STAD EN OMGEVING aangenomen Dingen van alle dag voor de politie rechter Flower Shop KIRSTPLAm Pian-„Apeldoornse Bos" in principe Krelagehuis wordt verbouwd 21582 Vermaek in de Kersttijd 't Helmexposeert AGENDA Zandvoort houdt zich bezig met jeugdprobleem Algemene beschouwingen volgens traditie De noodlottige borrel komt velen duur te staan KERST GROEPEN OPZEELAND Afdelingen in Bollenstreek stemmen tegen Contributie wordt verhoogd 10% KORTING!! Slechts korte tijd Haarlems Malrassenhuis P t Cassatieberoep van mr. Visser verworpen DINSDAG 19 DECEMBER 1950 PAGINA 2 Agenda Stadsschouwburg DE ELECTRICITEITS- BEZUINIGING TE HAARLEM Hier en daar zal er minder straatverlichting zijn MEDISCHE SPORT- KEURING In Haarlem werden 1933 personen gekeurd Verenigde Kath. Dammers AALMOEZENIER VAN POL viert koperen priesterfeest tussen zijn jeugd Kath. Vrouwenbeweging Spaans danspaar naar Haarlem „Wat is de W.M.?" ZANDVOORT Voor de a.s. feestdagen Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd Burgerlijke Stand Het rapport van drs. Gorter en de katholieken PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Hoe SpelSR de R.K. ClUÖS? Aanbestedingen In de snackbar REPATRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN SANTPOORT „Musicorda" voor ouden van dagen HEEMSTEDE De Kerstavond van de K.A.B. ZULSTR. 24-30, HAARLEM Oplichter gestraft „De Hartenkamp" niet voor Bloembollencultuur Het gevonden bontje Algemene vergadering Bloembollencultuur Het bierglas Zijlstraat 67 Haarlem TELEFOON Voorwaardelijke straf voor driftige vader VERDEELDE MARKT - Beurs van New York mn De agenda van de Stadsschouwburg en het Gemeentelijk Concertgebouw voor de Kerstvacantie ligt op ons bureau. We kunnen er afgezien van de kunst waarde niet^ enthousiast over zijn. Op de avond voor Kerstmis geeft „Comedia" een voorstelling van een stuk van Sartre getiteld ,De Eerbiedige Lichtekooi". Wij kunnen deze opvoering niet bepaald zien als een waardige voorbereiding van het Kerstfeest en zijn van mening, dat katholieken die avond niet naar het Wilsonplein behoren te gaan. In het Concertgebouw wordt een bonte avond gegeven met de Edelweiss-kapel, een moppentappende conferencier etc. Nu is het toevallig wel Zondag, maar óók vigilie van Kerstmis. Voor de christenen zeker geen uitgaansavond. Zaterdag 23 en Zondag 24 December 8 uur toneelgroep „Comedia": „De Eer biedige Lichtekooi" en „De Brief van Don Juan". Maandag 25 December 8 uur toneel groep „Comedia": „Oom Wanja". Dinsdag 26 December 8 uur toneel groep „Comedia": „Anna Lucasta". Vrijdag 29 December 8 uur „Amster dams Toneelgezelschap": „De Getemde Feeks". Zaterdag 30 December 8 uur: Spaans dansensemble SusaiMF' Audeoud-José Udaeta. Maandag 1 Januari 8 uur „Het Vr.ije Toneel": „Zo gaat 't soms". Dinsdag 2 Januari 8 uur „Het Vrije Toneel": „De Familie Gregory". Nu met ingang van vandaag vrij dras tische bezuiniging op het electriciteits- verbruik is voorgeschreven, hebben wij bij de directie van het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Haarlem geïnfor meerd naar de gevolgen. De directie deelde ons mede, dat ook hier de kolen- positie vrij krap is, zodat bijv. bij een vorstperiode gevaar voor voldoende op wekking van energie aanwezig ie. Reeds vanavond zullen controleurs in de stad nagaan of de hand wordt gehouden aan de voorschriften: geen lichtreclames, in welke vorm dan oók. Er zal eerst ge waarschuwd worden, maar de contro leurs nemen aan, dat morgen iedereen weet wat vandaag reeds gold. Zoals bekend, moet op de straatver lichting twintig procent worden bezui nigd. Dit voorschrift eist van het G.E.B ingrijpende werkzaamheden, zodat het nog wel een dag zal duren vooraleer er volledig aan voldaan kan zijn. Over het algemeen zullen de hoofdwe gen de huidige verlichting houden en zal in de straten hier en daar een lan taarnlicht uitvallen. De directie was er bang voor, dat de huidige beperkingen gedurende de wintermaanden noodzake lijk zullen blijven. Vindingrijke mensen zullen er mis schien weer raad op weten om zelf „licht" te maken. Zo zal de kerstboom- verlichting in de Gen. Cronjéstraat toch branden met behulp van een eigen op wekkingsmotor. Vlak voor het einde van 1950 heeft het Haarlems bureau, voor medische sportkeuring een verslag uitgebracht over de werkzaamheden in 1949. Er werden 177 zittingen gehouden en er werken zeventien keuringsartsen mee. Daar verschillende candidaten zich voor meer dan één vak van sport lieten on derzoeken, werden op 1933 personen, waarvan 290 vrouwen en meisjes, 2012 keuringen verricht. Voor de eerste maal werden gekeurd 1777 personen. Uit Haarlem kwamen 1426 mannen en 259 vrouwen. Voor Heemstede waren deze getallen 60 en 3, voor Bloemendaal 34 en 4, voor Velsen 27 en 24, voor Zand- voort 7 en 2, voor Hoofddorp 49 en ver der enige zeer kleine aantallen uit an dere gemeenten in de omtrek. Ongeveer vijf procent der candidaten werden af gekeurd of slechts onder voorbehoud tot sportbeoefening toegelaten. Verreweg het grootste aantal vroeg keuring voor voetballen, n.l. 1364, waarvan 1310 wer den goedgekeurd. Er waren 61 sportver enigingen bij het bureau aangesloten. Er is thans een financieel tekort, zodat een tariefsverhoging zal moeten plaats heb ben. Voor de clubcompetitie van de N.D.B afd. P.N.H.D.B. afd. Kennemerland werd gespeeld HDC III—VKD II. De uitslagen luidden: C. J. Moes—J. v. d. Kroft 2-0, G. Val- kema—Th. van Wort 1-1: J. J. W. Tol— Th. Kok 0-2; J. RisseeuwP. Beelen 2-4); W. JonkhofG. Hesselman 0-2; G. J. SteenkistG. Kraak 1-1; F. Aker slootR. Kek 0-2; Th. BlomG. Faay 0-2: D. DolléW. Besselink 1-1, H. Lo- dewijkH. van Gastel 0-2. Totaal 7-13 voor VKD II. D De jonge culturele kring ,,'t Helm" in Zandvoort debuteert middels een schilderijententoonstelling in „Esplanada". Deze expositie levert enige ogenblikkelijke winst op in de vorm van een tweetal opmerkelijke nieuwe figu ren, die tot nu toe niet, maar in deze kring blijkbaar wel opgevangen konden worden. Als eerste van dezen noemen wij mevr. B. Sturm- v. d. Bergh, een beeld houwster, die een tweetal prachtig ge boetseerde portretten toont van karak teristieke koppen. Swilders, de andere onbekende, is kennelijk een regelmatig beoefenaar van het monumentale genre. Zijn aquarel toont het gemak van wer ken, zijn fijne tekéning de gevoeligheid voor de meest nauwkeurige omschrij ving, het stukje mozaïek het speels ge bruik van materialen. Steyn en Giltay kennen wij reeds. Hoewel zij op velerlei terrein geheel verschillend zijn, blijkt hier niettemin een verwantschap in de kern. Nog kort geleden vermeldden wij Jaap Praak, die nu vertegenwoordigd is met een collec tie schilderijen in de trant van de Vla ming Tijtgat; waar hij diens fijne geest mist, ontbreekt deze ook in de schilde rijen. Er blijft dan ook niet meer over dan een gelijkenis in de verf, althans bij een vluchtige blik van verre. De opzet telijkheid daarentegen is storend op dringend, één ervan ontsiert de exposi tie buiten picturale motieven om. De „Portretstudie" van Gerrit de Vries en diens „Appels" hebben ver diensten, die wij in „Clown" missen. De overige vier inzenders blijven kwalita tief (nog)- beneden de maat. L. T. In zijn geestig inleidend woord bij gelegenheid van de opening j.l. Zater dagmiddag verzocht de heer Meerens bij dit tere plantje geen bunkers te laten exploderen. Dit is, afgezien van zijn verzoek, ook niet nodig gebleken. Hij sprak zijn waardering uit voor de genen die in vroeger jaren en dan met de nodige desillusies getracht hadden een culturele kring te vormen. Burgem. Van Fenema, die de tentoonstelling opende, vond in de botanische omschrij ving van de duinplant helm stof te over voor symboliek. Hij sprak zijn vertrou wen in het initiatief uit en hoopte, dat de kring op de wijze van het duingras aan de eventuele gevaren zou ontkomen. De tentoonstelling was hiermede ge opend en is te bezichtigen tot 26 Decem- Zondag j.l. .werd het koperen pries terfeest van kapelaan Van Pol bij de mannelijke jeugdbeweging, waarvan hjj Aalmoezenier is, gevierd. Des morgens werd de feestelijke dag geopend met een H. Mis, waaronder gezamenlijke H. Com munie en 's middags brachten de jongelui hun Aalmoezenier een waardige hulde. De zaal van het Jeugdgebouw aan de Koningsteinstraat, waar de Aalmoezenier en zijn familie de hulde in ontvangst moesten nemen, was feestelijk en stijlvol versierd. Enige sprekers memoreerden he- werk van de Aalmoezenier en boden hem verschillende mooie geschenken aan namens de jeugd en de Jeugdraad, ter wijl de muzikale omlijsting in handen we; van de Parochiële Harmonie „De Spaame Bazuin" o.l.v. de heer L. Habra- ken en het bekende koor Musica Laïca o.l.v. André Kaart. Tot slot van deze middag sprak Aalmoezenier Van Pol een hartelijk dankwoord. Des avonds werd de Aalmoezenier en zijn familie een prachtige feestavond aangeboden onder de titel „Revue De Hoogste Tijd". Vanzelfsprekend werden, zoals meestal gebruikelijk is, verschil lende episoden uit het leven van de jubilaris voor het voetlicht gebracht door eigen krachten. De K. V. B. vestigt nogmaals de aan dacht van haar leden er op, dat mor genavond in de kapel in het Florapark een bezinningsavond wordt gehouden. De aanvang is om half acht. Zaterdag 30 December zal het wereld vermaarde Spaanse danspaar Susanna AudeoudJosé Udaeta optreden in de Haarlemse Stadsschouwburg. Met groot succes is dit paar reeds opgetreden in vele hoofdsteden van Europa. De Spaan se guitarist Paco Hernandez en de Spaanse concertpianist Frederico Que- vedo zullen hun medewerking verlenen. Gezien de vele misverstanden, die er in K.J.M.V.-kringen bestaan, inzake or ganisatie, doel en streven van de Werk- nemende Middenstand, heeft het bestuur van bovengenoemde jongerenorganisatie het nodig geacht, haar leden hieromtrent voor te lichten. De heer Beemsterboer, secretaris van de W. M. afd. Haarlem, zal Woensdag 20 Dec. m 8 uur in het R. K. Middenstandsbureau, Kruisstraat 25. een lezing over dit onderwerp hou den. BIOSCOPEN: Rembrandt: Horizon in vlammen (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Malakka (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Af gekeurd; Frans Hals: Week-end in Ha vana (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Laatste signaal (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: .,De zoon der Apachen" en „Jamboree" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 19 December Schouwburg: De Haagse Comedie met „De ernst van Ernst", 8 uur. Het jeugdkoor „Inter Nos" o. I. v. Jan Booda zal Donderdag 21 December ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan een feestconcert geven in het Concertge bouw. Advertentie STATIONSPLEIN 6 leveren wij weer onze wel welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades Polonaises gevuld met Us TEL. 21750 Polonaises gevuld met slagroom Ijstaarten GEBOREN: M. A. A. Meerts—Schol- tens, z- C. C. de Vriesvan der Kamp, z; J. H. R. ÓoldersJanse, z; J. J. F. HoenderdosWijkhuise, z; M. Poelman de Vries, z; D. M. ExVerschie, z; M. J. WeltevredenHogeweij, z; M. B. van den Ir-nkWeijman, z; M. Prins Roest, z; N SehrKramer, d; M. M. Stut—-Schrama, d; H. M. van den Haak Peschar, d; B. C OomenMaas, d; M. H. Pardonvan der Kroft. d; A. J. Mau- ritskemp, d; C. van den Brink- van der Heide, d; M. Dikkesvan der Duijn, d; M. WoudaZandbergen, d. OVERLEDEN: A. Vissers, 48 j., Kloosterstraat; N. Bakker, 63 j., Gen. de Wetstraat; N. Noordzij, 54 j., Gast- huisvest; A. van der PloegKamper, 40 j., Hazepaterslaan; M. A. J. Penn, 84 j., Wilhelminastraat; A. C. van den Berg, 66 j„ Plein; C. P. L. Smit, 13 d„ Kamperlaan; H W Duyvendak. 57 Hazepaterslaan; A. J. van Galenvan Wieringen, 76 j.. Noordertuindorp; C. J. Lomersevan der Paal, 60 j., Hazepa terslaan. Een groot aantal belangstellenden, onder wie bijna alle. raadsleden, was Maandagavond in „Trianon" te Zand voort bijeengekomen op uitnodiging van de stichting „Algemeen Jeugdwerk Zandvoort" ter bespreking van het jeugdprobleem. Prof. dr. H. D. Vries Reilingh, hoogleraar in de sociographie te Amsterdam hield een inleiding over het jeugdprobleem. Men heeft critiek op de jeugd, "noemt haar losbandig, balda dig, ongehoorzaam enz. Was dit in onze jeugd ook niet zo, en als dat niet in die mate het geval was, is dat dan zo'n wonder? Spr. wees op de slechte invloed welke de oorlogsjaren op de jeugd ge had hebben, toen diefstal, leugen en zelfs moord als „goed" werden aangemerkt. De gebreken van de ouders slaan op de jeugd terug en de volwassenen vertonen ook de kenmerken van massificatie, ver- materialisering, trek naar het mhilisme. Daarvan ondergaat de jeugd de invloed. De beslotenheid, die in vroeger jaren het kenmerk was van de mens is door de uitvindingen als auto, radio, televisie, vliegtuig e.d. doorbroken. Het leeftijds verschil" tussen de generaties, vroeger 25 a 30 jaar, is door het later sluiten van de huwelijken toegenomen tot 30 a 35 jaar; bovendien is er in die jaren ont zettend veel meer gebeurd. Daardoor kunnen ouders en kinderen elkaar zo veel moeilijker begrijpen. De overheid moet hier optreden en de vrije jeugd- vorming stimuleren, coördineren en sub sidiëren. Drs. Gorter besprak hierna het door hem ingestelde onderzoek naar de Zand- voortse jeugd. Spreker heeft aan tachtig jongeren vragen gesteld over woon plaats. gezin, invloed van badgasten, vrije tijdsbesteding, werk. godsdienst en toekomstverwachtingen. In Zandvoort is geen „asphaltjeugd" doch een vierde deel vertoont wel de kenmerken van massajeugd; veelal valt dit samen met onkerkelijkheid. Als remedie gaf spreker aan de aanstelling van een jeugdleider en de stichting van een jeugdhuis. Bij de leider is de persoon primair, hij moet boven de verschillende richtingen staan en de vertrouwensman worden van de ongeorganiseerde jeugd. Zijn persoonlij ke overtuiging moet daarbij op de ach tergrond staan. Bij de gedachtenwisse- Advertentie I GEMOLTONNEERDE j TRAININGSBROEKEN I vanaf 3.95 j SNEEUWPAKKEN geheel m/wol gevoerd i wind. en waterdicht, v.a. 37.50 1 SKIPAKKEN I zuiver wol, met muts i en handschoenen vanaf 28.50 HAARLEM Aaeqonq 19 - rel. 21413 dering uit voor het ingestelde onderzoek. Het jeugdwerk is een private aangele genheid voor de ouders en de kerk. Een algemene Jeugdbeweging zal op Chris telijk standpunt moeten staan: als ka tholiek belijdt spreker dat God het mid delpunt moet zijn van alles, dus ook van de opvoeding en het jeugdwerk en daar om gaat het naar spreker meende, te ver als men zegt dat de persoonlijke richting van de jeugdleider van secun dair belang is. Als deze man ongelovig zou zijn zouden de confessionele rich tingen daar a priori afwijzend tegenover moeten staan. Ds. De Ruiter, geref. pre dikant, was het met de heer Lindeman eens. De opvoeding is een taak van de ouders en de massa-jeugd heeft in gees- te lijke en morele zin geen ouders. Ds. De Ruiter onderstreepte ook het belang van een godsdienstige opvoeding in het gezin. Prof. Vries Reilingh kon zich de bezorgdheid van de heer Lindeman be grijpen. Men moet echter onderscheid maken tussen het bestaande jeugdwerk dat vrij blijft en desgewenst van de „service" van jeugdleider en jeugdhuis gebruik kan maken, en die jeugd, die in feite niet door de bestaande organi saties bereikt wordt. Tot die jeugd moet de jeugdleider zich wenden. Op het ge bied van de wereldbeschouwing moet hij zich beperken; daarvoor moet hij zich wenden tot de geestelijke leidslie den. Deze zeer geanimeerde bijeenkomst werd gesloten met een dankwoord van ds. Saraber, die de hoop uitsprak dat de Zandvoortse raad het gevraagde sub sidie van 4.000 zal verlenen opdat met dit werk een aanvang kan worden ge maakt. Naar aanleiding van de op 11 Decem ber 1950 gehouden openbare aanbeste ding hebben B. en W. het bouwen van het vuillaadstation aan de Van Lennep- weg opgedragen aan de laagste inschrij ver, de heer C. Keur te Aerdenhout voor de som van f 50980. B. en W. hebben het vernieuwen van de leien daken van de Hannie Schaft- school en het raadhuis opgedragen aan de firma Beisterveld te Utrecht. De raad verleende daarvoor credieten van resp. f 9500 en f 11000. De bureaux der gemeente Zandvoost ling sprak de heer Lindeman zijn waar- I zullen op Zaterdag 23 Dec. gesloten zijn. Alvorens de Provinciale Staten van Noord-Holland vanmorgen de begroting 1951 aansneden, kwam het voorstel aan de orde om het college van Gedepu teerde Staten te machtigen het plan- „Apeldoomse Bos" in beginsel uit te voeren door middels een stichting (in samenwerking met het Rijk) de archi tect opdracht te geven de gebouwen van het „Apeldoornse Bos" in te rich ten, welke dan later bestemd zullen worden voor de verpleging van debiele kinderen. Verscheidene Statenleden ga ven daarover hun mening te kennen, maar algemeen bleek wel, dat men goed gestemd was tegenover het plan. Mej. Ribbius-Pelletier verklaarde na mens Gedeputeerde Staten, dat het er alleen maar om te doen was, of men de architect al of niet opdracht zou deven. Op de definitieve uitvoering zou men in de vergadering van Januari na der terug kunnen komen. De algemene beschouwingen over de begroting, die daarna begonnen, ston den min of meer in het teken der tra- ditieditie. De heer Gortzak (C.P.N.) tenminste draaide het bekende plaatsje af. waarop hgt thema democratie, ka pitalisme en vrede omweven werd met tal van phrasen en zinsneden, die ver der. niets terzake deden en alleen de internationale politiek betroffen. De heer Groen (K.V.P.) wilde daar dan ook niet verder op ingaan, maar hij betreurde het dat er vier jaar overheen moesten gaan eer het communistische lid in het college van Gedeputeerde Staten weggeestemd werd en daarvoor in de plaats werd gekozen een lid van de protestants-christelijke groep. Hij verheugde zich over dit rechtsherstel, doch niet volledig, want de man die in 1946 werd verwijderd', had de zorg voor de bedrijven, hetgeen nu de oude toe stand is teruggekeerd, niet het geval is. Daarom was de heer Groen onbe vredigd. Hij stelde overigens vertrou wen in het college, zoals het thans zit ting heeft. Met betrekking tot de subsidies merk te de heer Groen op, dat het hem tot tot voldoening stemde, dat het college verzekerd had er op te zullen letten, dat de verschillende geestelijke stro mingen tot haar recht zullen komen. Dat zal, aldus spr., de vrede en de verdraag zaamheid bevorderen. Teleurgesteld was de heer Groen over het feit. dat Ge deputeerde Staten niet met een voor- stl zouden komen om het presentiegeld te verhogen en dit min of meer over liet aan het initiatief van de Statenle den zelf. Hij wees op de noodzaak van deze verhoging en wees er verder op dat het presentiegeld nog steeds het zelfde is als vej; voor dé oorlog. In het kort besprak hij de be kende kwestie van de bescherming van cultuurgronden en ofschoon hij zeer tevreden was over hetgeen in deze reeds was bereikt, meende hij toch nog er bijzonder op te moeten wijzen dat het ongewenst is dat de De gang naar café of kroeg is reeds meerderen noodlottig geworden. Dit wordt iedere week weer bewezen op de zitting van de Haarlemse politierechter, waar menigeen veroordeeld wordt, die onder de invloed van alcohol verke rend, een overtreding van de wet had begaan, die hij misschien anders nooit begaan zou hebben. Dat verklaarde de stroper L. H. uit Haarlem tenminste toen hij veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van twee maanden omdat hij een nieuwe heren fiets gestolen had. De man was na een café-bezoek huiswaarts gekeerd en vond de fiets ergens tegen een huis staan. Het rijwiel was op slot, maar dat was geen bezwaar; verdachte nam het op de schouder. Enige straten verder werd hij evenwel door een voorbijganger aan gehouden. De stroper schrok, liet de fiets vallen en waggelde weg. De an der ging hem achterna en toen ver dachte viel, kreeg de achtervolger te horen: „Kun je niet eens een dronken man met rust laten?" Er kwam weer een achtervolging en de dronkaard wist te ontkomen. „Was u wel zo dronken? Deed u maar niet alsof?" informeerde de politie-rech- ter. „U kon verdacht hard lopen voor een dronken man." „Ik had vijftien borrels minstens op Dan ben je tooh niet normaal meer, vindt U wel?" vroeg verdachte. Waar op de officier vroeg of hij genoegen nam met twee maanden om hier eens over na te denken. hij naar de deur liep en voor ik wist wat er gebeurde had ik het glas te gen mijn hoofd." De jongens hadden ook niet gehoord dat er iemand anders „kaalkop" riep. Verdachte bleek het trouwens ook niet zeker te weten. „Ik heb maar een gooi in de richting ge daan," zei hij. „Dat was dan een heel gevaarlijke gooi, man", zei de officier boos. „Overi gens verlies jij wel je haren maar niet je streken, want je bent al meer voor dergelijke dingen veroordeeld." De eis werd twee weken voorwaardelijk en een boete van vijf en twintig gulden of vijf tien dagen. Mr. Petersen bepaalde zich tot de boete. Op 30 October had een zekere v. S. tegen zijn baas gezegd dat hij bij zijn schoonmoeder een geijser plus een dou che moest aanleggen. Zijn patroon gaf hem dus de gevraagde bullen mede. Maar verdachte ging er mee heen en stak het geld dat hij ervoor ontving in eigen zak. Conform de eis werd hij hiervoor tot een gevangenisstraf van zes weken veroordeeld. DORSETSHIRE (R. Lloyd). 17 Dec. te R'dam. CAMERONIA (R. Lloyd), pass. 18 Dec. Kaap Bougaroni, n. R'dam. SOMERSETSHIRE (Nederl.). 18 Dec. te Suez. SIBAJAK, 16 Dec van Djakarta; 11 Jan. te R'dam verw. ZUIDERKRUIS, 17 Dec. van Aden n. R'dam. MALOJA (Nederl.), 17 Dec. van Port Said n. Amst. In de snackbar schijnt het ook wel eens spannend toe te gaan. Op 15 Octo ber waren er een paar grote kerels ge weest, die tongetje-uitsteken hadden gespeeld. Nu is dat voor kinderen een onschuldig genoegen, maar voor vol wassenen is het een kinderachtige be zigheid, vooral als het ontaardt in scheidpartijtjes. Het was aldus begonnen. De ver dachte en de beledigde partij zaten te genover elkaar van een grote portie Russische eieren te genieten. Verdachte had wat grapjs zitten maken en plots had hij zijn tong uitgestoken tegen zijn overbuurman, een militair, die daar met zijn vriend zat. Deze had vol gens zijn vriend, hij zelf zei van niet ook zijn tong uitgestoken en wat ge grinnikt. Toen hij echter de snackbar wilde verlaten, had verdachte hem ge sommeerd dat hij zijn sm.... moest houden. „En ik had geen woord gezegd, want ik kende de man niet eens en ik vond het maar een kinderachtige kerel, zei de militair vanmorgen, nog steeds verongelijkt om het gedane onrecht. De Officier van Justitie eiste twee weken gevangenisstraf en de politie rechter maakte er een boete van dertig gulden van. industrie beslag legt op tuin- en bollengronden. Uitvoerig ging hij daarna in op de volkshuisvesting en hij verweet min of meer het col lege, dat de acute woningnood niet in acht genomen werd, vooral in de kleine gemeenten, waar slechts enkele dus duurdere wonin gen konden worden gebouwd. Hij besprak de prognose die over de woningnood in Noord-Holland was gemaakt door een speciale com missie en hij vond het onjuist dat men zich op het defaitistische stand punt had gesteld dat de bevolking van het platteland afvloeit naar de stad of op hetzelfde peil blijft staan. Daarom was hij over deze prognose, temeer omdat ddarop de verdeling van het bouwvolume werd gebaseerd, verwonderd. De heer Roos (Arb.) diende de heer Gortzak gedegen van repliek en bij zijn algemene beschouwingen stelde hij de vraag of het college een en ander kon mededelen over de investeringspolitiek van de overheid, waarover de laatste weken verschillende besprekingen zijn gevoerd. Te dien opzichte koestert hij namelijk geen optimistische verwach tingen. De heer Baas (A.R.) tenslotte besloot het eerste deel van de beschou wingen met er op te wijzen, dat de provincie niet al te veel moet reserve ren, maar het geld dient te investeren. De vergadering werd daarna geschorst Ongecorrigeerd Het zit de Commissie tot Ontspan ning voor ouden van dagen in de ge meente Velsen niet mee. Enige weken geleden werd in IJ'muiden-Oost voor de oudjes een avond georganiseerd, maar door storm en regen bleef een groot ge deelte van de zaal onbezet. Maandag avond had de commissie de zaal van „De Weyman" in Santpoort afgehuurd om het Haarlemse gezelschap „Musicor da" gelegenheid te geven ditmaal voor de Santpoortse oudjes op te treden en nu maakte een door sneeuw spiegel glad wegdek het vele ouden van dagen onmogelijk om hun huizen te verlaten. Honderdvijfentwintig oudjes hadden echter toch de stoute schoenen aan getrokken en waren veilig in „De Wey man" aangekomen. De voorzitter van de Commissie, de heer P. Waardenburg, sprak hen daar een woord van welkom toe en liet het vervolgens aan de dames en heren van „(Musicorda" over om de avond gezellig te maken. Reeds meermalen heeft dit gezelschap met succes avonden voor de ouden van dagen van Velsen verzorgd en ook ditmaal kon het de toets der kri tiek zeer wel doorstaan. Er werden aardige muziek- en zangnummertjes ten gehore gebracht en ook in de schetsjes waren zij goed op dreef, al viel het sommige oudjes niet altijd mee „die jonkheid" op de planken in hun rappe spel bij te houden. Maar er is weer eens heerlijk geno ten. van een onbezorgde avond en de commissie zorgde er voor, dat ook de inwendigemens niet werd vergeten door tijdens de pauze een smakelijk kopje koffie met bijbehorende ver snapering te laten serveren. De aandacht van de leden wordt er op gevestigd, dat er nog enige kaarten be schikbaar zijn voor de Kerstavond, die gehouden zal worden Vrijdag 22 Decem ber. Deze avond wordt verzorgd door het kerkkoor „Laudate Dominum" on der leiding van de heer G. de Barbanson met declamatie van de heer Jan Schalk wijk. Het programma is met grote zorg samengesteld en het bestuur vertrouwt er op, dat ook voor deze avond een zeer grote belangstelling zal bestaan. Advertentie 20-delig compleet 23.50 13.50 11.75 8.50 Stal 6.95 5.75 3.95 2.50 Tijdens de algemene vergadering van Bloembollencultuur kwam gisteren de afdeling HiUegom met de vraag, of het niet mogelijk zou zijn de fraaie buitenplaats „De Hartenkamp" in Ben- nebroek in te richten voor doeleinden op het gebied van de bloembollencul tuur. De voorzitter antwoordde op deze vraag, dat deze kwestie in het hoofdbe stuur reeds is besproken, maar dat de kosten, die aan een en ander verbon den zijn, te hoog waren gebleken. De aankoop zou namelijk een bedrag vra gen van f 500.000, de bouw- en exploi tatie zelf 2 5 3 millioen, terwijl er op de buitenplaats bovendien een servi tuut rust. Indien een der afdelingen daartoe het initiatief zou nemen, zou er altijd, nog bezien kunnen worden, of er op de een of andere manier medewerking zou kunnen worden verleend. De schildersknecht A. uit Haarlem was door regelmatig cafébezoek zo in de schulden gekomen dat hij niets be ters wist te doen dan een paar kennis sen van hem op te lichten om te trach ten er uit te komen. Hij was naar een aannemer en een bouwkundige gegaan en had hun wijsgemaakt dat hij werk voor ze wist in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hij zelf ook werkte, als ze hem duizend gulden gaven om zijn leveran ciers en arbeiders te betalen. Ze zou den het geld terugkrijgen, want hij had nog van verscheidene instanties betalingen te wachten, zei hij, en de ge vraagde som werd hem grif ter hand gesteld. Helaas bleek achteraf, toen de twee bouwers eens een kijkje in Bres- kens gingen nemen, dat er niets van de mooie beloften kon vervuld worden. Hoewel ze het geld er niet mede terug kregen was het voor deze twee opge- lichten een voldoening dat verdachte voor vier maanden de bak indraaiden. In September vond de los-arbeider B. een damesbontje in de Grote Hout straat. En daar hij zwaar geldgebrek had, verkocht hij het in Amsterdam voor vijftien gulden. De waarde was tien maal zo groot, dus erg geslaagd waren de zaken overigens niet. „Ik had in drie dagen niet gegeten; ik zat compleet aan de grond, dus be schouwde ik het bontje als een uit komst," verontschuldigde verdachte zich. De Officier van Justitie trapte daar niet in en eiste tien dagen. Uit spraak conform. Op 22 October smeet de los-werkman S. de 20-jarige bankwerker A. B. uit IJmuiden een bierglas naar het hoofd, zodat de jongen een grote hoofdwonde opliep. En waarom? Omdat hij, toen hij het café, waar hij enige glaasjes had gedronken, wilde verlaten, voor „kaal kop" uitgescholden werd. „Hebben jul lie dat gedaan?" vroeg de politie-rech- ter aan het slachtoffer en zijn vrien den. „Nee, ik keek alleen maar om toen De 210e algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, die gistermiddag in Haarlem werd gehouden, leverde twee belangrij ke besluiten op, met name de verbou wing van het Krelagehuis en de verho ging van contributie. Beide besluiten werden genomen naar aanleiding van twee desbetreffende voorstellen van het hoofdbestuur, dat in zijn voorzitter, jhr. mi. O. van Nispen, een warm pleiter vond voor deze voorstellen. De voorgestelde verbouwing van het Krelagehuis bracht, zoals te verwachten was, de nodige discussie met zich mee. Zoals men zich zal herinneren, wilde het hoofdbestuur machtiging om een ver bouwing en verbetering van het Kre lagehuis tot stand te laten brengen en daarvoor aan te wenden de toegezegde aanbieding van de gemeente Haarlem (f70.000) en voor het verder benodigde bedrag een obligatielening te sluiten be nevens een hypothecaire lening. De architect had de bouwkosten geraamd op f270.000 buiten de vernieuwing van de verwarmings- en ventilatie-inrichting, welke f 85.000 zou vragen. De afdeling Lisse wilde als eerste nog niet veel zeggen, maar zag liever nog een nadere toelichting van de voorzitter tegemoet. De afdeling Voorhout wees het voorstel radicaal van de hand. Niet al leen vond de afgevaardigde van deze af deling het benodigde bedrag bijzonder aan de hoge kant, maar bovendien merk te hij op: „Als je een oud gebouw gaat verbouwen, blijft het een oud gebouw." Spreker bracht nog naar voren, dat er toch al zoveel van de vakgenoten wordt gevraagd en hij memoreerde in dat ver band de bouw van de Hillegomse beurs. Daarnaast was hy bevreesd, dat het vol gend jaar weer een contributieverhoging nodig zou zijn. De Bloemendaalse afgevaardigde was meer informatorisch en hij wilde wel eens weten, welke de schuld was van het huidige Krelagehuis. Hij vroeg zien verder af, of het C.B.C. niet in de kosten zou kunnen bijdragen, voorts, welke de verhouding was tussen obligatielening en hypothecaire lening. Wat dat laatste betrof, moest de voor zitter mededelen, dat het hoofdbestuur zich daar nog niet in verdiept had. De schuld van het Krelagehuis bedraagt thans f 40.000 en omtrent de suggestie inzake het C.B.C. kon de voorzitter wel verklaren, dat men zich maar geen illu sies moest stellen. Jhr. van Nispen deelde vervolgens mede, dat in de begroting 1951 een grote post onvoorziene uitgaven is uitgetrok ken, waardoor de kosten voor de ver warming en ventilatie voor het grootste deel gedekt zouden kunnen worden. De verbouwingskosten zouden kunnen worden gedragen door de verhuur van zalen. Indien de vergadering het voorstel van het hoofdbestuur zou verwerpen, dan zou zulks onder meer betekenen, dat de f 70.000 van de gemeente Haarlem verloren zouden gaan, tevens zou er geen mogelijkheid zijn tot zalenverhuur, terwijl men ook gedwongen zou zijn het pand in de Wilhelminastraat te blijven betrekken, waar anders huur van zou kunnen worden getrokken. Daar werden vanuit de vergadering nog verschillende bezwaren gemaakt, maar bij stemming werd het voorstel toch aangenomen met 236 tegen 110 stemmen. Onder de tegenstemmen waren o.a. die van de afdelingen Sas- senheim, Voorhout, Lisse, Noordwij- kerhout, Hillegom, Heemstede en Ben- nebroek-V ogelenzang. Het voorstel tot verhoging van de contributie kreeg al dadelijk de nodige Op Zondag 24 December QSC—Velsen Alkm. B.—GVO KinheimWijk a. Zee TYBBPostduiven ZaanlandiaADO Swift—NAS DSSWilskracht LisseArchipel DOCOSTeylingen ASC—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint. dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, s avonds gebracht H. DE GRAAFF, Grote Houtstraat 163 Telefoon 11485 Advertentie Advertentie commentaar van de afdeling Lisse. Deze afdeling kon er zich wel mee verenigen, maar meende, dat daarmede art. 24 uit de statuten werd aangetast. Zij diende dan ook een motie van orde in, waarin er op aangedrongen werd het voorstel van de agenda af te voeren tot de vol gende vergadering, waarbij dan tevens de wijziging van genoemd artikel aan de orde zou kunnen komen. De contri butie-verhoging kan dan ook ingaan, maar met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951. Een en ander hield verband met de kwestie van de stemmentabel en hoewel de voorzitter het wel eens kon zijn met de afdeling Lisse, toch meende hij te moeten adviseren het bestuursvoorstel aan te nemen. Hij wilde dan de verzeke ring geven, dat de artikelwijziging in de volgende vergadering behandeld zou worden. De motie bleef desondanks toch aan de orde, maar werd met 280 tegen 86 stemmen verworpen. Bij de behandeling van het eigenlijke voorstel kwam de afdeling Wassenaar met een spitsvondige aardigheid. De le den van Bloembollencultuur moeten indien zij hun lidmaatschap willen op zeggen dat doen vóór 15 December. Zij zouden nu niet kunnen bedanken vanwege de contributie-verhoging, om dat men de 15e reeds was gepasseerd. De voorzitter toonde zich echter zeer mild door te verklaren, dat men nu uiterlijk tot 31 December zou kunnen opzeggen. Overigens kon hij zich niet in denken, dat een bollenkweker zijn lid maatschap zou opzeggen. De afdeling Langedijk kwam met een amendement om een extra-klasse bij de contributie-indeling in te voeren, maar dat werd bij stemming door de vergade ring verworpen. Ook Warmond kwam met een amen dement en het bestuur bleek naar aan leiding daarvan bereid, in geval een firma in handen is van vader en zoons, van de derde firmant af de helft van de contributie te heffen. Het voorstel werd tenslotte aangeno men met 241 tegen 102 stemmen. Met alle ijver kon de vergadering de begroting 1951 aansnijden, welke de nodige goed keuring kreeg. RAD/O-en gra hofo ON SPEC!A list W00TE HOUTSTRAAT 108 TEII3046 HAARUtf VOOR DE KERSTDAGEN hebben wij een uitgebreide collectie PRACHTIGE o.a. CANTIQUE NOëL, gez. door G. Thill. KERSTLIEDEREN, gez. door J. Vincent STILLE NACHT gez. door Domkoor WHITE CHRISTMAS, gez. door Bing Crosby en Frank Sinatra. THE HOLY CITY gez. door R. Crooks AVE MARIA gez. door B. Gigli enz enz. Verder de grootste keuze in KLASSIEKE, DANS en AMUSE MENTSPLATEN De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van mr. W. A J. Visser oud-burgemeester van Den Haag, die door het Haagse Gerechtshof is veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000, wegens over treding van het dèviezenbeslnit. Het Amsterdamse Gerechtshof veroordeel de de 28-jarige opperman-stucadoor W. van D. uit Haarlem, die in September van dit jaar wegens mishandeling van zijn ruim driejarig zoontje door de Haarlemse recht bank tot zes maanden was veroordeeld, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De eis was drie maanden gevangenisstraf. Verdachte had in Juni j.l. in een driftige bui zijn zoontje tegen de grond geslagen* waardoor het jongetje een been had ge broken. Amsterdam, 18 Dec. De beurs heeft zich vandaag op het ni veau van Vrijdag j.l. vrijwel kunnen hand haven. Aanvankelijk was de stemming wat zwakker, doeh *de koersverliezen bleven van beperkte omvang en konden later op de middag weer ruimschoots worden in gehaald. De handel was kalm daar het pu bliek in verband met de onzekere politieke toestand weinig animo toonde, doch ander zijds nam ook het aanbod geen grote om vang aan. Philips handhaafde zich op de vorige prijs van 2243^, Unilever kon een verbetering van 2 pet" boeken op 218, ter wijl AKU, waarin slechts één notering te gen het slot tot stand kwam, 3 pet. verloor. (Niet-officiële tcoerser Vorig Opening slot 19/12 3% Nederl. 1948 3% pCt Ned 1950 98% 97 li. 3-3% Nederland 1947 3%gb,Sgl 96 rf 3 Ned. 62-64 bel-fac 961 95% gb Inschr.Grtbk. '46 3 pCt Ned Handel Mi) cert 141% A.K.U. 163 gl Van Berkéls Patent 113 Calvê-Delft cert 125gb Van Gelder 166% Kon. Hoogovens cert 140% Unllevei cert. 17%-18gl 219 Ned. Kabel 232gb Philips 224% Kon. Petroleum 289%-% 289 „Amsterdam" Rubbei 114% gl 114% Holl. Amerika Lijn 176% Kon. N Stoomb Mi) 136% 144% -5gl 137 Ned Seheepv Unie 146 H.V.A. 107%, 109 Deli M11 cert 97gb MVk 3% pCt. Kon. Olie 108 16/15 16/48 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 38 V, 48% 67% 48 45 M 75% 62% 16% 15% 42% 55 64% 48% 36% 38 47% 65% 47% 45 13% 74% 61% 16% 15% 41% 54% 64% 49% 35%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2