Truman kondigt nationale noodtoestand af ■■HUHI Tegemoetkoming aan de Kerk in nieuw Joegoslavisch strafrecht LOCOMOTIEF Rode troepen zetten Hungnam onder zeer zware druk Chinezen bereid de wereld in richting van oorlog te staren" Katholieke woningbouwverenigingen SNEEUWVAL ONTWRICHT VERKEER IN HET HELE LAND Chinezen hebben de breedtegraad nog niet overschreden qefrleosteu- i vevAviydevp .Het weer. Veiligheid kan niet worden gekocht door toegeeflijkheid Oorlog te vermijden Verzoening met Vaticaan uiterst moeilijk Enkele dorpen nagenoeg geïsoleerd GEEN VOETBAL, HOCKEY EN KORFBAL w rivrxmo oefmyea omj; Amerikaans peleton ingesloten Tot hoofd en hart Aanpassing kinder bijslag Rum vandaag naar Djakarta ZATERDAG 16 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24949 99 President Truman, die gisteravond in een belangrijke rede over de wereldcrisis voor alle grote Amerikaanse radio- en televisie zenders heeft verklaard, dat Amerika zich in „ernstig gevaar" be vindt, zou vandaag een presidentiële order uitvaardigen, waarin de nationale nood-toestand wordt afgekondigd. Hij heeft deze maatregel genomen, teneinde Amerika's uitgebreide macht op gebied van mensenmateriaal, economie en industrie te kunnen mobiliseren voor de verdediging tegen de ernstige dreiging, „veroorzaakt door de heersers van de Sovjet-Unie". Onze haardsteden, onze natie, alle dingen waarin wij geloven, ver keren in groot gevaar, aldus verklaarde de president. Truman beschuldigde de Chinese communisten er van, dat zij bereid zijn de wereld in de richting van een cfcrlog te sturen. Verweer tegen agressie Potentieel der V. S. Russisch commentaar - Vermindering spanning tussen Egypte en Engeland? ENGELSE DIVISIE NAAR DUITSLAND WOLLEN TRUIEN INWERKINGTREDING HUURWET WORDT VOORBEREID i mm Journalist in Suriname in arrest keuken bouwen/ BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'S avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. I 1.60 per. maand, f 430 per kwartaal. Hij verklaarde verder, dat Amerika voort zal gaan de V.N. te steunen, de defensies van de vrije landen te verster ken, de Amerikaanse strijdkrachten op te bouwen, de economische situatie in de V.S. te verbeteren en in evenwicht te houden. De wereld heeft van München geleerd, dat veiligheid niet door toegeef lijkheid kan worden gekocht, aldus Truman. Hoewel de huidige toestand zeer gevaarlijk is, geloven wij niet, dat oorlog onvermijdelijk is, zo zeide hij. Er is geen conflict tussen de wet tige belangen van de vrije wereld en die van de Sovjet-Unie, welke niet door vreedzame middelen opgelost kunnen worden. Wij willen alle eer volle stappen, die wij kunnen, blij ven doen om een algemene oorlog te vermijden, maar wij willen geen politiek van toegeeflijkheid volgen." De heersers van de Sovjet-Unie doen een meedogenloze aanval op de Ameri kaanse pogingen om een blijvende vrede tot stand te brengen. Zij hebben getracht de vrije landen een voor een te onder mijnen of te overweldigen. Zjj hebben bedreigingen, verraad en geweld ge bruikt. De Chinese communisten hebben, door hun legers in Korea in de strijd te wer pen tegen de vrije landen, getoond, dat zij thans bereid zijn de wereld in de richting van een algemene oorlog te sturen, teneinde te verkrijgen, wat zij willen. Dit is de werkelijke betekenis van de gebeurtenissen in Korea. Daar- President Truman om verkeren wij in zulk een groot ge vaar. De toekomst van de beschaving hangt af van. wat wij doen van wat wij thans doen en in de maanden, die voor ons liggen. De president zeide, dat „agressie een militair voordeel bereikt in Korea". Hij zou niet trachten dit te verbergen of weg te redeneren. Evenzeer moeten wij nieuwe moed en geloof putten uit het antwoord op die agressie. Wat de vrije landen in Korea hebben gedaan is goed en de mensen in de gehele wereld we ten, dat het goed is. Hoeveel tijde lijke tegenslagen er ook mogen zijn, het recht zai tenslotte overwinnen, aldus de president. Hü vervolgde: Bij de behandeling van de Koreaanse crisis zullen we niet het gevaar van agressie elders in de wereld negeren. Er is een toestand van feitelijke oorlog in het Verre Oosten, maar Europa en de rest van de wereld verkeren even eens In groot gevaar. Dezelfde bedrei ging de bedreiging van communisti sche agressie vormt een gevaar voor Europa zowel als voor Azië. Om deze bedreiging te bestrijden hebben de an dere vrije landen onze hulp nodig en wij hebben hun hulp nodig. Wij moe ten in een geest van werkelijk deelge nootschap en met een gemeenschappelijk doel samenwerken met deze landen. Wanneer zij samenwerken kunnen de vrije landen door hun macht het ge meenschappelijke front vormen, dat noodzakelijk is om een positie in te ne men. waarin wij met succes met het Kremlin kunnen onderhandelen over vreedzame regelingen. Wanneer wij samenwerken hopen wij een nieuwe oorlog te kunnen voorkomen Truman verklaarde, dat de V.S. mach tige strijdkrachten hebben, maar dat de ze niet voldoende zijn tegenover het gevaar, dat het land bedreigt. Sedert de communisten Korea binnen vielen waren de Amerikaanse strijd krachten gebracht van 1.500.000 mannen en vrouwen op 2.500.000, aldus de pre sident. Onze volgende stap is het vergroten van het aantal mannen en vrouwen in actieve dienst tot bijna 3.500.000. Ik heb order gegeven, dat de strijdkrachten dit zo spoedig mogelijk verwezenlij ken. Truman zeide, dat het leger en de marine dit binnen enkele maanden zouden verwezenlijken, maar dat de luchtmacht hiervoor iets meer tijd no dig zou hebben. De V.S. hebben dan nog 2.000.000 mannen en vrouwen in de Nationale Garde en de reserve. De president voorspelde, dat de pro ductie van militair materiaal snel zou toenemen. Binnen één jaar willen wij vijfmaal zoveel vliegtuigen bouwen als thans. Binnen één jaar zullen viermaal zoveel gevechtsvoertuigen worden ge maakt. Binnen één jaar zal de productie van electronisch materiaal voor de de fensie vier en half maal zo groot zijn. Dit zullen geen wapens voor onze eigen strijdkrachten alleen zijn. Zij zullen een arsenaal voor de verdediging van de vrijheid vormen, riep hij uit. Truman kondigde aan, dat zijn rege ring onmiddellijk begon met het instel len van prijscontrole en het stabiliseren van de lonen. Ter ondersteuning van de mobilisatie inspanning zou hij een bureau voor de fensie-mobilisatie onder leiding van Charles Wilson, directeur van de „ge nera! Electric Company" instellen. De president verklaarde, dat in de na tionale noodtoestand, die Zaterdag uitge roepen wordt, op elke burger een beroep gedaan zal worden om zijn persoonlijke belangen voor het welzijn van het land ter zijde te stellen. De „Pravda" en andere Russische bla den noemden de afkondiging van de noodtoestand in Amerika Vrijdag „een nieuwe stap naar de oorlog". Zij voeg den eraan toe, dat propaganda het voor naamste effect van deze maatregel was. Bij het naderen der Chinese communistische troepen nemen talloze Koreaanse burgers de wijk naar Zuidelijker gelegen oorden, waar zij veilig hopen te zijn voor de verschrikkingen van de oorlog. Dicht opeengepakt in veerboten trekken de vluchtelingen de rivieren over. In het nieuwe Joegoslavische straf recht zal volgens U. P. niet meer aan de priesters de verplichting worden opge legd om het biechtgeheim prijs te geven. In Februari zal het concept van het nieuwe strafrecht aan het parlement worden voorgelegd. Het zou gebaseerd zjjn op de volgende beginselen: De individuele burger groter rechten te geven door uitbreiding van de rol van de verdediger en vermindering van de macht van de openbare aanklager. De orde van de staat te handhaven. Onze Romeinse correspondent tekent hierbij aan: Weliswaar staat het vast, dat het Vaticaan zeker tot onderhandelen geneigd is op basis van godsdienst vrijheid en volledig herstel van Mgr. Sepinac op de bisschopszetel van Za- De eerste grote sneeuwval, vooral in het Zuiden, heeft Vrijdag een groot deel van het weg- en railverkeer ont wricht. De spoorwegen hadden, door dat de wissels en seinen moeilijk werk ten. te kampen met ernstige vertragin gen. Op de lijnen naar en van Amster dam werden in alle richtingen vertra gingen van veertig tot vijftig minuten geconstateerd. In veel gevallen moesten busdiensten gestaakt worden. Enkele dorpen in Zuid- en Oost-Nederland werden nagenoeg geïsoleerd. Op Schiphol bleven verscheidene toe steilen aan de grond. De autobusdiensten van Gouda naar Schoonhoven, Rotterdam en Utrecht moesten worden gestaakt. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen waren de dorpen Hoofdplaat en Waterlandkerkje de ge hele dag geïsoleerd. Talrijke auto's zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen als gevolg van de gladheid in sloten langs de weg te recht gekomen. In IJzendijke zelfs drie achter elkaar en in St. Janssteen twee na elkaar. Op Walcheren was het me rendeel der buslijnen de gehele dag gestagneerd. In Mill (N.-Br.) is een personenwa gen, bestuurd door een reiziger uit Til burg, door de gladheid van de weg ge slipt en tegen een boom gereden. De Jsestuurder liep ernstige verwondingen «B, de wagen werd vernield. In MeyeX (L.) hebben zich verschillende gecom pliceerde botsingen voorgedaan. Enkele personen werden licht gewond. In en rond de hoofdstad veroorzaak ten de moeilijk begaanbare wegen veel •ngerief. Er waren tal van aanrijdingen ■en de trams hadden hier langzamer hand gebruikelijk wordende vertra ging. Bij Sloterdijk reed een auto op de gladde weg door toen de spoorbomen werden neergelaten. De auto kwam halverwege op de spoorbaan terecht. De trein uit de richting Haarlem stopte og korte afstand, zodat ongelukken werden voorkomen. Bij Naarden ont stond een ingewikkelde botsing tussen personenwagens en een kraanwagen, waarbij slechts materiële schade ont stond. De sneeuw maakte gisteren van de omgeving van het Bloemendaalse Kopje een sprookjesland, waar de jeugd als een levenslustig kabouter volkje haar glijdend vermaak zoekt. greb en ook dat er Joegoslavië veel aan gelegen is, zijn verstandhouding tot het Vaticaan te verbeteren, maar een verzoening tussen beide partijen is, ge geven beider premissen uiterst moeilijk. In dit verband spreekt men zeer vaak over een eventuele vrijlating van Mgr. Stepinac, maar, zoals we twee maanden geleden schreven, alles wijst erop dat het Vaticaan alleen met het volledig herstel in zijn waardigheid genoegen zal nemen. Het heeft dan ook veel stof doen op waaien, dat er eind October een groep van drie katholieke priesters vanuit Joe goslavië is vertrokken naar Rome, be staande uit de kanunnik Maric en twee hoogleraren in de theologie van het se minarie van Zagreb. Deze priesters, die het Maria-congres en de afkondiging van het dogma met toestemming van Tito gingen bijwonen, werden vóór hun vertrek ontvangen door Mgr. Rittig, die minister zonder portefeuille is in de Croatische regering, als vertegenwoordi-' ger van de katholieken, die samenwer ken met Tito. Men maakte hieruit nu op, dat het drietal belast was met het opnemen van het contact. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft besloten alle voor Zondag 17 December vastgestelde wedstrijden in alle districten af te gelasten. Ook de Ne derlandse hockey- en korfbalwedstrijden zijn afgelast. Vrijdagavond is te Londen, na het be ëindigen van de besprekingen tussen de Britse minister van buitenlandse zaken Bevin en zijn Egyptische collega Salah El Din Bey, bekend gemaakt dat laatst genoemde spoedig naar Cairo zal terug keren voor het voeren van persoonlijke besprekingen met de Egyptische minis ter-president. De besprekingen te Londen gingen over een herziening van 't in 1936 gesloten Brits-Egyptische ver drag. De na afloop uitgegeven gezamen lijke verklaring wordt uitgelegd als een teken van wezenlijke ontspanning tussen Engeland en Egypte. Engeland heeft opdracht gegeven versterkingen ter grootte van een divi sie naar Duitsland te sturen om de ge allieerde bezettingslegers te versterken tegen de mogelijkheid van communis tische agressie, aldus meldt U.P. Het Britse ministerie van oorlog maakte be kend, dat pantser-eenheden, infanterie, artillerie en luchtdoelgeschut vanuit Engeland, Triest en Oostenrijk naar Duitsland worden gezonden. De nieuwe strijdmacht van ongeveer 10.000 man zal de zeven Westelijke ge allieerde divisies, die reeds in Duitsland zijn, aanvullen. Van deze zeyen zijn er twee Amerikaanse, twee Engelse, en drie Franse divisies. De nieuwe eenhe den zullen in Januari of Februari 1951 in Duitslana aankomen. Advertentie Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 VOCOMO Naar het A.N.P. verneemt zijn zeer spoedig enige algemene maatregelen van bestuur te verwachten, houdende nadere uitvoeringsvoorschriften van de Huur wet. Deze voorschriften zullen tegelijk met de huurwet in werking treden. Een Koninklijk Besluit, waarbij de datum van inwerkingtreding op 1 Januari a.s. zal worden vastgesteld, is onmiddellijk te verwachten, wanneer in de loop der volgend eweek de Eerste Kamer de aan hangige belastingontwerpen zal hebben goedgekeurd. Japan. Agenten van de Amerikaanse contraspionnage te Tokio stellen een on derzoek in naar een samenzwering om ge neraal Mac Arthur te vermoorden. De Ja panse politie heeft twee politiemannen in de stad Hatsjinoe gearresteerd op verden king, dat zij met communisten een aan slag op de generaal hebben beraamd. Nadat Vrijdag in de loop van de mid dag van het front in Korea was gemeld, dat Chinese communisten de 38e breed tegraad hadden overschreden, is later dit bericht, gebaseerd op waarnemingen van een piloot, weer ingetrokken. Ge allieerde vliegtuigen hadden by Chang- chon een communistische troepenmacht aangevallen. De aanvankelijke veron derstelling, dat deze troepen uit Chine zen bestonden, moest later worden te ruggenomen. De mogeiykheid, dat hier AANVALLEN PMOP JONGJANG Tïjtftoompo ioriwop Plortoïoi WQhMA ,|Ort9U|Qrt EOÉI. Noord-Koreaanse guerilla's actief zijn, leek vooralsnog groter. Het achtstie le ger geeft geen volledige inlichtingen over de Chinese troepenbewegingen, omdat het de Chinezen er van onkun dig wil houden, in hoeverre het van hun bewegingen op de hoogte is. Intussen zijn de Chinezen wei doende rond het bruggenhoofd bij Hungnam. Zij drongen de stellingen der UNO-troe- pen binnen. Een Amerikaans peloton werd ingesloten en moet als verloren worden beschouwd. Een tank-colonne, die pogingen deed om het peloton te redden, zag zich gedwongen de terug tocht te aanvaarden. De hoofdmacht van de verbonden troepen op het steeds kleiner wordende bruggenhoofd ten Zuidwesten van Hungnam heeft zich thans een nieuwe defensiestellingen teruggetrokken. De druk der Chinezen neemt echter nog steeds toe. In Noordwest-Kbrea verwacht men binnenkort nieuwe Chinese aanvallen. Op de rechterflank van het achtste le ger ten Noordoosten van Seoul zijn Chinese troepenbewegingen waargeno men. Bij de Mandsjoerijse grens hebben vier Amerikaanse jagers van het type F 80 gevochten tegen tien vliegtuigen van Russisch type De Amerikanen zouden twee vijandelijke toestellen ge raakt hebben. Steeds meer berichten komen bin nen over wreedheden, die door de Zuia-Koreaanse politie bedreven worden. Britse soldaten deelden mede, dat zij elke dag opnieuw hoorden van exe cuties in Seoul, na zittingen van krijgs raden, die vaak slechts "enkele minuten duren. Alle Britse soldaten hebben opdrach'. gekregen in te grijpen zodra zij getuige zijn van wreedheden. (Van een bijzondere medewerker) Zaterdag 9 December bracht de pers een uitlating van minister In 't /eld onder het publiek, welke uit lating enige deining veroorzaakte in de Centrale Raadsvergadering van de Utrechtse Bond der K.A.B., welke juist die dag te Arnhem werd gehouden. De deining liep uit op een motie, de motie op een ietwat geprikkelde reactie van de zijde van onze minister van Volshuis- vesting. Uit het feit, dat Zijn Excellentie op zó korte termijn en in deze vorm rea geerde, mag wel worden afgeleid, dat van beide zijden de kwestie van de (con fessionele) woningbouwverenigingen niet als een bagatelle wordt beschouwd. Er lijkt ons inmiddels plaats voor de ver onderstelling, dat de beweegredenen van elk der „partijen", voor het bepalen van bun deze corporaties aanvaardend standpunt, nogal uiteenlopen. Zou het vreemd zijn te menen, dat bij minister In 't Veld vooral socialistisch-democrati- sche overwegingen gelden en bij de be stuurders en initiatiefnemers van onze vooral Katholieke bouwverenigingen, boven alles de overtuiging, dat de Ka tholieke wereld- en levensbeschouwing, zeker in het huidig bestel, normen geeft waarmede ook bij de volkshuisvesting steeds rekening moet worden gehouden? Ja maar, zal men met de minister tegen werpen, de minister verzet zich ook niet tegen confessionele bouwverenigingen, want hij heeft zelf gezegd, dat „ik altijd uitga van de confessionele differentiatie in ons volk. Ik heb slechts de vraag op geworpen of ook binnen de onderschei den confessies nog verdere splitsingen nuttig zijn en of met name naast Katho lieke arbeiderswoningbouwverenigingen ook nog Katholieke niet-arbeiderswo- ningbouwverenigingen moeten bestaan, ik heb gezegd, dat het mij leek, dat dit wat ver ging...." „Het ware beter, wan neer men beter van mijn woorden kennis nam. Toen wij dit Woensdagavond lazen, dachten we: nou, dan was die K.A.B.- motie er knap naast, want die motie con stateerde dat de minister „veel neiging gevoelde in te gaan op het voorstel van de meerderheid van de advies-dbmmissie toelating woningbouwcorporaties." En nu lezen we in de Handelingen, dat de mi nister tegen de heer Van Vliet heeft ge zegd: „Ik heb het niet op de spits willen drijven, al gaat mijn neiging inderdaad naar het advies van de meerderheid van de betreffende commissie." Het lijkt er haast op alsof die K.A.B.-mensen hun motie eerst hebben opgesteld, nadat zij de Handelingen hadden gelezen. Maar we kunnen ons voorstellen, dat we bezig zijn voor onze lezers een soort orakeltaal te spreken. Waar gaat het hier eigenlijk om, over welke commissie wordt hier gesproken? Al is het op zich interessant genoeg, we zullen hier niet ingaan op de wijze, waarop de bedoelde adviescommissie is tot stand gekomen. We willen volstaan met eerst een kort inzicht te geven in de leitelijke situatie inzake de zorg voor de volkshuisvesting in ons land. In de periode, waarin arbeidend Ne derland begon te ontwaken, groeide ook het besef, dat t.a.v. de volkshuis vesting allerverschrikkelijkste wantoe standen bestonden. In een Amsterdams rapport van 1893 lezen we: In de Joden-Houttuinen wonen 72 gezinnen in 14 huizenIn het Centrum van de stad zijn 100 stegen met een breedte van 0.70 tot 1 meter." Tien jaar later bleek, dat in Amsterdam nog 12'/2% der bevol king in één-kamerwoningen „huisde" We halen dit voorbeeld slechts even ter illustratie aan, om duidelijk te maken, dat initiatieven ter zake dringend nodig waren. De overheid stond toen immers nog practisch geheel op het „laat-maar- waaien"-standpunt. Geheel begrijpelijk kwamen de initiatieven van arbeiders- zijde. Zo kwam het Vakbondscongres van de Haarlemse Volksbond in 1893 tot deze conclusie: „De vergadering is van oordeel, dat de toestand van vele arbei derswoningen onhoudbaar is en zowel voor de gezondheid als voor de zedelijk heid allerverderfelijkst werkt." De con clusie drong voorts aan tot het bevorde ren van verenigingen die zich met be hulp van meer gegoeden en van over heidssteun bezig zouden houden met het verbeteren van arbeiderswoningen of met het verkrijgen van maatregelen tot dat doel. Ook Ariëns was toen reeds in Enschede tot zijn eerste bouwplan ge komen. Sindsdien zijn in 580 Nederlandse ge meenten pl.m. 1100 bouwverenigingen tot stand gekomen ofwel gemiddeld per ge meente 2. Vast staat, dat deze woning bouwcorporaties enorm veel goed werk ten bate van de volkshuisvesting hebben verricht, zelfs zo, dat tot aan 1940 Neder land op het gebied van de arbeidershuis vesting internationaal de toon aangaf. Eveneens staat onomstotelijk vast, dat in deze vruchtbare activiteit de thans werk zame 208 Katholieke bouwverenigingen hun taak volledig aan kunnen. Het gaat hier natuurlijk niet om vragen als: wie deed het meeste. Én bij 'n vraag als: wie deed het het beste, moet niet op de eer ste plaats worden gelet op het uiterlijk van de gestichte woningen en het admi nistratief beheer, maar wel op de in vloed, die de soort en de groepering van de woning hadden op de geestelijke volksgezondheid. Een woning b.v. met centrale verwar ming, badcel en patent-keuken is nog geen garantie voor de mogelijkheid van natuurlijke en naar christelijke normen gezonde gezinsontwikkeling. Centraal werken de bouwverenigingen samen in twee landelijke centrales: de nationale woningraad en het K.I.V., het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting. Alvorens een bouwvereniging aan de gang kan gaan, behoeft zij de z.g. minis teriële toelating, een officiële verklaring, waarna de bouwvereniging met haar werkzaamheden kan beginnen. Alvorens nu over een aanvrage om toelating te be slissen, vraagt de minister eerst advies van een daartoe ingestelde commissie. Deze commissie (waarom het in deze dis cussie gaat) is na veel geharrewar sa mengesteld uit 2 leden van de Nationale Woningraad en 1 van het K.I.V. Voorts is een departementaal ambtenaar toege voegd voorzitter. Nu is de meerderheid van deze com missie, welke meerderheid confessionele bouwverenigingen eigenlijk als onzin be schouwt, tot een advies aan de minister gekomen, om voortaan geen confessio nele bouwverenigingen meer toe te la ten, in welker statuten een zekere in vloed van plaatselijke K.A.B.- of C.N.V.. afdelingen wordt vastgelegd. Natuurlijk zou de commissie veel verder wensen te gaan, maar het is onze stellige overtui ging, dat de krachtige houding van de Katholieke minderheid van de commissie (één lid) dit ergste vooralsnog heeft we ten te voorkomen. Ook wij willen ons gaarne tegenstanders van nodeloze split sing bekennen. Maar men lette dan eens op de concrete cijfers en vrage zich af wie „gesplitst" heeft en in welke mate. Ons beperkend tot de 5 grootste Neder landse gemeenten, treft ons het volgende beeld. Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht hebben gezamenlijk 113 bouwverenigingen. Hiervan zijn er 8 Katholiek, te weten: Amsterdam 2, Rot terdam 1, Den Haag 1, Haarlem 3 (dat er hier meer zijn dan elders, komt o.m. door de destijds plaatsgehad hebbende annexa tie van Schoten; zodoende zijn er zelfs 2 verenigingen in Haarlem met dezelfde naam St. Bavo!) en Utrecht 1. Tot welke merkwaardige consequen ties deze situatie o.m. leidt, blijkt b.v. uit het feit, dat in één van deze gemeen ten bestaan: 14 socialistische bouwver enigingen, twee Prot.-Chr. en één Kath. De wethouder van Volkshuisvesting staat elk jaar voor de opgave een aantal wo ningen toe te wijzen aan elk der bouw verenigingen. Het eerste jaar, dat dit mogelijk was, kon hij 1 soc., 1 P.C. en de eqige Katholieke vereniging een volume toewijzen. Maar het tweede jaar werd al geprotesteerd toen hij maar een poging deed om de Katholieken weer wat toe te wijzen. Nu weten we helaas al te goed, hoe in socialistische kringen de woning- bouwopvattingen zich verhouden tot de zedelijke eisen t.a.v. gezinsvorming. Vooral geriefelijke woningen (prachtig) en vooral véél woningen (prachtig)zelfs indien dit zou gaan ten koste van gro tere woningen ten gerieve van grote ge zinnen en vooral ook t.a.v. de mogelijk heid van gezinsvorming. En hierbij ver vangen we uiteraard de aanprijzing „prachtig" door de afwijzing: onaan vaardbaar. Plaatsruimte verhindert ons thans nog meer van deze zaak te zeggen. Onze in druk van het gehele geval is. dat minis ter In 't Veld in de Tweede Kamer een ballonnetje heeft opgelaten, welk ballon netje op de bewuste K.A.B.-vergadering te vroeg ontplofte en toen haalde Z.Exc. de restanten maar vlug naar beneden. En dat is maar goed ook! Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Hier en daar tijdelijk mist. Overi gens veranderiyke bewolking met voornamelijk in de kustprovincies enkele sneeuw-, hagel, of regenbuien. Zwakke tot matige en in buien Vrij krachtige wind tussen Noord-West en Zuid-West. In het binnenland in de nacht en ochtend lichte, op enkele plaatsen mogelijk matige vorst. Ove rigens temperaturen om het vries punt. ZONDAG: Zon: 8.43—16.29. Maan: 13.05—1.21. MAANDAG: Zon: 8.44—16.29. Maan: 13.15—2.35. De redacteur-uitgever van het poli tiek orgaan „De Volksstem" in Suri name is in arrest gesteld, terwijl voorts de editie van Woensdag in beslag is genomen. In een officiële mededeling wordt gezegd, dat zijn voorlopige aan houding gelast is op grond van het in het openbaar uiting geven aan gevoe lens van vijandschap, haat of minach ting jegens het Surinaamse bestuur en wegens opruiing. De vaste commissie voor de sociale verzekering uit de Tweede Kamer juicht het toe, dat ook de kinderbijslag zal wor den aangepast aan de laatste loonsver hoging van vijf pCt. Zij stemt van harte met de strekking van het ontwerp in. Intussen vraagt de commissie zich af. waarom in het ontwerp wordt voorge steld, dat het recht op kinderbijslag Zij het naar de bedoeling van de minister ook tijdelyk slechts zal bestaan voor kinderen beneden de leeftijd van zes tien jaar. De minister acht het blijkbaar zelf juister, dat de bijslag tot het acht tiende jaar zal worden toegekend. Im mers, aldus is de definitieve regeling in de wet vastgelegd. De commissie ziet niet in. waarom van dit standpunt bij de tijdelijke voorzie ning waarvan de duur overigens niet te voorspellen valt zou moeten wor den afgeweken. Gevraagd wordt voorts of de minister in overweging wil nemen ook ten be hoeve van het eerste kind de afronding naar boven te doen geschieden en daar mede de bijslag op 45 cent per kind per dag te stellen. Het vertrek van de K.L.M.-Constella- tion, die Vrijdagavond naar Djakarta zou vertrekken met mr. Rum aan boord, is in verband met de slechte weersom standigheden uitgesteld. Rum is vanmor gen met dit vliegtuig vertrokken. Te Djakarta verschijnende bladen heb ben Vrijdag de volgende advertentie ge plaatst: „De Nederlanders, die achter de tidonesische regering staan inzake de T.-Guinea-kwestie, worden verzocht hun nstemming te betuigen door tekening van lijsten, welke Zaterdag en Zondag ingevuld kunnen worden bij bakkerij Rozema te Bogor (Buitenzorg). ..ere dag is het leven zelf; besteen er dus de grootste zorg aan. j HELPT DE 8/SSCNOP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1