Ministers van Defensie keuren plannen tot Duitse deelname aan Europees leger goed Eisenhower opperbevelhebber van Verenigd Europees leger „Cease fire"-commissie biedt Rood China bespreking aan Maar Peking zwijgt in alle talen... Situatie rond breedtegraad nog ongewijzigd KWESTIE-N.-GUINEA IN HET IND0N. PARLEMENT K Op verzoek van Atlantische Raad door Traman benoemd "MORRIS" V goedgelovigheid Tot hoofd en hart Strijd zal op elegante wijze gevoerd worden79 .Het weer OVEREENSTEMMING OVER BENOEMING VAN EEN OPPERBEVELHEBBER GEVOEL VAN WREVEL BIJ NEDERLANDERS KRIJGT DUITSLAND EIGEN LUCHTMACHT? J Bovenverdieping van pension uitgebrand Rum bij Sukarno Indonesisch kabinet beraadslaagt DINSDAG 19 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24951 President Truman heeft gene raal Dwight D. Eisenhower van daag benoemd tot geallieerd opperbevelhebber van een Ver enigde Europese defensiestrijd macht. Truman heeft Eisenhower de „five star general of the army", die op het ogenblik hoofd van de Universiteit van Columbia is voor deze nieu we functie aangewezen op ver zoek van de vergadering van de Noord-Atlantische Raad, die van daag opnieuw in Brussel bijeen kwam, aldus meldt A. P. Eisenhower's benoeming werd onthuld in een telegramwisse ling tussen Truman en Acheson. Het incident te Bandung GASEXPLOSIE IN SCHOOL Twee kinderen gewond Bij baantje glijden verongelukt Tragisch ongeval te Duistervoorde LAMSHUID WANTEN De Nederlandse troepen in Korea Aziatische landen weer bijeen Besprekingen verlopen uitermate vlot Amerikanen werpen hun snelste straaljager in de strijd Bruggehoofd bij Hungnam houdt stevig stand Frankrijk op de wip - In Amsterdamse brandweer rukt met groot materieel uit BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon; Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant, ümuiden: Bonlfaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 160 per maand, f 4.80 per kwartaal. (Telegrafisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmiddag. Het Comité van Ministers van Defensie van het Noord-Atlantisch Pact heeft Maandagmorgen zijn goedkeuring gehecht aan het verleden week te Londen be reikte accoord betreffende de deelneming van Duitsland aan de Westerse verde diging en aan de plannen van de militaire commissie, die ook in de benoeming van een Amerikaans opperbevelhebber voor de gecombineerde strijdkrachten voorzien. President Truman heeft ondertussen generaal Eisenhower reeds be noemd. De Raad van het Pact, bestaande uit de 24 ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie der twaalf ledenstaten, heeft deze aanbeveling 's namid dags op zijn beurt in studie genomen. Zij zijn hiermede hedenmorgen voortge gaan en gereedgekomen. Pas vanavond kan echter een meer substantieel commu nique worden verwacht, terwijl intussen Acheson, Bevin en Schuman zowel s middags als s avonds zullen vergaderen om de besluiten van de Raad te be spreken in het licht van hun status van bezettende mogendheid. Zij zullen beraad- In welke vorm aanbevelingen gedaan zullen worden aan de West-Duitse regering. De ministers van Defensie der Atlantische mogendheden hebben gisteren in Brussel belangrijke beslissingen genomen voor de verdediging van Europa. Een gedeelte van de conferentietafel met geheel rechts de afgevaardigden van Neder land: mr. H. L. s' Jacob, minister van Oorlog en Marine en de stafchef generaal mr. H. J. Kruis. Naar men meent, bevat het militaire plan. dat gisteren te Brussel door de twaalf landen van het Atlantische Pact werd geaccepteerd, het voorstel om het hoofdkwartier van de Europe se defensie te Fontainebleau te vesti gen, waar ook het hoofdkwartier van dë West-Europese Unie is. Men ver. wacht, dat de militaire structuur van het Atlantische Pact en van de West- Europese Unie samengevoegd zal worden. De sterkte der nationale strijdkrachten, die samen de strijd macht van het pact zullen vormen, is naar men meent eveneens te Brussel besproken. Men zou 30 divisies voor 1951 voor ogen hebben met een ge leidelijke uitbreiding tot 50 a 60 di visies, aldus meldt Reuter. Dinsdagochtend was het aangekondig de communiqué over de gebeurtenissen, die Zondag op het voetbalterrein in Bandung hebben plaats gehad, nog niet namenlijst van slachtoffers worden toe- verschenen. Inmiddels kunnen aan de gevoegd de Apri-soldaat Bahroen en soldaat Laisina van de Koninklijke Landmacht, Aneta meldt, dat majoor Van Arkel van de Nederlandse militaire missie daar Djakarta is vertrokken om het in cident te bespreken. De Nederlandse soldaten in Bandung waren tot Maan dagavond geconsigneerd. Geruchten als zouden o.a. militairen van de Apri zijn gearresteerd, konden niet worden be vestigd. De Nederlandse militairen zijn op het ereveld te Pandu met militaire eer begraven. Overste Van der Hurk zei, dat men moeilijk een gevoel van wrevel kan onderdrukken bij de gedachte, dat deze mensen zijn gevallen op een tijdstip, dat hun militaire taak reeds lang ach ter hen ligt en men slechts bezig is met de liquidatie \fon de laatste in In donesië overgebleven onderdelen. (Van onze verslaggever) Door een explosie zijn twee jeugdige schoolkinderen op de binnenplaats van de Prinses Julianaschool in Amsterdam- West vrij ernstig gewond. De kinderen twee broertjes, resp. 7 en 8 jaar oud, stonden bij de uitlaat van een der gas kachels van de school. Waarschijnlijk is in deze uitlaat, die op de binnenplaats uitkomt, een prop sneeuw gevallen. Toen de kachel werd aangemaakt schoot een grote steekvlam naar buiten, die de kinderen in het gezicht trof. Met brand wonden moesten zij naar het Wilhel- minagasthuis worden overgebracht. Voor de R. K. Jongensschool in Duis tervoorde bij Deventer vermaakten zich gisteren de leerlingen, zoals gewoonlijk, met baantje glijden. De 10-jarige Harry Kuster uit de vierde klasse kwam bij een val zó ongelukkig op zijn arm te recht, dat hij roerloos bleef liggen. Groot was de verslagenheid toen bleek, dat de levensgeesten van de jongen waren ge weken. Een arts heeft dood door shock geconstateerd. Advertentie Aan de tweede Amerikaanse divisie is een Nederlands contingent toegevoegd ter sterkte van nog geen bataljon. De Nederlandse eenheid, die gereed is voor de strijd, bestaat hoofdzakelijk uit er varen frontsoldaten, die goed geoefend zjjn in het gebruik -van Amerikaanse wapens. Het Nederlandse contingent staat onder leiding van lt.-kol. M. P. A. den Ouden. Tijdens de overtocht naar Korea zijn de Nederlanders door instructeurs van de Amerikaanse mariniers in het gebruik van Amerikaanse wapens ge oefend. De mannen zijn in uitstekende vorm. Zij hebben verkenningsacties uit gevoerd in het gebied, waar zij thans zijn opgesteld, om vertrouwd te raken met het terrein en het land. De „Cèase-fire commissie" van de V. N., de commissie voor het staken van het vuren op Korea, heeft gisteravond in de Politieke Commissie bekend gemaakt, dat zij Zaterdag de regering van communistisch China telegrafisch heeft aange boden te Lake Success „of elders" rechtstreekse besprekingen te voeren over de „mogelijke voorwaarden, volgens welke men zou kunnen komen tot het staken van het vuren op Korea". Te Lake Success meent men uit de tekst van het tele gram te kunnen opmaken, dat de drie leden van de commissie hun bereidheid te kennen hebben willen geven, desnoods naar Peking te reizen voor het voeren van onderhandelingen. Volgens Michael Fry, een correspondent van Reuter, heeft een van de drie leden van de commissie, die niet wilde, dat zjjn naam werd ge noemd, tegenover hem verklaard het zeer te betwijfelen of de commissie op deze manier vorderingen zou maken. Nadat de Politieke Commissie gisteravond een rapport van het Canadese lid van de „Cease-fire commissie" had gehoord, besloot zij ondanks Russische protesten uiteen te gaan, om een antwoord af te wachten. Tot nu toe heeft de regering van communistisch China nog niet gereageerd. Van de eigenlijke besprekingen is practisch niets anders uitgelekt dan dat zij vlot verlopen, aanmerkelijke voor uitgang boeken en tot de oprichting van c™ speciaal organisme voor de besooe- diging van de Europese bewapenings- oroductie zouden leiden, doch dat het nrobleem van rip verdeling der grond stoffen nog niet ter sprake is gekomen. Tilt h»n volgorde valt echter af te lei den. dat betreffende Duitsland in prin cipe een accoord bereikt zal worden, dat vervolgens door de Grote Drie voor Duitsland zo aanvaardbaar moffelnk zal worden jremaakt om tezamen m*t de te Brussel door het Westen energiek gede monstreerde verdedfo-ipeswil Amerika, Engeland en Frankriik in staat te stel len in een nabiip toekomst met betere troeven te versehiinm aan d» conferen- tie-ta'el. waarom zii bereid zlin zich met Moskou t„ verenigen. Met andere woorden, men geneigd tot nraten. doch men wil nrat»„ onder doding van een verstevigde militaire positie. Volgens welineeliehte kringen zal het antwoord der Westerse mogendheden op de nota van Moskou, waarin ver zocht werd een vier-moëendheden-be- snrekin» over Duitsland te convoceren .waarschünliik onmiddelliik na de con ferentie van Brussel worden verzonden. Een antwoord op de Russische be schuldigingen aan het adres van Enge land en Frankrijk, dat deze landen de vriendschnDsnacten met de Russen heb ben gesehonden, zal waarscb-'inliik uit- bliiven tot de ministers van Buitenland, se Zaken der twee landen in hun hoofd, steden ziin teruggekeerd. Voor de bonderden journalisten, die voor deze besprekingen naar Brussel •"'in gekomen, is er de eerste eonferen- tiedag vriiwel uitsluitend gelegenheid eeweest tot het noteren van uiterlflk- bedpn. Zoals het bii dergelüke gelegen- beden pleeet te gaan. worden zii ook nu weer achterdoehtig op een afstand gehouden, overladen met amper of niet ter zake dienende panieren. wanneer zii al niet het ongeluk hebben om juist op het ogenbh'k dat er even iets te zien is. veilig opgeborgen te zitten in een of andere sombere gang, waar men zich Verwachting tot Woensdagavond: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijke mist. Overigens droog weer. Overwegend zwakke wind. Bijna overal lichte tot matige vorst. Zon: 8.45—16.30. Maan 13.42—5.01. Nadat de Politieke Commissie haar zitting voor onbepaalde tijd had ver daagd, zijn de twaalf Aziatische landen, die de resolutie tot het staken van het vuren in Korea hadden ingediend, onder voorzitterschap van de Indiase delegatie leider, Senegal Rau, opnieuw bijeenge komen om de gehele situatie in het licht van de nieuwste ontwikkelingen op nieuw te bezien. Renter's correspondent meldt, dat een van de drie leden van de „Cease-fire commissie" Benegal Rau, de afge vaardigde van India, menen wij te mogen aannemen in een onderhoud met hem er op gewezen heeft, dat de legering van Peking de commissie er officieus van in kennis heeft gesteld, dat zij haar als een onwettig lichaam beschouwt wegens de haar toebedeelde bevoegdheden. Het voornaamste bezwaar van de vertegenwoordigers van Peking is, dat de taak van de commissie beperkt is tot de bespreking van een staken van het vuren en dat zij geen bevoegdheid heeft andere Aziatische kwesties te be handelen, die Peking onafscheidelijk verbonden acht met de kwestie van het staken van het vuren. Deze kwesties zijn: terflgtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea, toe lating van de regering van Peking tot de V.N. en stopzetting van de Ameri kaanse steun aan de Chinese nationalis ten op Formosa. De „Cease-fire commissie" heeft de inhoud van het telegram Zaterdag in de vorm van een officiële verklaring aan de leider van de delegatie van Rood-China overhandigd. Het tele gram, dat gericht was aan „Tsjou en Lai, minister van Buitenlandse Zaken van de centrale volksregering van de volksrepubliek China", is in feite een afschrift van de officiële verklaring. De drie leden van de commissie, Nas- rollah Entezam. de president van de Algemene Vergadering van de V.N., Benegal Rau van India en de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearsen, hebben er op aange drongen, dat de regelingen voor een eventuele bespreking met Rood-China met zo weinig mogelijk vertraging zul len worden getroffen. Pearsen, die het telegram gisteravond in de Politieke Commissie voorlas, ver klaarde. dat de commissie er Vrijdag niet in geslaagd was officieel in contact te komen met vertegenwoordigers 9an de Chinese volksrepubliek te New York. De vertegenwoordigers zeiden, dat zij niet gemachtigd waren met de commis sie te onderhandelen. Daarop had de commissie besloten Woe een boodschap te zenden, met een afschrift aan de Chi nese minister van Buitenlandse Zaken te Peking. Terwijl de verdedigingsgordel van de verbonden troepen rond Hungnam stevig stand houdt en de gebeurtenissen in dit bruggenhoofd in Noord-Oost-Korea vol gens hoge Amerikaanse officieren „volgens plan verlopen", heeft de situatie langs de 38ste breedtegraad zich niet gewijzigd. Nog steeds hebben de Chinese troepen deze grens niet overschreden, en volgens enkele berichten bevindt de hoofdmacht van de Chinezen zich ongeveer honderd kilometer meer naar het Noorden, in de omgeving van de 39-ste breedtegraad. Het opmerkelijkste nieuws van het Koreaanse front is ongetwijfeld, dat de Amerikaanse luchtmacht de snelste straaljager, de f-86 „Sabre", in de strijd heeft geworpen. De „Sabre" wordt algemeen beschouwd als het Amerikaanse antwoord op de Russische MIG- 15, en Amerikaanse piloten hebben gisteren getracht hiervan het bewijs te leve ren. Tijdens een luchtgevecht tussen vier „Sabre's" en vier toestellen van het lype „MIG 15" werd een van de Rode machines na vijf minuten neergeschoten, terwijl de drie anderen een goed heenkomen zochten aan de andere zijde van de Chinese grens. voor enkele ogenblikken van hen heeft weten te ontdoen. Men mag zich dan nog gelukkig prijzen enkele sec'onden een glimp op te kunnen vangen van de conferentiezaal, die met haar enorme tafel haar palmen en geallieerde vlag gen. de naambordjes van de vertegen woordigende landen en de waterkaraf fen voor de dorstigen het nu stilaan toch wel vertrouwde beeld vertoont, waarin men telkóns ook weei» dezelfde gezichten terug vindt. Naar Associated Press uit Parijs meldt, zou Amerika er informeel mee hebben ingestemd, dat het Westen bij de herbewapening van West-Duitsland ..het kalm aan zal doen". Van Franse diplomatieke zijde werd gisteren mee gedeeld, dat Amerika op dit punt Frank rijk informele verzekeringen zou heb ben gegeven vóór de opening van de Brusselse conferentie die gisteren be gonnen is. Amerika en Frankrijk zijn echter vastbesloten de Westelijke verdediging zo snel mogelijk te versterken. Dit be tekent de oprichting van een verenigd West-Europees leger onder leiding van generaal Dwight Eisenhower. Er bestaat unaniem overeenstemming dat in het Europese leger contingenten West-Duitse soldaten opgenomen zullen worden. Frankrijk echter wil dit vraag stuk op voorzichtige wijze benaderen. In de Franse binnenlandse politiek vormt het nog steeds een moeilijke kwestie, aldus meldt A.P. Het Russische blad Pravda heeft de vergadering van de Westerse minis ters te Brussel „een onheilspellende gebeurtenis voor het lot van Europa" genoemd. De Berlijnse correspondent van het blad zegt, dat de Franse ver tegenwoordigers ter wille van de Franse openbare mening slechts doen alsof zij tegen bewapening van Duits land zijn. De Grote Drie zullen te Brussel ook nog de situatie bespreken, die veroor zaakt is door het feit, dat West-Duits land tot nog toe in gebreke is gebleven de verantwoordelijkheid voor zijn vooroorlogse en naoorlogse schulden te aanvaarden, zo verneemt Reuter te Lon den uit gewoonlijk betrouwbare bron. De ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie van de twaalf landen van het Atlantisch Pact zouden, naar A.P. vanmorgen vroeg van diplomatieke autoriteiten te Brussel heeft vernomen, er zich ook mee accoord hebben ver klaard, dat Duitsland voor de Europese defensie een eigen luchtmacht mag vormen. De federale republiek zal volgens dit bericht van A.P. voorts ongeveer 25 ge vechtsgroepen van 6000 man elk bijdra gen tot het internationale leger, dat het Westen van plan is op te bouwen tegen eventuele Russische agressie in Europa. In ruil hiervoor zou de regering te Bonn politieke en economische con cessies van de bezettende mogendheden krijgen maar nog niet onmiddellijk volledige onafhankelijkheid. De zegslieden wilden de juiste om vang van de Duitse luchtmacht nog niet bekend maken, maar zij lieten duidelijk blijken, dat zij beperkt zou zijn en verder, dat zij: 1) voornamelijk uit jagers zou be staan. 2) enige bommenwerpers zou om vatten. 3) de steun uit de lucht zou vor men, die de Duitse gevechtstroepen nodig zullen hebben, wanneer zij in actie komen, aldus A.P. an een publicistwiens wisselende standpunten inzake de Neder landse politiek in de Indonesische kwestie sinds jaar en dag een slangen- mensacrobatie van de geest zijner lezers eisten, welke acrobatie wij ons wilden noch konden eigen maken, lazen wij dezer dagen, dat men in feite toch wel een beroep doet op een infantiele goed gelovigheid der Nederlanders, wanneer men hun voorhoudt (gelijk de Indone siërs en de Nederlandse zakenlieden in Indonesië doen. Refl.), dat er een per fecte onschokbare vriendschappelijke samenwerking tot stand zal komen (tussen Nederland en Indonesië. Refl.), wanneer zij eerst maar zo goed zullen zijn geweest onder bedreiging en ter reur Nieuw-Guinea af te staan. Wij kunnen ons best begrijpen, dat de Indonesiërj^J,hans op zulk een infan tiele goedgeUffëjgheid niet van de Ne derlanders, want die is er nooit ge weest, maar van de Nederlandse rege ring en van de meerderheid der Neder landse volksvertegenwoordiging op nieuw een beroep schijnen te willen doen. Zij hebben er bij de Ronde Tafel conferentie een waarlijk' aanmoedigend succes mee geoogst. Dat ook de K. V. P.-vertegenwoordiging in het Neder landse parlement van zulk een infan tiele goedgelovigheid althans de schijn heeft gewekt, zal tegenover 't vele goede op sociaal en economisch gebied, dat zij mede heeft helpen bevorderen, op haar debetzijde geboekt blijven, alle overigens gerechtvaardigde tevreden heid van haar partijvoorzitter ten spijt. Hoe kunnen mensen, die de mogelijkhe den van de conferentie op de Hoge Ve- luwe te niet deden, en daarna ondanks alle waarschuwingen met infantiele goedgelovigheid op de Indonesische toezeggingen, ter Ronde Tafelconferen tie gedaan, zijn ingegaan, verwachten, dat de Indonesiërs plotseling zullen ge loven, dat deze lieden van hun kwaal zijn genezen, nu het om het lot van Nieuw-Guinea gaat? Staatkundig noch moreel was Indone sië rijp om de verplichtingen en de ver antwoordelijkheden van een volledige souvereiniteit te dragen, toen het deze overhaast kreeg toegeworpen. Het heeft, gezien de feiten en ervaringen sindsdien, deze rijpheid nog steeds niet bereikt. Niettemin pretendeert het, dat het Nieuw-Guinea wel zal kunnen ge ven, wat het zelf nog niet bezit. Als dat geen infantiele zelfoverschatting of zelfbedrog is, dan is het eenvoudig im perialistisch kolonialisme. REFLECTOR. De vrij zware sneeuwval moge stagnatie veroorzaakt hebben in het verkeer op de weg, het luchtverkeer ondervindt er niet zoveel hinder van. Vrij geregeld starten en landen de vliegtuigen op de luchthaven. Mocht de sneeuwval te erg worden, dan is er nog altijd de moderne „sneeuw-blazer"die de startbanen weer vu prima conditie brengt. De „Sabre's" waren bemand met leden van het beroemde „Eagle Squadron" uit de tweede wereldoorlog, Amerikaanse vrijwilligers, die bij de R.A.F. dienst deden en 1021 Duitse toestellen omlaag haalden. De „Sabre". die vermoedelijk de snelste straaljager ter wereld is, heeft het officiële snelheidsrecord behaald van meer dan 1074 km. per uur. Dit record werd op 15 September 1948 gevestigd en men mag veilig aannemen, dat de „Sa bre's". die nu boven Korea in de strijd zijn geworpen, een grotere snelheid kun nen behalen. Negen soldaten van de verbonden le gers zijn door de Noord-Koreanen weer vrijgelaten. Het waren drie Britten, dn» Amerikanen en drie Zuid-Koreanen Allen hebben verklaard, dat zij de? nachts naar het Zuiden vervoerd wer den, totdat zij tegenover de linies van ue verbonden legers vrijgelaten werden. Zij zeiden goed behandeld te zijn en geen Chinese soldaten gezien te hebben tij dens hun gevangenschap. Men beschouwt de vrijlating als een propaganda-stunt 707 Belgische en 43 Luxemburgse vrij willigers zijn gisteren met het troepen transportschip „Kamina" uit Antwerpen naar Korea vertrokken. Het Amerikaanse achtste leger heeft een officier gezonden naar de plaats bij I Seoul, waar Vrijdag j.I. een aantal Zuid- Koreanen terechtgesteld is, met de order verdere executies te voorkomen. Bij het opgraven van de lijken van de terecht- gesteldcn is inmiddels gebleken, dat er geen kinderen bij waren. Verklaard werd, dat de Britse en Amerikaanse sol daten, die van de terechtstelling melding maakten, een vrouw van kleine gestalte voor een kind moeten hebben aangezien. Syngman Rhee. de Zuid-Koreaanse president, heeft bekend gemaakt, dat hij persoonlijk alle vonnissen, waarbij politieke gevangenen ter dood veroor deeld zijn, zal herzien. In gevallen waarin bewezen kan worden, dat de veroordeelden waren „misleid en waarin deze oprecht verlangen toon den zich te verbeteren", zouden de straffen worden verminderd. Voor communistische politieke leiders en „extremisten" zouden de doodstraffen blijven genandhaafd. De verbonden legers in het bruggen hoofd rond Hungnam zijn er in geslaagd herhaalde Chinese aanvallen af te slaan, dank zij een vuurgordijn, dat door oor logsschepen gelegd wordt. Aan de salvo s, die vanuit zee gelost worden, hebben zich de machtige 40 cm. kanonnen van de „Mighty Mo" (het Amerikaanse slag schip Missouri) toegevoegd. De aan komst van de Missouri heeft het vuur- bereik van de vloot vergroot. De grana ten bereiken nu de heuvel, waar zich de achterhoede-stellingen van de Chine zen bevinden. Te land voegde zich de veldartillerie bij het intensieve bombai- dement van de vloot. Haarmate de stem heftiger worat. j gaat bij toorn het verstand trager werken. (Van onze verslaggever) Een reusachtige vlam schoot Maan dagmiddag omstreeks half vier in Am sterdams centrum vlak bij het 'Cen traal Station omhoog: de bovenverdie ping van een pension aan de Prins Hendrikkade bleek in brand te staan. Het oude gebouw met zijn zware hou ten luifel en inwendig met vele houden tussenschotten zou een gemakkelijke prooi van de vlammen zün geworden, ware de Amsterdamse brandweer niet direct met groot materiaal uitgerukt. Zelfs de drijvende stoomspuit „Jan van der Heyden" werd gealarmeerd, al be hoefde die geen dienst te doen. De huizen zijn in het oude centrum van de hoofdstad nauw opeengebouwd zodat uitbreiding van de brand lang niet denkbeeldig was. En inderdaad begon ook al spoedig het dak van het belendend perceel een zaak in verf waren te branden. Maar met zeven stralen, van o.a. vier motorspuiten, was de brand binnen het half uur ge blust. Via magyrusladders en ook bin nen door het huis de bewoners van de benedenverdiepingen konden rustig thuisblijven! werden slangen gelegd en daardoor kon de brand beperkt blij ven tot de bovenverdieping en de vliering, die dan ook geheel vernield werden. Daar hadden twee gezinnen en zeveji alleenstaande personen hun wo ning. De brand maakte hen dakloos, terwijl hun bezittingen verloren gingen. De rest van het huis en ook het aan grenzend perceel kregen waterschade. De oorzaak van de brand is onbe kend. Volgens een der bewoonsters van de uitgebrande vierde étage zou hier ós brand zijn ontstaan in de kamer van een naaister, die zelf afwezig was maar haar kacheltje had aan gelaten. Anderen beweerden dat zij een vlam uit een kast hadden zien komen. De eigenaar van het huis en dis van het pension zijn verzekerd. De brand trok een reusachtige be langstelling, maar ook de politie was in groten getalq opgekomen. Minister Rum, die Maandag avond met Moh. Yamin door pre sident Sukarno werd ontvangen, heeft Dinsdag voor een voltallige vergadering van het Indonesische parlement, die met gesloten deuren werd gehouden, een uiteenzetting gegeven over de besprekingen in zake N,-Guinea in Den Haag. Na afloop van deze vergadering heeft de plaatsvervangende voorzitter van het parlement, Tambunan, aan Aneta medegedeeld, dat het parle ment noch suggesties, noch voor stellen zal doen aan de Indone sische delegatie op de N.-Guinea conferentie. Wèl zal het parlement de gelegenheid hebben, aan de voorzitter der delegatie vragen te stellen. ,,Ook indien de regering naar aanlei ding van het rapport van min. Rum tot de conclusie zou komen, dat de onder handelingen op een dood punt gekomen zijn, zal de regering aan het vertrek van Moh. Rum naar Nederland niets in de weg leggen. Indonesië zal de strijd om N.-Guinea op elegante wij ze voeren", aldus deelde men in offi ciële kringen hedenmorgen aan Aneta mede. In deze kringen zei men, dat het mandaat voor de N.-Guinea-dele- gatie ongewijzigd zal blijven. De rege ring blijft haar standpunt handhaven, dat op 27 December een oplossing dient te zijn gevonden, die gebaseerd is op het principe van erkenning van de Indonesische souvereiniteit over West N.-Guinea. Op een vraag naar de mogelijkheid van een eventuele mislukking van de onderhandelingen zei men in deze of ficiële kringen, het niet wenselijk U achten, dat N.-Guinea een reden zal vormen voor een eenzijdige opzegging van de overeenkomst. „Ten tijde van de Rondetafel-Con ferentie zou de kwestie N.-Guinea, in dien men zulks toen zou hebben ge wenst, een reden zijn geweest voor een impasse", zo voegde men in officiële kringen hieraan toe. Men gaf tenslotte te kennen, dat deze kwestie niet een zijdig bij de Verenigde Naties kan wor den voorgebracht, zonder dat een der betrokken partijen daarvoor gegronde redenen aanvoert. Moh. Yamin heeft in een onderhoud met Aneta gezegd, dat voor het Indone sische volk de kwestie-N.-Guinea even belangrijk is als die van Korea voor de wereld. Ten aanzien van N.-Guinea be staan er volgens hem drie mogelijkhe den: mislukking, welslagen of een com promis. Aangezien de Indonesische ei; absoluut en reëel is. zal de Indonesisch; delegatie in de komende besprekinger voor het alternatief staan: welslagen o mislukken, aangezien er in geen geva een compromis te verwachten is. Volgen: Yamin groeit in Nederland de oppositu tegen de conservatieve stromingen, di< vóór een bestendiging van het koloniah systeem in N.-Guinea zijn, met de dag. Na afloop van de speciale verga dering van het Indonesische kabinet op Maandagavond over de kwestie Nieuw-Guinea heeft minister Moh. Rum verklaard: „Ik heb verslag uitgebracht over de Haagse bespre kingen". De bijeenkomst duurde drie uur. Hedenavond zal het kabinet wederom over hetzelfde onderwerp beraadslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1