TWEE RESOLUTIES IN V.N. Zeven personen gedood in Singapore bij relletjes en straatgevechten De reus op Sicilië Begrijpelijke klacht MGR. BERAN Bertha mag naar Nederland Wit Meer dan honderd gewonden en vele vermisten -Tot hoofd en hart in arrest I Staken van de strijd in Korea, regeling intern, toestand in het Oosten Rusland garandeert terugtrekken Chinezen Beroep verworpen I 2 JHet weer it patrouilleren Ernstige explosie te Diemen Nederlanders niet in eerste gelederen Door duisternis misleid en verdronken v/z jaar voor de directeur DINSDAG 12 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24945 TER OPLOSSING KOREAANS GESCHIL He± Oppergerechishof ie Singapore heefi vandaag hei beroep iegen de uit voering van hei vonnis inzake Beriha Hertogh ver worpen. Dii beiekeni, dai Beriha onmiddellijk mei haar moeder naar Nederland mag vertrekken. Hei aanbod van de Neder landse regering om een som van 7.500 siraiis dollar ie deponeren als garantie, dai Beriha zo nodig naar Singapore zal terugkeren, werd aanvaard. I fee nUttKlü oefowyea my. LEDEREN MANTELS GEWAPENDE BRITSE TROEPEN ALLEEN LUCHTMACHT V.N. ACTIEF IN STRIJD OP KOREA Achtste leger terug van 38ste breedtegraad PARIJSE COMMUNISTEN PROTESTEREN Man experimenteerde met methyl-alcohol Voorlopig belast met bescher ming van verbindings lijnen in Korea Waarschijnlijk twee doden bij veer te Kruiningen De „Zuiderkruis" uit Priok vertrokken Ook de bisschop van Spis weggevoerd Oudewaterse Bank STUURMAN VERMOEDELIJK VERDRONKEN BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omr.oepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Een gelukkig lachende Bertha Hertogh met twee vriendinnetjes tn het klooster van „De Goede Herder" te Singapore, in afwachting van haar vertreknaar Nederland. op Rood-China twee resoluties Vandaag zullen de dertien Aziatische landen, die een beroep hebben gedaan om bij de 38ste breedtegraad halt te houden, bij de V. N. indienen. Een voor de uitvaardiging van een order tot het staken van het vuren in Korea. Een voor de regeling van de algemene internationale toestand in het Verre Oosten. Dit besluit kwam, nadat Maandag in Lake Suc cess een ontwerp-resolutie de ronde had gedaan tot het houden van een zeven- mogendheden-conferentie en er geruchten circuleerden van een toezegging van Vishinsky aan de voorzitter van de Politieke Commissie Arbelaez (Columbia), inhoudende de garantie van Rusland, dat de Chinese communistische troepen zich uit Korea zullen terugtrekken mits Peking een stem krijgt in het kapittel over Formosa. De dertien landen, die Maandag we dcrom vergaderden, hadden aanvanke lijk te kampen met twee moeilijkheden- 1. de samenstelling van de voorgestel de commissie, die, na het tot stand ko men van een „staakt-het-vuren", de po litieke onderhandelingen zou moeten voeren: 2 de aan de commissie te verstrekken opdracht en het door haar na te stre ven doel. Er was verschil van mening ever de vraag of de voorgestelde commissie slechts de behandeling van het Koreaan se vraagstuk tot taak zou krijgen, of dat haar ook zou worden opgedragen te on derhandelen over de toekomst van For mosa en het probleem van de vertegen woordiging van het communistische China in de VN. Naar U.P meldt, zou Pakistan voor gesteld hebben het Indische plan te wij zigen. Volgens de door Pakistan voorgestel de wijziging zouden na de order tot het staken van het vuren de V.N. met Chi na en Nocrd-Korea moeten onderhan delen over de voorwaarden voor een waoenstilstand op Korea. De onderhan- I delingen zouden dus geheel op een V.N - basis moeten plaats hebben. Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India. heeft Maandag verklaard, nog geen bericht van de Chinese communis ten ontvangen te hebben, dat zij het verzoek om op de 38ste breedtegraad halt te houden zouden aanvaarden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zeide Maandag niet over aanwij zingen te beschikken, die er op zouden duiden, dat de Chinese communisten bereid zouden zijn hun troepen bij de 38ste breedtegraad in Korea halt te doen houden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde inmiddels, dat het zich niet zou verzetten tegen een resolutie, waarin aangedrongen wordt op het „staken van het vuren", tenzij zij „vele verwerpelijke kwalifi caties zou bevatten". Wat hiermede bedoeld werd, werd niet nader uiteengezet. Een woordvoerder vo-ir de Ameri kaanse missie bij de U.N.O. legde er erhter de nadruk op, dat Amerika niet gebonden is aan enigerlei preliminaire manoeuvre, verbonden aan een derge lijke resolutie. Dit werd bevestigd door sir Benegal Rau. die toegaf hierover niet met de Amerikanen gesproken te hebben. In diplomatieke kringen te Lake Sucess werdt volgens U.P. aangenomen, dat Rood-China de 38ste breedtegraad niet zal overschrijden, omdat Peking's positie tot onderhandelen daardoor gunstiger zou worden. De leider der Chinese communistische delegatie zou hebben medegedeeld, dat Mao Tse Tung dit niet op schrift wilde stellen, omdat zulks „een verzwakking van het morele stand ount" van rood China Z'-u beteke nen. China zou een hoge prijs wensen voor enig compromis. In Amerikaanse kringen beschouwt men dan ook het streven der dertien landen met sympathie, doch men handhaaft in deze kringen de stelling, dat Korea als een afzonderlijk vraag stuk moet worden behandeld en dat het niet als een soort pand mag wor den gebruikt voor onderhandelingen over andere problemen van wijder strekking. ben gedaan aan Roberto Urdaneta Ar belaez, de voorzitter van de politieke commissie, tijdens een privé-diner, dat Vrijdag is gehouden op het hoofdkwar tier van de Russische delegatie. Vishinsky zou tijdens het diner heb ben gezegd dat zijn resolutie van Za terdag opzettelijk vaag was gehouden, opdat zij zou kunnen worden gebruikt als basis voor onderhandelingen over Formosa. Vishinsky zou de Columbiaan hebben verteld dat Formosa en niet Korea het voornaamste punt van bespreking is en dat van overeenstemming inzake For mosa overeenstemming inzake Korea afhangt. De mededeling over eventuele Russische garanties werpt een dui delijker licht op de resolutie, die de Russische delegatie Zaterdag - heeft ingediend in de politieke commis sie. In die Russische resolutie werd terugtrekking van ..alle buitenland se troepen" uit Korea verlangd. Volgens Rusland moeten de in Ko rea strijdende Chinezen worden beschouwd als „vrijwilligers", die onder Noord-Koreaans bevel strij den. Zij zouden dus niet tot „bui tenlandse troepen" mogen gerekend worden. Volgens Reuter heeft de Nederlandse consul-generaal op zich genomen Ber tha voor de Engelse ambassadeur in Nederland te leiden, opdat zij kan be sluiten of zij in Europa of in Azië wil wonen. Naar verluidt zijn er twee plaatsen geboekt in het vliegtuig, dat vanmid dag uit Singapore naar Nederland zou vertrekken. Een uur voor het Hof geopend werd werd met een straal van tweehonderd meter een stalen ring van Britse en Gurkha soldaten en inheemse politie en marine- en havenpolitie om het ge rechtsgebouw gelegd. Er werd op rui me schaal van traangas gebruik ge maakt toen het publiek begon samen te stromen. De troepen moesten verscheidene ma le: van hun wapens en traangasbom- men gebruik maken om de steeds sa menscholende Mohammedanen te ver drijven. Enkele Maleiers werden hierbij gewond. Alle toegangen tot het Hof werden zwaar bewaakt en niemand werd toe gelaten behalve de rechters, het perso neel van het gebouw, de advocaten en verslaggevers. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL". 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen op klaringen, later half tot zwaar be wolkt. Af en toe regen- of sneeuw buien. Zwakke tot matige verander lijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 8.40—16.28. Maan: 12.19—21.54. Over het Arabisch-Aziatisch voorstel Inzake een zeven-mogendheden-ronfe- rentic meldt T7.P„ dat het voorstel was vervat in een ontwerp-resolutie, waar- In werd verlangd, dat in Korea het vuren wordt gestaakt en aangedrongen op een conferentie tussen de V.S., Rus land, Rood-China, Groot-Brittannië, Frankriilc. Egypte en India over „aan- bevelin-en voor een vreedzame regeling van lonende vraagstukken in overeen stemming met de doelstellingen en prin cipes van de V.N.". Over de „Russische garantie voor het terugtrekken der Chinese communisti sche troepen uit Korea" meldt U. P., dat Vishinsky deze toezegging zou heb- Enige van de drieduizend Mohammedanen, die gisteren voor het Hoge Gerechtshof te Singapore demonstreerden in verband met het vonnis, waarin Bertha aan haar moeder werd toegewezen. De politie, ondersteund door Gurkha's, moest gebruik maken van wapens om de opstandelingen in toom te houden. Singapore is Maandag het toneel geweest van ernstige relletjes en straat gevechten, waarbij fanatieke Mohammedanen Europeanen te lijf gingen en slag leverden met de politie, die door Engelse en Maleise soldaten versterkt was. Zeven personen, vier Britten cn drie Aziaten, werden gedood, honderd en veertig gewond en velen vermist. Aanleiding tot de ongeregeldheden waren de demonstraties, die de Mohammedanen op touw zetten tegen de uitspraak in de zaak Bertha Hertogh. Om Bertha en haar moeder tegen aanvallen in het kloos ter ,,De Goede Herder" te vrijwaren zijn heiden naar een veiliger schuilplaats in Singapore overgebracht. In het gebied waarin de ergste wan ordelijkheden hebben plaats gevonden, is tot nader order alle verkeer verboden. Hoge politie-functionarissen te Singapore verdenken Chinese communisten er van gebruik te hebben gemaakt van de ont stemdheid van de Mohammedanen om hen op te hitsen tot buitensporigheden. Zij verwachten, dat, indien er vandaag v/eer wanordelijkheden zullen plaats vinden, de Chinese communisten hierin op duidelijke wijze de hand zullen heb ben. De Europeanen bleven gedurende de wanordelijkheden binnenshuis. Indien zij zich op straat bevonden, zochten zij zo goed mogelijk dekking De bioscopen bleven gesloten. Tegen het invallen van de duisternis waren Britse troepen op de voornaamste punten van de stad gesta- tionneerd. terwijl gewapende wachten patrouille liepen door de straten. Daar lagen vele auto's van Europeanen, die door de menigte waren buitgemaakt en in brand gestoken. Maandagavond laat reden er met grote snelheid vrachtwagens met Mo hammedanen door de verlaten straten san Singapore. Men hoorde kreten als „\IIah" en „Nadra". Er heerste vrijwel een staat van beleg. Manschappen van de Royal Air Force bewaakten het vlieg veld Kallang, waar dagelijks tientallen Europeanen aankomen en vertrekken. De Mohammedanen hebben het terrein voor de ingang van het vliegveld in hinden. De president van de Moslem Liga. Kharim Ghani, heeft via de radio een beroep op de Mohammedanen gedaan om op te houden met de geweldpleging, die, naar hij zei, was losgebarsten door een „onzichtbare hand". In een open brief aan de politie en de advocaten van het Hof van Appèl verzocht Ghani om uitstel van het vonnis. „Om ons te laten voortgaan met de tactiek van de koude oorlog om het hart te doen smelter van mevr. Hertogh, haar comité van helpers in Holland, haar land en haar Koningin" Met ingang van Dinsdagavond is te Singapore een uitgaansverbod afgekon digd voor de tijd tussen zonsondergang en zonsopgang. Larry Allen, de Amerikaanse verslag gever, die de gehele nacht zoek is ge weest, is in het ziekenhuis opgenomen. Hij had zich, na aangevallen en gewond te zijn. in een Chinees huis verborgen. Het stoffelijk overschot van een ge meenteraadslid, Pat Johnson, is heden morgen gevonden. Men had hem eerst afgeranseld en daarna in bewusteloze toestand in een kanaal geworpen. Hedenochtend te negen uur plaatse lijke tijd werd bij de politie in Singapore gerapporteerd, dat zich weer Mohamme danen rond de moskee verzamelden, in het gebied dat afgezet is. Ghurka's en Maleise politiemannen spoedden zich naar de plaats met de order de samen scholingen uiteen te drijven met „traan gas, dreigementen en indien absoluut noodzakelijk, met kogels". Er werd ook gemeld, dat zich in het Gelang-gtbied, acht km van het centrum gelegen, eveneens een menigte vormde. Via de radio is de bevolking aangera den binnenshuis te blijven. De straten in de binnenstad waren nagenoeg ver laten. Britse soldaten en Ghurka's pa trouilleerden in trucs door de straten. Eert van de vele auto's van Europea nen, die ui Singapore omver werden gesmeten en door de woedende Moham medaanse menigte in brand werden ge stoken. Van het front van Korea zijn Maan dag geen gevechtshandelingen van bete kenis gemeld. Alleen de luchtmacht van de V.N. was actief. Zij bombardeerde het communistische bevoorradingscen- trum Sinanjon. De raid duurde drie kwartier. Er vielen bommen van 225 kilo. Intussen heeft het Amerikaanse leger zich over de 38ste breedtegraad teruggetrokken en houdt het slechts een kleine zak, ongeveer 30 rnjjl ten N. van Seoul aan de overzijde van de parallel bezet. Men verwacht spoedig een Chine se aanval voordat de troepen aan de Noord-kust zijn geëvacueerd en in Zuid- Korea opnieuw ingezet kunnen worden. Tot deze troepen behoren ook de ma riniers, die naar Hungharn wisten door te breken. Officieel wordt bekend ge maakt, dat zij meer dan 30 percent ver liezen hebben geleden, hetgeen neer komt op ongeveer 6500 man. Zeker 4000 gewonden zijn per vliegtuig geëvacu eerd. Amerikaanse oorlogsschepen heb ben gedurende zeven dagen het gebied De bevolking van Milo op Sicilië hield een bidtocht naar het punt tot waar de gloeiende lavastroom van deEtna is gekomen. Ongeveer 2000 Parijse communisten heb ben Maandag voor het paleis van president Vincent Auriol geprotesteerd tegen de plan nen voor de Duitse herbewapening. Een aantal van de demonstranten werd op het paleis ontvangen. Maandagmiddag om vier uur was in het magazijn van een winkelhuis op de Oüd Diemerlaan de Diemenaar H. A. bezig met een ketel te experimenteren, die gevuld was met methyl-alcohol en an dere zeer explosieve stoffen. Op een gegeven moment vloog de stop van de ketel en stroomde de vloeistof over de destillatieketel en kwam in aan raking met de gasvlam die onder de ketel brandde. Een geweldige explosie vond plaats waardoor de grote spiegel ruit van de winkel en verschillende rui ten van belendende percelen aan scher ven gingen. Deuren werden uit de spon ningen gelicht zodat een grote ravage ontstond. De heer A. kreeg vrij ernstige verwondingen aan hoofd, armen en han den, maar kon na verbonden te zijn weer naar zijn woning te Diemen vervoerd worden. De Diemer brandweer zowel als de rijkspolitie was direct ter plaatse, maar de brandweer hoefde evenwel niet in te grijpen. De politie maakte proces-ver- baal op. De omwonenden zijn aan een groot gevaar ontsnapt daar in het be treffende perceel nog een drietal vaten met zeer explosieve stoffen lag opge slagen. Godsvertrouwen geeft de grootste vei- j ligheid in dit onveilige teven. Milo is een van die minus cule plaatsjes aan de voet van de Etna, waar geen ho tel is en geen tram, waar geen cinema is en geen thea ter. waar alleen maar ar moe is. Op 1 December scheen de hemel over het lot van Milo te hebben beslist: de lava had de rand van de verde- digingsdijk bereikt en was tot op minder dan 3 kilome ter van de eerste huizen van Milo genaderd. Geen enkel natuurlijk afweermiddel zou meer in staat zijn de vloed van brandende lava te stui ten. Op dat punt loopt een kastanjebos steil naar bene den... een hapje naar de smaak van de brandende reus, die met zevenmijlslaar zen op Milo af kwam. De mensen telden de uren „Zestig a zeventig uur", zei den de deskundigen. Van het dorpsplein af kan men de toppen van de Etna zien. Het vuur gaapt uit een kloof, zoals het bloed uit een verse wond. De laaiende mas sa schuift dreigend voort, gloeiende lavabrokken rollen over elkander en steken de brand in de bremstruiken. De hele bevolking van Mi lo, de kleine donkere vrou wen met hun witte hoofd doeken, de bruine driftige mannen met zakdoeken, lap pen en petten over hun zwar te kroesharen, kijkt zwijgend en verbeten naar de zengen de massa, die langzaam, maar zeker naar voren komt, die hun landerijen zal bedekken en hun huizen zal kraken als notedoppen. De experts, die hun hele leven hebben gewijd aan het bespieden van hun vijand, de Etna, geven nog twee, nog drie dagen uitstel. Binnen dit tijdstip moet Milo ontruimd zijn. De autoriteiten stellen honderd vrachtwagens ter beschikking van de bevol king; er staan al tweehon derd mannen klaar, om de inwoners te helpen hun scha mele huisraad op te laden en te vervoeren. Geen mens slaat er acht op De oude mensen weten te vertellen, dat de lavastroom in 1856 op dit punt was blij ven staan en dat bij een an dere uitbarsting de patroon heilige van Zafferano het dorp had gered, toen ieder een de hoop al had opgege ven. De dorpelingen hadden dc heilige tot vlak voor de vuurzee gebracht en daar hadden zij hem op de grond gezet. Zii hadden gebeden, gesmeekt, gedreigd. „Denk er om. als je het vuur niet tot staan brengt. verbrand je eerst zelf en daarna wij!" Ja- enkele sintels rolden tot aan ziin voetstuk. De verf blaker de en bet hout schroeide, maar.... het dorp bleef ge spaard. De Sicilianen zijn hetzelfde gebleven. Zii hebben in deze eeuw van atheïsme, rationa lisme en realisme niets afge legd van hun kinderlijk ge loof. van hun vertrouwelijke omeang met de heiligen. In de late middag van 29 November beginnen de klok ken te luiden. Op het ho ren van de klokken valt de dichte mensenmenigte, die zich heeft opgehoopt voor de afweerdiik. uiteen. De meis- ies hollen naar huis om haar beste kleren aar. te trekken, de jonge mannen lonen naar de kerk en halen Sint An- dreas van het altaar; zij la den hem met heel zijn zware vergulde baldakijn op een handkar. Op de vraag: „Waar gaat het heen?" antwoorden zij. „Naar oe lava natuur lijk.... wat dacht je? Dat de lava een heilige zal verbran den?" Zij beginnen te zin gen op de hun eigen eento nige wijze' ..questo buono augurio. viva Sant' Andrea!" Zij raken in extase. Hun stille, starre houding is ver dwenen. In de mannekoppen die de stoppelbaarden van vijf dagen nog zwarter en on gunstiger maken. leeft iets op, een intense ontroering, een lichtende hoop. Het le vensgrote beeld, in hout ge sneden en beschilderd in harde speelgoedkleuren, schommelt heen en weer op de kar. Het volk zingt: „Viva il santo, viva Sant' Andrea." Na elke aanroeping is er een pauze. Neen, zij schreeu wen niet: „Als je het vuur niet tegenhoudt, ga je er zelf aan". Hun ogen zeggen het. zwart en fel: „Viva Sant An drea, als jeOp 4 De cember wordt het gebod van ontruiming in Milo afgekon digd. Het eerst gaan de ton nen wijn, de enige rijkdom van het dorp. op de vracht wagens. Dan de tafels, de stoelende bedden het laatst. Van het ene ogenblik op het andere kan het won der gebeuren en zullen de mensen in hun huizen kun nen blijven. Er wordt ge sproken over de mogelijk heid, om de bedding van de lavastroom door middel van springstoffen te verleggen en zo het gevaar van Milo af te leiden. Ook op 5 December gaat de kar, de heilige, de pro cessie tot vlak voor de bran dende lava. Viva Sant An dreaOp 6 December vertrekt de helft van de be volking, maar de andere helft haalt de Madonna er bij. Er zijn cr, die zeggen: Wat? De Heilige Maagd, een vrouw voor het brandende monster, de Moeder Gods met haar blauw-zijden man tel in de wind, in de regen van vonken? Nood breekt wetten. Professor Cumin, de man van de Etna, geeft geen hoop meer. De lava stroomt met een snelheid van 35 meter per uur op het dorp af. De mensen van Milo lezen zijn noodlottige bulletins niet Onder het daveren van de klokken trekken zij met hun ongeschoren wangen, hun ongekamde haren, hun koortsige ogen achter de kar met Sant' Andrea, met de Madonna „Dacci la grazia Sant' Andrea, Santa Madon na. Op 7 December geeft pro fessor Cumin, evenals de generaal van een terugtrek kend leger, een niets en toen veelzeggend bulletin: „Toe stand onveranderd. Lava- armen gaan met lichtelijk verminderde snelheid voor uit. Studies omtrent vuur- werpend apparaat en het verloop van de lava sluiten een eventuele kunstmatige aflozing uit". De bewoners van Milo ge ven de hoop niet op. Viva la Madonna, viva Sant' An drea C. P.-D van Wonsan in Noord-Oostelijk Korea beschoten om de communistische horden tegen te nouden, terwijl de Amerikanen en de Zuid-Koreanen de haven verlieten. De Zuid-Koreaanse president, Syng- ir.an Rhee, heeft verklaard dat hem door de bevelhebber van het achtste leger de verzekering is gegeven, dat Seoul verdedigd zou worden. Hij wees vlakweg bij voorbaat iedere wapenstil stand of compromis-oplossing van de hand. waarbij Korea langs de oude grenslijn in tweeën zou worden verdeeld. Het Nederlandse detachement vrijwil ligers in Korea verricht thans zjjn dienst bij het achtste Amerikaanse leger, maar opereert nog niet in de frontlijn. Na voortzetting van de opleiding en com pletering der uitrusting zal het dc taak van het detachement zijn de verbindings lijnen te beschermen, waartoe het op het ogenblik als een zelfstandige eenheid wordt uitgerust, aldus heeft de Leger- voorlieatingsdienst officieel meegedeeld. Hieruit kan men dc conclusie trekken, dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt de Nederlanders actief in dc eerste gelederen aan de strijd te laten deelne men. Op het ogenblik verricht het onder deel patrouille-diensten in en om het legeringsgebied. Alles is wel. Zondagavond tussen elf en twaalf uur is aan de veerhaven te Kruiningen- Perkpolder een ongeval gebeurd, waar bij vermoedelijk twee personen zijn verdronken. Men neemt aan dat het ongeval als volgt is geschied. Even voor elven zijn twee personen op de veerhaven te Kruiningen aangekomen. Eén van hen was een stoker van de Provinciale Stoombootdienst, de 50-jarige J. Brasser uit Vlissingen. Daar de bcot niet meer voer schijnen de twee naar de reserve steiger te zijn gelopen, om een onder dak aan boord van het daar liggende Moerdijkpontveer te zoeken. Hieroij moeten zij, door de duisternis misleid misgestapt zijn en te water zijn geraakt. Maandagmorgen is het stoffelijk over schot van de heer Brasser aangetroffen Men vermcedt dat het tweede slachtof fer de heer G. F v. d. Velde uit St. Jansteen is. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het troepenschip „Zuiderkruis" is 8 December met 1.096 opvarenden uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. Er bevinden zich geen gesloten onderdelen aan boord. Toevallig kregen we een nummer van „Life" van nauwelijks twee we ken oud in handen. We zagen daarin een close-up van de president van Zuid-Korea Syngman Rhee over een gehele pagina. Het Mongoolse gelaat was v.an onder tot boven één „happy smile" vanwege de eindelijke over winningen door zijn troepen en die van de U.N.O. op de Noord-Koreanen behaald. En nu, veertien dagen later, moet diezelfde president verklaren, dat hij bitter teleurgesteld is, omdat de conferentie tussen Truman en Att- lee niet geëindigd is met een oproep tot algehele mobilisatie van de demo cratische wereld tegen het communis me. Bitter zeide hij: „Het zou beter geweest zijn, als de U.N.O. ons in het geheel niet had geholpen, wanneer wij nu in de steek worden gelaten." Een begrijpelijke, maar niet geheel gerechtvaardigde klacht. President Syngman Rhee moet wel het lot van Tsjfchoslowakije voor ogen staan, dat om tijd te winnen opgeofferd werd aan Hitler's machtsbegeerte. Maar hij moge bedenken, dat indien zijn Zuid- Koreanen de Uno-troepen niet meege sleurd hadden over de 38ste breedte graadde U.N.O. thans principieel zui verder en sterker zou staan tegen over de communistische agressie, die zij aanvankelijk alleen maar onge daan wenste te maken. Of dat echter in de vractijk een andere toestand zou hebben geschapen dan die, waar in Korea thans verkeert, staat natuur lijk te bezien. Het rode China is o.ls de Etna los gebarsten en de lava van de rode Chinese troepen komt Korea bin nen en men weet nog niet waar en of ze halt zal houden. Een vulca- noloog op Sicilië heeft voorgesteld om de Etna te bombarderen en daardoor te trachten de lavastroom te leiden. Truman moet ook zulke plannen ten aanzien van China hebben gehad, maar Attlee heeft hem daarvan af gebracht. Nu is het afwachten. In angst en vreze. REFLECTOR Naar Reuter meldt heeft Radio Vati can» de arrestatie bekend gemaakt van Mgr. Jozef Beran. Aartsbisschop van Praag, die mei onbekende bestemming is weggevoerd. Met hem is eveneens ge arresteerd de bisschop van Spis, Mgr Johan Vojtassah. Het aantal in Tsjcchoslowakije gear resteerde bisschoppen bedraagt thans zeven. Honderden priesters zijn reeds in de gevangenis. Jonge gezonde priesters worden voor de militaire dienst opgeroe pen en de jongsten onder hen zijn ver plicht een cursus voor Marxistische her opvoeding te volgen. De arrestatie van Mgr. Beran werd reeds lange tijd verwacht. De bisschop mocht zijn paleis reeds geruime tijd niet meer verlaten. Bij het jongste proces tegen katholieke geestelijken in Praag werd zijn naam herhaaldelijk genoemd en gold hij als een spion varl de impe rialistische kapitalistische machten. Mgr. Jozef Beran. De Rotterdamse rechtbank heeft dc 61-jarige mr. C. H. V„ ex-directeur van de N.V. Oudewaterse Bank uit Oude water, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden met aftrek. De eis luidde drie jaar met aftrek. Wegens valsheid in geschrifte werd de 45-jarige procuratiehouder J. E. te Oude water conform de eis veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De kantoorbedienden de 38-jarige H. A. en de 35-jarige G. A. de J. uit Óude- water werden ieder wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maan den met een proeftijd van drie jaar. Te gen hen was zes maanden voorwaarde lijk geëist met een proeftijd van drie jaar. Tenslotte werd de 44-jarige adjunct directrice V. H. van der V. uit Oude water conform de eis tot vier maanden met aftrek veroordeeld, eveneens wegens valsheid in geschrifte. Men vreest dat de 23-jarige stuurman E.B., woonachtig te Groningen, die met het schip „Driturria" in de Zaandamse haven lag, Zondagavond verdronken is. De opvarenden van een nabij gelegen kustvaartuig hebben een plons en hulp geroep gehoord. Zij waarschuwden de politie te water, die zowel Zondagnacht als Maandag de gehele dag ter plaatse dregde. Des avonds toen alle passa gierende zeelui op hun schepen waren teruggekeerd bleek B. niet aan boord te zijn gekomen. Met het dreggen haa men Maandagavond nog geen resultaat gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1