No.l Haarlem kan in Frans Halsmuseum1 agenda tropen leren kennen Het kamperen aan het strand moet geen wonen worden Koudenhorn-recruten eindigden training BLIKSEMAFLEIDERS J.VAN OEN BERG HET ORIGINELE KERSTBROOD DAARVOOR MOET JE BIJ ZIJI\ „De ernst van Ernst" Belangrijke expositie, voordrachten, Oosterse muziek en film Marshall-millioenen voor hotelhouw zijn de badplaats voorlopig voorbijgegaan Over VA jaar Zuidelijk deel volgebouwd Schaatswedstrijden Lenstra niet naar Italië SLOT DEFECT Gouden ringen HERINGA WUTHRICH Voor Uw Kerstdiner een Handzetter-opmaker een Machinezetter en een Ludlowzetter WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 PAGINA 2 Haagse Comedie in Stadsschouwburg FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Kerstmiddag voor Ouden van Dagen STILLE ARMEN Vooral de jeugd wordt verwacht Amsterdamse tram gestagneerd Bovenleiding omlaag gestort Automobilisten-in-spe, attentie! Vergeet het sneeuwruimen niet! HAARLEMSE AMATEURS NAAR OSTENDE Eerste daad in kader der uitwisseling AMERIKAANSE SNUFJES IN VLEESHOUWERIJ Botsing op Amsterdamse Vaart Ijsbaan open Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Behandeling Gemeentebegroting Zandvoort Défilé op de Dreef 61 kinderen verpleegd in „Brederodeduin" SPORT-UITWISSELING Tonbridge Engeland Heemstede Winkelsluiting HEEMSTEDE STILLE ARMEN Kath. Middenstandsbond BLOEMENDAAL Ongeluk bij sleetjerijden Geen spreekuur Van wie zijn deze fietsen? REP A T RIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN Arbeidsduur bakkers in de Kerstweek BESOMMINGEN W aterstanden BETERE STEMMING WASSERIJ DUYN ,,'t FRIESCHE SCHATHUIS" KOPERWERK „DE SLEUTELSPECIALIST" Grootste sortering - lage prijzen Fa. STUURMAN COHEN iHth Spaarnwouderstr. 47-80 RESTAURANT BOEKENROODE HEROPENEN Nog niei besloten? Beurs van Amsterdam Beurs van New York Gezelliger Kerstmis en beter Nieuwjaar H.H. ETALEURS DECORATEURS Wij fabriceren prima PLAKKAATVERVEN in 12 brillante kleuren te gen zeer gunstige prijzen. Verpakking 1—5 K.G. Chem. Olie-Verf enLakind. „C O V E L I N E" GED. OUDEGRACHT 95 Haarlem CAS TRI CUMMER WILDHAL Sollicitaties te richt enaan het bedil jfsktntoor van Dagblad en Drukkerij DE TIJD, N.Z. Voorburgwal 65/73, Amsterdam-Centrum. Advertentie IF RA INI 6€ Advertentie Van 20 December tot 17 Januari wordt in het Frans Hals-museum een tentoon stelling georganiseerd, uitgaande van de stichting „T.Ï.S.N.A.", welke tentoon stelling, geheel in de geest van de stichting. wil bijdragen tot een beter begrip van de sociale, economische en culturele toestanden in Indonesië en de West. De naam van deze tentoonstel ling. die een afkorting is van Tentoon stelling Indonesië Suriname Nederland se Antilleru heeft ook een diepere be tekenis: het woord „trisna" betekent in het Sanskriet „liefde", en het is juist een band van onderlinge waardering, die ons na de Ronde-Tafelconferentie nog overblijft om het culturele en eco nomische contact tussen de huidige Unie-partners niet verloren te doen gaan. Nederland en Indonesië hebben bij deze overeenkomst een cultureel contract gesloten, en wederzijdse toe zeggingen gedaan, dat de verbreiding van de cultuur der partners in eikaars land zo krachtig mogelijk bevorderd zou worden. Deze tentoonstelling is een van de wegen, waarlangs dat kan ge beuren. Twee jaar geleden is de stichting T.I.S.N.A. opgericht op aandringen van de toenmalige minister van Over zeese Gebiedsdelen, en van die tijd af is zij met haar reizende tentoonstel ling begonnen, waarbij vooral bij de jongeren en de schooljeugd een grote populariteit werd verkregen. De ten toonstelling. die binnenkort in Haar lem zal worden geopend, is in zekere zin echter de zwanenzang van de stichting. Oo hetzelfde terrein is n.l. werkzaam de Koninklijke Vereniging ..Indisch Instituut", en tijdens de ten toonstelling, per 1 Januari, zal men met deze vereniging een fusie aan gaan. Na Nieuwjaar tot het einde der tentoonstelling wordt deze dus onder een'andere „meester" voortgezet. In verband met de gewijzigde ver houding tot Indië zal ook de naam van het Indisch Instituut veranderd worden. Onder de naam „Instituut voor de Tro pen" zullen de werkzaamheden van de vereniging voortaan alle tropische lan den omvatten, hetgeen grote organisato rische moeilijkheden met zich mee zal brengen, maar b.v. in verband met de emigratie naar Zuid-Amerika van groot belang zijn. Aan de Haarlemse „T.I.S.N.A." werken verschillende instanties mee. Zo kan men er stands vinden van de Regerings voorlichtingsdienst, de B.P.M., de stich ting Culturele Samenwerking en de Missie en Zending. In twee zalen van het museum is de tentoonstelling inge richt: een daarvan is uitsluitend aan het culturele gedeelte gewijd en bevat schitterende exemplaren van de Hindu- cultuur. Men zou kunnen discussiëren over de vraag of Oscar Wilde's blijspel „The im portance of Being Ernest" inderdaad tot het neo-klassieke repertoire behoort. Verleden jaar gaf het Nottingham Thea tre in de Stadsschouwburg een opvoering in de oorspronkelijke taal en bij die ge legenheid bleek, dat dit blijspel het nog terdege doet, wanneer het kluchtige in grote dosering aan de grapjes van de schrijver wordt toegevoegd. De Haagse Comedie, die gisteravond onder de titel „De ernst van Ernst"' Oscar Wilde alle eer aandeed, heeft dan ook terecht het „kunstwerk" op kunstige wijze aantrek kelijk gemaakt voor de moderne toe schouwer door de comedie uit een bijna uitgestorven society-wereld, met de na men-verwisseling der hoofdpersonen als voornaamste intrigue, aan te dikken tot een klucht. Daarmede wil niet gezegd worden, dat er geen voornaam cachet aan ten grondslag gelegd was. Paul Steenbergen als John Worthing en Jan Ketel als Algernon Moncrieff hadden het air. en de distinctie, die de schrijver be doelde, terwijl Fie Carelsen de combi natie lady-kenau voortreffelijk tot uit drukking bracht. Wij krijgen haar in Haarlem niet veel te zien, maar als zij hier optreedt wint zij aller harten. De twee preutse meisjes werden voorgesteld door Elisabeth Andersen en Ann Hase- kamp en zij bleven meer in de toon dan Bob van Leersum, die van de dominee te zeer een operette-figuur maakte, al wist hij te amuseren. Tenslotte schonk Diny Sprock ons een pracht van een zwijmelende gouvernante. De kermis achtige decors van Jacques Du Mont verhoogden de kluchtige uitslag. De abonnementhouders vonden het een allergezelligste vertoning. En dat was ook zo. v. W. De Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 19 December 1950 failliet ver klaard: Th. J. van Steyn, caféhouder, Haar lem, Voortingstraat 31. Rechter-commis- saris mr. N. Reeling Brouwer; curator mr. A. Beets. M. Smit, koopman te Santpoort, Ha- gelingerweg 51. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer; curator mr. J. van der Hoeven, Haarlem. G. Klijn, vertegenwoordiger te Haar lem, Vondelweg 446. Rechter-commissa ris mr. N. Reeling Brouwer; curatrice mej. mr. M. Gooszen te Haarlem. J. Engeman, koopman in textiel te Haarlem, Hyacinthenlaan 6rood. Rech ter-commissaris mr. N. Reeling Brou wer; curator mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van W. L. Koster, expe diteur te Beverwijk, Noorderwijkweg 91. Rechter-commissaris: mr. J. P. Pe tersen; curator mr. Th. G. A. Mulder, Beverwijk. Bij beschikking der rechtbank is het verzoek van Jan Wieling, café-exploi tant te Heemstede. Oosterlaan 9, om hem surséance van betaling te verle nen, afgewezen en is hij in staat van faillissement verklaard, met benoeming van mr. N. Reeling Brouwer tot rech ter-commissaris en van mr. A. J. Fibbe te Haarlem tot curator. Ondertrouwd: C. G. Visser en P. B. Klein. W J Graal en G. Hcndrikse, J. J. Mar tens cn G van 't Vlie, F. Palmboom en M. E. van den Andel. Getrouwd: T. H. Kraag en G. Soomers, J. P de Klerk en M. Jurg. Geboren: A. C. van Oijen—Brugman, J. C. WildschutBeentjes, z.; C. M. God- dijnTromp, z.; G. M. UmansChristi- aans, z.: P. H M. Sonnemans—Roemers, d.; C M. VosseWelage, d.; S. Winkelde Vries, d ,r. Vander—Van Rijswijk, d. Overleden: G. M. Schreuder—Leopold, 86 jaar, Jelgersmastraat. In verband met de expositie houdt op 5 Januari de heer Utermark een lezing met lichtbeelden over de economische ontwikkeling van Suriname na de 2de wereld-oorlog; bovendien spreekt op 12 Januari de heer J. Kunst over de In dische muziek als vorm van de Aziati sche cultuur. Maar vooral de jeugd moet „tropen- minded" gemaakt worden; daarofn wor den in het Frans Hals-theater enige filmochtenden georganiseerd voor de leerlingen van de middelbare scholen en de hoogste klassen van de lagere scholen. Vooral ten behoeve van hen is het. dat op de tentoonstelling voortdu rend twee explicateurs aanwezig zijn; bovendien is er een stand, waar men allerlei dingen naar zijn smaak kan ko pen. Wethouder Geluk opende heden dc tentoonstelling, terwijl op Donderdag avond er een Oosters concert zal worden gegeven, waaraan medewerken het Babar Lajar-gamelanorkest en dc Indonesische muziekstudentenvereniging Perserikatan Seni Indonesia (P.S.I.) Spreker zal zijn de heer Bernard IJzer- draat. die zal vertellen over zijn laatste reis naar Djocja. Aan deze avond ver leent ook de stichting Culturele Samen werking haar technische medewerking. De U.V.V. heeft gisteren als gast- vrouwe gefungeerd voor de Haarlemse Ouden van Dagen, die in het concert gebouw een stijlvol Kerstprogramma aangeboden kregen. Om twee uur wei den zij toegesproken door mevr. van Nispen van Wely, de voorzitster van de U.V.V., die allen hartelijk welkom heette en een Zalig Kerstfeest wenste. Hierna luisterden de oudjes in ge spannen aandacht naar het wonder mooie Kerstverhaal, wat door de heer N. Groen, werd voorgedragen. Het be handelde de levensloop van ridder Rap- pard. een zondig man, die door een wonder op de vooravond van Kerstmis tot inkeer komt en in vrede het Kerst feest viert. De violist Lcrenzo Papoio, begeleid door de pianist Sas Bunge, speelden dan voor een ademloos luisterend pu bliek. Zij brachten „Het Kerstlied" van Adam, een lief melodietje passend in sfeer van deze middag. Vervolgens speelden zij een wiegelied van Golter- man en een Kerstlied van Griep. Beide nummers werden met meer dan aan dacht beluisterd. In de pauze werden de oudjes op cho colademelk en koek getracteerd. Deze tractatie werd blijkbaar zeer gewaar deerd, de gezichten toonden tenminste niets dan tevredenheid cn stil genoegen. Tot slot speelden vijftig Amsterdamse kinderen o.l.v. de heer N. Groen een zang- en declamatiespel „De Kerst nacht" van Jahn Bakker, een Amster dams onderwijzer. Met het gezamelijk zingen van enige Kerstliederen werd deze geslaagde middag besloten. Op ons bureau zün binnengekomen: v. E. f 10.—, C. B. f 10.—, J. P. f 25—, C. K. f 2.50, A. E. f 2.50. N.N. f 2.50. M. v. d. W. f10, N.N. f 10, fam. C. f5, J. M. f 10. A.B.X. f5, N.N. f 10. N.N. f 10. Abusievelijk werd gisteren vermeld: A. C. f 100.—, dit moet zijn f 10.—. Giften kunnen worden bezorgd op ons bureau Smedestraat 5, of gestort op postgirorekening 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Horizon in vlammen (18 j.), 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur; Palace: Malakka (13 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Af gekeurd; Frans Hals: Week-end in Ha vana (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Laatste signaal (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: ..De zoon der Apachen" en „Jamboree" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 21 December Concertgebouw: Het Jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Boorda, 8 uur. Frans Halsmuseum: Bernard Yzerdraat met zijn gamelanorkest (Com. van Jonge Toonkunstenaars), 8 uur.. Vanmorgen om tien voor zes is bij de Amsterdamsche Brug de bovenleiding van de Amsterdamsche tram omlaag- gestort. De oorzaak was dat de ijzeren paal, waaraan deze leiding bevestigd was, is doorgeroest en tengevolge, daar van gebroken. Het verkeer ondervond natuurlijk stagnatie; zoveel mogelijk is het omge leid. De Amsterdamsche tram kon door dit ongeval niet rijden. De passagiers moesten gebruik maken van de trein of zij werden, voor de tussenhalten, per autobus vervoerd. Om tien uur was de stagnatie opge heven en kon de tram haar weg ver volgen. Met ingang van 1 Januari kunnen zij, die nog niet in het bezit zijn van een daarvoor vereist rijbewijs en willen Ieren rijden op een tweewielig of drie- wielig motorrijtuig, voor zover dat niet zodanig is ingericht, dat het onder toe zicht van een ander kan worden be stuurd, in het bezit worden gesteld van een voorlopige oefenvergunning. Deze oefenvergunning is ten hoogste 30 dagen van kracht en daarmede kan. zonder dat de bestuurder in het bezit is van een rijbewijs, met een der boven vermelde motorrijtuigen worden ge oefend, doch uitsluitend op de in de oefenvergunning aangewezen wegen. Deze oefenvergunningen worden niet afgegeven aan degenen, die de leeftijd van i8 jaren nog niet hebben bereikt. Voor het verkrijgen van een derge lijke oefenvergunning moet men zich tussen 8.30 en 18 uur, wenden tot het bureau van politie Smedestraat, afdeling Verkeerspolitie. Door de inwerkingtreding van de We genverkeerswet en het -Reglement, zul len met ingang van 1 Januari alle tot nu toe, op grond van de oude verkeers- voorschriften verleende ontheffingen zo als het berijden van wegen in gesloten verklaarde richting, het berijden van B-wegen met voertuigen, die breder dan 2.20 m. zijn enz. vervallen. Degenen, die ook na 1 Januari een dergelijke onthef fing menen nodig te hebben, dienen deze schriftelijk aan te vragen bij het College van B. en W. De hoofdcommissaris van politie te Haarlem vestigt de aandacht van een ieder op het bepaalde bij artikel 56 van de Algemene Politieverordening,. waarbij de bewoners er voor dienen zorg te dra gen, dat bij sneeuwval de sneeuw van de trottoirs wordt opgeruimd en bij glad heid de trottoirs met zand. as, turf molm of zaagsel moeten worden bestrooid Bij niet-nakoming hiervan zal door de poli tie streng worden opgetreden. Een be roep wordt gedaan op ieders gevoel voor gemeenschapszin in deze. Wanneer een huis door meerdere gezinnen wordt be woond, dan is de benedenhoofdbewoner voor het nakomen van dit Voorschrift verantwoordelijk. Is het benedenhuis onbewoond, dan moet de bovenbewoner er voor zorgen. Een gezelschap bestaande uit Haarlem se toneel-dilettanten van verschillende verenigingen zal op 13 Januari in Osten- de een opvoering geven van het spel „Achter wallen en poorten", waarmede bij het 700-jarig bestaan van Haarlem zoveel succes geboekt mocht worden. Daar deze reis verband houdt met de voorgenomen uitwisseling tussen Ostende en Haarlem zullen ook enige autoritei ten meereizen. Het is verder niet on waarschijnlijk dat de Haarlemse har monie-orkesten deze zomer in de Bel gische badplaats deel zullen nemen aan een festival in de open lucht. Sport- uitwisseling is nog niet besproken. Vrijdagmorgen zal de geheel ver bouwde en gemoderniseerde winkel van A. Meijer's Amsterdamsche Vleeshouwe- rij, Gedempte Oude Gracht 80 heropend zijn. Donderdagmiddag is er gelegenheid om deze zaak, die met haar Amerikaanse inrichting een novum voor onze stad ge noemd kan worden, te bezichtigen zijn. Onder leiding van de architect H. Tuninga heeft het aannemersbedrijf van de heer J. B. Kroon te Diest deze ver bouwing lot stand gebracht. Het inte rieur van de winkel is geheel in het wit gehouden; toonbanken en étalage zijn van marmer, de muren zijn betegeld en de vloer is met 175.000 minimale tegel tjes belegd, die tezamen een fleurig mozaïek vormen. De bediening zal in den vervolge op zeer hygiënische wijze plaats vinden. De gesneden vleeswaren behoeven niet meer met de handen te worden aangeraakt daar de electrische snijmachine de plakjes automatisch op vangt en op het schaaltje doet neer komen. Nieuw is ook de „biefstuk-mals- maker", ofwel Delicator geheten, die eveneens electrisch werkt en het vlees doorprikt. Het allernieuwste snufje is echter de zelfbedieningsvitrine, waarin allerlei worsten en vleeswaren in cello- phaan verpakt gereed liggen. De klant kan zich zelf helpen en hoeft niet on nodig in de rij te wachten. In de moder ne en hygiënische koelcel kan een voorraad van drie duizend kilo vlees bewaard worden. Evenals de toonbank en de zelfbedieningsvitrine is ook de étalage gekoeld, zodat alle waren hun frisheid behouden. Op de Amsterdamsche Vaart had een aanrijding plaats tussen een stilstaande personenauto en een rijdende luxe wagen. De bestuurder van deze laatste auto had door de mist de geparkeerde wagen niet gezien en botste tegen de achterzijde op. De stilstaande auto werd door de schok tegen een er voor staande vrachtwagen geduwd. De personen auto's werden beide beschadigd. Bij doorgaan van het vriezend weer zal de ijsbaan aan de Kleverlaan Don derdagmiddag om één uur voor het pu bliek worden geopend. Personalia Ais advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank is beëdigd mr. J. C. Smitshuysen. die op de Gedempte Oude Gracht 65 kantoor houdt. De heer C. P. M. Bosman te Haarlem is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd ais werktuigkundig inge nieur. Advertentie AM STERDAM SCUB RIJTUIG MIJ. De Zandvoortse raad vergaderde Dins dagavond onder voorzitterschap van bur gemeester Van Fenema. Opnieuw kwam in behandeling het in de vorige verga dering aangehouden voorstel om de wa- terprijs met gemiddeld 8 cent per m3. te verhogen. Weth. Kerkman (P. v. d. A.) is overtuigd van de goede trouw van de heer Lindeman toen deze in de vo rige vergadering een aanval deed op het college, omdat dit met onjuiste cijfers zou zijn gekomen. Intussen is gebleken dat de heer Lindeman zijn betoog had gebaseerd op de aantallen opgepompte m3. water, Het college handhaaft zijn voorstel dan ook. Het is echter mogelijk de afschrijving op annuïteitsbasis te doen; in dat geval kan de verhoging tot 7 cent beperkt blijven. De heer Lindeman (K.V.P.) geeft toe een storm in een glas water veroorzaakt te hebben doordat hij over cijfers beschikte die afweken van die van het college. Spr. heeft bij de di recteur naar het verbruik geïnformeerd en toen heeft men de oppompcijfers ge noemd. Aan beide zijden heerste een misverstand. Spr. neemt zijn afkeurende woorden tegenover het college terug. Spr. heeft voorgesteld de verhoging 1 Mei te doen ingaan en B. en W. zijn daaraan vrijwel tegemoet gekomen. De voorzitter neemt acte van de verklaring van de heer Lindeman. Daarmede is de kous af. De heer Tates (VVD) meent dat de toren te luxueus is gebouwd. Spr. be twijfelde of de voorgestelde verhoging nodig is; de zorgen van de huismoeders worden er weer door verzwaard. De heer Weber (AZB> herinnert er aan dat men toen men besloot de toren te bouwen wist dat het water met 8 cent naar boven zou gaan. Weth. Slagveld (CH) acht het mogelijk dat de prijs het volgend jaar weer kan worden verlaagd. De heer Lindeman acht dit twijfelachtig. Het voorstel werd ten slotte met 11 tegen 2 stemmen aange nomen. Hierna begonnen de algemene beschou wingen over de begroting 1951. De heer Siegers (KVP) heeft lof voor het colle ge en de voortvarendheid van de burge meester, al is spr. het niet altijd met hem eens. Op het strand worden ver kleedpartijen nog ruimer toegelaten dan voorheen. Daarom heeft spr. spijt dat hij heeft medegewerkt aan de oprichting van het strandschap. Spr. is tegen het toela ten van kamperen op het Zuidelijk strandgedeelte, zoals mevr. Mol (P. v. d. A.) dat heeft bepleit. Op het Noorder- strand blijven de kampeerders het ge hele seizoen; als men de duur van het verblijf tot 6 weken beperkt, kunnen daar driemaal zoveel mensen terecht. Het kamperen in „de Zuid" is in 1934 door de raad verboden op grond van be zwaren van de villa-bewoners langs de Zuid-Boulevard. Wat de dienst van Publieke Werken betreft, deze ressorteert onder de burge meester en dat heeft een ambtelijke in slag van de dienst tengevolge. Men is daar niet altijd doordrongen van de die nende taak die men heeft. De wederop bouw wil spr. onder de burgemeester la ten doch voor het eigenlijke P.W. een vakman-wethouder aanwijzen. Spr. be- critiseert het werk van de schoonheids commissie. „Touring Zandvoort" is niet populair. Laat men bij de verkeersrege ling bij evenementen aan de wensen van de middenstand tegemoet komen en meer contact leggen met de begunstigers. De heer Lindeman (KVP) noemde de gemeente noodlijdend nu de sluitposten: extra uitkering voor de politie en extra uitkering uit het gemeentefonds, ad rond f 147.000 dubieus zijn. Spr. wil graag zo spoedig mogelijk zekerheid om trent die posten, opdat hij weet waar hij aan toe is. Men leefde in de veronder- stelling dat het rijk de politiekosten ge heel zou vergoeden; nu blijkt dat niet het geval te zijn cn met terugwerkende kracht tot 1948. De gemeente is er „in- getippeld". Spr. voorziet nieuwe lasten als bijv. een mogelijke nieuwe loonronde, kosten voor het lager en kleuteronder wijs. Spr. hoopt dat dc studiecommisie wederopbouw snel zal werken. Spr. vraagt of Zandvoort ook deelt in de 7 millioen voor hotelbouw uit Marshall fondsen. Mevr. Mol (P. v. d. A.) vraagt een nieuw verzorgingshuis voor ouden van dagen. De heer v. d. Werff (CH) wil ook een herverdeling der functies van B. en W. De heer Koning (A.Z.B.) betreurt nog het besluit om de strandweg te wijzigen; daardoor wordt een 40 jaar oude illusie aan de Zandvoorters ontnomen. De heer Gosen (A.R.) wil openbare vergaderin gen van het strandschap en bepleit het houden van grote wedstrijden op Zater dag. De heer Weber (A £.B.) is tegen kamperen in de „Zuid". Spr. wijst op de lijdensweg, die men soms moet afleggen voor een bouwplan verwezenlijkt kan v/orden. Men moet alles doen om de wederopbouw mogelijk te maken. Laat ..Touring Zandvoort" daarvoor 's winters reclame maken, de directeur heeft niets te doen en zoekt schelpen voor de a.s. schelpententoonstelling De voorzitter zegt, dat het kamperen ontaarde in „wonen"; men blijft van April tot October op het strand. Een rou leersysteem verdient aanbeveling, maar ontmoet bezwaar, omdat de mensen in eigen tenten wonen. Spr. is tegen kam peren op het Zuidelijk strand. Men zal daar dan kostbare hygiënische voorzie ningen moeten treffen. De Zuidelijke villawijk van de gemeente zal daar hin der van ondervinden. Zandvoort zou dan aan twee zijden door een kampeerterrein worden begrensd. Voor het verzorgings huis is een schetsplan gereed. Men denkt aan het terrein naast het politiebureau en afbraak van de oude bewaarschool; spr. gaat overleg plegen met de vereni ging „Badhuis Zeeduin" om te komen tot samenwerking. Wat het strand be treft, spr. is geen voorstander van de verkleedpartijen, maar deze kunnen niet voorkomen worden zolang er onvoldoen de verkleedgeiegénheden zijn. Spr. ont kent, dat hij de ambtenarij bij Publieke Werken bevordert. De wederopbouw on der de voorzitter laten en een wethou der het beheer van Publieke Werken geven, acht spr. onaanvaardbaar. De directeur van P.W. zou dan .twee bazen krijgen! Spr. verdedigt het beleid van Touring Zandvoort", er is daar voldoen de medezeggenschap en een goede ver standhouding tussen het algemeen en het dagelijks bestuur. Tijdens de races kan het verkeer niet door het dorp geleid worden. De burgemeester-van Alphen- weg is de enige race-baan in Europa, die sinds de oprichting nettowinst heeft op geleverd, afgezien van de enorme we- reldpropaganda voor Zandvoort. Aan gaande de wederopbouw deelt spr. nog mede, dat in 1951'52 het gehele Zuide lijk gedeelte zal worden volgebouwd. Over aankoop van grond ten Oosten van de Brederodestraat wordt onderhandeld. Spr. is al een half jaar geleden in actie gekomen om een deel te krijgen van de zeven millioen Marshall-guldens voor hotelbouw. Deze zijn reeds verdeeld, doch spr. heeft hoop. dat hiervan nog voor twee Zandvoortse objecten gelden zullen worden toegestaan. Anders komt Zandvoort zeker in aanmerking bij de tweede verdeling van een bedrag van vier millioen gulden. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Blom (C.P.N.) zegt de voor zitter, dat spr. hoopt, dat de karabijn brigade van de politie in 1951 tot stand zal komen om elk begin van wanorde de kop in te drukken. Het politiecorps en de reserve-politie zijn paraat en kunnen hun mannetje staan! Bij de replieken achtte de heer Siegers de gekozen plaats voor het verzorgingshuis voor ouden van dagen niet gelukkig; de mensen moeten een flinke tuin hebben. Spr. is ook te leurgesteld door het antwoord van de voorzitter aangaande het verkleden op het strand. Verschillende badgasten mij den daardoor het strand. Naar aanleiding van de mededeling van weth. Kerkman, dat hij inzake de taakverdeling in B. en W. de beslissing van de raad zal volgen, zeide de heer Siegers het te betreuren, als hier weer iets van de burgemeester zou moeten worden afgedwongen. Spr. hoopt, dat men na overleg tot een oplos sing zal komen, 's Nachts om half een sluit de voorzitter de vergadering. De soldaten van de Koudenhorn- kazerne zijn geen recruten meer. Na een intensieve training van bijna drie maan den is hedenmorgen door kolonel Van Nijnatte de grote parade afgenomen op de bewinterde Dreef, een plechtigheid, welke werd voorafgegaan door enige an dere in de kazerne. Deze voor het lucht doelartillerieregiment „Betuwe" zo be langrijke dag werd bijgewoond door de ouders van de manschappen; voor hen was een ouderdag georganiseerd. De derde afdeling van het instructie bataljon bleek tijdens de training het beste figuur te hebben geslagen. Luite nant-kolonel Van Driem overhandigde daarom aan de beste soldaat uit deze af deling het regimentsvaantje. Hierna vond op de binnenplaats van de kazerne de beëdiging van eerste lui tenant Schaling als beroepsmilitair plaats. Met de hand op de hier onder de driekleur opgestelde vuurmond zwoer de luitenant trouw aan de koningin en de krijgstucht; het aanwezige muziekcorps van het regiment „Huzaren van Boreel' speelde hierna hot Wilhelmus. Luite nant-kolonel Van Driem sprak de be-' edigde in enkele korte bewoordingen toe, hem wijzend op de nieuwe taak, die hij nu in het landsbelang krijgt te ver vullen. De directeur van het centraal bureau van de Niwin, kolonel K. Drost, droeg na deze plechtigheid de instrumenten van het muziekcorps „Betuwe" officieel aan het nieuwe corps over. Na het dank woord van luitenant-kolonel Van Driem zegde de directeur toe te zullen zorgen voor de komst van vijf diepe trommen. Op de Dreef vond vervolgens het défilé plaats, dat werd afgenomen door kolonel Van Nijnatte en bijgewoond door de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. de wethouders Geluk en Happé, de hoofdcommissaris van politie, de heer Fontijne, hoofdinspecteur Suurendonk, de plaatsvervangend garnizoenscomman dant luitenant-kolonel Scheffer. luite nant-kolonel G. A. van Driem, luitenant Schaling en vele andere autoriteiten; verder wapen aanwezig de ouders van de defilerende soldaten en een vrij groot publiek, dat de koude had getrotseerd om dit militaire schouwspel mee te ma ken. In de afgelopen zomer hebben 61 kin deren in het kinderdagverblijf „Brede rodeduin" onder leiding van mej. A. Wassenberg kunnen verblijven. Door deze uitzendingen is de strijd tegen de tuberculose rechtstreeks aangevat, want het is opvallend, hoe zelden het maar voorkomt, dat een kind, hetwelk één of twee maal voorbehoedend in het kinder dagverblijf verpleegd is geweest, later voor een tuberculeuze aandoening in het nachtverblijf of in een ander sana torium opgenomen moet worden. Hier wordt bewezen, dat voorkomen beter is dan genezen. De 28 jongens en 33 meis jes werden 2417 dagen verpleegd. Zij werden dagelijks gratis per autobus ge haald en gebracht. De verpleegprijs moet vrijwel geheel betaald worden uit con tributies van de leden en enkele baten uit collecten. Het Heemsteedse Sportuitwisselingscomité mocht een uitnodiging ontvangen van de „Tonbridge Sports Association" om, in ver band niet de plaatselijke viering van het „Festival of Britain", in Juni 1951 een week in Tonbridge, (Kent) in Engeland te ko men. Het ligt in de bedoeling dat de verschil lende ontmoetingen op sportgebied een on derdeel uit zullen maken van de plaatse lijke feestelijkheden in Tonbridge. Aangezien in het jaar 1951 geen sportuit- wisseling zal plaats vinden tussen de ge meenten Leamington Spa en Heemstede, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat aan de uitnodiging van de Tonbridge Sports Asso ciation gevolg zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling van het Heem- steedse Sportuitwisselingscomité om in be gin Januari 1951 met de besturen van de verschillende verenigingen een bespreking te houden om zo mogelijk gevolg te geven aan het ontvangen verzoek. Mocht besloten worden de uitnodiging te aanvaarden dan zullen de hierna volgende sporten op het programma komen te staan: voetbal, hockey (dames), tennis, tafel-ten nis, gymnastiek, cricket, zwemmen, water polo en reddend zwemmen. Na de gehouden besprekingen tussen de verenigingsbesturen en het comité hopen wij nader op deze aangelegenheid terug te komen. Wij herinneren eraan dat de winkels in Haarlem en Bloemendaal Donderdag en Vrijdagavond tot negen uur geopend mogen blijven.' Zaterdag dus niet. Het Comité voor Stille Armen te Heemslede heeft sedert de verant woording op 12 December j.l. nog ont vangen van: TI P W. f 5.W. H. f 2.50, H. A. A. f 1Ó,_- h. E. B.—v. d. S. f 10—, J. H. H v B. f 1.A. H. v. H. d. V. f 10. J r' d. J. f 10.—, P. H. K. S. f 50,—, J. H. p' f 10.—, A. T. L. f 10.—, mej. L. L. f 1 _1 mevr. A. v. C. f 5.A. B. f 5. mevr. J. d. K F. f 2.50, G. F. f 10.—, Bridgepot f 25.mej. H. L. J. B. f 2.50, mr. C. M. J. d. J. H'lem f 7.50, mr. M. J. H. f 10.L. J. v. t. K. f 2.50. mej. H J. S. f 5.mevr. A. V. D. f 1. J.'C. P. f 25.—. wed. J. D. B.—Z. f 5.—, B. B. f 2.50, Bridgepot KI.Z. f 5. ir. E. C. L. f 5,—, J. J. v. L. f 5,—, H. J. v. f 2.50, A. S. f 2.50, H. C. f 10.—, C. O. f 2.50. J. B. f 10.—, mevr. M. M.— D. f 7.50, kaartpotje f 10, J. d. B. D. f 50.—, G. G. V. L. B. f 5.—. A. J. B. f 5.—. N. N. f 5.—. ir. H. v. H. f 10.—, J R. f 5.— J. J. R. f 5,—, Zr. D. v. H. H'lem f 2.50, v. D. f 25.—, P. J. f 10.—, N. N. f 5 fam. H. d. B. f 2.—. mevr. A. A.—v. S. C. f 5.—, N. N. f 10.—, mevr. wed. L. C.A. f 5.ir. W. J. A. D. f 10.—. dr. F. A. d. G. f 10, J. H. M f 10.— Zr. S. M. f 5.—. J. J. L. P. f 4.— mej. G. S. f 2.50, P. E. f 1.— en pakje, M. S. f 2.50. Te zamen f 482.50. In totaal is thans ontvangen f 2468.—. Giften worden nog gaarne in ont vangst genomen door de penningmees ter A. van Wingerde, te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 of ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. De afdeling Heemstede van de Kath. Middenstandsbond houdt Woensdag 20 December een ledenvergadering, die een buitengewoon karakter zal dragen en die ook door de dames van de leden kan worden bezocht. In het eerste ge deelte zal de geestelijk adviseur, kape laan P. Riep, de Adventsgedachte be handelen en het tweede gedeelte wordt een wildavond. waarop de leden kans hebben een smakelijk boutje te winnen. Wanneer dit langs de weg van het edele kienspel gaat, belooft dit tweede gedeel te een zeer prettig karakter te zullen dragen. Gisteravond omstreeks zes uur heeft de 16-jarige A. G. uit Velsen bij het sleden een ongeluk gekregen. De jongen kwam van een helling op de Hogeduin- endaalseweg en is met het hoofd tegen een hek gevlogen. Nadat hij ter plaatse verbonden was is hij naar het Marine hospitaal vervoerd. Het gezicht van de jongeman was erg gewond. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, zal Za terdag geen spreekuur houden. Mr. T. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs, zal Vrijdag geen spreekuur houden. In het afgelopen jaar zijn er in Bloemen daal twee fietsen gevonden, nl. een heren en een kinderrijwiel. Deze staan nog altijd op het politiebureau. De eigenaars kunnen zich bij de recherche melden. BOSKOOP 18 Dec. van IJmuiden naar Curagao. GROOTE BEER 18 Dec. van Soera- baja, 20 Dec. te Djakarta verw. In St. Pancras zullen Vrijdag 22 Dec. nationale schaatswedstrijden worden gehouden over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Over dezelfde afstanden zijn nationale wedstrijden in Kollum (Fr.) op Donder dag 21 December. Abe Lenstra heeft besloten niet in te gaan op het profcontract, dat de club Florentina uit Florence hem heeft aan geboden. Dinsdagmiddag zouden de be middelaars van de Italiaanse profclub bij Lenstra terug komen om „antwoord te halen". Hoewel de verleiding groot was er werden zeer hoge bedragen genoemd heeft de Fries besloten in Heerenveen te blijven. Alle voor- en nadelen heeft hij tegen elkaar afgewo gen, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de nadelen het wonnen. Abe, die thans 30 jaar oud is, zeide niet graag uit zijn omgeving te vertrekken, bo vendien verliest hij zijn baan, waardoor het risico hem te groot is geworden. In het georganiseerd overleg van werk. gevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf is besloten, dat de normale arbeidsduur in de Kerstweek 38 uur zal bedragen. IJMUIDEN, 19 Dec. 1950. Trawler: 1 trawler f 21.800.—. Haringiogger: Kw. 78 f 240.1 kustvisser Kw. 16a I 150. Prijzen per kg.: Heilbot f 2.602.05, tarbot I t 2.702.50. Per 50 kg.: Schar- tong 1 32.00, kl. schol II f 30.50, schar f 22.0013, haring f 15.50, makreel f 44.5031, gr. schelvis f 6551.50, gr. m. schelvis f 56.0051, kl. schelvis 1 f 5450.50, kl. schelvis i 36.5012, wij ting f 27.0013, gr. gul f 45.0038, m. gul f 31.0033, kl. gul f 35.00—27, Kl. haai f 26.00—23, poontjes f 27.00—22, kl. koolvis zw, f 29.00—21, w. f 38.00— 29. Per 125 kg.: Gr. kabeljauw f 140.00 96, gr. koolvis zw. f 53.5037, idem w. f 82.00—77, gr. leng f 83.00—81. Totale aanvoer 770 kisten, waarvan 15 haring en 130 makreel, IJMUIDEN, Woensdag 20 December. Hoog water: 0.48 uur en 13.13 uur. Laag water: 8.42 uur en 20.58 uur. Donderdag 21 December. Hoog water: 1.44 uur en 14.05 uur. Laag water: 9.36 uur en 21.49 uur. Amsterdam, 19 Dec. 1950. De stemming op de aandelenmarkt was vandaag over het geheel genomen, wat vriendelijker dan gisteren. De Indonesische fondsen ontmoetten een iets grotere belangstelling, waarbij een herstel van enkele punten kon intre den. In de aand. Koninklijke bleven de koersfluctuaties vandaag zeer gering. Na tot 288 te zijn ingezakt, werd nagenoeg Op dc Scheepvaartmarkt bleven de fluc tuaties van geringe omvang. Cultuuraande len bewogen zich rond de prijzen van Vrijdag. Deli Mij. zwak geopend op 95 verliet de markt met een klein avance op 97. Op de locale markt was de stemming tamelijk prijshoudend. Staatsfondsen waren fractioneel verdeeld. prijshoudend de markt verlaten op 289%. De obligaties reageerden een kleinigheid tot 107%. Unilever en Philips sloten even eens prijshoudend, terwijl A.K.U. een fractioneel hogere koers kon bedipgen. Bij de Indonesische fondsen konden H.V.A. en Deli Mij. ca. 2 pet. in koers verbete ren. Rubberfondsen lagen eveneens beter in de markt. De staatsfondsenmarkt was weer enigs zins verdeeld met slechts kleine afwijkin gen. amstkrj)amsb,vaart20 tel. 1105? Advertentie Het speciale koperwinkeltje heeft tóch 'n aparte sortering; JANSSTRAAT 8 GROTE MARKT 20 t/o Nutsspaarbank Vishal, geop. 26 u. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie Juweliers - Horlogers - Houtplein 15 Advertentie HAARLEM Advertentie COSTUUMS zeer uitgebreide sortering cn aparte dessins, in Tropical, Kamgaren, Birdseyes v.a. 89. TWEED-JASSEN Raglan met ceintuur en ingezette mouw v.a. 49. WINTERJASSEN Ulsters met band en opgestikte zak ken of ceintuur rondom v.a. 98.— OVERHEMDEN Popeline met 2 boorden of vaste boord, o.a. in Kerko, Favlino, Eterna vanaf 12.95 HOEDEN Hollywood, div. modellen v.a. 15.75 Onze zaken zijn DONDERDAG cn VRIJDAG tot 9 u. 's avonds geopend TEL. 21392 Advertentie Gaarne breng ik onder Uw gewaar deerde aandacht, dat ik mij voorstel te HEEMSTEDE-AEBDENHOUT op Vrijdag 22 Deecmber a.s. te 3.30 uur nam. officieel te F. J. BRINKMANN Advertentie Bespreek dan Uw tafel eens bij HOTEL-BEST. „VAN AKEN" BAAN 1 HOEK PLEIN Haarlem - Telef. 11041 Tijdens de Kerstdagen beschaafde muziek Prima Kerstdiners U zult tevreden zijn. (Niet-officiële 3)4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3y2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkeis Patent Calvc-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. 3i/2 Kon. Olie koersen Vorig Opening slot 20/12 98 1. 97 ft Ofiü.gt 96 U 95' 141'i Sb 16314 112%gl 124Kb 167 >4 1421/2 218(4 232gb 224 289-% 115 177 1361/2 1461/3 108 '4 - 99 96)1 219 291 115% 138 151% 1)1 99% 107 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 19/12 38% 49 67'4 48% 46 147s 75 63% 16% 16% 42% 54% 66% 36% 41% 18/12 38% 43 67% 48 45 14 75% 62% 10% 15% 42% 55 64% 48% 36% 41 met een NIEUWE RADIO van op radio- en televisiegebied. DE RADIO- en TELEVISIE SPECIALIST ZIJLSTRAAT 87 TEL. 11110 hebben wij een praeht sortering WILD! Holl. Duinkonijnen, Heihazen, tamme konijnen, wilde eendvogels, tamme eend vogels, ganzen, kalkoenen, fazanten, hanen, kippen, poulardes enz. Uitsluitend le kwaliteit tegen seherp concurrerende prijzen A. TROMP SMEDESTR. 36 - TEL. 12735 - HAARLEM GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2