Kolossale Chinese strijdmacht rukt naar het Zuiden op 7 BENEGAL RAU DIENT TWEE RESOLUTIES BIJ V.N. IN v.s. en Engeland zullen cease-fire- resolutie steunen Diensttijd Aantal doden in Singapore tot veertien gestegen Captain Wilkin maakt zijn honderdste retourvlucht over Atl. Oceaan Evacuatie van de UNO-troepen uit Noord-Oost-Korea begonnen Rum morgen naar Indonesië? Eerste jubilaris in de dienst op Amerika a Tot hoofd en hart OPROEPING RESERVE OFFICIEREN Voor nader overleg met zijn regering Het weer MIDDERNACHTSMIS IN DE NIEUWJAARSNACHT Pools bisschop mag niet terugkeren Min. In 't Veld laat zich scherp uit w nuttKio bej/cteyou buy, Wielrijder liet zich door auto trekken wcNSOAG 13 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 249/. KOREAANSE KWESTIE MOET OPGELOST ROOD-CHINA ZOU TOELATING TOT V.N. EISEN Nieuw-Guinea-conferentie Vertrouwelijke bespreking Herbewapening van Duitsland Op agenda conferentie Grote Vier Eén Nederlands onderdaan ernstig gewond EEN JUBILEUM BIJ DE K.L.M. STUDENT IN ECONOMIE pp! vpnT-PA Bertha op weg naar ons land Praag ontkent wegvoering van Mgr. Beran De kwestie met de K.A.B. „Geen enkel bezwaar tegen kath. woningbouwverenigingen" FALCON REGENKLEDING Onder het voertuig gevallen en gedood BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 t>lrecteur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rtm. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. t 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. In een ijzige wind zijn vandaag in de haven van Hungnam de eerste Ameri kanen, Britten en Zuid-Koreanen, die de zeer zware doorbraak door de zes omsingelende Chinese divisies in Noord-Oost-Korea hebben overleefd, aan boord van een groot aantal troepentransportschepen van de V. N. ingescheept en uit het U.N.O.-bruggehoofd geëvacueerd. Een kolossale strijdmacht, bestaande uit 27 Chinese divisies, marcheerde Dinsdag avond op het Koreaanse schiereiland in Zuidelijke richting, terwijl de vermoeide soldaten van de verbonden legers zich tot het uiterste inspannen voor de verde diging van Seoul. Noord-Korea is vrijwel geheel in het bezit van de communis tische aanvallers. In het Westen is het gros van het Amerikaanse leger tot de 38ste breedtegraad teruggetrokken. In het Noord-Oosten zitten bijna 25.000 overlevenden van de mars naar Hamhung op de kustvlakte samengedrongen, waar zij zich voor de verdediging hebben ingegraven. Hun evacuatie over zee is nog steeds niet zeker. Over de evacuatie van de troepen bij Hungnam heeft men in officiële Ameri kaanse legerkringen te Tokio verklaard, dat deze operatie geen enkele overeen komst vertoont met de ordeloze vlucht uit Duinkerken. „Dit is geen Duinker ken", zo betoogde men, want er wordt nagenoeg geen druk uitgeoefend op het bruggenhoofd bij Hungnam. De vraag is echter, of de evacuatie voltooid kan worden, voordat de Chinezen een grote aanval op de haven beginnen. A.P. be richt namelijk, dat een grote Chinese strijdmacht wordt samengetrokken voor een uitgebreide actie tegen het bruggen hoofd. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse vijfde luchtmacht deelde Dins dag mede, dat een Mig-15 van Russische makelij tijdens een kort luchtgevecht tussen 15 Mig-15's en vier Amerikaan se F 80's beschadigd werd. Zonder na dere bijzonderheden werd verder be kend gemaakt, dat een Amerikaanse straaljager van het type F 80 verloren gegaan was. In Washington gaf het hoofdkwartier van de mariniers op, dat de verliezen van de eerste mariniersdivisie tijdens de doorbraak bij het Sjangjin-stuw- meer 3.000 tot 3.300 man bedragen hadden. Hierbij inbegrepen waren zie ken en gevallen van bevriezing. In de strijd is het aantal van deze gevallen ongeveer 50 percent, werd hieraan toegevoegd. Correspondenten ten Noorden van de 38ste breedtegraad berichten, dat een reusachtige, als een sneeuwbal aangroeiende colonne van ongeveer 500.000 vluchtelingen zich met een snelheid van 30 kilometer per dag in zuidelijke richting beweegt. De colonne groeit met het uur, omdat hele dorpsbevolkingen er zich bij aansluiten. Van welingelichte zijde verneemt Reuter dat de Turkse generale staf versterkingen naar Korea zal zenden, die dienen ter aanvulling van de door de Turkse brigade geleden verliezen, welke, naar schatting, 750 man aan doden, gewonden of vermisten bedra gen. De Noord-Koreaanse premier Kim II Soeng heeft de Noord-Koreaanse strijd krachten en de Chinese „vrijwilligers" bevel gegeven de Amerikaanse legers op Korea in zee te drijven. OP WEG NAAR HET ZUIDEN. Bepakt met hun schaarse bezittingen vluchten Noord-Koreaanse vrouwen en kinderen voor de nog steeds oprukkende Chinese communisten. Foto boven: Vluchtelingen, die zo „gelukkig" waren een plaatsje in een militaire trein te kunnen bemachtigen, waarmee zij, op en tussen het oorlogsmateriaal gezeten, verder naar het Zuiden gebracht zullen worden. In de Politieke Commissie der V.N. is Dinsdag een begin gemaakt mfet het ophef fen van de impasse, waarin de Koreaanse kwestie sinds het ingrijpen der Chine zen verkeert. Het ziet er naar uit, dat de Commissie de resolutie om het vuren te staken, die door dertien Aziatische landen is ingediend, zal aannemen. De re solutie kwam weliswaar niet in behandeling, maar met 48 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen werd haar voorrang verleend boven de Russische resolutie om alle buitenlandse troepen uit Korea terug te trekken en de resolutie der zes landen, die aandringen op het terugtrekken van de Chinese troepen uit Korea. Reeds heeft de afgevaardigde der V.S. in de Commissie, Warren Austin, verklaard, dat de V.S. voor de „Cease-fire"-resolutie zullen stemmen. Ook de Engelse afgevaar digde liet zich in die zin uit. De leider van de Indiase delegatie. Sir Benegal Rau, diende Dinsdag officieel twee resoluties van dertien Aziatische landen in, die het volgende behelzen: 1. De president van de Algemene Ver gadering, Nesrollah Entezam van Iran. vorme een groep van drie. onder wie hijzelf, om de basis vast te stellen, waarop een bevredigend „cease-fire" in Korea verwezenlijkt kan worden. Zo spoedig mogelijk moet deze groep aan bevelingen aan de Algemene Vergade ring verstrekken. 2. De Algemene Vergadering geve de aanbeveling, dat de vertegenwoordigers van een aantal regeringen zo spoedig mogelijk bijeen zuljen komen voor de regeling van de bestaande kwesties (in het Verre Oosten 1 in overeenstemming met het doel en de beginselen van de U.N.O. Sir Benegal Rau verklaarde bij het indienen van de resoluties, dat gene raal Woe Hsioe-Tsjoean, de leider van de Chinese communistische delegatie hem had medegedeeld, dat Peking gedwongen was geweest aan de Koreaanse oorlog mede te doen, omdat de troepen van generaal Mac- Arthur de grenzen van Mandsioerije naderden. Sir Benceal zei, dat het Chinese volk achterdochtig is ge worden door de verschrikkelijke be proevingen, die het in het verleden heeft moeten doorstaan en thans agressie ziet, waar deze niet is. Het schiint zich in feite te bewegen in de richting van een Monroe-leer voor het Verre Oosten. Daar generaal Woe mij echter verze kerd heeft, dat communistisch China vrede wenst en alle landen zulks wen sen, moeten wij daartoe geen poging on benut laten, aldus Sir Benegal Rau. De Indiase afgevaardigde liet zich ook nog uit over de samenstelling van de com missie, die aanbevelingen moet doen voor de regeling van kwesties in het Verre Oosten. Volgens Sir Benegal Rau dient de commissie te worden samenge steld uit vertegenwoordigers van de V.S.. Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en rood-China. Een zesde lid moet gekozen Zoals bekend, heeft veldmaarschalk Montgomery Dinsdag te Brussel ge pleit voor een diensttijd van twee jaar voor de landen van het Noord- Atlanlisch Pact. De tegenwoordige wettelijke diensttijd in de landen van het Atlantisch Pact is: België: 1 jaar. Een wetsontwerp voor twee-jarige dienstplicht is inge diend. Canada: Geen dienstplicht. Denemarken: 1012 maanden. Frankrijk: 18 maanden. Nederland: 1 jaar. IJsland: Geen dienstplicht. Italië: 18 maanden voor het leger, 2 jaar voor de vloot. Luxemburg: 1 jaar. Noorwegen: 1 jaar. Portugal: 6 jaar. Engeland: 2 jaar V.S.: Geen algemene dienstplicht, doch jonge mannen kunnen voor mi litaire opleiding worden opgeroepen. worden uit Ecuador, Noorwegen en Cu ba. de opstellers van de zesmogendhe- den-resolutie. Het zevende lid dient Egypte of India, de opstellers van het Aziatische vredesplan, te zijn. Naar verluidt, heeft rood-China te kennen gegeven, dat het slechts op basis van gelijkberechtiging wil deelnemen aan de besprekingen over een regeling van de problemen in het Verre Oosten. Ook zou het toelating hebben geëist tot de V.N. Juist Dinsdag heeft de Assem- blée van de V.N. een commissie opge richt om de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging te bestuderen en voor het eind van de huidige zitting van de Assemblée over dit onderwerp rap port uit te brengen. De president van de Algemene Vergadering heeft Canada, Ecuador, India, Irak, Mexico, de Philip- pijnen en Polen benoemd tot leden van de commissie. De benoeming is bij ge heime stemming bekrachtigd. Sir Benegal Rau deelde verder mede, dat de vertegenwoordigers van het communistische China hem naar zijn standpunt inzake Formosa hebben ge vraagd. „Ik heb hun de positie van de regering van India openhartig uiteen gezet", zei Rau, „namelijk dat de ver klaringen van Cairo en Potsdam (waar bij Formosa tot een onderdeel van China werd verklaard) ten uitvoer dienden te worden gelegd." Rau had, naar hij zeide, ar tegenover de Chinese communisten tevens op gewezen, dat president Truman op 31 Augustus ver klaard heeft, dat de zevende vloot n a het Koreaanse conflict zou worden te ruggetrokken. „Sedertdien is er geen nadere verklaring geweest, zodat mag worden aangenomen, dat dit het stand punt van de V.S. is", aldus Rau. In het debat, dat bij het indienen van de resoluties plaats greep, hebben de gedelegeerden van de V.S. en Engeland verklaard, een „cease-fire" te zullen steunen op voorwaarde, dat voor de veiligheid van de troepen in Korea en het Koreaanse volk zal worden gezorgd. Jacob Malik* verklaarde, dat hij inlich tingen bij zijn regering moest vragen, weshalve de resoluties niet in stemming werden gebracht. Een voorstander om de resoluties voorrang te verlenen toonde hij zich niet. Met hem stemde het Sovjet-blok tegen, terwijl Ecuador. Turkije, nationalistisch China en Thai land zich van stemming onthielden. Van de zijde van het ministerie van Oorlog deelt men ons mede: In verband met de oefeningen in de organieke verbanden van de lichting 1949II in het laatste gedeelte van de opleidingsperiode, zal een klein aantal met groot verlof zijnde oudere reserve officieren, die sinds 1945 uitsluitend hier te lande hebben dienst gedaan, in werkelijke dienst worden geroepen van medio Februari tot einde Maart 1951 teneinde deel uit te maken van de oorlogs-encadrering van de genoemde lichting. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Moh. Rum, zal naar Indonesië vertrekken voor overleg met de Indonesische regering omtrent de besprekingen te Den Haag inzake N.- Guinea, aldus heeft men in regerings kringen te Djakarta aan Aneta mede gedeeld. Verwacht kan worden, dat Rum Donderdag per vliegtuig uit Nederland vertrekt. Het overige deel van de Indo nesische delegatie zal in Den Haag blij ven. De komst van minister Rum naar Indonesië is een gevolg van een besluit van de Indonesische delegatie, zo zei men voorts. Men voegde hieraan toe dat Rum persoonlijk de regering op de hoogte zal stellen van het verloop van de besprekingen in Den Haag en dat de nadere beslissingen van het rapport van Rum zullen afhangen. Op de vraag of zijn terugkeer een critiek stadium in de de besprekingen aanduidt deelde men mede: De toestand is altijd critiek ge weest. De zaak is echter of beide par tijen voldoende besef van de critieke toestand hebben. Van de zijde van de Indonesische de legatie te Den Haag wordt nog verno men, dat de regering in Djakarta inder daad de delegatie in Den Haag in overweging heeft gegeven de voorzitter van de delegatie te doen terugkeren naar Djakarta voor nader overleg met zijn regering, terwijl het overige deel van de delegatie in Nederland zou blij ven. De beslissing hierover is echter dooi de Indonesische regering aan de Indone sische delegatie zelf, overgelaten. Tot op dit ogenblik heeft de delegatie n<5g~§eeif beslissing genomen. Na afloop van de gistermiddag gehouden vergadering van de Nieuw-Guinea-conferentie werd het volgende communiqué verstrekt: „Er is een vertrouwelijke bijeen komst gehouden van enkele leden der beide delegaties. De besprekin gen, die in vriendschappelijke sfeer plaats vonden, worden Woensdag voortgezet." Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond en vannacht opklaringen en op vele plaatsen lichte vorst. Daarna toenemende bewolking met sneeuw, in de kustprovincies later wellicht overgaand in regen. Aanvan kelijk zwakke, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke rich tingen. Temperaturen overdag om het vriespunt. Zon: 8.40—16.28. Maan: 12.19—22.48. In een decreet van de H. Congregatie der Sacramenten heeft Paus Pius XII toestemming gegeven, dat in de nacht van Oudejaar op Nieuwjaar een midder- nachtmis wordt opgedragen om Gods zegen af te smeken voor de wereldvrede. Het is toegestaan in deze H Mis te com municeren, mits men zich twee uur van te voren onthouden heeft van het ge bruik van spijs of drank. De Heilige Va der verbindt aan deze sanctie tevens de voorwaarde van een gebed tot de Heilige Maagd in overeenstemming met de door Hem voorgeschreven intenties. Slechts voor particuliere kapellen geldt de toestemming van de Heilige Vader niet. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdag avond in de Franse Nationale Vergade ring medegedeeld, dat Frankrijk, Enge land en de V.S. overeen zijn gekomen het vraagstuk van de Duitse herbewa pening met de Sovjet-Unie te bespre ken. Hij zinspeelde op de te Parijs ge voerde besprekingen van de drie Wes telijke mogendheden om met Rusland te confereren, wanneer men het tevoren over een agenda eens kan worden. „Op verzoek van de Russische rege ring", zo zei Schuman, „zal de agenda der besprekingen ook het punt omvat ten, dat met een onjuiste naam „De Duitse herbewapening" wordt genoemd. Zolang er nog geen Duitse eenheden zijn gevormd en militair geoefend, zal dit vraagstuk op de agenda blijven". 1 Het aantal slachtoffers van de ongere geldheden te Singapore was hedenmor gen elf uur plaatselijke tijd gestegen tot veertien doden, onder wie vijf Europe anen (een van hen is nog niet geïden tificeerd), twee Indo-Europeanen, twee Chinezen en een Indiër; het aantal ge wonden bedroeg 188. Het gemeente raadslid Pat Johnson, dat volgens vroe gere berichten gedood zou zijn, bevindt zich in het ziekenhuis, zijn toestand is critiek. Tot nu toe werd, voor zover het personen van Nederlandse nationa liteit betreft, slechts bericht, dat mevrouw T. H. Hut ernstig werd ge wond. Zij kreeg een slag met een fles, die een schedelfractuur veroor zaakte. Vijftig plunderaars zijn ge arresteerd. Bij hun pogingen om de rust in de stad te herstellen hebben politie en mi litairen gebruik gemaakt van traangas- bommen. Samenscholingen van meer dan vijf personen waren verboden. Voorts was een uitgaansverbod gedurende een periode van twaalf uur uitgevaardigd. Dinsdagavond laat deelden de auto riteiten te Singapore mede, dat men de toestand thans beheerste, nadat in de Oostelijke sector van de stad de troe pen het vuur hadden geöpend op een demonstrerende menigte. Volgens United Press zijn Dinsdag stenen geworpen naar een katholieke kerk; een priester zou door de menigte zijn geslagen. Vandaag leek het erop dat de toestand weer normaal wordt. Zaken en over heidsinstellingen 7;jn heropend; de bus diensten zijn echter nog niet hervat. In de omgeving van de sultan-moskee heeft de politie dertig Mohammedaanse jonge ren gearresteerd, nadat een militaire vrachtwagen in brand was gestoken. De Britse staatssecretaris van Ko loniën, Blythe, heeft in een speciale radio-uitzending gezegd, dat de En gelse regering het handhaven van Met grote spanning worden de nieuwsberichten over de terugkeer van Bertha door vader en kinderen in Bergen op Zoom beluisterd. Hier ziet men de familie om de radio. V. I. n. r. (boven): Keesje, Corry, Wiesje, op vaders schoot: Ria en Karei, met welpenuniform Benny (Van nnze verslaggever) Toen captain Wayne W. Wilkin Maandag zijn K.L.M.-Connie op de brede start banen van het vliegveld Schiphol aan dc grond zette, was dit een alledaagse gebeurtenis waar niemand enige bijzondere aandacht aan schonk. Maar voor Captain Wilkin, die toen als eerste K.L.M.-gezagvoerder zijn 100ste retourvlucht naar dc nieuwe wereld volbracht, had deze vlucht toch wel een bijzonderr be tekenis. 100 vluchten over de uitgestrekte Atlantische Oceaan, heen en terug! Voor de K.L.M. dan wel te verstaan, want Wayne Wilkin maakte in de oorlog reeds 25 retourvluchten voor de U.S. Transport Command van New York naar Prestwick in Schotland en later, twee weken nadat Parijs werd bevrijd, van New York naar de Lichtstad, #«onJin\ KiWijoc LIJN VAN 25 NOV. Pjoktong VAC U AT IE R Kotori inociot /•Ocnson •^ongpjong^S LECER Anjoe I GEN. ALMOND mhoeng otngnam JAPAN SF VL MET M.EVERTSEN Jongdo ONCJANC Ttiinnom Koksa oson Sanwon 8STC AMERIKAANSE LEGER ONDER GENERAAL WALKER Kocmts 38*" Br.qrawa rsong Tsjocntsjoo ngsong angnoeng 000R CHINEZEN VEROVERD GEBIED Kimpo* VERDEDIGINGSLIJ Nu is een retourvlucht naar New York of Montreal, soms ook nog door naar Curacao nog wel iets anders dan een retourtje naar Den Haag. en het leek ons dan ook we] de moeite waard een praatje met de jubilerende KT..M.- vlieger te maken. Captain Wilkin, één van de negen in K.L.M.-dienst zijnde Amerikaanse vlie gers. die ondanks zijn jeugdige leeftijd - 33 jaar en nog steeds vrijgezel - van daag op de kop af 7550 vlieguren in zijn logboek noteert, heeft al heel wat be langrijke vluchtjes achter de rug. Na zijn vlieger-opleiding in Amerika kwam hij in dienst bij de American Air lines. Later toen de oorlog uitbrak werd de American Airlines bij de Ameri kaanse luchtmacht ingeschakeld. Toen begonnen de vluchten over de oceaan, eerst als Co-Pilot, later als Captain van het vliegtuig. In deze functie hield hij zich in hoofdzaak bezig met het over brengen van de V.I.P.'s, de „Very Im portant Persons", die voor belangrijke besprekingen naar Europa overkwamen. Later vervoerde men ook medicamenten en andere belangrijke materialen, ter wijl op de terugweg zwaar gewonde Amerikaanse soldaten naar hun vader land werden teruggebracht. Dat de vliegers van de Air Transport Command dit zaakje veilig opknapten, blijkt wel uit het feit, dat in 3 jaren van militair luchttransport, slechts één catastrofaal ongeluk is voorgekomen In December 1945 komt Wayne Wilkin bij de K.L.M. en vliegt dan voor de ver andering eens naar Indonesië. Maar het i Trans-Atlantische luchtverkeer vormt toch de hoofdschotel. Twee non-stop vluchten Amsterdam New York staan op zijn naam, de enige die ooit door K.L.M.-viiegtuigen werden gemaakt. De eerste op de 30ste Maart 1949 en enige weken later de tweede op de 19de Mei van hetzelfde jaar. Beide vluchten werden respectievelijk in 14 uur en 54 minuten en in 15 uur en 14 minuten afgelegd. De 29ste Juni van dit jaar, volgde een record non-stop vlucht PrestwickNew York met een Constellation uitgerust met z.g. „jet stacks", een soort uitlaat- straalpijpen die de voortstuwingskracht voor het vliegtuig verhogen. De 5155 km lange route werd tijdens deze vlucht in 11 uren en 20 minuten afgelegd. Dit record werd officieel geregistreerd. Als iemand 100 vluchten over de At lantische Oceaan maakt dan beleeft hij toch altijd wel wat. Gelukkig waren zijn ervaringen, afgezien van schietende Duitse duikboten die hem het leven bij Schotland zuur maakten, gewoonlijk van ongevaarlijke en prettige aard. Zo bracht hij destijds de Amsterdamse Burgervader naar New York en terug ter gelegenheid van het tweede eeuw feest van het bestaan van de stad New York. Later bracht hij dr. Plesman en nog weer later zijn landgenoot de be kende Amerikaanse staatsman John Foster Dulles over de grote oceaan. We zouden Captain Wayne Wilkin tekort doen als we alleen zijn vliegers loopbaan memoreerden. Captain Wilkin is in zyn vrije tijd stu dent Wilkin. De korte tyd die hy tot zijn beschikking heeft tydens zün 14-daagse Oceaan-reizen benut hy om in de Kent State University in Amerika colleges te volgen in de economie. Hy heeft zijn Bachelor Degree en hij hoopt Master Degree zo spoedig mogelijk te halen. Met een jaar studie kan hij klaar zijn. Jammer genoeg ondervindt zijn studie door zijn drukke werkzaamheden op het moment enige vertraging. wet en orde zo nodig met alle mid delen, die haar ten dienste staan, zal verzekeren. De toestand te Singapore is gisteren ook in het Britse Lagerhuis ter sprake gekomen. Op een vraag van de leider der oppositie, Churchill, deelde de mi nister van Koloniën o.a. mede, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de onlusten te Singapore door communisten zouden zijn georganiseerd. Blijkbaar zijn deze onlusten gericht tegen blanken en Indo- Europeanen. Volgens een bericht van de gouverneur te Singapore duurt de onrust voort; de toestand is echter rustiger. De Mohammedaanse organisaties werken samen met de Overheid om, de orde te herstellen. Bertha Hertogh en haar moeder zijn Dinsdagmiddag in het geheim uit Sin gapore per K.L.M.-Constellation „Maas tricht" naa°r Nederland vertrokken. Het toestel wordt Donderdagavond omstreeks zeven uur op Schiphol verwacht. Van de zijde van de K.L.M. te Den Haag kon intussen nog niet worden be vestigd, dat Bertha en haar moeder zich aan boord van de „Maastricht" bevin den. Radio-Vaticana heeft Dinsdagavond omgeroepen, dat de Poolse regering vyf maanden geleden een nieuw voor Polen aangestelde bisschop uit het land heeft doen zetten en sindsdien heeft gewei gerd hem toestemming te verlenen om terug te keren. Deze bekendmaking wordt beschouwd als een open lijk protest van de Heilige Stoel tegen deze handelwijze der Poolse regering. Radio-Vaticana en de „Osservatore Romano" meldden Dinsdag de arrestatie van 21 Joegoslavische priesterstudenten en drie leden van de kleine en grote seminaries van Zagreb. Zij verwezen naar een artikel in de Europese editie van de New York Herald Tribune van 27 Nov. als de bron van deze inlichtin gen. De berichten van het Vaticaan, dat Mgr. Beran uit zyn paleis te Praag is weggevoerd en naar de gevangenis overgebracht, worden in gezaghebben de Tsjechoslowaaksc kringen tegenge sproken. (Van onze speciale verslaggever) Tijdens zijn Dinsdag te Leeuwarden ge houden rede, waarover elders uitvoerig bericht wordt, heeft min. mr. J. in 't Veld zich ook uitgelaten over de kwestie: Wo- ningbouverenigingen en KAB. Vergele ken bij de rest van zijn toespraak was zijn toon bij dit onderwerp bijzonder scherp. Hij zeide: „Wat ik van deze zaak weet heb ik gelezen in de courant. Ik begrijp haar echter niet goed, want men beweert dat ik de KAB beledigd zou hebben. Men heeft echter niet eens precies geweten wat ik over deze zaak in de Kamer ge zegd heb. Ik zou mü nameiyk gekeerd hebben tegen Katholieke woningbouwvereni gingen. Ik heb geen enkel bezwaar tegen deze organisaties. Ik heb geen behoefte daartegen in te gaan en wie mijn beleid regelmatig gevolgd beeft, weet dat ik daarbij altijd uitga van de confessionele differentiatie in ons volk. Ik heb slechts de vraag opge worpen of ook binnen de onderschei dene confessie nog verdere splitsingen nuttig zyn en of met name naast ka tholieke arbeiderswoningbouwvereni- gingen ook nog katholieke n i e t-ar- beiderswoningbouwverenigingen moe ten bestaan. Ik heb gezegd, dat het mij leek, dat dit wat ver ging en ik heb daarbij het voorbeeld aangehaald van Zweden, waar één woningbouwvere niging 75.000 huizen onder haar beheer heeft. Dat moge voor ons land te veel zün. ik meen toch, dat ook wg vooral naar grote complexen moeten streven waarby zeer rationeel tewerk kan worden gegaan. Tenslotte: „Ik heb mij er niet tegen verklaard en ik he'o uitdrukkelijk vast gesteld, dat vooraleer ik mijn standpunt definitief zal bepalen, ik nog- in nader overleg met de betrokken organisaties zal treden." De minister besloot: „Het ware beter, wanneer men beter van mijn woorden kennis nam, het was verstan diger geweest wanneer men bijvoorbeeld eerst de Handelingen had afgewacht". Advertentie God gaal mei altiga de weg, die wij j zouden willen gaan.i BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Op de weg RuinerwoldeMeppe] vond een tragisch ongeluk plaats dat hef le ven kostte aan de varkenshandelaar uit Ruinerwolde, G. Kiekebos. Hy hield zich op de fiets zittende aan een rydende auto vast en liet zich op deze wyzc voortrekken. Plotseling kwam hy even wel te vallen, met het gevolg dat hy onder de wielen van de auto terecht kwam. Met zware uitwendige verwon dingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd, waar hy enige uren daarna is overleden Het slachtoffer Iaat vrouw en twee kinderen achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1