Zes maanden met aftrek geëist tegen oud-hoofd van P.O.D. air-wick air-wick* POLITIEKE DELINQUENTEN Et? ie de noorman: lOe'X&tting eter Steppen HU hefDaaboek Van lAKDfWN El AAR De. grote misdaden van een kleine man VAL DA Tussen neus en Hippen L.O.-gelden engelden van de gemeente Zutphen verduisterd zuivert uw woning van tabakslucht en etensgeuren GOEDKOOPSTE PAKJE SIGARETTEN KOST BINNENKORT ZESTIG CENT m f 10.000 verduisterd Winstmarge wordt aanmerkelijk verlaagd VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 PAGTNA 3 LEUSEHS EN VERDRAAIINGEN Penningmeester van afd. Groene Kruis in arrest Geen audiëntie Minister Struycken voelt het meest voor een voorwaardelijke invrijheidsstelling Middenstandsexamen voor militairen 51 door LESLIE FORD WINKELIERS ZIEN TOESTAND SOMBER IN Grote Australische opdracht Voor Nederlands Aan- nemersbed rijf MR. VAN HEUVEN GOEDHART Benoemd tot Hoge Comm. voor vluchtelingenzaken HUDIG-MEDAILLE UITGEREIKT Neem een doos echte VERKOUDHEID Pretentieuze communisten Toss Politieke beeldroman Praehistorische eieren De brief van Truman Armen- en benenbank (Van onze Rotterdamse redactie) Zes maanden gevangenisstraf met af trek van de twee maanden, doorgebracht in voorarrest, heeft de Officier van Jus titie te Rotterdam, mr. v. Oosten, gister middag geëist tegen het oud-hoofd van de P.O.D., T. Elsinga, een der belangrijk ste en meest verdienstelijke figuren uit het voormalige verzet. Een volle dag is de Rotterdamse rechtbank bezig geweest met deze zaak, die even geruchtmakend als delicaat is. Zowel de Officier bij het voorlezen van de dagvaarding als de President bü het begin van het verhoor wezen op de verdiensten van Elsinga tijdens de bezetting en beiden meenden, dat dit proces, hoe het dan ook zou aflopen, geen afbreuk mocht doen aan die verdiensten. Mr. Ter Haar Rammeny, President, wees er bovendien nog op, dat de recht bank hier voor een zeer onaangename taak stond, te meer nog daar Elsinga gedurende het zeer langdurige onderzoek twee jaren nooit openhartig is ge weest. Hij drong er daarom op aan, dat Elsinga wat „meer over de brug" zou komen, daar de Rechtbank zich anders genoodzaakt zou zien in te gaan op din gen, die voor de verdachte een pijnlijk karakter dragen. Het is allemaal anders gelopen. El singa heeft zich, zoals mr. Van Oosten in zijn requisitoir opmerkte, geheel anders gedragen tijdens dit proces dan dat men dit had mogen verwachten van deze illegale strijder van groot formaat. Hij heeft er blijk van ge geven totaal de zedelijke moed te mis sen om de gevolgen van zijn misstap te aanvaarden. Gedurende het hele ver hoor in de morgenuren heeft hij zich in alle mogelijke bochten gewrongen door terug te komen op eens gegeven verklaringen; door die verklaringen te interpreteren: door halve ontkennin gen of bevestigingen en door het zich niet meer weten te herinneren van be paalde feiten. Het is werkelijk ondoenlijk om dit verhoor op de voet te volgen en wij zou den dan ook willen volstaan met het meest frappante daaruit te vermelden. Wanneer de Zutphense zaak ter sprake komt het doen verdwijnen van f 39.000, die toebehoorden aan de ge meente Zutphen en Elsinga vertelt, dat hij perplex stond, toen hij bemerkte, dat in het pak met geld gewisseld was en wel zodanig, dat waardeloze briefjes van f 100 er in gestopt waren voor waar devolle kleinere biljetten, die er uit ver dwenen waren, vraagt de President: „Hebt u daar niets aan gedaan?" Nee, ik was toen geen hoofd meer van de P.O.D. „Ja, maar er was toch uit het pak, dat dichtgeplakt was, gestolen en het pak was open!" Ik heb er een touwtje om gedaan en het in mijn bureau gelegd. Daaruit is het een paar dagen later verdwenen. „Een en twintig duizend gulden aan bankbiljetten is verdwenen en daar deed u maar niets aan?" Ja, het klinkt wel gek, hé? „Inderdaad, het klinkt zeer gek! Ook aan het verdwijnen van het pak uit uw bureau hebt u maar niets gedaan?" Nee, ik heb gezwegen. „Maar wie had het pakje nu eigenlijk open gemaakt?" Dat weet ik niet meer. „Hebt u niet uit dit pak met geld ge wisseld?" Ja, een paar honderdjes. „Meer niet?" Nu ja, enige dan. Tijdens de algemene ledenvergade ring van de afdeling Lochem van het Groene Kruis is medegedeeld, dat de afdeling door frauduleus beheer van de penningmeester voor f 10.601 is bena deeld. De afdeling heeft daardoor per 15 November j.I. een voorlopig geschat tekort van ruim f 4000. Een accountantsonderzoek heeft aan getoond, dat de penningmeester van de afdeling, de Lochemse fabrikant A. L., sedert 18 Juli j.I. belangrijke bedragen van het Groene Kruis ten eigen bate heeft aangewend. De verduistering kwam aan het licht toen bekend werd, dat voor het bedrijf van L. surséance van betaling was verleend en een con trole op de boekhouding van het Groe ne Kruis werd ingesteld. Het bedrijf van de heer A. L. is in middels failliet verklaard. L. is, onder verdenking van verduistering, ingeslo ten in het Huis van Bewaring te Zut phen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 19 December geen audiën tie verlenen. De President wordt dan voor het eerst ongeduldig en vraagt zich af, waarom deze zaak toch zo taai en uitvoerig be handeld moet worden. Dan geeft Elsinga toe, dat het er toch wel meer geweest kunnen zijn, maar. zeker geen hon derdEven later geeft hij dan ook toe het pak zelf opgemaakt te hebben! Bij het verhoren van de getuigen voor het overgrote deel vroegere onder geschikten van Elsinga gaat het niet veel anders. Uitdrukkelijk moet de Pre sident hen verschillende malen er aan herinneren, dat ze onder ede staan: Wat de officier over hen in zijn requisi toir zei, typeert hen wel: „Het herinne ringsvermogen van deze getuigen en ook van verdachte wordt beter naar mate ze verder af zijn van de feiten!" In totaal had Elsinga f 82.000 aan L.O.-geld onder zich, een bedrag, dat hq af had moeten dragen aan de stich ting LO-LKP. Hy heeft hiermede ech ter naar eigen goeddunken gehandeld en o.a. f 11.000 in de „privé-sfeer" la ten verdwünen. Verder heeft hq dan f 39.000 van de gemeente Zutphen zoek gemaakt. Byzonder onaangenaam noem de de Officier het, dat verdachte twee jaar lang tqdcns de talrijke verhoren iedereen om de tuin heeft weten te lei den. zelfs zo, dat hq een der recher cheurs wijsgemaakt heeft dat het pak met geld in een klooster ergens in Frankrqk was. Pas in December 1949 komt er enig licht in de zaak. En toch moet Elsinga, zoals hij daar zat, precies weten hoe de zaken zich hebben voorgedaan. Zijn tweeslachtige houding, aldus Mr. van Oosten, stempelt hem tot een man met een gespleten karakter. De strafmeting is zeer moeilijk. Het ambtsmisdrijf is echter te ernstig en zo vindt de Offi cier, dat een vrijheidsstraf hier wel op zijn plaats is. Alléén op grond van zijn onmiskenbare verdiensten kan zijn straf niet verlicht worden. Slechts als de vraag komt, of de straf, wanneer de ze is uitgesproken, uitgevoerd zal moe ten worden, mogen zijn verdiensten gelden. Dat is echter geen kwestie voor de rechtbank, maar een zaak voor de Kroon, die genade voor recht kan laten gelden. De verdediger Mr. de Haan poogde aan te tonen, dat hier geen sprake was van L.O.-geld, maar van „verzetsgeld", dat Elsinga als zodanig niet behoefde af te dragen aan de Stichting. Hij heeft derhalve ook geen verduistering ge pleegd. Het bewijs voor de verduiste ring van de f 39.000 was volgens de verdediger niet geleverd. De gevange nisstraf van 6 maanden zou voor zijn cliënt de maatschappelijke ondergang betekenen. Op 28 December a.s. zal de Recht bank uitspraak doen. Advertentie ZIEKENKAMER de lucht uit de liekenkamer, trans piratie, etenslucht, Air-Wick is werke lijk fantastisch. EEN KLEINBEHUISDE: ...speciaal wanneer men maar één kamer beeft en de eerste ling er is. Zonder Air-Wiek zouden wij het werkelijk niet uithouden. GEEN LUXE: Air-Wick is waarlijk geen luxe, maar een hygiënische nood zaak. Niet alleen voor huishoudelijk gebruik, maar. ook voor kantoren, wachtkamers en res taurants. EEN TYPISTE i Ik heb met vreugde vastgesteld, dat de atmosfeer veel pret tiger is geworden en dat ik ook 's avonds niet meer naar „Kan toor" ruik. Volle asbakjes zijn een bron van bedompte lucht, die in Uw kamer blijft han gen. Bij o n v o 1 doende ventilatie kunt U zonder enig warmte verlies deze hardnek kige geur en ook de hinderlijke reuk van ko ken, braden en bakken verbluffend snel doen verdwijnen door AIR- WICK. AIR-WICK maakt het verblijf in uw woning dubbel aangenaam en kost slechts f 2,40 per flacon, voldoende voor 500-700 uren normaal gebruik. 'tlszo eenvoudig: Open de flacon, trek de kous om hoogAIR- WICK doet de rest. Air-wick bevat o.a. Chlorophyl, het blad groen, waaraan de buitenlucht z'n fris heid ontleent. lmp.:N.V.v/hFaB.MelndersmaDenHaag (Van onze parlementaire redacteur)) De onbevangenheid, waarmee minis ter Struycken de Tweede Kamer tege moet is getreden, moge bepaalde be zwaren hebben opgeleverd, zy is er ook oorzaak van, dat de minister gister middag aan het einde van de behande ling van zijn begroting een zeer onge bruikelijk maar elegant gebaar heeft gemaakt. De minister bedankte de Ka mer voor de prettige wyze. waarop zq het debat met hem had gevoerd. Hq voegde er aan toe weliswaar nog geen stekje toegevoegd te hebben aan de hof van Justitie, doch hq had die dan ook zeer goed in orde aangetroffen. Het was misschien vreemd, maar het was aardig. Er vallen in de politiek te vaak din gen voor, die niet vreemd, maar dan ook niet aardig zijn, om dit niet te appreciëren Veel ging er overigens deze mid dag niet om. Men sprak allereerst wat over de bijzondere rechtspleging, waarbij mr. Roolvink zich afvroeg of Advertentie 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afval stoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruscnen- kuur. Geen prettiger kuur dan luist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeugdig gevoel. verruiming van de mogelijkheid tot voorwaardelijke invrijheidstelling geen betere methode bij het betrachten van de barmhartigheid zou opleve ren dan het verlenen van gratie. De minister vond dit eigenlijk ook. Hij voelde er voor, na het verstrijken van een derde deel van de straftijd, voor waardelijke invrijheidstelling te ver lenen Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen drong er op aan, dat deMöO politieke delin quenten, die er nog resten, spoedig be recht zullen worden. De minister merk te daarbij op, dat zich onder die 150 ge vallen een betrekkelijk groot aantal cassatiegevallen bevindt, waaraan dus al veel gedaan is. Voorts zijn er ook nog laatkomers bij. In antwoord op een waarschuwing van dezelfde spreekster, dat men aan de politieke delinquenten niet zulk een abondantie van barmhar tigheid moet bewijzen, dat ze daardoor in een uitzonderlijke positie geraken en denken, dat hun midrijven niet zo erg zijn zei de minister, dat de poli tieke delinquenten toch wel een bij zondere groep vormen. Minister s' Jacob heeft hierna met de Kamer behandeld zijn wetsontwerpen: Onder de wapenen blijven van dienst plichtigen en Uitzending van dienst plichtigen, waarbij de minister wetens waardige gegevens verstrekte, die de lezers in het verslag kunnen vinden. De Kamer nam beide wetsontwerpen z. h. st aan, met de communisten tegen. Bijna negenhonderd gerepatrieerde militairen hebben in November deel genomen aan het middenstandsexamen algemene handelskennis, gehouden van wege de Stichting Middenstandsexamen te 's-Gravenhage. Het examen duurde twee dagen en werd afgenomen in Am sterdam, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Deventer, 's-Gravenhage, Leeuwarden, Maastricht, Tilburg, Utrecht en Venlo. Aan 355 candidaten zal het diploma kunnen worden uitgereikt. 1 1 65. Doodsbleek wendde Toeghir zich om. E-Ericl Zijn lippen konden de klank ternauwernood voortbrengen. Het onverwachte op duiken van de man, die hij dood waande, benam hem de adem. En toen hij eindelijk zijn zelfbeheersing hervond en een beweging maakte, als wilde hij de mannen op het binnenplein waarschuwen, was het reeds te laat. Als een panter sprong de Noorman op hem toe en een forse vuistslag deed hem achterover tuimelen. „Snel!" Met die enkele uitroep greep Eric de arm van het meisje en trok haar mee, de stenen hut uit. Hij wist, dat hij geen seconde te verliezen had. Tot nog toe was alles precies verlopen, zoals hij het voor zichzelf uitgestippeld had, gedurende dat enkele moment dat hij het krankzinnig roekeloze plan, om het meisje alleen uit het kamp der Stichi's te bevrijden, bij hem op kwam. Maar het laatste deel zou het gevaarlijkst worden. Terwijl hij, het angstige meisje dicht achter hem, langs de tenten sloopweken zijn blikken geen moment van de mannen, die langs de buitenmuur stonden. Indien zij hen thans opmerkten Doch hun aandacht werd geheel in beslag genomen door de ruiters, die daar buiten op de vlakte, naar het kamp terugstormden. Zij meenden nog steeds, dat Char en zijn mannen de Noorman onschadelijk hadden gemaakt, en hun wilde juich kreten overstemden zelfs het geroep der ruiters. „We hebben geluk!" mompelde de Noorman en rende gebogen naar de rotsen, het meisje achter zich aantrekkend. Doch hij was nauwelijks halverwege de touwladder, welke daar langs de rotsen omhoog voerde, toen de eerste krijgers eindelijk aan het waarschuwende geschreeuw der ruiters bemerkten dat er iets mis was gegaan, en verward uiteen weken. Een van hen wierp als bij toeval een blik achterom. Meteen sprong Hij naar voren en naar de beide vluchtelingen wijzend, gilde hij: „Daar, mannen! Zij trachten te ontkomen!" goed hengelaar mag graag een Jflj beetje overdrijven in zijn visver- halen. Hem is aandikken niet vreemd, al ware het slechts ten behoeve van zijn toehoorders, die wel van een smeuigheidje houden. Immers zouden de avonturen vaak wat droog blij ken, zo er niet een snuifje zout bij genuttigd diende te worden. Neen, wij willen het gaarne toegeven: Pietlutten zijn wij zeker niet en om op alle slakken zout te leggen.met genoegen laten we dit aan anderen over. Onderwijl plezierig naar de een of andere visser luisterende en af en toe het verhaal onderbrekend door onze bijval en sym pathie-betuigingen. Maar laten we het niet te gek maken; tenslotte zijn we geen kleine knaapjes meer die je van alles op de mouw kunt spelden. Mogen zekere belevenissen in de praktijk tot de onmogelijkheden be horen: van ons zal geen woörd van protest worden gehoord. Echter houde men wél rekening met het feit, dat, in dien het de bedoeling is dat er door ons een verspeelde snoek of een geweldige vangst moet worden „geslikt", er ook theoretisch geen bezwaren tegen vallen aan te voeren. Laten dus de kleine Jules Vernetjes onder ons ervoor waken, dat ze het niet al te bruin bakken. Zo als bij voorbeeld de man die ergens in Friesland op één dag negentig pond brasem ving. Of de splitcane enthou siasten die in de buurt van Broek op Langendijk een en tachtig snoeken in rekenden; met zijn tweetjes na het schaftuurtje! Deze fantasten mogen weten dat wij weigeren zulke dingen te geloven. En laat ze dat tot een goede lering zijn. Tot de grootste en fantasierijkste van al dit soort grappenmakers moet onge twijfeld Jan Snor worden gerekend. U kent hem niet? Geen nood, want er zijn velen slechts weinig minder dan hij. En het type kan u vast maar al te goed. Jan kreeg zijn bijnaam vanwege de hap zuurkool onder zijn richtingaan wijzer. Zijn eigenlijke naam weet zelfs de secretaris van onze visclub niet eens meer. Nu is het waar dat Jan een knappe hengelaar is. Hij behoort tot de tien beste vissers van ons college. Er is helemaal geen reden dus, hem te kleine ren op dit punt. Maar nou mag hij heel vat mans zijn, dat hij een snoekje van drie, vier pond in twee maanden tijd laa. groeien tot een exemplaar van twaalf, kijk makkers, dat nemen we niet. Wat is het geval geweest? Piet, Jan Advertentie .M mag ik, lieveling?" chocolade «maakt beter i „Niet wanneer mijnheer Stubblefield een rubberfabriek van zeven en een half millien dollar koopt, omdat hij denkt, dat Bill het geheim kent voor een goed koop synthetisch product en verwacht, dat hij voor hem gaat werken, zodra hij bij de regering klaar is." Ik zweeg. Susan had de kraan dicht gedraaid en zich naar mij toegewend, rog witter dan eerst, starend naar iets achter mij in de deuropening. Ik weet niet wat ik dacht, dat daar kon zijn, maar één ogenblik lang stond mij de sluipende spookgestalte weer voor de geest. Van de loop van een revolver had ik dan ook niet meer kunnen schrikken dan van het zien van Bill Kent, toen ik mij omdraaide. Hij stond rustig en beheerst in de deuropening nog even onverzoenlijk als voorheen „Wat heeft dit te betekenen? "vroeg hij. „Ga door, alstublieft mevrouw La tham. Ik schijn de gave te bezitten, tel kens tijdens de meest interessante ge sprekken binnen te komen." Susan omklemde met de ene hand de vaatkwast en steunde met de andere te gen de gootsteen. „Ze heeft geprobeerd het je te ver tellen, Bill, maar je schijnt te veel te Weten om te willen luisteren," zei ik. „Wanneer je haar de kans maar zou willen geven, dan zal ze je graag alles uitleggen." Hij liet een ogenblik zijn ogen op haar rusten. „O," zei hij. .„Beginnen we daar weer over? U bent hardnekkig in het proberen, mevrouw Latham. Maar ik stel er volstrekt geen belang in. Alles wat Susan te doen heeft, is voor de verandering de waarheid eens te vertellen. Kapitein Lamb is op weg hierheen. Je kunt beter je schort af doen. Het maakt je zo huiselijk, afge zien of je dat bent of niet." Ze trok haar hand langzaam van de gootsteen terug en vingerde aan de blauwgeruite strik op haar rug. „Ik verlang er helemaal niet naar, eruit te zien als iets wat ik niet ben", zei ze. Ze zocht steun aan mijn arm. Ik heb ze de waarheid al verteld. Zo veel ik kon.... zoveel als hiervoor nodig was. Ik kan ze niet meer vertellen." Ik hqorde kapitein Lamb bij de voor deur. Ik voelde Susan's greep om mijn arm vaster worden, toen liet ze los, stak haar kin in de lucht en ging langs Bill heen de gang in naar de deur. Ik hoor de buiten zijn stem die zei „Goeden- morgen, mevrouw Kent". Daarna ging hij voor Susan uit naar de zitkamer. „Kijk nu niet zo verschrikt", zei hij vriendelijk. „Uw man schijnt vrijuit te gaan. voigens hetgeen ik nu weet." „Hij heeft er nooit iets mee te maken gehad" Susan's stem klonk nauwelijks luider dan een gefluister. „Ik heb u toch gezegd, dat hij het niet had ge daan." „Maar u zou niet de eerste vrouw zijn, die ter wille van haar man loog tot ze zwart zag, wel?" Bill Kent stond met opgetrokken wenkbrauwen een sigaret op te steken. Van alle eigenwijze, stijfkoppige, kort zichtige jongemannen, die ik ooit had ontmoet, zou hij zonder twijfel de eerst© prijs hebben weggesleept, dacht ik. „Goed dan, mevrouw Kent. Ik wilde nog 'ns van voren af aan beginnen. U vond dat pistool op de grond, niet waar?" „Ja, ik vond het," antwoordde Susan werktuiglijk. „Het lag onder een stoel in de bibliotheek. Ik raapte het op. Ik ging er mee naar de deurom het te bekijken. Mijnheer Kramer dacht, dat ik er mijnheer Stubbefield mee neer wilde schieten." „Maar dat wilde u natuurlijk niet?" Ze schudde haar hoofd. „Hoe kunt u dan verklaren, dat mijn heer Milton Minor de indruk kreeg, dat u dat wel van plan was? Hij zei, dat hij dat dachthij zag u van de andere kant van het portaal." Ze was al zo bleek, dat ze niet nog meer kon verbleken. Ze schudde het hoofd. „Waarom probeerde hij dan niet, me tegen te houden, als hij dat dacht?" Ik vond dat kapitein Lamb een tiogal raar gezicht trok. „Dat heb ik hem ook gevraagd" zei hij laconiek eh ontwijkend. Wat niet wegneemt, dat hij de mening is toe gedaan, dat u in hoge mate dubbel spel speelt mevrouw Kent." Hij aarzelde een ogenblik, wierp een blik in Bill's rich ting en ging toen voort „Hij zei bijvoor beeld iets over die groene jajon, die u aan had." Dorothy Hallet had Milton Minor een schavuit genoemd, sergeant Buck had hem voor een deugniet uitgemaakt. Ik begon hierover na te denken. „In normale "omstandigheden zou dat niet zo belangrijk zijn, maar er bestaat hier een eigenaardige toestand, mevrouw Kent, en ik begrijp niet wat voor een rol u daarin speelt. U hebt dit huis gehuurd, naar mij bekend is. Hoeveel betaart u daarvoor?" „Honderd dollar per maand, kapitein," zei Bill Kent. Kapitein Lamb knikte. „De huur be draagt driehonderd." Hij keek Bill on derzoekend aan. „U moest toch weten, mijnheer Kent, dat u in Washington, op de Massachusetts Avenue, een huis als dit niet voor honderd dollar per maand kunt huren. Dat bedoelde ik. Wie betaalt die andere tweehonderd dollar aan de familie Hallet?" Susan Kent zat doodstil. Bill was met een schok tot de werkelijkheid geroe pen. Ondanks Freddie Mollinsort en on danks alles had hij nog niets begrepen. „En dan die japon, waarover mijn heer Minor het had. Hij beweert, dat uw man heeft gezegd, dat hij er 75 dol lar voor betaald had. Mijnheer Minor heeft volgens zijn zeggen nogal kijk op zulke dingen. Hij zegt, dat zo'n japon 200 tot 250 dollar kost." „Een ogenblik, kapitein," zei Bill kalm. Hij leunde niet langer quasi on verschillig tegen de deurpost. Hij stond kaarsrecht, dreigend. „Mijn vrouw be hoeft deze vragen niet te beantwoor den." Lamb knikte. ..Inderdaadniet di rect althans. Ze kan een advocaat in de arm nemen, als ze dat liever doet. Ik vraag niet uit liefhebberij naar uw hui selijke aangelegenheden, mijnheer Kent Wordt vervolgd) Snor en ik, zijn op een Maandagmiddag aan het snoeken in een kanaal, dat langs een grote verkeersweg loopt. Alle drie hadden we een paar keer beet ge had, doch even zovele keren bleken het harinkjes te zijn. Eén keer zelfs ver schalkte ik zo'n visje dat nog meer op een sigaar leek dan op een verse leven de niet gemarineerde. Maar op het laatste moment ving Jan Snor er toch nog eentje, die ruim de maat had: tus sen de drie en vier pond. Zulks geeft de burger weer moed en zo was ik een paar dagen later dan weer in dezelfde buurt te vinden. Na verloop van vrij korte tijd kreeg ik een kiein jongetje als toeschouwer, die me wist te vertellen, dat juist op hetzelfde stekkie onlangs nog een snoek van zes pond was gevangen. Een week later kom ik de voorzitter van de buurtver eniging tegen. We maakten een praatje en even later vroeg hij me of ik soms wist waar Jan Snor die snoek van acht pond te pakken had gekregen. Natuur lijk wist ik dat niet. Hierover verlopen weer wat dagen en op een morgen loop ik vlug even naar de kapper, waar ik ontvangen word met de vraag of ik wel eens tien-ponders ving. .En zo is dat een poosje doorgegaan. Ik begon mij er aan te ergeren en Piet ging het al net eender. Het was inderdaad ook wel wat al te erg. Maar ja, het waren ten slotte onze zaken niet en wat doe je er dan an. Inmiddels konden we controleren aan de hand van de binnenkomende berich ten dat de snoek nog steeds groeide. Het leek wel of hij levertraan kreeg zo voorspoedig ontgroeide hij de kindervin nen. Jan Snor zal wel in zijn vuistje ge lachen hebben, want deze keer maakte zijn opschepperij geweldige opgang. Doch zie, hoogmoed maakte hem ver geetachtig. En dat zou de stoot geven, tot zijn ontmaskering. Klaarblijkelijk was hij vergeten dat Piet en ik z'n vis- makkers waren op de dag dat hij die knaap gevangen zou hebben. Want op dê onlangs gehouden vergadering komt hij op ons af en begint ons een verhaal op te dissen over het vangen van die snoek. Piet liet hem rustig uitpraten. Maar toen hij de woorden „twaalf pond" had gehoord, heeft hij het geheugen van Snorretje eens eventjes ouderwets op gefrist. Dat had je moeten meemaken. Zelfs de snor ging ervan hangen en begon op een treurwilg te lijken. Doch denk niet dat door deze vernedering een kentering plaats vond in het leven van Jan Snor. Nog geen maand later had hij zich, zonder enige twijfel door nóg ster kere verhalen, weer in volle glorie her steld. D. (Van onze redacteur) Hier volgt het laatste nieuws van het „tabaksfront". Met ingang van Maan dag zullen de duurdere shag-, tabak en sigarettensoorten geleidelijk aan in de handel komen. Voor een deel zyn ze reeds in de sigarenwinkels. Elk pakje shag en tabak van vyftig gram beneden de gulden wordt tien cent duurder. Het goedkoopste pakje sigaretten zal zestig cent kosten. De sigaretten die nu zestig tot zeventig cent kosten, worden vijf cent duurder. In de overige prqzen komt geen verandering. Daar de regering het standpunt inneemt dat op de duurdere soorten niet méér ver diend mag worden, zal de winstmarge op de sigaretten worden verlaagd van 14 op 12pet. voor de goedkope en dure soorten, van 14 op 12% pet. voor de middelsoorten. De winstmarge op de kerftabak (shag en rooktabak) wordt verlaagd van 161/10 op 151/10 pet. De sigarenwinkeliers zien deze toe stand somber in. Zij verwachten niet, dat er als gevolg van de prijsverhoging minder gerookt zal worden. Dit is ook de mpning van industrie en vakgroep. Maar, terwijl de laatste instanties me nen dat de sigarettenrokers die tot nu toe b.v. een merk van 70 cent rookten thans gelaten 75 cent zullen betalen, dus aan hun „oude" merk de voorkeur zul len blijven geven, zijn de sigarenwinke liers over het algemeen van mening, dat men voor een pakje sigaretten zo veel mogelijk de prqs die men gewend was te betalen (voor zover mogelijk al thans, want goedkoper dan 60 cent zijn er geen sigaretten meer) zal uittrekken. Dat betekent in verband met het ver laagde winstpercentage dus inkomsten- vermindering. Hebben de winkeliers van sigaretten van 70 cent 14 pet. winst, zij zullen van die sigaretten die nu 75 cent gaan kosten geen 14 maar 1214 pet. winst gaan opvangen. Blijft men echter voor een ander merk 70 cent besteden, dan wordt de winst in evenredigheid lager. Bezwaar wordt gemaakt tegen verlaging der winstmar ge van de sigaretten van 75 cent en duurder, die niet in prijs verhoogd wor den, en waarop men dus geen kans loopt meer te verdienen. De winkeliers vrezen dus een dras tische verlaging van hun inkomsten. Van andere zijde wijst men ons er echter op, dat de positie van de ta- 'oakswinkeliers sinds de oorlog aan merkelijk verbeterd is. Toen was de toestand zo dat een deel van de win keliers geen volledig bestaan in de tabakshandel kon vinden. Vergelijkt men het algemeen indexcijfer van voor de oorlog en nu met het resp. index cijfer van de winst in de tabakshandel dan blijkt dat het laatste cijfer thans veel hoger ligt dan het algemene in dexcijfer. Van de zijde der tabakshan delaren voert men hiertegen aan dat 80 procent van hen zeker de omzet van f 45.000 per jaar, die een redelijk doch geenszins royaal bestaan waar borgt, niet haalt. Het voornaamste bezwaar van de zijde van de tabakshandel richt zich intussen tegen het onvoldoende overleg met be trekking tot de winstmarge. Men wil zelfs geen half procent verlaging, te meer daar, aldus wordt aangevoerd, bin nenkort de tabak ongetwijfeld neg meer in prijs zal stijgen en de omzet dan wel zal moeten dalen. Deze nieuwe verhoging zal zqn een gevolg van de situatie op de wereld markt. De prqzen van tabak lopen na- meiyk schrikbarend op. De verhoging van thans is al, aldus de industrie, gezien de grondstoffenprqs bq lange na niet voldoende. Het overgrote deel van de shag-, rook- (en pruim-ltabak komt uit de Verenigde Staten waar de pryzen zqn gestegen met 4060 pCt. Met het oog op de kostbare deviezen en de dollar- schaarste tracht men zoveel mogeiyk in kopen te doen buiten Noord-Amerika, maar hier verdringen de Marshall-lan den elkaar, waardoor de prijzen ook aan grote stijging onderhevig zijn. De Nederlandse tabaksindustrie laat bij deze prijsverhoging een grote veer Haar winst wordt niet groter, dit mag volgens de overheidsvoorschriften trou wens niet, en met weinig enthousiasme ziet zij nu haar massa-artikelen (vooral shag) die zij zo goedkoop mogel ijk tracht te leveren, duurder worden, geenszins De Australische regering heeft voor 676.962 Australische ponden (ruim 5.75 millioen gulden) de bouw van driehon derd betonnen woningen te Brisbane ge gund aan de „Palgrave Corporation Ltd." te Sydney en de C.V. Aannemersbedrijf v. h. firma J. Krab, te Utrecht. De Ne derlandse firma zal een werkplaats bou wen en tweehonderd ambachtslieden en al het hout en ander benodigd materiaal uit Nederland meebrengen. De algemene Vergadering der V.N. heeft de Nederlandse afgevaardigde mr. G. J. van Heuven Goedhart gekozen tot Hoge Commissaris der V.N. voor vluchtelingen zaken. Hij verkreeg dertig stemmen. De tegencandidaat, de Amerikaan Donald Kingsley, 24 stemmen. Er waren vijf ont houdingen. De Hoge Commissaris zal vluchtelingen internationale bescherming verlenen in het kader der V.N. en trachten permanente oplossingen te vinden voor vluchtelingen problemen door regeringen te helpen bij de repatriëring of de assimilering van vluchtelingen binnen nieuwe nationale ge meenschappen. Hij zal zijn instructies ontvangen van de Algemene Vergadering of van de eco nomische en sociale raad der V.N. Voor verdienstelijke arbeid op het gebied van de volkshuisvesting en de stedebouw is aan ir. L. S. P. Scheffer, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van de dienst van Publieke Werken te Amsterdam, en ir. W. van Tijen, archi tect te Rotterdam, de Hudig-medaille uitgereikt. Deze medaille wordt perio diek toegekend door de mr. D. Hudig- Stichting, indertijd opgericht ter her innering aan mr. D. Hudig. in leven se cretaris-directeur van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Advertentie F>AS-riL_l_ES TEGEN in verhouding overigens tot de gestegen grondstoffenprijzen. Blijven de prijzen op de wereldmarkt stijgen dan ziet men in de toekomst consumptievermindering optreden met als gevolg minder inkom sten voor 's lands schatkist uit de ac cijnsheffing en ook werkloosheid. Werd de accijnsheffing (die voor tabaken shag niet minder dan 40 pCt. beloopt, voor sigaretten 62 pCt. en voor sigaren 27 pCt., afgezien nog van de omzetbelas ting) maar wat lager, zo verzucht men. Maar minister Lieftinck kennend, durft men daar niet op te hopen. Generaal Woe Hsioe Tsjoean, de leider van de communistische Chinese delegatie uit Peking bij de Verenigde Naties wil de met zes leden van zijn gezelschap in New York een bioscoopje pikken. Maar voor de bioscoop, die zij daartoe hadden uitgekozen, stond een grote menigte. De heren communisten bedankten ervoor om zich als doodgewone mensen wier gelijkheid zij plegen te prediken, bij de wachtenden aan te sluiten. Zij maakten zich derhalve bekend en vroegen voor rang. In het algemeen wordt deze gunst aan diplomatieke vertegenwoordigers wel verleend, maar „gezien de grote toe loop" kregen de heren nul op het re quest. Op hoge toon eisten zij toen de di recteur te spreken, en tegen die sloegen zij een nóg hogere toon aan. De directeur nam dat niet. Hij verklaarde, dat hij hun geen enkele gunst zou toestaan, ook niet als zij hun plaatsen betaalden. Ze dienden net als alle anderen eenvoudig hun beurt af te wachten. De Chinezen deden dat toen maar en sloten zich aan in de queue. Zou dit de manier zijn, waar op men de veeleisende communisten in de wereldpolitiek moet behandelen? Te Paris in Frankrijk zou een voetbal wedstrijd worden gespeeld. De scheids rechter wierp voor de „toss" zoals te doen gebruikelijk is een geldstuk in de lucht en de twee captains volgden het met open monden na. Het geldstuk kwam echter niet op de grond terecht. Het was spoorloos verdwenen, hoe men er ook naar zocht. Een der captains wist echter, dat het niet op de grond moest worden gezocht. Hij begaf zich naar het ziekenhuis om zich te laten opereren. De scheidsrechter heeft nu zijn munt weer terug en de betreffende captain heeft zich vast voorgenomen voortaan bij de „toss" zijn mond dicht te houden Het departement van Buitenlandse Zaken van Amerika gaat in Azië een komische beeldroman in het C nces uit geven onder de titel: „Toen de commu nisten kwamen. Het ware vei haal van een Chinees dorp". Op de omslag staan twee communistische soldaten afgebeeld, die een boer zijn graan afnemen. Er zijn 50.0(H) exemplaren van gedrukt, die ver spreid zullen worden over scholen, vak verenigingen, en particulieren in Hong kong, Formosa en de Zuid-Oost-Aziati sche landen, die een grote Chinese be volking hebben. In het Zuid-Westen van Tanganika ln Afrika zijn waarschijnlijk de eieren van een dinosaurus, een praehistorisch mon ster, gevonden. Indien dit inderdaad het geval is, moeten deze dinosauruseieren zo om en de bij 140 millioen jaren oud en voor consumptie aan het ontbijt to taal ongeschikt zijn. Wij hebben dezer dagen bericht van de woedende en rauwe brief, die presi dent Truman aan de muziekrecensent Paul Hume heeft geschreven naar aan leiding van diens onvriendelijke critiek op de zangprestaties van Truman's doch ter Margaret. Deze brief zal nu waar schijnlijk voor een liefdadig doel tegen een goede prijs verkocht worden. Mis schien koopt de president zelf hem wel terug. Sinds de mogelijkheid van bloedtrans fusie zijn de zgn. bloed-banken bekend geworden, waar het 'oloedplasma wordt bewaard. In Canada is de medische we tenschap er thans in geslaagd menselijke beenderen van geamputeerde armen en benen te bewaren om deze te gebruiken ten behoeve van andere patiënten. In de laboratoria van de universiteit van West- Ontario, is nu een „Armen- en benen- bank" ingericht. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3