In memortam J. H. van Oosten Java-expres in Haarlem aangekomen Twee jubilea op Hageveld Kersttentoonstelling in Lisse VIJF MILLIOEN VOOR ELECTRICITEITS- VOORZIENING TE HAARLEM Bouw van nieuwe onder-stations daar nu reeds 73 pet. meer stroom wordt verbruikt dan in 1939 Zij gingen een ritje maken Czaar Peter AGENDA Vic Lewis was rehabili tatie van „Melodisten" HERINGA WUTHRICH MAANDAG 11 DECEMBER 1950 PAGINA 2 en moesten nat naar huis Nieuwe schoolbrigade ingesteld Verdienstelijke opvoering door Ned. Opera-gezelschap Hij krijgt zijn vet I Z. DE FLORA 1953 Gemeente Haarlem wil f 50.000 subsidie geven Jongens vormden arsenaal Maar jenever werd hun noodlottig GEMEENTEZAKEN INBRAAK Burgerlijke Stand Peter Rasmussen: daverende solo en soms armoedige show Vic Lewis SPORTWEEK 1951\ Hartelijke ontvangst van Piet Pennarts en zijn makkers De zeereerw. heren Van Ravesteyn en Straathof vieren koperen priesterfeest GEBOUW CULTURA GEHEEL VERBOUWD Luiterrijke receptie Ned. Genealogische Vereniging vergaderde Biljartcompetitie F.B.H.O. Politie-voetbal WEIHNACHTS- ORATORIUM in Heemstede ST. NICOLAASFEESTEN Alg. Bond Ouden van Dagen Jan van Galen zal eventueel Evertsen aflossen ILSE KOCH WENDT KRANK ZINNIGHEID VOOR WASSERIJ DUYN Electrische installaties Luidsprekende Teleioon- installalies HZC aan kop in dames zwem-vierkamp D.W.T.H.P.C. 3—3 Competitie zwemmen H.P.C. BESOMMINGEN In de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse gemeenteraad komt een plan aan de orde tot versterking van het hoogspanningsdistributienet van het ge meentelijke energie-bedrijf, waarmee in totaal een bedrag van vijf millioen gul den gemoeid is. In de toelichting delen B. en W. mede, dat thans belangrijke grotere hoeveel heden electrische energie over de ge meenten moet worden verdeeld dan in de jaren vóór 1940. Zo zal dit jaar onge veer 73 procent meer stroom zjjn afge leverd dan in 1939. Dit stelt hoge eisen aan het distribu tie-apparaat. Daar de bevolkingsaan was. de vestiging van nieuwe en de groei van bestaande industrieën en be drijven en .voorts de meer algemene Twee broers van zeventien en vijftien jaar en natuurlijk geen van beiden in het bezit van een rijbewijs, vatten Za terdag het plan op om met de volks wagen van een heer, die bij hen op visite was, een toertje te gaan maken; de oudste zou wel even sturen. In de Van Eedenstraat slipte da auto bij het nemen van de bocht naar de Kaamsingel; een voetganger zag plotse ling het gevaar op zich afschieten en wist slechts door een overhaaste vlucht het vege lijf te redden. Teneinde de slippende wagen weer in zijn macht te krijgen, greep de andere jongen het stuur en rukte dit naar rechts; hierdoor slipte de wagen echter waer naar rechts en schoof over het trottoir het water van de Raamsingel in. Gelukkig kwam de auto op vier wielen terecht en konden de waaghalzen zwemmend de kant weer bereiken. Nat en koud zijn zij terug naar huis gerend; de auto is later door een kraanwagen weer op het droge getrokken. Ook de Prins Hendrikschool heeft thans zijn schoolbrigade, die er voor zal waken dat de jeugd dé hoek Leidse VaartPrins Hendrikbrug veilig kan oversteken. Dit is thans de derde schoolbrigade, die in Haarlem in ge bruik wordt genomen. In de ouderdom van bijna 63 jaar is gis teren in de Maria Stichting te Haarlem na een vrij korte ziekte overleden de heer J. H. van Oosten, oud-lid van de hoofdredactie der Nieuwe Haarlemsche Courant. Zeer veel Haarlemmers en vooral oudere bestuursleden der katholieke or ganisaties zullen iich hem herinneren als een man, die op de bres stond om onze krant haar voorname plaats ln stad en wijde omgeving te doen be houden. Op 1 Augustus 1910 werd hij benoemd tot redacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant en toen hij meer dan 25 jaren met grote toewijding en energie zijn beste krachten had gege ven aan het blad dat hem zo lief was, noopte zijn gezondheid hem eerder met pensioen te gaan dan men menselijker wijs berekend kon hebben. De heer Van Oosten heeft de krant gekend als een klein blaadje, hij heeft de drukkerij De Spaarnestad haar enorme opgang zien maken en hij heeft met taaie vasthou dendheid gewaakt voor het behoud van het plaatselijk karakter van de krant, toen zij in het grote verband der toen malige Verenigde Katholieke Pers werd opgenomen. Zijn plaatselijke arbeid werd door geheel Haarlem gewaardeerd en de honderden, die zijn hulp inriepen om via de krant een goed doel te kun nen bereiken, wisten dat hij deze hulp als eek gewone plichtsbetrachting be schouwde en er dikwijls avonden èn nachten voor opofferde. Men moge daarbij alleen maar denken aan de R. K. Oratorium Vereniging, die hij voor het culturele leven van de stad onontbeerlijk achtte en waaruit later het Koor Katholiek Haarlem is ont staan. Toen schrijver dezer regelen als een groentje het journalistieke pad betrad, was het de) heer Van Oosten die hem duidelijk maakte dat journalistiek De- oefenen niet een kwestie van gedegen of aardige artikelen schrijven is, maar het uitvieren van een hartstocht die geen tijd en geen uur kent, geen ter rein buitensluit en de gehele mens op eist. De chef vergde zeer veel van zijn medewerkers, was echter niet gemak kelijk, zelden spontaan, maar versaagde nooit in het geven van het goede voor beeld en toonde zich onder alle om standigheden een principieel katholiek, die eerbied afdwong. Met ere en ver diend mocht hij dan ook het Pauselijk ereteken Pro Ecclesia et Pontifice dra gen. De heer Van Oosten was een pionier in de strijd voor het verbeteren van de sociale positie van de journalist. Hij had zitting in het hoofdbestuur van de Nederlandse Journalistenkring, later van de R.K. Journalistenvereniging en is vele jaren de president geweest van de Haarlemse vakgenoten. In de kracht van zijn leven vocht hij voor de tot standkoming van een pensionneringsre- geling bij de Nederlandse dagbladen en hij mocht zich gelukkig achten dat het bedrijf waarin hij werkzaam was een prachtig voorbeeld gaf. Verscheidene jaren heeft de thans overledene nog bijdragen aan onze krant geschonken, hoewel de oorlog vele mogelijkheden daartoe wegvaagde. De zeer vele die hem gekend hebben mogen vandaag een gebed voor zijn zielerust storten, opdat zijn echtgenote en kinderen daardoor mede gesterkt worden in het dragen van het verlies van hun zo dierbare. v. W. toepassing van electrische apparaten factoren zijn, welke het aanhouden van de stijging van het stroomverbruik gedurende de komende jaren stellig doen verwachten, zullen de 6000 volt hoogspanningskabels van de centrale uit over enkele jaren overbelast ge raken. Het gemeentebestuur heeft nagegaan op welke wijze ook in de toekomst de electrische stroom bedrijfszeker naar de transformatorzuilen en transformator stations kan worden getransporteerd Daarbij is gebleken, dat het technisch niet mogelijk is. het aantal 6000 volt- kabels van de centrale uit nog te ver groten. Het bleek noodzakelijk om de stad in drie districten te verdelen en in elk district van één centraal punt uit de stroom te vervoeren over de 6000 volt-kabels naar de transformatorzuilen en -stations in het desbetreffende dis trict. Zo ontstond een plan, waarbij in' het Noordelijke en in het Zuidelijke deel van de gemeente een onderstation is geprojecteerd. In deze onderstations wordt 50.000 volt tot 6000 volt herleid. Dit plan omvat de bouw van een onder station in Noord en Zuid en van schakel huizen met aansluiting aan het onder station van de Pegem aan de Oudeweg te Haarlem. Dit jaar was een bedrag van 150.000 op de begroting gebracht voor de eerste betalingstermijn van de benodigde trans formatoren. Het resterende bedrag van ƒ4.850.000 zal op de begrotingen van 1951 tot en met 1954 moeten worden op genomen. Ons Nederlands Opera-gezelschap gaf Zondagmiddag in de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn eerste opvoering van Lortzing's ..Zar und Zimmerman" in een voldoend bruikbare tekstbewer king van Werumeus Buning, onder de titel „Czaar Peter". Lortzing is in ons land voornamelijk bekend als de com ponist van „Der Wildschütz" (de stro per), het werk, dat in de vorige eeuw herhaaldelijk door de Hoogduitse Opera te Rotterdam en daarna bijna uitsluitend door amateurgezelschappen is opge voerd. „Czaar Peter" werd, ondanks de Hollandse handeling, veel minder ten tonele gebracht. Alleen in Duitsland heeft dit werk zeer lang repertoire ge houden. Met Wagner's „Lohengrin" be hoorde het zelfs tot de meest gespeelde opera's! Wat kan nu als de reden gel den. dat Lortzing's werken, alhoewel de schrijftrant niet verder reikte dan die van Mozart, toch bij het publiek in de smaak vielen en zo'n lange tijd bleven? Lortzing is één der eerste componis ten van operawerken in sterker uitge sproken romantische stijl en in meer losse, vrije speeltrant dan voorheen. Bovendien lagen die werken hoogst be vattelijke, toenmaals zeer gewilde, ko mische onderwerpen ten grondslag en fs de muziek, ondanks alle eenvoud, van een voornaam gehalte en bovenal zuiver geïnspireerd. Terloops zij even opge merkt, dat al is het onderwerp van Czaar Peter tamelijk ernstig, er is zo veel „lichte kost" bijgevoegd: een brui loft, een door talrijke jonge mannen aangebeden jong meisje, vele vergissin gen en kleine verwikkelingen en boven al een uiterst komische figuur, de bur gemeester van Zaandam. Al bezit dit romantisch genre uit de vorige eeuw voor velen geen aantrek kelijkheid meer, is het eerst door wer ken van Wagner, later vooral door die (an Verdi en Puccini grotendeels ver drongen, er zullen toch altijd nog wel opera-liefhebbers zijn, die, zij het ter af wisseling, behagen kunnen scheppen in een tamelijk simpele, ongekunstelde ver klanking van een komisch onderwerp. Dit bleek ook heden bij deze première: een goed bezette zaal, een ieder ging in het stuk op en betoonde zich hoogst vol daan. Behalve verscheidene zangnummers, verkreeg zelfs het eerste parlando van de Engelse gezant een open doekje! En dat wil wat zeggen voor een v/erk, waarvan de muziek nimmer dramatisch is getint, ook niet bij meer bewogen on derdelen zoals de ontknoping: Peter Milaelaw is de Czaar van Rusland. De tekst van „Czar und Zimmerman" is door Lortzing zelf samengesteld naar t oude blijspel „Der Biirgermeister von Saardam oder die beiden Peter". Uit deze titel blijkt, dat ook de burge meester tot de hoofdpersonen behoort. Lortzing heeft van deze burgemeester eigenlijk de komische hoofdfiguur ge maakt. Men mag gerust beweren, dat het deze figuur is, waarom het stuk draait, die immer het toneel vult, m.a.w. met de burgemeestersrol staat of valt het stuk! Deze komische hoofdrol is waarlijk niet gemakkelijk te vertolken. Ze ver eist een fors, bas-bariton geluid en een aardige, pakkehde typering van de zelf bewuste, dwaze burgemeestersfiguur. Gerard Groot vervulde haar opmerkelijk goed. Zolang hij op het toneel verbleef, heerste er in de zqpl door zijn wellui dende zang en bovenal door zijn schijn baar van nature aangevoeld oerkomisch spel een sterke spanning. Van zijn talrijke medespelers vermel den we Theo Baylé als een imponerende Czaar Peter, die ook in zijn vermom ming diepe indruk maakte, Chris Sehef- fer als de licht-aangebrande Russische deserteur, Marjo Ingen Soet als d eaan- minnige Marie, waarop zelfs de bui tenlandse consuls verliefd werden, Johan van der Zalm als de charmante 'Fransman, Henk Angenent als Engels gezant met z'n grappig, gebroken Hol lands. Karla Sondaar als de alles bedis selende Weduwe Brouwer en Piet van Gent als de onbetaalbaar geestige stad huisknecht. Een aparte vermelding ver dient het a cappella gezongen diploma ten-sextet. Het koor zong zijn omvangrijke partij klankrijk en muzikaal, alleen wel eens iets te haastig, de dansen waren smaak- en stijlvol (nu eens geen klompendans), de costuums uiterst verzorgd en de décors groots opgevat. De bedoeling van de in alle drie bedrijven aangewende zij-décors met hun blauwe tegels ont ging ons enigermate. Het orkest vervulde zijn dankbare taak, het spelen van in hoofdzaak fijne, zeer melodieuze muziek, op kunstzinnige wijze. Dirigent Paul Pella hield alles zuiver in stijl, wist het contact tussen orkest en vocalisten zoveel mogelijk te behouden. In Haarlem blijven we van opera-uit voeringen verstoken. Waarom? Te weinig belangstelling? Laat men het in een vol gend seizoen eens proberen met inteke ning op een kleine serie voorstellingen! OL. KOOP. Zaterdag zijn wegens diefstal resp. heling aangehouden twee Haarlemmers, de 36-jarige handelaar K. v. d. D. en de 26-jarige caféhouder G. B. uit Hoofd dorp. Eerstgenoemde werdt er van ver dacht, twee zijden spek uit een slagerij aan de Ramplaan te hebben, ontvreemd. BIOSCOPEN Rembrandt: Hallo New York (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.), 2 en 8 u.; Luxor: We gaan naar Parijs (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Louter toeval (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Westwall 1944 (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Spiotinage op de Marti nique (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 11 December Schouwburg: Comedia met ,,De dood van een handelsreiziger", 8 uur. Dinsdag 12 December Schouwburg: De Haagse Comedie met „De fluwelen handschoen", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-Concert o. 1. v. Toon Verhey. Soliste Clara Haskil, piano, 8 uur. Frans Hals-theater: Roverssymphonie (H.K.G.) 8 uur. Het gemeentebestuur van Haarlem stelt aan de raad voor aan de Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur ten behoeve van de in 1953 in Groenen- daal in Heemstede te houden tentoon stelling „Flora 1953" een Lentefeest in Neerlands tuin een subsidie toe te kennen van ten hoogste f 50.000 in dier voege, dat dit subsidie zal worden te rugbetaald voor zover het voor sluiten de rekening niet nodig is. Indien het tekort minder is dan het totaal aan subsidies en garanties zal een evenredige verdeling plaats vinden. In de toelichting delen B. en W. mede dat de vereniging zelf in staat is een groot bedrag in te brengen, terwijl de ge meente Heemstede een flinke bijdrage in het vooruitzicht heeft gesteld. Het ziet er na uit dat ook de provincies Noord- en Zuid-Holland financieel zul len helpen. Het door Haarlem beschik baar te stellen bedrag kan zo nodig als voorschot gebruikt worden opdat de vereniging geen geldleningen zal be- hoéyen aan te gaan. Twee Haarlemmers van negentien jaar, G. A. H. en H. J. N. S. zijn in het holst van Vrijdagnacht door de politie in hun kraag gegrepen, omdat zij ervan verdacht werden flessen sterke drank, zakjes thee en zeer vele pakjes lucifers gestolen te hebben. Het bleek dat de eerste der jongelui, die buffetbediende is in Bloemendaal, zich ten nadele van zijn baas al deze goederen toegeëigend had. De politie stelde bij de boosdoeners thuis een onderzoek in en vond daar een klein arsenaal, bestaande uit gewe ren, granaten en patronen, die zij in een militair kamp hadden gestolen. In dit verband heeft de politie nog een derde jongeman aangehouden, de ze ventienjarige magazijnbediende J. C. A. de K„ die bekend heeft aan de diefstal te hebben deelgenomen. B. en W. stellen voor aan het bestuur der Vereniging tot Bevordering van bij zonder R. K. Onderwijs aan zwakzin nigen te Haarlem een bedrag van f2000 ter beschikking te stellen voor de in richting van een werkklas voor oudere debielen alsmede voor de verbetering van de verlichtingsinstallatie in de school aan de Nicolaas van der Laan- strdat. Voorgesteld wordt aan de R. K. Bouw vereniging Sint Bavo Oost een voorschot te verlenen van f 47.000 voor de bouw van melk- en zuivelproducten in de tuin van perceel Bastiaanstraat 2, be horende tot het complex van 52 wonin gen van genoemde vereniging. De aan staande huurder zal f 2.000 bijdragen. Een crediet van f 30.000 is nodig voor het aanschaffen van twee nieuwe Stoomoververhitters in de centrale van het G.E.B. Gisteravond is ingebroken in een woning aan de Delftlaan, waar op dat ogenblik geen van de beweners aan-, wezig was. Op de boven en beneden verdieping bleken alle kasten en laden te zijn doorzocht; de onwelkome gas ten. hebben hun visitekaartje achterge laten door het meenemen van een ra diotoestel, een Perzisch tafelkleed, ta felzilver en linnengoed. Geboren: G. M. de Gast-Serné, zoon, J. M. ten Kleij-Diender, zoon; H. M. Lemmers-van der Lans, zoon; A. J. Swens-van der Hoeven, dochter; A. M. Verbaan-Geerlings, dochter; M. H. Flo- risson-van Poeteren, dochter; H. J. M Verhappen-Straathof, dochter; G. C. Kouwcnberg-van der Erf, dochter; H. J. Rot-de Jong, dochter. Ondertrouwd: D. Bergsma en S. N. Rouw. Gehuwd: J. J. F. F. de Haan en H. van Dam. Overleden: D. Roepert. 63 j„ Hazepa- terslaan; J. T. P. Pijnaker, 32 j„ Scher merstraat; J. L. Sterk, 77 j., Hazepaters- laan; A. Groeneveld, 1 dag, Pieter Kies- straat; E. van Steijnen, 83 j., Schoter singel. In een goedgevuld Concertgebouw traden Zaterdagavond op als onderdeel van hun tournee ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de orkestuitwisse ling NederlandEngeland: Vic Lewis met z|jn beroemd orkest en het Deense show-orkest van Peter Rasmussen. Een goed gevulde zaal; dat deze niet uitver kocht was, is waarschijnlijk te wijten aan het meer dan smakeloze program ma, dat de Haarlemse Amusementsver eniging „De Melodisten", die ook door avond organiseerden, de vorige maal haar publiek ln het Krelagehuis heeft voorgezet ln de vorm van een „Tyroolse" avond. Deze nieuwe uitvoering daar gelaten of iedereen dit genre muziek kan waarderen heeft de vereniging echter volkomen gerehabiliteerd. Het programma werd ingezet door een z.g. „bop-groep". Het zou verkeerd zijn te menen, dat dit een groep van perso nen was, luisterend naar de naam van Bob; veeleer is het een verzameling per sonen, die sudderen en drillen op een rhythme. dat zij menen te kunnen distil leren uit de muziek, die zij zelf spontaan produceren. Bebop heeft slechts één ding gemeen met de muziek van Johann Sebastian Bach, de melodie zo men daarvan al thans spreken kan rijst en daalt aan weerskanten van een zeker nulpunt tot. in het oneindige voort; maar zonder de fut te hebben de dingen eens eerlijk te omschrijven en aan te wijzen. Wij waren eerlijk gezegd blij, toen dit gedeelte van het program achter de rug was; al deden Arthur Greenslade (piano), Alan „Weed" Macdonald (bas), Ronnie Cham berlain en Peter Warner (sax) en Dave Usden (trompet) nog zo hun best, en al werden zij dan ook door de aanwezigen na elke solo geestdriftig toegejuicht. Wij en met ons ongetwijfeld vele anderen kunnen zelfs de perfecte bob-tril" van Dave Usden niet waarderen. Deze aanwezigen konden het evenwel bijzon der; vand#ar genoemd succes. Peter Rasmussen: ongetwijfeld heeft hij een technisch goed orkest, al dur ven wij betwijfelen of het superieur is aan onze bekende Ned. bands. Maar met zijn show de cowboy-nummers uit gezonderd is Peter niet erg geluk kig geweest. Liever zouden wij de ver richtingen, vertoond tijdens de ver schillende nummers, betitelen als grap penmakerij. Toch heeft Rasmussen uit stekende dingen ten gehore gebracht; ook de zanger, tegen wie wij hoog stens zouden willen aanvoeren, dat hij aan zijn techniek geen even grote weelde aan stemrijkdom paart; vooral in „Flamingo" was dit opvallend. Of hoort dit bij de progressieve muziek? In dat geval hebben wij niets dan lof. Maar een waarlijk uitstekende presta tie leverde de drummer, die een solo ten gehore bracht, waarvoor hij een daverende ovatie in ontvangst moest nemen. Hetgeen hij dan ook deed Na de pauze werd het programma ver zorgd door Vic Lewis, die wel de hoofd schotel heeft verzorgd. De getrainde techniek van dit Engelse orkest is wer kelijk verbluffend; men meent vaak ten onrechte, dat dit bij het spelen van pro gressieve jazz geen vereiste is. De wijze, waarop soli, tf-ompetten, saxofoons, piano en drum in elkaar gelast werden tot een harmonisch geheel, deed ons. die toch niet bepaald actief voorstander zijn van deze muziek, enigszins met de enthousiaste massa meeleven. Wij zou den, als wij een vergelijking megen maken, willen zeggen: Marx mag dan verkeerde ideeën gehad hebben, een stommeling was hij zeker niet. Vic verraste ons o.a. met de nummers „How high the noon". „Deed I do", „Solitaire", „Lover man", „With a song in my heart" en „Sound off". Soliste was hierbij de zangeres Marion Williams; zij gaf uitstekende dingen ten gehore, die soms evenwel werden benadeeld wan neer Vic meende te kunnen bewijzen, dat hij behalve een eminent band-leader ook een crooner van formaat is, een poging, die overigens mislukt is. Na afloop, toen het publiek reeds de zaai begon te verlaten, deelde de voor zitter van de Melodisten, de heer Peter Jansen, nog in het kort de plannen voor het verdere seizoen mee. Daartoe be hoort o.a. een uitvoerig ten bate van de stille armen. Dit nobele initiatief dat de Melodisten al meer tot het hunne ge maakt hebben is zeker een aansporing om het program terdege op de korrel te nemen. Waartoe trouwens het glorieuze optreden van Vie Lewis al aanleiding genoeg zou zijn. Wij zijn cr van overtuigd, dat het tal rijke publiek ten volle bevredigd is. Vooral die mijnheer met zijn van voren tot achter door een scheiding gekloofde hoofd, zijn wijde, zijden, met patronen gekleurde hemd en slecht passend col bert. En al zijn collega's. F. G. Het uitvcerend comité van de com missie tot het organiseren van een sportweek in Haarlem heeft besloten, dat de Sportweek 1951 van Zaterdag 30 Juni tot en, met Zaterdag 7 Juli zal worden gehouden. Van de Zóndagse rust was gister middag tussen twaalf en twee uur niet veel meer te merken, voor wie toeval lig verdwaald was geraakt in het Am sterdamse kwartier. In de Van Keulen straat hing uit de meeste huizen de na tionale driekleur en vele buurtbewo ners groepten zich reeds vroeg rond het huis van de familie Pennarts, waar de thuiskomst van de zoon Piet in Haarlem zou worden gevierd. In December van het vorige jaar schreven wij reeds, welke plannen de ze Haarlemse militair in Indonesië en zijn drie kameraden hadden om op een originele manier naar Nederland te ko men. Dat deze plannen vaste vorm hebben gekregen en dat de daad bij het woord is gevoegd, heeft men de laatste weken in onze courant kunnen lezen. Na de feestelijke ontvangst in het Zuiden, welke vorige week met veel zwier werd gevierd, zouden deze vier wereldreizigers in hun befaamde jeep gistermiddag om 1 uur aan de Amster damse Poort arriveren. Deze mensen bleken overigens mannen van de klok te zijn, want de wijzer van de klok op de Poort wees precies 1 uur, toen in de verte op de Amsterdamse Vaart de gele jeep zichtbaar werd. Intussen hadden zich bij de Poort en in de Amsterdamstraat enkele honder den Haarlemmers opgesteld om voor een hartelijke ontvangst zorg te dragen. De muzikanten van de Spaar- nebazuin stonden gereed om aan net geheel een vrolijke noot te geven, kin deren met vlaggetjes brachten fleur in deze koude herfstmiddag en een ge juich ging op, toen de Java-express langzaam zijn draai nam, het Amster damse kwartier in. Maar dat ging allemaal nog niet zo eenvoudig. De wagen was wel gedwon gen even te stoppen, want vier kleine peuters werden op de cabine gezet om ieder van deze ondernemende reizigers een bouquetje bloemen aan te bieden met linten in de Haarlemse kleuren. En toen ging het, met de Spaarne- bazuin en de vlaggende kinderen voorop, in optocht naar de Van Keu lenstraat. Jong en oud was op de jeep geklommen en zo arriveerde deze zwaar beladen bij de ouderlijke wo ning van Piet Pennarts. De drukte was daar intussen overstelpend ge worden, maar dat was voor mevrouw Maas geen hinder om dapper haar welkomstwoord te spreken namens de buurtbewoners. De mannen van de Spaarnebazuin in hun witte truien gaven nog een enkel fiks nummertje weg en tenslotte keer de tegen twee uur de rust weer min of meer terug, temeer omdat Koning Voet bal in Parijs al 'zijn getrouwen weer tot de orde riep. Voordat zij naar Haarlem kwamen hadden zij een bespreking in Eindho ven, teneinde de bijzonderheden te re gelen voor hun optreden voor de tele visie in een van de komende dagen. Met jeep en al zullen zij in de studio en op het televisiescherm verschijnen. Vandaag worden op het Seminarie Hageveld te Heemstede 12 -jarige priesterjubilea herdacht van twee lera ren aan het Seminarie, de zeereerw. heren F. A. H. v. Ravesteyn en Th. H. J. Straathof. Vanmorgen om half tien werd door de zeereerw. heer Straathof een Hoog mis opgedragen, geassisteerd door een broer van de jubilaris als diaken en prof. Stammeier als subdiaken. Het koor onder leiding van de organist van het Kathedrale Koor, J. Schouten, zong de vierstemmige Missa Quand'io penso van Orlando di Lasso. Tevens werd in de zusterkapel van de parochie St. Bavo te Heemstede door de tweede jubilaris, de zeereerw. heer v. Ravesteyn, een H. Mis opgedragen, waarbij hij geassisteerd werd door dia ken Nolet en subdiaken Eykelhof. Om half twaalf werd een receptie ge houden voor de studenten, met zang, declamatie en toespraken. Onder leiding van de dirigent Deroy werd muziek van Mozart ten gehore gebracht, o.a. het Ave Verum en Sancta Maria Mater Dei. Om vijf uur vanmiddag voerden stu- denen het toneelstuk „De Egyptische Meesterdief" op, naar het oorspronke lijk stuk van Herodotus. Hedenavond worden de feestelijkhe den besloten met een plechtig Lof met Te Deum, opgedragen door de zeereerw. heer v. Ravesteyn. Hierbij zal gezongen worden het Magnificat van Perosi. Een geheel verbouwd gebouw Cul- tura, dat nog rook naar de verse verf, zag Zaterdagmiddag een grote schare van belangstellenden in zijn nieuwe zaal, toen het bestuur een receptie hield. Deze werd gehouden ter gele genheid van het 12'/z-jarig bestaan van de onderneming en het gereed komen van de verbouwing. Deze nieuwe zaak ziet er zeer smaakvol uit. Het interieur is licht en luchtig, de architectuur is in sobere en strakke lijnen gehouden, zodat het geheel niet alleen aan de eisen des tijds voldoet, maar ook een lust voor het oog is. Tal van verenigingen, die van het gebouw Cultura gebruik maken, had den een vertegenwoordiger gezonden. O.a. merkten we de voorzitter van „Euphonia", de secretaris van de Vak school voor Kappers, vertegenwoordi gers van het O. en O.-koor en de voor zitster van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen afd. Haarlem op. Een rij van sprekers voerde op de receptie het woord. Allen betuigden hun oprecht genoegen met dit jubi leum en deze verbouwing. Het dubbe,lmannenkwartet o.l.v. Nico Hoogerwerf luisterde de drukbezochte receptie op door het zingen van enige Kerstliederen. De afdeling Haarlem van de Neder- landsche Genealogische Vereniging hield in gebouw St. Bavo een vergadering, in welke de voorzitter een resumé gaf van wat de afdeling dit jaar gepresteerd heeft. Dit waren in hoofdzaak de ver zorging van een stand op de tentoon stelling voor vrije tijdsbesteding in het Concertgebouw en de arbeid in de Con tactafdeling, die nu bijgewerkt is, zodat men thans de leden, die over eenzelfde familie gegevens bézitten, binnen enkele dagen met elkaar in contact kan bren gen. Voorts deed hij enige mededelingen over de samenwerking met de Zuidhol landse vereniging „Ons Voorgeslacht" en over een reeks radiovoordrachten. Vervolgens was het wocfrd aan Drs. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, die een lezing hield over de letters en het schrift in de loop der tijden. Door het bezit van liet letterschrift is onze cultuur in staat, wat overgeleverd is te bewaren en door te geven. Ons huidige schrift is tot ons gekomen via Ierland, waar het door de monniken ontwikkeld werd naar Ro meinse en byzantijnse voorbeelden. In het rijk van Karei den Grote werd het geleerd aan de Schrijfscholen, die Alcuin daar stichtte. Werd in de Middeleeuwen de schrijfkunst vooral in de kloosters beoefend, vooral na de uitvinding der boekdrukkunst kwam hierin verande ring. Hef schrift wordt veel meer een „gebruiksschrift", dat aaneengeschreven wordt. Vooral Nederlandse schoonschrij vers en Maria Strick bereikten in de calligrafie een grote hoogte. Dit werd mede mogelijk door het gebruik van de ganzeveer, die de rieten pen als schrijf materiaal had vervangen. Door de uit vinding van de stalen pen, en nog meer door die van de vulpen en de ballpoint, zijn de mogelijkheden om schoon schrift te leveren ten zeerste gedaald. Nadat enige vragen waren beantwoord, dankte de voorzitter de spreker voor zijn inte ressante lezing, waarmede de aanwezi gen van harte instemden. Na de pauze ontstond een geanimeerde gedachtenwis- seling, waarbij vdoral de Hugenoten en hun invloed op de Nederlandse familie namen in het middelpunt van de belang stelling stonden. Uitslagen 6de ronde'. A-klas: KR ADO 1 4-4; ADO 2—DWO 8-0; BW— SEG 1 6-2; SEG 2—Zandvoort 2-4; Cen trumDoelen 6-2; B-klas: ADO 1BW 4-4; Oosten—ADO 2 4-4; Telesc. 1—KR 4-4; ZandvoortTelesc. 2 4-4; Kamper vest—H. West 4-4; C-klas: Doelen 1— KR 4-4; TelescoopDoelen 2 4-4; SEG BW 2-6; H. West—Centrum 4-4; Du velshoekOosten 6-2; D-klas: BW ADO 1 6-2; ADO 2Duvelshoek 2-6; DWOCentrum 1 4-4; Centrum 2—Oos ten 4-4; KRH. West 4-4; E-klas: ADO 2Telescoop 2-6; BWSEG 8-0; Oosten—Kampervest 6-2; ZandvoortH. West 6-2. Indien de weersomstandigheden het toelaten, zal morgen de uitgestelde voetbalwedstrijd worden gespeelt tus sen de politie van Bloemendaal en Noordwijk. Het Weihnachts-Oratorium van Bach dat traditie getrouw in de adventsweken ten gehore wordt gebracht heeft altijd grote belangstelling bij het kunstmin nend publiek. Het is daarom een verras sing dat de Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging dit werk voor de tweede maal in Heemstede gaat uitvoe ren. De moeilijkheid is altijd nog: de Concertzaal. Er zijn ter plaatse wel de finitieve besluiten genomen, maar met de bouw moet nog wprden begonnen. De uitvoeringen zuilen daarom worden gegeven in de Geref. kerk aan de Koe- diefslaan. Bij vorige uitvoeringen is reeds gebleken dat dit gebouw, uitstekend voldoet aan de eisen om te concerteren, doch de plaatsruimte met inbegrip van koor- en orkestbezetting blijkt niet vol doende om op één avond alle belangstel lenden te kunnen ontvangen. Daarom worden e- twee uitvoeringen gegeven en wel op Dinsdag 19 en Woensdag 20 December. De tweede uitvoering is voor donateurs, kunstlievende leden en geno digden. Medewerking verlenen: Jeannette van Dijk, sopraan; Riek van Veen, alt; Peter Penders, tenor; Carel Willink, bas; me vrouw N. Barnard-De Graaf, clave- cimbel; en de Haarlemse Orkestvereni ging. Het geheel staat onder leiding van de dirigent van de H. C. O. V. de heer George Robert. De kindervriend uit Spanje heeft in deze gemeente wel lang vertoefd: Zater dagmiddag kwam hij bij de kinderen van het P.T.T.-personeel die voor deze gelegenheid in het Cafetaria-restaurant bij elkaar waren gekomen en tot de komst van de Sint op prettige wijz* werden bezig gehouden. Toen de goed heiligman was aangekomen, moesten verschillende jongens en meisjes bij hem komen en zij kregen al naar de om standigheden waren, een vermaning of een lofprijzing te horen. Dat het aan snoeperij en een mooi cadeautje niet ontbrak, spreekt vanzelf. Zondagmiddag bezocht hij de kinde ren van de Buurtvereniging „Res Nova" die voor deze gelegenheid met een tou ringcar naar het Sportparkrestaurant waren gebracht. Ook hier bracht de Sint zijn goede gaven. Hij werd verwelkomd door de voorzitter, de heer L. Jansen, die de bereidwilligheid van de kinder vriend om zelfs nog na zijn verjaardag bij de Heemsteedse kinderen op bezoek te willen komen, duidelijk liet uitkomen. Voor de buurtvereniging was het een zeer geslaagd feest en de kroon op het werk van een geheel jaar. Zaterdagmiddag hield de afd. Heem stede van de Alg. Bond van Ouden van Dagen een propaganda-feestmiddag in de grote zaal van „Het Wapen van Heemstede", welke dank zij de mede werking van de toneelvereniging „Nut en Genoegen" uitstekend is geslaagd. Wegens ziekte van de voorzitter open de de secretaris, de heer Chr. v. d. Erf, de bijeenkomst en sprak zijn vreugde uit over de grote belangstelling. „Nut en Genoegen" gaf daarna een zeer goede opvoering van „De ver kochte bruid". Dr. Spoelder zal Vrijdag 15 December in café-restaurant Brinkmann spreken over „Eerlijkheid en plichtsbetrachting". Hij zal dit doen voor de Haarlemse Scheidsrechtersvereniging. 14 December komt de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel bijeen in café-restaurant Brinkmann. Drs. M. Stel, scheikundige bij de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven, zal spre ken over „Plastics, de ontwikkeling en de betekenis van deze moderne mate rialen". De bijeenkomst begint om kwart over een. De heer H. C. Verkruysen, ex-direc teur van de School voor Versierende Kunsten en Kunstambachten, zal Woensdag 13 December om 8 uur in restaurant „Boekenrode" een voordracht houden voor de leden van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld. Titel vh. deze voordracht is „Op reis door Natuur en Kunst van Zwitserland en Italië". De Stichting „Bloemenlust" te Lisse organiseert in het winterseizoen 1950- 1951 weer 3 Bloemententoonstellingen. Vooral die tussen Kerstmis en Nieuw jaar heeft een zekere vermaardheid ge kregen. Geen andere plaats in het ge hele bloembollengebied, ja zelfs in ge heel Nederland, heeft tot nu toe kans gezien een Kersttentoonstelling van een dergelijke omvang te organiseren. De tentoonstelling van Bloemlust wordt al langer dan een kwart eeuw ge houden, al heeft zij pas na 1945 deze om vang gekregen. Iedere vakman en lief hebber kent deze Kerstshow. Dit jaar wordt zij gehouden van 28 December 2 uur tot en met 2 Januari. De bloemen, die men er te zien krijgt, zulle'n in kwantiteit en oök in kwaliteit die van alle andere jaren in de schaduw stellen. Het is lang geleden, dat Tulpen, Hyaeinthen en Narcissen bij het ver vroegen zulke prachtige resultaten ga ven. Het aantal aanvragen om plaats ruimte is dan ook buitengewoon groot. Behalve bovengenoemde bloeiende bolgewassen worden grote collecties Amaryllis ingezonden. De beste kwekers van Europa wonen tussen Haarlem en Leiden. Het diepe rood van deze prach tige bloemen, zal met het rood en wit van duizenden Hyacnthen en Tulpen in de grote Bloernlusthal een stemmings volle sfeer scheppen, waartoe de extra verlichting ht haree zal bijdragen. De Kersttentoonstelling te Lisse be looft dit jaar zeer indrukwekkend te worden. Zij nodigt alle liefhebbers uit om in de donkere soms troosteloze winsterse da gen een uurtje te vertoeven in de sfeer van een lentesprookje vol kleur en leven. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", die thans in de Koreaanse wateren opereert, in het komende voor jaar te doen aflossen door Hr. Ms. tor pedobootjager „Jan van Galen". Dit schip ligt op het ogenblik in Den Hel der. Deze aflossing is evenwel afhankelijk van de militaire situatie op Korea, m.a.w., de „Evertsen" zal in het voor jaar worden afgelost, indien de „Jan van Galen" dan nog een taak wacht in de Koreaanse wateren. Twee medische deskundigen hebben vandaag voor de Duitse rechtbank te Augsburg verklaard, dat Ilse Koch krankzinnigheid voorwendt om te ont komen aan een veroordeling wegens moord en het plegen van wreedheden in het beruchte kamp Buchenwald. De medici legden hun verklaring af in een zitting met gesloten deuren van de rechtbank, nadat de beklaagde in het afgelopen weekeinde tekenen van razer nij had vertoond. Zij moest tenslotte, terwijl zij uitriep schuldig te zijn, naar een ziekenhuis worden overgebracht. Advertentie amstkrdamsev aart20 tel. 1105? Advertentie HAARLEM 0 De in Sportfondsenbad West te Am sterdam gehouden Damesvierkamp tus sen de ploegen van HDZ en ZAR uit Amsterdam, HZC uit Hilversum en DWT uit Haarlem had een uHer niate spannend verloop, ln een drietal leeftijdsgroepen verdeeld zwommen ve le meisjes hun baantjes met soms zeer aardige tijden. Zo won Hannie Termeulen (HDZ) de 100 m. vrije slag dames in 1 min. 8,7. Ondanks dat Ton Scheerder met 1 min. 18,2 niet in de prijzen viel, zwom zij toch een nieuw clubrecord voor DWT. Op de 100 m. rugslag eindigden Willie Willemsen (HDZ) en Ans Meinsma (HZC) gelijk in de goede tijd van 1.22.8, Bep Nelissen (DWT) deed het voor haar doen matig en werd met 1,28.4 vierde. Bij de estafettes zwommen de 15- en 16-jarigen een keurige 3 x 50 wissel slag, HZC werd hier eerste in 1.56.5, goed gevolgd door de DWT-rneisjes met precies 2 min. Het laatste nummer moest de beslissing brengen, het was een Zweedse estafette met o.a. 50 m. vrije slag, 100 m. schoolslag en 50 m. vlinderslag. Het werd een nek-aan-nek- gevecht tussen HDZ en HZC met DWT op de 3e plaats. HZC won uiteindelijk met 0,3 sec. verschil op HDZ en DWT werd gediskwalificeerd wegens ts vroeg overnemen, hetgeen deze ploeg 15 strafpunten kostte. De eindstand na deze ontmoeting luidt: 1. HZC, Hilversum 964,7 pt.; 2. HDZ, Amsterdam 972,6 pt.; 3. DWT. Haarlem 1017,9 pt.; 4. ZAR, Amsterdam 1121.7 pt. De voornaamste uitslagen waren: Meisjes 15- en 16-jarigen: 50 m. vlin derslag: 1. L. Sievers HZC .41,3; 2, H. Molenaar DWT 43,8; 3. C. Somers DWT 44,2. 50 m. rugslag: 1. B. de Haas ZAR 39; 2. R. Nelissen DWT 40; 3. M. Maas kant HZC 40. Dames: 100 m. vrije slag: 1. H: Ter meulen HDZ 1.08.7; 2. R. Biouwet HDZ 1.16.-; T. Scheerder DWT 1.18.2; M. Prins DWT 1.20.4. 100 m. rugslag: 1. W. Willemsen HDZ 1.22.8; 2. A. Meinsma HZC 1.22.8; 3. R. Vonk HDZ 1.27.5; 4. B. Nelissen DWT 1.28.4; D. Turkonburg 1 31.7. Zweedse estafette (250 m.): 1. HZC 3.16.8: 2. HDZ 3.17.1: 3, ZAR 4.05.-; DWT gediskwalificeerd 3.28.6. Voor de eerste klasse competitie heren werd Zaterdag in het Sportfondsenbad gespeeld de waterpolo wedstrijd DWT HPC. Het was een spannende wedstrijd, waarin DWT zich aardig heeft geweerd. Met een kalm schot in de bovenhoek, van Van Linschoten, nam HPC de lei ding, maar door Van Tongeren werd het 1—1. Frits Lablans gaf na rust DWT een 21 voorsprong, maar Prager bracht de stand in evenwicht, waarna Fons Roo- zekrans en Boy van Tongeren na een goed opgezette aanval DWT wederom de leiding konden geven. Maar ook nu bleef de gelijkmaker niet uit. Door toe doen van Prager kwam het einde 33. In het Sportfondsenbad werd Zater dagavond de derde ontmoeting van de kring-zwemcompetitie gehouden, door HPC georganiseerd. Het was de laatste ontmoeting voor de heren-nieuwelingen en HVGB is in deze afdeling als kam pioen geëindigd. De competitieetand is: Dames: DWR 884,1 pnt; DWT 921,7 pnt; HVGB 945,7 pnt; Haarlem 960,4 pnt; HPC 1022,4 pnt; VZV 1084,1 pnt. Meisjes: Haarlem 317 pnt; DWT 321.8 pnt; HVGB 335.3 pnt; DWR 342 pnt; HPC 345,8 pnt; VZV 379,8 pnt. Heren nieuwelingen: HVGB (kam pioen) 1021,4 pnt; Haarlem 1061,6 pnt; DWT 1125,9 pnt; HPC 1197,2 pnt; DWR 1206,7 pnt; VZV 1263,1 pnt. Heren juniores: HVGB 247,6 pnt; Haarlem 251.9 pnt; HPC 270 pnt; DWT 272,2 pnt; DWR 293,7 pnt; VZV 310,5 p. Jongens: HVGB 247,1 pnt; Haarlem 253,1 pnt; DWT 269,9; DWR 292,9 pnt; VZV 295,3 pnt; HPC 303,9 pnt IJMUIDEN, 9 December 1950. Trawllog- gers: Kw. 84 f 3550.—; Kotters: Kw. 10 f 3070.—, IJm. 276 f 1515.—, Kw. 189 f 360.—; haringlogg.: Kw.48 f 8200.Kw. 9 f 7200. Kw. 147 f 1390.—, Kw. 159 f 5810.—, Kw. 176 f 7200.—. Prijzen per 1 kg.: gr. tong f 2.80—2 60, grm. tong f 2.04—1.96. kim. tong f 1.94 1.79, kl. tong X f 1.74—1.55, kl. tong II f 1.35—1.13, tarbot II f2.15—1.80; per 50 kg. tarbot IV f 56, gr. schol f 85, kim. schol f 75, kl. schol I f 61, kl. schol II f 66—34, schar f 32—14, bot f 4236, haring f 5—11.60, wijting f 3220.50. Totale aanvoer 2630 kisten, waarvan 2425 haring. Tot onze diepe smart overleed heden, nog ge heel onverwacht, onze onvergetelijke Man en Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES HENDRIKUS VAN OOSTEN Begiftigd met het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de ouder dom van 62 jaar. W. M. H. van Oosten Stribos H. P. J. van Oosten A. van OostenBitter en kinderen D. M. W. Robbers- van Oosten C. F. M. Robbers en kinderen M. M. J. van der Zee van Oosten S. K. van der Zee Haarlem, 11 Dec. 1950 Emmaplein 8 De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Donderdag 14 Dec. a.s. in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo (Leidse- vaart) om 7.30 en 8 uur de stille H.H. Missen en om 9.30 uur de plechtige H. Requiemmis, waarna de begrafenis vanuit de kerk om 10.30 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Rozenkrans bidden Woensdag om 19.30 uur in de kerk. KERST-AANBIEDING. PracntcoHecUe Kam men Costuums 2- en 3-deJig. Winterjassen, Tweed jassen en Pantalons (alles import). Kwaliteit, coupe en afwerking beter dan bij wie ook! Een blik in onze etalages overtuigt U, dat onze prijzen de laagste in geheel Haarlem zijn! Wed. H. v. ALPHEN, Nwe Groenmarkt 3, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2