WASSERIJ „KLEVERPARK" zegt: Oplichtersbende opgerold fUICÜE NOORMAN: fUHff CtSP StCpfPEH L TWEE TITELS VOOR CITO, EEN VOOR RAPHAEL EN AVENDO Op zeer geslaagde rhythmische wedstrijden te Rotterdam v. De grote misdaden van een kleine man i K Voorzitter Kampschöer over agrarische problemen -H Verpakking Vol Verse Vooruitgang r Wij luisteren naar Stoffelijke resten naar ons land „De waarde van de landbouw helaas niet parallel met ondervonden waardering A. C. Paardekooper herdacht Surinaamse oppositie in ons land DIJKDOORBRAAK BIJ ZUTPHEN Stichting voor Landbouw teleurgesteld ZWITSALETTEN MAANDAG 11 DECEMBER 1950 PAGINA 3 Linnengoed is een kostbaar bezit, neem daarom een goede wasserij Neem KLEVER PARK, de wasserij met 50 jaar ervaring met 3 dagen thuis BONDSVERGADERING L.T.B. „Communisten? Geen sprake van." 28 stuks vee bij brand omgekomen AUTO VAN ARTS GESTOLEN GOUDEN FEEST VAN JUVENAAT VAN DE PRIESTERS VAN HET H. HART Mgr. Baeten draagt een pontificale Hoogmis op De melkprijs Nieuw onderhoud met minister Mansholt OMVANGRIJKE DIEFSTAL VAN VERF EN OLIE cloor LESLIE FORD In Duitsland omgekomenen Haarlem: Santpoorterstraat 4149 Telefoon 10131 Vandaag hield de L.T.B. zijn grote bondsjaarvergadering in Haarlem, waar op de verschillende problemen bespra ken werden rond de agrarische bedrij ven in het algemeen en die in het bisdom Haarlem in het bijzonder. De oud-bondsadviseur, pastoor A. H. I*. Cleophas uit Wateringen, droeg vanmor gen in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat een H. Mis op tot intentie van de levende en overleden leden van de L.T.B.waarna de afgevaardigden van de verschillende afdelingen in het ge bouw Sint Bavo bijeen kwamen voor de algemene vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, het onlangs overleden hoofdbestuurslid, de heer A. C. Paardekooper uit Zoeter- woude. „Ik verzeker u", zo zeide hij, „dat onze organisatie in haar geledingen een zeer gevoelige klap heeft gekregen door dat overlijden. Want zelden bracht onze organisatie, bracht ook de boerenstand zulk een vurig ijveraar voor de katho lieke zaak op. Van huis uit was de heer Paardekooper een L.T.B.'er èn hij ging er trots op, wanneer hij vaststelde, dat reeds enkele jaren voor de L.T.B. werd opgericht in Zoeterwoude een katholie ke boeren- en tuindersbond bestond." Dat de heer Paardekooper een belang rijke plaats bekleedde in het agrarische leven toonde spreker duidelijk aan, toen hij al'de functies opsomde, die de over ledene tijdens zijn leven had bekleed. Naar aanleiding van het feit, dat deze vergadering in het zevende lustrumjaar werd gehouden, meende de heer Kamp schöer er goed aan te doen nog eens terug te zien op de afgelegde weg en daarbij mocht hij tot zijn Voldoening constateren, dat mede door de L.T.B. de waardering van anderen voor en het zelfrespect van de agrarische stand sedert'het begin van deze eeuw zicht baar verbeterd was, en dat er een ge vaarlijke achterstand was ingehaald. Zich bepalend tot het afgelopen jaar, verklaarde spreker, dat 1950 dank zij de gunstige weersomstandigheden in het al gemeen niet als ongunstig getypeerd mag worden. Toch zijn er nog vele pun ten, die bezorgdheid wekken. De heer Kampschöer herinnerde er aan, hoe de landbouw in het nationale bestel een goed figuur slaat. De land bouw brengt 50% van de deviezen op en zorgt er voor, dat dagelijks tien mil- lioen mensen worden gevoed zonder dat er van distributie sprake is. Spreker vervolgde: „De waarde van de landbouw wij moeten dat met teleurstelling vaststellen loopt intus sen niet pai-allel met de waardering, welke wordt ondervonden. Wij vragen ons af, waarom de mi nister van Landbouw, sprekend over „een nieuwe koers" opmerkt, dat de regering bereid is een redelijk inko men te garanderen, mits er sprake is van een goed geleid en sociaal-econo misch verantwoord landbouwbedrijf. Hoe moeten wij het verstaan, wanneer ondanks de cijfers van het L.E.I., on danks het eensluidend standpunt van de georganiseerde landbouw in Neder land, de regering besluit om b.v. de melkprijs met een halve cent te ver lagen? Deze gedragslijn van de re gering getuigt niet van waardering en doet ons pijn. Wij zijn bereid om de sociale politiek fan de regering te volgen. Maar wanneer men ons wil verleiden zware risico's te nemen door gewaagde rationalistische experimenten en door kostbare mecha nische investeringen, dan zegt ons nuch tere boerenverstand, dat wij voorzichtig moeten zijn". Een ernstig woord liet spreker ook horen naar aanleiding van de grondpo- litiek en erkennend, dat de vele schone plannen van de her- en nieuwbouwin- stanties wellicht architectonisch, cultu reel en sociaal verantwoord zullen zijn, was hij toch van mening, dat in vele plannen met de belangen van de blij vende voedselvoorziening en deviezen- politiek om van de arbeidsmogelijk- heid voor de agrariërs niet te spreken weinig rekening wordt gehouden. Sprekend over de vestiging van jon ge boeren en tuinders waarschuwde de heer Kampschöer tegen enkele misvat- zou er in de naaste toekomst voor al onze agrarische jongeren geen plaats meer zijn in de Nederlandse landbouw. Er is maar weinig rustige bezinning nodig om te beseffen, dat ons streven er op gericht moet zijn om de ruim tweehonderdduizend agrarische bedrij ven in de toekomst te bezetten met zo best mogelijk opgevoede en opgeleide jonge boeren, tuinders en kwekers. Daarnaast zal het bij een zelfvoor- zieningspolitiek zaak zijn, dat we op ander terrein voor export geschikte producten vervaardigen. Dat is mogelijk mits we zorgen voor deskundige, d.i. bekwame en werklustige vakmensen in alle anderen bijzonder de industriële secties van het bedrijfsleven. Onze ar beidskracht zal de redding en de roem zijn van ons land. Daarom zullen onze ouders wel bewust hun kinderen moe ten opvoeden en opleiden. Dat alles neemt niet weg, dat we thans voor en kele tienduizenden jonge agrariërs di rect geen oplossing hebben en om hun nentwille zet de organisatie zich in om hen, die willen emigreren met raad en daad terzijde te staan. Nadat spreker dieper was ingegaan op de komende publiekrechtelijke be- drjjfsschap voor de Landbouw, wees hij op het voorstel van het hoofdbestuur, dat in de vergadering behandeld zou worden, om de bondscontributie met 20% te verhogen. Hij bracht daarbij de afgevaardigden onder de aandacht, dat de gezonde ontwikkeling van de organi satie, haar krachtige groei en de groei ende belangstelling haar dwingen op een hoog toerental te draaien. Overi gens liet het hoofdbestuur de beslissing over dat punt uiteraard aan de verga dering zelf over. Na deze rede van de heer Kamp schöer ging men over tot het afwerken van de agenda. Hedenochtend. enkele dagen na de aankomst van de Surinaamse delegatie onder leiding van minister Lichtveld, is een tweede delegatie, die der oppo sitie van de Surinaamse Staten, in ons land aangekomen. Zij bestaat uit de heren Findlay, Pengel, Sumitra, Moha- medradja en Lim a Po. In een gesprek met de pers op het vliegveld Schiphol gaven de delegatie leden commentaar op een uitlating van minister Lichtveld bij diens aankomst op Schiphol, waarin hij aan de opposi tie had verweten dat zij communisti sche strijdmethoden toepaste. „Wij moesten, er om lachen", zo zei de heer Findlay. „Als wij van commu nisme beschuldigd worden moet er toch een basis voor zijn en deze is er zeker niet. In onze oppositie zijn ver scheidene leden die zeer gelovig zijn en zij horen zeker niet tot een partij die het communisme hoe dan ook aanhangt. Ik stel mij zo voor" zo vervolgde de heer Findlay, „dat de heer Lichtveld zijn argument heeft gebruikt om in Ne derland en Amerika een bepaalde in druk te maken". De heer Findlay vertelde verder, dat de oppositie de moeilijkheden in Suri name liever binnenslands gehouden had. „Minister Lichtveld", zo zei de heer Findlay, „voelde hier niet veel voor, waarschijnlijk omdat hij wel moet we ten, dat de regering na een. nieuwe verkiezing niet zou kunnen aanblijven. Wij als oppositie willen de volkswil laten spreken om te komen, tot een meer democratische regering". Hedennacht is te Zeyen in de ge meente Vries (Dr.) de kapitale boer derij afgebrand van de heep J. H. van Dalen. Hierbij kwamen acht en twintig stuks vee om het leven en ging de ge hele oogst verloren. Van de inboedel kon niets gered worden. De schade be loopt ongeveer f 50.000 Einde October heeft de Haagse poli tie aangehouden J. M. W. G„ F. W. i4. K. H. L. R„ P. F. J. van N. en J. B„ allen uit Den Haag. Naar de politie thans meedeelt, hebben deze personen kans gezien in de afgelopen maanden in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag oplich tingen te plegen ten bedrage van f 12.000, f 17.000, f 10.000 en 42.000. Aan een antiquair uit Rotterdam be loofden zij een zending porselein te zul len leveren, waarbij zij hem de monsters lieten zien. Een van het viertal gaf zich daarbij uit voor een vertegenwoordiger van een Belgische firma, die de goede ren zou leveren. Om vertrouwen te wek ken, werden telefoongesprekken met Bel gië georganiseerd, waarbij de echtge note van een dezer heren gesprekken in het Frans voerde. Door deze „transactie" werd de antiquair f 12.000 armer. Een textielfirma te Amsterdam le verde het viertal voor ruim veertig dui zend gulden textiel. Om geen argwaan te wekken, werd een klein gedeelte van het bedrag betaald. De stoffen zou den naar Duitsland worden geëxpor teerd en een „secretaresse van de Duit se firma, die de textiel had gekocht", verscheen voor nadere besprekingen op het kantoor der Amsterdamse firma. In werkelijkheid was deze dame de echt genote van een dezer „kooplieden". De goederen werden echter na levering di rect beneden de prijs hier te lande ver kocht. Een klein gedeelte kon slechts achterhaald worden. Mede door deze affaire gaat de textielfirma haar onder gang tegemoet. Verder vertelden de heren aan twee Hagenaars, dat zij voor gesmokkelde effecten een afzetgebied gevonden zou den hebben. Voor deze effecten, die al léén in de verbeelding van het viertal bestonden, zouden grote bedragen nodig zijn, maar de winst van deze transactie zou enorm zijn. In goed geloof gaven de stadgenoten aan het viertal bedragen van f 10.000 en f 17.000. Het door deze praktijken ontvangen geld maakten de heren op met buitenlandse reisjes, goed eten en drinken enz. Zij zijn thans in liet Huis van Bewa ring te Den Haag opgesloten. In de gemeente Steenderen is een bekisting tussen de Oude EmmerdijV en de nieuwe dijk langs de uiter waarden van de IJssel, bezweken. Daardoor is ongeveer honderd hec taren land overstroomd. Waarschijn lijk zal van de daar gezaaide rogge, gerst en tarwe niets meer tcrecjjt kunnen komen. Direct is men be gonnen met het aanvoeren van zak ken zand, maar Zaterdagavond drong het water nog door de bekis ting heen. Ten nadele van een arts, wonende aan de Laan van Meerdervoort, werd diens voor de deur staande auto gesto len. De medicus deed onmiddellijk aan gifte bij de politie, die haar alarmappa raat in werking stelde. Een actieve Voorburgse politieagent, die de bood schap opving, begaf zich daarop naar buiten, om, wanneer de auto passeren mocht, deze aan te houden. Bij een stoplicht zag dé agent, die „veine" had, de bewuste auto staan. Hij sprong er op af en nodigde de bestuurder uit mee naar het politiebureau te gaan. Deze voldeed aan het verzoek en bekende op het bureau de diefstal. Het is de 19"- jarige monteur J. de V., uit Den Haag, die reeds eerder zich aan diefstallen had schuldig gemaakt. V. is thans in ver zekerde bewaring. Nadat op 5 en 6 December de viering van het gouden bestaan van het Ju venaat van het H. Hart te Bergen op Zoom al in eigen kring was ingezet, werd Zaterdag dit feit meer officieel herdacht. Mgr. J. W. M. Baeten, bisschop-coad jutor vanBrcda, droeg 's morgens in de kapel een pontificale Hoogmis op, die o.m. werd bijgewoond door de ge nerale en door de provinciale overste, door de burgemeester van Bergep op Zoom, door het huldigingscomité en door de enige nog overgebleven stich ter van het juvenaat, pater K. Hamers. Het koor zong de missa „Te Deum laudamus", door pater C. v. d. Peet S. C.J. voor dit jubileum gecomponeerd. De componist zelf bespeelde het orgel. Bij de koffiemaaltijd sprak pater rector Veringmeyer de aanwezigen hartelijk toe. De heer W. Asselbergs, voorzitter van het huldigingscomité bood hier een feestgeschenk onder cou vert aan. Vervolgens werd een recep tie gehouden, waar vele vrienden en relaties van de paters hun gelukwensen kwamen aan: ieden. Tijdens het diner bracht mgr. J. Baeten in een geestige toespraak de grote verdiensten van de Priesters van het H. Hart nog eens duidelijk naar voren. Hij wees op de fantastische groei die de congregatie in deze vijftig jaar heeft gekend en wenste haar ook voor de toekomst een zelfde rijke zegen toe. Burgemeester ir. J. Witte herinner de aan de aangename relatie die er steeds heeft bestaan tussen Bergen op Zoom en het Juvenaat. Bijzondei dank baar toonde hij zich voor het St. Fran- ciscus Liefdewerk, waardoor de paters het werk van de gemeentelijke sociale dienst zeer verlichtten. Vervolgens sprak de heer F. Donders uit Wassenaar, die de erkentelijkheid der oud-studenten tot uitdrukking bracht voor de levensvorming, die zij hier hebben ontvangen. Het nieuwe hoogaltaar in de kapel vormt van deze erkentelijkheid het stoffelijk bewijs. Nadat dr. Teeuwen, bisschoppelijk in specteer voor de seminaries zijn waar dering had uitgesproken voor het hier gegeven onderwijs dankte de pater provinciaal Leblanc allen met enige hartelijke woorden voor de getoonde belangstelling. In het afgelopen week end was in gebouw Thalia een aardige, kleine tentoonstelling ingericht, waar op overzichtelijke wijze doen, werken en streven der SCJ-ers en SCJ-ers-in- spe was uitgebeeld. De expositie gaf een goed idee van de zeer veelzijdige activiteit van deze congregatie. 61. Char staarde de man, die angstig naar de poort rende om zijn opdracht uit te voeren, een ogenblik kwaadaardig na. De onrust bij de paarden beviel hem niet. Geslepen oude aanvoerder als hij was, wist hij hoe belangrijk de dieren voor zijn mannen war erf. Nog nagrommend liep hij snel terug naar de Stenen hut. Toen hij het 'lage vertrek binnentrad, keek het meisje, dat tegen de muur weggedrukt zat, verschrikt op. Onga was uitgeput. De gehele nacht hadden Toeghir en het oude opperhoofd haar tiachten te overreden aan hun plannen mee te werken. Beurtelings bezwerend en dreigend had Toeghir haar toegesproken en de sinistere toespelingen van Char hadden een doffe angst in haar opgewekt die zelfs haar moed niet vermocht te verdringen. Iets bijzonders, mijn vriend?" vroeg Toeghir. die zag dat de oude Wolf ontstemd was. Char maakte een dreigend gebaar. „Wij verspillen kostbare tijd met deze vrouw!" gromde hij. Hoelang zult gij nog toestaan, dat zij uw voornemens tegeyiwerkt?" Hij wendde Toeghir minachtend de rug toe en kwam op Onga toe, die hem met wijd opengesperde ogen aanstaarde. „Luister vrouw!" Zijn stem werd laag en sissend„Ik geef u nog een laatste kans. Beloof dat ge Gonor een smeekbede zult toezenden om Toeghir opperhoofd te maken van het nomadenvolk! Zeg hem dat ge gedood zult worden indien het dwaze jonge stamhoofd niet op de eisen van zijn oudere broeder ingaat. Zeg, dat alleen Toeghir's onmiddellijke verheffing tot opperhoofd uw leven kan redden. Ge hebt de tijd welke de zon nodig heeft om een handbreedte te stijgen, om te beslissen. En daarna vrouw!" zei Char met ijskoude wreedheid, „zal er voor u nimmer meer iets t% beslissen zijn, zo ge weigert In de doodse stilte, die viel, trachtten Onga's moegetobde hersenen wanhopig een uitweg te vinden. Dc gedachte dat zij Gonor, de man die zij liefhad, moest verradent was onduldbaar. Maar haar levenZij tuas jong „Ge doet er wijzer aan, toe te geven, o schoonste bloem der steppen." spoorde Toeghir, die haar tweestrijd bemerkte, vleiend aan. „Ge zijt te schoon om reeds te sterven." Hij lachte. „Neen!" Zij wierp hem een blik vol walging toe. Indien ge nog de hoop koestert dat iemand u komt helpen, moet ge nu toch wel inzien hoe dwaas die is. Gonor is thans in het Dal der Opperhoofden. Hij weet niets van uw lot. Uw stamgenoten tasten in. het duister. En zelfs uw vriend, de Noorman, zal u hier niet te hulp kunnen komen Hij brak plotseling af, want een man rende opgewonden het vertrek binnen. Het was de paardenwachter, die de post bij de oprit had moeten waarschuwen. Zijn gezicht was vertrokken van angst. „Heer..." hijgde hij- „De wachtpost.-, rs dood... heer! En in zijn rug steekt Met een gesmoorde uitroep sprong Toeghir overeind. Ook Char ijlde naar de deur. Want beide mannen wisten dat er slechts een krijger gespierd genoeg was om met stalen pijlen te schieten. De krijger die zij het meest van allen haatten en vreesden, Eric de Noorman! Advertentie Zoals bekend heeft een speciaal sa mengestelde delegatie van de Stichting voor de Landbouw met een delegatie uit de Ministerraad vergaderd over het landbouwprijsbeleid, in het bijzon der wat de melkprijs betreft. Men weet dat de regering na afloop van deze be spreking haar genomen beslissing niet heeft gewijzigd en de melkprijs heeft gehandhaafd op 17% cent per kilogram met drie en een half procent vet. Blijkens een eerst thans verschenen mededeling van de Stichting voor de Landbouw is er zeer uitvoerig gespro ken over het landbouwprijsbeleid. Var, de zijde der Stichting is de aandacht er op gevestigd dat zij onverzwakt haar argumenten handhaaft. Deze logenstraf fen naar haar mening de door de rege ring in de Tweede Kamer aangevoerde motieven tot verlaging van de gegaran deerde melkprijs. Een uitgebreide Stichtingsdelegatie vergaderde dezer dagen met de minis ter van Landbouw en zijn naaste mede werkers. Ook op deze vergadering kwam de melkprijs ter sprake. De Stichting voor dc Landbouw sprak er haar diépe teleurstelling over uit,' dat de regering haar standpunt heeft ge handhaafd. De Stichting heeft voorts de wenselijkheid geuit, dat alsnog deskun digen van overheidszijde en van de Stichting tezamen met het Landbouw Economisch Instituut verschillende technische punten, waarover met de overheid verschil van mening Is blijven bestaan, op hun juistheid toetsen. Bij de firma J. Bijholt en Co., verf, lak on glashandel in de Nieuwe Boteringe- straat te Groningen, zijn verf- en olie- diefstallen ontdekt, die, doordat «lit reeds maanden achtereen geschiedde, zeer omvangrijk zijn. Verschillende le den van het personeel stalen namelijk geregeld kleinere of grotere hoeveelhe den verf, lak en olie, soms flessen vol, doch ook wel bussen van 10 liter. Dezer dagen werd een der daders door een der directieleden betrapt toen hij wat weg nam. De Groninger recherche heeft vier personeelsleden gearresteerd. Allen wa ren reeds lange tijd bij deze firma in dienst en genoten volkomen het ver trouwen van hun superieuren. Drie hunner hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De bestemming van de gestolen goe deren is nog niet bekend en ook is nog geen raming gemaakt kunnen worden van de hóeveelheden verf, olie en lak, die in de loop der tijden gestolen zijn. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 10 December. Trompetgeschal, het doek gaat op, het ru moer in de met spanning op de uitslagen wachtende gymnasten gevulde werk ruimte verstomt, het wordt zelfs even doodstil wanneer allen verrast op het toneel linnen doeken met uitslagen gewaar worden. Gretig en gehaast tasten de blikken de verenigingsnamen af en niet zodra heeft men zijn clubnaam bij de eerst-geplaatsten opgemerkt of een oorverdovend orkaan breekt los. Onder enthousiast gejuich, onder hoi-hoi-geroep in een regelmatige cadans, worden onmachtige leiders op schouders geheven en rondgedragen en met het schier eindeloze gejubel vormde dit een veelzeggende reactie op de span ning die de gehele ijiiddag geheerst had. Dit was de slotfase der nationale wed strijden in rhythmische gymnastiek en vrije oefeningen, gisteren door de R. K. Turnkring Rotterdam in het gebouw „Odeon" georganiseerd en zij kan trots zijn op deze originele vondst. Zo kon men op slag zien, dat de Amsterdamse vereniging Cito twee nationale titels veroverd had in rhythmische gym nastiek en baloefeningcn, dat Advendo (Rotterdam) zich had meester gemaakt van de titel op knotsen en St. Raphael (Den Haag) op hoepeloefeningen. En niet te vergeten de ereprijs die de heren van S.S.S. uit Breda in de wacht sleepte. Die uitslagendoeken waren daarom zo verrassend, omdat men alles in één keer kon overzien en 's middags was het nog niet zo goed vast te stellen wie de prominente figuren waren, want het was een gehol en gedraaf van de grote naar de kleine zaal, waar de oefeningen elkaar zonder onderbre king opvolgden. Ma.r wel kon men vrij spoedig de aangename ponclusie trek ken, dat de rhythmische gymnastiek in 't teken van 'n evolutie staat. Vooral bij de mindere goden hebben de „conven tionele"- en bailetvormen veelal plaats gemaakt voor frisse bewegin gen, waarbij vooral Advendo en Cito opvielen door hun ongekunsteld, na tuurlijk werken. In het programma kwam het volgende voor: vele verenigingsleiders schreven ons: „Wij doen mee, omdat wij iets wil len leren" en die wens is volkomen be vredigd. Er is een veelzijdigheid aan oefenstof gedemonstreerd, die somtijds in een openbaring culmineerde. Het mag een wat eentonig idee geven als men leest van zeventig oefeningen, maar er waren zeldzame combinaties bij die het aanschouwen tot een prettige bezigheid maakte. Hadden de rhythmische oefe ningen het enthousiast meelevende, veeltallige publiek reeds op de hoogte gesteld van de eenheid tussen muziek en beweging, een waar beeld verkreeg men daarvan eerst goed bij de gereed schapsoefeningen. Daar kwam een groepje dames van Advendo de werkruimte binnengestapt Advertentie lit»» Of ANTI.PIJN TABLETTEN en even later zwaaiden en kreitsten de knotsen in een volmaakte eenheid met de begeleidende muziek. Ingewikkeld en technisch zwaar was de oefening niet, maar de uitvoering weergaloos. In vergelijking hiermee is de inmiddels alom bekend geworden knotsoefening van Raphael wat tegengevallen. De bewegingen zijn niet geheel in overeen stemming met de muziek en weliswaar camoufleerde de pianist dit op onna volgbare wijze, het ontsnapte toch niet aan de aandacht der jury. Trouwens, dat was het meest voorkomende be zwaar bij andere verenigingen, die bo vendien dikwijls een verkeerde opvat ting over knotszwaaien aan de dag leg den. Het begrip knotsoefening is nog heel iets anders dan een rhythmische oefening, waarbij toevallig een paar knotsen worden vastgehouden. Cito be gon indrukwekkend, de toeschouwers werden er zelfs even stil van, maar bij voortzetting bleek de te kleine werk ruimte ('n algemene klacht!) een dus danig belemmerende invloed te hebben dat de dames niet in staat waren hun bewegingen tot hun recht te doen ko men. Ondanks dit behaalden zij na Ad vendo, dat met een ereprijs beloond werd, een eerste prijs, gevolgd door Raphaël. Inmiddels hadden zich ook de heren in de kleine zaal begeven van vrije oefe ningen. De resultaten zijn bar tegenge vallen. Het waren slechts twee vereni gingen die knappe staaltjes van lichaamsbeheersing weggaven maar in het algemeen stak de „lauwheid" van samenstelling en uitvoering scherp af tegen de geestdrift der dames. Spartaan uit Rotterdam zoekt het vooral in een sublieme uitvoering van een Vrij een voudige oefening, S.S.S. (Breda) ver werkte enige fijn-technische snufjes zo als in een bijenkorf. Nauwelijks was de uitgebalanceerde radslag. S.S.S. was on betwist de beste en legde verdiend' be slag op de ereprijs. Ofschoon de heren veel belangstelling trokken, was het in dc grote zaal, waar de toeschouwers on danks herhaald verzoek een rookgordijn hadden aangelegd, nog steeds rumoerig als in een bijenkorf. Nuawelijks was de laatste groep dames met knotsen weg- dinsdag HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw. 9.30 water standen, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.33 pianospel, 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 lunchconcert, 14.00 viool en piano, 14.30 gram., 14.50 kamerorkest, 15.30 ziekenlol. 16.00 zieken. 16.30 sluiting, 18.00 causerie, 18.15 reportage, 18.25 lichte muziek, 18.48 sport, „Dit is leven" causerie en „Voor Jongeren", 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten. 19.23 „Hier is Europa: Zweden". 19.52 politiek overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 „De laatste op het schavot", hoorspel. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 sluiting, 9.00 lichte muzieknieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram., 9.30 populair concert, 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 pianovoordracht, 11.30 zieken, 12.00 or gel en sopraan, 12.30 platteland, 12.40 gram.. 13.00 nieuws, 13.20 financieel weekoverzicht, 13.30 Promenade-orkest, 14.00 vrouw. 14.30 gram., 15.45 „Onze Amerikaanse buren", 16.00 gram., 16.10 kinderkoor. 16.30 sluiting, 18.01 nieuws, 18.15 pianospel. 18.30 Italiaans concert. 19.10 „Paris vous parle", 19.15 Metro- pole-orkest, 19.45 „De schoonheid der schepping", causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 „De Antwoordman". 21.35 gram., 22.00 „Goede moed", causerie, 22.15 piano voordracht 22.45 buitenlands overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service, 330 m.: 15.10 BBC West of England Light Orchestra en solist. 16.45 amusem.muz., 23.15 strijkkwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.15 lichte muziek, 14.00 BBC Schots orkest, 16.00 lichte muziek, 16.45 lichte muziek, 17.30 BBC Welsh Orchestra en soliste, 18.30 lichte muziek. 21.30 opera-orkest, 23.20 dansmuziek. 24.00 voordracht, 0.15 romantische muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lunchconcert, 13.20 orkest concert, 15.40 Zwitserse muziek, 17.05 kamermuziek, 18.00 omroeporkest en solisten, 20.05 dansmuziek, 0.35—1.09 amusementsmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest, 12.32 lichte muziek, 15.30 kamermuziek, 17.00 nieuws, 17.30 uitzending van de U.N.O., 18.00 muziek voor de jeugd, 20.00 hoorspel, 22.15 jazzmuziek. 23.05 symphonisch concert. 484 m.: 12.05 omroeporkest. 13.10 jazz muziek, 16.50—17.30 gramofoonmuziek, 19.00 operettemuziek, 20.00 "vliegeniers orkest, koor en solist, 23.00 dansmuziek, FRANKRIJK, nationaal programma. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.05 cellorecital, 19.00 orkestconcert, 22.15 mandoline en piano, 23.15 kamermuziek. Ik had nog een boel dingen meer op kunnen sommen die me niet bevielen, maar ik had er geen tijd voor. De twee Kents begonnen me hoe langer hoe meer op mijn gemoed te drukken. Terwijl ik de Massachusetts Avenu afreed, peinsde ik er over of het wel goed was, dat Bill thuis zou komen zonder Susan aan te treffen. Maar toen ik daarover nadacht, had ik het avond blad nog niet gelezen. De radio had al leen maar gezegd, dat de politie de naam van de vrouw met het pistool niet wil de noemen. Dat nam niet weg, dat haar foto boven aan elke voorpagina prijkte. Had ik dat geweten, dan had ik mis schien bemerkt, dat de man, die op de hoek uit de bus stapte, terwijl ik voorbij reed, Bill Kent was. Nu zag ik hem pas, toen ik mijn wagen parkeer de en over het trottoir naar de stoep liep. Hij stevende op me af, de krant in zijn hand, zonder hoed, met een nat te, ordeloze haardos. „Waar is Susan?" vroeg hij kortaf. „Ik veronderstel, dat je niet hierheen gekomen was, als je niet wist. dat ze hier is," zei ik „Wie heeft je dat ver teld?" „Mijn wetenschappelijke verbeel dingskracht," zei hij, nog meer kortaf. ,,En dat wonder van modern vernuft, de telefoon. Uw keukenmeid zei,* dat i ze hier was." „Als je je een beetje minder als een wilde aanstelt", zei ik, „zal ik je bin nenlaten. Ze heeft een zware dag ach ter de rug. Vriendelijkheid is het eerste dat ze nodig heeft." „Bespaar u de moeite, mevrouw Latham", viel hii mij in de rede. „Daar voor ben ik niet hier gekomen. Ik kom haar halen. In haar eigen belang. Dat zou je zelfs voor een hond over hebben. Laten we liever naar binnen gaan." Het scheen geen zin te hebben ver der met hem te praten. Ik stak de sleutel in het slot en opende de deur. „Susan?" Het huis was zo stil, dat ik dacht, dat ze verdwenen was. Bill volgde me door het portaal. De zitkamer was verlaten, maar de ramen stonden open en Susan zat in de tuin, ineengedoken in een stoel, het hoofd op de armen, de krant als een voddige hoop naast haar op' het gras. Toen ze ons hoorde, hief ze haar hoofd op. Misschien zag ze mij ook, maar ze stond vlug op, toen ze Bill ontwaarde. Haar gezicht klaarde op en ze holde over het gras naar hem toe. Het licht op haar gezicht bleef maar even. Misschien omdat hij geen vin verroerde, misschien omdat ze in het licht van de ondergaande zon kon onderscheiden wat ook ik zag. Het was als viel uit de hemel een schaduw op haar gezicht. „Pak je boel bij elkaar, Su san", zei Bill. „We gaan terug naar het tuinhuis. Tegenover de politie lijkt het me beter, dat je daar bent". Ze scheen de bedoeling achter zijn woorden te begrijpen. „Ben je daarom gekomen? Om de schijn tegenover de politie op te houden?" „Had je een andere reden verwacht?" Het kostte haar moeite niet te sta melen. „Merci, Bill," zei ze. „Je was im mers niet van plan daar vannacht te blijven. Nu wil ik ook niet, dat je er blijft om die reden. Als mevrouw La tham het goed vindt, dan blijf ik van nacht hier. Ik weet me wel te redden." „Daar twijfel ik niet aan," zei Bill Kent kalm. Ze bloosde zo hevig alsof hij haar had geslagen. „Maar daar heb ik het niet over. Je gaat mee, al moest ik je oppakken en dragen. Ik doe het niet alleen voor jou. De hele stad krijgt vanavond jouw foto onder de neus. Je staat in de krant en in het filmjournaal. Op de rug gezien, ja, maar het is jouw rug, meisje en zolang je mijn naam draagt, zul je daar een beetje voorzichtiger mee om dienen te springen. Ik wens niet door een stalletje prulschrijvers als haché opgediend te worden voor een paar miilioen alles- slikkenrie krantenlezers. En dat ge beurt, daar kun je zeker van zijn. als je hier blijft of in een hotel gaat. Je hoeft dus niet te kiezen. Heb je een mantel bii je? Haal die dan." Ze ging beduusd, maar minder be duusd dan ik in haar geval zou geweest zijn. Haar wangen gloeiden. Het ergste was, dat hij nog steeds niet wist wat zij had gedaan. Hij ging alleen af op de koppen en berichten in de krant. Waar hij haar van beschuldigde was het on nozelste bedrog sinds alle tijden. Ik, die aanvankelijk medelijden met haar had gehad, kon nu wel huilen. Toen we Susan's trage voetstappen op de trap hoorden, ging hij naar de por taaldeur. „U bent bedankt, mevrouw Latham. We vinden de deur alleen wel. En nu behoeft u zich niet ongerust te maken. Ik heb alles gezegd wat ik op mijn hart had. Goedenavond!" „Goedenavond." zei ik en bleef dood stil staan, tot ik de deur dicht hoorde slaan. Sheila ging het portaal besnuf felen, kwam terug en ging liggen met een kort gekwispel van haar staart om te kennen te geven, dat het tussen haar en mij nog in orde was. Waarom zou een hond niet de boezemvriend van een een vrouw kunnen zijn? En ik had be hoefte aan vriendschap, want van Lilac ging die avond weinig kameraadschap pelijks uit. Zij diende miin diner onder een dodelijk stilzwijgen op, boos, omdat ik dat arme kind had laten gaan. Ze scheen echter een weinig verzoend te worden, toen Milton Minor om half acht kwam en ik besliste, dat ik hem die dag al meer had gezien dan me lief was en hem liet wegsturen. „Nee, me neer Minor, mevrouw Grace is vanavond niet thuis. Ze is uit. Ze is ergens anders heen. Ze heeft niet gezegd waarheen. Een tijdje later nam ik de krant en ging naar boven, naar bed. De foto van Susan, genomen terwijl de detectives haar die morgen naar het huis van me vrouw Kellie brachten, toonde alleen haar rug, maar het was verbazend, zo als ze daaraan herkenbaar was. Geheimzinnige vrouw, luidde de kop en daaronder heette het: Politie weigert naam te noemen van brunette in moord zaak I Street. Op een der binnen- pagina's stond Joe Kramer in voetbal- costuum afgebeeld, naast een foto van het Preston Hotel, met een witte pijl, die naar het raam van de moord wees- (Wordt vervolgd) 'N PRODUCT gezwermd of daar begon al weer een nieuwe serie: de baloefeningen. Oolc hier werd de strijd slechts tussen drie verenigingen beslist, waaronder W.I.K, uit Vlaai-dingen, die met een boeiende oefening de eerste prijs bemachtigde. Cito was hier op zijn best. „Een droom van een oefening" fluisterde een dame voor ons en waarlijk, zoals de gracieuze bewegingen met Chopin's muziek tot een harmonische twee-eenheid waren vergroeid, kunnen wij ons de fluistering dezer dame begrijpen. Met niet minder dan 72 punten van het maximum 80, werd deze oefening gewaardeerd, een aantal dat niet meer werd overtroffen. De hoepeloefeningen brachten geen nieu we ideeën, wel 'n succes voor Raphaël, dat met kop en schouder boven Adven do uitstak en met een ereprijs bekroond werd. Eveneens leverde de wedstrijd in vrije oefeningen, bedoeld voor massaal optreden, weinig perspectief op. Al mocht dan, volgens voorzitter Witburg in zijn sluitingsrede, deze wedstrijden (met leidersprijzen) geslaagd heten, toch ontkomt men niet aan de indruk, dat het verloop van samengebundelde oefeningen niet bevorderlijk is voor het initiatief der verenigingsleiders. Overi gens kon de heer Witburg onder dave rend applaus meedelen, dat naast de imposante keten van Monseigneur Hui- bers, Z.K.H. Prins Bernhard voor het eerst aan een R.K. turnorganisatie een fraaie wedstrijdprijs had geschonken, die uitgereikt werd nadat de uitslagen on de genoemde unieke wijze waren be kend gemaakt. De R.K. Rotterdamse Turnkring heeft met de organisatie dezer wedstrijden de R.K. turnsport een grote dienst bewezen; voor haar lof waardig werk verdient zij alle hulde. Afd. A. Rhythmisch: Ereprijs Cito 64 p. Ie prijs St. Raphael 60 p. Ie prijs Ad vendo 57 p. Afd. B .Hoepels: Ereprijs St. Raphael 65 p. Ie prijs Advendo 58 p. Ie prijs Victorie 46 p. Afd. C. Knotsen: Ereprijs Advendo 66%p. Ie prijs Cito 65% p. Ie prijs St. Raphael 63% p. Afd. ü/Ballen: Ereprijs Cito 72 p. Ie prijs St. Raphael 69 p. Ie prijs WIK 62 p. Heren: Eereprijs SSS 4, Breda 69 p. Ie prijs Spartaan 67)4 p. 2e prijs SSS 3 65 De dienst Identificatie en Berging heeft in de loop van de afgelopen maan den de stoffelijke resten van 122 in de oorlog omgekomen Nederlanders, uit de Franse zone van Duitsland naar Nederland overgebracht. Thans zijn in Neurenberg in de Ame rikaanse zone, de stoffelijke overschot ten gevonden van elf Nederlanders, die gedurende de oorlog tot dwangarbeid waren veroordeeld en in Neurenberg om het leven kwamen. Zij zullen even eens naar Nederland worden getrans- portteerd. In het begin van het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de ber ging van omgekomen Nederlanders in de Britse zone.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3