Melksanering in Haarlem Geen verbouwing van het Krelagehuis Drukker bevaren dan voorheen Wat is het beste voor Uw baby? tcuesiJ Wie komen er thuis? Koe spelen de R.K. clubs? m Somber relaas van een insider AGENDA IDEALE HAARLEMSE DUW-ARBEIDER 1 Oudste inwoonster 95 jaar WON 5000 GULDEN De bomen aan de Zandvoortselaan Taxi? Bei 1.2.3.4.5 Afd. Noordwijkerhout en Hillegom van Bloembollencultuur verklaren zich tegen Asverkeer neemt taak van scheepvaart over Nederlandse appelen naar België 10% KORTING!! Slechts korte tijd Haarlems Ma trasse n h ti i s ^Krijgt logée's?? Haarl.tiiatrassenhuis H. de Graaff Tafeltennis N.K.S. Sluiting Heilige Deuren DINSDAG 12 DECEMBER 1950 PAGINA 2 Feest in Spaarneparochie Kapelaan Van Pol 12V2 jaar priester KERSTFEEST IN DE GEVANGENIS WIJKCOMITÉ HAARLEM-N. „Das Orgelbüchlein" wordt gesloten VOOR DE BABy Burgerlijke Stand Met de „Cameronia" en de „Kortenaer" Ned. Kath. Graf. Bond Dr. Spoelder neemt afscheid Lasapparaat ontploft In voetbalprijsvraag van „Een-nul" K.J.M.V. „St. Augustinus" Glashals Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfsverenigingen ZANDVOORT Aanbesteding Touring Zandvoort In het kort BLOEMENDAAL Rapport van landschaps architect JEUGDLEIDERSCURSUS H.V.B. Verenigde Kath. Dammers Het Spaarne HEEMSTEDE HULDIGING VAN DE HEER J. BOUWMAN Kath. Vrouwenbeweging Cafetaria ü1 f SU -.4.^1 Boter-Kerstkransjes Fondant kransjes Schuim, en choc, kransjes Paus wijst kardinaal legaten aan Men schrijft ons: Nu het in de bedoeling ligt van de on langs opgerichte coöperatie van Haar lemse melkhandelaren om met ingang van 1 April a.s- de melksanering in Haarlem in te voeren, is het goed op en kele zaken t te wijzen. Het college van B. en W. moet toestemming geven op de sanctie van het Bedrijfschap voor Zuivel, dat in de kringen van de melk handel bekend staat als het B.Z. Haar lem schijnt thans voorbestemd te zijn om als eerste grote stad de „zegeningen" van deze sanering te mogen ondergaan en de ijver van het B.Z. om de coöperatie een handje te helpen is zo groot, dat het reeds geruime tijd geleden met'het ge meentebestuur over deze zaak gesproken heeft. Het invoeren van de sanering is geen taak van het B.Z. Het heeft alleen te zorgen voor een behoorlijke verdeling van de beschikbare melk over het ge hele land en voor een goed lopende dis tributie. De sanering te Heemstede en Aerdenhout heeft echter reeds bewezen, dat er geen bevredigende distributie uit voort kan komen Het moet niet in de bedoeling van de Haarlemse coöperatie liggen een vertrou wenscommissie aan te stellen, hoogstens zou men accoord kunnen gaan met een adviescommissie, die de coöperatie een warm hart toedraagt. Een zeer belangrijk vraagstuk is ook dat van het personeel. In Heemstede zijn vage beloften gedaan aan personeel en publiek en reeds nu blijkt, dat er niet veel van terecht komt. Zo wordt aan de Haarlemse huisvrouwen een keuze be loofd uit twee bezorgers in Heemstede bracht men het destijds zelfs tot drie doch men heeft er vergeten bij te ver melden, of er twee bezorgers in een wijk of een sector komen. (Een sector bestaat namelijk uit twee wijken en practisch komt het er dus op neer, dat er slechts één bezorger in één wijk komt en de keuze uit twee bezorgers dus een fictie is). In Haarlem is ten aanzien van het per soneel hetzelfde spelletje gespeeld als in Heemstede: „eventuele ontslagen zullen slechts in overleg met het personeel en zijn erkende organisaties worden gege ven en zoveel mogelijk bezorgers zullen op andere plaatsen te werk worden ge steld. Bovendien zal het mogelijk zijn, dat sommigen eigen wijken krijgen en dus de gelegenheid hebben zelf een zaak op te bouwen." Even daarvoor echter wordt verklaard, dat het mogelijk zal zijn, alle zonen van de melkhandelaren in de coöperatie een plaats te geven. Hoe dit samen te rijmen valt, zal wel niemand snappen, zeker niet hoe het mogelijk is, dat iemand zonder middenstandsdiploma en erkenning zelf een bedrijf kan beginnen Dergelijke me dedelingen zijn alleen maar bedoeld om de publieke opinie te misleiden en an ders niet. Soortgelijke toezeggingen zijn ook gedaan aan het personeel van de Heemsteedse melkhandelaren en het enige waartoe men heeft kunnen beslui ten is, het personeel in dienst te hou den, vermoedelijk omdat men reeds van te voren wist, dat het Gewestelijk Ar beidsbureau geen toestemming zou ge ven om tot ontslag over te gaan. Teneinde het benodigde quotum van 90% te krijgen, hebben de voorstanders van de sanering niet geaarzeld, metho den toe te passen, die niet prettig zijn, Men ging n.l. bij de tegenstanders op be zoek wanneer men zeker wist dat deze niet thuis waren en dan werden de echt genoten „bewerkt". Wanneer ondanks de tegenwerking van de bezochte melkhandelaar toch het voorgeschreven quotum zou worden be reikt, zou er voor gezorgd worden, dat deze in een z.g. dode sector werd ge plaatst, waarin geen droog brood te ver dienen zou vallen, dit als straf voor het verzet tegen de voorgenomen sanering. Vele vrouwen hebben zich daardoor bang laten maken en het gevolg is ge weest, dat onder haar dwang vele melkhandelaren in arren moede lid zijn geworden van de coöperatie en de desbetreffende verklaring hebben ge tekend. Zonder deze methode was men nimmer aan de voorgeschreven 9tf% gekomen. Behalve deze methode probeert men ook om reeds nu door het inschakelen ook zoons, die b.v. geruime tijd gele den uit Indonesië terug zijn gekomen en buiten het melkbedrijf werkzaam zijn, nu ineens in te schakelen en in de plaats daarvan een werknemer te ontslaan. Gelukkig gaat dat niet zo heel erg ge makkelijk en het is maar goed, dat het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen nog steeds van kracht is. Nog zeer onlangs is een dergelijk geval aanhangig gemaakt bij het Gewestelijk Arbeids bureau en het is vooral de „Unie Ver keer", bestaande uit de drie samenwer kende vakbonden van transportarbei ders, die met grote- belangstelling de uitslag van deze poging tegemoet ziet, omdat daarin een vingerwijzing kan worden gezien voor de aan te nemen houding bij de gang van zaken zoals déze verwacht wordt. Gezien de Heem- steedse ervaringen heeft men van deze verwachtingen ook weer geen hoge dunk. Aan de hand van bovenstaande „ont hullingen" kunnen de Haarlemse ingeze tenen thans wel voor zichzelf uitmaken wat hun te wachten staat als deze sane ring inderdaad op 1 April 1951 wordt ingevoerd; werkloosheid voor vele werk nemers, narigheden en ontelbare moei lijkheden voor de huisvrouwen, vooral voor hen die met kleine kinderen zitten en waar de melkbezorger door de inde ling der sectoren eerst laat komt en het raderwerk van het gezin finaal in de war loopt en tenslotte een melkhande laar, die zich dictator gaat voelen. Met veel luister en plechtigheid heeft de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans en de H. Dominicus aan het Spaame het koperen priesterfeest gevierd van kapelaan Jac. Th. A. van Pol, die nu ruim twee jaren in de Spaarne-parochie werkzaam is. De viering van dit jubileum werd des morgens ingezet met een plechtige Hoogmis, die de jubilaris ppdroeg met assistentie van twee neven als diaken en subdiaken, de kapelaans P. en J. van Ingen, terwijl deken B. G. Hosman uit Beverwijk als presbyter-assistens fun geerde. Ceremoniarius was kapelaan J. Rohde. Vele parochianen woonden deze plechtige H. Mis bij en het moet de jubilaris tot voldoening hebben ge stemd, dat ook oud-pastoor J. de Vlie ger blijk gaf van zijn belangstelling en op het priesterkoor had plaats genomen. Tevens was tegenwoordig rector S. van Ginkel. Tijdens deze H. Mis werd een schaal - collecte gehouden, waarvan de op brengst de jubilaris als geschenk van de parochie zou worden aangeboden. Velen maakten 's middags van de gelegenheid gebruik om kapelaan Van Pol tijdens de receptie persoon lijk te feliciteren en onder hen was de mannelijke jeugd uiteraard sterk ver tegenwoordigd, waar de jubilaris daarvoor onder meer de zorg heeft. Tot besluit van deze kerkelijke vie ring celebreerde kapelaan Van Pol des avonds een plechtig lof, waarbij hij door rector S. van Ginkel en kapelaan P. Matthijsen, resp. als diaken en sub diaken, werd geassisteerd. Terwijl wij met blij verlangen het Kerstfeest tegemoet zien, is er een groep mensen, die nu al de verzuchting slaakt: „Ik zal blij zijn, als we die dagen weer achter ons hebben". Inderdaad zijn dit voor hen, die in de gevangenis vertoeven, dikwijls moeilijke dagen. Dan vooral tuchten zij zwaar, zoals het heet. Je verlangt dan allemaal naar huis veel meer dan anders. Toch heeft dit feest hun ook veel te zeggen. Daarom dat er voor de gevangenen ook een Kerstvie ring georganiseerd wordt. Wilt U daar bij helpen? U kunt dit doen door een geldelijke bijdrage te zenden aan het onderstaande adres. Kerstmis is een feest van goedheid en moeten wij die vooral niet laten uitgaan naar hen, die, hoewel zij ernstig tekort schoten, toch ook verwacht worden bij de kribbe van het Kind, dat kwam om de zondaars te redden? W. J. Dekleermaeker, Aalm. bij de Strafgevangenis, Jansstraat 41, giro 224368. Wij maken de bewoners van Haar- rem-N. (benoorden de Jan Gijzenvaart) er op attent, dat met ingang van Vrij dag 15 December, om de 14 dagen, het Wijkcomité een spreekuur houdt in een lokaal der kleuterschool aan de Tessei- schadestraat, van 8 tot 9 uur. Bewoners, die wensen of klachten hebben van algemeen belang, kunnen zich op dat spreekuur vervoegen. Vrijdag 15 December zal in de Waalse Kerk de 7e en laatste avond in de cy clus „Das Orgelbüchlein" van J. S. Bach worden gegeven. Uitvoerenden zijn: Dolf Hendrikse, orgel, het „Haarlems Motetgezelschap", o.l.v. Maarten Kooy en het Remonstrants Kerkkoor, o.l.v. Jan Boeke. Op deze avond zullen wor den uitgevoerd de koralen uit het „Or gelbüchlein", welke op het Kerstfeest betrekking hebben. Advertentie Dat is niet zo een, twee, drie uit te maken, de kle ding, het wassen, de nodige rust.... er is zo veel. Wat betreft de keuze van luiers, daarover bestaat geen twijfel. Teddy-luiers zijn heerlijk zacht en absorberend en toch enorm sterk. Geen zorg meer voor de luierwas. Teddy-luiers drogen snel. Nu de St. Nicolaasdrukte voorbij is, kunt U rustig Uw Baby-uitzet uitzoeken. Luiers Tetra en Oogjes 1.10 - 1.35 - 1.45 - 1.65 ANEGANG 46 GEBOREN: J. C. J. Neijens—Kelders z; J. A. M. van LeeuwenNederkoorn z; C. M. HagedornVan de Voort z; J. BlomHeijstek z; A. M. Oosterbaan MartimiusTimmer z; G. den Dekker Teulings z; M. E. BoskampKoelemeijer z: M. M. BakkerBöhm z; G. P. van BemmelTip z; P. VersterreVan der Meer z: M. E. ZethofJansen: M. E. de JongSpilker z; F. J. WarmerdamVan Harten d; C. M. WielingaParson d; M. H. C. van MarreloCloudt d; A. E. Ver damPieterse d; A. KampOverbeek d; M. C. OutSpoor d; J. C. J. Winnubst Schoorl d. ONDERTROUWD: W. H. van den Es- hof en C. F. Loos. OVERLEDEN: J. Floor, 61 j., Gast- huisvest; P. Strijbis, 86 j„ Schalkwijker- weg; S. H. Koers, 3 j„ Spaarne; A. Boelé Ligthart. 73 j., Kamperlaan; D. S. C. van der Woude, 83 j„ Molijnstraat; J. L. M. VisserVan den Berg, 72 j., Bata- viastraat; W. G. E. Valk, 79 j„ Dreef. BIOSCOPEN: Rembrandt: Hallo New York (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.), 2 en 8 u.; Luxor: We gaan naar Parijs (a. 1.1 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Louter toeval (18 j.J 2.30.u.: City: Westwall 1944 (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Sponnage op de Martinique (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 12 December f Schouwburg: De Haagse Comedie met „De fluwelen handschoen", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-Concert o. 1. v. Toon Verhey. Soliste Clara Haskil, piano, 8 uur. Frans Hals-theater: Roverssymphonie (H.K.G.) 8 uur. Met de „Cameronia" en de „Korte naer" keren de volgende militairen uit Haarlem en omgeving naar Nederland terug: „Cameronia", aankomst 24 December 1950 te Rotterdam: HAARLEM; Jansen, J. Kortenaerstraat 6; Ruig, J. de, Riouwstraat 18; Ledden Hulsebosch, Mej. C. J. v., Wagenweg 208; Töns, C. M. L., Rijksstraatweg 562; Heel. A. van, Saenredamstraat 20; Heezius, H. J., Barendsestraat 28 zw.; Korstjens, W. J. A., Damstraat 4; Bettink, Mej. T., Duinoordstraat 32; Liem Kaja Nio, Mej. Hazepaterslaan 24. BLOEMENDAAL: Meulemans, C. A., Hotel Iepenhoven. HAARLEMMERMEER: Warries, E. F., Badhoevedorp, Akerdijk 221. HEEMSKERK: Nierop, L., M. v. Heemskerkstraat 110. VELSEN: Thiele. B., IJmuiden, Beste vaerstraat 1; Verhoef, K., IJmuiden, P. Potterstraat 6. Hr. Ms. „Kortenaer". aankomst 22 De cember 1950 te Den Helder: HAARLEM: Vries, J. W. de, Van t Hoffstraat 137; Valkenburg, A. W„ Dahliastraat 7; Kinders, L., Gerrit van Heesstraat 5. Bovengenoemde afdeling houdt he denavond 8 uur in het gebouw St. Bavo een ledenvergadering. Op de agenda staan enige belangrijke punten, o.a. be handeling begroting; verkiezing van een feestcommissie voor de viering van het 40-jarig bestaan der afdeling. Ver volgens zal door de heer B. J. Werkho ven een causerie worden gehouden over „De wet op de ondernemingsra den". De rector van het Haarlems Gymna sium, dr. C. Spoelder, zal in een bijeen komst, die Vrijdagmorgen 22 December in de Doopsgezinde Kerk wordt gehou den, afscheid nemen van zijn school. Bij deze gelegenheid zullen een aan tal autoriteiten op onderwijsgebied het woord voeren. In een garage aan de Tempeliersstraat heeft zich tijdens het lassen een explo sie voorgedaan. Een 39-jarige chauffeur monteur was met het apparaat bezig, toen bij het werk aan een auto-spat bord plotseling de vlam verdween en op een verkeerde plaats met een ont ploffing weer te voorschijn kwam. Het personeel slaagde er in, de installatie buiten de deur te werken, waar de brandweer het brandgevaar spoedig wist te bezweren. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. In een voetbalprijsvraag van „Een-nul" won een Haarlemmer een geldprijs van 5000 gulden. De man had van vijftien voetbalwedstrijden de uitslag precies ge raden. Het betreft hier een DUW-arbei- der, wiens naam nog niet bekend is ge maakt. Vanavond zal tijdens een offi ciële plechtigheid de prijs worden uitge reikt in het hoofdkantoor van „Een-nul" te Haarlem, Duinoordstraat 79. Na de geslaagde St. Nicolaasavond van Dond«rüag j .11. zet de K.J.M.V. haar winterprogramma voort met een lezing door pater Versteegh, over een nog nader te bepalen onderwerp. Vooral de jongemannen, die hoven- genoemde feestavond bezochten worden uitgenodigd om met de vereniging en haar veelzijdig programma eens nader kennis te maken. Zij kunnen zich daartoe a.s. Woens dag 13 Dec., des avonds om 8 uur gra tis vervoegen aan het R.K. Midden stands bureau, Kruisstraat 25. Gisternacht om tien over twaalf werd een grote ruit van Van Lindbergh's Tou- ringscarbedrijf ingeslagen. Reeds vijf mi nuten later werd bij de Amsterdamse Poort een dronken wielrijder aangehou den die een groot aantal glassplinters op zijn kraag en rug bleek mee te dra gen. Het was de 22-jarige bakker uit Vijfhuizen, die direct naar de Smede- straat is overgebracht. Eventuele ge tuigen die zijn overtreding hebben ge zien, worden verzocht zich met de poli tie in de Smedestraat in verbinding te stellen. Het programma voor deze week luidt: Afd. I A. 13 Dec. Spoorboys IFigee X; 14 Dec. G.E.B. I—D.K.C. I; 15 Dec. Stork I— D. S.H. I, Beynes IJohez I. Afd. I B. 11 Dec. Nederland I—D.S.H. II. Ver- maat ID.K.C. II; 13 Dec. Spoorboys II H.S.M. I; Boru ILaurens Coster I. Afd. II A. 12 Dec. Johez IIOpenb. Werken: 15 Dec. Holl. Nautic INederland II; Bey nes II—G.E.B. II; Figee II—Boru II. Afd. II B. 11 Dec. Laurens Coster IIBeynes III; 12 Dec. Holl. Nautie IIStork II; 13 Dec H.S.M. IIVermaat II en 15 Dec D.S.H. II—G.E.B. III. Maandagmiddag hebben B. en W. van Zandvoort aanbesteed de bouw van een vuillaadstation aan de Van Lennepweg. Ingekomen 29 biljetten. De laagste in schrijvers waren C. Keur te Aerdenhout voor f 50.980 en Philips' Bouwbedrijf te Haarlem voor f 55.460 Het hoogst werd ingeschreven door de firma R. K. Kop pen en Zn. te Den Helder voor f 72.600. Woensdag 13 December a.s. des avonds 8 uur organiseert „Touring Zandvoort" in „Ons Huis" aan het Dorpsplein te Zandvoort een lezing over de gevaren van de weg. Spreker is de heer S. C. J Heerma van Voss, oud-inspecteur van de verkeerspolitie. De oudste inwoonster van Zandvoort, de weduwe Bluijs-Van der Mey bijge naamd „Jans de Kraai" vierde Zaterdag haar 95e verjaardag. De Zandvoortse muziekkapel bracht de nog krasse en levenslustige jarige een serenade. Het comité voor ouden van dagen kwam de feestelinge feliciteren en overhandigde een fruitmand als geschenk. Onder grote belangstelling vierden Jan Schaap en Anna SchaapKoper te Zandvoort Maandag hun 60-jarig huwe lijksfeest. Het slopen van het bovengedeelte van de grote bunker in de duinreep nabij de Strandweg te Zandvoort is gegund aan P. Daalder's Aannemersbedrijf N.V. te Alkmaar voor 18755,Met het werk is onmiddellijk een aanvang gemaakt. In een van de laatste vergaderingen van de Bloemendaalse raad heeft de heer J. van Holten de vraag gesteld" of een an dere beplanting van de Zandvoortse Laan mogelijk is, om meer zonlicht te verkrijgen langs de tramweg. Ir. H. Otto, landschapsarchitect te Utrecht, heeft over deze kwestie een rapport uitgebracht, waarin hij over de bestaande toestand verschillende bezwa ren uit. De beplanting van Oost naar West maakt volgens deze deskundige een onregelmatige indruk. Daar de trambaan aan de Zuidzijde grenst aan de rand van mooi geboomte en in de villa-tuinen aan de Noordzijde ook een te waarderen beplanting aanwe zig is, zouden bomen op deze grensstrook geheel kunnen worden gemist, ware het niet, dat de masten van de bovenleiding der tram enige maskering gewenst doen zijn. Maar de bomen kunnen daarvoor wel op grotere afstanden dan veertien meter staan. Deze afstanden zijn bij de tegenwoordige ontwikkeling^ van de boomkruinen en bet smalle wegprofiel van de tramweg aan de kleine kant. De invulling van de opengekomer, plaatsen met platanen, waarmee een be^ gin is gemaakt, verdient volgens deze architect geen aanbeveling, daar het ziekworden van alle iepen nog wel vele jaren op zich zal laten wachten en de tussen beplante platanen dus door ver schil in leeftijd toch een onregelmatig geheel geven. Bovendien ontwikkelt de plataan zich tot een zware boom met brede kroon, wat op deze plaats weinig gurfstig is. Het verdient aanbeveling door het rooien respectievelijk verwijderen en el ders planten van bepaald aangegeven bo men een zekere regelmaat in de beplan ting te herstellen en de onderlinge af standen te vergroten van 28 tot 43 meter. Wel zullen ook in de loop van het vol gend jaar iepen ziek worden, maar bij ruime afstanden zal de verwijdering minder hinderlijk zijn dan in een vrij dichte rij. Er kan dan ook gewacht wor den tot het merendeel van de bestaande bomen is verdwenen. Ir. Otto meent, dat de haag langs de trambaan gehandhaafd dient te worden. Advertentie AMSXKKlMftJStHfi De Commissie voor Jeugdvoetbal van de KNVB afdeling Haarlem bericht ons, dat de derde jeugdleiders-cursusavond seizoen 1950-1951 op Donderdag, 14 De cember a.s. in de bovenzaal van café restaurant Brinkman op het Houtplein zal worden gehouden. Aanvang half acht. Op deze avond zal spreken de 2e voor zitter 'van de KNVB, de heer ir. H. F Hopster met als onderwerp „De karak- tervormende waarde van de sport en in verband hiermede de vraag: professio nalisme of amateurisme". Gezien het belang en de actualiteit van het genoemde onderwerp vertrouwt de ommissie op de aanwezigheid van alle ugdleiders te mogen rekenen. De voor a.s. Woensdag vastgestelde wedstrijd VKD IHDC II is uitgesteld tot Woensdag 20 December. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Noordwijkerhout hield Maandag avond een ledenvergadering in hotel v. d. Geest, welke zeer druk was be zocht. En zoals in vorige jaren de moei lijke omstandigheden, waarin het meren deel van de kleine bloembollenkwekers verkeerden, hun stempel drukten op een vergadering als deze, zo bepaalden thans ook de verbeterde omstandigheden de sfeer van deze vergadering. De kwekers weten weer, waarvoor zjj werken en dat is in Noordwijkerhout niet voor luxe, maar voor een behoorlijk stuk brood voor hun gezinnen. Maar daarover be hoeven wij voor onze lezers niet verder uit te weiden. Dat weten zijzelf nog veel beter dan wij. Laten wij volstaan met te vermelden, dat de sfeer van deze verga dering er een was van opgewektheid en de voorzitter 'constateerde met vreugde in zijn openingswoord, dat het jaar 1950 voor de kwekers een gunstig jaar ge weest is, hoewel nog niet iedereen' van de verbeterde omstandigheden ten volle heeft kunnen profiteren. De heer v. Leeuwen deed aan zijn openingswoord een buitengewoon sym pathieke herdenking van het op 25 Au gustus j.l. overleden erelid van de afde ling, de heer E. Oostdam, voorafgaan. Spreker herinnerde er aan, dat de heer Oostdam met enige anderen de afdeling in het begin van deze eeuw heeft opge richt en dat de thans ontslapene van 1911 af gedurende 35 jaren de voorzit tershamer hanteerde. Spreker schetste de heer Oostdam als een man met een zeer grote interesse voor en kennis van het vak. Hij heeft in zijn leven de ups en downs van het vak meegemaakt en vooral de ongunstige perioden drukten hem zeer. Hij was een groot bloemen liefhebber en hij heeft zich op de narcis gespecialiseerd. Groot was zijn vakken nis en menigeen ontving van hem waar devolle adviezen. Hij was een zeer goed voorzitter en vooral in de moeilijke saneringsjaren toonde hij zijn kwali teiten. Na deze herdenking en zijn terugblik op het afgelopen jaar constateerde de voorzitter nog, dat het broeiseizoen gunstig verloopt en hij wees daarbij op dë stille getuigen hiervan op de be stuurstafel, n.l. een aantal bloeiende Clamors. Deze narcissen in bloei op 11 December, dat is wel iets heel bijzon ders. De milde schenker van deze bloe men was de firma v. d. Berg-Smit. Van de ingekomen stukken dient ver meld een schrijven van de vereniging van makelaars en tussenpersonen in de bloemboüenh.andel, in welk schrijven de vereniging aan de kwekers verzoekt om niet meer te verkopen voor M. P. zo veel cent, maar voor de marktprijs. De voorzitter beval de vergadering aan om aan dit verzoek te voldoen. Dat geeft weer normale handel. Ook het belang van de vereniging „De Tulp" werd door de voorzitter onderstreept en tenslotte was er een schrijven van het H.B. over clandestien beursbezoek. De hoofdschotel van deze avond was de beschrijvingsbrief van de algemene vergadering op aanstaande Maandag. Maar aan deze brief is toch nie, veel tijd besleed. De twee voornaamste punten waren het verzoek van net H.B. om machtiging tot verbouwing van het Krelagehuis en het voorstel tot contributieverhoging. Over beide punten werden enige opmerkingen uit de vergadering gemaakt, welke hierop neerkwamen, dat men van de in Hil- legom te stichten beurs een zodanige concurrentie verwacht, dat het beurs bezoek in Haarlem sterk zal teruglo pen en dat de contributieverhoging wel nodig zal zijn, maar dat dit toch niet voldoende wordt aangetoond en dat bovendien het systeem van hef fing wel voor verbetering vatbaar is. De voorzitter zette tenslotte het stand punt van het bestuur uiteen en dat kwam hierop neer, dat men het huidige beursgebouw zo slecht acht, dat het ook met 3'/i ton nog niet goed wordt en dat de toelichting van het hoofdbestuur op dit voorstel en de contributieverhoging onvoldoende is. Het bestuur stelde daar om voor aan het H.B. te verzoeken deze punten tot een volgende vergadering uit te stellen en dan uitvoerige toelichting te geven en bovendien wenst men eerst verbetering van de stemtabel. Volgens de huidige tabel heeft de Noord met zijn in hoofdzaak gemengde bedrijven een te grote invloed op de besluiten. De ver gadering gaat er mede accoord, dat ove rigens aan de afgevaardigden een blanco mandaat wordt gegeven. De vacatures in het H.B. veroorzaken nog een stemming. Candidaten van de afdeling worden ten slotte de heren Bot uit Lutjebroek en v. d. Lely uit Lisserbroek. De herverkiezing van de heer v. Leeu wen als bestuurslid ging vlot en na enige discussie over en weer accepteerde hij tenslotte ook maar een herbenoeming ais voorzitter. Dat de leden hun voorzitter weten te waarderen bleek hierbij wel overduidelijk. De rondvraag leverde allereerst een vraag op over de collectieve inzending voor Bloemlust. De voorzitter antwoord de op deze vraag, dat er thalls 30 potten zijn opgeplant met narcissen en dat er ook nog wat bij anderen gebroeid wordt. Dit wordt in ieder geval ingezonden maar indien men nog meer heeft, kan dit bij de heer Uittenbogaard worden gemeld. De afdeling doet mee aan de 2e tentoonstelling omstreeks half Janu ari. De vraag van de heer Blauw over de mogelijkheid om kwekers, die op slechte grond telen, te helpen aan betere grond, bleek een schot in de roos te zyn. Inder daad sneed deze vragensteller een zeer belangrijk probleem aan, dat op het ogenblik in het centrum van de belang stelling van de Noordwljkerhoutse kwe kers staat. De voorzitter zag ook het probleem en zag ook wel mogelijkheden tot oplossing, maar wie zal de kat de bel aanbinden. De heer Oostdam hieid naar aanleiding van genoemde vraag een gloedvol betoog, waarin hij op de be langrijkheid van deze kwestie wees. Spreker stelde, dat de welvaart van de bevolking grotendeels afhangt van de kwaliteit van de grond. Hij ziet in de industrialisatie een groot gevaar voor onze teeltgronden. Ook de vraag naar ontspanningsoorden schept een gevaar. Getuige het Langeveld. De Noordzijder- polder werkt plannen uit. Deze kunnen nog niet openbaar gemaakt worden, maar spreker vraagt de steun en mede werking van alle instanties, zodra het plan openbaar wordt. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat het bestuur ook veel aandacht schenkt aan een en ander en hij achtte het daarom niet nodig, dat er een com missie werd gevormd, zoals de heer Ver- degaal suggereerde. Tenslotte vroeg de heer Jonkheer nog of van het voor de Landbouw beschik baar gestelde bedrag uit de tegenwaarde van de Marshallhulp niet iets beschik baar kon komen voor de Centrale Bol lenschuur. De voorzitter antwoordde hierop, dat het bestuur reeds pogingen in het werk stelt om in deze iets te bereiken. Bloembollencultuur. Maandagavond hield de afdeling van Bloembollencul tuur een ledenvergadering in hotel Sistermans. De voorzitter, de heer C. J. van Til, wees er op dat dit de laatste vergade ring was van het een en zeventigste levensjaar van de afdeling. Het seizoen was voor de kwekers goed, aldus spr., en voor de export niet. De betere prij zen die er gemaakt zijn, kwamen niet in de zakken van de cultuur-vertegen woordigers terecht. In ons democra tisch land kon nog niet bereikt worden dat de saneringsmaatregelen, gelijk wij dat wensten, verdwenen. Na dit voorwoord had de uitreiking plaats van de prijzen en diploma's van de mozaïekwedstrijd, welke tijdens het bioemenseizoen gehouden werd. Daarna kwam een voorstel aan de orde om artikel 6 van het Handels reglement te wijzigen inzake de daar in genoemde bepalingen over de gla diolen. De vergadering ging hiermede na ampele bespreking accoord. Mede werd adhaesie betuigd aan het ver zoek om op de koopbriefjes te ver melden de prijs waarvoor de gladiolen werden verkocht. Tot leden van de commissie voor het nazien der beschei den van de penningmeester werden be noemd de heren Ruigrok en Prennen. Tot afgevaardigden naar de Algemene Vergadering de heren Kleiweg en W. A. F. Murjt; als secundi de heren Pree- nen en Ruigrok. Als bestuurslid der afdeling werd gekozen de heer G. Meskers in de plaats van de heer G. Topper, die niet herkiesbaar was. Tot leden van het hoofdbestuur wer den candidaat gesteld de heren J. G. Timmer Pz. te Breezand en J. Bot te Lutjebroek. Er werd verder besloten te stemmen tegen het voorstel van het hoofdbestuur om dit te machtigen het nodige te verrichten om een verbouwing van het Krelagehuis tot stand te brengen en daarvoor aan te wenden de toegezegde aanbieding der gemeente Haarlem 70.000.en voor het verdei- beno digde bedrag een obligatielening te sluiten benevens een hypothecaire le ning. Bij de bespreking punt 7 van de be schrijvingsbrief: verhoging der con tributie, werd opgemerkt dat het stem- mengetal daardoor nog schever komt te liggen en aan de afgevaardigden werd vrij mandaat gegeven in deze zaak. Verder werden de uitgaven voor het orgaan véél te hoog geacht. Ook was de vergadering tegen voorstel 8 der agenda inzake wijziging der afdracht aan de afdelingen. Voorts werd de plaats voor de proeftuin ten zeerste af gekeurd. De heer Murk stelde nog voor een massa- demonstratie. van tenminste tweeduizend leden, naar Den Haag te organiseren om de afschaffing van sa neringsmaatregelen meer kracht bij te zetten. Vorige week, schrijvende over het verkeer in de Waarderpolder, op het zogenaamde Zwarte Weggetje, wezen wij op het feit, dat het wegverkeer het vervoer te water geheel overvleugeld heeft, zelfs langs het Spaarne. In de tiid, toen de Verschillende indus trieën langs het Spaarne gevestigd wer den, rekende men alleen op de vervoers mogelijkheden over deze rivier, hetgeen trouwens voor de hand lag; landverkeer bestond er practisch nog niet, en het Spaarne was een zeer goed bevaarbare stroom. Maar de tijden zijn veranderd, en door de hoge kosten en de lange tijds duur, die vervoer te water steeds mee brengt, heeft het wegvervoer een hoge vlucht genomen. De wegen waren daar niet tegen bestand met alle nare gevol gen, die daaraan verbonden bleken te zijn. Hoe zit het dan eigenlijk met het scheepvaartverkeer op het Spaarne? Vooropgezet dient te worden, dat er tegenwoordig veel meer schepen op het Spaarne gesignaleerd worden dan voor de oorlog. Maar men moet wel een goed onderscheid maken tussen schepen, die Haarlem aandoen om er te lossen of te laden, en die, welke aan de ene kant de Spaarnestad zijn binnen- en aan de an dere kant zijn uitgevaren, zonder de wallekant te raken. In 1938 meerden maar liefst 1500 schepen meer dan het vorig jaar, wat een verschil maakt van niet minder dan circ'8 100.000 ton. Uit de statistie ken blijkt, dat daarmede een achter uitgang van twintig procent is geboekt. Daarentegen passeerden gedurende het vorig jaar ongeveer zevenduizend schepen meer dan vroeger het potlood van de statisticus vermeldde. Een erg vreemd verschijnsel kan men dat niet noerr^n. Het is een logisch ge volg' van het feit, dat de gemeente de havengelden voor doorvarende schepen sinds enige tijd verlaagd heeft. Aan deze schepen heeft de handel hier echter niet veel. Sommigen zullen wellicht door de cijfers, die aanwijzen, dat Haarlem aan merkelijk minder dan vroeger door los sende of ladende schepen wordt bezocht, de vrees in zich voelen opkomen, dat wij binnenkort in een, wat handel be treft, dode stad zullen leven. Maar zij worden er nogmaals aan herinnerd, dat de weg de taak van het water, wat dat betreft, bijna geheel heeft overgenomen. Toch bestaat er nog enig verband tussen deze twee vervoersvormen: het „ster vend" verkeer te water is nog altijd in staat het wegverkeer te hinderen. Zij. die geregeld voor de open bruggen over het Spaarne moeten wachten, kunnen er over meepraten. Gisteravond kwam het gehele perso neel van het postkantoor te Heemstede in het dienstgebouw bijeen om de heer J. Bouman te huldigen naar aanleiding van het feit, dat hij veertig jaren bij de PTT werkzaam is. De beheerder van het kantoor, de heer J. Brik. voerde het woord en heette de jubilaris en zijn fa milie hartelijk welkom. Spreker merkte op, dat in deze veertig jaren stellig te leurstellingen en tegenslagen niet zijn uitgebleven, doch hij prees het in de ju bilaris, dat zijn activiteit en zijn opge wektheid daardoor niet in het minste hebben geleden, integendeel. Juist daar om betreurde spreker het, dat het hem niet mogelijk was, de jubilaris een bij zondere onderscheiding te geven of een lintje uit te reiken. De grootste beloning echter, zit in het feit, dat ieder die werkt met-volle ambitie en toewijding met te vredenheid op de afgelegde loopbaan kan terugzien. Daarna bracht de heer Brik hulde aan mevrouw Bouwman, die een groot gedeelte van deze veertig ja ren stellig de stuwende kracht is ge weest. Als bewijs van weerdering bood hij namens het personeel een fraaie tweedelige wandlamp aan en hij sprak de hoop uit, dat de lampen nog vele ja ren een gelukkig gezin zouden mogen belichten. Daarna werd het woord gevoerd dooi de heer J. v. d. Meer als de oudste van het personeel, die de jubilaris prees voor de uitstekende samenwerking, die hij al-, tijd had betoond en het vertrouwen uit sprak, dat de jubilaris op deze weg zou voortgaan. Hierna sprak de jubilaris een kort woord van dank en hij haalde daarbij oude herinneringen op. Zeer erkentelijk toonde hij zich voor het feit, dat het Ju bileumfonds hem, alhoewel hij daarvan sinds enige jaren geen lid meer is, toch heeft willen huldigen. Onder het consumeren van enige ver versingen bleef men daarna nog een poosje gezellig bijeen. Als naar gewoonte was de ledenver gadering van de Katholieke Vrouwenbe weging, afdeling Heemstede, welke Maandagavond in het Parochiehuis aan de Achterweg werd gehouden, weer zeer goed bezocht. Na het gebruikelijke welkomstwoord van de presidente, mevrouw Kubatz- Brugman, en het behandelen van enige huishoudelijke zaken, werd het woord gegeven aan rector Rutten, die in een zeer schone en vooral verheffende toe spraak enige grote figuren uit het Oude en Nieuwe Testament behandelde. Na een uitvoerige omschrijving van de Gul den Mis en de oorsprong er van, be sloot de spreker zijn causerie met een uiteenzetting over de betekenis van de drie H.H. Missen op Kerstmis en hoop te, dat zijn lezing iets zou mogen bij dragen tot een waardige en zelfs hei lige viering van het zo schone Kerst feest. Nadat mevrouw Kubatz de spreker dank had gebracht voor zijn mooie en verheffende toespraak en de aanwezigen, die dit jaar niet meer voor een verga dering zullen worden opgeroepen, van harte een Zalig Kerstfeest had toege wenst, sprak pastoor A. F. C. v. Noord het slotwoord. Naar wij vernemen zal België binnen enkele dagen weer de invoer toelaten van appelen uit Nederland, met name Cox Orange Pippin. Voor standaard kwaliteit geldt een minimum-export prijs van f 76 per honderd kg en voor huishoudkwaliteit 1 f 57 Uitvoermach- tigingen worden uitsluitend verleend door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit en niet door de veilingen of de U.C.B.-controleurs. De uitvoerver gunning kan uiteraard ook voor Luxem burg worden verleend. Van Belgisch- Luxemburgse zijde worden slechts in voervergunningen verstrekt, onder voorwaarde, dat de overeengekomen minimumprijsbepaling stipt wordt na gekomen. Hierop zal scherp toezicht worden uitgeoefend. Op Zondag 17 December VelsenIVV QSC—DEM Alkm. BoysWijk aan Zee ZaandijkVitesse TYBBLaakkwartier VCSHBC SNA—ADO ZRCOnze Gezellen Hillegom—VVSB LisseTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende "klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. Advertentie op alle Matrassen reparaties Blivullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, s avonds gebracht H. DE GRAAFF. Grote Houtstraat 103 U?e£foon 11485 Advertentie Grote Houtstraat 23 63 ct. per /z pond 55 ct. per '/2 pond Alles met de fijnste grondstoffen bereid. Advertentie WIJ SPELEN VOOR KERSTMAN!! Bij aankoop van een 1-persoons of 2-persoons bedstei EEN PRAC HT FRANS FLA NELLEN LAKEN CADEAU! Ook op onze bekende combinaties: 1 pers. DIVANBED met matras en kussen samen f $9.40 1 pers. LEDIKANT met matras en kussen samen ff 78.60 2 pers. LEDIKANT 3/3 bedrtel -+- kussens samen ff 119-40 Alles eigen fabrikaat en 15 jaar garantie Gr. Houtstr. 103 Telef. 11485 Tot een van de twee eerste klasse wedstrijden die in de afgelopen week gespeeld werden behoorde die tussen Winfried 2 en Rapidity 1. Het zag er aan vankelijk naar uit dat de Beverwijkers met een gemakkelijke zege zouden gaan slepen. Toen dit team n.l. al vijf pun ten had behaald door drie overwinnin gen van E. v. Duin en elk een van Buntsma en P. v. Duyn, had Winfried nog slechts twee punten, door overwin ningen van Handgraaf. Daarna echter waren de bordjes verhangen. Door een goede partij van N. v. d. Schuyt tegen Buntsma en een stevige zege van Wasse- ngpr op v. Duyn werd het 54, waarna het dubbel dus de beslissing zou geven. Het werd een wedstrijd, waarbij de ze nuwen een behoorlijk woordje meespra ken. De Haarlemmers slaagden erin te winnen en sleepten dus hiermede een kostbaar gelijk spel uit het vuur. De wedstrijd tussen Hotac 1 en TOG 3 eindigde in een overwinning voor Hotac. Hierdoor ziet de ranglijst in de eerste klasse er thans als volgt uit: HBC 1 6 5 1 0 11 Prowano 1 7 5 1 1 11 Hotac 1 7 4 1 2 9 Rapidity 1 7 3 2 2 8 Winfried 2 7 3 1 3 7 GTTC 1 6 3 0 3 6 Togido 1 7 3 0 4 6 TOG 3 7 1 0 6 2 Te Zaanen 1 6 0 0 6 0 Op een geheim consistorie heeft Z. H. de Paus Maandag drie kardinaal-legaten aangewezen voor het sluiten van de Heilige Deuren op 24 December a.s. op het einde van het Hpilig Jaar. Dertien kardinalen van de Romeinse curie waren op het consistorie aanwezg. Aangewe zen werden de Italiaanse kardinalen Micara en Verde voor het sluiten van de deuren in de „Sint Jam van Lateranen" en de „Heilige Maria de Meerdere", en de Franse kardinaal Tisserant voor de „Sint Panlns", dezelfde kardinalen, de de deuren geopend hebben. In een korte toespraak in het Latijn tot de verzamelde kardinalen zei de H. Vader dat de bedreiging van de wereldvrede bedwongen zou worden als alle mensen bezield waren van dezelfde geest van eendracht, die de pelgrims in het Heilig Jaar vervulde. De Paus zal op Zaterdag 23 December via de radio zijn Kerstboodschap tot de wereld richten. Op Kerstdag zal hij bij apostolisch decreet de mogelijkheid tot het verdienen van de Heilig Jaar-aflaat met een jaar verlengen voor alle katho lieken, die niet naar Rome konden ko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2