EEN BEZOEK AAN BARNEVELD SAMEN MET DR. MUNNINKS Belevenissen van de struisvogel Rasmus PRODENT C%P tyjevsttymsjes '250 Jan van Ee, poelier-groothandelaar Zuinigheid met zoet water r Wij luisteren naar bekende Simon de Wifc'S y; JXeden weer RUZIEZOEKER VALT AGENT AAN r Waken tegen overmatig gebruik Wetsontwerp ingediend Sim, Sam en Rasmus als uit vinders TRUMAN CONSULTEERT ECON. ADVISEURS Onderzoek naar de krijgsgevangenen 6 ENCYCLIEKEN J ASSISTENT BOEKHOUDER HILARIUS-F0T0-KIN0 Gr. Houtstr. 102, tel. 10866 IN EEN DAG RETOER Heerlijk schuimend 60 et HARTENDORP DINSDAG 12 DECEMBER 1950 PAGINA 4 Importhazen niet geliefd bij marktlui Aanvaller krijgt kogel in het hoofd „JACOB VAN HEEMSKERCK" NAAR VLISSINGEN? Kleuren van seinlichten bij overwegen De rechter over kogel- vulpenhouders WERELDSCHEEPSBOUW Ned. nog steeds vierde 1 zast van xenawen Graf Apostolisch Vicaris van Wonsan ontdekt Scheepvaartberichten Zojuist ontvingen wjj uit NEW YORK een verrassende collectie AVONDTOILETTEN welke wt) reeds vanaf de verkoop brengen. STICHTING R.K. SANATORIUM DE KLOKKENBERG te Tilburg UITGIFTE van 2.500.000.— 4 pCt 40-jarige obligatiën ta stukken van nominaal 1.000.aan toonder tot de koers van 100 pCt WOENSDAG, 13 DECEMBER 1950 THEODOOR GILISSEN VAN MIERLO EN ZOON N.V. (leeftijd 1823 jaar) Kip inplaats van haas en kalkoen op Kerstdis (Van een speciale verslaggever) Jan van Ee Is een welbekende gast op de wild- en pluimveemarkt in Bar- neveld. Hij komt er immers al meer dan vijfentwintig jaar'. En soms kan ie verscheidene honderden kippen en hanen per marktdag kopen. In Bar- neveld ziet men Jan van Ee daarom graag Deze man, die er met zijn vettige pet en blauwe trui uitziet als een fokboer, is een van de grootste poelier-groot handelaren van de Veluwe en heeft een brede kennis van zaken. Dat bemerkt men als men hem hoort spreken over zijn vak, waarvan hij houdt en waar hij al sedert zijn twaalfde jaar inzit. Hij spreekt langzaam en bepaald deftig, in de stijl van „de heren van de stad", en houdt van een vol glas wijn, al zal ie een borrel ook niet versmaden, want „daar praat je zo gemakkelijk bij, al moet je wel wat meer op je woorden letten": En als de marktkooplui zo tegen het schei den van de markt, om elf uur, in café Vinkenborg aan de Jan van Schaffelaar- straat elkaar weer opzoeken om in deze donkere dagen voor Kerstmis warme voeten en een borreltje te gaan halen, zjjn er velen die Jan van Ee eens even willen spreken. Dan komen de notitieboekjes voor de dag en potloden in ver eelte handen maken vlotte becijferingen op het beduimelde papier. Daar in café Vinkenborg wordt voor tienduizenden verhandeld en Jan van Ee bekijkt dat zo eens vanuit de verte, want hij weet van wanten. Deze handelaar uit Koot wijkerbroek heeft drukke dagen voor de boeg, want met Kerstmis willen zijn klanten een malse bruin gebraden vogel op tafel hebben, terwijl het kaarslicht in de gevulde roemers licht. En de klanten van Jan van Ee zijn talrijk. Donderdag zijri wij op de markt in Barneveld geweest. Op de pluimvee- markt zowel als op de enorme eiervei- ling, die de grootste van Europa heet te zijn. Wij waren niet zozeer op die eierveiling om U alreeds vrolijk te gaan onderhouden over het komende Paas feest, maar wèl omdat wij ons bevonden in het geëerd gezelschap van dr. Mun- niks, hoofd van de veterinaire dienst van de Rijkskeuringdienst voor Waren in Utrecht, en diens keurmeester, de heer Rink. En het werk van deze beide heren is vooral in deze dagen bijzonder be langrijk. Daar eiermarkt en pluimvee- markt in Barneveld op dezelfde dag vallen, hebben wij beide bezocht. Laat ons echter thans de millioenen eieren vergeten en ons bepalen tot de vrucht bare producenten daarvan, die in kratten en manden met duizenden tegelijk op handslag werden verhandeld. Al behoort op Kerstmis volgens de goede gewoonte een verrukkelijk ge vulde haas of een geurende kalkoen de feestdis te sieren, er zijn in deze tijden zovele goede gewoonten gesneuveld onder het hakmes van de financiële nood. dat de kip in de plaats van haas of kalkoen is getreden. En is de gei' de „koe der armen", laat de kip dan de kalkoen of de haas zijn. In ieder geval is ze met Kerstmis het haasje. Onze vriendelijke geleider op de Barneveldse pluimveemarkt, dr. Mun- niks, zorgt er voor dat u bij uw poe lier geen slechte waar koopt, door bij de bron op de markt te contro leren of er geen handelaren zijn die „sübels" verkopen. Voor goed begrip mag worden vermeld dat een „sübel" een totaal verkommerde kip is. Dr. Munniks gaat daarvoor rond bij alle kooplieden en bekijkt hun waren. Hij hoeft ze maar even te zien om te weten wat voor vlees daar in de mand zit. Of beter gezegd wat voor „waar", want een kip behoort tot de „waren" in de zin van het waren- keuringsbesluit en niet tot „vlees", omdat een kip in wezen meer doet dan vlees en vet leveren en in hoofd zaak een eierenfabriek op twee poten is. Enfin, er behoefden geen handela ren bekeurd te worden, hun waar was goed. Het sneeuwde die Donderdag in Bar neveld. Het sneeuwde de gehele mor gen en de wegen die naar dit stadje leiden waren bedekt met een rulle brij, als bruine suiker. De wind sneed door alles heen en de koude werkte als een domper op het marktverloop. Niette min was de aanvoer ruim. Weliswaar niet ao groot als een jaar geleden, maar daar is de vogelpest schuldig aan, die vele maanden de markt gesloten hield en een ware slachting onder de pluim veestapel aanrichtte. De markt van Donderdag was de vierde na de vogei- pest-periode en vandaar dat geen re cords geslagen werden. De lucht was zwaar van sneeuw en bet gekraai der hanen en gekakel dei- kippen. Telkens wanneer een koper zijn hand in een van de gevulde manden stak gilden de kippen alsof zij nu reeds levend geplukt zouden worden. Jan van Ee heeft er slag van om met een enkele handgreep de kwaliteit van de levende kip vast te stellen en tot op enkele onzen na kan hij onmiddellijk het gewicht van een honderdtal vaststellen wanneer hij ze in de hand heeft gehad. Hij grijpt ze daartoe bij de vleugels en zijn rechterhand gaat vliegensvlug langs de borst van het krijsende dier. Als hij die handeling verricht, schreeuwt het beest alsof het nu reeds zijn einde voelt en weet dat het over tien dagen met de bebloede kop omlaag, geplukt en „uit gehaald" op de rekken van de moderne slachterij in Kootwijkerbroek zal hangen. De dieren die Jan van Ee op de markt koopt mest hij eerst nog een dag of tien en dan moeten ze eraan geloven. Daar om heeft hij Donderdag nog niet alle voorraad opgedaan voor de drukte van de Kerstdagen. Het merendeel zal hij de komende marktdag kopen. Deze keer was het voornamelijk de dag voor de exporteurs die in verband met het lan ger vervoer er nu reeds als de kippen bij waren. 85 procent van de aanvoer ver dween over de grenzen. Overigens moet de poelier het hebben van de Kerstdruk te, want in de maanden Januari en Fe bruari is er bijna niets voor hem te doen. De kerstvreugde in dit vak is dan ook van korte duur en het buitenkansje van de laatste weken van December wordt in de maanden die daarop volgen spoedig teniet gedaan. Overigens zullen er dit jaar evenals vorige jaren weer Ierse en Australische hazen en konijnen komen, die weliswaar iets minder in kwaliteit zijn dan een verse Nederlandse langoor, maar altijd nog heel wat goedkoper. De marktlui van Barneveld zien deze import "Jaarlijks met lede ogen komen. Zjj gunnen de consument wei een goedkoop boutje en de poelier een ruime omzet, maar zettcu liever hun eigen waar om in klinkende munt. En „al die import doet de binnen landse prijzen maar dalen". Er werden die Donderdag in de sneeuwjachten in Barneveld, volgens Jan van Ee, prijzen gemaakt van ƒ2.25 per kg levend ge wicht en dat betekent dat een kippetje in de winkel rond 4.50 per kg zal gaan kosten. Enfin, dat heeft men er op Kerst mis wel voor over! Een ruziezoeker, zekere R. R. te Mun- nekezijl, die kort tevoren onenigheid had gehad met het hoofd van de lagere school, viel zonder aanleiding een poli tieagent aan, die voor het huis van zijn buurman stond. Hij maakte daarbij ge- bruil^ van een mes en bracht de politie man enkele snijwonden toe. De agent dreigde gebruik te zullen maken van zijn revolver, maar R. hield niet op en kreeg daarbij nog assistentie van zijn vrouw en kinderen. De politieman trok toen zijn revolver en wilde zijn aanvaller op de benen schieten. Door een plotselinge beweging van een der kinderen, die de revolver omhoog wilde slaan, ging de kogel door het hoofd van de tegenstander. Ernstig gewond werd het slachtoffer direct over gebracht naar het Academisch Zieken huis te Groningen. Naar het A.N.P. verneemt bestaan er plannen om H. M.'s luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck" naar Vlissingen over te brengen en daar als opleidingsschip te gebruiken. Ook schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat nog twee kleinere marinevaartuigen in Vlissingen gestationneerd zullen worden. Bij navraag bij de Marine deelde men ons mee, dat er wel plannen in deze richting bestaan, maar dat nog niets de finitiefs is vastgesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend advies van het medisch psychologisch verkeerstechnisch college zal, naar de KNAC meldt, het witte knipperlicht bij spoorwegovervangen worden vervangen door een blauwgroen gikleurd licht; te vens zal dan de rode kleur worden ver anderd in oranje-rood. Dit geschiedt omdat kleurenblinden de kleuren blauw groen en oranje-rood beter kunnen on derscheiden dan groene en rode kleuren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat het de Kroon mo gelijk maakt op te treden tegen over matig en ongeoorloofd gebruik van zoet water. Nu de aan het duingebied te onttrek ken hoeveelheid water de daarvoor toe laatbare grens heeft bereikt en op som mige plaatsen zelfs reeds heeft over schreden, zal, aldus de Memorie van Toelichting, in het dichtbevolkte Wes ten des lands meer en meer van opper vlakte-wateren gebruik moeten worden gemaakt ten behoeve van de drinkwa tervoorziening. De industrie zal in de toekomst toenemende hoeveelheden wa ter behoeven. Ook worden ter bevorde ring van de reiniging van de boezem- polderwateren en om het tegengaan van verzilting grote hoeveelheden zoet water vereist. Wanneer geen bijzondere maatregelen zouden zijn en worden getroffen, zou herhaaldelijk onvoldoende water be schikbaar zijn. Een van de belangrijkste maatregelen op dit gebied is geweest de totstandbrenging van het IJsselmeer, dat een voorraad-bassin vormt, waaruit de omliggende gebieden van zoet water kunnen worden voorzien. Ten behoeve van de voeding van dit zoetwaterreser voir zullen de Neder-Rijn en de Lek worden gekanaliseerd, waardoor het mo. gelijk zal worden om bij geringe afvoer van de Rijn meer water dan thans via de IJssel naar het IJsselmeer te doen stromen, zonder de scheepvaart op de Neder-Rijn onmogelijk te maken. Zou een ieder vrij worden gelaten, naar eigen goeddunken zoveel water aan de bij het Rijk in beheer zijnde openbare wateren te ontlenen als hem op een gegeven ogenblik nuttig voor komt, dan zal zich waarschijnlijk gedu rende droge perioden het geval voor doen, dat de behoeften van de een wor den bevredigd, terwijl aan andere be hoeften in het geheel niet kan worden voldaan en verschillende belangen wor den geschaad. Op het Rijk rust daarom de taak, voor zoveel althans de onder zijn beheer staande openbare wateren betreft, zorg te dragen, dat het juiste evenwicht tus sen de verschillende belangen niet wordt verstoord. De President van de Arr. Rechtbank te Rotterdam, mr. J. van Vollenhove, heeft uit spraak gedaan in de procedure over kogel vulpenhouders, die vorige week in kort ge ding voor hem diende. Een Rotterdams win kelbedrijf was voor de rechter gedaagd door een octrooihoudster, omdat het inbreuk op het Nederlands octrooi 66531 betreffende een bepaalde kogelvulpenhouder zou hebben ge maakt. De octrooihoudster, een Uruguese vennootschap, stelde zich op het standpunt, dat bijna alle hier te lande op het ogen blik verkrijgbare zg. „ballpoints", voor zover niet afkomstig van de octrooihoud ster resp licentiehouders inbreuk op haar octrooi maken. De President heeft de Uruguese ven nootschap in het gelijk gesteld, maar het Rotterdamse winkelbedrijf mag tot 1 Ja nuari zijn voorraad kogelvulpenhouders uitverkopen, mits voorzien van een merk. Daartoe heeft de eiseres toestemming ge geven. Wanneer het bedrijf na die datum voortgaat met het verkopen of in voorraad hebben van deze kogelvulpenhouders, zal voor iedere pen, die volgens het desbe treffende octrooi gemaakt is, een dwang som van f 100 moeten worden betaald. Het Rotterdamse winkelbedrijf zal te gen dit vonnis geen beroep aantekenen. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 Prot. kerkd., 7.30 sluiting. 9.00 nieuws, 9.10 Voor de zieken. 9.35 gram., '10.30 Prot. progr., 11.00 „Een meester van de oude stem pel". hoorspel, 12.10 pianorecital, 12.33 Adventsstonde, 13.00 nieuws, 13.15 re portage, 13.20 orgelconcert, 13.50 Jeugd uitzending: „De brievenbus gaat open", 14.00 gram.. 14.45 tenor en gitaar, 15.00 kamerorkest, 15.45 jeugd, 16.30 sluiting, 18.00 harmonie-orkest, 18.30 R.V.U.: Anton van Duinkerken: „Nederlandse literatuur en volkskarakter", 19.00 nieuws, 19.15 jeugd, 19.30 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radio- schaakwedstr. NoorwegenNederland, 20.06 orgel en viool, 20.20 Concertgeb.- orkest en solist, 21.10 gram., 21.30 Prot. progr., 21.50 amusementsmuz., 22.20 „In de schaduw van Moskou", causerie, 22.30 voc. ensemble, 22.45 Prot. progr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.15 gymn., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 gram., 9.12 huisvrouw, 9.22 gram.; VPRO: 10.00 schoolradio; VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram.. 12.00 dansorkest, 12.33 platte land, 12.38 orgelspel, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 omroeporkest, 14.00 „gesproken portret", 14.15 jeugdcon- cert, 15.00 kinderkoor, 15.20 jeugd, 16.30 sluiting, 18.00 nieuws, 18.20 actualitei ten. 18.35 lichte muz., 19.00 „De eco nomische problemen van Azië", cause rie, 19.15 orgelspel; VPRO: 19.30 jeugd; tT ARA20.00 nieuws, 20.05 radioschaak wedstrijd NoorwegenNederland, 20.06 politiek commentaar, 20.15 accordeon orkest, 20.45 „Gouden Bruiloft", hoor spel, 22.15 vioolrecital, 22.45 „Aard olie", causerie, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 15.00 BBC Midland Light Or chestra, 19.30 dansmuziek, 21.00 orkest concert, 22.15 orkestconcert. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.15 lichte muziek, 13.15 orkestmuziek, 14.00 BBC Nor thern Orchestra, 16.00 lichte muziek, 166.45 orkestmuziek, 18.00 BBC Schots orkest en soliste, 23.20 lichte muziek, 0.15 trio en kwartet. NORDWESTDEUTSCHER RUNDF., 309 m. 12.00 lunchconcert, 13.20 om roeporkest. 15.40 orkestconcert, 16.30 filmmuziek, 18.00 amusementsmuziek, 20.05 gevarieerde muziek, 0.351.00 dansmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m.: 12.32 amusementsmuziek, 15.45 „Euro pa ontvoerd", opera, 17.10 zigeuner- muziek, 17.50 boekbespreking, 18.00 cello-recital, 20.00 Omroeporkest en solist, 22.25 orkestconcert: 484 m.: 12.05 lichte muziek, 14.30 „Pelléas et Méli- sande", opera, 20.00 symphonie-orkest, koor en solist, 22.15 jazzmuziek. FRANKRIJK, Nationaal Programma, 347 en 249 m. 12.00 symphonie-orkest en solisten, 14.10 hoornrecital, 19.00 or kestconcert, 20.00 kamermuziek, 23.20 kamermuziek. Copyright P. I, B Box 6 Copenhagen 24. Sim kruipt naar buiten en laat Rasmus de motor benzine is op en we zitten een paar duizend meter vliegmachine. Daarmee kan ik dan gauw naar bene zien, die zij gevonden hebben. „Als je nou een gat in hoog." Rasmus heeft dan net een gat gemaakt, dat den vliegen om benzine te halen. Houden jullie de staart hakt," zegt hij tegen Rasmus, „dan kun je groot genoeg is om er door in de staart te kruipen, onderhand je toestel maar in glijvlucht." Er zit niets binnen in het vliegtuig kruipen." Rasmus slaat en „Maak die motor nou aan de staart vast en sla dan anders op. Rasmus maakt van een stel oude planken hakt, maar opeens schreeuwt Sim: „Lieve help, onze de staart er af," zegt hij, „dan heb ik een eigen kleine een paar vleugels en Sam slaat de staart er af. Uit cijfers, gepubliceerd door de Raad van Scheepsbouwers van Amerika, blijkt, dat in geheel de niet-communis- tische wereld de scheepsbouw sterk toeneemt. Op 1 October waren bij de scheeps werven van 16 zeevarende landen 951 schepen in aanbouw of besteld. Dat be tekent 'n toeneming met 350.000 bruto ton vergeleken met het cijfer van Juli. Deze 951 nieuwe schepen van 1.000 bru to ton of jneer vertegenwoordigen een totale tonnage van 7.186.763 tegen 6.831.563 bruto ton aan het einde van het kwartaal dat op 1 Juli is geëindigd en 7.081.259 ton een jaar geleden. De „Shipbuilders Council" beschikt niet over cijfers betreffende de aan bouw van schepen in Rusland en het Sovjet-blok. Engeland heeft nog steeds de leiding onder de scheepsbouwende landen, daarna volgen Zweden en Frankrijk, en Nederland bezit met 446.320 ton of 6,1 procent de vierde plaats. De cijfers voor de 16 landen, die ge gevens aan de Shipbuilders Council in zonden, luiden als volgt: Engeland, 323 schepen. 2.965.920 ton; Zweden 129 sche pen, 1.050.980 ton; Frankrijk, 77 sche pen, 473.819 ton; Nederland, 58 sche pen, 446.320 ton; Ver. Staten, 30 schepen. 420.270 ton; Japan, 58 schepen, 355.570 ton; Italië, 39 schepen, 353.188 ton; Duits land, 82 schepen, 280.793 ton; Denemar ken, 45 schepen. 273.274 ton; Noorwegen, 52 schepen, 266.724 ton; Spanje, 23 sche pen, 109.668 ton; België, 19 schepen, 101.557 ton; Australië, 7 schepen, 39.330 ton; Canada, 3 schepen, 39.300 ton; Fin land, 5 schepen, 8.750 ton en Eire, 1 schip, 1.300 ton. Deze week afkondiging van de noodtoestand? President Truman heeft zijn voor naamste economische adviseurs Maan dagavond bijeen geroepen voor een be spreking in het Witte Huis, in verband met zijn plannen om de noodtoestand uit te roepen, die met ingrijpende eco nomische maatregelen gepaard zou gaan. Verwacht wordt, dat Truman nog deze week de nationale noodtoestand zal afkondigen, waarbij de economië op semi-oorlogsbasis wordt gebracht. De president zal door de maatregel niet veel extra bevoegdheden krijgen, maar zij zal het volk van de ernst van de toestand en de noodzakelijkheid van het brengen van offers doordringen. Truman zal op die wijze het volk opwekken hem de steun te geven, die hij nodig heeft om een loon- en prijsbeheersing en mogelijk ook een beperkte rantsoe nering in te stellen. President Truman heeft voor Woensdag de democratische en re publikeinse congresleiders voor een bespreking uitgenodigd. In een ver klaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat op deze bijeenkomst zal worden gesproken over „aangele genheden verband houdend met het uitroepen van een noodtoestand". De regering wil door drastische eco nomische maatregelen der wapenproduc tie vergroten en een ruimere beschik king krijgen over bepaalde strategische grondstoffen. Eventueel zou de kustwacht komen te ressorteren onder de marine, waardoor de controle op buitenlandse schepen wordt verscherpt en veiligheidsmaatre gelen krachtiger ten uitvoer gelegd. Advertentie Mijahardc's Ze n u w t a bl et ten helpen U er overheen. Volgende Algemene Ver gadering te Parijs? De sociale commissie van de Algemene Vergadering den. V. N. heeft met 43 tegen vijf stemmen, bij acht onthoudingen, be sloten een drie leden tellende commissie in te stellen, die een onderzoek zal in stellen naar het vraagstuk der krijgsgevan genen uit de tweede wereldoorlog. De Sovjet-Unie en vier Oost-Europese landen stemden tegen. De begrotingscommissie der V. N., waar in zestig landen zijn vertegenwoordigd, heeft een Australisch voorstel, om de vol gende bijeenkomst van de Algemene Ver gadering te New York ^e houden, verwor pen. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de Algemene Vergadering in 1951 in Europa en dan waarschijnlijk te Parijs zal worden gehouden. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat men onlangs in Pyongyang het graf heeft ontdekt van Mgr. Bonifacto Sauer, een Duitse priester, die Apostolisch Vicaris van Wonsan in Noord-Korea was. Mgr. Sauer is het vorige jaar met 123 andere Noord-Koreaanse missionarisseri gedeporteerd en. waarschijnlijk tijdens zijn gevangenschap overleden. Volgens A.P. is een Amerikaanse priester van het Amerikaans buitenlands missiegenootschap, tot Apostolisch Vica ris van Pyongyang benoemd. AAGTEDIJK 11 bij Kp. Sable, ABBEDIJK p. 11 Abaco Eil., ALBIREO 11 bij Finisterre, /\LBLASSERDIJK 11 te Londen, ALETTA 11 n. Bangkok, ALGORAB 11 te Damman, ALKAIp 11 bij St. Paul Rocks, ALNATI 11 bij St. Paul Rocks. ALPHERAT 11 n. Kaap stad, AMSTELDIJK p. 11 Key-West, AM- STELKERK 12 te Takoradi, ARIADNE p. 11 Ibiza, ARMILLA 11 bij Anamba Eil., AR- NEDIJK 11 bij Fayal, BALI 11 te Houston, BL1TAR 11 bij Malta, BLOEMFONTEIN p. 12 Ouessant, BOSKOOP 11 te Antwerpen, BRITSUM 11 n. Rotterdam, CALTEX NE DERLAND p. 12 Dungeness, CALTEX PER NIS p. 12 Malta, CORYDA 12 te Napels, EEMLAND 11 te Dakar, ENA 12 te Cura sao, ETREMA 11 bij Flores, GROOTEKERK 11 v. Teneriffe, HAARLEM 12 n. Cristobal, HESTIA 11 n. Curasao, JAGERSFONTEIN 11 n. Genua, JAVA 12 te Marseille, JUPI TER p. 11 Wight, KEILEHAVEN p. 10 Fi nisterre, KELBERGEN p. 11 Bizerta, KO- TA AGOENG 11 te Belawan, KOTA BA- ROE 12 te Semarang, KOTA GEDE 12 te Suez, LANGKOEAS 11 bij Gibraltar. LA- RENBERG p. 11 Oporto, LEERDAM 11 bij Kp. Race, LEERSUM 11 bij Bermuda, LEOPOLDSKERK p. 11 Ischia Eil., LIN- DEKERK 11 te Khorramshar, LUCITA 11 n. Heysham, LUNA p. 11 Ouessant, LUT- TERKERK p. 11 Ischia Eil., MAASKERK 9 n. Novo Redondo, MAASLAND 12 n. Am sterdam, MARIEKERK 11 te Manila, MAR- PESSA p. 11 Beachy Head, MIRZA p. 12 Singapore, MODJOKERTO 12 te Belawan, MOLENKERK 11 bij Fhree Points, MURE- NA 11 bij Finisterre, NESTOR 12 te Rot terdam, NIEUW HOLLAND 11 n. Port Swet- tenham, NIOBE p. 12 Holtenau, ODYSSEUS 11 n. Amsterdam, ONDINA 11 bij Algiers, ORANJE p. 11 Algiers, ORANJEFONTEIN 12 n. Kaapstad. PRINS ALEXANDER 11 bij Finisterre, PRINS FRED. HENDRIK 11 bij Kp. Race, PRINS MAURITS p. 12 Gibral tar. PRINS WILLEM VAN ORANJE 11 bij Scillies, PYGMALION 11 n. Amsterdam, RADJA 11 bij Elizabethbaai, REMPANG 11 n. Pladju, ROSSUM p. 11 Ouessant. RUYS p. 11 Sabang, RIJNLAND 11 n. Rio de Ja neiro, SAIDJA 11 te Palembang, SARAN- GAN p. 11 Kp. Tenez, SOESTDIJK 12 te Djakarta, STAD HAARLEM 12 te Sfax. STAD LEIDEN 13 te Sydney, STAD VLAARDINGEN 11 bij Trondheim, TALIS- SE 11 n. Aden, TAWALI 11 te Djakarta, TELAMON 12 te Aruba, TERN ATE p. U Gibraltar, VEENDAM p. 11 Lizard. Uw Modehuis I die elke katholiek moet kennen MEDIATOR DEI De encycliek van Z. H. Paus Pius XII over de H. Liturgie. Prijs fl.20 CASTI CONNUBII De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het Christelijk Huwelijk. Prijs f 0.75 QUADRAGESIMO ANNO De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het herstel der sociale orde. Prijs f 0.75 DIVTNI REDEMPTORIS De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het godloze communisme. t rijs f0.75 HUMANI GENERIS De encycliek van Z. H. Paus Pius XII over enige valse meningen, die de fundamenten van de Katholieke Leer dreigen te ondermijnen. Prijs 0.66 «SUMMI PONTIFICATUS De encycliek van Z. H. Paus Pius XII over de eenheid van het ménse lijk geslacht en net her stel van de vrede. Prijs f0.50 Verkrijgbaar m de boek handel en bij de uitgeefster. Bestellingen aan N.V. Druk kerij De Tijd te Amsterdam worden slecnts uitgevoerd bij vooruitbetaling van het ver schuldigde bedrag per post wissel óf overschrijving op girorekening 22884. (waarvan een bedrag van 850.000.op inschrijvingsvoorwaarden is geplaatst) Ondergetekenden berichten, dat de inschrijving op boven genoemde uitgifte zal zijn opengesteld op van des voormiddags 9 uur tot dos namiddags 4 uur, te Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal ten kantore van VAN MIERLO EN ZOON N.V, en bij haar correspondentschappen te ETTEN, OOSTERHOUT en OUDENBOSCH, te Amsterdam ten kantore van de Firma THEODOOR (MUSSEN, te Goes bij de BANK VOOR ZEELAND N.V, te s-Gtavenhage bij de N.V. COMMISSIEBANK HOLLAND-INDtE (Theodoor Oilissen, Beauclerk Co.), te Groningen bij de N.V. GRONINOSCH EFFECTENKANTOOR (opgericht door Theodoor Gilissen C.S.), te Rotterdam bij de N.V. ROTTERDAMSCH EFFECTENKANTOOR (opgericht door Theodoor Gilissen c-s.), te Tilburg bij de Firma A. JANSSENS EMZOON, op de voorwaarden van bet prospectus d.d. 5 December 1950. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn bij deze kan toren verkrijgbaar. Breda, Amsterdam, 5 December 1950. N.V. CORODEX, fabriek van kunsi- harsproducfen ie Zandvoori, vraagtr Vereist; praktijkdiploma Boek houden of vergevorderde studie daarvoor. Brieven, oa. vermeldende leeftijd, school opleiding, verlangd salaris en tijdstip moge lijke indiensttreding, te richten aan de fabriek. ALLES VOOR FOÜO-AMATEURS EN GOEDKOPER Uw bedden en kapok matrassen gerepareerd door VAN DOORN's WONINGINRICHTING gaan weer jaren mee. Wollen en gestikte DEKENS voor zeer lage prijs. Enorme sortering KARPETTEN, extra voordelig! 2 Clubs, 4 stoelen vanaf ƒ225. U slaagt beter en voordeliger bij v. DOORN. Gen. Gronjéstraat 113 Haarlem Tel. 19141 Charmant is een glimlach rond blanke, glanzende tanden. Poetsen met Prodent na elke maaltijd is het geheim van een frisse mond en kerngezonde, parelwitte tanden. Vraag het Uw tandarts! Prodent bevat Dispergon tegen tandsteen en tandbederf. Imk q rots tuba DC STOFZUIGER-SPCCIAALZAAK voor alle merken stofzuigers vanaf f2.50 per week GEN. CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 Telefoon no. 16990 17696

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4