China zou bereid zijn over Korea te onderhandelen Ingesloten UNO-troepen weten aan Chinezen te ontsnappen Buitenlandse troepen terug uit Korea" ONGEVEER 500 MARINIERS NAAR DE WEST Op basis van gelijkheid aan de conferentietafel Kunstplateau bij Hungham bereikt Koreaanse volk moet zelf zijn problemen oplossen Nationale noodtoestand in de V.S.? Beslissing in de zaak-Bertha tot morgen verdaagd Besprekingen over N.-Guinea worden voortgezet ALLEREERSTE BELANG: DE WENSEN VAN HET VOLK Mitchelbommen werpers derwaarts? I. J Tot hoofd en hart Cease-fire-resolutie in Veiligheidsraad Oorlogsschepen voeren gewonden weg Het weer Auto door locomotief gegrepen Grote demonstratie in Singapore OPNIEUW EEN AUTO TE WATER Crisis staat voor de deur Diefstal in juweliers zaken opgehelderd Daarna kan pas gehandeld worden Kindje verbrand door kokend water tfee MORRIS iefmycu êmj! MAANDAG 11 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24944 RESOLUTIE VAN VISHINSKY IN V.N. 99 Truman zou afkondiging overwegen De Gaulle vraagt om de macht Met het oog ïn een hekpunt gevallen Slachtoffer overleden Bestuurder licht gewond NATSIR ZEER PESSIMISTISCH Indonesië blijft bij zijn eis Stassen in Djakarta Nu twee doden Nieuwsgier over Nieuw- G uinea-problemen Amsterdamse in arrest Motorrijder geslipt en gedood New York Times" over N.-Guinea Gevolg van stoeipartij De Eindstand WINDJACKETS KONINKLIJK PAAR NAAR ZUID-AFRIKA? Staatsloterij BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief.. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per weet f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Lake Success Is ook dit weekend getuige geweest van een grote diplomatieke activiteit, die culmineerde in een nieuw onderhoud tussen de vertegenwoordiger van India bij de V. N. Sir Benegal Rau met de communistische Chinese delega tieleider Woe-Hsioe-Tsjoean. Sir Rau deelde na afloop van dit onderhoud mede, dat de Chinese gedelegeerde de wens van China om de oorlog in Korea zo snel mogelijk te beëindigen had te kennen gegeven. Of de rode troepen bjj de 38ste breedtegraad halt houden, wist hij evenwel niet. Rau gaf te kennen, dat India vandaag in de Politieke Commissie een resolutie tot het staken van het vuren en het vormen van een gedemilitairiseerde zone in Korea zou indienen. Andere berichten maken intussen melding van het feit, dat de leider der Chi nese communisten Mao Tse Toeng bereid is over Korea te onderhandelen op basis van gelijkheid aan de conferentietafel. Na zijn bezoek aan Woe heeft Sir Benegal Rau een ontmoeting gehad met de vertegenwoordigers der dertien lan den, die op China een beroep hebben gedaan de 38ste breedtegraad niet te overschrijden. Vandaag zouden deze gè. delegeerden opnieuw bijeenkomen. Naar verluidt zouden zii dan de resolutie tot het staken van het vuren in Korea aan een bespreking onderwerpen. Rau verklaarde, dat hij de hoop niet had opgegeven. Hij heeft de Engelse ge delegeerde Sir Gladwyn Jebb van zijn onderhoud met Woe op de hoogte ge steld. Later sprak Jebb met de Ameri kaanse gedelegeerde Ernest Gross. Een Amerikaans woordvoerder deelde naar aanleiding hiervan mede, dat de bijeen komst belegd was om de V.S. op de hoogte te houden. Volgens hem had Amerika de indruk gekregen, dat er nog r.iet veel bereikt was. Reuter daaren tegen meldt, dat communistisch China genegen is voor de 38ste breedtegraad halt te houden. Naar dc „New York Times" meldt, hebben betrouwbare woordvoerders in Lake Success Zaterdagavond medege deeld, dat de Chinese communistcnleider Mao Tse Toeng India er van in kennis gesteld heeft, dat China bereid is met het Westen over Korea te onderhan delen op de basis van gelijkheid aan de conferentietafel. Verder zou Mao uitdrukkelijk ver klaard hebben, dat besprekingen met het Westen alle belangrijke kwesties met betrekking tot het Verre Oosten met inbegrip van Formosa moeten omvatten. Volgens de zegslieden zijn Mao's voor waarden bekend gemaakt aan Sardar K. H Panikkar, India's ambassadeur in Peking. Mao zou verklaard hebben te verwach ten, dat de Sovjet-Unie een van de mogendheden zou zijn. vertegenwoor digd bij Chinese besprekingen met de V.S. en Groot-Brittannië. Diplomaten in Lake Success zouden niet optimistisch zijn over Mao's voor waarden, aangezien inwilliging er van neer zou komen op een indirecte erken ning van communistisch China door de V.S. en de noodzaak van een gezamen lijke regeling van alle kwesties ir. het Verre Oosten. Zaterdagavond hebben Woe Hsioe Tsjoean de leider van de communis- tisch-Chinese delegatie, en Trvgve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. in het Waldorf Astoriahotel een onderhoud met elkander gehad. Het initiatief tot deze bijeenkomst zou zijn uitgegaan van Woe. Na het onderhoud, dat een uur duurde, gaf de persafdeling van de V.N. een verklaring uit, dat Woe en Lie ..alge mene aangelegenheden en practische onderwerpen" hadden besproken. Een Amerikaanse tank met manschappen van de tweede divisie en van Zuld- Koreaanse onderdelen is na een hevig gevecht door de omsingeling van de Chinese rode legers gebroken. Dodelijk vermoeid, doch voldaan over hun prestatie trekt de groep naar het Zuiden, waar nieuwe stellingen sullen worden ingenomen juist beneden de 38ste breedtegraad. De ingesloten Amerikaanse mariniers en de Britse commando-troepen in Noord-Oost Korea zijn er dit weekeinde in geslaagd zich onder zeer moeilijke omstandigheden een weg naar de kust te banen. Dc laatste eenheden bereik ten vandaag veilig het kustplateau'bij Hungham. De ongeveer twintig duizend man, die zich van het Chosinbekken vrijvochten door een ring van zes Chinese divisies heen. verloren naar Reuter meldt echter meer dan vijf duizend man aan doden en gewonden. Daarmee is een der grootste maar ook een der bloedigste terugtochten uit de krijgsgeschiedenis voltooid. Intussen zijn de troepen der V.N. verder teruggetrokken en bevinden zij zich volgens Keuter nu ter hoogte van de 38ste breedtegraad. De communisten voeren in allerijl grote contingenten manschappen aan om het vacuum te vullen, dat door de terugtocht der UNO-legers is ontstaan. Reeds werden communistische troepen waargenomen op 48 km. van de 88ste breedtegraad. Het is echter mogelijk, dat zij geen deel uitmaken van de Chinese hoofdmacht, maar guerilla-strijders zijn. Opvallend is de verklaring van een hooggeplaatst woordvoerder van het achtste Jeger, dat het achtste leger zich niet heeft verbonden de Zuid-Koreaanse hoofdstad te verdedigen. De geslaagde ontsnapping der 15.000 omsingelde mariniers en manschappen der Engelse brigade naar de havenstad Hungham vormde wel het meest spec taculaire nieuws, dat Zondag van het front in Korea kwam. Een eindeloze karavaan van duizen den met kogels doorzeefde trucks, jeeps, tanks en tract'-rs stroomde Zondag naar de Noord-Koreaanse havenstad. Terwijl de Amerikanen de stad vanuit het Noord-Westen binnen kwamen, deden afdelingen van de Zuid-Koreaanse Ca- pitooldivisie en derde divisie dit van uit het Noorden. De Amerikaanse derde infanterie-divisie heeft tot taak het ge- isoleerde bruggenhoofd te dekken. Twaalf dagen lang heeft de colonne strijd moeten leveren tegen de Chinezen. Zii baande zich een weg door de ber gen en werd voortdurend bestookt dcor de fel aanvallende communisten, die tot elke prijs hun omsingeling wilden hand haven. Hongerig en doodvermoeid be- De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, heeft Zater dag bü de Politieke Commissie der V N. een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en waarin wordt aanbevolen, dat het Koreaanse volk zelf zijn pro blemen zal oplossen. Dit was de enige manier om de vrede te herstellen, zeide hij. Volgens Vishinsky handelen de Chinezen met hun interventie volgens het internationale recht, vastgelegd in de Haagse conventie van 1907, waarin het particulieren van een neutraal land is toegestaan het gebied van een oorlog voerende mogendheid binnen te komen. Vishinsky hield vol, dat de Chinese militairen in Korea vrijwilligers zijn. In antwoord op opmerkingen van Wes terse zijde, dat die militairen voor vrij willigers buitengewoon goed bewapend en georganiseerd waren, zeide Vishins ky, dat zij „natuurlijk dezelfde wapens dragen als het leger in welks rangen zij zich hadden laten opnemen". Het doel van de zesmogendheden-re- solutie was volgens Vishinsky ten koste van alles de ware doelen van „de ver nielingsoorlog, die het Koreaanse volk is aangedaan" te camoufleren. De Sov jet-Unie zou tegen deze resolutie stem men. De Sovjet-Unie achtte het, wat haar betrof, noodzakelijk andere maat regelen te nemen. Ook de Pravda, de spreekbuis van het Kremlin, heeft in een hoofdartikel waarin de feiten op de gebruikelijke wijze worden verdraaid Londen en Washington vandaag verzocht „hun verlangen naar een vredelievende op lossing in Korea te tonen" door de mili taire campagne te beëindigen en een einde te maken aan „de agressieve handelingen tegenover China". Truman en Attlee kwamen de vorige week te Washington overeen om de oorlog in Korea voort te zetten, zo schrijft het blad verder. Het na de conferentie uit gegeven communiqué toonde aan, hoe ver de huidige Brits Amerikaanse plan nen voor een nieuwe oorlog in feite gingen. Naar verluidt heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson aan leden van het Congress medegedeeld, dat Amerika niet in een positie verkeert om zijn veto uit te spreken over de toelating van commu nistisch China tot de V.N., aldus meldt A.P. Tezelfdertijd zoo hij er echter op ge wezen hebben, dat uit een onderzoek ge bleken was, dat 44 leden der V.N. tegen toelating van Peking waren en 16 er voor. De Amerikaanse minister van Defen sie. George Marshall, heeft Zaterdag te Washington verklaard, dat president Truman ernstig de afkondiging over weegt van de nationale noodtoestand. Een dergelijke afkondiging zou de pre sident en de regering machtigen verre gaande economische controlemaatrege len in te voeren en de nationale hulp bronnen krachtig te mobiliseren. Marshall weigerde te zeggen of hij ge adviseerd had de noodtoestand uit te vaardigen. Evenmin wilde hij er zich over uitlaten wat de uitvaardiging van de noodtoestand precies zou inhouden. Verschillende senatoren deelden aan verslaggevers mede, dat zij voor de uit vaardiging van de noodtoestand waren. Generaal Eisenhower heeft Zaterdag 20.000 soldaten, die in Pickett geoefend worden, gewaarschuwd, dat Amerika spoedig alle jongemannen in dienst zou kunnen roepen. Hij vertelde de soldaten, dat zij om een harde oefentijd moesten vragen. In dien jullie moeten vechten, moet je op de strijd voorbereid zijn. zei hij. reikte de colonne de havenstad. Maar het is nog niet zeker of de troepen ge- evacueerd zullen, worden. Intussen be vindt zich nog een andere Amerikaanse strijdmacht in de „bevroren hel" van Notvd-Korea en wel de ongeveer 8000 man van het 17e „regimental cornbat team". Deze groep moet zich over een afstand van 160 km een weg banen door een gebied, dat de Chinezen beheersen en loopt van de stad Heysangjin tot aan de Mandsjoerijse grens. De bezetting van Wonsan blijkt inmiddels te zijn ge ëvacueerd. Het hoofdkwartier van ge neraal Mac-Arthur heeft hierover een communiqué uitgegeven. De Britse admiraliteit heeft Zater dag te Londen bekend gemaakt dat Canadese en Australische oorlogs schepen en een Amerikaanse oorlogs bodem er in zijn geslaagd zeven dui zend gewonde militairen en burger vluchtelingen, afkomstig uit het ge bied rondom Pyongyang, ever zee weg te voeren. Amerikaanse straalvliegtuigen, geleid door Britse officieren in een verken ningsvliegtuig, hebben Zondag een Brit se Centurion-tank vernietigd, die de Britse 29ste brigade bij de aftocht uit Pyongyang op het oorlogsterrein heeft mioeten achterlaten. Hoewel de Britse bemanning in de tank een thermietbom tot ontploffing had gebracht en de bewapening had vernield voordat de gevechtswagen werd prijsgegeven, vreesde men dat de communisten toch nog veel aan de weet zouden komen over de bmw en de uit rusting van de Centurion. De straalvliegtuigen doken boven de tank en vernietigden haar met raketten. Vier Amerikaanse straaljagers hebben Zondag tijdens een luchtgevecht van 15 minuten een Mig-13 straaljager van Russische makelij neergeschoten. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien hoofdzakelijk in de kustgebie den. Matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind, overwegend tussen West en Noord-West. Van nacht op beschutte plaatsen lichte nachtvorst, overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Zon 8.39—16.28 Maan 11.57—19.55 President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Zaterdag verklaard er buitengewoon teleurgesteld over te zijn, dat de conferentie tussen Tru man en Attlee is geëindigd zonder dat een oproep is gedaan voor de al gehele mobilisatie van de derpocra- tische wereld voor de bestrijding van het communisme. Het zou beter geweest zijn, als de UNO ons in het geheel niet had ge holpen, als wij nu in de steek worden gelaten, zo zeide hij. Tezelfdertijd heeft de Noord- Koreaanse premier Kim II Sung van zich laten horen bij gelegenheid van de herovering van Pyongyang. Hij beval de guerilla's zich meer en meer te roeren en zei, dat de overwinning behaald zou worden met de steun van de Sovjet-Unie en „andere democra tische landen op de wereld". Soms is een enkel woord een volle- l dige levensbeschrijving J Generaal De Gaulle heeft Zondagavond in een redevoering te Rijssel aange drongen op de vorming van een regering van partijlozen onder zijn leiding en al gemene verkiezingen in Frankrijk. Na een somber overzicht te hebben gegeven van Frankrijks huidige toe stand, verklaarde Dc Gaulle zich be reid als „enige uitweg" de macht op zich te nemen aan het hoofd van een regering van partijlozen, „die de ziel van Frankrijk zal roeren". De Gaulle verklaarde, dat de leden- staten van het Atlantische Pact hun verdediging op „de verst vooruitgescho ven linie" moesten organiseren. .,Het Noord-Atlantische Pact moet alle Euro pese staten ten voo-'deel strekken en r.iet een van hen", ,„o zeide De Gaulle, hierbij doelend op Engeland. De Gaulle viel de regering-P!even aan, omdat zij „haar goedkeuring heeft gegeven aan bilaterale besprekingen te Washington, waarin Frankrijk geen deel heeft genomen. Een noodlottig ongeluk voltrok zich des nachts in Groningen in de Leeu warderstraat waar 't omstreeks midder nacht erg duister is. Enkele bruiloftsgangers keerden huis waarts, toen een hunner, die een eindje achter was gebleven, over een hek strompelde. Hij viel daarbij met zijn hoofd in de scherpe punten van het hek, waarbij een der punten ongeveer 6 cm. in een oogholte drong. Het was de 22- jarige K. B. uit Gerkesltlooster, die ern stig gewpnd naar het Academisch zie kenhuis werd overgebracht. Aanvanke lijk leek de situatie niet levensgevaar lijk. doch de volgende dag is het slacht offer aan de bekomen verwondingen overleden. Op een onbewaakte overweg aan de BoSlaan te Emmen is wederom een auto door een locomotief gegrepen. De be stuurder van de auto de heer L. Bosma, heeft vermoedelijk de naderende ran geerlocomotief niet opgemerkt. Na de botsing werd de auto ongeveer 25 meter meegesleurd, aan de bumper van de motor. De bestuurder is er wonder bo ven wonder met lichte verwondingen afgekomen. Dit kwam doordat de auto een linkse besturing had. De chauffeur heeft enkele ribben gebroken en ge kneusd en werd door het Rode Kruis naar zijn woning vervoerd. De auto werd volkomen vernield. Het Hooggerechtshof te Singapore dat vandaag zou beslissen of het beroep van Abadi in de zaak Bertha Hertogh behan deld zal worden heeft deze beslissing tot morgen verdaagd. Een grote menigte Mohammedanen heeft hedenmorgen gedemonstreerd voor het gerechtsgebouw. Er was eerst een duizendtal demonstranten; binnen een uur was dit aantal vermeerderd tot twee duizend. Speciale politieversterkingen hebben aanvankelijk de schreeuwende menigte met knuppels teruggedreven. Een groep Mohammedaanse meisjes van Bertha's leeftijd hield zich op in de om geving van het gebouw met spandoeken waarop de Mohammedaanse naam van Bertha, Nadra, stond. Toen het Hof zijn beslissing genomen had werd de partij van Bertha gewaar schuwd het gebouw niet tc verlaten. De Mohammedanen, die godsdienstige leu zen riepen en „vrijlating" van Bertha uit het klooster eisten, en die inmiddels tot vijfduizend waren aangegroeid, slo ten het gebouw geheel af en de politie was niet bij machte hen in bedwang te bonden. In koor werd om „Nadra" ge schreeuwd. Twee Nederlanders werden, gewond toen de menigte stenen door de ramen van hun auto gooide. De palen van de omheining van de cricketclub tegenover het gerechtsgebouw werden door de de monstranten als wapens gebruikt tegen een compagnie Gurkha's, die ter ver sterking van de politie was aangekomen. De Gurkha's moesten wijken. De opgewonden tonelen duurden tot één uur na de verdaging van de rechts zitting voort. De leden van het Hof kon den met moeite het gebouw verlaten. De heer J. van der Gaag, de plaats vervangende Nederlandse consul-gene raal. heeft de hoofdcommissaris van politie te Singapore gevraagd de politie wacht bij het Nederlands consulaat en rond het klooster van de Goede Herder waar mevr. Hertogh en haar dochter verblijven te versterken. Hij vroeg ver der om een politie-escorte voor hem en zijn staf om het gebouw te kunnen ver laten. Toen Aminah het gerechtshof verliet, Het Indonesische kabinet heeft naar A.P. meldt vanmorgen tijdens een spoed zitting besloten de Indonesische delega tie te machtigen de besprekingen met de Nederlandse regering over de status Nieuw-Guinea voort te zetten. Natsir legde er de nadruk op, dat de Indonesi sche eisen, dat Nieuw-Guinea voor 27 December Indonesisch moet worden, on gewijzigd gebleven zijn. Op de vraag of de Indonesische rege ring vergeldingsmaatregelen overweegt voor het geval de Nederlandse regering weigert Nieuw-Guinea over te dragen, zei Natsir tot de A.P.-correspondent: „De gevolgen van een volledige misluk king van de besprekingen zullen veel ernstiger zijn dan uitsluitend een anti- Nederlandse boycott. Indien geen oplos sing gevonden wordt ben ik buitenge woon pessimistisch voor de toekomst." Natsir wilde niet zeggen of een mis lukking van de conferentie het einde van de Nederlands-Indonesische Unie zou betekenen. Harold Stassen, een vooraanstaand lid van de Amerikaanse republikeinse partij, die een rondreis door het Verre Oosten maakt om zich op de hoogte te stellen van de daar heersende omstandigheden op allerlei gebied, is voor een bezoek van drie dagen uit Bangkok te Djakarta aangeko men. Volgens Aneta zei hij bij zijn aan komst: „Ik kom hier om met de minister president en andere regeringspersonen over de vrede te spreken". De Partai Buruh (Arbeiderspartij die de onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit over N.-Guinea aan Indonesië eist, heeft verklaard, dat zij in principe met een boycott accoord gaat en dat zij zich verantwoordelijk stelt voor de uitvoering daarvan. Zaterdag is de 40-jarige aannemer H. 3. Wolting uit Dalen (Dr.), vermoedelijk door gladheid van de weg en de dichte mist bij Zwinderen met zijn auto in de Verlengde Hoogcveense Vaart gere den. Hij was op weg naar Hoogcveen om zijn aldaar wonende arbeiders loon uit te betalen. De heer Wolting, alsmede zijn boek houder. de 20-jarige A. Plas, eveneens afkomstig uit Dalen, werden levenloos uit de wagen gehaald. Wolting was ge huwd en vader van vijf kinderen. IMIlIKIInMIIlllNimillllHllllllltliniHlllllIHftMIIIMHMtllllHI In een commentaar over het verloop van de Nieuw-Guinea-conferentie te Den Haag schrijft het Indonesische blad de Nieuwsgier o.m.. dat thans de crisis in de Nederlands-Indonesische betrek kingen voor de deur staat. De regering-Natsir is, daar zij haar wens betreffende de overdracht indis- cutabel heeft verklaard, in een zeer moeilijke positie gekomen. Ook en in de eerste plaats tegenover degenen, die door een boycot de Nederlanders wil len laten voelen, dat zij in de gegeven omstandigheden niet meer welkom zijn. Er is. aldus de Nieuwsgier, geen Ne derlander in Indonesië, die achter zijn eigen regering staat. Het blad acht het gewenst, dat de Nederlandse opinie in Indonesië over N.-Guinea met nadruk tot uitdrukking komt en vraagt zich ook af of zulks niet zou kunnen ge schieden door een verzoekschrift, waar toe vooraanstaanden uit het bedrijfsle ven het initiatief zouden kunnen ne men. Zulk een verzoekschrift zal nog eens duidelijk vaststellen, dat de Ne derlanders in Indonesië zelfs een kabi netscrisis in Nederland in het licht van de eeuwigheid niet zo belangrijk vin den als een duurzame schade voor de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland. In October werden te Den Haag in een tweetal juweligrszakcn, gelegen aan de Piet Heinstraat en de Zoutmanstraat, diefstallen gepleegd. Daarbij werden dertig zegelringen, f 500 aan baar geld en vier gouden armbanden gestolen. In aanmerking voor deze cieftallen kwam een vrouw, die op dezelfde dag beide winkels had bezocht. Haar signalement was bekend, doch het onderzoek leidde tot niets. Nu viel het de Haagse recher che op, dat in Haarlem en Bussum eveneens in juwelierszaken diefstallen werden gepleegd, waarbij dezelfde werkwijze werd toegepast. Deze werkwijze werd 28 November de dievegge noodlottig. Want toen zij die dag wederom te Bussum haar slag probeerde te slaan, hield de politie haar aan. wegens poging tot diefstal. Zij werd voorgeleid en de Haagse politie het haar voor een „bespreking", naar Den Haag komen. Daar bekende zii, na duchtig aan de tand te zijn gevoeld, de diefstallen in de Haagse juwelierszaken. De vrouw, de 28-jarige G. D„ gehuwd met de Amsterdammer J. H. B. G., had' het gestolene bereids verkocht. In sa menwerking met de Amsterdamse re cherche is de heler aangehouden. De dievegge is een recidiviste. Op de Rijksstraatweg te Zuidhorn is de 38-jarige manufacturier H. S. Luth uit Zuidhorn geslipt met zijn motor en dusdanig verwond dat hij kort nadien aan een schedelbasisfractuur overleed. De heer Luth was op weg naar Gronin gen. Onder de viaduct, waar het ter plaatse door afdruppelend water, spie gelglad was geworden kwam de motor te slippen met het noodlottig gevolg. Het slachtoffer was gehuwd en had 4 kinderen. In een hoofdartikel van de New York Times, waarin zij het Indonesische voorstel bespreekt betreffende de sou- vereiniteitsoverdracht over het Wes telijk deel van Nieuw-Guinea, zegt het blad, dat de Indonesiërs waarschijnlijk hun eisen zo hoog mogelijk hebben gesteld om daarna met goed fatsoen hier iets van te kunnen laten vallen. De New York Times zegt voorts, dat De Argentijn Najdorf rechtsis de grote triomphator geworden van het Wereld- schaaktournooi in Amsterdam en zijn sterkste rivaal, Reshevsky. die tweede werd, was de eerste om hem met zijn prachtige prestatie geluk te wensen. het niet te hopen is, dat deze kwestie zal uitlopen op wéér een moeilijkheid in het Verre Oosten. Het blad hoopt, dat de Indonesiërs thans niet hun eisen zullen doordrijven. „Van het allereerste belang zijn de wensen van het volk van Nieuw-Gui nea. Het is raadzaam verdere beslui ten uit te stellen, totdat die wensen kunnen worden geformuleerd. Wanneer zü tot uitdrukking zijn gebracht zal de tjjd gekomen zijn om te handelen", al dus de New York Times. (Op 't moment dat 't Amerikaanse blad dit artikel schreef, was het Ne derlandse antwoord op het Indone sische voorstel natuurlijk nog niet bekend Red.). In het gezin F. Boels te Ontstwedde heeft zich een zeer tragisch ongeluk voorgedaan, waarbij een twee-jarig meisje een teil kokend water over het lichaam kreeg en enige uren nadien in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen is bezweken. Op het gasstel stond een teil met water. De kleine van twee jaar wérd gewaarschuwd niet aan de teil te ko men. Evenwel waren enkele andere kin deren in de kamer aan het stoeien. Een hunner stootte per ongeluk tegen de teil en het twee-jarig meisje kreeg dc inhoud over het lichaam met het nood lottige gevolg. Generaal de Lattre de Tassigny heeft zijn voorgenomen bezoek aan Amster dam en Brussel van Londen uit niet kunnen brengen. Daar zijn toestel in ver band met de mist niet kon landen, is het naar Londen teruggekeerd. De eindstand van het Wereld- schaaktoumooi Amsterdam '50 luidt: 1. Najdorf 15 pnt. 2. Reshevsky 14 pnt. 3. Stahlberg 13% pnt. 4 en 5. Gligoric en Pirc 12 pnt. 6'en 7. Euwe en Pilnik lli/2 pnt. 8. Rossolimo 11 pnt. 9. Trifunovic 10% pnt. 10. O'Kelly 9% pnt. 11 en 12. Donner en Tartakower 814 pnt. 13. Foltys 8 pnt. 14, 15 en 16. v. d. Berg, Van Schel- tinga en Gudmundsson TA pnt. 17. Kottnauer 6 pnt. 18, 19 en 20. Golombek, Szabados en Kramer 5 A pnt. Schoonheidsprijs: Rossolimo voor zijn partij tegen Van Schcltinga. Deze stand werd bereikt na de negentiende ronde, welke Zaterdag avond en voor een deel nog Zondag morgen en -middag verspeeld werd. De uitslagen hiervan luiden: NajdorfVan ScheWinga M-Vz SzabadosO'Kelly AVz RossolimoKramer y„Vz EuwePilnik 01 GolombekReshevsky A v. d. BergStahlberg 01 DonnerTrifunovic AVz KottnauerPirc 01 GligoricGudmundsson 10 Folty'sTartakower AVz kreeg zij van de menigte een geweldige ovatie in ontvangst te nemen. Mohammedaanse leiders te Singapore hebben een „actiecomité" gevormd, dat wil pogen de uitspraak van het Ge rechtshof van Singapore, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toege wezen, ongedaan te maken. Aan het hoofd van het „comité" staat Karim Ghani, voorzitter van de Mohamme daanse liga in Singapore. Deze ver klaarde, dat een „koude oorlog tactiek" gevolgd diende te worden om tegen de beslissing van het Hof te protesteren. Zoals wij reeds meldden, zullen ma riniers de Koninklijke Landmacht op de Nederlandse Antillen en in Surina me gaan vervangen. Op het ogenblik zijn er op Curacao reeds 80 mariniers, een detachement van 150 man vertrekt nog deze maand. In het voorjaar zullen nog twee compagnieën volgen, zodat dc sterkte van het korps mariniers in de West 450 a 500 man zal bedragen, het geen iets minder is dan de huidige sterkte der K.L. in dc West. Deze maatregel heeft tot gevolg, dat de West militair gezien, voortaan één marinecommando zal zijn. Dit com mando ligt in handen van kapitein ter zee B. Hessing, de mariniers staan on der bevel van de luit. kolonel der ma riniers, J. G. M. Nass. De onlangs be noemde militaire bevelhebber voor de West, luit. kol. A. L. van den Berge, de vroegere kabinetschef van de minis ter van Oorlog, die reeds te Willem stad is aangekomen, zal door deze ver vanging slechts gedurende zeer korte tijd zijn functie kunnen bekleden. Het is verder niet uitgesloten, dat eenheden van de Marine Luchtvaart dienst eveneens naar de West zullen gaan, gezien de plannen om Mitchell- bommenwerpers daar te stationneren. De uit de West afkomstige be roepsmilitairen zullen niet naar Ne derland komen. Het betreft hier een groep van 160 Surinaamse en 80 Cu- racaose beroepsmilitairen. Waar schijnlijk zullen zij als aparte K.L.- eenheid naast de mariniers blijven voortbestaan. Ongehuwde mariniers blijven twee jaar in de West, ge huwde mariniers, die hun gezin la ten overkomen, drie jaar. Wij vernamen nog dat vermelde vervanging gezien moet worden als een organisatorische maatregel. Mari niers lenen zich door hun verbandacte beter voor uitzending naar het buiten land dan de dienstplichtigen van de K.L. Verder vereist de opbouw van ons leger een concentratie van al Het beschikbare personeel in Nederland. Van bevoegde zijde werd ons nog medegedeeld, dat deze uitzending naar de West niet van invloed zal zijn op de uitzending van mariniers naar Nieuw- Guinea. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Nederlands Hervormde Kerk in Zuid-Afrika heeft de regering verzocht Koningin Juliana en Prins Bernhard uit te nodigen naar Afrika te komen ter gelegenheid van de Van Riebeeck-her- denking in 1952. In de 511e Staatsloterij. 5e klasse, 13e lijst, is op lot nummer 10046 een prijs gevallen van f 15.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1