtbaar wórden, kan zeer veel nut hebben in verband met de aanleg van wegen, spoorwegen en kanalen. De Bristol 170 is een ideaal vliegtuig voor de veertig meereizende leerlingen Bovendien verschaft de bovenliggende vleugel een onbeperkt uitzicht naar alle zijden. Gandillot zelf zit naast de vlieger voor in de bestuurdersruimte, met een mi crofoon voor zijn mond. Vanaf deze strategische plaats heeft hij een prach tig uitzicht, zodat hij de gelegenheid heeft alle bijzonderheden op te merken. Onderwijl geeft hij zijn practische les sen die met behulp van een loud speaker in het leslokaal hoorbaar wor den. In de toekomst hoopt hij de beel den met een filmcamera vast te leggen. 57. Met een schok hief de Noorman het hoofd op en keek om zich heen. Hij kon zich niet meer herinneren wanneer hij ingesluimerd was. Hij zat op dezelfde plaats waar hij de vorige avond Raven ontmoette. Van Raven was geen spoor meer te bekennen. Geen spoorf Er plooide zich een glimlach om de lippen van de Noorman, zodra hij de hoefafdrukken naast hem ontdekte. Er waren ook nog andere dingen die nog sterker zijn aandacht vroegen: de sporen van Onga's ontvoerders. Thans moest het mogelijk zijn deze na te gaan. Snel haastte hij zich naar zijn eigen paard terug. Nauwelijks een half uur later wenste hij zichzelf zwijgefid gelukdat hij de nacht hier had doorgebracht en niet roekeloos in het duister naar de bergen was gejaagd. Want, zoals hij de vorige avond reeds vaag gevoeld had, hadden de Stichïs inderdaad getracht hem op een dwaalspoor te lokken. Het oude spoor wekte duidelijk Maandag en Dinsdag stonden voor het „Schwurgericht" te Aken vijf Duit sers, vroegere leden van de S.S., te recht, die er van werden beschuldigd in November 1944 drie Nederlanders nl. Fierre Gruyters en Leo Schols uit Roermond, beiden destijds werkzaam bü de Sodafabriek te Linne-Herten, en wij len rector van de Boom uit Fosterholt, zonder vorm van proces neergeschoten te hebben bij het Duitse grensplaatsje Effeld. Hetzelfde lot onderging daar een Duitse spoorbeambte. De S.S.-ers stonden onder comman do van „Untersturmführer" Wilhelm Lammertz uit Eschweiler bij Aken. De ze beweerde dat de drie Nederlanders zich aan spionnage schuldig zouden hebben gemaakt. Daarna had hij hen laten executeren overeenkomstig een bevel, dat hij ontvangen had van zijn chef. Kriminalrat Bach, luidende dat plunderaars, deserteurs e.d„ als zij ge straft werden, dadelijk moesten wor den doodgeschoten. Onder de Nederlandse getuigen, die werden gehoord, bevonden zich de vroe gere huishoudster van rector van de Boorn, mej. Geraedts, en een broer van de rector, dr. van de Boorn uit Eind hoven, voorts twee broers van de ver moorde Roermondenaren, de heer Gruy ters uit Haelen en de heer Schols uit Maastricht. Een van de beschuldigingen, welke Untersturmführer Lammertz de beide Roermondenaren ten laste had gelegd was, dat zij door de „Duits-Amerikaan se linies zouden zijn gedrongen om in Fosterholt te gaan spionneren". Dit sprookje kon door de Nederlandse ge tuigen wel heel. gemakkelijk uit de wereld worden geholpen. Want Roer mond en Posterholt waren in November 1944 nog door de Duitsers bezet. In werkelijkheid zouden de twee Roer mondenaren van plan geweest zijn kippen te gaan kopen in Posterholt. De De Nationale Padvindersraad heeft het bekende kampeercentrum op de Gouds- berg bij Lunteren, waar na de bevrijding o.a. diverse koempoelans van de NPV en de Katholieke verkenners gehouden werden, verkocht. Een grote instelling uit het Westen des lands heeft terrein en gebouwen aange kocht met de bedoeling aldaar een va- cantiecentrum voor haar personeel te vestigen. In het Augustijnenklooster te Culem- borg is in de leeftijd van drie en vijftig jaar, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, overleden de wel- eerw. pater Cyprianus Hildebrand O.E. S.A. Advertentie Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende broer van rector van de Boorn en een vriend van de rector, kapelaan Maessen uit Weert, die destijds in Posterholt verblijf hield, spraken de bewering te gen, dat de rector zich met het doorge ven van berichten aan de Amerikanen zou hebben bezig gehouden. De verdere behandeling van de zaak zal nog verscheidene dagen in beslag nemen. Dinsdagmiddag werd op een onbe waakte overweg in Barneveld-dorp een trailer door een goederentrein verplet terd. De trailer was even tevoren op. de overweg geslipt en kon vóór- noch ach teruit. De chauffeur was juist bezig met het loswerken van de auto, toen uit de richting Amersfoort de goederentrein naar Ede naderde. De trailer werd tus sen een paal van het electrische net en de wagons in elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauffeur wist zich op het laatste ogenblik nog in veiligheid te stellen. Trein en wagons kregen slechts weinig schade. Het verkeer dat op deze lijn nog zeer gering is, was geruime tijd ge stremd. Dinsdag heeft in Eygelshoven een Joe goslaaf een poging tot doodslag gedaan op een landgenote bij wie hij inwoonde. De Joegoslaaf, een 55-jarige gepension- neerde mijnwerker, die als een zonder ling bekend stond, had van de vrouw de mededeling gekregen, dat hij wegens gezinsuitbreiding een ander kosthuis moest zoeken. Dinsdagmiddag heeft hij hierover nog gesproken met de vrouw. Hierbij heeft hij zich zeer opgewonden. Na dit gesprek haalde hij op zijn kamer een revolver en schoot er mee op de vrouw. Hij raakte haar in het hoofd. Misschien zal zij één oog moeten missen, maar direct levensgevaar bestaat er niet. Na de aanslag sloot de dader zich op in zijn kamer en schoot daar zichzelf neer. „Overdracht van de souvereiniteit de jure over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië is de onvoorwaardelijke eis van Indonesië. Op het gebied van het „de facto" kunnen aan Nederland con cessies gedaan worden", zo heeft de voorzitter van de Partai Rakjat Indone sia (Nationale Volkspartij) aan Aneta medegedeeld. Hij zei het te betreuren, dat Sukarno en Hatta van mening ver schillen over de te volgen weg tot op lossing van het vraagstuk. Het parlementslid voor de S.O.B.S.I. (Indonesische Vakcentrale) Werdojo deelde mede, dat Sukarno consequent moet zijn in zijn verklaringen, op ver schillende tijdstippen afgelegd. „Ware ik president en zou op 1 Januari Nieuw- Guinea nog niet bij Indonesië zijn, dan zou ik het presidentschap neerleggen", zo zei hij. Hij voegde hier aan toe, dat, indien West-Guinea onder Indonesische souvereiniteit komt, er naar moet wor den gestreefd met Australië onderhan delingen aan te knopen voor de bevrij ding van. Oost-Nieuw-Guinea van het kolonialisme. 43) Voor het eerst sedert kapitein Lamb in de kast op de kamer in I Street was gaan staan en door de kier naar buiten gekeken had, bekroop mij een griezelig angstgevoel dat, wie weet, niet onge grond was. Het was verre van onmoge lijk, dat de zon voor Dorothy Hailet en mij niet lang zo helder scheen als we wel meenden. Wie weet, werden we ook wel door spoken achtervolgd. En ik had haar nóg niet verteld, wat kapitein Lamb mij opgedragen had, haar te ver tellen. Doordat 't druk op straat was, kostte het me tamelijk veel tijd haar huis op de Massachusetts Avenue te bereiken. Theodore Hallet ging juist door de voor deur naar binnen. Hij draaide zich om en bleef op mij wachten, een angstig, beklagenswaardig manneke, dat keek alsof zijn mooiste droom aan scherven was gevallen. „Zeg me asjeblieft wat ik doen moet, Grace", zei hij. „Ik heb de schilders van morgen laten uitscheiden. Ik was van mening dat we door moesten zetten dat we deze tijdelijke tegenslag moes ten tarten maar ik ben door mé- vrouw Stubblefield opgebeld. Ze had vanochtend die vervloekte waarzeg ster opgebeld en die had dadelijk in de sterren gelezen, dat de tekenen on gunstig waren." „Geloof je niet, dat ze dit keer vol komen gelijk heeft, Theodore?" vroeg ik, „Nee, ik vind dat we, nu ja, dat we daardoor een zekere kwetsbaarheid toegeven en een dergelijke schijn moe ten we tot iedere prijs vermijden. Nie mand schijnt de geschiedenis te ken nen van de vrouw die gisteren hier is geweest. Ik heb er mevrouw Stubble field en Ellery Semour naar gevraagd en die tasten evenzeer in het duister als ieder ander." Werkelijk? dacht ik, maar ik zei niets. Er zou hen en Theodore vroeg of laat wel een licht opgaan. „Je begrijpt, dat het buitengewoon vervelend voor mij is. Ik houd er nu eenmaal niet van. nodeloos geld uit te geven". Hij glimlachte zenuwachtig. Ik moest tegen wil en dank terug lachen. „Waarom zou ik ook, Grace?" vroeg hij. „Natuurlijk niet" zei ik vlug. „Neem nu vandaag. Ik heb detectives moeten huren om het hoofdkwartier te beschermen tegen nieuwtjesjagers. De politie lachte me uit, toen ik hun hulp inriep. Ik heb vanmiddag gepro beerd, Dorothy te pakken te krijgen om te vragen, of zij misschien een mid del wist, om al die narigheid ten goe de te keren, maar Hij maakte een wanhopig gebaar met zijn ene vrije hand. „Wist ze een middel? vroeg ik. „Ik denk wel, dat ze het geweten zou hebben, maar ze was niet „thuis. Zo staan de zaken. Ze is altijd ergens anders op ogenblikken dat ik haar hulp nodig heb". Ik ging naar binnen, ofschoon ik ge loof, dat ik eigenlijk wel had behoren te gaan. Opnieuw besloop me dat grie zelig angstgevoel vaag, maar duidelijk genoeg om me toch dwars te zitten. Ik geloofde niet, dat Dorothy er iets mee uitstaande had. Het was onmogelijk, omdat zij immers de pruik en de japon en het wapen niet in haar bezit had ge had. En zodra ik haar boven aan de trap zag staan, verdween het 'griezelige gevoel. „O, liefste, wat ben ik blij dat je ge komen bent!" Ik geloof niet, dat ze ThcdHore be doelde, maar hij vatte het als zodanig op en toonde zich erg vergenoegd. Hij lepte zich naast mij de trap cp, kuste haar wang en verdween bedrijvig naar zijn kamer. „Zodra ik een droog over hemd aan heb, kom ik naar beneden, Dorothy!" Dorothy vatte mijn arm. „Grote he mel, wat ben ik blij, dat je gekomen bent. Ik heb de hele middag al naar je gezocht. Ik ben razend. Kom binnen. De grote Enoch B. is er". Ik wou, dat ik er zo beheerst en kalm uit kon zien, als ik razend ben. Als ik razend ben, dan is het aan mij te mer ken. XII. DE SCHRIK Mijnheer Stubblefield was aanwezig. Evenals Ellery Seymcur. Mutton was er niet. Ik veronderstelde dat ze thuis in conferentie was met haar zieneres. „Hoe maakt u het, mevrouwtje straalde mijnheer Stubblefield. Mijnheer Seymour straalde niet. Misschien leek hij alleen maar zo ontdaan, doordat zijn patroon het tegendeel was. „Hebt u dat gehoord van die Kramer. vroeg mijnheer Stubblefield. „Ik ben van gevoelen, dat hij in de uitoefening van zijn plicht overvallen is. Ik heb Seymour opdracht gegeven te zorgen, dat de politie attent blijft. Ik ben zuinig op mijn mensen". Ik kreeg de indruk, dat Seymour hem een gedwongen en zelfs smalend lachje toewierp, maar hij zei niets. „Ik vrees zei ik, „dat u niet al te best op Joe Kra mer gepast hebt, mijnheer Stubblefield". Mijn vrouw is zo van streek, dat ze naar bed is gegaan", zei mijnheer Stubblefield. Hij glimlachte ons gerust stellend toe, voor het geval wij ons soms ongerust zouden maken over zijn ondermaanse echtgenote. „Zo. zo!". Hij stond geestdriftig op. „Hoe gaat het, Ted? Blij, je te zien, jongen!" Dorothy en ik schrokken een beetje. Sinds mensenheugenis had nog nooit iemand Theodore met „Ted" of „jongen" aangesproken. „Ik zou graag even met je babbelen, als de dames zo goed willen zijn, ons te verontschuldigen. Ik ben nog van het oude stempel vrouwen en politiek ziin onverenigbaar". Ik had zo'n idee, dat het hier minder toepasselijk was, maar hij bedoelde het goed en Theodore, die zo mistroostig en ontmoedigd was geweest, toen wij bin nenkwamen, leefde helemaal op onder de welwillendheid van de grote Ameri kaan. Toen ze weg waren, heerste er even een aangename stilte, die door Dorothy werd verbroken. (Wordt vervolgd) de indruk dat de ontvoerders de rivier varen overgestoken en op de bergen waren toegereden. Doch enkele kleine aanwijzingen leerden hem snel genoeg dat zij in werkelijkheid hun paarden in de rivier hadden gedreven en stroomopwaarts door het water waren gegaan. Op de zachte steppegrond waren de sporen echter gemakkelijk te volgen, doch er verscheen een peinzende uitdrukking op Eric's gelaat toen hij opmerkte dat de ruiters blijkbaar recht op de bergen waren toegereden. Zo ver hij kon zien rees de bergwand hier steil en onbeklimbaar uit de steppen omhoog. Eric besefte, dat zich hier de schuilplaats van de Stichi bevond. Deze week heeft dr. K. E. O. Jahn aan de Rijksuniversiteit te Utrecht het ambt aanvaard van bijzonder hoogleraar in de Turkse en Slavische talen en letter kunde met een rede aangaande enkele beschouwingen over de betrekkingen tussen beide volksgroepen. Prof. Jahn is geboren in Tsjechoslo- wakije en promoveerde in 1931 te Praag op een proefschrift „Studies over de vroeg-islamietische epistolographie". In 1936 werd hij te Praag tot lector be noemd, doch onder het Duitse régime week hij naar Nederland uit. In 1947 werd hij te Utrecht reeds toegelaten als privaat docent. Prof. Jahn verricht ook historische en cultuur-historische onderzoekingen be treffende Slaven en Turken in de Sovjet- Unie. Na zijn reeds te Londen en Praag gepubliceeerde werken, wachten thans nieuwe publicat:es, o.a. een belangrijk werk over het Mongoolse tijdvak, op uitgifte. Ter vervanging van de thans in ge bruik zijnde en naar verhouding reeds oude Z-2 t's (Mitchells) zal de Marine luchtvaart Dienst n het kader van het MDAP (Mutual Defence Aid Program) 18 Amerikaanse „Harpoons" krijgen. De vliegtuigen zullen waarschijnlijk in de loop van 1951 geleverd worden en op het vliegveld Valkenburg worden gestation- neerd. De „Harpoon" is een tweemotorig vliegtuig, bewapend met negen mitrail leurs van twaalf mm. en met een bom- mencapaciteit van 1300 kg. Dinsdagavond i~ een deel van de meu belfabriek van de gebr. IJzelendoorn te Culemborg door brand verloren gegaan. De brand is ontstaan in de lakspuiterij en deelde zich mede aan de bovenverdie ping. Beide onderdelen van het complex brandden geheel uit. Omliggende wonin. gen kregen waterschade. Dinsdagavond is 'n felle brand uitgebro ken in een perceel aan de Sophialaan te Baarn, waarin zich de opslagplaats be vond van de grossier in tabakswaren, de heer Bouwhuis. Hoewel de Baarnse brandweer spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen worden, dat het maga zijn geheel uitbrandde. Naar schatting ging voor 35.000 tot 40.000 gulden aan ta bakswaren verloren. General Motors heeft bekend ge maakt dat zijn personenauto's van het model 1951 met ongeveer 5 procent in prijs zijn verhoogd. Drie weken geleden heeft General Motors zijn 400.000 em ployees een loonsverhoging gegeven van 3 dollarcent per uur. Wilson, de president van G.M., schreef deze prijsverhoging toe aan de sterke stijgingen van grondstoffenprijzen en van de lonen. General Motors is de grootste auto-producent van de wereld en vervaardigt o.a. de Cadillac, Buick, Oldsmobile, Pontiac en Chevrolet. De Ford Motor Company kondigde enige tijd geleden aan, haar prijzen niet te zullen verhogen. immifQ "(fmmiimtiiiiiiiiiiiiiHmiiiiiMiiiftmimiiiiiiimiiiiitiiiiitiê „Heb je een prettige Sinterklaas ge had?" vroeg ik. Snorrebor trok een zuinig gezicht en antwoordde: „Naar omstandigheden. Ik heb voor de kleinkinderen Sinterklaas moeten spelen". „Hebben ze je niet herkend?" „Nee, dat geloof ik niet". „Maar ze moeten je toch gemist heb ben". „Nee, want ze hebben hun verteld, dat ik vroeg naar bed was gegaan. En weet je, wat ze toen zeiden? Ze zeiden: „Dat is jammer, want Opa'is de enige die nog in Sinterklaas gelooft". „Behalve de Nederlandse regering dari toch", zei ik. Te Alteveer werd een 12-jarig jongetje door een auto overreden en op slag gedood. De jongen, A. van der Laan, was met enige vriendjes bij een kraampje voor het huis van de heer Bodewitz aan het spelen. Juist toen een auto. bestuurd door de heer J. Heikens naderde, rende de jongen de straat over. De jongen werd overreden en was vrijwel op slag dood. De verkeerspolitie, die een onder zoek instelde, verklaarde dat de chauffeur geen schuld treft. De M(j. „Nederland" heeft aan de Rot terdamse Droogdokmaatschappij en aan de Machinefabriek en Scheepswerf F. Smit Jr. te Rotterdam opdracht gegeven voor de bouw van twee vrachtschepen vin 12.500 ton deadweight. De schepen zullen worden uitgerust "met Werkspoor-Sulzer motoren, die een capaciteit hebben van maximum 10.200 apk. De schepen zullen een snelheid kunnen ontwikkelen van 16 Y, mijl en een accommodatie hebben voor twaalf passagiers. In tegenwoordigheid van talrijke Ne derlandse en Duitse autoriteiten werd te Bremen de Groninger verffabriek „De Rem" geopend. De verffabriek „De Rem" is het eer ste Nederlandse bedrijf dat na de be vrijding een nieuwe zaak in West-Duits- land in exploitatie heeft. Het is voor de missionaris van het groot ste belang, dat hij niet vreemd is op me disch terrein. De Medische Missie Actie organiseert daarom jaarlijks een medische cursus en de K.I. van 8 December brengt) er een interessante reportage over uit het St. Franciscus Gasthuis te Botterdam. Van de andere reportages in dit nummer trek ken bijzonder de aandacht die over een pygmeeënstam in Afrika en over een kop tisch kluizenaar in Ethiopië, beide van de K.I.-fotograaf. Burgemeester Numan van Harderwijk vertelt over de actie van zijn politie om de jeugd bezig (en dus van de straat) te houden. Er is een interview met staatssecretaris Moorman en aalmoezenier van de arbeid E. van Iersel schrijft over „Klooster zonder muren". Verder roman, verhalen, actualiteiten, sport en andere vaste rubrieken. Hoe het communisme de jeugd in het Sovjet-blok onderwijst, moge blijken uit de volgende aanhalingen uit de nieuwe geschiedenis, die door lieden met een angstig-korte memorie of een maximum aan boosaardige partijdigheid en leugen achtigheid voor de 800 millioen onder horigen van de Rode Tsaar in het Kremlin op het ogenblik wordt her schreven. Het heet daarin, dat Rusland op z'n eentje de jongste wereldoorlog heeft uit gevochten. Van de Amerikaanse leen- en pachthulp heeft men nooit gehoord. Winston Churchill wordt een bloedzui ger en een imperialist genoemd, die altijd heeft geïntrigeerd, om Rusland in slavernij te brengen. Alsof dat nog nodig was! Roosevelt wordt geschilderd als een zwakkeling met progressieve ideeën, achter wiens rug de senatoren van Wall- street naar Berlijn vlogen om te probe ren een afzonderlijke vrede met Hitier te sluiten. Van uitgeroeide Joden hebben de Russische leermeesters óók nooit iets gehoord. Alleen het Sovjet-volk heeft alle offers gebracht. Generaal Eisenho wer heeft nooit een slag geleverd, laat staan gewonnen. De Nazi's zijn eenvou dig op de loop gegaan voor zijn schijn- front in het Westen. D.-day en de invasie in Normandië waren maar schijn, weet u? En de immense verliezen aan men senlevens en de verwoestingen in Noord- Frankrijk en bij ons evenzeer, om van de puinhopen in Duitsland maar niet te spreken. Toch worden de geallieerde bombardementen door de nieuwe lera ren niet helemaal genegeerd. Maar zij zeggen dat die enkel tot doel hadden onschuldige Duitse burgers te terrorise ren, de concurrentie van de Duitse industrie op de wereldmarkt te vernieti gen en het culturele erfdeel van Europa te liquideren, iets, waar Rusland tegen was. Hoe bestaat het! Wie bezwaa*; heeft tegen de Russische grensuitbreiding, is een oorloghitser. Stalin wordt geprezen als de genius van de revolutie, de bou wer van het socialisme, de "generalissi mus van de overwinning en de leider van de internationale vredesbeweging. Aangezien echter het analfabetisme onder de volkeren achter het IJzeren Gordijn nog altijd groot is, wordt deze Russische geschiedschrijving op zeer doeltreffende wijze ondersteund en aan gevuld met zgn. documentaire films. Wie niet kan lezen of schrijven, kan het zien en horen. De invloed van deze films op de ongeletterde massa schijnt veei groter dan die van communistiscne boeken en kranten. Op het ogenblik gaan van de Elbe tot de kusten van China in de dorpsbiosco pen twee epische superfilms in kleuren, die door de Sovjets-studio's zijn vervaar digd. Aan deze films hebben duizenden medegewerkt en de productiekosten be liepen meer dan 10 millioen roebel. Zij worden aangediend als „getrouwe weer gaven van oorlogsgebeurtenissen vol gens onofficiële Russische documenten Voor de critische Westerling is de pri mitieve verdraaiing van de feiten in deze films „De val van Berlijn'' en „Met geheime zending" weinig overtuigend. Maar deze verdraaiing is misschien alleen meer op de spits gedreven dan die in sommige dubieuze films, die te Holly wood en Londen in elkaar zijn geflanst om een of andere filmster een mooie beurt te laten maken en de jongste oor log voor ontspanning van de opgroeien de jeugd te misbruiken. Het grote ver schil is alleen, dat de Amerikaanse en Britse regeringen niet eisen, dat de bios coopbezoekers dit gesol met de historie geloven en dat Rusland dat wel doet. De communistische heersers achter het IJzeren Gordijn beschouwen de gering ste twijfel als een bewijs van anti-volks- democratische gezindheid en op school, in de pers en op de openbare bijeen komsten prijzen zij de Sovjet-oorlogs films aan als evangelische waarheid. Onder alle landen achter het IJzeren Gordijn zijn volgens de berichten de Oost-Duitsers het moeilijkst te overtui gen. Bij de gala-premières van „De val van Berlijn" en „Met geheime zending" werd hier onder de volwassenen een on derdrukt gegichel gehoord, maar bij de communistische „Freie Deutsche Ju- gend", waarin het grootste deel van de jonge generatie is georganiseerd, sloegen beide films zeer in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3