MIDDENSTAND MOET NOG EEN GROTE ACHTERSTAND INHALEN X i lx £Ric de noorman: eter Séej?f?en mk ADELAAR ZEEP IXuJJen neM ett Oppen De grote misdaden van een kleine man Er hoort een centraal orgaan voor middenstand in P.B.O. te komen ih, -H Verpakking Vol Verse EERSTE NEDERLANDSE EMIGRANTEN NAAR NIEUW-ZEELAND VERTROKKEN Samenwerking bepleit tussen Vincentius en de Kinderbescherming Fru"ctf m« C'"°' Twee jaar lang in de zuivel werken Alleen vrijgezellen... Vet en overvloedig schuimend Tijdelijke aanbieding DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 PAGINA 3 K.V.P. ziet zaken juist in Hoofdredacteur ,,De Waarheid" veroordeeld Belediging van katholiek volksdeel HONE'S kippensoep 4 Wde»; P»<W'n6 JOHN MOW Butter^otc7. Vanille kods^ Voor Uw eigen gebak: Homes Caki - of Bakmeel Ook aandacht voor het gezin Legioen van Eer voor Antoon Molkenboer D-TREIN BAZEL-DEN HAAG ONTSPOORD Twee doden en vele gewonden VOOR EEN FRISSE, HELDERE WAS per dubbelsiuk de ideale huishoudzeep Iers bijgeloof Kindje verkouden? door LESLIE FORD Collectie Hypnose tegen roken Verschil Oudjes, aantreden! 4 Malik over MacArthur (Van een speciale verslaggever) In de jaren na de oorlog is de Nederlandse Middenstand in zijn organisatievorm ten achter gebleven bij de andere groeperingen van ons volk en daardoor in zijn emancipatie en sanering. Hiervoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen die buiten het bereik van de midden stand zelf liggen. In de eerste plaats is deze achterstand ontstaan door de prolongatie van het vakgroepen-spinrag hit de organisatie-WoItersom, waardoor de ontwikkeling en hitbouw van de vrjje organisaties sterk werd afgeremd. Want, wanneer de organisatievorm van de middenstand in ons land nog vele feilen aankleven, dan wil dat niet zeggen dat de middenstander niet bereid is zich te organiseren; blaar dan betekent dat, dat de coördinatiegedachte van ba de oorlog niet voldoende ingang en verwezenlijking kon vinden omdat ze werd tegengehouden door een reeks tegenstrijdigheden die in de praktijk bleven bestaan. Het is deze structurele achterstand in de sfeer van de vrije organisatie en in het overheidsapparaat, waardoor de po sitie van de middenstand in het huidige maatschappelijke bestel niet tot volle ontplooiing kan komen. Dit is ons verteld door verschillende vooraanstaande mensen uit de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond. Het was bij gelegenheid van het zevende lustrum van deze bond, die in vele zaken de toon aangeeft in de huidige middenstandspolitiek, dat wü leidinggevende figuren vroe gen naar de positie van de middenstand in ons huidige maatschappelijke bestel. Alvorens over de middenstand te spreken, dient men eerst een schets te geven van ons maatschappelijk bestel. In onze maatschappijvorm krijgt ie dere groep alleen datgene wat die groep krachtens haar betekenis toe komt. De Nederlandse wetgeving wordt t'oor een groot deel gedragen door de maatschappelijke groeperingen, aldus de heer Koops. Wanneer de midden stand maatschappelijk nog niet heeft gekregen waarop hij recht heeft, dan gaat de reden hiervoor schuil in het feit dat zijn organisatievorm nog niet in overeenstemming is met hetgeen de maatschappelijke inrichting vraagt. Na de oorlog hebben de vrije mid- denstandsorg'anisaties getracht zich op nieuw op te richten uit de resten die van het openbare leven door de vernie tigende werking van de oorlog waren overgebleven. Maar het privaatrechte lijk leven van de middenstand werd Voor een groot deel beheerst door de organisatie-Woltersom en het was niet mogelijk die constellatie te doorbreken. Waar arbeid en landbouw een geslo ten geheel vormen, kent de midden stand een enorme differentiatie. De Stichting van de Landbouw vindt bo vendien bij de Overheid een aan haar instelling beantwoordend ministerie van Landbouw en de georganiseerde Arbeid kan zichzelf begroeten bij So ciale Zaken. De middenstand ziet zich daarentegen geplaatst tegenover een Directoraat maar heeft daarbij met veel ministeries te maken. In dit opzicht be staat er een grote structurele achter stand in het instrumentarium van de regering. Zoekend naar een oplossing voor dit probleem is de middenstand tot de con clusie gekomen dat deze alleen gevon den kan worden in een coördinerend orgaan, dat de sociale, economische en fiscale belangenbehartiging voor de gehele middenstand ter hand neemt. Er moet in de publiekrechtelijke sfeer een orgaan komen dat de gehele midden stand omvat en in het apparaat van de regering dient een lichaam geschapen dat daaraan beantwoordt. Ook bij de Overheid heeft deze oplossing ingang gevonden. Met de instelling van een interdepar tementale commissie voor de midden stand. die zal staan onder de persoon lijke leiding van de Staatssecretaris, zal tbans een eerste stap in die rich ting gezet worden. En bij de midden stand groeit men na vier jaar van ntrijd naar overeenstemming betreffen de een centraal middenstandsorgaan in de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa-- tie. Het ziet er naar uit, dat dit li chaam binnen afzienbare tijd verwe zenlijkt zal worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn alle belangen van de middenstand centraal te behartigen. Tot heden toe was de middenstand niet voldoende in staat als groep op te tre den. En dit tekort belemmerde hem in zijn emancipatie. Er zijn daar vele voor beelden voor aan te geven. Wanneer men b.v. de resultaten zou afwegen van het Landbouw-Economisch Instituut en dat voor de middenstand, dan zou blij ken. dat het Ec. Instituut voor de land bouw, ondanks een tien jaar korter be staan, veel meer kan doen dan het Ec. Instituut voor de Middenstand. En dat, terwijl er op economisch gebied zo bij zonder veel voor de middenstand te doen is. Want het grootbedrijf kan zich een eigen economische research veroorloven. Het kleinbedrijf zal dit alleen gezamen lijk kunnen verrichten. Maar het Econo misch Instituut is financieel niet m staat om dit naar behoren te doen. Ook op sociaal gebied Wreekt zich dit tekort, b.v. bij de doorberekening van de Joekes- gulden en de 5 pet. loonsverhoging. Uit dit alles blijkt, dat de middenstand nog niet beschikt over een afdoende appa raat, dat de belangenbehartiging vol doende kan verrichten. Er wordt nogal eens gemeend, dat er bij de overheid en de politieke partijen een te geringe belangstelling zou be staan voor de problemen van de midden stand. Dat is echter niet juist. Een be wijs hiervoor mag men zien in de jong ste fiscale maatregelen en in het verloop van de begrotingsdebatten de laatste twee jaren. Vooral bij de K.V.P. ziet men zeer goed in, hoe de zaken liggen. Er bestaan dan ook geen twijfels meer over de vraag, wat de waarde is van de mid denstand in ons maatschappelijk bestel. Deze wordt zeer groot geacht. Het mid- denstandsbedrijf is door zijn specificatie een dam tegen de massificatie en de kleine zelfstandige bedrijfsvoering is sociaal-economisch van bijzonder belang. De middenstand kan zijn taak echter alleen dan goed verrichten, wanneer hij in staat is de best mogelijke dienst tegen de laagst mogelijke prijs te leveren. Gestreefd moet worden naar groter ra tionalisatie, verhoging van de producti viteit, waardoor verlaging van de kost prijs mogelijk zal zijn. Het is noodzake lijk dat het middenstandsbedrijf wordt gesaneerd. De vestigingswet dient con sequenter te worden toegepast, waardoor de mensen gedwongen worden zich vol doende kennis en bekwaamheid eigen te maken, alvorens een bedrijf te kunnen beginnen. Een middenstand, wil hij ge zond zijn, mag niet economisch zwak zijn! En op het moment is de economi sche kracht van een groot deel van de middenstand slechts gering. Er zijn cijfers bekend, die aantonen, dat bij 68 procent van de detailhandel en bij 51 procent van het ambacht de inkomens liggen beneden 3000 gulden. Vele middenstanders verkeren in liqui diteitsmoeilijkheden in verband met de hoge belastingaanslagen die deze jaren zijn uitgekomen. De fiscus is inderdaad in niet onbelangrijke mate schuldig aan het afnemen van de financiële kracht van de middenstand. Op de zakenman ligt de laatste jaren een veel te hoge belastingdruk. De ondernemersbelasting, die thans is verdwenen, was in feite een tweede inkomstenbelasting en het feit dat de omzetbelasting zo ongeveer een bedrijfsbelasting is geworden plaatst de middenstanders voor enorme moeilijk heden. Er zijn reeds vele verbeteringen getroffen, al voelt de zelfstandige be drijfsvoerder die nog niet in zijn porte- monnaie. Voor de oorlogsgetroffenen liggen de zaken echter anders. Zij worden over laden met vele narigheden. Zowel de moedigen, die hun verwoeste panden hebben opgebouwd, als de schuchteren, die nog niet daartoe zijn overgegaan, verkeren in verre van gunstige omstan digheden. De eersten vanwege de bij zonder zware lasten die zij op hun schouders hebben geladen en de laatsten door de veelal benarde situatie waarin zij hun bedrijf moeten uitoefenen. De wettelijke regelingen zijn nog steeds ten enenmale onvoldoende en zijn verre be neden de gerechtvaardigde verwachtin gen gebleven. Alle middenstanders dienen zich ten slotte bewuster te gaan worden van de grote problemen die hen omringen en te hopen is dat deze bewustwording zich zal uiten in een groter enthousiasme en in teresse. Het oplossen van de organisa torische problemen stelt allen die hier mede bezig zijn voor een zeer zware en omvangrijke taak. Zij kunnen hierin alleen slagen, wanneer zij overtuigd kunnen ziin van dé volledige steun en belangstelling van alle middenstanders. De Amsterdamse politierechter heeft Woensdag de hoofdredacteur van „De Waarheid", Fred. Schoonenberg, we gens het publiceren van een artikel met een beledigende inhoud voor het Katho lieke volksdeel veroordeeld tot f 75 of vijf dagen. De Officier van Justitie had f 250 of 25 dagen geëist. Advertentie Vooraf: 9 m ietB Als dessert: In verband met de vele proble men die in deze dagen de Neder landse middenstand bezighouden en waarvoor een grote belangstel ling bestaat, zowel bij de over heid als he+ bedrijfsleven, heeft een onzer speciale verslaggevers een studiereis gemaakt door het land om in een reeks interviews met „grote'' en „kleine" mensen uit de middenstand de omvang van die problemen vast te stellen. In een reeks artikelen, die wij dezer dagen zullen publiceren en waar van het eerste hiernaast wordt af gedrukt, zullen wij zijn bevindin gen weergeven, in de hoop dat de moeilijkheden, verbonden aan de strijd om het bestaan van deze, door velen te lang verwaarloosde bevol kingsgroep, de belangstelling mag trekken, ook van de niet-midden- standers, die echter dagelijks met deze groep in aanrakinn komen en daarvan in vele opzichten afhan kelijk zijn. Advertentie Jap urmacz PRODUCT 64. „Hij dacht ons te kunnen ontkomen," snoefde de man, die de vluchteling had neergeschoten, terwijl hij op het slachtoffer toetrad. „Ge zult van nu af geen last meer hebben van die vervloekte Noorman, Char Hij snakte plotseling naar adem. De rest der Stichi verstarde eveneens. Allen staarden naar Char, die thans het slachtoffer omgedraaid had. Het gezicht van de aanvoerder was verwrongen van woede. „Maar dat is verwarring snoerde de boogschutter de keel dicht. „Dat is uw makker, die bij de paarden in de grot waakte. O gij dwaas!" siste Char. „Gij hebt een van onze eigen mannen gedood." Zelfs de geslepen aanvoerder had enige moeite om de snelle feitenwisseling te volgen én de list te begrijpen, welke de Noor man had uitgevoerd. Doodse stilte viel over de groep, die de dode man op het paard omringde. Geen van hen zag hoe in de verte Raven in een wijde boog om hen heen stoof en verdween. Aller aandacht was bij de spookachtige gedaanteverwisseling. Pas nu beseften zij volledig de legendarische naamwelke de Noorman had verkregen. „Hij - - hij heeft geesten in zijn dienst," mompelde de boogschutter met bijge lovige angst. „Zij zorgen, dat hij van lichaam verwisselt „Geen geesten! Maar hij heeft genoeg verstand om te beseffen, dat wij als dwazen achter iedere vluchteling aan zouden jagen, die zich maar vertoonde" beet Char hem bitter toe. „Kijk!" Hij wees naar de voeten van het slachtoffer, die onder de buik van de merrie waren vastgesnoerd. „Hij drong de paardengrot bin nen, maakte deze man onschadelijk en bond hem vast op de merrie. Hij wist dat het dier overal doorheen zou breken om Raven te bereiken. Daarom liet hij de paarden los. O, hij is geslepen Hij vertoonde zich eerst opzettelijk aan ons, opdat wij zouden denken dat hij een poging tot ontvluchting waagde. Hij heeft alles vooruit berekend." Ondanks alles kwam er bewondering voor de vermetelheid van zijn doodsvijand in de stem van de oude aanvoerder. Maar waarom?" hijgde de boogschutter. „Waarom? Zijn uw hersens week geworden, door de zon? Om ons uit het kamp te lokken, teneinde zelf gelegenheid te krijgen het meisje te bevrijden!" Char wendde zijn eigen rijdier, en gaf het de sporen. „En als wij niet snel genoeg zijn, gelukt het hem ook nog! Vooruit mannen! Terug naar het kamp!" Terwijl daar buiten een groep ruiters in wilde haast langs hun eigen spoor terug joegen, hief in het kamp der Stichi Onga moeilijk het hoofd en trachtte uit al haar macht haar snikken te bedwingen. Nu zij wist dat Eric dood was, leek alles haar verloren. Toeghir keek grijnzend naar haar. „Laat thans uw dwaas verzet varen, Onga!" sprak hij triomfantelvk. „Stuur bericht naar mijn broeder Gonordat hij mij als opperhoofd erkent. Niets kan u meer helpen! Zelfs uw vriend de Noorman is dood..." Wel, wel wel!" zei een minzame stem in de deuropening. „Het schijnt een alleraardigste ochtend te zifn voor het vertellen van sprookjes, vriend Toeghir In de deuropening een lach op zijn gebruind gelaat, stond Ene de Noorman...! (Van onze verslaggever) Met als passagiers negen en vijftig vrij gezellen vertrok de bekende K.L.M.- piloot A. Viruly vanmorgen in alle vroegte, met de Skymaster „Overloon" van Schiphol, en zoals men zal begrijpen, had niet het toeval deze jonge Neder landers bjleen gebracht. Hiervoor had den in eerste instantie de Stichting Landverhuizing en verscheidene arbeids bureau^ zorg gedragen, terwijl de Nieuw-Zeelandse en de Nederlandse re gering er eveneens 'In belangrijke mate aan hadden meegewerkt; de passagiers van de „Overloon" vormen de eerste groep Nederlanders, die naar Nieuw-Zee- land kunnen emigreren, dank zij een overeenkomst, die kortelings tussen de beide regeringen is gesloten. Voor het einde van het komende jaar hoopt Nieuw-Zeeland in totaal twintig duizend ongehuwde Nederlandse emi granten te mogen ontvangen. De emigranten, die uit vrijwel alle delen van Nederland komen onge huwd, maar sommigen met trouwplan nen hebben zich voor twee jaar ver bonden in de zuivelindustrie te gaan werken. Het zijn voor het merendeel demobilisanten, die in dit vak onge schoold zijn. In Nieuw-Zeeland zullen zij echter onmiddellijk en in de prac- tijl» een opleiding genieten en men heeft hen verzekerd, dat zij ondanks dat bij een 48-urige werkweek een minimum-salaris van ruim hon derd gulden per week zullen ontvan gen. Gezien het feit, dat veien van deze In de vergadering van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming, wel ke Woensdag in Utrecht is gehouden, is het vraagstuk van de samenwerking tussen de St. Vincentiusverenigingen en kinderbescherming aan de orde geko men. Het onderwerp werd ingeleid door mr. J. Notermans, voorzitter van de af deling voogdijverenigingen in het ver bond. Hij betoogde, dat tegenwoordig het te beschermen kind misschien te eenzijdig wordt gezien. Men ziet het te vaak los van het gezin en de familie, waaruit het voortkomt. Voor dat gezin en die familie nu dient men meer be langstelling te hebben, aldus spr. Want opvoeding in het gezin is nu eenmaal ideaal en zo moet het blijven. In talloze gevallen kan het gezin weer gezond worden. Zorgen wij daarvoor niet, dön schieten wij in de opvoedende taak t.o.v. de pupil te kort, aldus spr. Natuur lijk kosten de pogingen daartoe veel werk en offers, vooral omdat er onge veer 10.000 R.K. pupillen zijn en het aantal kinderbeschermers eigenlijk te gering is. Maar er zijn gelukkig bijna 9000 Vincentianen en juist dezen stellen zich ten doel gezinnen te saneren. De Hoofdraad van de Vincentianen is voor het denkbeeld de kinderbescherming te helpen enthousiast. Ook bij de gezins voogdij en de patronage is er volgens spr. een tekort. Hier staan 2000 ge zinsvoogden tegenover 5000 pupillen. Ook hier ligt een terrein voor de Vin centianen. De samenwerking dient niet van bovenaf te komen, maar van onder af, in de vorm van samenwerking tussen personen en parochiële conferenties. Naar sprekers oordeel bestaan er geen hopeloze gevallen, ze lijken alleen maar hopeloos. De gezinnen moeten echter herkerstend zijn, voor de kinderen kun nen terugkeren, want de belangen van de kinderen moeten allereerst gediend worden. Namens de Hoofdraad der St. Vincentiusverenigingen werd toegezegd, dat men zal trachten deze denkbeelden te concretiseren. Naar wij vernemen is de kunstschil der mozaist Antoon Molkenboer door de regering der Franse republiek be noemd tot Ridder in het Legioen van Eer als erkenning voor zijn werken in en voor Frankrijk, voroal op kunst gebied. Onder deze laatste werken noemen wij het onlangs te Capelle (Zeland) onthulde Franse oorlogsmonu ment en de koormozaieken en „Le Tombeau de St. Frangois de Sales" te Annecy (Savois)." groep zo van de kantoorkruk komen en geen enkele vakbekwaamheid heb ben, kan dit bedrag naar onze begrip pen zeker hoog genoemd worden. Bij de beoordeling ervan dient men echter niet uit het oog te verliezen, dat de levensstandaard in Nieuw-Zeeland on geveer tien procent hoger is dan in Nederland. Gisteravond werden in hotel „Het wa pen van Friesland" in Amsterdam de laatste formaliteiten vervuld en kregen de emigranten nog de nodige instructies. Tijdens de gesprekken, die wij daar met hen hadden, bleek ons, dat het meren deel de zuivelindustrie slechts als een aanloopje beschouwt en zal trachten in Nieuw-Zeeland tenslotte weer in zijn oude vak te belanden. Zij dienen echter eerst twee jaar lang hun krachten te wij den aan de productie van kaas en boter. Doen zij dit niet en plegen zij dus con tractbreuk, dan zijn zij verplicht de reis volledig te betalen. „Want," zo vertelde ons de heer J. V. Brennan, de New Zealand Emigra tion-Officer voor ons land, „ingevolge de tussen Nederland en Nieuw-Zee land getroffen overeenkomst betaalt men de overtocht naar vermogen. De beide regeringen passen van de rest van het bedrag ieder de helft bij en zonodig bekostigen zij zelfs samen de gehele vliegreis. Voor het einde van het volgend jaar kan Nieuw-Zeeland twee duizend ongehuwde Nederlandse emigranten tussen de achttien en vijf en dertig jaar ontvangen; twaalfhon derd mannen en achthonderd vrouwen. Men stelt bijzonder prijs op landbou wers, bouwvakarbeiders, ingenieurs, arbeiders in de metaalbedrijven, ver pleegsters (met een voltooide oplei ding) en meisjes voor de huishouding en de textielfabrieken" Iedere emigrant, die wij gisteravond spraken, was vol lof over de medewer king, die men van officiële instanties had ondervonden. Er zijn er bij, die in Octo ber hun eerste aanvraagformulier invul den en wij troffen er zelfs een Amster dammer, die twee weken geleden nog in militaire dienst was en er toen geen idee van had, dat hij vanmorgen naar Nieuw- Zeeland zou vliegen. Maandagmiddag is de D-trein Bazel- Den Haag, nabjj Saint Hubert in Bel gisch Luxemburg, ontspoord. De stoker werd onmiddellijk gedood, de machi nist raakte bekneld tussen tender en locomotief. Hij werd zwaar gewond en is later in het ziekenhuis te Libramont overleden. Er waren voorts vierentwin tig gewonden, van wie zes ernstig. Een weduwe uit Den Haag werd licht aan de voet gewond. De locomotief, de postwagen en een rijtuig zijn in een zeven meter diep ra vijn gestort. Nog twee andere rijtuigen zijn ontspoord. Men vermoedt dat het ongeluk hieraan te wijten is, dat de machinist te hard reed op een plaats, waar herstelwerkzaamheden werden uitgevoerd. Volgens ooggetuigen reed de trein 40 km., terwijl op deze plaata slechts met een snelheid van 20 km. gereden mocht worden. Enkele spoor- wegemployé's hebben nog getracht de machinist te waarschuwen door met een gele vlag te zwaaien. Advertentie In Ierland beweert men, dat de ge vreesde hond Cu Na Cogadh (spreek uit: Koe Na Cuggoe), wiens verschij ning al twee keer een wereldoorlog zou hebben aangekondigd, weer gehuild heeft. Bovendien zouden in het grootste spookhuis van het graafschap Mayo. waar volgens de traditie de geesten vreedzaam plegen te dansen, totdat er een oorlog op til is, de spoken nu alle stoelen en tafek kort en klein hebben geslagen. De laatste keer. dat zelfs de meest bijgelovigen de hond en de boze geesten in het oude huis hebben ge zien. was in September 1939. Daarvoor huilde de hond alleen in de nacht, vóór dat een student in Serajewo de aarts hertog Ferdinand cn zijn gemalin dood schoot, hetgeen de aanleiding van de eerste wereldoorlog werd. Van de tijd van München tot het be gin van de tweede wereldoorlog sloop Cu Na Cogadh elke nacht over de da- Advertentie Dan rug", keel en borstje i n vv r ii v e n met 50) Dat scheen alles te zijn behalve dan nog zijn afscheidsgroet: „Ik zou niet zoveel praten als ik u was, mevrouw. Als ik in uw schoenen stond, dan zou ik heel wat voorzichtiger zijn". Hij wilde weer naar buiten gaan, doch bleef nog even staan. „Hoe laat was u van plan naar dat juffertje Kent toe te gaan, mevrouw?" „Dat was ik helerrtaal niet van plan", zei ik. „Ik zou het doen, als ik u was. On officieel natuurlijk. Arme stakkerd, ze krijgt vanochtend een lelijk drankje te slikken". „Goed", zei ik. Ze had al een flinke dosis naar binnen. Ik deed mijn mond open om dat te zeggen, maar aangezien hij me aangeraden had, niet te veel te praten, bedacht ik me. Ik bleef zijn raad indachtig, toen de telefoon rinkelde, terwijl ik bezig was mij klaar te maken voor het onofficiële bezoek aan het tuinhuis van de Hallets. De begaafde schrijver was aan de tele foon. „Zin om met me te lunchen, Grace?" vroeg hij. „Ik moet wat met je babbelen. Rondom huize Stubblefield is vanoch tend de hel losgebroken. Seymour houdt die rubbertransactie tegen. E. B. staat op punt een beroerte te krijgen: hij gaat te keer als een loeiende stier. Ik waag de het, mijn neus naar binnen te steken. maar ik hem, zo snel ik kon, terug getrokken. Wat doe je vandaag? Waar ga je heen?" „Ik denk, dat ik thuis blijf". „Okay, dan kom ik wel aanwaaien", zei Milton opgewekt. „Nog nieuws? Nog, iets gehoord vanochtend? Al gehoord van Joe Kramer? Hij was vriendje met Betty Livingstone". „Wat! Joe Kramer?" De brieven' waren dus zeker al gele zen voordat sergeant Buck ingewijd was. „Degene, die hem om zeep gebracht heeft, moet hen van een of andere op lichterij verdacht hebben. Ik zelf snap er geen lor van, maar ik zal het wel mis hebben. Ik veronderstel, dat de scheppende verbeeldingskracht mij een poets gebakken heeft. Ik had een dot van een complot m elkaar gezet, maar Ellery verzet zich tegen de transactie. Ik had gedacht, dat hij zo gauw moge lijk zijn handtekening onder dat zeven en een half millioenzaakje zou zetten. Ik snap er geen jota meer van. Jij?" „Ik net zo min", zei ik. „Ach, zo'n onnozel bloedje, hé", zei Milton. „Goed, goed. .Ik zie je nog wel". Maar ik snapte het werkelijk niet en het had geen nut het tegendeel te be weren. Het had bovendien weinig zin om te gaan fantaseren. Indien Kramer „man-op-reis" was uit Betty Livingsto ne's onvoltooide brief, dan betekende dat in bepaalde opzichten een oplossing, maar in andere opzichten weer niet. En wat die rubberkwestie aanging, die was nog even duister als voorheen. Mis schien waren de proefnemingen, waarop Ellery aangedrongen had, niet naar ge noegen uitgevallen. Misschien ook was hij intussen tot de ontdekking gekomen dat Susan Kent hem beetgenomen had en dat Bill niet zo kneedbaar was a.s hij had willen geloven. Er konden nog wel een dozijn andere mogelijkheden zijn, die mijn begrip te boven gingen. Hoe het ook zij, zeven en een half mil- lioen dollar was geen grapje en, zoals beide E. B.'s van oordeel waren, het was Ellery Sevmour's werk, te zorgen, dat de Grote Baas zich niet hals over kop in de afgrond stortte. Daarvoor betaalde mijnheer Stubblefield hem immers. ik vertelde zelfs Lilac niet waar ik naar toe ping. Alleen Theodore Hallet was in het geheim betrokken, want ik kwam hem tegen op het stenen pad. toen ik mij voor een niet-officieel be zoek naar Susan Kent begaf. Hij kwam juist van die kant vandaan. „Ik ben erg van streek, Grace", zei hij. een mededeling, die werkelijk overbodig was. „Ik heb geprobeerd Susan over te halen Frazier voor haar te raadplegen. Hij is meer dan mijn advocaat hij is ook mijn intieme vriend en hij zou haar ongetwijfeld goede raad kunnen geven. Maar ze is erg koppig Grace. Ik begrijp niet waarom vrouwen zo koppig moeten zijn. Probeer eens wat jij bij haar bereiken kunt, Grace". Hij zette zijn wandeling voort, maar keerde dadelijk terug op zijn schreden. „O, zeg, Grace. Ik ben van mening, dat jij en Dorothy heel erg voorzichtig dienen te zijn. Jullie zijn beiden net zo koppig als Susan. Jullie hadden niet naar zo'n huis moeten gaan. zoals jullie gisterneeaceht gedaan hebben. Jullie hadden mij mee moeten nemen. Jullie vrouwen brengen jezelf nog eens in ernstige moeilijkheden. Het lijkt me het veiligst, dat jullie een tijdje ergens anders heen gaan. Naar Quebec bijvoor beeld. Je kunt Susan mee nemen". Eigenlijk was het geen kwaad idee, bedacht ik, terwijl ik verder liep. Ik persoonlijk zou het niet betreuren, een tijdje in Quebec of ergens anders te ver toeven. En voor Susan zou een veran dering van omgeving niet anders dan heilzaam kunnen zijn. Ze was in de keuken met trage bewegingen de ont bijtboel aan het afwassen, kennelijk in een toestand van halve verdoving, het huiselijk blauw geruite schortje in felle tegenstelling tot haar bleek ongedaan gezicht. „Ze hebben hem meegenomen naar het politiebureau, Grace" fluisterde zij. „Ik weet niet. wat hij zal doen". „Heb je hem dan nog niets uitgelegd, Susan?" vroeg ik geduldig. „Ik heb het geprobeerd, maaf hij laat me niet aan het woord komen. Iedere keer als ik begin, staat hij op en loopt, een andere kamer in. Hij wil niet luis teren. Hij zegt, dat hij er niet meer van wil horen dan hij al weet. Hij voelt zich beledigd. En hij tracht zich te hou den alsof het hem niets kan schelen". Ze trok de gootsteenprop uit de afvoer pijp en liet het waswater weglopen. „Die Kramer schijnt hem iets verteld te hebben, voor hij hem uit het huis trapte." Ze draaide de kraaii open en maakte traag de gootsteen schoon. „Ik weet 't niet. Als ik hem in die waan laat dan hoeft hij misschien nooit ach ter de rest te komen. Ik ben er nog niet zo zeker van, of dat niet beter zou zijn." (Wordt vervolgd) ken, beweren de dorpsbewoners. „De geesten liegen nooit", zei een oud vrouwtje. „Als de oorlogsgeesten ver schijnen, komt er een wereldoorlog en niets kan daartegen gedaan worden. Attlees reis is vergeefs. Het lot is beslist in Belville House". Voorbijgangers zweren, dat zij luide kreten en zuchten hebben gehoord in het grote gebouw, waar honderden ja ren geleden een bewoner zich de keel afsneed. Zelfs de politie is van mening, dat het huis behekst is. Zeker is, dat de bijgelovige Ieren door angst voor een nieuwe oorlog behekst zijn en daardoor spoken zien. Zgn. parapsychologische verschijnselen vinden hun oorsprong en bestaan alleen in de om een of andere reden gewekte angst van de mensen zelf. De Australische filmacteur Michael Pate, die op het ogenblik in Hollywood vertoeft, heeft een collectie van 325 prui ken. die een waarde vertegenwoordigt van 25.000 dollar. De Deense hypnotiseurs beleven gou den dagen. Honderden Denen laten zich hypnotiseren om.... van het roken af te komen. Niet omdat ze door prof. Kor- teweg bang gemaakt zijn voor longkan ker, maar omdat de regering de tabaks accijns heeft verhoogd, waardoor de si garetten 15 pet. duurder zijn geworden. De „Tarzan's Peril "-company maakte in Afrika opnamen voor een nieuwe wildernisfilm. Zij liet daarvoor dertig grote hutten bouwen. Kosten 72 dollar. Weer in Hollywood terug had de maat schappij één kleine hut in de geluidsstu dio nodig. Ze liet die bouwen. Kosten 250 dollar. De Amerikaanse vereniging van dok ters voor ouderdomskwalen heeft een landelijke commissie ingesteld om van advies te dienen, betreffende tewerkstel ling van oudere mensen in de industrie en maatregelen van preventief-genees- kundige aard, dienende om deze oude ren in goede conditie te houden. Men verwacht hiervan belangrijke voordelen, zowel voor de civiele als de militaire industrie, nu zoveel meer jonge man nen actieve militaire dienst zullen moe ten doen. Bovendien zullen de ouderen met betaalde arbeid beter af zijn dan met pensioen. De Russische afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, Jacob Malik, verklaar de tijdens een gesprek met een journa list in de wandelgangen: „Het valt te betreuren, dat het lot van de Verenigde Naties in de handen van een dwaas rust". Wij zouden daarop hebben willen ant woorden, dat het nog dieper te betreu ren is, dat het lot van de wereld in handen van gewetenloze machtswellus telingen ligt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3