Spoedig uitnodiging aan W.-Duitsland deelname aan het Atlantisch leger Militaire gelijkheid' worden verleend tot zou UNO-troepen moeten zware druk op het front verduren 3 r Twee dodelijke ongelukken door ijs en mist Scherper veiligheidsmaatregelen in O.-Daitsland bevolen L J OPLICHTING VOOR 3/4 MILLIOEN Tot hoofd en hart Slotcommuniqué Brusselse conferentie Conferentie allereerst manifestatie Noord-Koreanen zouden zonder Chinese hulp breedtegraad passeren Amerik. straaljagers waardevol bezit CHINESE DELEGATIE VERTROKKEN Gift van H. Vader voor woningbouw Zaterdag hervatting onderhandelingen? Aanvaring in Noord- Hollands Kanaal MacArthur stelt censuur in Aardbeving teistert Ambon Geen alarmtoestand bij de Sovjet-troepen _Het weer. w MORRIS oefrnyca $mj! Naïeve geldgevers financierden luxe leven van duistere elementen WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 74e JAARGANG No. 24952 Zeer spoedig, waarschijnlijk reeds morgen, zullen de drie Westerse Hoge Commissarissen voor Duitsland de regering te Bonn uitnodigen, met land-, zee- en luchtstrijdkrachten deel te nemen aan het leger van de landen van het Atlantische Pact, voor de verdediging van Europa, aldus heeft Associated Press van hooggeplaatste, diplomatieke autoriteiten vernomen. Volgens aeze zegslieden, die, naar A. P. nadrukkelijk verklaart, in een der mate hoge positie verkeren, dat zij met kennis van zaken kunnen spreken, zal Duitsland in de internationale strijdmacht „militaire gelijkheid" worden verleend. Dit zouden de twaalf landen van het Atlantische Pact besloten hebben tijdens hun tweedaagse zitting te Brussel, die gisteravond is beëindigd. Accoord met bijeenkomst Grote Vier Nieuwe moeilijkheden verwacht Beste wensen voor het Amerikaanse volk BEGIN 1953 „SUPERC0NNIES" VOOR DE K.L.M. Met dit toestel deelneming aan de luchtrace? Kwestie Nieuw-Guinea EISENHOWER BEGIN JANUARI NAAR EUROPA „Niet veel reden tot glimlachen" Nieuwe Waterweg dicht EELDE NOTEERT MIN 14,6 GR. Nog geen einde van de vorst in zicht Nederlandse rijwielfabriek in Brazilië Initiatief van Amsterdams zakenman Te laag gevlogen met een straaljager PELSJEKKERS BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEUISCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 160 per maand, f 4.80 per kwartaal. Achter dc voorzichtige woorden van het slot-communiqué schuilen belang rijke besluiten over principes, die een keerpunt in de naoorlogse geschiedenis betekenen. De twaalf naties hebben o.m. besloten hun militaire programma's te vergroten en te versnellen, een Productieraad in het leven te roepen om de militaire productie te verhogen en uit te breiden, en generaal Eisenhower te belasten met de vorming van een leger ter verdediging van Europa. De Ame rikaan William L. Batt, hoofd van de ECA-missie in Londen en tijdens de oor tot hoofd van dc Amerikaanse Raad voor dc Productie, zal Waarschijnlijk zeer spoedig tot voorzitter van de Productieraad worden gekozen. Men heeft niet bekend gemaakt, welke besluiten er genomen zijn, om het uitgebreide defensie plan te financieren. Ondertussen schijnt men het over alle punten toch niet geheel eens geworden te zijn. De opstelling van het communiqqué nam zeer veel tijd in beslag, en dit document is in zeer vage bewoordingen gesteld. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Het slot-communiqué van de zesde zitting van de Raad van het Noord- Atlantisch Pact vermeldt in de eerste plaats de aanvaarding van de door het Defensiecomité aanbevolen toepassings maatregelen voor de oprichting van een geünifieerde strijdmacht in Europa, on der één commando en gecentraliseerde controle en waarvoor de Iedenstaten de effectieven zullen leveren. Eisenhower, die inmiddels op verzoek van de Raad tot opperbevelhebber van deze strijd macht is benoemd, zal begin 1951 dit commando opnemen en zijn hoofdkwar- tic in Europa installeren. De opleiding en de groepering van de hem ter be schikking gestelde groepen tot een ef fectieve verdedigingsmacht zal ondej* zijn controle geschieden. Zijn staf zal worden samengesteld uit officieren van de deelnemende landen. Ter vereenvoudiging van de structuur V&n de Atlantische Organisatie zullen de plaatsvervangers het nodige doen voor de oprichting van een Bureau voor de Verdedigingsproductie, dat in de plaats zal komen van het huidige Bewapenings comité en over ruimere bevoegdheden zal beschikken. De Raad, aldus het communiqué, was eensgezind over de bijdrage die Duitsland tot de gemeenschappelijke verdediging zou kunnen leveren, zon der ook maar iets te wijzigen aan het zuiver defensieve karakter van de Atlantische Organisatie. De Raad verzocht de Grote Drie deze kwestie verder met de regering van West- Duitsland te onderzoeken. Het com muniqué legt er tenslotte de nadruk op, dat de genomen beslissingen en beoogde maatregelen uitsluitend de handhaving en versteviging van de vrede tot doel hebben, doch dat de leden van het Atlantisch Pact vast besloten zijn op deze weg voort te gaan tot dit doel bereikt is. Het verloop en ook de numerieke om vang van deze conferentie heeft haar grotendeels tot een formaliteit gemaakt en weinig kans geboden tot een wer kelijke discussie van de diepere moei lijkheden, die dan ook goeddeels blijven bestaan. Zij is in de eerste plaats een manifestatie geweest, zonder daarom van practische resultaten verstoken te zijn gebleven. Het door de plaatsvervangers verleden week te Londen opgestelde document betreffende de Duitse herbe wapening gaf geen aanleiding tot dis cussie. Zo ging het eveneens met het voorstel omtrent de verenigde strijd macht en het oppercommando. Acheson vroeg toen onder beklemtoning van de urgentie de mening omtrent de persona liteit, waarop de Franse minister van Landsverdediging Jules Moch onmiddel lijk Eisenhower voorstelde. Vervolgens deed de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken opmer ken, dat er nu ook troepen nodig waren alsmede een versnelde productie van het benodigde materiaal. In dit laatste verband adviseerde hij de benoeming van een Productie-Raad, die op dit ge bied het equivalent zou vormen van Eisenhower in het militaire domein. Amerika is hierin reeds voorgegaan met de benoeming van Charles Wilson tot hoofd van de Amerikaanse productie mobilisatie. Moch verklaarde daarop, namens Frankrijk, dat dit land dc drie in Duits land gestationneerde Franse divisies ter beschikking van generaal Eisen hower stelt. De Verenigde Staten zeg den hetzelfde toe. Dc andere delegaties bepaalden zich in dit opzicht tot prin cipeverklaringen. Ondanks deze positieve resultaten verwacht men in bepaalde kringen over de modaliteiten van de integratie der Westerse strijdkrachten en de Duit se deelname nieuwe moeilijkheden, om dat de standpunten hier in feite nog ver uiteenlopen. Zo schijnen de Fran sen besloten hierover in Januari een conferentie te Parijs bijeen te roepen, die naar men vreest een demonstratie van verdeeldheid zou kunnen worden. Het enige punt dat ter conferentie aanleiding heeft gegeven tot levendiger belangstelling is het grondstoffenp-ro- bleem, dat op de tweede zittingsdag van Beneluxzijde en met steun van de klei nere staten alsmede Canada ter sprake werd gebracht en de conferentie met anderhalf uur verlengde. Niet ten on rechte werd gevreesd, dat de grond stof f enmoeilijkheden, waarmede o.a. Engeland te kampen heeft, te Washing ton bij de besprekingen tussen Truman en Attlee geleid hadden tot het plan van bilaterale accoorden, die zowel de zo pas moeizaam bereikte afspraken van Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ongedaan zouden maken als ook de kleinere landen, en met na me Nederland dat geen grondstoffen in ruil aan te bieden heeft, in een bijzon der slechte positie zou plaatsen. Ache son sprak hierover geruststellende woorden zonder dat nochtans de aange legenheid volkomen duidelijk werd. Tenslotte werd zij ter bestudering ver wezen naar de plaatsvervangers. Onder dekking van een volkomen black-out" voor de pers vergaderden 's avonds in het ministerie van Buiten landse Zaken de Grote Drie. Het com muniqué dat na afloop werd verstreRt verklaart, dat de Hoge Geallieerde Commissarissen opdracht hebben ge kregen met Duitsland te onderhandelen over de verdedigingskwestie volgens de aanbevelingen van de Raad van het Noord-Atlantisch Pact, terwijl ander zijds wordt ingegaan op het Russische voorstel tot een conferentie van Vier doch onder bepaalde voorwaarden. Vandaag zouden de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de West- Europese Unie nog te Brussel bijeen komen. Verwacht wordt dat Groot-Brittannië, België en Noorwegen (in navolging van Amerika en Frankrjjk) ook spoedig hun troepen in Duitsland onder het bevel van Eisenhower zullen stellen, aldus meldt A.P. Geleidelijk zal het Atlan tische leger alle op het continent gesta tionneerde legers van de Atlantische landen omvatten. Uiteindelijk zal het leger 55 a 60 divisies omvatten. De lichte sneeuw in de duinen bij Haarlem is voor de ski-liefhebbers reeds vol doendeom de lange latten onder te binden. Een paard zorgt op vlak terrein voor de nodige trekkracht. De strijdkrachten van de V.N. ondervinden, volgens een bericht van Reuter van hedenmorgen, over een front van vijftig km. langs de 38ste breedtegraad sterke druk van Noord-Koreaanse troepen. Gisteren heeft het opperbevel van het op nieuw samengestelde Noord-Koreaanse leger, volgens U.P., bekend gemaakt, dat besloten is tot overschrijding van de 38ste breedtegraad, zonder hulp van de Chinezen. De regering van Zuid-Korea heeft de burgers van Seoul aangeraden, indien dit enigszins mogelijk is, naar het Zuiden te evacueren. Het Zuid-Kore- aanse leger zal de stad, die ongeveer vijftig km. ten Zuiden van de breedtegraad ligt, bij een eventuele aanval blijven verdedigen. Seoul heeft normaal een mil- lioen inwoners, thans bevinden zich ook nog grote groepen vluchtelingen in de stad. Met hun rug naar de zee geven de ge allieerden in het bruggehoofd rond Hungnam nog voortdurend langzaam grond prijs. Het bruggehoofd is nu zó geslonken, dat alle vijandelijke aanval len vanuit Hungnam kunnen worden waargenomen. Gisteren zijn in de strijd om het brug gehoofd voor het eerst ook Noord-Ko reaanse troepen gebruikt. In het ver loop van het gevecht moest de 3e divisie opnieuw terugtrekken, het vliegveld van Yongpo prijsgeven en zich tevreden stellen met een defensiegebied van slechts twee mijl diep en vijf mijl breed. In een uitzending van radio Kanggye beweerde de vijand, dat het komende offensief de verenigde troepen uit ge heel Korea zal verdrijven. De Noord- Koreanen hebben Kanggye tot voorlopi ge hoofdstad uitgeroepen. Kanggye ligt in de bergen, 40 km. ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens. Volgens het hoofdkwartier van gen. Douglas MacArthur is de sterkte van het thans weer in Korea strijdende Noord-Koreaanse leger 150.000 man. Het hoofdkwartier meent verder, dat 50.000 Noord-Koreaanse soldaten in Mandsjoe- rije in reserve worden gehouden. Volgens Radio Kanggye wil de vij and de 38ste breedtegraad overschrij den, Seoul veroveren, een regering voor geheel Korea installeren en de verenigde troepen de zee in .drijven. In een oproep tot de bevolking van Seoul drong radio Kanggye aan op sabotage ten nadele van de verenigde troepen in en ten Noorden van die stad. Volgens Zuid-Koreaanse schattingen zijn reeds 300.000 personen uit Seoul ge vlucht. De Zuid-Koreaanse regering heeft allen die gemist kunnen worden dringend verzocht naar het Zuiden uit te wijken. De grote aanval van de Noor delijken wordt echter pas over een week verwacht. MIG-15-straaljagers van Russisch fa brikaat hebben gisteren opnieuw het onderspit moeten delven tegen Ameri kaanse „Sabre's", niettegenstaande zij driemaal zo talrijk waren. Vier „Sabre's" dwongen twaalf MIG-15's bo- Herders uit de Abruzzen en van Sardinië zijn in deze dagen naar Rome gepelgrimeerd. In een speciale audiëntie werden zij door de Heilige Vader ontvangen. Zij speelden voor Hem op hun fluiten en zongen liedjes en tot slot boden ze de Paus als geschenk een lammetje aan. ven Sinuï-Ju nabij de Mandsjoerijse grens tot de aftocht na een kort doch hevig gevecht. Een MIG-15 liep schade op. MacArthur heeft „met dankbaarheid" een aanbod van Columbia, om een in- fanterie-bataljon van 1080 man naar Ko rea te zenden, aangenomen. Gisteravond is de delegatie van communistisch China uit New York naar Peking vertrokken. De negen le den, zeven mannen en twee vrouwen, reizen met een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij naar Londen en zullen daar vandaan hun tocht naar Peking voortzetten. De delegatie, die voorzien was van bijna een ton bagage, vertrok in een uitstekende stemming. Zij bracht het zelfs tot Kerst- en Nieuwjaarswensen voor het Amerikaanse volk, waarmee „het Chinese volk tezamen resoluut naar vrede zal blijven streven", zoals dc leider van de delegatie, generaal Woe Hsioe-Tsjoean, verklaarde. Voor haar vertrek heeft de delegatie nog maals nadrukkelijk laten uitkomen, dat van herstel van de vrede in het Verre Oosten alleen sprake kan zijn, indien de voorwaarden van Peking worden in gewilligd. De extra bagage van de delegatie be stond voor een goed deel uit camera's, radiotoestellen, boeken en kleren. Aan vracht moesten de Chinezen er meer dan vijftienhonderd dollar voor neer tellen. Zij hadden hun inkopen gedaan in de duurste zaken op 5th Avenue. Vele Oost-Europese Uno-gedelegeer- den onder wie de Rus Jakob Malik deden de delegatie uitgeleide op het vliegveld. De Heilige Vader heeft 50 millioen lire (ca. 80.000 dollar) beschikbaar ge steld voor een woningbouw-project voor de armen in Rome, aldus isDins- dag bekend gemaakt. De schenking van het Vaticaan zal de onderneming in staat stellen te begin nen met de bouw van tien nieuwe wo ningen. (Van onze Haagse redacteur) In het begin van 1953 wordt bij de K.L.M. de aflevering verwacht van de eerste der vijf bestelde Super-Constellations. Deze toestellen hebben dezelfde vorm als de gewone Constellations (L 749 A), doch zijn vijf-en-een-halve meter langer, ze hebben derhalve een lengte van 34.61 m Het gewicht is tien ton meer (59 ton) en het laadver mogen is 9 ton. Een bijzonderheid bij de „Super-Connies" zijn de Compound-motoren met een vermogen van 14.000 PK.; de uit laatgassen worden opnieuw benut door de ze te voeren door drie turbines. Dit heeft als voordelen, dat de snelheid met 50 km. tot 500 km. per uur wordt opgevoerd en dat 20 percent minder brandstof wordt ver bruikt. Naar wij vernemen bestaan er redenen voor de verwachting, dat de K.L.M. met de ze Super-Constellation zal dëelnemen aan de internationale luchtrace, welke in 1953 wordt gehouden van Engeland naar Nieuw-Zee- land. Hiermee zou een soortgelijke beslis sing worden genomen als in 1934, toen de K.L.M. bij de bekende Melbourne-race de destijds pas ter beschikking gekomen DC 2 in de sportieve strijd wi«rp. Zoals bekend zal de Luchtrace-1953 waar schijnlijk een snelheidsrace en een handi cap-race omvatten; de K.L.M. zou zich tot de tweede categorie beperken. Men kon ons van officiële K.L.M.-zijde echter nog niet bevestigen, dat deelname met de Super- Constellation in het voornemen zou liggen. De afdeling „Operations" op Schiphol, wel ke deze aangelegenheid behandelt, beschikt namelijk nog niet over voldoende gegevens over de Luchtrace-1953. De „Super-Connie" biedt plaats aan 66 passagiers; het ligt voor de hand, dat bij een eventuële deelname met dit toestel, ■•enals destijds bij de „Uiver" het geval was, ook met passagiers gevlogen zal wor den. Naar U.P. uit Djakarta meldt, heeft het Indonesische kabinet in een kabi netszitting van vijf uur eenstemmig heid bereikt over de instructies aan Rum, voorzitter van de Indonesische delegatie bij de onderhandelingen over N.-Guinea. Rum, die vandaag met Yamin naar Nederland is vertrokken, zei na de kabi netszitting, dat de onderhandelingen Zaterdag zullen worden hervat. IJs en mist hebben Dinsdag twee slachtoffers geëist. De 13-jarige Stoffen Lahpor, die met twee vriendjes op een van de wijken te Veendam was gaan schaatsenrijden, is door het ijs gezakt en verdronken. Pogingen van zijn vriendjes om hem te redden mislukten, daar het ijs steeds afbrokkelde. Twee uur later haalde de politie het stoffelijk overschot op. Door het slechte uitzicht, als gevolg van de mist, reed op de Mui- derstraatweg een auto in op de 53-jari- ge automobilist G. Z. uit Haarlem, die naast de weg zijn wagen stond te re pareren. Z. was op slag dood. Het treinverkeer ondervond Dinsdag avond door plaatselijke mistbanken ver traging. De banken lagen vooral bij Amsterdam, Rotterdam. Eindhoven, Gcl- dermalsen, Amersfoort en Utrecht. Bij Eindhoven en Schiedam werd een sein door ijzelvorming tijdelijk buiten ge bruik gesteld, waardoor bij de eerste plaats een trein 50 minuten vertraging had. Schiphol zat van Dinsdagmiddag vijf uur af potdicht. Tengevolge van de dikke mist boven het Noordhollands Kanaal kwam Dins dagochtend tussen Ilpendam en Water gang de Rijnaak „Hontestroom" uit Middelburg in aanvaring met de 112 ton metende „Hoop en Vertrouwen" uit Amsterdam, die, geladen met suikerbie ten, tot een sleep behoorde op weg van de Wieringermeer naar Halfweg. Bene den de waterlijn ontstond in de voorste ven een groot gat, vermoedelijk daar het anker naar binnen werd gedrukt. Het Hoewel een bord hete erwtensoep hem waarschijnlijk' welkomer geweest zou zijn, laat deze soldaat, die met zijn bazooka bij het hoofdkwartier van het 10e Amerikaanse legercorps op post zit, zich de maaltijd uit 't blikje toch goed smaken. iiiiiiifiiiiiiitiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiimiiiiiHiift Generaal Dwight D. Eisenhower is van plan omstreeks 1 Januari naar Eu ropa te vertrekken om de basis te leg gen voor zijn nieuwe functie als opper bevelhebber van het Atlantisch Pact. Luitenant-generaal Alfred M. Gruen- ther gaat als stafchef met hem mee. ..Ike" maakte zijn plannen gisteren bekend op een persconferentie te St. Louis. Hij bevond zich op weg naar Denver, waar hij zijn Kerstvacantie zal doorbrengen. Op het verzoek van de fo tografen om te lachen antwoordde hij: ..Ik heb in deze tijden niet veel reden tot glimlachen". Eisenhower was in een ernstige stemming, toen hij tot de jour nalisten sprak. De internationale strijdkracht heeft ten doel de vrede te handhaven. „He den ten dage is de internationale vre de het enige belangrijke probleem", zo verklaarde hij. Op de vraag of hij hoopvol was omtrent de kwestie van de vrede, antwoordde hij: „Wel, na tuurlijk heb ik goede hoop. Doch het zal niet gemakkelijk worden en het, zal allemaal niet zo vlug gaan". „Dit wordt een periode van zeer gro te verantwoordelijkheid voor de V.S.", aldus verklaarde de generaal „Dit moet een periode zijn van studie, zelfonder zoek en opoffering. Het grote woord in Amerika dient „plicht" te zijn". Generaal Eisenhower heeft onmiddel lijk en voor onbepaalde tijd verlof van de „Columbia University" verkregen, echter „met dien verstande, dat de ge neraal onmiddellijk zijn functie als pre sident weder zal opnemen, als hij van zijn militaire post ontheven wordt". Hij zal vóór zijn vertrek naar Europa voor besprekingen naar Washington gaan. In Europa zou hij zo veel moge lijk functionarissen spreken om uit te maken of er een gemeenschappelijk be grip voor de vraagstukken van de toe komst aanwezig was. „Slechts in eens gezindheid kunnen wij de idealen en beginselen handhaven waarmede w ij willen leven". Generaal MacArthur heeft vandaag censuur op alle nieuwsberichten, radio uitzendingen, tijdschriftartikelen en foto's over de oorlog in Korea ingesteld. Het eiland Ambon is geteisterd door een vrij zware aardbeving, aldus meldt A.P. De eerste schokken werden ge voeld vóór het aanbreken van dei dag. Rusland heeft verscherping van de veiligheidsmaatregelen in Oost-Duits- land bevolen, aldus verneemt U.P. van betrouwbare bronnen achter het ijzeren gordijn. De nieuwe maatregelen zijn kennelijk gericht tegen anti-communis tische, regeringsvyandige Duitsers, die in de gelegenheid zijn inlichtingen te verstrekken aan de Westelijke mogend heden. Duidelijke tekenen van de' verscher ping zijn vergroting van het aantal weg versperringen in de Russische zone van Duitsland, verscherping van de controle op papieren van reizigers in treinen, die naar Berlijn gaan en de over 11 Duit sers uitgesproken doodvonnissen wegens spionnage. In de Sovjet-zone doen de Russische bezettingstroepen echter normaal hun werk. Zij zijn in het geheel niet ge alarmeerd of in staat van paraatheid gebracht. De naar Berlijn lopende hoofdverkeerswegen vooral ook spoorlijnen worden thans streng gecontroleerd door de Oost-Duitse politie. De levering van herstelbetalingsgoe deren aan Rusland is op bevel van Moskou de laatste tijd versneld. Elke dag vertrekken volgeladen goederen treinen uit de centra als Leipzig, Chem nitz, Dresden en Erfurt naar de Sovjet- Unie. Tot die goederen behoren indus trieproducten, precisie-instrumenten, enorme generatoren etc. water stroomde naar binnen en met man en macht werd gewerkt om het gat mot zakken te dichten. De brandweer uit IJpendam was spoedig ter assistentie aanwezig en wist door pompen het scheepje te behouden. De kajuit stroom de vol. Daarom werden alle privé-goede- ren op een andere aak overgebracht. De bieten werden in een juist passerend leeg schip overgeladen. Vrijwel de gehele scheepvaart op de Nieuwe Waterweg is lam gelegd tenge volge van de mist, die dichter dan ooit over het water hangt en zeer onvol doende zicht laat. Sinds Dinsdagmiddag vier uur is er geen enkel schip, voor Rotterdam bestemd, de pieren van Hoek van Holland binnen kunnen varen. Buitengaats liggen talrijke schepen te wachten om. zodra zij de kans schoon zien, binnen te lopen. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen nog weinig bewolking met mistbanken en matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met stijging van temperatuur tot nabij het vries punt, in het uiterste Noorden van het land tot lichte dooi en hoofdzakelijk in dc Oostelijke provincies kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Zon: 8.46—16.30, Maan: 14.01—6.16. Het heeft vannacht In een groot deel van ons land hard gevroren. De laag ste temperatuur werd gemeld door het vliegveld Eelde bij Groningen, waar hedenmorgen enige uren voor zonsop komst een kwikstand van min 14.6 werd waargenomen. Ook by Amsterdam daalde het kwik tot 14 graden onder nul. Elders in het land vroor het van morgen 10 graden, maar langs dc kust waren de temperaturen slechts 3 gra den onder het vriespunt. De vorst van de afgelopen nacht werd veroorzaakt door uitstraling. Met het dalen van de temperatuur ontstond in verschillende delen van het land een zeer dikke mist. In Zuid-Limburg kon men gisteren op sommige plaatsen geen twintig meter ver zien. De temperatu ren in Nederland zijn vrijwel de laag ste van geheel Europa. Ze worden slechts geëvenaard door een vorstge- bied in midden-Zweden. Zelfs in Rus land bewesten de Wolga komen geen lagere temperaturen voor. Verwacht wordt, dat de vorst zal af nemen, waarbij de temperatuur plaat selijk zelfs tot even boven het vries punt kan komen. Maar aangezien de minder koude lucht op de voet gevolgd wordt door koudere lucht, terwijl dc Occaandepressies het Noordzeegebied nog niet kunnen bereiken laat het zich aanzien dat aan dc algemene toestand met vriezend weer nog geen einde zal komen. Een Amsterdamse zakenman, de heer A. de Hond, (directeur van de im- en exportfirma „Horimex" in rijwielonder delen) gaat, geheel met Nederlands ka pitaal, in Rio de Janeiro een assemblage fabriek van rijwielen oprichten. De heer De Hond heeft de afgelopen zomer op eigen initiatief een zakenreis naar Zuid-Amerika gemaakt en in het eerste land, waar hij voet op Zuid-Ame rikaanse bodem zette, Brazilië, verliepen de onderhandelingen al dadelijk zo gun stig, dat hij besloot in Rio de Janeiro een assemblagefabriek voor rijwielen op te richten. Zowel van dc Braziliaanse regering als van' de Nederlandse instan ties heeft de heer De Hond dc volle me dewerking gehad. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft bevestigd de vrijspraak van de krijgs raad te Arnhem tegen de sergeant majoor-vlieger P. van O. uit Amster dam, die terecht had gestaan wegens te laag vliegen met een straaljager. De eis van de fiscaal was 25.— boete of tien dagen hechtenis geweest. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van onze Haagse redacteur) Een Rotterdams zakenman, een ver mogende dame te Den Haag en wellicht nog andere bemiddelden zijn het slacht offer geworden van een aantal oplich ters, die, hoewel niet als bende opere rend, elkaar toch door tipgeving steunden in hun geraffineerde praktij ken. Het was de recherche te Den Haag reeds geruime tyd opgevallen, dat enige minder gunstig bekend staande lieden opmerkelijk grote verteringen maakten; een hunner hield er b.v. vier auto's op na. Het onderzoek, dat werd ingesteld, en tevens een kortgeleden ontdekte Laat u nooit weerhouden door moei- lijkheden. Let meer op de mogelijk- heden als ge iets wilt bereiken. J andere oplichtingsaffaire, waarmede een bedrag van f 80.000 gemoeid was, leidden tot de opzienbarende constatering, dat de bovengenoemde twee personen reeds geruime tyd in het net van de oplichters- groep gevangen zaten zonder het zelf te weten. Gedurende twee jaar zijn de oplichters er in geslaagd een som van niet minder dan f 750.000 van deze twee geldgevers 1 los te krijgen. Hoe argeloos de slacht offers waren, blijkt wel uit het feit. dat bij de arrestatie ten huize van een der oplichters nog een bedrag van f5000 ge vonden is, dat kort geleden ter beschik king was gesteld. In de afgelopen twee weken zijn in verband met deze affaire gearresteerd de 38-jarige W. H., de 32-jarige F. R., de 34-jarige A. B., de 44-jarige G. S., de 34- jarige J. L. en de 35-jarige J. B. Ge wacht wordt nog op de uitlevering van de 41-jarige beroepsoplichter R. G., die in Parijs vertoefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1