Oud-kanselier Brüning genoemd als Adenauer's opvolger a..:.! UNTER eerlijk! Zaterdag a.s.Winfried-Jong Leven in tafeltenniscompetitie HET DOMEIN DER VROUW Mode blijft stabiel 0 Wil niet alles zelf doen! Winter- MENU Bel evenissen van de struisvogel Rasmus VEEL KINDEREN ZAGEN NOG NOOIT EEN ECHTE KERK r Wij luisteren naar SANATOGEN^ v.. Hoogleraar te Keulen de beste oplossing Krimpen van pijn Priester zijn een bijna on-menselijke taak Langzaam maar zeker gaat een groot deel van het Silezische volk ten onder Sim, Sam Goed debuut van Rijvers J WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 PAGINA 4 TYPISCHE VERTEGENWOORDIGER DER OUDERE DUITSE GENERATIE Officiële mededeling MTTC toont zich zijn plaats waard UIT DE DUITSE DIASPORA 6 Gezondheid met tepels. Het Zenuwsterkende Voedsel en Rasmus als uit vinders Oi-\ Scheep vaartberichten (Van onze correspondent in Duitsland) Toen Adenauer verleden zomer onverwachts ziek werd en voor enkele we ken zijn ambtsbezigheden in de steek moest laten, besefte men in leidende kringen met enige schrik dat er plotseling een grote leemte ontstaan was: de „sterke man" met zijn autoritaire houding heeft geen plaatsvervanger of eventuele opvolger. Gezien de hoge leeftijd van de bondskanselier begon men voofzichtig en met de nodige discretie naar enkele candidaten om te zien. Het toeval wilde dat tezelfder tijd Dr. Heinrich Brüning een reis door Duits land maakte en zijn besluit bekend werd het volgende jaar een professoraat aan de universiteit van Keulen te aanvaarden. Sindsdien circuleren er hard nekkige geruchten, dat Brüning eens weer terug zal keren in de Duitse poli tiek en dat hij misschien zelfs de „kroonprins" van Adenauer wordt. Op het eerste gezicht heeft een der gelijke veronderstelling iets verras sends, maar men kan niet ontkennen dat er een zekere logica in zit: Brüning is een van de weinige vooraanstaande Duitse politici die over een werkelijke politieke ervaring beschikken Als de laatste^ werkelijk democratische kanse lier vöör Hitier symboliseert hij de goede kant van de zo vaak uitgekreten, republiek van Weimar. Het is een inte gere figuur, zijn rustige natuur en on sentimenteel karakter zouden hem ze ker geschikt maken om in een zo be wogen tijd als de tegenwoordige aan het roer van de zwaar stampende West- duitse bondsrepubliek te staan. Hierbij komt. dat de diep gelovige Christen, die moedig, maar zonder succes, tegen Hitier vocht, zekere verdiensten ver worven heeft die hem voor de hoge functie van een bondskanselier in aan merking doen komen. Maar er zijn natuurlijk ook facto- Jeïi die deze veronderstelling niet in alle opzichten aannemelijk maken. Brüning woont nu al 17 jaar buiten Duitsland, en naar een gezegde van Jacob Burckhardt komen gevluchte leiders van een volk, die als emi granten een lange tijd geen contact met hunvvolk hadden, alleen in uit zonderingsgevallen in de oude posi ties terug. Dit zou voor Brüning te meer gelden, omdat hij een zeer inge togen man is, die liever hard werkt ln een studeerkamer dan dat hjj po seert voor opdringerige journalisten. Direct contact met de massa, met de openbaarheid heeft deze schuwe en Ietwat aarzelende persoonlijkheid nooit erg op piüs gesteld. Deze uiter mate sympathieke aanleg onder de leidende politici niet erg verspreid heeft het contact tussen Brüning en het Duitse volk in de laatste jaren zeker niet bevorderd. Het is altijd erg stil geweest om Brüning. Hij wilde blijkbaar niet in het koor van de Il lustere emigranten als Thomas Mann. Alfred Döblin, Wilhelm Röpke etc. meezingen, die allen na 1945 hun me ning over de jongste Duitse geschie denis zo duidelijk hebben uitgespro ken. Nu hebben sommigen ook laten door schemeren dat Brüning. misschien wel Els aanloop, de eerste West-Duitse mi-" nister van Buitenlandse Zaken zou kunnen worden, want Adenauer is ge zonder dan ooit van zijn Zwitsers verlof teruggekeerd. Maar dit heeft nog meer voeten in de aarde, cmdat voor deze belangrijke post reeds andere candida ten gereed gehouden worden. Dus zal Brüning allereerst een nieuwe taak op het binnenlandse terrein van Duitsland moeten toegewezen krijgen. Van ver schillende kanten, ook van katholieke zijde, zijn daartegen nog andere beden kingen geuit. Deze glasheldere demo craat Brüning, die zo intellectueel en rationalistisch aandcet, heeft een be paald irrationeel zwak dat men wel eens het „Front-Complex" gencemd heeft. Hii heeft in de eerste wereldoor log als officier gevochten en uit die tijd veel eerbied overgehouden voor de ethische soldaat die correct en onwrik baar zijn plicht als dienaar van de staat doet. Men weet dat Brüning uit deze overtuiging misschien te lang in de betekenis van Hindenburg geloofd heeft en niet vroeg genoeg erkende dat de oude kaste van de militair niet stand zou houden tegen de opkomende cor rumperende krachten van het Nationaal Socialisme. Dit heeft Brüning geremd en hoewel men rustig kan aannemen dat de loop der verdere geschiedenis hem nieuwe inzichten in dit probleem gaf. RIJBEWIJZEN Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt er op ge wezen, dat. als gevolg van het in wer king treden van het nieuwe Wegenver. keersreglement op 1 Januari 1951, het voor de tijdige afgifte van een verkla ring van lichamelijke en geestelijke ge schiktheid voorshands noodzakelijk zal zijn, een aanvraag daartoe bij het een traal bureau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen zeer tijdig in te dienen. In verband hiermede is het voor houders van rijbewijzen, waarvan de geldigheids duur in de maand Januari 1951 ver strijkt, van belang zich reeds gedurende December bij de provinciale griffie te doen voorzien van een nieuw rijbewijs. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen Togal zuivert de nieren, is onschadelijk vocir hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,83, 2.06, f 7.94. Oud-kanselier Brüning. moet men zich ernstig afvragen of hij niet een typische vertegenwoordiger van de oudere Duitse generatie is zoals Adenauer, Schumacher, etc. met hun goede eigenschappen, maar ook met hun beperkingen. Want al te zeer lijdt het Duitse politieke leven aan het gebrek aan nieuwe en jonge krachten. De na tuurlijke regeneratie van het politieke leven in Duitsland na 1945 wordt door de oudere politici vaak meer geremd dan bevorderd en men moet misschien aannemen, dat Brüning's ervaringen en inzichten voor de Duitse politiek waar devoller zijn dan de nieuwe functies. Zou het daarom niet de beste oplos sing zijn als Brüning door zijn profes soraat in Keulen de jongeren voorlicht en adviseert, maar de nieuwe krachten het werk zelf laat doen. Want vele nieuwe kwesties, die in 1933 niet in die mate actueel of zelfs ondenkbaar waren, eisen een totaal nieuwe politiek: de so ciale orde, de remilitairisatie, de Euro pees-federalistische politiek. Wij zijn in ieder geval zeer benieuwd te vernemen hoe de beslissing van een van de meest begaafde Duitse staatslieden zal uitval len. Advertentie HUNTERde Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. Ik heb de pastoor verteld van het ver plichte godsdienstonderricht dat het Ne derlands Episcopaat heeft ingevoerd voor achttienjarigen. Hij vond het ideaal, maar in de diaspora viel er niet aan te denken. Er is behoefte aan. grote be hoefte zelfs, omdat de kinderen, die nu op het punt staan de school te verlaten, de afgelopen jaren practisch geen onder richt hebben gehad. Dan concentreert zich de geestelijkheid maar liever op de kinderen rond de tien. twaalf jaar en probeert zij een gedeelte van de ouderen op te vangen in avondbijeenkomsten. In de parochie Brake moet op 22 plaatsen onderricht worden gegeven. En onder welke omstandigheden! De katholieke kinderen van alle klassen samen een leeftijdsmarge van zeven tot veertien jaar komen na de gewone lesuren, dikwijls na een vermoeiende gym nastiekles, allen ir, één lokaal. Eén uur in de week moet dan opwegen tegen het totaal neutrale onderricht in de andere lessen, voorzover onchristelijke onder wijzers hun neutraliteit niet naar de andere kant laten omslaan. In gods dienstig opzicht, zo vertelde een domir.ee tegen pastoor Hillen, kan ik op geen Door een zege op Barna en een ge- ljjk spel tegen Wifra heeft M.T.T.C. be wezen, dat het zijn plaats in de hoog ste tafeltennis-afdeling waard is. Sparta behaalde weer een grote overwinning op Well Shot en Quick behield zijn kans door een zege op Rapid. Sparta had het tegen het bezoekende Well Shot niet moeilijk en won met 100. Zelfs niet één game wonnen de Nijmegenaren. Quick blijft Sparta echter goed vol gen, nu door een 73-overwinning op Rapid. B. van Ham won zijn drie par tijen, G. Broné zorgde voor twee winst punten en F. van Dijk verraste door een overwinning op H. Clausen. Het dubbelspel werd een Hilversumse zege. Het Utrechtse Barna heeft niet veel plezier gehad van het bezoek van M. T.T.C., daar het roemloos met 82 ten onder ging. Technisch was Barna mis schien iets beter, doch het enthousiaste spel van de Maastrichtenaren gaf hier duidelijk de doorslag. Knipschild en Klinkenberg van M.T.T.C. wonnen hun partijen. Akkerman verloor van Huberts en Hogendoorn. Tegen Wifra had M.T. T.C. het moeilijker. Toch mag het gelij ke spel zeker eervol worden genoemd. R. Willemstein van Wifra bezorgde door goed spel zijn club drie overwin ningen. C. Voormolen won enigszins verrassend van Klinkenberg. Het dub belspel leverde Wifra tenslotte het vijf de punt op. Sparta Quick Well Shot Ned. Lloyd M.T.T.C. Wifra Rapid Barna Never Down 0 0 12 54— 6 1 0 11 40—20 0 3 8 35—85 7 29—31 7 36—34 4 23—27 4 25—35 1 15—35 0 13—47 In de overgangsklasse B staat VIF a.s. Zaterdag voor een moeilijke op gave, want het gaat dan op bezoek bij het sterke Amsterdamse KKK. Gezien de fraaie positie, welke KKK thans op de ranglijst inneemt, geloven wij niet dat de Hilversummers in deze wed strijd kans zullen zien zich wat hoger- Forige week in de godsdienstles gevraagd of er iemand iets over Holland kon vertellen. Onder diepe stilte zocht een van de knapen kennelijk naar een samenvattende formulering. Schuchter kwam het eruit: „Die Hollander wollen Ostfriesland haben!" Sinds die tijd heb ik mij ten deze meer toegelegd op opiniepeiling met een toch wel bedroevend resultaat. Ook in Munster heb ik tvel eens geïnformeerd naar de betekenis van Nederland voor Europa en kreeg toen te horen, dat het katholiek-cultureel leven van dit werelddeel toch eigenlijk draaide om West-Duitsland en Noord-Italië. Eerlijk gezegd had de priester, aan wie ik de vraag gesteld had. mij aanvankelijk wel een beetje uit het veld geslagen, maar toen trok de Hollandse Leeuw zijn voetbalschoenen weer aan en gromde terug, dat er tien jaar geleden ook iets draaide tussen Italië en zijn vaderland. Hij kon mijn antwoord appreciëren en liet mij glimlachend het nieuwe nummer van de Herderkorrespondenz zien, waarin een „Brief aus Holland" stond afgedrukt. Dat was een verrassing. De oecumenische beweging en andere hernieuwde geestesbewegingen in katholiek Nederland vonden er een treffende, positieve vertolking. Ook Onrust in de zielzorg" werd vermeld en het tijdschrift „De Nieuwe Mens" werd enkele malen genoemd in een heel gelukkige context. Tammer genoeg bleef een vermelding van „Te Elfder Ure" achterwege. Dat was nu eens informatie waaraan katholiek Duitsland behoefte heeft. enkele onderwijzer rekenen. Stel je voor, dat onderwijzers jouw enige gods dienstles in de week belachlijk maken, dat de kinderen een week lang niets over godsdienst horen vertellen, geen voorwerp of plaat eraan herinnert en zij hoogstens tegen een groot portret van Luther aan zitten te kijken! De andere kinderen gaan na een lestijd van acht tot één uur heerlijk r.aar huis, z ij krij gen nog godsdienstles. Omdat de scho len zo vroeg beginnen (in Nordenham zelfs om half acht) komt er van een schoolmis natuurlijk ook niet veel te recht. Geen pastoor krijgt om zeven uur zijn kerk vol met kinderen. Met verbazing gemerkt dat zelfs oudere kinderen geen verschil wisten aan te geven tussen het Evangelisch avondmaal en de H. Communie. Het eerste weten zij heel goed te beschrij ven (hoe vaak hebben zij er de eerste tijd niet aan deel genomen?), maar het specifieke karakter van het Sacra ment des Altaars ontging hun ten enenmale. Velen hebben nog nooit een echte kerk gezien. Pfarrer Böhmer heeft daar iets op gevonden. Op be paalde tijden laat hU klassen met kin deren naar Brake komen om DE kerk te laten zien. Hij houdt dan een kort lof en legt alles uit wat maar in kerk of sacristie te vinden is. Het is een middel, maar het heeft toch alle ken merken van een noodmiddel. Een kerk is geen museum, maar een tehuis, als een toevlucht temidden van het ka tholieke volk Het is vandaag mijn laatste dag. Van middag komen alle priesters van de Wesermarsch „Maandagmiddag", dat is zoveel als Zondag vieren. Deze weke lijkse bijeenkomst is-de grote trots van pastoor Hillen, de nestor van de inheem se priesters. Zo houden zij elkaar boven Wesermarsch' peil. En dit is hard nodig! Dc kapelaan van Nordenham was de geheele oorlog aan het Russissche front. Hij kan maar niet begrijpen, dat ik r.og een „Gau'deamus" kan zingen na een bezoek aan de barakken. Zijn comman dant, een godsdiensthater, had alle gees telijke en culturele begaafdheid uit hem weggesnauwd. Zo kwam hij terug in de zielzorg. Door zelfreflectie het zijn z'r> eigen woorden moest hij alle geeste lijke waarden weer opnieuw ontdekken. Dan de Pfarrer van Einswarden. Eén Zondagmorgen heb ik hem vervangen Half zeven in de biechtstoel, zeven uur H. Mis met predikatie, weer in de biechtstoel, communie-uitreiken, kinder mis met preek, weer in de biechtstoel, een kop koffie en dan om tien uur Hoog mis met preek, waarna nog het toedie nen van het H. Doopsel. Van vermoeid heid kon ik nauwelijks ontbijten. Nu was het voor mij een experiment met alle prettige kenmerken van een eerste ervaring, voor hem verloopt zo elke Zondagmorgen. Moet ik nog schrijven over de oude „Geistliche Rat" van 72 jaar, die op zijn zolderkamertje geen stoel aan kon bieden, toen Mgr. Keller hem kwam visiteren? Of over de Pfar rer van Stollham, die nog steeds een kussen nodig heeft, wanneer hij tegen een leuning gaat zitten, om de bijtende „Prügel"-pijn (restant van de Poolse soldateska) niet te voelen? JU ziet ook veel ellende, ik weet het maar de psychische druk, waaronder de geestelijkheid hier moet werken, kan je toch maar nauwelUks vermoeden. Waar over moet Pfarrer Böhmer preken? Moet hy fulmineren tegen het gemengde huwe- Ujk. terwül de katholieke meisjes van andersdenkenden een nieuwe „Heimat' krügen aangeboden, waar zU alle barak- kenellende kunnen vergeten? Moet hij bedelen voor een nieuwe berk, wanneer de meerderheid van de gelovigen hierin een symbool ziet, dat zü niet meer naar hun geboortegrond zullen terugkeren? Moet hij preken over rechten op de „Heimat" of over plichten van aanpas sing? Moet hij preken over vertrouwen op God, terwijl 90 pCt. van de verdre venen werkloos is? Moet hU katholieke jongens, de uitblinkers, in Zuid-Duits- land te werk stellen, terwijl hij daardoor de afbrekende elementen weer veel meer vrij spel laat? BegrUp je nu die psychische druk? Pastoor zyn van ge lovigen in de diaspora, terwijl de gelo vigen in geen enkel opzicht diaspora- rüp zijn. Byna allen stammen uit tradi- op te werken. Wat echter wel vast staat is, dat zowel de gebroeders Oos- terlaag als H. Vlug hun uiterste best zullen doen om hun huid zo duur mo gelijk te verkopen. Of hebben de VIF- trs misschien plannen om voor een late St. Nicolaas-surprise te zorgen? KKK 6 0 0 12 46—14 Barna II 6 4 1 I 9 35—25 Hilversum 6 4 0 2 8 29—31 UTTC 6 3 1 2 7 32—28 Quick II 6 3 0 3 6 30—30 VIF 6 2 0 4 4 24—36 AVGA 6 1 0 5 2 23—37 't Balletje 6 0 0 6 0 21—39 De enige wedstrijd, welke in de over gangsklasse gespeeld werd, die tussen AVGA II en Rapid II. eindigde in een overwinning met 73 voor eerstgenoem de. Tot besluit van de eerste helft der com petitie komen in afdeling C de twee katholieke clubs Winfried en Jong Le ven tegen elkaar uit. Deze wedstrijd zal worden gespeeld a.s. Zaterdagmiddag 3 uur, Nieuwe Gracht 16 te Haarlem. Winfried, dat tot op heden slechts vier punten uit zes wedstrijden heeft weten te behalen, zal zeker trachten de Am sterdammers een puntje afhandig te ma ken, terwijl Jong Leven wil het zijn kleine kans behouden in ieder geval de volle winst moet behalen. Een span nende strijd kan dus verwacht worden. Alles bij elkaar genomen houden wij het dit keer en dit zullen de Haarlemmers ons zeker niet kwalijk nemen op een overwinning van Jong Leven. Voor Winfried komen uit: Hoonhout, Duineveld, Smit en voor Jong Leven: Putman, Van Gaaien en Th. Kramer. Disnie Sparta II AVGA II Jong Leven AMVJ Rapid II Winfried TOG II 0 10 43—17 0 10 42—18 2 8 36—34 7 32—28 Het is nog lang geen voorjaar, de hele win ter, die nog moet ko men (en officieel op 21 De cember zijn intrede doet) scheidt ons van de eerste sneeuwklokjes en het eerste merelgefluit. Maar in de mo dewereld weet men allang in welke kledij de vrouw het voorjaar 1951 zal instap pen. De voorjaarsuitzet voor „de" vrouw is allang klaar. Althans in de confectie, die in ons land door 70 pCt. van de vrouwen wordt gedragen. Op de Amsterdamse show van de zevende Nederlandse Fashionweek. welke show ditmaal tijdens een groots opgezet nachtfeest in een entourage was gezet van bal let, muziek en dans, heeft men een glimp van de aan staande voorjaarskleren kun nen opvangen. Grote veran deringen zijn er niet; noch aan taille, noch aan schou ders, men ziet zowel de aan geknipte als de ingezette mouw, beide de natuurlijke schouderlijn volgend. De taille blijft op haar plaats en geaccentueerd, de tailleur is vrij klassiek. Daarnaast is er een uitgesproken liefde voor de tuniek, waaronder de rok nauw is. De wijde rok heeft echter geenszins afgedaan en dat is maar gelukkig ook, want wat is er zomers fees telijker en fleuriger, dan een vrolijk, licht of gebloemd ja ponnetje met een wijd uit waaiende rok als het onder ste plaatje laat zien. Een der vele aantrekkelijke jurkjes uit de aanstaande voorjaars collecties. ASTRID Drie modellen van de Nederlandse confectie voor het aanstaande voorjaar. Toen wij enige tijd gele den op een bijeenkomst van Sociale Werksters waren, zei een der spreeksters daar enige zeer behartigens waardige dingen. Er was in de vergadering algemeen in stemming met haar woorden en toch hebben wij ons af gevraagd of men daaruit nu ook werkelijk de juiste con clusie zou trekken en zijn houding herzien. De spreekster constateerde dat er dikwijls niet alleen geen samenwerking is tussen verschillende personen en in stanties, voor wie dat van grote betekenis zou kunnen zijn, maar zelfs tegenwerking, terwijl toch beide er van Overtuigd zijn, dat zij wer- ften en streven in het belang van hun medemensen. Hoe is dan deze, op zijn zachtst uit gedrukt, vreemde houding te verklaren? Uiteraard kan dat verschil lende oorzaken hebben. De eerste is, dat men geen juiste omschrijving heeft van zijn taak. Komt er dan werk, dat wel in de lijn ligt, dan neemt men er dat maar bij, zonder zich eerst duidelijk te reali seren of dat nu feitelijk ook wel tot zijn taak behoort of dat er mogelijk anderen zijn. die zich al met dat werk be zighouden. Een andere reden is, dat men zich vaak verbeeldt, dat men het zelf toch veel beter doet dan een ander. Alvorens dat te kunnen beslissen, zal men toch in ieder geval een duidelijk beeld dienen te hebben van de manier, waar op de ander werkt. Veelal is men echter absoluut niet op de hoogte met de elders ge bruikte werkwijze en metho de. In deze redenering zit veel waars en we zullen moe ten toegeven, dat we met dit euvel te kampen hebben op velerlei gebied. Het is heus niet alleen in 't georganiseer de maatschappelijke werk. Zien we ditzelfde niet vaak bij onze liefdadigheidsvereni gingen? Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een gezin door twee of meer liefdadigheids verenigingen wordt bezocht en gesteund zonder dat men het van elkaar weet? Wij we ten. dat op het ogenblik de sociaal-charitatieve centra proberen de diverse krachten te bundelen en op deze ma nier een eind te maken aan deze misstanden. Maar zien we dik.wi.ils zelfs in de gezinnen niet dezelfde fouten maken? Nee, wij wil len niet beweren, dat daar hetzelfde bed tweemaal wordt opgemaakt of hetzelfde kopje tweemaal afgewassen doordat iedereen zo ijverig is en alles zelf wil doen. Maar treffen we ook daar niet vaak, dat het werk niet verdeeld is zodat al het werk neerkomt op moeder, die het toch al veel te druk heeft? En is dat nie^ dikwijls moeders eigen schufd, doordat ze meent, dat toch maar niemand de dingen zo goed doet -als zijzelf? Verstandig beheer vraagt niet, dat men alles zelf doet maar dat men ook eens op tijd iets aan anderen kan ov'erlatdh of zelfs overdragen Inzicht en samenwerking zijn nodig in het maatschappelijke leven, maar ook in de kleine gemeenschap van het gezin. Het is voor de huisvrouw, die niet alle dagen meer vlees op tafel kan zetten en die haar gezin toch stevig wil voeden in het gure sei zoen, een hele puzzle om ie dere dag variatie in het menu te brengen. Ze kan toch niet elke dag bruine bonen met spek of stamppot var. kool of stevige erwtensoep geven. Eentonigheid schaadt de eetlust, maar is ook niet goed, want men zou te veel van de ene voedingsstof en te weinig van de andere krijgen. Eet men bijv. te vaak stamppot, dan is er kans op vitamine C-tekort. Door het stampen immers komt er lucht in het eten, waardoor de vitamine uit aardappelen en groente vernietigd wordt. Peulvruchten zijn een uitstekend voedingsmiddel, mits ze samen met aardap pelen worden gegeten en men er ook groente of fruit bij geeft; zo kunnen zij vlees vervangen. Hier volgt een voorbeeld var. een weekmenu voor December dat niet eentonig is en daarbij hebben wij bieten, prei, gestoofde knol selderij, spruitjes, koolraap, andijvie en schorseneren nog niet eens genoemd! Zondag: tomatensoep met rijst aardappelen, vlees, witlof (custardvla met rozijntjes). Maandag: aardappelen, ha- ché, rode kool (haver moutpap). Dinsdag: aardappelen, ge kookte vis, tomatensaus, ge stoofde uien. Woensdag: vissoep ma caroni met gehaktballetjes en kool. Donderdag: aardappelen, rookworst, zuurkool. Vrijdag: aardappelen, erw ten (voor twee dagen- ko ken), wortelen, botersaus (karnemelkse pap). Zaterdag: erwtensoep gortgrutten met stroop. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Gestoofde uien: 114 kg. uien, zout, y7 dl. (314 eetlepel) azijn, peper, bloem of aardappelmeel, een klontje boter of margarine. De uien schoonmaken en alle taaie vliezen verwijde ren. Grote uien doorsnijden. Ze opzetten met zeer weinig water en een klontje boter of margarine, peper en zout. De uien in pl.m. een half uur gaar koken.- Dan de azijn toevoegen en het vocht bin den met wat aangemengde bloem of aardappelmeel. Schotel van macaroni, ge hakt en kool: 300 gr. macaroni, 250 gr. gehakt, oud brood, (peper), zout, iets melk, nootmuscaat, 1 kg. witte kool, boter, mar garine of vet, iets bloem. De macaroni gaar koken in ruim water met zout. Het gehakt aanmaken met ge weekt oud brood, melk, zout, (peper) en nootmuscaat en er kleine balletjes van draaien (zoals voor soep of iets groter). Deze even door bloem schudden en in de koekenpan in boter of mar garine in tien minuten bruin en gaar bakken. De kool fijnsnijden en gaar smoren in de jus, waarin het gehakt is gebakken. De macaroni, de kool met het kooknat en het gehakt door elkaar mengen en goed doorwarmen. Heeft men een oven, dan kan men het ge recht in een schoteltje overdoen, met paneermeel bestrooien en er hier en daar een klontje boter of margarine op leggen. In plm. twintig minuten een korstje op het schoteltje la ten komen. Advertentie Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. 27—33 33—37 30—30 7—53 Het competitieprogramma voor Zater dag 9 December luidt: Hoofdklasse: Never DownSparta, BarnaQuick, WifraWell Shot, Rapid Nedlloyd. Overgangsklasse B: HilversumBarna II, KKK—VIF, AVGA—t Balletje, UTTC Quick II; C: WinfriedJong Leven, AMVJDisnie, Sparta 2TOG II. Copyright r. I openhogen 19. Rasmus was erg moe van het bouwen aan zijn buiten staat. Hier heb je de sleutel van de werk- krijgen. Rasmus ligt al hard te slapen Sim zet ziin vliegtuig en hij wilde lekker vroeg naar bed. Maar plaats. Doe je best." Nou, dat deden ze. Ze bouwden rolschaatsen maar naast zijn bed dan kan hii voor hij ging slapen riep h\i Sim en Sam en zei: een hangar om de vliegmachine heen, maar ze morgen vlug opschieten. „Kunnen jullie niet even een hangar bouwen? Ik maakten de hangar niet groot genoeg. Het zal wel Vind het niet prettig als ons vliegtuig de hete .ngfiht tjajgiyk moeilijk gijn om de machine naar buiten U tioneel-gebonden, oerkatholieke streken. Nauwelgks kunnen zU weerstaan aan vreemde invloeden. Zij vragen om een heel bUzondere zielzorg, om de beste krachten! Er moet toch wel Iets ontbreken aan de economische verdeling van het aantal priesters in West-Europa. Lang zaam maar zeker gaat een groot deel van het prachtige Silezische volk ten onder in heidendom, wanneer niet spoedig heel bUzondere maatregelen worden genomen. WU hebben toch geen diocesane kerk, maar een katho lieke, een universele? i De nachttrein brengt mij' vanavond van Bremen naar Aken. Ik ben moe, vermoeid van alleen maar priesterlijke arbeid. Maar de priesters in de Weser marsch gaan verder, totdat zij lichaam en geest geofferd hebben voor een Chris, telijk Duitsland! w. G. Kees Rijvers heeft voor het eerst de kleuren van zijn nieuwe club St. Etien- ne gedragen in een vriendschappelijke wedstrijd te Montceau-les-Mines tegen de ploeg van die naam, die de zesde ronde van de Franse bekercompetitie bereikt heeft. In het begin viel hij niet op, maar dat werd anders naar mate de wedstrijd voortgang had en tegen het einde hadden de 2.500 toeschouwers alleen maar oog voor de nieuwe aan winst van St. Etienne. De spil, die hem dekken moest, bleek er een van het aanvallende type te zijn, met het ge- Volg, dat de kleine man uit Breda veel vrijheid van handelen kreeg en zijn he le repertoire van foefjes, listigheidjes, dribbels en schijnbewegingen kon af draaien. Hij was zeer beweeglijk, maak te zelf twee doelpunten en legde de grondslag voor vier andere. Zijn ijver, techniek, balcontröle en de wijze waarop hij zich telkens vrij liep, werden om strijd geprezen, alhoewel men er reke ning mee hield, dat St. Etienne, dat met 81 won, ditmaal slechts zwakke tegenstand ontmoette. Pas bij de vriend schappelijke wedstrijd St. Etienne Nancy, Zaterdag a.s., zal men zich een beter gefundeerd oordeel over Rijvers kunnen vormen, meende een speciaal naar Montgeau gekomen verslaggever van l'Equipe, die overigens het spel van onze landgenoot zeer prees. Volgens de ze verslaggever heeft Rijvers bij de on dertekening van zijn vierjarig contract een som van 3.200.000 francs ontvangen en is hij van plan zich te St. Etienne te vestigen, waar hij een betrekking hoopt te vinden. AAGTEDIJK 5 bij Ouessant, AALSUM 5 bij Freetown, ABBEKERK 6 te Cochin, AGAMEMNON 6 te Aruba. ALBLASSER- DIJK p. 6 Azoren, ALCHIBA 5 n. Narvik, ALDABI p. 5 Madeira, ALDERAMIN 5 n. Abidjau, ALGORAB 5 n. Bahrein, ALHENA 6 te Montevideo, ALKAID 6 te Las Pal- mas, ALMKERK 5 te Suez, ALNATI 5 bij Madeira, ALTAIR p. 5 Vitoria. AMSTEL- KERK 5 n. Freetown, AMSTELLAND p. 5 St. Paul Rocks, ANDIJK 5 bij Flores, AR- KELDIJK 5 bij Kp. Race, ARMILLA 5 n. Singapore, ARNEDIJK 5 v. Antwerpen, AT LAS 5 te Livorno, BALI 2 te Curacao, BA- RENDRECHT 5 bij San Miguel. BENGKALIS 5 n. Aden, BLITAR p. 5 Beachy Head, BLOEMFONTEIN 5 bij Bijouga Eib, BLOM- MERSDIJK 5 n. Antwerpen. BLIJDENDIJK 5 bij Kp. Race, BOISSEVAIN 6 te Santos, BOSKOOP 6 te Hamburg, BRITSUM 5 n. Casablanca, CALTEX DELFT p. 5 Kp. Ro- ca. CALTEX DEN HAAG 5 te Port Saïd, CALTEX NEDERLAND 6 v. Rastanura, CALTEX PERNIS 5 n. Rastanura, CALTEX UTRECHT p. 5 Kp. Degata. CORILLA 5 bij Fayal, DELFSHAVEN 5 v. St. Vincent, DUI- VENDRECHT 5 bij Recife, ENA 5 bij Fayal, ESSO AMSTERDAM 5 n. Pernis. ESSO DEN HAAG 5 n. Vado. ETREMA 5 bij Montser- rat, GROOTEKERK 6 te Port Elisabeth. HEELSUM 5 bij Flores, HELDER 5 n. Rio de Janeiro, HELICON 4 n. Laguaira, HER CULES 6 te Hamburg. HESTIA 5 te Som brero, HYDRA 6 te Amsterdam, INDRA- POERA p. 6 Gibraltar, IRIS 5 te Kopenha gen. JOBSHAVEN 5 bij Teneriffe, JUPITER 6 n. Rotterdam. KEILEHAVEN 5 v. Las Pal- mas, KELBERGEN p. 5 Finisterre. KLIP FONTEIN 6 te Durban. LARENBERG 5 n. Amsterdam, LAURENSKERK 6 n. Basrah, LEERSUM 5 Str. Florida. LEMSTERKERK p. 6 Ouessant, LEUVEKERK 5 te Basrah, LUTTERKERK 6 te Marseille. MAAS 5 te Paramaribo. MAASHAVEN 5 bij Madeira, MAASKERK 5 n. Lobito. MAASLAND p. 4 St. Paul Rocks, MELISKERK p. 5 Kp Pa los. MERWEDE p. fi Dungeness, NOORDAM 5 bij Scillies, ODYSSEUS 8 te Amsterdam, ORESTES 5 n. Montevideo. OVERIJSEL p. 5 Lissabon. PRINS WILLEM II 5 bij Kp. Race, PRINS WILLEM V 5 bij Kp. Race, PYGMALION 6 n. Hamburg. RADJA 5 bij Fernando Noroanha, ROEPAT 6 n. Djakarta RIJNLAND 6 te Itajai, SALATIGA S te Basrah, SARANGAN 5 te Suez, SOMMELS- DIJK 5 bij Bermuda, STAD ALKMAAR p. 5 Gertungen, STAD MAASTRICHT p. 5 Kp. St. Vincent, STAD SCHIEDAM p. 5 Dunge ness, STAD VLAARDINGEN 5 bij Esbjerg, SUMATRA 5 n. Galveston, THESEUS 6 te Gibraltar, TOSARI 5 n. Philadelphia, VAN RIEBEEK 5 n. Singapore, VEENDAM 6 te Southampton, WAAL 5 n. Jacmel, WELTE VREDEN 6 te Colombo. WESTERDAM 5 bij Kp. Race, WICKENBURGH 5 te Rotterdam. ZEELAND 6 v. Bahrein, ZUIDERKRUIS 5 n. Djakarta. HILVERSUM I - 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed, 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 gram., 9.40 schoolradio, 10.00 gram., 10.15 Prot. Kerkd., 10.45 or gelconcert, 11.00 zieken, 11.45 schoolra dio. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano voordracht, 13.45 gram., 14.00 promena de orkest en solisten, 14.45 vrouw, 15.30 vocaal ensemble, 15.45 Prot. progr., 16.30 zendersluiting. 18.00 voor de .jeugd, 18.30 Christel, vakbeweging, 18.45 or kest van het Leger des Heils, 19.00 nieuws, 19.15 „Levensvragen vam aller lei aard", 19.30 „in dienst van het va derland", 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstrijd Noorwegen - Nederland, 20.06 gevarieerd program ma. 22.00 pianorecital. 22.15 buitenlands overzicht, 22 45 kerkkoor. 22.45 Prot Kerkd.. 23.00 niéuws, 23.15 wereld- schaaktournooi, 23.2024.00 gram. HILVERSUM II - 298 M. 7.00—24.00 AVRO, 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 Prot. Kerkd., 9.25 gram., 9.30 amusementsmuziek. 10.30 „de antwoord-maoi". 10.45 gram., 10.50 v. d. kinderen, 11.00 gram., 11.45 „Buffalo Bill", causerie, 12.00 zang en piano, 12.33 „in 't spionnetje", 12.38 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.20 Metropolc Orkest, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 reportage. 14.00 voor de vrouw, 14.30 gramofoonmuziek, 15.00 zieken, 16.00 dansorkest. 16.30 sluiting. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 orkest concert, 19.00 voor burger en militair, 19.10 orkestconcert, 19 45 „opvoeding tot staatsburger". causerie, 20.00 nieuwS, 20.05 radio schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland, 20.06 actuali teiten, 20.15 AVRO-allerlei, 20.20 Radio Philharmonisch Orkest en solisten, 21.25 hoorspel, 22.35 accordeonmuz., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30—24.00 gram. ENGELAND, BBC Home Service - 330 M. 16.40 BBC Northern Or chestra, 20.00 revue-orkest, 20.10 ka mermuziek. ENGELAND, BBC Light programme, 1500 en 247 m. 12.15 lichte muziek, 13.15 lichte muziek, 14.00 orkestcon cert, 16.00 orkestconcert, 18.45 lichte muziek, 21.30 lichte muziek, 23.20 dans muziek, 0.15 orkestconcert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDF. 309 m. 13.20 Omroeporkest, 17.25 ka mermuziek. 20.00 orkestconcert, 23.40 moderne muziek, 0.351.00 dansmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M. lichte muziek, 12.40 lichte muziek, 15.15 dansmuziek, 18.25 Schotse dorpsdansen. 484 m.: 12.05 Omroeporkest, 13.30 amusementsmuziek, 15.00 operamuziek, 16.30 pianospel, 17.10 dansmuziek, 19.00 Omroeporkest, 22.15 dansmuziek, 23.00 klassieke muziek. FRANKRIJK (Nationaal programma) 347 en 249 m. 12.30 operamuziek, 13.15 operamuziek, 17.10 orgelcon cert, 19.00 lichte muziek, 20.00 or kestconcert, 22.00 hoorspel met mu ziek, 23.15 kamermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4