ONZICHTBARE DICTATUUR IN JOEGOSLAVIË I I Drie planeten aan de avondhemel Attlee: „Besprekingen zijn de moeite waard" I I Terug naar groter zelfstandigheid in eigen financieel beleid Jupiter, Mars en Mercurius 2 H JNMR)H Ei hen - DAM PO KORSTEN van 1848 Buitenlandse nieuwsbureaux trekken in de steden grote belangstelling Bedrieglijke schijn Ko U op de borst Communiqué laat veel vragen open Militaire positie voor Amerika ernstig RUSLAND WORDT UITGENODIGD Schaarse grondstoffen voor West-Europa Geen Amerikaanse export naar China ANGLIA Wonderlijke bewegingen van de ecliptica Confiscatie Ned. grond in Duitsland? UNTER eerlijk! Proces tegen S.S.-ers ZATERDAG 9 DECEMBER 1950 FAGTNA 5 - ,J»v/ ft m s mm I 21 f i - >m at j famnEu-ii DE CONFERENTIE TRUMAN—ATT LEE Geen geheime verdragen Voor conferentie Grote Vier Stopzetting Marshall-hulp aan Engeland Tegemoetkoming aan Engelse onderdanen Heerengracht 408 Amsterdam Uit voorraad leverbaar GENERAL ELECTRIC QUEBRANDERS Geen strategische goederen naar de Sovjet-Unie WEER VIER NEDER LANDERS VRIJGELATEN fantastisch sterk! Financiële verhouding van Rijk tot Gemeenten lil „BEPERKTE PROTECTIE VAN DE HEILIGE PLAATSEN" H. Vader waarschuwt tegen existentialisme Millioenen tonnen gesmolten lava schuiven voort SIBELIUS 85 JAAR t Zware straffen te Aken geëist Zevenjarige knaap dronken gevoerd Eropese organisatie voor de landbouw (Van een bijzondere correspondent) Het ging allemaal zoveel gemakkelijker, zo anders dan iedereen gedacht had, toen de Oriënt-express in Sesana, grensplaatsje tussen de zone van Triest en Joegoslavië, stil hield. Het verlaten station zag er net zo uit als alle stille grensstationnetjes: er Hepen niet méér soldaten, douaniers of grensbewakers rond dan in het Italiaanse Poggioreale, integendeel; een paar half geüniformeerde heren vroegen of er iets was aan te geven, hun aandacht slechts even wijdend aan de vraag of de reizigers voor Joegoslavië soms meer dan de toegestane vijfhonderd dinars bjj zich hadden. Een steekproefje in een koffer en.... het ijzeren gordijn was voor de trein ParijsIstamboel opgegaan. Een groepje buitenlandse studenten, nog niet precies wetend, wat zij wel en niet konden doen in dit land, aarzelden in hun houding tegenover een fotograaf en een journaliste, die via een plaatje en een praatje kennelijk propaganda wil den gaan bedrijven met deze buitenlanders. „Waarom ze naar Joegoslavië kwamen? waarom ze in dit land gingen werken?" waren enige half en weifelend beantwoorde vragen, die een paar dagen later een grootsere beantwoording in een blad bleken te hebben gekregen. Maar deze journaliste zorgde ongewild voor een eerste indruk van andere aard, toen haar enthousiast betoog over het nieuwe Joegoslavië door een Servische medereiziger onderbroken werd; hjj zou eens een andere kant van de zaak vertellen. Zijn relaas van deze keer zijde, Joegoslavië's sombere toestand onthullend, maakte eigenlijk vooral in druk wegens de voor de hand liggende conclusie, dat het met de vrijheid van het woord niet zo droevig kan zijn gesteld in een land, waar men zoveel kan zeggen zoals deze man deed.... totdat hij tot de ontdekking kwam dat de vloeiend Engels sprekende journaliste geen Engelse maar een Joegoslavische was. Hij schrok, mompelde een excuus en verdween aan de verkeerde kant van de wagon tussen de drukte van een juist binnengelopen trein. straatbordje met „H. Geest straat" te handhaven. De militaire en politie-auto- riteiten hebben hun zetels op een plein van dezelfde stad, dat nog steeds Jezuitski-plein heet. Mijn gids meende, dat voorbeelden als deze een voldoende criterium vormen voor beantwoording van de vraag over het al of niet be staan van vrijheid in Joegoslavië. Hij bleef het antwoord schuldig op een an der geval, waarin de katholieke zusters langzamerhand uit een ziekenhuis wor den verwijderd. Een jaar geleden wa ren er nog 150, in Juli nog 30 en thans geen 20 meer. Joegoslavië's dictatuur komt men op straat niet tegen, maar binnenshuis is zij overal. Impressies als deze eerste zouden we de gehele reis blijven opdoen. Men spreekt nogal vrijuit tegenover buiten landers, vrouwen klagen hardop in de trams of op straat. Het moet de Joego slaaf wel hoog zitten, dat hij zich tot zoveel risico verleiden laat. Na een paar minuten wordt hij zich meestal van zjjn fout bewust en maakt hij zich uit de voeten. Hij kent de gevaren, ook al vertonen zij zich niet openlijk. Joe goslavië's dictatuur is ongrijpbaar; men ziet of voelt haar niet en zij is van een ander karakter dan die in het vroegere nazi- of huidige Oost-Duitsland. Er is geen dwang om te werken aan open bare objecten, aan nieuwe wegen of huizenblokken; niemand zal een arbei der zeggen, dat hij 's middags om 2 uur als de fabrieken en kantoren wor den gesloten, zich verdienstelijk moet maken voor ,de staat. Is de autoweg „Broederschap - Eenheid", die sinds twee maanden Zagreb en Belgrado verbindt, zo vroeg me een Joegoslaaf, niet met vrijwillige arbeid tot stand gekomen? Het klinkt allemaal mooier dan het in werkelijkheid is. Want wie weigert te werken, wordt, onder opgave van geheel andere redenen uit zijn huis gezet. Of hij ziet zijn bonkaarten inge trokken, wordt ontslagen of elders te werk gesteld. Een officier rekende misschien onbewust op deze onzicht baarheid, toen hij me, bij het afscheid na een lang gesprek, de raad gaf in Nederland niet meer te vertellen dan ik met mijn eigen ogen zou hebben ge zien. Maar ik heb niets gezien op een paar kleine voorvallen na als het opbrengen van boeren in Belgrado en een queue-relletje in de hoofd straat van Zagreb, waarbij de militia (het woord politie gebruikt men van wege de nare klank in een volks-demo- cratische staat niet) een beetje onheb belijk optrad. Maar de UDBA, (vroege re ÖZNA) de geheime dienst, moet zijn werk niettemin verrichten Hoe komt anders het kamp Stara Gradiska, langs de lijn Zagreb-Beigrado, vol? en Poze- ga, speciaal voor vrouwen bestemd en Lepoglava? Om van de kleinere kam pen in de Bosnische en Montenegrijnse bergen niet te spreken, waar voor dwangarbeiders werk in overvloed is. Buiten Belgrado werkten gevangenen onder militaire bewaking aan een spoorlijn. Een meisje, dat in Split een gesprek plotseling onderbrak en weg liep, zei met nadruk bij haar vertrek, dat we bij eventuele navraag maar moesten verklaren over Servische kunst te hebben gesproken. „Ik ben bang" zei ze. In dit geval kwam er nie mand, maar een paar dagen later werd een lid van het orkest, nadat wij enige tijd met hem hadden gepraat, door een zich als politieman ontpoppende bezoe ker ondervraagd naar de aard van het gesprek en naar onze herkomst. Er heerst een bedrieglijke schijn in dit land. Achter een facade van toleran tie en vrijheid, tracht men een werke lijkheid te verbergen, welke de vreem deling niet kan ontdekken dan in ge sprekken met de bevolking, in de hoofdstraten van Zagreb en Belgrado hangen grote Amerikaanse en Engelse vlaggen uit, waardoor men van verre kan zien waar de laatste westelijke nieuwsberichten of Engelse en Ameri kaanse bladen (behalve de cominform- communistische Daily Workers) van zeer recente datum te lezen zijn. Alle bladen liggen er, de technische, zowel als de politieke: „Noem dat maar geen vrijheid", zei m'n communistische gids me, die niettemin slecht kon verbergen, hoe hij met lede ogen het gedrang van zijn landgenoten voor de buitenlandse nieuwsbureaux zag. Zou het tot hem zijn doorgedrongen, dat dit in de rij staan voor buitenlands nieuws eigenlijk een argument tegen de in zijn land heersende „vrijheid" was? De Engelsen hangen neutrale foto's op, van opgedirkte negervrouwen in Kenia of de vooruitgang van plantages ergens in een ander Engels stukje van de we reld. De Amerikanen daarentegen pas sen een andere tactiek toe. Ik kon niet verstaan wat de toeschouwers zeiden, maar aan de ogen zien, wat zu dachten bij het bekijken van de foto's van Ame rikaanse zelfbedieningswinkels, waar n Amerikaanse overvloed aan een crepe rend land wordt gedemonstreerd via winkelende mevrouwen, die hier een onsje kaas, daar een kilo suiker en el ders een blik chocolade uit de overvolle rekken zoeken. Deze informatie-centra geven een prettiger idee van de be staande vrijheden in Joegoslavië dan de met planken dichtgespijkerde bu reaux in Boedapest, Boekarest of Oost- Berlijn. Joegoslavië is het enige Euro pese land, waar deze Westelijke propa- gandabolwerken nog geopend zijn. Maar is er daarom vrijheid? M'n zo even genoemde communistische vriend vond het een vergaand bewijs. Hij liet rich niet van zijn stuk brengen door ver wijzingen naar minder gunstige facetten Sis het één-partij-systeem of het ontbre ken van een vrije pers. Hij bracht me op een Zondagmorgen naar de kathedraal t"an Zagreb om de volte van de kerk te 'aten zien en de stromen mensen, die ponder te worden lastig gevallen, na af- :°op het gebouw verlieten. Ik wees hem 'ater op de lege, met een koord afgezet- li^ bisschopszetel van de tot zestien jaar dwangarbeid veroordeelde mgr. Stepi- ?.*c. „Hjj heeft het verdiend met zijn ac t's tegen de regering", was-zijn kort ant woord. „De kerk wordt verder niets in" weg gelegd". Inderdaad is de toe stand van dg kerk sinds 1948 verbeterd, jr-W-z. er worden geen op straat aange- t'achte kruisbeelden meer kapot gesla- p 11 zoals b.v. in de hoofdstraat van Za- 5rGb in '47 gebeurde en thans nog is te j^en. De regering tracht 'n verdraagzaam- G'd te suggereren door naast het zo- en genoemde vernielde kruisbeeld het - v- - y~ wê iiTypliiTiiT >*s. i Onder bewaking van enige leden van de militia worden Servische boeren opgebracht. Ze hebben vermoedelijk tegen voorschriften inzake de collectivisatie gezondigd. Advertentie (Vervolg pag. 1) j ving van het Handvest", 0e correspon- Attlee noemde zijn besprekingen met dent noemt het verder een opmerkelijk president Truman „zeer zeker de moeite P"nt, dat niet gesproken wordt over de waard", toen hij gisteravond uit Wash ington arriveerde op het vliegveld Idle- wild (New York). Hij werd op het vlieg veld verwelkomd door Sir Gladwyn Jcbb, de Britse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, en Kenneth Younger, lid van de Britse U.N.O.-delegatie. Attlee onderhield zich korte tijd met verslag gevers en vertrok daarna naar Lake Success voor besprekingen met Trygve Lie en Nasroilab Entezam. Zijn bezoek aan het hoofdkwartier van de U.N.O. nam drie kwartier in be slag. Na afloop daarvan verklaarde hij: „Ik ben overtuigd, dat wjj allen geza menlijk stand moeten houden en van ae U.N.O. een doeltreffende organisatie moeten maken, indien wij de wereld vrede en het menselijk geluk willen be waren en de gewone man van vrees willen vrijwaren." Attlee zou doorreizen. vandaag naar Canada Op de conferentie is men er niet in geslaagd een gemeenschappelijke poli tiek op te stellen ten aanzien van de Chinese communisten, zo seint Reuter's correspondent uit Washington. In wel ingelichte kringen, zo vervolgt hij, ver klaart men, dat geen geheime overeen komsten zijn gesloten omtrent een toekomstig optreden en dat men niets besloten heeft voor het geval de Chine zen de strijdkrachten van de V.N. uit Korea drijven. Deze zaken, zo verklaart men, vormden echter het voornaamste doel van de conferentie. Afgezien van het verschil van me ning. over China's toelating, was het evenwel moeilijk een politiek voor de toekomst op te stellen nu de militaire toestand snel van dag tot dag veran dert. Engeland had zich verzet tegen voorstellen voor een beperkte oorlog tegen China, teneinde de weg tot on derhandelingen over de crisis in hét Verre Oosten te effenen. Britse mili taire leiders waren van oordeel, aldus Keuter s correspondent, dat een derge- a ik oorlog vruchteloos zou zijn. Zij hebben echter niet de mogelijkheid uitgesloten van een ontwikkeling m e richting van een „beperkte oorlog". Het communiqué, zo vervolgt de cor respondent, was dan ook, gezien in het licht van bovenstaande verklaringen, „eerder opmerkenswaardig door zijn weglatingen dan door de inhoud". Het optreden van de Chinese communisten in Korea werd „voorzichtigheidshalve" „interventie" genoemd. Het communiqué geeft ook geen licht inzake de toekom stige houding van belde landen in de Verenigde Naties. Er werd slechts in het algemeen verwezen naar „de handha- I :sp vereniging van Noord- en Zuid-Korea. Er wordt gesproken van een „vrq en onafhankelijk Korea" en niet van een „verenigd, onafhankelijk en democratisch Korea", zoals de resolutie van de Alge mene Vergadering zegt. India is, aldus verneemt U.P. te Lake Success, voornemens te verlangen, dat de U.N.O. zal streven naar oprichting van een bufferzone tussen de commu nistische en de verenigde legers in Ko rea, zulks naar aanleiding van het ver schil van inzicht inzake aangelegenhe den, welke het Verre Oosten betreffen tussen Truman en Attlee. De Amerikaanse minister van Oor log, George C. Marshall, verklaarde gis teravond, dat de militaire positie van Amerika zeer ernstig is, ernstige dan aan het begin van de tweede wereld oorlog. Hü wees er echter op dat de Ver enigde Staten zich niet moeten laten terneerslaan door „tijdelijke militaire tegenslagen", maar het de wereld vol komen duidelijk moeten maken, dat zjj er niet aan denken de gestelde doelen los te laten. Hij meende dat de Verenigde Staten en de rest van de vrije wereld een tijd perk ,van „voortdurende spanning" zul len doormaken. Hij gaf deze mening weer op het jaar lijkse congres van de Nationale Ver eniging van Industriëlen. De drie Westelijke grote mogendhe den hebben gisteren te Parijs besloten Rusland uit te nodigen voor een vier- mogendliedcnconferentic, maar stelden als voorwaarde, dat vooraf overeen- eenstemming in zake de agenda moet worden bereikt. Dit besluit viel tijdens de tweede zit ting van Amerikaanse, Britse en Franse diplomaten en deskundigen. De beraad slagingen, die Donderdag waren begon nen, duurden gisteren langer dan drie uren. De confererenden benoemden een commissie die de tekst van de uitno diging moet opstellen en daarmee van daag zal beginnen. Uit welingelichte bron wordt, aldus A.P., vernomen, dat de Ve. S. spoedig de Marshall-hulp aan Groot-Brittannië zullen stopzetten en schaarse grondstof fen zullen gaan toewijzen aan Groot- Brittannlë en andere bondgenoten in West-Europa, om te helpen bij de her bewapening. In Londen schijnen geen grote be zwaren te bestaan tegen stopzetting van de Marshall-hulp, indien hier te genover staat, dat Groot-Brittannië kan rekenen op de toewijzing van schaarse grondstoffen als zink, koper en katoen. Verder bestaat er in Groot-Brittannië een tekort aan aluminium, houtpUlp en zwavel. Britse en Amerikaanse functionaris sen bespreken te Londen reeds gedu rende enige tijd de toekomst van de Marshall-hulp. Over een dag of zeven wordt over deze besprekingen een ge meenschappelijk communiqué verwacht. Dezer dagen heeft de Canadese minis ter voor Emigratie een mededeling ge daan over de tegemoetkoming van de Canadese regering in de kosten van de overtocht per vliegtuig van Engeland naar Canada. Vele Nederlanders olij- ken hierop gereageerd te hebben. Wij vernemen van het ministerie van So ciale Zaken dat het hier uitsluitend gaat om een tegemoetkoming aan En gelse onderdanen. Advertentie Telefoon 37182 - 37138 CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKIN STA LLA TIES Het Amerikaanse ministerie van han del heeft gisteren alle schepen en vlieg machines verboden strategische goede ren met bestemming communistisch China of de Sovjet-Unie te vervoeren. Het verbod gaat onmiddellijk in. Het heeft betrekking op het vervoer van wapens, materialen voor de atoomfabri- cage of strategische industriegoederen. Zij mogen niet vervoerd worden, even min van de ene naar de andere plaats buiten Amerika, indien zij uiteindelijk bestemd zijn voor communistisch China of de Sovjet-Unie. Voor zover het China betreft is het verbod van toepassing op alle goederen, van welke soort ook, strategisch of niet, daar elke zending naar China nu van een licentie moet voorzien zijn en er nu geen licenties verstrekt worden. Dit betekent echter niet, dat niet-strategi- sche goederen niet naar de landen van het Sovjet-blok in Europa gezonden kunnen worden. Naar wij vernemen, zijn enige dagen geleden te Makassar de resterende vier Nederlanders van de groep die inder tijd in Ternate werd aangehouden, thans in vrijheid gesteld. Het zijn de heren mr. E. J. van der Laan (gewezen ass. resident), J. H. de Bruyn, J. H. van Renesse van Duivenbode en D. H. Krijgsman, laatstgenoemde voorwaarde lijk. Het emplacement van de onderne ming Pasir Maceng bij Bogor is drie dagen geleden door een talrijke bende overvallen en platgebrand. Na een schietpartij moesten de planters vluch ten voor de overmacht. Advertentie 4-deurs 2-deurs Vraagt de Official Ford Dealer vooral het aardige boekje: „Fantastisch Sterk", U kunt dan meteen afspreken voor «en proefrit N.V. NEDERLANDSCHI FOM> AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM Toen in 1948 de noodvoorziening- gemeentefinanciën tot stand kwam, werden de gemeenten voor het ge mis aan opbrengsten uit het hun ontno men belastinggebied schadeloos gesteld door uitkeringen uit het gemeentefonds. Men aanvaardde toen het systeem, dat het rijk 8% van zijn eigen belas tingopbrengsten afstond aan de totali teit van de gemeenten. Dit aandeel in de Rijksbelastingen werd gestort in het gemeentefonds dat daardoor in staat is de gemeenten de haar toekomende uitkeringen te doen. De opbrengst van de rijksmidde len heeft een aanzienlijk accres ver toond en daardoor konden die uitke ringen geleidelijk worden verhoogd tot 125% van de oorsprcnkelijke bedragen. Niettemin bevat het fonds thans een kapitaal van rond 300 millioen gulden, veroorzaakt doordat dat aandeel in de opbrengst van de rijksbelastingen de aan de gemeenten gedane, verhoogde, uitkeringen aanzienlijk overtrof. Een objectieve beoordelaar zou zeggen: de gemeenten zullen nog belangrijke uit keringen krijgen. Dit verschijnsel van de buitengewoon hoge opbrengst van de rijksmiddelen wordt door de rege ring van voorbijgaande aard geacht. In de jaren na de eerste wereldoorlog deed zich een soortgelijk feit voor, toen de gemeenten grote bedragen van het rijk kregen uitgekeerd wegens aan deel in de opbrengst van de otirlogs- winstbelasting. De gemeenteraden heb ben toen over de besteding van deze belangrijke meevaller kunnen beslissen. Er werden tekorten van vroegere jaren mede gedekt, kapitaalsuitgaven mee bestreden enz. Dit alles geschiedde door de gemeenteraad onder toezicht en goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. Dat was in die dagen de normale gang van zaken. Hoever of we nu zijn afgedwaald van de eerbiediging van de door de wet gewaarborgde autonome bevoegdheden van de gemeenteraden kunnen we niet beter belichten dan door te vermelden hoe de regering thans voorstelt met het overschot uit het ge meentefonds te doen. Een deel, overeenkomende met 5% der uitkeringen over drie jaren, zal aan de gemeenten worden uitgekeerd, ae rest, ongeveer 275 millioen gulden, zal in het gemeentefonds worden gereser veerd. Deze aan de gemeenten toeko mende reserve zal niet door de gemeen ten, maar door het rijk worden be heerd. Telkenjare zal de regering be slissen of en zo ja hoeveel er uit de reserve zal worden geput om aan de gemeenten uitgekeerd te worden. Het volgende is ook tekenend voor de ge- dachtengang van de rijksoverheid: over 1947 heeft het gemeentefonds nog een c'verschot van 65 millioen gulden; in dat jaar gold de noodvoorzienjng-ge- meentefinanciën nog niet. Dit geld komt aan de gemeenten toe. Maar wat stelt de regering nu voor? Om dit kapitaal (pl.m. f 6.40 per in woner) alleen dan aan de gemeenten uit te keren als vast staat dat zij deze zullen aanwenden tot buitengewone aflossing van leningsschuld of ter dekking van kapitaalsuitgaven. Wjj kunnen niet ontkomen aan de in druk dat degenen, die het bedoelde wetsontwerp samenstellen in zekere mate aan zelfoverschatting lijden. Een brevet van onbekwaamheid wordt uitge reikt aan de colleges van Gedeputeerde Staten en de gemeenteraden. De regering vreest kennelijk, dat de gemeenteraden met de aan de gemeen ten toekomende kapitalen op onverant woorde wijze zullen omspringen, zonder dat Gedeputeerde Staten hiertegen zul len, willen of kunnen optreden. In het wetsontwerp wordt ook het aandeel van het gemeentefonds op nieuw berekend en gebaseerd op wat de gemeenten in 1950 werkelijk nodig hebben. N Het percentage wordt met pl.m. 1.3 verminderd. Voor 1951 zal het gemeentefonds niet temin ruim 30 millioen gulden meer ont vangen; dat is pl.m. 10 pet. meer dan de gemeenten over 1950 uitgekeerd kre gen. Wordt de uitkering der gemeenten nu voor 1951 met 10 pet. verhoogd, een verhoging welke de gemeenten brood nodig hebben om het hoofd te kunnen bieden aan de hogere uitgaven als ge volg van de gestegen lonen en prijzen? Neen! De regering zal nog een besluit nemen over de vraag of een deel van die meerdere inkomsten zal worden ge reserveerd. Ook zal een deel worden be stemd om de gemeenten die met te korten op de begroting te kampen heb ben een extra bijdrage te kunnen geven. De gemeenten zullen dus niet kunnen rekenen op een objectieve uitkering die voor het sluitend maken van veler budget noodzakelijk is. Het merendeel der gemeenten zal moe ten vragen om verhoging van de sub jectieve bijdrage, zich dus moeten on derwerpen aan een beoordeling van haar financiële toestand, niet door Gedepu teerde Staten, doch zoals de practijk heeft bewezen door departements ambtenaren, waarbij de gemeentebestu ren veelal in het duister tasten omtrent de motieven welke aan de te nemen be sluiten ten grondslag liggen. Als men op deze weg voortgaat, zal het niet lang meer duren of de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten zal er in de practijk op neer komen dat de gemeenten met haar begroting bij het rijk moeten aankloppen om uitkering van het geraamde tekort. Van een zelf standig gemeentelijk beleid op het ter rein der financiën zal dan geen sprake meer zijn. Het wordt in gemeentelijke kringen betreurd dat de commissie-Oud, die plannen moet beramen om de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten te regelen, in haar advies aan de regering de bovengeschetste maatregelen ln overweging heeft gegeven. Wij sluiten ons aan bij de Kamerleden, die zich hebben, uitgesproken voor een systeem van financiële verhouding waar in de gemeenten weer de beschikking krijgen over een eigen belastinggebied waardoor weer als vroeger een onmiddellijk verband zal bestaan tus sen het doen van nieuwe uitgaven en het verhogen van de gemeentebelastin gen en omgekeerd een besparing op uit gaven tot uitdrukking komt in vermin dering van de belastingdruk. Dan zal ook de belangstelling der bur gerij voor het beleid en de handelingen der gemeentebesturen weer toenemen. Nederland heeft zich gisteren te Lake Success uitgesproken voor het Zweedse Plan voor een „beperkte proteotie van de Heilige Plaatsen in Jeruzalem door de erenigde Naties". Nederland sloot zieh "Jonde van de heer Patijn aan bij de stelling, dat er geen kwestie kon zijn yan JiL.'n'ernationaHsatie van Jcruza- lem. „Wy moeten ons aan de feiten hou den', aldus Patijn. In de gehele ongelukkige kwestie, al dus de Nederlandse afgevaardigde, wa- ren... c„e rechtstreeks betrokken partijen Jordanië en Israël het slechts op een punt eens. Zij verwierpen het denkbeeld van internationalisatie en de vorming van een afzonderlijk li chaam. Het Zweedse plan bood ondpr de huidige omstandigheden de beste op lossing. De Heilige Vader heeft gisteren te Vaticaanstad aan drieduizend vertegen woordigers van religieuze ordes uit meer dan dertig landen verteld dat zij de „valse modern philosophische doc trine van het existentialisme" dienen te bestrijden. Het was de derde maal dat Hij er op aandrong het existentialisme te be strijden. De Paus noemde geen enkele existentialistische school bij naam, doch do katholieke geestelijkheid heeft her haalde malen de phiksophie van de Fransman Paul Sartre gelaakt. oals reeds gezegd, staan er voor deze maand drie planeten op het programma. De eerste is J u p i- ecliptica? Al heel wonderlijk. Laten we ter, die in de zomermaanden als een maar eens goed naar die denkbeeldige stralend-heldere „ster" aan de avond- halve lichtcirkel zien aan de donkere hemel prijkte. De glans van Jupiter is hemelbol. Hij verandert voortdurend sindsdien aanmerkelijk verminderd; van stand. Nu eens staat hij hoog aan toch is de planeet nog vrij helder. De de hemel, dan weer laag. Nu eens staat tweede is Mars, de rode „oorlogspla- hij steil op de horizon, dan weer neet", bekend om haar geheimzinnige „schuin". Het is inderdaad een wonder- „kanalen". En de derde is M e r c u- lijke beweging, waar een oningewijde r i u s, de snelle loper, die zich steeds totaal niets van begrijpt. We kunnen in de buurt van de zon ophoudt. Om- die beweging nauwkeurig nabootsen streeks midden December kan men gang laag aan de zuidelijke hemel. Een door een aardglobe (waarop de eclip- deze drie planeten kort na zonsonder- prachtgelegenheid dus voor onze plane, tica getekend staat) langzaam om haar gang laag aan de Zuidelijke hemel vin- tenzoekers, die gedurende de afgelopen as te draaien van Oost naar West. den zie de tekening. Uit de figuur maanden tengevolge van de lage stand Draaien we de globe snel rond, dan zien blijkt, dat alle drie zich ónder de eclip- nan de ecliptica vrijwel tot werkeloos- we pas goed welke vreemde manoeu- tica bevinden. heid waren gedoemd. Dit laatste ver. vres de ecliptica uitvoert. En letten we Van de drie planeten die daar zo mooi dient eerst enige toelichting vóórdat daarbij speciaal op het Westen, dan zien op een rechte lijn staan is Jupiter het WXJ op zoek gaan naar het boverige- We duidelijk, dat de stand van de eclip- gemakkelijkst te vinden. Jupiter is na- ■t planeten-programma voor deze maand telt niet minder dan drie nummers, n.l. Jupiter, Mars en Mercurius. Dit drietal prijkt omstreeks midden December kort na zonsonder. noemde drietal planeten. Zoals men weet, beschrijft de zon jaarlijks een grote cirkel tussen de ster ren, van het Westen naar het Oosten. Deze cirkel is eigenlijk niets anders dan de afspiegeling van de baan die de aar de in de tijd van een jaar om de zon beschrijft. Natuurlijk kunnen we deze cirkel de ecliptica niet zien, want hij staat niet op de hemelbol getekend. En toch weten de sterrenkundigen ons precies te vertellen langs welke ster ren en sterretjes de ecliptica loopt, tot op een haartje nauwkeurig. Op dat punt kunnen we dus gerust zijn. Laten we nu eens veronderstellen dat de ecliptica wél op de hemelbol ge tekend stond, als een heldere lichtlijn. We zouden dan precies kunnen nagaan hoe die geheimzinnige cirkel zich ten opzichte van de horizon gedraagt. Al thans wanneer de zon diep genoeg onder de horizon gezonken is en bij heldere hemel. Nu moet vooraf worden opgemerkt, dat wij dan van de ecliptica slechts de helft zouden zien. Immers, elke grote cirkel aan de hemelbol wordt door de horizon in twee gelijke delen verdeeld. De ene helft van die cirkel bevindt melijk het verst van de zon verwijderd en staat bovendien het hoogst aan de hemel. We gaan dus eerst Jupiter zoe ken. Hebben we die gevonden, dan speuren we naar Mars, die iets lager staat, rechts van Jupiter. Als de hemel wolkenloos is en geen nevelen nabij de horizon het uitzicht belemmeren, be hoeven we zeker niet lang naar dit tweetal te zoeken. En Mercurius dan? Tja, Mercurius is moeilijker te vinden. In de eerste plaats bevindt Mercurius zich het dichtst bij de zon en in de tweede plaats staat hij het laagst aan de hemel. Toch is de planeet bij gunstige weersgesteldheid tica wisselt tussen zeer steil en zeer wel te vinden. De maan kan ons bo- „schuin". De oorzaak van dit zonder- vendien de weg wijzen, linge gedrag schuilt in het feit dat de 0p de avond van 10 December om VaAde n L iriiniin rf J 19 uur 20 min. staat namelijk de jonge, op het vlak der ecliptica; de aardas xlanke maunstkkel vlak bij Mercurius. maakt met dit vla een hoek van E?n prachtgelegenheid dus om Mercu- 66/2 gr„ meer dan het 2/3 van een r,n3 „onvindbare" in de avond- rechte hoek 'winkelhaak);. Stond de schemering op te sporen. Ook da vol- aardas loodrecht op het eclipticavlak, dan gende asn avonden kan men met een zou de ecliptica zulke vreemdsoortige bewegingen niet maken. Let maar op het „rustige" gedrag van de evenaar op de draaiende aardglobe. Doch dit terloops. Om kort te gaan: in het najaar maakt behoorlijke kans op succes zijn naspo ringen voortzetten. De meest geschikte avonden voor de waarneming zijn die van 9 tot 20 Decem ber. Op 9 December is het namelijk zich dus bóven de gezichtseinder, de de ecliptica kort na zonsondergang een nieuwe maan, op 16 December eerste andere helft er ónder. Eén blik op een kleine hoek met de Zuid-Westelijke ge 04 aardglobe kan ons daarvan overtuigen: de evenaar b.v. iigt voor de helft boven de houten horizon en voor de helft er onder. Dit geldt ook voor de ecliptica, die eveneens op elke aardglobe gete kend staat. Wie zelf geen globe heeft, zichtseinder. Dientengevolge was het in de afgelopen maanden vrijwel onmoge lijk de planeten te ontdekken, die slechts weinig ten Oosten van de zon stonden. De planeten staan namelijk steeds in de nabijheid van de ecliptica. moet maar eens gaan kijken in de eta- Tegen het einde van het jaar wordt de lage van de een of andere boekwinkel, hoek echter iets groter, zodat we thans Daar is meestal wel een draaibaar mo- weer in de gelegenheid zijn, de plane del van moeder aarde te vinden. ten, die kort na de zon ondergaan, waar En hoe gedraagt zich nu die „halve" te nemen. kwartier en op 24 December volle maan. En hoe welkom de maan ons in de winter ook moge zijn, bij het verrichten van astronomische waarnemingen is zij toch een minder gewenste toeschouwster. Wie dus deze maand de drie genoemde Dianeten wil zien, zal dus omstreeks 9 December met zijn waarnemingen moe ien beginnen. Drie planeten aan de winter-avondhemel dat is toch zeker een buitenkansje, dat geen planeten- vriend zich wil laten ontgaan. De Christelijk democratische party heeft geëist, dat door Nederland in be slag genomen goederen teruggegeven worden aan de eigenaren of, dat als compensatie Nederlandse gronden in Duitsland in beslag genomen worden. In een parlementaire motie heeft de partU gisteren de Bondsregering ver zocht over deze kwestie met de Neder landse regering onderhandelingen te voeren. Er is geen datum vastgesteld waarop de motie do-or het parlement behandeld zai worden. Het betreft hier Duitse percelen, waardoor de Nederlands-Duitse grens loopt. Betoogd wordt, dat deze per celen door het Beheersinstituut zijn verpacht of verkocht. Slechts de Duitsers, aldus de motie die een non-emeny verklaring verkre gen hebben, hebben hun grond terug gekregen of hiervoor compensatie ontvangen. Er wordt op gewezen, dat het voor boeren moeilijk was deze verklaring te verkrijgen, daar zij of wel in Nederland woonachtig moesten zijn of moesten aantonen, dat zij tij dens de oorlog de Nederlanders ai andere geallieerden geholpen hebben. In de motie wordt gevraagd. 1. Is de bondsregering bereid met de Neder landse regering te onderhandelen om de verkoop of de verpachting van Duitse grond ongedaan te maken? 2. Of over weegt de regering Nederlandse grond aan de Duitse kant van de grens als compensatie in beslag te nemen voor de verloren gegane Duitse eigendom men? Functionarissen van de partij konden niet zeggen om hoeveel perce len het bij dit geschil gaat. Millioenen tonnen gesmolten lava, die langs de Noordoostelijke helling van de Etna naar beneden stromen, zijn gister avond plotseling van richting veranderd. De bedreiging van de dorpen Milo en Rinazzo is hierdoor voorlopig opgehe ven, maar het reeds verlaten dorp Fornazzo wordt thans bedreigd door een lavatong, die zich met een snelheid van tien meter per uur voortbeweegt. Deskundigen zeiden, dat de richtings verandering geen essentiële betekenis heeft, daar de exploderende kratei's van de Etna, op een hoogte van 2.000 meter, lava blijven uitspuwen. Zij geloofden nog steeds, dat de drie dorpen door de lavastroom verzwolgen zullen worden. Twaalf huizen aan de rand van Rinazzo waren reeds door de lava bedolven, toen de stroom plotseling van ricting ver anderde. De Finse componist Jean Sibelius is gisteren 85 jaar geworen. In de middag is de president van Finland, Paasiklvi, bij hem geweest om hem de eerste Sibelius-medaille uit naam van de Finse culturele stichting te overhandigen. De stichting is voornemens deze medaille, indien Sibelius daar in toestemt, bij wijze van onderscheiding aan verdien stelijke musici te schenken. De medaille, die aan Sibelius zelf is uitgereikt, is van zuiver goud, Zij draagt de tekst: „Jean Sibelius, die VIII m. decembris a MCML Suomen hultuurria- r "tro dedicavit". Behalve Paasikivi waren vijf verte genwoordigers van het Finse culturele ieven bjj de korte plechtigheid aanwezig. Advertentie Okinawa, Generaal MacArthur is gisteren benoemd tot gouverneur van Okinawa en nog enkele andere eilan den van de Rioe-Kioo-Archipel. Klaar blijkelijk heeft de benoeming ten dool de controle over deze strategische ke ten te verscherpen. HUNTER da Expert-Virginia van blijvand goede kwaliteit Zoals bekend, begon j.l. Maandag te Aken het proces tegen vjjf voormalige Duitse S.S.-ers, die in November 1944 de twee Roermondenaren Leo Schols <-n Pierre Gruyters, rector Van de Boorn uit Posterholt en een employé van (ie Duitse Spoorwegen zonder vorm van proces zouden hebben neergeschoten. Vrijdag werd door de openbare aankla ger tegen de hoofdverdachte, de voor malige S.S. „Untersturmführcr" Wil helm L. uit Eschweiler, die opdracht had gegeven tot alle vier de moorden, zeven jaar gevangenisstraf geëist. Tegen de S.S. „Oberscharführcr" Jo sef Z. uit Keulen, die zich in twee ge vallen aan doodslag zou hebben schul dig gemaakt, werd vier jaar gevange nisstraf geëist. Verder eiste de openba re aanklager tegen de S.S. „Sturmschar- führer" Robert L. uit Munster wegens doodslag in een geval twee en een half jaar gevangenisstraf, tegen de S.S. „Scharführer" Josef G. uit Keulen we gens doodslag in een geval en mede plichtigheid en doodslag in een ander geval twee jaar en drie maanden ge vangenisstraf en tegen de S.S. „Sturm- scharführer" Bernhard H. uit'" Duiken een jaar en drie maanden gevangenis straf. De openbare aanklager nam aan, dat de beklaagden inderdaad een bevel hadden gekregen om spionnen, sabo teurs en deserteurs zonder meer dood te schieten, maar hij neemt niet aan, dat de slachtoffers zich aan spionnage hadden schuldig gemaakt. Voor de arrondissementsrechtbank te Assen had zich te verantwoorden de 29-jarige landarbeider G. te Valther- blokken (Dr.) die zieh had schuldig gemaakt aan het feit een zevenjarig knaapje dronken te hebben gevoerd. Hij had de zevenjarige Harrte Oost niet minder dan vier borrels laten drinken. Ernstig ziek keerde de knaap naar huis terug. De Officier van Justi tie kwalificeerde dit feit als hoogst ernstig en eiste een gevangenisstraf van zeven maanden. Uitspraak 22 De cember. D«? Franse minister van Landbouw heeft gisteren te Parijs medegedeeld, dat Frankrijk na het lot stand komen van de Europese „pool" kolen cn staal volgens het plan Schunian. ok zal voorstellen om een Europ e organisatie in het leven te roepen veer het aan de markt brengen van agrarische produc ten. In de afgelopen nacht is brand uitge broken in de meubelfabriek van dc iir- ma J. Rothuizen en Zoon te Heelsum. Het gedeelte Jan de fabriek voor de machinale houtbewerking, de lijmkamer en twee loodsen met voorraden zijn verbrand. De schade, die door de ver zekering wordt gedekt, wordt geschat op ruim één ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5