CHINESE TUSSENKOMST OP AGENDA VAN ASSEMBLÉE DE WERELD ROND li Van een lekkende Britse ambassade „Weigering tot onderhandelen zoa voorspel zijn van derde wereldoorlog" Voor de christelijke arbeider is in Duitsland de situatie moeilijk OPERATION CICERO Een butler toont zich een volleerd spion Iets over Nazi-domheid en Berlijnse intriges Van Royen spreekt met Matthews De Lattre de Tassigny naar Indo-China China schept gevaar voor wereldconflict West-Duitsland neemt Hitler's schulden over 923.000 DUITSERS IN RUSLAND VERMIST Italië verzoent zich met EtL^pië Kaiser waarschuwt tegen overheersing door de socialisten Amnestie in Frankrijk Antwoord aan Rusland van Westèrse Drie Ontwerp plan-Schuman thans gereed [Ter verrijking van geest en hart) WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 PAGINA 5 „Wij strijden voor onze vrij~ heid", aldus Truman Voorwaarde voor herziening van bezettingsstatuut Het verleden wordt begraven Christen-democraten tonen hun goede wil Aan beperkt aantal collaborateurs MARKTBERICHTEN PERSCHEF VAN TRUMAN OVERLEDEN Na persconferentie De Algemene Commissie van de Assemblée der V. N. is ingegaan op het ver zoek der Verenigde Staten dat de Assemblée „onmiddellijke" actie overweegt be treffende de Chinese „inmenging" op Korea. Ondanks fel verzet van de zijde der Russen, besloot de commissie met 10 tegen 2 stemmen en 1 onthouding (India), om de kwestie van „interventie door de centrale volksregering van de volksrepubliek China" op Korea, op de agenda der Assemblée te plaatsen. Rus land en Tsjechoslowakijc stemden tegen. Vanochtend zou de Assemblée samen komen om de kwestie door te sturen voor een inleidend debat in de Politieke Commissie. Verwacht wordt dat de commissie zich er ongeveer een week mee bezig zal houden alvorens haar voor definitieve goedkeuring naar de Assemblée terug te sturen. Sir Gladwyn 'Jebb, de chef van de Britse delegatie der V.N.. lunchte giste ren met generaal Woe Hsioe Tsjoean, chef van de delegatie der Chinese com munisten. De lunch werd door Jebb aan geboden. Op doorreis naar Oslo om de Nobel prijs in ontvangst te nemen, heeft dr Bunche, de voormalige bemiddelaar van de Verenigd? Naties in Palestina, ver klaard, dat niets kan worden geregeld door het gebruik van atoombommen of andere moderne wapens. Op de vraag, hoe men ervoor zou staan als de Chinezen troepen naar Ko rea blijven zenden en niet naar onder handelingen willen luisteren, antwoord de Bunche: „Dan zou het de eerste maal zijn, dat de Verenigde Naties er niet in zijn geslaagd de vrede te herstellen. Het zou dan een aanmoediging zijn voor der gelijke ondernemingen in andere delen van de wereld. Het zou zeker het voor spel zijn van de derde wereldoorlog, zo niet de derde wereldoorlog zelf." De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Lester B. Pearson, heeft in een radiorede te Lake Success voor de Ca nadese Nationale Radio-Omroep er op aangedrongen, dat de Westelijke geal lieerden. wanneer de militaire positie in Korea is gestabiliseerd. onderhandelin gen met communistisch China openen over misschien meer onderwerpen dan Korea alleen. „Niets mag ongedaan blij ven, wat mogelijkerwijs tot een eervolle en vreedzame regeling in Korea zou kunnen bijdragen," aldus Lester Pear son. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, dr. J. H. van Royen, confereerde gisterochtend 40 minuten met de Ameri kaanse plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken H. Freeman Matthews. Later vertelde de ambassadeur aan de pers, dat gesproken was over de alge mene situatie in de wereld. Door zijn op. De Franse pers heeft Dinsdag aange kondigd, dat generaal de Lattre de Tas signy, op het ogenblik hoofd van de grondstrijdkrachten van de Westelijke Unie, zal benoemd worden tot opperbe velhebber van de Franse militaire en burgerlijke strijdkrachten in Indo-China, ter vervanging van de Hoge Commis saris Léon Pignon, die teruggeroepen zou worden, en generaal Marcel Charpentier, die zou worden overgeplaatst. Generaal Alphonse Juin werd genoemd om De Lattre te vervangen in een nieuw Atlantisch leger onder generaal Eisenhower. Amerika De Amerikaanse regering heeft gisteren aan het Congress een programma voor de burgerlijke ver dediging voorgelegd, waarmede een be drag van 3.100.000,000 dollar gemoeid zal zijn. Het grootste deel der gelden zal besteed worden voor de bouw van schuilkelders, die bestand zullen zijn tegen atoombommen en gewone lucht- bomdementen. Amerika Het Hof van Beroep heeft het over Judith Coplon wegens medeplichtigheid aan spionnage uitge sproken vonnis nietig verklaard en een nieuw proces verlangd, omdat mej. Coplon destijds was gearresteerd zonder overlegging van een arrestatiebevel. Italië. Gisteravond is in het gebied van Renazzo en Milo de noodtoestand af gekondigd, omdat duizenden tonnen ge smolten lava van de hellingen der vul kaan de Etna beide dorpjes snel naderen De bevolking van de bedreigde dorpjes wordt met vrachtauto's geëvacueerd. Zuid-Korea. De Zuid-Horeaanse Na tionale Vergadering heeft in besloten spoedzitting besloten generaal MacAr- thur wapens te vragen voor een millioen Zuid-Koreanen, die onmiddellijk gemo biliseerd zouden worden, zo verklaart men in gewoonlijk betrouwbare bronnen te Seoul. België. Een Luikse delegatie, sa mengesteld uit de ministers van Staat Merlot en Tschoffen, oud-minister Bujs- seret, burgemeester Gruselin en andere persoonlijkheden, zal binnenkort bij de eerste minister een motie indienen, waarin wordt vastgesteld, dat de ver binding tussen het Albertkanaal en net Julianakanaal, die doorgaans de Stop van Ternaaien wordt genoemd, econo misch totaal ontoereikend is. merking, dat het een reeds lang bestaan de afspraak was, die door de ontwikke lingen uitgesteld was, gaf hij te kennen, dat zijn bezoek niet speciaal het Kore aanse conflict betrof. Andere diploma tieke kringen gaven echter te verstaan, dat de Nederlandse ambassadeur de ga rantie wilde krijgen, dat de Verenigde Staten niet van plan is toe te staan dat de moeilijkheden in het Verre Oosten haar aandacht verslappen wat betreft de taak van de opbouw der defensie in Europa. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat de leiders van het commu nistisch China de wereld opzettelijk ge plaatst hebben „voor het ernstige ge vaar van een algemeen conflict". „Wij strijden om onze eigen vrijheid als na tie te behouden", aldus de president. Truman zei verder, dat de Ver. Staten „de gecombineerde verdedigingsmid delen en de gemeenschappelijke vast beradenheid der vrije wereld té hulp moesten roepen" om aan de communis tische dreiging bet hoofd te bieden. De Chinese interventie in Korea noemde Truman een onderdeel van het commu nistische plan voor wereldoverheersing. In een van tevoren opgestelde rede voor de „Mid-Century Conference on Children and Youth" zei de president: „Onze gedachten en onze gebeden zijn bij onze jonge mannen, die in Korea strijden. Zij zijn gewikkeld in een strijd tegen een enorme overmacht. De volledige krachtsinspanning van het gehele Amerikaanse volk staat achter hen. Wij allen zijn ons het ernstige ge vaar van een algemeen conflict bewust, dat opzettelijk door de Chinese com munistische leiders is veroorzaakt." Het Westduitse kabinet heeft gisteren besloten zich aansprakelijk te stellen voor de vooroorlogse schulden van Hit ler's rjjk. Dit, is één van de twee toezeggingen, welke de regering in Bonn aan de Geallieerde Hoge Commissie moet doen om op politiek en economisch terrein grotere zeggenschap te krij gen, zoals de ministers van buiten landse zaken op hun conferentie be sloten hebben. Behalve deze toezeg gingen moet de garantie gegeven wor den, dat de Westduitse strategische materialen beschikbaar zullen zijn voor de verdediging van het Westen. Daarna zal het bezettingsstatuut her zien kunnen worden. Een woordvoerder van de regering heeft gisteren verklaard, dat de be slissing van het kabinet in behandeling is bij de Commissie voor Buitenlandse Politiek van de Bondsdag. Na goed keuring door deze commissie zal de kennisgeving naar de Geallieerde Hoge Commissie worden gezonden. Later zal het parlement nog zijn goedkeuring aan het regeringsstandpunt moeten geven. Het vraagstuk van de vooroorlogse schulden heeft reeds enige weken de uitvoering van het besluit van de mi nisters van buitenlandse zaken, om West-Duitsland een eigen ministerie van buitenlandse zaken te geven en de andere beperkende bepalingen te ver zachten. vertraagd. De West-Duitse regering kent de na men van 923.000 Duitsers, die door de Russen zijn krijgsgevangen gemaakt en die nog worden vermist. Tevens heeft zjj de namen van 62.792 Duitse krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie, wier verwanten verklaarden bericht te heb ben ontvangen, dat zij nog in leven zijn. Deze getallen zjjn gisteren te Bonn ge publiceerd in een memorandum van de West-Duitse regering aan de Commissie van de Verenigde Naties, die het lot van de Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bestudeert. In het memorandum wordt er aan herinnerd, dat de Sovjet-Unie op 4 Mei j.l. verklaarde, dat slechts 13.546 Duitse krijgsgevangenen wegens oor logsmisdaden en ziekte in de Sovjet- Unie waren achtergebleven. De West-Duitse regering verklaart gegevens, te hebben, dat behalve krijgs gevangenen ook een groot aantal Duitse ontheemden zich nog in de Sovjet-Unie bevindt. Dit aantal is niet bekend, doch een officieel onderzoek betreffende twee districten in de aan Polen afge stane gebieden, hebben uitgewezen, dat een kwart van de bewoners bij het bin nentrekken van het Rode Leger naar het Oosten zijn weggevoerd, aldus het West-Duitse memorandum. Ethiopië en Italië hebben gisteren be sloten tot een verzoening en tot weder- aanknopingen van diplomatieke betrek kingen, zo werd te Lake Success bekend gemaakt. Hooggeplaatste vertegenwoordigers van beide landen hebben elkaar ver zekerd, dat zij bereid zijn het verle den te begraven en een nieuw tijdperk van vriendschap en samenwerking in te gaan. De verzoening kwam tot stand tijdens een lunch, die was gearran geerd door de Amerikaanse en Britse UNO-delegaties. Minister van Puitenlandse Zaken. Ata Abte Twold Akliloe, sprak uit naam van Ethiopië en onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Brusaska, uit naam van Italië. De Waal is buiten haar oevers getreden. In Nijmegen overstroomt zij de kaden en op verschillende plaatsen zijn de ponten uit de vaart genomen. De weg naar de pont TielWamel staat geheel blank en het verkeer ondervindt hierdoor grote- moeilijkheden. (Van een bijzondere medewerker) Wie zich nog iets van de geschiedenis van de Duitse christelijke politiek herinnert, zal misschien weten, dat in 1920 in Essen een groot congres van de christelijke vakorganisatie gehouden werd, waarop haar bekende leider Adam Stegerwald onder medewerking van Heinrich Brüning een nieuw sociaal progrdm ontwierp, dat de christelijke sociale leiders tot een grote activiteit stimuleerde. Onlangs, dus thans, 30 jaar later, kwamen te Essen opnieuw christelijke arbei ders bij elkaar en wel die in de Sozialausschüsse van de CDU georganiseerd zijn. Dit congres was in vele opzichten belangrijk niet alleen door de aanwezigheid van talrijke christelijke vakbestuurders, politici en leiders van de confessionele standsorganisaties, maar vooral door de twee redevoeringen van Jakob Kaiser, die enkele uitermate actuele vraagstukken met een zeldzame durf en openhar tigheid behandelde. De reacties op deze redevoering van Jakob Kaiser zullen de Duitse pers en de Duitse politici nog een tijdje bezig houden. Het was een verheugend feit voor de bijeenkomst, dat voor de eerste keer na 1945 weer een groot aantal officiële ge delegeerden van de West-Europese christelijke arbeiders aanwezig waren en in enkele met veel applaus opgeno men toespraken de groeten van de christelijke arbeiders uit West-Europa overbrachten. Uit deze gehele constellatie kan men reeds opmaken wat men met dit con gres op het oog had; een demonstratie te geven van de wil van de christen democratische arbeiders in een hechte solidariteit het sociaal en politiek leven van Duitsland mede te bepalen. Te dien einde heeft Jakob Kaiser, de oude christelijke vakbestuurder en tevens bondsminister, in zijn eigenschap als voorzitter van de Sozialausschüsse in zeer krachtige termen het standpunt van de christelijke arbeiders doen we ten. Het zijn waarschuwingen aan ver schillende adressen en voorstellen van constructieve aard. Dat vele problemen openblijven zal niemand ontkennen die iets van het tegenwoordige Duitsland afweet. Jakob Kaiser verdoezelde geenszins de uitermategecompliceerde en moei lijke situatie van de christelijke arbei der in Duitsland. Wij moeten hem hier in ook bijvallen, want op het ogenblik bevordert de organisatorische toestand de politieke schizophrenie van de chris telijke arbeider: hij werkt in de Deutse Gewerkschaftsbund, de eenheidsvakor ganisatie, loyaal met de socialisten sa men, doet dit soms ook in de landsre gering, maar moet in het bondsparle- ment de socialisten als onverzoenlijke vijanden bestrijden. De christelijke ar beiders onderschrijven als trouwe leden het vrij vergaande sociale programma van de Deutsche Gewerkschaftsbund, maar tegelijk even trouw het gematigde programma van de CDU. Deze situatie wordt volgens Katser nog verergerd, omdat dc tegenstellingen tussen chris tenen en socialisten dagelijks groter worden. In de gehele opzet van het congres en in enkele scherpe formuleringen lag een duidelijke waarschuwing aan het adres van de socialisten. „Wij moe- Advertentie De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 336 tegen 263 stemmen voorwaardelijke amnestie afgekondigd voor een beperkt aantal Franse collabo rateurs uit de oorlogstijd. De communis ten en socialisten stemden tegen (met uitzondering van de socialistische kabi netsministers). Het betreft hier amnestie voor hen, die tot 10 en 15 jaar nationale degra datie veroordeeld zijn in de departe menten Haut-Rhin, Bas-Rhin, Moselle cn Noord-Afrika. Amnestie wordt ook verleend aan personen onder de 21 jaar. beschuldigd van lichiere collabo ratiedaden. Individu'ele amnestie kan verleend worden aan gevangen colla borateurs, die drie jaar of minder uit te zitten hebben en andere categorieën onder specale voorwaarden. Aan col laborateurs zal het niet toegestaan zijn in overheidsdienst terug te keren. Er zullen echter mogelijkheden zijn om eventueel onschuldige personen alsnog te horen. De leider van de socialisten, Daniel Meyer, zette in een verklaring aan de pers uiteen, dat de socialistische afge vaardigden tegen stemden, omdat zij in principe tegen ampestie zijn. De defini tief goedgekeurde maatregel echter be vatte een aantal door socialisten voorge stelde wijzigingen. ten alle krachten mobiliseren", riep Kaiser uit, „om te verhinderen dat de vakorganisaties door de sociaal-demo cratie veroverd en beheerst worden." Heel open heeft Kaiser over de split sing van de vakorganisaties gesproken. Deze komt nu wel niet in aanmerking maar alles hangt van de houding en de praktijk der S.P.D. af die een „abso luut egoïstische personeelspolitiek" voert. Dit en een nadrukkelijke verkla ring van Kaiser dat zich de christelijke arbeiders in Duitsland met hun colle ga's in West-Europa solidair verklaren, moet voor de buitenstaanders het de monstratieve karakter van het congres onderstrepen. En dit is nodig, omdat de klachten over de anti-christelijke hou ding van de lagere goden in de Deut sche Gewerkschaftsbund de laatste tijd toenemen. Maar ook op de rechtse groepen heeft Kaiser critiek geoefend. Hij vindt de „sociale machtspolitiek" van de rege ring, waarin hij zitting heeft, niet so ciaal genoeg. Nog meer: „Wii moeten er op letten dat de geest van de neo- fascistische restauratie niet ook de C.D.U. binnendringt." Dat de C.D.U. in sommige districten met de rechtse par tijen een gemeenschappelijke lijst vorm de, kon evenmin zijn instemming weg dragen. Veel ernstiger is het nog dat door de spanning tussen het Oosten en het Westen de oude generaals weer van zich doen horen en zelfs relaties met het Oosten aanknopen. Karls Horst heeft al laten weten dat Duitsland goed behandeld zal worden als het zich in geval van oorlog rustig onder de voet laat lopen. Kaiser wees op zijn lange ervaring met de Russen en zei dat on derhandelen geen zin meer heeft en de Russen een neutraliteit nooit zullen res pecteren. Juist met het oog op deze kwestie is het de taak van de christelijke arbeiders een verzoenende invloed in de nieuwe bondsrepubliek uit te oefenen. De z.g. kleine coalitie heeft haar bezwaren omdat zij een zeer sterke oppositie schept. Er moest meer samenwerking tussen de twee grote partijen in Duitsland zijn om een „sociale volksstaat" op te bou wen. Uitvoerig ging Kaiser ook op de kwestie van de remilitarisat.ie in. Hij vreesde terecht dat de gemeenschappe lijke actie van Niemöller en Schuhma- cher tegen de regering van Adenauer practisch tot gevolg zou hebben dat de na 1945 ontstane goede verstandhouding en samenwerking tussen katholieken en protestanten in gevaar komt. Onder grote instemming van de aanwezigen deed Kaiser een beroep op allen deze samenwerking nooit te verbreken Duitsland moet een bijdrage leveren aan de verdediging van de vrijheid, maar alleen op één voorwaarde: volle dige militaire gelijkgerechtigdheid. Door de feitelijke situatie zelf zou dit volgens Kaiser ook tot stand komen. Wel moge het waar zijn dat de So zialausschüsse van de C.D.U., die Kai ser te Essen bijeen had geroepen, niet dezelfde kracht hebben als de bewe ging die in 1920 naar de befaamde en nu in Duitsland veel herdachte rede van Adam Stegerwald luisterde, maar de politieke waarde van het. congres van 1950 mag men daarom niet onderschat ten. Zowel de christen-democratische partij zelf als de Deutsche Gewerk schaftsbund, d.w.z. de socialisten in de eenheidsvakorganisatie, zulien nu meer dan tot nu toe erkennen, dat men met het christelijk element onder de Duitse arbeiders rekening moet houden. Het Westelijke antwoord op het Rus sische voorstel voor een Viermogend- heden-conferentie zal morgen op een vergadering van Britse, Franse en Ame rikaanse diplomaten worden opgesteld. De Amerikaanse ambassadeur Da vid K. Bruce en zijn voornaamste ge zant Charles E. Bohlen zullen de Ver. Staten vertegenwoordigen. Groot- Brittannië zal twee deskundigen van het Foreign Office zenden om am bassadeur Sir Oliver Hardy terzijde te staan. Frankrijk zal vertegenwoor digd zijn door Alexandre Parodi, di recteur-generaal van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De drie geallieerde mogendheden zijn het erover eens, dat zij geen reden zien om Rusland te ontmoeten met het doel alleen de Duitse kwestie te bespreken. Verwacht wordt, dat zij in hun antwoord alleen in een conferentie van de Grote Vier zullen toestemmen als de agenda de gehele internationale situatie, met inbegrip van het Verre Oosten, bestrijkt. De Duitse club te Ankara is in feeststemming. Twee jonge Duitse vliegers, van wie de een niét onknap, zijn de eregasten. Vechtend tegen een overmacht van Russische vliegtuigen, zijn ze er ten slotte toch nog in geslaagd uit hun brandende toestel te springen, nadat ze hun mitrailleurs leeggeschoten en verschillende aanvallers omlaag gehaald hebben. Aan hun parachute bengelend zijn ze gelukkig door een vissersboot opge merkt en zij hebben na veel wederwaardigheden de Turkse grens kunnen over. steken. Officieel heet het, dat zij geïnterneerd zijn, maar in feite komt het er op neer, dat zij zo vrij zijn als een vogel in de lucht. De enige voorwaarde, die de Turkse regering, dan nog neutraal, gesteld heeft, is, dat de beide vliegers hun erewoord geven niet te zullen ontsnappen en 's nachts in hun hotel terug te zijn. Von Papen, de Duitse ambassadeur, heeft een hartig woordje met de jonge kerels moeten spreken, want uit spionnenberichten is hem gebleken, dat zij voor bereidingen treffen om de Turkse grens opnieuw over te steken ten einde zich bij hun legeronderdeel te voegen. In de Duitse club geeft men Von Papen in principe gelijk, maar alle sym pathie gaat desondanks uit naar de twee vliegers, die hun vaderland hoger stel len, dan hun eigen eer. Het tweetal wordt gefêteerd en verwend. De Don Juan valt van het ene liefdesavontuur in het andere. Maar wie zou het een held al te kwalijk nemen, dat hij zich wat schadeiops stelt voor alles wat hij aan het Russische front heeft moeten ontberen?.... Een Brits agent van de Geheime Dienst zit stil in een hoekje te grinni ken. Voorlopig loopt het op rolletjes! Men moest in de Duitse club eens we ten, dat de twee vliegers op de betaal- rol van de Secret Service paraderen en dat de spionnenberichten, die Von Pa pen over de befaamde ontvluchtingspo gingen binnen gekregen heeft, wel juist zijn, maar dat geen van het tweetal er over denkt het paradijs, waarin zij le ven, te verwisselen voor de verschrik kingen van het Russische front. Dat zou ook niet kunnen, want het dramatische luchtgevecht boven de Zwarte Zee heeft nimmer plaats gevon den. Hans en Fritz zijn ordinaire deser teurs, die door de handige Brit spoedig overgehaald zijn voor de Engelsen te gaan werken. Veel keus hadden zij niet. want als een voortdurende dreiging hangt hun het gevaar boven het hoofd, dat de Duitse ambassade op een kwade dag in gelicht wordt over de ware toedracht van de zaak. De weg naar Duitsland is voorgoed af gesneden, want daar wacht hun de ko gel. Er zit dan ook niets anders op dan op het Britse voorstel in te gaan, want bij weigering wordt Von Papen onmid dellijk ingelicht over de desertie. Middernacht. Een kleine donkere fi guur sluipt het terrein van de Duitse ambassade binnen. „Halt! Werda?" snerpt het door de lucht. De late gast weet in slecht Duits de wacht aan het verstand te brengen, dat hij belangrijke mededelingen te doen heeft. Deze 'onbeduidende Albanees zou be langrijk materiaal kunnen verschaffen? Men staat op het punt de politie op te bellen en hem aan haar over te geven. Dit soort ordinaire dieven kent men te Ankara erg goed. Operation Cicero staat op het punt te mislukken, vóórdat zij ingezet is De schildwacht weifelt even en besluit tenslotte maar de eerste secretaris van de ambassade te laten wekken. Op gevaar af een geweldige schrob bering te krijgen, want Herr Jenke heeft uitdrukkelijk opdracht gegeven, dat men hem niet mag wekken. Opnieuw komt Operation Cicero in gevaar! Jenke. overwerkt en onuitgesla- pen, sinds weken en weken van harde arbeid, raast en tiert door de telefoon. Maar dan flitst het even door zijn trage hersens: Er kon wel eens iets van waa* zijn Er was dan ook iets van waar! Operation Cicero werd een der meest sensationele spionnage-stunts uit de Tweede Wereldoorlog. Maandenlang werden de geheimste documenten uit de brandkast van de Britse ambassadeur te Ankara gelicht en gefotografeerd. De grote figuur in deze spionnage- affaire is de butler Cicero, de kleine onbeduidende persoon, die 's nachts de tuin van de Duitse ambassade bin nensloop. Voor de eerste film. die hij gemaakt heeft, vraagt hij 15.000 en voor elke volgende rol 10.000 Wanneer Operation Cicero eenmaal afgelopen is, heeft Cicero dit is de codenaam voor de spionnerende but ler in totaal een som van 300.000 ontvangen. Hij verdwijnt zonder een spoor na te laten. Naar Zuid-Amerika, het toevluchtsoord van zo velen? Misschien, dat de historie het mysterie later nog eens onthult Operation Cicero heeft de oorlog voor de Duitsers niet kunnen winnen. Het is zelfs de vraag, of het kostbare materiaal, dat de Nazi's in handen kregen, voor hen van enig werkelijk nut geweest is. Dat lag dan meer aan de onbekwaam heid van de bonzen in Berlijn om de waardevolle inlichtingen te verwerken dan aan het materiaal. Wat de Duitsers uit de gefotografeerde documenten zich van de aanvang af hebben moeten rea liseren, dat was de vaste wil bij de tegenpartij, dat men de strijd niet zou staken voor de Nazi's volkomen versla gen waren. In zoverre heeft de spionnage ongetwijfeld nog een goede zijde gehad voor de democratieën, dat zij het moreel bij Nazikringen, die de documenten als echt beschouwden, lelijk ondermijnd heeft. Operation Cicero begon na de landin gen op Sicilië; nadat de Duitsers bij Sta lingrad de grootste nederlaag geleden hadden. Het zal wel nooit duidelijk worden, hóe een Albanese butler erin slaagde dé geheimste documenten, die de Britse ambassadeur onder zijn persoonlijke be rusting hield, te fotograferen. Er waren notulen van de geheime conferenties in Teheran en Cairo bij, mededelingen over de vorming van een tweede front, zij verschaften de sleutel om in een bepaalde periode de Britse code te breken. Von Papen schreef een voorwoord bij het boek. dat uit de pen van zijn vroe gere attaché Moyzisch gevloeid is en verklaart, dat de weergave der feiten en gebeurtenissen is zoals zij voorvielen. Hoe kwam het, dat de Nazi's met het kostbare materiaal eigenlijk geen raad wisten? Onlangs hebben wij reeds mel ding gemaakt van misschien wel de grootste spionnage- affaire uit de Tweede Wereld oorlog: Operation CiceroDe Duitse militaire attaché te Ankara, L. C. Moyzisch, heeft in zijn boek „Operation Cicero, the espionnage sensation of the war" een uitvoerig relaas gegeven van hetgeen zich in de Turkse hoofdstad afspeelde. Zijn sensationele onthullingen grenzen aan het ongelooflijke,, maar de Duitse oud-ambassadeur te Ankara, Franz von Papen, staat voor de juistheid der mededelingen in, zoals hij in een voorwoord bij Moyzisch' boek schrijft. Zoais bekend zijn er in het Britse parlement enkele weken geleden vra gen gesteld naar aanleiding van deze sensationele onthullingen. Een Engels antwoord op deze duistere affaire, waarin de Secret Service hopeloos te kort schijnt te hebben geschoten, evenals bij ons in het England-Spiel, lijkt ons niet ondienstig. Om dit te begrijpen is het nodig in het kort te vermelden, hoe de Duitse Geheime Dienst georganiseerd was. In sommige opzichten was zij een copie van de Britse Secret Service, maar twee dingen ontbraken eraan: de centrale leiding en de geest. Ieder van de Nazi's, die aan de top stond, moest een eigen inlichtingen dienst naast zich hebben en Adolf Hitler had de allerminst benijdens waardige taak te trachten vrede te bewaren tussen al deze concur rerende geheime diensten, die zich minder om de oorlog en het vader land bekommerden dan om de me thodes hoe het snelst hun aarts vijand een beentje te lichten Men kan zich voorstellen, dat on der deze omstandigheden de zaken niet zo vlot liepen als met het oog op de precaire positie van Nazi- Duitsland gewenst was. De belang rijkste berichten werden voor elkaar achtergehouden, men besteedde de meeste energie om zijn concurrenten te bespionneren en zo leefde men zich in de boezem van de Geheime Dienst uit in intriges en onderlinge ruzies. Joachim von Ribbentrop, minister van Buitenlandse Zaken, l^cft vanzelfspre kend zijn eigen Geheime Dienst, maar slaagt er nooit in de andere concurreren de Nachrichtendiensten onder controle te krijgen. Het grootste deel van de aanwezige energie werd niet gebruikt om de be wegingen van de vijand na te gaan, maar om elkaar dwars te zitten. Von Ribbentrop is uit Engeland, waar hij ambassadeur geweest is, teruggeko men met een onverzoenlijke haat tegen alles wat Brits is. Zijn spreekwoordelijke lompheid heb ben de Engelsen beantwoord met een ijs koude overbeleefdheid, die erger is dan openlijke afkeuring. Herr Joachim, die nooit iets van de Britse psyche begrepen heeft, meent in zijn verwaandheid, dat hij de Britten beter dan wie ook door heeft en wil te gen alle onloochenbare feiten in, die door de spionnage van Cicero aan de dag komen, blijven geloven in een geraf fineerde list, die Londen voor de Duitse Geheime Dienst wil uitspelen. Alleen al de omstandigheid, dat Kal- tenbrunner, Hoofd van de Nachrichten- dienst, het niet met hem eens is, is voor Von Ribbentrop voldoende om tegen alle logica en adviezen in de waarde van Operation Cicero in twijfel te trekken. In ons slotartikel willen we nog enkele der meest spannende episodes uit dit grote spionnagegeval in het kort behan delen. M. KLAASSEN (Operation Cicero. The espionnage sensation of the war by L. C. Moyzisch. German Attaché in Ankara. Wingate. Londen New York.) Het langverwachte ontwerp van het Plan-Schuman is gereed gekomen, aldus verneemt A. P. te Parijs. Welingelichte zegslieden verwachten, dat het nog deze week aan de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen, die aan het plan deelnemen, gestuurd zal worden. Volgens de zegslieden omvat het ontwerp-verdrag ongeveer 100 artike len, welke betrekking hebben op de structuur van de „pool", de verschil lende instellingen daarvan, permanen te economische en sociale regelingen en twee bijlagen. In één dezer bij lagen worden coöperatieve maatrege len uiteengezet voor de overgangs periode van vijf jaar, terwijl in de andere bijlage de betrekkingen met de landen buiten het Plan-Schuman worden behandeld. Over sommige maatregelen, o a. betreffende gemeen schappelijke prijzen, moet door de regeringen nog een beslissing geno men worden. Het Plan-Schuman beoogt een belan gengemeenschap tussen de steenkolen mijnen en de staalindustrie ir. Frank rijk, West-Duitsland, Italië, België Ne derland en Luxemburg. VEEMARKT GRONINGEN. Groningen 5 December. Kalf- en melkkoeien 925—975, 825—875 650—775, kalfvaarzen 775—850. 600 —700, vroegm. koeien 700850, 575—625, vare koeien 600—650 450525, stieren 2.10— 2.20, 1.802.per kg., kalveren en pinken 150—450, slachtvee 2.25—2.30, 2.10—2.15, 1.70 2sl, gew., nucht. kalveren 3255, wei- desehapen 85, 95, 6575, vette lammeren 6595, vette schapen 95120, loopvarkens 3665, biggen 20—30 1822, vette varkens 1 65—1.76, 1.50—1.60 lev. gew., zouters 1.55 —157 lev. gew. Aanvoer 592 runderen, 575 kalveren, 224 schapen, 543 varkens, 379 big gen. 26 paarden, 33 bokken en geiten, 2372 in totaal. GRAANBEURS GRONINGEN, Groningen 5 Dec. Rode tarwe 19.2023.70, witte tarwe 19.20—23.70, inlandse rogge 20.20—29 60, wintel-gerst 24.2029.80, zomergerst 26 30.55, Mansholtgerst 30.5531.45, groene erwten 33.20—39.75, paardenbonen 20.25—32, koolzaad 50 30—59, karwijzaad 100.40—140.40, kanariezaad 40.3051.30. KAASMARKT BODEGRAVEN, 5 Dec. Aanvoer 86 partijen, le soort 2.19—2.24, 2e soort 2.14—2.18, zware tot 2.25. Handel ma tig. ROTTERDAM, veemarkt 5 Dec. Aanvoer in totaal 4773, vette koeien en ossen 850, ge- bruiksvee 1425, vette kalveren 22, graskal veren 206, nuchtere kalveren 815, varkens 167, biggen 524, paarden 176, veulens 8, scha pen of lammeren 544. Prijs in cents per kg. resp. le kw., 2e kw., 3e kw: vette koeien 230—250, 200 —220, 180—200, vette kalveren 290—310. 250— 270, 200—230, slachtpaarden 170 160 155. Prijs in guldens per sluk le, 2e en 3e kw. graskalveren 320 220 170, nuchtere kalveren 58 53 48, biggen 48 43 33, veulens 100 80 55, lammeren 90 75 60, melk- en kalfkoeien 960 800 700, vare koeien 575 525 475, vaarzen 650 600 500, pinken 450 400 325. Vette kal veren goed prijshoudend, nuchtere kalve ren iets hogere prijze» Nova et vetera. Moet het enerzijds be treurd worden, dat onze tijd zo'n dik wijls ontstellende vervlakking kent op geestelijk gebied, anderzijds is het weer verheugend, dat als een reactie daarop vele goedwillenden, die deze kwaal in hun omgeving of bij zichzelf geconsta teerd hebben, naar een verdieping zoe ken van hun geestelijk leven. De midde len, die zij daartoe aanwenden, verschil len uiteraard naar karakter en aanleg, maar een Kartuizer monnik, wiens naam achter de kloostermuren is gebor gen gebleven, heeft dat zoeken verge makkelijkt door een gebedenboek samen te stellen, dat naar de titel „Nova et vetera", oud en nieuw tegelijk wil zijn in deze zin, dat op het stramien der oude liturgie van de Kerk de gebeden zijn samengesteld naar de behoefte van de nieuwe tijd. Naar het titelblad vermeldt, wil deze moderne Kartuizer een gebe denboek brengen, „bevattende alle ge bruikelijke gebeden en ettelijke honder den nieuwe lofprijzingen, dankzeggingen en smeekgebeden voor de meest actuele en gevarieerde intenties". De samenstel ler heeft zijn taak dus wel universeel opgevat en de „bidder" krijgt dan ook enkele honderden gebeden voorgezet, waaruit hij naar tijd en omstandigheden zijn keus kan maken. De samensteller meende heel terecht, dat het gebed meestentijds gebruikt (of liever misbruikt) wordt om te vra gen en dat van de dankzegging over het algemeen heel weinig terecht komt. Daarom valt het accent in alle reeksen, waaronder de gebeden zijn gerangschikt, in eerste instantie op de dank zonder aan het vraaggebed afbreuk te doen. Charles Ross, perschef en secretaris van president Truman, is Dinsdagavond ten gevolge van een hartaanval in zjjn werkkamer op het Witte Huis plotseling overleden. Ross had kort tevoren vijftig verslag gevers te woord gestaan over de bespre kingen tussen Truman en Attlee. Hij was juist bezig met het voorbereiden van een radiotoespraak, toen hij door een flauwte werd overvallen. Enige minuten later blies hij de laatste adem uit. Pre sident Truman was op dat ogenblik in Blair House. Ross is 65 jaar geworden. Evenals Tru man was hi.i geboren in Independence (Missouri). Hij was jarenlang verbonden als redacteur aan de St. Louis Post Dis patch, Wij kunnen ons voorstellen, dat de bidstijl van deze contemplatieve monnik niet iedereen zal liggen, maar dat neemt niet weg, dat velen er een gelukkige handleiding in zullen vinden om hun persoonlijk contact met God te verster ken. En daarmede willen wij dan onder meer zeggen, dat dit gebedenboek niet als alleen-zaligmakend moet worden be schouwd en te allen tijde een hulpmid del zai moeten blijven. Want het gebed blijft toch altijd een persoonlijk gesprek met God, dat nimmer gegeneraliseerd kan worden zonder aan eerlijkheid in te boeten. De uitgever J. H. van Wees Jr. uit Utrecht stak het boekje in verschil lende banden. H. Una Sancta. De laatste jaren is er vrij wel geen krant of periodiek geweest, waarin niet minstens één artikel gewijd was aan het grote geestelijk probleem: de verhouding tussen katholicisme en protestantisme. De actualiteit daarvan heeft zich overigens bij de dogma-ver klaring op 1 November j.l. nog eens duidelijk gedemonstreerd. Maar niet ten onrechte vragen sommi gen zich af, of de interesse voor dat pro bleem en de wederzijdse goede bedoe lingen niet langzaam maar zeker stuk geschreven wordt. Het is daarom wel licht, dat wij met een zekere huivering het jongste boek van Karl Adam ter hand namen, waarin onder de titel „Una Sancta, katholieke eenheid en christe lijke liefde" het streven naar eenheid en de moeilijkheden, die daarmede gepaard gaan, besproken worden. Doch al lezend komt men onder de indruk van het hel dere en eerlijke betoog van deze grote theoloog, wiens vroeger werk reeds zulk een goede faam genoot. Het is hier inderdaad de eerlijkheid, welke het boek zo aantrekkelijk maakt en die tenslotte niet nalaat als het ware te dwingen tot bezinning, zowel protes tanten als katholieken. Waarmee dan tevens gezegd is, dat beide groepen er de nodige lering en leiding uit kunnen trekken. De Nederlandse vertaling was in goede handen bij pater C. J. Micklinghoff O.P. en de uitgeverij Helmond zorgde er voor, dat het geschrift van Karl Adam in boekvorm verscheen. H. „Zeep" Frederic Wakeman. Uitgave Engelhard. Van Embden en Co., A'dam. Een roman uit de Amerikaanse radio wereld en een knappe ook! Onbarmhar tig legt Wakeman de vinger op tai van dubieuze en wonde plekken in het De- stel van een totaal verzakelijkte en op zakelijkheid gespitste radiowereld. Wij zouden dit hekeldicht echter stellig niet minder hebben gewaardeerd, wanneer de schrijver in bepaalde éndere opzich ten met meer discretie te werk was ge gaan. Zijn openhartigheid en detaillering daér nopen tot voorbehoud voor zeer rijpe lezers. Cr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5