Streven naar instelling van Centrale Raad voor Emigratie ITAPIJTHUIS H. INEKE Zeer belangrijke aanbieding! „Nederlandse Wegencongres: te Utrecht bijeen CHINESE LUCHTOORLOG OP HANDEN IN KOREA Reemers Kerststemming Reemers Kerststemming Lahourleden in Lagerhuis jouwen Churchill uit Gancla van >mU Portier neergestoken zegt YIOU-EMUHTIE Niet de gehele bevolking zal voldoende compensatie vinden voor huurverhoging" TAPIJTHUIS If H.INEKE Samenwerking tussen gemeentelijke diensten Wantoestanden in kamp Finsterwolde Enkelbanige lucht havens? Evacuatie verloopt nog steeds vlot Turken onderscheiden m in KRUISSTRAAT 35 SNELLE OPBOUW VAN OORLOGSINDUSTRIE IN DE V.S. NOODZAKELIJK speelt de Rusland wakkert China tot oorlog aan Voetbal tegen België in volgend seizoen VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 PAGINA 5 BEGROTING SOCIALE ZAKEN A.s. Zaterdag van 10-12 en 2-6 uur koopt r voor OUDE PRIJS WILTONS Royal Axminslers Peigné Wiltons iets bijzonders 275x375 cm 525.— Tevens nog een collectie prima KARPETTEN. Uitzoeken f 75.- SCHAGCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang) Geopend van 1012 en 26 uur HAARLEM Telefoon 14762 UTRECHT MINDER WONINGEN BOUWEN Advies van de Bedrijfsraad HERVATTING OVERLEG MET DUITSLAND Vice-admira&l Kist naar Nederland Passagierslijst WAARBORGEN VOOR EX- K.N.I.L.-MILITAIREN Uitbreiding der garanties Proc.-Generaal: „Schande voor ons land" Acht jaar geëist tegen de dader Verzoek V.N. om krijgs gevangenen te repatriëren Uranium uit Zuid-Afrika naar V.S. en Engeland Franse socialisten tegen ambassadeur in Madrid De prettige sfeer van dennenbomen en Kerst klanken begeleiden U van afdeling tot afdeling Deze nog eens extra verzorgde stands maken Uw bezoek in de Kerst week bijzonder aan trekkelijk en U weet.... de ingang is vrij GENERAAL MARSHALL VERKLAART Hoop, dat wereldoorlog wordt voorkomen Biljart eerste klas drie-banden begonnen hoofdrol MACARTHUR NEGEERDE HET ADVIES VAN BRITTANNIË Sportsnippers vermouih Torino Examens Verschenen ziin het Voorlopig Verslag en de Memorie van Antwoord op de begro ting van Sociale Zaken. Op de door vele leden gestelde vragen over de emigratie heeft de minister geantwoord, dat bevorderd zal worden de instelling van een Centrale Raad voor de Emigratie, een uit die Raad gevormd emigratiebestuur en een centraal bestuur, ter vervanging van de Stichting Landverhuizing Nederland. Een wetsontwerp tot instelling van de Centrale Raad is in voorbereiding. De leden, die zich er niet mede konden verenigen, dat de emigratie berust by een neutraal orgaan, dat een soort internationale arbeidsbemiddeling bedrijft, zou de minister er op willen wijzen, dat het toch noodzakelijk zal zijn, dat het algemene emigratiebeleid bij de overheid blijft berusten. De instelling van een Gezinsraad acht de minister minder voor de hand lig gend dan b.v. in Frankrijk en België, waar men dergelijke lichamen wel kent. De gezinsbanden hebben zich hier niet in die mate vertakt onder alle lagen der bevolking als in genoemde landen. Niet temin wijst hij er op, dat sedert enige tijd op zijn initiatief overleg gaande is tussen een groot aantal landelijke, ker kelijke en particuliere instellingen over de vraag of het wellicht dienstig kan zijn, te geraken tot een Nederlands co mité van de union internationale des organismes familiaux, de in 1948 te Gfe- nèvè opgerichte internationale organi satie, die zich ten doel stelt een band te leggen tussen alle organisaties in de wereld, die arbeiden voor het welzijn van het gezin. Hij stelt zich voor, het resultaat van dit overleg af te wachten, alvorens zijn standpunt ten aanzien van de eventuele instelling van een Gezins raad te bepalen. Ten aanzien van het vraagstuk van de huurverhoging, zegt de mi nister, dat de regering er zich van bewust is, dat enige groepen der bevolking in de belastingverlaging niet of in onvoldoende mate com pensatie zullen vinden voor de huurverhoging. Van de overheid kan niet worden gevergd er voor te zorgen, dat door niemand in Neder land enigerlei schade van de huur verhoging wordt ondervonden. Een algemene voorziening, b.v. in de vorm van een- uniforme huurtoe- slag, ligt dan ook niet in het voor nemen. Wèl zal het uiteraard moge lijk zijn om voor bepaalde catego rieën, die ook thans reeds op een of andere wijze bijstand genieten, deze bijstand overeenkomstig de behoefte te verhogen. Te dier zake heeft thans interdepartementaal overleg plaats. Wat het vraagstuk van de productie verhogingen betreft, zegt de minister o.m., dat de op dit terrein te bereiken resultaten in de eerste plaats afhankelijk zijn van dc bereidheid tot medewer king van het bedrijfsleven. Is de minister niet van oordeel, dat de loonpolitiek bij een onverhoopte voortzetting van stijging van het prij zen- en winstniveau niet is vol te hou den?, zo vroegen vele leden. Naar aanleiding hiervan wijst de mi nister er op, dat enige vertraging bij het volgen van het prijspeil door het loonpeil onvermijdelijk is. Het is prac tise!» ondoenlijk, dat zodra zich een kleine wijziging in het prijspeil voor doet, deze onmiddellijk zou worden ge volgd door evenredige wijziging van het loonpeil. Zo moest,, alvorens tot de loonsverhoging van Januari j.l. kon worden overgegaan, eerst afgewacht worden tot de gevolgen van de devalua tie met enige nauwkeurigheid konden worden bepaald. De prijsstijgingen, wel ke tot de loonbijslag van September j.l. hebben geleid, lieten zich in de eerste maanden van het jaar als normale sei zoensstijgingen aanzien. Eerst nadat bleek, dat moest worden aangenomen, dat deze stijgingen door onvoorziene omstandigheden van meer permanente aard zouden worden, was het verant woord het loonpeil daarmede in over eenstemming te brengen. Een andere gedragslijn zou, wegens het gevaar voor de bekende inflatiespiraal, niet verant woord zijn. Over het ontwerp-ouderdomswet- geving zegt de minister, dat het uit gangspunt van het wetsontwerp zal zijn een verzekerings-regeling met premiebetaling, waarbij gestreefd wordt naar een gematigd omslag stelsel, welke regeling zoveel mo gelijk de gehele bevolking zal om vatten. Het stellen van een loongrens In de kinderbijslagwet, waarboven geen kin derbijslag meer wordt uitgekeerd, zoals door sommige leden wordt bepleit, zou in strijd zijn met het beginsel, dat aan de regeling ten grondslag ligt, n.l. dat van eén rechtvaardige verdeling van het totale loonbedrag. Het bepalen van een loongrens zou bovendien niet tot een kostenbesparing van enige beteke nis leiden, aangezien het aantal hoger gesalarieerden, op wie de kinderbijslag wet van toepassing is, betrekkelijk ge ring is, terwijl voorts een dergelijke maatregel administratiekosten zal mede brengen. Bij het hoofdstuk volksgezondheid deelt de minister nog mede, dat een voorstel tot herziening van de gezond heidswet, van een ziekenfondswet en van een wet op de geneesmiddelenvoor ziening in de loop van het jaar 1951 kan worden tegemoet gezien Advertentie Zware wollen Salonmaat... 55 170x240 cm „105.— 200x300 cm 145.— 230x315 cm „225.— Engelse topkwaliteit exclusieve dessins 200x300 cm. 225. 230x320 cm 275.— Pr wollen Moquette Tafelkleden f 49.— SMYRNA'S de allerbeste kwaliteit 249 298 ƒ385 Natuurlijk bij: De grote landelijke werkgevers- en werknemersverenigingen in het bouwbe drijf in Nederland, samen vormend de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf, heb ben in een adres bij alle gemeentera den van Nederland er op aangedrongen, om in de eerstkomende maanden zeer weinig woningen in uitvdering te geven. De Bedrijfsraad heeft namelijk met grote zorg gezien, dat de aantallen van de in aanbouw zijnde Woningen over het gehele land na April van dit jaar met sprongen omhoog zijn gegaan, om eind September de 51.800 te passeren. De Raad heeft de vaste overtuiging dat dit aantal veel hoger ligt dan op dit ogenblik door de beschikbare arbeiders en met de beschikbare materialen kan worden afgebouwd. Naar wij te Bonn vernemen, zuilen de Nederland«-West-Duitse handelsbesprekin gen aanstaande Maandag te Den Haag wor den hervat. De onderhandelingen waren onderbroken omdat de voorzitters der bei de delegaties aan de besprekingen der Europese Betalings-Unie te Parijs moes ten deelnemen. Van Nederlandse zijde werd dc hpop uitgesproken, dat de onderhande lingen thans binnen een week zullen wor den beëindigd. Ook de afzonderlijke besprekingen tus sen Indonesië en West-Duitsland over een handelsverdrag tussen deze landen, die eveneens waren onderbroken, zullen de volgende week in Den Haag worden voort gezet. Vice-admiraal Kist zal 18 December uit Djakarta per vliegtuig naar Neder land vertrekken. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Maloya", dat ver moedelijk 27 December te Amsterdam zal aankomen. (Van onze correspondent) De problemen welke met de verkeers veiligheid samenhangen kan men, naar een Amerikaanse methode, in vier groe pen verdelen, tw. Inrichting van wegen en voertuigen, wetshandhaving, opvoe ding door onderricht en propaganda en statistiek. Aan het eerste punt, „enginee ring", was de congresdag 1950 gewijd die de Vereniging Het Nederlandsche We gencongres gisteren te Utrecht heeft ge houden. Ir. C A. Kuysten, chef Verkeersafde- ling A.N.W.B., begon met te constateren dat de hoge ongevallencijfers in ons land een enorme schade aanduiden, niet slechts een direct meetbare, maar ook de economische schade die het indirect gevolg is van de verliezen aan mensen levens en persoonlijk leed. Onzekerheid bij het werk op de weg veroorzaakt grote uitgaven. Er is op verkeersgebied geen centrale autoriteit en zij zou door de vereiste specialisatie ook practisch onbstaanbaar zijn. Daarom is en loyale samenwerking tussen alle instanties, particuliere en openbare, noodzakelijk. Niet in beperking, maar in uitbouw ligt de oplossing van het probleem. Na deze inleiding sprak ir. A. E. J. Nap over de inrichting van de primaire wegen. De bouwers en beheerders van zulke wegen moeten .er bij hun plannen aandacht aan schenken dat de weg, ook bij kruispunten, aftakkingen e.d., een eenvoudig en snel te bevatten overzicht biedt, niet het minst voor slecht of ter plaatse niet bekende chauffeurs. Een speciale wet tegen „lint-bebouwing" zou in dit kader zeer gewenst zijn. Snelheid èn veiligheid zijn eerste vereisten voor primaire wegen. Vervolgens werden nog technische inleidingen gehouden over „De inrich ting van provinciale wegen" door ir. J. A. Royer, „De verkeerszorg in de steden" door hoofdinspecteur K. J. Milller, „De inrichting van wegen in de bebouwde kom" door A. G. M. Boost en „De inrichting van wegkrui- singen met spoorwegen" door ir. J. Slim. Na discussies werden o.a. de volgende conclusies aangenomen: Ontwerpers en beheerders van wegen dragen nog niet in voldoende mate bij tot vergroting van de verkeersveiligheid; Samenwerking op verkeersgebied tussen verschillende gemeentelijke diensten is van groot belang; Gedachtenwisseling en uitwisseling van wederzijdse ervaring door gelijksoortige regionale organisaties (als In de Verkeerspolitie-Commissie) moet bevorderd worden, waarvoor een centraal orgaan wenselijk is; Gegevens, benodigd voor een gecoördineerde stu die, moeten in veel ruimer mate ter be schikking staan. Overweging verdient daarom de opleiding van z.g. „traffic engineers". Verschenen is de Memorie van Ant woord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groepen militairen en gewezen militairen van het voormalige K.N.I.L., alsmede hun nagelaten betrekkingen". Hieruit blijkt o.m., dat de regering bezwaar heeft de garanties verder uit te strekken dan thans is voorgesteld. Zy acht het praematuur, met betrekking tot deze aangelegvnheid reeds thans beschouwin gen te leveren over eventualiteiten, wel ke zich in de toekomst mogelijkerwijze zouden kunnen voordoen. Aangezien de regering echter de juistheid erkent van het in het Voorlopig Verslag aangevoer de motief, dat verschillende K.N.I.L.- militairen aanstonds op 10 Mei 1940 daadwerkelijk aan de strijd hebben deel genomen, is zij niettemin bereid, zowel voor wat betreft de gewezen militairen als de nagelaten betrekkingen aan de aanvankelijk voorgestelde garanties een uitbreiding te geven. De met betrekking tot de vestigingseis in het Voorlopig Verslag tot uiting ge komen bezwaren van de zijde van de Kamer hebben de regering aanleiding gegeven, zich terzake nogmaals ernstig te beraden. Zij is daarbij na ampele over legging tot de slotsom gekomen, dat er ook thans geen doorslaggevende motie ven zijn aangevoerd om in het algemeen af te wijken van het eenmaal ingeno men standpunt. Zij is nochtans bereid, ook in deze volledig rekening te houden met het eigen karakter van de groep waarom het hier gaat, te weten in hoofd zaak lager militair personeel, dat zelf of door huwelijk in Indonesië is geworteld. Om deze reden heeft zij gemeend, de vestigingsplicht uit onderwerpelijk wets ontwerp te kunnen lichten. In het interneringskamp Carel Con- raadpoldcr te Finsterwolde moeten er gerlijke wantoestanden hebben bestaan, zo bleek op de zitting van het Leeuwar der gerechtshof. Niet alleen beschouw de de kampcommandant Jan Auke V. uit Zeegse, thans geschorst wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie, de kamp- goederen als de zijne en handelde hij dienovereenkomstig daarmee, maar ook verduisterde hij een bedrag van f 80, dat hem door de adjudant-commandant van het kamp was overhandigd. Maar erger dan dit alles waren de mishandelingen, die in dit kamp, dat naar buiten zulk een goede naam had, schering en Inslag waren. Zo werd een zekere D. Meijer, die de commandant In de dagen van be zetting een bekeuring had gegeven wegens een economisch delict, bij zijn binnenkomst in het kamp, op gruwelijke wijze mishandeld en zelfs de kampdok ter nam, toen de man zich meldde, geen notitie van hem. Mr. H. R. de Zaaijer, requisitoir nemende, zei, dat de schuld van de ernstige feiten, die door het Gerechtshof moeten worden behandeld, niet alleen aan deze ene verdachte kan worden toegerekend. Ook diens staf en perso neel en ook het Militair Gezag, dat geen beter toezicht heeft uitgeoefend, zijn verantwoordelijk. Daarenboven nog de verwording der geesten in de eerste tijd na de bevrijding. Wat de ten laste gelegde feiten betreft, spr. achtte deze bewezen. De Groninger rechtbank legde verdachte voor de verduistering een jaar en drie maanden op. Deze straf achtte spr. te zwaar, gezien in het licht van de toestanden waaronder de feiten zijn ge pleegd. Hij eiste thans zes maanden ge vangenisstraf. De mishandelingen noemde de pto- cureur-generaal zéér ernstig en een schande voor Nederland. De oorzaak is ook hier weer niet alleen bij verdachte gelegen. Nimmer had deze man, die zelf N.S.B.-er is geweest, tot kampcomman dant moeten worden aangesteld. De rechtbank legde een jaar op, terwijl de Officier twee jaar had geëist. Om dezelf de redenen als bij de eerste zaak, wil spr. ook thans niet de straf eisen, die in normale tijd zou worden gevorderd. Hij eiste met vernietiging van het vonnis oplegging van dezelfde straf, dus één jaar. Ir. G. C. van Ageningen heeft tijdens een vergadering van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs te Den Haag medegedeeld, dat de toekomstige lucht haven zal worden gebouwd met aan merkelijk minder banen dan en nog voor slechts enkele jaren voor mogelijk hield. Het tweebanensysteem zal in de meeste gevallen blijken te voldoen. In Amerika streeft de overheid naar de ontwikkeling van het draaibare lan dingsgestel met het doel om tot de enkel banige luchthaven te komen. De Officier van Justitie bij de Gro ninger Rechtbank eiste gisteren acht jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 48-jarige loswerkman J. v. d. B. wonende in een woonschip, die terecht stond wegens poging tot moord, ge pleegd op Zaterdagavond 29 Juli J.l. op een portier van de Snackbar aan het Zuiderdiep te Groningen, een zekere Schaafsma. Verdachte had die dag diverse cafe's bezocht, nadat hij die morgen een min der aangenaam telefoongesprek met zijn vrouw had gevoerd. Onder invloed van sterke drank kwam hij tegen de avond in de bewuste Snackbar en was lastig tegenover de klanten. De portier, die hem aanmaan de tot kalmte en rust, werd aangeval len en toen zette de portier hem hard handig op straat. Op wraak belust kocht verdachte toen een broodmes op de markt en kwam enige tijd daarna terug. Plotseling viel hij de portier van achteren aan en stak de man het mes in de rug. De verwonding viel door een gelukkige samenloop van omstandighe den nogal mee. Maar verdacjite had de opzet om de man te doden, althans zwaar lichame lijk letsel toe te brengen, vond de Of ficier van Justitie bij zijn requisitoir en eiste derhalve 8 jaar met aftrek. De verdediger mr. van Vloten was het hier niet mee eens. Opzet om te doder» of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen was niet bij deze man met hysterische aanleg, die daarenboven nog dronken das, aanwezig. Alleen misschien een drang om wraak te nemen. PI. vroeg vrijspraak voor hetgeen ten laste was gelegd, subs, uiterste clementie. Terwyl het achtste Amerikaanse leger In Noord-Korea in de nabijheid van de 38ste breedtegraad zijn posities consoli deert, waarbij het krachtige tegenstand van de Noord-Koreaanse guerilla's on dervindt, oefenen de Chinezen druk uit op de verdedigers van Hungnam. Een aanval van een communistische strijd macht werd afgeslagen. De evacuatie verloopt nog steeds vlot. Intussen maden De Algemene Vergadering van de V.*i, heeft Donderdag op alle regerin gen een beroep gedaan gevangenen uit de tweede wereldoorlog, die nog in haar landen worden vastgehouden, te repa triëren. Dit geschiedde in een resolutie, die met 43 tegen vijf stemmen bij zes onthoudingen werd goedgekeurd. De Sovjet-Unie kantte zich tegen de resolutie. De repatriëring van alle ge vangenen in de Sovjet-Unie was reeds lang voltooid, aldus de Sovjet-afgevaar digde. De Algemene Vergadering deed voorts een beroep op alle landen om een einde te maken aan het storen van radio-uitzendingen. Een desbetreffende resolutie werd met 49 stemmen tegen vijf stemmen aangenomen. D Assemblee gaf een commissie van vijftien leden instructie een speciaal verdrag betreffende vrijheid van voor lichting op te stellen. Met 44 tegen nul stemmen bij twaalf onthoudingen vroeg de Assemblée de commissie de moge lijkheid te overwegen van het bijeen roepen van een wereldconferentie welke het definitieve ontwerp zou tekenen. De Assemblée keurde met 41 stemmen tegen 6 stemmen bij twee onthoudin gen de gewijzigde financiële bijdragen van de landen tot de V.N. goed. De Sovjet-Unie was tegen verhoging van haar contributie, aanvoerend, dat haar economie ernstig door de oorlog gele den had. Zij moet 6,98% van de begro ting bijdragen, de V.S. 38,2% en Enge land 11,37%, Uranium uit de Zuid-Afrikaanse goudmijnen, welke behoren tot de grootste tot nog toe bekende bronnen in de wereld, zal op grond van een dricmogendheden-overeenkomst ter be schikking van de Engelse en Ameri kaanse regeringen worden gesteld, aldus is vandaag te Londen bekend gemaakt. Het ontwerpen en de bouw van een fabriek, welke nodig is voor de produc tie van deze belangrijke bron voor atoomenergie, vinden voortgang en worden behandeld als een dringende aangelegenheid. Wegens veiligheidsoverwegingen zul len er over bepaalde delen van het program geen inlichtingen worden ver strekt. Zuid-Afrika zal hiermee een van de belangrijkste uraniumproducenten in de wereld wordep. Twee der grootste tot nog toe bekende producenten zijn de Belgische Congo en Canada. Het bestuur van de Franse socialisti sche partjj heeft de socialistische minis ters in het kabinet verzocht zich te verzetten tegen de benoeming van een Franse ambassadeur te Madrid. Premier René Pleven en Robert Schu- man, minister van. Buitenlandse Zaken, doen krachtige pogingen om hun socia listische ambtgenoten te bewegen tot een stap, welke de meerderheid der ministers een noodzakelijke ontwikke ling acht in de Atlantische en West- Europese defensie-politiek. Men. hoopt, dat de kwestie kan wor den beslist op een bijeenkomst van het kabinet, welke de volgende week zal worden gehouden na Schuman's terug keer van de conferenties van de Atlan tische Raad te Brussel. Italië Donderdag heeft opnieuw een zware uitbarsting van de Etna plaats gehad. Een stroom kokende lava van 100 meter breed en 7.5 meter hoog stroomt langs de Oostelijke hellingen naar de zee. de Chinezen ernst met hun bedreigin gen. Er zjjn aanwijzingen, dat zij een luchtoorlog op grote schaal gaan begin nen aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Washing ton medegedeeld. Om veiligheidsredenen zal het geal lieerde militaire opperbevel geen nieuws geven over de situatie op Noord- Oostelijk Korea, terwijl in het alge meen alle algemene militaire informa ties over Kcrea minder uitvoerig zullen worden, aldus bericht A.P. Er bestaat nog geen formele censuur op de berichten van de corresponden ten. die echter wel een lijst met sug gesties ontvangen hebben. Aangeraden wordt o.m. geen inlichtingen te ver strekken over beraamde acties of acties, die aan de gang zijn en geen berichten te geven over de activiteit of plaatsbe paling van bevriende strijdkrachten, be halve indien gesproken wordt over di visies. eenheden of afzonderlijke strijd krachten en dan nog slechts, wanneer dergelijke strijdkrachten contact met de vijand hebben. De Amerikaanse verliezen in Korea bedragen tot 8 Dec. 33.878 man. Hier onder zijn 5258 gesneuvelden, 607 aan hun verwondingen bezwekenen en vijf aanvankelijk vermisten, die thans om gekomen blijken te zjjn. Er zijn 5143 vermisten en 22.870 gewonden. Generaal Walker, de commandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft de bevelhebber, officieren en man schappen van de Turkse brigade met zilveren en bronzen medailles onder scheiden. In een strijd tegen een gewel dige overmacht doodden de Turken 200 Chinezen in een gevecht van man te gen man en sloegen de aanval van een gehele Chinese divisie af. Advertentie Generaal Marshall heeft in een beslo ten zittKng van het Amerikaanse Con gress verklaard, dat een snelle opbouw der oorlogsindustrie in de V.S. noodza kelijk is. Hy legde deze verklaring af bij zijn toelichting van een verzoek om 16.844.000.000 dollar voor^de defensie. Of in de komende maanden een wereld oorlog zou uitbreken, noemde hy een vraag, die „zeer moeilijk te beantwoor den is." Hij zei, dat er hoop bestond, dat zo'n oorlog zou worden voorkomen. Het door hem gevraagde bedrag voorzag in een wat hy noemde „gedeeltelyke mobili satie". Gouverneur Thomas Dewey van New York heeft er Donderdag op aangedron gen iedere Amerikaan boven de 17 jaar voor de nationale dienstplicht te recru- teren in een totale economische en. mili taire mobilisatie, omdat „ons land zich in onmiddellijk, dodelijk gevaar be vindt". Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken heeft Donderdag de Russi- Gisteren zijn in café Dubois te Am sterdam de wedstrijden begonnen om het kampioenschap van Nederland eerste klas driebanden. Op de eerste dag ze gevierden Van Gils (Breda) en Van Braam (Amsterdam) ieder tweemaal, zo dat deze spelers al spoedig de leiding hadden veroverd. Na hen volgen Bekers (Breda), Bornkamp (Rotterdam), De Leyster (Den Haag) en Roos (Rotter dam) met elk twee punten en Broer (Amsterdam) en Schmidt (Amsterdam) met 0 punten. Ragnhild Hveger, de achtvoudige we reldrecordhoudster, die enkele weken geleden van de Deense zwembond op nieuw de amateurstatus ontving, legde in haar eerste wedstrijd de 100 m. vrije slag af in 1 min. 11.5 sec. Haar per- sooniyk record bedraagt 1 min. 5 sec. Advertentie KA MOTECHT KLEURECHT 100«/D ZUIVER WOL (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het nieuws over de genationaliseerde Britse industrieën, vooral de kolen- mijnen, is de laatste tyd niet bijzonder gunstig. Dit verklaart allicht de licht geraaktheid van de socialistische fractie in het Lagerhuis toen Churchill het gis teren waagde Attlee ervan te beschuldigen dat hy tekort schoot in zyn plichten tegenover het land door het besluit over te gaan tot nationalisatie van de staal- en yzerindustrieën op een ogenblik dat het land, dank zy het herbcwapenings- program, zo weinig gebaat is by een mogciyke desorganisatie van de betrokken industrieën. Hierop volgde een enigszins beschamende scène, want de socialisten begonnen Churchill met luid geloei uit te jouwen (men hoorde zelfs de uitroep „Verrader!"), totdat de Speaker zich gedwongen zag te dreigen met schorsing van de zitting» Het was weinig verheffend. ft Misschien was het niet verstandig van Churchill zijn aanval op Attlee te doen tijdens het debat over de internationale crisis, doch de oppositie heeft de laatste weken getoond, dat zij bereid is de re gering in alle opzichten te steunen in de buitenlandse politiek, en het ligt voor de hand, dat de conservatieven zich op het ogenblik meer dan ooit gepiqueerd voelen over de hardnekkigheid waarmee de socialisten zelfs in deze bewogen tij den irrelevante en wellicht gevaarlijke nationalisatie-experimenten wensen voort te zetten. Het debat bracht weinig nieuws be halve de mededeling van Bevin, dat de Britse Generale Staf van mening was geweest, dat de laatste, rampzalige aan val van MacArthur niet had behoren plaats te vinden. Het Britse advies was evenwel terzijde gelegd door de Ameri kaanse Generale Staf. Bevin zei dit niet bij wijze van critiek op Amerika (een critiek waartoe hij alle recht had), doch als verweer tegen degenen in het Lager huis. die meenden, dat df Britse opinie niet of onvoldoende ter kennis was ge komen van de betrokken Amerikaanse autoriteiten. Een ander interessant punt in Bevin's rede was zyn verklaring dat China, vol gens de informatie in het bezit van de Britse regering, de oorlog wenste te be ëindigen, doch dat Rusland probeerde China aan te wakkeren tot voortzetting van de stryd. Zonder rechtstreekse be schuldigingen aan het adres van Ame rika maakte Bevin het duideiyk, dat de niet-erkenning van China logischerwUze had geleid tot het resultaat, dat de Chi nezen meenden geen andere vriend ter wereld te bezitten dan Rusland. Bevin gaf als zijn mening, dat de hui dige situatie niet behoefde te leiden tot een wereldoorlog, ofschoon hy toegaf, dat wij leven in een grimmige tijd. Hy kwam niet tegemoet aan Churchill's ver langen meer te mogen horen over het eventueel gebruiken van de atoombom door Amerika. Attlee was aan het begin van het debat wederom erg vaag geweest over dit onderwerp. Hy zei, dat hij op grond van de Brits-Canadees-Amerikaan se samenwerking in de productie van de atoombom gedurende de afgelopen we reldoorlog zich tot President Truman had gewend met vragen omtrent het even tueel gebruiken van de atoombom en dat hij „in dezelfde geest" verzekeringen had ontvangen, die hy als volkomen bevredi gend beschouwde. Het Lagerhuis maakte niet de indruk dat het zijn gevoelens deelde en, zoals gezegd, maakte Bevin die het debat besloot, het Huis op .dit punt niet wijzer. Het Lagerhuis gaat heden op recès. De K.N.V.B. heeft aan de Belgische Voetbalbond voorgesteld in het komen de seizoen de wedstryd NederlandBel gië in November 1951 en BelgiëNeder land in April 1952 te spelen. De Belgische bond had liever gezien, dat beide wedstrijden in het voorjaar van 1952 werden gespeeld, maar de K.N. V.B. heeft er op aangedrongen, dat men zich zou houden aan de onlangs door beide bonden gesloten overeenkomst. Voor de Olympische Spelen van 1952 zal een nieuwe kabel Finland en Zweden verbinden, waardoor de tele-verbindin- gen tussen Finland en de Rest van Euro pa verdubbeld zullen worden. In een ijshockeywedstrijd voor de com petitie om de West-Europa Beker heeft de Franse ploeg Chamonix Donderdag avond met 64 van Antwerpen gewon nen. Tussenscores: 03, 41, 20. sche bewering, dat de V.S. en Japan de eerste stappen hebben gezet om weer een Japans leger op te bouwen, een leugen genoemd. Het officiële Russische persbureau Tass heeft vorige maand gezegd, dat een geheime ontwerp-overeen komst tussen de V.S. en Japan voorzag in een verdrie voudiging van de politie-reserve in Japan en haar uitrusting met Amerikaanse wa pens. De woordvoerder, Michael McDermott, wees er op, dat het Russisch-Chinese bij standsverdrag voorziet in het verstrek ken van militaire en andere hulp aan het communistische China, wanneer dit land zou worden aangevallen door Japan of enig ander met Japan verbonden land. „Het ziet er naar uit of zij een nieuwe leugen in elkaar aan het zetten zijn", zeide McDermott. Op de vraag of hij bedoelde, dat de communistische propagandisten welbe wust bezig zijn een excuus te vinden voor Russische hulp aan de Chinese communisten, zeide McDermott: „Moge lijk." AMSTERDAM Doctoraal rechten M. Schaaij, Amsterdam en J. Korevaar. Delft; doctoraal Frans mej. L. Kruyt, Haarlem en mej. F. Staal. Amsterdam; cand. Frans A. v. Wesemael, Amsterdam en J. Zaal, Castr»- cum; cand. Spaans R. Romer, Amsterdam. AMSTERDAM Cand. pol. en soc. we- tensch. H. Posthumus Meyjes (Amsterdam) en F. Grunfeld (Amsterdam). AMSTERDAM Cand. wis- en nat.: mej. G. Dijkshoorn, Amsterdam en W. v. Dijk, Amsterdam; doctoraal scheik. L. Heijne. Heemstede; doctoraal geol. J. Stam, Amster dam en C. Kieft, Haarlem; bevorderd tot arts mevr. M. Sickesz, A. Friedhoff, J. Bak ker, allen Amsterdam en J. v. Hollwerff, Bennebroek; artsex. Ie ged. F. Khohonggi, J. Holscher, NHanke, allen Amsterdam en H. Verheus, Haarlem. AMSTERDAM. Cum laude gepromo veerd tot doctor in de wis- en nat. J. Hemel rijk uit Amsterdam. DELFT Prop. civ. ing. W. Muller, Apel doorn; cand. civ. ing. M. 't Hart; cand. werkt. ing. J. Muller, Dordrecht; cand. vlieg- tuigbk. jng. O. Gerlach, Amsterdam; cand. myningen. A. v. d. Poel, Aerdenhout, F. Vos, Rotterdam; ing. ex. werktk. mg. D. Akkermans, IJsselmonde; H. Bekkering, Schiedam; C. v. d. Berg, Vriezenveen; C. Bosman, Haarlem; A. v. d. Brekel, Tilburg; G. Canta, Rotterdam; L. v. Dongen (met lof), Driebergen; W. Gribnau, Dordrecht; S. v. d. Graaf, Den Haag; R. Hielckert, Den Haag; P. Hoos, Den Haag; H. Hubers, Rot terdam; W. Koot, Den Haag; Y. Lecke, Rot terdam; J. Louwerse, Hilversum; P. v. Lun- teren, Rotterdam; H. v. d. Marei, Katwijk a. Zee; N. Mees, Groningen; J. MmKhorst, Vlaardingen-Amb.; T. Mourits, Maarsse- veen; P. Peperzak, Hilversum; H. Rietsma, Hilversum; J. van Roojen, Den Haag; G. v. Ruitenbeek, Den Haag; W. Schatters (met lof), Utrecht; J. Sonneveld, Maasland; H. Spiele, Hengelo; A. Verduin, Leiderdorp; P. van de Vijver, Westkapelle; ingen. ex. electr. techn. ing.: M. Römer, Rotterdam; ing. ex. mijningen.: R. Gerrits, Delft; W. Krenning, Delft; J. Reysenbach, Zeist; H. Roorda (met lof), Rijswijk; H. Stolk, Capelle a. d. Ussel. DEN HAAG (Kon. Conservatorium) Di ploma's c2, theorie: G. de Vries, Den Haag; solozang; mej. M. Peter, Den Haag; H. Wel- booren, Oegstgeest; schoolmuziek: A. Honte- le, Roosendaal; koordirectie: C. v. Veen, Nootdorp; viaol: mej. F. Giltay, Den Haag; piano: C. Gebhardt, Amsterdam; J. v. d. Meer, Den Haag; mej. H. van Mever, Rot terdam; mevr. A. Meijergeb. Pleijster, Den Haag; J. Mostert, Den Haag; mej. H. de Munck, Breda; mej. E. Smit, Haarlem en mej. L. Verstegen; diploma's cl, solozang: mej. W. v. Beek, Den Haag; jkvr. R. von Bülow, Den Haag; mej. J. Rammers, Den Haag; H. Welbooren, Oegstgeest; mevr. W. de Wit—de Rook, Den Haag; piano: mevr. M. BanningHordijk, Rotterdam; L. v. Ber- kel. Voorburg; mej. J. Damme, Den Haag; mej. R. Drayer, Den Haag: J. Goverts, Den Haag; mej. A. Korevaar, Delft: H. v. Ma meren. Den Haag; J. v. d. Meer, Roelof- arendsveen; A. v. Namen, Zwijndrecht; mej. L. V. d. Meer, Roelof arendsveen; A. v. Na men. Zwijndrecht: mej. L. Paulusse, Rijs wijk (Z.H.); mej. S. Scharp de Visser. Den Haag; D. y. d. Ven, Den Haag en mej. P. Weber, Den Haag; diploma's orkestspel; con trabas: P. Swinkels, Utrecht; fagot: M. Kou- Ï>rie, Amhem; fluit: mej. G. Brands. Haar- em; C. v. Ommeren, Den Haag; hobo; mevr. C. de VeenHoog. Den Haag; klarinet: J. Laro, Rotterdam; N. Steendijk, Den Bosch; trombone: G. Velthuysen, Den Haag; trom pet: L. Bannet, Den Haag en J. Vleeschou- wer, Den Haag; tuba; T. de Koning. Vinke- veen. GRONINGEN. Cand. geneesk.: J. Smil- d«, Groningen; De Vries, Surhuizum; W. Retsma, Assen en H. Hollander, Leeuwarden. LEIDEN Doctoraal Ned. Ind. recht mej. S. Saleh Mangundiningrat, Amsterdam, id. de heren J. v. Straten, Leiden; F. Baden, Den Haag; J. Hansen, Den Haag; J. v. d. Meulen, Den Haag; W. Hanus, Leiden; cand. indol. (taalk.) A. v. d. Ende, 's-Hertogen- bosch. LEIDEN. Cand. Ned. taal en letterk. N. v. d. Heuvel, Den Haag. NIJMEGEN Doctoraal rechten G. Her- mesdorf. Nijmegen en G. Croughs, Kessel (L.); cand. geschiedenis mej. Th. Tellegen, Vogelenzang en A. Manning cum laude), Breda. NIJMEGEN Cand. wijsb. broeder Ber- tinus (P. N. M. Bot) hist, drs., Nijmegen. UTRECHT. Doet. plantk.: W. V. Zeist, Utrecht; cand. psych.: B. v. d. Haer, Utrecht; cand. rechten; jkvr. M. de Vos van Steen- wijk, Wljhe (O.); 3. Payens, Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5