Indonesisch voorstel over Nieuw-Guinea ERNSTIGE OVERWEGING TOT BLOKKADE VAN CHINESE KUST COMMUNISTISCHE OPMARS IN KOREA ONWEERSTAANBAAR Politieke Commissie zet debat over Korea voort Overdracht over een half jaar De stem van de H. Vader Vandaag slotcommuniqué over de resultaten der besprekingen Rusland protesteert, Rood-China verlaat de zaai DWANGARBEIDERS IN URANIUMMIJNEN Tot hoofd en hart Kabinetszitting over Nieuw-Guinea lee MORRS bejrnycu &üj! 15.000 man nog steeds ingesloten AMERIKA OVERWEEGT MOBILISATIE Lavastroom kruipt per uur 20 meter voort Eerst vredesverdrag met Oostenrijk Het weer Nederlands tegen voorstel verwacht Uitslagen 18e ronde De stand is nu: LODEN MANTELS H. Mis voor behoud van de vrede VRIJDAG 8 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24941 CONFERENTIE TRUMAN—ATT LEE Geen politiek van sussen De Chinese „vrijwilligers" Aziaten bijeen Indonesische delegatie bij de Koningin Excommunicaties in Joegoslavië Daarna conferentie over Duitsland H. LAURENTIUS VAN BRINDISI Tot Kerkleraar uitgeroepen Chinese aanval op Indo-China verwacht De Indonesische delegatie heeft Don derdag in de derde werkvergadering van de conferentie over de status van West Nieuw-Guinea schriftelijk een voorstel ingediend ten einde het pro bleem op te lossen. De Nederltndsc de legatie heeft na enige minuten van on derling beraad medegedeeld, dat zij op dat ogenblik geen vragen over het voor stel wenste te stellen, doch dat zij in de vergadering van hedenmiddag schrifte lijk op het voorstel zou reageren. Men verwachtte, dat Nederland met een te genvoorstel zou komen. Het Indonesische voorstel houdt in, dat als basis voor een oplossing van het probleem een verklaring zou moeten worden afgelegd door de beide voorzit ters van de delegatie waarin wordt vast gesteld, dat de souvereiniteit over West Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. De „Van Maarseveen-Rum-verkla- ring" zou moeten worden afgelegd uiterlijk 27 December. De feitelijke overdracht zou na ongeveer een half jaar moeten plaats hebben. Voor De uitslagen van de voorlaatste ronde van het Internationaal Schaak- toumooi. gisteravond verspeeld, lui den: ReshevskyGligoric 10 TrifunovicNajdorf afgebr. (benepen winstkans voor Najdorf) StahlbergDonner 'i, TartakowerEuwe Pircv. d. Berg 14 O'KellyRossolimo J»!4 KramerFoltys li GudmundssonSzahados afgebr. (Gudmundsson staat sterk) PilnikKottnaucr afgebr. (gunstig voor Pilnik) v. ScheltingaGolombck afgebr. (moeilijk voor v. Scheltinga) Afgebroken partijen (zeventiende ronde)1 NajdorfStahlberg 10 SzabadosReshevsky hedenmor gen zonder verder spelen remise gegeven. Afgebroken partijen (achttiende ronde hedenmorgen beëindigd). GudmundssonSzabados 10 v. ScheltingaGolombek li TrifunovicNajdorf Vi"2 PilnikKottnauer 10 1. Najdorf 14<4 pnt. 2. Reshevsky 13<4 pnt. 3. Stahlberg 12 <2 pnt. 4. Euwe 11/2 pnt. 5 en fi Gligoric en Pirc 11 pnt. 7 en 8 Rossolimo en Pilnik 10 pnt. 9. Trifunovic 10 pnt. 10. O'Kelly 9 pnt. 11 en 12 Donner en Tartakower 8 p. 13 en 14 Foltys en Gudmundsson VA. pnt. 15 en 16 v. d. Berg en v. Scheltinga 7 pnt. 17 Kottnauer 6 pnt. 18. 19 en 20 Golombek, Szabados en Kramer 5 pnt. die tijd zouden de beide delegaties moeten onderhandelen over een aantal afzonderlijke overeenkomsten betreffende de positie van Neder land in cultureel, financieel, econo misch en sociaal opzicht in N.-Gui- nea. In de vergaderingen van Dinsdag- en Woensdagmiddag heeft men, zo verne men wij in kringen van de Indonesische delegatie, zich bepaald tot algemene be schouwingen over de verschillende as pecten van het vraagstuk. Hierbij is o.m. van Nederlandse zijde naar voren ge bracht, dat men meende te weten, dat de V.S. het als niet met hun belangen in de Pacific strokend zouden beschou wen indien de souvereiniteit aan Indo nesië zou worden overgedragen. Er werd in dit verband gewezen op de strategi sche rol die N.-Guinea in de laatste oorlog heeft gespeeld. Ook werd ver klaard, dat men de indruk had dat Australië er niet voor zou terugschrik ken N.-Guinea te bezetten in geval de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Van Indonesische zijde wees men erop, dat dit een rechtstreekse agressie zou betekenen, die onmiddellijk een actie van de Veiligheidsraad zou uitlokken. Een ander lid van de Nederlandse de legatie heeft gewezen op de politieke moeilijkheden welke in Nederland zou den kunnen ontstaan bij een eventuele overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, aldus vernamen wij van In donesische zijde. Hedenmiddag, voor de werkvergadering der conferentie over de status van Nieuw-Guinea begon, is het Nederlandse kabinet in een speciale zitting bijeenge komen om het Indonesische voorstel, dat Donderdag werd ingediend, te bespreken. Hedenmorgen heeft minister Van Maar- seveen de commissie voor Uniczaken van de Tweede Kamer bijeengeroepen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Z. H. de Paus heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag te middernacht in zijn particuliere kapel in het Vati- caan de Heilige Mis gelezen voor het behoud van de vrede. Terzelfdertijid droegen 24.000 priesters in geheel Italië H.H. Missen op, die uitsluitend door mannen werden bijgewoond. De heer Van Sloten, administrateur der onderneming ,,Kajoe Mas", die onlangs door de Landraad te Situbondo wegens het neer schieten van een rampokker op zijn onder neming. werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijf jaar, is, naar Aneta ver neemt, ontvlucht uit het Darmo-ziekenhuis te Surabaja, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd. BUREAU: SMEDESIRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3928 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27 tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Onwillekeurig brachten de verma nende woorden, die Z.H. de Paus gisteren tot alle volken en rassen der gehele wereld richtte om toch de vrede te bewaren en daartoe de Hemel geweld aan te doen door een kruistocht van gebed, ons de woorden in herinne ring, die Zijn Voorganger, Paus Pius XI in die spannende dagen van Mün- chen 1938 tot het mensdom richtte. Ook Hij liet zijn waarschuwende stem horen, dat een nieuwe wereldoorlog de ver schrikkelijkste rampen over de hele wereld zou brengen, ook Hij gaf de mo gelijkheden aan, waarop de vrede ge handhaafd kon blijven. Zijn stem klonk tevergeefs.Zal ook de stem van onze Heilige Vader Pius XII in deze dagen, waarin mogelijk over vrede of oorlog wordt beslist, weer niet of nauwelijks gehoord worden? Men wordt somber ge stemd als men de koude reactie in de wereld waarneemt. De grote buitenland se bladen, die de betekenis van ieder woord van een politicus of diplomaat wikken en wegen en zijn bedoeling trachten te achterhalen, maken zelfs geen melding van 's Pausen woorden en als zij het doen, vindt men een bericht van enkele regels in een verloren hoekje. Dwaze wereld, die meent zonder God, zonder gebed, voor de mensen een pa radijs te kunnen scheppen. Heeft alleen reeds déze eeuw haar niet anders ge leerd? Men meende na iedere oorlog, dat thans het geluk zou aanbreken, in 1918 en in 1945, maar nu kunnen wij al leen maar een grotere chaos constate ren dan ooit te voren. „De goddelijke leer van het christendom leert dat de mensen broeders zijn en eén groot gezin vormen, waarvan God de Vader is." „Als die goddelijke leer werkelijk in practijk gebracht werd, dan zou," aldus onze H. Vader, „het openbare en parti culiere leven ongetwijfeld niet beang stigd worden door oorlogen, tweedracht, wanorde en schending van de burger lijke en godsdienstige vrijheid, maar dan zou een, op gerechtigheid gegrond veste, rustige zekerheid de harten ver vullen en de weg zou openliggen naar een steeds grotere welvaart." Helaas menen velen, dat een grotere welvaart alleen te bereiken valt, wan neer de volken onder pressie gebracht worden van massale legers en gruwe lijke wapens. Het zal de zoveelste mis rekening zijn in de wereldgeschiedenis. Laten de honderden millioenen Chris tenen welk een stuwkracht voor de vrede konden deze millioenen niet uit oefenen toch luisteren naar de woor den van Christus' plaatsbekleder op aarde! Nóg is het tiid aan Zijn oproep voor een heilige kruistocht gehoor te geven. Laat Zijn stem niet zijn als die van een roepende in de woestijn. Moge Zijn ver maning gehoord worden boven het wa pengekletter uit in deze spannende da gen, een vermaning en waarschuwing, die, wanneer zij wordt opgevolgd, het mensdom met Gods hulp Zal vrijwaren voor een derde wereldoorlog, welks verschrikkingen immers niet meer te overzien zouden zijn. President Truman en premier Clement Attlee zullen vandaag een zesde en laatste conferentie houden en na afloop daarvan een communiqué uitgeven, waar in de resultaten van de besprekingen zijn samengevat. Het bericht, dat de twee staatslieden vandaag opnieuw bijeen zouden komen, wekte verrassing, omdat algemeen was gedacht, dat de bespreking van gisteren de laatste was. Attlee zal nu pas morgen in Canada arriveren. In een weinigzeggend communiqué werd gemeld, dat besloten was tot de con ferentie van vandaag om de rapporten te kunnen bespreken van de commissies, die het vraagstuk der grondstoffenvoorziening bestudeerd hebben. Goed inge lichte kringen meldden, dat de tekst van het slotcommuniqué reeds bijna vol tooid is en waarschijnlijk onmiddellijk na afloop van de slotbijeenkomst aan de pers zal worden verstrekt. Zij achtten het mogelijk, dat Truman en Attlee gis teren hebben gesproken over eventueel gebruik van de atoombom. Truman en Attlee zouden, aldus A.P., ernstig overwegen de Chinese kust te gaan blokkeren, indien de troepen van de verbonden legers lang belegerd of geheel uit Korea verdreven worden. Van ingelichte zijde werd medegedeeld, dat Dean Acheson het blokkade-voorstel indiende op een van de geheime Tru- man-Attlee-bijeenkomsten. Attlee zou niet enthousiast zijn over het voorstel, maar bereid zijn het te bespreken. Het onderwerp zal waarschijnlijk vandaag weer #er tafel komen. Attlee zou gaarne zien, dat overeen stemming bereikt werd overeen zo snel mogelijke oplossing van de crisis in het Verre Oosten. Zelfs door onderhande lingen met de Chinezen, indien zulks noodzakelijk mocht blijken. Men zegt. dat Truman Attlee met na druk heeft medegedeeld, dat Amerika geen deel wil hebben aan een politiek van sussen (iets wat ook door Attlee verworpen werd) of aan enigerlei re geling. waarbij buiten de Koreaanse kwestie om, onderhandeld wordt. Attlee's standpunt/ is klaarblijkelijk, dat, indien de verbonden legers van Korea verdreven werden, de Westelijke mogendheden het conflict in het Verre Oosten zo snel mogelijk moeten be ëindigen en al hun pogingen op West- Europa concentreren. In de beschouwing in de New York Times over het verloop van de be- sprekingën tussen Truman en Attlee, schrijft James Reston, de diplomatie ke correspondent van het blad, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson. volgens welingelichte bronnen verklaard zou hebben, dat bespreking van de kwes- tie-Formosa, erkenning van de com munistische Chinese regering en het Volgens de laatste berichten uit Korea is de haven Chinnampo aan de West kust bij Pyongyong thans in handen van de rode troepen. Verder wordt de verovering van Wonsan, een haven aan de Oostkust, ge meld. Dit is niet bevestigd, doch geallieerde vlooteenheden hebben de stad ge bombardeerd. De plaats Anbjon, enige kilometers landinwaarts, onderging een zware aanval van Amerikaanse vliegtuigen. Het verlies van Wonsan zou het gehele verspreide tiende korps in het Noord-Oosten en ook de Zuid-Koreaanse hoofdstad-divisie isoleren. Laatstgenoemde divisie trekt zich naar verluidt thans terug na haar opmars langs de Oostkust naar de Siberische grens. De 15.000 man Amerikaanse mariniers en Britse troepen, die uit de omsingeling der Chinezen naar de Westkust pogen door te breken, zijn Kotori acht km. voor bij en hebben het Tsjangjin-plateau bereikt. Z|j trekken naar Pohonjang, waar heen troepen der Amerikaanse derde divisie tot hulp onderweg zijn. Van daar uit zullen zij Hamhoeng trachten te bereiken. Op 18.000 voet boven het Chosin-re- servoir is een eskader Amerikaanse straajagers met een" eskader Mig-15 jagers slaags geweest. Het gevecht duurde verscheidene uren. In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul geraakten gisteren velen in paniek, toen het nieuws uitlekte, dat de regering de leden van het parle ment in het geheim gewaarschuwd heeft hun gezinnen naar Pusan te brengen. De prijzen van zitplaatsen in bussen of vrachtwagens, die naar Pusan gaan. stegen onmiddelijk van 60.000 Wan tot één millioen Wan, wat overeenkomt met het loon over 18 maanden van de gemiddelde Kore aanse werkman. De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen op 1 December 32.442 man schappen, 1.414 meer dan vorige week, aldus meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. Dit cijfer heeft slechts betrekking op de doden, gewonden en vermisten, wier familieleden door de autoriteiten op de hoogte werden ge bracht. Deze verliezen zijn verdeeld als volgt: 5.038 doden, 22.337 gewonden van wie 573 aan verwondingen zijn overleden, 5.067 vermisten. In het Noordoosten pogen 15.000 man langs een nauwe bochtige bergweg naar Hamhoeng, aan de Oostkust, uit hun omsingeling te breken. Zij staan aan voortdurend vuur van uit de om ringende heuvels bloot. Een recht streekse aanval van een overweldi gende vijandelijke troepenmacht werd door onafgebroken aanvallen van de geallieerde luchtmacht belet. Bij Ham- moeng liggen geallieerde schepen klaar om de troepen te evacueren. Ook het regiment van de zevende Amerikaanse divisie te Hyesonjin, aan de Yalu, pro beert nu de kust te bereiken. Communistische speerpunten bevon den zich op nog geen 80 km van de 38ste breedtegraad. Het communiqué van generaal Mac Arthur van heden meldt, dat het pas gearriveerde Nederlandse bataljon naar het Noorden oprukte en stellingen in nam aan het Koreaanse westfront. Evenals in Indonesië, waar in tegenwoordigheid van de Nederlandse militaire autoriteiten door de oudste in Indonesië aanwezige officier der 7 Deceniber-divisie een krans werd gelegd op het ereveld Ment eng Poelo, werden in Neder lard gisteren de gevallenen van de „7 December-divisie" herdacht. Namens de Bond Oud Strijders 7 December werd een krans gelegd bij de Indonesische urn in het monument op het Damplantsoen 'te Amsterdam. Na de kranslegging werd een eresaluut gebracht; op de voorgrond rechts de oud-commandant van de le Divisie 7 December, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt. toelaten van haar vertegenwoordiging in de V.N.. voordat een regeling zou zijn bereikt van „de primaire kwes tie van Peking's agressie in Korea", de Westerse mogendheden op een gladde helling zouden kunnen bren gen. Er zouden, volgens Reton, aanwij zingen bestaan, dat de Chinese com munisten bii hun gesprek met Sir Be- negal Rau van India meer belangstel ling hadden getoond voor de toekomst van Formosa dan voor die van Korea. Aan Britse zijde zou men in verband hiermede tot de mening overhellen, dat men misschien via de kwestie- Formosa tot een oplossing van de Koreaanse kwestie zou kunnen ko men. Acheson daarentegen zou te ken nen hebben gegeven, dat, tenzij Pe king duidelijk bereid zou blijken een vreedzame politiek van samenwerking in Azië te volgen, Formosa niet aan communistisch China zou mogen worden overgegeven. Attlee en de Indische ambassadrice mevr. Laksmi-Pandit, hebben gisteren op de Britse ambassade te Washington een onderhoud van een half uur gehad. Vermoedelijk heeft mevr. Pandit aange drongen op een regeling van het Kore aanse conflict, waarvoor haar broer, premier Nehru, Woensdag in het Indi sche parlement heeft gepleit Onder zeer gevaarlijke omstandigheden heeft een fotograaf het gewaagd foto's te maken van de uraniummijnen in de Sovjet-zone van Duitsland. Ondanks de zeer zware bewaking door Russische soldaten en de hoge, van prikkeldraad voorziene, omheining van de verschillende mijnen, zag hij toch kans binnen te dringen en opnamen te maken, waarvan wij er hier een tweetal afdrukken. Dwangarbeiders, zowel mannen als vrouwen, worden door de Russen gebruikt om het door hen zo fel begeerde erts naar boven te halen. De Russen ontzien niemand en laten zelfs vrouwen het zware werk verrichten van het graven der schachten. De leiding van de mijnen zetelt in een gebouw, waarop borden zijn aangebracht met leu zen als: ,.De EngelsAmerikaanse oorlogsstokers hebben ons vaderland in tweeën gespleten" en „Lang leve de Duitse democratische republiek" benaming voor de staat Oost-Duitsland. De foto's tonen achtereenvolgens de Russische bewa kers bij een der mijnen. Men leest op de toren de slagzin: „Voor uvoor mij, voor iedereen" en ziet het vredes-cmbleem der communisten: de duif. Op de andere foto slaat een groepje dwangarbeiders een marcherende troep Sovjet bewakers gade. Nog steeds moeten de strijdkrachten van de Verenigde Naties terugtrekken voor de aanstormende Chinese communistische legers. De Politieke Commissie van de U. N. O. heeft gisteren met 42 tegen 5 stem men bij 4 onthoudingen besloten tot onmiddellijke voortzetting van het debat over het verzoek aan China, zich terug te trekken uit Korea. Het aldus'voor rang verleende verzoek was vervat in een zesmogendhedenresolutie. Vishinsky (Rusland), die door een langdurige rede obstructie had gepleegd, tekende onmiddellijk na bekendmaking van de uitslag van de stemming pro test aan. Warren Austin (U.S.A.) opende het debat met een verzoek Zuid-Korea uit te nodigen aan de raadstafel plaats te nemen. Dit verzoek werd ingewilligd door voorzitter Roberto Urdaneta Arbalaez (Columbia). Rusland en Polen pro testeerden onmiddellijk, maar de commissie keurde de handelwijze van de voor zitter goed met 48 tegen 5 stemmen bij 4 onthoudingen. Zodra de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Ben Limb zijn plaats had ingenomen verliet de Chi nees-communistische delegatie met gen. Woe Hsioe-Tsjoean aan het hoofd de zaal. Austin verklaarde vervolgens, dat de V.N. niet zouden afwijken van hun be slissing Korea te verenigen en te be vrijden. Verder verklaarde hij, dat de V. N. vastbesloten zijn, duidelijk te maken, dat agressie niet ionend is. Austin noemde vier punten voor een regeling van het conflict: 1. Verzeke ring van de veiligheid der verbonden troepen op Korea. 2. Terugtrekking van de Chinese troepen. 3. Localisering van het conflict. 4. Een nieuwe toezegging aan Peking, dat zijn belangen be schermd zullen worden. Austin sprak smalend over de „vrij willigers", die China naar Korea heeft gezonden. Hij stelde vast, dat de Ver enigde Naties hun principes niet zullen loslaten. ook al worden zij krachtig bedreigd Over de Chinese vrijwilligers zei Austin het volgende: „Het systeem is eenvoudig genoeg. Organiseer een com munistische opstand in een zeker land of val het via een nabuurland binnen Stuur divisies over de grens om de agressors bij te staan, noem die divi sies „vrijwilligers" en dien daarna een protest in, inhoudend, dat de interna tionale gemeenschap niet het recht heeft het slachtoffer te helpen en ook geen belangen kan laten gelden. Dit is dan de „vrijwilligers-doctrine", die de Assemblée moge beschouwen als een nieuw en gevaarlijk wapen in het arsenaal van het Sovjet-Russischq im perialisme." Austin zei, dat in het verloop van de strijd in Noord-Korea liefst 21 Chinese divisies met een totale sterkte van on geveer 200.000 man zijn geïdentificeerd, maar hij achtte het waarschijnlijk, dat zich thans in Korea in totaal ongeveer 30 Chinese divisies bevinden. Inmiddels zqn vertegenwoordigers van dertien landen in Azië en het Mid. den-Oosten, die do regering van Peking verzocht hebben halt te houden aan de 38ste breedtegraad, gisteravond te Lake Success bijeengekomen. Zij werden inderhaast bijeengeroepen door Sir Se negal Rau. de afgevaardigde van India bij de V.N., onmiddellijk nadat deze een onderhoud had gehad met Tsjiao Koean-Hoca, adviseur van de Chinese communistische delegatie. Blijkens een bericht van het nieuws agentschap Nieuw China wekte het or gaan van de Chinese communistische partij, het Volksdagblad, gisteren op om het offensief tegen de verbonden legers op Korea voort te zetten. Het bericht maakte geen melding van de oproep der dertien naties om aan de 38ste parallel halt te maken. H.M. de Koningin heeft gistermorgen de voltallige Indonesische delegatie voor de conferentie van Nieuw-Guinea in audiëntie ontvangen. Morgen zal zijn wat je er vandaag l van maakt. J De plaatsvervangende perssecretaris van president Truman, Early, heeft he denmorgen verklaard, dat regeringsbe sprekingen gehouden zijn over een al gehele mobilisatie. Er is nog geen be sluit genomen. Early legde zijn verklaring af in ant woord op vragen, hem tijdens een pers conferentie gesteld naar aanleiding van berichten uit Wall Street, dat. Truman zou overwegen decreten uit te vaardi gen, waardoor vandaag de noodmaatre gelen in werking zouden treden. Hij zei niet te geloven, dat een dergelijk be sluit zo snel te verwachten zou zijn en voegde hieraan toe er zeker van te zijn. dat nog geen besluit genomen was. De 600 bewoners van het plaatsje Ri- nazzo (Sicilië) kregen gisteren de defi nitieve aanzegging, dat de lava-stroom van de Etna hun huizen zon treffen en verbranden. Deskundigen waren van oordeel, dat als de vuurstroom op deze wijze blijft voortvloeien, n.l. 20 meter per uur, Rinazzo door een stroom lava van 500 meter breed en 7 meter diep zon worden overstroomd. De tweede bedreigde stad Milo met 2000 inwoners is nog minstens één dag van enig gevaar verwijderd. Bei de steden werden Woensdag geëva cueerd en de bewoners werden met legervrachtauto's naar Zafferana overgebracht, waar zij in kerken en scholen zijn ondergebracht. Het Rode Kruis heeft veldkeukens geopend voor de evacuees, en dokters en medica menten zijn per vliegtuig van Italië naar Sicilië overgebracht. Gisteravond is overwogen de actieve kraters van de Etna van de lucht uit te bombarderen teneinde de lavastroom in een andere richting te leiden. Deze „bommenkuur" werd voorgesteld door prof. Gaetano Ponyi, een Siciliaanse vulkaandeskundigc. Drie katholieke geestelijken in de pro vincie Slovenië zijn door het Vaticaan geëxcommuniceerd wegens openlijke steun aan de regering-Tito, aldus ver neemt A.P. te Belgrado. De drie geestelijken zouden de leiding hebben gehad van de Sloveense Gemeen schap van Volksfront Priesters. De drie Westelijke mogendheden zijn vastbesloten vast te houden aan een vredesverdrag voor Oostenrijk als voorwaarde voor nieuwe besprekingen met Rusland betreffende Duitsland. Dit werd gisteren te Parijs van gezagheb bende zijde meegedeeld, aldus A.P Het werd bekend gemaakt, terwijl afgevaardigden van Amerika, Engeland en Frankrijk op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeen kwamen om een gezamenlijk antwoord op te stellen op Rusland's verzoek voor een nieuwe bijeenkomst van de Grote Vier inzake Duitse kwesties. Naar wij van de zijde der paters Ca- pucijnen vernemen is vandaag tijdens de sluiting van het Internationaal Con gres van Religieuzen te Rome de H. Laurentius van Brindisi plechtig tot Kerkleraar uitgeroepen. Zijn feest wordt 22 Juli gevierd. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met over het algemeen Weinig bewolking en weinig wind. In de nacht en ochtend lichte en in het Zuid-Oosten van het land plaat selijk matige vorst. In het Westen hier en daar nevel of mist. Morgen overdag temperatuur om het vries punt. Zon: 8.35—16.29 Maan: 9.18—16.51 Van gewoonlijk betrouwbare zijde verneemt Reuter te Washington, dat Franse militaire autoriteiten aan func tionarissen van het Amerikaanse minis terie van defensie hebben medegedeeld, dat zij voor 15 Februari een grote aan val door Chinese communistische strijd krachten op Indo-China verwachten. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat er inderdaad aanwijzingen zijn voor een op grote schaal ingrijpen door Chinese communistische troepen in Indo-China. Deze aanwijzingen ko men overeen met die. welke vooraf gin gen aan het binnenvallen van Korea, door Chinese communistische legers. „De Chinese communisten hebben, in het begin heimelijk, het Noord-Ko- reaanse communistische leger versterkt. Dit geêchiedt thans met de Vietminh. In de afgelopen weken zijn er Chinese protesten geweest tegen beweerde schendingen door Franse strijdkrach ten van de Chinees-Indochinese grens. Voor het ingrijpen der Chinese com munisten in Korea zijn er overeenkom stige protesten geweest aan het adres van de strijdkrachten van MacArthur", aldus deze waarnemers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1