DUIZENDEN MIJLEN DOOR EEN GLOEIENDE HITTE Obligatielening Koninklijke groot f 250.000.00U.— IWITS AL qJlMMt Hoe spelen de R.K. clubs? IAXEER-AKKERTJES De reizigers vertellen AGENDA 1MJ NOG VOOR DEZE PRIJZEN TENTIELHEIS Viervoudige bestemming woonhuis-Van Looy ZUINIG MET WATER BIJ VORST Conversie in aandelen a 290 pet. mogelijk Vingen Veilig VOLKSWAGENS DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 PAGINA 2 „JEEP-EXPRESS" IN HAARLEM Wijziging Bouwverordening Diefstal Burgerlijke Stand Ol. Koop 65 jaar Grote belangstelling uit de wereld der muziek R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Jubileum kapelaan Van Pol Biljartvereniging T.O.P. Lichtkant omvergereden Negen maanden voor oplichting l LAKENS SLOPEN GRASLXNNEN THEEDOEKEN BADDOEKEN LUIERS CPptefê Gen. Cronjé- J straat 62-64 Gemiddeld slechts 20 be zoekers per week KERSTVIERING GEN. CRONJÉ INBRAAK GEMEENTEZAKEN f 26.500.- meer nodig voor aanleg sportvelden J. H. van Oosten ten grave gedragen EENHEID ONDER KATH. BOLLENKWEKERS BUJVE BEWAARD Wens van het Episcopaat KAJOTTERS HAARLEM II De Kerstnacht van de bandiet STILLE ARMEN HEEMSTEDE De vogelstand in Groenendaal gedurende de voorbije zomer Gepensionneerden Veertig jaren bij de P.T.T. Verzilvering Landbouw- vacantiebonnen Winterhanden? J. Valkering Tz. overleden BLOEMENDAAL Gemeenteraad Ook De Graaf naar Frankrijk? Prijshoudende markt REP A T RIËRINGS- EN TROEPEN SCHEPEN Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York werken tegen verstopping Voor de a.s. feestdagen Gisteravond luisterde een stampvol Bavo-gebouw geboeid naar ae lotgeval len van Jan Glissenaar, Peter Pen- naerts, Roel Sloots en Jos Beulen, die onlangs per jeep uit Indonesië zijn ge repatrieerd. De avond was georganiseerd door de reisvereniging S.T.A.P. en de heer K. A. Olivier, de voorzitter van deze vereniging, mocht zich in zijn openingswoord dan ook zeer verheugd tonen over de massale opkomst. Het eerste gedeelte van de avond werd door Jan Glissenaar, de verslag gever van het ondernemende kwartet, gevuld met het relaas van hun beleve nissen. Het stoutmoedige plan was opgeko men, toen twee van hen eens de jeep van de overste hadden weggehaald en daarmee naar Batavia waren gereden. Dank zij de hulp van een aalmoezenier, de Niwin en de regeringsvoorlichtings dienst, die voor een aantal films en een projectie-apparaat zorgden, waar mee zij gedurende hun reis in hun on derhoud zouden kunnen voorzien, wer den langzamerhand alle moeilijkheden opgelost; al dreigde de onderneming al direct spaak te lopen toen een neef in Holland een aan hem gerichte brief pu bliceerde en de legerleiding in Indone sië aldus achter hun plannen kwam. Nadat de vier avonturiers in een dump een jeep hadden gekocht en bij na een half jaar bezig waren geweest de autoriteiten voor hun plan te win nen in welke tijd hun schip, vol repatrianten, reeds vertrok werd ein delijk per „Salatiea" van de Rotterdam- sche Lloyd kosteloos overgestoken naar Singapore, waar zij echter geen toe stemming kregen om door te reizen Daarom werd de reis voortgezet naar Madras, waar zii op 12 Mei aan land gingen, na de blijkbaar onvermijdelijke en onprettige ervaringen met de doua ne. Achter de „Jeep-Express Java-Hol land" hing een aanhangwagen met re paratie-materiaal. Van hier af werd begonnen met de filmvertoningen. die aanvankelijk slechts een pover succes hadden. Via Bombay, waar het viertal gedwongen was, evenals 4 millioen van de 6 milli- oen Hindoes. op een'matje te over nachten, reisde men verder naar Del hi, echter niet zonder eerst nog even aan te gaan bij een schatrijke Maha- radje, die hen zonder meer tot zijn gasten promoveerde, en waar zij de meest comfortabele dagen van hun reis hebben doorgemaakt. Het was er even wel allemaal zo uitstekend geregeld, •Jat zij na enige dagen weer naar de vrijheid begonnen te verlangen en ver trokken. Die nacht geheel in stijl met dit land vol contrasten sliepen zij in een rotshol, om beurten speurend naar eventuele wilde dieren! Een visum voor de verdere reis bleek gehaald te moeten worden op een der toppen van het Himalaja-gebergte; toen vertrok de jeep-express naar Pakistan. De grensovertocht kenmerkte zich door een strakke militaire houding van de Mohammedanen, die van de andere kant echter niet eens in de gaten had den, dat zij het paspoort van de reizi gers op zijn kop hielden! Het was kort na dit intermezzo, dat spreker een he vige zonnesteek opliep, die hem bijna het leven kostte. Na de overocht van de modderige In- dus in vijf uur, een hevige zandstorm in de woestijn daarachter en zeer veel hulp van de plaatselijke bevolking werd de weg ingeslagen naar Teheran: Aan de Perzische grens werden de reizigers met open armen ontvangen, daar er hier slechts vier mensen per jaar pas seren! Vlak bij Bagdad overkwam hun de eerste ernstige motorpech die hun voedselpositie in ernstige moeilijkheden bracht. Zij hadden namelijk niet veel meer meegenomen, daar zij het ergste al achter de rug dachten. Via Beiroet en Jeruzalem ging het daarna op Egypte aan. Het viertal kreeg echter geen toestemming, over land door Israël te trekken; daarom trokken zij naar de Rode Zee, waar zij bijna Daar het gemeentebestuur moeilijkhe den ondervindt door de omstandigheid, dat in de Bouwverordening wel het mi nimum oppervlak van de verschillende vertrekken is bepaald, doch geen eisen worden gesteld met betrekking tot de lineaire afmeting, wordt voorgesteld deze verordening zodanig te wijzigen, dat aan dit euvel een eind wordt ge maakt. Men wil hier vooral de plannen voor vrije bouw van middenstandswo- nigen aan banden leggen, omdat er nu huizen gebouwd worden, die straks minder gewild zullen zijn en een onge wenst stempel kunnen drukken op de omgeving. De 38-jarige timmerman J. T. B. is gis termiddag aangehouden, omdat hij er van verdacht wordt ongeveer 500 ste nen gestolen te hebben. Deze behoor den toe aan de aannemer, die momen teel bezig is met in aanbouw zijnde woningen in Haarlem-Noord. GEBOREN: A. M. C. Menke—Derks, z; E. MulderMiddag, z; J. F. Schut telBaak, z; A. P, van Ben'temAlke made, z; H, M. van Baakvan Heer den, z- J. J. A. LoerakkerDingerdis, z; A. M. van der SteenSweijen, z; G. van der AarBouma, z; A. de Jager Limbach, z; W. J. HartendorpKalf, z; W. M. HoogewerfUilenburg, d; A. J. BlommaertGruijters, d; E. Berends Bastiaanse, d; P. J. de VriesRavelli, d; P. M. Willemse'van Oldenmark, d; J. VersteegSeibach, d. ONDERTROUWD: H. Clemens en G. P. M. Tutert; F. J, Samson en C. Ruis broek; H. C. M. Bruijn en J. A# Bosma; W. J. Tilleman en J. M. Wijers; N. M. Diepeveen en A. M. Koster; G. A. S. Grit en B. C. Groen; C. Boeschóten en P. R. IJ. Huizer; J.' Houweling en E. P. Woudenberg; A. J. Sielhorst en W. H. Rosenhart; A. M. van Stralen en E. P. Oskam; G. Schultze Koolten Hoeve; E. C. Hartman en H. P. de Goede; F. H. Fiscalini en M. Gomes; P. Bakker en M. E. J. Zandvoort; B. P. Reuter en M. M. j. van Kleeff; D. Tump en P. Doornebos; A. C. Slotboom en E. G Toornend. 'GETROUWD: G. C. van der Voorn en T. J. C. de Lange; L. Molenaar en G. W. Wesseling; P. H. Verbeek en S. Spruit; C. A. Hardebil en F. van Hon- schoten; J. Teske en B. Hakkenhaar; J. Belle en M. Olfers; J. A. van Leeuwen en G de Jong; H. Daalman en M. E. van Ëxcel; L. J. Schoorl en H. J. Kori- don; B J. de Graaff en T. G. F. M. Kilian; 'G Troost en M. Hartjesveld; J. W. H. Souwer en G. van der Groen; G. A. L. Moossdorff en C. H. C. Koender- man; J. F. Deux en M. A. Mensingel; W. R S. Bakker en A. M. Smink; P. van Kessel en A. A. van Kilsdonk OVERLEDEN: E. Berbehij, 72 j., Tal- mastraat; J. H. van Oosten, 62 j., Emma- plein; J. W. Giebels, 75 j„ Theemsplein; J, Meincma, 7 m, Gasthuisvest een maand tussen de Bedouïnen hebben moeten wonen voor zij mochten holen, dat er geen gelegenheid was hen naar Suez te brengen. Terug naar Beiroet Daar was een schip, dat naar Alexandrië zou gaan. Toen eindelijk de Egyptische kust bereikt werd, kreeg men geen toe. stemming om aan land te gaan en moest de jeep-bemanning maar afwachten, waar het schip verder heen zou gaan om hen af te zettenBovendien, zo beweerde spreker, zij waren juist per jeep naar huis gegaan omdat zij niet per schip durfden; maar nu werden zij pas goed zeeziek! Tenslotte kon de geestige verteller echter het einde van de reis in Sicilië melden. Via verschillende West- Europese landen bereikte hij met zijn tochtgenoten de Hollandse grens; zij bereikten die grens zelfs tweemaal, en kel en alleen, omdat men het in Neder, land er niet over eens was, of zij 1 of 2 December zouden arriveren; en zij wilden niemand teleurstellen Hierna werd een korte pauze gehou den, waarin een mannenkoor enkele gezangen ten gehore bracht. Na deze onderbreking werden de on. derweg gemaakte opnamen van de reis geprojecteerd, hetgeen even duidelijk als de vertelling de aanwezigen een beeld gaf van de prestatie, die door deze jongemannen is geleverd. Tot slot ver toonden de reizigers nog de films, die zij ook in het Oosten vertoond hebben om niet van honger om te komen. Het was een zeer interessante avond. Jan Glissenaar, die een prettig verteller is, heeft zijn zeer talrijk gehoor bewe zen, dat de romantiek volstrekt nog niet de wereld uit is, al moet men dan ook een heel eindje reizen om haar te vin den! Gisteren heeft de heer Ol. Koop on der de belangstelling van zeer velen zijn 65ste verjaardag gevierd. Van vele kanten ontving de jarige bloemstukken, boekwerken en andere geschenken, die getuigden van de grote sympathie en waardering, die men alom voor hem en zijn werk heeft. De heer Koop bleek meer dan ooit vast in de gedachten van de muziekwereld verankerd te liggen; gezien de verschillende organisaties en vooraanstaande personen uit de muziek, die persoonlijk of schriftelijk hun ge lukwensen aanboden. Er waren afgevaardigden van de R.K. Organisten- en Directeurenvereniging, en van het zangkoor Bentvelt, waar van de heer Koop directeur is Ook de parochie-geestelijkheid van Aerdenhout Bentvelt en Overveen kwam persoon lijk van haar sympathie blijk geven. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, had een schriftelijke gelukwens gezon den. Verder waren aanwezig deputaties van oud-leerlingen van het Triniteits- lyceum, de Duifjeskerk te Amsterdam en de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk, waar de jarige directeur van de respectievelijke zangkoren is geweest. Tenslotte gaven verschillende ver slaggevers en recensenten blijk van de waardering, die zij voor hun collega hebben. Een groot aantal telegrammen was de vertegenwoordiging van al de genen, die verhinderd waren persoon lijk aanwezig te zijn. De R- K. Openbare Leeszaal en Biblio theek vraagt deze week de aandacht van haar leden voor een aantal belangrijke Duitse en Engelse letterkundige werken: Werner Bergengruen. Der Grosstyrann und das Gericht; id. Das Tempelchen. Erzahlung. M Gilland Brunini and Francis X. Con nolly. Stories of our century by catholic authors. G. K. Chesterton. The common man. T. S. Eliot. The cocktail party. Gertfud von le Fort. Die Opferflamme. Erzahlung. Christopher Hollis. G. K. Chesterton. George Orwell. 1984. Reiphold Schneider. Die letzten Tage. Gedichte. Ernst Wiechert. Missa sine nomine. Antonia White. The lost traveller. Stefan Zweig. Maria Stuart. Na de kerkelijke viering van het 12'A- jarig jubileum van kapelaan Jac. van Pol van de Spaarneparochie op Zondag j.l., zal dit feit door de gezamenlijke mannelijke jeugd op feestelijke wijze worden herdacht op Zondag 17 en Maandag 18 December, des avonds 8 uur in het Jeugdgebouw, Koningstein- straat. Voor belangstellenden zijn voor de Maandagavond nog enkele plaatsen beschikbaar bij de hoofdzelatrice Mej. L. van Oerle, Romolenstraat 60 en aan de zaal. De uitslagen van de tot nu toe ge speelde partijen van het Districtskam pioenschap 3 banden, georganiseerd door de Biljartvereniging T.O.P. en gespeeld in café Gebr. Brinkmann zijn als volgt. De verdeer partijen worden gespeeld op Donderdag- en Vrijdagavond, Zaterdag middag en -avond. Zondagmiddag en -avond. Op Zondagavond vinden de laat ste partijen plaats, waarna de huldiging der kampioen zal jHaatsvinden, gevolgd doo de prijsuitreil$ng. De uitslagen waren: H. v. d. Broek C. Koch 40—21; J. J. FlothuisC. Scher- merhorn 40—40; H. v. d. BroekC. Schermerhom 4036; J. LamersJ. v. d. Linden 2940; P. OverdijkC. Koch 40 34; J. LamersJ. J. Flothuis 4031; H. v. d. Broek—J. J. Flothuis 4029; P. OverdijkC. Schermerhom 4030; C. KochC. Schermerhom 2840; D. Dollé J. J. Flothuis; H. v. d. BroekP. Over dijk 3440; C. SchermerhomJ. v. d. Linden 36—40. Hedennacht wilde een autobestuur der op de Zijlweg met de hand het ijs van zijn voorruit verwijderen; vermoe delijk heeft hij hierbij het stuur een ruk gegeven, want de wagen zwaaide naar rechts en reed op het trottoir af. On danks zijn krachtig remmen kon de be stuurder niet verhinderen, dat hij te gen een lichtbak opreed en deze af brak. De auto werd hierbij aan de voor zijde zwaar beschadigd. Veertien dagen geleden werd een jaar gevangenisstraf geëist tegen de bedrijfs leider H. uit Amsterdam, die zijn pa troon voor f 350 had opgelicht. Van morgen werd de man veroordeeld tot negen maanden. De U.V.V. afdeling Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede geeft Dinsdag 19 December een Kerstmiddag voor de ouden van dagen. Deze wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw gegeven en begint om twee uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: Hallo New York (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.), 2 en 8 u.; Luxor: We gaan naar Parijs (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Louter toeval (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Westwall 1944 (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Spionnage op de Martinique (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 14 December Concertgebouw: Symphonie-orkest Haer- lem, 8 uur. Schouwburg: Indra Kamadjojo en zijn ge zelschap (G en W.), 8 uur. Vrijdag 15 December Waalse Kerk: Das Orgelbüchlein, 8 uur Advertentie 150 cm breed 8.95 180 cm breed 11.45 200 cm breed, gebord. 17.25 220 cm breed 15.95 2.85 - 3.45 - 3.95 Gebord. slopen 4.85 (Bijpassend bij de lakens 200 cm breed) 140 cm 160 cm 200 cm breed 3.25 3.95 5.15 p. meter vanaf 0.89 Onze reclame doek 1.47 Prima halflinnen 1.95 extra koopje 1.69 Mooie fantasiedoek 2.45 Badstof keukendoek 2.97 Oogjes - Tetra vanaf 1.05 1.35 Deze prijzen gelden zolang de voorraad strekt. hoek Kloosterstraat Het woonhuis verbonden aan het mu seum Het Huis van Looy, waarin de aan de Stichting toebehorende schilde rijen zijn tentoongesteld, trekt gemid deld ongeveer twintig bezoekers per week. Dat lage getal, dat te verwachten was en te verwachten blijft, rechtvaar digt niet de kostbare exploitatie van het woonhuis als onderdeel van het mu seumcomplex. De directeur van het Frans Halsmu seum, tevens conservator van het Huis van Looy, stelt nu een oplossing voor in die zin, dat aan het woonhuis een viervoudige bestemming wordt gegeven, namelijk als permanente expositie ruimte van het Van Looy-bezit, als ambtswoning van de 'conservator, als behuizing van de bewaker en als depot ruimte voor het niet-geëxposeerde uit de collectie-Van Looy. Blijkens de overgelegde berekening van kosten van de directeur van Open bare Werken is voor het treffen van voorzieningen aan het woonhuis een be drag van f 3800 geraamd, alsmede voor voorzieningen aan het achtergebouw (tentoonstellingsruimte) f 2500. B. en W. delen de raad in een desbe treffend voorstel mede, dat het laatste bedrag reeds opgenomen is in de kapi- taaldienst van 1950. Ten aanzien van het eerste bedrag merken zij op, dat van het voor de exploitatie van het Huis van Looy op de begroting 1949 voor het on derhoud enz van het woonhuis geraamde bedrag van f 4700 slechts f 1951.65 is uit gegeven voor „buitenwerk" in verband met de toen bestaande onzekerheid, of de collectie-Cruys Voorbergh in Haar lem zou worden ondergebracht, in welk geval wellicht andere voorzieningen nodig waren. B. en W. verklaren, dat zij accoord kunnen gaan met het voorstel van de directeur van het Frans Halsmuseum en zij stellen voor daartoe een bedrag van f 3800 beschikbaar te stellen. Evenals verleden jaar is in de Gen. Cronjéstraat en Julianapark een Kerst versiering aangebracht. Dit jaar zijn het masten opgesierd met een raam werk en sterren, welke in de avond uren verlicht worden. Het geheel zal des avonds een aardig en stemmig ef fect geven. Wethouder Happé zal de verlichting Vrijdag 15 December ai. 's avonds 6 uur officieel ontsteken. Gisteravond is in de Middenlaan in gebroken tijdens een korte afwezigheid van de bewoners. De nachtelijke bezoe kers vernielden een ruit van de bene denverdieping en doorzochten rustig alle kasten en laden van het huis, waar bij zij een kamerdeur openbraken en een mahoniehouten linnenkast totaal vernielden. Voor zover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, zijn een bont mantel, enige sieraden, een electrisch scheerapparaat en een fototoestel ver dwenen. B. en W. stellen de Raad voor twee maal f 650 beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de vloerbedekking in de kamer van een der hoofdingenieurs van Openbare Werken en voor de aan koop van een vloerkleed in de leraars kamer van het gymnasium. Eveneens stellen zij voor goedkeuring te hechten aan de begroting 1951 van de Keuringsdienst van Waren voor het ge bied Haarlem, welke sluit met een be drag van f 150.700. De begroting van baten en lasten voor rekening van het Rijk sluit met een bedrag van f 86.545.44. De bouwonderneming „Wijnschoot" N.V. te Haarlem wil vijf woonhuizen bouwen met vier gedeelten van woon huizen op gronden aan de Zuidzijde van de Kievitstraat en aan de Havik straat, welke een oppervlakte hebben van ongeveer 1.265 M2. Voorgesteld wordt deze gronden in koop af te staan tegen de prijs van f 10 per M2. Met het oog op de vestiging, van de Centrale Arbeidsinrichting „Nazorg" op de grond aan de, Schalkwijkerweg, ten Noorden van tie grens van Haarlem, Haarlemmer! iede en Spaarnwoude, zal het nodig zijn verschillende gronden te onteigenen. Voorgesteld wordt te beslui ten tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van deze gronden. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de winkelwoning aan de Sme- destraat 25 ongeschikt is voor bewoning en niet door het aanbrengen van verbe teringen in bewoonbare staat kan wor den gebracht, zodat de woning onbe woonbaar dient te worden verklaard. Aan de eigenares en de bewoner is ken nis gegeven van het voorstel tot onbe woonbaarverklaring aan de Raad. B. en W. stellen de raad tenslotte voor de woningbouwvereniging „Onze Woning" een voorschot te verlenen van f 14.625. Destijds was reeds een voor schot verleend van f 623.000 voor de bouw van 69 étagewoningen, 9 eenge zinshuizen en 5 duplexwoningen (10 deelhuizen) en een kantoortje aan de Eksterstraat, de Vergierdeweg en de P. C. Hooftstraat. Het nieuwe voorschot is bedoeld voor de aankoop en het plaat sen van doorstroomapparaten in de keu kens van de nieuwe huizen, B. en W. zijn van mening, dat de vijf duplexwo ningen niet voor dergelijke apparaten in aanmerking komen, zodat er totaal 78 nodig zullen zijn. B. en W. stellen voor een ruiling aan te gaan met de Bouwmaatschappij „Vondelkwartier" betreffende gronden aan de Muiderslotweg, B. en W. vragen een crediet van f 1.700 voor het voor tijdelijke bewoning door twee gezinnen inrichten van het perceel Gen. Cronjé straat 95rd. Beneden is een brandweer post gevestigd en de bovenwoning werd tot nu toe bewoond door een brand wacht, die binnenkort de gemeente dienst gaat verlaten. Het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord-Holland spoort de aangeslo tenen tot de uiterste zuinigheid aan met het gebruik van leidingwater en tot vermijding van verspilling. Het bij vriezend weer steeds zeer hoge water verbruik leidt tot ongerief voor de vele aangeslotenen. Abnormaal hoge ver bruiken en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden behoeven niet te ont staan, als alle aangeslotenen de jaar lijks door het P.W.N. aanbevolen maat regelen ter voorkoming van bevriezing der waterleiding nemen. Het P.W.N. zal er in algemeen belang op toezien, dat ook bij vorst geen water wordt verspild. Bij het constateren van water verspilling zal onmiddelijk tot het af sluiten van het betrokken perceel wor den overgegaan. Wij raden onze lezers aan de in de advertentie gegeven aan- wijzinden nauwkeurig op te volgen. Ruim twee jaar geleden stelde de ge meenteraad een bedrag van f 126.000 be schikbaar voor de aanleg van drie voet balvelden nabij de Schalwijkerweg. Een jaar later werd er f 200.000 uitgetrok ken voor de aanleg van vier sportvel den en een kleedkamer op gronden aansluitend aan de eerstgenoemde drie velden. De aanleg van de eerste drie velden bleek door de extra-bouw van een kleedkamer de raming te over schrijden met een bedrag van f 5000, doch dat bedrag kon worden overge bracht op de post van f 200.000. Ook dat bleek echter niet voldoende te zijn, want door de stijging van de materiaal- prijzen moest deze raming worden overschreden met een bedrag van f 4000. Ten aanzien van het kleedhuis op de vier velden was, doordat tijdens de bouw bepaalde materialen niet ver krijgbaar waren en voorts een ander* werkwijze moest worden gekozen, een overschrijding van de raming met to taal ongeveer f 15.000 onvermijdelijk. Tenslotte zal voor de aanleg van een toevoerleiding voor gas en het plaatsen van vier geysers nog nodig zijn f2500. Het crediet van f 200.000 moet derhalve overschreden worden met een bedrag van f 26.500. B. en W. stellen de raad voor een dergelijk crediet te verlenen. Onder grote belangstelling van vak genoten is hedenmorgen op het R K. Kerkhof SL Barbara na een plechtige H. Requiemmis in de Kathedrale Ba siliek ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. H. van Oosten. Aanwezig waren o.a. vertegenwoordi gers der journalistenorganisaties en van directie en hoofdredactie der „Nieuwe Haarlemsche Courant". De zoon van de overledene voegde bij zijn dankwoord voor de belangstelling een gevoelige af scheidsgedachte. Naar aanleiding van de circulaire, welke de R. K. Vereniging van onder nemers in het Bloembollenbedrijf (i.o.) vorige week heeft rondgezonden, en waarvan o.a. in de vakpers verslagen zijn verschenen, acht het hoofdbestuur \an de L.T.B. het noodzakelijk, aan de vakgenoten en alle belangstellenden on derstaande mededeling te doen van de juiste stand van zaken, welke mede deling de goedkeuring geniet van Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. Het Nederlands Episcopaat heeft er op aangedrongen, dat aan de R. K. Vereni ging van Ondernemers bovengenoemd juridische zelfstandigheid zal gegeven worden. Het hoofdbestuur van de L.T.B. heeft tenslotte op dit punt toegegeven, maar er moest vastgehouden worden aan het beginsel, dat de L.T.B. de cen trale was, waaronder de nieuwe ver eniging zij het dan ook met juridische zelfstandigheid behoorde. Een vereni ging van ondernemers in het bloembol lenbedrijf, die uit haar statuten alle be trekkingen met de L.T.B. schrapt, zal geen bisschoppelijke goedkeuring op haar statuten mogen verwachten. Met alle klem dringt de bisschop er nogmaals op aan, dat de eenheid bewaard blijve, en dat het geschil tussen de L.T.B. en de vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf opgelost worde in de zin zoals hierboven aangegeven. Over technische wijzigingen zal gesproken kunnen wordenaan de hierboven ge noemde hoofdzaken zal niet getornd kunnen worden. Do toneelafdeling van de K. A. J. Haarlem II parochie St. Jan heeft het aangedurfd op haar program te plaat sen het toneelstuk „De Kerstnacht van de Bandiet" door Henry van Batten- burg, onder regie van J. Hetem. Dit is een toneelstuk uit onze dagen, opge dragen aan Kardinaal Mindszenty, dat speelt in de poesta van Hongarije. Een stuk vol tragische momenten, dat het lijden en de heldenmoed van de mo derne martelaren tracht weer te geven. De uitvoeringen worden gehouden op 26. 27, 28 en 29 December, des avonds acht uur, in het Jeugdhuis Teylerplein Kaarten zijn verkrijgbaar iedere avond in het Jeugdhuis van acht tot tien uur en bij Th. Overes, Fabricius- straat 42; E. Veerkamp, Naglzaam- straat; C. Paauw, Emostraat 37 en J. Warmerdam, Adr. Loosjesstraat 14. Op ons bureau zijn de volgende gif ten binnengekomen: S. f 10.—; G. R. f 10.—; C. B. f 2,50; N. N. f 6,—; H. W. f 5.—. Giften kunnen bezorgd worden op ons bureau, Smedestraat 5, of per giro overgemaakt worden ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Smede straat 5, Nr. 143480. Alhoewel de zomer van 1950 nu niet bepaald schitterend is geweest, heeft de vogelweelde in ons wandelbos daaron der weinig of niet te lijden gehad. Ook het groot aantal bezoekers heeft geen nadelige invloed kunnen uitoefenen, waaruit men zou mogen concluderen, dat het talrijke publiek vooral de jonge vogels ontziet en spaart. In deze zomer hebben veertig ver schillende soorten vogels genesteld en gebroed. Daaronder was natuurlijk de gewone huismus, zoals die algemeen be kend is, maar ook de koninklijke nachte gaal was present. Daarnaast nestelden niet alleen het winterkoninkje, maar ook de valk, de uil, de kraai en roodborstjes, fazanten, lijsters en duiven ontbraken niet. Als naar gewoonte vormden de mezen het grootste contingent van de gevleu gelde bevolking in ons bos en het waren ook nu weer de koolmezen, die de meer derheid uitmaakten. Doordat de eerste helft van April nu niet bepaald uit muntte door mooi voorjaarsweer, gin gen zij enige weken later broeden dan andere jaren. Als gevolg daarvan kwam het tweede broedsel, dat als regel voor half Juni kan gebeuren, in de verdruk king, zodat vijf mezenparen een tweede broedsel konden grootbrengen. Als ge volg daarvan was het totaal aantal kool meesbroedsels 63 en in 1949 83 waarbij als zeer belangrijke factor tevens gere kend moet worden een zeer ongunstig jaar voor de rupsen van de wintervlin- der, zeer tot genoegen van de bezitters van bomen, maar tot ongenoegen van de mezenouders, omdat deze rupsen het voornaamste voedsel voor de jongen vormen. Toch vlogen gemiddeld zes a ze ven mezen van elk broedsel de wijde wereld in, zodat dit geslacht voorlopig niet zal uitsterven! Terloopt zij opge merkt, dat voor de eerste maal een glans-zwartkopmeesje in „Groenendaal" broedde in een nestkastje. Voorheen maakte dit diertje' zelf een nest. De nestkastjes in „Groenendaal" zijn uitsluitend geconstrueerd voor kleine vogels, maar niettegenstaande dat heb ben de bonte spechten in de afgelopen zomer met grote hardnekkigheid gepro beerd, de vlieggaten van enkele zo groot te maken, dat zij eveneens een dergelijke woning konden betrekken. Het bleek daarbij geen bezwaar te zijn, dat de nestkastjes al waren bewoond door me zen, die met deze pogingen allesbehalve waren ingenomen en daarom in de wie ken zijn geklommen om elders een vei liger oord te zoeken. De spechten moes ten op het laatst ook hun pogingen op geven, zodat naar alle waarschijnlijkheid de kastjes voor de rest van het broed- seizoen leeg hebben gestaan. Wel geluk te het een viervoeter, een nestkastje te betrekken, n.l. een eekhoorn, die er na tuurlijk weer even snel uit werd Verwijderd en misschien zijn vermetel heid met de dood moest bekopen. Het is n.l. wel een alleraardigst gezicht om de ze langgestaarte diertjes tegen de bomen op en neer te zien rennen, maar het zijn echte liefhebbers van eieren en doer, dus nogal wat schade aan de vogelstand. In totaal zijn ongeveer honderd nest kastjes in deze zomer bewoond door ver schillende vogelsoorten. Dat daarnaast nog verschillende soorten in zelfvervaar digde nesten hebben gebroed, zal ieder wel begrepen hebben, want wanneer de gehele vogelrijkdom alleen uit deze be woners bestond, zou het een armoedige geschiedenis zijn. Misschien is het mogelijk, volgend jaar een nauwkeurige inventarisatie te ma ken van alle aanwezige broedgelegenhe- den, kunstmatige zowel als natuurlijke. In de gehouden bestuursvergadering van de afdeling Heemstede van de Alg. Bond van Gepensionneerden is mede gedeeld, dat nu de actie van de propa- gandacommissie bijna is afgesloten, het ledental reeds is opgevoerd tot 402. Verder werd besloten tot het houden van een propagandabijeenkomst in Hil- legom. Uitvoerig ging men in op de ko mende huurverhoging in verband met de laagst gepensionneerden. Daarbij werd ook de icon- en inkomstenbelas ting onder de loupe genomen. Men be sloot dit punt nader in studie te nemen. Na de huldiging door het gezamenlijk personeel van de P.T.T. was het Dinsdag de feitelijke dag waarop de heer J. Bouwman het feit herdacht dat hij veer tig jaren in dienst van de P.T.T. is, een gaan en komen in de woning van de jubilaris aan de Achterweg. Des mor gens kwam de heer J. Bakker, directeur van het P.T.T.-kantoor te Haarlem op bezoek en overhandigde de jubilaris de oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst en het gebruikelijke couvert met inhoud, waarbij hij zijn persoonlijke ge lukwensen voegde. Ook de oud-directeur, de heer J. Smit, gaf van zijn belang stelling blijk en insgelijks deden diverse ambtenaren van diverse afdelingen te Haarlem. Des middags kwamen vele vrienden en bekenden uit Heemstede en omge ving de jubilaris en zijn familie geluk wensen en boden geschenken aan. Een bijzondere hulde werd gebracht door mevr. v. Rappard, presidente van het Comité voor de verkoop van kinderpost zegels, die de jubilaris dankte voor de grote medewerking voor dit schone doel en hem als bewijs van waardering een exemplaar van de Camera Obscura over handigde. De verzilvering van landbouwvacan- tiebonnen, bestemd als vergoeding voor de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag en eventuele snipperdagen, kan 20 en 21 December, telkens des avonds te 8 uur geschieden ten huize van de heer M. J. Mooren, Res Novaplein 33 alhier. Er kan tot een max. bedrag van 23 aan bonnen worden ingeleverd, zo wel door de georganiseerden als door niet-georganiseerden. Aan dit zelfde adres zijn tevens opplakboekjes ver krijgbaar en georganiseerden dienen hun contributieboekje mede te nemen. Belanghebbenden worden dringend verzocht, zich stipt aan opgegeven data en uur te willen houden. Het grote succes dat HBC heeft ge oogst met de oprichting van een hand balafdeling, heeft er toe geleid, dat thans ook een afdeling voor voileybai in het leven wordt geroepen. Zij, die voor deze nieuwe sport (die hoe langer hoe meer beoefenaars krijgt) belang stelling hebben, kunnen zich voor in lichtingen wenden tot de heer W. Ver- zijlbergen. Binnenweg 163, tel. 28202. Ook deze nieuwe afdeling zal onder auspiciën van HBC komen en reeds hebben bestuur en Sportraad hun goed keuring er aan gehecht Bij de Nederlandsche Handel Mij- de Amsterdamschc Bank, de Banque de Paris et des Pays-Bas, de Twent- sche Bank, Hope Co., de Incasso- Bank, Pierson Co., de Rotterdamsche Bank, Heldring en Pierson, Schilt en Capadore en R. Mees Zoonen, wordt Donderdag 21 December 1950 de in schrijving opengesteld op f 250.000.000 3% pet. converteerbare Obligaties, ten laste van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij., in stukken van 1000. nominaal. Van deze obligatie-lening is reeds 49.950.000 ondershands geplaatst tegen de koers van 101 pet. De obligaties zijn ter keuze van de houder te allen tijde verwisselbaar in gewone aandelen groot nominaal f 1000.en wel in dier voege dat tegen inlevering van nominaal 2900.obli gaties één gewoon aandeel wordt af gegeven groot nominaal 1000.zodat de conversiekoers 390 pet. is. Houders van de obligaties der 3% obligatielening 1947 groot 100.000.000. alsmede crediteuren der 3% onder handse leningen '49 tot een bedrag groot f 100.050.000 hebben recht van omwisse ling in obligaties der bovengenoemde lening tot de koers van 100 De na uitoefening van bedoeld om- wisselingsrecht eventueel overblijvende obligaties zijn beschikbaar voor vrije inschrijvingen tot de koers van 101 Onder-obligaties van nominaal 100 kunnen worden uitgereikt. De rente der obligaties is halfjaarlijks betaalbaar op 15 Januari en op 15 Juli, voor het eerst op 15 Juli 1951. De Mij. is verplicht de lening in 10, behoudens conversie, jaarlijkse termij nen a pari af te lossen, te voldoen bij uitloting jaarlijks op 15 Januari, voor het eerst op 15 Januari 1957 en derhalve voor het laatst op 15 Januari 1966. De vennootschap is te allen tijde be voegd over te gaan tot vervroegde en/ of versterkte gehele of gedeeltelijke af lossing a pari, mits tijdige kennisgeving gedaan wordt aan de trustee. Aan de toelichting ontlenen wij nog het volgende: De thans aangekondigde uitgifte be oogt behalve een aantrekking van mid delen ter versterking van de kaspositie der Nederlandse moedermaatschappij, aan houders der thans uitstaande lenin gen de mogelijkheid te bieden hun bezit in aandelen om te zetten. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden is de Mij. voornemens de thans uitstaande leningen algeheel en ver vroegd af te lossen op dc eerstkomende contractueel toegestane data, dat is voor de obligatielening op 1 December 1952 en voor de onderhandse lening op 1 Maart 1955 en de Mij. heeft daarom ge meend aan de houders dezer leningen een omwisselingsrecht te moeten ge ven. De maatschappij behoudt zich het recht voor om ingeval tot vervroegde of versterkte aflossing mocht worden overgegaan, en de koersVerhouding van de aandelen en de thans uit te geven obligaties daartoe aanleiding mocht geven, de Conversiekoers voor de bij die gelegenheid af te lossen obligaties te verlagen, teneinde hou ders dier obligaties tegemoet te ko men. Ten aanzien van de toekomst der pe- troleum-industrie is de Mij. hoopvol ge stemd. De groep is in staat in de oplo pende vraag naar olieproducten te vol doen, enerzijds door gestadig stijgende productie van ruwe olie, anderzijds doordat zjj zich heeft verzekerd van be langrijke leveringscontracten op lange termijn met derden. Advertentie iet ongeëvenaarde geneeskracht U In de ouderdom van bijna 72 jaar is vanmorgen plotseling te zijnen huize in Limmen overleden de heer Jan Valke ring Tz., een bekende figuur in de we reld der bloembollenkwekers. De overledene nam op 20-jarige leef tijd de leiding op zich van het bloem bollenbedrijf van zijn vader, dat tot een wereldzaak is uitgegroeid, die bloem bollen exporteerde naar Oost-Europa, Scandinavië, Engeland en Amerika. Ge durende 25 jaar was hij wethouder der gemeente Limmen, waar hij tal van an dere functies bekleedde. Vele jaren had hij zitting in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, waar hij lid was o.a. van de commissie voor de provinciale ziekenhuizen en de commissie ter bestudering van het vraagstuk der wateronttrekking aan de duingronden in Kennemerland. De heer Valkering was ridder in de orde van Oranje Nassau. De gemeenteraad van Bloemendaal vergadert Donderdag 21 December, kwart over twee, op het Raadhuis te Overveen. Voorgesteld wordt een hoofd van de Hartenlustschool te benoemen met als eerste op de voordracht de heer J. Buijs, sinds kort tijdelijk hoofd. B. en W. stellen verder voor op het ge deelte van de Tetterodeweg tot Spoor- laan de straatverlichting te doen aan sluiten, op verzoek van de bewoners van deze en de Brouwerskolkweg. Er zullen negen lantaarns geplaatst worden, die samen f 1250 kosten. Op Zondag 17 December Velsen—IVV QSC—DEM Alkm. BoysWijk aan Zee ZaandijkVitesse TYBB—Laakkwartier VCS—HBC SNA—ADO ZRCOnze Gezellen HillegomVVSB LisseTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan yuit men het clifer 1 in, bezoekende club is 2. celifk spel is 3 Voör iedere eoede oplossing wordt één punt toe. gekend. Tussen De Graaf, de Limburgia-speler en tevens rechtsbuiten van het Neder lands elftal, en de Franse club Nancy, zijn onderhandelingen gaande voor een eventueel contract. Eerst de volgende week zal er een beslissing worden ge nomen. AMSTERDAM, 13 Dec. 1950 Na de deining van gisteren is de beurs vandaag in een wat rustiger vaarwater gekomen. Aand. Kon. Olie waren in herstel en dit was van gun stige invloed op de rest van de markt. Hoewel het prospectus van de Ko ninklijke nog niet officieel bekend was, schijnt er ter beurze wel het een en ander van te zijn uitgelekt. De koers der aandelen bewoog zich althans om en nabij het niveau waarop de nieuwe aandelen uit conversie straks te verkrijgen zullen zijn. De handel in de Oliehoek was echter beduidend kal mer geworden. Op de meeste overige afdelingen was de stemming eveneens wat vriendelijker, ofschoon het koers- peil later op de middag enigszins in zakte. Vrijdagavond belegt de Studieclub Schilders voor Velsen, Beverwijk en Omstreken weer een bijeenkomst in de Nijverheidsschool te IJmuiden-Oost. Een Rotterdamse firma zal hier met lakken en verven demonstreren, en verder zal deze avond benut worden om te spreken over de te houden feestavond. CAMERONIA (R. Lloyd), 13 Dec. te Suez. DORSETSHIRE (R. Lloyd), pass. 13 Dec. Finisterre, n. R'dam. GROOTE BEER, 12'Dec. van Hollan- dia n Surabaja. MALOJA (Nederl.), pass. 13 Dec. Perim, n. Amst, SOMERSETSHIRE (Nederl.), pass. 13 Dec. Kaap Guardefui; 1 Jan. le Amst verw. ZUIDERKRUIS, 13 Dec. 200 mijlen Z. van Ceylon, n. R'dam. IJMUIDEN. Donderdag 14 December Hoog water: 7.18 u. en 19.44 u. Ijaag water: 2.49 u. en 15.13 u. Vrijdag 15 December Hoog water: 8.14 u. en 20.40 u. Laag water: 3.35 u. en 16.02 u. t N iet -oftïciële soersen i iV4 Nederl. 1948 3% pCt Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 hei.fac Inschr.Grtbk. '46 3 pCt Ned Handel Mil eert A.K.O. Van Berkela Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon N Stoom b Mij Neo Scheepv Unie H.V.A. neb Mil eert 3% pCt. Kon. Olie Vorig Opening slot 11/12 08% 98 96{£ 96» 97 95 $4 148 110V* 167% 113^ 125 V2 _67 144 \'i 219% 218% 225%-% 293)i 29514 119% 118% 175 137% 136 148 147 112% 109 101% 110 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysier Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel ex dividend. 13/12 37% 46% 66 48* 45 13% 73 63% 16% 15% 40% 53 63% 48 35% 39% 12/12 37% 46% 67% 48% 45% 13% 72 63% 16% 16 40% 54 62% 48 35 39% Advertentie Advertentie ZONDER CHAUFFEUJt „13000" Plein 33 Advertentie leveren wil weer onze wel welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 PoJonalses gevuld met el Polonaises gevuld met slagroom Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2