Nieuwe Rode tangbeweging rond het achtste Amerikaanse leger DUITSE „C0MBAT TEAMS HET ATLANTISCH LEGER IN Heilige Vader spoort de mensheid aan de vrede te bewaren Verhoging van de abonnementsprijs der dagbladen Chinezen nog slechts 45 km van de 38ste breedtegraad Kabinetscrisis weer afgewend Aan gemeentelijk bestel is waardevol element ontnomen V' Vannacht Plechtige Heilige Mis en radiorede van de Paus Tot hoofd en hart Geen tweede München" »A Franse regering stemt toe _Het weer GEMEENTESECRETARIS GESCHORST Verslechtering toestand Kard. Mindszenty Bertha spoedig naar ons land? LAVASTROOM DRINGT RENAZZO BINNEN Te veel stroomverbruik tijdens piekuren Financiële verhouding van Rijk tot Gemeenten I Encycliek van Z.H. de Paus Jee nuftKio beforeyca myf DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24940 TERWIJL INGESLOTEN TROEPEN IN N.O.-KOREA DOORBREKEN NEDERLANDERS IN DE STRIJD wmim f 2ÜÜ2E CARTO 99 Besluit van raad van 's-Graveland Ernstige storingen verwacht De Heilige Vader heeft gisteren in een Encycliek, gericht aan de bisschoppen, getiteld „Mirabile lllud", de mensheid aange spoord de vrede te bewaren. Z. H. de Paus wil, dat er een heilige kruistocht wordt gepredikt, opdat de wereld voor een oorlog gespaard blijve. Vannacht zal de Heilige Vader, op het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, een Plechtige Heilige Mis opdragen en voor de radio een toespraak houden. Hieronder volgt de tekst van het Pauselijk schrijven: BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Dlrectaur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 oen» per week. f 1.60 per me and, f 4.80 per kwartaal Terwijl Chinese versterkingen nog steeds de Mandsjoerjjse grens overtrekken en, naar A. P. meldt, een strijdmacht van een millioen man opbouwen, pogen de communisten een tangbeweging uit te voeren om het Amerikaanse achtste leger, dat zich ten Zuid-Oosten van Pyongyang in het gebied van Koksan be vindt. De hoofdmacht van de Chinezen staat ten Noorden van de Amerikanen, bij Songchon. Ten Westen van de geallieerden zijn sterke Chinese formaties bij Chinnampo de monding van de Taedong overgetrokken en de voorhoede is reeds opgerukt tot aan Anak, dat nog slechts 45 km. van de 38ste breedtegraad verwijderd is. Een woordvoerder van generaal MacArthur heeft verklaard, dat de Chinezen ten Oosten van de verbonden troepen een punt hebben bereikt, dat ongeveer iets Zuidelijker dan Koksan ligt. Hoewel MacArthur's hoofdkwartier verklaard heeft dit niet te kunnen be vestigen, wijzen de berichten van de oorlogscorrespondenten er voortdurend op, dat ongeveer vijftienduizend inge sloten Amerikanen en Britten in Noord- Oost Korea er vandaag en gisteren in geslaagd zijn, zich door de omringende Chinese troepen een weg te banen in de richting van de Japanse zee. Onder tussen is het duidelijk geworden, dat zo het de ingesloten groepen mocht ge lukken de kust te bereiken, zij alleen nog overzee in veiligheid kunnen wor den gebracht. Vanmorgen heeft name lijk het Amerikaanse garnizoen van de havenplaats Wonsan, die een honderd tal kilometers meer naar het Zuiden in de „taille" van Korea ligt, de stad ontruimd. De ingesloten troepen in Noord-Oost Korea trokken van Hageroe naar Ko- tori. dat zij vanmorgen na een gevaar lijke tocht van 25 uur bereikten. De vijftien kilometer lange weg, aldus Keuter, was bezaaid met Chinezen. Bulldozers baanden een weg op het kronkelige bergpad voor tanks en artil lerie. De colonne, die een week, meer naar het Noorden, bij Hagaroe, om singeld is geweest, zal nog een lange en moeilijke weg moeten afleggen, alvo- Verklaring van Attlee Premier Attlee heeft gisteren te Washington in een rede voor de Natio nal Press Club verklaard, dat er geen tweede „München" zal zijn. Wü weten allen uit onze bittere ervaring, dat een politiek van verzoening door concessies niet loont, zo verklaarde Attlee, die van zjjn voorbereide tekst afweek om deze verklaring af te leggen en de berichten tegen te spreken, dat zijn regering van plan is de Chinese communisten tevre den te stellen. Er is mij verteld, dat er sommige mensen zijn, die geloven, dat dit de reden van mijn bezoek is. Dat is niet waar. Attlee ging tamelijk uitvoerig in op het beleid van generaal Mac Arthur, dat hij „bekwaam en reso luut" noemde. Wij moeten erkennen, dat tengevolge van de interventie van de Chinezen, de militaire toe stand in de laatste dagen ernstig ver slechterd is. De Britse premier zag het als een onvermijdelijk gevolg van de verschillende geografische lig ging van de twee landen, dat bij de Britse en Amerikaanse politiek soms het accent anders lag. Mijn bespre kingen met Truman „stellen ons echter in staat eikaars standpunt te begrijpen". Ten aanzien van de Britse erkenning van communistisch China herinner de Attlee er aan, dat hierop dikwijls critiek geleverd is en dat de vraag ge steld is, hoe Groot-Brittannië Peking ken blijven erkennen, terwijl Chinese troepen op Korea de wapens hebben opgenomen tegen Britse troepen, die daar vechter, voor de doeleinden der V. N. De feiten, aldus Attlee, zijn, dat de Chinese communisten het bewind voeren over het Chinese vasteland, en dat hun 400 millioen mensen gehoor zamen Moeten wij weigeren deze fei ten, hoe onpleizierig zij ook zijn, te er kennen? Moeten wij ops afsnijden van elk contact met één zesde van de in woners van de wereld, van elke kans om onze opvattingen aan hun heersers bekendste maken? President Truman met Clement Attlee en de ministers Dean Ache, son en George Marshall tijdens de derde ontmoeting lussen Truman en de Britse premier. rens geheel en al aan de greep van de Chinezen ontsnapt te zijn. De manschap pen ondervonden veel steun uit de lucht van Superforten en marinegevechtsvlieg tuigen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat de Zuidkoreaanse regering de leden vam het parlement in een vandaag gehouden geheime zitting heeft aangeraden hun gezinnen naar de Zuidkoreaanse haven Pusan over te brengen. De regering deelde in deze bij eenkomst verder nog mede, dat de zetel van de Nationale Vergadering onverwijld naar Pusan zou worden overgebracht, in dien de Chinese communistische troepen de 38ste breedtegraad zouden overschrij den. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van gen. Douglas MacArthur deelde gisteren mede, dat het 100.000 man sterke achtste Amerikaanse leger, dat Pyongyang heeft moeten prijs geven onder druk van een overmach tige vijand, Maandagavond zijn stel lingen had gestabiliseerd tussen Pyongyang en de 38ste breedtegraad. De woordvoerder zei, dat die stellin gen niet een linie konden worden ge noemd, maar dat het achtste leger wel zóveel vaste voet had gekregen, dat het patrouilles Noordwaarts kon uitzenden. Intussen is de 38ste breedtegraad gis teren een barrière geworden, waar de Amerikanen proberen de stroom vluch telingen, die met de verbonden troepen mee naar het Zuiden komt, tot staan te brengen. Duizenden en duizenden burgers vluchten voor de Chinezen uit. De mees te van hen zijn afkomstig uit Pyongyang. Vele klampen zich vast aan de wa gons van de treinen, die in de gierende wind door de bevroren valleien trek ken. Géén van hen kreeg toestemming voorbij de 38ste breedtegraad met trei nen mee te rijden. Volgens een recent Reuter-bericht uit To kio zou het Nederlandse Korea-detacliement thans actief deelnemen aan de operaties van het U N O.-leger op Korea. De juistheid van dit bericht kon ons in Den Haag door de Legervoorlichtingsdienst nog niet worden bevestigd. Volgens de laat ste berichten, vervat in een telegram aan deze dienst van 24 November j.l., heeft het detachement zich omstreeks die tijd naar Taegu begeven, waar de vrijwilligers hun uitrusting zouden ontvangen. Zij zouden in de omgeving van Taegu nog een korte oefenperiode doormaken, aldus het telegram Toen het Nederlandse detachement der UNO-troepen te Poesan in Korea arri veerde, bood een delegatie van de Koreaanse patriottische Vrouwenbeweging aan de Commandant, luitenant-kolonel Den Ouden, bloemen aan. Sonqtuon NZANfWONSANj MoMuara S'URuma n)Q»nqhwa niongni KJOMIPO tidhafé S«9*ri SARIWON Smnvsh Sinwom* Mnofi Tsjcwhtsjonw ^5.60?n> ONGJ i. HOCAQSOn? KwdnQjo» amoaag imrnA jm. -» Nofwr Pjongjang De Franse regering heeft gisteravond overeenstemming bereikt inzake een compromisplan voor oprichting van Duitse militaire eenheden naar het model van de Amerikaanse „Combat teams" met een totale sterkte van één vijfde van de „continentale" legers in de op te richten strijdkrachten van het At lantisch Pact. Het gevaar voor een kabinetscrisis scheen daardoor afgewend. De socialis tische ministers, die eerder op de dag nog hadden laten doorschemeren, dat zjj door hun aftreden het kabinet ten val zouden brengen, indien het compromis plan werd aanvaard, gaven uiteindelijk toe tijdens een gisteravond gehouden kabinetszitting. Frankrijk zal de volgende maand tijdens een in Parijs te houden conferen tie van Westeuropese landen voorstellen een Europees leger te vormen, aldus verneemt A.P. te Parijs. Na afloop van de kabinetszitting van gisteravond werd medegedeeld, dat de regering haar vertegenwoordiger in de Hoge Atlantische Raad, Herve Alphand, opdracht had gegeven de volgende Franse voorwaarden met betrekking tot oprichting van Duitse eenheden voor te leggen aan de Raad: 1. Geen Duitse mi nister van Oorlog. 2. Geen Duitse gene rale staf. 3 Geen Duitse divisies. 4. Op neming van, niet met zware wapens uit geruste, Duitse „Combat teams" in nor male geallieerde divisies. Die Duitse een heden moeten elk de maximale sterkte hebben van één derde deel van een divi sie, overeenkomend met 4000 a 5000 man. 5. De totale sterkte van de Duitse com bat teams mag niet groter zijn dan een vijfde van het geallieerde effectief. 6. Recrutering van Duitse soldaten moet geschieden door burgerlijke organisaties onder geallieerd toezicht. Daaruit bleek, dat wat de Fransen wil len, vrijwel overeenkomt met het plan dat Zondag j.l. in Londen aan Pleven is voorgelegd door Charles Spofford, de voorzitter van de Hoge Atlantische raad. Intussen wordt uit gezaghebbende bron, door A.P. uit Washington, ver nomen, dat de Westelijke mogendheden op het punt staan de eerste stappen te doen om de Westduitse industrie te laten werken voor de verdediging van het Westen.- Hiervoor is het nodig, dat de bestaan de voorschriften betreffende de ontwa pening verzacht worden. Volgens de zegsman zou spoedig opdracht gegeven worden tot een aanzienlijk soepeler hou ding tegenover de Duitse industrie. Duitsland zou wel artillerie en kleine wapens mogen gaan fabriceren, maar geen munitie. Uit bevoegde kringen wordt vernomen, dat ér spoedig contrac ten gesloten zullen worden voor de leve ring van Duitse radio's, vrachtwagens en ander semi-militair materiaal. De Lattre de Tassigny benoemd Generaal Jean de Lattre de Tasstgny is gisteren benoemd tot Franse Hoge Commissaris in Indo-China. Wie zich sterk voelt, maakt zich niet I V boos. J Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag temperaturen enkele graden boven nul. Zon: 8.34—16.29 Maan: 7.46—15.06 In de gehouden vergadering van de gemeenteraad van 's-Graveland heeft de raad met algemene stemmen beslo ten de gemeentesecretaris-ontvanger, de heer G. M. B. in zijn functies te schorsen. Uitvoerige debatten zijn aan deze beslissing voorafgegaan. De voor zitter, G. Graaf Schimmelpenninck, was geen voorstander van een schor sing maar wilde via een oneervol ont slag de betrokkene horen. De gemeen teraad echter meende, gezien de rap porten van de accountantsdienst der provincie Noord-Holland en de Rijks recherche, de zaak beter te kunnen beoordelen door een commissie uit de raad deze zaak verder te laten onder zoeken. Daartoe werd besloten. Naar wij vernemen betreft het hier geen fraude maar een slordig beheer van de gemeentezaken. De heer B., die op vierentwintigjarige leeftijd in 1938 tot gemeentesecretaris werd benoemd, is sinds Juni j.l. met ziekteverlof. Radio Vaticana verklaarde gisteren dat kardinaal Josef Mindszenty, Honga- rije's primaat die twee jaar geleden „we gens hoogverraad" door de Hongaaarse regering gevangen werd gezet, tekenen van verlamming en van verlies van spraak en geheugen begint te vertonen Volgens Radio Vaticana vreest de Hon gaarse regering de mogelijke reactie der katholieken in Hongarije en het buiten land indien de kardinaal in de gevan genis zou sterven en heeft zij daarom prominente medici opdracht gegeven hem te behandelen. Mevr. Hertogh is van plan zo spoedig mo gelijk met Bertha naar Nederland te vertrekken. Zij moeten echter wachten op de beslissing van 't Opperste Hof van Appèl te Singapore, die a.s. Maandag zal vallen. Indien het appèl wordt ingewilligd, zal het Nederlandse consulaat niettemin pogingen doen om het meisje en haar moeder naar Bergen op Zoom te laterf vertrekken. Het consulaat zou zich in dat geval garant stel len, dat Bertha naar Singapore terugkeert, indien het Hof van Appèl het vonnis van het Hoge Gerechtshof vernietigt, aldus meldt A. P. Gisteravond stortte een 800 meter brede stroom roodgloeiende lava zich uit over het dorpje Renazzo, dat op de hel lingen van Europa's grootste vulkaan, de Etna, gelegen is. Eerst bedolf de kop van de lavastroom die hier en daar 5 meter hoog was de appelboomgaarden en wijngaarden van het dorpje. De bomen werden bran dende fakkels, die helder oplichtten in de avond. Vervolgens stortte de lava zich uit over het plaatsje zelf. Een steen fabriek vloog in brand en werd bedol ven. Ook de huizen begonnen vlam te vatten. De ontruiming van Renazzo begon gis teren bij zonsopgang en was even voor het invallen van de duisternis voltooid. Het nabij Renazzo gelegen dorpje Milo met 1500 inwoners loopt eveneens gevaar. Het is gebleken, dat in enkele gemeen ten tijdens de piekuren het verbruik van electriciteit nog niet voldoende verminderd is om de levering van elec- trische energie tijdens deze uren veilig te stellen. Wanneer niet tot grotere be perking van het electriciteitsverbruik wordt overgegaan, zijn tijdens de ko mende donkere dagen en bij grotere koude, zonder twijfel moeilijkheden te verwachten, aldus deelt het ministerie van Economische Zaken mede, De elec- triciteitsverbruikers wordt er nogmaals op gewezen, dat beperking van het electriciteitsverbruik in de piekuren strikt noodzakelijk is. Indien men zich niet aan de voorge schreven bepalingen en wenken houdt, is het heel moeilijk te vermijden, dat in bepaalde delen van het land ernstige storingen bjj de levering van electrici teit zullen voorkomen. (Van een bijzondere medewerker) an de bestuursorganen van de openbare lichamen, staan die van de gemeenten het meest in de be langstelling van de burgerij. Geen won der: de burgers kunnen de wijze wadr- op ce locale belangen behartigd worden het best overzien. Bij de zaken van de staat is dat in mindere mate het geval als gevolg van de gecompliceerdheid van het maat schappelijk leven en de invloed, welke het staatsbestuur ondergaat doordat de grote nroblemen van regeringsbeleid, vooral in de laatste jaren, van inter nationale aard zijn In de plaatselijke gemeenschappen is de afstand tussen bestuurders en be stuurden niet zo groot. Er gaat een ze kere wisselwerking uit van het beleid van het gemeentebestuur en de wijze waarop dit door de burgers wordt be oordeeld. Deze belangstelling voor de publieke zaak is van grote betekenis voor de groei en de ontwikkeling van ons de mocratisch bestuursstelsel. Een groot staatsman heeft reeds in de vorige eeuw gezegd, dat een goed staatsbur gerschap begint met het burgerschap van de gemeente. Het is daarom toe te juichen, dat verschillende gemeentebe sturen er toe zijn overgegaan zoge naamde burgerdagen te organiseren. In een enigszins plechtige bijeenkomst worden de jonge kiezers op het ge meentehuis ontvangen en wordt hun gewezen op de waarde van het kies recht en het belang van de democrati sche staatsinrichting. De gemeenten hebben steeds een ge wichtige taak vervuld bij de beharti ging van de openbare belangen. In vele gevallen gingen zij daarbij het rijk vóór, zodat de wetgever een bepaalde ma terie voor het gehele land regelende kon voortbouwen op hetgeen uit eigen initiatief der gemeenten was tot stand gebracht. De gemeenten zijn dan ook altijd ge weest gezonde organen in ons staats bestel, die aanvankelijk bij de toepas sing van haar autonome bevoegdheden, later en in toenemende mate ook als medewerksters aan de uitvoering van door hoger gezag gestelde wettelijke regelen, een belangrijke invloed uit oefenen op het maatschappelijk en staat kundig leven. In de laatste tientallen jaren is niet temin de belangstelling van de bur gers voor de arbeid der gemeentebestu ren, dus voor de raden en de colleges De verminderde belangstelling van de burger voor het werk der bestuurs organen van de gemeente zijner in woning schijnt voor een goed deel te wijten aan het feit, dat de gemeenten in steeds toenemende mate werden beknot in het voeren van een eigen financieel beleid. Van een eigen be. lastinggebied en een werkelijke au tonome zeggingsmacht met betrek, king daartoe is geen sprake meer. Wij hebben een ter zake kundige me. dewerker uitgenodigd de huidige stand van zaken in verband met de historische achtergronden op bevat telijke manier in een drietal artike len uiteen te zetten zulks mede in verband mei een thans bij de Kamer aanhangig gemaakt wetsontwerp in zake de gemeentefinanciën. Mogen deze voorlichtende artikelen zijdelings bijdragen tot groter demo cratische bewustwording en verster. king van de burgerzin. van burgemeester en wethouders, aan het verminderen. Voor een deel is dit een gevolg van het algemene verschijnsel, dat de poli tiek niet meer in staat is de gemoederen der burgers te begeesteren. Dit geldt in sterke mate voor het rijk en de provin ciën. Maar dat dit verschijnsel zich ook voordoet in de gemeenten, niettegen staande de binding welke er tussen overheid en burgerij bestaat in de be hartiging der plaatselijke belangen, is vooral een gevolg van het feit dat aan het gemeentelijk bestel allengs een waardevol element is ontnomen, name lijk de mogelijkheid om de door de ge meenten gedane uitgaven te bestrijder, uit door de gemeenten zelf van haar eigen inwoners te heffen belastingen. Immers het besef, dat de daden der gemeente besturen in casv de gemeenteraden lvun financiële weerslag vonden in de hoogte van de gemeentelijke heffin gen. was een krachtige stimulans voor de burgers om het doen en laten van de vroede vaderen op de voet te vol gen en van de afwijkende mening soms op ongezuoten wijze blijk te deen geven. In dit opzicht is het met de gemeen ten de laatste decennia snel bergaf waarts gegaan; hierover meer in een volgend artikel. „Ontelbare gelovigen uit nagenoeg alle landen, die tijdens het Heilig Jaar vol piëteit als pelgrim naar Rome kwamen, leverden een bewonderenswaardig schouwspel van broederlijke eendracht, dat een waarschuwende stem inhoudt en een plechtig getuigenis aflegt voor de Het Bestuur van de Vereniging deelt mede: De Nederlandsche Dagbladpers 1945" Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier tot meer dan het zesvoudige van de vooroorlogse prijs, gepaard gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van andere bedrijfsonkosten, heeft de Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dag bladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit de abonnements prijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1951 te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is, dat de abonne mentsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. zal riioeten zijn: Per kwartaal 5.45 per maand 1.82 per week 0.42 Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de bedrijfsonkosten der dagbladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote be dragen zijn gestegen, is steeds het streven geweest, de abonnements prijzen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de hier aangekon digde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kósten te dekken» De prijs van het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed dooi fluctuaties op de wereldmarkt. Oorzaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gelden, zijn o.a. de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen, die voor de fabricage van het couranten papier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemende gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen geza menlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans beschikbare gegevens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden meer moeten beste den dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal onge veer negenentwintig millioeri gulden zijn. Zulke sommen geven een indruk van de hoge kosten, aan de productie van dagbladen verbonden Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbrengst van advertenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de directies der dagbladen niettemin, ondanks de conjunctuurgevoeligheid die dit voor hunne bedrijven meebrengt, aan zo laag mogelijke abonnements prijzen blijven vasthouden, heeft een goede reden. Zij zijn er zich wel bewust van, dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt. Iedereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu genomen besluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonnementsprijs beperk) Dat zij nie. uit kon blijven is ter Algemene Vergadering van de Vereni ging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" als een harde noodzaal ingezien. gehele wereld, dat het mensdom gee; oorlog wil, geen tweedracht, geen haat. maar dat het intens naar vrede verlangt. Naar eensgezindheid van alle zielen en naar die christelijke liefde, waaruit alleen een vruchtbare en betere tijd kan voortkomen. Met bezorgd hart zien Wij ondertussen de onrust van de volken onder de afschuwelijke dreiging van conflicten, en aanschouwen Wij in som mige gebieden de razernij van een vre selijke slachting, waarin bloeiende jonge levens worden weggemaaid. Wij hopen vurig, dat deze waarschuwing eindelijk door allen zal worden verstaan. Wie ziet niet in, dat de bloedige strijd slechts ondergang en verderf, bloed baden en de grootste ellende te weeg kan brengen? De menselijke geest die tot andere oogmerken geroepen is heeft in onze tijd oorlogswapens ont dekt en geïntroduceerd, die zó krachtig zijn, dat zij afschuw verwekken in de zielen van alle oprechte mensen. Vooral, omdat zij niet uitsluitend militaire doe len treffen, maar dikwerf ook burgers, kinderen, vrouwen, zieken en bejaarde mensen en daarnaast ook gewijde ge bouwen en zeer belangrijke kunstwer ken. Wie wordt niet van afgrijzen ver vuld bij de gedachte, dat nieuwe kerk hoven zich mogelijk zullen voegen bij de talloze uit de jongste wereldoor log. en dat nieuwe rokende puinhopen wederom ondergang en verderf zullen zaaien en ellende met zich zullen mee brengen. Wie, tenslotte, siddert niet bij de gedachte, dat de vernietiging van nieuwe rijkdommen onoverkomelij ke consequentie van een oorlog op nieuw de economische crisis zou ver ergeren, waarmee bijna alle volkeren te kampen hebben, m het bijzonder de minder bedeelde bevolkingsgroepen onder hen. Wij, die Onze gedachten verheffen boven de oceaan van menselijke harts tochten en die vaderlijke gevoelens koesteren ten opzichte van alle volke ren, naties en rassen, wensen de vei ligheid. de rustige zaligmaking en de dagelijkse vermeerdering van de wei vaart. (Vervolg op pap. 3 eerste kolom) 101-jarige De heer J. M. Hagemeier te Enschede, bekend als „Opa Hagemeier", is op 101-jarige leeftijd overleden. Hij was de oudste inwoner van Enschede en tevens de oudste inwoner van Twente. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 SKI-KTEDSNG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1