BEREID TOT ONDERHANDELEN Maar agressie, onverschillig waar, wordt niet geduld Hulpcolonnes maken contact met ingesloten troepen 11 Nederland niet bereid afstand te doen van Nieuw-Guinea ZES MANNEN VERDRONKEN Verschil van mening over toelating Rood-China tot UNO Grote transportvliegtuigen werpen materiaal af Nog verantwoordelijk voor ontwikkeling Moeder werpt haar kinderen uit het raam m Hfd bespare# Tot hoofd en hart Conferentie Truman-Attlee beëindigd Defensieprogramma van tien punten Nederlanders naar het Noorden Thans 400.000 rode soldaten in Korea Geen Kerstverlof voor Amerikaanse leger .Het weer. „Heel Korea zal worden bevrijd" Een duidelijk antwoord aan Indonesië Uit angst voor brand Auto bijBeilen te water gereden IH Op slag gedood CJee MORR S iïejjöie tjeu éuj! Boer vermoord Productievermeerdering en de arbeider ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24943 ff ff China brengt zich in staat van verdediging Aanleg van fortificaties en vliegvelden INDISCH VOORSTEL TOT „STAAKT HET VUREN" Waaronder geen vrijwilligers Verklaring van Noord- Koreaanse ambassadeur te Peking H. VADER BIDT ROZENKRANS Hei Indonesisch voorsiel betreffende de kwestie Nieuw- Guinea is Vrijdagmiddag door de Nederlandse delegatie verworpen, aldus vernemen wij in kringen der beide dele gaties. Nederland had het antwoord op het Indonesisch voorsiel schriftelijk overhandigd. Hieruit is duidelijk geworden, dat Nederland «del bereid is de souvereiniieil van N.-Guinea aan Indonesië over te dragen. In de motivering werd gewezen op de zorgwekkende internationale situatie. Voorts werd gezegd, dat Nederland zich verantwoordelijk voelt voor het tot ontwikkeling brengen van West N.-Guinea en zijn autochthone bevolking. Wanneer deze bevolking voldoende tot ontwikkeling zal zijn gebracht, zal zij zelfstandig over haar toekomstig staatkundig lot moeten kunnen beslissen. De Nederlandse regering is echter bereid Indonesische medewerking in de ontwikkeling van het gebied te aanvaarden. De Indonesische delegatie heeft thans tot Maandag de dag van de eerst volgende bijeenkomst de gelegenheid om het antwoord te bespreken en eventueel contact met haar regering in Djakarta op te nemen. Aan Indone sische zijde verklaarde men naar aanleiding van het Nederlandse antwoord: „Er schijnt geen gemeenschappelijke basis voor discussie aanwezig te zijn." Botsing eist twee doden PELSJEKKERS Daders in arrest 11 BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 7. 7. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Ruft. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. 1 1-60 per maand, f 4-80 per kwartaal. „Wij zijn het er volledig over eens, dat agressie, hetzij in het Verre Oosten, hetzij elders, niet getolereerd kan worden", aldus verklaarden president Truman en pre mier Attlee gisteravond in het communiqué, dat zij aan het slot van hun bespre kingen te Washington uitgaven. „De Verenigde Staten en Engeland zjjn echter be reid te streven naar beëindiging van de vijandelijkheden door middel van onder handelingen". De beide landen bleken volledige overeenstemming te hebben be reikt over de urgentie van de Europese defensie. De verdediging van West-Euro pa moet in versneld tempo georganiseerd worden, zo besloten zij. Truman verzekerde Attlee gedurende de besprekingen, dat hij hem op de hoogte ion houden van een eventueel gebruik van de atoombom, en hij verklaarde te ho pen, dat de internationale ontwikkelingen geen aanleiding zouden geven tot het gebruik van de bom. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië verschilden echter, blijkens het communiqué, van mening over de kwestie van Rood China's toelating tot de TJ.N.O. Engeland wil Peking toelaten, Amerika voelt daar nog met voor. President Truman en premier Attlee kondigden een programma van tien pun ten aan „voor de verdediging van de vrije wereld in Europa en in Azië tegen een communistische aanval". Het pro gramma werd uitgegeven na bestude ring van „het gewijzigde aspect der we reldaangelegenheden, ontstaan uit de massale interventie van de Chinese communisten in Korea". Het programma luidt als volgt: 1. Gemeenschappelijke doelstellingen van de buitenlandse politiek om de vrede te bewaren, de kracht van de vrije wereld te vergroten, de oorzaken van vrees, gebrek en ontevredenheid uit te schakelen en de democratische levenswijze te bevorderen. 2. Verenig de actie ter ondersteuning van deze eenheid van doelstellingen. 3. Geen tolereren van agressie, waar ook ter wereld. 4. Bereidheid om te trachten een eind te maken aan de vijandelijk heden (in Korea) door middel van on derhandelingen. 5. Overeenstemming, dat de geschillen tussen Engeland en de V.S. met betrekking tot het toela ten van communistisch China tot de V.N. „geen belemmering moeten vor men voor onze verenigde poging ter ondersteuning van onze gemeenschap pelijke doelstellingen". 6. Overeen stemming, dat de kwestie-Formosa met vreedzame middelen moet worden geregeld en op een dergelijke wijze, dat de belangen van het volk van For mosa en het behoud van de vrede en veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan worden gewaarborgd en dat bestudering van deze kwestie door de V.N. hiertoe zal bijdragen. 7. „Wij zijn het volledig eens over de behoefte aan onmiddellijke actie van alle lan den, die aangesloten zijn bij het Noord-Atlantisch Verdrag, om hun pogingen tot het opbouwen van hun defensie te intensiveren en de atlan- tische gemeenschap te versterken. Wij erkennen, dat voldoende grote strijd krachten voor de verdediging essenti eel zijn voor het verhinderen van een eventuele oorlog". 8. Truman en Attlee kwamen tot de conclusie, dat de mi litaire capaciteit van hun beide landen moet worden vergroot en wel zo snel mogelijk, en dat de wapenproductie van deze landen moet worden uitge breid om alle vrije landen, die thans verenigd zijn in een gemeenschappe lijke defensie, te helpen. 9. Interna tionale maatregelen, die een billijke verdeling van de voornaamste grond stoffen voor de defensie en de essenti- ele behoeften der burgers verzekeren. 10. Verzekeringen van Truman aan Attlee met betrekking tot het gebruik van de atoombom. In het communiqué wordt voorts on der meer gezegd: „De eenheid van doel stellingen van onze beide landen lag aan alle discussies ten grondslag. Ff bestaat geen verschil van mening tussen ons ten aanzien van de aard van de bedreiging, waarvoor onze landen zich geplaatst zien, of de fundamentele poli tiek, die moet worden gevolgd om deze te overwinnen. Wij erkennen, dat vele der problemen, die wij hebben bespro ken, alleen beslist kunnen worden door middel van de procedures van de Ver enigde Naties of van de Noord-Atlanti sche Organisatie". Met betrekking tot Korea wordt nog gezegd: „De Verenig de Naties hebben de missie, die zij aan de strijdkrachten der V.N. hebben toe vertrouwd, niet gewijzigd en de strijd krachten van onze beide landen zullen voortgaan zich te kwijten van haar verantwoordelijkheden". Alles moet worden gedaan om de doelstellingen van de V.N. in Korea met vreedzame middelen te bereiken en een oplossing te vinden voor het Kore aanse probleem op de grondslag van een vrij en onafhankelijk Korea. Wij zijn vol vertrouwen, dat de grote meer derheid der Verenigde Naties het zelf de standpunt inneemt. Indien de Chi nezen van hun kant bewijzen tonen van een dergelijke houding, hebben wij goede hoop, dat men de zaak van de vrede kan hoog houden. Indien zij dit niet doen, is het de taak van de volke ren der wereld, door middel van de Verenigde Naties, te beslissen hoe de beginselen van het Handvest het best kunnen worden verdedigd. Wat ons be treft, wij verklaren bij voorbaat, dat wij vast besloten zijn deze te verdedigen". „Wq kwamen overeen, dat, zodra het plan voor een effectieve geïntegreerde strijdmacht voor de verdediging van Europa, dat thans zqn voltooiing in de Noord-Atlantische Organisatie nadert, is goedgekeurd, er een opperbevelhebber moet worden benoemd. Het is onze ge meenschappelijke wens, dat de benoe ming spoedig zal geschieden" „Wij waren het er over eens, dat, terwijl de productie voor de defensie de grootst mogelijke voorrang moet worden gegeven wat betreft de grond stoffen, waarvan een onvoldoende voorraad bestaat, voor zover mogelijk tegemoet gekomen moet worden aan de essentiële behoeften der burgers van de vrije landen. Teneinde het noodzakelijke materiaal te verkrijgen eh dit zo snel mogelijk voor deze voorrangsdoeleinden toe te wijzen, hebben wij besloten zo nauw moge lijk samen te werken om de voorra den grondstoffen te vergroten. Wij bespraken bepaalde onmiddellijke pro blemen betreffende het tekort aan grondstoffen en de bestudering van deze zaken zal voortduren. Wij zijn ons volledig bewust van de toenemen de noodzaak om te verhinderen, dat materiaal en goederen van strategisch belang in handen komen van diege nen, die deze tegen de vrije wereld zouden kunnen gebruiken". Het met alle kracht opbouwen van onze strijdkrachten zal zuiver als defen sieve maatregel geschieden, aldus het communiqué. „Wij geloven, dat de com munistische leiders van de Sovjet-Unie en China, indien zij dit verkozen, hun gedrag zodanig zouden kunnen wijzi gen, zodat deze defensie-voorbereidin gen niet nodig zouden zijn. Wij zullen al het mogelijke doen, via alle kanalen, die ons ter beschikking staan, om hun dit standpunt duidelijk te maken en om een vreedzame oplossing van de be staande geschillen te zoeken". Het communiqué besluit: „In deze cri- tieke periode is het een bron van vol doening voor ons, dat de standpunten van onze regeringen ten aanzien van fundamentele problemen zo zeer over eenkomen. Wy geloven, dat deze gelijk heid van doelstelling onze regeringen in staat zal stellen haar vaste wil ten uit voer te brengen om samen te werken ter versterking van de eenheid, die reeds tussen de vrije landen tot stand is gebracht, en die waarden te verdedigen, welke voor de volken, die wij vertegen woordigen, van fundamenteel belang zijn". (Vervolg op pag. 5 tweede kolom) De spits van de hulpcolonne van de Amerikaanse derde divisie heeft van morgen contact gemaakt met de ongeveer 20.000 Amerikaanse mariniers en Britse infanteristen die in Noord-Oost Korea waren ingesloten, aldus meldt United Press. De verbinding kwam tot stand ergens tussen Kotori en Majondong. De hulpcolonne was opgerukt vanuit de havenplaats Hungnam, aan de kust van de Japanse Zee. Het is waarschijnlijk dat de tot nu toe ingesloten troepen via deze havenstad over zee zullen worden geëvacueerd. Dat dit niet zonder moeilijk heden gepaard zal gaan, blijkt reeds uit de mededeling dat vijandelijke troepen zijn geïnfiltreerd tussen de hoofdmacht van de hulpcolonne en de aanvalsspits. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft gezegd, dat grote C-1I9 transport vliegtuigen hulp verlenen aan de zich vrjj vichtende troepen. Donderdag hebben deze vliegtuigen acht spanningen voor een brug per parachute uitgeworpen om de geallieerde troepen te helpen een rivier over te steken. Officieel wordt ook medegedeeld, dat de haven Wonsan aan de Oostkust nog in geallieerde handen is. Eerder is gemeld, dat de bezetting van deze stad geëvacueerd was. Amerikaanse straalvliegtuigen en ge vechtsbommenwerpers hebben gisteren Chinese troepen op Noord-West-Korea bestookt. In het Noord-Westen werden ongeveer 350 vijandelijke soldaten ge dood of gewond tengevolge van lucht aanvallen en een trein met voorraden vloog ten Noorden van Pyongyang de lucht in. Intussen zijn 40.000 goed gewapende manschappen, hoofdzakelijk georgani seerde Noord-Koreaanse troepen, actief tussen Seoul en Pyongyang en in het Zuid-Westen van Korea. Deze guerillatroepen zijn er nog niet in ge slaagd de verbindingslijnen van hef achtste leger te verbreken, maar zij hebben tot nu toe ongeveer vier divi sies en 20 a 40 duizend man Zuid- Koreaanse politie de handen vol ge geven met de bescherming van de aanvoerlinies. De guerillastrijders ope reren gewoonlijk in groepjes van 50 man Generaal MacArthur heeft gisteren Ha de opgelopen schade is de torpedobootjager Hr. Ms. ..Evertsen" in het dok l'on de haven van Hpngkong weer gerepareerd. Men is hier bezig het schip met *»unitie en levensmiddelen te laden, waarna het zich wederom naar de Koreaanse wateren heeft begeven. bekend gemaakt, dat het Nederlandse contingent in Korea naar het Noorden is gebracht om daar blokposities in te nemen. Blokposities zijn stellingen ach ter de voorste linies om belangrijke strategische punten te blokkeren. Terwijl de troepen van de V.N. in Zuidelijke richting trekken, neemt de evacuatie-koorts in Seoul toe, hoewel tr nog geen paniek heerst. De overtuiging ondjbr de burgerij van de Zuid-Koreaan- se hoofdstad wint echter veld, dat, tenzij de Chinezen besluiten aan de 38ste breedtegraad halt te maken, de stad de communisten binnen twee weken in handen zal vallen. De Koreaanse Nationale Vergadering kwam gisteren in geheime zitting bijeen en besloot, dat de regering de stad nog niet zou verlaten, doch dat dit de ge zinnen van de ambtenaren vrij stond en inderdaad vertrekken al vele van die gezinnen. Volgens rapporten, die te Hongkong zijn binnengekomen, brengt China zich in staat van verdediging, omdat het meent door de Westelijke mogendheden te worden bedreigd. De propaganda-van de regering con centreert zich erop het Chinese volk van deze bedreiging bewust te maken. Volgens de rapporten is een reusachtig bewapeningsplan in uitvoering geno men. Er worden nieuwe vliegvelden aangelegd en andere worden uitge breid, in de steden worden schuilkel ders gebouwd en op strategische pun ten fortificaties aangelegd. Ook zijn de Chinese aankopen van grondstoffen in Hongkong het laatste half jaar zo groot geweest, dat men gelooft dat China materialen opslaat. Andere berichten melden, dat de regering grote hoe veelheden graan opslaat. Te Hongkong doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat China in een even tuele algemene oorlog niet zal trachten het Zuiden en het centrale kustgedeelte te houden, doch zal terugtrekken op de industriegebieden in het Noorden. In overleg met andere Aziatische landen legt de Indische afvaardiging te Lake Success thans de laatste hand aan een voorstel, waarbij de V.N. verzocht wordt aanstonds een „staakt het vuren" uit te roe;pen „om aldus in te gaan op de wens van de gehele wereld tot vrede". En zo gaat het aan het front in Korea. Een truck, geladen met rijst, slipte op weg naar Pakehon. Vier Zuid-Koreanen kwamen daarbij om het leven, elf anderen liepen kwetsuren op. Een der bedolven mannen wordt bevrijd door haastig toege snelde soldaten van het Engelse Middlesex-bataljon De UNO-commissie voor Korea heeft gemeld dat ongeveer 400.000 communis tische soldaten, voor het overgrote deel Chinezen, op het ogenblik de troepen van generaal MacArthur bestrijden. Het rapport werd door de Turk Selim Sar- per voorgelezen toen de politieke com- misise der Assemblée te Lake Sucess het debat hervatte over de resolutie, die verlangt dat de Chinese troepen onmid dellijk uit Korea worden teruggetrok ken. In het rpport wordt gezegd, dat maar zeer weinig Noord-Koreanen in actie zijn, dat uit de verhoren van Chinese krijgsgevangenen gebleken is dat geen hunner vrijwilliger is, zoals Peking en Moskou beweerd hebben doch dat allen behoren tot de regulaire legereenheden, die onder normale militaire discipline handelen. Definitief is vastgesteld, dat 231.000 Chinezen op Korea strijden. Zij behoren tot acht legers en omvatten 25 divisies. Waarschijnlijk zijn er op het ogenblik zelfs nog veel meer Chinezen op Korea. Het Amerikaanse leger heeft gisteren het algemene tiendaagse Kerstverlof voor militairen in de oefencentra ingetrokken De dienst zal gewoon doorgaan met uit zondering van le Kerstdag en Nieuw jaarsdag. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke en in het Noorden later matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vannacht in het Westen van het land temperatuur om het vries punt, in het Oosten lichte vorst. Mor gen overdag op de meeste plaatsen temperatuur enkele graden boven nul. Zondag: Zon 8.3616.29 Maan 10.33—16.58. Maandag: Zon 8.38—16.28 Maan 11.25—18.24. In een Chinese communistische radio uitzending werd gisteren door een Noord-Koreaanse diplomaat verklaard, dat geheel Korea bevrijd zal worden. Het Chinese nieuwsagentschap heeft deze woorden toegeschreven aan Li Tsjoo Jen, de Noord-Koreaanse am bassadeur bij de communistische rege ring in Peking. Dit bericht kwam, terwijl er door Westerse diplomaten op gespeculeerd werd dat de Chinese communisten bij de 38ste breedtegraad zouden halt hou den. Over vele zenders in de wereld klonk gisteren de stem van Z.H. de Paus, van uit zijn particuliere kapel voor alle christenen het Rozenkransgebed voor biddend. Heel de katholieke wereld bad tezamen met de H. Vader voor de vrede. Helder klonk telkens weer het Ave Maria, eenvoudig, doch juist daardoor groots en indrukwekkend. De uitstekende weergave die het mo gelijk maakte de gebeden woord voor woord te volgen maakte deze uitzending tot een ontroerende plechtigheid, waar- bjj men zich eens te meer realiseerde, hoe de techniek ook op dit tijdstip, nu opnieuw de mechanische vernietiging ellende en lijden veroorzaakt in de we reld, haar zegenrijk werk kan doen in dienst van God en de mensheid. (Van onze verslaggever) In de woning op de eerste verdieping van een huis aan de Gerard Doustraat te Amsterdam ontstond Vrijdagavond door het omvallen van een petroleum stel brand, die zich uitbreidde -tot het trappenhuis. De bewoonster van de tweede verdieping vreesde dat hierdoor baar de vlucht uit het huis werd belet en wierp achter elkaar haar vier kinde ren uit het raam. De toegesnelde buren wisten de kinderen op te vangen. Ten slotte sprong ook de moeder naar bui ten, maar ook zij kwam goed terecht. Toen de brand op de eerste verdie ping uitbrak, renden de bewoners van dit perceelgedeelte onmiddellijk naar beneden, intussen luid om hulp roepend. Zij lieten de deur van de voorkamer, waarin de brand woedde, open, zodat de vlammen zich over het trappenhuis verspreidden. Ook sloegen de vlammen naar buiten, zodat de brand zeer ern stig leek. Vrijdagavond omstreeks acht uur is bjj Beilen een auto door een leuning van de brug over het Linthorst Homan- kanaal gereden. De zes inzittenden ver dronken. Pas omstreeks tien uur werd de auto boven water gehaald. De namen van de slachtoffers zijw: H. Wessels, R. Grevink, H. Lasker en J. Jolling, allen gehuwd, en J. Gerdes en B. Grevink, bei den ongehuwd. Allen waren afkomstig uit Emmer- Compascuum, behalve Gerdes, die uit Bargeroosterveld kwam. De auto is waarschijnlijk door de glad heid van de weg in het kanaal gereden. Niemand heeft het ongeluk zien gebeu ren, doch omwonenden hoorden wel een hevige klap en snelden aanstonds toe. Zij moesten echter de auto zoeken, waarvoor het gedeelte van het kanaal bij de brug werd afgedregd. Toen de auto eindelijk IV Het gaat bij alle daden in laatste instantie om de drijfveer: eigenbelang of hoger beginsel. te j tg gevonden was, is nog getracht de inzit tenden te bevrijden. Deze pogingen ge lukten echter niet daar de auto eerst ge licht moest worden. Daarmede is men anderhalf uur lang bezig geweest. Een ernstig ongeval op de Rijksweg EdeArnhem ter hoogte van hotel „De Ginkel" heeft Vrijdagavond om half elf twee personen het leven gekost; twee anderen werden zwaar gewond. In een mistbank geraakte dr. A. G. V. uit Ede met zijn wagen in de rechter weg berm. De bestuurder van een er achter rijdende vrachtauto uit Montfoort stopte om hulp te verlenen, doch even later reed een auto met een daverende slag tegen de achterzijde van deze vrachtauto. Van de vier inzittenden van de wagen werd de naast de bestuurder zittende persoon, de heer A. Verhoek, op slag ge dood. De bestuurder zelf, de heer C. Vol manbeek overleed enige ogenblik ken later. Een dame brak beide benen, een derde heer werd aan het hoofd ge wond. De 42-jarige W. J. H. te Hensbroek, die op een bromfiets naar huis reed, is gisteravond door een personenauto aan gereden. De man was vrijwel op slag dood. Op de tweede verdieping woont een Indonesisch echtpaar, waarvan de man in een Indisch restaurant werkt. Hij was Vrijdagavond niet thuis. Zijn der tigjarige vrouw hoorde het hulpgeroep en zag de vlammen op het trapportaal. In haar radeloosheid wierp zij eerst haar baby, een meisje van vier maan den, naar beneden. De buren snelden haastig toe en een hunner ving de baby in haar armen op. Ook een tweejarig kind werd op deze wijze gered. Intus sen droegen andere buren een dekzeil aan en daarin vingen zij een vier- en een zesjarige jongen op, die door hun moeder uit het raam werden geworpen. Zij sprong haar kinderen na en beland de eveneens veilig in het dekzeil. Een kop thee in een winkel aan de over zijde van het brandende huis bracht haar weer op haar verhaal. Haar kinde ren werden bij de buren ondergebracht. De brandweer was vrij snel ter plaat se en doofde het vuur met twee stralen in korte tijd. Slechts een gedeelte van de woning op de eerste verdieping brandde uit. De woning op twee hoog bleef onbeschadigd, zodat de Indonesi sche vrouw weer met haar kinderen in deze woning kon terugkeren. Haar man was per auo van het restaurant, waarin hij werkte, gehaald en vond zijn gezin in welstand terug. Uiteraard veroor zaakte een en ander nogal veel conster natie in deze drukbevolkte buurt. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Dezer dagen hebben twee veekooplie den nab(j zijn noodwoning in het dorp je Hank bij Heusden het ontzielde li chaam aangetroffen van de 78-jarige veeboer J. van Mol. Zqn hoofd vertoon de zeventien wonden. Van Mol stond als rijk bekend. Hij had veel geld in huis, daar hij de vo rige week juist een aantal koeien ver kocht had. De politie heeft als verdacht van moord gearresteerd vijf personen, on der wie een meisje. Drie der verdach ten, van wie de voornaamste reeds be kend hebben, wonen in Werkendam. H£LPr oe bisschop KBRKEM BOUWEN/ (Van een bijzondere medewerker) Wie op een arbeidersvergadering het woord productievermeerde ring in de mond rieemt en dit bovendien nog combineert met het woord levensversobering, moet op wan trouwende aandacht rekenen. Dit erva- ringsgegeven kreeg dezer dagen een ty- pisch nieuw bewijs. Op een onUdkke- lingsavond van een onzer K.A.B.-afde lingen had een spreker veel aandacht aan deze woordcombinatie gewijd. De bijeenkomst was goed bezocht. Slechts uit enkele brieven, die wij uit deze plaats ontvingen, hebben we moeten afleiden in welke geest de inleider ongeveer heeft gesproken. De brieven waren vol afkeu ring en zo ongeveer in de geest van: Wat denken ze wel van ons, werken we nog niet hard genoeg en moeten we de buik riem nog strakker aanhalen? Als het dat is, wat wij van onze leiding hebben te verwachten, dan kan de hele zaak me gestolen worden. Een merkwaardig ge volg van deze avond was. dat op de daar op volgende ontwikkelingsavond niet 150 personen, zoals de eerste keer, maar slechts 6 leden aanwezig waren om naar een ontwikkelend onderwerp te komen luisteren. Misschien hebben ook andere bijkomstige factoren gewerkt, maar een briefschrijver deelde ons letterlijk mede: Bit ons op de fabriek hebben wjj afge sproken niet meer naar zulke ontwikke lingsavonden te gaan. Wat het meest in zulk een geval moet worden betreurd: de averechtse uitwerking van de „ont- wikkelings'"-avond ofwel het gebrek aan inzicht, door deze arbeiders getoond, willen wij graag in het midden laten. Het lijkt ons inmiddels dienstig op deze zaak eens wat nader in te gaan. Wanneer in het huidige Nederland wordt gesproken over productie-ver meerdering (over levensversobering zul len wij het op dit ogenblik niet hebben, omdat dit een volkomen apart punt is) dan heeft men goed te bedenken, dat het gaat om het scheppen van een van de voorwaarden, die voor ons land nood zakelijk zijn, willen wij bereiken, dat nu en in de nabije zowel als de meer ver wijderde toekomst aan iedereen een be hoorlijk bestaan kan worden gegaran deerd. Aan ieder. d.w. dus zeggen, dat gepoogd moet worden om de ramp van de werkloosheid, die wij eenmaal hebben gekend, te voorkomen. Een redelijk bestaan, d.w.z. een bestaan, waardoor ieder op redelijke wijze in zijn mense lijke behoeften kan voorzien. Dat wil zeker niet zeggen, dat de grote massa naar de rand van het be staansminimum moet worden gedrukt. Kunnen we dit als het doel omschrij ven, het wezen van productievermeer- dering is niet per se synoniem met lan ger of zelfs niet met harder werken. Het zegt zelfs niets over het arbeids- tempo. Natuurlijk moet nok deze kant van de zaak worden bezien, maar het staat niet voorop. In een verslag van de productiviteitsgroep van het Franse Commissariat Gériéral du Plan trof ons het volgende: „La productivité est avant tout une mentalité. C'est la mentalité du progrès, de l'amélioration constante de ce qui est. C'est la volonté de ne pas se contenter de la situation actuelle, si bonne qu'elle soit. C'est le continuel effort pour appliquer de nouvelles techniques et de nouvelles méthodes." „Productiviteit is voor alles een menta- liteitskwestie. Het is de vooruitstreven de mentaliteit van de verbetering van de bestaande toestand. Het is de wil om niet tevreden te zijn met de actuele si tuatie, hoe goed die ook moge zijn. Het is de voortdurende poging om de tech niek zowel als de werkmethode te ver nieuwen." Wij begrijpen dat de arbeiders aanvankelijk wantrouwend te genover het woord productie vermeerdering staan. Te diep immers leeft in hen de herinnering aan de strijd die moest worden gevoerd voor het bekomen van een arbeidsdag van redelijke duur. Te goed herinneren zij zich nog het jaag- en jakkersysteem, aangewakkerd door beunhazen en alleen op winst belusten. Een eerste zorg van wie de bevordering van de productivi teit werkelijk ter harte gaat moet der halve zijn de stemming van de arbeiders t.a.v. de productievermeerdering op het juiste peil te brengen. Zij moeten gaan inzien dat niet alleen het algemeen Ne derlands belang verhoging van de pro ductiviteit en verbetering van de kwa liteit van de Nederlandse producten vordert, maar dat dit ook werkelijk een reëel belang is van de arbeiders zelf. Een groep Nederlandse vakbondslei ders, die enkele maanden geleden een studiereis maakte door de Verenigde Staten, heeft een boekje het licht doen zien: „Zo werkt Amerika." Een lezens waardige brochure, die overduidelijk aantoont, dat ook andere arbeidsmetho. des mogelijk zijn, waardoor met minder inspanning meer kan worden voortge bracht. Nu zou het uiteraard volksver leidend zijn hier te gaan voorstellen alsof productievermeerdering met min der inspanning zou beginnen. Inderdaad zal meer inspanning gevraagd worden, maar op de allereerste plaats van de leiders van onze bedrijven en onderne mingen. Deze inspanning zal op de allereerste plaats het karakter van studie moeten hebbèn en daarnaast een gees telijke inspanning in de vorm van een mentale omschakeling. In de overgangs- phase zullen ook van de arbeiders zeker moeten worden gevraagd verhoogde in spanning en veranderde mentaliteit. Ook hier moge gelden beter 'n moeilijk jaar dan 'n moeilijk leven. De ontwikkelings avonden van onze arbeidersorganisaties zullen zeker productievermeerdering op het program moeten houden, maar degene die de voorlichting verzorgt zal een zeer diepgaande studie vooraf moe ten laten gaan voor hij het probleem behandelt voor mensen, die niet gewend zijn in abstracto te, denken en die met 'n zeer bepaald vooroordeel tegenover deze zaak staan. Reeds eerder hebben wij een lans gebroken voor een wegrukken van het gordijn der geheimzinnigheid dat nog steeds geschoven blijft voor weten schappelijke prestatiemeting en tarief bepaling. De studiereizen, die thans naar Amerika worden ondernomen, zien in hun teams, Goddank, steeds meer arbei dersleiders en voorlieden uit de bedrij ven. Dat is een goed begin. Onze vak afdelingen zullen naar wij menen ver standig doen bij het voorlichtingswerk excursies in te schakelen, bedrijfsinge- nieurs te laten spreken en vooral zelf ook mensen te kweken die bezield met de juiste arbeidsmentaliteit als de echte voorlichters van hun mensen optreden. Productievermeerdering behoeft geen schrikwoord te zijn, maar kan en moet ook worden een zegen, ook voor de Ne derlandse arbeider!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1