L.T.B. behandelt algemene problemen ERIC DE NOORMAN: (faf SéCftpen Vóór instelling van de ondernemingsraden 2 De grote misdaden van een kleine man I Jjt, uenmui en Contributie met 20% verhoogd VEEHOUDERS VAN L.T.B. OVER DE VERLAGING VAN MELKPRIJS Het relaas van de hoge hoed Hoofdbestuur houdt voet bij stuk inzake eigen organisatie bollenkwekers Wie zei ook alweer „De landbouwer is de pakdragende ezel van de samenleving" Samenwerking met K.L.M. zeer moeilijk Een bijzonder jubileum in Eindhoven in 25 zaken over geheel Nederland &/ERM0GÉNE DINSDAG 12 DECEMBER 1950 PAGINA 3 SCHERPE CR1T1EK OP REGERING EN K.V.P. Pastoor Cleophas VERGADERING „ST. RAPHAEL by LESLIE FORD HULP AAN DE ZUID- MOLUKKEN Bevolking dankbaar RHEUMATIEK... Het weer als dokter Nieuw strijkijzer Bananen Een zwaar belaste agenda moest er gisteren worden afgewerkt op de 31ste algemene bondsvergadering, die de L.T.B. in Haarlem belegde. De belang rijkste punten uit de openingsrede van de algemeen voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, publiceerden wij gisteren reeds, maar volledigheidshalve willen wij hier nog melding maken van het geen de heer Kampschöer opmerkte naar aanleiding van de veranderde situ atie in de bloembollensector. Zoals men zich zal herinneren, stelde de vakgroep-kwekers op haar laatst ge houden algemene vergadering het con cept-statuten vast voor de nieuw op te richten organisatie van katholieke werk gevers 'in het bloembollenvak, welke binnen het kader van L.T.B. zelfstan dig naar buiten zou kunnen optreden. De heer Kampschöer nam sterk stel ling tegen een circulaire, die in deze da gen door een andere groep kwekers voorstanders van een eigen organisatie buiten de L.T.B., maar aangesloten bij de katholieke werkgeversorganisatie in Den Haag verspreid was. De voor zitter memoreerde alles, wat in deze door de L.T.B. was gedaan, en verklaar de daarbij met nadruk, dat het hoofd bestuur zo ver gegaan was als mogelijk Daarom betreurde hij het, dat deze cir culaire was rondgezonden, waarin ver schillende onjuistheden om niet te zeggen onwaarheden vermeld ston den. Het was nu eenmaal de wens van de bisschop om de eenheid te bewaren en het hoofdbestuur meende rechtvaardig te moeten handelen, wanneer alles bin nen het verband van de L.T.B. zou blij ven en dat als een eerste vereiste zou gesteld worden. Het deed hem pijn, dat er door de anderen zo gereageerd was, en met instemming van de gehele ver gadering besloot hij met de zeggen, dat er in de koers van de L.T.B. geen wij ziging zou komen. Nadat de gebruikelijke agendapunten waren afgehandeld, kwam het ingrijpen de voorstel van het hoofdbestuur aan de orde om de contributie met 20 pet. te verhogen. Algemeen samengevat kwamen de commentaren hierop neer, dat men zich enerzijds wel begrijpen kon. dat deze verhoging noodzaak was, wilde de organisatie oo volle toeren blijven draaien, maar anderzijds waren daar toch weer de persoonlijke grote lasten van de leden, die een grote moeilijkheid vormden. Speciaal uit de kringen van de fruittelers kwam het verzoek, of er voor deze categorie (althans wat de tarieven betrof) geen verlaging zou kunnen worden doorgevoerd. Ook werd de vraag gesteld of de huishouding bin nen de L.T.B. wel zuinig werd gevoerd. Een vergelijking met Brabant en Lim burg wees uit. dat daar de contributies veel lager konden zijn. Maar alle op merkingen waren gemoedelijk bedoeld en een applaus kreeg die afgevaardig de, die onomwonden verklaarde, dat de contributie wel met 50 pet. verhoogd mocht zeggen, dat hij op te grote voet zelfde sociale voorwaarden konden krijgen als de werknemers. In zijn antwoord zei de heer Kamp schöer, dat men moeilijk van de L.T.B. mocht zeggen, dat zij op te grote voet leefde (als zijnde de enige organisatie in Nederland, die niet over een eigen auto beschiktVoorts achtte hij de vergelijking met het Zuiden onjuist, omdat daar de boeren- en tuindersorga nisatie tweemaal zoveel leden heeft als de L.T.B.. met het gevolg, dat de lasten van contributie e.d. veel meer uitge spreid konden worden. Wat de wijziging van de tarieven be trof, merkte hij op, dat zuilks een aangele genheid van de algemene vergadering is. Wel gaf hij de verzekering, dat deze kwestiê de komende maanden onder de loupe zou worden genomen en dat het hoofdbestuur de volgende vondsver- gadering met een concreet voorstel zou komen. De heer Elders antwoordde nog op een desbetreffende vraag, dat in ver band met de aparte contributie-heffing In de bloembollensector binnenkort zal bepaald worden, in hoeverre daar van aan de L.T.B. zal worden afge dragen. Het ligt overigens wel in de bedoeling de heffing centraal te blij ven regelen. De vergadering verklaar de zich tenslotte accoord met de voorgestelde verhoging van contri butie. De gang van zaken bij de verschillen de instellingen van de L.T.B. werd daarna belicht en het was de heer r. L. H. Schreinemakers, die kon mededelen, dat de omzet van het in- en verkoop kantoor ruim acht millioen had bedra gen. Er bestaat een goed contact met de vier andere diocesane bonden. Het ma gazijn in,Hciloo wordt uitgebreid, het geen evenzeer noodzakelijk is in Alphen aan de Rijn. De heer A. J. Woerkens merkte op, dat de N.V. Zaadbandel en Zaadteelt L.T.B. een van de grootste lan delijke detailbedrijven was. De omzet van pootaardappelen was toegenomen. in 1949 met 100 pet. en in 1950 met 200 pet. De heren G. Verdonschot en W. van Ommen konden over een bevredigende gang van zaken spreken bij het boek- houdbureau en het assurantiekantoor. Eerstgenoemde deelde mede, dat in Sep tember de tarieven met 20 pet. waren verhoogd. Een jaar achterstand was nu volledig ingehaald. werd aangenomen volgens het prae-ad- vies van het hoofdbestuur. Daar was het voorstel om L.T.B.-be- stuurders, die 70 jaar zijn geworden, niet meer herkiesbaar te stellen. Er werd aan herinnerd, dat het hoofdbestuur daartegenover niet afwijzend stond, maar dat de vergadering twee jaar ge leden een gelijkluidend voorstel afwees. De heer Kampschöer verklaarde dan ook dat dit nieuwe voorstel voor de zeventigjarigen een stille wenk moest betekenen, zodat men niet imperatief behoefde op te treden. Overigens merk te hij nog op, dat in sommige gevallen dan een man in de kracht van zijn jaren. De kring-Delfland vestigde er de aan dacht op, dat in sommige werknemers kringen wordt getracht om bij de vor ming van bedrijfsschappen voor de P.B.O. ook in de technische en economi sche afdelingen paritaire vertegenwoor diging te krijgen. De afdeling was dan ook van mening, dat zulks tot iedere prijs moest worden voorkomen. Vanach ter de bestuurstafel werd echter naar voren gebracht, dat het compromis ge vonden is in de pariteit van het bestuur van het Landbouwschap, terwijl in de afdelingen enz. dis-pariteit is aanvaard. Het hoofdbestuur werd eveneens verzocht zich te verzetten tegen het streven van de regering naar steeds grotere productie, wanneer de rege ring de daaraan verbonden consequen tie alleen door de producenten laat opvangen. Het hoofdbestuur nam daar bij 't standpunt in, dat wanneer de regering die verhoging van productie wil stimuleren het zaak zal zijn, dat zij mede risico neemt en maatregelen bevordert, waardoor -reservering en investering mogelijk woïden gemaakt. De kinderbijslag voor kleine zelfstan digen vormde weer een belangrijk punt van bespreking. Weliswaar heeft de re gering in principe daartoe besloten, Tijdens de bondsvergadering van de L.T.B. kreeg de Norbertijner-pater Van Aken de gelegenheid een kort woord te spreken over zijn actie „De Oostpriesthulp". Deze schilderde in korte trekken de ellende, die millioe- nen ontheemden in West-Duitsland moeten ondervinden. De priesters staan daar voor een bijna onmense lijke taak en om hun de zware lasten wat draaglijker te maken, biedt de organisatie van „Oostpriesthulp" hun de helpende hand. De boeren en tuin ders van Limburg brachten reeds 55.000 bij elkaar, Utrecht volgde dit voorbeeld eveneens met klinkende munt en nu zal de taak van de L.T.B.-ers zijn te laten zien, wat zij kunnen. De jonge boeren en tuinders zullen bij deze actie worden inge schakeld en naar de heer Kampschöer verklaarde zullen de mannen en vrouwen van het Haarlemse niet ach terblijven. maar tot nu toe is de realisering uiterst verslag elders. minimaal. Daarom zegde het hoofdbe stuur toe in deze richting te blijven werken, want gebleken was wel, dat de nood onder de minder-bedeelde agra riërs bijzonder hoog was gestegen. De kwestie van de grondpolitiek kwam weer aan de orde en er werd stevig aangedrongen op behoud van de cul tuurgronden tegen de ideeën van alle mogelijke plannenmakers in. De heer Van der Weijden wees de afgevaardig den er nog eens op, dat het van groot belang is, dat men zich voor ieder geval verstaat met de agrarische commissie, die zich daarmede speciaal bezig houdt. De afgevaardigde van Kennemer- land sprak in dit verband nog een hartig woordje, toen hij naar voren bracht, dat de gemeenten de tuin- bouwgronden zo duur mogen kopen, terwijl het de tuinders onmogelijk wordt gemaakt een bedrijf te kopen. Hij doelde daarbij vooral op de si tuatie, zoals die thans gegroeid is in Beverwijk, Castricum en Heemskerk. Nadat de andere voorstellen zonder meer waren afgehandeld, kwam de rond vraag, maar deze bleek tenslotte min of meer sensationeel te worden, doordat daar de beruchte melkprijs ter sprake kwam. Daartoe verwijzen wij naar ons Het was te verwachten, dat de verla ging van de melkprijs voor de veehou ders ook in de bondsvergadering van de L. T. B. niet onbesproken zou blijven. En wie gemeend had, dat de vergade ring als de bekende nachtkaars zou uit gaan, moest tot de ontdekking komen, dat de veehouders hun kruit tot het laatste hadden bewaard. Daar werden nogal krasse en krachtige woorden ge bezigd en menigeen nam de gelegenheid te baat om zijn verontwaardiging over de houding van minister Mansholt en de regering in goed verstaanbare boe- rentermen te luchten. Ook de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. kwam er niet zonder kleerscheuren af, maar voor zitter Kampschöer hield de touwtjes goed in handen, zodat men tenslotte uit elkaar ging met de beste wensen voor Kerstmis en het Nieuwe Jaar; Maar nu terzake. De afdeling Hout- rakpolder. gesteund door vele andere afdelingen gooide de knuppel in het hoenderhok door met een motie te ko men, waarin de L.T.B. zou protesteren tegen het beleid van de regering, om dat zij alle overleg met de Stichting van de Landbouw ten spijt zowel de prijzen van de melk als die van de gerst had verlaagd. Begrijpelijkerwijs kwam daarop geen ander commentaar dan een stormachtige instemming van heel de vergadering, waarbij het hoofdbestuur zich aansloot. Die instemming was al even groot met het voorstel om tegenmaatregelen te ne men in die zin, dat men niet meer zou deelnemen aan de z.g. bedrijfsvoorlich ting en de gezondheidsdienst. De afgevaardigde van Amsterdam verklaarde zonder pardon, dat zijn ver trouwen in de K.V.P. zeer was geschokt. Weliswaar had de fractie aanvankelijk geprotesteerd tegen de prijsverlaging- maar daarmede was die nog niet onge daan gemaakt. De beer Van der Weijden verdedigde daarop zijn beleid en gaf weer, hoe een en ander was verlopen. Ook voor hem was het een bittere teleurstelling ge wórden en hij betreurde het, dat de mi nister cV verlaging' niet gemotiveerd heeft. Met de voorgestelde tegenmaat regelen kon hij het wel eens zijn, maar hij achtte het toch raadzaam overleg te plegen met de andere organisaties. De heer Groen verdedigde het poli tiek beleid van de K.V.P., maar daar mede kon de vergadering zich niet verenigen. De afdeling Alphen kwam zelfs met enkele resoluties tegelijk, waarin met nogal stevige termen de K.V.P.-fractie te verstaan moest worden gegeven, dat haar houding in deze kwestie niet bewonderd werd. In dien zulks niet veranderde, zou het wel mogelijk kunnen zijn, dat zij niet 62. De aanvoerder der Stichi mocht een desperado zijn, een lafaard was hij niet. „De Noorman moet in het kamp doorgedrongen zijn'." siste hij Toeghir toe. „Blijf bij het meisje!" Meteen sprong hij de deur uit. „Waarschuw de mannen!" beval hij de sidderende wachter, die hem het bericht gebracht had. „Wij moeten hem vinden!" Dat laatste bevel was echter niet nodig. Toen hij de open vlakte tussen de tenten bereiktekwamen de krijgers van alle kanten aangesneld, opgeschrikt door een hunner, die opgewonden naar de ingang van het hol wees, waar de paarden werden ondergebracht. „Daar is hij! De blonde vreemdeling! In dat hol zag ik hem verdwijnen. De verwarring in het kamp.der Stichi groeide met de seconde. Overal doken slaap dronken krijgers op. In de grot roerden de paarden zich in de grootste onrust. Opge wonden door de lokroep van Raven, die nog steeds uit de verte weerklonk. Alleen Char bewaarde zijn kalmte. Zijn ogen flitsten over de ingang van de grot, waarin de Noorman zich verborgen had. „Omsingel hem mannen!" gilde hij triomfantelijk boven het rumoer uit. „Hij kan ons niet meer ontkomen!" In de stenen hut ontzonk Onga de hoop weer even snel als zij was opgekomen, nu ze door het venster de krijgers beneden zich de grot zag insluiten. Errc was verloren, hamerde het door haar hoofd. Tegen deze overmacht vermocht zelfs de Noorman niet te strijden. Toeghir zag haar angst en glimlachte voldaan. Steeds dichter omringden de StiefH de grot. Hun geroep werd echter verre overstemd door het gestamp van de paarden daarbinnen. Raven's nabijheid maakte dat de dieren bezeten werden door maar eén wild verlangen, los te breken en zich bij hun leider te voegen, daarbuiten op de vlakte Vooral het schrille gehinnik van de merrie, die door de tweede paardenwachter de grot binnen gebracht was, even voor de Noorman zich rertoonde klonic boven alles Uit. Haar kreten gingen plotseling over in een wild gesnuif. Het gestamp in de grot werd heviger dan ooit te voren. Bijna op hetzelfde ogenblik ging er een schok door het ranke meisje Een kreet van vreugde ontsnapte tiaar. Want *1tag zij een razende kudde paarden uit voorschijn schieten De merrie was een der voorsten en duidelijk onderscnetaae zö op de rug tum het dier een ruiter, die laag over de nek van zijn paard gebogen, temidden der opdringende dieren recht op de Stichi aanstormde. 7 ,EricHij heeft de paarden losgemaakt! Ha, Toeghir! Zo gemakkelijk krijgt ge dirfcrrenrSn%ucMterf%stirtótêerrntt de dolgeworden troep paarden als een op! Houdt hen tegen eer zij de uitgang bereiken meer op de stemmen van de veehou ders zou kunnen rekenen. Uitvoerige discussies volgden nog en gepoogd werd tot een redelijk vergelijk te komen- Doch de afgevaardigden van de veehouders verklaarden tenslotte niet eerder weg te zullen gaan, dan nadat de resoluties waren aangenomen. De heer Kampschöer stelde voor, dat de inhoud van de resoluties per brief aan de K.V.P. zou worden overgebracht, doch sommigen waren bevreesd, dat de kracht er dan van af zou gaan. „Maar we blijven correct," repliceerde de voorzit ter op een desbetreffende opmerking. De heer Grtjen -sprak daarna nog een kort woord en-toen bleek, dat hij al die critiek zich persoonlijk aantrok, werd hem van alle kanten verzekerd, dat die critiek alleen de niet-agrariërs betrof onder de Tweede Kamerleden van de K.V.P. De Partij van de Arbeid kreeg even eens haar deel. De opmerking werd al thans gemaakt, dat de veehouders de dupe waren geworden van een straf- doorgevoerde partij-politiek van die zijde. Wie had cok al 'weer gezegd: „De land bouw is de pakdragende ezel van de sa menleving?" Het deed er niet toe. Maar algemeen was men het er over eens, dat er van de waardering voor de veehouders niet veel was overgebleven. Mr Vermeulen wist de gemoederen tenslotte wat tot bedaren te brengen, toen hjj verklaarde, dat er thans inten sief overleg werd gepleegd tussen de LT.B., de Hollandse Maatschappij en de C.B.T.B., zodat maatregelen niet achter wege zouden blijven. Resumerend liep het tenslotte hierop uit: de motie van Houtrakpolder c.s. werd aangenomen en de grieven tegen de K.V.P. zouden in hoffelijke termen per brief aan het juiste adres worden afgegeven. In Eindhoven werd gisteren de 10.000ste hoge hoed, na de bevrijding in de grootste fabriek van hoge hoeden in Europa vervaardigd, op feestelijke wijze aan de burgemeester van de stad aangeboden. Na de bezichtiging van de fabriek verlaat burgemeester H. A. M. Th. Kolfschoten, getooid met zijn nieuwe aanwinst, door een erehaag van hoge hoeden de fabriek. Men heeft ons verteld, dat in vroe ger jaren een van onze meest repecta- bele collegae dagelijks naar de krant kwam. gedekt met een hoge hoed. Als wij nu om ons heen kijken, behoren de collegae met een doodgewone gleuf- hoed al tot de waardige. De meeste zijn inmiddels afgezakt naar de baret, de alpino, of zelfs naar het ongedekte hoofd. Waaruit wij menen te mogen concluderen, dat ook in ons vak de democratie aanmerkelijke vorderingen heeft gemaakt. Want wie zal willen ontkennen dat een „hoge zijje" meer decorum verleent, dan een ongedekt zij het met nog zo fraaie haardos toe gerust, hoofd? Gisteren hebben wij nog weer even de glorie en de deftigheid van de eertijds gevierde „Kachelbuis" kunnen proeven. Op een klein zolderfabriekje hebben wij de groei van de hoge hoed, ja, zijn ge hele wordingsproces mogen volgen. Wij hebben de trots gezien en begrepen van de heer Jan Spoorenberg, wiens familie nu reeds generaties lang er zich op heeft toegelegd de goegemeente met de hoge hoed te dekken. De oorlog maakte een eind aan de fabricage, maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. en zo herrees verleden jaar, zij het op zeer be scheiden schaal, de oude fabriek uit haar as. Meer dan 130 jaar hadden de Spoorenbergs zijden hoeden gemaakt en Advertentie ook nu werd dit oude handwerk hervat. Eigenlijk is het verkeerd van een fa briek voor zijden hoeden te spreken, zelfs al slaagde de fa. Spoorenberg er m, in anderhalf jaar tijd, tienduizend exem plaren op de markt te brengen. Een fa briek immers veronderstelt machines en die ontbreken bij de fabricage van „hoge zijjen" -geheel. Zo 'n fraaie zwarte cylinder, waarvan, om met burgemeester Kolfschoten te spreken, burgemeesters en huilebalken, de grootste afnemers zijn. wordt geheel met de hand vervaar digd. Na de oorlog startte de heer Spoo renberg met drie man personeel. Thans heeft hij 28 mannen en meisjes aan het werk en hij kan gerust verkla ren, dat veruit de meesten bij hem het vak geleerd hebben. Zowel jongens, recht van school, als een jongeman, die er twee en 'n half jaar dienst in Indone sië op had zitten, en een jeugdige bak kersknecht beijveren zich nu om uit linnen en zij, volgens het aloude pro cédé, de onmisbare trouw- en begrafe- nishoeden te vervaardigen. Dat het product kwalitatief volwaardig is, blijkt wel uit het feit, dat ongeveer de helft van de omzet naar het buitenland gaat en dat zeifs Engeland, de baker mat van dit stijlvolle hoofddeksel, tot de geregelde afnemers behoort. In dit verband is het misschien wel aardig even te verklappen, dat dit goed Ne derlandse product in onze „deftige" herenzaken zich nogal eens onder een zeer indrukwekkende Engelse naam weet te verschuilen. Ach ja, de wereld wil bedrogen zijn! Maar gisteren hebben wij in Eindho ven met eigen ogen kunnen zien, dat dit bedrog geen zin heeft. Sierlijk stapelen zich daar de hoge zwart zijden hoeden op, klaar vöor verzending. Maar moei lijk zou een buitenlandse hoed het tien duizendste exemplaar hebben kunnen overtreffen, dat daar na de heroprichting was gereed gekomen en dat burgemees ter mr. Kolfschoten van Eindhoven m ontvangst mocht nemen. „Hij zit me zachter dan mijn oude", zei de burgervader, die meteen even ver klapte, dat hij die oude al achttien jaar bezit. Nee, sinds de journalisten de hoge zijde hebben verwisseld voor de alpino, moet ook dit vak beslist minder lucratief zijn geworden. 48) Het feit, dat de bondsadviseur, recto; j j J. A. G. van der Hoogte, zijn koperen uOOr prioeterfeest vierde en derhalve deze vergadering niet kon bijwonen, was oor zaak, dat het vertrouwde gezicht van de oud-bondsadviseur, pastoor A. H. P. Cle ophas uit Wateringen, achter de be stuurstafel verscheen. Ofschoon ik reeds vier jaren uit uw organisatie ben ver dwenen, zo zeide deze tijdens een korte toespraak, toch volg ik uw belevenissen nog dagelijks. Nog altijd zijn er moei lijkheden en daarbij demonstreert zich steeds de noodzaak van een hechte ka tholieke organisatie, zoals de L.T.B. is. is. Pastoor Cleophas sprak nog een hartig woord ten aanzien van de» grondpolitiek. In Den Haag, aldus spreker, wordt er steeds verder gebouwd, ten koste van de kostbare cultuurgrond. Weliswaar liggen er kilometers vrij in de binnenstad (ten gevolge van de bombardementen), maai de binnenstad moet het slachtoffer zijn van plannen en nog eens plannen. Sprekend over de verhouding van stad tot platteland oefende hij critiek uit ten aanzien van de classificatie der gemeen ten, waarvan het onderwijs op het plat teland de dupe moest worden. Hier ook >ag een taak voor de organisaties en daarom feliciteerde hij de leden van de L.T.B., dat zij zulk een machtig wapen tot hun beschikking hadden. Tn de middagvergadering kwam een dertigtal voorstellen in behandeling, daarvan wij de belangrijkste zullen ver dolden, temeer, daar vrijwel ieder voor stel zonder noemenswaardig commentaar Het zal ongeveer half elf geweest zijn, toen ik het licht uitdraaide en nog la ter, toen ik in slaap viel. Ik lag in diepe rust, toen het gerinkel van de telefoon mij wekte. Ik kwam overeind en greep de hoorn, opdat Lilac niet wakker zou worden en dientengevolge in hernieuwde zwartgalligheid vervallen. „Hallo", zei ik. „Hallo, liefste. Ben je alleen?" Het was Dorothy Hallet. Maar de moed zonk me in de schoenen, want Lilac was al bij de telefoon. Ik hoorde de haak van het benedentoestel zachtjes neerklikken, zonder een ogenblik te be denken, dat het geluid ook wel veroor zaakt kon worden door het opnemen van de hoorn. „Ja", zei ik. „Het spijt me, dat ik je wakker heb gemaakt. Luister Grace. Ik maak me vre selijk ongerust over je". „Niet nodig"-, zei ik. „Hoe staat het met jou zelf?" „Met mij uitstekend. Theodore is hier. Ik zit hier als in een vesting. Wij hebben een alarminrichting, maar jij niet". „Doe niet dwaas, Dorothy" zei ik. „Ik heb geen alarminrichting nodig. Ik heb Sheila voor mijn deur". Ik hoorde haar staartstomp niet tegen de deur slaan, zoals gewoonlijk wanneer ze haar naam hoort noemen, maar ze was zeker half iin slaap. „Je moet voorzichtig zijn, Grace. Ga nog eens goed na of je alles op slot hebt gedaan. Iedereen die de kunst verstaat over een tuinmuur te klimmen kan re gelrecht op die tuindeuren van jou af wandelen. En laat een paar lichten bran den". „Licbt heeft Betty Livingstone ook niet veel geholpen, Dorothy", zei ik. De woorden lieten een akelige smaak in mijn mond na ep ik wilde dat ik ze niet had gezegd. Ik zag eensklaps weer die verschrikkelijke kamer onder dat koude lamplicht. Ik keek werktuiglijk naar de kastdeur. Ik dacht dat ik hem voor het naar bed gaan had gesloten, maar nu stond hij op een kier. Ik gedroeg me belachelijk, hield ik mezelf voor en ik trachtte niet te denken aan die andere kast en aan de geheimzinnige gestalte, die daarin had gestaan, loerend gereed toe te slaan als dat nodig mocht zijn, terwijl Dorothy en ik verstijfd van schrik naar de glazige blauwe ogen van de vrouw in het groengeschilderde bed staarden. „Alles is in orde", zei ik. „De tuin deuren zijn stevig op slot. Ga nu maar naar bed en laat mij slapen. Welterusten, kindje, en maak me vannacht niet meer wakker". tk legde de hoorn op de haak en ging weer liggen. Enkele ogenblikken lag ik in tweestrijd. Ik keek naar de kastdeur en toen ging ik overeind zitten en draal de het licht aan, ik wist dat het dwaas heid was, maar niettemin stond ik op, ging naar de kast, deed de deur open en keek naar binnen. Niemand te zien natuurlijk. Ditmaal sloot ik de kast ste vig, voor ik terugkeerde en op de rand van mijn bed ging zitten. Toen strekte ik vastbesloten een hand uit en draaide het licht uit. De tuin werd eensklaps bevolkt met donkere, onheilspellende ge daanten, die over de muur klommen, zich lieten zakken en zwijgend voor waarts kropen omhoogloerend naar mij, die achter het raam zo'n gemakkelijke prooi was. Ik wist dat het onzin was, maar desondanks voelde ik me slecht op mijn gemak. „Sheila" zei ik. Er kwam geen antwoord en ik maakte eruit op, dat Sheila er niet was. Maar anders was ze er altijd. Gedurende de twaalf jaar dat ik haar had. had ze nooit ergens anders geslapen als ik thuis was. Mijn mond was opeens kurkdroog. Ik stond op en ging vlug naar de deur. Hij stond open. Het trapportaal lag in een schemering, die de bekende voorwerpen een spookachtig voorkomen gaf. Ik wist, dat de tuindeuren op slot waren Ik wist, dat de voordeur op de ketting was en dat de luiken voor de ramen van het sou terrain waren gedaan. Ik wist. dat Sheila ergens beneden was, want ik hoorde haar staart tegen hout slaan. Alles wat ik te doen had, was mezelf als een ver standige, volwassen vrouw te verman nen, naar beneden gaan en de dingen controleren. Ik kon bovendien door de ramen in de tuin kijken en me ervan vergewissen dat de schaduwen en vor men daar roerloos waren en dat hun onheilspellend karakter slechts het brouwsel was van mijn eigen inbeelding. Ik begaf mij aldus moedig op weg naar beneden, zachtjes, want ik was op mijn „De eerste vergadering in de nieuwe stijl", zoals voorzitter J. M. Blommers het congres van St. Raphael, dat giste ren in Eindhoven werd geopend, noem de. mocht zich verheugen in een zeer goede opkomst. Voortaan zal het hoofd bestuur zijn samengesteld uit zeven leden van de bedrijfsgroep Spoorwegen, twee uit de bedrijfsgroep Wegvervoer en één uit de Burgerluchtvaart. Voorzitter Blommers wees er op, dat de diverse takken van vervoer in ons land als een eenheid moeten worden gezien; daarom zjin ook degenen, die op dit gebied werkzaam zijn. thans in één bond verenigd. Spr. zeide, dat tot nu toe de samen werking binnen deze drie bedrijfs groepen het moeilijkst was met de KLM. Ook naar samenwerking met andere, niet-confessionele verenigingen, wordt gestreefd. Spr. betreurde vooral, dat er een misverstand is gerezen tussen St. Bonifatius en St. Raphael. Spr. benadrukte, dat St. Raphaël uit söciaal-economische, transport-economi sche en transport-technische overwe gingen de voorkeur meent te moeten geven aan een niet te groot aantal, goed geoutilleerde bedrijfszekere onderne mingen. Hieruit mag men echter niet concluderen, dat St. Raphaël voorstan der zou zijn van nationalisatie. Wel constateerde spr., dat de tot nu toe ge demonstreerde onmacht om vrijelijk tot organisatie van het goederenvervoer langs de weg te komen, wellicht onge wild, de voorstanders van de nationali satie in de hand werkt. Wat de samenwerking met de K.L. M. aangaat, zei spr., dat St. Raphaël nog niet is erkend als partner in het overleg aangaande het vliegend perso neel. Hierdoor bezit thans het N.V.V een monopolie-positie, die het rech tens niet toekomt. Ten aanzien van de politiek van lo nen en prijzen voor de werkers in het wegverkeer, zei spr., dat men gaarne wil meewerken aan het verkrijgen van meei» uniformiteit op dit terrein, maar dat men geen nivellering naar onde ren wenst. Sprekend over de economische posi tie van ons land, zei spr. dat men des noods zelfs wilde toestemmen in lan ger werken, maar dit als uiterste mo gelijkheid. In dit verband wees spr. er op. dat reeds nu ongeveer 10.000 overwerkver- gunningen zijn verleend in de1 ver voerssector, terwijl het moeilijk is vast te stellen, hoeveel overtredingen van de vervoerswet worden begaan. Met het oog op ae verkeersveiligheic is het goed er op te wijzen, dat reed; nu in het tourwagenbsdrijf de moge lijkheid bestaat dat een chauffeur zes tien uur werkt, terwijl er zelfs plannen zijn dit tot achttien uur uit te breiden In het z.g. eigen-vervoer worden zelfs rijtijden van negentien tot twee en twintig uur per dag gemaakt. Met het oog op de veiligheid achtte spr. het daarom van groot belang, dat rjjtijdenwet en rijtijdenbesluit worden aangepast aan het intensievere verkeer, dat ook het eigen-vervoer komt onder toezicht van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, dat men zuiniger wordt met het geven van ontheffingen en dat men tegen overtredingen stren ger gaat optreden. Tot slot vroeg spr. de aandacht voor het vraagstuk van de medezeggenschap van de arbeiders. Spr. wees op de psy chologische zijde hiervan en verwachtte dat betere resultaten zouden worden geboekt als de arbeider zich een vol waardig lid van het bedrijf voelde. 's Middags besprak de heer 3. A. Middelhuis, Verbondssecretaris van de K.A.B., de vraag: Dient SL Raphaël medewerking te verlenen bij de tot standkoming van de ondernemings raden?" In een resolutie werd als standpunt van St. Raphaël neergelegd, dat men zeer goed inzag het grote goed van deze ondernemingsraden en dat men de totstandkoming daarvan 2al bevorderen en steunen. De zending voedsel en medicamenten die de Stichting „Door de eeuwen trouw te Eindhoven, naar Ambon heeft gezonden is aangekomen. Een en ander zal over het gehele gebied van de Republiek der Zuid Mol ukken worden gedistribueerd. Het volk van de Zuid-Molukken is het Nederlandse volk voor de verleende hulp dankbaar, hoewel hiermede niet is voor zien in de grote nood. Daarom is voort- durende voorziening noodzakelijk. Het is mede aan het Nederlandsche Roode Kruis, dat binnen de grenzen die zvj zich stelt, alles heeft gedaan wat moge- liik was om in samenwerking met net Internationale Rode Kruis, mogelijkheden voor hulpverlening te vinden te danken, dat thans verschillende vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis overla in de Zuid-Molukken aanwezig zijn. Hieruit en uit de omstandigheid, dat het vliegtuig, waarmede de Roode-Kruis-Ver tegenwoordigers aankwamen, ook goederen voor de noodlijdende bevolking bevatte, blijkt, dat het Internationale Rode Kruis, nadat bij herhaling een beroep op défce or ganisatie was gedaan, op het laatste mo ment kans heeft gezien om een begin van uitvoering te geven aan zijn humanitaire taak ten aanzien van de Zuid-Molukken. Aldus bericht ons de stichting „Door de eeuwen trouw". Advertentie Uw tergende winterkwaal legt liet af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. blote voeten en de traploper was dik. Ik wist, dat Sheila mij had gehoord, want ik hoorde haar staart op de vloer bonzen. Toen bleef ik stilstaan. Niet uit eigen wil, maar omdat mijn spieren opeens de arbeid weigerden. Ik had een metalen klik gehoord en ik herkende het geluid onmiddellijk. Het was Sheila, die met haar staart tegen het losse metalen hand vat van de tweede lade van mijn schrijf tafel sloeg. Was dat het ogenblik, waar op ik me de telefoon herinnerde de zachte klik van de haak waarop het angstaanjagende besef tot mij doordrong, dat de haak niet omlaag was gedrukt, maar hoog was gesprongen; dat er iemand aan mijn schrijftafel meegeluis terd had naar Dorothy's waarschuwing de waarschuwing, dat ik ramen en deuren moest nakijken? Was dat het ogenblik? Of was het vlak daarna, toen de plank kraakte? Het was de plank achter mijn bureau stoel, die altijd kraakte wanneer ik erop trad. Weer hoorde ik het zachte gekraak en Sheila's staart cjie het losse handvat Tc)cllct6 En toen begreep ik, dat zij mij niet hoorde. Ze was daar in de zitkamer met iemand anders iemand die ze goed kende, of die haar goed genoeg kende om haar gerust te stellen en koest te houden met een hand op haar satijnen kop. Nu bewogen ze. Ik hoorde de schui felende stap. die van de krakende plar.k afgleed en ik voelde een onpasselijk ge voel in mij omhoogkruipen, terwijl ik daar 'op de trap stond, te zeer verlamd om te bewegen, om adem te halen bijna, wachtend wachtend tot ik de volgen de plank zou horen kraken, de plank bij de deur die op het portaal uitkwam. (Wordt vervolgd) In een nieuwe afdeling van een zie kenhuis in Chicago zal het weer een rol in de geneeskunde gaan spelen. In de kamers van een gehele étage zal de weersgesteldheid gecontroleerd en naar wens geregeld kunnen worden. Elke combinatie van temperatuur en vochtig heidsgraad zal er mogelijk zijn. Deze kamers zullen worden gebruikt om te bestuderen, welke invloed het weer heeft op de gezondheid van de mens en zijn ziekten, ziekten door tijdens bepaalde proeven en observaties weersveranderin gen uit te schakelen. De nieuwe afdeling bevindt zich in het academische zieken huis van de medische faculteit van de Universiteit van Illinois en bestaat uit 10 ziekenkamers voor inwendige ziekten. Volgens de deken van de medische fa culteit dier universiteit, dr. Robert W. Keeton, heeft het weer warm of koud, droog of nat een opvallende, maar nog te weinig gecontroleerde invloed op het menselijk lichaam. Heet weer is b.v. bij zonder slecht voor bepaalde hartaandoe- ningen en het herstel na een operatie gaat langzamer in zijn werk in de zomer dan in de winter. Een droge weersge steldheid komt personen, die aan asthma, bronchiale of chronische hoest lijden, ten goede. „Wij kunnen hier," aldus dr. Kee ton, „een patiënt enkele weken of maan den in een bepaalde weersgesteldheid laten verblijven zonder dat verandering wordt gebracht in zijn levensgewoonten of zijn eten, zodat men precies zal kun nen vaststellen, hoe groot de invloed van die weersgesteldheid op zijn toestand is. Ook zal worden bestudeerd, welke weers gesteldheid infecties van de luchtwegen kan tegenhouden. Een droge atmosfeer schijnt b.v. gunstig te zijn voor de ver spreiding van bepaalde neusinfecties. Verkoudheid in het hoofd wordt soms toegeschreven aan tocht in de nek. Men zal nu kunnen onderzoeken in hoeverre dat juist is. Ook zal men hier nauwkeu rige physische en chemische studies van patiënten kunnen maken, zonder dat de weersgesteldheid buiten deze beïnvloedt. Warm weer belemmert b.v. de nauwkeu righeid- van het onderzoek van de bloed druk bij hartpatiënten. Ook voor nier- onderzoek is dit van belang. Voorts zal men o.a. de invloed van de voeding kun nen nagaan zonder storende tussenkomst van weersveranderingen en wellicht zal het mogelijk zijn experimenteel vast te stellen, welke soorten voedingsmiddelen voor zieken in verschillende jaargetijden de beste zijn." Veel ziekenhuizen bezitten wel air conditioned operatie-zalen en kamers voor herstellenden,.maar eenu hele ver dieping met gecontroleerd klimaat in elke kamer is iets nieuws. De Britse industrie heeft een nieuw strijkijzer geproduceerd, dat voor ver hitting met petroleum wordt gevuld. Het ijzer kan liter petroleum bevatten, waarop het ongeveer vier uur werkt. Gevuld weget het iets meer dan 2 kg. Door middel van een klepje kan de warmte gemakkelijk worden geregeld. Als het maar niet gaat lekken, want dan zou de ellende niet te overzien zijn. Het bekende liedje „Yes we have no bananas" konden 3000 potige havenarbei ders in Liverpool niet zingen, toen zij zoveel mochten eten als zij konden van een overrijpe lading bananen uit Sierra Leone, die voor verkoop was afgekeurd. Van de 78.000 stuks aten ze er 37.000 op, d.w.z. gemiddeld 12 per man. Toen kon den zij niet meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3