STAD EN OMGEVING Olivier Koop vijf en zestig jaar DE WEEK IN STAD EN STREEK J. TH. KORT C. J. v. d. Broek Katholieken van Haarlem FRITS VAN DIJK: Voorkeur voor klassieke stukken VERWARMDE De provinciale begroting ÜGEIVBA c RHEUMATIEK ISCHIAS EPEDA MATRAS A. E. G. SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRIGH T ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 PAGINA 2 Antwoord van Gedeputeerde Staten HANDEN VOL LIPPENSTIFT EN NAGELLAK Verduistering tot een waarde van f 8500. Kleurrijke samenwerking Helpt Uw medeburgers, die in stilte armoe lijden BURENRUZIE IN PURMEREND Vrouw dreigde met broodmes Wie komen er thuis? Indrapoera Zondag in ons land SANTPOOR! Aanrijding Zondagsdienst Kerkbericht Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Ouderavond Verkenners beweging R.K. Verenigingsgebouw ,Ik hoop nog steeds op een Nationaal Toneel met een stevig repertoire" Heemstede in Egyptische duisternis Ernstige storing in hoog spanningskabel Zondagsdiensten ZANDVOORT In het kort Dertig jaar toneel Protestbijeenkomsten van Mohammedanen NU VOOR LIJDERS AAN EN DE VOORRADIG IN DE SPECIAAL ZAKEN Haarlem Heemstede Zandvoort Electrisch Gereedschap „DE SLEUTELSPECIALIST" Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land delen in de Memorie van Antwoord op de begroting 1951 o.a. het volgende mede: De verontreiniging der provinciale wateren door afvalproducten van fabrie ken e.d. neemt een zodanige vorm aan, dat eerstdaags ovecwogen moet wor den of een provinciale verordening noodzakelijk is. Ten aanzien van de subsidies aan de katholieke centrale vereniging voor lectuurvoorziening ten behoeve van het platteland in Noord-Holland wordt opge merkt, dat de katholieke groep zich uit de bond van openbare leeszalen heeft getrokken, waardoor zij niet meer on der de subsidieverdeling viel. Intussen heeft een uitgebreid onderzoek plaats gehad en Gedeputeerde Staten hopen dan ook in deze richting met een voorstel te komen. Een vaste culturele commissie zal niet worden samengesteld. Het vraagstuk betreffende steunver lening in de opleiding van gezinsver zorgsters is in onderzoek sinds de eer ste subsidie-aanvrage is binnengeko men. x Er zijn geen redenen voor bijzondere ongerustheid over de wijze van bestrij ding van de t.b.c. in de provincie. Bin nenkort zullen nieuwe bureaux in Haar lem, Alkmaar, Hoorn en Zaandam op stapel gezet worden. 6e provincie heeft echter slechts een aanvullende taak. Wat de uitbreidingsplannen betreft, wordt medegedeeld dat voor Zuid-Ken- nemerland binnenkort enkele facetplan nen in ontwerp gereed zullen komen en in 1951 ter vaststelling zullen worden voorgedragen. Een ontwerp-streekplan voor de Zaanstreek kan binnenkort ver wacht worden en voor de IJmond-Noord wordt intensief overleg gepleegd. Het aantal woningen dat in 1950 In de vrije sector is gebouwd, worót geschat op rond 1200. De politie heeft Maandag j.l. de 25- jarige Amsterdammer H. J. T. aange houden, die er van verdacht wordt grote hoeveelheden lippenstift en nagel lak verduisterd te hebben ten nadele van zijn patroon, die geregeld in Haar lem zaken doet. Tevens werd 's avonds de hand gelegd op een andere Amster dammer, de 42-jarige masseur G. N., die de goederen geheeld schijnt te heb ben. De verduisterde partijen omvat ten 2400 lippenstiften en 600 flesjes na gellak, met een totale waarde van 8500 gulden. Naar wij vernemen is er tussen de N.V. Chemische Industrie Rids te Haarlem en de N.V. Colora, Fabriek van Teerkleurstoffen te Zandvoort een nauwe samenwerking tot stand geko men. Zoals bekend houdt de „Rids" zich onder meer bezig met de productie van tussenstoffen voor de kleurstoffen-in dustrie, welke producten tot dusverre merendeels werden uitgevoerd naar de gj-ote kleurstoffenfabriekeh in het buitenland. Doel van deze samenwerking nu schijnt te zijn. dat „Colora" de tussen stoffen van de ..Rids" tot kleurstoffen gaat verwerken. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan die kleurstoffen, welke geschikt zijn voor de fabricatie van drukinkten, verven en lakken, wel ke kleurstoffen tot dusverre practisch geheel uit het buitenland moesten wor den betrokken. Verschillende personeelsleden van de „Rids". onder wie enige buitenlandse kleurstof-specialisten. gingen intussen over naar het bedrijf te Zandvoort. De directeuren van de „Rids", de he ren A. P. R Obermann te Santpoort en R. W. H. Obermann te Bloemendaal. treden thans tevens op als directeuren van „Colora". Wanneer des Zondags op de preek stoel een predikant die het „goed weet te zeggen" een col lecte met open schaal recommandeert ten bate van de noodlijdende evenmens, dan vertelt U de grote opbrengst daar van dat er nog zeer veel goede mensen zijn, die iets voelen voor een ander, die in nood verkeert. Van de preekstoelen wordt in de meeste gevallen gevraagd voor geloofs genoten. De actie voor de stille armen, uit gaande van de gehele Haarlemse pers heeft tot doel een zo groot mogelijk aantal burgers van de stad Haarlem, die in stilte gebukt gaan onder de niet te dragen zorgen, enige verlichting te brengen in de vorm van een extra gel delijke bijdrage bij gelegenheid van het Kerstfeest dat aanstaande is. Niet zal gevraagd worden, wie hij is, maar of hij het nodig heeft. Ik vraag allerdringendst aan al mijn geloofsgenoten in Haarlem aan het wel slagen van deze collecte hun medewer king te geven. Moeders, collecteert hier voor in Uw gezin! Zakenmensen, die „een goede Sint Nicolaas" hebt gehad, staat een klein deel van Uw winst voor dit doel af! Katholieke Haarlemmers, toont U groot in de naastenliefde door na deze oproep iets te doen voor al Uw in stilte noodlijdende medeburgers. Giften kunnen bezorgd worden op het bureau van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Smedestraat 5, of gestort wor den op gironummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Van Zondag 10 December tot en met 25 December kunnen voor dit doel ook giften gestort worden In de bus, die zich bevindt achter in de kapel van Maria van Haarlem. J. J. A. KUILMAN, Deken van Haarlem Een rij messen op de groene tafel toon de aan, dat het iets méér dan. een nor male burenruzie was, die vanmorgen voor de Haarlemse politierechter behan deld werd. De vrouw in het beklaagden bankje werd ervan beschuldigd haar buurvrouw met een broodmes bedreigd te hebben, waarbij zij had geroepen: „Ik zal je afslachtenHet gebeurde In October in Purmerend. Verdachte was aan het broodsnijden, toen haar zoontje huilend thuis kwam. Buurvrouw had hem geslagen, zei hij. Zijn moeder werd hierdoor zó boos, dat zij de buurvrouw ter verantwoording riep met bovenver meld resultaat. „Ik heb alleen maar gescholden, me neer de politierechter." zei de verdachte bedremmeld. „Toevallig had ik het broodmes nog in de hand, maar ik had heus niet de bedoeling om echt te ste ken." Na het uiten van deze bedreiging was zij naar binnen gegaan, waar zij tot de ontdekking kwam, dat haar kind bloedde. Toen was het hek van de dam. Moeder snelde naar buurvrouw en zon der veel commentaar vlogen de twee vrouwen elkaar in de haren. Menige slag en stoot werden hierbij geïncasseerd. De bedreigde party kwam eveneens van morgen voor het getuigenbankje. „Wij zyn sinds veertien dagen geen buren meer," zei zij. „Gelukkig," verzuchtte de politierechter. „Zorgen jullie nu maar, dat je bij elkaar uit de buurt blijft. Ook in winkels en op de markt voorzichtig zijn, hoor!" De getuige haalde verachtelijk de schouders op. De verdachte knikte timide van ja. Toen kwam de volgende getuige naar voren. Waarschijnlijk de jongste ooit voor de Haarlemse recht bank verschenen! In October was het ventje zeven jaar geworden. Mr. Bijle- veld wilde hem eerst wat op zijn gemak stellen en vroeg belangstellend of Sin terklaas nog gereden had. „Ja, meneer, ik heb een spoortrein gekregen", was het verlegen antwoord. De kleine getuige was evenwel zo bedeesd, dat zijn moe der eraan te pas moest komen. Samen vertelden zij toen dat de jongen (een buurjongen) de ruzie gezien had. De Officier van Justitie, mr. v. d. Burg. was uiterst clement in zijn eis. Wij leven niet meer in de middel eeuwen en dergelijke misdrijven zijn té ernstig, zei hij. Dus een straf van drie weken gevangenis met aftrek is niet te zwaar. De politierechter maakte er zestien dagen met aftrek van. Nu had verdachte juist zestien dagen preventief gehad, dus met deze straf was zij zeer tevreden. Met de Dorsetshire of „Cyrenia" Met het troepenschip „Dorsetshire", dat 18 December in Rotterdam wordt verwacht, keren de volgende militairen uit Haarlem en omgeving naar huis terug. HAARLEM: H. W. Borst, Eindenhout- straat 69; H. Lauwerens, Gijsbr. v. Aem- stelstraat 168. BLOEMENDAAL: mei. A. A. Bontmbie, Verl. Koepellaan 4. Met de „Cyrenia", die eveneens 18 De cember in Rotterdam wordt verwacht, keren de volgenden huiswaarts: HAARLEM: T. Fortgens, Rustenburger laan 42; H. Steegman, Vergierdeweg 146: P. J. A. Humme, Koningstraat 33; G van Oudheusden, Gen. de la Reijstraat 3 zw.; L. Salomons, Vergierdeweg 150. BEVERWIJK: N. Drenth, Hotel Ken- nemerduin, Wijk aan Zee; D. Bekker, id.!- P. H. van Etten, id.: M. L. Pottger, id.; W D. Sluimers, Dekenwarestraat 30. HILLEGOM: G. de Rooy, Parallelw. 145 SASSENHEIM: W. A. Sirach, Rijweg 40. VELSEN: J. Wijker, Reinier Claessen- straat 17, IJmuiden-O.; R. Feitsma, Wilhel- minakade 40, IJmuiden-O.; A. Hardendood, Oude Schulpweg 73, Velsen-N.; W. A. Me- net, Bruno Klauwerstraat 3, Santpoort. VOORHOUT: H. Hoogervorst, Prinsesse- weg 8; J. Th. Klugt, Loosterweg 6. De ontscheping van de „Indrapoera", komende uit Indonesië, zal Zondagmiddag één uur beginnen aan de kade van de Kon. Rotterdamse Lloyd te Rotterdam. Vanaf heden zyn de tennisbanen „Eindenhout" bij de Wagenweg en „Brederode" in Santpoort weer als ijsbanen in gebruik gesteld; een on weerlegbaar bewijs dat nu de winter werkelijk begonnen is. BIOSCOPEN Rembrandt: Hallo New York (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.) 2 en 8 u.; Za. en Zo.: 1.30, 4.45 en 8 u.; Luxor: We gaan naar Parijs (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Louter toeval (18 j.) 2.30. 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Westwall 1944 (14 j.) 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Spionnage op de Marti nique (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 7 en 15 uur. Zondagmiddag: Cowboy-matinee, 2 en 4.15 uur. Zaterdag 9 December Schouwburg: Comedia met „Oom Wanja", 8 uur. Concertgebouw: Orkestenparade m. m. v. de orkesten Vic Lewis en Peter Rasmussen, 8 uur. Zondag 10 December Schouwburg: Comedia met „Oom Wanja", 8 uur. Rembrandt: Natuurgeheimen op de Bal kan, film van Jan Strijbos, 11 uur. Concertgebouw: Ned. Nationaal Toneel met „Maria Goretti", 8 uur. Maandag 11 December Schouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum. Groot Heiligland 62: Werken van de schilder Kees Verwey. Ge opend op werkdagen van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur (t.m. 16 Dec.). Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Werken in 1949-1950 aangekocht door Rijk en Gemeente op advies van de Commissie voor Sociale Kunstopdrachten te Haarlem (t.m. 17 Dec.), Geopend op werk dagen van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Re producties en Facsimilé's. Editions Braun en Cie. en Die Piperdrucke. Geopend op werk dagen van 1017 uur (t.m. 31 Dec.). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schilderijen, Hal. Wichers. Plastieken van mevr. Maia Metrakos-Kauffmann. Ganymed Facsimilé's (Engelse reproducties). Geopend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 14 Dec.). Het Luifeitje, Groot Heiligland 13: Kunst kring „de Acht" met werk van zijn leden. Geopend op werkdagen van 1016.30 uur. Zo. van 1016.30 uur (t.m. 17 Dec.). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse Apotheken wordt van 9 De cember tot 17 December waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek. Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 25711. ZIEKENVERVOER: Fa Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd„ telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdag3 van 16.00—17.00 en 19.3020.30 of na af' spraak. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur, Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25) Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14 3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wlt-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam verzorging, spreekuren: Ma. 24 u.; Wo 23 u.: Do.: 1011 u. Huwelijksvoorlich ting: Di 4—5 u.; iedere avond 89 uur (Rector Brans, Vrijd. 19.3020.30 u.). Kan- tuururen 95 uur. Op het kruispunt Velserenderlaan— Brederoodseweg is een luxe auto in botsing gekomen met een vrachtauto De Haagse bestuurder van de perso nenauto haalde te veel naar links uit, zodat de Haarlemmer, die de vrachtauto chauffeerde, niet meer uit de wég kori Béide wagens liepen schade op. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Sant poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat weg 145, Santpoort, tel. 8249. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: ZONDAG: H.H. Missen 7, 8 (voor con- greganisten), 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur plechtig Lof met op dracht door de Maria-congregaties. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. MAAN DAG 7.30 uur Maria-Garde. DINSDAG 7.30 uur Mariacongregatie jonge Vrou wen. WOENSDAG: 7.30 uur H. Familie jonge mannen. VRIJDAG: 7.30 uur Lof. ZATERDAG: 59 uur biechten, 7.30 uur Broederschapslof. Het is voor de lezers van ons blad wellicht een ietwat ongewoon ver schijnsel 'n naam waarmede men vertrouwd is geraakt, eens niet onder 'n artikel te vinden, maar boven aan de kop te zien prijken. Dat heeft natuur lijk zijn bijzondere reden. Op Woens dag 13 December viert Olivier Koop zijn vyf en zestigste verjaardag, een feit dat wij niet gaarne stilzwijgend voorbij zouden laten gaan, daar het een gelegenheid is, deze werkzame, dyna mische figuur even in een bijzonder licht te stellen. Temeer vestigen wij de aandacht daarop, daar door de omstan digheden direct na de bevrijding in 1945 zijn zestigste verjaardag vanaf de ze plaats min of meer in stilte voorbij is gegaan. Olivier Koop werd geboren de 13e December 1885 te Hoorn. Hij studeerde aan de muziekschool van „Toonkunst" te Amsterdam waar hij met groot suc ces zijn eindexamen aflegde. Reeds in 1903 zien we hem als leider aangesteld van het koor der grote St. Willibror- duskerk buiten de veste te Amsterdam. Daarmede betrad Olivier Koop het pad der kerkmuziek, dat hij sedertdien nooit meer verliet; steeds is de voor liefde voor de zang der katholieke kerk het diepst in zijn hart gebleven. De grootste getuigenis daarvan wordt af gelegd in de jaren van 1908 tot 1926, gouden jaren zoals ik ze eens hoorde noemen, toen hij de scepter zwaaide over het koor van de „Duifkerk" te Amsterdam. Van daar verbreidde zich de faam van Koop's koorleiders-kwali teiten spoedig niet alleen door Amster dam maar ook ver daarbuiten. Toen in 1926 de omstandigheden het noodzake lijk maakten dat de stadslucht geruild werd voor een frissere atmosfeer, ves tigde Koop zich met zijn gezin te Over- veen, waar hij nu nog woont. Hy werd dirigent aan de kerk aldaar en nog dik wijls hoort men praten over de voor treffelijke kerkmuzilcale uitvoeringen onder zijn directie. Tegenwoordig is Olivier Koop directeur van het paro chiële zangkoor te Aerdenhout-Bent- veld- Meen niet lezer, dat hiermede Oli vier Koop's werkzaamheden opgesomd zijn. Ik noemde u alleen op de eerste plaats zijn kerkmuzikale functies, we tende, zoals boven reeds gezegd, dat deze tak zijner arbeid hem het meest aan het hart ligt. In zijn Amsterdamse tijd was hij een gezocht begeleider op het orgel, piano en clavecymbel bij gro te uitvoeringen van o.m. de R. K. Ora toriumvereniging, de Christelijke Ora toriumvereniging, de R. K. Kunstkring etc. Ook de paedagogische talenten moeten vermeld worden: vanaf 1920 geeft Ol. Koop zijn lessen aan de muziekschool van „Toonkunst" te Amsterdam, terwijl hij ook optreedt als leraar aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Vele jonge talenten spoorde hy aan hun muzikale studies voort te zetten. Eén van de meest belangrijke taken die de jubilaris bekleedt is wel zyn functie als bestuurslid en examinator der R. K. Organisten- en Directeurenvereniging.. Welk een baanbrekend werk hij hier mede verricht heeft en nog steeds doet kan moeilyk beschreven worden. Wij zijn ons er van bewust, dat men op een jubilé veelal de goede eigenschappen opsomt, zonder meer als een soort ge legenheidsfrase. Wij willen hier niet deze indruk wekken, temeer daar dit bij de jubilaris zelf ook geen gewoonte is. Alléén wat Olivier Koop gedaan heeft en nog doet voor de sociale ver beteringen van de kerkmusicus, en dit alles op zijn onbaatzuchtige wijze, is ■waard by deze gelegenheid eens open lijk gezegd te worden. Hij heeft de no den gekend van de kerkmusicus, maar is niet stil blijven zitten om alleen maar te critiseren. Wat hij reeds daar be reikte is groots, wellicht van grote waarde voor het toekomstige geslacht cler kerkmusici. By al deze functies was en is Ol. Koop nog werkzaam als muziek-criti- cus. Hij begon in 1912 bij het „Cen trum" en van 1914 tot 1923 was hij ver bonden aan de „Maasbode". Sedert 1927 is de jubilaris al aan ons blad verbon den als muziekrecensent, hetgeen bete kent niet minder dan 23 jaar, week in week uit concertbezoek met laat avond werk. Nu we het hebben over werk, kunnen we ons afvragen: zien we hem wel eens ooit niets doen? Bij mijn her innering slechts één keer: tijdens zijn laatste ziekte in het ziekenhuis. Men moet voor een dergelijke vitaliteit groot respect hebben, en we kunnen van zuik een voorbeeld veel leren. We memore- T Tet ii verblijdend, dat de verho- f—l ging van de abonnementsprijs -*• der dagbladen het gesprek van ae dag was na de eerste publicatie. Daaruit toch kon de conclusie getrok ken worden, dat de krant gelezen wordt en dat de journalisten dus niet voor de vaak schrijven. Toch zijn er nog lieden, die dit nieuws hebben overgeslagen om de eenvoudige reden, dat ze alle narigheid in de krant niet Op ons bureau zijn binnengekomen: N.N f 10, N.N. f 5, L. de G. f 2.50, v. d. W. f 5, J. Ph., Santpoort f 25. GEBOREN: G. J. Balm—Alders, M. H. Eekhof—van der Vloot, J. W. H. Bij- voetsvan Wyngaarden, N. van Segge- lenJongepier, M. H. E. Balmvan Schie, A. van der Eems—Kamstra, T. T van Oene—van der Laan, allen een zoon. A. Beneker—van Nieuwenhuizen, E. Burrijvan Heerden, G. J. Balm Alders, B. A. Veen—Verhoog, M. E. WillemseNunnink, allen een dochter. ONDERTROUWD: P. E. Tillema en M Hamaker. OVERLEDEN: C. Teeuwen, 64 Byzantiumstraat. VVO-I zien en zich, gelukkigen, beperken tot de strip en de leuke stukjes. Het feuil leton slaar ze voorzichtigheidshalve ook maar over, want de titel „De grote misdaden van een kleine man" kan addertjes verbergen. Maar de moedige lezers, die het leven recht in het ge zicht durven kijken, hebben medelijden met ons, schrijvers om den brode. Ze hebben gelezen, dat het dagblad een artikel is, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd en nu vragen ze zich af, hoe wij dan eigenlijk betaald worden. Jullie hele inkomen zit in het papier, stelde een olijkerd vast. Hadden we vroeger daar maar ons hele inkomen ingestoken, dan zouden we nu roomboter op de witte boterham hebben en een ons ham voor drie happen. Maar wii hebben, zoals in het algemene communiqué van de Nederlandse Dagbladpers te lezen is, een ideële taak en wie van idealen leeft, is gelukkig, maar ma ger. Voor de oorlog kostte onze krant een kwartje, waarvoor de abonné een ochtend- en avondblad in- de bus vond. Nu moet hij 42 cent gaan be talen voor alleen maar avondnieuws. Maar de kwaHteit van de inhoud, ver stokte abonné, daar gaat het om. Vroe ger was het antwoord op de vraag: Wat staat er in de krant? veelal: Niks! Maar nu moet u het hoofd pijnigen om te achterhalen hoe we al dat nieuws in één krant hebben kunnen krijgen. Kunnen wi' het helpen, dat er zóveel v-rslaggeverswerk in stad en streek is, dat er pagina's mee gemoeid zijn? U hebt zelf de krant duur gemaakt en u behoeft er geen spijt van te hebben. En.... om nog één klein onderdeeltje van het nieuws te noemen: hebt u deze week niet veel plezier gehad van het weerbericht De schoenenwinkeliers mochten dit weer wel, maar wij werden er naar van. Overal hingen jassen, broeken, hoeden en jurken te drogen, dat wil zeggen, dat een ge deelte van de plassen buiten binnen een filiaal geopend had. 's Morgens spiegelglad, 's middags modder en 's avonds opnieuw levensgevaarlijke wegen, „We gaan maar met de bus," zei de beroepsfietser, die het vege lyj niet in gevaar unlde brengen. En maar mopperen bij de halte, omdat dat ding zo lang weg bleef. Volkomen ten on rechte, want ik wil deze week graag een pluim op de hoed steken van de chauffeurs der N. Z. H., die zijn blij - ven rijden, ondanks het weer; die op een gegeven uur niet meer behoefden te rijden, omdat de directie het ab normale van de toestand inzag, maar vrijwillig besloten het publiek niet in de steek te laten in de dagen voor Sint Nicolaas en op surprise-avond. Kijk, dat is méér dan service, dat is een be wijs van grote liefde voor het werk en van een dienende opvatting van de taak, die heus niet zo gemakkelijk is. Het slechte weer heeft onze gedacfi de, die u moet inspireren een gift aan ons bureau af te geven. In een pa rochiekerk is onlangs meer dan f 4000. op één morgen voor de armen geof ferd. Onze geloofsgenoten weten dus heus wel wat geven is. Maar toij hebben ook voor anderen te zorgen, waarbij een toevalligheid is, dat de St. Vincentiusvereniging en de armbe sturen ook weer een niet gering aan deel ontvangen van de opbrengst der actie van de Haarlemse dagbladen- Doe wel en zie niet om! OLIVIER KOOP ren in dit verband zijn groot aantal vooral vocale composities, die groten deels in druk verschenen en meerdere malen worden uitgevoerd. Hieruit vloeiden de vele aanvragen om als ju rylid op te treden weer voort. Iets wat men steeds in Ol. Koop be wondert is verder het strenge princi piële element. Steeds heeft hy de ka tholieke zaak in alle opzichten gediend. Uit oogpunt van deze verdienste werd hem in 1927 dan ook het „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. De jubilaris is in zijn erkenning een man van weinig woorden, schijnbaar soms stug. Wie hem echter beter kent, weet dat hij met een handdruk meer zegt dan een ander met vloeiende vol zinnen. Wanneer hij echter gaat praten over de oude Amsterdamse tyd, speci aal de tijd bij Royaards toneelgezel schap, waarbij Ol. Koop dan de muzi kale begeleiding verzorgde, is hij in zijn element. Dan worden er verhalen ver teld waar men met genoegen naar luis tert, maar waar tevens weer veel uit te leren valt. Jubilaris, het zij u gegeven nog vele jaren met dezelfde levenskracht en le venslust uw uitzonderlijke gaven in de dienst van God op de eerste plaats, zo wel als in die der mensen te stellen. Vanaf deze plaats ons hartelijk, profi ciat. JAN LAARVELD. In het parochiehuis „Meerwijk" aan de Achterweg werd Vrijdagavond een ouderavond georganiseerd, die voor het grootste gedeelte gehouden werd bij kaarslicht in verband met de storing in de stroomlevering. Was aanvankelijk de' belangstelling niet zo groot, later liep de grote zaal van dit gebouw ge heel vol. Kapelaan C. Bakker sprak een kort openingswoord en vestigde de aandacht van de aanwezigen op de leiders die al hun vrije tijd ter beschikking stellen van de beweging teneinde de jongens te vormen tot flinke katholieke man nen. Daarna sprak oubaas Ch. L. Smul ders een korf woord waarin hij er op wees dat de Groepsmis over het alge meen slecht wordt bezocht en verschil lende wenken gaf omtrent de wijze waarop de ouders het werk van de leiders kunnen steunen en bevorderen. Als derde spreker trad vervolgens op de Hoofdkwartiercommissaris M. J. Ka velaars, die een uitvoerige omschrijving gaf van het spel van verkennen en wat de feitelijke bedoeling is, de vorming van de jongens. Deze taak ligt in de allereerste plaats in handen van de ouders en de staat behoort dit ook aan hen over te laten, al zijn er helaas in onze tijd tal van landen waar dit niet het geval is. De Kerk wil met de ouders en de leiders van de jeugdbewe ging de jeugd vormen en alleen het geluk van de jeugd is daarbij het doel. De verkennersband uit Haarlem zorg de voor een muzikale omlijsting en toen tegen tien uur de lichten weer gingen branden, werd nog enige tijd van gedachten gewisseld over dit zeer voorname onderwerp. Onder de aanwezigen bevonden zich pastoor A. F. van Noord en de heren W. H. A. Brüggemann en dr. W. H. Le- velt, leden van het kerkbestuur van de parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart. Maandag: 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur repetitie kerkkoor Laudate Dominum; 8 uur Missie Naaikrans; 8 uur repetitie R.K. Harmonie „St. Michaël". Dinsdag: 8 uur repetitie Kath. Gem. Koor. Woensdag: 4 uur repetitie Kath. Kin derkoor; 7.30 clubavond Damclub St. Bavo; 8 uur ledenvergadering KJMV. Donderdag: 8 uur repetitie Dameskoor „Viva Maria", 8 uur verg. St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". ten ook doen uitgaan naar de stille armen, die nu helemaal door de schoe nen zijn en hun kleding bijna onher stelbaar weten. Er kunnen lange, schrijnende, ware en geenszins over dreven verhalen over geschreven wor den; we kunnen nog eens duidelijk uiteenzetten wat stille armen zijn en ddt ze er zijn, méér dan de laatste jaren, maar het is hier ook al weer het hart dat moet spreken en de lief- J~\oe 't nietzei de Bloemendaalse J raad deze week tot de burge meester en zijn wethouders. Dit naar aanleiding van een van ho gerhand gewenste nieuwe belasting, een heffing voor de in oprichting zijnde gemeentelijke inu busdienst. Twintig duizend gulden moeten de Bloemendalers opbrengen om van hun huisvuil verlost te worden, dat is f 1. per inwoner. De raad dacht er een voudig niet aan en meende, dat men zijn belasting en niet zo'n beetje betaalt juist om ook deze service te ontvangen. Het gaat hier om een hy giënisch volksbelang en de Haarlem mers zouden raar kijken als ze de vuilnisman moesten betalen. De raad ging er dan ook niet op in. Toch heb ben zich hier grootse perspectieven geopenbaard. Burger van stad of dorp! Wilt ge straatverlichting? Dan een verlichtings-heffing. Wilt ge straten zonder kuilen hebben? Dan kuilenle- ges betalen. Stelt ge prijs op mooie plantsoenen? Dan een plantsoenen belasting afdragen. Maar, steunt de arme burgerij, wat doet de Staat dan met mijn fiscusoffers? Daar moet ieder maar zelf antwoord op geven, zoals SPAARNEBABBELAAR. TT T ie zijn hart heeft verloren aan 1/1/ klaverjassen, doch bridge gaat leren, omdat het beter stact, zal dat nobele spel er wel onder krijgen en goed ook; bij de allereerste gelegen heid zal hij echter blij en tevreden tot klaverjas terugkerenen, al is de vergelijking misschien een beetje raar, is het met toneel niet precies zo? Lief de en voorkeur laten zich niet gemak kelijk onderdrukken Zie naar Frits van Dijk, die thans zijn eerste seizoen bij Comedia speelt. Hij wilde naar de planken, want het toneel zat er bij de familie in. Om enkele voorbeelden te noemen: Ko van Dijk Sr., een oom; Ko van Dijk Jr. van Comedia, een neef; Mina Budermanv. Dijk, een tante, ac trice en operette-diva. Mina was weer een dochter van het echtpaar v. Dijk— Albregt, dat in lang vervlogen dagen speelde bij het toenmaals beste gezel schap van de hoofdstad. Een oom van Frits van Dijk was ook Willem v. Zuij- len, die voor en na 1900 met zijn gezel schap goede dingen heeft gedaan.in Rot terdam en o.a. Esther de Boei van Rijk haar eerste engagement bezorgde. „t Zat er bij mij wat je noemt al vroeg in. De kroniek van ooms en tan tes vermeldt, dat ik al heel jong soms flink de clown kon uithangen, en zelf herinner ik mij bijvoorbeeld, dat ik in de tweede klas van de H.B.S. mijn ta lenten als voordrager al mocht demon streren in de hogere klassen. Na de H.B.S. in Arnhem ging ik dan ook naar de Toneelschool in Amsterdam, waar ik toen les heb gehad van o.a. Betsy Hol- tropv. Gelder en de oude Jan C. de Vos. Ik ben er toch maar een jaar ge bleven; weet u, mijn vader zag liever een andere basis voor mijn toekomst, en het kwam er dan ook van, dat ik mij eerst op een andere manier onafhanke lijk zou maken. Zo ben ik naar Ameri ka gegaan, waar ik tijdens de eerste wereldoorlog heb gewoond. Na de oor log ging ik eens kijken, hoe het met mijn familie en het land stond; het was bedoeld als bezoek, maar ja, ik ontmoet te al gauw mensen van het toneel. Ame rika was ik al bijna vergeten, ik ging les nemen en na een poos waagde ik me aan voordrachtavonden. De eerste heb ik gehouden in Arnhem, waai ik mijn jeugd had doorgebracht. Toen dat een mooi succes werd, ben ik er natuurlijk mee doorgegaan, totdat ik in relatie kwam met Albert Vogel, die my voor- zijn Klassiek Toneel wilde hebben. Niet lang daarna stond ik voor het voetlicht in „Britannicus" van Racine. Frits v. Dijk moet zich daar echt op zijn plaats gevoeld hebben, zijn voor keur gaat immers uit naar klassieke stukken. Vondel, Shakespeare, de grote Fransen, de Griekse klassieken. Hy heeft ook vry veel kans gekregen deze voorkeur te volgen. Onder de 250 rollen, welke hij in zijn leven heeft gecreëerd, is een groot aantal klassie ke figuren: Arent en de Spie in de „Gijsbreght", verschillende rollen in Shakespeare, Don Carlos, Orestes in „Elektra", enz. Het begon al goed, toen hij, na de periode van het Klassieke toneel, by Royaards kwam en meteen maar met Uriel in „Adam in Balling schap" begon. Zo'n rol gaf Royaards niet aan ieder een. Hij is daarna bij verschillende ge zelschappen en combinaties geweest, heeft o.a. ook met een blijspel onder zijn regie het Leidseplein Theater in Amster dam geopend, toen dit door het beroeps- personeel in gebruik werd genomen, en bij al die gezelschappen heeft hij rollen gecreëerd, welke de bewering logen straffen, dat het toneel zo'n vluchtige kunst is, even vluchtig als het gespro ken woord. Jaren later ziet de toneel vriend ze nog voor zich, figuren uit Shakespeare, een schuifelende, wazige Russische jongeman in „Professor Stori- zyn", de fel-geladen broer in „Mary Du- gan", het geinige inbrekertje in „De zonderlinge dr. Clitterhouse", of zijn cap tain Gallacher in „De Verrader", waar mede hij dit seizoen zijn introductie bij Comedia en by het Haarlemse publiek heeft gemaakt. Is dit toneelspel van Wouk geen meesterwerk van het mo derne repertoire, het is wel een goed, rechtuit geschreven stuk; een goed ge schreven, gelukkig getroffen rol ook, die Frits v. Dijk speelt met alle gemak van een beheerst vakmanschap en het zuive re gevoel voor fijne nuances, voor ka- Vrijdagavond om vijf minuten voor zes ging plotseling in een groot gedeelte van Heemstede het electrische licht uit. Aanvankelijk werd verondersteld, dat het hier een kwestie van afsluiten be trof als gevolg van een te groot ver bruik in de piekuren, doch dit bleek niet het geval te zijn. Om ruim half zeven was het euvel in een gedeelte van Heemstede, o.a. de Indische buurt, opge heven, al bleek de toestand nog niet ideaal, want ieder ogenblik ging het licht aan en uit tot tegen acht uur weer opnieuw een Egyptische duisternis in trad. Deze tweede storing duurde tot tien minuten voor tien en eerst toen bleek men de oorzaak gevonden te heb ben. Er was namelijk storing in een hoogspanningskabel ontstaan. Deze sto ring veroorzaakte een ware oorlogssfeer, want men zag op verschillende plaatsen de mensen met een kaarsje in de kamer zitten, juist als in de donkerste oorlogs dagen. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 10 December waargenomen door Dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, tel. 19920 en Dr. J. G. M. v. Walsurrr, Bronsteeweg 32, tel. 28377. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel.. 26772. Politie en brandweer: tel. 28850. Naar wy vernemen heeft de raads- commissie-ad-hoc betreffende het wo ningprobleem van de burgemeester van Zandvoort haar eerste vergadering ge houden. Tot voorzitter werd gekozen wethouder Slagveld (C.H.). Advertentie rakteristieke houding en tekenende ma nieren, voor de forse lijn en het fijne penseelstreekje. Hij herhaalt zichzelf nooit, en ook daarom behoort hij tot de toneelkunstenaars, om wie te zien spe len men naar de comedie gaat. In Van Dijk's huis in Amsterdam geven de ramen een prachtig uitzicht op de Leidsegracht, waar de tere sluier van de mist er een sfeer tovert, zoals men die ergens anders ter wereld moeilyk kan vinden. Een huis met portretten van ■Willem v. Zuijlen, Theo Mann-Bouw- meester en van v. Dijk, in enkele rollen, een huis, waar de sfeer van het toneel hangt, zodat, na de hartelijke begroeting door de gastheer en een beetje uitbundi ger welkom van Chitah, de zwarte speel se hond, het eerste woord een woord over toneel is. Hoe kan het anders bij een acteur, die door mooie en slechte dagen zyn liefde voor het toneel heeft bewaard? „Och, je maakt zo het een en ander mee in dertig jaar aan het toneel. Een mooi gezelschap hier, een goed ensemble daar, en dan weer door ver schillende omstandigheden uit elkaar. Toch maar weer beginnen, met nieuwe moed en nieuwe illusies; een bekwame leider, mooie stukken, oprechte geest drift en met een paar gulden naar huis. De jongeren zeilen tegenwoordig wat gemakkelijker, maar ik ben toch blij, dat ik dielaat ik maar zeggen die training heb doorgemaakt. En ik heb mijn, idealen gehouden. Ik speel nog al tijd graag comedie, ik hoop nog altyd, dat er ooit zoiets als een Nationaal To neel zal komen, een waarlijk goede troep, die een echt, hecht ensemble kan laten groeien en aan een stevig, artistiek repertoire kan bouwen, waarin de klas sieken het volle pond krijgen. En wat die liefde voor het toneel en die idealen betreft, met de anderen is het precies zo gesteld. Anders zouden ze het niet volhouden. Misschien denkt deze of gene nog, dat het geen slecht bestek is, zo'n beetje gezellig comedie- speien en nog geld verdienen ook, maar de practijk ziet er anders uit. En als ik bekijk, dat elk bedrijf aan één plaats gebonden is, behalve het onze; dat onze dag nogal gevuld is met reperteren, spelen en reizen (ik zelf geef ook nog les aan de Toneelschool), en ik neem in overweging, wat het toneel onder deze omstandigheden nog presteert kan ik niet anders doen dan er myn hoed voor afnemen." Niemand minder dan de grote Louis Bouwmeester heeft Frits v. Dyk zijn sluimerend verlangen naar het toneel bewust gemaakt. „Dat is gebeurd op mijn verjaardag, mijn elfde of twaalfde. Mijn oom, Willem v. Zuijien, moest die avond juist in Arnhem spelen, hij had een uurtje ever voor een bezoek bij ons thuis en Louis Bouwmeester, die by hem was, ging mee. Op die manier kon het gebeuren, dat de grote toneelspeler mij met zijn indrukwekkende stem zyn felicitaties toestierde; en, zei hy, als je mijn vuist kunt open maken, mag je houden wat er in zit. Laat dat nou een rijksdaalder zijn! Gewoon een kapitaal in die dagen. Als myn ouders het goed vonden, mocht ik bovendien 's avonds naar hem komen kijken. Dat was myn kennismaking .met het toneel: Bouw meester in de titelrol van „Lodewyk XI". Ik vergeet die avond nooit. Voorai dat moment, toen de kroonprins maar vast de stervende koning de kroon van het hoofd wilde nemen, en deze plotse ling uit zyn halve bewusteloosheid ont waakte en met een afgrijselijke kreet zyn zoon liet terugdeinzendat maak te een ongelooflijke indruk op me. En wat een glorie om de volgende dag op school te vertellen, wat er allemaal op myn verjaardag was gebeurd Hk. A. Zaak-Bertha Hertogh In heel Malakka hebben Mohamme danen Vrijdag bijeenkomsten gehou den als protest tegen het verloop van de zaak-Bertha Hertogh. In de grote Moskee te Singapore werd aangekon digd, dat er Zondag een optocht van meisjes, allen van de leef tyd van Bertha, in protest naar het klooster, waar Bertha en haar moeder verblyf houden, zal trekken. De voorzitter van de Mohammedaanse Liga riep vrijwil ligsters voor deze optocht op. Adabi woonde deze bijeenkomst by. en verder voor hen die met koude te kampen hebben. MWHI Een aangename constante warmte (naar eigen ver kiezing te regelen) en vol komen veilig. Advertentie hoofdvertegenwoordiger Advertentie LANGE VEERSTRAAU? M TEL. 11493 Advertentie bestaande uit: SOEP - LOEMPIA BAMI OF NASIGORENG KOFFIE HAARLEM SMEDESTRAAT *1 Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2